Nowy najemca w Business Garden Poznań

Business Garden Poznań 1.300 m2 biur wynajęła firma Archer Daniels Midland (ADM), która jest jednym z największych światowych koncernów w branży przetwórstwa rolno-spożywczego, w biurowcu Business Garden Poznań. W negocjacjach firmę reprezentował Colliers International.

W Polsce firma ADM posiada zakłady przerobu nasion oleistych, zakład produkcji biodiesla, morski terminal przeładunkowy i kilka elewatorów zbożowych. Na bazie silnej obecności biznesowej w Polsce oraz dostępności wykwalifikowanego personelu, ADM wybrał Poznań na lokalizację swojego centrum finansowo-administracyjnego na Europę. Firma planuje rozszerzyć swoje zaangażowanie rynkowe w Polsce poprzez nowe inwestycje, jak również wspieranie lokalnych społeczności i inicjatyw charytatywnych”. –powiedział Zsolt Kocza, ManagingDirector Poland, Czech Republic, Slovakia.

Kompleks biurowy, zlokalizowany na skrzyżowaniu ulic Marcelińskiej i Bułgarskiej na poznańskim Marcelinie, jest jednym z trzech parków biznesowych realizowanych pod marką Business Garden przez Vastint w Polsce. Docelowo będzie obejmował 9 budynków o łącznej, planowanej powierzchni 80.000 m2. Oddany na początku tego roku pierwszy etap inwestycji oferuje 42.000 m2 nowoczesnej powierzchni biurowej.

 

40 tys. osób odwiedziło centrum handlowe CORSO w dniu otwarcia

10W ostatni weekend czerwca została otwarta pierwsze, nowoczesne centrum handlowe CORSO w Świnoujściu. Ponad 40 tysięcy osób odwiedziło Galerię CORSO podczas świętowania otwarcia w sobotę i niedzielę. Na dzień otwarcia Galeria była wynajęta w 95 procentach.

Obiekt usytuowany jest w samym centrum Świnoujścia i stanowi handlowe serce miasta. Galeria CORSO znajduje się pomiędzy trzema ulicami: Dąbrowskiego, Piastowską I konstytucji 3-Maja. Na 10 000 mkw. powierzchni najmu Galerii CORSO, na trzech kondygnacjach znajduje się 45 lokali i stoisk, przestrzenie gastronomiczne oraz multipleks Cinema 3D z 4 salami kinowymi. Obiekt został skomercjalizowany w 95 procentach. Wiele znanych i lubianych marek dostępnych jest dla mieszkańców i turystów. Wśród najemców Galerii CORSO obecni są: H&M, Cropp, Reserved, Sinsay, House, Mohito, Martes Sport, Gatta, CCC i Deichmann, salon biżuterii YES, sklep RTV AGD sieci Neonet posiadający w swojej ofercie bogaty wachlarz produktów z branży RTV, AGD, IT, akcesoria oraz multimedia. Ofertę uzupełnia Douglas, Home&You, Świat Prasy, Perfekt Optik, salon Orange, eSmoking World, Teletorium, Manicure Express, Biżuteria Piotrowski oraz kantor wymiany walut.

Przestrzeń gastronomiczną wypełnia samoobsługowa restauracja Buffet z różnorodnymi daniami kuchni polskiej i śródziemnomorskiej, Doner Kebab, kawiarnia Columbus Caffee, Yogo Factory z deserami i mrożonymi jogurtami, sezonowa kawiarnia z ogródkiem Coffee by Coffe oraz lodziarnia Grycan. Na przełomie sierpnia i września planowane jest uruchomienie supermarketu Piotr i Paweł. Będzie to sklep franczyzowy, o powierzchni sali sprzedaży blisko 500 mkw., zaś powierzchnia najmu to 800 mkw.

Kolejny najemca magazynów w MLP Pruszków

MLP Pruszkow IProducent podzespołów samochodowych wynajął dodatkowe ponad 2,4 tys. mkw. powierzchni w parku logistycznym MLP Pruszków I należącym do MLP Group. W efekcie Kongsberg Automotive będzie korzystać łącznie już z blisko 16,5 tys. mkw.

Kongsberg Automotive jest związany z MLP Group od 2000 roku. Wynajął wówczas w parku MLP Pruszków I halę produkcyjną, w której początkowo pracowało zaledwie 18 osób. W marę rozwoju firma przeniosła się do większego obiektu na terenie tego samego centrum logistycznego. Teraz dodatkowo wynajęła halę, w której właśnie rozpoczynała działalność. Kongsberg zatrudnia aktualnie ponad 1000 pracowników. Specjalizuje się w produkcji systemów do podgrzewania foteli samochodowych oraz zwiększających komfort siedzenia, w tym m.in. systemów masażu.

MLP Pruszków I to pierwszy park stworzony przez MLP Group. Docelowa powierzchnia magazynowo – produkcyjna wynosi 167 tys. mkw., znajdujących się na terenie 43 hektarów. W ciągu kilkunastu lat funkcjonowania, park ten stał się małym miasteczkiem z własną infrastrukturą wewnętrzną. Centrum posiada około 50 klientów, którzy wynajmują powierzchnie od 200 do 18 tys. mkw.

35 piętro Warsaw Trade Tower prawie gotowe

08 WTT Int Lobby 35floor culture_Materiały prasowe WTTDobiegają końca prace nad nowoczesną przestrzenią kulturalno-biznesową na ‘35 piętrze’ Warsaw Trade Tower, która wkrótce zostanie oddana do dyspozycji w nowej odsłonie najemcom.  Już od września bieżącego roku z 35 piętra najwyższego biurowca w stolicy podczas organizacji wystaw, szkoleń, konferencji i imprez firmowych będzie można podziwiać  widoki na panoramę Warszawy.

Jest to przestrzeń dedykowana organizacji wydarzeń kulturalnych, wernisaży, konferencji, czy imprez firmowych.‘35 piętro’ najwyższego biurowca w stolicy po odrestaurowaniu ma być tętniącym życiem punktem na  kulturalnej mapie. Jeszcze na 2015 rok zaplanowano tu spektakle teatralne i wystawy studentów Akademii Sztuk Pięknych.

 

Biurowiec Delta z Eurocentrum ma wiechę

EurocentrumBudynek Delta kompleksu biurowego Eurocentrum został zwieńczony wiechą. Obiekt Grupy Capital Park jest jednym z największych, ekologicznych projektów w stolicy. Łączna powierzchnia całego kompleksu wyniesie docelowo 69 578 mkw., z czego ponad 27 000 mkw. zostanie oddanych w realizowanej właśnie fazie inwestycji.

Eurocentrum Office Complex to biurowiec klasy A+, który łącznie, na 15 kondygnacjach naziemnych i 3 podziemnych, zaoferuje blisko 70 000 mkw. powierzchni najmu. Ponad 67 000 mkw. wolumenu powierzchni stanowić będzie powierzchnia biurowa.

Część handlowa projektu, jako udogodnienie dla pracowników Eurocentrum, realizowane w ramach wdrażania koncepcji Biuro Plus stanowią m.in.: restauracja, kawiarnia, sklep spożywczy, drogeria, salony pielęgnacji paznokci i fryzjerski, pralnia, gabinet fizjoterapii i myjnia. Do dyspozycji najemców jest również, po raz pierwszy w warszawskim biurowcu, usługa concierge.

