Wyniki PHN za pierwsze półrocze 2015

29,2 mln zł – tyle wyniósł skonsolidowany zysk netto Polskiego Holdingu Nieruchomości  w pierwszym półroczu 2015 roku wobec 13,4 mln zł w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W minionych miesiącach Spółka oddała do użytkowania kolejną inwestycję – Domaniewska Office Hub. Kontynuowała również prace nad nowymi projektami, które trafią na rynek w ciągu najbliższych lat.

W maju 2015 r. PHN zakończył proces komercjalizacji biurowca Foksal City. Przekazanie nieruchomości prestiżowemu najemcy – Ministerstwu Spraw Zagranicznych – nastąpi we wrześniu 2015 r.

W czerwcu 2015 r. PHN i Poczta Polska S.A. podpisały aneks rozszerzający umowę wynajmu powierzchni w Domaniewska Office Hub. Poczta Polska wprowadza się aktualnie do nowoczesnego kompleksu biurowego i zajmie w sumie niemal 70% całkowitej powierzchni inwestycji. Komercjalizacja biurowca jest na końcowym etapie.

W styczniu 2015 r. zawarta została umowa JV z Parzniew Partners B.V. (spółka należąca do spółek deweloperskich będących liderami na międzynarodowym rynku logistycznym: Menard Doswell & Co. oraz Hillwood Europe), której przedmiotem jest określenie zasad i warunków współpracy oraz roli partnerów w realizacji wspólnego przedsięwzięcia polegającego na wybudowaniu nowoczesnego parku magazynowego Parzniew Logistics Center.

W pierwszym półroczu 2015 r. PHN nabył od Banku Ochrony Środowiska S.A. lokal użytkowy w warszawskim biurowcu Kaskada City, stając się tym samym jedynym właścicielem nieruchomości. Nowo nabyta powierzchnia została w większości wynajęta spółce giełdowej Polimex-Mostostal S.A.

W lipcu 2015 r. PHN nabył budynek biurowy z częścią usługowo-handlową Andersia Business Centre o powierzchni najmu brutto blisko 14 tys. m2. W sierpniu 2015 r. zawarł zaś dwa listy intencyjne: w sprawie zakupu nowoczesnego budynku biurowego klasy A, o powierzchni ponad 25 tys. m2 oraz w sprawie akwizycji centrum handlowo-usługowego o powierzchni najmu ok. 5 tys. m2.

Jednocześnie PHN kontynuuje program dezinwestycji. W I półroczu 2015 r. podpisane zostały cztery umowy przyrzeczone na zbycie nieruchomości. Dwie inne zawarto po dniu bilansowym. Ponadto PHN podpisał trzy umowy warunkowe. Zainicjowany został także program sprzedaży należących do Spółki nieruchomości w prestiżowych lokalizacjach w Warszawie. Projekt obejmuje 18 willi o łącznej wartości ok. 100 mln PLN.

W kwestii podziału ubiegłorocznego zysku, Zarząd PHN rekomendował przeznaczenie jego połowy na wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy tj. 1,30 PLN na akcję. Reszta środków zasiliła kapitał zapasowy. WZA podjęło decyzję o wypłacie dywidendy zgodnie z rekomendacją Zarządu, co nastąpiło w dniu 26 sierpnia 2015 r.

Rozbudowują centrum handlowe Auchan w Gdańsku

Wizualizacja_CH Auchan Gdańsk 1(2)Centrum handlowe Auchan w Gdańsku jest w trakcie rozbudowy. Obecnie trwa drugi etap inwestycji, a całość zakończy się na koniec 2016 roku. Wówczas całkowita liczba lokali wzrośnie do 70, a powierzchnia GLA galerii handlowej Auchan Gdańsk osiągnie ponad 15 350 m2.

Klienci będą mieli do dyspozycji między innymi takie sklepy jak Media Expert, Terranova, Carry, Orsay, Ryłko, City Sport, DIVERSE, HI MOUNTAIN, MARTES SPORT, Deichmann, CCC, Kinderplaneta, Vision Express, JUBITOM, KFC, Krakowski Kredens, Berlin Doner Kebab, Carte d’Or oraz Pizza Pai.

Na razie wśród nowych najemców lokali handlowych są Orange i PEPCO. Salon marki PEPCO o powierzchni 400 mkw. zlokalizowany będzie w części galerii, której przebudowa zakończy się w trzecim kwartale 2016 r.

Z kolei salon Orange, który już działa w Centrum Handlowym Auchan, zgodnie z podpisaną nową umową, po przebudowie zmieni usytuowanie i zajmie lokal o powierzchni 39 mkw.

Centrum Handlowe Auchan Gdańsk mieszczące się przy ulicy Szczęśliwej 3 zostało otwarte w 1998 roku. Jest jednym z pierwszych obiektów handlowych Immochan, jakie powstały w Polsce.

Centrum handlowe Osowa z odnowionym RTV EURO AGD

Osowa_otwarcie EURO RTV (2)Salon RTV EURO AGD w centrum handlowym Osowa w Gdańsku został otwarty w nowej lokalizacji.  Nowa powierzchnia sklepu wynosi 335 m2. Salon jest teraz zlokalizowany pomiędzy sklepem CARRY a drogerią Rossmann.

Centrum Handlowe Osowa mieści się  przy Obwodnicy Trójmiasta, przy trasie będącej przedłużeniem autostrady A1 i prowadzącej na Hel Właścicielami Centrum Handlowego Osowa są firmy: Pradera Gdańsk Osowa Sp. z o.o., należąca do funduszu PCEF zarządzanego przez Praderę oraz OIK Gdańsk Retail Project Sp. z o.o. należąca do funduszu HANSAINVEST. Zarządcą obiektu jest Apsys Polska S.A. 

HB Reavis zbuduje biurowiec w Bratysławie

twincity_04_c_027 mln euro – tyle wynosi wartość umowy kredytowej podpisanej przez HB Reavis ze słowackim bankiem Slovenská sporiteľňa. Pieniądze zostaną przeznaczone na budowę biurowca Twin City A w Bratysławie.

Środki pokryją do 75 proc. kosztów inwestycji. Nowa nieruchomość komercyjna zaoferuje  prawie 16 000 mkw. powierzchni biurowej.

Twin City A jest pierwszym biurowcem kompleksu  Twin City, który rośnie na obrzeżach bratysławskiej starówki. Docelowo powstaną tam trzy budynki biurowe – o powierzchni 65 tys. mkw.

 

Centrum handlowe Millenium Hall z salonem Vistula

milleniumhall_pasaz1Jutro – 2 września – do Centrum Kulturalno-Handlowego  Millenium Hall w Rzeszowie dołączy nowy najemca –  salon marki Vistula. Lokal handlowy o powierzchni 79,45 mkw. będzie się mieścił na poziomie zero.

Centrum handlowe Millenium Hall oferuje 56 000 mkw. powierzchni najmu (GLA). W tej nieruchomości mieści się 250 sklepów. W skład kompleksu wchodzi też hotelHilton Garden Inn.

 

Diversey w biurowcu Eurocentrum

Eurocentrum 3(2)Kompleks biurowy Eurocentrum w Warszawie będzie mieć nowego najemcę. Z końcem roku do obiektu  wprowadzi się Diversey Polska.  Zajmie blisko 960 mkw. powierzchni na 9 piętrze budynku Beta.

Firma Diversey, należąca do grupy Sealed Air Corporation, to jeden z liderów dostarczających profesjonalne rozwiązania w zakresie czystości i higieny w wielu branżach komercyjnych.

