ART MODERN w Łodzi – nowe mieszkania już w sprzedaży

art modern w lodzi
Budowa pierwszego etapu inwestycji za nami, drugiego – dużymi krokami dobiega końca. Prace budowlane na ART MODERN w Łodzi nie zwalniają tempa.

W drugiej połowie 2020 r. rozpocznie się III faza projektu, w której do użytku oddanych zostanie 106 mieszkań. Już dziś można stać się właścicielem jednego z nich.

Dobra lokalizacja, przyjaźnie zaprojektowana przestrzeń oraz komfort i funkcjonalność na każdym kroku. To atuty, które od początku stanowią o sile projektu ART MODERN i zainteresowaniu kupujących. – Niezależnie od tego, czy są nimi energiczni single czy aktywni seniorzy, młode pary czy klasyczne rodziny 2+2, w trzecim etapie inwestycji każdy znajdzie mieszkanie idealnie dopasowane do własnych potrzeb – zapewnia Anna Osińska, Sales and Marketing Manager w OPG Property Professionals, firmie zarządzającej projektem.

Trzeci etap projektu, czyli budynek H mieszczący 106 funkcjonalnych mieszkań oraz 5 lokali użytkowych, to sprawdzone rozwiązania projektowe w nowej oprawie. Projektanci przygotowali zarówno kawalerki o powierzchni 25-30 metrów kw., rozkładowe mieszkania trzy- i czteropokojowe, ale też luksusowe apartamenty o powierzchni ponad 100 metrów kw. z przestronnym tarasem, usytuowane na najwyższych kondygnacjach.

Planowany termin zakończenia III etapu to trzeci kwartał 2022 r.

Homla oraz Tefal dołączyły do grona najemców łódzkiego centrum handlowego Port Łódź

uscisk reki
Dwa nowe sklepy marek Homla oraz Tefal dołączyły do grona najemców łódzkiego centrum handlowego należącego do Ingka Centers. Tym samym Port Łódź zyskał ponad 470 metrów kw. nowej przestrzeni najmu.

Portfolio Portu Łódź z ofertą „dla domu” właśnie powiększyło się o dwie nowe marki – Homla i Tefal. Sklep Homla zajął powierzchnię blisko 360 metrów kw., natomiast Tefal ponad 114 metrów kw.
Homla oferuje kompleksowe wyposażenie salonu, sypialni, kuchni, łazienki oraz tysiące dekoracji i prezentów na każdą okazję. Natomiast Tefal oferuje klientom szeroki asortyment artykułów gospodarstwa domowego, m. in. patelnie i garnki, żelazka, urządzenia do gotowania, zestawy śniadaniowe oraz akcesoria kuchenne.

Nowa kolekcja Dekton Chromica

Chromica Baltic Airport
Najnowsze propozycje ultrakompaktowej powierzchni Dekton to dwa kolory będące wynikiem inspiracji barwami i odcieniami pochodzącymi z najodleglejszych i najpiękniejszych miejsc na świecie. Wzory Baltic i Feroe  powstały w wyniku współpracy pomiędzy Cosentino a architektem i projektantem Danielem Germani.

Chromica to monochromatyczne wzory, zainspirowane najnowszymi trendami w dziedzinie projektowania, charakteryzujące się ciemną podstawą i matowym wykończeniem. „Nowa kolekcja Cosentino to kolorystyczna eksploracja. Gdy szukałem barw, które mogłyby zostać wykorzystane zarówno z materiałami organicznymi, jak i technicznymi, zdałem sobie sprawę, że odpowiedź jest oczywista… to ciemne odcienie niebieskiego i zielonego. Oba te analogowe kolory dobrze ze sobą współgrają, a do tego pasują do wielu różnych barw z koła kolorów. Najtrudniejszym elementem zadania było znalezienie odcieni, które będą jednocześnie ponadczasowe i współczesne, będą pasować zarówno do tradycyjnych, jak i nowoczesnych przestrzeni i które będą mogły zostać wykorzystane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Cała procedura była bardzo intuicyjna, a współpraca z działem badań i rozwoju Cosentino bardzo ułatwiła pracę”- mówi o współpracy z Cosentino Daniel Germani.

