Coraz krótszy okres zadłużenia Polaków

Z raportu AMRON-SARFiN dotyczącego sytuacji drugiego kwartału bieżącego roku wynika umiarkowanie optymistyczny obraz rynku nieruchomości. Oprócz podstawowych danych dotyczących liczby i wartości nowo udzielonych kredytów, w analizie możemy znaleźć dodatkowe informacje na przykład dotyczące struktury nowo udzielonych kredytów ze względu na okres kredytowania. Wnika z danych, że zachodzi powolny, ale coraz bardziej widoczny proces, w którym rośnie liczba kredytów branych na krótszy okres. Mimo wciąż wyraźnie dominujących kredytów zaciąganych na okres 25-35 lat, w badanym okresie ich udział spadł już poniżej 60%. Na takie zmiany zachodzące w strukturze udzielonych kredytów wpływa wiele czynników. Wśród najważniejszych można wymienić: nieustannie restrykcyjną politykę kredytową banków, spadek cen nieruchomości, niższe stopy procentowe i tym samym tańsze kredyty, również wzrost liczby klientów gotówkowych na rynku.

Młodzi Hiszpanie na garnuszku swoich rodziców

Młodzi Hiszpanie odkładają moment usamodzielnienia się na coraz odleglejszy. Według raportu rządowej Rady ds. Młodzieży, 80 procent 30-latków wciąż mieszka z rodzicami i nie rozpoczyna samodzielnego życia. Główną przyczyną jest sytuacja materialna. Pracy nie ma 54 procent młodych Hiszpanów, a zarobki tych, którzy znaleźli zatrudnienie, rzadko przekraczają 1000 euro miesięcznie. Mieszkania są drogie. Gdyby młodzi chcieli wyprowadzić się z rodzinnych domów, np. wynajem mieszkania pochłonęłoby 80 procent ich poborów. Jak wynika z badań, tylko 3 procent mieszkających z rodzicami robi to z wyboru np. dla wygody. Wiele osób decyduje się na emigrację. Autorzy raportu podkreślają, że od początku tego roku z Hiszpanię opuściło 40 tysięcy młodych osób.

Polacy nie chcą kredytów w obcych walutach

Jak wynika z informacji Związku Banków Polskich prawie nie zaciągamy kredytów w obcych walutach. Ponadto na naszym rynku nie ma tak popularnych jeszcze kilka lat temu ofert kredytów we frankach szwajcarskich i w euro, a wcześniej w dolarach. W obcej walucie zadłużamy się sporadycznie i najczęściej w euro. Zadłużenia tego typu stanowią około jeden procent wszystkich kredytów. Wiele banków w ciągu ostatnich lat podjęło decyzję o wycofywaniu kredytów w walutach obcych. Według szefa ZBP Krzysztofa Pietraszkiewicza jest to oczywista konsekwencja sytuacji dużej niepewności na rynkach międzynarodowych i zmienności kursu walut. Jednak w przypadku kogoś kto ma dochody stałe na przykład w euro, może liczyć na zaciągnięcie kredytu w tej walucie. Zobowiązania w obcych walutach zaciągano głównie na zakup mieszkań i nieruchomości. Są one obecnie jednymi z najlepiej spłacanych.

Oferta na rynku wynajmu apartamentów ekskluzywnych

W największych polskich miastach rynek wynajmu jest już na tyle duży, że jest w stanie zaproponować atrakcyjną ofertę również dla najbardziej wymagającego klienta. Na rynku wynajmu pojawiają się oferty, które bez cienia wątpliwości można zaliczyć do grona apartamentów. Takie nieruchomości muszą zagwarantować super lokalizację w ścisłym centrum miast lub w miejscach o najwyższej renomie, czasami wręcz snobistycznych. Następnie najemcy zapewniona zostaje możliwość dysponowania ponadprzeciętnie dużą powierzchnią oraz udogodnieniami niedostępnymi w przypadku standardowych ofert. Do których zaliczyć można prywatny basen z sauną, tarasy, kilka miejsc postojowych czy windę oddaną do wyłącznego użytku. Nie bez znaczenia jest również wykończenie i urządzenie takiego apartamentu. Zazwyczaj są to najwyższej jakości materiały wykończeniowe oraz zaawansowane i zintegrowane systemy zarządzania temperaturą, intensywnością oświetlenia czy wilgotnością powietrza we wnętrzach. Miesięczny czynsz wynajmu ekskluzywnych apartamentów przeciętnego najemcę może przyprawić o ból głowy. Rozpatrując kilka największych polskich rynków nieruchomości stawki najmu oscylują w zależności od miasta oraz konkretnej oferty w przedziale od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie! A chętnych nie ubywa…

Nowy hotel w Lublinie jesienią tego roku

Jak informuje Kurier Lubelski w budynku przedwojennej jesziwy w Lublinie już od października tego roku zacznie prosperować nowy hotel. Obiekt będzie nosił nazwę Ilan i będzie miał w swojej ofercie do dyspozycji 44 pokoje. Hotel powstaje przy ul. Lubartowskiej. Inwestorem jest Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie. W hotelu oprócz miejsc noclegowych powstanie także restauracja z specjałami kuchni żydowskiej.

