Czy zielone budownictwo zawojuje mieszkaniówkę?

Osiedle Krzemowe_lc corp

Certyfikowane ekologicznie budynki mieszkaniowe – czy taka jest przyszłość? Sondę wśród deweloperów zrobił w tej sprawie serwis Dompress.pl.

Michał Sapota, prezes zarządu Murapol S.A.

Wprowadzenie budownictwa energooszczędnego oraz stosowanie ekologicznych, innowacyjnych materiałów budowlanych to przyszłość rynku mieszkaniowego w Polsce. Mając to na uwadze, powołaliśmy Dział Badań i Rozwoju, który rozpoznaje dostępne technologie oraz rozwiązania z zakresu zielonego budownictwa. Zespół rekomenduje wdrożenie tych rozwiązań, które wpisują się w sposób działania Grupy oraz uwarunkowania lokalizacyjne, czy geologiczne realizowanego projektu.

Grupa Murapol jest w trakcie procesu certyfikowania w systemie BREEAM budynków powstających w ramach projektu Murapol Parki Warszawy.

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp S.A.

Dostrzegamy oczywiście wzrost świadomości klientów i ich oczekiwań co do standardu budynku, jednak ogranicza się on zazwyczaj do jakości wykończenia, a nie samej technologii wykonania. Większy wpływ na to jak budowane są osiedla ma nowelizacja prawa budowlanego, która od 1 stycznia tego roku podniosła wymagania techniczne, jakie powinny spełniać budynki mieszkalne. Naszym zadaniem budynki mieszkalne z certyfikatami to nisza do zagospodarowania przede wszystkim w segmencie premium, gdzie klient płacąc wyższą cenę oczekuje również niestandardowych rozwiązań.

Wioletta Kleniewska, dyrektor marketingu i sprzedaży w Polnord S.A.

Wzrost zainteresowania tematyką zrównoważonego rozwoju w ostatnich latach znajduje wyraz w branży budowlanej. Trend ten jest szczególnie widoczny w budownictwie biurowym, które w Polsce obejmuje większość certyfikowanych obiektów. Zgodnie z danymi Polskiego Towarzystwa Budownictwa Ekologicznego, do marca 2016 roku liczba certyfikowanych budynków w kraju wyniosła 328, co oznacza wzrost o 32 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w roku 2015.

W minionym roku po raz pierwszy na rynku pojawiły się projekty mieszkaniowe certyfikowane we francuskim standardzie HQE. Jest więc zbyt wcześnie, by oceniać perspektywy certyfikacji wśród inwestycji mieszkaniowych. Na ich rozwój z pewnością będzie miało wpływ zaostrzanie norm prawnych dla budownictwa mieszkaniowego, a także ewentualne zachęty dla inwestorów oferowane przez władze lokalne. Takie rozwiązanie w postaci czasowego zwolnienia z podatku od nieruchomości testuje obecnie Szczecin dla projektowanych zielonych inwestycji, które uzyskają co najmniej poziom Very Good w skali BREEAM lub Gold w LEED.

Jerzy Kłeczek, specjalista ds. marketingu w Activ Investment

Niewątpliwie ten segment rynku deweloperskiego będzie się w Polsce rozwijał i certyfikowanych budynków będzie przybywać. Obecnie budujemy jednak takie mieszkania, na jakie jest największe zapotrzebowanie: funkcjonalne, niedrogie, w dobrej lokalizacji i wysokiej jakości.

informacja prasowa Dompress.pl

Nowe mieszkania na warszawskiej Pradze

VillaBoheme

Kameralna Villa Boheme od Bouygues Immobilier Polska to nowa inwestycja mieszkaniowa na Pradze – Południe.

Villa Boheme to kameralny, 4-piętrowy budynek, w którym znajdzie się 46 mieszkań. Budowa rozpocznie się jeszcze w I kwartale 2017 roku, a w IV kwartale 2018 Villa Boheme zostanie oddana do użytkowania. Za projekt jest odpowiedzialna pracownia architektoniczna DANPROJEKT PLUS Sp. z.o.o.

Deweloper oferuje również mieszkania z opcją inteligentnego systemu mieszkaniowego, który umożliwia sterowanie temperaturą, czujnikami bezpieczeństwa czy oświetleniem z poziomu aplikacji mobilnej. Dodatkowym atutem jest możliwość wykończenia mieszkania „pod klucz“ w trzech różnych wariantach: tendance, chic lub elegante.

Na warszawskiej Pradze firma Bouygues Immobilier Polska zrealizowała też inwestycję Manufaktura Praska, której nazwa odnosi się do funkcjonującej przy tej ulicy na przełomie XIX i XX wieku Manufaktury Pończoszniczo-Trykotowej.

Bezrobocie w Polsce najniższe od 1991 r.

keyboard-417090_640

Rok 2016 zakończył się z bezrobociem w Polsce na poziomie 8,6% . Był to najniższy wynik od 1991 r. a więc od początku przemian demokratycznych w naszym kraju.

Co więcej – wg tzw. metody BAEL (badanie aktywności ekonomicznej ludzi)  stosowanej przez Eurostat, bezrobocie w Polsce na koniec roku wyniósł zaledwie 5,5%. Oznaczałoby to, że bez zatrudnienia pozostanie już tylko niecały milion obywateli.

Wg  prognoz Komisji Europejskiej już w 2018 roku Polska ma być trzecim krajem o najniższym bezrobociu w Unii Europejskiej. KE przewiduje, że w 2018 roku bezrobocie w Polsce spadnie według BAEL do 4,7 proc.

.

WGN sprzedaje luksusową posiadłość niedaleko Nowego Jorku

wgn_usa

Firma WGN wspólnie z Realty Executives sprzedają luksusową posiadłość w miejscowości Alpine, New Jersey – oddalonej zaledwie 9 mil od Nowego Jorku.

Cenę ofertową za ten pałac określono na 21 mln USD. 27 Timberline Dr zbudowana w 1980 r. mieści w sobie m.in. 10 sypialni i 15 łazienek. Ma również 8 stanowisk garażowych dla samochodów.

Na terenie posiadłości znajduje się basen i kort tenisowy. Rezydencja oddalona jest od Nowego Jorku zaledwie o 9 mil.  Osiedle uznawane jest za jedno z najbardziej prestiżowych w okolicy.