I faza projektu – budynki Beta i Gamma – zostały oddane do użytku w czerwcu ubiegłego roku. Wśród najemców kompleksu znajdują się: Imtech Polska, Unilever, Tebodin, Qumak, CEPD Management, Randstad Polska, Mota Engil Central Europe SA, Fresenius Kabi Polska Sp. z o. o., Chiesi Poland Sp. z o. o., Dom Maklerski Michael Strom i spółka Commarch S.A..

Nieruchomości komercyjne na rynku wtórnym – lokalizacja najważniejsza

Leszek Michniak

Leszek Michniak, Grupa WGN

Jakie czynniki liczą się dla inwestorów zainteresowanych rynkiem wtórnym nieruchomości komercyjnych? Jakie typy obiektów mają dziś wzięcie? O tym rozmawiamy z Leszkiem Michniakiem, prezesem Grupy WGN, największego pośrednika nieruchomości w Polsce.

Komercja24: Co z punktu widzenia inwestorów jest najważniejsze, przy ocenie atrakcyjności nieruchomości z rynku wtórnego?

Lokalizacja, lokalizacja i jeszcze raz lokalizacja. Nie ma równie ważnego czynnika. Z naszych obserwacji, jako doradców ds nieruchomości wynika, że kluczem jest relacja lokalizacji do ceny. Oczywiście nie będę specjalnie odkrywczy, gdy powiem, że pod względem atrakcyjności królują centra dużych miast, choć obserwujemy też zainteresowanie – zwłaszcza nieruchomościami handlowymi – w miastach średnich i mniejszych. Wynika to w dużej mierze z nasycenia już rynku nowoczesnych powierzchni handlowych w metropoliach. Stąd skierowanie uwagi inwestorów na mniejsze ośrodki. W centrach wielkomiejskich, lub dobrych lokalizacjach na obszarach dużych dzielnic, na jeden z ważniejszych typów nieruchomości wyrastają byłe obiekty przemysłowe. W ścisłych centrach miast od dobrych kilku lat top inwestycyjny to atrakcyjne, zabytkowe kamienice. Jeśli chodzi o inne pożądane lokalizacje, to na pewno te przy węzłach drogowych i autostradowych, zwłaszcza dla rynku nieruchomości magazynowych.

Komercja24: Jakie rodzaje nieruchomości komercyjnych na rynku wtórnym sprzedają się najszybciej?

Z pewnością zauważalny ostatnio trend to rewitalizacje, przebudowy starszych nieruchomości handlowych i biurowców. Przez pojęcie „starszych” rozumiem obiekty maksymalnie 20 – letnie, a więc powstałe już po okresie PRL. W dużych miastach stawianie na takie nieruchomości pozwala wejść inwestorom do dobrych centralnych lokalizacji. Jak już wspomniałem liczą się też byłe obiekty przemysłowe, o ile dają możliwość komercyjnej zabudowy i są dobrze zlokalizowane. Jeśli chodzi o nieruchomości z okresu PRL – te mogą być postrzegane pozytywnie ze względu na atrakcyjne grunty, uwolnione po wyburzeniu takich obiektów.

Komercja24: A jeśli chodzi o tereny inwestycyjne?

Tu zasady są podobne – dobra infrastruktura, bliskość dużego miasta przesądza o atrakcyjności. Liczy się także bliskość stref ekonomicznych i nasycenie innymi nieruchomościami tego typu – w szczególności w przypadku rynku magazynów. Widzimy też duże zainteresowanie inwestorów terenami w lokalizacjach atrakcyjnych turystycznie – na Mazurach, czy w górach. Takie działki, o ile dają możliwość zabudowy komercyjno – mieszkaniowej potrafią uzyskiwać wielokrotnie wyższe wyceny od przeciętnych stawek za działki budowlane. Obecnie nadal zwyżkują ceny ziemi rolnej. Osobiście interesuje mnie jak zachowa się rynek po przyjęciu – zapowiadanych przez Sejm – regulacji w kwestii ochrony polskiej ziemi.

Komercja24: A co z rynkiem nieruchomości zabytkowych?

Sukcesywnie widzimy jego rozwój. Obecnie stało się modne lokalizowanie nowych inwestycji komercyjnych i mieszkaniowych w tego typu obiektach. Mnożą się nawiązania architektoniczne, adaptacje, przebudowy. To wszystko podnosi wartość obiektów zabytkowych, choć ciągle wiele jest do zrobienia. Dobrze ma się rynek kamienic w dużych miastach, nieco gorzej z zabytkowymi pałacami i zamkami, choć poprawa na przestrzeni ostatnich 10 lat jest widoczna gołym okiem.

Komercja24: Jak Pan ocenia perspektywy rynku wtórnego nieruchomości komercyjnych w najbliższym czasie?

Obserwujemy ożywienie i rywalizację inwestorów o nowe nieruchomości i tereny inwestycyjne. Wszystko wskazuje na to, że czeka nas zdecydowane odbicie.

Dziękujemy bardzo za rozmowę

Dziękuję

GTC zrestrukturyzowało kredyty

Globe Trade Centre S.A. („GTC”), pomyślnie zrestrukturyzowało kredyty swoich rumuńskich podmiotów zależnych, udzielone przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju („EBOR”).

 26 czerwca 2015 r. GTC podpisało umowę z EBOR o restrukturyzacji istniejących kredytów dotyczących dwóch centrów handlowych położonych w Rumunii, Gallerii Arad  i Gallerii Piatra Neamt.

Na mocy umowy, GTC przestanie być gwarantem kredytów a zostanie współkredytobiorcą wraz ze swoim ipodmiotami zależnymi. Zgodnie z zapisami umowy, kredyty, których łączna wysokość wynosi ok. 33,6 mln euro, będą spłacane w kwartalnych transzach do końca 2017 r.

Dodatkowo, spółka w pełni spłaciła kredyt powiązany z centrum handlowym Avenue Mall, Osijek w Chorwacji. GTC podpisało też wstępną umowę sprzedaży spółki celowej, która jest właścicielem tego aktywa. Zamknięcie sprzedaży jest planowane na lipiec 2015 r., po spełnieniu zwyczajowych warunków zamykających.

Wreszcie, GTC zrestrukturyzowało swoje umowy kredytowe z MKB i OTP, dwoma węgierskimi kredytodawcami, które pierwotnie finansowały budowę Galerii Varna. Kredyt, wynoszący ok. 13,5 mln euro, będzie amortyzowany w równych kwartalnych transzach do końca 2018 r. Jednocześnie spółka podpisała wstępną umowę sprzedaży Galerii Varna oraz w pełni spłaciła kredyty powiązane z tym projektem. Finalizacja sprzedaży jest planowana na czerwiec bieżącego roku, po spełnieniu się zwyczajowych warunków zamykających

GTC ocenia że restrukturyzacja zadłużenia zostanie zakończona latem, jako że podpisanie ostatniej z umów restrukturyzujących kredytdotyczący GalleriaStara Zagora, jest planowane na czerwiec tego bieżącego roku.

Najlepsze warszawskie inwestycje komercyjne wg JLL

Q22

Q22

Firma doradcza JLL przygotowała po raz drugi raport Akupunktura Warszawy – zestawienie najważniejszych stołecznych mikrolokalizacji. Chodzi o miejsca, w których dokonują się największe przeobrażenia tkanki miejskiej. Wyboru dokonali internauci spośród 30 propozycji w trzech kategoriach.