Zarobić na śmieciach

Przedsiębiorcy z Małopolski zaczęli sprzedawać odpady i nieźle na nich zarabiają – dowiadujemy się z „Gazety Wyborczej”. Gazeta przedstawia przykład przedsiębiorcy, który zamiast płacić jak dotychczas Miejskiemu Przedsiębiorstwu Oczyszczania, segreguje śmieci a następnie sprzedaje je lokalnej firmie, która również na nich zarabia. Dotychczas za ich usuwanie musiał płacić kwotę 4000 złotych co miesiąc, a dziś jest w stanie zyskać jeszcze 1500 złotych, płacąc tylko 400 złotych za wywóz odpadów.
Kolejnym przykładem są niektóre krakowskie hipermarkety, które zmniejszyły tym działaniem rachunki za wywóz odpadów z kilkunastu do tysiąca złotych. Widząc takie rezultaty kolejni przedsiębiorcy rezygnują z usług MPO. Co zrobi MPO, które w tej sytuacji powodów do zadowolenia nie ma dużo.

Nowe Tysiąclecie

Jeszcze w tym roku J.W. Construction Holding ruszy z budową pierwszego etapu osiedla przy ul. Tysiąclecia w Katowicach. W tym etapie inwestycji  powstanie 17-piętrowy budynek z 149 mieszkaniami. Firma otrzymała już pozwolenie na budowę, czeka na jego uprawomocnienie. Następnym krokiem będzie wybór generalnego wykonawcy. Zakończenie inwestycji zaplanowanie zostało na pierwszy kwartał 2015 roku. Osiedle Nowe Tysiąclecie powstanie pomiędzy ulicą Chorzowską a Drogową Trasą Średnicową. Ostatecznie osiedle będzie się składać z pięciu budynków o łącznej liczbie 573 mieszkań i 12 lokali usługowych.

Certyfikowany Atlas

Dwa dni temu Krajowy Punkt Kontaktowy OECD działający przy PAIiIZ S.A. przyznał firmie Atlas certyfikat „Wdrażam Wytyczne OECD. Odpowiedzialny Biznes 2013”. Certyfikat potwierdza zgodność działalności firmy z Wytycznymi OECD dla przedsiębiorstw Wielonarodowych, a tym samym jej zaangażowanie w odpowiedzialne prowadzenie biznesu. Jest to pierwsza firma, która uzyskała certyfikat już po raz kolejny. PAIiIZ podkreślił szczególną dbałość firmy Atlas w informowaniu o wpływie jej produktów na środowisko. Atlas dobrowolnie umieszcza na opakowaniach dodatkowe informacje.

CBRE będzie zarządzać ikoną Londynu

Firma CBRE została wybrana na zarządcę budynku Gherkin, który wkrótce będzie świętował swoje dziesiąte urodziny. Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków na świecie,  który stał się również synonimem Londyńskiego City.  Jest 40-piętrowym wieżowcem o powierzchni 48 tys.m², który jest siedzibą Swiss Re oraz wielu innych firm z sektora usług finansowych i konsultingowych. CBRE będzie odpowiedzialny za codzienne zarządzanie i utrzymanie budynku, nadzór nad wszystkimi usługami oraz dbanie o 20 najemców Gherkin. Dodatkowo,  zadaniem CBRE będzie współpraca z właścicielem nieruchomości nad wzrostem satysfakcji najemców.

Czterogwiazdkowy Dwór Droblin

Dwór Droblin, szlachecka posiadłość z końca XVI w., odnowiony i zmodernizowany otrzymał decyzję Marszałka Województwa Lubelskiego dotyczącą kategoryzacji. Posiadłość została oznaczona standardem czterogwiazdkowym. Dwór Droblin, położony jest w najczystszym rejonie Polski w województwie lubelskim, w miejscowości Droblin koło Leśnej Podlaskiej. Dwór znajduje się w sąsiedztwie lasu, posiada trzy stawy położone na bardzo czystych źródłach. Znajduje się tam prywatna plaża, kąpielisko oraz łowiska przy stawach udostępnione są tylko dla gości hotelu. Jest także stadnina, która dysponuje 20 dużymi, profesjonalnie wyposażonymi boksami. Miejsce dysponuje restauracją serwującą dania kuchni polskiej z elementami fusion, bazującą na naturalnych składnikach pochodzących od lokalnych dostawców. Sale restauracyjne, bar i nowoczesna oranżeria są do dyspozycji  prawie 200. gości.

