Nowi najemcy w biurowcu Grzybowska Park w Warszawie

Grzybowska Park_1_low res

Blisko 600 m kw. powierzchni biurowej w budynku Grzybowska Park zajmie firma Metropolitan Investment oferująca usługi doradztwa biznesowego z zakresu inwestowania w nieruchomości. Kolejne 450 m kw. w tym samym budynku wynajmie, jedna z największych w Polsce agencji interaktywnych, GoldenSubmarine. W obu transakcjach właściciela budynku, fundusz Deka Immobilien, reprezentowała firma doradcza Savills.

Zlokalizowany przy ul. Grzybowskiej 5A budynek biurowy Grzybowska Park oferuje 10 370 m kw. powierzchni. Przeszklona fasada zapewnia zwiększony dopływ światła do wnętrz, co w połączeniu z wysokim standardem technicznym i przyjaznym, zielonym otoczeniem, tworzy wydajne i komfortowe środowisko pracy. Lokalizacja budynku umożliwia dogodny dostęp do środków komunikacji miejskiej. Powierzchnię handlową w Grzybowska Park zajmują m.in. kawiarnie, restauracje i ekskluzywny zakład krawiecki.

Metropolitan Investment w transakcji reprezentowała firma Hyland Commercial Property Warsaw. GoldenSubmarine doradzała firma BNP Paribas Real Estate.

194 tys. mkw. biur wynajęte w I kw. 2017 w Warszawie

AnnaMłyniec194 tys. mkw. biur zostało wynajęte w I kw. 2017 w Warszawie – takie dane dostarcza JLL.

Anna Młyniec, Dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych i Reprezentacji Najemcy, JLL, informuje: „Pierwsze trzy miesiące 2017 r. na warszawskim rynku biurowym można uznać za bardzo udane. Popyt sięgnął prawie 194 000 mkw., do użytku oddano duże projekty, a współczynnik pustostanów nieznacznie spadł. Deweloperzy wierzą w chłonność warszawskiego rynku, co jest poparte wysoką absorpcją powierzchni biurowej. W rezultacie dynamicznie rozwija się szczególnie biurowe centrum miasta”.

Od stycznia do marca 2017 r. zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe było bardzo wysokie. W dużej części był to rezultat świetnego kwartału dla centrum Warszawy, gdzie podpisano umowy na prawie 93 500 mkw.

Inne rejony Warszawy również mają za sobą udany kwartał, w szczególności Mokotów oraz Jerozolimskie, które łącznie odpowiadają za 72% popytu poza centrum.

Nowy najemca w centrum handlowym NoVa Park

Szczepan BIO_NoVa ParkDo grona najemców NoVa Park w Gorzowie Wielkopolskim dołączył SZCZEPAN BIO – sklep z ekologiczną żywnością, suplementami diety i naturalnymi kosmetykami.
W ofercie sklepu SZCZEPAN BIO klienci NoVa Park mogą znaleźć m.in. produkty bez glutenu, bez laktozy, wegetariańskie, wegańskie, a także kozi nabiał, drób z chowu ekologicznego oraz swojskie wyroby wędliniarskie. Sklep SZCZEPAN BIO o powierzchni 57,2 m2 zlokalizowany jest na I piętrze naprzeciwko sklepu klubowego Stali Gorzów.

Nowy najemca lokalu handlowego we Wzorcowni Włocławek

Vistula
Do grona najemców lokali handlowych Wzorcowni Włocławek  dołączył sklep znanej polskiej marki odzieżowej Vistula. Sklep Vistuli, o powierzchni 79m2 otworzył się na poziomie 0, w budynku głównym centrum handlowego, obok salonu Ochnik.
Vistula to od lat jedna z najbardziej znanych i rozpoznawalnych marek w Polsce. Flagowym produktem marki są eleganckie  garnitury uszyte z tkanin pochodzących od renomowanych europejskch dostawców między innymi Marzotto, Guabello, Tallia di Delfino, czy Lanificio Zignone.
Wzorcownia jest pierwszym i jedynym we Włocławku wielofunkcyjnym projektem urbanistycznym zlokalizowanym w samym centrum miasta, w bezpośrednim sąsiedztwie stacji PKP i PKS.  Powstała w roku 2009,  w wyniku rewitalizacji XIX-wiecznej fabryki fajansu. Posiada 25,5 tys. mkw. powierzchni handlowej.
Za zarządzanie i komercjalizację Wzorcowni Włocławek odpowiada firma Multi Corporation, jeden z największych właścicieli, zarządców oraz deweloperów wysokiej jakości centrów handlowych w Europie oraz Turcji.

Archicom kupuje teren inwestycyjny na wrocławskich Krzykach

hand-1311786_640

Wrocławski deweloper Archicom, sfinalizował transakcję zakupu gruntu o powierzchni ok. 2,45 ha. Kompleks zlokalizowany we wrocławskiej dzielnicy Krzyki dostępny jest zarówno od ul. Przyjaźni jak i Karkonoskiej. Cena zakupu nieruchomości to ok. 26.6 mln zł. Działka przeznaczona jest w planie zagospodarowania terenu pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną i umożliwia budowę ok. 520 apartamentów.

Nowa inwestycja cechuje się dogodnym położeniem – blisko głównej arterii Powstańców Śląskich, co gwarantuje dogodny dojazd zarówno do centrum, jak i w kierunku autostrady i wyjazdu z miasta.

W ofercie znajdzie się około 520 apartamentów o zróżnicowanych metrażach. Klienci mogą spodziewać się sprawdzonych układów mieszkań, znanych z innych inwestycji dewelopera.

Zakup gruntu finansowany jest częściowo z wpływów z emisji akcji serii E przeprowadzonej w marcu 2016 r. oraz częściowo z wpływów z emisji obligacji serii M2/2017 przeprowadzonej w marcu 2017 r.