W kategorii „największego przeobrażenia przestrzeni publicznej” brano pod uwagę obszary, które – dzięki zrealizowanej już inwestycji lub inicjatywie – uległy przekształceniu i oddziałują pozytywnie na sąsiednie rejony. W głosowaniu internautów po raz drugi zwyciężyły Bulwary Wiślane (37% głosów), przed Placem Europejskim (21%) i ulicą Świętokrzyską (17%)

Z kolei Port Praski zwyciężył jako obszar, którego metamorfoza będzie miała naj Zdecydowanie zwyciężył Port Praski z 56% głosów, przed Kampusem Politechniki Warszawskiej (12%) i Żoliborzem Przemysłowym (10%).

W trzeciej kategorii internauci wybierali inwestycję komercyjną w Śródmieściu. Najwyższe miejsce na podium zajął budynek biurowy Q22 przy skrzyżowaniu ul. Grzybowskiej i Al. Jana Pawła II. Następne projekty w rankingu to The Tides (22% głosów), biurowiec powstający na terenach Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego oraz Centrum Marszałkowska (15%), realizowane w miejscu wyburzonego już Domu Towarowego Sezam.

 

Biurowiec Business Garden Warszawa nagrodzony przez ministerstwo

DSC_7690Biurowiec Business Garden Warszawa otrzymał I nagrodę w  pierwszej edycji konkursu Projekt:Przestrzeń. Kompleks został wyróżniony w kategorii projektów komercyjnych za przemyślany projekt architektury krajobrazu,podnoszący wartość estetyczną przestrzeni miasta.

Kapituła konkursu zwróciła uwagę na twórcze rozwinięcie idei parku biznesowego, którego przejawem jest harmonijne połączenie funkcji biznesowo-usługowej z ogólnodostępnym ogrodem wyróżniającym się wysokimi walorami przyrodniczymi i użytkowymi.

Business Garden to  kompleks biurowców zlokalizowany wśród zieleni. Dzięki ograniczeniu liczby naziemnych miejsc parkingowych, prawie całą dostępną powierzchnię działki zajmuje ogólnodostępny i zróżnicowany pod względem formy oraz funkcji park. W obiekcie zaprojektowano też zielone dachy.

W ramach proekologicznych rozwiązań projekt zakłada wykorzystanie wody opadowej, która w całości zatrzymywana jest na terenie, a jej zgromadzona część służy w czasie suszy do nawadniania zieleni i używana jest do napełniania zbiorników wodnych, oddzielających dziedzińce budynków od pozostałej części parku.

 

Warszawskie biura loftowe jako atrakcyjna nisza rynku

Dzielna 60_Ochnik Development..

Deweloperzy niezwykle rzadko angażują się w modernizację historycznych zabudowań o charakterze przemysłowym. To niełatwe inwestycje. Wymagają dużego nakładu pracy i na ogół są bardziej kosztowne niż realizacja nowych budynków. Ze względu jednak na atrakcyjne położenie epokowych obiektów, inwestorzy podejmują się czasem ich rewitalizacji. Po zakończeniu remontu mogą zaoferować ekskluzywny na rynku produkt – mieszkania lub biura loftowe. Niestety takich ofert w Warszawie jest wciąż bardzo niewiele.

Do nielicznych stołecznych projektów biurowych, które powstały w wyniku gruntownej modernizacji dawnych zabudowań fabrycznych należy kompleks biurowy Dzielna 60 położony na warszawskim Muranowie pomiędzy ulicami Dzielną, Pawią i Esperanto. Budynki fabryki tabacznej Noblesse, od 1924 roku Polskiego Monopolu Tytoniowego, a później fabryki POLFER, przekształciły się niedawno w super nowoczesny obiekt, oferujący interesujące biura loftowe.

W 5 budynkach Dzielna 60 oferuje 20.000 m kw. powierzchni biurowej. Industrialny charakter biurowców został przełamany nowoczesnymi elementami. Duże, szklane tafle elewacji, panoramiczna winda, czy szklane balustrady zespolone zostały z historyczną tkanką ceglanych murów. Ozdobą budynków z fasadami z cegły z elementami piaskowca są duże okna z drewna meranti w kolorze angielskiej zieleni znajdujące się na parterze.

Zgodnie z założeniami aranżacyjnymi zachowane zostały tu detale konstrukcyjne budynków, jak stalowe słupy, podciągi, belki, ściany z surowej cegły, czy ażurowe konstrukcje metalowe w formie antresoli. Do nich dobrane zostało fabryczne oświetlenie. Wysokość powierzchni biurowej w poszczególnych budynkach dochodzi nawet do 4,60 m. Firma Ochnik Development, inwestor kompleksu Dzielna 60 oferuje biura loftowe w formie gabinetowej, open space i mieszanej o metrażu od 100 do 700 m kw. na jednej kondygnacji.

Innym, warszawskim obiektem, gdzie odrestaurowane zostały historyczne budynki jest Centrum Praskie Koneser. Projekt ma charakter biurowo-usługowo-mieszkaniowy. Dotąd udało się wyremontować dawny budynek dyrekcji wraz z kordegardą, a w dwóch kolejnych budynkach dostępne są lofty mieszkalne. Zabytkowa Mennica oferuje lofty, a w nowoczesnym budynku Wytwórni, która w harmonijny sposób wpisuje się w historyczną zabudowę całego kompleksu dawnej fabryki wódek Koneser, do nabycia są soft-lofty. Firma BBI ma już dalsze pozwolenia na budowę i przebudowę następnych budynków: zabytkowej Strażnicy, która będzie miała funkcję usługową i Skarbnicy – budynku mieszkalnego, gdzie powstaną soft-lofty. Na starcie realizacji są też dwa zabytkowe budynki, które będą obiektami handlowymi i jeden o charakterze usługowym. Dodatkowo w zabytkowych wnętrzach Rektyfikacji inwestor zaplanował atrakcje o charakterze kulturalnym.

Na warszawskiej Woli na rewitalizację czeka wciąż fabryka Norblina, położona przy ul. Żelaznej. W kompleksie poza biurowcami znajdą się sklepy, punkty usługowe i przestrzeń kulturalna. Rozpoczęcie prac budowlanych przewidziane jest jeszcze w tym roku. I w tym przypadku inwestor planuje zachować postindustrialny charakter zabudowań dawnej fabryki, w której produkowane były słynne, warszawskie platery. Projekt obejmuje 10 budynków o łącznym metrażu 64.000 m kw., z czego 40. 000 m kw. zajmie powierzchnia biurowa. Na terenie kompleksu ma znaleźć się brukowana uliczka ze sklepami, kawiarniami i restauracjami oraz muzeum zabytkowych maszyn i urządzeń fabrycznych.

Niekonwencjonalne biura i mieszkania powstaną również na terenie zabytkowej elektrowni na warszawskim Powiślu. W kompleksie EC Powiśle położonym między ulicami Dobrą, Leszczyńską, Wybrzeżem Kościuszkowskim i Zajęczą w zrewitalizowanych budynkach historycznych XX-wiecznej Elektrowni Warszawskiej i w pięciu nowych obiektach zostanie oddanych do użytku ponad 26.000 m kw. pow. biurowej, ponad 8.000 m kw. pow. handlowo-usługowej i ok. 5.900 m kw. pow. mieszkaniowej. W sąsiedztwie budynków znajdą się ogólnodostępne place miejskie. I tu, podobnie jak w innych historycznych obiektach, wyeksponowane zostaną elementy konstrukcyjne zabytkowej Elektrowni Powiśle.

