DB Schenker Logistics zwycięzcą w ROF 2014

Janusz Górski DB Schenker kadr

Operator logistyczny zdobył pierwszą pozycję w tegorocznym rankingu odpowiedzialnych firm w zestawieniu generalnym oraz w kategorii „Transport, Usługi, Handel”.

W czwartek 24 kwietna 2014 r. w Warszawie po raz ósmy wręczono nagrody dla najbardziej odpowiedzialnych przedsiębiorstw, według rankingu przygotowanego przez Dziennik Gazetę Prawną. Spośród firm działających na polskim rynku, które wzięły udział w projekcie, pierwsze miejsce zajął DB Schenker Logistics w Polsce. Firma utrzymała także trzeci rok z rzędu pozycję lidera w ujęciu branżowym w kategorii „Transport, Usługi, Handel”.

– Nasza strategia zrównoważonego rozwoju jest konsekwencją przyjętego przez nas modelu EFQM (Europejska Fundacja Zarządzania Jakością) i zarządzania poprzez budowanie kultury Lean. W ten sposób realizujemy korporacyjną strategię Schenker 2020 zakładającą harmonijny rozwój w trzech obszarach dotyczących ekonomii, społeczeństwa i środowiska. Jednym z kluczowych wyzwań jest kształtowanie postawy współodpowiedzialności wśród naszych pracowników i dostawców – powiedział Janusz Górski, Prezes DB Schenker Logistics w Polsce.

Na wyróżnienie DB Schenker Logistics w Polsce miała wpływ konsekwentna praca nad poszczególnymi obszarami biznesu, przy uwzględnieniu potrzeb wielu grup interesariuszy: klientów, pracowników, dostawców, społeczności lokalnych, uczelni wyższych i studentów czy mediów. Organizatorzy rankingu badali podejście firm w kontekście zaangażowania i innowacyjności społecznej oraz komunikacji z interesariuszami, a także odpowiedzialnego przywództwa i zarządzania.

Zrównoważony rozwój DB Schenker Logistics w Polsce zawiera się w korporacyjnej strategii Schenker 2020. Jednym z jej filarów jest ochrona środowiska i redukcja emisji CO2. W tym celu operator logistyczny buduje ofertę z wykorzystaniem różnych gałęzi transportu, w tym przewozów kolejowych i intermodalnych. Dba również o optymalizację wypełnienia pojazdów i edukację kierowców w zakresie ekologicznej i ekonomicznej jazdy. Klienci DB Schenker Logistics w Polsce mogą korzystać z raportu emisji – specjalnej aplikacji, która umożliwia monitorowanie podstawowych zanieczyszczeń środowiska podczas transportu przesyłek.

Ranking Odpowiedzialnych Firm to zestawienie przedsiębiorstw działających w Polsce, reprezentujących różne branże, ocenianych pod kątem odpowiedzialnego podejścia do biznesu. Patronem Rankingu jest Forum Odpowiedzialnego Biznesu, natomiast za proces weryfikacji oraz ustalania wyników odpowiada firma doradcza PwC. Zestawienie zostało przygotowywane w oparciu o specjalną ankietę badawczą oraz audyt weryfikujący. W tym roku zaprezentowano ranking już po raz ósmy. DB Schenker Logistics w Polsce brał udział we wszystkich edycjach, a tym razem osiągnął wynik na poziomie 98%. Tak wysoka ocena jest pierwszą w historii wszystkich wydań i firm startujących w rankingu.

 

Czy uda uchronić Złotą 44 przed bankructwem?

złota 44Orco podało w komunikacie, że Orco Property Group – odpowiedzialna za projekt Złota 44, ma umowę sprzedaży ok. 108 mln akcji Orco Germany za 55 mln euro.  Transakcja ta ma  pomóc nabyć wierzytelności związane z projektem Złota 44.
Kilka dni temu spółka zawarła umowę z bankiem Pekao, dzięki której deweloper przejąć ma należności kredytowe od spółki Orco Property, zapobiegając bankructwu projektu Złota.
Na początku tego miesiaca Orco otrzymało wypowiedzenie kredytu na zakończenie projektu Złota 44. Spółkę wezwano do spłaty kredytów o wartości 171,1 mln zł i 19,6 mln euro.

