Nowy najemca magazynów Śląskiego Centrum Logistycznego

SCL_m (2)

ALB Logistics wprowadzi się do Śląskiego Centrum Logistycznego. Firma logistyczna podpisała umowę dotyczącą najmu 3 250 m2 powierzchni magazynowej i biurowej w Śląskim Centrum Logistycznym należącym do Biura Inwestycji Kapitałowych. Powierzchnia dedykowana ALB Logistics powstaje w nowobudowanej hali, która według planów będzie gotowa jeszcze w tym roku. W transakcji pośredniczyła agencja AXI IMMO.

ALB Logistics jest nowym klientem Biura Inwestycji Kapitałowych. Najemca specjalizuje się w usługach logistycznych, spedycyjnych i magazynowych.

Śląskie Centrum Logistyczne w Sosnowcu jest dotychczas największym przedsięwzięciem inwestycyjnym zrealizowanym przez Biuro Inwestycji Kapitałowych. Na powierzchni 9,5 ha zbudowane zostały dotychczas hale magazynowe o łącznej powierzchni 35 tys. m2, z czego 2 tys. m2 przeznaczone jest na powierzchnie biurowe. Obiekty wyposażone są we wszystkie nowoczesne rozwiązania w zakresie składowania i bezpieczeństwa.Nowobudowana hala nr 5 docelowo będzie oferowała 11,5 tys. m2.

Śląskie Centrum Logistyczne zlokalizowane jest w bezpośrednim sąsiedztwie skrzyżowania dwóch istotnych arterii komunikacyjnych – autostrady A4 łączącej Rzeszów z zachodnią granicą Polski i wschodniej obwodnicy Śląska – drogi S1 prowadzącej przez Cieszyn na południe Europy.

Prace podziemne biurowca Mennica Legacy Tower

Mennica Legacy Tower_2
Trwają prace budowlane związane z realizacją podziemia kompleksu Mennica Legacy Tower. Generalny wykonawca inwestycji, firma Warbud, zakończyła już wykonywanie stropu rozporowego na poziomie -3 i przystąpiła  do przygotowań realizacji pierwszych działek płyty fundamentowej.
W 140-metrowej wieży i sąsiadującym z nią 43-metrowym budynku zachodnim znajdzie się łącznie  65 630 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Niższy budynek kompleksu będzie gotowy pod koniec 2018 r., a wieża – jesienią 2019 r.
Mennica Legacy Tower to inwestycja realizowana przy skrzyżowaniu ulic Prostej i Żelaznej w Warszawie. Na kompleks biurowy złoży się 140-metrowa wieża oraz sąsiadujący z nią budynek o wysokości 43 metrów. Dzięki dużej powierzchni typowego piętra – 2 000 mkw. brutto – oraz wyjątkowej elastyczności biur, Mennica Legacy Tower spełni najwyższe standardy ergonomii użytkowania. Za projekt architektoniczny kompleksu biurowego odpowiada renomowana pracownia architektoniczna Goettsch Partners z Chicago. Inwestycja powstaje zgodnie z wymogami międzynarodowego certyfikatu ekologicznego BREEAM na poziomie „Outstanding”.

Rozbudowali obiekt przemysłowy pod Poznaniem

hala Unilever - wnętrze

Firma Eiffage Polska Budownictwo poinformowała o zakończeniu prac w poznańskiej fabryce Unilever. W ramach tego zlecenia powstała nowa hala produkcyjna o całkowitej powierzchni ponad 3 tys. m kw. Kontrakt zrealizowany został w formule „Projektuj i buduj”.

Fabryka Unilever w Poznaniu produkuje szeroką gamę zup płynnych, które w większości trafiają na rynki europejskie. Ze względu na dynamiczny rozwój firmy, niezbędne stało się zwiększenie powierzchni produkcyjnej zakładów. Firma Unilever zdecydowała się na współpracę ze spółką Eiffage Polska Budownictwo, która posiada bogate doświadczenie w budownictwie przemysłowym.

Nowopowstała hala produkcyjna funkcjonalnie powiązana jest z już istniejącymi obiektami. Jest żelbetową, prefabrykowaną konstrukcją z obudową z lekkiej płyty warstwowej. Ze względu na swoje przeznaczenie, budynek musiał spełnić najwyższe standardy sanitarne.

Oprócz hali produkcyjnej, w ramach zlecenia powstał także podziemny zbiornik retencyjny na wody deszczowe, który może odbierać nawet 305 m3 wody. Eiffage zmodernizował i rozbudował także infrastrukturę techniczną zakładu.

Inwestycja w liczbach:
Adres inwestycji: ul. Bałtycka, Poznań
Powierzchnia całkowita: 3 007,63 m2
Powierzchnia użytkowa: 2 858,84 m2
Inwestor: Unilever Polska S.A
Generalny wykonawca: Eiffage Polska Budownictwo S.A.

Większe biuro PwC w International Business Center

Panorama Warszawy_IBC_low res (Źródło Deka Immobilien)

PwC zdecydowała się na powiększenie swojej warszawskiej siedziby w budynku International Business Center o dodatkowe 3 600 m kw. Tym samym biuro firmy zajmie obecnie powierzchnię ponad 13 700 m kw. W transakcji najmu właściciela budynku, niemiecki fundusz Deka Immobilien, reprezentowała firma Savills.

PwC oferuje usługi w zakresie doradztwa biznesowego, podatkowego, prawnego, a także audytu. W Polsce firma jest obecna od ponad 26 lat i zatrudnia ponad 3 500 pracowników w ośmiu biurach zlokalizowanych w Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Rzeszowie, Wrocławiu i Warszawie, a także Centrum Kompetencyjnym w Gdańsku i Centrum Usług Wspólnych w Katowicach i Opolu.

