Skanska buduje biurowiec Maraton w Poznaniu

skanska_maratonBiurowiec Maraton w Poznaniu zaoferuje najemcom ponad 25 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Inwestor – Skanska w styczniu rozpocznie budowę pierwszego etapu, zakończenie planowane jest na czwarty kwartał 2016 roku.

Biurowiec Maraton bedzie miał 6 pięter oraz dwie kondygnacje podziemne z ponad 300 miejscami parkingowymi. Budynek zlokalizowany będzie w pobliżu licznych przystanków komunikacji miejskiej, a podróż z Maratonu do Dworca Głównego zajmie zaledwie kilka minut. Nieopodal położony jest również Stary Rynek, a także Stary Browar.

Maraton to drugi już projekt Skanska Property Poland w Poznaniu. Premierowy – Malta House, jest również pierwszym poznańskim budynkiem, który zdobył prestiżowy, platynowy certyfikat LEED.

Centrum handlowe Prima otwarte pod Warszawą

KLEBAINVEST_Wizualizacja_Prima_ParkNowe centrum handlowe – Park Handlowy Prima został otwarty w Markach pod Warszawą. „Prima” to marka własna notowanej na NewConnect i Catalyst spółki Kleba Invest.

–  Ten rok był dla nas bardzo wymagający, otworzyliśmy trzy pierwsze „Primy” i przygotowaliśmy solidne fundamenty do zrealizowania kilkunastu kolejnych. Osiągnęliśmy to dzięki zespołowi ekspertów mających unikalne kompetencje w handlu i nieruchomościach. Końcówka tego roku pokazała, że strategia oparta na realizacji wielofunkcyjnych, modyfikowalnych parków handlowych w mniejszych miejscowościach, przynosi zakładane efekty – mówi Jakub Makurat, Prezes Zarządu Kleba Invest.

Parki Handlowe „Prima” w Markach oferuje 4.700 m2, w którym znajdują się sklepy i punkty usługowe znanych sieci.  Do dyspozycji klientów jest parking na 190 samochodów.

Obecnie Prima funkcjonuje  w Pruszczu Gdańskim (woj. pomorskie),  w Chwaszczynie (także w woj. pomorskim) a także w Markach (mazowieckie).

Małpka sprzedana przez Czerwoną Torebkę

małpka_logoSieć sklepów convenience Małpka Express ma nowego właściciela.Czerwona Torebka S.A. oraz jej spółki zależne (posiadające akcje Małpka S.A.), zawarły z Forteam Investments Limited, przedwstępną umowę sprzedaży 100% akcji spółki Małpka S.A. Wartość transakcji to ponad 360 mln zł.

Obecnie strony oczekują zgody na finalizację transakcji ze strony  Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Sieć sklepów Małpka działa od  2012 roku. Do dziś na terenie całego kraju jest blisko 350 sklepów.

Branża deweloperska w 2015 r. Jaka będzie?

Co czeka rynek pierwotny w przyszłym roku i jaki był ten mijający? Poniżej przedstawiamy opinie i podsumowania członków zarządu wrocławskiego oddziału Polskiego Związku Firm Deweloperskich:

Zdjęcie - Dorota ŚródkaTo będzie rok mieszkańca. I nie chodzi o rynek – ocenia Dorota Jarodzka-Śródka, Prezes Oddziału PZFD we Wrocławiu

Ustawa deweloperska ustabilizowała parametry rynkowe nieruchomości mieszkaniowych. Dzięki konsolidacji podmiotów, zwiększyła się proporcja ofert od liderów rynku, którzy mogą zapewnić klientom bezpieczeństwo realizacji inwestycji i finansowania. Rok 2014 był bardzo stabilny i jeżeli w otoczeniu makroekonomicznym nie dojdzie do żadnych gwałtownych zmian, średnia sprzedaż powinna się utrzymać, a nawet wzrastać. Jednak rynek będzie musiał się nieco zmienić, ponieważ od 2015 wymagany będzie większy wkład własny (w wysokości 10% wartości lokum), jednak tak deweloperzy, jak i klienci z pewnością przystosują się do zmian. Nie powinno więc to w sposób znaczny wpłynąć tak na podaż, jak i popyt nowych mieszkań.

 W obliczu poprawy jakości projektów inwestycji klient zaczyna mieć oczekiwania dotyczące jakości tego, co go otacza. Zauważamy w Archicomie, że potrzeby naszych mieszkańców kierują się coraz częściej w stronę jakości życia. Czuć presję, by projekty mieszkaniowe coraz mocniej wpisywały się w miejski styl życia – by gwarantowały dobrze zaprojektowane przestrzenie wspólne, dostęp do komunikacji miejskiej, kultury, miejsc spotkań. Wpływa na to zmiana formy spędzania wolnego czasu, którego niestety mamy dla siebie coraz mniej. Przyszłym mieszkańcom zależy zatem, aby żyć w dobrze skomunikowanej części miasta mając w zasięgu ręki miejsca przeznaczone do relaksu, rekreacji rodzinnej i placówek handlowo-usługowych. W Archicomie dużo rozmawiamy z klientami na ten temat i jesteśmy gotowi na wdrażanie tych zmian. Firmy deweloperskie nie mogą jednak zagwarantować miejskiej jakości bez pomocy miasta. O ile pojawi się wspólny dialog o przestrzeni, o poziomie i jakości rozwiązań planistycznych – za kilka lat nasze mieszkania będą jeszcze lepsze.