Zabrzański Hotel Diament wkrótce ruszy

Modern luxury elegant bedroom interior, chandelier frontCzterogwiazdkowy hotel w Zabrzu w województwie śląskim  przygotowuje się do otwarcia. Nowy Park Hotel Diament pierwszych gości przywita po długim weekendzie tj. 5 maja.
Obiekt ten powstał w samym centrum Śląska, kilka kilometrów od największego węzła drogowego w kraju, tj. skrzyżowania autostrad A1/A4.
Goście będą mieli do dyspozycji 74 pokoje jedno- i dwuosobowe (również przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych) a także apartamenty. Hotel posiada nowoczesny system oświetlania. A śniadanie będzie można zjeść na obszernym tarasie.

Nowi właściciele firmy Libet

kostka brukowa1Libet, producent kostki brukowej, poinformował, że Thomas Lehmann, Ireneusz Gronostaj i Jerzy Gabrielczyk, członkowie zarządu oraz rady nadzorczej firmy, finalizując wykup menedżerski będą wspólnie kontrolować największy pakiet akcji spółki. Przejmą oni kontrolę nad 30,06 proc. akcji spółki. Nie znane są warunki finansowe transakcji, a jej zamknięcie zależy między innymi od uzyskania zgody Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów- podaje firma.
Libet prowadzi aktualnie produkcję w 14 zakładach produkcyjnych na 24 liniach produkcyjnych.

Kielce są zadowolone z efektów unijnego wsparcia

kielce targiKielce podsumowując wielkość pomocy ze środków unijnych, wykorzystanej przez miasto, bardzo pozytywnie oceniają 10 lat miasta w strukturach Unii Europejskiej.
Dzięki wielomilionowemu wsparciu z UE powstał Kielecki Park Technologiczny, który z punktu widzenia gospodarczego odgrywa ważną rolę – mówi Wojciech Lubawski, prezydent miasta. Dodał również, że „Jest on absolutnie ogromnym sukcesem tej dekady; budują się dalsze perspektywy jego rozwoju. To szansa przede wszystkim dla młodych ludzi, głównie tych, którzy mają coś do powiedzenia w nowych technologiach. Ponad 70 proc. KPT stanowią firmy sektora IT”.
Również Targi Kielce zostały sfinansowane z pieniędzy unijnych. Z położonego na uboczu ośrodka urosły się do rangi drugiego w Europie Środkowo-Wschodniej centrum wystawienniczo-konferencyjnego. Sprzedają w ciągu roku 200 tys. metrów powierzchni wystawienniczej.
Wartość inwestycji przeprowadzonych w Kielcach dzięki środkom unijnym wyniosła 5 mld zł.

Wapieni i dolomitów starczy jeszcze na 85 lat

beskidyW związku ze zmianami koncesji dotyczących wydobywania wapieni i dolomitów ze złoża Jaźwica, które  należy do Kieleckich Kopalni Surowców Mineralnych zasoby grupy DSS wzrosły o 32,3 mln ton i wynoszą 382,5 mln ton. Zakładając utrzymanie sprzedaży na aktualnym poziomie powinny one wystarczyć na 85 lat wydobycia.
Kruszywa produkowane przez Grupę DSS i KKSM wykorzystywane są przede wszystkim w budownictwie infrastrukturalnym, jako materiał do produkcji mas mineralno-asfaltowych, podbudów stabilizowanych mechanicznie oraz betonów. Grupa DSS dostarcza kruszywa łamane przede wszystkim do budowy dróg ekspresowych i autostrad.

Burj Khalifa najwższym wieżowcem świata

153Do grona najwyższych wieżowców świata trzeba zaliczyć Burj Khalifa. Budynek powstał w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Mierzy ponad 739 metrów wysokości, a wliczając iglicę, osiąga aż 829 metrów wysokości. Jego budowa została zakończona w 2010 roku. Póki co nie ma sobie równych, ale ponoć jeszcze w 2014 roku mają powstać budynki o konkurencyjnej wysokości. Na razie jednak nie wiadomo jeszcze, czy spekulacje te zostaną potwierdzone.

