Klub CityFit w Lublin Plaza

alex-knight-309862-unsplash

Całodobowy dostęp, 1600 m2 powierzchni, 8 stref treningowych, 300 urządzeń klasy premium, zajęcia fitness w cenie karnetu i brak długoterminowych umów. To wszystko oferuje nowy klub sieci CityFit w centrum handlowym Lublin Plaza. Otwarcie odbędzie się w marcu, natomiast przedsprzedaż karnetów na www.cityfit.pl już ruszyła.

– Klub zlokalizowany jest na II piętrze i zajmuje powierzchnię blisko 1600 m2. Cieszymy się, że CityFit dołączy do grona najemców Lublin Plaza. Naszą strategią jest tworzenie przestrzeni stanowiących miejsca spotkań i odpowiadających na potrzeby lokalnych konsumentów, dlatego mamy nadzieję, że nowy klub fitness spotka się z dużym zainteresowaniem naszych klientów – powiedziała Agata Paśnikowska-Smyłek, Dyrektor Centrum Lublin Plaza.

Nowocześnie zaaranżowana przestrzeń treningowa wyposażona zostanie w prestiżowy sprzęt TechnoGym i Matrix oraz akcesoria wiodących firm, m.in. Escape Fitness. Klubowicze będą mieli do dyspozycji 8 stref aktywności, wśród których znajdują się studio fitness, strefa warm up/cool down, strefa cardio, strefa wolnych ciężarów, strefa funkcjonalna, strefa crossfit oraz strefa relaksu, w której można odpocząć po treningu.

P. H. Multibox w Płońsku z nową umową najmu z kompleksową ofertą handlową

Wizualizacja architektoniczna. Atlantis Arts Studio - www.atlantis-arts.com

Wizualizacja architektoniczna. Atlantis Arts Studio – www.atlantis-arts.com


Multibox w Płońsku zlokalizowany jest przy jednej z głównych arterii komunikacyjnych miasta, blisko centrum, w otoczeniu osiedli mieszkaniowych.
Kompleks o powierzchni najmu ponad 5 tys. mkw. zaoferuje dziesięć lokali, z kompleksową ofertą handlową dopasowaną do potrzeb mieszkańców. Dla zmotoryzowanych klientów udostępnionych zostanie 200 bezpłatnych miejsc parkingowych. Budowa obiektu jest już zaawansowana i otwarcie nastąpi w IV kwartale tego roku.
Za koncepcję komercyjną oraz komercjalizację Multiboxów odpowiada firma Mallson Polska. Inwestorem i wykonawcą Parków Handlowych Multibox jest Zakład Budowlano-Remontowy Budrem z Ostrowa Wielkopolskiego. Obecnie w ramach sieci Multibox działają obiekty w Świeciu, Tczewie, Nowym Tomyślu, Łasku, Siedlcach, Ciechanowie, Dęblinie oraz dwa w Ostrowie Wielkopolskim. Oprócz obiektu w Płońsku w budowie znajdują się parki handlowe na warszawskim Wilanowie oraz w Głogowie.

Rozpoczyna się budowa West 4 Business Hub we Wrocławiu

West4 (2)
Echo Investment zapowiada kontynuację biurowych projektów przy ul. Na Ostatnim Groszu we Wrocławiu. Powstanie tam kolejne ponad 80 tysięcy mkw. funkcjonalnej powierzchni biurowej. Oddanie do użytku pierwszego budynku West 4 planowane jest na trzeci kwartał 2020 roku.

Wrocławski rynek biurowy w 2018 roku przekroczył powierzchnię 1 miliona mkw. Według danych JLL, jest to jeden z najszybciej rozwijających się rynków biurowych w Polsce oraz kluczowa lokalizacja dla sektora nowoczesnych usług dla biznesu (BPO/SSC).

Tworzenie komfortowej przestrzeni do rozwoju biznesu, zapoczątkowane w biurowcach West Gate i West Link, będzie kontynuowane przy ul. Na Ostatnim Groszu. Nowa inwestycja West 4 zaoferuje użytkownikom ponad 80 tys. mkw. powierzchni biurowej. Pierwszy budynek będzie miał ponad 15,5 tysiąca mkw. powierzchni biurowej.

– „West” w odniesieniu do biurowców powstających przy ul. Na Ostatnim Groszu jest dla nas synonimem sukcesu. Bardzo szybki wynajem sąsiednich biurowców, długo przed zakończeniem budowy i oddaniem do użytku, był sygnałem do kontynuowania tego projektu. Budowa pierwszego etapu West 4 już ruszyła. Chcemy, aby to miejsce kojarzone było jako odpowiednia przestrzeń do tworzenia najlepszych rozwiązań dla biznesu i podejmowania wyzwań. W mieście wielu możliwości, jakim jest Wrocław, tworzymy biura dla tych, którzy chcą więcej – więcej komfortowej przestrzeni, więcej zawodowych możliwości i więcej usług w bliskim sąsiedztwie – mówi Katarzyna Kubicka, dyrektor regionalna w dziale biur Echo Investment.
Na budowie West 4 rozpoczął się wykop parkingu podziemnego. Pierwsi najemcy będą mogli wprowadzić się tutaj w 2020 roku. Za projekt odpowiada Pracownia Architektoniczna Maćków.

Interesujące perspektywy rynku handlowego w Polsce

Magdalena-Sadal_Cresa-600x419
Firma doradcza Cresa przygotowała raport „Retail Occupier Economics” o kondycji rynku handlowego w Polsce. Zawiera on m.in. dane na temat zasobów w podziale na formaty i lokalizacje handlowe, planowanej podaży, nasycenia nowoczesną powierzchnią handlową, dynamiki wzrostu sprzedaży detalicznej, liczby nowych marek oraz zainteresowania inwestorów tym sektorem.

Na koniec 2018 roku zasoby powierzchni handlowej w Polsce wynosiły 14,8 mln mkw. GLA. Dominującym formatem są nadal tradycyjne centra handlowe, których sumaryczna powierzchnia przekroczyła 10,7 mln mkw. GLA. Ponad połowa powierzchni handlowej, w tym centrów handlowych, zlokalizowana jest w ośmiu największych aglomeracjach. Udział największych miast w łącznych zasobach zmniejszył się jednak z 77% w 2000 roku do 56% obecnie.

– Tempo przyrostu nowej powierzchni handlowej utrzymuje się aktualnie na poziomie ok. 3% rocznie, co oznacza, że w ostatnich latach oddaje się do użytku ok. 465 tys. mkw. nowej powierzchni handlowej rocznie (457 tys. mkw. w 2018 roku). Ubiegłoroczna podaż była o prawie jedną czwartą mniejsza od średniej z lat 2013-2015, która wynosiła 613 tys. mkw. W tym samym czasie dynamika wzrostu sprzedaży detalicznej utrzymywała się na stabilnym poziomie 6-7% – mówi Magdalena Sadal, Dyrektor działu badań rynkowych i doradztwa branży handlowej w firmie Cresa Polska, autorka raportu.

Rosnące zasoby powierzchni handlowej przekładają się bezpośrednio na wskaźnik nasycenia powierzchnią handlową. W ubiegłym roku średni poziom nasycenia dla Polski wzrósł do 386 mkw. na 1000 mieszkańców, a samą powierzchnią centrów handlowych do 280 mkw. na 1000 mieszkańców. Najbardziej nasyconymi rynkami są nadal największe aglomeracje, których poziomy nasycenia ponad dwukrotnie przekraczają średnie krajowe wskaźniki i w przeliczeniu na 1000 mieszkańców osiągają wartości wynoszące 834 mkw. dla powierzchni ogółem i 595 mkw. dla powierzchni w centrach handlowych. Najniższe wskaźniki nasycenia odnotowują miasta poniżej 100 tys. mieszkańców, co zachęca inwestorów i deweloperów obiektów handlowych do większej aktywności na tych rynkach.