International Business Center to kompleks biurowy klasy A+, oferujący ponad 36 000 m kw. powierzchni w dwóch budynkach. IBC zlokalizowany jest na skrzyżowaniu ulicy Waryńskiego z aleją Armii Ludowej. Budynek jest częścią portfela nieruchomości należącego do funduszu inwestycyjnego otwartego Deka-ImmobilienEuropa.

Rusza budowa biurowca Skyliner w Warszawie

Skyliner - Sunrise

Spółka zależna Karimpol Polska – SPEKTRUM REAL Sp. z o.o. – podpisała z Warbud SA. umowę na generalne wykonawstwo biurowca Skyliner przy Rondzie Daszyńskiego w Warszawie. Prace budowlane ruszą 1 września br. i potrwają do połowy 2020 roku. Skyliner osiągnie wysokość 195 metrów dołączy i do grona najwyższych budynków w stolicy. Będzie posiadał blisko 44.000 mkw. powierzchni najmu. Projekt będzie finansowany z kredytu udzielonego przez Bank Pekao SA.

Autorem projektu architektonicznego jest pracownia APA Wojciechowski. Budynek będzie się składać z 30 poziomów biurowych oraz 4 przeznaczonych na cele handlowo-usługowe, które będą dostępne zarówno dla najemców budynku, jak i mieszkańców Warszawy. Na ponad 3 tys. mkw. powierzchni znajdą się: m.in. sklepy, restauracje, kawiarnie czy fitness. Dodatkowo na wysokości 165 m są planowane dwa poziomy Skybaru z widokiem na panoramę miasta, na które będzie można wjechać dedykowaną windą.

Budynek jest położony przy Rondzie Daszyńskiego, bezpośrednio przy stacji II linii metra, przystankach 5 linii tramwajowych i 7 linii autobusowych. Recepcję biurowca od wejścia do stacji metra będzie dzielić zaledwie 7 metrów. Wjazd na pięciopoziomowy parking mieszczący 428 samochodów osobowych będzie możliwy z dwóch stron: od ulicy Prostej i Towarowej. Na poziomach podziemnych znajdzie się także 500 miejsc rowerowych oraz szatnie z przebieralniami dla rowerzystów. Skyliner jest certyfikowany w systemie BREEAM na poziomie Excellent To biurowiec spełniający najwyższe standardy budownictwa, funkcjonalności w planowaniu przestrzeni, efektywności pod względem zastosowanych rozwiązań oraz wydajności.

SKYLINER w liczbach:
195 m wysokości
43 633 mkw. łącznej powierzchni najmu, w tym 3 130 mkw. powierzchni handlowo-usługowej
45 poziomów (30 poziomów biurowych, 4 poziomy handlowo-usługowe, 5 poziomów garaży podziemnych, 2 poziomy Skybar’u, 4 poziomy techniczne)
165 m nad ziemią Skybar o powierzchni 798 mkw.
428 podziemnych miejsc parkingowych
500 miejsc dla rowerów
21 wind

WGN sprzedaje domy z własną mariną pod Wrocławiem

WGN

Firma WGN została pośrednikiem sprzedaży bardzo atrakcyjnych nieruchomości z rynku pierwotnego – domów zlokalizowanych bezpośrednio przy zbiorniku wodnym w Brzezinkach, 20 minut od granic Wrocławia.

Osiedle Na Żaglach to nowa inwestycja powstała z myślą o osobach których pasją są sporty wodne, które chcą mieć możliwość codziennego obcowania z przyrodą, wodą, żaglami.

To wyjątkowy projekt, zarówno na Dolnym Śląsku, jak i w skali całego kraju.  Każdy z domów  ma bezpośredni dostęp do wody i pasa brzegowego. Wprost z domu można wyjść na swój własny pomost.

Właściciel domu ma zapewniony dostęp i prawo korzystania z całego akwenu, natomiast brzeg na szerokości działki jest tylko do dyspozycji właściciela. Na osiedlu zaplanowano również marinę, przestrzeń wspólną dla mieszkańców osiedla i ich gości.

Arcona Capital kupuje biurowiec w Szczecinie

Maris

Po zamknięciu, na przełomie roku 2016 i 2017, transakcji zakupu 11 centrów handlowych Arcona Capital sfinalizowała w lipcu tego roku transakcję zakupu od Bywater Properties Centrum Biurowego Maris w Szczecinie za kwotę ok. 8,9 miliona Euro.

Maris to sześciopiętrowy budynek biurowy, powstały w 2006 roku, o powierzchni najmu 5,455 m² dysponujący 119 podziemnymi miejscami parkingowymi. Budynek położony jest w ścisłym centrum Szczecina. Pośród jego 11 najemców znajdują się takie firmy jak: Intive, Mobica czy Prudential.
Akwizycja podnosi kapitalizację Funduszu do 96,8 mln Euro a alokacja geograficzna portfela przedstawia się następująco: 40.5% Polska, 17,8% Czechy oraz 41,7% Słowacja.
Transakcja została sfinalizowana jako zakup spółki i finansowana jest przez DNB Bank Polska S.A.

Rozbudowują centrum handlowe w Białej Podlaskiej

carrefour

Już wkrótce centrum handlowe Carrefour Biała Podlaska poddane zostanie rozbudowie oraz remodelingowi. W wyniku zaplanowanych prac obiekt handlowy zyska ponad 2 tysiące mkw. dodatkowej przestrzeni handlowej. Trwa już procedura wyboru generalnego wykonawcy inwestycji. 

 W ramach inwestycji przeprowadzony zostanie również remodeling obiektu. Odnowione zostaną pasaż handlowy, toalety oraz pokój rodzica z dzieckiem.

Za projekt rozbudowy odpowiada firma Tremend, wybrana przez Carrefour Polska w marcu br. Rozpoczęcie prac planowane jest na przełomie września i października, zaś ich zakończenie na początek 2018 roku.

