30 ciężarówek wypełnionych 5-centówkami

Kilka dni temu Samsung przegrał bardzo  głośny proces o kopiowanie rozwiązań stosowanych przez znanego producenta Apple w Iphone’ach. W ramach zadośćuczynienia południowokoreańska firma została zobowiązana przed sąd do wypłacenia Amerykanom odszkodowania w wysokości jednego miliarda dolarów. Samsung postanowił zrobić to w ekspresowym tempie. Wczoraj rano, 30.8.2012r. u bram centrali Apple’a w Kaliforni zjawiło się 30 ciężarówek wypełnionych 5-centówkami. Jako, że sąd nie doprecyzował dokładnie metody płatniczej, za pomocą której miało zostać uiszczone odszkodowanie, zarząd Samsunga postanowił zakpić sobie z konkurencji. Początkowo samochody z pieniędzmi miały zostać odesłane, ale wtedy dyrektor generalny Apple’a, Tim Cook, odebrał telefon od swojego odpowiednika w Samsungu, który poinformował, że w ciężarówkach znajduje się zasądzony miliard dolarów odszkodowania. Jest to łącznie 20 miliardów monet, które muszą zostać teraz policzone a następnie przetransportowane do banku. Zastanawiające jest jednak, jaki  bank przyjmie depozyt w takiej formie. Lee Kun-hee, szef Samsunga stwierdził, że jego firma „nie da się kujonom w ładnych garniturach”.

Chętni na miejskie nieruchomości inwestycyjne

Nawet się nie spodziewano, jak zainteresowanie wzbudzi nieruchomość inwestycyjna  podczas przetargu zorganizowanym w łódzkim magistracie. Jest to budynek narożny przy ul. Zgierskiej. Teren ze zdewastowaną kamienicą został sprzedany za blisko 700 tysięcy złotych. Od dawna w urzędzie miasta nie było aż tylu zainteresowanych kupieniem nieruchomości inwestycyjnej. Dzisiaj,  w małej sali na trzecim piętrze magistratu aż dwadzieścia osób brało udział w licytacji terenów inwestycyjnych. Dla kilku z nich nie starczyło miejsc.

Sprzedaż nieruchomości inwestycyjnych za 400 mln zł

Emperii bardzo zależy na sprzedaży nieruchomości wartych blisko 400 mln zł. Pierwszych ofert spodziewa się w już październiku bieżącego roku.  Oczekuje także, że pierwsze oferty na zakup wystawionych przez nią na sprzedaż aż 95 nieruchomości wpłyną w październiku, a do końca roku uda się sprzedać znaczną ich  część. „Zakończyliśmy proces przygotowywania prospektu na sprzedaż 95 nieruchomości. Od poniedziałku inwestorzy będą mieli do niego dostęp. W połowie września planujemy uruchomić elektroniczny data room. Spodziewamy się, że pierwsze oferty na konkretne nieruchomości wpłyną w październiku. Istotną część nieruchomości powinniśmy sprzedać jeszcze w tym roku” – powiedział na konferencji prezes Artur Kawa.

Już jest iPhone 5

Jedna z bardzo mało znanych chińskich firm o nazwie Goophone informuje, że właśnie rozpoczęła sprzedaż swojego własnego iPhone’a 5. Goophone nawet nie próbuje tuszować, że podrabia jakiś inny telefon – na swojej oficjalnej stronie używa nawet nazwy „iphone 5”. Podróbka nowego iPhone’a wygląda z przodu prawie  identycznie, jak iPhone 4S, natomiast z tyłu delikatnie się od niego różni – użyciem dwóch kolorów. Największą różnicę odczujemy zaraz  po włączeniu urządzenia – oczom naszym ukaże się bowiem Android ICS, zamiast najnowszego iOS-a.

Pensja księdza

Episkopat na poważnie zabrał się za swoje finanse. A przynajmniej dał do zrozumienia, że chce się tym zająć i wydał  ”Instrukcję w sprawie zarządzania kościelnymi dobrami materialnymi”. Jak czytamy,  dochody księdza składają z ofiar na śluby, chrzty i pogrzeby, do tego dochodzi taca. Skutkiem jest to, że niektórzy księża, ci w bogatszych parafiach, mają co najmniej kilka tysięcy złotych, a inni kilkaset złotych. W powyższej instrukcji jest napisane ”Kościół zapewnia im utrzymanie, ale równocześnie zachęca do dobrowolnego ubóstwa i prostoty życia. Dlatego też duchowni to, co im zbywa, winni przeznaczyć na dobro Kościoła i dzieła miłości” – bardzo ładny zapis, ale czy można liczyć, że księża potulnie posłuchają, byłoby naiwnością.