Eurocentrum Office Complex to kompleks biurowy  Capital Park realizowaną w oparciu o strategię „Biuro Plus” zakładającą tworzenie najwyższej jakości biur, uzupełnionych o wachlarz usług dedykowanych najemcom.

Po ukończeniu realizacji drugiej fazy inwestycji będzie jednym z największych ekologicznych biurowców w Warszawie, który docelowo zaoferuje 69 578 mkw. powierzchni najmu, w tym 67 005 mkw. powierzchni biurowej. Eurocentrum Office Complex powstaje w oparciu o zasady zrównoważonego budownictwa potwierdzone precertyfikatem LEED CS Gold,

Galeria Olimp z nowymi najemcami

Sesja zdjęciowa

Sesja zdjęciowa

Galeria Olimp –   wielokondygnacyjne centrum handlowe – w Lublinie, która przechodzi aktualnie modernizację, pozyskała nowych najemców. Ta nieruchomość komercyjna oferuje blisko 110 tys. mkw. powierzchni lokali handlowych i usługowych.

W ramach modernizacji przeprowadzany jest remodeling wnętrz. Jednym z jej punktów jest też zróżnicowanie i poszerzenie oferty.

W obiekcie został już otwarty klub fitness  Get Gym, który ma powierzchnię ponad 1520 mkw. Z kolei takie sklepy, jak:  Drogeria Natura, sklep obuwniczy Avanti, kawiarnia Kaktus zostały otwarte w nowej odsłonie.

 

i2 Development komercjalizuje biurowiec The Place

The Place_Bulwar Staromiejski_widok od strony fosy i2 Development – deweloper z Wrocławia –  rozpoczął komercjalizację kolejnego obiektu w ramach Bulwaru Staromiejskiego. Chodzi o „The Place”. Szkatułkowy budynek z powierzchniami biurowo-usługowymi.

„The Place” to niewielki ceglany obiekt położony w samym centrum Bulwaru Staromiejskiego. Został zaprojektowany przez Wilhelma Jaide na początku XX wieku. Mieścił wtedy jednoprzestrzenną, nowocześnie wyposażoną kuchnię zaopatrującą w posiłki pobliską instytucję. Obecnie będzie pełnił funkcję biurową.

Duże szprosowane okna budowli nadadzą elewacji industrialnego charakteru i zagwarantują najemcom dużo światła dziennego oraz piękny widok. Dzięki charakterystycznemu kominowi, z którym sąsiaduje, „The Place” sprawia wrażenie małej fabryki. Przyszli użytkownicy skorzystają z udogodnień Bulwaru takich, jak miejsca postojowe w ramach ogólnodostępnego parkingu, ścieżki spacerowe, restauracje i pobliska marina.

Projekt budynku zakłada 2 kondygnacje: parter usługowy (355 m2) oraz powierzchnie biurowe na piętrze (325 m2). Obniżenie kosztów utrzymania zapewnią systemy zarządzające zużyciem energii i wody, a bezpieczeństwo – całodobowa ochrona, systemy kontroli dostępu, przeciwpożarowe oraz monitoring CCTV.

„The Place” jest częścią Bulwaru Staromiejskiego – flagowego projektu urbanistycznego i2 Development we Wrocławiu. Planowany termin zakończenia inwestycji to III kwartał 2016 roku.

 

Koleje oddały pierwszy dworzec systemowy

Nasielsk_2PKP zakończyły budowę pierwszego innowacyjnego dworca systemowego. Nowoczesny budynek stanął w Nasielsku.  Został dziś udostępniony podróżnym. Jeszcze w tym roku otwarte zostaną kolejne trzy takie dworce.
Nowy dworzec w Nasielsku powstał w ramach projektu Innowacyjne Dworce Systemowe. Stary budynek został wyburzony, a w jego miejscu stanął
kompaktowy, nowoczesny i ekologiczny obiekt.

Obiekt jak każdy tego typu dworzec jest wyposażony w panele słoneczne oraz energooszczędne oświetlenie LED z czujkami obecności. – W Nasielsku pojawi się dodatkowo powietrzna pompa ciepła i system odzyskiwania wody deszczowej – mówi Piotr Ciżkowicz, członek zarządu PKP S.A.

Koszty utrzymania takich dworców będą niższe o około 40%

pasażerowie mogą skorzystać z przyjaznej poczekalni oraz nabyć bilet w biletomacie lub jednym ze znajdujących się tam okienek kasowych. W każdej chwili mogą skorzystać również z darmowej sieci WiFi. W znajdującej się obok części komercyjnej znajduje się natomiast kiosk Ruchu, w którym można
zrobić podstawowe zakupy przez podróżą.
W budynku znajdują się linie prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących oraz tyflograficzna mapa obiektu. Do potrzeb osób niepełnosprawnych dostosowana jest również dworcowa toaleta.
Koszt inwestycji wyniósł ok. 5,4 mln zł. Aktualnie trwają prace przy
budowie IDS – ów na stacjach: Ciechanów, Mława i Strzelce Krajeńskie
Wschód.

Centrum handlowe Osowa z cukiernią

DSC_0481Centrum Handlowe Osowa w Gdańsku to siedziba nowego najemcy – cukierni Raszczyk. Firma Raszczyk, której historia sięga 1950 roku, oferuje szeroki wybór tortów, ciast deserowych i ciastek, ale także różnego rodzaju pieczywo.

Cukiernia  o powierzchni 69 m2 jest zlokalizowana w sąsiedztwie salonu VENEZIA.

Centrum Handlowe Osowa to jedno z pierwszych centrów handlowych w Trójmieście. Zlokalizowane jest przy Obwodnicy Trójmiasta, przy trasie będącej przedłużeniem autostrady A1 i prowadzącej na Hel (droga krajowa S6), Właścicielami tej nieruchomości komercyjnej są firmy: Pradera Gdańsk Osowa Sp. z o.o., należąca do funduszu PCEF zarządzanego przez Praderę oraz OIK Gdańsk Retail Project Sp. z o.o. należąca do funduszu HANSAINVEST

Showroom Internorm w biurowcu Platinum III

Najnowocześniejszy showroom firmy Internorm w Polsce powstaje w Warszawie, a konkretnie w biurowcu Platinium III, który wchodzi w skład kompleksu biurowego Platinium Business Park.

Showroom  zajmie powierzchnię ok. 175 mkw. Podczas transakcji najemcę reprezentowali eksperci z firmy doradczej Walter Herz, z kolei właściciela kompleksu – przedstawiciele White Star Real Estate.

Internorm to istniejąca od ponad 80 lat  firma produkująca okna i drzwi. Ponad 22 miliony okien wytworzonych przez Internorm czynią z niego lidera europejskiej branży okienno-drzwiowej.

W Internorm showroom klienci będą mogli przyjrzeć się działaniu tzw. inteligentnych okien, którymi można sterować za pośrednictwem aplikacji I-tec Smart Window instalowanej na tablecie lub smartfonie.

Zlokalizowany przy skrzyżowaniu ulic Domaniewskiej i Wołoskiej Platinium Business Park składa się z pięciu biurowców  klasy A o łącznej powierzchni najmu wynoszącej blisko 55 tys. mkw. Od 2012 r. właścicielem Platinum Buisness Park w ramach parku biurowego jest Grupa Allianz Real Estate.