Rynek sprzedaży mieszkań – wciąż wakacyjny bezruch

Na rynku sprzedaży mieszkań wciąż jeszcze wakacje. W większości dużych miast nie doszło do znaczących zmian poziomów cen. Jednakże w Warszawie, Sopocie i Łodzi lipiec dostarczył wyraźnych spadków stawek ofertowych około 1,5% – dowiadujemy się z najnowszego raportu przygotowanego przez analityków portalu nieruchomości domy.pl oraz firmę doradztwa kredytowego Open Finance. W porównaniu z czerwcem, w następnym miesiącu cena wywoławcza metra kwadratowego mieszkania z rynku wtórnego w Warszawie spadła o 134 zł. za metr kwadratowy, w Sopocie- o 159 zł. natomiast w Łodzi mieszkania używane potaniały o 1,4 procent. Autorzy raportu dodają, że niewielkie wzrosty cen za m² zanotowano w czterech miastach – Rzeszowie, Szczecinie, Krakowie i Białymstoku. Zdecydowanie lepiej sytuacja przedstawia się na rynku  najmu. Wraz ze zbliżającym się rokiem szkolnym i akademickim coraz więcej osób szuka pokoi i mieszkań do wynajęcia.

Budowa centrum biurowego Harmony Konstruktorska

Rusza budowa obiektu biurowego Harmony Konstruktorska w Warszawie przy ul. Konstruktorskiej. W ramach przedsięwzięcia powstanie budynek o powierzchni całkowitej ponad 38 000 metrów kwadratowych. Inwestorem jest spółka Harmony Konstruktorska, wykonaniem projektu zajęło się biuro APA Kuryłowicz. Generalnym wykonawcą inwestycji będzie spółka SPS Construction.

Belgijski rynek nieruchomości

Opublikowane zostały dane dotyczące rynku nieruchomości belgijskich w II kwartale tego roku. W Belgii ceny mieszkań poszły w górę, a ceny domów – w dół. Średnia cena domu w tym kraju to prawie 200 tys. euro. Natomiast mieszkania – niecałe 210 tysięcy euro. Najdroższe nieruchomości są sprzedawane w stolicy. W oddalonych nieco od centrum ekskluzywnych i zielonych dzielnicach. W jednej z nich w II kwartale bieżącego roku cena domu wyniosła 560 tys. euro. Najtaniej kupić dom można we francuskojęzycznej Walonii na południu Belgii. Tam kosztuje on przeciętnie 80 tysięcy euro. Natomiast w niderlandzkojęzycznej Flandrii, w zachodniej części regionu najniższa cena za którą można nabyć dom to średnio 118 tys. euro.

Wieliczka – czterogwiazdkowy Hotel Lenart

W Wieliczce w połowie sierpnia rozpoczął swoją działalność czterogwiazdkowy Hotel Lenart. W obiekt znajdują się 62 pokoje noclegowe w tym 55 pokoi standardowych i 7 apartamentów. Każdy z nich jest urządzony w indywidualny sposób. Hotel Lenart ma do dyspozycji  również restaurację, strefę spa i sale konferencyjne, które pomieścić mogą ponad 900 osób. Inwestorem jest firma Wielickie Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Usługowe Ceramika Zesławice. Wartość inwestycji wyniosła 25,6 mln zł.

Stalbau wykona halę magazynowo-produkcyjną

Stalbau jest w trakcie realizowania, pozyskanego w marcu kontraktu na budowę kompleksu spółki TPMS w Skawinie w województwie małopolskim. Umowa obejmuje projekt i budowę hali magazynowo-produkcyjnej wraz z obiektem biurowym i instalacjami skoordynowanymi z technologią produkcji. Powierzchnia całości inwestycji wyniesie ok. 7,500 metrów kwadratowych. TPMS produkuje kompletne systemy opakowań.