Grożą nam podwyżki?

10Daniel Borsucki z Katowickiego Holdingu Węglowego jest przeciwny pomysłom Unii Europejskiej związanymi z ochroną środowiska, na przykład unijny pakiet energetyczno-klimatyczny, który ma ograniczyć emisję dwutlenku węgla w Unii Europejskiej o 20 procent do końca 2020 r.

Zdaniem specjalistów z firmy działania UE mogą spowodować wzrost kosztów wydobycia węgla. Skutkiem tego mogą być odczuwalne podwyżki cen za energię.

O ile? Eksperci firmy szacują, że w najbliższym czasie ceny mogą wzrosnąć o około 3,5 procent, a w ostateczności o nawet 9 procent.

Buwog na giełdzie

blokiFirma Buwog podała w swoim komunikacie prasowym, że zadebiutuje w dniu dzisiejszym na giełdzie. Spółka specjalizuje się w nieruchomościach mieszkalnych. W połowie ubiegłego miesiąca NWZ Immofinanz podjęło decyzję o wydzieleniu 51 proc. akcji Buwoga. Akcjonariusze Immofinanz otrzymają jedną akcję Buwoga na każde 20 akcji Immofinanz. Po wydzieleniu Immofinanz będzie kontrolował 49 proc. akcji Buwoga.

W Szwecji powstanie nowoczesny wieżowiec

152Niezwykle futurystyczny budynek narodzi się w mieście Linköping w Szwecji. Nie tylko jego wygląd będzie niezwykły, ale i funkcja – budynek będzie bowiem służył pionowej uprawie roślin.

Budynek będzie miał 54 metry wysokości. Za jego główny atut uznawana jest ekologia – uprawy w wieżowcu będą należały do najbardziej ekologicznych hodowli warzyw i owoców. Wszystko to dzięki  ograniczeniu emisji dwutlenku węgla.

Koszt tej niezwykle ekologicznej i przyszłościowej inwestycji szacuje się na 30 milionów dolarów.

Druga szansa dla Złotej 44

khjbgb lnlmJak się okazało, Złota 44 prawdopodobnie nie zbankrutuje. Orco Property Group udało się znaleźć kupca na akcje Orco Germany. Sprzedanych zostało 108 milionów akcji, których wartość wyceniono na kwotę 55 milionów euro. Dzięki temu firma może spłacić zadłużenie w banku.

Aby jednak dopiąć transakcję związaną ze sprzedażą akcji, Orco musi dopełnić wszelkie warunki, które zostały ustalone w ciągu 60 dni.

Wydaje się jednak, że pojawiło się światełko w tunelu dla Złotej 44, która miała stać się nową wizytówką Warszawy.

Biurowiec Dominikański w kolejnej fazie budowy

biurowiec dominikańskiBudowa siedmiokondygnacyjnego biurowca Dominikański we Wrocławiu rozpoczęła następną fazę. Ponadto firma Skanska Property Poland, która jest inwestorem tego przedsięwzięcia w ostatnich miesiącach podpisała również pierwsze umowy najmu. Na projekt składają się dwa budynki A i B, o łącznej powierzchni najmu około 40 000 mkw.
Pierwszym najemcą, który w lutym tego roku podpisał umowę najmu na 1 335 mkw. powierzchni biurowej w Dominikańskim została firma Deloitte. Biurowiec ten został precertyfikowany, a po zakończeniu budowy poddany zostanie certyfikacji w systemie środowiskowym LEED na jednym z najwyższych poziomów.
Obiekt będzie posiadał 380 miejsc parkingowych jak również dodatkowo przewidziano miejsce na stojaki rowerowe. Bardzo dużym atutem biurowca Dominikański jest także jego położenie w sąsiedztwie głównego węzła komunikacyjnego w mieście. Zakończenie realizacji kompleksu zaplanowane zostało  na przełom drugiego i trzeciego kwartału 2015 roku.