Centrum miasta dobre dla centrów handlowych?

poznan-1670738_640
Poznań i Wrocław to miasta najbardziej nasycone nowoczesnymi powierzchniami handlowymi w Polsce – z poziomem nasycenia przekraczającym 800 mkw. na 1000 mieszkańców.
W stolicy Wielkopolski  pod koniec 2016 r. otwarte zostało centrum Posnania, inwestycja o wartości 1,2 mld zł. Dlatego Poznań  można traktować jako odzwierciedlenie panujących na rynku trendów i kierunków rozwoju galerii handlowych.
Jak działać w centrum miasta?
Przykład Poznania wyraźnie pokazuje, że centrum miasta i jego okolice są nadal popularnym miejscem dla wielkopowierzchniowych galerii. Na poznańskim rynku działa 20 centrów handlowych, przy czy prawie połowa z nich zlokalizowana jest w samym sercu miasta lub w niedalekiej odległości od niego, w pobliżu najważniejszych szlaków komunikacyjnych. Sama obecność w tych lokalizacjach jeszcze kilkanaście lat temu gwarantowała sukces biznesowy, jednak obecnie, wobec coraz większej konkurencji może stanowić tylko jedną z przewag.
Kupiec Poznański, m.in. z racji tego, że część jego powierzchni zajmują przestrzenie biurowe, chętnie wynajmowane na przykład przez firmy z branży IT, postawił na zaspokajanie podstawowych potrzeb biznesu. Klienci galerii handlowej dzielą się na dwie grupy. Pierwszą z nich są osoby będące w drodze do lub z pracy i pracownicy okolicznych biur robiący zakupy w trakcie przerwy lunchowej. Drugą stanowią natomiast okoliczni mieszkańcy, których celem są codzienne zakupy. – Ukierunkowanie oferty handlowej w stronę miejsca szybkich zakupów jest naturalną konsekwencją lokalizacji w sercu miasta, na przecięciu najważniejszych linii komunikacyjnych oraz połączenia galerii z przestrzeniami biurowymi. Firmy wciąż chcą pracować w centrum i tak w najbliższej przyszłości pozostanie – wyjaśnia Katarzyna Wycinka, Dyrektor Centrum Handlowo–Biurowego Kupiec Poznański.
Sport, sztuka oraz działania lokalne
Niektóre galerie, oprócz specjalizacji w dziedzinie szybkich zakupów, decydują się na rozwinięcie swojego profilu w oparciu o dodatkowe obszary tematyczne. Jednym rozwiązaniem jest połączenie funkcji handlowej z promocją kultury i sztuki poprzez zarezerwowanie części powierzchni na cele ekspozycyjne, gdzie prezentowane mogą być wystawy fotograficzne, rzeźbiarskie czy malarskie. Innym podejściem jest nastawienie na aktywność fizyczną bądź rozrywkę. Galerie takie określony odsetek swojej przestrzeni dedykują markom sportowym, zajęciom fitness bądź szkołom tańca. Mogą w nich również powstawać sale bilardowe, kręgielnie czy centra rozrywki. Kolejnym podejściem jest budowanie tożsamości galerii w oparciu o lokalność. Działania podejmowane przez zarządcę są adresowane przede wszystkim do społeczności miasta oraz służą jego promocji. Wychodzą naprzeciw oczekiwaniom oraz poruszają istotne z jej punktu widzenia zagadnienia, jak np. prezentacja atrakcji turystycznych czy wspieranie czytelnictwa wśród najmłodszych.
– Istotnym elementem realizowanych przez nas działań jest promocja miasta oraz angażowanie się w sprawy ważne dla naszego najbliższego otoczenia. W mediach społecznościowych i materiałach marketingowych pokazujemy unikatowy charakter Poznania, przybliżamy gwarę. Współpracujemy również z KKS Lech Poznań – dodaje Katarzyna Wycinka.
Lokalizacja w centrum jest zatem jednym z atutów wykorzystywanych przez centra handlowe, jednak nie zawsze jest głównym elementem kształtowania oferty handlowej. Współczesna galeria musi posiadać ściśle określoną tożsamość, charakter dzięki któremu klienci będą do niej wracali. W przeciwnym wypadku stanie się ona wyłącznie miejscem jednorazowej wizyty wynikającej z potrzeby chwili.
informacja prasowa – Brandscope

Świetny początek roku daje szanse na wzrost PKB powyżej 3 proc.

majtkowski-prognozy-foto

Wzrost gospodarczy może przyspieszyć. Wskazują na to dobre dane z gospodarki z początku roku, zwłaszcza wzrost sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej. Paweł Majtkowski, główny analityk w Wolfs Private Equity uważa, że PKB pójdzie w górę mocniej niż o 3 proc. Dalej będzie też spadać bezrobocie, a rosnąć konsumpcja. Wzrostu stóp procentowych analityk spodziewa się już w tym roku.

Te pierwsze miesiące pokazują, że obawy o to, że wzrost gospodarczy może być poniżej 3 proc., prawdopodobnie nie będą prawdziwe – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Paweł Majtkowski, główny analityk Wolfs Private Equity. – Jest szansa na to, że wzrost będzie bardzo dobry, skoro od początku roku, w pierwszym dosyć newralgicznym miesiącu, gdy wiele osób i wiele firm wstrzymuje się z działaniami gospodarczymi, widać te wzrosty.

W styczniu sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła o 11,4 proc. wobec wzrostu o 0,9 proc. w styczniu 2016 roku, zaś produkcja przemysłowa o 9 proc., podczas gdy rok wcześniej tempo wzrostu wyniosło 1,4 proc. To zaś zdaniem ekspertów oznacza, że w dalszym ciągu powinno rosnąć zatrudnienie, a z nim dochody konsumentów i popyt.

Z punktu widzenia przeciętnego Polaka oznacza to więcej pracy. Być może dla wielu oznacza to wyższe zarobki. Mamy teraz na rynku huśtawkę nastrojów, bo po słabszym grudniu mamy znacznie lepszy styczeń i duże nadzieje na to, że powinno być coraz lepiej w następnych miesiącach – zaznacza Majtkowski.

Według najnowszych prognoz Komisji Europejskiej już w 2018 roku Polska ma być trzecim krajem o najniższym bezrobociu w Unii Europejskiej. KE przewiduje, że w 2018 roku bezrobocie w Polsce spadnie według BAEL do 4,7 proc. z 6,3 proc. w 2016 r. To zaś będzie sprzyjać dalszym wzrostom wynagrodzeń.

Wśród pozytywnych styczniowych odczytów martwić może jedynie zaskakująco szybki wzrost cen, który z zerowego poziomu rok do roku w listopadzie w dwa miesiące przyspieszyły do 1,8 proc. rdr.  Zdaniem Pawła Majtkowskiego to może zmusić Radę Polityki Pieniężnej do podniesienia stóp procentowych jeszcze w tym roku.

źródło: Newseria

Przyspiesza gospodarka a za nią popyt na ropę

pkn-orlen-popyt-wydobycie-foto

 

O ile w ubiegłym roku zapotrzebowanie na ropę wzrosło o 1,3 mln baryłek dziennie, o tyle w tym roku prognozy mówią o wzroście o 1,6 mln – mówi Adam Czyżewski, główny ekonomista PKN Orlen. Wg eksperta wzrost ten związany jest z przyspieszeniem globalnej gospodarki. To wymusi nowe inwestycje w projekty wydobywcze.

– Zapowiadana redukcja podaży ze strony krajów OPEC jest konsekwentnie wdrażana. Oczekuje się, że osiągnie ona poziom prawie miliona baryłek dziennie w najbliższych trzech miesiącach, a w kolejnych dwóch będzie trochę mniejsza – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Adam Czyżewski, główny ekonomista PKN Orlen.