Nowa strategia dla Sky Tower

Do końca 2015 roku LC Corp planuje skomercjalizować 95 % powierzchni handlowej i biurowej we wrocławskim Sky Tower. Aktualnie powierzchnia handlowa wynajęta została w 77 % a  powierzchnia biurowa w 75%. Obecnie firma przy komercjalizacji chce wykorzystać polepszające się warunki na rynku, co oznaczać będzie podwyżkę stawek czynszów. Według LC Corp aktualnie realizowany poziom czynszów powierzchni handlowej w budynku Sky Tower odbiega od obecnego poziomu czynszów we Wrocławiu gdyż komercjalizacja nastąpiła w bardzo trudnym dla rynku nieruchomości komercyjnych okresie.  Firma zapowiada również podwyżki czynszów po zakończeniu obecnie obowiązujących umów najmu. Przedstawiciele firmy informują, że stawki będą utrzymane na poziomie rynkowym. Nowa strategia dla najwyższego wieżowca we Wrocławiu zakłada również możliwość wydzielenia małych lokali handlowych w części biurowej, w których poziom czynszów byłby wyższy od średniej rynkowej. Sukces realizacji tych zamiarów firma upatruję w związku z małą ilością dostępnej powierzchni biurowej we Wrocławiu oraz bardzo dobrą lokalizacją i wysoką rozpoznawalnością inwestycji. W planach jest także maksymalizacja dochodów związana z usługami dodatkowymi, tj. najem miejsc parkingowych, powierzchni reklamowych, powierzchni magazynowej czy opłat za zarządzanie.

Nowa Alma w Warszawie

Nowy sklep Almy, który zostanie otworzony w Warszawie zlokalizowany będzie w Centrum Handlowym Europlex. Powierzchnia sprzedaży na wynieść około 500 m². Asortyment Delikatesów Alma obejmuje kilkadziesiąt tysięcy produktów, z czego prawie 3 tys. to produkty importowane na wyłączność dla Almy. Zaplanowane otwarcie sklepu ma nastąpić na koniec sierpnia. Delikatesy Alma to sieć sklepów zlokalizowanych w największych polskich miastach. Ofertę delikatesów dopełnia sklep internetowy alma24.pl

 

Kiedy mieszkania „pod klucz” staną się standardem?

Na rynku nieruchomości możemy zaobserwować nową tendencję. Coraz częściej firmy deweloperskie proponują mieszkania z wykończeniem pod klucz w cenie. Ten element strategii marketingowej staje się coraz bardzie popularny. Jeszcze niedawno standard tego typu był zarezerwowany głownie dla drogich apartamentów. W Europie zachodniej sprzedaż mieszkań w takim stanie to norma, podczas gdy w naszym kraju zjawisko oddawania wykończonych mieszkań ma miejsce dopiero od niedawna. Zainteresowanie gotowymi lokalami wśród klientów jest bardzo duże i zapewne ma spory wpływ na poziom sprzedaży w inwestycjach, które oferują taki standard. Mimo, że wykończenie mieszkania w cenie proponuje coraz więcej firm deweloperskich to budowanie całych osiedli pod klucz nie stanie się szybko normą w naszym kraju. Jednak miejmy nadzieję, ze pewnej perspektywie czasowej podobnie jak to jest w innych krajach w naszym regionie, m.in. na Węgrzech będzie standardem. Obecnie odpłatne pakiety wykończeniowe oferowane są w większości inwestycji deweloperskich. Według danych firm budujących mieszkania, korzysta z nich co piąty nabywca nieruchomości. Często ceny proponowane przez deweloperów są coraz bardziej konkurencyjne, w porównaniu z wydatkami, jakie musimy ponieść robiąc to na własną rękę.

Rynek biurowy w Trójmieście ma się świetnie

Z danych analityków Jones Lang LaSall wynika, że aktywność deweloperów w sektorze biurowym jest wciąż wysoka. Obecnie w Trójmieście w realizacji pozostaje 71 200 m² nowoczesnej powierzchni biurowej. Głównym placem budowy jest wciąż Gdańsk, na który przypada 75 %  powstających biur. Pomimo wysokiej aktywności deweloperów, wskaźnik powierzchni niewynajętej utrzymuje się na stabilnym poziomie (na koniec drugiego kwartału wyniósł 56 000 m² czyli 13,1% powierzchni biurowej w Trójmieście pozostaje bez najemców) na co wpływa duże zainteresowanie regionem zarówno ze strony firm rozszerzających  swoją dotychczasową działalność, jak i stawiających pierwsze kroki na rynku.  Aglomeracja ta jest czwartym największym rynkiem biurowym w Polsce, po Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. Całkowite zasoby powierzchni biurowej w regionie wynoszą 430 250 m². Obecnie w budowie znajduje się 71 200 m² nowoczesnej powierzchni biurowej, z czego większość bo 54 200 m²  w Gdańsku. Prawie 23 100 m² trafi na rynek do końca roku. W pierwszej połowie tego roku firmy wynajęły łącznie 22 400 m². Koszt wynajmu powierzchni biurowej w całej aglomeracji pozostawał stabilny i mieścił się  w przedziale pomiędzy 12 a 14 euro za metr kwadratowy miesięcznie.

Echo z jakim wysokim zyskiem w II kwartale?