Nietypowy charakter ma też modernizowany obiekt przy ulicy Koszykowej. Realizacja projektu obejmuje rewitalizację zabytkowej Hali Koszyki i dwóch ofi­cyn bram­nych oraz bramy i bu­dyn­ku ad­mi­ni­stra­cyj­ne­go. W pobliżu hali targowej staną trzy biu­row­ce klasy A.

Na terenie inwestycji znajdą się specjalistyczne skle­py spożywcze oraz ka­wiar­nie, re­stau­ra­cje i bary. Kompleks dostarczy bli­sko 6.000 m kw. po­wierzch­ni usłu­go­wo-han­dlo­wej i około 15.000 m kw. biur.

PRESTIGE PUBLIC RELATIONS

Nowi najemcy w biurowcu Altus w Katowicach

Altus Katowice (8)Firmy BDO Sp z o.o. i itWORKS S.A. wynajęły łącznie ponad 1000 mkw. powierzchni biurowej w wieżowcu Altus w Katowicach. Dodatkowo firma GDF Suez Energia Polska S.A. zdecydowała się przedłużyć umowę najmu w tym budynku. Wynajmującego w transakcji reprezentowała międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield.

22 czerwca do budynku Altus w Katowicach wprowadziła się międzynarodowa firma konsultingowa BDO, która specjalizuje się w kompleksowym doradztwie dla biznesu w zakresie m.in.: rachunkowości, podatków, czy finansów. Wynajmie ponad 610 mkw. powierzchni biurowej.

itWORKS S.A. jest firmą informatyczną, która od 14 lat wspiera klientów w obszarze IT i biznesu. Śląski oddział firmy przeniósł się do Altusa 15 czerwca, nowe biuro ma powierzchnię ponad 410 mkw.

Umowę najmu przedłużyła natomiast spółka GDF Suez Energia Polska, piąty największy producent energii w Polsce, odpowiedzialny za 5% produkcji energii w kraju.

Altus to najwyższy wieżowiec na Śląsku oraz czwarty najwyższy obiekt w Polsce. Liczy 30 kondygnacji naziemnych i 125 metrów wysokości. Powierzchnia całkowita obiektu wynosi 63.300 mkw., w tym ponad 15.000 mkw. to powierzchnia biurowa klasy A.

Ta nieruchomość komercyjna zlokalizowana jest w samym sercu Katowic u zbiegu ulic Uniwersyteckiej i Piastowskiej, w bezpośrednim sąsiedztwie katowickiego „Spodka” i Ronda gen. Ziętka.

Centrum handlowe Vivo! w Stalowej Woli z wiechą

Photo(c)IMMOFINANZ_VIVO! Stalowa Wola 2Nowa inwestycja komercyjna IMMOFINANZ w Stalowej Woli – centrum handlowe Vivo! ma już wiechę. Otwarcie obiektu  planowane jest na czwarty kwartał 2015 roku.

VIVO! w Stalowej Woli to nieruchomość komercyjna, która będzie miała blisko 32.000 m kw. powierzchni najmu z łącznie ponad 80 sklepami.
Stalowa Wola, to drugie pod względem liczby ludności miasto w województwie podkarpackim oraz ważny węzeł komunikacyjny w regionie. Ponadto, przynależność do Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Wisłosan, zapewnia dynamiczny rozwój gospodarczy miasta.

Proces komercjalizacji VIVO! Stalowa Wola przebiega pomyślnie. Wśród marek, z którymi już zostały podpisane umowy najmu znajdują się m.in. Intermarche, H&M, Martes Sport, Media Expert, My Travel Kolporter, RESERVED, MOHITO, House i Cropp, SiNSAY,Home&You, ITAKA czy Play.

Wynajęli wszystkie lokale handlowe na dworcu Warszawa – Zachodnia

warsz_zachNowy dworzec Warszawa Zachodnia  zostanie oddany do użytku w IV kwartale br. Już w pierwszych dniach jego funkcjonowania podróżni będą mogli skorzystać z oferty handlowo – usługowej obecnych tam najemców.

PKP S.A. podpisała umowy na wynajem wszystkich lokali na dworcu.
Lokale komercyjne pojawią się w holu dworca, na poziomie -1. Pasażerowie znajdą tam restaurację szybkiej obsługi wraz z kawiarnią McDonald’s, księgarnię Matras oraz kantor. Artykuły pierwszej potrzeby będą dostępne w saloniku prasowym Relay. Cała powierzchnia komercyjna na nowym
dworcu zajmie ok. 440 mkw.

Oprócz oferty handlowo -usługowej, podróżni będą mieli do dyspozycji przestrzeń z wygodnymi miejscami siedzącymi. Podstawowe funkcje związane z obsługą pasażerską zapewni 6 okienek kasowych oraz biletomaty, które zostaną zlokalizowane w wydzielonej do tego części obiektu.

Do dyspozycji podróżnych będą również skrytki bagażowe oraz bankomaty. Na zewnątrz pojawi się parking typu kiss&ride oraz stojaki dla rowerów.
Podróżni będą mogli skorzystać z nowego dworca już pod koniec roku. W tym samym czasie udostępnione zostaną również lokale komercyjne.

Nowoczesny dworzec kolejowy Warszawa Zachodnia powstaje od strony Al. Jerozolimskich, w ramach kompleksu West Station, realizowanego wspólnie przez HB Reavis oraz PKP S.A.

Jest zarządca biurowców Ekolan

Enter_Ekolan

Enter

Firma Ekolan wybrała dział Asset Services CBRE na zarządcę dwóch projektów biurowych: Enter oraz Good Point 761.

Biurowiec Enter to nowoczesny budynek z elewacją o dużych przeszkleniach, zlokalizowany w ścisłym centrum biznesowym Gdyni, przy ulicy Śląskiej. Na sześciu kondygnacjach zaplanowano 4 500 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowo–usługowej, która daje możliwości elastycznej aranżacji, zgodnej z potrzebami użytkowników.
Projekt Good Point 761 to zlokalizowany w Sopocie, kameralny biurowiec powstały poprzez rekonstrukcję XIX-wiecznej kamienicy, dzięki czemu posiada on niepowtarzalny, butikowy charakter. Budynek oferuje 1 400 mkw. powierzchni biurowej, rozłożonej na czterech piętrach.

Ekolan to grupa kapitałowa obecna na trójmiejskim rynku nieruchomości od 1997 roku. Wiodącą rolę odgrywa w niej spółka deweloperska z ofertą dla klientów indywidualnych i biznesu. W swoim portfolio firma posiada łącznie ponad 30 zrealizowanych inwestycji mieszkaniowych oraz komercyjnych.

 

Polska największym rynkiem biurowym w Europie Środkowej

Anna_M?yniec_

Anna Młyniec

To sektor usług dla biznesu napędza polski rynek biur. Tak wynika z raportu „Sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce 2015”, przygotowanego przez ABSL we współpracy z Antal International, Baker & McKenzie, Everest Group oraz firmą JLL. Według raportu, centra usług dla biznesu z kapitałem zagranicznym zatrudniają już 150 000 specjalistów.