Skomercjalizują biurowiec Cu Office we Wrocławiu

Cu Office

Colliers International został wyłącznym agentem komercjalizującym kompleks biurowy Cu Office. Właścicielem dwóch powstających biurowców o łącznej powierzchni 23,5 tys. mkw. są REINO Deweloperski FIZ, zarządzany przez REINO Partners, i Grupa Buma.

Cu Office powstaje w samym centrum Zachodniego Obszaru Biznesu we Wrocławiu
(ul. Jaworska 11–13). Kompleks będzie składał się z dwóch ośmiopiętrowych budynków biurowych o najwyższym standardzie. Budynek A, którego budowa ruszyła w maju tego roku, zaoferuje najemcom blisko 13 tys. mkw. powierzchni biurowej i zostanie oddany do użytku w IV kwartale 2018 r. Budowa budynku B o powierzchni ponad 10 tys. mkw. rozpocznie się w ciągu 12 miesięcy od uruchomienia fazy A i potrwa do 2019 roku.

Atutem Cu Office będzie doskonała lokalizacja blisko głównych ulic miasta (Legnickiej i Strzegomskiej) oraz łatwy dostęp do komunikacji miejskiej. W pobliżu budynków znajdują się przystanki 11 linii autobusowych i 5 linii tramwajowych, a także stacja PKP Mikołajów, z której w kilka minut można dojechać do Dworca Głównego. Ponadto do dyspozycji najemców Cu Office będzie ponad 500 miejsc parkingowych i blisko 130 stanowisk dla rowerów.

Kompleks Cu Office powstaje zgodnie z wymaganiami certyfikacji BREEAM, co umożliwia mu ubieganie się o certyfikat na poziomie minimum Very Good. Obiekt został zaprojektowany przez Medusa Group.

Nowi najemcy w centurm handlowym Galeria Dominikańska

Galeria Dominikańska we Wrocławiu zaprasza do współpracy nowe marki. Odwiedzający centrum mogą już skorzystać z szerokiej oferty odzieży i sprzętu sportowego w sklepie Martes Sport. Z kolei na miłośników ludowego designu czeka nowo otwarty lokal Folkstar.

Segment produktów luksusowych poszerzył się o salon jubilerski Swarovski, od niedawna w centrum obecny jest również sklep Viu Viu Optica, oferujący szeroką gamę markowych oprawek.

Galeria Dominikańska w ostatnim czasie przechodzi proces wprowadzania zmian i tworzenia unikalnego portfolio. Niedawno ofertę centrum wzbogaciły marki Time Trend i Mensa Home. Natomiast lokal w odświeżonej odsłonie otworzyło biuro podróży Tui, marka CCC oraz restauracja North Fish i Cukiernia Sowa w nowej lokalizacji. Przez ostatni miesiąc oferta galerii wzmocniła się o kolejne atrakcyjne marki i salony z wyjątkowym asortymentem dla wymagających klientów.

 

Przestrzeń biurowa w centrum handlowym Nowy Rynek

Fot Galeria Nowy Rynek_Office Zone 1

W ostatnich dniach lipca br. w jeleniogórskiej galerii otwarto Office Zone. Jest to otwarta przestrzeń dla biznesu, udostępniana bezpłatnie osobom zainteresowanym pracą, organizacją spotkań czy prezentacji w nowoczesnym biurze.

Na użytkowników Office Zone czeka 8 miejsc do pracy indywidualnej, stół konferencyjny, który pomieści 9 osób, sprzęt RTV do wyświetlania prezentacji oraz strefa relaksu z fotelami i stolikiem. Otwarta przestrzeń biurowa w Nowym Rynku to idealne miejsce dla osób szukających miejsca do twórczej pracy lub networkingu. Office Zone zajmuje powierzchnię 70 m kw. i znajduje się na poziomie +1 galerii.

 

PROJPRZEM S.A. sprzedaje fabrykę

PROJPRZEM S.A., bydgoska spółka przemysłowa notowana na warszawskiej GPW, zawarła przedwstępną umowę sprzedaży jednego ze swoich niekluczowych aktywów – fabryki w Sępólnie Krajeńskim. Transakcja jest kolejnym krokiem w trwającym procesie reorganizacji przemysłowej spółki i opiewa na sumę 3,75 mln euro.

PROJPRZEM S.A. podpisał z Eggersmann Polska przedwstępną umowę sprzedaży zakładu produkcyjnego. Cena to 3,75 mln euro netto, płatne przy zawarciu umowy, nie później niż do 2 października 2017 r. Umowa przyrzeczona ma zostać zawarta do 29 września 2017 r., pod warunkiem podjęcia przez Radę Nadzorczą oraz Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PROJPRZEM uchwał wyrażających zgodę na przeprowadzenie opisywanej transakcji.

– Będący przedmiotem umowy zakład produkcyjny w Sępólnie Krajeńskim przynosił spółce w latach 2013-2016 średnio po ok. 2,5 mln zł straty rocznie. Jako nowy zarząd przeprowadziliśmy szereg analiz z których jednoznacznie wynika, iż przy zachowaniu aktualnego profilu produkcji zakładu w obecnym otoczeniu rynkowym, uzyskanie trwałej rentowności w perspektywie najbliższych lat jest niemożliwe. Stąd decyzja o zbyciu tego aktywa. – powiedział Piotr Szczeblewski, Prezes Zarządu PROJPRZEM S.A.
– Na najbliższym Walnym Zgromadzeniu wyjaśnimy naszym Akcjonariuszom korzyści płynące z tej transakcji. Jeśli zaakceptują oni naszą decyzję i dojdzie do finalnej sprzedaży, spółka skoncentruje się m.in. na rozwoju dochodowego segmentu systemów przeładunkowych.” – podkreślił Prezes.