Więcej na wyjazdy zagraniczne

Jak podał  NBP, w pierwszym kwartale tego roku wydatki Polaków z tytułu wyjazdów zagranicznych wzrosły aż o 26,8 proc. w ujęciu rocznym, do 1,386 mld euro.  W tym samym czasie wielkość środków przekazanych przez pracujących za granicą wzrosła do 928 mln euro. „W I kwartale 2012 r., w związku z wyjazdami zagranicznymi, Polacy wydali 1.386 mln euro. W stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku wydatki te zwiększyły się o 26,8 proc. (czyli o 293 mln EUR). W tym samym czasie cudzoziemcy przyjeżdżający do Polski wydali 1.756 mln euro. W porównaniu z poprzednim rokiem, wydatki te wzrosły o 14,5 proc. (223 mln euro)” – napisano.

Naganne praktyki akwizytorów

Akwizytorzy przekraczają granice.  Ich praktyki uniemożliwiają konsumentowi odstąpienia od umowy, czcionka jest wręcz niemożliwa do odczytania przez seniora, koszty windykacyjne opisane są w sposób nieprecyzyjny i wiele wiele innych.  Opisane powyżej czynności to tylko niektóre z praktyk stosowanych przez akwizytorów. UOKiK skontrolował 34 przedsiębiorców, kwestionując aż 77 zachowań.

 

Zbiorowy pozew przeciwko Amber Gold

Dzisiaj do Sądu Okręgowego w Gdańsku ma trafić zbiorowy pozew Klientów Amber Gold. W imieniu ponad 700 poszkodowanych złoży go Kancelaria Prawna Chałas i Wspólnicy. Suma wartości zgłoszonych roszczeń sięga ponad 41 mln złotych. Poszkodowani  żądają zwrotu należnych kwot z tytułu lokat zawartych ze spółką Amber Gold. Domagają się także zwrotu całości kwot wynikających z umów także w tych przypadkach, w których sami zerwali lokaty. Wraz z pozwem złożony zostanie również wniosek o zabezpieczenie powództwa, w którym wskazano sposoby zabezpieczenia na majątku spółki.

Polska Toskania w Lubuskim

Województwo Lubuskie mocno stawia na wino i miód licząc, że w ten sposób może przyciągnąć rzesze turystów. Władze województwa już zdobyły na ten projekt 10 mln złotych. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego w Zaborze powstanie samorządowa winnicę o powierzchni 35 hektarów. Wielki boom na ten trunek rozpoczął się pięć lat temu, kiedy okazało się, że ponad 700 lat temu niemieccy farmerzy na masową skalę pędzili tu napój bogów.

Ciężkie lata przed Rosją

Jak się okazuje, Rosja nie jest przygotowana na kryzys: jej gospodarka  w dużej mierze uzależniona jest od cen surowców oraz od politycznych decydentów. A to nie sprzyja długofalowym inwestycjom. Ryzyko jest wysokie ale też zyski mogą być dość wysokie. Stawka utrzymująca się na poziomie 100 i więcej dolarów za baryłkę ropy pozwala Rosji na ekonomiczny rozwój. Jednak sporym zagrożeniem byłby poważny kryzys w Europie.

 

Znikną standardowe żarówki

Miejsce klasycznej, od lat spotykanej dużej żarówki zajmuje nowoczesna świetlówka. Najpierw ze sklepów znikały te o mocy 100 W lub więcej, następnie „siedemdziesiątki piątki”, „sześćdziesiątki” aż przyszła kolej na te  o mocy 40 W i mniej. Już od 1 września w całej Unii Europejskiej obowiązywać zacznie zakaz produkcji i importu wszystkich standardowych żarówek. Ma to przynieść oszczędności rzędu 5 mld euro rocznie.

 

Pesa jednak pojedzie do Niemiec

Już wiadomo, że szynobusy z Polski zakupią niemieckie koleje. Najprawdopodobniej podpisanie stosowanego kontraktu nastąpi już we wrześniu. jeśli wierzyć kolejnym spekulacjom będzie miało to miejsce  podczas targów InnoTrans w Berlinie. Umowa ma dotyczyć dotyczyć dostaw niemieckim kolejom wieloczłonowych pojazdów do obsługi połączeń regionalnych, a jej wartość ma być bardzo duża. Szynobusy bydgoskiej Pesy jeżdżą już m.in. po Rumunii, Rosji, Kazachstanie, Czechach, Węgrzech, Litwie i Białorusi.

