Lira Park – nowa inwestycja mieszkaniowa w Warszawie

Lira Park_1

Spółka Yuniversal Development rozpoczyna budowę nowej warszawskiej inwestycji pn. Lira Park. Budynek o tej nazwie stanie na Ochocie na rogu ulic Lirowej i Włodarzewskiej. Projektantem budynku jest Biuro Projektów Kazimierski i Ryba sp.j., natomiast generalnym wykonawcą jest firma Totalbud.

Lira Park w części nadziemnej – w zależności od segmentu budynku – będzie miał cztery, pięć i siedem kondygnacji. Mimo zmiennej wysokości budynek charakteryzuje się architekturę zwartą. Parter zajmą dwa hole wejściowe i lokale usługowe. Na kondygnacjach nadziemnych znajdą się mieszkania. Układ komunikacyjny Liry Park oparty jest na jednej klatce schodowej w części 7-kodygnacyjnej i jednej klatce w części 5-kondygnacyjnej. Na parterze budynku – oprócz lokali handlowo-usługowych – będą także lokale mieszkalne.

Inwestycję komentuje prezes Yuniversalu Antoni Piekut: „Stołeczna Ochota stała się w ostatnich latach jedną z 2-3 najmodniejszych dzielnic Warszawy pod względem zainteresowania nabywców mieszkań. Na fali mody nie jest łatwo o dobre grunty inwestycyjne, tym bardziej więc mamy satysfakcję, że zaoferujemy Lirę Park w miejscu tak zielonym i ze wszech miar atrakcyjnym, jak bezpośrednie sąsiedztwo Parku Szczęśliwickiego. Potrafimy także dopasować się do tego zielonego sąsiedztwa. Harmonijne wkomponujemy budynek w zieleń, jaka go otacza. Duży nacisk położyliśmy na nowe nasadzenia wieńczące tę inwestycję”.

Lira Park osiągnie powierzchnię zabudowy 1587 m². Obiekt zaoferuje 72 mieszkania w układach funkcjonalnych M2 (25 mieszkań), M3 (34 mieszkania) i M4 (13 mieszkań). Budynek będzie miał jedną garażową kondygnację podziemną na 84 miejsca parkingowe. Ceny metra kwadratowego mieszkań w zależności od różnych czynników będą się wahały w przedziale 9-10 tys. zł.

Budynek opisuje architekt Anna Miszczyńska: „Lira Park charakteryzuje się nowoczesną architekturą. Jest to widoczne zarówno w formie i wyglądzie, jak również w układach mieszkań. Nowoczesne materiały nadają ponadczasowy wygląd elewacjom oraz pozwalają oszczędzać energię. Rozświetlone mieszkania mają duże balkony albo zielone tarasy na dachach, a widok na Park Szczęśliwicki zapewnia wrażenie spokoju. Sąsiedztwo budynku stanowią również nowoczesne budynki, co jest gwarancją dobrego i stabilnego sąsiedztwa. Główną część elewacji zaprojektowaliśmy jako stonowaną w jasnych kolorach bieli i szarości, zaś parter budynku wykończony będzie okładziną elewacyjną w postaci płyt ze spieków kwarcowych lub kamienia naturalnego w kolorze szarobrązowym. Ciemny kolor okładziny wraz z grafitową ślusarką witryn lokali usługowych będzie akcentował parter budynku i wizualnie odcinał go od jasnej elewacji pięter mieszkalnych”.

Działka Liry Park wpisze się w zielone otoczenie inwestycji. Planuje się dla niej zieleń niską – byliny, krzewy oraz niskie drzewa. W pasie drogowym ulic Włodarzewskiej i Lirowej zaprojektowano niskie krzewy okrywowe. Wokół przebudowywanej stacji trafo znajdą się pergole z pnączami. Na patio między częściami budynku będą trawy ozdobne i byliny wyeksponowane na tle roślin zimozielonych liściastych i iglastych. Na dachach nad częściami niższymi budynku znajdą się dachy zielone poza wyznaczonymi tarasami i strefami dla urządzeń technicznych. Na zielonych dachach będą maty ziołowe inkrustowane małymi wyspami z niską roślinnością iglastą.

Inwestycja realizowana jest w 20 proc. ze środków własnych i w 80 proc. z kredytów w bankach SBR Bank w Szepietowie oraz Banku Spółdzielczym w Ostrowi Mazowieckiej. Przed podpisaniem aktu notarialnego sprzedaży lokalu banki te – na wniosek działającego w imieniu spółki Yuniversal Podlaski – wyrażą zgodę na bezobciążeniowe wyodrębnienie lokalu mieszkalnego wraz z przypadającym udziałem w nieruchomości po wpłacie przez nabywcę na mieszkaniowy rachunek powierniczy otwarty pełnej ceny lokalu zgodnej z umową deweloperską. Lira Park zgodnie z harmonogramem powinna być gotowa 31 stycznia 2020 roku po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie.

Kolejne warszawskie centrum handlowe będzie otwarte w niedzielę

Galeria Północna (2)

W niedziele wolne od handlu mieszkańcy północno-wschodnich rejonów Warszawy nie muszą się martwić o dostęp do oferty usługowej, handlowej, gastronomicznej i rozrywkowej. Galeria Północna będzie otwarta w każdy weekend i na dniach rozpocznie kampanię informacyjną, prezentującą lokale dostępne w niehandlowe niedziele.

Galeria Północna będzie otwarta w każdy weekend. W niehandlowe niedziele centrum będzie działało w trybie podobnym do tego, który do tej pory funkcjonował w dni świąteczne. Klienci pierwszego nowoczesnego obiektu handlowego na Białołęce będą więc mogli korzystać między innymi z kina Cinema City, Sali Zabaw Fikołki i oferty gastronomicznej, czyli restauracji i kawiarni zlokalizowanych w galerii. Otwarcie lokali zapowiedziały już sieci Pizza Hut, Burger King, KFC, Subway, Thai Wok, McDonald’s, Salad Story, kawiarnie Grycan i Starbucks, Sokołyk, Cukiernia Sowa oraz restauracje Bierhalle i Shizen Restaurant & Sushi Bar. Galeria Północna zadba nie tylko o podniebienia, ale też wolny czas swoich klientów. W każdy weekend na gości czeka bogata oferta zajęć klubu fitness Calypso, zaś na dzieci animacje przygotowane przez Salę Zabaw Fikołki. Na wiosnę otwarty zostanie także ogród na dachu, wyposażony m.in. w plac zabaw dla dzieci, plac do gry w boule i wielkie szachy, będące ciekawym pomysłem na relaks i zabawę z rodziną.

Ustawa o zakazie handlu zawiera szereg wyjątków, dlatego lista lokali otwartych w niehandlowe niedziele w Galerii Północnej nie jest jeszcze zamknięta. Sklepy sieciowe często działają na zasadzie ajencji, a zgodnie z przepisami nowej ustawy działalność będą mogły prowadzić te punkty handlowe, w których za kasą stanie właściciel. W niehandlowe niedziele w Galerii Północnej na pewno będzie możliwość zrobienia zakupów w Żabce i aptece Super-Pharm. Ofertę dla klientów uzupełnią także lokale usługowe – salony fryzjerskie Camille Albane i Frederic Moreno oraz placówki mBanku, Millenium i Getin Noble Banku. O komforcie klientów myśli także Carrefour – w piątki poprzedzające niehandlowe niedziele hipermarket w Galerii Północnej wydłuży godziny swojej pracy aż do północy.

Galeria Północna będzie otwarta w każdą niedzielę, a lista lokali prowadzących działalność także w niehandlowe niedziele stale się poszerza. Trwają jeszcze rozmowy z poszczególnymi najemcami o ich planach związanych z niedzielami wolnymi od handlu. Jesteśmy też otwarci na niestandardowe pomysły i rozwiązania – mówi Agnieszka Nowak, Dyrektor Galerii Północnej. Postaramy się, aby nasi klienci w jak najmniejszym stopniu odczuli zmiany. Na bieżąco monitorujemy opinie gości i w miarę możliwości będziemy modyfikować nasze działania zgodnie z ich oczekiwaniami. Zapraszamy do śledzenia naszej strony internetowej i profilu na Facebooku, tam podamy wszystkie aktualne informacje dotyczące oferty dostępnej w Galerii Północnej w niedziele wolne od handlu.

 

Centrum handlowe Rondo Wiatraczna otwarte!

Otwarcie galerii handlowej Rondo Wiatraczna_fot. Valkea (5)

Stało się. Dziś – 28 lutego 2018 roku – otwarto centrum handlowe Rondo Wiatraczna. Dwupoziomowy nowoczesny kompleks handlowo-usługowy, znajdujący się w sercu dzielnicy Praga–Południe, u zbiegu ulic Grochowskiej, Alei Stanów Zjednoczonych oraz Alei Waszyngtona obejmuje ponad 11 tys. m. kw. powierzchni handlowej.

Galeria Rondo Wiatraczna powstała w miejscu pierwszego w stolicy wielkopowierzchniowego centrum handlowo-usługowego – Universam Grochów. Serce galerii stanowi supermarket Społem o powierzchni ok. 2 000 m. kw., który jest głównym operatorem spożywczym galerii. Obiekt zajmuje dwa piętra, połączone ze sobą wewnętrznym układem schodów ruchomych i wind.

„Galeria Rondo Wiatraczna to prawdziwa perełka na zakupowej mapie Warszawy. To tu rozkwitał handel i częściej niż gdziekolwiek indziej można było kupić towary luksusowe. Jesteśmy zadowoleni z postępów prac nad inwestycją, oraz faktem, że udało nam się otworzyć galerię handlową w miejscu legendarnego Universamu Grochów. Mamy nadzieję, że staniemy się godnym następcą naszych poprzedników” – powiedział Marek Roefler, prezes zarządu Dantex Sp. z o.o. Rondo Wiatraczna Sp. k., inwestora kompleksu Rondo Wiatraczna.