Sprzedaż jednego z zakładów za prawie 16 mln zł, jest elementem reorganizacji spółki PROJPRZEM, która prowadzona jest od końca 2016 r., czyli od momentu przejęcia nad nią kontroli przez inną bydgoską notowaną spółkę – Grupę Kapitałową IMMOBILE S.A. W ostatnich miesiącach zaangażowanie GK IMMOBILE umocniło się, a spółka zyskała nowy, doświadczony w procesach restrukturyzacyjnych spółek przemysłowych, zarząd.
Działalność sprzedawanego zakładu opiera się o realizację konstrukcji stalowych, które obok systemów przeładunkowych oraz budownictwa przemysłowego, stanowiły podstawy działalności spółki.

– Nowy właściciel zakładu planuje jego rozbudowę i kontynuację działalności w oparciu o wytwarzanie własnych produktów. Pracę utrzymają wszyscy pracownicy zakładu – dodał Piotr Szczeblewski.

Zarząd grupy kapitałowej PROJPRZEM S.A. postawił na dynamiczny rozwój takich produktów jak systemy przeładunkowe PROMStahl oraz automatyczne systemy parkingowe MODULO, które produkowane są w głównym, nowoczesnym zakładzie spółki w Koronowie. Uzupełnieniem działalności Grupy PROJPRZEM jest produkcja maszyn dla przemysłu wydobywczego, spożywczego, chemicznego i innych przez spółkę zależną MAKRUM Project Management Sp. z o.o. Grupa rozwija także segment budownictwa przemysłowego poprzez spółkę PROJPRZEM Budownictwo Sp. z o.o.

Deweloperzy stawiają na modernizację starszych nieruchomości

ec_powisle_apa_wojciechowski_middle
Trend modernizacji widać coraz wyraźniej na polskim rynku nieruchomości. Deweloperzy przestali już stawiać tylko na nowe, szybkie i łatwe projekty. Coraz chętniej sięgają po budynki, które można poddać modernizacji lub zabytki do rewitalizacji. Dlaczego nieruchomości, które do tej pory budziły niechęć stają się tak modne?
Powodów tego jest kilka: brak atrakcyjnych działek w miastach, ale też moda na marketing nieruchomości z duszą. Udane rewitalizacje, które odbiły się szerokim echem na polskim rynku nieruchomości przekonują sceptyków, że starsze budynki mogą być nie tylko sukcesem wizerunkowym, ale też ciekawe pod względem biznesowym.
Pierwsze, najbardziej spektakularne rewitalizacje zabytkowej zabudowy w Polsce to m.in. poznański Stary Browar czy łódzka Manufaktura. Projekty takie budzą zainteresowanie, ale też uznanie branży jak m.in. wrocławska Renoma, której proces odnowienia przyniósł wiele prestiżowych nagród.
– Takich perełek jest na rynku coraz więcej, i to w każdym obszarze nieruchomości od biur, przez centra handlowe, po hotele – przyznaje Aneta Kłodaś, dyrektor zarządzająca firmy Bluevine Consulting, która 7 września organizuje poświęconą tylko tej tematyce konferencję Drugie Życie Budynków.
Co więcej, projekty wymagające przebudowy, zmiany przeznaczenia budynku, czy w końcu współpracy z konserwatorem zabytków przestały przerażać inwestorów. Kiedyś decydowali się na to jedynie  najwięksi pasjonaci zabytkowych murów. Dziś po projekty do przebudowy sięga wielu deweloperów, którzy do tej pory stawiali raczej na łatwe i szybkie inwestycje budowane na wolnych działkach. Jest w czym wybierać. Na sprzedaż wystawionych jest wiele atrakcyjnych nieruchomości
w topowych lokalizacjach. W dużej mierze są to budynki należące kiedyś do skarbu państwa. Jedną z firm która ma najwięcej takich nieruchomości jest Orange Polska (dawniej Telekomunikacja Polska). Spółka posiada w portfelu szeroki wybór nieruchomości, głównie o rozmaitym przeznaczeniu: pod biura, hotele, placówki oświaty i inne. Możliwości inwestowania w istniejącą zabudowę są bardzo duże.
– Drugie życie budynków rozumiemy szeroko, jako rewitalizacje, modernizacje, remonty i zmiany przeznaczenia istniejącej zabudowy. Tego rodzaju regeneracja tkanki miejskiej to w Polsce coraz ważniejszy trend, widoczny też za granicą – przyznaje Paweł Buchman, Dyrektor Nieruchomości w Orange Polska.
Hotele z historią w tle
Gorący trend na zabytkowe nieruchomości widać mocno w branży hotelowej. Znane i najbardziej prestiżowe hotele za granicą często funkcjonują właśnie w zabytkowych kamienicach jak m.in. londyński Savoy – otwarty w 1889 roku. Obiekt powstał w sąsiedztwie opery z myślą o zamożnych turystach, którzy przyjeżdżali do Londynu na przedstawienia. Hotel był oazą luksusu. Jako pierwszy na świecie miał elektryczne oświetlenie i windy. Lista znanych osobistości, które się w nim zatrzymywały jest imponująca. Są na niej m.in. Katharine Hepburn, Josephine Baker, Coco Chanel, Louis Armstrong, Marlon Brando, Jane Fonda, The Beatles, czy Bob Dylan.
W Polsce taką renomą może się poszczycić m.in. warszawski hotel Bristol. Nie bez przyczyny to właśnie tu organizowana jest konferencja Drugie Życie Budynków. Również zlokalizowany vis a vis Bristolu hotel Europejski jest jedną z najbardziej oczekiwanych rewitalizacji 2017 roku. Zabytkowych kamienic nie boją się już nawet sieci hotelowe. Np. Best Western otworzył swój obiekt w XII-wiecznym opactwie Cystersów koło Piotrkowa Trybunalskiego. Także sieć IHG swój pierwszy hotel marki Indigo otworzyła w historycznej kamienicy w Krakowie, a kolejny, zbierający same pozytywne recenzje – w odrestaurowanej kamienicy na ul. Smolnej w Warszawie.
Rewitalizacja uatrakcyjnia miasta
Jak zauważają eksperci Deloitte, coraz częściej projekty nadawania starej zabudowie nowego życia stają się przedsięwzięciami, które powinny być realizowane w sposób kompleksowy i zintegrowany. Wspólnie z samorządem Łodzi przygotowana została obszerna analiza pokazująca, jak proces rewitalizacji istniejącej zabudowy wpłynie na podniesienie jakości życia mieszkańców i przyciągnięcie biznesu.
– Proces degradacji przestrzeni dotyczy większości miast w Polsce i na świecie. Przeciwdziałanie temu zjawisku jest zadaniem samorządów, które opracowują programy rewitalizacji – podstawę późniejszych działań w zakresie odnowy przestrzeni miast – zauważa Radosław Kubaś, Partner, Lider ds. sektora publicznego w Deloitte.
Łódź jest jednym z miast, które mocno stawiają na rewitalizacje. Procesy te toczą się dwutorowo.
Z jednej strony inwestuje w nie samorząd, a z drugiej – podmioty prywatne. To tu planowany jest m.in. ogromy kompleks Monopolis, który zapowiedział lokalny deweloper spółka Virako. Nowe centrum z biurami i rozrywką powstanie w zabytkowych budynkach pofabrycznych Polmosu. Prace potrwają do 2020 roku i pochłoną około 150 mln zł.
Także w Warszawie toczą się prace nad zrewitalizowaniem całych fragmentów miasta. Dwa takie obszarowe projekty to m.in. EC Powiśle oraz Port Praski. – W obu realizacjach głównym założeniem jest przywrócenie życia w opustoszałych kwartałach. Powstaną tu nowe zabudowania, ale rewitalizacji poddane zostaną także istniejące, historyczne budynki – wyjaśnia architekt Szymon Wojciechowski, prezes pracowni APA Wojciechowski, która współtworzy obie inwestycje.
Wszyscy eksperci rynku zaczynając od architektów, poprzez firmy doradcze, a na deweloperach kończąc przyznają, że koniunktura na polskim rynku nieruchomości z nowych budynków coraz silniej przechylać się będzie w stronę istniejącej zabudowy, której nadawana będzie nowa forma i funkcje.
informacja prasowa – Drugie Życie Budynków