Pod koniec listopada państwa OPEC zgodziły się na ograniczenie wydobycia ropy naftowej o 1,2 mln baryłek dziennie. Ze swojej strony ograniczenie zadeklarowała także część producentów spoza kartelu, m.in. Rosja. Łącznie podaż miałaby spaść o 1,4 mln baryłek dziennie. Jak podaje OPEC, w styczniu zrealizowano 90 proc. planu cięć. Dzięki samej informacji o porozumieniu ropa zaczęła drożeć i dziś kosztuje o ponad 20 dolarów więcej niż w listopadzie.

– Po drugiej stronie możemy zauważyć reakcję amerykańskiego wydobycia na wyższe ceny w postaci zwiększenia produkcji. Ten trend rozpoczął się praktycznie po zapowiedzi OPEC o redukcji. To zrównoważyło trochę rynek – mówi Czyżewski. – Jednocześnie należy odnotować silny wzrost popytu na ropę. W zeszłym roku był to poziom 1,3 mln baryłek dziennie, w tym roku się spodziewamy 1,6 mln, a w kolejnym  – 1,7 mln. Jest to związane z oczekiwanym przyspieszeniem gospodarki globalnej.

Zdaniem głównego ekonomisty PKN Orlen inwestycje w projekty wydobywcze muszą być kontynuowane ze względu na wzrost popytu przy ograniczeniu podaży. Według prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego, o ile w 2016 roku globalnie gospodarka wzrosła o 3,1 proc., o tyle w latach 2017 i 2018 będzie to już odpowiednio 3,4 proc. oraz 3,6 proc.

– Żeby zaspokoić dodatkowy popyt na 1,5 mln baryłek dziennie, trzeba więc wydobyć 4 mln baryłek dziennie nowej ropy – tłumaczy Adam Czyżewski. – A ponieważ inwestycje w okresie spadku cen ropy w dużym stopniu zostały wstrzymane, teraz muszą ruszyć, bo przyrost popytu na nową ropę jest dwukrotnie większy niż przyrost popytu na paliwa.

źródło: Newseria Biznes

Biurowiec High5ive z kawiarnią GREEN Cafe NERO

GCN_com

Sieć Green Caffè Nero wynajęła ponad 130 mkw. na parterze budynku 1, który powstaje w ramach pierwszego etapu kompleksu High5ive w Krakowie. Otwarcie nowej kawiarni planowane jest na początek przyszłego roku. Będzie to już kolejny lokal sieci w stolicy Małopolski – Green Caffè Nero od października 2016 roku działa już w Galerii Krakowskiej. Najemcę reprezentował Colliers International. Właścicielowi budynku doradzał Knight Frank.

Kompleks High5ive to nowa inwestycja Skanska Property Poland, która powstanie w samym sercu Krakowa przy ulicy Pawiej, ożywiając niezagospodarowaną do tej pory okolicę Dworca Głównego. Projekt będzie składał się z pięciu biurowców i zaoferuje najemcom ok. 70 000 mkw. powierzchni najmu. Oddanie do użytku I etapu inwestycji zaplanowano na IV kwartał 2017 r.

Echo sprzedaje nowe mieszkania Browarów Warszawskich

Browary Warszawskie1

Spółka Echo Investment rozpoczyna przedsprzedaż II etapu, inwestycji Browary Warszawskie, w którym w ofercie znajdzie się 181 lokali o powierzchni od 28 do 111 mkw. Rozpoczęcie realizacji inwestycji zaplanowano na II kwartał br.

Browary Warszawskie to flagowy projekt Echo Investment imponujący rozmachem i wizją. Kompleks kilkunastu apartamentowców, budynków biurowych oraz tętniącej życiem przestrzeni publicznej, w której odżyją zabytkowe obiekty. Inwestycja powstaje przy ulicy Grzybowskiej w biznesowo-finansowym centrum stolicy.

Browary Warszawskie to inwestycja o łącznej powierzchni 100 000 mkw.

Biurowiec Wspólna 47/49 z certyfikatem BREEAM In-Use

wspolna

Warszawski biurowiec Wspólna 47/49 został wyróżniony certyfikatem BREEAM IN-USE International. Budynek przy Wspólnej otrzymał oceny „Excellent” i „Very Good” w kategoriach Asset Performance oraz Building Management. Właścicielem tej nieruchomości komercyjnej jest CA IMMO, a zarządza nim  Cushman & Wakefield.

Kameralny obiekt biurowy Wspólna 47/49, mieści się na warszawskim Śródmieściu. Został ukończony w 2000 roku. Powierzchnia całkowita tego ośmiokondygnacyjnego budynku wynosi 14 200 mkw., z czego ponad połowę zajmują biura. Do dyspozycji najemców został oddany trzypoziomowy parking podziemny ze 131 miejscami parkingowymi.

Działająca od 1987 roku grupa CA IMMO posiada biurowce w głównych stolicach Europy Środkowej. Na polskim rynku obecna jest od 2001 roku i dysponuje wieloma warszawskimi nieruchomościami komercyjnymi, m.in. biurowcami klasy A – Warsaw Towers, Saski Crescent czy Saski Point. W obszarze działań firmy znajdują się także wynajem, zarządzanie oraz opracowywanie projektów.

Savills skomercjalizuje biura Blue Office

Blue Office (3)

Blue Office Sp. z o.o. wybrał Savills  na agenta wyłącznego centrum biurowego Blue Office w Warszawie. Blue Office jest częścią kompleksu biurowo-handlowego Blue City i stanowi odrębną część biurową składającą się z dwóch budynków (Blue Office I i II), z oddzielnymi wejściami. Usytuowanie budynków bezpośrednio przy Al. Jerozolimskich zapewnia bardzo dobrą ekspozycję biur. Do firm, które zdecydowały się na ulokowanie swojej siedziby w Blue Office należą m.in.: Raiffeisen Polbank, Deutsche Bank, ThyssenKrupp, Imperial Cinepix, Media-Saturn Holding.

Nowy najemca magazynów SERGO w Nadarzynie

SEGRO_Logistics_Park_Nadarzyn_1

Jeden z czołowych dystrybutorów artykułów papierniczych, biurowych oraz szkolnych, spółka W.P.C., dołączyła do grona klientów magazynów SEGRO Logistics Park Warsaw, Nadarzyn. W transakcji pośredniczyła firma Renthis Estate.

Z 14 800 m2, o które łącznie rozbudowano budynek C w SEGRO Logistics Park Warsaw, Nadarzyn, 2 400 m2 wynajęła w ramach nowo podpisanej umowy firma W.P.C.

Nadarzyn to centrum logistyczne znajdujące się zaledwie 15 kilometrów od Warszawy. Jest zlokalizowane przy drodze krajowej nr 8, oraz w pobliżu autostrady A2, dróg ekspresowych S2/S7/S8 oraz drogi krajowej nr 7 prowadzącej do Krakowa. Zrealizowane dotychczas projekty deweloperskie obejmują ponad 90 000 m2 z potencjałem dalszej rozbudowy do 140 000 m2.