Otwarcie galerii handlowej Rondo Wiatraczna_fot. Valkea (1)

W galerii znajduje się kilkadziesiąt sklepów i punktów usługowych, m.in. z branży drogeryjnej, odzieżowo-przemysłowej, elektronicznej, jak również wiele lokali gastronomicznych. Wśród najemców są m.in. KIK, Media Expert, Amrit Kebab, McDonald’s, Dunkin’ Donuts, Rossmann, Tiger, cukiernia sieci Sowa oraz całodobowy klub fitness CityFit. Galeria zapewnia również parking podziemny na ponad 160 miejsc postojowych. Zarządcą Galerii jest firma CREAM.

Rondo Wiatraczna to nowoczesny kompleks obejmujący dwukondygnacyjną galerię handlową o powierzchni 11 tys. m. kw., 470 mieszkań na przestrzeni ok. 23 tys. m. kw., ok. 1,5 tys. m. kw. powierzchni biurowej oraz podziemny parking z ponad 160 miejscami postojowymi. Obiekt znajduje się w miejscu dawnego Universamu Grochów, u zbiegu ulic Grochowskiej, Alei Stanów Zjednoczonych i Alei Waszyngtona w warszawskiej dzielnicy Praga-Południe.

Otwarcie galerii handlowej Rondo Wiatraczna_fot. Valkea (6)

Wśród najemców galerii handlowej znajduje się kilkadziesiąt sklepów, m.in. z branży drogeryjnej, odzieżowo-przemysłowej, elektronicznej a także punktów handlowych i gastronomicznych, w tym: supermarket Społem, McDonald’s, Dunkin’ Donuts, kantor, Rossmann i cukiernia sieci Sowa. Inwestorem realizującym budowę jest spółka Dantex, jeden z najdynamiczniej rozwijających się deweloperów na stołecznym rynku nieruchomości. Galerią Rondo Wiatraczna zarządza CREAM.

Otwarcie galerii handlowej Rondo Wiatraczna_fot. Valkea (11)

Centrum handlowe Wola Park z powodu zakazu handlu popracuje dłużej

Wola Park

Kolejne centrum handlowe reaguje na zakaz handlu w niedziele.  Zgodnie z nowymi zapisami 39 niedziel w bieżącym roku to dni wolne od handlu. Wola Park będzie można odwiedzać jednak przez cały tydzień, także w tzw. niedziele niehandlowe. W dni powszednie oraz w pierwszą i ostatnią niedzielę każdego miesiąca czynne będą wszystkie lokale.

Z kolei w dni objęte nowym prawem, w Centrum Handlowym będzie można korzystać z oferty rozrywkowo-usługowej oraz strefy restauracyjnej. Dla wygody Klientów, Wola Park od 1 kwietnia wydłuży też godziny otwarcia Centrum. Od poniedziałku do soboty zakupy będzie można robić od godz. 10:00 do godz. 22:00.

W związku z obowiązującą ustawą, w każdym miesiącu pierwsza i ostatnia niedziela będzie niedzielą handlową. Wtedy w Wola Parku czynne będą wszystkie sklepy w standardowych godzinach. W pozostałe niedziele niehandlowe Klienci będą mogli przyjść do kina, kawiarni, zjeść obiad w restauracji, a także poćwiczyć w klubie fitness.

Dagmara Pozowska, Dyrektor Centrum Handlowego Wola Park: – Zdecydowana większość Klientów Wola Parku robi zakupy późnym popołudniem lub w weekendy. W związku z tym, Centrum Handlowe postanowiło wydłużyć godziny pracy. Dla wygody odwiedzających i realnej potrzeby od 1 kwietnia pasaż handlowy będzie czynny dłużej. Od poniedziałku do soboty Klienci Wola Parku będą mogli załatwić wszystkie sprawy w godzinach 10:00-22:00.

Wydłużenie godzin otwarcia Centrum ułatwi Klientom codzienne zakupy. To także ukłon w stronę naszych najemców, którzy zgłaszali nam taką potrzebę w związku z nowym prawem handlowym. Jeżeli ktoś nie ma pewności, w którą niedzielę można zrobić u nas zakupy, zachęcamy do odwiedzania strony internetowej www.wolapark.pl, na której dostępny będzie kalendarz wraz ze szczegółową listą otwartych punktów.

Dagmara Pozowska, Dyrektor Centrum Handlowego Wola Park

Osiedle Dekada wyrośnie na warszawskim Bemowie

Osiedle Dekada 1

Bliskość infrastruktury miasta wraz z malowniczym otoczeniem zielonego Kampinosu – to połączenie cech wyróżniających Osiedle Dekada warszawskiego dewelopera Profbud. Inwestycja została oparta na koncepcji słonecznych tarasów, które wkomponowano w zespół zrewitalizowanych budynków.

Dzięki temu osiedle zapewnia idealne warunki do mieszkania i wypoczynku w stałym kontakcie z naturą. Pod koniec stycznia Profbud uzyskał prawomocne pozwolenie na użytkowanie – pierwsi mieszkańcy już odebrali klucze do swoich wymarzonych czterech kątów.

Posiadanie własnego M z dogodnym połączeniem z centrum miasta to marzenie wielu osób. Kluczowe czynniki decydujące o wyborze nieruchomości to z jednej strony dostęp do całego zaplecza kulturalnego, edukacyjnego czy społecznego, ale i możliwość ucieczki przed drapieżnym obliczem stolicy. Te z pozoru przeciwstawne dążenia ciężko jest zrealizować w ciasnej przestrzeni miejskiej, lecz nie jest to niewykonalne.

Upragniona cisza nie musi kojarzyć się wyłącznie z życiem na przedmieściach. Osiedle Dekada to miejsce dla osób wymagających, szukających harmonii i spokoju na łonie przyrody, które jednocześnie nie chcą rezygnować z aktywnego życia Warszawy. W pobliżu inwestycji, położonej na terenie zielonego Bemowa znajdują się punkty usługowe, placówki oświaty i służby zdrowia, natomiast zlokalizowane nieopodal pętla autobusowa oraz przystanek tramwajowy najstarszej warszawskiej linii nr 20 gwarantują wygodny dojazd do centrum miasta.

Położenie osiedla na granicy Lasu Bemowskiego i Kampinosu, które stanowią swoiste „zielone płuca” lewobrzeżnej Warszawy, zapewnia bliski kontakt z naturą. To tutaj znajdują się malownicze rezerwaty przyrody Kalinowa Łąka i Łosiowe Błota (jak sama nazwa wskazuje – chętnie odwiedzane przez łosie), z krajoznawczymi ścieżkami rowerowymi i spacerowymi.

Wybór lokalizacji przez dewelopera nie był przypadkowy – Osiedle Dekada ukryte pośród drzew, zlokalizowane jest na terenie cenionego przez mieszkańców Boernerowa, w pobliżu ulicy Radiowej. Profbud tworząc to nowe miejsce dla mieszkańców Bemowa, postawił na rewitalizację klimatycznego zakątka, położonego w sąsiedztwie ronda im. Pułkownika Bernarda Adameckiego. To wyjątkowe miejsce z bogatą historią. W pierwszej połowie XX w. na prośbę Ignacego Boernera wybudowano osiedle mieszkalne dla pracowników Transatlantyckiej Centrali Radiotelegraficznej. Powstały wówczas 284 domy mieszkalne. Projekt Osiedla Dekada został włączony w interesujący obszar zarówno pod względem historycznym, jak i kulturalnym. Nowe budynki wkomponowano w historyczne osiedle, należące do wspólnoty Radiowa 21.

Dążąc do odnowienia przedwojennych obiektów mieszkalnych, Profbud poddał je gruntownemu remontowi, którym zostały objęte nie tylko elewacje, ale i wszystkie instalacje w przestrzeniach wspólnych.

– Celem wykonania renowacji przedwojennych budynków było zapewnienie spójnej estetyki przestrzeni z poszanowaniem historycznego dziedzictwa dzielnicy. W ten sposób chcieliśmy nadać niepowtarzalny charakter całej inwestycji. Rewitalizowane miejsca posiadają dusze dawnych czasów, dzięki czemu wzbogacają architekturę danego miejsca – komentuje Bohdan Szułczyński, wiceprezes zarządu Profbud.

Inwestycja składa się z 5 budynków wielorodzinnych, od II do IV pięter. Znalazło się tam łącznie 81 lokali o powierzchni od 40 do 130 m2. Część mieszkań została wyposażona w ogrody zimowe i dwupoziomowe tarasy z niezwykłym widokiem na las. Pod koniec stycznia Profbud uzyskał prawomocne pozwolenie na użytkowanie, dzięki czemu już pierwsi mieszkańcy mogą w pełni korzystać z uroków swojego wymarzonego M w malowniczej okolicy Boernerowa.

Goodman buduje magazyny na 62 tys. mkw. we Wrocławiu

goodman_V_logistic

Goodman Wrocław V Logistic Centre, mat. inwestora

Goodman, wiodący globalny właściciel, deweloper i zarządca powierzchni magazynowych i logistycznych, buduje dla The Hut Group (“THG”), jednej z wiodących globalnych firm e-commerce działających w segmencie zdrowie i uroda, centrum produkcyjno-logistyczne o powierzchni 61 800 m2 w Goodman Wrocław V Logistics Centre.

Nowy magazyn jest pierwszą inwestycją THG w Polce i zwiastunem szerszego wejścia firmy na rynek kontynentalnej Europy. Inwestycja będzie łączyła w sobie funkcje produkcyjną i logistyczną, a dodatkowo pomieści 3 500 m2 powierzchni biurowej. Położona będzie pod Wrocławiem, bezpośrednio przy drodze ekspresowej S8, zapewniając dogodny dojazd do głównych ośrodków miejskich w Polsce, Niemczech i w Czechach. Lokalizacja nowego centrum pozwoli na łatwą dystrybucję produktów THG do konsumentów w regionie Europy Środkowej i Wschodniej.

“Nowe centrum produkcyjno-logistyczne THG w Europie pozwoli nam na szybsze i skuteczniejsze dotarcie do niemal 300 mln klientów internetowych,” powiedział Matthew Moulding, założyciel i Prezes Zarządu The Hut Group.