Trzy czwarte Polaków wypoczywa w kraju

wsb-zagrozenia-foto_1

Trzy czwarte Polaków planuje spędzić tegoroczny urlop w kraju, a prawie 4 mln wybierze się za granicę. Najpopularniejsze są europejskie kierunki, uważane za bezpieczne i wolne od zagrożenia terrorystycznego. 

Z sondażu, który na zlecenie Mondial Assistance przeprowadził w maju instytut badawczy Ipsos Polska, wynika, że wakacyjny urlop planuje w tym roku 16 mln Polaków, z których ponad 12 mln (74 proc.) zamierza spędzić go w kraju. Około 4 mln Polaków wybierze się za granicę – większość z nich woli zorganizować taki wyjazd samodzielnie, zamiast korzystać z oferty biura podróży.
Podobnie jak w poprzednim sezonie, najczęściej wybierane przez Polaków kierunki to Hiszpania i Wyspy Kanaryjskie, Chorwacja, Włochy i Grecja. Coraz większą popularnością cieszą się kraje uważane za bezpieczne, a coraz mniejszą – kraje islamskie i zagrożone terroryzmem. Dlatego w porównaniu do sytuacji sprzed kilku lat spadła liczba wakacyjnych wyjazdów do państw takich jak Egipt czy Turcja. Obawy o bezpieczeństwo to zresztą główny powód, dla którego z roku na rok większość Polaków decyduje się spędzić urlop w kraju.

Pierwsza polska kryptowaluta podbija globalny rynek

1687937113_belka_bit_evil

EraCoiny to pierwsza na świecie kryptowaluta, która ma być prosta w obsłudze, a jej pozyskanie tańsze i łatwiejsze niż w przypadku innych wirtualnych walut. Aplikacja sama naliczy walutę, a następnie wymieni ją na rabaty w e-sklepie. Koncept stworzyła polska spółka Bit Evil, która w połowie lipca zaliczyła jeden z najgorętszych w tym roku debiutów giełdowych. Teraz rozpoczyna podbój globalnego rynku. W 2018 roku zamierza otworzyć giełdę EraCoinów.

Aplikacja działa w tle, co oznacza, że użytkownik nie musi aktywnie z niej korzystać. Aby gromadzić EraCoiny, nie musi też nigdzie się rejestrować. Jak na razie aplikacja EraCoin została udostępniona wybranemu gronu użytkowników w wersji testowej.  Powszechnie dostępna będzie już za kilka miesięcy, w IV kwartale tego roku. Będzie można pobrać ją pobrać ze strony internetowej, AppStore i Google Play.

Obok EraCoinów drugim sztandarowym produktem z portfolio Bit Evil jest Brand Sabbath – platforma łącząca firmy z influencerami. Za jej pośrednictwem marka może zlecić blogerowi czy vlogerowi przeprowadzenie akcji reklamowej w konkretnych kanałach społecznościowych. Następnie algorytm przelicza jej skuteczność na pieniądze, które są przelewane do jego wirtualnego portfela.

Spółka założona w sierpniu 2015 roku przekroczyła próg rentowności już w 2016 roku, po pierwszym pełnym roku działalności.