Z raportu wynika również, że gdyby nie sektor usług dla biznesu, rynki biurowe poza Warszawą byłyby na zupełnie innym etapie rozwoju.To po części dzięki branży BPO/SSC całkowite zasoby biurowe Polski wynoszą ponad 7.5 miliona mkw. – najwięcej w Europie Środkowo-Wschodniej

Aktualnie deweloperzy budują około 1.4 miliona mkw. nowych biur, z czego ponad 50% powierzchni przypada na Warszawę.Najbardziej dynamicznymi rynkami poza stolicą pozostają Wrocław, Kraków i Trójmiasto (odpowiednio 178 000 mkw., 157 000 mkw. oraz 140 000 mkw. w budowie).

Anna Młyniec, Dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych i Reprezentacji Najemcy w JLL, informuje: „To, co wyróżnia Polskę na tle innych państw regionu, to duża liczba bardzo dobrze rozwiniętych ośrodków miejskich takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Łódź, Szczecin czy Lublin. Do gry o najemców z sektora usług wchodzą również mniejsze miasta posiadające odpowiednią infrastrukturę i kadry. Możliwość dywersyfikacji i zróżnicowana oferta biurowa to duże atuty naszego kraju”.

Całkowity popyt brutto w 2014 r. osiągnął rekordowe ponad 1 mln mkw.I kw. 2015 r. również charakteryzował się bardzo dobrym popytem (łącznie 300 000 mkw., z czego 132 000 mkw. poza Warszawą).

W Krakowie, który jest największym rynkiem biurowym poza Warszawą, współczynnik powierzchni niewynajętej na koniec I kw. 2015 r. oscylował w granicach 6.2%. Inaczej wygląda aktualnie sytuacja w Poznaniu, który charakteryzuje się najwyższym współczynnikiem powierzchni niewynajętej w Polsce (23%). Na innych największych rynkach biurowych współczynnik waha się od 7.9% w Łodzi do 14.1% w Szczecinie.

„Najemcy poszukujący powierzchni biurowej w Polsce mają duże możliwości wyboru, zarówno patrząc od strony standardu technicznego, jak i ceny. Stawki najmu za najlepsze powierzchnie biurowe w Polsce, spełniające wymagania firm z sektora nowoczesnych usług dla biznesu i ulokowane w największych ośrodkach miejskich, w tym w Warszawie, w głównych skupiskach biurowych poza Centrum, kształtują się na poziomie od 11 do 15 euro za metr kwadratowy miesięcznie. Na rynkach wschodzących, takich jak Rzeszów, Olsztyn, Opole, Bydgoszcz, Toruń czy Kielce, miesięczne stawki są niższe – w granicach 8 – 12 euro za metr kwadratowy”, podsumowuje Anna Młyniec.

Nov Poland przenosi się do biurowca Alchemia

DPP07DD0C1D0D3656National Oilwell Varco (NOV) Poland będąca dostawcą specjalistycznych usług inżynieryjnych przenosi swoją siedzibę do kompleksu biurowego Alchemia w Gdańsku. Zajmie ponad 950 metrów kwadratowych biur. Umowa najmu podpisana została na okres 5 lat.

Gdański oddział firmy zatrudnia obecnie 65 pracowników, z czego znaczną grupę stanowią doświadczeni inżynierowie. Firma zdecydowała się przenieść swoją dotychczasową siedzibę do Alchemii, aby zwiększyć przestrzeń roboczą i podnieść komfort pracy swojego zespołu.

 

Zmiany w zarządzie Colliers International

Hennick-Jay

Jay S. Hennrick

Jay S. Hennick – to nowy dyrektor generalny Colliers International. Z kolei Dylan Taylor został prezesem i dyrektorem operacyjnym. Nominacje zostały ogłoszone po rezygnacji obecnego dyrektora generalnego – Douglasa Frye.

Jay S. Hennick w 1989 roku założył FirstService Corporation – dawną spółkę macierzystą Colliers International. Był jej dyrektorem generalnym do czerwca 2015 roku. Pod jego kierownictwem,przez ponad 20 lat, firma FirstService dynamicznie się rozwijała, a wartość jej akcji rosła średnio o ponad 20 proc. rocznie. Bieżącą działalnością spółki nadal kierować będzie jej obecny globalny dyrektor operacyjny Dylan Taylor, który obejmie także stanowisko prezesa.

Po przejęciu Colliers International przez FirstService w 2004 roku, spółka ta stała się jednym z najszybciej rozwijających się przedsiębiorstw w branży nieruchomości komercyjnych na świecie.Zwiększała swoje zasoby, skalę działalności i znaczenie poprzez rozwój organiczny i przejęcie ponad 40 innych podmiotów. Łączne obroty firmy Colliers (z uwzględnieniem spółek zależnych) wyniosły w 2014 roku ponad 2,3 mld USD.

– Niedawny debiut giełdowy Colliers International rozpoczął nowy, przełomowy okres w historii firmy. Dziś w stopniu większym niż dotąd możemy przyczynić się do sukcesów naszych klientów i pracowników – powiedział Jay S. Hennick.

Dylan Taylor, objął stanowisko prezesa i dyrektora operacyjnego. Dotychczas był dyrektorem operacyjnym, odpowiedzialnym za sprawowanie globalnego nadzoru nad działalnością Colliers i pracą ponad 16300 pracowników w 502 biurach w 67 krajach.

Na początku bieżącego miesiąca Colliers International Group Inc. i FirstService Corporation poinformowały o zakończeniu procesu podziału organizacji na dwie niezależne spółki giełdowe: Colliers International Group Inc. i nowo powstałą FirstService Corporation. W wyniku tej transakcji firma Colliers stała się jedną z największych globalnych spółek giełdowych w branży nieruchomości komercyjnych.

Pierwsi najemcy w biurowcu Kasprzaka 2/8 w Warszawie

Yareal KasprzakaSą pierwsi najemcy biurowca Kasprzaka 2/8 w Warszawie, na Woli. Obiekt niedawno kupiła firma Yareal Polska. Inwestor podpisał umowy z czterema najemcami biur, którzy  w sumie wynajęli w budynku ponad 3 tys. mkw.

Od 1 czerwca Urząd Komunikacji Elektronicznej przeniósł tu siedzibę swojej delegatury zajmując 1650 mkw., w lipcu wprowadzi się Międzynarodowa Szkoła Kostiumografii i Projektowania Ubioru, która wynajęła 300 mkw. W budynku również wkrótce znajdzie się siedziba firmy Maximiser (1000 mkw.) oraz Legal Debt (300 mkw.). W transakcjach najmu pośredniczyły agencje Woodlark, Brochocki oraz Hyland.

Czterokondygnacyjny budynek biurowy przy ul. Kasprzaka, to nieruchomość komercyjna do tej pory znana jako siedziba „Kredyt Bank”.  Zlokalizowana jest na Woli, w pobliżu Ronda Daszyńskiego i stacji drugiej linii metra.

W biurowcu, który firma Yareal zakupiła od Deka Immobilien GmbH (Deka-S-PropertyFund No. 1) na najemców czeka 10 600 mkw. powierzchni biurowej  Na zewnętrznym parkingu znajduje się 85 miejsc postojowych.