Kolory Baltic i Feroe doskonale sprawdzają się w różnorodnych przestrzeniach architektonicznych, dając możliwości wielu kombinacji z innymi materiałami, kolorami i stylami. Z punktu widzenia psychologii, kolory te kojarzone są ze spokojem, natomiast w świecie projektowania z sukcesem.

Cushman & Wakefield zgłoszony do jubileuszowej edycji konkursu Eurobuild Awards w kategorii Agencja Dziesięciolecia

biznesman
W dniu 3 grudnia odbędzie się dziesiąta, jubileuszowa edycja najbardziej liczącej się w branży nieruchomości komercyjnych w Polsce gali rozdania nagród Eurobuild Awards.

Podczas wydarzenia nagradzane są podmioty, osiągające najlepsze wyniki biznesowe w skali kraju. W związku z tą okrągłą rocznicą, organizator postanowił nagrodzić firmy doradcze w kategorii „Agencja Dziesięciolecia”.
Cushman & Wakefield został zgłoszony do jubileuszowej edycji konkursu Eurobuild Awards w wyżej wspomnianej kategorii.

Przez 10 lat firma doradcza Cushman & Wakefield była wielokrotnie nagradzana za swoją działalność na polskim rynku. Ostatnia dekada działalności firmy została doceniona na Gali PRCH Retail Awards 2019, podczas której Cushman & Wakefield otrzymał wyróżnienie dla firmy dziesięciolecia, mającej największy wpływ na rozwój rynku powierzchni handlowych w Polsce. Wśród innych wyróżnień można wymienić m.in. nagrody CEEQA i CIJ dla najlepszej agencji roku, a także 5-gwiazdkowe wyróżnienie Rzeczpospolitej za jakość obsługi.

– W ciągu ostatnich 10 lat byliśmy świadkami bardzo intensywnego rozwoju polskiego oddziału firmy. Nasze zespoły pracowały w tym czasie nad najbardziej znaczącymi na rynku nieruchomościami i transakcjami. Polska jest krajem z ogromnym potencjałem rozwojowym, dlatego nie możemy się doczekać nadchodzącej dekady i kolejnych wyzwań, przy których będziemy mogli przynosić naszym klientom wartość i dostarczać kolejnych innowacyjnych rozwiązań – podsumowuje Charles Taylor, partner, dyrektor biura Cushman & Wakefield w Polsce.

Polskie biurowce za miliardy

puch1
Wartość transakcji inwestycyjnych na rynkach biurowych poza Warszawą przekroczyła już miliard euro, co jest historycznie najlepszym wynikiem. Łącznie ze stolicą, biurowe transakcje inwestycyjne już teraz wynoszą tyle, ile w całym 2018 roku, a rynek szykuje się na rekord – ponad 3,5 mld euro.

Jak wynika z danych JLL, wartość transakcji inwestycyjnych w sektorze biurowym wyniosła blisko 2,8 mld euro. Tym samym rynek dogonił już rezultat z całego 2018 roku.
Co szczególnie warte podkreślenia, rekordowe wyniki odnotowały rynki regionalne – ponad 1 mld euro.

Po raz pierwszy w historii transakcje inwestycyjne na biurowych rynkach regionalnych przekroczyły poziom miliarda euro. Najlepszy wynik zanotował Kraków, gdzie inwestycje osiągnęły wartość 314 mln euro. Na podium znalazł się również Wrocław – z 221 mln euro i Trójmiasto – 109 mln euro. Tak znakomite rezultaty potwierdzają bardzo duże zainteresowanie inwestorów rynkami biurowymi poza Warszawą oraz mocną kondycję sektora nie tylko w stolicy kraju.

Tomasz Puch, Dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Biurowych i Magazynowych, JLL

Jak na razie inwestorzy dokonali 48 transakcji biurowych (dla porównania, w całym 2018 roku było ich 44), z czego najwięcej na rynku warszawskim. Wartość inwestycji w stolicy wyniosła natomiast 1,7 mld euro.

Biorąc pod uwagę wartość transakcji biurowych, które aktualnie znajdują się na różnych etapach zaawansowania, prognozujemy, że cały 2019 zamknie się w Polsce rekordowym wynikiem ponad 3,5 mld euro – łącznie w Warszawie i poza nią. Takim rezultatom sprzyja wzrost gospodarczy, ciekawy wybór produktów inwestycyjnych oraz popyt ze strony najemców, którzy od początku roku zawarli w całej Polsce umowy na aż 1,2 mln mkw.”