 

Plac Europejski przy Warsaw Spire – testowali fontanny

Ghelamco_plac Europejski (4) Fontanny, kaskadowy strumień i jeziorko – to nowe elementy jakie powstały na Placu Europejskiej, nowej przestrzeni miejskiej w Warszawie – niedaleko ronda Daszyńskiego i biurowca Warsaw Spire.

Plac Europejski został zaprojektowany przez belgijskich architektów krajobrazu z pracowni Wirtz International Landscape Architects. Będzie to pierwszy w najnowszej historii Warszawy tak duży i spójnie zaprojektowany plac łączący funkcje publiczne i biznesowe, który dodatkowo przywróci mieszkańcom Warszawy niedostępny przez lata kwartał ulic.

U zbiegu ulic Grzybowskiej i Wroniej powstało już okrągłe jeziorko z fontannami i podświetleniami, które dodatkowo zdobią wysokie drzewa. Z jeziorka wypływa ponad 120-metrowej długości kaskadowy strumień o dnie wyłożonym kamieniami, który przecina plac – aż do stóp wieżowca Warsaw Spire. Tam znajduje on swoje ujście przy nowoczesnej fontannie. Strumienie o różnej wielkości stworzą spektakl wodnych akrobacji. Dzięki podświetleniu przez wielobarwne reflektory staną się niesamowitym, wieczornym widowiskiem. Umiejscowienie fontanny na poziomie nawierzchni
da możliwość ochłody w upalne letnie dni.

Nowy miejski plac przyciągnie odwiedzających restauracjami, barami i kawiarniami. Dawny budynek magazynowy przy ul. Wroniej zajmie restauracja Stixx Bar&Grill. Pozostałe obiekty restauracyjne i kawiarnie znajdą na parterach budynków A i C Warsaw Spire, na całym czwartym piętrze w budynku wieżowym A oraz w wolnostojącym pawilonie restauracyjnym.

Centra handlowe w Krakowie – utrzymuje się wysoki popyt

548 tys. mkw. powierzchni w 15 centrach handlowych – taki jest zasób nowoczesnej powierzchni handlowej w Krakowie.  To przekłada się na nasycenie rzędu 530 mkw. na 1 tys. mieszkańców.

Jedno centrum handlowe obsługuje średnio 69 tys. osób rocznie, a biorąc pod uwagę całkowitą siłę nabywczą mieszkańców aglomeracji na 1 mkw. powierzchni krakowskiego centrum handlowego przypada średnio około 57 300 złotych rocznie – wynika z publikacji przygotowanej przez firmę doradczą Colliers International „Centra Handlowe w Krakowie w I poł. 2015 roku”.

W stolicy Małopolski dominują tradycyjne centra handlowe stanowiące 93% całości zasobów powierzchni. Ponad 75% całkowitej powierzchni w Krakowie przypada na duże centra handlowe o powierzchni powyżej 30 tys. mkw.

Największą ofertę sklepów, punktów usługowych i gastronomicznych znaleźć można w Galerii Krakowskiej (ok. 300) oraz w centrum handlowym Bonarka City Center (ok. 240).

— Popyt na powierzchnie w centrach handlowych w Krakowie pozostaje na dobrym poziomie, a pustostany strukturalne notowane są jedynie w obiektach drugorzędnych o nietrafionej lokalizacji lub koncepcji komercyjnej. Aktualnie współczynnik pustostanów w Krakowie utrzymuje się na stabilnym poziomie i wynosi 3,7% — komentuje Katarzyna Michnikowska, starszy analityk z Działu Doradztwa i Badań Rynku w Colliers International.

Najwyższe stawki czynszów za powierzchnie w centrach handlowych w Krakowie plasują się na poziomie 45-47 EUR za metr kwadratowy za lokal 100 mkw. na potrzeby mody.

 

Poznań City Center z lokalem handlowym Żabka

zabka_poznancitycenter (4)Sklep  Żabka został otwarty w centrum handlowym Poznań City Center. Lokal mieści się na powierzchni 60 m2, na poziomie 0 –  nieopodal wejścia. Żabka Polska sp. z o.o. jest właścicielem największej w Polsce sieci sklepów typu convenience, prowadzonych pod marką Żabka. Jest ich 3600. W ciągu kilkunastu lat działalności na krajowym rynku firma zdobyła pozycję lidera tego segmentu sprzedaży.

 

Drugi biurowiec University Business Park będzie gotowy wiosną 2016

University Business Park IIUniversity Business Park II – drugi biurowiec kompleksu University Business Park – zostanie oddany do użytku w kwietniu 2016. Deweloper – firma Globe Trade Centre –  podpisał umowę z generalnym wykonawcą –  Strabag Sp. z o.o, na realizację obiektu, który zaoferuje 19.400 m kw powierzchni biurowej.

University Business Park II to drugi budynek University Business Park – nowoczesnego kompleksu biurowego klasy A, który znajduje się w centrum Łodzi. Po ukończeniu drugiej fazy inwestycji, kompleks biurowy będzie oferował 38.800 m kw. powierzchni biurowej, w dwóch siedmiopiętrowych budynkach, i 600 miejsc parkingowych,.

 

 

Centrum handlowe NoVa Park ze sklepem Badura

NP7_042015_outdoor(4)Jutro 29 sierpnia w centrum handlowym NoVa Park w Gorzowie Wielkopolskim zostanie otwarty salon obuwniczy marki Badura. Sklep będzie miał powierzchnię ponad 100 m2 i będzie pierwszym salonem tej marki w Gorzowie Wielkopolskim.

Badura oferuje szeroki wybór obuwia i produktów obuwniczych. Sklep jest zlokalizowany w lokalu handlowym  na parterze –  pomiędzy salonami H&M oraz C&A.

NoVa Park to największe  centrum handlowo-rozrywkowe w województwie lubuskim. Na terenie obiektu funkcjonują: supermarket Piotr i Paweł oraz liczne sklepy i punkty usługowe, w tym marki nieobecne dotąd na rynku lokalnym, takie jak H&M, Intersport, Lindex, KiK, KFC, Pure Fitness, Home&You, Super–Pharm, Cubus, Calzedonia, Intimissimi, Kubenz, Tchibo, Smyk, Sephora, W.KRUK czy Bershka.

Właścicielem obiektu jest węgierski deweloper Futureal. Zarządcą NoVa Park jest firma Apsys Polska S.A.

Centrum handlowe Atrium Mosty z Kobiecym Imperium

Od 26 sierpnia w centrum handlowym Atrium Mosty działa salon bielizny z profesjonalną usługą brafittingu – Kobiece Imperium.

Zajmuje się m.in. profesjonalnym doradztwem w zakresie  odpowiedniego doboru fasonu bielizny (tzw. brafitting). Nowy salon zajmuje lokal handlowy o powierzchni 81 mkw.

16 września otworzą Factory Ursus

factory_15_0 Factory Ursus – outlet w Warszawie – przyjmie pierwszych klientów po zakończonej rozbudowie już 16 września br. Na klientów czekać będzie ponad 100 sklepów i  850 miejsc parkingowych.

Factory Ursus z dotychczasowych 13 700 m² zwiększyło swoją powierzchnię handlową do prawie 20 000 m².