Działalność przedsiębiorstw o liczbie pracujących do 9 osób w 2017 roku

adeolu-eletu-38649-unsplash

W 2017 r. w Polsce liczba mikroprzedsiębiorstw wyniosła 2 073,6 tys. i w stosunku do roku poprzedniego
wzrosła o 69,6 tys. jednostek, tj. o 3,5%. – czytamy w raporcie GUS.

Analizując zbiorowość przedsiębiorstw do 9 osób pracujących w latach 2013-2017 zaobserwowano, że ich liczba z roku na rok systematycznie wzrastała – średnio o 4,3%. Średnia roczna liczba jednostek w latach 2013-2017 wyniosła 1 912,7 tys.
Liczba osób pracujących w mikroprzedsiębiorstwach w 2017 r. wyniosła 4 089,8 tys., a zatem wzrosła w stosunku do roku poprzedniego o 132,6 tys. osób, tj. o 3,4%. Większa liczba mikroprzedsiębiorstw prowadzących działalność gospodarczą przekładała się na większą liczbę osób pracujących w tych jednostkach w całym analizowanym okresie (2013-2017) – średniorocznie omawiany wzrost
kształtował się na poziomie 4,4%. Średnia roczna liczba osób pracujących w mikroprzedsiębiorstwach w latach 2013-2017 wyniosła 3 764,5 tys.
W latach 2013-2017 występował systemat – czytamy w raporcie Głównego Urzędu Statystycznego.

Sportradar przeprowadza się do myhive Crown Tower

myhive Crown Tower
Spółka Sportradar, światowy lider w zakresie wykorzystania danych na temat sportu, wynajęła prawie 950 mkw. powierzchni biurowej w budynku myhive Crown Tower. Najemcę reprezentowała firma doradcza Cresa.

Szwajcarska spółka Sportradar dostarcza rozwiązania technologiczne i usługi mediom, bukmacherom i organizacjom sportowym, współpracując z takimi markami jak NHL, NBA, NFL czy FIFA. Firma zatrudnia ponad 2.000 pracowników w 30 miastach na całym świecie.

– Bardzo doceniamy obecną lokalizację przy Rondzie Daszyńskiego, dlatego kiedy w związku z dynamicznym rozwojem zaczęło brakować nam miejsca, nie braliśmy pod uwagę żadnej innej lokalizacji. Dzięki współpracy z negocjatorami Cresy już w maju wprowadzimy się do większego biura na bardzo dobrych warunkach – mówi Tomasz Rudnik, Manager, Sportradar Sp. z o.o.

Biuro Sportradar w myhive Crown Tower zajmie całe piąte piętro i będzie miało powierzchnię liczącą prawie 950 mkw. Do dyspozycji pracowników będzie także rozległy taras. myhive Crown Tower to kameralny budynek oferujący 8.200 mkw. powierzchni biurowej. Jest zlokalizowany na warszawskiej Woli, przy Rondzie Daszyńskiego, które staje się nowym centrum biznesowym stolicy. Budynek znajduje się blisko stacji metra i licznych przystanków linii autobusowych i tramwajowych. Bliskość centrum i doskonałe połączenia komunikacyjne z każdą dzielnicą Warszawy stanowią duży atut tej nieruchomości. myhive Crown Tower, to jeden z aktualnie siedmiu warszawskich budynków, należących do austriackiego IMMOFINANZ, funkcjonujących pod międzynarodową marką biurową myhive.

Prologis kupił grunt i rusza z kolejną inwestycją pod Pragą

prologis_park_prague_d1_ostredek

Prologis, Inc., globalny lider nieruchomości logistycznych, nabył grunt o powierzchni 2,4 ha na cieszącym się dużym zainteresowaniem praskim rynku nieruchomości logistycznych.

Nowy park, Prologis Park Prague D1 Ostredek, powstanie na terenie położonym przy autostradzie D1, głównej arterii komunikacyjnej w Czechach. Aktualnie w portfolio Prologis znajdują się już trzy parki logistyczne zlokalizowane przy autostradzie D1, o łącznej powierzchni 238 000 metrów kwadratowych, które są w 99 procentach wynajęte.

Budowa pierwszego magazynu o powierzchni ok. 10 000 metrów kwadratowych w ramach Prologis Park Prague D1 Ostredek rozpocznie się w połowie 2019 roku. W nowym budynku wdrożone zostaną ponadstandardowe rozwiązania zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju – między innymi oświetlenie LED, ogrzewanie ciepłej wody panelami słonecznymi w pomieszczeniach biurowych, zdalny odczyt mediów mediów (smart metering) dostępny online, grubszą izolację termiczną i dachową oraz zwiększony współczynnik przeładunkowy do jednego doku na 370 metrów kwadratowych. Budynek zostanie poddany akredytacji BREEAM na poziomie Very Good.

WeWork z pierwszą lokalizacją w Europie Środkowo-Wschodniej

alexander-pemberton-95212-unsplash
Globalna firma WeWork, zrzeszająca społeczność przedsiębiorców oficjalnie rozpoczęła działalność w Polsce. 21 lutego przestrzeń przy Kruczej 50 w Warszawie otworzył Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy, Michał Olszewski.

Jest to nie tylko pierwsza lokalizacja WeWork w Polsce, ale w również w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

WeWork w Warszawie rozpoczął działalność już jakiś czas przed oficjalnym otwarciem – przy Kruczej 50 można pracować już od grudnia 2018, z kolei przestrzeń przy Grzybowskiej 62 działa od stycznia 2019. W obu lokalizacjach współpracuje ze sobą na co dzień blisko 2000 stałych członków społeczności. Przestrzeń WeWork w Warszawie dzielą ze sobą zarówno działy korporacji, jak i międzynarodowe, polskie firmy MŚP oraz start-upy. Jednym z członków społeczności przy Kruczej jest PayU, które wynajęło biuro dla ponad 80 pracowników. Różnorodność charakteru, skali działań i wielkości podmiotów dzielących przestrzeń w WeWork tworzy więc bogaty, sprzyjający współpracy ekosystem.

– To ogromna przyjemność oficjalnie otworzyć pierwszą lokalizację WeWork w Warszawie na Kruczej 50. Biorąc pod uwagę, że to nie jedyna działające już lokalizacja sieci, a w ciągu kilku najbliższych miesięcy dołączą do niej dwa kolejne miejsca, rozpoczynamy bardzo dynamiczny i obiecujący czas dla WeWork w Warszawie – mówi Michał Olszewski, Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy – Obecność marki w 100 miastach na całym świecie jest dowodem na panujące tu wartości przedsiębiorczości i innowacji, bliskie również polskiej gospodarce. To potwierdzenie, że Warszawa jest nie tylko doceniania w międzynarodowych rankingach, ale proponuje dziś coraz lepszą ofertę dla młodych przedsiębiorców.

Firma ogłosiła ponadto otwarcie dwóch kolejnych lokalizacji w stolicy: w Hotelu Europejskim i w Mennica Legacy Tower, które łącznie z obecnie działającymi w Warszawie zgromadzą około 5000 członków społeczności WeWork w Polsce.

Showroom możliwości, czyli nowa, niebanalna siedziba Massive Design

MASSIVE DESIGN NEW OFFICE with EGE - Carpet Studio; photo Szymon Polanski (5)
Nowa siedziba Massive Design odzwierciedla charakterystyczny, wypracowany przez lata styl, sprawdzone rozwiązania, a także eksperymentalne projekty Przemysława Mac Stopy.