“Wrocław został wybrany na lokalizację naszego nowego centrum produkcyjno-logistycznego z uwagi na szereg czynników: doskonałą infrastrukturę drogową, dogodne połączenia lotnicze z Wielką Brytanią, bliskość niemieckiej i środkowoeuropejskiej bazy klientów, a także dostępność wykwalifikowanych pracowników na Dolnym Śląsku. W połączeniu z naszym europejskim centrum operacyjnym w Berlinie, nowa inwestycja mocniej zaznaczy naszą obecność na kontynencie, umożliwiając szybszą obsługę klientów. Jako naszego partnera nieruchomościowego wybraliśmy firmę Goodman z uwagi na jej bogate doświadczenie w dostarczaniu wysokiej jakości obiektów dla sektora e-commerce, a także dla sektora produkcyjnego.”

Błażej Ciesielczak, Dyrektor Regionalny Goodmana na Europę Środkową i Wschodnią, powiedział: “Goodman dostarczył jak dotąd dla sektora e-commerce w Polsce ponad ćwierć miliona m2 przestrzeni logistycznych dostosowanych do potrzeb klientów i wciąż zwiększa swoje zaangażowanie w ten segment. Obserwujemy silny popyt ze strony firm e-commerce na polskim rynku, co pokazuje zarówno atrakcyjność kraju jako hubu dla firm prowadzących sprzedaż internetową oraz doświadczenie Goodmana w dostarczaniu szytych na miarę rozwiązań dla firm z tego sektora.”

Budowa nowego magazynu rozpoczęła się w październiku 2017 r. Zakończenie budowy planowane jest na koniec 2018 r.

Biurowiec Sky Office Center z przedłużonym certyfikatem BREEAM In – Use

Sky Office Center

Hines, międzynarodowa firma działająca na rynku nieruchomości, ma przyjemność poinformować, że budynek Sky Office Center zlokalizowany przy ulicy Gintrowskiego 31 w Warszawie, otrzymał decyzję Building Research Establishment (BRE) o przedłużeniu certyfikatu BREEAM In-Use International: 2015 w kategoriach „Asset Performance” oraz „Building Management” na poziomie „Excellent”.

Zgodnie z wymogami certyfikacji BREEAM, SKY Office Center jest budynkiem opartym na rozwiązaniach sprzyjających efektywności energetycznej, ograniczeniu zużycia wody oraz optymalnemu gospodarowaniu odpadami. Projekt uzyskał bardzo wysoką ocenę w zakresie wykorzystania certyfikowanych materiałów, a także dbałości o zdrowie i komfort pracowników, m.in. poprzez doskonałe doświetlenie pomieszczeń światłem dziennym. W procesie certyfikacji doceniona została lokalizacja SKY Office Center w pobliżu terenów zielonych, możliwości parkingowe oraz łatwy dostęp do centrum miasta, lotniska i dróg szybkiego ruchu – zarówno dla osób korzystających z komunikacji publicznej, jak i zmotoryzowanych.

Sky Office Center to nowoczesny biurowiec spełniający standardy klasy A, położony przy skrzyżowaniu ulic Gintrowskiego i Kaczmarskiego. Na jego sześciu kondygnacjach naziemnych znajduje się 4 800 m.kw. wynajętej w 100% powierzchni biurowej, a na parterze – reprezentacyjny hol recepcyjny oraz lokale handlowo-usługowe. Do dyspozycji najemców Sky Office Center jest również podziemny parking dla 55 samochodów. Budynek został oddany do użytku we wrześniu 2013 roku.

W styczniu 2015 roku budynek Sky Office Center został nabyty na rzecz Hines Poland Sustainable Income Fund (HPSIF) z siedzibą w Luksemburgu. Zgodnie z założeniami funduszu HPSIF w budynku zostały wprowadzone usprawnienia związane z dobrymi praktykami zrównoważonego rozwoju, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru zarządzania obiektem oraz współpracy z najemcami. W biurowcu został również usprawniony system BMS, zgodnie z praktyką firmy. Aktywami i nieruchomościami w imieniu HPSIF zarządza Hines Polska.

Rosną mieszkania II etapu Nordic Mokotów

Nordic Mokotów II

Nordic Mokotów II, mat. prasowe

Fiński deweloper YIT realizuje drugi etap Nordic Mokotów – swojej pierwszej inwestycji mieszkaniowej w Polsce. Budowa obejmuje 97 mieszkań, które będą dostępne w różnych metrażach – począwszy od mieszkań kompaktowych, przez rodzinne, po dwupoziomowe apartamenty. Obecnie zakończone zostały prace stanu surowego otwartego. Planowany termin oddania budynku to pierwszy kwartał 2019 roku.

Prace związane z budową drugiego etapu Nordic Mokotów rozpoczęły się we wrześniu ub. r. i przebiegają zgodnie z założonym harmonogramem. Osiedle powstaje w zielonej części Mokotowa, przy al. gen. W. Sikorskiego 9c.

– W ramach projektu oferujemy typowo fińskie akcenty – drewniane tarasy i balkony, a wybrane mieszkania zostaną przygotowane do zainstalowania sauny. Nordic Mokotów jest więc inwestycją, która w naturalny sposób nawiązuje do ekologicznych rozwiązań i nordyckiego designu – mówi Joanna Lewandowska, dyrektor techniczny YIT w Polsce. Ponadto, nasi klienci mogą zakupić specjalne miejsca postojowe z instalacją do ładowania samochodów z napędem elektrycznym i hybrydowym – dodaje.

Deweloper posiada już pozwolenie na użytkowanie I etapu inwestycji – mieszkania odebrało ponad 90 właścicieli. W tym etapie pozostały też ostatnie wolne mieszkania dwupoziomowe. Gotowe do zamieszkania.

Aroma Park

YIT rozpoczęło również budowę swojej drugiej inwestycji mieszkaniowej – Aroma Park przy ul. Klasyków 10 w Warszawie. W ramach tej inwestycji zostanie zrewitalizowany jeden z najważniejszych zabytków na północy Warszawy – historyczna zabudowa drożdżowni Henryka Bienenthala z lat 1902-1904. Sprzedaż mieszkań trwa.

North Fish szuka lokali na wynajem w Wielkiej Brytanii

North Fish__low res (źródło North Food)

Polska sieć restauracji North Fish rozpoczęła poszukiwania lokalizacji do otwarcia pierwszych restauracji na terenie Wielkiej Brytanii. Firma planuje również dalszy rozwój w Polsce, gdzie posiada już 40 lokali.

W procesie ekspansji w Wielkiej Brytanii najemcę wspiera londyńskie biuro firmy Savills, natomiast w procesie poszukiwania kolejnych lokalizacji na polskim rynku doradza warszawskie biuro Savills.

North Fish to założona w 2002 r. sieć restauracji szybkiej obsługi specjalizująca się w daniach rybnych i owocach morza. Oferuje ona również burgery, wrapy, kanapki, zupy i koktajle. Po ekspansji na polskim rynku firma planuje zadebiutować w Wielkiej Brytanii. Preferowane są lokale o powierzchni od ok. 55 mkw. do ok. 140 mkw. i lokalizacje o wysokim współczynniku odwiedzalności.

„North Fish dostrzega na brytyjskim rynku niezagospodarowaną przestrzeń wśród restauracji oferujących wysokiej jakości dania rybne na wynos w formule tzw. grab and go. Marka w imponujący sposób rozwinęła się na rodzimym rynku w Polsce i cieszymy się, że będziemy mogli wspierać jej dalszą ekspansję w Wielkiej Brytanii. Na początku skupimy się na głównych centrach handlowych, by na kolejnych etapach poszerzyć obecność firmy o kolejne lokalizacje” – mówi David Bell, dyrektor działu Leisure w Savills w Wielkiej Brytanii.

„Cieszymy się, że w następstwie naszej dobrej współpracy na polskim rynku, nasz klient zdecydował się kontynuować współpracę z Savills zagranicą. Oprócz planów ekspansji w Wielkiej Brytanii, sieć North Fish planuje również dalszy rozwój w Polsce” – mówi Krzysztof Wyrzykowski, starszy menadżer ds. najmu, dział doradztwa i wynajmu powierzchni handlowych, Savills.

Mieszkania: Łódź nabiera tempa

city-2964909_640

Łódź – Teofilów, fot. shueb51, Pixabay

Łódź – jedno z największych miast w Polsce, a zarazem jeden z tańszych rynków mieszkaniowych wśród miast wojewódzkich – teraz goni czołówkę. 

Z raportu firmy doradczej REAS wynika, że w ubiegłym roku w Łodzi odnotowano rekordowy wzrost liczy mieszkań w ofercie – zmiana IV kwartał 2017 r. do IV kwartału 2016 wyniosła aż 42,5 proc. Czy to oznacza, że na łódzkim rynku nastąpiło „przebudzenie”?

– Łódź wyraźnie odstawała w poprzednich latach od innych, dynamicznie rozwijających się aglomeracji. Teraz próbujemy ten dystans nieco odrabiać, co widać na rynku biurowym, pracy, a także mieszkaniowym – mówi Małgorzata Krystek, z-ca dyr. oddziału ds. sprzedaży i marketingu w Archicom Polska S.A. (dawniej mLocum S.A.).

Według raportu firmy doradczej REAS (Rynek mieszkaniowy w Polsce, IV kwartał 2017 r.), Łódź, jako jedyne miasto wśród dużych aglomeracji w kraju (obok Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Trójmiasta i Poznania), odnotowała w ub. roku tak duży wzrost liczby mieszkań będących w ofercie. Porównując IVQ 2017 r. do IVQ 2016 r. różnica wyniosła aż 42,5 proc.

Rekordowo wzrosła nie tylko podaż ale i popyt.W ostatnich 4 kwartałach liczba transakcji w Łodzi wzrosła aż o 37,1 proc., przy średniej dla 6 aglomeracji 17,3 proc.

– Łódź ma teraz swoje „5 minut”. Obserwujemy duże zmiany i wzrost w różnych segmentach rynku. Realizowany jest ogromny projekt rewitalizacji miasta, powstają kolejne biurowce, pojawiają się zagraniczni inwestorzy tworzący nowe miejsca pracy, głównie dla młodych, wykształconych osób. W ślad za tym podąża także rynek mieszkaniowy. Inwestorzy, także nasza firma, dostrzegają w Łodzi duży potencjał dalszego wzrostu – dodaje Małgorzata Krystek z Archicom Polska S.A.