Rynek magazynów w 2016 r. wg AXA IMMO

R.Osiecka (1)
Rok 2016 przejdzie do historii sektora magazynowego w Polsce – podkreślają eksperci AXA IMMO. Popyt brutto był rekordowy i wyniósł ponad 3 mln mkw. z czego 70% stanowiły nowe umowy najmu.
Główną siłą napędową był sektor e-commerce oraz ekspansje firm już obecnych w Polsce, w tym operatorów logistycznych, sieci handlowych i podmiotów związanych z branżą motoryzacyjną. W ślad za potrzebami najemców podążały inwestycje deweloperskie, czego efektem jest ponad 1,25 mln mkw. nowej powierzchni magazynowej oddanej do użytku i 1,3 mln mkw. w budowie. Wysoka absorpcja powierzchni i duża liczba inwestycji BTS i pre-let nie zwiększyła znacząco poziomu pustostanów, który na koniec roku wyniósł 6,0% – wynika z raportu AXI IMMO podsumowującego 2016 r.
RYNEK INWESTYCYJNY: Magazyn – pożądany produkt inwestycyjny
Wśród najważniejszych ubiegłorocznych transakcji na rynku inwestycyjnym należy wymienić zakup portfolio logistycznego P3 przez GIC Real Estate czy portfolio Hillwood przez CBRE GI. Konkurencyjne stopy zwrotu z inwestycji, w porównaniu z Europą Zachodnią, przy bardzo dobrych wynikach na rynku najmu, są kluczowym czynnikiem wzrostu na rynku inwestycyjnym.
– Nowe lokalizacje to nadal zbyt ryzykowane z punktu widzenia funduszy projekty, zwłaszcza w obliczu niepewnej sytuacji podatkowej. Aktualnie największym czynnikiem ryzyka, który wstrzymuje niektóre transakcje są nieścisłości związane z interpretacjami podatku VAT przy zakupie i sprzedaży inwestycyjnej – komentuje Renata Osiecka, Partner Zarządzająca AXI IMMO.
POPYT: Tradycyjne rynki znów na topie. Dobra perspektywa dla nowych lokalizacji
W 2016 r. wynajętych zostało 3,09 mln mkw., z czego ponad 2,18 mln mkw. to nowe umowy i ekspansje. Jest to wynik o 25% wyższy w porównaniu z rokiem poprzednim.
Największą siłę przyciągania miały tradycyjne rynki, na czele z Warszawą, gdzie wynajętych zostało 818 tys. mkw. Na drugim miejscu znalazł się Górny Śląsk, z popytem brutto na poziomie 521 tys. mkw. Poza głównym rynkami 2016 r. należał do nowych lokalizacji, zwłaszcza Szczecina i Bydgoszczy. W Szczecinie zostały zwarte kontakty na 343 tys. mkw. z czego 95% stanowiły nowe umowy najmu. W Bydgoszczy intensywnie rozwijały się sieci handlowe Kaufland i Carrefour.
PODAŻ: Czas na rozwój projektów w nowych lokalizacjach
Wysoka aktywność najemców była doskonałym motywatorem dla deweloperów. W 2016 r. oddali oni do użytku 1,25 mln mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej, z czego 1,08 mln mkw. w głównych regionach i blisko 170 tys. mkw. na rynkach wschodzących. Jest to wynik lepszy o 35% w porównaniu z rokiem 2015.
Łączna podaż nowoczesnej powierzchni magazynowej przekroczyła 11,2 mln mkw. Najwięcej nowej powierzchni zostało wybudowane w regionie Warszawy (239 tys. mkw.), następnie w Polsce Centralnej (230 tys. mkw.) i Poznaniu (195 tys. mkw.).  W strukturze podaży dominowały projekty BTS i pre-let, a poziom inwestycji spekulacyjnych utrzymywał się na poziomie ok. 30%.
Aktualnie w budowie pozostaje 1,3 mln mkw. Najintensywniej ze względu na duże kontrakty, buduje się w Warszawie (350 tys. mkw.), Szczecinie (313 tys. mkw.), następnie w Poznaniu (219 tys. mkw.) i na Górnym Śląsku (126 tys. mkw.). Spekulacyjnie najwięcej projektów powstaje w Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu.

Vorverk Polska najemcą biur Silesia Business Park

Silesia Business Park
Vorwerk Polska, producent wysokiej jakości urządzeń gospodarstwa domowego podpisał umowę najmu 464 m kw. w Silesia Business Park. Firma doradcza Knight Frank reprezentowała podczas transakcji najemcę. Za komercjalizację powierzchni odpowiada Skanska Property Poland.
W maju tego roku firma Vorwerk w Polsce otworzy swoje biuro na parterze budynku B kompleksu.
Właścicielem budynków A i B wchodzących w skład Silesia Business Park jest fundusz zarządzany przez szwedzkiego inwestora Niam, który kupił je od Skanska w 2015 r. Sam zespół budynków, potocznie nazywany „Tiramisu”, jest jednym z największych parków biurowych w Katowicach. Docelowo Silesia Business Park będzie składał się z czterech bliźniaczych budynków. Wszystkie będą certyfikowane w systemie LEED na poziomie Gold.

Savills skomercjalizuje Park Handlowy Stalchemia

Stalchemia_wiz
Savills został agentem parku handlowego Stalchemia w Siedlcach. To obiekt handlowy o powierzchni najmu 6 200 m kw., położony przy ul. Kardynała Wyszyńskiego w pobliżu dwóch arterii komunikacyjnych miasta.
Deweloperem tej nieruchomości komercyjnej jest firma Budomatex.
Stalchemia to obiekt typu convenience. Jest położony na terenie byłej Odlewni Staliwa Stalchemak, w sąsiedztwie Południowej Dzielnicy Przemysłowej, gdzie siedzibę ma wiele firm, m.in. Polimex-Mostostal. Ten kameralny park handlowy oferuje 12 lokali handlowych i usługowych oraz  parking na 350 miejsc postojowych.

Zara z lokalem handlowym w Serenadzie

Do najemców krakowskiego Centrum Handlowego Serenada dołączyła firma odzieżowa Zara. Będzie to największy sklep hiszpańskiego giganta modowego w stolicy Małopolski. Zajmie 3 500 mkw. na dwóch poziomach nowego centrum.
W Serenadzie łączna powierzchnia sklepów Grupy Inditex, do której należy m.in. Zara, wyniesie 7 300 mkw. Wszystkie salony reprezentujące Grupę będą w maksymalnych rozmiarach powierzchni najmu.
W Centrum Serenada, którego otwarcie planowane jest jesienią tego roku, znajdzie się ponad 160 sklepów i butików, salonów usługowych, restauracji, kawiarni i barów.
Centrum Handlowe Serenada powstaje w krakowskiej dzielnicy Olsza i będzie  komplementarne wobec działających w sąsiedztwie: Centrum Handlowego  Krokus., marketu budowlanego OBI z powierzchnią 12 000 mkw. oraz kompleksu rozrywkowego w postaci największego w Krakowie 12-salowego Multikina i największego w Polsce  krytego aquaparku. Dzięki temu powstanie największy w Krakowie kompleks handlowo-rozrywkowy o powierzchni ponad 100 tys. mkw.
Deweloperem obiektu jest Mayland Real Estate.