Inwestycja KGHM-u w Chile ruszy już w czerwcu

sierra gordaWkrótce rozpocznie się produkcja koncentratu rudy miedzi i molibdenu w chilijskim projekcie KGHM-u Sierra Gorda. Przygotowania do rozpoczęcia robót górniczych odbywały się przez dwa lata. Eksploatacja rudy siarczkowej trwa już od dwóch miesięcy, a w końcu czerwca ruszy ostatni element projektu. Wojciech Kędzia, wiceprezes zarządu KGHM Polska Miedź SA przypomniał, że inwestycja w Sierra Gorda to największa, flagowa inwestycja KGHM-u. Podobnej budowy na taką skalę poza granicami kraju nie prowadzi żadna spółka. Sierra Gorda jest czwartą największą kopalnią odkrywkową na świecie.

Inwestycje w polskim przemyśle wzrosną w br. o 13 proc.

212Jak wynika z wstępnych szacunków, opartych na badaniu Komisji Europejskiej, inwestycje w polskim przemyśle w bieżącym roku wzrosną realnie o 13 proc. W ostatniej ankiecie z października i listopada ubiegłego roku dynamikę inwestycji w 2014 r. szacowano wstępnie na 10 proc. Zgodnie z ankietą w 2013 r. inwestycje wzrosły o 30 proc. wobec 18 proc. szacowanych poprzednio.
Ankietę wśród zarządzających przedsiębiorstwami przeprowadziła Dyrekcja Generalna ds. Gospodarczych i Finansowych Komisji Europejskiej w marcu i kwietniu 2014 r.

Ikea inwestuje w swoje centra w Rosji

ikeaJak podała Rzeczpospolita, Ikea Shopping Centres Russia zamierza modernizować i rozwiną wszystkie sfery działalności centrów Mega. Zmianie mają ulec sklepy, strefy restauracyjne oraz ekspozycje plenerowe jak również powiększone mają zostać powierzchnie handlowe. Celem zmian jest stworzenie unikatowej przestrzeni łączącej strefy restauracyjne z kompleksem rozrywkowym. Koszt planowanych inwestycji ma wynieść
niemal 400 mln dolarów. Ikea posiada w Rosji 14 centrów, z których 12 ma przejść modernizację i zostać powiększone. Również strefa żywieniowa w okresie najbliższych 5-7 lat ma wzrosnąć do 10 proc.

Białostocki Park Naukowo-Technologiczny będzie działał

biał parkW poniedziałek powiatowy inspektor nadzoru budowlanego wydał pozwolenie na użytkowanie zespołu budynków Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego. Pozwolenie na użytkowanie tych udało się uzyskać obiektów po kilkunastu miesiącach. Teraz są dwa tygodnie na uprawomocnienie się tej decyzji. Przeprowadzka będzie miała miejsce w połowie maja. Inwestor może mieć jednak trudności z odzyskaniem należności za kary umowne, ponieważ wykonawca jest na skraju upadłości.
Poza drogami i stadionem jest to jedna z najbardziej kosztownych inwestycji miejskich w tym regionie.

Bogaci w posiadaniu połowy światowego bogactwa

350Na całym świecie coraz więcej ludzi wychodzi z krańcowej biedy, lecz równocześnie bogaci stają się coraz bogatsi. Nierówności stale zwiększają się również w Europie czy Ameryce. Zgodnie z opracowaniem firmy ubezpieczeniowej Credit Suisse światowe bogactwo to majątek wart 241 bln dolarów. Połowa tej kwoty koncentruje się w wąskiej grupie najbogatszych, czyli jednym procencie.
Majątek powyżej 1 mln dolarów posiada zaledwie 0,7 proc. ludzi, za to łącznie w ich rękach jest aż 41 proc. bogactwa światowego. Z kolei majątkiem poniżej 10 tys. dolarów dysponuje dwie trzecie ludzi na świecie, razem jednak składają się na zaledwie 3 proc. światowego bogactwa.