Lokal handlowy Top Secret w Galerii Tarnovia

TARNOVIA

Do grona najemców centrum handlowego Tarnovia dołączy polska marka modowa Top Secret, która tym samym wraca do Tarnowa.

Nowy salon o powierzchni 117 m kw. zostanie ulokowany na parterze centrum. Prace aranżacyjne na nowej powierzchni ruszą w maju br. Zakupy w tarnowskim sklepie będzie można zrobić jeszcze w tym półroczu.

Top Secret, który jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych polskich brandów, dołączy tym samym do grona unikalnych marek na mapie Tarnowa, takich jak H&M, New Yorker czy ESOTIQ, posiadających swoje salony wyłącznie w Galerii Tarnovia.

 

JYSK nowym najemcą w centrum handlowym Port Łódź

JYSK

Łódzkie centrum handlowe, należące do IKEA Centres Polska, powiększyło portfolio marek o JYSK GROUP. Nowy najemca zajął powierzchnię 900 mkw.

JYSK to  światowa marka oferująca artykuły wyposażenia wnętrz oraz akcesoria dekoracyjne do domu i ogrodu. JYSK otworzył swój pierwszy sklep w Polsce w 2000 roku. Lokal w Porcie Łódź jest 204 sklepem tej skandynawskiej sieci w naszym kraju.

JYSK GROUP ma swoje korzenie w Skandynawii. Pierwszy sklep otwarto w Danii w 1979 roku. Dziś JYSK GROUP posiada ponad 2400 sklepów oraz 20000 pracowników w 45 krajach.

Nieruchomości komercyjne za 475 mln euro – to zakupy w I kw. 2017

staniszewska_anna_5_

W pierwszym kwartale 2017 roku podmioty zainwestowały  w nieruchomości komercyjne w Polsce 475 mln EUR, co w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku oznacza niewielki spadek. Eksperci BNP Paribas Real Estate Poland podkreślają, że ostatnie 12 miesięcy (marzec 2016 – marzec 2017) to rekordowy czas z  12,5 proc. wzrostem.  Łączny wolumen transakcji osiągnął  4,58 mld EUR.

Sektor hotelowy przeżywa prawdziwy rozkwit. Wpływ na to ma coraz atrakcyjniejsza oferta turystyczna bezpośrednio przekładająca się na większą liczbę turystów zagranicznych i krajowych.

Od stycznia do marca wartość inwestycji w krajowy sektor hotelowy wyniosła rekordowe 240 mln EUR, co stanowiło 47 proc. łącznego wolumenu odnotowanych transakcji. Eksperci BNP Paribas Real Estate Poland przewidują, że w średniookresowej perspektywie wzmożone zaangażowanie kapitału w ten sektor utrzyma się.

Warszawa nadal na celowniku

W pierwszym kwartale w Warszawie odnotowano sześć kluczowych transakcji, których łączna wartość stanowiła 47 proc. udziału w rynku. Pomimo nieznacznej kompresji stóp kapitalizacji i wzrostowi odsetka niewynajętej powierzchni biurowej, rynek inwestycyjny optymistycznie patrzy na Warszawę.

REIT-y stają się faktem

Istotnym elementem mającym wpływ na kondycję rynku inwestycyjnego w nieruchomości komercyjne są kolejne kroki w procedowaniu ustawy o REIT-ach. Zgodnie z rządowymi założeniami, prace nad ustawą mają zakończyć się jeszcze w 2017 roku, a same zapisy mają wejść w życie w 2018 roku.

W kwietniu na warszawskim parkiecie zadebiutowała pierwsza spółka działająca w formule REIT. Wartość przeprowadzonej oferty IPO Griffin Premium RE.. wyniosła około 118 mln EUR. W pierwotnej ofercie akcjonariuszami spółki zostali nie tylko krajowi i zagraniczni inwestorzy indywidualni zainteresowani rynkiem nieruchomości komercyjnych, ale także zagraniczni inwestorzy instytucjonalni np. Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.

Prostota w funkcjonowaniu i duża zyskowność REIT-ów wpłynie na wzrost zainteresowania sporej liczby – także nowych – inwestorów rynkiem kapitałowym. Już dziś wiemy, że warszawska giełda zapowiada kolejne dwa, trzy debiuty spółek w formule REIT do końca roku – komentuje Anna Staniszewska, Dyrektor Działu Badań Rynkowych i Doradztwa w Regionie Europy Środkowej i Wschodniej.

źródło: BNP Paribas Real Estate

Regionalne rynki biurowe po pierwszym kwartale 2017

bielany_business_point

Polish Office Research Forum opublikował dane za pierwszy kwartał 2017 r. dotyczące rynku powierzchni biurowych w ośmiu głównych miastach regionalnych w Polsce (Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Łódź, Szczecin, Lublin). Dane rynkowe, które są przygotowywane wspólnie przez zespół analityków, dotyczą zasobów nowoczesnej powierzchni biurowej, nowych obiektów oddanych do użytkowania, liczby i wielkości transakcji najmu oraz ilości powierzchni niewynajętej.

  • Na koniec pierwszego kwartału 2017 r. łączne zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w ośmiu miastach regionalnych wyniosły 3 989 400 m2. Najwięcej powierzchni znajduje się w Krakowie (941 000 m2), Wrocławiu (866 000 m2) oraz Trójmieście (636 700 m2).
  • W pierwszym kwartale 2017 roku do użytkowania oddano 13 budynków o łącznej powierzchni 67 200 m2. Najwięcej nowej powierzchni – 28 200 m2 ukończono w Krakowie oraz we Wrocławiu (17 900 m2). Największymi projektami były Bielany Business Point o powierzchni 12 000 m2 we Wrocławiu, oraz dwa budynki w Krakowie – budynek G w kompleksie Bonarka for Business o powierzchni 10 000 m2 oraz Orange Office Park III Den Hague o powierzchni 9600 m2.
  • Na ośmiu głównych rynkach regionalnych do wynajęcia pozostawało blisko 386 000 m2 powierzchni biurowej, co stanowi 9,7% łącznych zasobów (spadek o 0,6 pp. w porównaniu z analogicznym okresem w 2016 roku). Najwyższy współczynnik powierzchni niewynajętej odnotowano w Katowicach – 14,6%, a najniższy w Łodzi – 5,8%.
  • Całkowity wolumen transakcji najmu zawartych w pierwszym kwartale 2017 roku wyniósł ponad 177 700 m2. Najwięcej powierzchni w pierwszym kwartale 2017 roku zostało wynajęte we Wrocławiu (58 900 m2) oraz Krakowie (52 500 m2).