Komercja24 dla Newseria Biznes: kamienice prestiżowymi nieruchomościami

Inwestycje w kamienice, zwłaszcza położone w ścisłych centrach miast, przy głównych, reprezentacyjnych ulicach stają się coraz popularniejsze – mówi Marcin Moneta, redaktor naczelny portalu komercja24.pl w wywiadzie dla Agencji Informacyjnej Newseria Biznes.

Kamienice –  ze względu na położenie nadają się na wynajem czy przestrzenie komercyjne: takie jak choćby biura, siedziby firm, hotele. Po rewitalizacji wartość budynku może wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt procent. Zakup kamienicy jest jednak również ryzykowny. Oprócz wyłożenia pokaźnej sumy na remont, problematyczna może się okazać skomplikowana struktura własnościowa czy wpisanie na listę zabytków, które niekiedy uniemożliwiają przeprowadzenie prac remontowych.

– Bardzo dobrze położone kamienice w centrach miast są idealne na wynajem. Obecnie stopa zwrotu z wynajmu jest znacznie wyższa niż w przypadku instrumentów oszczędnościowych, jak lokaty czy obligacje, dlatego nieruchomości pod wynajem cieszą się dużą popularnością. Często pierzeje kamienic położone są w zwartej śródmiejskiej zabudowie, w bardzo dobrej lokalizacji i idealnie nadają się nie tylko na przestrzenie komercyjne typu biura, hotele, siedziby firm. Potencjał tych nieruchomości jest więc bardzo duży – podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Marcin Moneta, redaktor naczelny portalu Komercja24.pl Grupy WGN.

Przedwojenne kamienice coraz częściej przyciągają inwestorów. Mogą przynieść duży zysk, zwłaszcza te położone w największych miastach, w centralnych dzielnicach. Pod względem liczby starych kamienic w Polsce przoduje Wrocław (ok. 3 tys. kamienic według portalu Komercja24.pl).

– Biorąc pod uwagę, że nieruchomość znacznie zyskuje na wartości po wyremontowaniu, może być to bardzo dobra inwestycja. To wzrost wartości nawet o kilkadziesiąt procent, oczywiście przy trafnym wyborze nieruchomości – wskazuje ekspert.

Z danych WGN wynika, że obecnie wynajem apartamentu zapewnia zwrot z inwestycji na poziomie średnio 5,5–7 proc. rocznie, to kilkukrotnie więcej niż zysk z przeciętnej lokaty bankowej. Lokale w zrewitalizowanych starych kamienicach mogą przynieść znacznie większy zysk, zwłaszcza te położone w największych miastach przy prestiżowych ulicach. Taka inwestycja wymaga jednak dużej sumy pieniędzy. Z danych WGN wynika, że w mniejszych miastach za kamienicę ok. 600–700 mkw. do remontu trzeba zapłacić blisko 2 mln zł. W największych miastach już kilkanaście milionów złotych.

– Mieszkania, które są wyremontowane na wysoki standard pod apartamenty, znacznie zyskują na wartości. Ceny w centralnych lokalizacjach, na przykład w Warszawie, potrafią przekraczać 1013 tys. zł za metr kwadratowy. Również w centrach Wrocławia i Krakowa ceny są znacznie podwyższone, w granicach 8-9 tys. zł za metr kwadratowy. Na wrocławskim Rynku cena będzie sięgała kilkunastu tysięcy złotych za metr kwadratowy. – wymienia Marcin Moneta.

Jednak zakup starej kamienicy może się jednak okazać nietrafioną inwestycją ze względu na koszty. Dużo zależy od standardu zakupionego budynku – koszty renowacji mogą bowiem kilkukrotnie przekroczyć cenę zakupu.

– Często budynki są w bardzo złym stanie technicznym. Z tego powodu, decydując się na taką nieruchomość, trzeba zapoznać się bardzo dokładnie z jej stanem technicznym, nakładami koniecznymi do remontów, z wysokością funduszu remontowego – podkreśla ekspert.

Warto sprawdzić, czy jest zainstalowane ogrzewanie, jaki jest stan instalacji wodno-kanalizacyjnych i elektrycznych. Dodatkowo kamienice są często wpisane na listę zabytków i pozostają pod opieką konserwatora zabytków. W takim przypadku potrzebna jest jego zgoda na wszelkie prace remontowe. Jak przypomina Moneta, problematyczne mogą się okazać kwestie własnościowe.

– Na pewno trzeba zwrócić uwagę na ochronę konserwatorską i na to, na ile współmieszkańcy są gotowi ponosić koszty remontu budynku. Nie zawsze jest to oczywiste – mówi Marcin Moneta.

Nie tylko kamienice są obecnie popularnymi obiektami inwestycyjnymi. Deweloperzy doceniają najróżniejsze nieruchomości o historycznym charakterze – także m.in. dawne obiekty militarne czy przemysłowe. Te po zainwestowaniu i przebudowie zyskują zupełnie nowy charakter – np. loftów, centrów handlowych itp. Standardowym przykładem może być choćby Manufaktura w Łodzi. Ale można również wskazać na takie inwestycje jak choćby: Fabryka Norblina, czy wytwórnia wódek Koneser w Warszawie.

komercja24.pl/Newseria Biznes

Biura Smart Office w Łodzi

IMGP2698
Biura Smart Office wkraczają do kolejnego biurowca. Tym razem do Orion Business Tower w Łodzi.
„Smart Office” to biuro o niewielkim metrażu z zapleczem socjalnym i konferencyjnym.
W ramach projektu całe 12 piętro budynku zostało podzielone na małe moduły, tak aby każdy z Najemców mógł dopasować wielkość biura do własnych potrzeb. Wielkości modułów zaczynają się już od 8 metrów kwadratowych, a każdy z nich posiada indywidualną klimatyzację.
Projekt nie zakłada minimalnego okresu najmu. Najemca może podpisać umowę na czas nieokreślony z zachowaniem ustalonego okresu wypowiedzenia.

Orion Bussiness Tower jest biurowcem 16 kondygnacyjnym o łącznej powierzchni najmu  wynoszącej 10 000 m2 wraz z miejscami parkingowymi (podziemny i naziemny). Zlokalizowany jest u zbiegu Al. Piłsudskiego i ul. Sienkiewicza w ścisłym centrum Łodzi.

NAI Estate Fellows, oddział w Łodzi, odpowiada zarówno za zarządzanie budynkiem, jak również komercjalizację biurowca.

