WGN w Myszkowie jest agentem sprzedaży ekskluzywnej willi o powierzchni 126 m2 w okolicy Częstochowy.
WGN w Myszkowie jest agentem sprzedaży ekskluzywnej willi o powierzchni 126 m2 w okolicy Częstochowy.
Rozwój rynku komercyjnego w Polsce zwiększa tempo. Już teraz na terenie całego kraju funkcjonuje wiele lukratywnych inwestycji. Projektanci stają się coraz bardziej kreatywni i tworzą wspaniałe, nowoczesne bryły budynków. Nie zapominają przy tym o zastosowaniu nowoczesnych technologii, tak ważnych dla przyszłych najemców.
Polska staje się coraz bogatsza w inwestycje komercyjne. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj segment biurowy, który rozwija się w niezwykle dynamicznym tempie.
Corocznie nasz kraj przyciąga inwestorów zza granicy. Poszukują oni nowoczesnych przestrzeni biurowych dla swoich filii. Również krajowi inwestorzy i przedsiębiorcy poszukują coraz bardziej ponadprzeciętnych lokalizacji.
Inwestycji na rynku jest sporo, jednak tylko o niektórych mówi się bardzo głośno. Wiele inwestycji biurowych przyciąga zainteresowanie potencjalnych przyszłych najemców, zanim jeszcze w ziemię na terenie budowy zostanie wbita pierwsza łopata. Na etapie komercjalizacji obiektu chętnych do najmu jest zazwyczaj od początku sporo.
Czym wyróżniają się tego typu popularne inwestycje? Poniżej opisujemy kilka z nich, które zdaniem redakcji portalu komercja24.pl zasługują na wyróżnienie.
Unity Centre – Biznesowe Centrum Krakowa
Unity Centre to krakowskie wielofunkcyjne centrum biznesowe. Na inwestycję składa się 5 budynków o śródmiejskim charakterze. Każdy z nich ma odmienną funkcję. W skład biznesowego centrum wchodzą 4 nowoczesne biurowce, w tym najwyższy w Krakowie Unity Tower a także luksusowy apartamentowiec z podziemnymi parkingami.
W sumie Unity Centre w Krakowie oferuje 46 tysięcy metrów kw. powierzchni na wynajem klasy A.
Inwestycja posiada certyfikat zielonego budynku.
Budynki, które wchodzą w skład inwestycji to:
– Unity Tower – biurowiec klasy A, który liczy 27-kondygnacji. Oferuje on około ok. 16 500 metrów kw. powierzchni najmu brutto. To najwyższy wieżowiec Krakowa, który mierzy 102,5 metrów. Będzie się on łączył z budynkiem University Office;
– University Office – niższy biurowiec klasy A, który liczy 9 kondygnacji. Oferuje on ok. 7 200 metrów kw. powierzchni najmu brutto;
– Unity Residence – luksusowy apartamentowiec, który liczy 8 kondygnacji. Apartamenty są w całości przeznaczone na wynajem. Budynek jest wykończony i wyposażony w najwyższym standardzie. Całkowita powierzchnia apartamentowca wynosi 2 700 metrów kw;
– Eastern Office Building – to także nowoczesny biurowiec klasy A, który liczy 6 kondygnacji. 6Dysponuje on nowoczesną przestrzenią konferencyjno-wystawienniczą o całkowitej powierzchni najmu brutto ok. 10 700 metrów kw.;
– Western Office Building –biurowiec klasy A, który liczy 10 kondygnacji. Oferuje on najemcom nowoczesną przestrzeń konferencyjno-wystawienniczą o całkowitej powierzchni najmu brutto ok. 11 700 metrów kw.;
– Unity Square – jest to centralna część kompleksu, stanowiąca miejski bulwar. Teren ten jest ogólnodostępny. Znajdują się tutaj restauracje, kawiarnie, przestrzenie ekspozycyjne, usługi oraz drobny handel. Unity Square to o atrakcyjne miejsce spotkań typu work & relax.
Budowa kompleksu Unity Centre ma zostać ukończona jeszcze w 2019 roku. To Biznesowe Centrum Krakowa z pewnością będzie wizytówką dla miasta.
Brama Miasta w Nowym Centrum Łodzi
Brama Miasta to inwestycja, na którą składają się dwa 12-piętrowe biurowce z przestrzenią publiczną pomiędzy budynkami. Jest to sztandarowa inwestycja firmy Skanska. Brama Miasta ma stać się swoistym symbolem Nowego Centrum Łodzi.
Inwestycję cechuje doskonała lokalizacja. Projekt zakłada stworzenie nie tylko nowoczesnej powierzchni biurowej, ale także wielofunkcyjnej przestrzeni wspólnej, z której będą mogli korzystać mieszkańcy.
W fazie I ma zostać oddany do użytku pierwszy, północny wieżowiec, jego ukończenie zaplanowano na II kwartał 2019 roku. Będzie to Budynek B, który zaoferuje 27 800 metrów kw. netto nowoczesnej powierzchni biurowej. W fazie II powstanie Budynek A, który dostarczy na krakowski rynek kolejnych 13 600 metrów kw. powierzchni najmu netto. Budynek A ma zostać oddany do użytku w przyszłym roku, a dokładniej w II kwartale 2020 roku.
Oba budynki dostarczą w sumie 41 400 metrów kw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Każdy z budynków będzie liczył 13 kondygnacji naziemnych przeznaczonych pod powierzchnie biurowej, oraz dwie kondygnacje podziemne, w których znajdować się będą parkingi.
W podziemnym parkingu zaparkować będzie mogło ponad 230 pojazdów. W ramach inwestycji powstanie również parking rowerowy, który zaoferuje 205 miejsc do parkowania.
Pomiędzy budynkami powstanie zagospodarowana, publicznie dostępna przestrzeń z kawiarniami i lokalami gastronomicznymi. Przestronne patio znajdujące się w otoczeniu zieleni pozwala na relaks i odpoczynek od zgiełku miasta. Dostępna w tym miejscu strefa coworkingowa umożliwi pracę na świeżym powietrzu.
„Brama Miasta to pierwszy przystanek dla podróżnych wychodzących z Dworca Łódź Fabryczna. Ogólnodostępny plac, kawiarnie i mała architektura czynią Bramę Miasta przestrzenią, która zachęca do odwiedzin. To miejsce tworzone przez samych mieszkańców Łodzi, otwarte na ich inicjatywy. Idealne do pracy na świeżym powietrzu, popołudniowych spotkań, wieczornych wydarzeń kulturalnych oraz inicjatyw społecznych.” – pisze Skanska w swojej broszurze informacyjnej.
Varso Place, Warszawa
Varso to kompleks biurowy, który powstaje w dzielnicy Wola w Warszawie.
Inwestycja powstaje na działce o powierzchni 1,72 ha. Początkowo inwestycja nosiła nazwę Chmielna Business Center, która była nazwą roboczą. Ostatecznie inwestycja nosi nazwę Varso, co jest nawiązaniem do łacińskiej nazwy Warszawy, czyli „Varsovia”.
W ramach inwestycji powstają 3 budynki. Pierwszym z nich będzie 230-metrowa wieża główna o nazwie Varso Tower. Wraz z iglicą budynek będzie miał w sumie 310 metrów wysokości, co uczyni go jednym z najwyższych budynków biurowych w Europie. Dwa pozostałe wieżowce boczne będą miały wysokość 90 i 81 metrów. Inwestycja zaoferuje 140 tysięcy metrów kw. 7 tysięcy metrów kw. z tej powierzchni zostanie przeznaczona na działalność handlowo-usługową.