  • Wśród największych transakcji w pierwszym kwartale 2017 roku można wymienić: przedłużenie umowy przez firmę Energa Group w kompleksie Olivia Business Centre w Gdańsku (15 100 m²), nową umowę najmu zawartą przez firmę Capgemini w kompleksie Business Garden Wrocław (13 100 m2) oraz umowę przednajmu powierzchni 10 500 m2 podpisaną przez firmę EY we Wrocławiu (Sagittarius Business House),

    informacja prasowa PORF

WGN sprzedaje hotel w Karpaczu – za 15,9 mln zł

hotel

Firma WGN została agentem sprzedaży bardzo atrakcyjnej nieruchomości komercyjnej w jednej z topowych lokalizacji turystycznych w Polsce. Chodzi o Karpacz w Sudetach i czterogwiazdkowy hotel Alpejski w Karpaczu. Obiekt wybudowany został w  stylu tyrolskim. Pod koniec 2016 roku oddano go do użytku dla gości z nową siłownią oraz przestrzenią relaksacyjną.

Hotel położony na działce o pow. 13 950 m2.  Do dyspozycji gości m.in. 36 w pełni wyposażonych pokoi, dwupokojowe studio, luksusowy apartament, basen, gabinet SPA, jacuzzi, sauna: sucha i parowa, sauna fińska w ogrodzie, klimatyzowana sala konferencyjna na 80 osób, taras oraz rozległy ogród.

Wkrótce otworzą odnowione Muzeum Warszawy

fasady-z-wieĹĽy_bartosz_bobkowski
Zakończył się prowadzony od 2014 remont Muzeum Warszawy. Projekt odNowa obejmował modernizację, konserwację i digitalizację obiektów i 11 zabytkowych kamienic muzeum, a także realizację nowej wystawy „Rzeczy warszawskie”.
Jego zwieńczeniem jest otwarcie siedziby głównej już 26-28 maja 2017 roku podczas dwudniowego, otwartego wydarzenia na Rynku Starego Miasta. Na ten weekend przygotowano wiele atrakcji m.in.: projekcje i pokazy na kamienicach, instalację na Rynku i koncert Sinfonii Varsovii.
– Muzeum Warszawy jest instytucją kultury m.st. Warszawy. Właśnie otwieramy zupełnie nowy rozdział w naszej ponad 80-letniej historii. Powrót do siedziby głównej na Rynku Starego Miasta, połączony z otwarciem nowej wystawy głównej będzie doskonałym przypieczętowaniem wieloletnich, intensywnych prac całego zespołu muzeum – mówi  Ewa Nekanda-Trepka Dyrektor Muzeum Warszawy.
W ramach Projektu OdNowa przeprowadzony został  pierwszy od czasu powojennej odbudowy Starego Miasta gruntowny remont kamienic muzealnych, z wyłączeniem piwnic (wyremontowanych w poprzednich latach), przywracający założoną przez konserwatorów w latach 50. XX wieku kolorystykę elewacji oraz walory detali architektonicznych. Wszystkie prace wewnątrz i na zewnątrz zostały zaprojektowane i przeprowadzone w taki sposób, by przy zachowaniu pierwotnego układu przestrzennego poszczególnych budynków zadbać o optymalny układ funkcjonalno-przestrzenny wynikający z funkcji muzealnych.
Całościowy koszt inwestycji to ponad 64 mln zł, z czego 46 mln zł to fundusze z dotacji inwestycyjnej Urzędu m. st. Warszawy, a ponad 18 mln zł to wartość dofinansowania z Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Będą mieszkania w zabytkowej drożdżowni w Warszawie

Aroma_Park

Pracownia KAPS Architekci zaprojektuje Aroma Park, nową inwestycję mieszkaniową fińskiego dewelopera YIT. W ramach projektu Finowie przywrócą dawny blask jednemu z najważniejszych zabytków północnej Warszawy – zabytkowej drożdżowni Henryka Bienenthala z lat 1902-1904.

Teren z XIX wiecznym rodowodem zawiera budynki historyczne o przeznaczeniu przemysłowym, wzniesione z cegły ceramicznej. Ceglane elewacje i sylwety nowych budynków będą charakteryzować się prostą formą i oszczędnym operowaniem detalem, przez co łatwo wkomponują się w otoczenie – wyjaśnia Maciej Parysek, architekt z pracowni projektowej KAPS Architekci.

W ramach I etapu Aroma Park powstanie 79 mieszkań o średniej powierzchni 51 m2 (ponad 4 tys. m2 PUM). Budynki będą posiadać 4 kondygnacje naziemne i jedną podziemną, z  95 miejscami postojowymi, gotowymi do ładowania pojazdów elektrycznych i hybrydowych.

Rozpoczęcie prac budowlanych pierwszego etapu inwestycji planowane jest na IV kwartał 2017 roku. W kwietniu ruszyła przedsprzedaż, w cenach od 5 900 zł za m2.

Prologis zbudował magazyny BTS dla Mebli Agata

Prologis Park Piotrkow II_BTS Agata (2)

Prologis  poinformował o zakończeniu budowy obiektu typu build-to-suit (BTS) o powierzchni 42 170 metrów kwadratowych dla swojego długoletniego klienta – firmy Agata w Prologis Park Piotrków II.