 

Projekt własnej siedziby to nie lada wyzwanie. Po pierwsze dlatego, że biuro architektoniczne to swoiste portfolio i wizytówka marki, prezentująca warsztat, wizję i pomysłowość potencjalnemu klientowi, dlatego tak ważne jest to, aby miało swój niepowtarzalny charakter i skupiało w ograniczonej przestrzeni – nieograniczone możliwości pracowni. Po drugie – jest to siedziba, w której przebywać będą na co dzień projektanci, dla których miejsce, w którym pracują, ma niebagatelny wpływ na ich pracę projektową i kreatywność.

„Najciekawsze w projekcie naszego własnego biura jest to, że ono nie powstało wyłącznie dla nas. Oczywiście pracujemy w nim – i wykorzystujemy jego atuty na co dzień – ale to biuro powstało przede wszystkim po to, by zaintrygować i zainspirować naszych obecnych – i potencjalnych – klientów. Nie bez powodu nazywamy je „showroomem naszych możliwości”, w którym pokazujemy również zaprojektowane przez Przemysława Stopę elementy wzornictwa przemysłowego. Kilka razy w tygodniu oprowadzamy po biurze osoby zainteresowane tym, jak pracujemy i co możemy zaoferować. Nasza przestrzeń służy również często wyjaśnianiu różnic pomiędzy danymi rozwiązaniami projektowymi, co pomaga w dobraniu tego właściwego – wyjaśnia Konrad Dowejko, design director w Massive Design.

Nowa siedziba Massive Design to 300 metrów kw. powierzchni biurowej wypełnionej kreatywnymi rozwiązaniami aranżacyjnymi. Nie zabrakło również autorskich projektów Przemysława Stopy, stworzonych dla znanych polskich i międzynarodowych producentów m.in.: Cappellini, Tonon, Casamania, Nowy Styl, Profim, Laminam, Milliken, Mohawk, As Creation czy Laminam. Projektanci Massive Design eksperymentują z kolorem, strukturą i formą, a także funkcją i podziałem przestrzeni. W projekcie wdrożono pełen wachlarz rozwiązań biurowych, odzwierciedlających zasady „activity based workplace”. Oprócz typowej strefy open space znajdziemy tu mobilne budki telefoniczne, komfortowe wnęki do spotkań ad hoc oraz biurka z regulacją wysokości. Wszystko po to, by ułatwić komunikację i umożliwić szybką rearanżację zespołów projektowych.

Cushman & Wakefield: Podsumowanie regionalnych rynków biurowych w 2018 roku

jan_szulborski

Międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield podsumowała 2018 rok na regionalnych rynkach biurowych.

Na koniec 2018 roku całkowity zasób powierzchni biurowej na ośmiu największych rynkach (Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Łódź, Szczecin i Lublin) wyniósł ponad 4,9 mln mkw. (+12% r/r). Jeżeli chodzi o całkowitą podaż, regionalnymi liderami pozostają Kraków, Wrocław oraz Trójmiasto. Wrocławski rynek biurowy, jako drugi po Krakowie, przekroczył jeden milion mkw.

W 2018 roku na regionalne rynki biurowe dostarczono 512 600 mkw. nowoczesnej powierzchni i było to o ponad 55 700 mkw. więcej od wolumenu nowej podaży oddanej do użytku w 2017 roku. Największymi projektami ukończonymi w ubiegłym roku są: Olivia Star w Gdańsku (45 700 mkw.), Olivia Prime A w Gdańsku (28 000 mkw.), Sagittarius Business House we Wrocławiu (24 900 mkw.), Ogrodowa 8 w Łodzi (24 700 mkw.) oraz Equal Business Park C w Krakowie (23 500 mkw.). Na koniec 2018 roku w budowie pozostawało 76 projektów o łącznej powierzchni wynoszącej ponad 878 000 mkw. Najwięcej nowych inwestycji w znajduje się obecnie w Krakowie – 17, Trójmieście – 14 i Wrocławiu – 11, przy czym średnia wielkość tych projektów to 12 400 mkw.

Wolumen transakcji najmu w 2018 roku wyniósł blisko 650 000 mkw. (-4% r/r), a wśród najaktywniejszych rynków regionalnych tradycyjnie prym wiodły Kraków, Wrocław oraz Trójmiasto. Ich udział w całkowitym wolumenie transakcji w Polsce (z wyłączeniem Warszawy) wyniósł odpowiednio 33%, 25% i 13%.

– Jednym z czynników generujących wysoki popyt na powierzchnie biurowe w miastach regionalnych była ekspansja firm z sektora usług dla biznesu, które konsolidowały się w poszczególnych miastach w ramach jednej lokalizacji (Credit Agricole we Wrocławiu) lub dokonywały ekspansji w nowych ośrodkach (Fujitsu Global Delivery Center w Katowicach). Dzięki obserwowanemu trendowi decentralizacji najemcy coraz częściej interesują się nie tylko największymi rynkami, ale również mniejszymi miastami takimi jak Rzeszów (Premium Mobile), Bydgoszcz (SII), Toruń (Mimecast), Gliwice (Enginiety) czy Częstochowa (SII) – powiedział Jan Szulborski, konsultant w dziale Badań i Doradztwa, Cushman & Wakefield, autor raportu.

W 2018 roku poziom absorpcji na wszystkich regionalnych rynkach biurowych osiągnął poziom 534 200 mkw. i o ponad 21% przewyższył wskaźnik zarejestrowany w rekordowym do tej pory 2017 roku. Na ten wynik istotny wpływ miała znacząca liczba umów przednajmu zawartych w 2017 w budynkach oddanych do użytku w 2018 roku. Największy procentowy wzrost absorpcji w porównaniu do 2017 roku został zarejestrowany w Lublinie (140%), w Katowicach (118%) i we Wrocławiu (99%).

Wskaźnik powierzchni niewynajętej na koniec 2018 roku w analizowanych ośmiu miastach wyniósł 8,4% (-1,5 pp. r/r) – od 5,1% w Szczecinie do 15,4% w Lublinie. Na skutek ograniczonej dostępności najlepszych projektów biurowych zaobserwowano wzrost efektywnych stawek czynszu w niektórych projektach we Wrocławiu, w Katowicach i w Poznaniu. Natomiast na większości analizowanych rynków stawki czynszów wahały się od 12 do 14,5 EUR/mkw. miesięcznie.

Danwood S.A. z nową halą produkcyjną w Bielsku Podlaskim

Danwood_zaklad_Bielsk Podlaski
Ponad 1300 gotowych domów opuszcza rocznie fabrykę Danwood S.A. Dzięki nowej hali produkcyjnej, zakupionej w lutym br. możliwości produkcyjne spółki wzrosną aż do 2 tys. domów rocznie, a zatrudnienie znajdzie tam kolejne 100 osób.

Danwood S.A. w lutym 2019 roku zakupił halę produkcyjną wcześniej należącą do firmy Nordhus, zlokalizowaną w Bielsku Podlaskim przy ulicy Kleszczelowskiej na działce wielkości 3,5 hektara. Nowa hala wraz z częścią socjalno-biurową oraz magazynową o łącznej powierzchni 10,5 tys. m kw. pozwoli na uruchomienie kolejnej linii produkcyjnej domów Danwood.

„Podjęliśmy decyzję o zakupie nowej hali produkcyjnej w związku z dynamicznym rozwojem sprzedaży na rynkach, na których prowadzimy działalność. W szczególności dotyczy to Niemiec, gdzie trafia 90 proc. naszych domów, a także Wielkiej Brytanii, Austrii i Szwajcarii, gdzie umacniamy swoją pozycje na rynku domów gotowych. Tym samym zdolności produkcyjne firmy wzrosną o blisko 1/3, dzięki czemu Danwood będzie mógł produkować 2000 domów rocznie. Zatrudnienie w nowej fabryce znajdzie ponad 100 osób.” – mówi Grzegorz Szkirel, dyrektor finansowy Danwood S.A.