Na wysokości 230 metrów w budynku głównym ma powstać taras z widokiem na panoramę Warszawy. Będzie on ogólnodostępny, jednak odpłatny.
Wszystkie budynki będą się łączyć na poziomie parterów. Dodatkowo cały kompleks Varso zostanie połączony z podziemną galerią dworca Warszawa Centralna.
Varso zaoferuje ponadto swoim najemcom czteropoziomowy parking podziemny. Pomieści on około 1100 samochodów. Będą się tu znajdować również miejsca postojowe dla motorów i rowerów.
Ukończenie budowy inwestycji zaplanowano na 2020 rok. Generalnym wykonawcą inwestycji jest HB Reavis Construction – firma z Grupy HB Reavis.
Kompleks biurowy Varso stanie się z pewnością jednym z charakterystycznych punktów na biurowej mapie stolicy kraju.
Powyższe inwestycje oferują nie tylko nowoczesne, wyposażone w najnowsze technologiczne rozwiązania powierzchnie biurowe. To także bogate przestrzenie wspólne, które czynią te inwestycje wyróżniającymi się na mapie tych miast.
Redakcja Komercja24.pl
Paprocki&Brzozowski to duet polskich projektantów, który zdecydował się jeszcze w tym roku przenieść swoje atelier do Elektrowni Powiśle.
Nowe atelier zajmie powierzchnię ponad 220 metrów kw. i będzie znajdowało się na I piętrze budynku biurowego B1. Obecność tak rozpoznawalnej marki modowej w biurowej przestrzeni Elektrowni to dowód na to, że w projektach typu mixed-use można doskonale łączyć ich różne funkcje i to w nieoczywisty sposób.
Surowe, industrialne wnętrza budynku biurowego okazały się idealnym miejscem dla projektantów. Z tego względu właśnie tam postanowili przenieść swoje atelier.
Kongres PFRN to cykliczne wydarzenie organizowane z myślą o przedstawicielach rynku nieruchomości.
23. Kongres Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości odbędzie się w dniach 17-18 maja 2019 roku w Bydgoszczy (City Hotel, ul. 3-go Maja 6).
Wśród zaproszonych gości znajdą się m.in.: Przedstawiciele Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, Przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji, Przedstawiciele Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Miasta Bydgoszczy, Prezydent CEPI, Przedstawiciele NAR, Prezesi oraz przedstawiciele stowarzyszeń zrzeszonych w PFRN, członkowie regionalnych Stowarzyszeń. Patronat medialny m.in objęli: TVP3 Bydgoszcz oraz Radio PiK – informuje PFRN na swojej stronie internetowej.
Już w przyszłym miesiącu warszawska Galeria Młociny powita pierwszych gości.
225 000 mkw. powierzchni całkowitej, 82 000 mkw. powierzchni najmu, z czego 76 000 mkw. przeznaczonych na handel oraz gastronomię, 6 000 mkw. powierzchni biurowej, ponad 200 sklepów, w tym kilkadziesiąt lokali z jedzeniem, największe w Polsce, ponad siedmiometrowe witryny sklepowe, 10-ekranowy nowoczesny multipleks z komfortowymi, rozkładanymi fotelami, 200 mkw. parkiet i przestrzeń sceniczna, 2 500 mkw. tarasu pełnego zieleni, 2 000 miejsc parkingowych, 20 stanowisk do pracy w strefie co-workingowej – tak w liczbach prezentuje się Galeria Młociny.
Projekt architektoniczny Galerii Młociny powstał w dwóch pracowniach – Kuryłowicz & Associates oraz Chapman Taylor. Galerię Młociny wyróżnia nowatorskie podejście w projektowaniu miejsc spotkań, rozrywki i gastronomii.
Galeria Młociny będzie pierwszym centrum handlowym w którym nowoczesna oferta modowa połączy się z jakościową oferta gastronomiczną znaną m.in. bywalcom warszawskiej Hali Koszyki.
W dniu 31 maja 2019 roku odbędzie się szkolenie o nazwie WADY PRAWNE NIERUCHOMOŚCI, organizowane przez Polską Federację Rynku Nieruchomości.
Szkolenie spełnia wymagania określone w pkt 6.3 normy PN-EN 15733:2010. Szkolenie poprowadzi Ewa Winiczenko – notariusz, były pośrednik w obrocie nieruchomościami z piętnastoletnim doświadczeniem zawodowym.
W programie szkolenia m.in.:
– Rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych, domniemanie prawdziwości wpisów.
Wzmianki, ostrzeżenie o niezgodności treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym.
– Hipoteka zwykła i kaucyjna.
– Egzekucja komornicza, skutki zajęcia nieruchomości, wykreślenie ostrzeżenia o toczącej się egzekucji oraz wykreślenie hipoteki po przeprowadzeniu egzekucji z nieruchomości.
Firma LC Corp SA wdraża system wspierający zarządzanie i obsługę techniczną budynków komercyjnych.
Pierwszym obiektem z portfolio firmy, w którym uruchomiona została platforma Singu FM firmy Velis Real Estate Tech, jest wrocławski Sky Tower. System zapewniający nową jakość w zarządzaniu nieruchomościami zostanie teraz zaimplementowany w Arkadach Wrocławskich, a następnie w pozostałych obiektach firmy.
– Nowa platforma zarządzania w naszych obiektach ma przede wszystkim służyć podniesieniu komfortu pracy naszych najemców. Dzięki bardzo łatwemu dostępowi do aplikacji, mogą oni być w ciągłym kontakcie z najemcą, z łatwością przesyłać pliki, zdjęcia usterek, dokumenty oraz wiele innych danych – mówi Krzysztof Wykurz, Dyrektor ds. techniczno-operacyjnych LC Corp SA. – Platforma została uruchomiona jako pierwsza we wrocławskim Sky Tower, ze względu na złożoność budynku pod względem technicznym. W przyszłości, w naszych nowych inwestycjach, system będzie wdrażany już od wczesnej fazy projektu i budowy – dodaje Krzysztof Wykurz.
Własność LC Corp SA stanowi obecnie 6 obiektów komercyjnych, rozmieszczonych w 3 polskich miastach. W portfolio firmy znajdują się zlokalizowane we Wrocławiu Sky Tower, Retro Office House oraz Arkady Wrocławskie, katowicki biurowiec Silesia Star, a także warszawskie obiekty Wola Center i Wola Retro. Ten ostatni jest aktualnie w budowie, planowana data oddania do użytku to trzeci kwartał 2019 roku.
Bezpieczeństwo, komfort, oszczędność, modułowa budowa i sterowanie wszystkimi systemami za pomocą głosu – te możliwości oferowane przez rozwiązania stosowane w inteligentnych domach najbardziej doceniają ludzie chcący kupić nowy dom czy mieszkanie. Najbardziej przekonują ich systemy modułowe, które można w przyszłości rozbudowywać.
Rozwiązania spod znaku „smart home” od kilkunastu lat szturmem podbijają rynki budowlane, również polski. Rozwój technologii i coraz silniejsza konkurencja w tej dziedzinie sprawiają, że granicą możliwości rozbudowy takiego systemu jest jedynie nasza wyobraźnia.
Potwierdzają to przedstawiciele firm deweloperskich, które w swojej ofercie mają takie rozwiązania. – O udogodnienia związane z systemami typu smart home najczęściej pytają nas osoby kupujące mieszkania na wynajem. Dotyczy to zwłaszcza lokali na wynajem krótkoterminowy – mówi Andrzej Miś, rzecznik prasowy Budimex Nieruchomości. – Decydują się na systemy, które powiadomią ich o niepotrzebnie włączonym grzejniku, oświetleniu czy wreszcie wyposażonych w czujniki zalania. To elementy gwarantujące bezpieczeństwo, ale też oszczędność, bo urządzenia wyłączone w porę nie generują niepotrzebnych kosztów – wyjaśnia.