Zdjęcie - Mirosław PółtorakMieszkania pozostaną inwestycją długoterminową – prognozuje Mirosław Półtorak, Wiceprezes Oddziału PZFD we Wrocławiu

 W przyszłym roku rynek deweloperski będzie stabilny. Podobnie w przypadku cen mieszkań, które powinny pozostać na obecnym poziomie. Powodem do niepokoju może być za to wysyp nowych podmiotów quasi deweloperskich nie mających żadnego doświadczenia. Stanowi to pewien element niebezpieczeństwa dla stabilności rynku, ale zasadniczo należy uznać, że tworzy on znikomy procent wolumenu. Rynek pierwotny budujący i sprzedający mieszkania ulega w ostatnim czasie postępującej konsolidacji. Sprzyja temu tzw. ustawa deweloperska w połączeniu z coraz bardziej widocznym wpływem banków i funduszy na koncesjonowanie działalności deweloperów. Istnieją obawy, że w najbliższych pięciu latach może to doprowadzić do wyeliminowania mniejszych podmiotów deweloperskich i tym samym zmniejszenia się konkurencyjności, co w konsekwencji spowoduje postępujący wzrost cen.

 Nie sadzę, aby przyszłoroczny wzrost wymaganego wkładu własnego klienta sięgający minimum 10%, narzucony przez KNF w konsekwencji wprowadzenia rekomendacji S, znacząco wpłynął na zdolności kredytowe potencjalnych kupujących. Trzeba pamiętać, że rekomendacja ta nie obejmuje osób zaciągających zobowiązanie w programie “Mieszkanie dla młodych”, a to właśnie młodzi mogliby mieć największy problem z przedstawieniem znacznych oszczędności. Liczymy, że rząd podejmie wyzwanie i nastąpi konieczna nowelizacja MdM, aby jego dostępność stała się faktyczna, a nie pozorna. Ponadto należy wprowadzić uregulowania zapobiegające nasilającemu się zjawisku rozlewania miast, którego konsekwencje odczują szczególnie samorządy.

 Z lekkim niepokojem śledzimy także poczynania Banku Gospodarstwa Krajowego, który realizując rządowy program zakupu mieszkań na wynajem, tworzy segment rynku o zasadniczo uprzywilejowanej pozycji. Nasze środowisko uważa, że rynek mieszkań na wynajem ma bardzo duże perspektywy rozwoju, ale należałoby go tworzyć w oparciu o mechanizmy rynkowe. Dobrym rozwiązaniem mogłyby być zachęty podatkowe dla potencjalnych inwestorów instytucjonalnych lub prywatnych, co w połączeniu z obecnymi niskimi stopami procentowymi mogłoby stworzyć silny i trwały bodziec do jego rozwoju, a także wzmocnić ten segment gospodarki. Już w tym roku dostrzegliśmy, że Klienci kierując się brakiem możliwości bezpiecznego oraz efektywnego lokowania oszczędności, coraz śmielej kupują mieszkania jako inwestycję długoterminową. Ze względu na postępującą deflację uważam, że to zjawisko będzie umacniać się w przyszłym roku.

Zdjęcie - Krzysztof Ziajka 2015 rokiem klienta – podsumowuje Krzysztof Ziajka, Wiceprezes Oddziału PZFD we Wrocławiu

 Rok 2014 zaliczyć możemy do szczególnie udanych. Widać, że dość pozytywne wskaźniki gospodarcze optymistycznie wpływają na społeczeństwo. Media nie przytaczały już tak często “kryzysu”, co w efekcie przełożyło się na postawy prozakupowe klientów. Nasi tegoroczni nabywcy w wielu przypadkach potwierdzili, że czekali z decyzją o zakupie mieszkania do końca spowolnienia gospodarczego. Cieszy mnie tak duża rozwaga nabywców nieruchomości, bo świadczy to o świadomości ekonomicznej Polaków. Jeśli chodzi o rynek – można powiedzieć, że się ustabilizował. Nie zauważam presji dotyczącej ruchów cenowych, zarówno ze strony klientów, deweloperów, banków, czy też mediów. To stabilny okres i podobnego stanu rzeczy spodziewam się w 2015 roku.

 Przed nami jednak istotna zmiana, narzucona odgórnie przez regulatora rynku – podwyższenie obowiązkowego wkładu własnego przy zakupie nieruchomości na kredyt do 10%. Nie można do końca przewidzieć jej skutków, choć w mojej ocenie będzie ona miała wpływ raczej na rodzaj transakcji, aniżeli na ceny, czy liczby zawieranych umów. Można się spodziewać, że wzrośnie zainteresowanie klientów mieszkaniami wykończonymi “pod klucz”. Klienci zakupią wykończone mieszkanie z narzuconym 10% wkładem własnym, bez potrzeby posiadania dodatkowych środków na urządzenie nieruchomości. W ten sposób klienci zaciągną kredyt na wykończone mieszkanie, ale wyższy wkład własny obniży wysokość miesięcznej raty. Wygląda na to, że będziemy mieć więcej pracy, choć już obecnie wielu nabywców – z uwagi na wygodę, gwarancję oraz korzystną cenę – wybiera wspomnianą opcję „pod klucz.