Rynek centrów wyprzedażowych w Polsce wg CBRE

Magdalena Frątczak_CBRERynek tradycyjnych centrów handlowych w Polsce jest coraz bardziej nasycony, co powoduje, że inwestorzy poszukują innych, alternatywnych formatów handlowych. CBRE prezentuje raport „Wyprzedażowe centra handlowe – kolejny etap rozwoju rynku”,

Podstawowym parametrem centrum wyprzedażowego, odróżniającym ten projekt od innych konceptów, jest oferta produktów o cenach minimum 30% niższych niż w regularnych sklepach. Wyprzedażowe centra handlowe, mają zazwyczaj  powierzchnię od 12.000 do 25.000 mkw., Zlokalizowane są najczęściej na gęsto zludnionych obrzeżach aglomeracji,

 

Magdalena Frątczak, dyrektor w Dziale Powierzchni Handlowych, CBRE komentuje:

 

–  Pierwszy projekt typu „outlet” został otwarty w 2002 r. i było to naturalną konsekwencją dojrzewania rynku i rosnącej świadomości konsumentów. Wyprzedażowe centra handlowe stały się po prostu niezbędne – nie tylko dywersyfikują rynek i poszerzają ofertę handlową dla klientów, ale również pozwalają upłynnić działalność wielu markom zapewniając dodatkowy kanał sprzedaży.

 

Główną branżą najemców obecnych w centrach wyprzedażowych jest sektor modowy, stanowiący aż połowę wszystkich marek. Wśród najemców dużą grupę stanowią także branże sportowe oraz obuwnicze. Wśród najmniej licznie reprezentowanych sektorów są usługi – zaledwie 1% wszystkich najemców. Dla konceptów wyprzedażowych charakterystyczny jest również brak części restauracyjnej tzw. food court.

 

 

 

Nowa kawiarnia w centrum handlowym Auchan Bielany

3Lista najemców Parku Handlowego Auchan Bielany powiększyła się o nową kawiarnię. W pasażu galerii, przy wejściu Wrocław, 12 czerwca br. został otwarty lokal Memo’s Coffee. Za komercjalizację obiektu odpowiada Immochan.

Lokal Memo’s Coffee zajął powierzchnię ponad 80 mkw. i rozszerzył dotychczasową ofertę gastronomiczną obiektu.  W ofercie gastronomicznej Parku Handlowego Auchan Bielany oprócz kawiarni Memo’s Coffee znajdują się także: Elif Kebeb, KFC, Kyo Sushi, Sami Swoi, So!Coffee, Sphinx i Świat Chin. Komercjalizacją obiektu zajmuje się Immochan.

Miasta regionalne wyrastają na gwiazdy rynku biur

Maraton Poznan Poland

Maraton Poznań

Europa Środkowo-Wschodnia jest coraz bardziej atrakcyjna dla inwestorów. Biurowce w tym regionie zapewniają korzystne stopy kapitalizacji oraz niskie ryzyko inwestycyjne – podaje raport „Rising Stars 2015”,opublikowany przez Skanska, JLL, Colliers International i ABSL.

W Europie Środkowo-Wschodniej mamy do czynienia z ogromną luką w obszarze inwestycji w sektorze nieruchomości komercyjnych – biurowych, stwarzającą olbrzymią szansę dla regionu. Mimo że CEE jest jednym z największych motorów rozwoju gospodarczego na kontynencie (ze średnim wzrostem PKB prognozowanym przez McKinsey na poziomie 4,6%),reprezentuje zaledwie kilka procent całkowitej wartości transakcji inwestycyjnych w Europie.

Region CEE ma jednak szansę szybko nadrobić zaległości i wzmocnić swoją pozycję na europejskim rynku nieruchomości, ponieważ fundusze stają się coraz bardziej otwarte na realizację nowych strategii inwestycyjnych. Natomiast, jak informuje JLL, całkowita wartość transakcji na rynku globalnym ma wzrosnąć od 5% do 10% w 2015 roku.

Większość krajów w Europie Środkowo-Wschodniej należy do Unii Europejskiej, co zapewnia stabilność i bezpieczne środowisko dla prowadzenia biznesu. Największym motorem wzrostu rynku biurowego jest sektor usług dla biznesu, który, jak podaje ABSL, będzie się jeszcze przez wiele lat intensywnie rozwijał w państwach CEE. Polska jest dobrym przykładem tego trendu.

Europa Środkowo-Wschodnia oferuje inwestorom nowoczesne, certyfikowane pod względem zielonego budownictwa powierzchnie biurowe o wysokich standardach technicznych, w doskonałej lokalizacji i z dostępem do transportu publicznego. Zdecydowana większość budynków jest wynajęta w ponad 90%.

Stopy kapitalizacji dotyczące obiektów najlepszych w swojej klasiew Europie Środkowo-Wschodniej są wyraźnie wyższe niż w krajach zachodnich. W 2014 roku wyniosły średnio 6-7,5% w zależności od miasta. Zgodnie z danymi JLL, stopy kapitalizacji kształtowały się przykładowo na poziomie 6% w Warszawie i Pradze, 7,25% w Budapeszcie i 7,75% w Bukareszcie.

Inwestorzy już obecni w Europie Środkowo-Wschodniej są najlepszymi ambasadorami regionu. Fundusze niemieckie i austriackie są najbardziej aktywne. CEE przyciąga kolejnych największy chgraczy z całego świata.

 

Piasta Park – nowa inwestycja w Krakowie

2-noc_V2

 

 

 

 

Piasta Park – to nowa inwestycja mieszkaniowa w Krakowie.  Budynek usytuowany będzie w bezpośrednim sąsiedztwie wpisanego do rejestru zabytków parku „Fort Mistrzejowice”. Zostanie oddany do użytku w III kwartale 2017 roku. Inwestorem jest Wawel Service.

Piasta Park będzie składać się z 224 mieszkań o powierzchniach od 28 do 65 m2. Wszystkie lokale będą posiadać tarasy, loggie lub ogródek. Pod budynkiem znajdować się będzie wielostanowiskowy garaż podziemny, a na parterze budynku będą mieściły się lokale usługowe i mieszkania z ogródkami.

Niepodważalnym autem inwestycji jest jej lokalizacja –  z jednej strony bliskość centrum (7 km do Rynku Głównego), idealne połączenie z ważnymi punktami komunikacji krajowej (6,8km do Dworca PKP/PKS), z drugiej umiejscowienie z dala od wielkomiejskiego zgiełku, w miejscu, gdzie przeważają tereny zielone.
Prace budowlane rozpoczną się po wakacjach, a termin realizacji zaplanowano na 2017 rok.

C&W zarządcą kolejnych biurowców

Katowice Business Point_small

Katowicka Business Point

Firma Cushman and Wakefield zarządza portfelem trzech biurowców należących do spółki powiązanej ze Starwood Capital Group. Są to: T-Mobile Office Park i Łopuszańska Business Park w Warszawie oraz Katowice Business Point w Katowicach. Łączna powierzchnia najmu wynosi ponad 73 000 mkw.

 T-Mobile Office Park to nowoczesny budynek biurowy zlokalizowany w Warszawie przy ulicy Marynarskiej oferujący blisko 41 000 mkw. powierzchni biurowej oraz 1 400 miejsc parkingowych.

Łopuszańska Business Park to kompleks dwóch biurowców oferujący łącznie 16 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Obiekt znajduje się przy ulicy Łopuszańskiej w Warszawie. W garażu podziemnym przewidziano miejsca parkingowe dla ponad 320 samochodów.