Spółka Archicom Polska S.A. wprowadza właśnie do sprzedaży 290 gotowych mieszkań wybudowanych w ramach inwestycji Osiedle Łąkowa. W ubiegłym roku kupiła kolejny teren na Polesiu, na którym planuje zrealizować następną inwestycję mieszkaniową.

Firma REAS w swoim raporcie odnotowuje także wzrost średniej ceny mieszkań w Łodzi – zmiana IVQ 2017 r. do IVQ 2016 wyniosła 8,5 proc. Nie jest to mały wzrost, ale też nie największy wśród analizowanych aglomeracji – przykładowo w Trójmieście wyniósł on 17,7 proc. Warto jednak zwrócić uwagę na różnice w poziomach cen. W Łodzi za metr kwadratowy trzeba zapłacić średnio ok. 5100 zł, z kolei we Wrocławiu jest to blisko 1 tys. zł więcej. W przedziale ok. 6200-7200 zł/mkw. zamykają się ceny w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Trójmieście, odstaje tylko Warszawa ze średnią ok. 8200 zł/mkw.

– Wyraźnie niższe ceny mieszkań w Łodzi, niż w innych dużych aglomeracjach, to efekt nieco niższych dochodów, a przez to siły nabywczej lokalnego rynku. To się jednak zaczyna zmieniać. Dobra koniunktura na rynku pracy, wzrost wynagrodzeń i odbijające się wskaźniki demografii przekładać się będą na popyt. W dłuższej perspektywie rosnąć więc będą ceny, bo także w tym obszarze będziemy się zbliżać do innych rynków – wyjaśnia Małgorzata Krystek z Archicom Polska S.A.

Dobra sytuacja na rynku pracy sprawia, że coraz więcej młodych klientów decyduje się na zakup mieszkania. Podobnie, jak w innych aglomeracjach, w ostatnich latach duży udział stanowiły transakcje w celach inwestycyjnych (pod wynajem), chociaż dotyczyły one głównie mniejszych mieszkań (kawalerki lub 2 pokoje) i zlokalizowanych bliżej centrum. Generalnie, im dalej od centrum, tym częściej klientami są rodziny z dziećmi zainteresowane mieszkaniami 3-4 pokojowymi, o większym metrażu.

Centrum handlowe Blue City stawia na rozrywkę

IMG_7028oke

Rośnie znaczenie oraz udział oferty gastronomicznej i rozrywkowej w centrach handlowych, które przestają być jedynie miejscem zakupów, a stają się miejscem spędzania wolnego czasu.

Tak wynika z najnowszego raportu firmy doradczej Cushman & Wakefield. Eksperci Colliers International policzyli z kolei, że na koniec 2017 r. w Polsce było ponad 11,5 mln mkw. nowoczesnej powierzchni w centrach handlowych.

Rozwój rynku handlowego widać nie tylko dzięki powstawaniu nowych obiektów. Wiele spośród centrów, szczególnie tych istniejących ponad 10 lat, inwestuje w modernizację lub zmianę charakteru oferowanej powierzchni – zwracają uwagę analitycy Cushman & Wakefield. To efekt rosnącej konkurencyjności, a także konieczności dopasowania do oczekiwań klientów. A te zmienią się m.in. w związku z wprowadzeniem od marca 2018 roku częściowego zakazu handlu w niedziele.

Do nowych wyzwań przygotowuje się także warszawskie Blue City, które stanie się w ciągu kilku miesięcy najbardziej rozrywkowym centrum handlowym w kraju. –Przygotowujemy wielkie zmiany na trzech najwyższych kondygnacjach Blue City. Będzie więcej rozrywki, więcej gastronomii i więcej okazji do wspólnego spędzania czasu całymi rodzinami, również w niedziele – zapewnia Yoram Reshef, dyrektor generalny Blue City.

Dodaje, że strategia wprowadzania szerokiej oferty rozrywkowej do galerii pozwoliła zwiększyć odwiedzalność Blue City w 2017 roku o kilka procent (rok do roku). – Bo u nas nie tylko robi się zakupy, ale także spędza czas. Takie podejście do biznesu ułatwia nam wynajmowanie lokali handlowych. Potencjalny najemca widzi bowiem, że centrum żyje i jest popularnym miejscem spotkań, a więc i dobrym miejscem na jego biznes. Naszym celem jest, aby jak najwięcej osób przychodziło do centrum i z tego się wywiązujemy – dodaje Yoram Reshef.

Już dziś na terenie centrum działają unikalne formaty rozrywkowe: szkoła tańca dla dzieci, pole do minigolfa, mini boisko piłkarskie, tor dla modeli zdalnie sterowanych i escape room. W planach modernizacji Blue City znajdują się: nowoczesne kino, nowy plac zabaw dla dzieci, dwa nowatorskie w Polsce koncepty rozrywkowe, nowe restauracje i największy klub fitness w kraju (5000 m2). Być może pojawi się centrum konferencyjne. Wszystkie projekty będą zrealizowane do końca roku 2018. Poważne zmiany zajdą również w części handlowej centrum.

O dobrych perspektywach dla rozwoju centrów handlowych mówi Lucyna Śliż, Associate Director z Działu Powierzchni Handlowych Cushman & Wakefield.
–  Roczne wydatki Polaków w ostatnich dwóch latach wzrosły o 6-7 proc. Nasze społeczeństwo jest coraz bardziej świadomym konsumentem, a struktura wydatków zaczyna przypominać tę dla krajów o wyższym stopniu zamożności – zwraca uwagę Lucyna Śliż.

Biurowce – miasta regionalne gonią Warszawę

Green2Day

biurowiec Green 2Day we Wrocławiu, mat. prasowe

Choć Warszawa pozostaje biurowym liderem Polski, to inne miasta – stolice regionów – zaczynają ją gonić. Na koniec 2017 roku wWarszawie było więcej powierzchni biurowych niż w miastach regionalnych łącznie – 5,2 mln mkw. wobec 4,3 mln mkw. Jednak jeśli spojrzymy na pozostałe dane, głównie tempo wzrostu powierzchni biurowej, Warszawa zostaje w tyle.

W ubiegłym roku w regionach przybyło zdecydowanie więcej nowej powierzchni biurowej, a także więcej budynków biurowych znajduje się w budowie. Co więcej, wskaźnik pustostanów na rynkach regionalnych jest znacznie niższy niż w Warszawie (9,9% vs. 11,7%) – tak wynika z raportu CBRE „Regionalny Rynek Biurowy po 4 kw. 2017”. Najwięcej nowych biur buduje się w Krakowie i Wrocławiu, o rynek zaczyna walczyć również Łódź, która tworzy nową strefę biurową.

– Warszawa jest ciągle największym rynkiem biurowym w Polsce, ale niedługo zasoby rynków regionalnych mogą dogonić stolicę Polski. Łącznie w miastach regionalnych znajduje się obecnie ponad 4,3 mln mkw. powierzchni biurowej, a duża aktywność zarówno deweloperów, jak i najemców wciąż sprzyja rozwojowi rynku. Inwestorów do miast regionalnych przyciągają przede wszystkim potencjał lokalnego rynku pracy (dobrze wykształceni i wykwalifikowani pracownicy ze znajomością języków obcych) oraz dostępność wysokiej jakości powierzchni biurowej – komentuje Kamil Tyszkiewicz, Dyrektor, Advisory & Transaction Services, Dział Wynajmu Powierzchni Biurowych, CBRE.

Regiony kontra stolica

Ubiegły rok dla regionalnego rynku biurowego był rewelacyjny pod kątem aktywności najemców, którzy wynajęli ponad 680 tys. mkw. powierzchni. Firmom podejmującym decyzje o nowym biurze sprzyjała oferta deweloperów, którzy oddali do użytku 460 tys. mkw. nowej powierzchni – w tym samym czasie w Warszawie oddano 275 tys. mkw. powierzchni.  Warszawa, w porównaniu z regionami, na koniec 2017 roku miała również wyższy współczynnik pustostanów – 11,7% w stolicy wobec 9,9% w miastach wojewódzkich.

Podaż biur

Kraków jest liderem rynku biurowego wśród miast regionalnych. Tu w 2017 roku odnotowano największy przyrost aż 190 tys. mkw. powierzchni w 18 nowych budynkach. Na drugim miejscu znajduje się Wrocław. Co warto podkreślić, aż 52% budowanej obecnie powierzchni biurowej powstaje właśnie w Krakowie i Wrocławiu. Na uwagę zasługuje również Łódź, która do tej pory była trochę w cieniu innych rynków, ale teraz tworzy swoją nową strefę biurową w okolicy dworca Łodzi Fabrycznej. W minionym roku podaż w tym mieście wzrosła o 22%, a w budowie znajduje się następne 114 tys. mkw. powierzchni biurowej. Popularnością najemców cieszą się również Trójmiasto, Poznań i Lublin. Jedynym miastem, które odnotowało spadek popytu w 2017 roku w porównaniu do lat ubiegłych są Katowice.

Regiony rosną o budynki premium

Wraz z dojrzewaniem rynku biurowego w Polsce przybywa budynków biurowych klasy A, oferujących coraz szerszą gamę udogodnień dla najemców. Wśród najbardziej wyróżniających się obiektów, które pojawiły się na rynku w 2017 roku i są w całości lub prawie całkowicie wynajęte, znajdują się: DOT Office, Equal BP w Krakowie, Bałtyk w Poznaniu, Green 2Day we Wrocławiu, MBank HQ w Łodzi. W budowie pozostają kolejne warte uwagi obiekty z najwyższej klasy powierzchnią biurową, takie jak Podium Park w Krakowie, Diamentum we Wrocławiu czy Ogrodowa Office w Łodzi.

 

Kręgielnia MK Bowling w centrum handlowym Galeria Młociny

Galeria Mlociny (1)

Dwanaście pełnowymiarowych torów, stoły bilardowe i tradycyjna kuchnia włoska z piecem opalanym drewnem – sieć kręgielni MK Bowling zawita do Galerii Młociny, nowego, wielofunkcyjnego centrum warszawskich Bielan.