Zdaniem analityków, Echo Investment przedstawi wysokie zyski za drugi kwartał bieżącego. Na obecną sytuację dewelopera wpłynęło głównie osłabienie się złotego w stosunku do euro, jak również rozpoznanie zysków z tytułu sprzedaży trzech małych centrów handlowych. Kurs spółki po publikacji wyników powinien zyskiwać.Średnia prognoz analityków ankietowanych przez PAP dowodzi, że firma 111 mln zł zysku netto i 218,9 mln zł zysku operacyjnego przy przychodach na poziomie ok. 131 mln zł.
Wyników na niższym poziomie oczekuje między innymi Małgorzata Kloka, analityk UniCredit CAIB. Jej prognozy wykazują, że deweloper zanotował w tym czasie 90 mln zł zysku netto i 189 mln zł zysku operacyjnego.Echo Investment przedstawi swoje wyniki w środę, 28 sierpnia.

Tylko co szósty Polak korzysta e-administracji

Najpopularniejszą usługą e-administracji jest rozliczenie przez internet podatku dochodowego od osób fizycznych. Z takiego rozwiązania skorzystało 13 procent Polaków zbadanych przez EMC. Niestety inne procedury biurokratyczne jednak nie są już tak popularne. Z pozostałych e-usług oferowanych przez administrację skorzystało tylko 4 procent rodaków. Sprawy komunikacyjne (jak rejestracja pojazdu czy wydanie prawa jazdy) załatwiało przez internet ok. 2 procent ankietowanych. Nieco ponad 1 procent wyrobiło za pośrednictwem sieci paszport i mniej więcej tyle samo osób zarejestrowało w ten sposób działalność gospodarczą.

Apple ambitnie chce ulepszyć mapy

Apple zakomunikował w piątek, że kupił firmę Embark, zajmującą się tworzeniem aplikacji pomagających w podróżowaniu komunikacją miejską. Inwestycja ta ma przyczynić się poprawianiu usługi map kalifornijskiego giganta. Aplikacji na smartfony, które dostarczają informacji o publicznym transporcie, tworzone przez zakupioną firmę, Apple nie uwzględnił w swoich mapach. To kolejny ostatnimi czasy zakup Apple, który ma pozwolić na ulepszenie map przez nich tworzonych. Po wprowadzeniu aplikacji map jesienią ubiegłego roku Apple zostało bardzo skrytykowane za niedokładne mapy, zamazane zdjęcia, błędy, braki istotnych detali. Na przykład mapy pokazywały duże miasta na środku pustyni, dużo informacji o lokalach czy punktach usługowych była nieaktualna. Prezes firmy Tom Cook, wystosował do wszystkich klientów oficjalny list z przeprosinami oraz zalecił korzystanie z map konkurencji do czasu rozwiązania przez Apple tego problemu.

Rozpoczęcie budowy biurowca Royal Wilanów

Rozpoczęły się pierwsze prace związane z budową części handlowo-usługowej biurowca Royal Wilanów mieszczącego się na rogu ulic Klimczaka i Przyczółkowej w Warszawie. Czas trwania budowy zaplanowany został na dwa lata. Budynek będzie posiadał ekologiczny certyfikat BREEAM. Inwestorem jest Grupa Capital Park. Inwestycja ta jest jej drugim po Eurocentrum Office Complex istotnym projektem na rynku warszawskim.  Royal Wilanów będzie obiektem składającym się z pięciu pięter, z nowoczesną przestrzenią biurową 29 787 metrów kwadratowych. Biurowiec ma już pierwszego najemcę, którym jest firma Erbud SA. Na parterze znajdować się będą restauracje, bary, kawiarnie, sklepy i punkty usługowe, których jest niedostatek w Miasteczku Wilanów. W podziemnej części budynku znajdował się będzie trzykondygnacyjny parking na 931 miejsc postojowych oraz parking rowerowy. Za projekt architektoniczny odpowiedzialna jest pracownia JEMS Architekci. Za komercjalizację części handlowej odpowiada BOIG, zaś biurowej – Colliers International. Generalnym wykonawcą jest firma Erbud SA.

Nowa inwestycja w Łodzi – biurowiec firmy Ericpol

Rozpoczęły się pierwsze prace budowlane nowego biurowca polskiej firmy informatycznej Ericpol, mieszczącego się  przy ulicy Sienkiewicza 175 w Łodzi. Budynek ten wybudowany zostanie na miejscu dawnego basenu Olimpia. Inwestycja rozpoczęła się w czerwcu tego roku i  potrwa do lutego 2015 r. Projektem architektonicznym obiektu zajmuje się  biuro Horizone. Będzie to czterokondygnacyjny biurowiec, podzielony na dwa równoległe skrzydła z podziemnym parkingiem. Szacowany koszt budowy wyniesie  55 mln zł. Do grona 600 osób już pracujących w łódzkich biurach Ericpolu w związku z rozbudową dołączy 850 inżynierów, zajmujących się tworzeniem oprogramowania.