źródło: Newseria Biznes

Mostostal buduje mieszkania dla Mennicy Polskiej w Warszawie

Mostostal Warszawa rusza z budową nowej inwestycji mieszkalnej w samym centrum stolicy. Oddział Centralny pod dyrekcją Artura Soczewicy podpisał umowę z Mennicą Polską S.A. na realizację nowoczesnego i luksusowego apartamentowca – Mennica Residence II. Wartość kontraktu opiewa na kwotę 103 150 313,96 zł netto.

Budynek mieszkalny, który wybuduje Mostostal Warszawa w kwadracie ulic Żelaznej, Grzybowskiej, Waliców i Pereca będzie nawiązywał stylem do miejskich rezydencji rodem z Manhattanu. Inspiracją dla architektów do stworzenia projektu osiedla były smukłe wysokościowce górujące nad Nowym Jorkiem.

Mennica Residence będzie mieć niemal 45 tys. metrów kwadratowych powierzchni całkowitej. Kubatura budynku wyniesie ok. 140 tys. metrów sześciennych. W obiekcie możemy wydzielić trzy części w podziale na garaż podziemny, część usługową i rezydencjalną. Powierzchnie usługowe zajmą dwie pierwsze kondygnacje, na których przewidziano 21 lokali usługowych oraz 5 lokali biurowych. Na parterze zaplanowano reprezentacyjny hall wejściowy o wysokości dochodzącej do 7 metrów. Dla części mieszkalnej (kondygnacje od 3 do 15) zaprojektowano 335 mieszkań, od jednopokojowych lokali po sześciopokojowe luksusowe apartamenty. Ostatnie kondygnacje są z kolei zarezerwowane na penthouse’y z dostępem do tarasów i ogrodów zimowych. W części podziemnej zaprojektowano trzykondygnacyjny garaż z jednym wjazdem podzielonym na dwie pochylnie jednokierunkowe oraz pomieszczenia techniczne niezbędne do funkcjonowania budynku, takie jak węzeł c.o., przyłącze wody, hydrofornię, zbiornik retencyjny wody deszczowej, rozdzielnie energetyczne etc. W garażu przewidziano stanowiska postojowe oraz stanowiska na motocykle i rowery.

Nowi najemcy w centrum handlowym Lublin Plaza

Fot. Klepierre_Lublin Plaza 1

W wakacje Centrum Handlowe Lublin Plaza  znalazła się nowa marka – Paris Optique, a kilku dotychczasowych najemców m.in. HOUSE&more oraz OCHNIK zmieniło swoje lokale na większe salony. W najbliższych tygodniach planowane są kolejne otwarcia sklepów. 

Salon marki Paris Optique mieści się na parterze, przy perfumerii Douglas. Zajmuje powierzchnię 55 m2. W swojej ofercie posiada szeroką gamę opraw korekcyjnych i przeciwsłonecznych światowych marek.

HOUSE&more zajmuje obecnie dwukrotnie większą powierzchnię (500 m2). Salon został ulokowany na pierwszym piętrze. Oferuje  meble i akcesoria wnętrzarskie.

W ostatnich dniach lipca w Lublin Plaza także marka OCHNIK otworzyła nowy salon. Zajął on ponad 183 m2 – dwukrotnie więcej, niż poprzedni lokal firmy.

W  centrum handlowym Lublin Plaza znajduje się 100 sklepów i punktów usługowo-handlowych, 8-salowe kino Cinema City oraz klub sportowy Jatomi Fitness. Lublin Plaza należy do grupy kapitałowej Klépierre, która jest właścicielem dużych obiektów handlowych w 16 krajach Europy. W Polsce posiada 6 centrów handlowo-rozrywkowych: Sadyba Best Mall w Warszawie, Poznań Plaza, Lublin Plaza, Ruda Śląska Plaza, Sosnowiec Plaza oraz Rybnik Plaza.

Nowy najemca w magazynach Goodman na Pomorzu

omega

Firma spedycyjna Omega Pilzno wynajęła ponad 12 tys. mkw. powierzchni magazynowej w Pomorskim Centrum Logistycznym (PCL). Właścicielem obiektu jest firma Goodman, a w transakcji najmu pośredniczył Cushman & Wakefield.

Firma Omega Pilzno Godawski & Godawski Sp. z o.o. od 25 lat świadczy usługi logistyczne na terenie całej Europy.

Pomorskie Centrum Logistyczne to nowoczesny kompleks magazynowy, który docelowo będzie oferował 500 tys. mkw. wielofunkcyjnej powierzchni magazynowo-produkcyjno-biurowej klasy A z możliwością budowy magazynów dostosowanych do indywidualnych wymagań klientów.

Po niedawnym oddaniu do użytku drugiego budynku, w którym podkarpacka spółka jest największym najemcą, PCL powiększyło się do 88 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej.

Rosną strefy restauracyjne w centrach handlowych

Marta Machus-Burek_Colliers.com (2)
Rosną strefy restauracyjne w polskich centrach handlowych. W nowych i planowanych obiektach zajmuje ona minimum 10-15 proc. GLA, jednak już wkrótce będzie to 20, a nawet 25 proc.
 