Wśród nowych marek, których do tej pory nie było w tej nieruchomości komercyjnej, znajdują się m.in.: modowe (Digel, Pierre Cardin, Vero Moda, Mustang), outdoorowe (Elbrus, Hi-Tec, Mountain Warehouse), obuwia (Geox), dziecięcy Smyk oraz popularne marki Rossmann, Empik czy Restauracja Sphinx. Oferta centrum to również silna reprezentacja marek sportowych (m.in. Adidas, Reebok, Asics, Nike, 4F , Puma), męskich ( Lancerto, Bytom, Próchnik, Vistula) oraz mix fashion (United Colors of Benetton, Desigual, Reserved ,Bestseller, Calvin Klein).

 

Biurowiec Postępu 14 ma pozwolenie na użytkowanie

postepu_14_iBiurowiec Postępu 14 – nieruchomość komercyjna HB Reavis – ma pozwolenie na użytkowanie. Obiekt wybudowany na Mokotowie oferuje 34 500 m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej.

Postępu 14 to trzecia ukończona inwestycja HB Reavis w Warszawie po Konstruktorska Business Center i Gdański Business Center.

Obiekt liczy od siedmiu do dziesięciu kondygnacji naziemnych. Znajduje się u zbiegu ulic Marynarskiej i Postępu, w bezpośrednim sąsiedztwie przystanków autobusowych i tramwajowych oraz nieopodal stacji szybkiej kolei miejskiej (SKM).

 

Mostostal wybuduje biurowiec dla MPWiK w Warszawie

Biurowiec_MPWiKKonsorcjum  Mostostal Warszawa SA i Acciona Infrastruktura SA wybuduje biurowiec dla  Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, przy ulicy Czerniakowskiej w Warszawie. Szacowana wartość inwestycji wynosi blisko 40 milionów złotych.

Umowa obejmuje budowę trzy- kondygnacyjnego budynku wraz z infrastrukturą towarzyszącą  na terenie Stacji Pomp Rzecznych przy ulicy Czerniakowskiej w Warszawie. Mostostal Warszawa wybuduje biurowiec o powierzchni całkowitej wynoszącej 8 300 metrów kwadratowych i kubaturze równej 35 000 metrów sześciennych. W ramach kontraktu warszawska spółka zaprojektuje i wykona rozwiązania służące zmniejszeniu energochłonności budynku wraz  z zastosowaniem odnawialnych źródeł energii. Obiekt będzie również d

Termin wykonania inwestycji planowany jest na IV kwartał 2016 roku.

Najemcy zostają w magazynach Prologis w Pradze

Look Digital Image

Look Digital Image

Dwaj najemcy magazynów Prologis w Pradze przedłużyli umowy najmu.Transakcje obejmują:

  • 13 747 metrów kwadratowych w Prologis Park Prague D1 East – przedłużenie umowy z L’Oréal wiodącym producentem kosmetyków na świecie;
  • 12 731 metrów kwadratowych w Prologis Park Prague D1 East – przedłużenie umowy z Marvinpac CZ, dostawcą usług co-packingu i co-manufacturingu;
  • 8 764 metrów kwadratowych w Prologis Park Prague-Uzice– wynajem dodatkowej powierzchni przez firmę Alza.

Prologis Park Prague D1 East jest położony około 11 kilometrów na południowy wschód od Pragi przy węźle Říčany/Jesenice. Park składa się z siedmiu budynków o łącznej powierzchni 130 000 metrów kwadratowych. D

Salon Yamaha w biurowcu Konstruktorska Business Center

150827_HB Reavis_Konstruktorska Business Center_Warszawa_PolskaTymczasowy salon Yamaha od 1 września będzie działał w biurowcu Konstruktorska Business Center (KBC) na warszawskim Mokotowie. Będzie w nim można obejrzeć najnowsze modele motocykli i skuterów o pojemności 125 cm³, a także skorzystać z fachowej porady przedstawiciela Yamahy i umówić się na jazdę próbną.

Otwarcie tymczasowego Centrum Testowego Yamahy, jednego z największych producentów skuterów i motocykli, to ukłon nie tylko w stronę naszych najemców i ich pracowników, ale też wobec wszystkich osób pracujących na co dzień na warszawskim Służewcu. Jestem przekonany, że wielu z nich bardzo chętnie zapozna się z ofertą Yamahy i skorzysta z jazdy próbnej w trakcie przerwy na lunch czy zaraz po zakończeniu pracy. Tym bardziej, że panująca już od kilku lat w Europie Zachodniej moda na jednoślady z roku na rok jest coraz bardziej widoczna również w Polsce – mówi Grzegorz Strutyński, Dyrektor Handlowy i Członek Zarządu HB Reavis Poland.

 Adam Badziak, Prezes Zarządu POLand POSITION, autoryzowanego dealera firmy Yamaha Motor dodaje: – To pierwszy tego typu salon Yamahy i jednocześnie pierwsza taka inicjatywa zorganizowana na warszawskim Mokotowie.

Centrum Testowe Yamaha będzie działało na parterze biurowca Konstruktorska Business Center od 1 września do 2 października.

Nowy najemca magazynów Sergo Ożarów

Ożarów Business Center_foto2 (Kopiowanie)Firma Folplast to nowy najemca magazynów  na terenie SEGRO Business Park Warsaw Ożarów. Powierzchnia najmu to ok. 850 m kw. Spółka  wprowadzi się do obiektu we wrześniu.

Firma Folplast skupia się na dystrybucji opakowań z tworzyw sztucznych. Najemca zajmie powierzchnię na terenie Hali F, która na koniec maja otrzymała pozwolenie na użytkowanie. Obiekt w całości zostanie przygotowany zgodnie z wytycznymi klienta.

SEGRO Business Park znajduje się w odległości 16 km od centrum Warszawy oraz w pobliżu autostrady A2. Całkowita powierzchnia parku składa się z sześciu obiektów magazynowych oraz wynosi 36 600 m².

Nieruchomości komercyjne w I półroczu 2015 wg C&W

Charles Taylor_Managing Partner_Poland_smallRok 2015 może być lepszym dla rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce od poprzedniego – takie wnioski płyną z najnowszego raportu  Cushman & Wakefield: Marketbeat – Jesień 2015.

W ciągu minionych 6 miesięcy zawarto  21 transakcji na rynku nieruchomości komercyjnycho łącznej wartości 794 mln EUR, w tym 47% inwestycji dotyczyło nieruchomości biurowych, 34% nieruchomości handlowych, a ok. 19% nieruchomości przemysłowych i magazynowych.

Jak zaznaczają eksperci C&W – w porównaniu z analogicznym okresem w 2014 r, wolumen inwestycji zmniejszył się o 47% przy jednoczesnym spadku liczby zawartych umów sprzedaży o 16%. Podstawową przyczyną spadku wolumenu transakcji jest coraz mniejsza podaż dużych atrakcyjnych nieruchomości.

Wartość transakcji w sektorze biurowym wyniosła 374 mln EUR, w sektorze nieruchomości handlowych – 271 mln EUR, w sektorze nieruchomości przemysłowo-magazynowych – 149 mln EUR. Wszystkie te wyniki są niższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

RYNEK BIUR

W stolicy podaż przewyższa absorpcję. Rośnie liczba pustostanów (w porównaniu do końca 2014 roku). Jednak zgodnie z przewidywaniami wzrasta też liczba zawieranych umów najmu. Wolumen transakcji w minionym półroczu wyniósł 385 200 mkw. i był wyższy o blisko 50% w porównaniu z tym samym okresem w ubiegłym roku.