Tomasz Puch, Dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Biurowych i Magazynowych, JLL

Wśród najważniejszych transakcji sfinalizowanych do tej pory znalazła się sprzedaż Warsaw Spire Tower przez Ghelamco Group i Madison International do IMMOFINANZ za 386 mln euro; warszawskiego West Station (I+II) przez JV HB Reavis & PKP do singapurskiego inwestora Mapletree za ok. 190 mln euro; przejęcie 70% udziałów w regionalnym portfolio biurowym EPP (Malta Office Park w Poznaniu, Symetris Business Park I&II w Łodzi, O3 Business Park I&II w Krakowie) przez Henderson Park; sprzedaż Warsaw Trade Tower przez Akron do Globalworth za ok. 133 mln euro; oraz budynku Ethos w Warszawie, który został zakupiony przez Credit Suisse Asset Management od Kulczyk Silverstein Properties za ok. 115 mln euro.
Źródło: JLL.

Polska coraz atrakcyjniejsza dla ekspatów – zyskują na tym również nieruchomości

osiedle primoZwiększające się perspektywy zawodowe sprawiają, że coraz więcej specjalistów decyduje się na pracę poza granicami swojego kraju. Ekspaci, bo tak są nazywani, stanowią szeroką, aczkolwiek wciąż niedocenianą grupę na polskim rynku, w tym nieruchomości. Ze względu na swoje preferencje mieszkaniowe, z powodzeniem mogą być kwalifikowani do klientów interesujących się segmentem premium.

Ekspata – kim jest?
Określenie specjalistów decydujących się na czasowy lub stały pobyt poza granicami własnego kraju jako ekspatów, na stałe weszło do międzynarodowego słownika, ze względu na rosnącą popularność tego zjawiska. To osoby, które podejmują pracę zgodnie z własnym wykształceniem, doświadczeniem lub wykonywaną dotąd pracą. Często delegowani są do zagranicznych oddziałów swojej firmy. Tym właśnie różnią się od emigrantów zarobkowych. Do grona ekspatów z powodzeniem można zaliczyć m.in. pracowników naukowych zaangażowanych w międzynarodowe projekty, dyplomatów czy wojskowych.

Polska chętnie wybierana przez ekspatów
Jak się okazuje, Polska staje się coraz bardziej popularna na biznesowej mapie świata. Strategiczne położenie i stosunkowo niskie koszty utrzymania, czynią nasz kraj bardzo atrakcyjnym miejscem do życia. Nic w tym dziwnego – przyciągają malownicze, zróżnicowane krajobrazy, rozwinięte miasta i bogata historia. W najnowszym raporcie Expat Insider 2019 „The world through expat eyes” przedstawione zostały globalne preferencje specjalistów, dotyczące najlepszych krajów do życia i pracy. Oceny przyznawane były na podstawie opinii cudzoziemców, w zakresie konkretnych kategorii tj. „jakość edukacji” czy „warunki dla rodzin z dziećmi”. Średni wiek osoby badanej wynosił 44 lata, porównywalnie były to kobiety (51%) oraz mężczyźni (49%), w większości z wykształceniem uniwersyteckim (84%). W ogólnej klasyfikacji najlepszych kierunków dla ekspatów, Polska znalazła się na 34. miejscu wśród 64 krajów świata. W pierwszej trójce uplasowały się Tajwan, Wietnam i Portugalia. Zagraniczni specjaliści doceniają Polskę za podróże i transport (13 miejsce), wyprzedzając przy tym Chiny czy Francję. W zakresie „cyfryzacji” z kolei zajęła 24. miejsce. Choć Polska od kilku lat nadal nie znalazła się w pierwszej 20 krajów w tej kategorii, mimo wszystko poczyniła duży postęp. W 2019 r. 40% zagranicznych specjalistów jest zadowolonych z dostępu internetowego do administracji czy informacji rządowych, w 2018 r. było to 35%. Polska zyskuje również w kategorii „Zdrowie i dobre samopoczucie”. Obecnie 47% ekspatów jest usatysfakcjonowanych z jakości środowiska, co w zeszłym roku oceniane było na poziomie 38%. Są jednak obszary, w których nasz kraj znajduje się niemal na szczycie listy. To m.in. poziom pracy za granicą – Polska w tej kategorii zajęła 11. miejsce, zostawiając w tyle Nową Zelandię, Australię czy Kanadę. W przypadku „perspektyw zawodowych i kariery” znalazła się na 9. miejscu, zaś w zakresie „ekonomiczności i ochrony pracy” na 15. miejscu. Najwyższą ocenę otrzymaliśmy pod kątem wysokości kosztów życia. Ranking potwierdza, że do Polski coraz chętniej przybywają osoby wykształcone, z doświadczeniem, czyli ci, którzy mogą być na zagranicznym rynku pracy cenionymi specjalistami. Co ciekawe, aż 32% ekspatów z całego świata deklaruje możliwość pozostania na stałe w kraju, do którego udali się w poszukiwaniu pracy.