Eksperci Colliers International podkreślają, że w galeriach handlowych mamy obecnie do czynienia z coraz większym zróżnicowaniem konceptów gastronomicznych, form aranżacji i architektury lokali gastronomicznych.
— Znajdziemy tu zarówno stoły barowe, stoły biesiadne dla większych grup, miejsca z wygodnymi fotelami i sofami na dłuższy odpoczynek, a wszystko to dostępne jest w różnych aranżacjach i klimatach estetycznych. Takie food courty mają określoną tożsamość, charakter i są miejscem interakcji społecznych. Dzięki temu strefa gastronomiczna w galerii handlowej nie jest już tylko miejscem posiłków, ale strefą relaksu, wypoczynku, miejsca z klimatem, do którego chce się wracać i które się świadomie wybiera — mówi Marta Machus-Burek, dyrektor Działu Powierzchni Handlowych w Colliers International.
W nowych i planowanych obiektach na strefę gastronomiczną przeznaczane jest minimum 10-15 proc. powierzchni najmu, jednak już wkrótce będzie to 20, a nawet 25 proc. Pojawienie się klasycznych restauracji, barów czy śniadaniowni w obiektach handlowych wymusza dłuższe funkcjonowanie centrum albo przynajmniej strefy, gdzie znajdują się restauracje.

Wojas najemcą w centrum handlowym Libero

Galeria Libero1

Jeden z największych polskich producentów obuwia – Wojas – otworzy swój sklep w Galerii Libero, realizowanej na południu Katowic przez Echo Investment.
Sklep Wojas w Libero będzie miał blisko 160 mkw.

Realizacja Galerii Libero przebiega zgodnie z harmonogramem. Libero wyróżnia się doskonałą lokalizacją u zbiegu ulic Kościuszki i Kolejowej, gdzie w godzinach szczytu przejeżdża ponad 15 tys. pojazdów na godzinę. Otwarcie Libero zaplanowano na wiosnę 2018 roku.

Biura w Warszawie po I poł. 2017 – RAPORT

warsaw-1743565_640

W Warszawie w budowie znajduje się obecnie ponad 722 000 m kw. powierzchni biurowej, podaje firma doradcza Savills w najnowszym raporcie podsumowującym pierwsze sześć miesięcy 2017 r. na rynku nieruchomości biurowych w stolicy. 

Eksperci podkreślają, że rynek biurowy w Warszawie jest chłonny i uzasadnia tak wysoką aktywność deweloperów.

 W pierwszej połowie roku podaż nowej powierzchni biurowej wyniosła 131 400 m kw. Największy obiekt oddany do użytku w tym okresie to druga faza kompleksu Business Garden, w skład którego wchodzą cztery budynki o łącznej powierzchni 54 800 m kw. Szacuje się, że do końca roku przybędzie kolejne 185 000 m kw. Nie zostanie zatem pobity zeszłoroczny rekord, kiedy oddanych zostało do użytku aż 407 000 m kw. m.in. dzięki budynkom wieżowym Warsaw Spire i Q22.

Począwszy od przyszłego roku przez trzy kolejne lata oddawane będą największe kompleksy biurowe będące obecnie w budowie: Mennica Legacy Tower (63 800 m kw.; planowane zakończenie pierwszej fazy w 2018 r.), The Warsaw Hub (75 000 m kw.; planowane zakończenie budowy w 2019 r.) i Varso (106 200 m kw.; planowane zakończenie budowy w 2020 r.).

Jak podaje firma Savills w pierwszej połowie br. w Warszawie padł rekord pod względem ilości wynajętej powierzchni. Popyt na poziomie 391 400 m kw. to wynik wyższy od pierwszych sześciu miesięcy zeszłego roku (360 600 m kw.) i najwyższego w historii poziomu odnotowanego w 2015 r., kiedy w dwóch pierwszych kwartałach wynajęto łącznie 390 200 m kw.

30% popytu przypadło na Centrum, w skład którego wchodzą cztery podstrefy, w tym m.in. Zachodnie Centrum (City Center West) zlokalizowane wokół ronda Daszyńskiego, gdzie wynajęto 76 700 m kw. W tym czasie na Mokotowie wynajęto 87 300 m kw. (z czego na Służewcu 60 400 m kw.).

Czynsze utrzymują się na stabilnym poziomie plasując się w przedziale 21 – 25 euro/m kw./miesięcznie dla Centralnego Obszaru Biznesu oraz Centrum i 13 – 14,5 euro/m kw./miesięcznie w dzielnicach poza centrum. Stopa pustostanów zmalała o 150 punktów bazowych w stosunku do analogicznego okresu zeszłego roku i wynosi obecnie 13,9%.

 

Mole Mole z lokalem handlowym w Carrefour

mole_mole

Nowy koncept sklepu Grupy Empik – księgarnia Mole Mole – dołączyła do grona najemców białostockiej Galerii Zielone Wzgórze. Z kolei w gdańskiej Galerii Morena wkrótce zostanie otwarty salon Empik. Za komercjalizację obu obiektów odpowiada ich właściciel i zarządca – Carrefour Polska.

Mole Mole to księgarnia. W lokalu o powierzchni 157 mkw. miłośnicy dobrej literatury znajdą atrakcyjny wybór tytułów z literatury polskiej i zagranicznej.

Carrefour Polska podpisał z Grupą także umowę najmu na lokal w gdańskiej Galerii Morena. Na przełomie września i października do dyspozycji klientów oddany zostanie salon Empik.  Na powierzchni 179 mkw. dostępna będzie bogata oferta książek z różnych dziedzin, prasy, płyt, filmów, gier multimedialnych, a także artykułów papierniczych, kreatywnych, zabawek oraz gier planszowych.

Echo Investment buduje mieszkania Nowej Dzielnicy Łodzi

Lodz_Nowa Dzielnica1

Spółka Echo Investment rozpoczęła realizację Nowej Dzielnicy – osiedle powstaje przy ul. Wodnej 23. Generalnym wykonawcą projektu została firma Mota Engil Central Europe SA.

Nowa Dzielnica to dobrze skomunikowane osiedle otoczone zielenią i ciszą, w pobliżu miejskich parków, ścieżek rowerowych, muzeów i kin. Główna ulica Łodzi – Piotrkowska – znajduje się na wyciągnięcie ręki.