Prologis Park Piotrków II to centrum logistyczne, składające się obecnie z dwóch budynków magazynowych o powierzchni 59 700 metrów kwadratowych. Jest położone na przedmieściach Piotrkowa Trybunalskiego, oddalone zaledwie 40 kilometrów od stolicy regionu – miasta Łodzi. Park leży bezpośrednio u zbiegu dwóch głównych szlaków komunikacyjnych: autostrady A1/E75, łączącej północną i południową Polskę oraz drogi ekspresowej nr 8/E67 łączącej Pragę, aglomerację Śląską, Warszawę z Białymstokiem i Wilnem.

Jaka wartość inwestycji w nieruchomości na świecie?

hands-600497_640

1,39 biliona USD – tyle w 2017 roku wyniesie wartość inwestycji w nieruchomości w skali globu.  Te wyliczenia dostarcza Cushman & Wakefield w raporcie The Atlas Summary 2017.

Najwięcej zainwestowanego kapitału przypadnie na kraje Azji i Pacyfiku – 44%, czyli 611 mld USD. Z kolei udział Ameryki Północnej i regionu EMEA w łącznym wolumenie będzie niższy i wyniesie odpowiednio 34% (470 mld USD) i 22% (307 mld USD)

Wg twórców raportu popyt inwestycyjny w bieżącym roku utrzyma się na wysokim poziomie, głównie dzięki pojawieniu się na rynku nowych graczy i rosnącemu zainteresowaniu inwestorów dywersyfikacją portfeli nieruchomości. Ponadto popyt na nieruchomości inwestycyjne będzie przewyższać podaż, co przełoży się na utrzymanie wyższych cen w najbliższej przyszłości.

Wolumen transakcji inwestycyjnych (w tym grunty i nieruchomości mieszkaniowe wielorodzinne, aktywa o wartości powyżej 5 mln USD)

Wolumen transakcji inwestycyjnychŹródło: Cushman & Wakefield, RCA

Inne najważniejsze ustalenia raportu The Atlas Summary 2017:

  • W 2017 r. wielu inwestorów będzie nadal koncentrować się na największych miastach w celu minimalizowania ryzyka, zwiększenia płynności i budowania portfeli inwestycyjnych w oparciu o długoletnie inwestycje.
  • Inwestorzy zainteresowani wzrostem lub wyższym zwrotem z inwestycji będą poszukiwać nowych możliwości lokowania kapitału. Mogą między innymi chętniej podejmować nowe rodzaje ryzyka na głównych rynkach inwestycyjnych, a także drugorzędnych w najbardziej atrakcyjnych krajach oraz w wybranych lokalizacjach, w tym na niektórych rynkach wschodzących.
  • Dalszy wzrost zainteresowania nowymi segmentami rynku i stylami inwestowania we wszystkich regionach. Dywersyfikacja portfeli inwestycyjnych staje się coraz bardziej powszechna i odzwierciedla zmieniające się trendy w zakresie demografii, postępu technologicznego, mobilności i funkcji miejskich. Do nowych kategorii aktywów zalicza się m.in. nieruchomości mieszkaniowe (np. domy opieki dla seniorów), centra danych oraz położone w obrębie miast obiekty logistyczne i rekreacyjne.

Nowi najemcy w centrum handlowym Galeria Pestka

Bricomarche
Centrum handlowe Galeria Pestka w Poznaniu zyskuje nowych najemców lokali handlowych.  19 kwietnia  otworzył się  market budowlany sieci Bricomarché  Na przełomie kwietnia i maja Pestka zapowiada kolejne otwarcia.
Powierzchnia nowego marketu Bricomarché znajdującego się na poziomie 0 Galerii, wynosi 4,826.25 m2 . Wśród nowych najemców są również sklep Tuptaj Tu (pow.  27,46 m2.) Sklep oferuje obuwie dziecięce.  24 kwietnia, również na 1 piętrze otworzyło się Biuro Obsługi Klienta Enea. (pow. 180,43 m2 ).

2,5 mld zł podatku od PKO BP dla państwa

pko-bp-nagrodzony-podatki-foto_2

Taki podatnik jest na wagę złota. 2,5 mld zł – taką kwotę z tytułu podatków odprowadził do budżetu państwa największy bank w Polsce, czyli PKO BP. Wysokość daniny jest dwukrotnie większa niż przed rokiem.

Pod względem wysokości podatków PKO Bank Polski jest numerem jeden wśród instytucji finansowych i numerem dwa wśród wszystkich firm w Polsce. Działalność banku ma nie tylko przełożenie na państwową kasę, lecz także na całą gospodarkę i rozwój polskich przedsiębiorstw.

Z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych odprowadziliśmy do budżetu państwa 1 mld 120 mln podatku. To stanowi 4,6 proc. ogólnych wpływów budżetowych z tego tytułu. Są to wpływy nie tylko od instytucji finansowych, ale też z ogółu działalności polskiej gospodarki – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Danuta Szymańska, dyrektor pionu rachunkowości w PKO Banku Polskim.

Z aktywami na poziomie 285,6 mld zł i zyskiem netto w wysokości 2,87 mld zł (dane za 2016 rok) PKO Bank Polski jest nie tylko liderem sektora bankowego, ale i największą w Polsce instytucją finansową o strategicznym znaczeniu dla gospodarki. Ma najwyższe, sięgające prawie 18 proc. udziały w rynku kredytowym, a statystycznie co trzeci kredyt hipoteczny na zakup mieszkania  udzielany jest przez PKO Bank Polski.