 

Katowice Business Point oferuje łącznie 16 800 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Obiekt znajduje się w Katowicach przy ulicy Ściegiennego blisko centrum Silesia City Center.

 

 

Starwood Capital Group z siedzibą w Greenwich w stanie Connecticut, USA, jest prywatną firmą inwestycyjną, zajmującą się głównie inwestycjami w nieruchomości komercyjne na całym świecie. Od czasu założenia Firmy w 1991 r. jej kapitał własny wzrósł do ponad 31 mld USD. Obecnie zarządza aktywami o wartości przekraczającej 44 mld USD.

 

 

 

Nowe magazyny SERGO pod Warszawą

SBPWO (2)

SERGO, Ożarów

W czerwcu pozwolenie na użytkowanie otrzymał nowy budynek na terenie SEGRO Business Park Warsaw, Ożarów. Obiekt o powierzchni ok.9 300 m2 w momencie rozpoczęcia budowy w listopadzie ubiegłego roku w aż 90% nie był zabezpieczony wcześniejszymi umowami najmu. Obecnie do kompleksu wprowadzają się już pierwsi najemcy.

Kompleks oferuje najemcom moduły small business unit zaczynające się od ok. 600 m2 oraz większe, będące wielokrotnością podstawowej jednostki.  Pierwszy moduł został już przekazany firmie Eden Europe, która jest europejskim producentem regałów sklepowych. Pierwszy najemca zajmie powierzchnię 800 m2, z czego 650 m2 przeznaczy na magazyn towarów produkowanych w fabryce w Czechach w Adamovie, pozostałą powierzchnię – 150 m2 zajmą biura i pomieszczenia socjalne.

Kolejnym najemcą, który wprowadzi się do kompleksu w Ożarowie jest firma Meble VOX, jedno z bardziej innowacyjnych przedsiębiorstw z branży meblarskiej w Polsce.

– Obecnie jesteśmy w trakcie rozmówz kolejnymi klientami, co świadczy to o atrakcyjności zachodnich okolic Warszawy, która od momentu otwarcia autostrady A2 jest jednym z najaktywniejszych obszarów wśród najemców w regionie. Aktualnie aglomeracja warszawska jest jednym z największych rynków magazynowych w Polsce i całej Europie Środkowo-Wschodniej. – wyjaśnia Magdalena Szulc, Dyrektor SEGRO na Europę Centralną.

SEGRO Business Park Warsaw, Ożarów docelow omoże zaoferować najemcą do 82 000 m² powierzchni przeznaczonej na działalność logistyczną oraz lekką produkcję. Inwestycja zlokalizowana jest w bezpośrednim sąsiedztwie autostrady A2 (Warszawa – Poznań – Berlin), zaledwie 16 kilometrów od centrum Warszawy.

Biurowiec Atrium 2 na półmetku prac

Skanska Property Poland_Atrium 2

Atrium 2

Warszawski biurowiec Skanska – Atrium 2 – jest już na półmetku prac. Obiekt ma 8 pięter. Wyrasta w ścisłym centrum Warszawy. Działka, na której znajduje się inwestycja leży w drugiej linii zabudowy, przy ul. Pereca.

– Chcielibyśmy, żeby przyszli użytkownicy biura czuli się w nim wyjątkowo. Podczas tworzenia projektu Atrium 2 świadomie zrezygnowaliśmy z części powierzchni najmu na parterze, na rzecz przestronnego, funkcjonalnego holu, w którym znajdą się dodatkowe usługi, m.in. kącik prasowy czy biblioteka. Chcemy zaaranżować też restaurację w formie półotwartej, umożliwiającej wejście bezpośrednio do holu”, mówi Arkadiusz Rudzki, dyrektor ds. wynajmu i zarządzania wartością budynku w Skanska Property Poland.

Atrium 2, zaprojektowany został przez polską pracownię PRC Architekci – będzie świetnym przykładem nowoczesnej architektury nawiązującej do epoki przedwojennego modernizmu.

Nieruchomość zaoferuje ponad 20 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni najmu. Będzie składał się z 15 nadziemnych i 4 podziemnych kondygnacji oraz 125 miejsc parkingowych. Pozwolenie na użytkowanie wg planów Skanska ma uzyskać na przełomie I i II kw. 2016.

 

BNP Paribas wchodzi na słowacki rynek nieruchomości

mg_2249ok_2

Stewart Thomson

Firma BNP Paribas Real Estate rozszerza obszar działania w Europie Środkowo – Wschodniej. Oprócz Polski, Węgier, Rumunii i Republiki Czeskiej, firma oferować teraz będzie swoje usługi na terenie Słowacji.

W związku z tym do zespołu ekspertów BNP Paribas Real Estate dołączył dołączył Stewart Thomson MRICS, który objął stanowisko Dyrektora ds. Rozwoju w Republice Czeskiej i Słowackiej, z siedzibą w Pradze. Odpowiedzialny będzie za rozwój głównych linii biznesowych: Rynki Kapitałowe, Wyceny, Doradztwo i Wynajem.

Stewart Thomson posiada ponad piętnastoletnie doświadczenie na europejskim rynku nieruchomości, z czego dziesięć spędził w regionie środkowo-wschodnim. Posiada wszechstronne doświadczenie w zakresie Rynków Kapitałowych, Wynajmu oraz Wycen. Jest członkiem Royal Institution of Chartered Surveyors oraz zarejstrowanym rzeczoznawcą RICS.

WGN wyłącznym agentem sprzedaży pałacu w Byczynie

PAŁACFirma WGN została wybrana wyłącznym agentem sprzedaży pałacu w miejscowości Roszkowice w gminie Byczyna, w województwie opolskim. Nieruchomość zabytkowa została wybudowana w 1845 roku .Budynek o powierzchni użytkowej 1,696,10 m3 i kubaturze 10.890,00 m3 położony jest na działce 5 ha.

Obiekt wzniesiono najprawdopodobniej na polecenie Fryderyka Hansa von Cramon Taubadel. W 1914 r. został rozbudowany w stylu eklektycznym przez hrabiego Bertrama von Cramon Taubadel. W rękach jego rodziny majątek pozostał aż do II wojny światowej. Po 1945 r.  wraz z resztą posiadłości został upaństwowiony i przekazany w zarząd Państwowemu Przedsiębiorstwu Rolnemu Roszkowice. W budynku umieszczono biura PGR-u oraz mieszkania pracowników. Pałac po raz kolejny przebudowano po zniszczeniach jakich dokonał pożar w 1954r. Po upadku państwowego gospodarstwa jego majątek przejęła ANRSP. W 1998 r. pałac w Roszkowicach nabył prywatny inwestor.

Posiadłość łączy w sobie elementy neorenesansowe i neoklasycystyczne. Został wzniesiony na planie prostokąta, jako częściowo podpiwniczony i dwukondygnacjowy budynek. Nakryty jest wysokim dachem czterospadowym.

Obiekt zachwyca ciekawą architekturą. Fasadę zdobi centralnie umieszczona okrągła wieża, w której mieści się główne wejście, zaakcentowane neorenesansowym portalem z kartuszem herbowym. Skrzydła pałacu posiadają w partii pierwszego piętra arkadowe krużganki z kolumnami korynckimi. Skrzydła zakończone są dwoma ryzalitami zwieńczonymi neorenesansowymi szczytami. Elewacja ogrodowa zdobiona jest analogicznymi ryzalitami. Na wschodniej elewacji umieszczono arkadową loggię nad którą mieści się taras. Od zachodu do pałacu przytyka okrągła wieża.