 

Sytuacja społeczno-gospodarcza kraju w styczniu 2019 r.

biznesman1
Według szybkiego szacunku tempo wzrostu w skali roku produktu

krajowego brutto (niewyrównanego sezonowo) było nieco wolniejsze
od notowanego w poprzednich kwartałach – informuje w swoim raporcie Główny Urząd Statystyczny.

Jak informuje GUS, wzrost w skali roku przeciętnego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw był zbliżony do obserwowanego w poprzednich miesiącach. Stopa bezrobocia rejestrowanego, pomimo sezonowego wzrostu, kształtowała się poniżej poziomu sprzed roku.
Według wyników Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności w IV kwartale 2018 r. liczba pracujących nie zmieniła się porównaniu z notowaną przed rokiem, a wskaźnik zatrudnienia zwiększył się. Liczba bezrobotnych oraz stopa bezrobocia były niższe niż w analogicznym okresie 2017 r.
Przeciętne miesięczne nominalne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w skali roku w nieco większym stopniu niż w IV kwartale ub. roku. Przy spowolnieniu wzrostu cen konsumpcyjnych przyspieszyła dynamika siły nabywczej płac.
Tempo wzrostu w skali roku przeciętnych nominalnych i realnych emerytur i rent brutto w obu systemach umocniło się w porównaniu z obserwowanym w poprzednich miesiącach – czytamy w raporcie GUS.

White Stone buduje portfel nieruchomości komercyjnych – kupuje dwa biurowce w Warszawie

Helion i Luminar
White Stone, lider projektów mieszkaniowych, realizuje nową linię biznesową, budując portfel nieruchomości komercyjnych.

Firma niedawno sfinalizowała przejęcie biurowców Helion i Luminar w Warszawie o wartości rynkowej ok. 21 mln euro. Obok Fortu Mokotów to kolejne dwie, warszawskie nieruchomości komercyjne w portfelu grupy.

Nieruchomości znane do tej pory pod nazwą Helion i Luminar oferują ok. 15 500 mkw. powierzchni biurowej i są zlokalizowane przy ul. Cybernetyki 7, w dynamicznie rozwijającej się, nowoczesnej dzielnicy biznesowej Warszawy – Służewiec. Wśród grona najemców znajdują się takie firmy jak mBank, Bigram, Van Pur i Vienna Insurance Group.

„Zakup biurowców Helion i Luminar to kolejny ważny krok wyznaczający nowy kierunek rozwoju grupy White Stone. Obok działalności deweloperskiej i budowlanej stawiamy na inwestycje w nieruchomości biurowe, aby zdywersyfikować linie biznesowe grupy. Naszym celem jest modernizacja i innowacyjna adaptacja nabytych nieruchomości w celu stworzenia unikalnych i pożądanych na mapie biurowej Warszawy miejsc pracy” – powiedziała Anna Suchodolska, członek zarządu grupy White Stone.

Akademia Nieruchomości i Inwestycji – szkolenie już 2 marca

biznesman
Akademia Nieruchomości i Inwestycji już na początku marca organizuje szkolenie dla pośredników i uczestników rynku nieruchomości – „BĄDŹ SKUTECZNIEJSZY niż KONKURENCJA”.

Szkolenie odbędzie się 2 marca 2019 roku we Wrocławiu przy ul. Ruskiej 22, g. 10.00-17.30.

Program:
1. PODSTAWY SKUTECZNEJ PRACY POŚREDNIKA: jak przygotować nieruchomość do sprzedaży / wynajmu, co wpływa na szybkość transakcji, jak prezentować, jakich błędów unikać
2. JAK POZYSKIWAĆ KLIENTÓW? – omówienie źródeł informacji, dobry kontakt z klientem jako podstawa współpracy
Przerwa kawowa
3. JĘZYK KORZYŚCI – czyli jak mówić do klientów, i po co klientowi właściwie jest potrzebny agent – widziane oczami klienta, który musi zapłacić prowizję
4. WARUNKI UMOWY POŚREDNICTWA – na co agent powinien zwracać uwagę; co powinien wiedzieć klient; jak proponować klientowi umowę na wyłączność
Przerwa kanapkowa
5. JAK DOBRZE ROBIĆ ZDJĘCIA? W jaki sprzęt zainwestować, jak kadrować i wybierać ujęcia, programy do obróbki graficznej zdjęć, rzuty i plany mieszkań, przykłady dobrych i złych zdjęć
6. WIZERUNEK I MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE – jak przedsiębiorcy korzystają z mediów; reklama, posty sponsorowane, reklama telewizyjna, Facebook, AdWords – podstawowe informacje
Przerwa kawowa
7. HOME STAGING – korzyści i czy warto? jak przygotować nieruchomość do sprzedaży,
8. JAK ZADBAĆ O KLIENTA – kontakt z klientem w trakcie trwania umowy pośrednictwa, konsekwencja w działaniu, poszukiwanie rozwiązań marketingowych.

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

Biurowiec Nowogrodzka Square podpisał umowę z nowym najemcą

nowogrodzka_square_pasaz_noc_

Francusko-Polska Izba Gospodarcza (CCIFP) dołącza do grona najemców prestiżowego biurowca Nowogrodzka Square, oddanego do użytku kilka miesięcy temu.

Nowy najemca biurowca Nowogrodzka Square zajmie na IV piętrze około 450 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej klasy A.

„Stale rozwijamy działalność Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej, wzrosły więc potrzeby naszego biura. Szukaliśmy biura nowoczesnego, w ciekawym i prestiżowym budynku, dobrej lokalizacji, o dużych możliwościach aranżacyjnych, które zapewnią przestrzeń na organizację naszych wydarzeń. Chcemy bowiem, by nowa siedziba stała się również miejscem spotkań dla naszych 450 firm – wiodących inwestorów, często liderów rynku. Budynek Nowogrodzka Square, wybudowany przez Yareal, uznanego dewelopera, spełnia w najwyższym stopniu nasze oczekiwania. Dodatkowym atutem, ważnym dla nas jako organizacji, ale i dla naszych członków, jest spełnianie przez budynek najwyższych standardów w zakresie zielonego budownictwa.” – powiedziała Monika Constant, Dyrektor Generalna Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej.

Biurowiec Nowogrodzka Square został wybudowany w otoczeniu przedwojennych kamienic, zaledwie kilka minut spaceru od Dworca Centralnego. Nowogrodzka Square oferuje w sumie 11 500 mkw. biur. Powierzchnia typowego piętra to niespełna 2000 mkw. łatwej w aranżacji powierzchni biurowej klasy A.

Avenida Poznań ma nowego najemcę

Avenida Poznań

Do grona najemców Avenidy dołączył dyskont Dealz, który w poznańskim centrum handlowym zajął powierzchnię 558 mkw.

U nowego najemcy Avenidy Klienci znajdą w nim m.in. artykuły spożywcze, kosmetyki, środki czystości, produkty dla zwierząt oraz artykuły do wyposażenia i dekoracji domu.

„Stale uatrakcyjniamy tenant-mix naszego Centrum do rosnących potrzeb konsumentów. Dlatego nawiązaliśmy współpracę z marką Dealz, która jest wyjątkowym dyskontem pod względem oferty cenowej oraz asortymentowej” – mówi Katarzyna Korpak, dyrektor Avenidy Poznań.

Dealz Polska to część największej w Europie sieci dyskontów – Poundland. Sklep otwarty w Avenidzie Poznań jest 17. dyskontem marki w Polsce.

Rynek luksusowych nieruchomości w USA

IMG_1266

USA obfituje w luksusowe nieruchomości. Luksusowe rezydencje i apartamenty zwracają na siebie uwagę kupujących z zamożnym portfelem.