Newseria Biznes

Echo Investment podsumowuje rok 2016

noblilis

W ubiegłym roku Echo rozpoczęło budowę 200 tys. m.kw. przestrzeni biurowej, mieszkaniowej i handlowej, oraz oddało do użytku 170 tys. m.kw. To dwukrotnie więcej, niż w 2015 roku. Zespoły leasingowe wynajęły o 80% więcej powierzchni biurowej i o 30% więcej powierzchni handlowej niż w roku ubiegłym. Sprzedawcy segmentu mieszkaniowego przekonali klientów do zakupu 925 mieszkań – o 56% więcej niż w roku ubiegłym.

Spółka planuje rozpoczęcie budowy 182 tys. mkw. przestrzeni biurowej, handlowej i mieszkaniowej łącznie oraz oddanie do użytku ponad 150 tys. m.kw. we wszystkich sektorach.

Ubiegły rok był bardzo rentowny dla akcjonariuszy spółki. Po raz pierwszy w historii Echo Investment podzieliło się zyskiem ze swoimi inwestorami. W 2016 roku całkowity zwrot z akcji Echo Investment wyniósł 62%, wliczając w to cenę akcji oraz wypłaconą lub zadeklarowaną dywidendę.

W 2016 roku przychody grupy Echo Investment wyniosły PLN 480 mln, zysk operacyjny – PLN 605 mln i zysk netto w wysokości PLN 388 mln. Wartość aktywów spółki wyniosła PLN 3.4 mld. Zadłużenie w grupie utrzymuje się na niskim poziomie. Wskaźnik długu netto do aktywów ogółem pomniejszonych o gotówkę spadł do 24%, z 50% w roku 2015.

Carrefour z supermarketem premium w Olsztynie

Carrefour Polska otworzył pierwszy w Olsztynie supermarket formatu premium – w Galerii Aura.

.W supermarkecie, na powierzchni około 1 600 mkw., klienci znajdą ponad 12 tysięcy różnych produktów, w tym przede wszystkim szeroki wybór produktów świeżych. W strefie „Targ Świeżości” można wybierać spośród prawie 200 rodzajów warzyw i owoców, w tym warzyw i owoców bio, jak również wielu wysokiej jakości produktów regionalnych, pochodzących od lokalnych producentów i rolników.

Wyróżnikiem supermarketu Carrefour w Galerii Aura są wędliny i mięso, pochodzące od lokalnych dostawców. Ponadto klienci mogą skorzystać także z wyrobów dojrzewalni wołowiny oraz usługi świeżego mielenia mięsa. Natomiast z myślą o wszystkich miłośnikach piw, w Strefie Alkoholi, Carrefour udostępnia szeroką gamę około piw regionalnych oraz rzemieślniczych.

 

Stan surowy mieszkań od Bouygues Immobilier we Wrocławiu

Belleville_3_kwiecien 2017

Na osiedlu przy ul. Pięknej, inspirowanym paryską dzielnicą Belleville, zaczęły się prace wykończeniowe. To kolejna wrocławska inwestycja Bouygues Immobilier. Belleville zostanie oddane do użytku w czerwcu 2017 roku.

Budowa osiedla Belleville, czyli dwóch połączonych ze sobą budynków przy ul. Pięknej, osiągnęła stan surowy zamknięty. Inwestor nawiązuje do ojczystej stylistyki – ściany holu ozdobią eleganckie białe płytki przypominające te z paryskiego metra, a na posadzkach pojawi się biało-czarny wzór w stylu retro.

W Belleville znajdzie się w sumie 131 mieszkań, od przytulnych kawalerek do czteropokojowych apartamentów o powierzchni prawie 100 mkw. Mieszkania będą dwustronne i dobrze doświetlone dzięki wysokim oknom. Z kolei kuchnie zostały zaprojektowane jako osobne pomieszczenia, a mieszkania na parterze mają wysokość zwiększoną do ok. 3 metrów.

Zgodnie z planem, Belleville zostanie oddane do użytku latem 2017 roku (wykonawcą jest firma Karmar). Do tej pory nabywców znalazło już ponad 70% mieszkań.

Echo Polska Properties kupiło Park Handlowy Zakopianka

zakopianka

Echo Polska Properties sfinalizowało transakcję zakupu Parku Handlowego Zakopianka w Krakowie za 53,3 mln euro od funduszu zarządzanego przez Tristan Capital Partners. Nowego właściciela nieruchomości w transakcji reprezentowała firma doradcza Savills.

Umowa wstępna w sprawie zakupu nieruchomości podpisana została w grudniu 2016 r. Transakcja nie obejmuje hipermarketu Carrefour i sklepu DIY Castorama. Sprzedającym jest Fundusz European Property Investors Special Opportunities 3 (EPISO3), zarządzany przez Tristan Capital Partners. Dla spółki Echo Polska Properties, która od 2016 roku jest częścią grupy kapitałowej Griffin Real Estate – Oaktree – PIMCO, Park Handlowy Zakopianka jest 24 funkcjonującą nieruchomością w portfelu.

Park Handlowy Zakopianka zlokalizowany przy ul. Zakopiańskiej 62 w Krakowie. Budynek powstał na terenie byłych Krakowskich Zakładów Sodowych Solvay. Część parku handlowego stanowiąca przedmiot transakcji obejmuje blisko 27 500 m kw. Do najemców parku należą m.in. Cinema City, Decathlon, Euro RTV AGD, Intersport, Jysk, Komfort i Reserved.

JLL zarządcą biurowca Nowa Fabryczna w Łodzi

NowaFabryczna_1

Firma JLL została wybrana przez Skanska Property Poland na zarządcę budynku biurowego Nowa Fabryczna w Nowym Centrum Łodzi. Budynek zostanie przejęty w zarządzanie 30 czerwca tego roku.

JLL będzie świadczyć pełne spektrum usług z obszaru zarządzania nieruchomościami – od sprawnego przejęcia opieki nad budynkiem, przez utrzymywanie jak najlepszych i efektywnych relacji z najemcami, po zastosowanie innowacyjnych narzędzi współpracy zarówno z firmami mającymi swoją siedzibę w obiekcie. JLL będzie również odpowiadać za nadzór nad kwestiami technicznymi, operacyjnymi, administracyjnymi i finansowymi w budynku.