– Nic w tym dziwnego, że chcemy, by nasz dom nie spłonął w czasie naszej nieobecności, nie został zalany, żeby złodzieje omijali go z daleka czy wreszcie, byśmy nie zatruli się w czasie snu tlenkiem węgla. Przed wszystkim tym zabezpieczają skutecznie systemy wyposażone w wyspecjalizowane czujniki – mówi Szymon Ochociński, kierownik ds. klientów strategicznych z firmy FIBARO, polskiego potentata w tej dziedzinie. – Nasz system powiadomi właściciela mieszkania o potencjalnym zagrożeniu np. w sytuacji, gdy czujniki dymu lub zalania wykryją potencjalnie niebezpieczne zdarzenie. Wtedy uruchamiana jest scena alarmowa, a użytkownik natychmiast otrzyma informację o tym na telefon – wyjaśnia.
Arcyważnym elementem tej części inteligentnego domu jest też inteligentny intercom. Ma on wbudowaną kamerę, która rejestruje obraz pod kątem 180 stopni. To, w połączeniu z funkcją HDR i wysoką rozdzielczością (Full HD), zapewnia wysokiej jakości podgląd na wejście do domu. Dzięki temu doskonale wiemy, kto zbliża się lub dzwoni do drzwi.
– Bardzo pożądaną funkcją jest też inteligentne sterowanie światłem. Nowoczesne sensory ruchu, obecności i zmierzchu dbają o to, by włączało się zawsze tam, gdzie go potrzebujemy, tylko wtedy, gdy jest potrzebne i z takim natężeniem, jakie lubimy najbardziej – tłumaczy ekspert FIBARO.
– Również w tym przypadku zasób możliwości jest nieograniczony – właściwie każde zwyczajne urządzenie możemy zamienić w inteligentne dzięki oferowanemu przez nas Smart Implantowi. To unikalne rozwiązanie, która sprawia, że każde urządzenie możemy włączyć do naszego systemu smart home – podkreśla.
Prologis, Inc., światowy lider nieruchomości logistycznych, poinformował o podpisaniu kolejnych umów z ROSSMANN, swoim dotychczasowym klientem, w cieszącym się ogromnym zainteresowaniem regionie czeskiej Pragi.
ROSSMANN przedłużył umowę najmu 15 000 metrów kwadratowych powierzchni logistycznej i podpisał nową umowę najmu na kolejnych 5 000 metrów kwadratowych w Prologis Park Prague-Uzice.Po zawarciu tej transakcji Prologis Park Prague-Uzice będzie w pełni wynajęty.
„Przedłużenie umowy i ekspansja ROSSMANN w czeskim parku Prologis to potwierdzenie wysokiej jakości oferowanej przez nas powierzchni logistycznej, która idzie w parze z najwyższym poziomem obsługi klienta. Cieszymy się, że mogliśmy zaproponować naszemu wieloletniemu klientowi elastyczne rozwiązania, które spełniły jego potrzeby” – powiedziała Katerina Brezinova, leasing manager Prologis na Czechy.
„Lokalizacja, dostępność i efektywność kosztowa oraz zrównoważone rozwiązania to dla ROSSMANN najważniejsze wymogi logistyczne. W ciągu ostatnich dziesięciu lat utwierdziliśmy się w tym, że Prologis Park Prague-Uzice jest dla nas idealnym miejscem na prowadzenie działalności” – powiedział Tomáš Pimpara, Warehouse Manager ROSSMANN.
Prologis Park Prague-Uzice składa się obecnie z trzech nowoczesnych budynków magazynowo-biurowych o łącznej powierzchni 126 000 metrów kwadratowych, z możliwością rozbudowy o kolejne 43 000 metrów kwadratowych.
Po raz kolejny Główny Urząd Statystyczny został zaproszony do udziału w ogólnopolskiej akcji „Dni Otwarte Funduszy Europejskich” (DOFE).
Główny Urząd Statystyczny kolejny raz włączy się w ogólnopolską akcję, której będzie to już szósta edycja. Podczas wydarzenia uczestnicy będą mogli zapoznać się z projektami, które w GUS powstały dzięki Funduszom Europejskim.
Dzień Otwarty Funduszy Europejskich odbędzie się w 10 maja 2019 roku w czytelni Centralnej Biblioteki Statystycznej. Wydarzenie odbędzie się w godzinach 10:00 – 12:00.
Polska Federacja Rynku Nieruchomości (PFRN) w dniu 24 maja 2019 roku organizuje szkolenie o nazwie „Księgi wieczyste”.
Szkolenie spełnia wymagania określone w pkt 6.3 normy PN-EN 15733:2010. Szkolenie poprowadzi Ewa Winiczenko – notariusz, były pośrednik w obrocie nieruchomościami z piętnastoletnim doświadczeniem zawodowym.
Program szkolenia obejmuje:
1. Podstawowe zasady prawne wynikające z ustawy z dnia 6 lipca 1982r. O księgach wieczystych i hipotece;
2. Zasada jawności ksiąg wieczystych. Domniemanie prawne;
3. Rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych;
4. Struktura elektronicznej księgi wieczystej, porównanie struktury księgi papierowej i elektronicznej;
5. Akta księgi wieczystej;
6. Sposób dokonywania wpisów i ich treść;
Zasady dostępu do ksiąg elektronicznych, zasady dostępu do akt ksiąg, uzyskiwania odpisów ksiąg elektronicznych;
Wydarzenie odbędzie się w siedzibie PFRN, ul. Grzybowska 45, Warszawa.
EPP, największy właściciel centrów handlowych w Polsce pod względem powierzchni najmu, zakończył proces podwyższenia kapitału o około 90 mln euro. Pozyskane środki pozwolą notowanej na giełdzie w Johannesburgu spółce na sfinansowanie przejęcia drugiej transzy centrów handlowych M1.
Po zamknięciu transakcji przewidzianej na czerwiec br. portfolio EPP powiększy się o dodatkowe 184 000 mkw. powierzchni najmu
– Jesteśmy zadowoleni z zaufania rynku do naszych planów rozwoju. Podwyższenie kapitału zwiększa naszą płynność przed kolejnym etapem przejęcia centrów M1, a co najważniejsze umożliwia nam dalsze generowanie wysokich zysków dla akcjonariuszy – powiedział Hadley Dean, prezes EPP.
W ubiegłym roku akcje EPP na giełdzie w Johannesburgu przyniosły inwestorom najwyższą stopę zwrotu wśród spółek indeksu nieruchomości na tym parkiecie. Ponadto w ubiegłym miesiącu spółka ogłosił rekordowe wyniki finansowe trzeci rok z rzędu.
Inflacja wzrasta, ale nie przekroczyła jeszcze alarmującego poziomu – tak możemy podsumować komentarz ekspertów Konfederacji Lewiatan, którzy przeanalizowali marcowy raport Głównego Urzędu Statystycznego. W najbliższym czasie możemy się również spodziewać wzrostu cen energii elektrycznej. O komentarz w tych sprawach poprosiliśmy ekspertkę ekonomiczną, Sonię Buchholtz.