Stany Zjednoczone, na które składa się 50 metropolii takich jak Nowy Jork czy San Francisco, posiadają bardzo bogaty rynek luksusowych nieruchomości. Kupujący cenią je za architektoniczne bogactwo, luksusowe wykończenie oraz różnorodność. Praktycznie nie ma na rynku dwóch takich samych nieruchomości. Poza luksusem w samym domu, prestiż zbudza również otoczenie nieruchomości w USA. Majestatyczne rezydencje otaczane są często przez wspaniałe ogrody czy prywatne jeziora. Powierzchnia działek, na których są usytuowane rezydencje niejednokrotnie pozwala na wybudowanie na posesji prywatnego kortu tenisowego czy stadniny koni.

rezydencja

Rynek luksusowych nieruchomości w USA jest atrakcyjny, ale również względnie dynamiczny. Nie należy zapominać o informacji przekazanej przez (NAR – National Association of Realtors) w ubiegłym roku – mówiono wówczas o załamaniu na rynku nieruchomości w Stanach Zjednoczonych.

Luksusowe nieruchomości w USA, o ile wspaniałe i ekskluzywne, o tyle niejednokrotnie nie są szybko zbywane. Za luksusem idzie cena, która w przypadku luksusowych nieruchomości jest bardzo wysoka. Ilość klientów, których stać będzie na zakup takiej nieruchomości, również jest ograniczona.
Na stronach Internetowych pośredników nieruchomości często można natknąć się na oferty, które wystawione są od kilkunastu miesięcy a czasem nawet kilka lat.
Ich sprzedaż nie jest prosta, jednak prowizja ze sprzedaży luksusowych nieruchomości zachęca pośredników do zaangażowania.

Stany Zjednoczone słyną nie tylko z luksusowych domów, ale i wspaniałych wieżowców, stanowiących niejednokrotnie wizytówkę dla miast, w których się znajdują.
Przykładem kultowego wieżowca jest Tramp World Tower, który mieści się w dzielnicy Midtown Manhattan w okręgu Manhattan w Nowym Jorku. Ten robiący wrażenie apartamentowiec mierzy 262 metry wysokości. Na 72 piętrach oferuje 83 403 metry kwadratowe luksusowej powierzchni mieszkalnej. Tramp World Tower oferuje w sumie 376 ekskluzywnych apartamentów. Budynek został oddany do użytku w 2001 roku.

Innym przykładem prestiżowego wysokościowca jest Willis Tower. Ten niesamowity biurowiec, który do 2009 roku znany był pod nazwą Sears Tower, znajduje się w centrum Chicago, w stanie Illinois. Wieżowiec liczy 108 pięter, mierzy 442,3 metry wysokości. Na 103. Piętrze mieści się wspaniały taras widokowy, z którego można podziwiać jezioro Michigan oraz obserwować tętniące życiem miasto. Budynek ten stanowi niewątpliwie wizytówkę dla Chicago.

Segment nieruchomości luksusowych w Stanach Zjednoczonych stale się rozwija. Corocznie powstają tam nowe, imponujące inwestycje o charakterze rezydencjalnym oraz biurowym. Ekskluzywne nieruchomości w USA odznaczają się unikalnym designem, wspaniale zagospodarowaną przestrzenią, przemyślaną w każdym calu. Nie dziwi więc fakt, że w parze z jakością idzie także wysoka cena.

Dagmara Komarnicka
Redaktor

PKP PLK kupi helikopter do monitoringu inwestycji?

verstappen-photography-532656-unsplash
PKP PLK rozważa możliwość zakupu helikoptera do monitorowania inwestycji.

Podczas niedawnej konferencji prasowej w Sejmie, poseł Gawłowski przekazał informację od zarządu PKP PLK odnośnie wysokości ofert rynkowych w I kw. 2019 r. Opłaty te dotyczą zakup helikoptera, który miały służyć do monitorowania inwestycji.

„PKP PLK na bieżąco analizuje różne możliwości i techniki monitorowania linii kolejowych, aby sprawnie realizować największy w historii program inwestycyjny” – poinformował portal rynek-lotniczy.pl rzecznik PKP PLK, Mirosław Siemieniec.

Poseł Gawłowski jest zdania, że zakup helikoptera nie byłby efektywnym wykorzystanie środków finansowych. Wskazuje, że inwestycje należy monitorować za pomocą dronów.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu w styczniu 2019 roku

ibrahim-rifath-789914-unsplash
Na oficjalnej stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego pojawił się raport nt wskaźników cen produkcji sprzedanej przemysłu. Raport dotyczy miesiąca stycznia 2019 roku.

Według wstępnych danych w styczniu 2019 r. ceny produkcji sprzedanej przemysłu były wyższe w porównaniu z grudniem 2018 r. o 0,2%. W porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku wzrosły o 2,2% – czytamy w raporcie GUS.

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny: Wzrosły ceny w sekcjach: wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę o 1,4%, górnictwo i wydobywanie o 0,5% oraz dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja o 0,3%. Ceny w sekcji przetwórstwo przemysłowe pozostały na niezmienionym poziomie. Wśród działów tej sekcji największy wzrost cen zanotowano w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej oraz w produkcji wyrobów tytoniowych (po 0,9%). Podniesiono również ceny m.in. w produkcji wyrobów tekstylnych, wyrobów farmaceutycznych (po 0,8%), poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji (o 0,5%), produkcji metali (o 0,4%), wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (o 0,3%), mebli (o 0,2%), papieru i wyrobów z papieru, pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (po 0,1%). Ceny wyrobów z gumy i z tworzyw sztucznych ukształtowały się na poziomie zbliżonym do zanotowanego w poprzednim miesiącu. Spadły natomiast ceny w produkcji: odzieży, urządzeń elektrycznych (po 0,1%), artykułów spożywczych, wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny, wyrobów z metali, pozostałego sprzętu transportowego (po 0,2%), skór i wyrobów skórzanych (o 0,3%), napojów, chemikaliów i wyrobów chemicznych (po 0,4%), komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (o 0,7%).

Rekordowy rok LC Corp na rynku nieruchomości biurowych

???????????????????????

???????????????????????


Firma LC Corp SA zaliczyła najlepszy rok w historii działalności na rynku nieruchomości biurowych. Właściciel biurowców znajdujących się w Warszawie, Wrocławiu i Katowicach w 2018 roku podpisał ponad 30 umów najmu na blisko 33 tys. mkw. powierzchni biurowej. Spółka już zapowiada kolejne rekordy na 2019 rok.

Własność LC Corp SA to obecnie 6 inwestycji biurowych, rozmieszczonych w 3 polskich miastach. W portfolio firmy znajdują się zlokalizowane we Wrocławiu Sky Tower, Retro Office House oraz Arkady Wrocławskie, katowicki biurowiec Silesia Star, a także warszawskie obiekty Wola Center i Wola Retro. Ten ostatni jest aktualnie w budowie.
W 2018 roku umowy na wynajęcie powierzchni w biurowcach LC Corp podpisało 22 nowych najemców, którzy łącznie zajęli biura o wielkości 22 600 mkw. Kolejne 10 firm zajmujących 10 300 mkw. powierzchni zdecydowało się przedłużyć umowy najmu. W sumie więc w 2018 roku LC Corp podpisał 32 umowy najmu 32 900 mkw. powierzchni biurowej, co stanowi nowy rekord dla spółki.

– Rok 2018 był wyjątkowo udany dla działu inwestycji biurowych. Nasze sukcesy to nie tylko wynajęcie rekordowych powierzchni, ale również szybkość komercjalizacji. We Wrocławiu oddaliśmy do użytku biurowiec Retro Office House, który został skomercjalizowany w 100% w ciągu zaledwie 6 miesięcy od otrzymania pozwolenia na użytkowanie. Niemal kompletnym portfelem najemców może pochwalić się Silesia Star, jeden z największych kompleksów biurowych w Katowicach – mówi Tomasz Wróbel, Członek Zarządu LC Corp SA. – Firmy doceniają oferowaną przez nas atrakcyjną lokalizację inwestycji, nowoczesne rozwiązania stosowane w budynkach, oryginalne projekty inwestycji, ale też elastyczne i indywidualne podejście do każdego najemcy. Większość z wynajmowanych przez nas biur jest projektowana oraz wykańczana zgodnie z wymaganiami i wskazówkami najemców – dodaje Tomasz Wróbel.