Układ wnętrz pozostał dwutraktowy z centralnie umieszczonym holem, w którym znajdują się dwa neorenesansowe kominki. W części pomieszczeń przetrwały boazerie i oryginalna posadzka z jasnego marmuru.

Nieruchomość od strony południowej ogrodzona jest ozdobnym kutym płotem ,część parkowa siatką.Teren jest uzbrojony w energie elektryczną ,wodociągi wiejskie,odprowadzanie ścieków ,ogrzewane co własne .Droga wewnętrzna jest z kostki granitowej dojazd drogą asfaltową.

Park krajobrazowy o pow. 3,30 ha, pochodzący z początku XIX w. Można spotkać w nim stare okazy dębów szypułkowych i buków zwyczajnych. W parku zrealizowano zachowaną polanę i dwa stawy.Na terenie parku jest 595 drzew.Park przeznaczony jest jako teren rekreacyjno-wypoczynkowy.

Cena ofertowa tej nieruchomości to 1,4 mln zł.

Polnord uzyskał 50 mln zł z obligacji

Firma deweloperska Polnord uzyskała 50 mln zł z tytułu emisji publicznej obligacji. 500 tys. papierów dłużnych o łącznej wartości 50 mln zł trafiło do inwestorów detalicznych, w ramach zapisów składanych w dniach 8-19 czerwca br. Planowany dzień emisji to 2 lipca 2015 roku. 3-letnie obligacje były oferowane po cenie emisyjnej równej 100 zł według zmiennej stopy procentowej opartej na stawce WIBOR 3m powiększonej o 3,5-procentową marżę. Emisja obligacji M1 jest pierwszą emisją w ramach ustanowionego programu do kwoty 100 mln zł. 

Środki z emisji  będą przeznaczone na dalszy rozwój Spółki, w szczególności na zmianę struktury finansowania Grupy oraz zakup nowych gruntów.  W najbliższym czasie Spółka zamierza zakupić nieruchomości położone głównie w Warszawie, pod realizację nowych projektów deweloperskich.

– Mamy konkretny plan, jak pozyskane środki wykorzystać. Wierzę, że jego realizacja przyczyni się do zwiększenia wartości spółki dla jej inwestorów – dodał Piotr Wesołowski, Prezes Zarządu Polnord SA.

W 2014 roku Polnord zawarł umowy sprzedaży 1.252 mieszkań. W I kwartale 2015 r. sprzedał 346 lokali.  Do końca roku Spółka planuje rozpocząć 17 inwestycji,  z czego 10 to kolejne etapy projektów już prowadzonych, a 7 to zupełnie nowe projekty w atrakcyjnych lokalizacjach.

Nowi najemcy lokali handlowych w Galerii Neptun

Galeria Neptun (2)_small

Są kolejni najemcy lokali handlowych w Galerii Neptun w Starogardzie Gdańskim.W ostatnim czasie podpisano umowy na wynajem powierzchni pod sklep Carry, Euro-Aptekę oraz lokal gastronomiczny Waga Smaków. W transakcji dewelopera reprezentowała firma Cushman & Wakefield.

26 czerwca swój salon otworzy marka Carry, która oferuje ubrania i dodatki dla kobiet, mężczyzn i dzieci. Lokal w Galerii Neptun będzie pierwszym w Starogardzie Gdańskim i zajmie ponad 627 mkw.

Galeria Neptun poszerzy także swoją ofertę gastronomiczną. W lipcu otwarta zostanie Waga Smaków, której specjalnością będzie kuchnia polska z elementami międzynarodowej.

Kolejny najemca to Euro-Apteka, która wynajęła powierzchnię ok. 130 mkw.

Galeria Neptun to nieruchomość komercyjna powstała na terenach byłej fabryki obuwia Neptun przy skrzyżowaniu ulic Pomorskiej i Jana Pawła II, w centrum Starogardu Gdańskiego. Całkowita powierzchnia galerii wynosi 54 000 mkw., z czego 25 000 mkw. przeznaczone jest pod wynajem.

Nowoczesne biurowce przyciągają zdolnych pracowników

 Jak wynika z najnowszego raportu – „BPO i Centra Usług Wspólnych: Pracownicy sektora zabierają głos w sprawie swojego miejsca pracy. Atrybuty budynków biurowych jako przewaga konkurencyjna w walce o najlepszych pracowników” – przygotowanego przez Skanska i JLLatrakcyjna przestrzeń biurowa może być dla młodych pracowników kluczowym kryterium wyboru pracodawcy, a także zwiększać ich produktywność. Widać to szczególnie w sektorze usług dla biznesu.

Z najnowszych danych ABSL wynika, że centra usług z kapitałem zagranicznym w Polsce zatrudniają 150 000 specjalistów. Sektor BPO/SSC stanowi jedną na najdynamiczniej rozwijających się gałęzi współczesnej gospodarki i co roku zatrudnia około 15 000 nowych specjalistów..

Analiza pokazuje, że młodzi pracownicy cenią wygodę swojego miejsca pracy. Aż 90% badanych osób uznało ją za najmocniej wpływającą na ich produktywność. Ponadto, znaczna część osób – 78% – uznała, że na efektywność wpływa także możliwość odseparowania się w pokojach do pracy cichej. Jest to przydatne przede wszystkim podczas wykonywania zadań wymagających skupienia czy podczas rozmów telefonicznych, które należą do stałych obowiązków 63% badanych.

81% ankietowanych, jako istotny czynnik wpływający na ich produktywność w biurze, wskazało odpowiednią wentylację i klimatyzację w pomieszczeniach. 72% osób chce pracować w zielonym otoczeniu. Aż 83% osób wskazało, że istotny jest dla nich dostęp do świeżego powietrza związaną z możliwością otwierania okien w budynku.

Warto pamiętać, że także lokalizacja biura należy do tych czynników, które pracownicy biorą pod uwagę podczas szukania zatrudnienia.

– Najbardziej pożądanym przez pracowników sektora usług dla biznesu udogodnieniem w biurowcu jest parking dla rowerzystów, jak również bezpłatne WIFI na terenie całego obiektu. Ankietowani wspominali także o ogólnodostępnych prysznicach i szatniach i szerokim pakiecie usług w biurowcu lub jego najbliższej okolicy, takich jak kantyna budynkowa, sklep spożywczy czy kawiarnia”, wylicza Anna Bartoszewicz-Wnuk, Dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa, JLL.

Elastyczność cechą nowoczesnego podejścia do miejsca pracy

Z badania JLL i Skanska wynika ponadto, że pracownicy mile widzieliby większą elastyczność w podejściu do miejsca pracy – duża grupa respondentów chciałaby mieć możliwość pracy z domu w większym zakresie i łączenia tej formy z pracą w biurze.

Elastyczność jest cechą nowoczesnego podejścia do projektowania przestrzeni biurowej. Dostosowanie biura do wykonywanych przez pracowników czynności poprzez zapewnienie różnego typu pomieszczeń ściśle wspierających te czynności zyskuje w coraz większym stopniu na znaczeniu.

Najnowszy raport zawiera informacje zebrane pośród 533 pracowników biurowych zatrudnionych przez firmy BPO/SSC w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Katowicach, Poznaniu, Łodzi i Trójmieście.