Kto kupi Galerię Świdnickią?

Spółka Elsoria Polska I oraz Rank Progress rozwiązały za porozumieniem stron przedwstępną umowę realizacji sprzedaży galerii handlowej w Świdnicy. Według podpisanego w marcu tego roku dokumentu Elsoria miała do 15 września 2013 r. nabyć dolnośląską galerię za 25 mln euro. Jednocześnie właściciel obiektu – Rank Progress – miał prawo odstąpić od umowy w tym samym terminie, gdyby otrzymał lepszą propozycję od innego nabywcy i dokonał zwrotu pożyczek otrzymanych od Elsorii (22 mln zł). Obecnie firma jest na etapie prowadzenia zaawansowanych rozmów z innym potencjalnym nabywcą, który złożył niewiążącą ofertę, wyższą od tej, którą proponowała poprzednia firma. Galeria Świdnicka, o powierzchni całkowitej 24 tysiące metrów kwadratowych oddana została do użytku w marcu 2012 roku. W portfolio Rank Progress są obecnie galerie handlowe w Świdnicy, Jeleniej Górze, Legnicy i Grudziądzu. Wkrótce uzupełnią je również aktualnie budowane obiekty w Chojnicach i Oleśnicy.

Nowy stadion w Białymstoku – etap II

W Białymstoku zainicjowana została budowa kolejnego, II etapu prac na nowym stadionie miejskim. Równocześnie trwa rozbiórka drugiej części trybun starego obiektu, w miejscu którego powstaną miejsca na blisko 15 tysięcy kibiców, lokale komercyjne i administracyjno-biurowe. Obecnie kibice mogą korzystać z nowych trybun zbudowanych w ramach I etapu inwestycji. W sumie jest tam 7,7 tysiące miejsc (w tym używanych na dzień dzisiejszy może być 6,1 tysięcy). Cały stadion będzie w stanie pomieścić około 22,5 tysiące widzów. W ramach II etapu inwestycji zaplanowano również boczne boisko treningowe ze sztuczną nawierzchnią i nieduży, kolejny parking. Zgodnie z umową, wykonawca, hiszpańska firma OHL, ma oddać gotowy do użytku obiekt w lipcu przyszłego roku.

Razem, a jednak osobno, czyli domy wielopokoleniowe

Mieszkanie pod jednym dachem nie oznacza wcale, że mieszkańcy muszą jadać wspólne obiady i spotykać się codziennie na popołudniowej kawie. Wszystko zależy od układu, jaki panuje w danej rodzinie oraz od stopnia zażyłości pomiędzy poszczególnymi jej członkami. Dom wielopokoleniowy stwarza wiele możliwości, chociaż oczywiście wymaga od lokatorów pewnego rodzaju poświęcenia.

Większość Polaków nie chce mieszkać z rodziną pod jednym dachem. Mimo wszystko są osoby, dla których rozwiązanie takie jest idealne. Warto jednak zaznaczyć, że domy wielopokoleniowe są przeznaczone raczej dla rodzin o silnych więzach i dobrych relacjach. Jeśli bowiem w jednym domu ma zamieszkać na przykład małżeństwo z teściami, należy pamiętać, że będą oni widywali się stosunkowo częściej, niż w sytuacji, gdyby mieszkali osobno. Przede wszystkim, przed podjęciem decyzji o wspólnym zamieszkaniu, należy rozważyć wszystkie za i przeciw, aby uniknąć późniejszych problemów.

Jakie są główne zalety domów wielopokoleniowych?
Na pierwszym miejscu jest oczywiście kwestia finansowa. Jeśli „dwie rodziny” (czyli np. rodzice i dzieci, lub dziadkowie i wnuki, co jednak zdarza się stosunkowo rzadko) zdecydują się na budowę wspólnej nieruchomości, znacznemu obniżeniu ulegają koszty zakupu działki i późniejszej budowy domu. O wiele niższe są również późniejsze koszty utrzymania takiej nieruchomości, gdyż część opłat można podzielić.
Ponadto, co ważne zaznaczenia, dom wielopokoleniowy zapewnia kolejnym członkom rodziny warunki mieszkalne. W sytuacji, gdy dzieci nie myślą jeszcze o wyprowadzce, a są pełnoletnie, zostają automatycznie odciążone z obowiązku wynajmu mieszkania lub kupna własnej nieruchomości. Dzięki temu większa część wypłaty zostaje w ich kieszeniach, nie wspominając o braku konieczności obarczania się kredytem mieszkaniowym.
Jeśli chodzi o kwestie niematerialne, to wspólne zamieszkanie z pewnością wpływa na zwiększenie zażyłości w rodzinie. Ponadto, jeśli w domu pojawi się dziecko, młodzi rodzice zazwyczaj mogą liczyć na wsparcie ze strony dziadków, którzy nie tylko pomogą w codziennych obowiązkach, ale również zostaną z dzieckiem w razie potrzeby. Eliminuje to konieczność zatrudniania opiekunki i zostawiania dziecka, mimo wszystko z lekką obawą, pod opieką obcej osoby.