Wkrótce ruszy przebudowa przejścia Świdnickiego

dfgebeqgrtJuż niedługo rozpocznie się przebudowa przejścia Świdnickiego we Wrocławiu. W maju ogłoszona zostanie informacja na temat wybranego wykonawcy, harmonogram prac oraz kosztorys. Przebudowę przejścia uważa się za jedną z ważniejszych inwestycji w mieście, która ma stanowić jego wizytówkę.

Wykonawca, który zwycięży w przetargu, będzie miał czas na realizację inwestycji do pierwszego kwartału 2016 roku.

Przebudowa sąsiadującego z przejściem Świdnickim kultowego baru Barbara już się rozpoczęła. Miejsce baru zajmie siedziba biura festiwalowego Europejskiej Stolicy Kultury.

Szacuje się, że łączny koszt inwestycji, tj. przebudowa baru oraz modernizacja przejścia Świdnickiego, będą kosztować niemal 11 milionów złotych, z czego na modernizację przejścia przeznaczonych zostanie 6,6 miliona złotych.

Polska wydała 270 mld zł w latach 2007-2013

19Resort infrastruktury i rozwoju poinformował dzisiaj na swojej stronie internetowej, że w latach 2007- 2013 wydał 270,2 mld zł, z czego dofinansowanie UE wyniosło 191,4 mld zł . W okresie tym podpisano blisko 100 tys. umów o dofinansowanie na kwotę ok. 400 mld zł.
Z budżetu polityki spójności na lata 2014-2020 Polska otrzyma 82,5 mld euro. Pieniądze te będzie można inwestować m.in. w badania naukowe, kluczowe połączenia drogowe (np. autostrady), rozwój przedsiębiorczości, transport przyjazny środowisku (np. kolej) czy aktywizację zawodową.

Inwestycyjne projekty PAIiIZ

137Od początku bieżącego roku 17 inwestorów zagranicznych podjęło decyzję dotyczącą ulokowania kapitału w Polsce. Łączna wartość inwestycji wynosi 1244,44 mln euro, a rezultatem zaplanowanych inwestycji zatrudnionych ma zostać 4733 osób.
Obecnie PAIiIZ prowadzi 152 projekty inwestycyjne. Łączna wartość planowanych inwestycji może wynieść 3341,45 mln euro, a stworzyć w przyszłości mają 31 754 nowych miejsc pracy.
Trzy pierwsze miejsca pod względem kraju pochodzenia inwestorów zajmują: Stany Zjednoczone, Niemcy oraz Wielka Brytania. Najpopularniejszym sektorem wśród obsługiwanych przez PAIiIZ inwestorów jest BPO (32 projekty), motoryzacja (30 projektów) oraz badawczo-rozwojowy (11 projektów). Na kolejnych miejscach znalazły się: sektory lotniczy (10 projektów) oraz elektroniczny (8 projektów).

Deutsche Bank chce przejąć kolejny biurowiec

Deutsche BankDeutsche Bank, który przejął już warszawski biurowiec Rondo 1 zamierza przejąć kolejną nieruchomość biurową w Polsce – donosi Puls Biznesu. Najprawdopodobniej będzie to  Metropolitan, który znajduje się przy Placu Piłsudskiego i aktualnie należy do funduszu Aberdeen. Został on kupiony w 2006 roku za 169 mln euro. Kwota aktualnej transakcji miałaby wynieść według gazety nawet 200 mln euro.
Biurowiec został zbudowany w 2003 r przez firmę Hineswedług projektu Sir Normana Fostera. Posiada 38 tys. mkw. powierzchni najmu. Od 2006 r. firma Cushman & Wakefield jest zarządcą obiektu, który w zeszłym roku otrzymał certyfikat zrównoważonego budownictwa BREEAM In-Use z oceną „bardzo dobry”.

Osiedle Malownicze we Wrocławiu niczym małe miasteczko

v bsdfbvOsiedle Malownicze reklamowane jest jako małe miasteczko wypoczynkowe. Znajdują się tu szerokie alejki i ścieżki rowerowe. Miejscem spotkań dla mieszkańców ma być niewielki ryneczek z kawiarniami.