– Debiut na warszawskim rynku to bardzo ważny moment rozwoju naszej sieci. Szukaliśmy najlepszego miejsca w stolicy i szybko wybraliśmy Galerię Młociny. Ludzie odwiedzający takie miejsca chcą dziś mieć dostęp do najlepszej oferty sportowej, gastronomicznej i rozrywkowej. MK Bowling da im nie tylko świetną zabawę podczas gry w kręgle, ale również dostęp do atrakcyjnej strefy gier z bilardem na czele, włoskiej kuchni i baru – mówi Tomasz Stanisławski, właściciel sieci MK Bowling.

– Piętro, na którym znajdzie się kręgielnia MK Bowling o powierzchni ponad 1000 mkw., przeznaczyliśmy w całości na sport, rozrywkę i gastronomię. Jestem przekonany, że pierwszy lokal tej sieci w Warszawie odniesie sukces. MK Bowling to nasz sprawdzony partner, z którym współpracujemy m.in. w szczecińskim Galaxy czy w kieleckiej Galerii Echo, a jeszcze w tym roku zagości w katowickim Libero – mówi Marcin Szlufik, senior leasing manager w Echo Investment.

MK Bowling jest największą siecią kręgielni w Polsce. To ponad 17 000 mkw. rozrywki w 11 miastach. W kręgielniach tej sieci organizowane są imprezy dla dzieci, spotkania firmowe, imprezy muzyczne i sportowe.

Galeria Młociny to nowe, wielofunkcyjne centrum Bielan. W przyjaznej, zielonej przestrzeni miejsce to połączy 220 ulubionych sklepów i punktów usługowych, komfortowe biura, centrum medyczne, miejsca zabaw dla dzieci, klub fitness, restauracje i kawiarnie, park trampolin i pierwsze w dzielnicy wielosalowe kino.
Na ponad rok przed otwarciem 75% powierzchni Galerii Młociny jest już wynajęte.

BNP Paribas Real Estate publikuje wyniki za 2017 r

46% przychodów wygenerowanych poza Francją (z czego 12% w Wielkiej Brytanii, 24% w Niemczech i 4% we Włoszech), a 54% we Francj. 74% z tytułu usług w zakresie rynku nieruchomości (Transakcje, Konsulting, Wyceny, Zarządzanie Nieruchomościami i Zarządzanie Inwestycjami) i 26% z tytułu działalności deweloperskiej na rynku komercyjnym i mieszkaniowym, 38% z przychodów stałych: Konsultingu, Wyceny, Zarządzania Nieruchomościami, Zarządzania Inwestycjami oraz Obsługi apartamentów mieszkalnych

Kluczowe liczby w 2017 r.:
  • Zarządzanie Inwestycjami: ponad 1,7 miliarda euro nowego kapitału, na który składają się posiadane fundusze, oraz 27,4 miliarda euro aktywów zarządzanych na rynkach europejskich
  • Zarządzanie Nieruchomościami: przychody na poziomie 98 milionów euro oraz portfel nieruchomości pozostających pod zarządem o wielkości 40,5 miliona m kw.
  • Doradztwo (Transakcje, Konsulting, Wyceny): przychody w wysokości 390 milionów euro.
  • Deweloperski rynek nieruchomości komercyjnych: w 2017 r. zostało ukończonych blisko 100 000 m kw. Na dzień 1 stycznia 2018 r. w budowie jest 137 600 m kw. powierzchni biurowych we Francji.
  • Działalność deweloperska na rynku mieszkaniowym: wartość działalności przekracza 1,1 miliarda euro. Rozpoczęto budowę 2401 mieszkań
  • Spółka Strutt & Parker – czołowy podmiot na rynku nieruchomości w Wielkiej Brytanii, który grupa BNP Paribas Real Estate nabyła w 2017 r. – sprzedała 2291 nieruchomości za kwotę 2,9 miliarda funtów ogółem.

    – Nasze linie biznesowe osiągnęły w 2017 r. imponujący wynik, najwyższy w naszej dotychczasowej historii; przychody w wysokości 811 milionów euro i dochód netto przed opodatkowaniem w wysokości 187 milionów euro. Wzmocniliśmy też naszą pozycję międzynarodową, realizując 46% przychodów poza granicami Francji. Zakup brytyjskiej spółki Strutt & Parker jest mocnym dowodem strategii rozwoju międzynarodowego firmy. BNP Paribas Real Estate już wcześniej była liderem we Francji i w Niemczech. Teraz, dzięki transakcji dokonanej w Wielkiej Brytanii, mogła potwierdzić swój rozwój międzynarodowy i znacząco wzmocnić obecność na rynku brytyjskim. Zyskała tym samym pozycję prawdziwego lidera usług w zakresie rynku nieruchomości w Europie – komentuje Thierry Laroue-Pont, Prezes Zarządu BNP Paribas Real Estate.

Zbudują centrum handlowe „Tkalnia” w Pabianicach

tkalnia

Spółka Awbud będzie generalnym wykonawcą centrum handlowo – rozrywkowego Tkalnia w Pabianicach. Wartość inwestycji to około 44,5 mln złotych. Zakończenie realizacji przewidziano na koniec lutego 2019 r.

Centrum handlowo – rozrywkowe Tkalnia wyrośnie terenie dawnej fabryki włókienniczej Krusche & Ender przy ulicy Grobelnej 8. Powierzchnia najmu tego obiektu wyniesie około 14 tys. mkw. W centrum znajdzie się 40 najemców. Klienci będą mieli do dyspozycji 230 miejsc parkingowych.

 

T-Mobile z lokalem handlowym w Porcie Łódź

zdj.4

Jedna z największych sieci komórkowych w Polsce otworzyła swój lokal w łódzkim centrum handlowym należącym do IKEA Centres. Nowy najemca – operator T-Mobile, zajął powierzchnię 22 mkw.

T – Mobile oferuje rozwiązania z zakresu telefonii komórkowej i stacjonarnej oraz Internet stacjonarny i mobilny, zarówno dla Klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Zapewnia także szeroki wybór najnowocześniejszych urządzeń – telefonów, smartfonów, tabletów, laptopów i modemów. Salon T – Mobile znajduje się obok sklepu Saturn.

W Porcie Łódź Klienci mogą korzystać z oferty także innych operatorów sieci komórkowych. W Centrum swoje lokale poza T – Mobile posiadają również Play, Plus oraz Telakces.

 

Zmiany w radzie nadzorczej spółki ALTA

Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy ALTA wybrało dwóch nowych członków Rady Nadzorczej Spółki. Jednocześnie podczas WZA zatwierdzono rezygnację Lesława Moritza z zasiadania w RN. Nowi członkowie, Marek Garliński i Krzysztof Kaczmarczyk, spełniają kryteria niezależności, co oznacza, że Rada będzie składać się wyłącznie z członków niezależnych. Radzie Nadzorczej powierzono funkcję Komitetu Audytu.

Nowi członkowie Rady Nadzorczej wnoszą do niej wieloletnie doświadczenie zarówno branżowe, jak i z zakresu ekonomii i prawa.

Marek Garliński, kandydat zgłoszony przez Pana Roberta Moritza to ekspert z zakresu projektowania budowlanego z ponad 40-letnim doświadczeniem. Był prezesem firmy inżynierskiej PROCHEM, projektującej i realizującej inwestycje przemysłowe i obiekty budownictwa ogólnego. Od ponad 20 lat zasiada w Radach Nadzorczych, w części z nich jako przewodniczący. Marek Garliński pełnił także funkcje społeczne w licznych organizacjach branżowych, m.in. był wiceprezesem Rady Izby Projektowania Budowlanego, przewodniczącym Rady Polskiego Stowarzyszenia Menedżerów Budownictwa i prezesem

Rady Fundacji Czysta Woda.

Krzysztof Kaczmarczyk, kandydat zgłoszony przez Investors TFI, jest finansistą z 18-letnim doświadczeniem w bankach inwestycyjnych oraz globalnych korporacjach, z szeroką znajomością rynków kapitałowych, giełd oraz funkcjonowania funduszy inwestycyjnych. Pełni funkcję doradcy zarządu KGHM w zakresie inwestycji zagranicznych oraz strategii korporacyjnej. Był wiceprezesem ds. rozwoju i strategii w spółce EmiTel i zarządzającym w Departamencie Analiz Rynkowych Credit Suisse. Krzysztof Kaczmarczyk ma 10-letnie doświadczenie w nadzorze jako członek RN w spółkach notowanych na GPW.

Decyzję o rezygnacji z zasiadania w Radzie Nadzorczej podjął natomiast Lesław Moritz, który przez wiele lat aktywnie pracował na rzecz ALTA i wspierał Spółkę w realizacji jej planów. – Nadal czuję się mocno związany z ALTA. Jestem przekonany, że profesjonaliści, którzy właśnie dołączyli do Rady Nadzorczej Spółki będą skutecznie wypełniać obowiązki nadzorcze, wykorzystując swoje ogromne doświadczenie. Pozostaję do dyspozycji Zarządu ALTA, o ile będzie potrzeba skorzystania z mojej biznesowej wiedzypowiedział Lesław Moritz.

Walne Zgromadzenie podjęło również decyzję o odwołania z Rady Nadzorczej Pana Michała Dorszewskiego,

– Rada Nadzorcza w naszej spółce zawsze pełniła ważną rolę nadzorczą i opiniodawczą. Rada pełni też obowiązki Komitetu Audytu. Cieszę się, że do tego aktywnie działającego zespołu dołączają Marek Garliński i Krzysztof Kaczmarczyk. Jestem przekonany, że będziemy wielokrotnie korzystać z ich doświadczenia. Jednocześnie dziękuję Lesławowi Moritzowi, prywatnie mojemu ojcu, za wieloletnie wsparcie, nieoceniony wkład i aktywność w Radzie Nadzorczej. Dziękuję również Panu Michałowi Dorszewskiemu, za udział w pracach Rady Nadzorczej. powiedział Robert Jacek Moritz, prezes ALTA S.A.