– „Inflacja w tym roku wzrosła do 1,7%, natomiast w marcu, w stosunku do lutego wzrosła o 0,3%. Wynik ten znacznie przekracza wskaźniki, z jakimi mieliśmy do czynienia w ostatnich miesiącach, a podobny wzrost, ostatnio, zaobserwowaliśmy w październiku. Oznacza to mniej więcej tyle, że po pięciu miesiącach wracamy do przedziału dopuszczalnych odchyleń od celu inflacyjnego, które Rada Polityki Pieniężnej wskazała. Jeżeli mieścimy się w tym przedziale 2,5%, plus czy minus jeden punkt procentowy, to polityka pieniężna działa dobrze i nie ma jakiś negatywnych konsekwencji gospodarczych czy społecznych.” – dla Newsrm.tv tłumaczy Sonia Buchholtz.
W horyzoncie rocznym dynamika cen usług była ponad dwukrotnie wyższa niż dynamika cen towarów (2,7% wobec 1,3%). Przykładowo, usługi związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego odnotowały wzrost o 4,8% w stosunku do marca 2019 r., fryzjerskie i kosmetyczne o 4,6%, lekarskie o 4,3%, związane z rekreacją o 3,2%, transportowe o 2,7%. W perspektywie miesiąca wzrost cen w usługach też jest odczuwalny. Wydaje się więc, że nawet wygasająca dynamika wynagrodzeń zdaje się odciskać piętno na cenach działalności pracochłonnej. Użytkowanie mieszkania (domu) i nośniki energii wzrosły nieznacznie w ciągu roku (1%). Wzrosty te były napędzane przez coraz wyższe czynsze (5,1%), ceny wywozu śmieci (10,6%), gazu (5,2%). Natomiast ceny nośników energii elektrycznej spadły o 7% (bez zmian w porównaniu do lutego br.).
– „W marcu zaobserwowaliśmy wysoką inflację jeśli chodzi o żywność. Ogólny wzrost w tej kategorii wyniósł 2,6%, natomiast ceny niektórych towarów wzrosły wyraźnie więcej, jak np. pieczywo o 9,6 punkta procentowego, warzywa wzrosły o ponad 16%. Dla tych gospodarstw, które konsumują tych dóbr więcej, niż przeciętna liczba, to ten wzrost cen był na pewno dużo bardziej odczuwalny. Wyraźny wzrost cen odnotowały również paliwa, w przypadku benzyny ten wzrost wyniósł 4,4%, a olej napędowy przekroczył 13%, także był to odczuwalny cios dla właścicieli tego typu pojazdów. To co wiemy dziś, a czym GUS nie podzielił się w swoim komunikacie, to to, że ceny ropy na rynkach światowych nadal rosną, więc raczej nie należy spodziewać się zmiany cen na niższe w kwietniu czy kolejnych miesiącach.” – dodaje nasza ekspertka.
Sonia Buchholtz podkreśla, że sytuacja z inflacją raczej nie powinna się zmienić w najbliższym czasie, ale dodaje, że wiele zależy od polskiego rządu i tego, w jakich sektorach będzie interweniował w najbliższym czasie. Prognozuje, że możemy spodziewać się wzrostu cen energii elektrycznej, której to ceny bardzo wzrosły na innych rynkach na całym świecie.
Autorem raportu jest Sonia Buchholtz, ekspertka ekonomiczna Konfederacji Lewiatan.
W miniony piątek pierwszych żeglarzy powitała nowa przystań jachtowa, położona w ścisłym centrum Gdyni – Marina Yacht Park.
Obiekt rozpoczął inaugurację pierwszego w swojej historii sezonu żeglarskiego. W Marinie Yacht Park zacumowało kilka jachtów, a grupa dzieci skorzystała ze szkółki żeglarskiej. Inwestorem portu jachtowego jest Polski Holding Nieruchomości.
Przystań jachtowa Marina Yacht Park posiada 120 miejsc cumowniczych z dostępem do wody i prądu oraz doskonale przegotowaną infrastrukturę. Głębokość mariny pozwala na przyjęcie jednostek o zanurzeniu do 8 metrów. Marina wyróżnia się najnowocześniejszą infrastrukturą portu jachtowego w Europie, co potwierdza m.in. sposób zarządzania obiektem. Zastosowany system do kotwienia pomostów, zwany Seaflex, uznawany jest za jeden z najlepszych na świecie. System jest nie tylko ekologiczny, ale także bezpieczny. Specjalne elastyczne liny składające się z tytanowych włókien zapewniają stabilną pozycję każdej łódki.
W dniu 11 maja 2019 w Oddziale Warszawskim SARP, przy ul. Foksal 2, Newmor Polska wraz z Oddziałem Warszawskim SARP, Mazowiecką Okręgową Izbą Architektów RP oraz Stowarzyszeniem Akademickim WA PW, organizują wspólną integrację oraz wiosenną wymianę myśli projektowej.
Stowarzyszenie SARP działa w Polsce od ponad 130 lat, a jego członkami są wszyscy liczący się w Polsce architekci. Tego rodzaju spotkania są dla Newmor Polska niezmiernie ważne, bo właśnie tu odbywa się nieformalna wymiana myśli i liczne dyskusje na tematy projektowe. Dzięki tego rodzaju inicjatywom mamy szansę lepiej się poznać i porozmawiać ze sobą, a to daje dobrą płaszczyznę do wzajemnego zrozumienia i szansę poznania metod pracy oraz najnowszych technologii. Newmor Polska zawsze stara się być wsparciem dla architektów i tego typu inicjatyw. Jako zaufany partner w biznesie, ale i doradca z zakresie rozwiązań technologicznych chętnie dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem, aby wspólnie realizowane projekty zaskakiwały oryginalnością i jakością. – mówi Daria Wassermann, Dyrektor Marketingu Newmor Polska.
Spotkanie, które odbędzie się w maju jest niepowtarzalną szansą dla osób z inicjatywą, które chciałyby skorzystać z oferty organizacji wspierającej projektantów.
W tegorocznym programie Majówki Architektów 2019 przewidziano m.in. warsztaty architektoniczne dla dzieci – poprowadzone przez OW SARP, prezentacje MaOIARP, SAWA PW, OW SARP – Architekci Bez Granic, część główną z atrakcjami i nagrodami ufundowanymi m.in. przez Newmor Polska oraz koncert KGDNKSzR – okolicznościowego ensamble, złożonego z muzyków i architektów.
Centrum Handlowe Auchan Bielsko-Biała rozszerza ofertę w segmencie mody damskiej.
Od kwietnia klienci mogą robić zakupy w salonie Quiosque. Nowy najemca zajął lokal o powierzchni 145 metrów kw. Za komercjalizację obiektu odpowiada Ceetrus Polska.
– Mocną stroną oferty naszego centrum handlowego zawsze była moda, obuwie i dodatki. Dlatego cieszę się, że grono najemców w tym segmencie powiększyło się o poszukiwaną przez klientki markę Quiosque – mówi Aleksandra Złotek, menedżer Centrum Handlowego Auchan Bielsko-Biała.
Quiosque jest polską marką odzieżową, która istnieje na rynku od ponad 25 lat. W całej Polsce znajduje się ponad 170 salonów tej marki. W obiektach handlowych zarządzanych przez Ceetrus Polska znajduje się 15 salonów Quiosque.
Pierwszy Elektroniczny Sąd Polubowny „Ultima Ratio” rozpoczął swoją działalność. To arbitraż dla firm, w którym sprawy są prowadzone wyłącznie przez internet.
Pierwszy Elektroniczny Sąd Polubowny powstał dzięki wspólnej inicjatywie Stowarzyszenia Notariuszy Rzeczypospolitej oraz spółki Causa Finita. W zamyśle twórców Ultima Ratio Sąd ma odciążyć działalność sądownictwa tradycyjnego, które rocznie prowadzi około miliona spraw, w których stronami są firmy i przedsiębiorstwa. Wyrok zgodnie z regulaminem ma być wydany w ciągu 3 tygodni.