W przypadku programu “Mieszkanie dla młodych” pozostaje pytanie o zmiany limitów cen za metr kwadratowy nieruchomości dla Wrocławia. Duża część środków z MdM w tym roku przepadnie, dlatego liczymy, że operator programu da szansę nowym nabywcom i zwiększy limity, przez co więcej inwestycji mieścić się będzie we wspomnianym programie dopłat.

 Zwracając uwagę na dane GUS-u, można przewidzieć, że w przyszłym roku będziemy mieć nieco wyższą podaż mieszkań, bowiem tegoroczna sprzedaż była na dobrym poziomie i wielu deweloperów rozpoczyna albo nowe inwestycje, albo zupełnie nowe etapy powstałych już projektów. Konkluzja jest zatem taka: 2015 zapowiada się „rokiem klienta, który będzie miał nieco większą możliwość wyboru spośród wrocławskich lokalizacji, przy stabilnym poziomie cenowym. My postaramy się wyjść naprzeciw oczekiwaniom z dobrą ofertą mieszkań i domów.

 

Centrum handlowe Auchan Łomianki – plany na 2015

CH Auchan Lomianki_3Centrum Handlowe Auchan Łomianki odnotowało w 2014 roku wzrost frekwencji wynoszący 11 proc. – informuje zarządca obiektu IMMOCHAN.

Udało się zrealizować postawione przed obiektem cele m.in. poszerzenie oferty modowej obiektu. Plan ten zrealizowano, podpisując umowy na wynajem powierzchni handlowej z takimi markami, jak Monnari, Quiosque, Dessee czy Diverse oraz  salon oferujący odzież i akcesoria trzech największych producentów sportowych – Adidasa, Nike’a oraz Reeboka.

Obecnie klienci Centrum Handlowego Auchan Łomianki mają do dyspozycji takie marki jak H&M, C&A, Mohito, Carry czy Reserved. W galerii dostępne są także salony oferujące szeroki wybór obuwia – CCC, Kari, Ryłko, Wojas oraz Symbiosis. W minionych miesiącach wzmocniona została również oferta gastronomiczna galerii handlowej Auchan w Łomiankach.

W przyszłym roku zarządca obiektu planuje dalsze wzbogacanie oferty modowej i gastronomicznej. Planowane jest również wprowadzenie do galerii nowych punktów usługowych. Jednym z nich będzie salon Vision Express z którym Immochan podpisało już umowę na wynajem powierzchni handlowej.  Na początku roku do grona najemców dołączy także salon Villa Italia.

Centrum Handlowe Auchan Łomianki mieści się przy Brukowej 25 w podwarszawskich Łomiankach. Klienci na 35 500 mkw. powierzchni handlowej mają do dyspozycji 90 sklepów. Ofertę CH Auchan Łomianki wzmacnia hipermarket Auchan.

Echo Investment zaciąga największy kredyt w historii

tryton_echoPonad 700 mln zł – na tyle opiewa umowa kredytowa między Echo Investment a HSBC Bank Polska S.A. Środki zostaną przeznaczone na refinansowanie Galerii Echo w Kielcach oraz budowę biurowców Tryton Business House w Gdańsku i Opolska Business Park w Krakowie.

 – To największa umowa kredytowa w historii spółki Echo Investment. Jesteśmy pierwszą polską firmą, która podpisała  z bankiem HSBC umowę kredytową na tak wysoką kwotę w segmencie nieruchomości komercyjnych – mówi Grzegorz Iwański, dyrektor Działu Finansowania Echo Investment.

 Obiekty, które będą finansowane z kredytu:

Centrum handlowe – Galeria Echo w Kielcach ma 159 000 mkw., z czego 70 000 mkw. przeznaczono na wynajem. W obiekcie jest 250 sklepów i bogata część rozrywkowa, m.in.  kręgielnia, centrum fitness i wielo salowe kino Helios. Wielopoziomowy parking oferuje 2 300 miejsc. Biurowiec klasy A Tryton Business House powstaje przy skrzyżowaniu ul. Jana z Kolna i Wałów Piastowskich w Gdańsku. Ma 22 tys. mkw.  Zaoferuje parking na 262 samochodów.

Biurowiec Opolska Business Park powstaje w  Krakowie. Inwestycja składa się z trzech dwunastokondygnacyjnych budynków oraz parkingu naziemnego i podziemnego. Łączna powierzchnia biurowa Opolska Business Park to 57 000 mkw.

Zmiany na kierowniczym stanowisku w Atrium European Real Estate

raoul_thomassenRaoul Thomassen będzie nowym Wicedyrektorem Operacyjnym w Atrium European Real Estate Limited. Będzie podlegać Dyrektorowi Operacyjnemu Rüdigerowi Dany’emu.