Kuba Wojewódzki i Józef Krawczyk otwierają restaurację w Elektrowni Powiśle

Elektrownia Powiśle_zdjecie
Elektrownia Powiśle to miejsce, które przyciąga unikatowe koncepty i wyjątkowych ludzi. Biznesowy duet: Kuba Wojewódzki i Józef Krawczyk już wkrótce otworzą tu swoją pierwszą wspólną restaurację, która z pewnością stanie się ulubionym miejscem spotkań warszawiaków i turystów odwiedzających stolicę.

Założycieli restauracji połączyła pasja oraz wieloletnie doświadczenie, które zaowocowały pierwszym wspólnym projektem w sercu warszawskiego Powiśla. „Niewinni Czarodzieje 2.0” to miejsce jakiego na mapie Warszawy jeszcze nie było. Wyjątkowy koncept, który powstanie w Elektrowni Powiśle, uzupełni warszawską mapę kulinarno-rozrywkową. Koncerty, stand-upy i wydarzenia kulturalne na najwyższym poziomie z pewnością sprawią, że „Niewinni Czarodzieje 2.0” na stałe zagoszczą na liście ulubionych miejsc warszawiaków i osób odwiedzających stolicę.

„Niewinni Czarodzieje to najbardziej nieoczywisty film Andrzeja Wajdy. Najbardziej nie Wajdowski obraz Wajdy. Opowiada o ludziach kochających określony styl życia – Modne restauracje, dobrą muzykę i żadnych zobowiązań. To credo naszego miejsca. No może z wyjątkiem tych zobowiązań 😉 Miejsca nieoczywistego. Jak mówi mój wspólnik 2/3 restauracja i 1/3 klub. Chcemy, aby u nas świat muzyki spotykał się ze światem stand-upu. A ludzie otwarci na innych ludzi spotykali sobie podobnych. Zawsze chciałem być jak Humphrey Bogart w Casablance…” – mówi Kuba Wojewódzki, współzałożyciel „Niewinnych Czarodziejów 2.0”.

Elektrownia Powiśle to miejsce wyjątkowe, którego założeniem od początku było stworzenie przestrzeni stanowiącej odpowiedź na potrzeby współczesnych klientów, którzy wiedzą czego oczekują i w jakich miejscach chcą spędzać swój czas. Miejsca, które pozwoli im na budowanie relacji i zdobywanie nowych doświadczeń. Właśnie dlatego unikatowe koncepty takie jak „Niewinni Czarodzieje 2.0” idealnie wpisują się w założenia projektu i doskonale dopełniają jego ofertę.

Remiza na terenie Stoczni Cesarskiej zyska nowe życie

Remiza1
Stocznia Cesarska Development rozpoczyna proces rewitalizacji budynku dawnej Remizy. Pochodzący z 1889 roku budynek zyska nową funkcję.

„Stocznia Cesarska Development poszukuje doświadczonych gastronomów zainteresowanych adaptacją Remizy, z którymi wspólnie napisze nowy rozdział w bogatej historii tego wyjątkowego budynku. Szukamy pasjonatów i doświadczonych gastronomów, którzy wspólnie z nami zamienią to historyczne miejsce w jedno z najmodniejszych na gastronomicznej mapie Trójmiasta” – mówi Gerard Schuurman, dyrektor projektu Stoczni Cesarskiej.
Inwestor jest zainteresowany konceptami łączącymi restaurację z barem, małą powierzchnią handlową i eventową. Remiza to 2-piętrowy budynek o łącznej powierzchni użytkowej 630 m2.

Obiekt jest objęty ochroną konserwatorską, stąd koncepcja będzie musiała respektować architektoniczne walory budynku i utrzymać jego surowość, charakter przemysłowy, przy jednoczesnym wprowadzeniu nowoczesnych rozwiązań, które umożliwią jego adaptację.

Nieruchomości hotelowe rozwijają się w segmencie premium

Magdalena Paluch na k24
Polski rynek nieruchomości hotelowych rozwija się w ostatnim czasie bardzo dynamicznie. Największy przyrost hoteli odnotować można w segmencie średnim, jednak rynek premium coraz wyraźniej wkracza do naszego kraju.

Rozkwit inwestycji o charakterze hotelowym jest w Polsce coraz bardziej widoczny. Za rozwój w tym segmencie rynku nieruchomości komercyjnych odpowiada w dużej mierze większy napływ turystów do naszego kraju. Ich większa liczba sprawia, że automatycznie wzrosło zainteresowanie ofertą hoteli. Fakt ten nie umknął inwestorom, którzy w odpowiedzi na rosnący popyt, corocznie dostarczają na rynek nowe pokoje hotelowe.

hotel

Na uwagę na rynku zasługuje stolica – jak wynika z raportu ekspertów Walter Herz, to właśnie w Warszawie ma powstać w 2019 roku aż 1300 pokoi hotelowych. Eksperci szacują, że w Trójmieście przybędzie 800 nowych pokoi hotelowych, we Wrocławiu 430 natomiast w Krakowie 400. Jak podsumowują eksperci z Walter Herz, w 2019 roku na polskim rynku ma się pojawić około 7000 nowych pokoi hotelowych.
Najbardziej dynamiczny rozwój na rynku hotelarskim można zaobserwować w średnim segmencie. Niemniej jednak przybywa również luksusowych inwestycji hotelowych, skierowanych do gości o wysokich wymaganiach.

Hotele z segmentu premium charakteryzują się wysokim standardem zarówno samego budynku, jak i obsługi. Każdy z pokoi powinien mieć własną łazienkę, niejednokrotnie z opcją jacuzzi. Telewizor, klimatyzacja oraz dostęp do WiFi powinny być w takich miejscach standardem. Wnętrze powinno wyróżniać się oryginalnym stylem, natomiast restauracja powinna serwować wysokiej klasy dania.
Obsługa hotelu również powinna być na najwyższym poziomie. W luksusowych hotelach do dyspozycji gości często jest consierge, który załatwi najpilniejsze sprawy, przypomni o spotkaniu czy zamówi taksówkę.
Hotele z segmentu premium wyróżnia ponadto atrakcyjna lokalizacja. Goście powinni mieć również możliwość zaparkowania swojego samochodu, np. w podziemnym parkingu.

Przykładem hotelu z segmentu premium może być Vienna House Mokotów – hotel zlokalizowany jest w Warszawie. Industrialny wystrój połączony został z nowoczesnymi detalami. Hotel oferuje m.in. 164 pokoje z łazienkami w klimacie wellness, taras w stylu włoskiego pałacu, sale konferencyjne o łącznej powierzchni 180 metrów kw., strefę fitness oraz szybkie WiFi. Do dyspozycji gości jest również mobilny concierge. Na gości hotelu czeka ponadto 50 podziemnych miejsc parkingowych.
Oficjalne otwarcie hotelu nastąpiło 25 lutego 2019 roku i obecnie cieszy się on dużym zainteresowaniem ze strony turystów i przedsiębiorców, którzy właśnie w Vienna House Mokotów planują organizację biznesowych spotkań.

Na polskim rynku nieruchomości z roku na rok przybywa luksusowych hoteli. Do naszego kraju coraz częściej przyjeżdżają turyści ora biznesmani zainteresowani ofertą premium. Także Polacy coraz chętniej wypoczywają w luksusowych hotelach – standard pokoi oraz oferty hotelowej mają coraz większe znaczenie przy wyborze odpowiedniego obiektu.