Większe biuro TMF Poland w Metropolitan

metropolitAN

Firma TMF Poland przedłużyła umowę najmu oraz zwiększyła powierzchnię biurową do ponad 1 900 m kw. w warszawskim budynku Metropolitan. Najemcę w negocjacjach reprezentował Cushman & Wakefield.

TMF Poland jest częścią TMF Group międzynarodowej spółki zajmującej się administracyjną obsługą biznesu. Firma posiada ponad 120 biur w 86 krajach, w Polsce prowadzi dwa oddziały w Warszawie i Katowicach.

Metropolitan to flagowy warszawski budynek biurowo-handlowy oferujący 38 tys. m kw. powierzchni do wynajęcia. Obiekt powstał w 2003 roku, a jego projektantem jest sir Norman Foster.

Jakie domy budują Polacy?

holiday-house-177401_640

Jakie domy budują Polacy? Sprawdził to serwis Oferteo.pl. Najnowszy „Raport o budowie domów w Polsce” pokazuje, że wciąż jesteśmy przywiązani do tradycyjnych technologii i chętniej budujemy domy według gotowych projektów.

Mimo wszystko zanotowano coraz większa popularność ogrzewania pozyskiwanego ze źródeł odnawialnych. Większym powodzeniem niż w poprzedniej edycji badania cieszą się również najmniejsze działki – o powierzchni do 5 arów.

Powierzchnia działki najczęściej do 20 arów, domu – do 200 m2

Ankietowani najczęściej wskazywali, że budowali dom na działkach o powierzchni do 20 arów. Największą popularnością cieszyły się grunty o powierzchni 5,1-10 arów (37% wskazań), od 10,1 do 20 arów (35% wskazań) oraz do 5 arów (10%).  Nieco mniej użytkowników serwisu dysponowało natomiast działką o powierzchni od 20,1 do 30 arów (9%). Tyle samo badanych budowało dom na działce większej niż 30 arów.

Najczęściej decydowano się na budowę domu o powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 200 m2. Najpopularniejszym metrażem wśród ankietowanych przez Oferteo.pl był przedział 151–200 m2 – padło na niego 26% wskazań. Tylko o 1 pkt procentowy mniej osób wskazało na powierzchnię 126–150 m2, 24% badanych wskazało powierzchnię 101–125 m2, a 14% – do 100 m2.

Tylko 11% ankietowanych zdecydowało się na budowę domu przekraczającego 200 m2 powierzchni użytkowej.

Dominują tradycyjne materiały

Okazało się też, że Polacy są przywiązani do tradycyjnych materiałów budowlanych. W 2016 roku najwięcej osób postawiło na budowę domu w technologii tradycyjnej murowanej z bloczku komórkowego (45%) oraz w tradycyjnej murowanej z cegły ceramicznej (34%).

Budowę domu w technologii szkieletowej, kanadyjskiej zrealizował co dziesiąty uczestnik badania. Tylko 2% zdecydowało się na budowę domu z bali. W poprzedniej edycji badania łącznie 15% ankietowanych wskazało, że wybudowało dom z drewna.

Najpopularniejszym pokryciem dachu była w 2016 roku dachówka ceramiczna. Wybrała ją połowa ankietowanych przez Oferteo.pl. Co trzeci pokrył dach swojego domu blachą lub blachodachówką, 13% wybrało dachówkę cementową lub karpiówkę, a 5% – inny materiał.

Gotowy projekt i jedno piętro bez piwnicy

Ankietowani częściej decydowali się na budowę domu według zakupionego gotowego projektu. Na takie rozwiązanie zdecydowało się 59% budujących. Pozostali budowali według przygotowanego specjalnie na ich potrzeby projektu indywidualnego.

Największą popularnością w 2016 roku cieszyły się domy jednopiętrowe, na które zdecydowało się 65% uczestników badania. Na budowę parterowego domu zdecydowało się 28% badanych. Kolejna edycja badania potwierdza, że Polacy rzadko decydują się na podpiwniczenie domu. Tylko 15% badanych w 2016 roku zdecydowało się na budowę domu z piwnicą.

Rośnie popularność ekologicznego ogrzewania

Podobnie jak przed rokiem najczęściej wybieranym rodzajem ogrzewania domu było ogrzewanie gazowe, które wskazało 40% ankietowanych. Nie słabnie także popularność ogrzewania za pomocą kotła na paliwo stałe, takie jak np. węgiel, ekogroszek, miał, drewno opałowe. Widać także, że coraz więcej osób interesuje się pozyskiwaniem energii ze źródeł odnawialnych. Spośród ankietowanych 15% wskazało, że zamontowało w domu pompę ciepła, a 7% wskazań dotyczyło kolektorów słonecznych (w zeszłym roku zainteresowanych kolektorami było tylko 4% ankietowanych).

Wentylacja – grawitacyjna, okna – z PCV

W tym roku po raz pierwszy zapytano ankietowanych, jaki rodzaj wentylacji zastosowali w swoich domach. Okazało się, że najpopularniejszym rozwiązaniem okazała się wentylacja grawitacyjna (konwekcyjna), na którą zdecydowało się 55% badanych. Pozostali zdecydowali się na wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną lub wywiewną oraz na wentylację hybrydową, w której działania systemów mechanicznego i grawitacyjnego wzajemnie się uzupełniają.

Zdecydowana większość uczestników badania decydowała się na wprawienie do domu okien plastikowych, 6% wybrało okna drewniane, a 1% – aluminiowe.

Metodologia badań

Przedstawione dane pochodzą z ankiety przeprowadzonej wśród 207 osób, które w 2016 roku budowały dom.

informacja prasowa oferteo.pl

Duża podaż biur w Warszawie – okazja dla najemców

malgorzata_fibakiewicz_5_

Z najnowszego raportu At a Glance – Office Market in Warsaw (Q4 2016) BNP Paribas Real Estate Poland wynika, że w Warszawie jest obecnie w budowie 650 tys. m kw. biur i dodatkowo ponad milion metrów kwadratowych w planach. To okazja dla najemców.

Wskaźnik niewynajętej powierzchni na koniec ubiegłego roku osiągnął poziom 15 proc., rosnąc kwartał do kwartału o zaledwie 0,4 p.p. i był wyższy o 2 p.p. od poziomu odnotowanego w grudniu 2015 roku. Autorzy raportu podkreślają, że najwięcej wolnych biur zlokalizowanych jest w rejonie biurowego Mokotowa, a także w korytarzu biegnącym wzdłuż alei Jerozolimskich i w stołecznym centrum. Pustostany występują najczęściej w budynkach biurowych powstałych w latach dziewięćdziesiątych.

W ubiegłym roku największą popularnością wśród firm poszukujących nowych lokalizacji dla swoich biur cieszyły się projekty położone w okolicach ronda Daszyńskiego, stacji Dworzec Gdański oraz w korytarzu biegnącym wzdłuż alei Jerozolimskich. Znacznie mniejsze zainteresowanie wzbudzały budynki zlokalizowane w zagłębiu biurowym na Mokotowie.