Rada Nadzorcza Spółki ALTA liczy pięć osób. Oprócz nowo powołanych członków, zasiadają w niej: Andrzej Karczykowski (przewodniczący RN), Adam Parzydeł i Michał Błach.

O spółce ALTA S.A.

Główną aktywnością ALTA S.A. jest działalność inwestycyjna. ALTA ma w swoim portfolio Spółkę-właściciela nieruchomości w Siewierzu o łącznej powierzchni ok. 120 ha i działa jako inwestor pierwszej zrównoważonej dzielnicy w Polsce – Siewierz Jeziorna

W portfelu inwestycyjnym Spółki znajdują się także podmioty zależne, związane głównie z branżą nieruchomości komercyjnych (biura, przestrzenie handlowo-usługowe i logistyczne). Akcje Spółki ALTA notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. od 1999 r. (dawniej TUP).

Michael Page powiększa biuro w warszawskim Lumenie

Budynek biurowy Lumen w Warszawie_low res

Firma doradcza Savills reprezentowała firmę Michael Page w procesie renegocjacji umowy najmu w budynku biurowym Lumen w Warszawie. Jeden z globalnych liderów w obszarze doradztwa personalnego oraz rekrutacji, wraz z intensywnym rozwojem, zdecydował się na pozostanie w obecnym biurze i zwiększenie zajmowanej powierzchni do 1250 mkw. W transakcji właścicielowi obiektu doradzali eksperci z JLL.

Michael Page specjalizuje się w rekrutacji specjalistów oraz kadry zarządzającej średniego i wyższego szczebla. Globalnie firma prowadzi działalność w 140 biurach w 36 krajach. W Polsce, poza Warszawą, posiada ona swoje biura w Katowicach i Wrocławiu.

W stosunku do dotychczas zajmowanej powierzchni w budynku Lumen firma powiększy swoje biuro o 400 mkw. Przedłużenie umowy najmu zakłada również nową aranżację wcześniej wykorzystywanej przestrzeni oraz zaadoptowanie dodatkowej powierzchni do wymagań najemcy i najnowszych trendów z zakresu architektury wnętrz i tworzenia komfortowego środowiska pracy. W transakcji najemcy doradzała firma Savills.

„Obecna sytuacja na rynku pracy, w tym spadająca stopa bezrobocia, powodują wzrost zapotrzebowania na usługi firm działających w obszarze doradztwa personalnego. Również firma Michael Page, która wraz ze swoim rozwojem, potrzebowała zwiększyć powierzchnię warszawskiego biura. Dotychczas zajmowany przez nią budynek spełniał jej wymagania, przede wszystkim ze względu na lokalizację. Zapewnia ona liczne miejsca parkingowe oraz dogodne połączenia komunikacją miejską – zarówno dla pracowników, jak i licznych gości, którzy odwiedzają biuro firmy w ramach prowadzonych przez nią procesów rekrutacyjnych” – mówi Dominik Reszetko, starszy konsultant, dział powierzchni biurowych, reprezentacja najemcy, Savills.

Budynek biurowy Lumen, zlokalizowany przy ul. Złotej 59 w Warszawie, jest częścią multifunkcjonalnego kompleksu, w skład którego wchodzi centrum handlowe Złote Tarasy. Obiekt posiada 23 500 mkw. powierzchni biurowej. Budynek znajduje się w ścisłym centrum Warszawy, w pobliżu Dworca Centralnego oraz stacji Metro Centrum. Dodatkowo galeria Złote Tarasy oferuje bogate zaplecze gastronomiczno-usługowe dla najemców budynku. Za wynajem powierzchni biurowej w obiekcie odpowiada firma JLL.

Małgorzata Kaczmarek – Arseniuk, starszy konsultant w dziale wynajmu powierzchni biurowych JLL, dodaje: „Lumen to długoterminowa lokalizacja dla biznesu z kilku względów. Prestiżowa i doskonale skomunikowana lokalizacja w samym sercu miasta, w bezpośrednim sąsiedztwie Dworca Centralnego. Jakość powierzchni, dostęp do oferty zakupowej, rozrywkowej i usługowej Złotych Tarasów sprawiają, że najemcy nie tylko zostają tu na dłużej, ale i rozszerzają zajmowaną powierzchnię wraz z rozwojem swoich struktur”.

Luksusowy hotel z podwodnymi apartamentami otwarty w Chinach

Fireworks Display_Sanya China

Hotel który kosztował kosmiczną sumę aż 1,5 mld USD, ma przenieść gości w świat zaginionej Atlantydy. Mowa o Atlantis Sanya  na wyspie Hajnan. To pierwszy  hotel Atlantis w Chinach. Jako zintegrowane centrum rozrywki, wzmocni atuty turystyczne tej wyjątkowej wyspy, zwanej chińskimi Hawajami.

Zbudowany wokół mitu Zaginionej Atlantydy ośrodek, z widokiem na Morze Południowochińskie, zajmuje powierzchnię ponad 540 tys. m2, dając gościom możliwość niezapomnianego wypoczynku i zabawy w gigantycznym parku wodnym Aquaventure Waterpark o powierzchni 200 tys. m2, poznawania zaginionej cywilizacji Atlantydy w położonym na dwóch piętrach akwarium The Lost Chambers, zamieszkiwanym przez  86 tys. stworzeń morskich, a także podziwianie piękna podwodnej fauny w największym otwartym akwarium na świecie – The Ambassador Lagoon.

Goście mają dostęp do wielu wyjątkowych udogodnień: od prywatnych ogrodów i basenów, poprzez najnowocześniejsze technologie, po rewelacyjny Beach Club i ekskluzywne butiki. Podczas pobytu w hotelu Atlantis Sanya można delektować się autorskim menu światowych sławy szefów kuchni, stojących za sterami 21 restauracji hotelowych (m.in. podwodnej  restauracji Ossiano czy Bread Street Kitchen Gordona Ramsaya). Znajdujące się na terenie ośrodka SPA oferuje zarówno tradycyjne, holistyczne zabiegi, jak i nowoczesną odnowę biologiczną. Specjalne atrakcje czekają także na młodszych gości, m.in. możliwość odkrywania egzotycznego podwodnego życia czy lekcje gotowania. Część konferencyjna umożliwia organizację dużych i małych spotkań zarówno biznesowych, jak i prywatnych.
– Zespół liczący około 3.000 osób, 1.314 pokoi, w tym 154 apartamenty, z czego 5 znajduje się pod wodą, perfekcyjny design sygnowany światowej klasy nazwiskami, a także nieporównywalne z niczym doświadczenie w parku wodnym Aquaventure na nowo zdefiniują pojęcie luksusu, jaki chcemy zaoferować na wyspie Hajnan i w Chinach –  dodaje Heiko Schreiner, dyrektor zarządzający Atlantis Sanya.

– Ośrodki Atlantis zyskały status kultowych miejsc wypoczynku i rozrywki, oferując jedyne w swoim rodzaju doświadczenie skupione wokół bogactwa życia w oceanie. Atlantis Sanya nie będzie pod tym względem wyjątkiem. Razem z naszym wspaniałym partnerem, Fosun International, stworzyliśmy miejsce, które zapewni gościom niezapomniane wrażenia – dodaje Serge Zaalof, dyrektor operacyjny Atlantis Resorts & Residences.

Ośrodek Sanya, położony w Zatoce Haitang, dołącza do sieci hoteli Atlantis jako czwarty luksusowy obiekt. W jej skład wchodzą ponadto: flagowy Atlantis, czyli The Palm w Dubaju, budowany obecnie The Royal Atlantis Resort & Residence (również w Dubaju) i Ko Olina na Hawajach.

Fuzja gigantów na rynku paliwowym: Orlen przejmie Lotos

Orlen

PKN Orlen przejmie spółkę Lotos. Orlen podpisał w tej sprawie list intencyjny ze Skarbem Państwa. Chce nabyć 53 proc. akcji Lotosu. Na razie nie wiadomo w jaki sposób transakcja miałaby zostać przeprowadzona. Będzie to przedmiotem negocjacji.

„Zgodnie z założeniami stron listu intencyjnego, celem transakcji jest stworzenie silnego, zintegrowanego koncernu zdolnego do lepszego konkurowania w wymiarze międzynarodowym, odpornego na wahania rynkowe m. in. poprzez wykorzystanie synergii operacyjnych i kosztowych pomiędzy PKN Orlen i Grupą Lotos” – napisano w komunikacie odnośnie tej sprawy.

Niewykluczone, że by do fuzji doszło, Orlen będzie musiał pozbyć się części stacji benzynowych. Pisze o tym „Puls Biznesu”. Chodzi o to, że udział w rynku połączonego Lotosu i Orlenu wynosiłby 44 proc., tymczasem UOKiK dopuszcza transakcje, które dają maksymalnie 40 proc. udziału rynkowego. Może to oznaczać, że na rynku pojawi się nawet 200 stacji do przejęcia. Aktualnie Orlen i Lotos mają w sumie ponad 2000 stacji benzynowych w całym kraju.

Na wieść o podpisaniu listu intencyjnego warszawska giełda zareagowała pozytywnie. Po godzinie 12.30 obie spółki zyskiwały ponad 3 proc.