W sześciu głównych polskich miastach regionalnych (Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Poznań, Katowice, Łódź) zasoby ponownie się powiększyły i po pierwszej połowie 2015 r. wynoszą ponad 3 mln mkw. co daje 66% powierzchni biurowej Warszawy. Największym rynkiem biurowym po stolicy wciąż pozostaje Kraków (752 000 mkw.). W miastach regionalnych zdecydowanie wzrósł popyt – przez pierwsze dwa kwartały 2015 r. podpisano umowy najmu na ponad 217 200 mkw., co stanowi blisko 59% całkowitego wolumenu 2014 r. Najwięcej umów zostało podpisanych w Krakowie oraz Trójmieście.  Bazowe stawki czynszowe w miastach regionalnych  kształtują się w przedziale od 13 EUR/mkw./miesiąc w Łodzi do 15,5 EUR/mkw./miesiąc we Wrocławiu.

CENTRA HANDLOWE

W pierwszej połowie 2015 r. w Polsce oddano 176 800 mkw. nowoczesnej powierzchni handlowej. Do końca czerwca zakończyły się rozbudowy dziewięciu istniejących już nieruchomości handlowych oraz otworzyło się siedem nowych obiektów. Największym ukończonym projektem były Tarasy Zamkowe w Lublinie o powierzchni handlowej równej 38 000 mkw. W trakcie budowy pozostaje ok. 800 000 mkw. powierzchni handlowej, z czego 439 000 mkw. ma zostać oddanych do użytku jeszcze w 2015 r., w tym: Zielone Arkady (51 000 mkw. GLA) w Bydgoszczy oraz Sukcesja (46 000 mkw. GLA) w Łodzi. Najnowsze dane wskazują, że całkowita podaż 2015 r. wyniesie 616 000 mkw. i będzie o 30% wyższa od podaży 2014 r.

Inwestorzy wrócili do dużych miast. Blisko 38% tegorocznej podaży zostanie zrealizowane w ośmiu największych aglomeracjach (w ubiegłym roku wynik ten wynosił jedynie 9%). W tym roku za większość podaży (67%) odpowiadają głównie duże miasta (pow. 200 tys. mieszkańców) – co stanowi zasadniczą różnicę w stosunku do 2014 r., w którym ponad 70% nowej powierzchni handlowej oddano do użytku w miastach poniżej 200 tys. mieszkańców (w tym 48% w miastach poniżej 100 tys. mieszkańców).

Wśród 15 największych polskich aglomeracji (miasta z co najmniej 200 tys, mieszkańców) najbardziej nasycone powierzchnią handlową są Lublin, Wrocław, Kielce oraz Poznań. Najwyższe czynsze obowiązują w najlepszych centrach warszawskich, gdzie za 100-150 mkw. na potrzeby sklepu odzieżowego trzeba zapłacić 80-90 EUR/mkw./miesiąc, a za najlepsze lokale w tych obiektach nawet 120-140 EUR/mkw./miesiąc. W pozostałych aglomeracjach czynsze wynoszą średnio 35-45 EUR/mkw./miesiąc, natomiast w miastach średniej wielkości i małych 20-30 EUR/mkw./miesiąc.

MAGAZYNY

Ilość powierzchni oddanej do użytku przekroczyła 450 000 mkw. (wzrost o 33% w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku). Wysoki popyt (1,21 mln mkw.) spowodował kolejny spadek wskaźnika pustostanów z 6,8% do 6,2%. Dane szacunkowe pokazują, że ilość powierzchni dostarczonej na rynek w 2015 r. przekroczy poziom 1 mln mkw.

Wysoki popyt oraz fakt, że większość projektów, które są realizowane, to obiekty BTS i magazyny w dużej części objęte umowami przednajmu sprawia, że poziom powierzchni niewynajętej powinien utrzymać się na niskim poziomie.

Największym rynkiem magazynowym jest wciąż Warszawa i okolice, 77% powierzchni magazynowej zlokalizowane jest poza granicami administracyjnymi miasta. Dzięki coraz lepszej infrastrukturze transportowej wciąż rośnie atrakcyjność rynków regionalnych tj. Górnego Śląska, Polski Centralnej, Poznania oraz Wrocławia (60% zasobów kraju w porównaniu do 31% dla Warszawy).

Coraz więcej nowych projektów powstaje na rynkach mniejszych (Szczecin, Lublin, Kraków, Rzeszów, Trójmiasto) – w pierwszej połowie 2015 r. na tych rynkach oddano do użytku 167 000 mkw. powierzchni magazynowej, o 36% więcej niż na przestrzeni całego ubiegłego roku (123 000 mkw.).

Charles Taylor, Partner Zarządzający w firmie doradczej Cushman & Wakefield w Polsce, powiedział: W dalszym ciągu obserwujemy bardzo duże zainteresowanie inwestorów polskimi nieruchomościami komercyjnymi we wszystkich sektorach rynku. Aktywność inwestycyjna na rynku nieruchomości biurowych przenosi się do miast regionalnych, które w pierwszej połowie 2015 r. po raz pierwszy w historii osiągnęły wyższą wartość transakcji niż Warszawa. Obecnie największą popularnością w sektorze biurowym cieszy się Kraków.

 

Vantage Development pobija rekord sprzedaży mieszkań

Firma Vantage Development podpisała w I półroczu 2015 r. ponad  200 umów sprzedaży mieszkań. To najlepszy wynik w historii spółki.

Sprzedaż była ponad dwukrotnie wyższa niż w analogicznym okresie roku poprzedniego (202 wobec 97).

Grupa Vantage Development rozpoznaje przychody ze sprzedaży lokali dopiero w momencie ich przekazania nabywcom. W pierwszym półroczu spółka zaksięgowała przychody ze sprzedaży 45 mieszkań i jednego domu wobec ponad 100 lokali i jednego domu przekazanych w pierwszych miesiącach 2014. Z drugiej strony oddanie do użytku nowych obiektów pozwoliło w 2015 r. o ponad 60% (do niemal 6 mln zł) zwiększyć przychody z najmu powierzchni biurowej i handlowej.

Łączne skonsolidowane przychody Vantage Development w okresie styczeń-czerwiec 2015 r. wyniosły 20,5 mln zł wobec 28,3 mln zł rok wcześniej. Zysk operacyjny Grupy sięgnął kwoty niespełna 1 mln zł, a półrocze zamknęła ona skonsolidowaną stratą na poziomie 1,6 mln zł. ­

 

Podświetlą na biało – czerwono biurowiec Tryton

Tryton_Business_House (3)Biurowiec Tryton Business House – nieruchomość komercyjna budowana przez Echo Investment w pobliżu Stoczni Gdańskiej – zostanie podświetlony na biało – czerwono, w 35 rocznicę powstania Solidarności – 29 sierpnia 2015.

Biało-czerwoną iluminację na konstrukcji budynku biurowego będzie można oglądać w sobotę 29 sierpnia od około godz. 20.

Tryton Business House to biurowiec klasy A oferujący 22 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Obiekt powstaje w centrum Gdańska przy skrzyżowaniu ul. Jana z Kolna i Wałów Piastowskich. Dysponować będzie własnym parkingiem podziemnym i miejscami postojowymi dla 262 samochodów. W ramach inwestycji powstał już ogólnodostępny parking miejski dla blisko 500 pojazdów.

 

W centrum handlowym w Łomiankach otworzyli biuro coworkingowe

Z myślą o mikroprzedsiębiorcach, freelancerach, a także wszystkich osobach poszukujących cichego i wyjątkowego miejsca do pracy powstało biuro coworkingowe w Centrum Handlowym Auchan Łomianki. Od czerwca w jednym z lokali galerii handlowej każdy ma do dyspozycji zaplecze biurowe, a także dostęp do bezpłatnego internetu. Korzystanie z „własnego biurka” jest całkowicie bezpłatne.