Nowa Fabryczna to druga po Green Horizon inwestycja biurowa Skanska Property Poland w Łodzi. Budynek usytuowany będzie na skrzyżowaniu ulic Knychalskiego i Składowej.

Projekt zaoferuje najemcom ok. 21 500 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowo-usługowej. Zakończenie budowy planowane jest na przełom II i III kwartału 2017 r. Nowa Fabryczna składa się z siedmiu kondygnacji naziemnych oraz dwóch podziemnych, z 210 miejscami parkingowymi dla najemców. Zielony charakter budynku potwierdzi międzynarodowy certyfikat środowiskowy LEED na poziomie Gold.

 

BIK publikuje wyniki za 2016 r

BIK - SCL Sosnowiec

Biuro Inwestycji Kapitałowych S.A. w 2016 osiągnęło 16,8 mln zł skonsolidowanych przychodów i 4,7 mln zł zysku netto. 

Deweloper magazynowych i handlowych nieruchomości komercyjnych poprawił wyniki   o 57% względem 3 mln zł uzyskanych w 2015 r. W efekcie wskaźnik rentowności netto w minionym roku był na poziomie 27,7 proc. i był o ponad 10 p.p. wyższy niż rok wcześniej.

Wartość kapitałów własnych Biura Inwestycji Kapitałowych na koniec 2016 roku wyniosła 90,1 mln zł, co oznacza wzrost w ujęciu r./r. o 35%. Na osiągnięty wzrost wpływ miała przede wszystkim zakończona sukcesem publiczna emisja akcji o wartości ponad 20,3 mln zł oraz osiągnięte całkowite dochody.

Grupa zarządza aktualnie trzema parkami logistycznymi: Centrum Logistycznym Kraków I, Centrum Logistycznym Kraków II oraz Śląskim Centrum Logistycznym w Sosnowcu o łącznej powierzchni najmu wynoszącej 55,8 tys. m2. W ramach dywersyfikacji działalności zajmuje się także budową i wynajmem nowoczesnych powierzchni handlowych w segmencie parków handlowych (retail parków).

NEONET z większym lokalem handlowym w Ciechocinku

NEONET  w Ciechocinku przenosi się tylko o ulicę dalej – ze Stolarskiej 3A na Piekarską 4.

Nowy salon będzie miał niemal trzykrotnie większą niż dotychczas powierzchnię – 260 m2. W nowym salonie znajdzie się cały asortyment znany już Klientom NEONET w Ciechocinku, a także wiele nowości z kategorii AGD, RTV, IT, GSM, FOTO i NAVI oraz wszelkie akcesoria z tym związane – dodaje.

 

Perfetti Van Melle zostaje w biurach The Park Warsaw

The Park Warsaw

Perfetti Van Melle Polska, producent i dystrybutor takich marek spożywczych jak Mentos czy Chupa Chups, zostaje w kompleksie biurowym The Park Warsaw w Warszawie. Spółka przedłużyła umowę najmu biura o powierzchni 700 m kw. Knight Frank doradzał najemcy w procesie wynajmu.

Perfetti Van Melle Polska zajmuje się produkcją i dystrybucją cukierków, lizaków oraz gum do żucia w ponad 150 krajach.

The Park Warsaw to kompleks biurowy klasy A, należący do AIG oraz White Star Real Estate. Znajduje się przy ul. Krakowiaków, w miejscu znakomicie skomunikowanym zarówno z pobliskimi Alejami Jerozolimskimi, jak i głównymi arteriami prowadzącymi na Mokotów i Służewiec – Alejami Krakowskimi, ul. Żwirki i Wigury oraz Łopuszańską.

Polacy zadowoleni ze swojej pracy? Nie szukają nowych posad

work-service-slezak-foto

Z opublikowanej siódmej edycji raportu „Barometr Rynku Pracy”, który na zlecenie Work Service opracował instytut badawczy Millward Brown, wynika, że tylko 17,9 proc. Polaków zastanawia się nad zmianą miejsca zatrudnienia. To najniższy wynik w całej historii badania. Eksperci oceniają, że jest on efektem obserwowanego w ostatnich miesiącach wzrostu wynagrodzeń, który przełożył się na większą satysfakcję pracowników.

Blisko połowa (45,5 proc.) z pracowników, którzy chcą zmienić pracę, decydują się na to ze względu na niskie zarobki.  chce zmienić posadę z powodu zbyt niskich zarobków. W porównaniu z poprzednim sondażem sprzed pół roku ten odsetek zmniejszył się o 13,6 pkt proc. Na znaczeniu zyskuje za to możliwość awansu, która niemal równie często motywuje do szukania nowej pracy. Ważna jest też chęć samorealizacji, którą wskazało ponad 36 proc. badanych. Z kolei co trzeci Polak (29,3 proc.) zaczyna się rozglądać za inną posadą z powodu nudy i rutyny.

Zmieniają się nie tylko powody, lecz także sposoby poszukiwania nowego pracodawcy.

– Spada znaczenie targów pracy i urzędów pracy w procesie poszukiwania zatrudnienia – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Tomasz Ślęzak, wiceprezes Work Service SA. – Networking czy sieć kontaktów, relacje ze znajomymi, przyjaciółmi i rodziną są nadal istotnym źródłem pozyskiwania informacji dotyczących pracy.

Blisko połowa (45,5 proc.) osób szukających pracy cyklicznie przegląda też zakładki „Kariera” na stronach internetowych firm i korporacji. Ta metoda szukania nowej posady jest dwukrotnie bardziej popularna niż media społecznościowe, z których korzysta 21,8 proc. osób. W porównaniu z poprzednią edycją badania oznacza to spadek o 6,7 pkt proc.