Zakaz handlu w niedzielę – czy centra handlowe go złamią? (KOMENTARZ)

shopping-2789216_640
Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele jeszcze nie zaczęła obowiązywać, a jej wdrożenie już wprowadza chaos i nieporozumienia. Co tak naprawdę oznacza zakaz handlu w niedziele i dlaczego galerie handlowe zgodnie z prawem mogą być otwarte – wyjaśnia przedstawiciel Polskiej Rady Centrów Handlowych.
Wokół nowych regulacji związanych z zakazem handlu w niedziele zaczęło krążyć wiele błędnych opinii. Zanim nowe prawo zacznie obowiązywać w praktyce, warto ustalić fakty.
Po pierwsze:
zakaz dotyczy podmiotów prowadzących działalność handlową (sprzedażową), a zatem obejmuje sklepy, stoiska, stragany, domy towarowe itp. i nie wprowadza ograniczenia skierowanego do przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie wynajmu nieruchomości.
Po drugie:
należy przypomnieć, że centra handlowo-usługowe od dawna nie są już miejscem, w którym odbywa się wyłącznie handel. Na ich terenie prowadzona jest również działalność w zakresie gastronomii, rekreacji, kultury, oświaty, turystyki i wypoczynku w formie restauracji, barów, kin, muzeów, koncertów, boisk, placów zabaw, siłowni, torów kartingowych, a nawet przychodni lekarskich.
Z tego względu Ustawodawca w uzasadnieniu projektu wyraźnie zaznaczył: „Zamknięcie sklepów wielkopowierzchniowych i dyskontów nie oznacza zamknięcia galerii handlowych. Na dotychczasowych zasadach będą w nich działać sklepy prowadzone przez właścicieli, kina, restauracje, itp.”.
Polska Rada Centrów Handlowych, przewidując możliwe wątpliwości interpretacyjne, zgłosiła szereg uwag do ustawy na etapie prac legislacyjnych. – Centrum handlowe to nie jeden wielki sklep, ale szereg punktów usługowo-handlowych. Większość z nich, jak kina czy restauracje, może być otwarta również w niedziele objęte zakazem. Ze względu na 32 wyjątki w ustawie, będzie taka możliwość
– mówi Radosław Knap, Dyrektor Generalny PRCH.
Dzisiejsze centra handlowo-usługowe stanowią rodzaj przestrzeni publicznej. Dostęp do szeregu usług sprawia, że spełniają one ważne funkcje społeczne – pozwalają na integrację z rodziną, wypoczynek, rekreację, rozwój kulturalny i sportowy. Szczególną popularnością cieszą się one w weekendy.
Prawdziwym ryzykiem związanym z wprowadzeniem zakazu handlu w niedziele, o którym PRCH alarmowała na podstawie badań i prognoz gospodarczych, jest to, że wbrew intencji Ustawodawcy, aby galerie handlowe, a w nich punkty gastronomiczne, rozrywkowe czy kulturalne itp. pozostały            w niedziele otwarte, ich najemcy się na to nie zdecydują ze względu na mniejszą liczbę klientów, niższą sprzedaż i konieczność pokrycia kosztów funkcjonowania centrów tylko przez część sklepów, które nie są objęte zakazem. Zakaz tym samym doprowadziłby do wyeliminowania możliwości korzystania przez społeczeństwo z usług socjalno-kulturalnych oferowanych przez centra handlowo-usługowe w niedziele.
***
Polska Rada Centrów Handlowych (PRCH) powstała w 2003 roku i jest największą organizacją w Polsce skupiającą firmy związane z branżą centrów oraz ulic handlowych. Stowarzyszenie funkcjonuje na zasadach   not-for-profit. Głównym celem działalności jest rozwój branży nieruchomości komercyjnych w Polsce poprzez edukację, organizowanie prestiżowych wydarzeń branżowych (Targi ReDI, PRCH Retail Awards), networking, wydawanie i aktualizowanie raportów dotyczących branży. PRCH reprezentuje branżę handlową wobec polskich  i europejskich instytucji, monitoruje i opiniuje regulacje w zakresie handlu i nieruchomości komercyjnych, posiada również afiliację przy International Council of Shopping Centres (ICSC) oraz jest członkiem European Property Fedeartion (EPF) w Brukseli.
informacja prasowa Polskie Rady Centrów Handlowych

Jest zgoda na kolejny odcinek drogi S5 między Wrocławiem a Poznaniem

highway-3151762_640

Powstanie kolejny 16 -kilometrowy odcinek drogi S5, która ma znacznie skrócić czas przejazdu na trasie Wrocław Poznań. Chodzi o odcinek  Kościan Południe-Radomicko, którym kierowcy pojadą prawdopodobnie już w III kw. 2019. 

Wykonawcą jest spółka Mota–Engil Central Europe. Koszty budowy odcinka  z sięgają 303 mln złotych brutto. W ramach inwestycji powstanie dwujezdniowa droga ekspresowa z pełną infrastrukturą – węzłami, mostami oraz miejscami obsługi podróżnych. Nowa trasa będzie przechodzić przez powiaty: kościański i leszczyński.

Osiedle Praskie – rosną nowe mieszkania od Murapolu

praskie

Grupa Murapol realizuje nową inwestycję mieszkaniową w Warszawie. Chodzi o tzw. Osiedle Praskie, w ramach którego na rynek zostaną dostarczone 144 mieszkania. Nowa inwestycja będzie gotowa w III kw. 2018. 

Nowe osiedle zlokalizowana na Pradze Południe, przy ul. Wiatracznej, obejmuje 6-kondygnacyjny budynek z podziemną halą garażową. Łącznie do dyspozycji zmotoryzowanych mieszkańców przewidziano 144 miejsca postojowe, w tym 47 naziemnych i 97 podziemnych.

– Warszawa jest największym i najbardziej chłonnym rynkiem mieszkaniowym w Polsce, stąd wszystkie oferowane w stolicy inwestycje komercjalizujemy w bardzo szybkim tempie. – mówi Nikodem Iskra, prezes zarządu Murapol S.A. – Zakładamy, że w przypadku inwestycji Murapol Osiedle Praskie będzie podobnie. Lokalizacja, w której powstaje projekt, jest doskonale skomunikowana z centrum miasta, posiada bogato rozwiniętą infrastrukturę handlowo-usługową oraz obiekty użyteczności publicznej. W pobliżu znajdują się liczne tereny zielone, w tym jeden z najpiękniejszych parków w Europie – Park Skaryszewski. Wszystko to powoduje, że warszawiacy chętnie wybierają tę część miasta jako miejsce do życia – dodaje Nikodem Iskra.

Tor Kartingowy w centrum handlowym Galeria Morena

gokartcenter_galeria_morena_1

Kartcenter to tor kartingowym, który w gdańskiej Galerii Morena zajął ponad 2 000 mkw. powierzchni. Jest to pierwszy tor kartingowy w Polsce, na którym zastosowano nowoczesne podłoże PGKart Design. W piątek 23 lutego br. do dyspozycji amatorów szybkich wyścigów oddane zostały również najnowsze modele elektrycznych pojazdów.

Na powierzchni ponad 2 000 mkw. znajduje się 300-tu metrowy tor, do którego budowy wykorzystano ponad 4 000 opon i blisko 500 metrów pasa z tworzywa polietylenowego. Unikatowym na skalę Polski rozwiązaniem jest materiał wykorzystany do przygotowania nawierzchni, gwarantujący pojazdom lepszą przyczepność, niż tradycyjnie stosowana powierzchnia asfaltowa. Tak doskonałą nawierzchnią – przygotowaną przez włoską firmę PGKart Design – może się pochwalić zalewie kilka torów na świecie.

Atrakcją Kartcenter w Galerii Morena są również innowacyjne elektryczne gokarty – RSX SODIKART, zaprezentowane po raz pierwszy pod koniec stycznia na targach gokartowych we Frankfurcie. Prędkości uzyskiwane przez pojazd na najdłuższych prostych odcinkach toru przekraczają 60 km/h.

Oferta Kartcenter w Galerii Morena skierowana jest zarówno do klientów indywidualnych, jak i do grup zorganizowanych. Halowy tor kartingowy Kartcenter jest dostępny na poziomie -2 parkingu Galerii Morena przy ulicy Schuberta 102a w Gdańsku.

F.B.I. TASBUD S.A. buduje mieszkania i lokale w Warszawie

Cascade_Residence

Cascade Residence, mat. prasowe

Spółka F.B.I. TASBUD S.A. rozpoczęła równolegle budowy pięciu inwestycji mieszkaniowo – usługowych zlokalizowanych w Warszawie. Na zlecenie Marvipol Development, Generalny Wykonawca zrealizuje inwestycję, która zakłada budowę nowoczesnego apartamentowca przy ul. Jacka Kaczmarskiego 63 – „Cascade Residence”. Obiekt zlokalizowany jest w cichej części Mokotowa, tuż obok ulic Woronicza oraz Niepodległości.

Nowym projektem jest także realizacja prestiżowej inwestycji przy ul. Przyokopowej 43 – „Rezydencja Konrad”, na zlecenie firmy Mostostal S.A. Najwyższe standardy techniczne, a także estetyka wykończenia i przywiązywanie uwagi do ekologii przyczynią się do stworzenia obiektu klasy premium.

F.B.I. TASBUD S.A. rozpoczęła także budowę kolejnego etapu znanego już na warszawskim Bemowie osiedla „My Bemowo”, na zlecenie Nexity Polska. Mieszkańcy tego nowoczesnego obiektu uzyskają m.in. dostęp do prywatnego jeziorka.

Kolejnym projektem jest budowa inwestycji „Willa Ochota” na zlecenie dewelopera Home Invest. Projekt obejmuje realizację wielorodzinnego budynku mieszkalnego z garażem podziemnym oraz własnym źródłem ciepła, a także aranżację terenu.

Piątą inwestycją, której budowę rozpoczęła F.B.I. TASBUD S.A., jest „Dom pod Szóstką” przy ul. Ficowskiego 6 na warszawskim Żoliborzu. Projekt jest realizowany na zlecenie inwestora i dewelopera, firmy NAPOLLO. Ten kameralny obiekt zarówno swoją skalą jak i elegancką architekturą nawiązuje do tradycyjnej zabudowy Żoliborza.

Prezes F.B.I. TASBUD S.A., Bogdan Czapczuk, wskazuje na zrównoważony rozwój firmy. Spółka aktywnie działa na polskim rynku, jak również jest zauważalna na rynkach zagranicznych:
„Cieszy nas fakt, iż inwestorzy, z którymi łączy nas wieloletnia współpraca, doceniają jakość dostarczanych przez nas usług i możemy realizować dla nich nowe, ambitne projekty. Jesteśmy także dumni z tego, że kolejni partnerzy biznesowi, zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym, obdarzają nas swoim zaufaniem” – mówi Prezes F.B.I. TASBUD S.A.