Ultima Ratio ma rozpatrywać sprawy gospodarcze, w których stronami są firmy i przedsiębiorstwa. Żeby złożyć pozew, obydwie strony muszą zgodzić się na rozstrzygnięcie sporu właśnie przez Ultima Ratio. Sąd rozpatruje sprawy wyłącznie przez internet.
Poznański Malta House to jeden z najnowocześniejszych biurowców, jakie powstały w Polsce. Biurowiec pozyskał nowego najemcę.
W zarządzanym przez REINO Partners budynku uruchomione zostało centrum obsługi NEXT IT stworzone przez FlexDev dla brytyjskiej sieci handlowej NEXT.
Centrum zajęło lokal o powierzchni 730 metrów kw. i znajduje się na drugim piętrze w biurowcu Malty House. Będzie ono docelowo zatrudniać ok. 80 specjalistów z branży IT obsługujących procesy Next ze szczególnym naciskiem na tworzenie oprogramowania. Doradcą FlexDev przy wyborze lokalizacji i przeprowadzeniu transakcji była poznańska agencja CRE Property reprezentowana przez Mariusza Błaźniaka.
– Bardzo się cieszymy, że nasza firma mieści się w dogodnym komunikacyjnie miejscu z pięknym widokiem na jezioro Maltańskie, które w pełni można podziwiać z dachu budynku. Malta House to jednak nie tylko piękny widok i świetne warunki pracy. Budynek zapewnia najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie zabezpieczeń sieci komputerowej, które w pełni odpowiadają wymaganiom naszych międzynarodowych klientów – mówi Rafał Chomicz, CEO w FlexDev.
Fiński deweloper YIT wybrał firmę, która zaprojektuje osiedle mieszkaniowe Nordic Bemowo. Zwycięzcą konkursu, w którym udział wzięło pięć czołowych polskich pracowni architektonicznych, został Kuryłowicz & Associates.
Projekt został doceniony przede wszystkim za nieszablonowe rozwiązania architektoniczne oraz koncentrację na szczegółach wyróżniających go spośród innych inwestycji w tej okolicy.
W ramach konkursu oceniane były wszystkie aspekty mające wpływ na unikalny charakter Nordic Bemowo, w tym: architektura, koncepcja urbanistyczna czy nietuzinkowe pomysły.
– Podejmując decyzję o wyborze zwycięskiej pracowni bardzo dużą wagę przywiązywaliśmy do rozwiązań, które zdecydowanie wyróżnią Nordic Bemowo na tle innych osiedli mieszkaniowych. Biuro architektoniczne Kuryłowicz & Associates zaprezentowało niezwykle ambitny i dogłębnie przemyślany projekt, oparty o stworzenie tętniącego życiem placu miejskiego pomiędzy drogą łączącą ulicę Lazurową z ulicą Coopera. Charakteryzuje go nordycka architektura, fińskie akcenty, liczne udogodnienia dla mieszkańców, bogata zieleń oraz mnóstwo detali, które tworzą spójną całość. Wszystko to sprawi, że Nordic Bemowo będzie unikalnym projektem w tej okolicy – mówi Tomasz Konarski, prezes YIT w Polsce.
Fiński deweloper docenił także ogromne doświadczenie pracowni Kuryłowicz & Associates, a także jej bogate i różnorodne portfolio.
Pomimo niewielkiej nowej podaży oddanej do użytku w I kw. 2019 roku, na stołecznym rynku biurowym wciąż obserwujemy ożywioną aktywność deweloperów. Stosunkowo niski wolumen transakcji najmu zawartych w I kw. 2019 roku miał wpływ na wzrost współczynnika pustostanów odnotowany na koniec marca 2019 roku, jednak stawki czynszów utrzymują się na stabilnym poziomie w większości projektów. Niewielkie wzrosty stawek wywoławczych odnotowano głównie w centrum Warszawy na co wpływa ograniczona dostępność niewynajętej powierzchni biurowej w tej części miasta – wynika z danych firmy doradczej Knight Frank.
Pomimo stosunkowo niewielkiej nowej podaży oddanej do użytku w pierwszych miesiącach 2019 roku, jeśli deweloperzy dotrzymają planowanych terminów, to w ciągu 2019 roku dostarczą na rynek łącznie 240 000 m kw., nieco więcej niż w 2018 roku. W tym roku planowane jest zakończenie budowy m.in. biurowca Mennica Legacy Tower (66 000 m kw., Golub GetHouse), projektu Chmielna 89 (26 000 m kw., Cavatina Holding) czy inwestycji Wola Retro (25 000 m kw., LC Corp).
„W ciągu trzech pierwszych miesięcy 2019 roku rozpoczęto budowę tylko dwóch projektów biurowych o łącznej powierzchni 25 000 m kw. Nie można jednak mówić o spadku aktywności po stronie deweloperów, ponieważ na koniec marca tego roku w budowie pozostawało blisko 767 000 m kw. powierzchni biurowej. Do największych inwestycji w trakcie realizacji należą: Varso Place (114 000 m kw., HB Reavis) realizowany naprzeciwko Dworca Centralnego, The Warsaw Hub (76 000 m kw., Ghelamco Poland) budowany przy Rondzie Daszyńskiego czy też Mennica Legacy Tower.” – mówi Elżbieta Czerpak, Dyrektor Działu Badań Rynku, Knight Frank.
W ciągu trzech pierwszych miesięcy 2019 roku na warszawskim rynku biurowym podpisano umowy najmu na 140 000 m kw. Zarejestrowany popyt na powierzchnię biurową był o 40% niższy niż wolumen odnotowany w IV kw. 2018 roku. „Wynik ten nie musi być oznaką spadku zapotrzebowania na powierzchnię biurową. Według danych historycznych, wolumen umów najmu w zeszłych latach nigdy w I kw. nie przekroczył 200 000 m kw., natomiast kolejne kwartały kompensowały niższy wolumen rejestrowany w pierwszych trzech miesiącach danego roku.” – podsumowuje te dane Agnieszka Ilińska, Konsultant w Dziale Badań Rynku, Knight Frank. Nowe umowy zawarte w istniejących budynkach oraz w projektach w budowie, wyniosły odpowiednio 47% (włączając powierzchnie na własny użytek właściciela) oraz 16%. Pozostałe transakcje stanowiły renegocjacje umów – 28% wynajętej powierzchni oraz ekspansje – 9% całkowitego wolumenu umów najmu. Największym zainteresowaniem wśród najemców cieszyły się strefy Służewiec, Centralny Obszar Biznesu oraz Jerozolimskie.
„Niższa aktywność najemców oraz oddanie do użytku trzech projektów biurowych w 70% niewynajętych, przyczyniły się do nieznacznego wzrostu współczynnika pustostanów w Warszawie, który na koniec marca wyniósł 9,1% (501 000 m kw. dostępnej powierzchni biurowej) i był o 0,4 pp. wyższy niż wynik zarejestrowany na koniec 2018 roku. Najwięcej powierzchni biurowej oferowane było na Służewcu – 220 000 m kw. oraz w strefach centralnych – 135 000 m kw.” – mówi Elżbieta Czerpak, Dyrektor Działu Badań Rynku, Knight Frank.
Na koniec marca 2019 roku zaobserwowano nieznaczny wzrost stawek wywoławczych. Czynsze wyjściowe w Centralnym Obszarze Biznesu, biorąc pod uwagę nowe prestiżowe projekty, kształtują się w przedziale 20-25 EUR/m kw./miesiąc, natomiast w pozostałych lokalizacjach centralnych od 15 do 22 EUR/m kw./miesiąc. Czynsze wywoławcze poza centrum wynoszą od 10 do15 EUR/m kw./miesiąc. Ze względu na szeroki pakiet zachęt, które właściciele budynków oferują przyszłym najemcom, stawki efektywne pozostają o 15-20% niższe niż stawki wywoławcze.