Thomassen od 2009 roku jest w Atrium. Przyszedł  z Unibail-Rodamco. Pełnił funkcję bezpośredniego doradcy Zarządu i Rady Nadzorczej Atrium w sprawach związanych ze strategią operacyjną Grupy.

Raoul Thomassen jest magistrem ekonomii biznesu  na Uniwersytecie w Maastricht i członkiem Stowarzyszenia Certyfikowanych Kontrolerów.

Rynek powierzchni magazynowych – podsumowanie 2014

Market_Detal_GoodmanRynek powierzchni magazynowych ma za sobą bardzo dobry, rekordowy rok – podkreśla  Joanna Sinkiewicz, Associate, z  działu powierzchni przemysłowych i magazynowych, Cushman & Wakefield

– Na koniec III kwartału zasoby magazynów wyniosły około 8.500.000 mkw., co w porównaniu z końcem 2013 r. (7 942 000 mkw.) oznacza wzrost o ponad 6,5 proc. Dodatkowo, na koniec trzeciego kwartału 2014 r. w budowie było 668 000 mkw., dwa razy więcej niż w analogicznym kwartale 2013 roku. Nadal najpopularniejsze są projekty w formie pre-let, jednak z uwagi na poprawę sytuacji deweloperzy coraz częściej rozważają inwestycje o charakterze spekulacyjnym lub mieszanym – pisze ekspert C&W.

Zaznacza, że  zmieniła się lista największych posiadaczy magazynów. Na pierwszych trzech miejscach są dziś Prologis.

Dobrze ma się również popyt – w trzech kwartałach tego roku był wyraźnie wyższy niż w analogicznym okresie 2013 r. (2014 r. – I kw. 470 000 mkw., II kw. 575 000 mkw., III kw. 450 000 mkw.; 2013 r. – I kw. 375.000 mkw., II kw. 500 000 mkw., III kw. 390 000 mkw.).

Do największych transakcji 2014 należały:  nowa inwestycja P3 w Mszczonowie (około 46 000 mkw.), kontynuacja współpracy Carrefour z Distribution Park Będzin (blisko 46 000 mkw.) oraz nowa inwestycja Goodmana w Koninie dla firmy Market-Detal (prawie 40 000 mkw.). Największą inwestycją produkcyjną 2014 r. jest projekt GE, realizowany przez Panattoni, w formie BTS w Bielsku-Białej.

 Spada też wskaźnik pustostanów, który na koniec trzeciego kwartału 2014 r. wyniósł ok. 8 proc., co stanowi 700 000 mkw. powierzchni magazynowej dostępnej na rynku – podkreśla Joanna Sinkiewicz

Łódzki biurowiec Skanska na sprzedaż

green horizonFirma Griffin będzie nowym właścicielem biurowca Green Horizon w Łodzi, firmy Skanska. Inwestor sprzedaje obiekt.

Biurowiec Green Horizon został oddany do użytku w ubiegłym roku. Oferuje 33 tys. mkw.  powierzchni biurowej klasy A. Najemcy kompleksu to branża BPO m.in. Infosys BPO Poland i Southwestern.

Centrum handlowe Wzorcownia ze sklepem City Sport

city_sport_włocławekSalon  City Sport wzbogacił ofertę centrum handlowego Wzorcownia we Włocławku. Lokal mieści się na poziomie +2 budynku głównego centrum handlowego.

City Sport oferuje odzież sportową znanych marek m.in.  Adidas, Reebok, Nike, Puma , NB, Converse.

Centrum handlowe Wzorcownia mieści się w ścisłym centrum Włocławka, obok  stacji PKP i PKS. Powstała w roku 2009. Oferuje 25,5 tys. mkw. powierzchni handlowej W galerii mieści się 6-cio salowe Multikino, centrum sportowe Fit Expert Gym oraz kręgielnia. Zarządzaniem Wzorcownią zajmuje się  Multi Corporation.

Rynek powierzchni biurowych – rekordowy rok 2014

Dzielna 60_Ochnik DevelopmentxNa stołeczny rynek trafi w tym roku największa ilość powierzchni biurowej od 14 lat.   Warszawa z 4,3 mln m kw. nowoczesnej powierzchni biur stała się największym rynkiem biurowym w Europie Środkowej. Drugim rynkiem w regionie jest Budapeszt z 3,1 mln mkw., trzecim Praga z ok. 2,9 mln mkw., a czwartym Bratysława z 1,4 mln mkw. powierzchni biurowej.

Obecnie w Warszawie w budowie jest prawie 640 tys. m kw. powierzchni biurowej, która zostanie oddana w ciągu najbliższych 2 lat, obliczają analitycy Jones Lang LaSalle. To więcej niż buduje się łącznie na pozostałych rynkach w kraju, na których powstaje ok. 520 m kw. biur. Poza stolicą, najwięcej powierzchni biurowej przybywa obecnie we Wrocławiu, Krakowie i Trójmieście.

W trzecim kwartale tego roku w Warszawie oddane zostały do użytku cztery budynki o łącznej powierzchni prawie 60 tys. m kw. Nowej powierzchni dostarczyły Warsaw Spire B (20 tys. m kw.), Nimbus (19 tys. m kw.), Plac Małachowskiego (12 tys. m kw.) i Garden Plaza (8,5 tys. m kw.).  Do końca 2014 roku deweloperzy zapowiadają ukończenie kolejnych 90 tys. m kw. biur.