Grupowe inwestycje w nieruchomości coraz popularniejsze

1766045744_mzuri_inwestycje_grupowe_1

Duży może więcej – to główna zasada grupowych inwestycji w nieruchomości. Kupowanie mieszkań, całych budynków czy działek przez dużą grupę inwestorów umożliwia im negocjowanie najlepszej ceny nieruchomości, co oznacza również większe przyszłe zyski. Tego typu inwestycja wymaga znacznie mniejszego kapitału niż samodzielny zakup nieruchomości, a ułatwieniem dla chętnych jest także zarządzanie inwestycją przez wyspecjalizowane spółki. 

– Widzimy rosnące zainteresowanie inwestowaniem grupowym. Większa jest zarówno liczba inwestorów, którzy dopytują o nasze projekty, jak i średnia kwota wpłacana przez jednego inwestora. Gdy zaczynaliśmy było to około 24 tys. zł, a dzisiaj to ponad 50 tys. zł na inwestora. Widzimy też, patrząc na rynek, że inni idą w nasze ślady, dzisiaj jest już kilka firm, które taką formę inwestycji oferują. Chociaż jest to wciąż stosunkowo niewielki odsetek rynku, to będzie on rósł dość dynamicznie – prognozuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Artur Kaźmierczak, partner zarządzający Mzuri, firmy zajmującej się grupowymi inwestycjami.

Od 6 do nawet 10 proc. w skali roku – taką rentowność mają grupowe inwestycje w nieruchomości. Dla porównania banki oferują dziś oprocentowanie lokat nieprzekraczające 2 proc. Dlatego wspólne inwestowanie w nieruchomości jest coraz chętniej wybierane przez osoby dysponujące kapitałem. Próg wejścia w taką inwestycję wynosi 10 tys. zł.

Mzuri zarządza ponad 20 mln zł w siedmiu spółkach inwestowania grupowego. Działają one w trzech różnych strategiach: rentierskiej, rewitalizacyjnej i deweloperskiej. Ta pierwsza polega na kupowaniu nieruchomości mieszkaniowych, przeprowadzaniu remontów mieszkań, a następnie ich wynajmowaniu. W ramach tej strategii inwestorzy mogą liczyć na 7 proc. zwrotu rocznie. Dodatkowe wpłaty dotychczasowych inwestorów lub pozyskiwanie nowych pozwalają na zakup kolejnych inwestycji, dzięki czemu minimalizowane jest ryzyko.

– Po odjęciu kosztów funkcjonowania spółki czynsz z tych mieszkań jest na bieżąco wypłacany wspólnikom w proporcji do wniesionego kapitału – wyjaśnia Artur Kaźmierczak.

Z kolei strategia deweloperska polega na zakupie nieruchomości, które następnie są remontowane (lub zabudowywane) i powstałe w ten sposób mieszkania, stworzone z myślą o wynajmie, są sprzedawane zainteresowanym osobom. Inwestorzy zarabiają na tym co najmniej 10 proc. rocznie.

Najnowsza strategia inwestycyjna Mzuri – rewitalizacyjna – polega na zakupie całych kamienic, generujących już dochód z czynszów, które spółka założona przez inwestorów rewitalizuje. Gotowe lokale są sprzedawane lub zatrzymywane na wynajem. Na razie projekt będzie rozwijany w Łodzi. Subskrypcja do spółki Mzuri CFI Łódź zakończyła się w styczniu br.

Newseria Biznes

Marka Fissman wchodzi do Polski. Otworzy 18 sklepów

fissman

Oprócz warszawskiego Wola Parku sieć Fissman ma być docelowo dostępna w lokalach handlowych w 18 miejscach w Polsce. Sieć sprzedaję produkty z zakresu gastronomii – wyposażenia kuchni i restauracji. W sumie oferuje ponad 3 tys. produktów. 

Fissman zadebiutował na rynku polskim otwarciem sklepu w Wola Parku. Lokal handlowy ma 58,5 mkw. Docelowo jednak sklepów będzie znacznie więcej. Sieć już rozmawia m.in. z  Unibail-Rodamco Polska, zarządcą m.in. Arkadii, Galerii Mokotów oraz Wroclavii.

Marka Fissman jest obecna na Ukrainie, w Niemczech, na Łotwie, w Rosji oraz w Kazachstanie. Obecnie ma ponad 240 sklepów.

Wrocławskie centra handlowe a niedziele bez handlu – jak będą się bronić?

fot. Multi Corporation

fot. Multi Corporation

Już 11 marca pierwsza niedziela bez handlowania. Centra handlowe w różny sposób przygotowują się na wejście w życie nowego prawa. Część z nich wydłuży godziny pracy w inne dni – zwłaszcza weekendową sobotę i piątek. Są też takie galerie, które będą nadal w niedzielę otwarte – w części restauracyjnej, dozwolonej. 

Sprawę „strategii” galerii we Wrocławiu sprawdziła „Gazeta Wrocławska”. I tak – centrum handlowe Wroclavia od 9 marca będzie otwarta w piątki i w soboty od godz. 9. do 23. Pasaż Grunwaldzki i Magnolia Park będą otwarte w piątki i soboty o godzinę dłużej, czyli do 22. Centrum handlowe Arkady oraz Sky Tower będą otwarte w soboty w częściach gastronomicznych. Pozostałe wrocławskie centra handlowe nie podjęły jeszcze decyzji o sposobie działania w niepracujące weekendy.

Przypomnijmy, że zakaz handlu docelowo od 2020 roku będzie obowiązywał we wszystkie niedziele, z wyjątkiem siedmiu w roku – trzech przedświątecznych oraz w ostatnie niedziele przypadające w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu, czyli wtedy gdy sklepy organizują wyprzedaże. Zakaz nie obejmuje m.in. stacji benzynowych, piekarni, restauracji, sklepów na dworcach Za niestosowanie się do zakazu grożą grzywny nawet do 100 tys. zł.

Rynek magazynowy w Polsce bardzo atrakcyjny dla inwestorów

Tom Listowski_Cresa

– Początek 2018 roku wskazuje na dalszy dynamiczny rozwój rynku magazynowo–produkcyjnego w Polsce. Wzrost wspierany jest przez rosnące zaufanie inwestorów do krajowej gospodarki, rozwój infrastruktury drogowo-komunikacyjnej, znaczące powiększanie się rynku e-commerce i duży popyt ze strony inwestorów na obiekty generujące stały dochód – mówi Tom Listowski, Partner, Dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych na Europę Środkowo-Wschodnią w firmie Cresa.

Według raportu „Occupier Insight: Rynek magazynowo-produkcyjny w Polsce w 2017 roku”, którego autorami są analitycy i praktycy z międzynarodowej firmy doradczej Cresa, całkowite zasoby powierzchni magazynowo-produkcyjnej w Polsce wyniosły prawie 14 mln mkw. W 2017 r. wolumen transakcji wyniósł niemal 4,38 mln mkw., przy podaży na poziomie przewyższającym 2,45 mln mkw., co jest wynikiem prawie dwukrotnie wyższym niż średnia z ostatnich 5 lat.

Najwięcej nowej powierzchni w 2017 roku oddano do użytku w rejonie Warszawy (503 600 mkw.). Największymi oddanymi do użytku obiektami w Polsce były: Panattoni BTS Amazon Szczecin (161 000 mkw.), BTS Amazon Sosnowiec (138 000 mkw.) i Goodman BTS Zalando Szczecin (130 000 mkw.).

Największą transakcją najmu w 2017 roku było podpisanie umowy przez Panattoni z firmą z sektora e-commerce na zbudowanie kompleksu BTS o wielkości 146 000 mkw. w Gliwicach, co dało regionowi Górnego Śląska miejsce na podium pod względem wolumenu transakcji wynoszącego 916 200 mkw. (o 60% więcej niż w 2016 roku). Górny Śląsk wyprzedziły regiony Polski Centralnej (1 024 000 mkw.) i Warszawy (1 105 000 mkw.).

Warto zauważyć, że w 2017 roku podpisano więcej niż kiedykolwiek umów na obiekty BTS. W Polsce Centralnej była to prawie połowa wolumenu, na Górnym Śląsku 45,6%, w Lubuskim 27,7%, w rejonie Krakowa 23%, a w okolicy Wrocławia 22,2%.

Prognoza na lata 2018-2019

W kolejnych dwóch latach analitycy Cresa prognozują utrzymanie wysokiego popytu na powierzchnie magazynowo-produkcyjne w Polsce. Poniżej przedstawiamy najważniejsze trendy na rynku:

E-commerce, logistyka i produkcja lekka to główne sektory, które będą napędzać popyt na powierzchnie przemysłowo-logistyczne na terenie całego kraju.
Parki przemysłowo-magazynowe będą powstawać w lokalizacjach, które wcześniej były trudno dostępne ze względu na słabo rozwiniętą infrastrukturę. Nowe lokalizacje stanowią dla deweloperów atrakcyjną alternatywę w porównaniu z bardziej rozwiniętymi podrynkami pod względem dostępności i przystępności gruntów. Z perspektywy najemcy rozwój rynku magazynowego w nowych obszarach oznaczać będzie możliwość wykorzystania potencjału dostępnej tam siły roboczej, zwiększenia efektywności łańcucha dostaw oraz dostęp do nowoczesnej i efektywnej powierzchni. Taka powierzchnia będzie alternatywą dla starszych i przestarzałych budynków, które wiele firm było zmuszonych wynajmować z powodu niedostępności obiektów klasy A.
Z uwagi na ilość powierzchni pozostającej w budowie i wysoki popyt na materiały i pracowników budowlanych, koszty budowy rosną, powodując presją wzrostową na czynsze.
Dzięki zmianie przepisów i zniesieniu ograniczeń terytorialnych dotyczących specjalnych stref ekonomicznych Polska stanie się atrakcyjniejszą lokalizacją dla dużych bezpośrednich inwestycji zagranicznych planowanych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

– Zmiany Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (MSSF 16), które wejdą w życie w 2019 roku, spowodują, że więcej międzynarodowych firm będzie decydować się na zakup strategicznych obiektów produkcyjno-logistycznych niż na zawieranie długoterminowych umów najmu – mówi Bolesław Kołodziejczyk, Dyrektor Działu Doradztwa i Badań Rynkowych w firmie Cresa Polska.

informacja prasowa – Cresa Polska