Magdalena Paluch
Redaktor Naczelna portalu Komercja24.pl

MLP Group rozpoczęło budowę pierwszego parku logistycznego w Rumunii

mlp_bucharest_uj01
MLP Group rozpoczęło budowę pierwszego parku logistycznego w Rumunii. Obecnie powstaje obiekt o powierzchni 12 tys. m2, a w ramach całego etapu zostanie przygotowanych ponad 22 tys. m2 nowoczesnej powierzchni magazynowej. Docelowo MLP Bucharest West zaoferuje ponad 95 tys. m2. Funkcje generalnego wykonawcy zostały powierzone firmie Sagex Construct.

„Prowadzimy zaawansowane negocjacje z potencjalnymi najemcami. Jesteśmy przekonani, że do zakończenia budowy, co powinno nastąpić w połowie 2019 roku, wszystkie powierzchnie będą skomercjalizowane” – podkreśliła Agnieszka Góźdź, Dyrektor Działu Sprzedaży na Polskę i Rumunię w MLP Group S.A.

Obiekt będzie spełniał standardy ekologiczne. Planowane jest ubieganie się o certyfikat BREEM. Nowy magazyn będzie również zrealizowany według standardów stosowanych przez MLP Group. Oznacza to budowę hali magazynowej klasy A o wysokości ponad 10 metrów netto z nośnością posadzki 6T/m2. Budynek będzie wyposażony m.in. w oświetlenie LED, system tryskaczy typu ESFR, ogrzewanie gazowe oraz świetliki i klapy dymowe.
MLP Bucharest West powstaje w północno zachodniej części Bukaresztu w pobliżu Chitili w okręgu Ilfov. Park logistyczny będzie miał bezpośredni dostęp z obwodnicy Bukaresztu.

Co jest kluczem do sukcesu w sprzedaży?

marek stelmaszak
Klucz do sukcesu w sprzedaży – co nim jest? Na to pytanie odpowiada Marek Stelmaszak – były Prezydent PFRN, wieloletni przyjaciel i były Partner biznesowy Briana Tracy.
Kluczem do sukcesu w sprzedaży jest przede wszystkim dawanie wartości Klientom na rynku, dawanie wartości znacznej, aby Klienci nie mieli absolutnie żadnej wątpliwości, czy wynagrodzenie, które my spodziewamy się otrzymać od nich, jest adekwatne do tego, co otrzymali.
Kluczem do sukcesu w sprzedaży są relacje, informacja zwrotna zawsze na czas i oczywiście danie pełnej uwagi. Empatyczne słuchanie Klientów jest kluczem, ponieważ poprzez słuchanie podnosimy u Klientów poczucie własnej wartości. Często jest tak, że pośrednicy idą na spotkanie biznesowe i zagadują Klienta, co jest najgorszą rzeczą, jaką można zrobić, ponieważ w rozmowie sprzedażowej powinno się 3-4 razy więcej słuchać, niż mówimy.
Warto zapytać Klienta: „Czy mógłbym się dowiedzieć, z jakiego powodu sprzedają Państwo dom”? I należy słuchać, co Klient ma nam do powiedzenia.
Warto dowiedzieć się, w jakim przedziale czasu Klient chce nabyć nieruchomość, ponieważ na tej podstawie określimy, czy na ten czas jest to rzeczywiście nasz Klient, czy jedynie osoba biorąca pod uwagę zakup bądź sprzedaż nieruchomości.
Istotna jest kwestia rodzaju umowy. Jeśli Klient pójdzie ze swoją ofertą do dziesięciu biur, to prawdopodobieństwo, że wykonają one usługę z pełnym zaangażowaniem, wynosi 10 proc. Z tego względu zachęcam do umów na wyłączność.

Gwiazda Morza – świeży koncept na rynku hotelarskim

Hotel Gwiazda Morza Resort Spa & Sport oryginalne zdjęcie

Rynek hotelarski w Polsce jak i na świecie stale rośnie. Zmiany, jakie w nim zachodzą mają charakter ewolucyjny i taki też będzie nowopowstający czterogwiazdkowy hotel we Władysławowie. O specyfice i kierunkach rozwoju tego obiektu mówi Marek Hilla – dyrektor generalny Hotelu Gwiazda Morza.

Po Gwieździe Morza należy spodziewać się doskonale przygotowanej oferty wypoczynkowej, nad którą pieczę sprawować będzie grupa prawdziwych pasjonatów. Faktem jest, że wyróżnia nas nie tylko piękna lokalizacja i wyjątkowa infrastruktura hotelu.
Hotel stawia na cztery główne profile działalności: SPA, sport, doskonała kuchnia i wyjątkowy plan rekreacyjny, a wszystko w komfortowych warunkach i niecodziennej architekturze.
Hotel został świetnie zaplanowany i zaprojektowany pod różnorodne wydarzenia. Poza infrastrukturą rekreacyjną, hotel posiada zaplecze dla wszelkiego typu spotkań biznesowych. Dysponujemy ponad 260 metrową salą z możliwością jej dzielenia na 3 niezależne elementy ze zdolnością wprowadzenia bezpośrednio z ulicy np. auta celem prezentacji oferty któregoś naszego partnera strategicznego, dwiema mniejszymi salkami na kameralne spotkania oraz salą wielofunkcyjną o powierzchni ponad 160 metrów z osobnym wejściem i możliwością połączenia jej z niezależną restauracją.

„Mam stuprocentową pewność, że Gwiazda Morza będzie takim miejscem, w którym goście, którzy skorzystają z naszego zaproszenia do aktywnego spędzenia czasu w tym wyjątkowym miejscu, zrealizują wszystkie swoje plany, które łączyły z pobytem. Po drugie, wyjeżdżając, będą w pełni usatysfakcjonowani z podjętej przez siebie decyzji. Sam również nie mogę doczekać się momentu, gdy faktycznie resort w pełni ruszy. Chcielibyśmy, aby nasi pracownicy mocno angażowali się w wiele hotelowych aktywności; żeby byli bardzo dobrym przykładem tego, że faktycznie w tym miejscu można odpocząć. Nasi pracownicy mają być tego żywym dowodem. Ich sposób pracy, poruszania się i pogody ducha ma być uwidoczniony na każdym kroku. Mamy zaplanowane różne zajęcia również dla naszych pracowników, aby byli w stanie bardzo szybko wskazać naszym gościom, co można zrobić, kiedy, jak, czy też polecić konkretne zajęcia. Filozofia bycia aktywnym kojarzy mi się z bardzo pozytywna energią, z uśmiechem, radością. Chcemy, by było to widoczne w naszym obiekcie od pierwszego kontaktu gościa z hotelem. Naszych gości będziemy zapraszać do współuczestniczenia w tym, co się dzieje w naszym obiekcie, ale również do skorzystania z całej infrastruktury zewnętrznej. Przeprowadzimy naszych gości przez ten cały proces, żeby czuli się bezpieczni, objęci opieką i zadowoleni z siebie” – podsumowuje Marek Hilla.

Rynek magazynowy na stabilnej ścieżce wzrostu

Renata Osiecka_Managing Partner
Rok 2018 w sektorze magazynowym w Polsce stał pod znakiem dobrej koniunktury z wysokim popytem i podażą. Zapotrzebowanie ze strony najemców wyniosło 4,01 mln mkw., z czego 72% stanowiły nowe umowy najmu i ekspansje. Deweloperzy zrealizowali ponad 2,2 mln mkw. nowej powierzchni magazynowo-produkcyjnej, tylko o 8% mniej niż w 2017 r. – wynika z raportu ekspertów AXI IMMO.

W budowie na koniec roku była imponująca liczba 1,9 mln mkw., o 37% więcej w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2017. Pomimo wysokiej liczby nowych inwestycji współczynnik pustostanów przez cały rok utrzymywał się na niskim poziomie, a na koniec grudnia 2018 wyniósł zaledwie 4,5% – wynika z raport AXI IMMO podsumowującego rok 2018 na rynku magazynowym.