Ekspaci na rynku nieruchomości
Najbardziej atrakcyjnymi miejscami dla cudzoziemców są duże miasta, tj. Warszawa, Kraków, czy Wrocław. Dają one możliwości rozwoju zawodowego, zapewniają dostęp do dobrych placówek edukacyjnych, miejsc kulturalnych czy terenów rekreacyjnych. Co więcej, aglomeracje mają świetnie rozwiniętą infrastrukturę transportową, oferując dogodne połączenia komunikacyjne. Coraz bardziej popularna wśród obcokrajowców staje się również Łódź, którzy doceniają jej walory kulturalne, ale i turystyczne. Miasto znalazło się bowiem w czołówce najlepszych i najciekawszych miejsc do odwiedzenia przez miłośników podróży, według prestiżowego rankingu Lonely Planet Best in Travel, który wskazał najatrakcyjniejsze miejsca do odwiedzenia w 2019 roku. W Łodzi pojawia się coraz więcej zagranicznych inwestycji, w tym głównych siedzib zagranicznych korporacji. Potwierdza to duży potencjał biznesowy miasta. – Widzimy, że w Łodzi pojawia się coraz więcej specjalistów z zagranicy. Poszukują oni mieszkań o podwyższonym standardzie, w doskonałej lokalizacji, zapewniającej szybki dostęp do pracy czy miejsc rozrywkowych. Z tego też względu łódzkie Śródmieście, w którym położona jest nasza inwestycja osiedle Primo, dla wielu osób jest bardzo atrakcyjne. Zarówno przeprowadzone przez nas badania, jak i pojawiające się zestawienia najbardziej dochodowych dzielnic w Polsce utwierdzają nas w przekonaniu, że wybór tej okolicy pod naszą kolejną nieruchomość był trafną decyzją – komentuje Agata Sieradzka, Lider Biura Sprzedaży osiedla Primo firmy Profbud. – Co więcej, ze względu na stosunkowo niskie koszty utrzymania w Polsce, obcokrajowcy stawiają na przestronne i komfortowe mieszkania. Nic w tym dziwnego, w Londynie czy Szwajcarii średnia cena za metr kwadratowy mieszkania to aż kilkanaście tysięcy euro – dodaje.
Zagraniczni goście chcą wypoczywać i mieszkać bezpiecznie, a Polska postrzegana jest jako jeden z najbezpieczniejszych krajów. Ekspaci dostrzegają ogromny rozwój Polski niemal w każdym aspekcie, gospodarczym, turystycznym, ale również w sferze nieruchomości. W porównaniu do zagranicznych rynków, w Polsce nadal funkcjonują stosunkowo niskie koszty utrzymania, co pozwala obcokrajowcom na zakup „czterech kątów” z sektora o podwyższonym standardzie.

Autor: Profbud.

Polskie biurowce postawiły na ekologię. Liczby pokazują skalę

156741326414485700_
Prawie 250 biurowców na pięciu głównych rynkach w Polsce może poszczycić się zielonym certyfikatem BREEAM – pokazują dane REDD, dostawcy danych dotyczących polskiego rynku biurowego. W kraju pojawiają się jednak kolejne inwestycje, pokazujące, że ekologia to już podstawa dla firm dbających o środowisko i swoich pracowników.

– W Krakowie, wśród budynków, których nazwy figurują w bazie firmy REDD 37 proc. posiada międzynarodowy certyfikat ekologiczny BREEAM. W Warszawie 23 proc., Trójmieście 17 proc., we Wrocławiu 14 proc. nieruchomości, a w Poznaniu – 9 proc. nieruchomości biurowych ma certyfikat BREEAM – mówi Judyta Bartnicka, Big Data Analyst w REDD.