Newseria Biznes

Inwestycje w młode firmy ze zwrotem rzędu kilkuset procent

1419567691_podlaski_fundusz_firmy

Współpraca z funduszami venture capital to dla innowacyjnych start-upów szansa na szybki rozwój – podkreślają przedstawiciele Podlaskiego Funduszu Kapitałowego . Dodają, że korzyści są obopólne. Osiągają  zwykle dwucyfrowe stopy zwrotu z inwestycji w start-upy. Najlepsze firmy pozwalają inwestorom zarobić kilkaset procent.

 Jako fundusz osiągamy bardzo różne stopy zwrotu, oczywiście najbardziej medialne są przypadki, gdy sięgają one kilkuset procent. Natomiast trzeba sobie zdawać z tego sprawę, że tak się dzieje niezwykle rzadko, przeciętnie są to raczej dwucyfrowe wyniki – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Maciej Dardziński, menadżer inwestycyjny z Podlaskiego Funduszu Kapitałowego.

Istniejący od 1995 roku Podlaski Fundusz Kapitałowy zamierza w tym roku zainwestować w dwa nowe start-upy. Jeden z nich działa w branży fintech, drugi – w branży outsourcingu – ma ambicje wykraczające poza granice Polski. Portfolio funduszu ma się też pomniejszyć o dwie firmy.

W portfelu PFK znajduje się obecnie 10 przedsiębiorstw z rozmaitych branż. Są to m.in.: technologiczny BitCraft, agencja ochrony mienia Stekop, kino wielosalowe CinemaLumiere, spółka doradztwa energetycznego ABZ Energia, firma LSA wytwarzająca zaawansowane technologicznie kruszywo dla branży budowlanej oraz hurtownia budowlanych materiałów ekologicznych MBI Group.

Newseria Biznes

Centra handlowe rozwijają się przez rozbudowę

magdalena_sadal_cw

Głównym czynnikiem rozwoju rynku centrów handlowych w Europie w najbliższych dwóch latach będą rozbudowy istniejących obiektów. Takie wnioski płyną z Z najnowszego raportu Cushman & Wakefield European Shopping Centre Development.

Na początku bieżącego roku łączne zasoby powierzchni handlowej w Europie wynosiły 159,4 mln m kw., z czego 108,6 mln m kw. przypadało na Europę Zachodnią i 50,8 mln m kw. na Europę Środkowo-Wschodnią. Oznacza to, że w ubiegłym roku europejski rynek centrów handlowych powiększył się o 4,5 mln m kw. Podaż rosła najszybciej w Rosji, gdzie – pomimo zaniechania realizacji kilku projektów – w drugiej połowie 2016 roku oddano do użytku więcej powierzchni handlowej (863 tys. m kw.) niż w Polsce, Francji i Turcji razem wziętych (748 tys. m kw.), czyli trzech kolejnych rynkach o największej aktywności deweloperskiej.

Podaż powierzchni handlowej w II poł. 2016 r. (m kw.).jpg

Łączna podaż nowej powierzchni handlowej w najbliższych dwóch latach może wynieść 6,8 mln m kw.

Justin Taylor, dyrektor działu powierzchni handlowych w regionie EMEA w firmie Cushman & Wakefield, komentuje: „Właściciele centrów handlowych wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów w zakresie oferty pozazakupowej. Deweloperzy coraz częściej stawiają na nowe formaty zarówno z licznymi punktami gastronomicznymi, jak i bogatą ofertą rozrywkową i rekreacyjną, aby zwiększyć odwiedzalność, wydłużyć czas spędzany przez klientów w galerii handlowej.Rozbudowy istniejących centrów handlowych dostarczą około jednej czwartej planowanej nowej podaży”

Europa Zachodnia

W 2016 roku Francja była najbardziej dynamicznie rozwijającym się rynkiem centrów handlowych w Europie Zachodniej. Kraj ten jest także liderem pod względem wolumenu powierzchni w przygotowaniu – w latach 2017-18 powstanie we Francji ponad 931 tys. m kw., z czego ok. 56% w największych miastach: Paryżu, Marsylii, Lille i Lyonie.

W Wielkiej Brytanii mimo zawirowań politycznych i Brexitu  na rynek  trafi łącznie 438 tys. m kw. – głównie w ramach rozpoczętych już inwestycji deweloperskich. Pod względem wolumenu powierzchni w przygotowaniu Wielka Brytania zajmuje drugie miejsce za Francją.

W pierwszej piątce najszybciej rozwijających się miast Europy Zachodniej znalazły się: Paryż, Marsylia, Helsinki, Madryt i Londyn.

Podaż powierzchni handlowej planowana w Europie Zachodniej na lata 2017-18 (m kw.).jpg

Europa Środkowo-Wschodnia

W latach 2017-18 najwięcej nowej powierzchni w centrach handlowych może powstać w Turcji – aż 1,55 mln m kw. Na drugim miejscu w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem wolumenu powierzchni handlowej w przygotowaniu znajduje się Rosja, w której planowana podaż może wynieść 1,46 mln m kw. Największe realizowane obiekty to m.in. moskiewskie centrum handlowe Vegas III o powierzchni 120 tys. m kw. i rozbudowa centrum handlowego Evropa w Kursku (107 tys. m kw.).

W Polsce deweloperzy planują dostarczyć na rynek 546 tys. m kw. nowej powierzchni handlowej w najbliższych dwóch latach, co stanowi trzeci wynik w skali Europy Środkowo-Wschodniej. Wśród dużych centrów handlowych pozostających w budowie na uwagę zasługują Galeria Północna (64 tys. m kw.) w Warszawie, Wroclavia (64 tys. m kw.) we Wrocławiu, Forum Gdańsk (62 tys. m kw.) i Serenada (42 tys. m kw.) w Krakowie.