Na pierwszy etap inwestycji składać się będzie 86 mieszkań o powierzchni od 23 do 123 mkw. W inwestycji przewidziano mieszkania jedno- i dwu-poziomowe. Na ostatniej i przedostatniej kondygnacji budynku część lokali posiadać będzie tarasy o powierzchni do 80 mkw. Kompleks mieszkaniowy zainspirowany został zasadą współdzielenia przestrzeni. W osiedlu powstanie m.in prywatna biblioteka, ogródek warzywny oraz miejsce przeznaczone do wspólnych spotkań.

Budowa osiedla rozpoczęła się w tym miesiącu. Zakończenie realizacji planowane jest na III kwartał 2019 roku. Generalnym wykonawcą projektu jest Mota Engil Central Europe SA.

WGN sprzedaje pensjonat w Lądku Zdroju

1

Firma WGN pośredniczy w sprzedaży obiektu pensjonatowo – hotelowego w Lądku Zdroju. Właśnie podpisana została umowa przedwstępna między stronami transakcji. Jej wartość to ponad 2,5 mln zł. 

Budynek pensjonatu ma powierzchnię całkowitą 1581 m2 i mieści, między innymi, 26 pokoi gościnnych, 2 duże sale rekreacyjno-konferencyjne i dużą jadalnię.

– Cieszymy się, że tak atrakcyjna nieruchomość komercyjna znalazła nabywcę. Wielkim atutem tej nieruchomości jest lokalizacja – w pięknej okolicy, nad Lutym Potokiem. Całość daje duże możliwości inwestycyjne – rozległy teren, na którym stoi pensjonat przeznaczony jest pod zabudowę mieszkaniową, mieszkaniowo-turystyczną i rekreację, o łącznej powierzchni 2,0678 ha. Sam teren przeznaczony pod rekreację zajmuje obszar 1,0755 ha – komentuje Jarosław Wójtowicz, odpowiedzialny za transakcję z ramienia WGN.

Lądek Zdrój to jeden z bardziej znanych kurortów turystycznych w Kotlinie Kłodzkiej, w Sudetach. Miejscowość wyróżnia się pięknym położeniem, walorami pro-zdrowotnymi a także lokalizacją blisko innych kurortów oraz Republiki Czeskiej.

 

 

Nowy najemca magazynów SERGO w Tychach

segro_industirial_park_tychy1

Cushman & Wakefield reprezentował ECO-TECHNILIN w transakcji najmu ponad 5 000 mkw. powierzchni magazynowo-produkcyjnej z zapleczem socjalno-biurowym w SEGRO Industrial Park Tychy 1 oraz wprowadził firmę do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

ECO-TECHNILIN to francuski lider wyspecjalizowany w przetwarzaniu naturalnych włókien i produkcji elementów wyposażenia przeznaczonych głównie dla przemysłu samochodowego. Firma dotychczas prowadziła swoją działalność na terenie Francji i Wielkiej Brytanii.

SEGRO Industrial Park Tychy 1 to park magazynowy oferujący prawie 56 000 mkw. nowoczesnej powierzchni produkcyjnej i magazynowej. Zlokalizowany jest 6 km od centrum Tychów, w pobliżu drogi krajowej nr 44 (Gliwice-Kraków) i drogi ekspresowej S1 / trasy Europejskiej E75 (Toruń-Łódź-Tychy).

Biurowiec Concept Tower ma zarządcę

Concept Tower
Colliers International przejął w zarządzanie biurowiec Concept Tower, na warszawskiej Woli, o łącznej powierzchni użytkowej 9 000 mkw. Concept Tower jest pierwszym w Polsce budynkiem biurowym z dwoma renomowanymi zielonymi certyfikatami – LEED Gold i BREEAM.
Concept Tower należy do Concept Development Group i oferuje ponad 8 800 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Budynek jest dogodnie usytuowany na ul. Grzybowskiej 87 na szybko rozwijającej się Woli. Lokalizacja zapewnia łatwy dostęp do transportu miejskiego
i innych części miasta.
Budynek powstał w 2012 r. i został wyposażony w liczne zielone rozwiązania, ograniczające do minimum oddziaływanie na środowisko naturalne, w tym oświetlenie z czujnikami ruchu, okna i elewacje o wysokiej izolacyjności termicznej. Ponadto najemcy mogą korzystać z nowoczesnego systemu klimatyzacji z indywidualną regulacją temperatury i wilgotności.
Do dyspozycji najemców są również cztery szybkobieżne windy i trzypoziomowy podziemny parking na ponad 100 samochodów.

MLP Group wynajmuje magazyny dla Piotr i Paweł

MLP_Teresin_1

MLP Group przekazało firmie Piotr i Paweł dodatkowe 22 tys. mkw. w parku MLP Teresin. Właściciel sieci supermarketów spożywczych zwiększył tym samym wykorzystywaną powierzchnię w tym parku logistycznym do 36 tys. mkw.

MLP Teresin jest nowoczesnym centrum, które docelowo będzie się składać z 6 hal magazynowych o powierzchni 140 tys. mkw. Park powstaje na terenie 37 hektarów. MLP Teresin zlokalizowany jest w Gnatowicach Starych w gminie Kampinos, 45 km na zachód od centrum Warszawy, w pobliżu drogi nr 92 łączącej Warszawę z Poznaniem oraz 20 km od autostrady A2 i węzła Wiskitki.

Marka BIZUU w centrum handlowym RENOMA

Do grona najemców w Renomie dołączyła kolejna ekskluzywna marka. Polska firma BIZUU, która w zaledwie kilka lat stała się wiodącym brandem modowym w kraju, otworzy swój pierwszy butik we Wrocławiu jesienią tego roku.

Butik BIZUU w Renomie będzie znajdował się na parterze i zajmie 80 mkw. Jest to 8 butik marki i jednocześnie jedyny we Wrocławiu.