Dodatkowo oddane zostaną także starsze biurowce, które przechodzą obecnie gruntowną modernizację, należą do nich m.in. Spektrum Tower, czy odnawiane, dawne obiekty fabryczne jak np.: Ferio Wawer i Copernicus Square.

Inwestorzy rewitalizowanych budynków starają się znaleźć swoją niszę, wyeksponować unikalne cechy budynków by wyróżnić się na konkurencyjnym, warszawskim rynku. Udaje się to firmie Ochnik Development modernizującej biurowiec Dzielna 60 na warszawskim Muranowie.

 W całej Polsce inwestorzy oddadzą w tym roku do użytku 680 tys. m kw. powierzchni biurowej (dane JLL). To rekordowa ilość biur w całej historii branży.

Vision Express wynajmuje magazyny pod Pruszkowem

mlp-I-1024Sieć salonów optycznych Vision Express,  wynajął 1,8 tys. mkw. magazynów w parku logistycznym MLP Pruszków I. 

Najemca wynajął powierzchnię, która zostanie zaadoptowana wedle jego oczekiwań, w istniejącym obiekcie na terenie parku MLP Pruszków I. Ma się tam wprowadzić na początku 2015 roku.

MLP Pruszków I ma mieć w sumie 167 tys. mkw.,powierzchni magazynowych.  znajdujących się na terenie 43 hektarów.Centrum posiada  50 klientów.

Rynek powierzchniu biurowych w Katowicach – podsumowanie

Silesia_Star_004-1-800-600-80Dobra lokalizacja, rozwinięta infrastruktura i dostęp do wykształconych kadr – to atuty Katowic, które sprzyjają napływowi nowych inwestycji, również z sektora usług dla biznesu – uważają eksperci JLL. Z danych ABSL, w Aglomeracji Katowickiej działają już 64 centra usług dla biznesu. Są tu tak znane firmy, jak m.in.  Capgemini, IBM, ING, Unilever, Ericsson, Oracle czy PwC.

337 tys. mkw. to całkowite zasoby nowoczesnych powierzchni biurowych w Katowicach (stan na III kw. 2014). Miasto zajmuje pod względem wielkości rynku biurowców 5 miejsce w kraju – podkreślają eksperci JLL – po Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście.

Od początku roku do końca III kw. br. w Katowicach do użytku oddano 26 900 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Do końca roku rynek zasili kolejne 33 000 mkw., a całkowita nowa podaż w 2014 r, sięgnie ok. 60 000 mkw. Największe inwestycje to GPP Business Park II&III (15 000), Silesia Star I (12 700) czy Silesia Business Park I (10 700).

– Z naszych analiz wynika, że w ostatnich pięciu latach rynek biurowy w Katowicach urósł o ok. 55%. Deweloperzy błyskawicznie zareagowali na duże zapotrzebowanie na biura generowane przez zwiększającą się liczbę najemców, ze szczególnym uwzględnieniem firm z sektora usług dla biznesu – wylicza Mateusz Polkowski, Dyrektor w Dziale Badań Rynku i Doradztwa, JLL.

Poziom pustostanów w Katowicach wynosi obecnie niecałe 10 proc. Stawki najmu w najlepszych obiektach biurowych utrzymują się na stałym poziomie od 12,5 do 13,75 euro za mkw. miesięcznie.

Park Handlowy Prima k. Warszawy otwarty

KLEBAINVEST_Wizualizacja_Prima_ParkPark handlowy Prima został otwarty w Markach koło Warszawy. To trzeci taki obiekt w Polsce. „Prima” to marka spółki Kleba Invest.

Nowe centrum handlowe pod Warszawą ma 4,7 tys. mkw. oraz parking na 190 samochodów. Wśród najemców są sklep spożywczy, obuwniczy, optyk, drogeria, apteka, a z początkiem 2015 wprowadzą się nowi.

Pod koniec listopada br. otwarta została „Prima” w Pruszczu Gdańskim (woj. pomorskie), a w grudniu br. „Prima” w Chwaszczynie (także w woj. pomorskim).

Powiększą salon Carry w Atrium Copernicus w Toruniu

atrium_copernicus1,5 tys. mkw. będzie miał powiększony salon marki Carry, który zostanie otwarty w I kw. 2015 w centrum handlowym Atrium Copernicus w Toruniu. Sklep zostanie zlokalizowany w nowej części galerii.
Po rozbudowie w centrum będą też inne marki LPP: RESERVED, MOHITO, SiNSAY, Cropp i House i zajmą łącznie ponad 3,6 tys. mkw. powierzchni. Atrum Copernicus dysponuje obecnie również powiększonym parkingiem podziemnym – na 1400. Rozbudowana część galerii ma być otwarta w I kw. 2015.

Zielone ZOO w Galerii Askana

galeria_askanaGaleria Askana w Gorzowie Wielkopolskim wzbogaciła się o nowego najemcę – sklep  zoologiczny Zielone ZOO. Ma on 106,99 mkw. i mieści się na najniższym poziomie Galerii. Gorzowskie centrmu handlowe Galeria Askana oferuje ponad 18 000 mkw. powierzchni najmu. Wewnątrz znajduje się 114 butików, restaurcje, bary, multiplex HELIOS. Zarządcą Galerii Askana jest CREAM.