Autorkami raportu są Elżbieta Czerpak oraz Agnieszka Iliańska z Knight Frank.
Firma Nexio Management, działająca w obszarze konsultingu IT, wynajęła niemal 800 metrów kw. powierzchni biurowej w University Business Center II. Eksperci z Działu Reprezentacji Właściciela w Knight Frank doradzali właścicielowi obiektu, firmie Atenor.
Nexio Management jest polską firmą konsultingową działającą w obszarze IT. Jej specjalnością jest wdrażanie i integracja systemów dla sektora telekomunikacyjnego i finansowego, jak również outsourcing IT i autorskie rozwiazania dostosowane do potrzeb klienta.
University Business Center II to 12-kondygnacyjny biurowiec zlokalizowany na warszawskim Mokotowie. Całkowita powierzchnia najmu tego obiektu wynosi 19 600 metrów kw.
Preferencje mieszkaniowe Polaków są różne i w dużej mierze zależą od ich oczekiwań. Niektórzy są zwolennikami zjawiskowych drapaczy chmur w centrum miasta, inni z kolei lepiej czują się na przedmieściach w domu jednorodzinnym z ogrodem. Osiedla o niskiej zabudowie, przez wielu uznawane za bardziej kameralne, stanowią obecnie ciekawą alternatywę dla wielopiętrowych, mocno zagęszczonych budynków mieszkalnych. Dlaczego są atrakcyjne dla przyszłych lokatorów? Na to pytanie odpowiadają eksperci z firmy Profbud.
Podstawowym atutem niskich budynków jest niewielka liczba mieszkań. Nabywane są one często przez osoby poszukujące własnego M, a nie na wynajem. Oznacza to stałą, rzadko zmieniającą się grupę sąsiedzką. Mniejsza liczba mieszkań to również spokojniejsze otoczenie. Wokół budynku przemieszcza się nie tylko mniej osób, ale i parkuje niewiele samochodów. – Sporo deweloperów decyduje się na budowę osiedli o niskiej zabudowie, zwykle na obrzeżach miast. Wynika to z rosnącego zapotrzebowania Klientów na podmiejski spokój, kameralność i większe poczucie bezpieczeństwa. A wszystko to bez rezygnacji z dogodnego dojazdu do centrum. Tym właśnie kierowaliśmy się wybierając nową lokalizację pod budowę naszego osiedla Ligia w warszawskim Ursusie. Dobra opinia, jaką cieszą się Skorosze i spokojna okolica najbardziej kameralnej dzielnicy Warszawy stanowią dodatkowe atuty tej nowoczesnej inwestycji – komentuje Marcin Komuda, Kierownik Sprzedaży w Profbud.
Osiedla o niskiej zabudowie posiadają atrakcyjne przestrzenie wspólne, zazwyczaj wyposażone w małą architekturę. Dziedzińce znajdujące się w ich centralnej części, mogą być miejscem spotkań mieszkańców oraz spędzania wolnego czasu w gronie przyjaciół. Stanowią również świetne miejsce dla rodziców obserwujących swoje pociechy podczas zabawy. Architekci zwykle starają się zaprojektować w głównym punkcie klimatyczne patio, plac zabaw czy siłownię plenerową. Dookoła nich znajdują się efektowne oświetlenie i ławki, na których można przysiąść na chwilę i zrelaksować się. Odpoczynkowi sprzyjają również tereny zielone z różnorodną roślinnością. Mają one wpływ nie tylko na estetykę i wygląd osiedla, ale i samopoczucie lokatorów.
Mieszkańcy wielopiętrowych budynków rzadko kiedy mają okazję poznać wszystkich lokatorów. Zdarza się, że nie znają nawet swojego najbliższego sąsiada. Nic w tym dziwnego, tego typu budownictwo charakteryzuje się dużą anonimowością. Na osiedlach o niskiej zabudowie zamieszkuje zwykle niewiele osób, co sprzyja nawiązywaniu relacji sąsiedzkich i tworzeniu małych wspólnot. Czasami do zacieśnienia relacji w grupie lokatorskiej przyczyniają się również deweloperzy. W tym celu organizują różnego rodzaju wydarzenia, tym samym wspierając i umacniając lokalną społeczność. – W Profbud najważniejsi są Klienci. To dla nich dbamy o jakość naszych projektów i dostarczanych usług. Z doświadczenia wiemy, jak istotne dla wielu osób są dobre relacje z sąsiadami. Staramy się je podtrzymywać poprzez organizację spotkań okazjonalnych, na przykład Mikołajek – dodaje Marcin Komuda.
Dzisiejsze osiedla projektowane są w taki sposób, by zapewnić maksymalne bezpieczeństwo jego mieszkańcom. Szczególnie niewielkie kompleksy mieszkalne z kilkudziesięcioma lokalami są odpowiednio chronione i monitorowane. Ogrodzenie, bramki na kod, czasami również szlabany przy wjeździe na osiedle znacząco podnoszą poziom bezpieczeństwa. Wszystkie tego typu rozwiązania sprawiają, że na nieruchomości o niskiej zabudowie często decydują się właśnie rodziny z dziećmi, którym szczególnie zależy na bezpieczeństwie swoich pociech.
Autorami raportu są eksperci z firmy Profbud – firmy deweloperskiej, która stawia na najwyższą jakość realizowanych projektów mieszkaniowych. Oferuje swoim Klientom mieszkania „szyte na miarę”.
W 2018 roku na inwestycyjnym rynku nieruchomości handlowych, które cieszyły się największym zainteresowaniem inwestorów zaraz po budynkach biurowych, zawarto transakcje o rekordowej wartości 2,5 mld euro, co stanowiło 34% łącznych obrotów na całym rynku inwestycyjnym w Polsce. W najnowszym raporcie „Retail Occupier Economics” firmy Cresa Polska dyrektor działu rynków inwestycyjnych Paweł Nowakowski zapowiada, że ten rok może być równie dobry dla Polski.
Największy wzrost aktywności inwestycyjnej odnotowano w pierwszym kwartale 2018 r. Znaczący udział w tym miały dwie duże transakcje: zakup Portfela M1 przez Chariot Top Group od funduszy Ares, Axa i Apollo Rida za 1 mld euro oraz nabycie Galerii Katowickiej przez malezyjski fundusz Employees Provident Fund of Malaysia od firmy Meyer Bergman za 300 mln euro. Dwa kolejne kwartały przyniosły znacznie słabsze wyniki. Wartość transakcji inwestycyjnych wzrosła jednak w czwartym kwartale, w którym nowego właściciela zyskał kompleks Wars Sawa Junior – była to jednocześnie największa transakcja dotycząca nieruchomości handlowych zawarta w Warszawie od czasu zakupu centrów handlowych Arkadia i Warszawa Wileńska w 2010 roku oraz Galerii Mokotów w 2011 roku przez Unibail-Rodamco.
W warunkach niewystarczającej podaży atrakcyjnych nieruchomości handlowych na rynku inwestycyjnym w Polsce ustanowiony został precedens, jakim było odnotowanie stopy kapitalizacji na poziomie poniżej 5%, czyli najniższym poziomie w historii, przy transakcji zakupu domów towarowych Wars Sawa Junior w centrum Warszawy przez Atrium European Real Estate. Była to także jedna z nielicznych transakcji dotyczących nieruchomości przy głównych ulicach handlowych stolicy. Stopy kapitalizacji dla najlepszych centrów handlowych utrzymują się na poziomie 5%, ale dla aktywów typu convenience, w tym parków handlowych, nie schodzą znacząco poniżej poziomu 8%.