Coworking cieszy się w Polsce coraz większym zainteresowaniem, a zapotrzebowanie na tanie miejsce do pracy stale rośnie. Dlatego też w czerwcu w Centrum Handlowym Auchan Łomianki otwarto tak zwane „wspólne biuro”.

– Osoby, które dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą i nie stać ich na wynajęcie biura, freelancerzy czy osoby z innych miast, przyjeżdżające do Łomianek w celach biznesowych – z myślą o takich pracownikach stworzyliśmy w naszej galerii biuro coworkingowe. Jest to rozwiązanie wygodne, i przede wszystkim tanie – komentuje Hanna Gailitis, menedżer Centrum Handlowego Auchan Łomianki.

Do dyspozycji klientów oddano blisko 90 mkw. powierzchni wyposażonej w biurka, krzesła oraz sprzęt biurowy, taki jak samoobsługowe ksero czy drukarka. Korzystanie z przestrzeni biurowej jest darmowe, natomiast za używanie sprzętu pobierana jest drobna opłata. W biurze dostępny jest również bezpłatny bezprzewodowy internet. Aby skorzystać z miejsca do pracy, wystarczy przyjść do galerii handlowej.

– Czasami do wykonania swoich obowiązków pracownicy potrzebują spokoju i ciszy. Praca w kawiarni, restauracji czy nawet w domu nie zawsze daje taką możliwość. Biuro coworkingowe to nie tylko sposób na uniknięcie gwaru, lecz także wspaniała okazja na poznanie innych osób i zdobycie nowych kontaktów biznesowych – dodaje Hanna Gailitis.

Idea biur coworkingowych narodziła się w Stanach Zjednoczonych i określa przestrzeń do pracy skupiającą osoby niezatrudnione przez tę samą firmę. Taka forma pracy jest popularna na całym świecie – najwięcej tego typu biur znajduje się w USA, Niemczech, Hiszpanii czy Włoszech. Coraz więcej powstaje ich również w Polsce.

Pierwsze w Łomiankach biuro coworkingowe dostępne jest w Centrum Handlowym Auchan Łomianki przy ulicy Brukowej 25. Z przestrzeni do pracy można korzystać bezpłatnie w godzinach otwarcia galerii handlowej.

O centrum Handlowym Auchan Łomianki:

Centrum Handlowe Auchan Łomianki mieści się przy Brukowej 25 w podwarszawskich Łomiankach. Klienci na ponad 35 tysiącach mkw. powierzchni handlowej mają do dyspozycji hipermarket Auchan i blisko 100 sklepów znanych i wiodących na rynku marek, które kompleksowo spełniają potrzeby całej rodziny. Wśród nich znajdują się m.in. H&M, Smyk, Reserved, Mohito, C&A, Home&You, Sephora, Apart, Kruk, Camaieu, CCC, Wojas, Ryłko, Centro, Kari, Vistula/Wólczanka, Bytom, Orsay, Promod, Calzedonia, Intimissimi, Yves Rocher, Inglot, Barakuda, czy Empik. Obok modnych butików odzieżowych, salonów z obuwiem, perfumerii czy księgarni, w galerii znajdują się liczne punkty usługowe oraz lokale gastronomiczne. Ofertę CH Auchan Łomianki wzmacnia hipermarket Auchan. Galeria jest wyposażona w wiele nowoczesnych udogodnień i atrakcji dla klientów, między innymi podwieszony pod sufitem okrągły ekran LED (tzw. ring screen), interaktywne plany galerii, bezprzewodowy internet czy plac zabaw dla najmłodszych z multimedialną podłogą interaktywną. W specjalnej strefie wypoczynku Klienci znajdą również m.in. wygodne kanapy oraz nowoczesną czytelnię, realizującą ideę bookcrossingu. CH Auchan Łomianki zostało otwarte w 2012 roku. Galeria jest czynna od poniedziałku do soboty w godzinach 9:00 – 21:00, natomiast w niedzielę od 9:30 do 20.00. Centrum Handlowe posiada 1820 miejsc parkingowych, w tym 25 dla osób niepełnosprawnych. Więcej informacji na stronie internetowej www.auchanlomianki.pl.

O Immochan:

Immochan to oddział Auchan Polska sp. z o.o., działający jako deweloper, komercjalizator i zarządca galerii oraz parków handlowych Auchan. Immochan na świecie, jako część międzynarodowej Grupy Auchan, prowadzi działalność w 12 krajach, uczestnicząc w rozwoju centrów handlowych Auchan. Immochan w Polsce posiada i zarządza 22 centrami handlowymi o łącznej powierzchni najmu 570 tys. mkw. Ofertę centrów z galerią handlową i hipermarketem Auchan wzmacniają Decathlon, Leroy Merlin oraz Norauto, których łączna powierzchnia sprzedaży wynosi ok. 170 tys. mkw.

Usługi dla biznesu napędzają rynek biurowy

Dzięki rozwojowi outsourcingu procesów biznesowych, w miastach regionalnych notowane jest rekordowo duże zapotrzebowanie na powierzchnię biurową – piszą eksperci Walter Hertz. Firmy z tego sektora lokują działalność także w mniejszych ośrodkach miejskich i wchodzą do miast satelitarnych dużych aglomeracji      Bartłomiej Zagrodnik_prezes zarządu Walter Herz

Z 1,4 mln m kw. powierzchni biurowej, która obecnie powstaje w Polsce, niemal połowa buduje się poza Warszawą. Tak szybki wzrost podaży biur w miastach regionalnych nie byłby możliwy, gdyby nie rozwój sektora nowoczesnych usług dla biznesu, który jest największym najemcą powierzchni biurowej w ośrodkach pozawarszawskich.

Sektor obsługi biznesu rozwija się w naszym kraju od kilkunastu lat, ale branża nie zgłaszała dotąd tak dużego zapotrzebowania na powierzchnię biurową, jak obecnie. Outsourcing to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi polskiej gospodarki. A o skali popytu na powierzchnię biurową ze strony firm reprezentujących ten segment gospodarki może świadczyć fakt, że w pierwszej połowie bieżącego roku odnotowany został rekordowy wolumen najmu powierzchni biurowej zlokalizowanej poza Warszawą, gdzie branża rozwija się najprężniej.

Rekordowa ilość wynajętych biur w miastach regionalnych

Jak wynika z danych firmy doradczej Walter Herz, w Poznaniu, w którym lokują się firmy z sektora usług dla biznesu, już w połowie bieżącego roku wynajęte zostało więcej biur niż w całym roku minionym. W Krakowie, który jest głównym ośrodkiem outsourcingu w Polsce, do końca czerwca br. poziom najmu osiągnął wartość  obejmującą większość wynajętej powierzchni biurowej w tym mieście w roku 2014. Przy tym zaznaczyć należy, że w stolicy Małopolski notowany jest najniższy współczynnik pustostanów na rynku biurowym w kraju.

Centra BPO/SSC najwięcej osób zatrudniają obecnie w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Trójmieście, Łodzi, aglomeracji katowickiej i w Poznaniu. Niemniej, ostatnio branża mocniej zaznacza swoją obecność również w mniejszych ośrodkach miejskich i wchodzi do miast satelitarnych dużych aglomeracji. Firmy sektorowe rozwijają swoją działalność w takich miastach jak Łódź i Lublin, ale także w Bydgoszczy, Pile, Szczecinie, Toruniu, Olsztynie, czy Rzeszowie.