Magdalena Sadal, Starszy konsultant w dziale Doradztwa i Badań Rynkowych, Cushman & Wakefield, powiedziała: „W drugiej połowie 2016 roku Polska utrzymała pozycję jednego z liderów rozwoju sektora centrów handlowych w Europie, plasując się na 2. miejscu pod względem ilości dostarczonej nowej powierzchni w galeriach handlowych. Ostatnio nowe galerie powstały m.in. w Poznaniu, Gdańsku oraz mniejszych ośrodkach, jak Legionowo, Mysłowice czy Mielec.  Silne fundamenty gospodarki, w tym m.in. dynamicznie rosnąca sprzedaż detaliczna, ale również zmieniające się zwyczaje zakupowe Polaków, sprzyjają dalszemu rozwojowi rynku centrów handlowych, zarówno w aspekcie ilości nowo dostarczanej powierzchni, jak i coraz bardziej widocznych zmian jakościowych istniejących już obiektów”.

Z kolei Czechy mogą liczyć na 57 tys. nowej powierzchni handlowej w latach 2017-18, z czego prawie 80% powstanie w ramach rozbudowywanych obiektów.

Podaż powierzchni handlowej planowana w Europie Środkowo-Wschodniej na lata 2017-18 (m kw.).jpg

źródło: Cushman and Wakefield

JLL ponownie został partnerem strategicznym ABSL w Polsce

JLL został po raz kolejny wybrana Partnerem Strategicznym ABSL (Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych – Association of Business Service Leaders) w Polsce. JLL to  doradca w obszarze nieruchomości rzecz firm z sektora usług dla biznesu.

W 2016 r. firma doradzała przedstawicielom sektora BPO/SCC w negocjacjach umów najmu na ponad 140 000 mkw. powierzchni biurowej potwierdzając tym samym swoją pozycję lidera w tym obszarze. W gronie klientów JLL znalazły się takie globalne marki jak m.in. Credit Suisse, Dentons, Euroclear, GSK, Lionbridge, Shell, Stanley Black & Decker, czy UBS.ABSL jest wiodącą organizacją branżową reprezentującą inwestorów z sektora nowoczesnych usług dla biznesu.

Jak klienci widzą centra wyprzedażowe w Polsce

fashion_outlet
 Zbadała to firma Colliers International. Z raportu “Polowanie na okazje. Potencjał centrów wyprzedażowych w Polsce”, który powstał przy współpracy z firmą IQS, wynika że 8 na 10 osób odwiedzających polskie outlety robi w nich zakupy, jednorazowo wydając średnio ponad 240 PLN.
Eksperci podkreślają, że centra wyprzedażowe w Polsce różnią się od tych w Europie Zachodniej, ale cieszą się dużą popularnością wśród klientów i mają przed sobą korzystne perspektywy.
Wg Colliers klienci odwiedzają centra wyprzedażowe przeciętnie 3-4 razy w roku. Chętniej korzystają z ich oferty mieszkańcy mniejszych miast. Najczęściej odwiedzają sklepy z odzieżą, dlatego wśród najemców centrów wyprzedażowych nie powinno zabraknąć marek modowych. Tego rodzaju sklepy, będące filarem centrów outletowych odwiedza aż 90% klientów.
Największy ruch i największe obroty w sklepach działających w centrach wyprzedażowych odbywają się podczas weekendu (po ok. 40% w sobotę i niedzielę), a jedynie ok. 20% w ciągu tygodnia. Według autorów raportu, ewentualne wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę bardzo negatywnie wpłynie na ten segment rynku – byłby to cios dla sklepów działających w formule outletowej.
Z raportu wynika również, że centra wyprzedażowe w Polsce najprawdopodobniej jeszcze długo nie będą podobne do tych z krajów Europy Zachodniej. Główne przyczyny to niewystarczająca „masa krytyczna” handlu oraz wyraźnie niższa niż na zachodzie siła nabywcza mieszkańców powodująca brak na rynku marek z sektora „premium”. Niemniej, polskie centra wyprzedażowe korzystają z doświadczeń europejskich, aby kreować modę na „polowanie na okazje”. Autorzy raportu szacują, że na polskim rynku działa ok. 60-80 sieci handlowych z wystarczającą ilością sklepów i nadwyżką towarów do zagospodarowania, aby otwierać punkty w centrach wyprzedażowych w największych ośrodkach miejskich w kraju.
W Polsce obecnie funkcjonuje 14 centrów wyprzedażowych o łącznej powierzchni najmu ok. 250 000 mkw. Są to obiekty małe i średniej wielkości (10 000 – 25 000 mkw. powierzchni najmu brutto), które zwykle powstawały w fazach. Obecnie działa w nich ponad 380 najemców, prowadzących ok. 1 150 sklepów, punktów usługowych i gastronomicznych.

Lokal handlowym KOMFORT ŁAZIENKI w Targówek Park

Komfort-Lazienki-2048px-social923C0417

KOMFORT rozszerza swoją obecność w centrum handlowym Targówek Park. Do niedawno otwartego w tej lokalizacji salonu KOMFORT, dołącza KOMFORT ŁAZIENKI SMART BATHROOMS. Lokal o powierzchni 316m2 zostanie otwarty 28 kwietnia i będzie to pierwszy sklep marki w Warszawie.

Salony KOMFORT ŁAZIENKI SMART BATHROOMS prezentują gotowe aranżacje łazienkowe w jednym miejscu i oferują szeroką gamę produktów wyposażenia wnętrz: płytki ceramiczne, ceramikę sanitarną, meble łazienkowe, kabiny, wanny, grzejniki, lustra, farby, akcesoria łazienkowe i dekoracyjne, a także artykuły instalacyjne oraz akcesoria do montażu i konserwacji.

Targówek Park liczy 100 sklepów. Właścicielem obiektu od kwietnia 2017 jest Pradera. Zarządcą Targówek Park jest BNP Paribas Real Estate Poland.