Koniec smartfonów Wildfire

Na  Targach Elektroniki Użytkowej IFA 2012, HTC zapowiedziało, że zamierza bardzo uprościć swoje linie produktowe i planuje używać jedynie dwóch nazw dla swoich smartfonów. Firma nie planuje już tworzyć kolejnych telefonów pod submarką HTC Wildfire i Wildfire S. W  założeniu kreowane były na urządzenia budżetowe, ale o ogromnych  możliwościach. Decyzja HTC ogłoszona została z chwilą wydania modelu Desire X. Jeżeli spojrzymy  na obecną ofertę tego producenta, zauważymy, że ma on w niej już tanie urządzenie występujące pod brandem Desire.

 

Niemcy strzygą się u nas

W Polsce za fryzjera trzeba zapłacić o ponad 60 proc. mniej niż w Niemczech. Natomiast słodycze czy chemię gospodarczą taniej można kupić  w Niemczech. Takie dane wynikają z analizy cen w Lubuskiem i Brandenburgii. Oczywiście w regionie przygranicznym maleją różnice cen. Powyższą analizę przeprowadziło Polsko-Niemieckie Centrum Informacji Konsumenckiej we Frankfurcie nad Odrą przy wsparciu Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Okazuje się, że  konsumenci wciąż mogą sporo zaoszczędzić, jeśli robią transgraniczne zakupy. „O ile krajowe owoce i warzywa, wędliny, benzyna oraz usługi są generalnie tańsze w Polsce, to już egzotyczne owoce, słodycze oraz na przykład artykuły drogeryjne i chemię gospodarczą można kupić w Niemczech po korzystniejszych cenach” – powiedziała szefowa Polsko-Niemieckiego Centrum Informacji Konsumenckiej.

Perfect Trade podobna do Amber Gold

Sprawa Perfect Trade jest bardzo podobna do afery Amber Gold, przede wszystkim za gwarantowane niebotyczne zyski oraz ostrzeżenia KNF.  Firma Perfect Trade tak naprawdę nazywa się Socket Resources. Oferuje ona zysk oparty na inwestycjach w „rynki pierwotne” –  handel surowcami między Afryką a Europą Zachodnią. Na swoim portalu internetowym podaje, że ma własne kopalnie złota w Gwinei, że współpracuje z rafinerią złota w Antwerpii oraz bankami w Szwajcarii. Dziennikarze RMF nie znaleźli jednak gwinejskich kopalni w internecie, a firma mimo obietnic nie wysłała na nie namiarów. RMF odkryło także, że faktycznie spółka zarejestrowana jest w niewielkim mieszkaniu w Szwajcarii. Przedstawiciele mówią, że zarejestrowano ją tam z powodów prawnych – przecież dzięki temu są niższe podatki i prawnie łatwiej jest tam handlować surowcami. Nie podlega też polskiej KNF.

Nieruchomości inwestycyjne: gminy nie chcą

Mimo, że prawie od roku można wykupić mieszkanie w towarzystwie budownictwa mieszkaniowego, do tej pory jeszcze nikt tego nie zrobił. Przez bardzo długie lata obowiązywał zakaz wykupu mieszkań wybudowanych za nisko oprocentowane kredyty. Udzielał ich Bank Gospodarstwa Krajowego towarzystwom budownictwa społecznego oraz spółdzielniom mieszkaniowym. W sumie, dzięki temu, wybudowano ponad 80 tys. mieszkań. W połowie października ubiegłego roku  zakaz ten zniesiono. Okazuje się jednak, że do tej pory nikt nie zainteresował się wykupem. Tylko jedna spółdzielnia sprzedała jedną nieruchomość inwestycyjną o powierzchni 32 mkw. za 40 tys. zł. Dlaczego tak się dzieje? Według Ministerstwa Transportu i Budownictwa powodów jest bardzo dużo.

Spółki inwestują dzięki obligacjom

Giełdowe spółki dzięki obligacjom mogą inwestować.  Zamiast oferować równego rodzaju akcje, duże firmy wybierają finansowanie z emisji papierów dłużnych. Wartość emisji papierów dłużnych przeprowadzona przez spółki giełdowe jest jak się okazuje ponad 3-krotnie wyższa od wartości emisji akcji. Tylko w tym roku, jak wynika z  wyliczeń i danych Fitch Polska, spółki notowane na giełdzie wypuściły obligacje o wartości 5,8 mld zł. Wartość emisji akcji to 1,7 mld zł.