Oferta deweloperska jest tu naprawdę zaskakująca. Na mieszkańców czekają domy jednorodzinne, które będą powstawać według indywidualnych projektów, a także domy dwumieszkaniowe. W centrum osiedla skupione będą natomiast mieszkania w budynkach wielorodzinnych.

Właścicielem energooszczędnego domu będzie można stać się za kwotę już 639.000,00 zł.
To niezwykle nowoczesne osiedle położone jest 1,5 km od centrum Leśnicy.

Banki zarabiają dużo na polskich klientach

119Zagraniczne banki doceniają Polaków, jako swoich klientów. Okazuje się, że to właśnie w naszym kraju odnotowują jedne z wyższych dochodów. W Polsce mogą więc rekompensować niższe przychody, jakie osiągają w innych krajach Unii Europejskiej.

Banki odnotowują tak duże przychody za sprawą nie tyle oprocentowania kredytów, co dzięki wysokim opłatom prowizyjnym za usługi bankowe. W Polsce mogą one bowiem osiągać nawet 5 procent.

PKN Orlen wypłaci dywidendę

10Spółka naftowa PKN Orlen poinformowała o odnotowanym w pierwszym kwartale 2014 roku zysku. Wynosi on około 40 milionów złotych. W związku z tym spółka wypłaci akcjonariuszom dywidendy. Ponoć łącznie będą one opiewać na kwotę około 616 milionów złotych. Akcjonariusze zarobią więc około 1,44 złotych na każdej akcji.

PIT za 2013 rok – ostatni dzwonek

136Na rozliczenie PIT-u zostało już niewiele czasu. Podatnicy są zobowiązani do złożenia w urzędach rocznych zeznań do dnia 30 kwietnia 2014 roku.

Możliwości jest kilka. Możemy złożyć deklarację osobiście w Urzędzie Skarbowym. Popularną metodą jest również przesyłanie deklaracji PIT za pośrednictwem poczty. Należy pamiętać, aby listy wysyłać listem poleconym, dzięki czemu będziemy mieli potwierdzenie wysłania deklaracji.
Ostatnią metodą, zyskującą coraz większą liczbę zwolenników, jest przesyłanie e-deklaracji za pośrednictwem poczty elektronicznej. Jest to zarówno najprostsza, jak i najszybsza metoda.

Państwowe Porty Lotnicze odnotowały straty

121Jak poinformował dyrektor Państwowych Portów Lotniczych, Michał Kaczmarzyk, w 2013 roku przedsiębiorstwo odnotowało około 300 milionów złotych straty.
Ponadto pogarszająca się sytuacja finansowa Państwowych Portów Lotniczych zmusiła firmę do redukcji etatów. Same odprawy pracowników będą kosztować kolejnych ok. 170 milionów złotych. Jak przyznaje dyrektor, jest to kwota o 20 milionów złotych wyższa, niż zakładał budżet na 2014 rok.

Osiedle Reduta Nowe Podolany jest już ukończone

fnfnsPB EKONBUD FADOM to deweloper z Zielonej Góry, który swoje inwestycje realizuje zarówno w tym mieście, jak i w Poznaniu.

Jedną z ukończonych realizacji dewelopera jest inwestycja Reduta Nowe Podolany, zlokalizowana w Poznaniu przy ul. Jasielskiej.
Osiedle składa się z dwóch budynków, które posiadają już pozwolenie na użytkowanie.
Na przyszłych mieszkańców czekają mieszkania o powierzchni od 34 do 87 metrów kwadratowych. Cena za metr kwadratowy zaczyna się od 5200 złotych brutto. Za kwotę 18 tysięcy złotych brutto można również wykupić miejsce postojowe.

Osiedle zlokalizowane jest w dobrze skomunikowanej części miasta, co niewątpliwie jest jedną z jego większych zalet.