Certyfikat BREEAM jest przyznawany od 29 lat. Starać się o niego mogą właściciele budynków, niezależnie od daty ich powstania, muszą jednak spełnić całą listę restrykcyjnych wymagań.

W ramach certyfikacji BREEAM występuje 10 następujących kategorii: zarządzanie, zdrowie i dobre samopoczucie, energia, transport, woda, materiały, odpady, wykorzystanie terenu i ekologia, zanieczyszczenia oraz innowacje.

W każdej kategorii określono konkretną liczbę punktów krytycznych, które trzeba osiągnąć, aby w ogóle móc ubiegać się o certyfikat. Za punktację uzyskaną powyżej 30 proc. przyznawany jest certyfikat na poziomie Pass, za więcej niż 45 proc. – Good, ponad 55 proc. – Very Good, powyżej 70 proc. – Excellent, a najwyższy poziom to Outstanding, ale na niego trzeba „zdać egzamin” na ponad 85 proc.

Najbardziej zielone budynki w Polsce

W marcu tego roku budynek Wronia 31, warszawski biurowiec firmy Ghelamco Poland, zajął pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie BREEAM Awards 2019. Jury uznało, że jest to najbardziej zielona inwestycja Europy Środkowej i Wschodniej. Obiekt otrzymał ekologiczny certyfikat na poziomie Outstanding dla etapu Post Construction.

Budynek Wronia 31 został oddany do użytku jesienią 2017 roku. Piętnastokondygnacyjny biurowiec zlokalizowany jest na warszawskiej Woli i liczy łącznie 16 tys. m kw. powierzchni. Nad projektem pracował zespół architektów z belgijskiej pracowni Jaspers-Eyers Architects. Jest to ta sama firma, która zaprojektowała sąsiedni Warsaw Spire.

We wrześniu z kolei otwarty został obiekt V.Offices przy al. 29 Listopada w Krakowie. W 2018 roku biurowcowi przyznano tytuł najbardziej ekologicznego budynku Europy Środkowo-Wschodniej. Nieruchomość już na etapie projektowym otrzymała certyfikację na poziomie „Outstanding” osiągając dokładnie 90,57 proc. maksymalnej punktacji.

– Projektanci z pracowni Iliard zastosowali w V.Offices między innymi zeroemisyjne systemy dachowe kolektorów słonecznych, zaś źródłem ciepła stała się kotłownia na paliwo gazowe. W obiekcie wprowadzono rozwiązania przyjazne rowerzystom, jak też rozlokowano stacje ładowania samochodów elektrycznych – mówi Piotr Smagała, Dyrektor Zarządzający, REDD.

Ekologia to już standard

Zmieniający się świat, a co za tym idzie, coraz bardziej restrykcyjne przepisy, powodują, że już niedługo zielone biurowce będą standardem. – Ekologiczne podejście to – można powiedzieć – obowiązek. Żaden deweloper wznoszący nowy obiekt biurowy nie mógłby sobie pozwolić na budowę, która nie ma rozwiązań proekologicznych. Wymagają tego klienci – dodaje Piotr Smagała, Dyrektor Zarządzający, REDD.

Dziewięciu na dziesięciu mieszkańców miast żyje w miejscach, gdzie zanieczyszczenie powietrza stanowi niebezpieczeństwo dla stanu zdrowia człowieka. Dane WWF wskazują też, że nie słabnie proces ocieplenia klimatycznego. – Podejście proekologiczne staje się obowiązkiem także ze względu na odpowiedzialność za środowisko i przyszłość następnych pokoleń – podsumowuje Piotr Smagała
z REDD.

Polska na tle innych europejskich państw wypada nieźle. Ponad połowę certyfikacji BREEAM w Europie Środkowo-Wschodniej przyznano właśnie budynkom w Polsce. Nad Wisłą bardzo popularny jest również inny certyfikat ekologiczny – amerykański LEED.

Autor: Piotr Smagała, Managing Director, REDD.