Kupujemy coraz mniej aut

W poprzednim miesiącu sprzedaż samochodów w Europie spadła o ponad 8 procent. Pokazuje to, że europejski rynek nowych aut jest coraz słabszy. W lipcu sprzedaż spadła do niecałych 970,3 tys. sztuk. Cały czas jest pogorszenie i tak już bardzo złej kondycji rynku: w czerwcu, według europejskiego stowarzyszenia producentów ACEA, rejestracje samochodów osobowych skurczyły się w ujęciu rocznym o 2,8 proc., a w całej pierwszej połowie roku o 6,8 proc.

 

Zmiany w PIT, CIT i VAT

Zmiany prawa podatkowego (CIT, PIT i VAT), które mają na celu likwidację patologii i zatorów płatniczych, zapowiedzieli na  konferencji prasowej politycy Platformy Obywatelskiej. Klub parlamentarny PO przygotował właśnie  pakiet ustaw pod nazwą „Stop patologii zatorów płatniczych”.  Zmiany zaproponowane do trzech ustaw podatkowych mogą wprowadzić prawo do obniżenia obowiązku podatkowego przez przedsiębiorcę, który nie dostał zapłaty za dostarczone przez siebie towary lub usługi. Działałby także obowiązek podniesienia zobowiązania podatkowego wobec przedsiębiorcy, który otrzymał taką fakturę, ale za nią nie zapłacił.

Fundusze inwestycyjne wychodzą z Rosji

Dwa najstarsze fundusze inwestujące w Rosji, Third Millennium Russia i Vostok Nafta, właśnie wycofują się z inwestycji w Moskwie. Powodem jest kryzys zadłużeniowy w Europie, który zmusza inwestorów do ograniczania ryzyka. Fundusz Third Millennium Russia,  działał w Rosji od 1998 roku. zamyka swoje podwoje po zanotowaniu ogromnych strat oraz rezygnacji swego założyciela i portfolio menedżera Johna T. Connora, który odchodzi na emeryturę. Vostok Nafta, szwedzki fundusz koncentrujący się na Rosji od 1996 roku, oświadczył 15 sierpnia, że sprzedał wszystkie akcje notowane w Rosji ze względu na „utrzymujący się stale niski poziom globalnego apetytu na ryzyko”.

 

Ile wart jest przeciętny Belg

Zasoby finansowe Belgów, czyli  inwestycje i lokaty, wynoszą 966,3 mld euro. Dodając do tego wartość nieruchomości, ogólny majątek Belgów to prawie dwa biliony euro. Jeszcze nigdy Belgowie nie byli aż tak bogaci. Netto – po odliczeniu zaciągniętych przez różne gospodarstwa domowe kredytów w wysokości 207 mld  (80 proc. to kredyty hipoteczne)  majątek Belgów to 759,4 mld euro. Gazeta „La Libre Belgique” informuje, że to więcej niż w czerwcu 2007 roku, zanim uderzył kryzys finansowy. Jeśli do tej sumy dołoży się majątek w nieruchomościach, wynik będzie imponujący: W rękach prywatnych znajdują się 2 biliony euro, czyli średnio 166 tys. euro na mieszkańca. W 2007 roku to było „tylko” 154 tys. euro.

Inwestycje z zyskiem

Przewozy intermodalne w Polsce to tylko 2,4% transportu towarów koleją. Na Zachodzie  wartość  ta to prawie 20%.  Całe szczęście, nasz kraj nadrabia dystans wobec państw, które dysponują nowocześniejszą infrastrukturą transportową. Wartość inwestycji w rozwój transportu intermodalnego wynosi 1,6 mld zł. Oznacza to, że ten rodzaj transportu w Polsce niebawem może odgrywać równie istotną rolę, jak na Zachodzie Europy. Wzrost znaczenia transportu intermodalnego stanowi szansę na zwiększenie zysków także dla polskich spółek.

Jaką nieruchomość inwestycyjną wybierze IPN

Po tym, jak spółka Ruch poinformowała, że sprzedała nieruchomość inwestycyjną  przy ul. Towarowej, w którym mieściła się siedziba Instytutu Pamięci Narodowej, prezydenci Łodzi i Radomia zadeklarowali, że w swoich miastach znajdą lokum dla tej instytucji. „Niedobrą praktyką jest lokowanie większości instytucji publicznych w lewobrzeżnej Warszawie. Praga jest atrakcyjna ze względu na położenie w pobliżu ścisłego centrum miasta i dobrą komunikację. Połączenie z centrum po ukończeniu II linii metra będzie jeszcze wygodniejsze” – zwraca uwagę jeden radny PiS w interpelacji. – „Na Pradze znajduje się wiele niewykorzystywanych budynków”.