Obiekty wypoczynkowe na sprzedaż – niektóre są oryginalne

108W WGN po nowym roku obserwujemy dużą podaż obiektów wypoczynkowo – restauracyjnych wystawionych na sprzedaż, zlokalizowanych w miejscowościach atrakcyjnych turystycznie. Wachlarz nieruchomości wystawionych na sprzedaż jest bardzo szeroki. Niektóre są naprawdę nietypowe.

Na rynku obiektów rekreacyjno – gastronomicznych na sprzedaż dominują pensjonaty i ośrodki wypoczynkowe. Wśród ogłoszeń WGN zauważamy, że dużo z nich zlokalizowanych jest w znanych kurortach zarówno górskich jaki mazurskich czy nadbałtyckich. Przewijają się więc takie miejscowości jak: Polanica Zdrój, Duszniki Zdrój, Kłodzko, Ustka, Rowy, Mielno, Gdańsk, Gdynia czy Krynica Morska.

Nietypowe ogłoszenie spotykamy w Bieszczadach. Tam jeden z oferentów wystawił na sprzedaż cały Ośrodek Sportów Wodnych, usytuowany bezpośrednio nad Jeziorem Solińskim. W skład nieruchomości wchodzi 10 tys. m kw. działki, domki letniskowe, kemping, plac zabaw dla dzieci i wypożyczalnia sprzętu wodnego, wraz z kajakami, łodziami wiosłowymi, rowerkami wodnymi itp. oraz oczywiście pomostem. Za całość tej oryginalnej i położonej na pewno w rozpoznawalnym, atrakcyjnym turystycznie miejscu oferent oczekuje 1,5 mln zł.

50
Jeśli ktoś od Bieszczad woli wybrzeże Bałtyku, ciekawą nieruchomość może napotkać w miejscowości Lędzin, w województwie zachodniopomorskim. Tam, 2 km od plaży, zlokalizowany jest pensjonat wypoczynkowy z kawiarenką, którego znak rozpoznawczy to duży, odrestaurowany wiatrak z 1720 roku. W nim mieszczą się pokoje gościnne, a obok stoi drugi budynek – restauracyjny. Cena ofertowa takiej nieruchomości to 1,2 mln zł.

W rejonie Inowrocławia, w kujawsko – pomorskim inny sprzedający wystawił z kolei duży kompleks wypoczynkowo – sportowy, na który składają się m.in. 4 korty tenisowe, hala sportowa, basen, siłownia, hangar na sprzęt pływający i oczywiście część restauracyjno – hotelowa z 45 miejscami noclegowymi. Nieruchomość została wystawiona na sprzedaż za 1,5 mln zł.

Inwestorzy zainteresowani rekreacją górską mają możliwość kupienia działki z wyciągiem orczykowym w znanej miejscowości turystycznej – Zieleńcu, w Sudetach na Dolnym Śląsku. Cena obiektu, wraz 26 tysiącami m kw. działki, wynosi 2,5 mln zł. Obiekt usytuowany jest bezpośrednio przy drodze wojewódzkiej nr 389, niedaleko dużego parkingu i nowoczesnych kolei krzesełkowych.

Skąd tak duża podaż obiektów wypoczynkowo – restauracyjnych? Na pewno wiosna to dobry czas, by wystawić taką nieruchomość na sprzedaż, jeszcze przed sezonem letnim. Z drugiej strony – rynek obietów noclegowo – hotelowych w naszym kraju sukcesywnie się rozwija, stąd coraz większa liczba ofert. Wg danych GUS-u ze szczytu sezonu 2013, w Polsce jest 9 775 turystycznych obiektów noclegowych (wzrost o 3,1%), na które składało się 3 485 obiektów hotelowych i 6 290 pozostałych obiektów. Najliczniejszą grupę wśród obiektów hotelowych, podobnie jak w latach poprzednich stanowiły hotele (2 107), których liczba wzrosła o 4,6% w stosunku do 2012 r. (2 014). Drugą grupą, pod względem wielkości zasobów, były inne obiekty hotelowe. Do grupy tej zaliczają się hotele, motele, pensjonaty, którym nie została nadana żadna kategoria, a także obiekty świadczące usługi hotelowe – m.in. domy gościnne i zajazdy. W dniu 31 lipca 2013 r. było 955 takich obiektów, czyli o 1,9% mniej niż w 2012 r. (973).