Nowe apartamenty pod opieką Rent like home – otwiera się wrocławski oddział marki

Lloyd Group_Mat. prasowy

Operator najmu krótkoterminowego Rent like home rozpoczyna działalność na wrocławskim rynku nieruchomości. Marka, wchodząca w skład Lloyd Group, pozyskała do obsługi między innymi apartamenty w prestiżowej inwestycji Angel River, które wynajmowane są pod nazwą River City Apartments.

Wrocław jest czwartym miastem, w którym Rent like home rozwija swoje usługi. Marka zarządza nie tylko apartamentami wchodzącymi w skład River City Apartments, ale również innymi, zlokalizowanymi nieopodal centrum stolicy Dolnego Śląska. W najbliższych miesiącach portfolio będzie sukcesywnie rozszerzane.

Inwestycja Angel River znajduje się przy ul. Walońskiej w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki Oławy. Najemcy oraz właściciele nieruchomości mają do dyspozycji przestrzeń z efektownymi przeszkleniami, które zapewniają odpowiednie nasłonecznienie apartamentów przez cały rok, oraz wyjątkowy widok na całą panoramę Wrocławia. Ponadto mogą korzystać z wielu udogodnień: przestronnego lobby ze strefą spotkań, miejsc postojowych w garażu podziemnym dla gości, stacji ładowania pojazdów elektrycznych, pomieszczeń na rowery. Dojazd do centrum miasta komunikacją miejską zajmuje jedynie 10 minut.

Działalność w stolicy Dolnego Śląska rozpoczynamy, mając w ofercie doskonale zlokalizowane apartamenty w wysokim standardzie. Czerpiemy z rozwiązań wypracowanych przez bardziej doświadczone oddziały, dzięki czemu rozwój wrocławskiego biura przebiega bardzo sprawnie – powiedziała Natalia Gołębiowska, dyrektor lokalnego oddziału Rent like home.

OPG Property Professionals: Rekordowe zainteresowanie łódzkimi mieszkaniami

c30bc468f61f9340c524d8b51c725a7d
Rosnące ceny mieszkań, rekordowa liczba lokali w realizacji i ofercie deweloperów, wysoka siła nabywcza oraz popyt konsumpcyjny – tak w skrócie można podsumować ostatni rok na pierwotnym rynku mieszkaniowym w Łodzi. Jak wynika z najnowszego raportu firmy OPG Property Professionals, pomimo coraz wyższych kosztów zakupu, chętnych na własne M w mieście włókniarzy zdecydowanie nie brakuje. Dlaczego Łódź to rynek z dużym potencjałem?

Firma OPG Property Professionals wraz z Katedrą Inwestycji i Nieruchomości Uniwersytetu Łódzkiego oraz Studenckim Kołem Naukowym „Real Estate” zaprezentowało kolejny raport podsumowujący ostatni rok na pierwotnym rynku mieszkaniowym w Łodzi. Badaniem objętych zostało ponad 120 znajdujących się w trakcie realizacji lub zrealizowanych inwestycji deweloperskich, gdzie wciąż trwa sprzedaż mieszkań. Szczegółowej charakterystyce poddano społeczno-ekonomiczne uwarunkowania rozwoju rynku pierwotnego, skalę oraz strukturę podaży i popytu, a także dynamikę zmian cen.

Więcej mieszkań, więcej chętnych

Na rynku łódzkim sukcesywnie przybywa nowych mieszkań. Ich liczba wzrosła w ciągu ostatniego roku do 10.650 lokali, co oznacza wzrost o 12,1% w ujęciu rok do roku. Budujący wierzą w Łódź. Aż 35 spośród 120 realizowanych obecnie przedsięwzięć to projekty uruchomione pomiędzy II kwartałem 2018, a II kwartałem 2019. Najwięcej inwestycji powstaje na Polesiu i Bałutach.
Na rynku pojawia się więcej mieszkań, lecz także szybciej znajdują one swoich kupców. W połowie bieżącego roku łączna liczba mieszkań dostępnych w ofercie deweloperów wyniosła około 3.200 lokali, czyli o blisko 5,5% mniej, niż przed rokiem. To pokłosie rekordowej wręcz aktywności ze strony kupujących. W ciągu 12 miesięcy deweloperzy zdołali sprzedać 3.300 mieszkań, czyli aż o 20,1% więcej, niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Pod względem siły nabywczej na wszystkich rynkach regionalnych, Łódź ustępuje jedynie Katowicom.