Biura w Warszawie tanieją. Poza kilkunastoma wiodącymi projektami biurowymi obejmującymi również wysokiej jakości projekty butikowe, w których miesięczne stawki czynszu osiągają poziom 20-22 Euro, większość centralnie zlokalizowanych budynków funkcjonuje w warunkach bardzo dużej konkurencji, której efektem jest rosnąca presja czynszowa. W ostatnim roku wyjściowe stawki najmu spadły w nich o około 3 do 5 proc., kształtując się na poziomie 16,50-18,50 Euro za miesiąc.

Biorąc pod uwagę bardzo wysoki stopień rynkowej konkurencyjności i zmieniające się oczekiwania najemców, właściciele budynków coraz częściej decydują się na kompleksowe modernizacje. Na koniec 2016 roku około 280 tys. m kw. powierzchni w dojrzałych biurowcach znajdowało się na różnych etapach procesów modernizacyjnych.

Dojrzałe biurowce po kompleksowych modernizacjach mogą konkurować z nowymi projektami. Podniesienie norm efektywności i zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technicznych przy jednoczesnym zapewnieniu bardzo dobrych, sprawdzonych lokalizacji gwarantujących dostępność i ekspozycję to klucz nie tylko do zatrzymania dotychczasowych najemców, ale również do przyciągnięcia nowych – podkreśla Małgorzata Fibakiewicz, Dyrektor Działu Powierzchni Biurowych, BNP Paribas Real Estate Poland.

 

TOUS najemcą w Złotych Tarasach

Tous 2

Już w marcu w Złotych Tarasach zostanie otwarty nowy salon marki TOUS – biżuterii i akcesoriów. Nowy sklep będzie zlokalizowany na poziomie 0 centrum handlowego.

Symbolem marki TOUS jest  charakterystyczny miś. Jego motyw pojawia się
na wszystkich produktach dostępnych w ofercie hiszpańskiej firmy. Znajdziemy go na biżuterii, zegarkach, torebkach, perfumach i akcesoriach – portfelach, apaszkach
i okularach przeciwsłonecznych.

TOUS przy tworzeniu biżuterii umiejętnie łączy najnowocześniejsze technologie
z rzemiosłem tradycyjnym. Marka wykorzystuje kamienie szlachetne oraz nowe materiały, takie jak tytan czy sylikon.

Nowy lokal handlowy Komputronik w Łodzi

W najbliższą sobotę, 25 lutego w Łomży zostanie otwarty kolejny salon Komputronik. Nowy lokal handlowy tej sieci będzie się mieścił przy Alei Legionów 141C. W  salonie  klienci znajdą wszystkie niezbędne i najnowocześniejsze produkty z działów IT. Sklep będzie działał przez 6 dni w tygodniu. Nowy Komputronik otwarty będzie w godzinach 9 – 17, dni robocze, a w soboty między godziną 10 a 14.

Grupa Twino najemcą w biurowcu PROXIMO

TWINO_wnętrza_01

Hines, międzynarodowa firma działająca na rynku nieruchomości, zyskała nowego najemcę w budynku Proximo w Warszawie. Grupa TWINO wprowadziła się do biurowca przy stacji metra Rondo Daszyńskiego w Warszawie  z początkiem lutego i zajęła blisko 1 000 mkw. powierzchni na 5. piętrze budynku.

Grupa TWINO to innowacyjna firma technologiczno-finansowa (FinTech) działająca w modelu marketplace. Jej misją jest łączenie osób szukających możliwości inwestowania swoich oszczędności z osobami szukającymi niewielkiej, ratalnej pożyczki.

 

Połowa mieszkań na osiedlu Brama Sopocka sprzedanych

Brama_Sopocka (1)

Polnord SA. informuje, że sprzedał  połowę lokali dostępnych w projekcie Brama Sopocka w Gdyni.

Inwestycja składa się z trzech etapów, w ramach których deweloper oferuje szeroki wybór mieszkań o powierzchni od 57 do 102 m kw.

Cechą charakterystyczną gdyńskiego projektu jest kameralna, dwupiętrowa zabudowa. Docelowo w ramach inwestycji powstanie 96 apartamentów, po 6 w jednym budynku. WZaletą inwestycji są również komórki lokatorskie, sięgające nawet do 30 m kw. powierzchni, które można z łatwością zaadoptować na pracownię lub biuro.

Z akończenie budowy inwestycji planowane jest na II kwartał 2017 r. Osiedle zaprojektowane zostało przez Biuro Projektów Architectonica.

Otwierają lokal handlowy TK Maxx w Atrium Promenada

Centrum handlowe Atrium Promenada poszerza swoją ofertę modową o jeden
z największych salonów TK Maxx w Warszawie. Wielkie otwarcie już jutro – 23 lutego. To szósty lokal handlowego giganta w stolicy, który oferuje szeroki asortyment renomowanych marek.

Atrium Promenada od 2015 roku przechodzi proces rozbudowy i modernizacji.
TK Maxx w Atrium Promenada zajmie 2,5 tys. mkw. powierzchni na poziomie -1 tuż przy wejściu od ul. Perkuna.

Na 44,3 tys. mkw. powierzchni handlowej w Atrium Promenada do dyspozycji odwiedzających jest ponad 180 sklepów i lokali usługowych. W centrum znajduje się również przychodnia centrum medycznego Enel-Med, klub Jatomi Fitness i 13-salowe kino Cinema City. Promenada posiada również ponad 1,7 tys. miejsc parkingowych.

Podsumowanie rynku centrów handlowych za 2016 r.

escalator-283448_640

Polish Retail Research Forum (PRRF) opublikowało dane podsumowujące rynek centrów handlowych w Polsce w II półroczu 2016.

Na koniec grudnia 2016 roku całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni w centrach handlowych (włącznie z parkami handlowymi i centrami wyprzedażowymi) w Polsce wyniosły 11,2 mln m2 GLA w ramach 479 obiektów.

Największymi rynkami handlowymi pozostają niezmiennie aglomeracja warszawska (ponad 1,5 mln m2 GLA) oraz konurbacja katowicka (ponad 1,1 mln m2 GLA).

Wśród ośmiu głównych aglomeracji najmniejszym zasobem nowoczesnej powierzchni handlowej charakteryzuje się aglomeracja szczecińska (274 tys. m2 GLA).

Wśród ośmiu największych rynków handlowych w Polsce największym poziomem nasycenia nowoczesną powierzchnią handlową niezmiennie charakteryzują się aglomeracje: poznańska (881 m2/1 000 mieszkańców) oraz wrocławska (838 m2/1 000 mieszkańców). Najniższy poziom wskaźnika notowany jest natomiast w aglomeracji szczecińskiej (495 m2/1 000 mieszkańców).

Po skromnym pierwszym półroczu 2016 r., w drugiej połowie roku zasoby nowoczesnej powierzchni centrów handlowych w Polsce wzrosły aż o 327 tys. m2 powierzchni najmu.