Co przyciąga firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu do miast regionalnych

O swój kawałek outsourcingowego tortu próbują zawalczyć również kolejne miasta, takie jak Radom, czy Częstochowa. Czym mogą przyciągnąć inwestorów z sektora nowoczesnych usług dla biznesu?

Zdaniem Bartłomieja Zagrodnika, prezesa firmy Walter Herz, Radom jako miasto satelitarne Warszawy jest optymalną lokalizacją dla usług outsourcingowych m.in. dlatego, że zapewnia wysoko wykształconą kadrę pracowniczą. – Dostęp do odpowiednio wykwalifikowanych pracowników to jeden z podstawowych czynników, decydujących o wyborze lokalizacji przez firmy zajmujące się obsługą procesów biznesowych – zaznacza Bartłomiej Zagrodnik. Prezes Walter Herz zwraca uwagę, że kapitał ludzki jest również mocną stroną Bydgoszczy, która plasuje się w TOP 10 ośrodków outsourcingowych w Polsce i jest w niej aż 13 szkół wyższych.

Edyta Wiwatowska, prezes zarządu Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego potwierdza, że Bydgoszcz ma silną pozycję, jeśli chodzi o branżę nowoczesnych usług dla biznesu. – Miasto oferuje stabilne środowisko biznesowe oraz dostęp do wykwalifikowanych kadr – zarówno w obszarze IT, jak i w zakresie znajomości języków obcych oraz zagadnień finansowych – w liczbie ok. 2300 absolwentów. O atrakcyjności miasta, w porównaniu z większymi ośrodkami, stanowią konkurencyjne koszty zatrudnienia w powiązaniu z relatywnie niską rotacją pracowników – informuje Edyta Wiwatowska. Prezes zarządu Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego podkreśla, że najlepszą rekomendacją dla miasta są firmy, których działalność nawiązuje do długoletnich tradycji Bydgoszczy w obszarze telekomunikacji i IT, w tym m.in.: Alcatel – Lucent, Atos IT Services, SDL Poland, Teleplan, czy iQor.

Optymalizacja kosztów prowadzenia biznesu

Bartłomiej Zagrodnik podziela pogląd, że dla inwestorów z sektora outsourcingu, poszukujących lokalizacji pod biznes, wybór mniejszego ośrodka miejskiego oznacza atrakcyjniejsze warunki związane z zatrudnianiem pracowników. Prezes Walter Herz dodaje, że poza wydatkami na wynagrodzenia, koszty prowadzenia działalności podnoszą również opłaty związane z wynajmem powierzchni biurowej. – W Warszawie wynajem biura wiąże się z opłatą od 11 do 23 euro za m kw. miesięcznie, a  w oddalonym od stolicy o 100 km Radomiu przeciętna stawka wynajmu powierzchni w budynku biurowym klasy A wynosi 9 euro/m kw., a w biurowcu klasy B zaledwie 7, 5 euro/m kw. Różnica jest więc pokaźna – zauważa prezes firmy Walter Herz.

Według danych Walter Herz, w Radomiu nowoczesna powierzchnia biurowa oferowana jest w 14 budynkach, w tym w biurowcu Radom Office Park, wybudowanym przez AIG/Lincoln znajduje się ponad 6 tys. m kw. powierzchni biurowej klasy A. Przygotowywane do realizacji nowe projekty mają dostarczyć kolejne 25 tys. m kw. biur.

Wysoko wykwalifikowana kadra

Rafał Rajkowski, wiceprezydent miasta Radomia zaznacza, że Radom to przykład miasta, które dzięki bliskości stolicy oraz stale rozwijanej nowoczesnej infrastrukturze biznesowej i działaniom podejmowanym przez władze, przyciąga wielu przedsiębiorców. – To miasto o dużym potencjale outsorcingowym, logistycznym i przemysłowym. Dysponuje coraz większą ilością biur klasy A, B, B+. Obecnie w mieście dostępne jest około 15 tys. m kw. office space i ponad 45 tys. m kw. powierzchni magazynowych – wymienia Rafał Rajkowski. Wiceprezydent Radomia przyznaje, że dużym atutem jest postrzeganie Radomia, jako ośrodka akademickiego. – W mieście funkcjonuje siedem uczelni wyższych, w których liczba studentów przekracza 10 tys. osób. Potencjalni inwestorzy mogą więc liczyć na dostępność młodej, wykształconej i kreatywnej kadry – argumentuje.  Rafał Rajkowski wskazuje, że ważne są również wprowadzane w Radomiu ułatwienia dla biznesu. – W Urzędzie Miasta powstał Wydział Obsługi Radomskiej Strefy Gospodarczej, którego zadaniem jest stwarzanie dobrych warunków dla nowych inwestorów oraz dla już działających firm, których jest w mieście ponad 24 tysiące. To wszystko w połączeniu ze znakomitą lokalizacją w centrum kraju, dostępną drogą ekspresową S 7 oraz drogami krajowymi nr 2,9,12 i uruchomionym w maju br. lotniskiem, czyni Radom miastem atrakcyjnym dla biznesu. Firmy, które poważnie rozważają optymalizację kosztów działalności operacyjnej, a jednocześnie poszukują dobrze zmotywowanych zasobów ludzkich i niskiego poziomu fluktuacji kadr, powinny rozważać ulokowanie swojego biznesu w Radomiu. Tym bardziej, że spotkają tu sprzyjający „klimat inwestycyjny” i przychylność władz miasta – zachęca wiceprezydent Radomia.

Specjalne strefy ekonomiczne

Radom obejmuje Radomska Podstrefa Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, co pozwala firmom uzyskać pomoc z tytułu nakładów inwestycyjnych i tworzonych nowych miejsc pracy. Strefa ekonomiczna daje firmom większe możliwości również Częstochowie, która podobnie jak Radom dla Warszawy, jest miastem satelitarnym dla Katowic, Łodzi, a nawet Krakowa. Lokalizacją interesują się już firmy, które planują skorzystać z tego, że miasto włączone jest do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i częstochowskiej podstrefy Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec. Poprawa infrastruktury komunikacyjnej i przygotowywane w Częstochowie tereny inwestycyjne przyciągnęły już pierwszych inwestorów, działających m.in. w segmencie usług IT i obsługi logistycznej.

 

Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent miasta Częstochowy podkreśla, że miasto jest świetną lokalizacją dla firm z sektora nowoczesnych usług dla biznesu ze względu na niskie koszty powadzenia biznesu. – Szczególnie interesujące dla inwestorów są atrakcyjne tereny inwestycyjne w Specjalnych Strefach Ekonomicznych. Istotnym jest fakt, że poza ulgami wynikającymi z działalności w SSE, oferujemy firmom ulgi w podatku od nieruchomości. Najnowsza Uchwała Rady Miasta zwalnia z podatku od nieruchomości inwestorów budujących obiekty biurowe w klasie B+  i wyższej – podkreśla prezydent Częstochowy.

 

Ponadto, jak przyznaje Krzysztof Matyjaszczyk, Politechnika Częstochowska kształci kadry na potrzeby sektora nowoczesnych usług biznesowych. – Wydział Elektryczny rozpoczął współpracę z Centrum Inżynieryjnym TRW w zakresie selekcji i doboru kandydatów, a Wydział Zarządzania utworzył specjalizację Księgowość w Centrach Usług Wspólnych – wymienia prezydent Częstochowy.