– Na podstawie projektów, które wycenialiśmy na koniec 2018 roku uważamy, że rynek handlowy jest w dobrej kondycji i brak jest generalnych trendów wskazujących na pogorszenie sytuacji najemców, spadek obrotów itp. Oczywiście mówimy tu o projektach ustabilizowanych i formatach spełniających współczesne oczekiwania klientów. W przypadku obiektów starszych i takich, które miały mniejsze lub większe problemy, przy braku działań ze strony wynajmujących mogą one tylko narastać z uwagi na coraz większe wymagania klientów oraz najemców – mówi Urszula Sobczyk, Dyrektor działu wycen w Cresa Polska.
Transakcje portfelowe z udziałem kapitału pochodzącego z USA i RPA miały największy wpływ na wolumen transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości handlowych w 2018 roku. Należy również odnotować dużą aktywność inwestorów z Malezji, co świadczy o coraz większym zaangażowaniu na polskim rynku kapitału azjatyckiego, oraz podmiotów z siedzibą w Luksemburgu, Holandii i Wielkiej Brytanii. Z kolei inwestorzy niemieccy byli najbardziej zainteresowani innymi kategoriami aktywów oraz mniejszymi obiektami handlowymi i w 2018 roku nie sfinalizowali dużych transakcji na rynku handlowym.
– Ubiegłoroczny wysoki poziom aktywności inwestycyjnej na rynku handlowym utrzyma się także w 2019 roku, do czego przyczyni się silny wzrost gospodarczy kraju, rosnący popyt konsumpcyjny i niskie stopy procentowe. Biorąc pod uwagę transakcje będące na etapie przygotowywania oraz w toku, łączny wolumen obrotów w bieżącym roku może być zbliżony do obserwowanych w latach wcześniejszych, a głównym czynnikiem wzrostu będą nadal transakcje portfelowe. Najlepsze nieruchomości handlowe w głównych aglomeracjach kraju pozostaną najbardziej pożądaną kategorią produktów inwestycyjnych. Jednak ze względu na ograniczoną podaż należy oczekiwać wzrostu zainteresowania inwestorów mniejszymi miastami. Stopy kapitalizacji utrzymają się na stabilnym poziomie – mówi Paweł Nowakowski, Dyrektor działu rynków inwestycyjnych w firmie Cresa Polska.
Powyższy raport został opracowany przez ekspertów Cresa Polska.
SEGRO to wiodący deweloper, zarządca oraz właściciel nowoczesnych powierzchni magazynowych i produkcyjnych, wyposaży w tym roku w ładowarki do samochodów elektrycznych i hybryd wszystkie swoje parki logistyczne w całej Polsce.
To kolejne z wdrażanych przez dewelopera proekologicznych rozwiązań. Innym jest np. zastosowanie zewnętrznego oświetlenia LED.
– Wierzę, że realizowany przez nas projekt przyczyni się do wzrostu liczby pojazdów elektrycznych. Chcemy zachęcić i zmotywować klientów do przejścia z tradycyjnych pojazdów na elektryczne i hybrydowe. Nasze serwisy obsługi parków już pracują nad projektem wymiany floty pojazdów dedykowanych do ich obsługi, na w pełni elektryczne pojazdy serwisowe – mówi Waldemar Witczak, Dyrektor Regionalny SEGRO. – Mam też ogromną nadzieję, że dzięki podjętym przez nas działaniom przyczynimy się do obniżenia emisji spalin. Wraz ze wzrostem zainteresowania, planujemy stopniowo rozwijać sieć punktów ładowania.
Wdrożenie możliwości ładowania pojazdów elektrycznych we wszystkich parkach to kolejny z proekologicznych projektów SEGRO w Polsce.
SERGO udowadnia, że kwestia ekologii jest dla dewelopera bardzo ważna.
W styczniu produkcja budowlano-montażowa wzrosła o zaledwie 3,2 proc. To wynik najsłabszy od prawie dwóch lat. Nieco mocniej niż się spodziewano wzrosła sprzedaż detaliczna, co oznacza podtrzymanie pozytywnych tendencji w konsumpcji.
Najnowsze dane GUS dotyczące budownictwa mocno rozczarowały. Analitycy spodziewali się wzrostu produkcji budowlano-montażowej o 7,5 proc., tymczasem okazała się ona wyższa niż przed rokiem o zaledwie 3,2 proc. To najsłabszy wynik od lutego 2017 r. Osłabienie dynamiki produkcji w budownictwie obserwujemy już od końca ubiegłego roku, jednak w grudniu wynosiła ona jeszcze 12,2 proc. W styczniu, w porównaniu do grudnia, produkcja spadła aż o 61,2 proc. (w styczniu ubiegłego roku spadek również był duży, ale wynosił 57,8 proc.). Spośród podstawowych działów budownictwa wzrost o solidne 15,3 proc. odnotowano jedynie w budowie obiektów inżynieryjnych. Budowa budynków zwiększyła się jedynie o 2,3 proc., a roboty specjalistyczne zaliczyły spadek o 6,2 proc. W odróżnieniu od produkcji przemysłowej, w budownictwie początek roku wypada bardzo słabo, sygnalizując wyraźne spowolnienie.
Po grudniowym osłabieniu, styczeń przyniósł wzrost sprzedaży detalicznej o 6,6, proc., a więc mocniejszy niż się spodziewano. Licząc w cenach stałych, sprzedaż była o 5,2 proc. wyższa niż przed rokiem, po grudniowym spowolnieniu do 3,9 proc. O 10,5 proc. więcej niż w styczniu ubiegłego roku nabywcy wydali na meble oraz sprzęt RTV i AGD, niewiele mniejszy, bo sięgający 10,1 proc. był wzrost sprzedaży farmaceutyków i kosmetyków. O 6 proc. zwiększyły się wydatki na paliwo, a o 5,2 proc. więcej wydaliśmy na żywność.
Wszystko wskazuje na to, że konsumpcja gospodarstw domowych nadal pozostanie głównym czynnikiem wspierającym wzrost gospodarczy, w warunkach pogarszania się sytuacji w budownictwie i w mniejszym stopniu w przemyśle.
Autorem raportu jest Roman Przasnyski, Główny Analityk GERDA BROKER.
EPP, największy właściciel nieruchomości handlowych w Polsce pod względem GLA, odnotował rekordowe wyniki za 2018 r.
Zysk do podziału wzrósł o 26% r/r do 96 mln euro. Spółka ogłosiła wypłatę dywidendy w wysokości 11,60 eurocentów na akcję, wyższej o 6,7% w stosunku do dywidendy za 2017 r. Wartość portfela aktywów EPP wzrosła o 27% r/r do 2,5 mld euro. W 2018 r. EPP rozszerzyło swój portfel o wiele nowych obiektów zwiększając handlową powierzchnię najmu brutto (GLA) o 54% do 684 000 m2. Jednocześnie współczynnik niewynajętej powierzchni handlowej wyniósł poniżej 1%.
– Od trzech lat EPP nieustannie się rozwija. Obecnie każdego roku nasze centra handlowe odwiedza 100 mln osób i przewidujemy, że liczba ta wzrośnie również w 2019 r. – powiedział Hadley Dean, prezes zarządu EPP. – Naszym pierwszym dużym projektem w 2019 r. będzie otwarcie Galerii Młociny, naszego flagowego obiektu w Warszawie – dodał Dean.
