komentarze, opinie, gospodarka

150 tys. mkw. nowych biur w Polsce

business-163464_640
Od początku roku deweloperzy oddali do użytku 151 tys. mkw. powierzchni biurowej, w wyniku czego podaż na dziewięciu głównych rynkach biurowych w Polsce osiągnęła poziom 9,1 mln mkw.
Ponad 56% nowych biur trafiło na rynek Warszawie, natomiast wśród miast regionalnych przodowały Kraków i Wrocław.
Warszawa
W I kwartale 2017 r. w Warszawie oddano do użytku sześć nowych obiektów biurowych o całkowitej powierzchni 84,2 tys. mkw. Wszystkie są zlokalizowane poza centrum miasta, głównie w strefie Żwirki i Wigury, gdzie oddano do użytku drugą fazę projektu Business Garden o powierzchni najmu 55 tys. mkw. W strefie Zachód skoncentrowane jest 26% nowej podaży w 3 ukończonych projektach – EQlibrum (9,9 tys. mkw.), Airtech Business Park III (6,6 tys. mkw.) oraz West Warsaw Office (5,5 tys. mkw.).
Ze względu na naturalne przesuwanie się granic dzielnic biznesowych oraz zagospodarowywanie przez deweloperów dobrze skomunikowanych działek (np. w pobliżu drugiej linii metra, Ronda Daszyńskiego, Dworca Gdańskiego) Polish Office Research Forum (PORF), do którego należy Colliers International, podjął działania dotyczące weryfikacji warszawskich stref biurowych.
Kraków i Wrocław
W I kwartale 2017 r. na głównych rynkach regionalnych oddano do użytku 13 projektów o łącznej powierzchni 67,2 tys. mkw., z czego najwięcej w Krakowie (28 tys. mkw.) i we Wrocławiu (18 tys. mkw.). Przeważająca część oddanych projektów (61%) to budynki poniżej 5 tys. mkw. powierzchni najmu takie, jak Office Park Kokoszki A w Trójmieście, Komandorska 12 we Wrocławiu, Cross Point D w Łodzi czy Baildona 66 w Katowicach.
Wolumen transakcji ukształtował się na poziomie 178 tys. mkw., czyli o 41% wyższym niż w analogicznym okresie minionego roku.
Najwyższą aktywność ponownie odnotowały Wrocław, gdzie wynajęto 59 tys. mkw. i Kraków z wynikiem 52,5 tys. mkw. Co ciekawe, Kraków mimo tego że wiedzie prym wśród miast regionalnych pod względem powierzchni biurowej w budowie, odznacza się najniższym wskaźnikiem pustostanów na poziomie 6,8%.