Domy wielopokoleniowe nie dla wszystkich
Jeśli rodzina planuje zakup wspólnej nieruchomości wyłącznie ze względów ekonomicznych, to skutki podjęcia takiej decyzji bywają różne. Czasami dochodzi do pogorszenia relacji między członkami rodziny, a wówczas wspólne mieszkanie staje się utrapieniem.
Można oczywiście wytyczyć jasne granice prywatności lub zastosować się zawczasu do bardziej zaradczych posunięć, jak na przykład zakup projektu domu z osobnym wejściem. Budynek posiadający dwie osobne drogi dostępu do nieruchomości jest bardzo logicznym rozwiązaniem, ale niestety nie każdy może zdecydować się na budowę domu tego rodzaju, czy to ze względu na brak wystarczających środków finansowych, czy też ze względu na metraż działki.

Popularne, czy zapomniane?
Budownictwo wielopokoleniowe nie jest zbyt popularne na świecie. W samej Polsce również swego czasu odchodziło w zapomnienie. Ze względu na pogarszającą się (lub stabilną, lecz nie polepszającą się) sytuację finansową wielu Polaków a także zmieniające się funkcje w rodzinie (oboje rodzice pracujący), decyzję o zamieszkaniu np. wspólnie z rodzicami podejmuje coraz większa liczba Polaków. Niezmierne ważne jest jednak, aby przed podjęciem tej ostatecznej decyzji, wszyscy członkowie rodziny byli pewni, iż chcą razem zamieszkać. Jest to bowiem decyzja niezwykle ważna, która może okazać się równie trafiona, co niekorzystna.

Magdalena Paluch
WGN

Biblioteka Główna w Helsinkach

Finlandzka pracownia architektoniczna ALA, z siedzibą w Helsinkach, wygrała międzynarodowy konkurs na nową Bibliotekę Główną w Helsinkach. Projekt, który zakłada stworzenie obiektu o 16. tysiącach metrów kwadratowych, usytuowany w centrum miasta jest prawie w całości przestrzenią publiczną. Będzie to nowy centralny punkt miasta. Inwestycja ma zostać zrealizowana do 2018. Budynek według projektu zostanie podzielony na trzy odrębne poziomy o charakterystycznym przeznaczeniu np. aktywne czy spokojne. Koncepcja została tak opracowana, aby zachęcić odwiedzających do korzystania ze wszystkich usług obiektu, na wszystkich poziomach biblioteki: pod ziemią, na piętrze i na dachu.

Polski rynek wyposażenia wnętrz boryka się z kłopotami

Polski rynek wyposażenia wnętrz mierzy się z coraz większymi problemami. W ostatnich latach zamkniętych zostało około 130 przedsiębiorstw oferujących produkty tego typu – donosi wyborcza.biz. Obecnej kondycji nie poprawia rosnąca konkurencja ze strony dużych, międzynarodowych sieci. W 2010 i 2011 roku rynek zawężał się średnio o 5 procent. Analitycy przewidują odbicie dopiero w następnym roku. Jednak nie należy spodziewać się gigantycznych wzrostów sprzedaży artykułów wyposażenia wnętrz. Oprócz problemów z samą sprzedażą sieci muszą borykać się także z rosnącą konkurencją. W 2009 roku w Polsce zadebiutowała Zara Home. Jeszcze w tym roku rozpocznie swoją działalność H&M Home.

Hotele – atrakcyjne nieruchomości komercyjne

Hotelarstwo w Polsce jest rozwinięte i uznawane za opłacalny biznes. Postanowiliśmy więc zweryfikować, jak prezentuje się sytuacja sprzedaży hoteli w naszym kraju.

Przejrzeliśmy kilka najciekawszych naszym zdaniem ofert sprzedaży hoteli, zwracając uwagę na warunki, cenę a także miejsce, w którym znajduje jest nieruchomość komercyjna. Dane zostały zebrane z ogólnodostępnych internetowych serwisów ogłoszeń nieruchomości z ostatniego miesiąca.