 

Jako przykład dobrze prosperującego w Częstochowie biznesu Krzysztof Matyjaszczyk podaje firmę TRW – Centrum Inżynieryjne, specjalizujące się w projektowaniu samochodowych systemów bezpieczeństwa, prowadzące działalność od 2004 roku oraz Centrum Obsługi Finansowej TRW, założone pod koniec 2006 roku w celu zarządzania kluczowymi operacjami finansowymi i księgowością europejskich zakładów TRW.

Nowi najemcy lokali handlowych w STOP.SHOP

Legnica, 03.07.2015 Stop Shop Legnica.  Fot.Wojciech Pacewicz/PAP/APA Immofinanz

Legnica, 03.07.2015 Stop Shop Legnica.
Fot.Wojciech Pacewicz/PAP/APA Immofinanz

Parki handlowe STOP.SHOP w Legnicy, Kętrzynie i Świnoujściu będą miały nowych najemców. Spółka IMMOFINANZ podpisała umowę w tej sprawie.

STOP.SHOP. w Legnicy, posiada łączną powierzchnię najmu na poziomie ponad 7.000 m kw. Jest on położony bezpośrednio przy autostradzie A4, w sąsiedztwie hipermarketu Auchan oraz marketu budowlanego Castorama. Najnowszym najemcą tego parku handlowego został Media Markt, który wynajął 1.800 m kw.

W przypadku parku handlowego w Kętrzynie (łączna powierzchnia najmu – 5.300 m kw.), który został otwarty w drugiej połowie 2014 roku, nowym najemcą została ogólnopolska sieć sklepów dyskontowych Pepco – 350 mkw.

Budowa parku handlowego IMMOFINANZ w Świnoujściu oficjalnie wystartowała w czerwcu br. Efektem rozmów negocjacyjnych w zakresie leasingu powierzchni dla tego obiektu, które są równolegle prowadzone,jestpodpisana umowa z firmą Martes Sport. Najemca ten na prawie 500 m kw. zaprezentuje swoją ofertę odzieży, obuwia oraz akcesoriów sportowych renomowanych marek. STOP.SHOP. w Świnoujściu będzie posiadał łączną powierzchnię najmu na poziomie 3.600 m kw., a jego cechą charakterystyczną będzie fakt, że powstanie on we wpisanym do rejestru zabytków, budynku dawnej miejskiej rzeźni i masarni.

 

Rynek magazynów w Europie wg Colliers

Firma Colliers International opublikowała raport na temat rynku magazynów i obiektów logistycznych w Europie  w pierwszej połowie 2015 – „Industrial and Logistics Snapshot” opracowanego przez Colliers International.

Najbardziej poszły w górę czynsze w Edynburgu – o 11 proc. Wzrosty opłat za wynajem powierzchni magazynowych odnotowano także na innych zachodnioeuropejskich rynkach. W Glasgow i Manchesterze zanotowano 10 proc. wzrost, w Bristolu sięgnął on 8,3 proc. a w Rotterdamie 7,9 proc. Z kolei największy spadek czynszów za najlepsze powierzchnie magazynowe odnotowano w Mińsku – opłaty za wynajem magazynów spadły tam o 15,5 proc. Na drugim miejscu znalazł się Kijów ze spadkiem na poziomie 14,9 proc., a na trzecim Petersburg, gdzie spadek wyniósł 8,3 proc.

Wyszczególnione lokalizacje

  • Dostępność dobrej jakości powierzchni magazynowych na wszystkich największych rynkach logistycznych w Niemczech pozostaje na bardzo niskim poziomie. Liczba nowych inwestycji wciąż pozostaje ograniczona. Mimo to w pierwszej połowie 2015 r. stawki czynszowe za najlepsze powierzchnie utrzymywały się na stabilnym poziomie. Wyjątkiem było Monachium, gdzie odnotowano wzrost opłat o 2,3 proc, a analitycy przewidują dalszy ich wzrost.
  • Rynek logistyczny w Holandii boryka się z brakiem podaży nowoczesnych powierzchni w kluczowych lokalizacjach. Z tego powodu wielu najemców decyduje się na budowę własnych obiektów. Niemniej jednak, dzięki lepszym perspektywom gospodarczym i większej dostępności finansowania coraz większa liczba deweloperów decyduje się na budowę obiektów spekulacyjnych. Kolejnym trendem jest rosnące zapotrzebowanie – obserwowane w szczególności w sektorze e-commerce – na mniejsze obiekty w pobliżu dużych miast.
  • W Szwecji wzrost opłat za najlepsze powierzchnie magazynowe odnotowano w Goteborgu (wzrost o 4,3 proc.) i Malmo (wzrost o 3,8 proc.). Po znaczących podwyżkach w 2014 roku czynsze za najlepsze powierzchnie w Sztokholmie przestały rosnąć w pierwszych miesiącach 2015 r.
  • W Europie Południowej czynsze w najatrakcyjniejszych częściach Madrytu wykazują nieznaczny trend rosnący (wzrost o 4,2 proc.). Świadczy to o poprawie sytuacji na rynku. Podaż wysokiej jakości magazynów jest jednak znikoma, co powoduje, że potrzeby wielu najemców nie mogą zostać zaspokojone.
  • Stawki czynszowe za najlepsze powierzchnie na największych rynkach Europy Środkowo-Wschodniej utrzymywały się na stabilnym poziomie. Wzrost odnotowano w Budapeszcie (o 6,5 proc.), co było spowodowane zwiększającym się popytem i spadkiem wskaźnika powierzchni niewynajętej. Na najważniejszych rynkach w Polsce opłaty za magazyny były stabilne

Kluczowe informacje dotyczące inwestycji

  • Łączna wartość transakcji inwestycyjnych w nieruchomości przemysłowe i logistyczne w regionie EMEA wyniosła w pierwszej połowie 2015 roku 10 mld euro. W ujęciu rocznym stanowi to 9 proc. wzrost.
  • Na wszystkich brytyjskich rynkach nastąpił znaczący spadek stóp zwrotu z inwestycji. Najbardziej gwałtowne spadki (o 100 punktów bazowych) odnotowano w Manchesterze, Bristolu, Edynburgu i Belfaście.
  • Dalszy spadek stóp zwrotu z inwestycji dotknął kluczowe niemieckie rynki (z wyjątkiem Berlina i Hamburga). Stopy kapitalizacji spadły także na głównych rynkach logistycznych Holandii.
  • W Skandynawii, gdzie w ostatnim roku odnotowano rekordowy wzrost wartości inwestycji na rynku magazynowym (na poziomie 85 proc.), nastąpił nieznaczny spadek stóp zwrotu na głównych szwedzkich rynkach logistycznych, tj. w Sztokholmie i Goteborgu (spadek o 25 punktów bazowych) oraz w stolicy Norwegii Oslo (spadek o 10 punktów bazowych).

— Apetyt inwestorów i rekordowo niskie stopy procentowe w dalszym ciągu powodują spadek stóp zwrotu z inwestycji w najlepsze nieruchomości logistyczne. W pierwszych sześciu miesiącach 2015 roku spadły one na ponad połowie monitorowanych przez nas rynków. W ciągu najbliższych 12 miesięcy przewidujemy dalsze kurczenie się stóp zwrotu w Holandii i Wielkiej Brytanii, a także w Dublinie, centralnej Polsce, Warszawie i Bukareszcie — podsumowuje Tim Davies.