Mostostal wybuduje aquapark w Tychach

Park_Wodny_Tychy_1Mostostal Warszawa wybuduje Park Wodny w Tychach. Podpisał umowę w tej sprawie z Regionalnym Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej S.A.. Wartość kontraktu wynosi114 611 400,00  brutto. Obiekt ma być gotowy na wiosnę 2017 roku.

 Tyski aquapark powstanie przy ul. Sikorskiego, w pobliżu Ośrodka Wypoczynkowego Paprocany i będzie jednym z najnowocześniejszych w Europie. W obiekcie znajdzie się m.in. nowość w Polsce – zjeżdżalnia Aqualoop, czyli specjalna kapsuła z otwieraną podłogą, z której zjedziemy w dół z prędkością 3xG, czyli trzykrotnie większą w stosunku do przyciągania ziemskiego. Ponadto w obiekcie będą: kompleks basenów sportowych z ruchomym dnem, strefa fitness, siłowni i wellness, dwupoziomowa przestrzeń rekreacyjna, zjeżdżalnie, strefa saun wewnętrznych, symulator surfingu.

Znajdzie się w nim również łaźnia piwna. Po nagrzaniu ciała w saunie, będzie można odbyć 20-minutową kąpiel w balii wypełnionej wodą zmieszaną z piwem i na koniec odpocząć na łóżku zasłanym… sianem.

Powierzchnia użytkowa aquaparku wyniesie 16 tys. m²., z czego 1,7 tys. m² to powierzchnia basenów (400 m² to baseny zewnętrzne).

 

HB Reavis sprzedaje w słowackich Koszycach

auparkHB Reavis pozbyło się nieruchomości komercyjnych w Koszycach na Słowacji. Chodzi o centrum handlowe Aupark Koszyce oraz biurowiec Aupark Tower. Obiekty kupiła spółka New Europe Property Investments (NEPI). Wartość transakcji wyniosła 165 milionów euro.

Centrum handlowe Aupark ma ok. 34 000 mkw. powierzchni najmu oraz 1 100 miejsc parkingowych. Biurowiec Aupark Tower dysponuje 12 700 mkw. powierzchni biurowej.

Klif w Gdyni z Villeroy&Boch

Villeroy-Boch_KlifMarka Villeroy&Boch oferująca wyposażenie wnętrz wzbogaciła ofertę centrum handlowego Klif w Gdyni. Klienci mogą tam robić zakupy od 13 grudnia. Salon ma 56,1 mkw. i mieści się na pierwszym piętrze.

Wśród najemców Centrum Handlowego Klif są m.in.: Bohoboco, Calvin Klein Jeans, Emanuel Berg, Karen Millen, La Mania, Lidia Kalita, Longchamp/Noble Place, Marciano Guess, Marella, Patrizia Pepe, Pennyblack, Pinko, Stefanel, Tommy Hilfiger Tailored, Tous, Qπш Robert Kupisz, Cubus, Douglas, Euro RTV AGD, H&M, KappAhl, Marks & Spencer, Reserved, Sephora, Smyk, Apteka Super-Pharm czy Empik.

Dwa nowe biurowce Poleczki Business Park

Poleczki_III_etapPoleczki Business Park jest na III etapie inwestycji. Kompleks biuirowców rośnie w Warszawie. Obecnie powstaną dwa nowe biurowce o łącznej powierzchni 17 000 mkw. Pierwszy obiekt ma być gotowy pod koniec 2015 r.

Park bizensowy Poleczki powstaje na działce o wielkości 14 ha na Urysnowie, przy ul. Poleczki w Warszawie. Docelowo ma wyrosnąć tam 15 budynków a łączna powierzchnia najmu ma przekroczyć 210 tys. mkw.

Dzierżoniów z pierwszą galerią handlową

galeriadzierz1Dzierżoniów na Dolnym Śląsku będzie miał pierwszą galerię handlową. Inwestorem jest Biuro Inwestycji Kapitałowych S.A. Budowa ma ruszyć w 2015 roku. Galeria Dzierżoniów wyrośnie  na terenie byłego dworca PKS, w sąsiedztwie zabytkowej części Starego Miasta i Rynku.

Ma mieć 5 tys. mkw. powierzchni całkowitej i 100 miejsc parkingowych.Będzie tworzyć jedną przestrzeń handlową wraz z istniejącym sklepem sieci Netto.

Wśród najemców na razie są Jysk i RTV EURO AGD.

Galeria Dzierżoniów będzie kolejnym centrum handlowym realizowanym przez BIK S.A. Na początku grudnia br. ruszył Retail Park Bielsko o powierzchni 6,3 tys. mkw. zlokalizowany w Bielsku-Białej. Pierwszym centrum handlowym oddanym do użytku w 2012 roku był Retail Park Puławy dysponujący powierzchnią 2,7 tys. mkw. BIK S.A. specjalizuje się również w budowie i wynajmie nowoczesnych powierzchni magazynowych.