Pierwsza z ofert dotyczy sprzedaży hotelu w Zakopanem. Oferta wydaje się o tyle atrakcyjna, że hotel usytuowany jest w jednym z najbardziej popularnych miejsc w Polsce. Nieruchomość komercyjna znajduje się w pięknym miejscu, z widokiem na Tatry, niedaleko wyciągów narciarskich, dzięki czemu stanowi atrakcyjne miejsce w lecie i w zimie. Hotel został wybudowany w 2009 roku, ale nie został w pełni wykończony.
Położony jest na działce o powierzchni 4,267 m2, a sam hotel ma powierzchnię całkowitą 2,625 m2. Składa się 28 apartamentów, ale istnieje możliwość zmiany aranżacji stanu istniejącego, co byłoby powrotem do pierwotnej koncepcji. Hotel dysponuje 25 miejscami garażowymi w parkingu podziemnym oraz 22 miejscami na powierzchni. Na tym samym poziomie zlokalizowano zaplecze związane z odnową biologiczną ( SPA: sauna, jacuzzi itd.), a także powiązana z tym część sanitarna. Na zewnątrz tej wspaniałej nieruchomości komercyjnej znajduje się taras o powierzchni 300 m2, umożliwiającym zarówno w okresie letnim jak i zimowym odprowadzanie wody deszczowej lub topniejącego śniegu, do instalacji odbierającej wody opadowe (cały budynek i garaż wyposażony jest w instalację odprowadzającą wody opadowe oraz instalację drenażową).
Istnieją warianty sprzedaży tej nieruchomości komercyjnej:
Sprzedaż 100% udziałów w spółce celowej, cena sprzedaży – do uzgodnienia, przy czym nabywca nie płaci podatku VAT.
Możliwa tej także sprzedaż gruntu z naniesieniami (budynek) cena sprzedaży – do uzgodnienia. Nabywca zapłaci wówczas cenę powiększoną o podatek VAT w wysokości 23%. Wartość prac związanych z zakończeniem prac budowlano-adaptacyjnych oraz pełnego wyposażenia hotelu wyceniana jest na kwotę około 3500 000,00 złotych.
Inną wartą uwagi ofertą jest hotel w górach, w Karkonoszach (Karpacz). Nieruchomość komercyjna jest budynkiem pochodzącym z XIX wieku, w pełni odrestaurowanym. Styl i architektura przeszłości połączone zostały z nowoczesnym, komfortowym wyposażeniem. Hotel położony jest wśród ponad 100 letnich świerków, i oddalony o ok. 10 min. od centrum Karpacza oraz o ok. 15 min. pieszo od najbliższych wyciągów narciarskich (ok. 500 m). W hotelu znajduje się 68 miejsc noclegowych (pokoje, apartamenty i studio), zaś przed budynkiem znajduje się 45 miejsc parkingowych. Hotelowa restauracja może przyjąć 60 gości, natomiast bar pomieści 30 osób. Cena sprzedaży została określona na kwotę 8,000,000 zł.
Inną, ciekawą propozycją jest oferta sprzedaży hotelu w Szklarskiej Porębie, o powierzchni całkowitej 690 m2 i powierzchni użytkowej 600 m2. Cena tej nieruchomości komercyjnej wynosi 6,000,000 zł. Budynek został wybudowany w 2009r. Powierzchnia działki wynosi 700 m2. Stan techniczny hotelu określany jest na bardzo dobry. Działka została zagospodarowana i obecnie znajduje się na niej hotelowy parking. Hotel usytuowany jest poza centrum, przy bocznej ulicy. Pozwala to na spokojny i niezakłócony wypoczynek.
Równie ciekawą ofertą jest sprzedaż hotelu w sercu Krakowa – w centrum Podgórza. Ta nieruchomość komercyjna ma powierzchnię użytkową 467 m2, na które składają się 13 pokoi w tym jeden apartament. Hotel posiada dwie recepcje. Jednorazowo może przyjąć 48 gości. Do ich dyspozycji jest sauna, sale konferencyjne a także strzeżony parking. Hotel posiada zabezpieczenia antywłamaniowe. Cena tej wspaniałej nieruchomości komercyjnej wynosi 3,500,000 zł. Hotel jest atrakcyjny głównie za sprawą miejsca, w którym jest usytuowany.
Propozycji sprzedaży hoteli jest na rynku całkiem sporo. Są to zarówno oferty nieruchomości komercyjnych w stanie surowym jak również w pełni wyposażonych i odrestaurowanych. Osoby zainteresowane nabyciem hotelu powinny zapoznać się szerzej z dostępnymi na rynku ofertami.

 

Justyna Ocimek
WGN