Galeria Młociny powiększy portfel powierzchni handlowej EPP o 84 400 m2. To obiekt o strategicznej lokalizacji w północnej części Warszawy, położony przy linii metra, którym podróżuje 24 mln pasażerów rocznie.
W styczniu deweloperzy pobili historyczny rekord pod względem liczby mieszkań oddanych do użytkowania. Ale jednocześnie uzyskali mniej niż rok wcześniej zezwoleń na budowę i rozpoczęli mniej nowych budów domów. Rynek podąża więc jeszcze siłą rozpędu, ale kolejne sygnały zmiany podaży są coraz bardziej widoczne.
Według najnowszych danych GUS, w styczniu oddano do użytkowania 9 885 mieszkań przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem. To liczba najwyższa od niemal 30 lat, odkąd publikowane są tego typu dane. Jest o 20,6 proc. wyższa niż w styczniu ubiegłego roku i o ponad 25 proc. wyższa niż w styczniu 2009 r., czyli w szczycie ówczesnego boomu na rynku nieruchomości.
Jednocześnie o 3,3 proc., do 13 934, obniżyła się liczba uzyskanych przez deweloperów pozwoleń na budowę lub zgłoszeń projektów budowlanych. O niemal tyle samo, bo o 3,2 proc. mniejsza okazała się też liczba rozpoczętych budów mieszkań i wyniosła 9 821. Można więc powiedzieć, że rynek nieruchomości wciąż jeszcze szybko rośnie, niejako siłą rozpędu z poprzednich miesięcy. Coraz bardziej dostrzegalne stają się oznaki niewielkiej zmiany podaży, których konsekwencje mogą być odczuwalne za kilkanaście miesięcy. Należy przypuszczać, że z jednej strony mamy do czynienia z niekorzystnym oddziaływaniem takich czynników, jak trudności ze zwiększeniem mocy wykonawczych firm budowlanych, wyczerpywaniem się banków ziemi, czy wzrostem kosztów, z drugiej zaś z próbami dostosowywania się do prawdopodobnego przyszłego obniżenia się popytu na mieszkania, związanego między innymi ze spodziewanym osłabieniem koniunktury w gospodarce oraz będącego skutkiem przyspieszającego wzrostu cen mieszkań.
Należy jednak pamiętać, że przełom roku to na rynku nieruchomości dość specyficzny okres, więc nie należy spieszyć się z wyciąganiem na tej podstawie zbyt daleko idących wniosków. Dość zauważyć, że w ostatnich latach dane styczniowe i grudniowe ulegały dość dużym, naprzemiennym wahaniom. W tym roku styczniowa dynamika liczby mieszkań oddanych do użytkowania była bardzo wysoka, podobnie jak w styczniu 2017 r. Z kolei w pierwszych miesiącach 2016 i 2018 r. była ona ujemna, sygnalizując spadek o 8-10 proc. Odmiennie z kolei prezentuje się dynamika wydawanych zezwoleń i rozpoczynanych budów. W styczniu obecnego roku jest ona lekko ujemna, zaś w pierwszym miesiącu ubiegłego roku sygnalizowała bardzo silne wzrosty, rzędu 40-80 proc., z czego spora część to efekt przesunięć między grudniem a styczniem, wynikających często z przyczyn niezależnych od deweloperów, takich jak względy związane z procedurami urzędowymi, a częściowo wynikających z ich kalkulacji sprzedażowych.
Na wykrystalizowanie się trwalszych tendencji trzeba więc poczekać jeszcze kilka miesięcy. Jeszcze do niedawna można było się spodziewać zarówno lekkiego hamowania po stronie podaży mieszkań, jak i osłabienia popytu. Ogłoszone w ostatnich dniach propozycje kolejnych dużych transferów socjalnych, takich jak 500+ na pierwsze dziecko, czy zwolnienie z podatku osób do 26 roku życia oraz znaczące podniesienie kwoty wolnej od podatku oraz kosztów uzyskania przychodów, wraz z mniej precyzyjnymi na razie zapowiedziami obniżenia podatku PIT dla wszystkich zatrudnionych, będą z pewnością stanowiły poważny impuls skłaniający sporą część osób i gospodarstw domowych do decyzji o zakupie mieszkania lub poprawie warunków mieszkaniowych. Popyt na nieruchomości może więc wkrótce znów zauważalnie przybrać na sile, tym bardziej że sytuacja na rynku pracy oraz warunki finansowania nieruchomości wciąż mocno sprzyjają inwestycjom w mieszkania.
Autorem raportu jest Jakub Nieckarz, Prezes PVI – Property Value Investments.
Jeden z najsłynniejszych hoteli w Madrycie obniżył zużycie energii o 445 000 kWh rocznie. Taka ilość wystarczyłaby do zagotowania dwóch milionów czajników wody.
Sieć IHG (InterContinental Hotels Group) obejmuje 5 500 hoteli piętnastu marek w blisko 100 krajach na całym świecie. Zgodnie ze strategią grupy, każdy z nich wpisuje się w politykę ekorozwoju. Dzięki systemowi IHG Green Engage w latach 2013-2017 firma zmniejszyła emisję CO2 każdego ze swoich pokojów średnio o 15%. Za największe zużycie energii elektrycznej odpowiadają systemy HVAC (ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja), które stanowią od 60 do 80 procent ogółu energii zużywanej przez hotel.
– System IHG Green Engage pomaga osiągnąć w każdym z naszych hoteli wyznaczone cele środowiskowe. Przy jednoczesnym wdrażaniu tego typu restrykcji, nigdy nie pozwalamy sobie na żadne kompromisy w kwestii komfortu i wygody naszych gości – wyjaśnia Esteban Rodriguez, główny inżynier hotelu InterContinental Madrid.
Znajdujący się przy Paseo de la Castellana, pięciogwiazdkowy hotel jest symbolem hiszpańskiej gościnności już od 65 lat. Co roku odwiedza go ok. 100 000 gości, w tym głowy państw, rodziny królewskie, celebryci i najważniejsi gracze biznesowi.
Firma LC Corp SA zaliczyła najlepszy rok w historii działalności na rynku nieruchomości biurowych. Właściciel biurowców znajdujących się w Warszawie, Wrocławiu i Katowicach w 2018 roku podpisał ponad 30 umów najmu na blisko 33 tys. mkw. powierzchni biurowej.
Spółka spodziewa się kolejnych rekordów w 2019 rok.
Własność LC Corp SA to obecnie 6 inwestycji biurowych, rozmieszczonych w 3 polskich miastach. W portfolio firmy znajdują się zlokalizowane we Wrocławiu Sky Tower, Retro Office House oraz Arkady Wrocławskie, katowicki biurowiec Silesia Star, a także warszawskie obiekty Wola Center i Wola Retro. Ten ostatni jest aktualnie w budowie.
– Rok 2018 był wyjątkowo udany dla działu inwestycji biurowych. Nasze sukcesy to nie tylko wynajęcie rekordowych powierzchni, ale również szybkość komercjalizacji. We Wrocławiu oddaliśmy do użytku biurowiec Retro Office House, który został skomercjalizowany w 100% w ciągu zaledwie 6 miesięcy od otrzymania pozwolenia na użytkowanie. Niemal kompletnym portfelem najemców może pochwalić się Silesia Star, jeden z największych kompleksów biurowych w Katowicach – mówi Tomasz Wróbel, Członek Zarządu LC Corp SA.
Prognozy na 2019 rok dla inwestycji biurowych LC Corp są równie optymistyczne. Na trzeci kwartał tego roku zapowiedziano oddanie do użytku kolejnej inwestycji w Warszawie – kompleksu Wola Retro.