Rynek apartamentów w Polsce trzyma się dzielnie, a nawet rozwija – nieśpiesznie, ale skutecznie. Po wyhamowaniu w latach 2008- 2009, w wyniku międzynarodowego kryzysu finansowego, w 2010 roku przerwane inwestycje ruszyły ponownie. Rozpoczęto też realizację wielu nowych projektów. Jednak teraz można mówić o zrównoważonym rozwoju tego segmentu rynku nieruchomości – bardziej dostosowanym do lokalnych wymogów. Nowe inwestycje poprzedzone są dogłębnymi analizami, uwzględniającymi wiele scenariuszy.
Ile kosztuje luksus w Warszawie
Żeby zamieszkać w luksusowym apartamencie w stolicy, trzeba liczyć się z wydatkiem minimum 4 – 6 milionów złotych. Lokalizacje w ścisłym centrum miasta kosztują od ok. 12 500 zł/mkw. – do ok. 29 000 zł/mkw. W słynnej już apartamentowej wieży Złota 44 średnia cena mieszkania wynosi 5,9 miliona złotych, a 3-poziomowy penthouse liczący 374 mkw. powierzchni, na szczycie wieży, kosztuje około 20 milionów zł (według informacji ofertowej). Jednak ostateczne cena lokalu jest uzgadniana z konkretnym nabywcą, w zależności od wybranej opcji wyposażenia oraz innych uwarunkowań, i z reguły nie jest upubliczniana. Niezbędnymi dodatkami do mieszkania są oczywiście recepcja, ochrona, serwis, część rekreacyjna z basenem, siłownią i sauną, oraz inteligentna instalacja elektryczna, sterująca między innymi ogrzewaniem i chłodzeniem.
Zdecydowanie niższe ceny są w osiedlach poza centrum. Niewątpliwą zaletą tych lokalizacji jest większy kontakt z zielenią oraz izolacja od miejskiego zgiełku śródmieścia. W świeżej ofercie deweloperskiej, można znaleźć luksusowe lokale, np. na Mokotowie, już od 7 000 zł/ mkw. Jednak te oferty nie należą do typowych na tym, rządzącym się specyficznymi prawami, rynku.
Różnice cenowe wynikają z ostatecznego standardu wyposażenia mieszkania, technologii wykonania, a także z dużej rozbieżności w kosztach zakupu gruntów budowlanych, które w ścisłym centrum stolicy osiągają bardzo wysokie stawki, rzędu kilku tysięcy złotych za 1 mkw. Dla przykładu – działka inwestycyjna o powierzchni ok. 1,8 ha w rejonie ulic Chmielnej i Jana Pawła II została sprzedana w listopadzie 2011 roku, w przetargu, za 9955 zł/ mkw.
W innych dużych miastach Polski, jak Kraków, Wrocław, Poznań czy Trójmiasto kupno mieszkania w standardzie apartamentu wiąże się z wydatkiem średnio 7 000 – 18 000 zł/mkw. W ostatnich 12 miesiącach ceny nieznacznie spadły, około 6%, chociaż ten segment rynku nie poddaje się tak łatwo ogólnie panującym trendom. We Wrocławiu w Sky Tower, świeżo oddanym do użytku najwyższym w Polsce kompleksie apartamentowo-biurowym, ceny rozpoczynają się od 11 500 zł/ mkw; w osiedlach najbardziej prestiżowych, poza centrum, jak Krzyki Borek, Biskupin, Zalesie, ceny oscylują już od 6 500 zł/ mkw. do ok. 9 000 zł/ mkw.
Znane kurorty i miejscowości wypoczynkowe, jak Mielno, Świnoujście, Kołobrzeg, Sopot, Wisła, Zakopane, Polanica Zdrój również mają swoje apartamentowce. Tego typu mieszkania świetnie nadają się do zainwestowania w tzw. timeshering, czyli wynajem czasowy. Ceny nie odbiegają od tych w największych miastach. Dla przykładu, w Mielnie ceny apartamentów wykończonych w wysokim standardzie zaczynają się od 7 500 zł/ mkw. Średnie ceny w innych miejscowościach wynoszą od 9 000 zł/mkw. do ok. 16 000 zł/mkw.
Małgorzata Battek
redaktor naczelna „Property Journal”