Galeria Sudecka z salonem odzieżowym Simple

galeria_sudecka_1Salon odzieżowy Simple wzbogaci ofertę budowanego obecnie nowego centrum handlowego w Jeleniej Górze. Salon będzie miał blisko 100 mkw. Będzie to jedyny sklep tej marki w tym mieście.

Simple jest częścią grupy kapitałowej Gino Rossi. Sieć to 52 salony w całej Polsce. Oferuje elegancką modę damską.

Galeria Sudecka, która rośnie w dzielnicy Jeleniej GóryZabobrze jest skomercjalizowana w 95 procentach. Wśród najemców, oprócz hipermarketu Real (należący do Auchan Polska), kina Helios i klubu fitness Fabryka Formy są już m.in. Reserved, Carry, Go Sport, Super-Pharm, Empik, Smyk, RTV Euro AGD, House, Mohito, Sinsay, Cropp Town, Diverse, Top Secret, Monnari, Gino Rossi, Wólczanka, Ochnik, CCC, Wojas, Ryłko, Triumph, Lee Wrangler, Big Star, Martes Sport, 4F, Apart, Yes, Ziaja, Gatta, Matras, Vision Express, Reporter Young, Jupi Park, Thai Restaurant, Kuchnia Polska, Berlin Doner Kebap, Grycan i inni.

W centrum znajdzie się 100 sklepów, restauracji i punktów usługowych oraz wielo salowe kino Helios, a także klub fitness Fabryka Formy. Galeria Sudecka zaoferuje 50 tys. mkw. powierzchni najmu. Ma być gotowa wiosną 2015.

JLL zajmie się komercjalizacją CEDET

CEDETFirma JLL będzie zajmować się wynajmem powierzchni w projekcie CEDET w Warszawie. Inwestorem jest Immobel. CEDET zakłada odnowienie i rozbudowę zabytkowego obiektu z lat 50. zlokalizownego przy ulicy Kruczej 50. Po rozbudowie ma on mieć dwie części – zrewitalizowaną zabytkową – dawnego domu handlowego, oraz nową  u zbiegu ul. Brackiej i Kruczej. Docelowo  CEDET ma zaoferować 15 000 mkw. powierzchni biurowej oraz 7 000 mkw. powierzchni handlowej. Ma być gotowy w II kw. 2017.

 

Nova Praga w zabytkowej fabryce Pollena

nova_pragaKolejny zabytek przemysłu ma szansę dostać nowe życie. Chodzi o ulicy Szwedzkiej 20 i budynki po dawnej fabryce Pollena. Firma Okam Capital, która kupiła ten teren, chce tam realizować projekt Nova Praga.

Budynki przy ulicy Szwedzkiej postawiono w 1899 roku, kiedy uruchomiono tam fabrykę kosmetyczną Praga, w 1970 przemianowaną na Pollenę.
Projekt Nova Praga zakłada, że powstałyby tam nowoczesne biura, obiekty handlowe i rozrywkowe oraz mieszkania. Założenie jest takie by była to przestrzeń ogólnodostępna o nieco artystycznym charakterze.

Projektem zajmuje się warszawska pracownia architektoniczna Grupa 5. Teren ma 4,3 ha

Prologis wynajął magazyny w Pradze

prologis_praguePrologis, Inc. podpisał  umowy najmu 10 000 metrów kwadratowych magazynów w Prologis Park Prague D1 East z firmą Helicar, liderem  w branży międzynarodowego transportu samochodowego.

Po podpisaniu umowy   zarówno Prologis Park Prague D1 East, jak i D1 West są w pełni wynajęte. Prologis Park Prague D1 East i D1 West to nowoczesne parki logistyczne o łącznej powierzchni 212 000 metrów kwadratowych, położone 11 kilometrów na południowy wschód od centrum Pragi, tuż przy autostradzie D1

Griffin Real Estate z nową działką w centrum Warszawy

griffinFirma Griffin Real Estate kupiła 0,6 terenu inwestycyjnego przy  ul. Towarowej 20 w Warszawie. Obecnie znajduje się tam  stacja paliw sieci Statoil. Griffin kupił teren w ramach realizacji projektu „Towarowa”.

W sumie – po zakupie  w grudniu 2013 roku terenu przy ul. Towarowej 22, na którym znajduje się centrum handlowe, oraz – lipcu i grudniu br. działek w rejonie ulic Miedzianej i Pańskiej, graniczących z terenem centrum handlowego,  pozwala Griffin Real Estate kontrolować połączony w całość teren o łącznej powierzchni ok. 6,2 ha.

– Udało nam się zrealizować plan i skupić w naszych rękach największą możliwą do komercyjnego wykorzystania przestrzeń w biznesowym centrum stolicy. Znaczenie Woli na biznesowej mapie miasta systematycznie rośnie. Widząc ten potencjał zdecydowaliśmy się na inwestycje w tym rejonie. Po roku skomplikowanych akwizycji z satysfakcją finalizujemy projekt – mówi Piotr Fijołek, Partner w Griffin Real Estate.

Griffin na razie nie ujawnia planów dotyczących zagospodarowania przejętych nieruchomości.