Rok 2018 był rekordowy dla całego sektora nieruchomości komercyjnych. Całkowity wolumen transakcji wyniósł 7,2 mld euro i był o 42% wyższy w porównaniu z 2017 r. W segmencie magazynowym łączna wartość transakcji wyniosła 1,8 mld euro, co było rezultatem niemal dwukrotnie wyższym w porównaniu z poprzednim rokiem. Warto dodać, że ponad 1,3 mld euro stanowiły aktywizacje portfelowe, co związane jest z profilem platform inwestycyjnych, które są zainteresowane zakupem o wartości od min. 70 – 100 mln euro. Największe tegoroczne zmiany właścicieli dotyczyły nabycia nieruchomości Hines przez Blackstone, sprzedaży portfolio Prologis do Mapletree oraz przejęcia części portfela Panattoni przez European Logistic Investment BV.
Podobnie, jak w innych segmentach rynku, widoczna jest zwiększona aktywność inwestorów z Azji, którzy oceniają rynek Europy Środkowo-Wschodniej jako bezpieczny, a jednocześnie zapewniający wyższe stopy zwrotu z inwestycji. Aktualnie kapitał azjatycki ma ponad 20% udziału w segmencie magazynowym w Polsce – komentuje Renata Osiecka, Manging Director w AXI IMMO.

2018 to kolejny rok kompresji stóp procentowych, najlepsze produkty magazynowe zabezpieczone długoterminowymi umowami najmu osiągnęły wartość od 5,25% do 5,50%. Natomiast, stopy zwrotu przy zakupie mniejszych, pojedynczych projektów lub inwestycji oportunistycznych wymagających dodatkowych nakładów nadal osiągają wartości w przedziale 6-7%.

Capital Park pozyskał finansowanie od Europejskiego Banku Inwestycyjnego na rewitalizację terenów poprzemysłowych w Warszawie

Rewitalizacja jednego z najciekawszych poprzemysłowych terenów w Warszawie – Dawnej Fabryki Norblina
Grupa Capital Park, która jest pomysłodawcą i równocześnie inwestorem rewitalizacji jednego z najciekawszych poprzemysłowych terenów w Warszawie – Dawnej Fabryki Norblina, oraz Europejski Bank Inwestycyjny (EBI), podpisały umowę kredytową na kwotę 60 mln EUR. Jest to pierwsza transakcja typu project finance z inwestorem nieruchomościowym podpisana przez EBI w Polsce.

Zawarta przez strony umowa z dnia 21 grudnia 2018 r. dotyczy kredytu w wysokości 60 mln EUR, który zapewni finansowanie rewitalizacji i budowy Dawnej Fabryki Norblina, a także uzupełni finansowanie inwestycyjne zapewnione przez Pekao SA. Jej podpisanie zmniejsza udział dotychczasowego głównego kredytującego – Pekao SA – który zmalał z 159,3 mln EUR do 99,3 mln EUR. Pełna kwota finansowania inwestycji nie ulega zmianie i wynosi 159,3 mln EUR, co w połączeniu ze środkami własnymi dewelopera w pełni pokryje koszty budowy projektu.

„Od pierwszego spotkania koncepcyjnego z przedstawicielami EBI minęło sporo czasu. To były bardzo dobre negocjacje, wszystkim stronom zależało na pomyślnym przebiegu transakcji. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, że podjęte przez nas rozmowy zakończyły się sukcesem. EBI w duecie z Pekao SA, które jest wieloletnim partnerem Capital Park, zapewnią finansowanie dłużne niezbędne do realizacji tego przedsięwzięcia. Posiadanie takiego partnera finansowego jak Europejski Bank Inwestycyjny jest dla nas ogromnym wyróżnieniem, z optymizmem patrzymy na kolejne wspólne projekty” – powiedziała Anna Tomaszewska, Dyrektor Inwestycyjny Grupy Capital Park.

Rewitalizacja Dawnej Fabryki Norblina to flagowy projekt Grupy Capital Park obejmujący jeden z najciekawszych terenów poprzemysłowych w stolicy, zlokalizowany na warszawskiej Woli pomiędzy ulicami Prostą, Łucką i Żelazną. Po wielu latach miejsce to nabierze nowego charakteru i stanie się atrakcyjną, otwartą, nowoczesną mini-dzielnicą, dostępną dla wszystkich mieszkańców miasta. Powstaje tu kompleks kilkunastu budynków i wewnętrznych uliczek, który obejmie 9 poziomów nadziemnych i 4 podziemne. W ramach inwestycji stworzone zostanie ponad 64 tys. mkw. powierzchni użytkowej, w tym 39 tys. mkw. powierzchni biurowej w wysokim standardzie, zaaranżowanej w postindustrialnym, loftowym klimacie. Pozostałe 24 tys. mkw. powierzchni zostanie poświęcone funkcji rozrywkowo-usługowo-handlowo-kulturalnej.
Inwestycja ma zostać oddana do użytku pod koniec 2020 r.

Sektor magazynowy w dwa lata powiększył się o 40 proc.

Igor Roguski
W ciągu ostatnich dwóch lat całkowity zasób nowoczesnej powierzchni magazynowej i logistycznej w Polsce wzrósł o 40%. Rynek nie zwalnia i przyciąga coraz większą uwagę inwestorów międzynarodowych.

Wielkość nowej podaży w 2018 r. była powtórzeniem dobrego wyniku z poprzedniego roku. Wyniosła ona 2,2 mln m kw. czyli o zaledwie 200 tys. m kw. poniżej rekordowego 2017 r. Dzięki obu tym wynikom całkowity zasób w ostatnich dwóch latach powiększył się o ponad 40% i osiągnął poziom niemal 15.7 mln m kw. na koniec grudnia 2018.
Ponownie około jedna trzecia nowej podaży przypadła na region Polski Centralnej, gdzie dostarczono m. in. kolejne etapy kompleksu Central European Logistics Hub, obiekt Zalando w Głuchowie, Panattoni Park Stryków II i P3 Piotrków.
Rynek w Polsce Centralnej w ciągu jednego roku powiększył się niemal o połowę. W okolicach Łodzi w 2018 roku oddano do użytku aż 780 tys. mkw., z czego aż 322 tys. przypadło na ostatni kwartał. Pod względem tempa rozwoju rynku rezultat ten plasuje region centralny na pozycji niekwestowanego lidera na polskiej mapie magazynów – mówi Igor Roguski, Dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych, BNP Paribas Real Estate Poland.

Mimo znacznego wzrostu istniejącej powierzchni, wskaźnik pustostanów w ciągu 2018 roku oscylował wokół historycznie niskich wyników. Świadczy to o wysokim popycie na powierzchnie magazynowe w Polsce, który zachęca deweloperów do rozpoczynania kolejnych inwestycji. Obecnie w budowie znajduje się ok. 1,9 mln m kw. nowoczesnej powierzchni magazynowej. Jest to największy w historii wolumen odnotowany na koniec roku.
Polska jest dziś na czwartym miejscu w Europie, po Niemczech, Francji oraz Wielkiej Brytanii, pod względem popytu netto na powierzchnie magazynowe. Rynek charakteryzuje się dużym wolumenem umów przednajmu. Aż 68% z realizowanych obecnie projektów jest już wynajętych. Dodatkowo, w dalszym ciąg popularnością cieszą się projekty typu BTS, czyli obiekty projektowane i budowane dla potrzeb konkretnego najemcy – dodaje Patrycja Dzikowska, Działu Analiz Rynkowych i Doradztwa, BNP Paribas Real Estate Poland.

Szczegółowe informacje znajdują się w raporcie: At a Glance, RYNEK POWIERZCHNI PRZEMYSŁOWYCH I MAGAZYNOWYCH W POLSCE Q4 2018.