Wśród pozostałych obiektów najliczniej reprezentowane były pokoje gościnne, których było 1 823, wobec 1 623 w 2012 r. (wzrost o 12,3%). Kwatery agroturystyczne były mniej liczne, ale przyrost ich liczby był większy – wzrost z 683 w 2012 r. do 800 obiektów w 2013 r. (o 17,1%). Zmniejszyła się liczba ośrodków wczasowych z 1 079 w 2012 r. do 1 047 w 2013 r. (o 3,0%).

Jak więc widzimy, rynek się rozwija, ale nie dla każdego typu zakwaterowania. Warto zwrócić szczególną uwagę na szybko zwiększającą się liczbę hoteli, obiektów agroturystycznych i pokoi gościnnych. Na wzrost wartości rynku, a tym samym spodziewanej rentowności inwestycji w tego typu nieruchomości ma też wpływ wzrastająca sukcesywnie liczba turystów zagranicznych, odwiedzających nasz kraj. Liczba turystów odwiedzających Polskę wzrosła w 2013 roku o ok. 7 proc. do ok. 15,8 mln – wynika ze wstępnych danych Ministerstwa Sportu i Turystyki. Wpływy z turystyki przyjazdowej wzrosły zaś o 11,5 proc. i wyniosły ok. 39,8 mld zł.

Warto dodać, że od kilku lat obserwujemy również rozwijający się rynek obiektów hotelowych zlokalizowanych w atrakcyjnych, zabytkowych pałacach, czy zamkach. W WGN nie brak tego typu ogłoszeń, a ceny potrafią sięgnąć nawet kilkunastu mln zł. (zamek Krąg koło Koszalina – 15,5 mln). Widzimy też rozwiający się segment nowych i luksusowych hoteli, które często zlokalizowane są nad Bałtykiem i również biją rekordy cenowe. Przykładowo – za hotel z 2009 roku w Mielnie, zlokalizowany w zabytkowym, odrestaurowanym budynku tuż przy samej promenadzie – sprzedający oczekuje blisko 30 mln zł.
Rozwija się też rynek apartamentów w formie apart i condo – hoteli. Dużą podaż takich obiektów obserwujemy również nad Bałtykiem.

Marcin Moneta
Dział Analiz WGN

Nowa inwestycja PSE S.A. i Pinggao Group Co. Ltd.

49

PSE S.A. i Pinggao Group Co. Ltd. rozpoczęły wspólną inwestycję. Obejmuje ona budowę linii 220 kV biegnącej od stacji elektro energetycznej Pomorzany do nacięcia linii Krajnik-Glinki. W ramach inwestycji modernizacji zostanie również poddana stacja Pomorzany 110 kV.

Inwestorzy podkreślają, że realizacja tego projektu pozytywnie wpłynie na bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej do Szczecina i okolic.

Umowa została podpisana w 2012 roku, inwestycja ma być zaś realizowana w latach 2014 do 2017 roku. Koszt inwestycji szacuje się na kwotę 62 milionów złotych.

Użytkowanie wieczyste, czyli czego gminy nie chcą oddać

64Opłaty z tytułu użytkowania wieczystego stanowią ważne źródło dochodu dla gmin. Mieszkańcom coraz częściej opłaty te sprawiają problemu. Mają oni poczucie, że dwukrotnie opłacają swoje mieszkania. Pierwsza opłata to cała cena za nabycie praw do wieczystego użytkowania od osoby trzeciej. Kolejną opłatę uiszcza się corocznie gminie.

Stowarzyszenie Interesu Społecznego Wieczyste postanowiło przygotować projekt obywatelski ustawy odnośnie zmniejszenia opłat wieczystego użytkowania i przekształcenia w prawo własności. Projekt jest obecnie rozpatrywany.