5 liczb roku 2014 wg Colliers International

Monika Rajska-W.Colliers - comFirma Colliers International podsumowuje bardzo udany dla rynku nieruchomości komercyjnych, rok 2014. Jak podkreśla CI był to szczególnie dobry rok dla nieruchomości magazynowych, choć spektakularne transakcje odnotowały także inne rynki. Monika Rajska-Wolińska, Partner Zarządzający w Colliers International wskazuje 5 liczb, które zapamięta z 2014 roku. Poniżej publikujemy jej typy, wraz z omówieniem:

1,5 mld euro

taka jest wartość umów na rynku inwestycyjnym w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, przy których doradzał Colliers International. Na tle regionu CEE wyróżnia się Polska. Szacuje się, żełączna wartość transakcji inwestycyjnych w kraju przekroczy 3 mld euro. Polska jest bowiem postrzegana przez inwestorów jako niezwykle atrakcyjny rynek. Co ważne, coraz częściej inwestycjami w nieruchomości w naszym kraju interesują się inwestorzy z USA, Australii, jak również z Dalekiego Wschodu (z Chin czy Korei).

19 500  mkw.

Tyle powierzchni biurowej wynajął Raiffeisen Polbank w powstającym w Warszawie wieżowcu PrimeCorporate Center. To jedna z największych transakcji na rynku biurowym. Doradcą najemcy był Colliers International. Z kolei Infosys w budynku Green Horizon w Łodzi wynajął 21 tys. mkw. i tym samym padł rekord pod względem powierzchni wynajętej w mieście regionalnym. Obecnie sytuacja w sektorze biurowym jest bardzo interesująca – mamy do czynienia z rynkiem najemcy. Podaż sięga już prawie 7 mln mkw. Poza Warszawą bardzo dynamicznie rozwijają się rynki regionalne (Wrocław, Kraków, Trójmiasto). W budowie znajduje się wiele interesujących projektów, co może cieszyć najemców.

2 000 000 mkw. 

Taka najprawdopodobniej będzie łączna powierzchna magazynowa wynajęta w 2014 roku w Polsce. Udział Colliers International w transakcjach magazynowych dokonywanych za pośrednictwem firmy doradczej wynosi obecnie ponad 50 proc. Warto zauważyć, że podaż nowej powierzchni w 2014 r. będzie najwyższa od 2009 r. Tylko w trzech pierwszych kwartałach tego roku do użytku oddano ponad 400 tys. mkw. Szacujemy, że na koniec roku nowa podaż osiągnie poziom około 600 tys. mkw, a tym samym całkowite zasoby nowoczesnych magazynów w Polsce przekroczą 8,5 mln mkw. Warto odnotować, że w drugiej połowie roku do użytku oddano wszystkie centra dystrybucyjne firmy Amazon o łącznej powierzchni ok 325 tys. mkw.

1 000 000 mkw.

taka jest powierzchnia nieruchomości, którymi zarządza Colliers International. W chwili obecnej Colliers opiekuje się 60 budynkami w Polsce. Wśród tegorocznych wygranych przetargów warto wspomnieć ten na zarządzanie 11 nieruchomościami należącymi do ImmofinanzGroup. Ostatnio do portfolio Colliers dołączył też budynek biurowo-handlowy Chmielna 25, którego właścicielem jest fundusz inwestycyjny IVG.

 980 000 mkw. 

taka jest łączna powierzchnia centrów handlowych, które powstaną w największych miastach Polski do końca 2017 roku. Colliers zaobserwował, że po okresie wzmożonych inwestycji w mniejszych miastach, deweloperzy ponownie przypuszczają szturm na największe aglomeracje. Najciekawsza sytuacja jest w Warszawie, gdzie od 7 lat nie powstało żadne pełnowymiarowe centrum handlowe. Obecnie w stolicy w zaawansowanych planach znajduje się kilka dużych obiektów – to spowoduje, że w najbliższych trzech latach do 1,4 mln mkw. istniejącej powierzchni handlowej dojedzie kolejne 400 tys.

Nowa nominacja w Cushman and Wakefield

Aneta Rogowicz-Gala C&W (low res)Aneta Rogowicz – Gała  zostanie z dniem 1 stycznia 2015 r. partnerem Cushman and Wakefield.

Aneta Rogowicz-Gała dołączyła do firmy Cushman & Wakefield w 2004 r., a dyrektorem działu zarządzania nieruchomościami została w 2012 r. Dotychczas zajmowała się obsługą wielu prestiżowych obiektów, takich jak Złote Tarasy, Metropolitan, Focus, Green Horizon, Crown Square, Saski Point, Saski Crescent, Bitwy Warszawskiej Business Centre, Centrum Królewska i Katowice Business Point. Jak podkreślają przedstawiciele Cushman and Wakefield – w ostatnim czasie dzięki zaangażowaniu Anety znacząco poszerzył się portfel nieruchomości handlowych zarządzanych przez firmę.

Aneta Rogowicz-Gała jest absolwentką Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz zdobyła dyplom magistra Uniwersytetu Sheffield Hallam. Jest licencjonowanym zarządcą nieruchomości i posiada tytuł MRICS (Member of Royal Institution of Chartered Surveyors).