W drugim półroczu 2016 r. otwartych zostało aż trzynaście nowych centrów handlowych i parków handlowych o łącznej powierzchni najmu 274 tys. m2. Wśród największych otwarć drugiego półrocza 2016 r. należy wymienić: Posnanię (99 tys. m2) w Poznaniu, Galerię Metropolia (34,3 tys. m2) w Gdańsku, Galerię Navigator (25,4 tys. m²) w Mielcu i Galerię Wołomin (25 tys. m2) w Wołominie. 66% powierzchni w nowo otwartych obiektach przypadło na główne aglomeracje, pozostałe centra zostały otwarte w miejscowościach o liczbie mieszkańców poniżej 100 tys.

Kontynuowany jest trend przebudowy i rozbudowy starszych obiektów handlowych. W drugiej połowie roku zostały rozbudowane m.in.: Atrium Promenada w Warszawie, Cieszyński Park Handlowy, czy Galeria Rynek w Tomaszowie Lubelskim.
Warto odnotować zmiany formatu funkcjonujących obiektów – Galeria Graffica w Rzeszowie od marca 2017 r. zacznie oficjalnie funkcjonować jako Outlet Graffica (17 tys. m²).

Na koniec II poł. 2016 r. w budowie pozostawało ok. 576 tys. m2 nowoczesnej powierzchni w ramach centrów handlowych, z czego oddanie ok. 68% planowane jest do końca br. Najwięcej podaży w budowie przypada na osiem największych aglomeracji (77%). Rozbudowy obiektów istniejących stanowią 8% powierzchni w budowie. Największe projekty w budowie to: Galeria Młociny (76 tys. m2 GLA) w Warszawie, Wroclavia (64 tys. m2 GLA) we Wrocławiu, Galeria Północna (64 tys. m2 GLA) w Warszawie oraz Forum Gdańsk (62 tys. m2 GLA) w Gdańsku.

Współczynnik pustostanów dla największych 18 rynków handlowych w Polsce na koniec 2016 r. wyniósł 3,5%. Najbardziej istotne wzrosty wskaźnika powierzchni niewynajętej nastąpiły w miastach, w których zwiększyła się konkurencja na rynku w wyniku otwarć nowych centrów handlowych czy rozpoczętych inwestycji oraz tam, gdzie zamknięto wielkopowierzchniowe sklepy (np. sieci Alma czy Praktiker).

Wśród ośmiu największych aglomeracji najwyższy poziom wskaźnika pustostanów odnotowano w Poznaniu (5,1%) oraz we Wrocławiu (4,6%). Najniższym poziomem współczynnika charakteryzowały się aglomeracje: warszawska (1,9%) oraz krakowska (2,6%).
Wśród analizowanych przez PRRF rynków handlowych obejmujących miasta o populacji 199 tys. – 399 tys. mieszkańców największy udział powierzchni niewynajętej zanotowano w Radomiu (7,2%) i Bydgoszczy (6,7%), natomiast najniższy w Toruniu (3,1%).

W analizowanych przez PRRF miastach o populacji 150 – 200 tys. mieszkańców sytuacja wygląda na stabilną, jednocześnie wskaźniki powierzchni niewynajętej mieszczą się w przedziale od 2,0% w Bielsku-Białej do 2,6% w Olsztynie.

informacja prasowa Polish Retail Research Forum

Wiemy kto skomercjalizuje Baltic Park Molo w Świnoujściu

01-Zdrojowa_Invest-Kg-BALTIC_PARK_MOLO-Swinoujscie-Poland-KOMPLEKS_Z_CZE...
Oddział NAI Estate Fellows w Poznaniu podpisał umowę na komercjalizację Baltic Park Molo w Świnoujściu. Będzie to kompleks hotelowo – apartamentowo –rekreacyjny zlokalizowany tuż obok głównej promenady i plaży.
W skład kompleksu wchodzą 4 budynki, 150-metrowa promenada zakończona molo wraz z ogólnodostępną przestrzenią rekreacyjną. W dwóch hotelach o wyróżniającej się architekturze znajdować się będzie kilka restauracji, strefa SPA, klub nocny, Aquapark oraz ogromne centrum kongresowe zdolne pomieścić 1200 osób. Na parterach budynków znajdzie się kilkanaście lokali na sprzedaż i pod wynajem o łącznej powierzchni 2 000 m2.

Zmiany otoczenia biur Wilanów Office Park

be_the_one_zew_30

Rozpoczęcie prac związanych z budową nowego parkingu, uruchomienie bezpłatnego autobusu dla pracowników do stacji Metro Wilanowska i zmiana nazewnictwa budynków –  to kluczowe zmiany jakie w ostatnim czasie zaszły w Wilanów Office Park.

Kompleks dwóch biurowców o łącznej powierzchni najmu przekraczającej 16 tys. m kw. zlokalizowany jest w pobliżu istotnych arterii – ulicy Przyczółkowej i alei Wilanowskiej.

Właściciel kompleksu na początku 2017 roku uruchomił bezpłatny autobus, którym pracownicy biurowca mogą dostać się do jednego z kluczowych warszawskich węzłów komunikacyjnych, jakim jest Metro Wilanowska.

W drugiej połowie 2016 roku biurowce wchodzące w skład kompleksu Wilanów Office Park zmieniły swoje nazwy. Budynek dotychczas znany jako B1 nazywa się BE THE ONE, natomiast budynek B3 nazwano BE FREE. Nowe nazewnictwo jest częścią pozycjonowania i strategii komercjalizacyjnej kompleksu.

Znaczącą zmianą podnoszącą dostępność i komfort użytkowania kompleksu będzie nowy, zewnętrzny parking dla najemców. Oddanie do użytku ponad 60 nowych miejsc parkingowych zaplanowana na przełom 2017 i 2018 roku. Dotychczas, budynek BE THE ONE oferował 161 miejsc parkingowych na dwóch podziemnych, niezależnych kondygnacjach, a BE FREE 187 również zlokalizowanych na dwóch podziemnych piętrach.

Właścicielem kompleksu jest Polnord SA.

Biuro KaiZen HR – w nowej aranżacji

4 1
Siedziba KaiZen HR mieści się przy ulicy Podchorążych 71, nieopodal warszawskich Łazienek Królewskich. To biuro szyte na miarę i przykład tego, jak precyzyjnie przestrzeń może odzwierciedlać osobowość marki.
KaiZen HR to marka osobista Kariny Popieluch. Firma wspiera budowanie przewagi konkurencyjnej w obszarze HR w formie konsultingu, szkoleń i coachingu. W wyniku współpracy właścicielki z Moniką Gardasiewicz, Art Director firmy Advertis, powstała nowoczesna, przestrzeń turkusowej organizacji. Biuro  zajmuje powierzchnię ok. 110 metrów kwadratowych i składa się z dwóch pomieszczeń  w układzie typu open space oraz wydzielonej sali konferencyjnej.