Praca w strefie euro

Jak w komunikacie informuje  Eurostat, urząd statystyczny Unii Europejskiej, stopa bezrobocia w strefie euro w ubiegłym miesiącu tego roku, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 11,3 proc. Jest to najwyższy poziom od 1995 r., gdy wprowadzono publikację danych. Przeciętna stopa bezrobocia w 27 krajach UE wyniosła 10,4 proc. Najwyższa była w Hiszpanii: 25,1 proc., najniższa w Austrii: 4,5 proc. W Polsce stopa bezrobocia wyniosła 10 proc.

 

Jest proces

Wayne Goodrich twierdzi, że dożywotnią posadę w firmie obiecał mu sam Steve Jobs. Niestety, na niewiele się to jednak zdało. Niedługo po śmierci Jobsa, jednego z założycieli Apple’a, Wayne Goodrich otrzymał wypowiedzenie. Oskarżył  firmę o stosowanie nieuczciwych praktyk biznesowych i złamanie warunków umowy. Wayne Goodrich zarzeka się, że był bliskim i zaufanym współpracownikiem Jobsa. Gwarancję wiecznego zatrudnienia miał otrzymać od niego podczas osobistego spotkania już w 2005 r. Dodatkowo, w 2010 r., oczywiście też od Jobsa, miał usłyszeć zapewnienie, że nawet jeśli jego stanowisko zostanie zlikwidowane, w firmie  znajdzie się dla niego nowe miejsce. Niestety, wszystko się zmieniło. W grudniu 2011 r. Goodrich wyleciał z pracy. Podobno ze „względów biznesowych”, nie mających związku z efektami jego pracy.

Niższy podatekod nieruchomości dla firm

Ostatnie orzecznictwo NSA wydaje się być  wbrew ugruntowanej przez lata wykładni sądów i interpretacjom fiskusa w sprawie rozliczania podatku od nieruchomości. Okazuje się, że ewidencja gruntów i budynków nie jest jedynym wyznacznikiem dla gminnych organów podatkowych przy wymiarze podatku od nieruchomości. Przedsiębiorca, który wybudował nieruchomość inwestycyjną,  wykończył ją ale używa do działalności tylko jej część, powinien zapłacić podatek jedynie od tej części – stwierdził w jednym z ostatnich orzeczeń NSA. Wyroki te idą naprzeciw dotychczasowej, bardzo niekorzystnej dla podatników linii orzeczniczej sądów, prezentowanej także przez NSA.

Nieruchomość inwestycyjna nad jeziorem

Blisko plaży, możliwość zażywania kąpieli w jeziorze, możliwość wędkowania, a wieczorami podziwiania pięknych zachodów słońca takie są marzenia wielu Polaków, którzy szukają nieruchomości w pobliżu jezior.  Polacy od wielu lat najchętniej kupują działki rekreacyjne. Najpopularniejszą w Polsce lokalizacją, której walorem jest bliskość jezior, są oczywiście Mazury. To tu działki pod budowę domów całorocznych, letniskowych czy w celach inwestycyjnych kupuje cała Polska, a zwłaszcza mieszkańcy Warszawy.

 

Koniec roku ważny dla nieruchomości inwestycyjnych

Najprawdopodobniej, w kolejnych miesiącach można się spodziewać spadku oprocentowania kredytów hipotecznych.  Stanowiłoby to ulgę dla dotychczasowych jak i przyszłych kredytobiorców. Ci, którzy planują wzięcie kredytu, mogą skorzystać na wciąż spadających wycenach mieszkań. Dynamika zmian w kolejnych miesiącach powinna się jednak zmniejszać.Obecnie  kredytobiorca zadłużony na 30 lat i 250 tys. zł w rodzimej walucie płaci ratę na poziomie 1590 zł miesięcznie a za 9 miesięcy może płacić około 1460 zł, czyli o 130 zł mniej

Koelner przeznaczy na inwestycje 30 mln zł

Nakłady inwestycyjne Grupy Koelner prawdopodobnie w tym roku wyniosą wokoło 30 mln zł. Taki komunikat podała spółka w sprawozdaniu zarządu do raportu półrocznego. Wcześniej poinformowano, że tegoroczny CAPEX sięgnie od 45 mln zł do 60 mln zł. „W roku 2012 w Grupie Kapitałowej Koelner planowane są nakłady inwestycyjne w wysokości ok. 30 mln zł. Dotyczyć one będą przede wszystkim nakładów w park maszynowy oraz w infrastrukturę, jak również obszaru działalności badawczo-rozwojowej. Inwestycje (…) finansowane są ze środków własnych oraz z wykorzystaniem leasingu” – poinformowano.