Historycznie wysokie ceny

Co ciekawe, mieszkań szybko ubywa z rynku nawet pomimo sukcesywnych wzrostów cen. Łódź podąża za ogólnopolskim trendem, na który składa się kilka czynników: utrzymująca się, dobra koniunktura gospodarcza, poprawa sytuacji na rynku pracy i wzrost średnich wynagrodzeń oraz niski poziom stóp procentowych. Wyrazem zmian zachodzących na łódzkim rynku jest nowa, rekordowa wartość średniej ceny ofertowej, która wyniosła 5.742 PLN/mkw.

„Deweloperzy starali się nie wprowadzić na rynek zbyt dużej liczby mieszkań w zbyt krótkim czasie. Tempo absorbcji nowych zasobów mieszkaniowych zdradza jednak wysoki potencjał rozwoju łódzkiego rynku. Rosnąca liczba zgłaszanych projektów oraz wystąpień o pozwolenie na budowę w Łodzi sugeruje, że aktualne poziomy podaży powinny się tu utrzymać przynajmniej w ciągu najbliższych 2-3 lat” – powiedział Michał Styś, Prezes Zarządu OPG Property Professionals.

Oferta bez większych zmian

Rynek pozostaje przy tym dość wyraźnie zróżnicowany – tak pod względem skali, jak i standardów oraz cen. W Łodzi można spotkać zarówno duże, wieloetapowe osiedla, projekty uwzględniające rewitalizację historycznych murów, jak też projekty bardzo kameralne, zawierające po zaledwie kilkanaście lokali. Pod względem proponowanych układów, oferta mieszkań deweloperskich w ostatnich latach nie uległa większej zmianie. W dalszym ciągu przeważają w niej lokale 2- oraz 3-pokojowe, które stanowią 77% ogólnej podaży.
Autor: OPG Property Professionals.

Rynek inwestycyjny: Hillwood buduje magazyn typu cross-dock dla DPD

HILLWOOD_Ruda_Slaska
Hillwood Polska buduje w Rudzie Śląskiej kurierski terminal przeładunkowy dla firmy DPD. To już drugi magazyn-sortownia, który Hillwood realizuje dla DPD w formule BTS.

Hala zajmie ponad 11 000 metrów kw., z możliwością jej dalszej rozbudowy. Obok powierzchni magazynowej powstaną również biura. Obiekt zostanie przekazany do użytku w III kwartale 2020 roku.
Jest to kolejna inwestycja, którą realizujemy dla DPD i cieszymy się, że firma ponownie obdarzyła nas zaufaniem. Naszą rolą było wypracowanie wspólnie z DPD optymalnych rozwiązań, które usprawnią operacje firmy na Śląsku – mówi Hubert Michalak, Prezes Hillwood Polska. W 2018 roku Hillwood wspólnie z PHN wybudował dla DPD podobną halę w Parzniewie pod Pruszkowem.
Powstający właśnie obiekt typu cross-dock to kolejny w Parku Hillwood Ruda Śląska. W kompleksie działa już hala o powierzchni 30 500 metrów kw., a w budowie jest kolejna o powierzchni 21 000 metrów kw.

– Nowoczesny obiekt w Rudzie Śląskiej powstaje po to, by przyspieszyć i usprawnić procesy oraz zwiększyć potencjał operacyjny DPD Polska. Na bieżąco modernizujemy naszą infrastrukturę, by sprostać wyzwaniom, jakie niosą ze sobą rosnące wolumeny przesyłek wynikające z dynamicznego rozwoju e-commerce. Naszym celem jest zaspokojenie potrzeb naszych klientów i konsumentów. Chcemy dostarczać je szybciej i sprawniej. Nowy model operacyjny efektywniej wykorzystuje sieć połączeń i pozwala zmniejszyć emisję CO2 na trasach łączących sortownię i obsługiwane przez z nią oddziały – komentuje Rafał Nawłoka, prezes zarządu DPD Polska.

Mostostal Warszawa zrealizuje kolejny budynek mieszkalny na warszawskim Wilanowie

Wizualizacja
Wczoraj, tj. 28 października br. Mostostal Warszawa SA i Acciona Nieruchomości Wilanów Sp. z o.o. zawarły umowę na budowę obiektu mieszkalnego na warszawskim Wilanowie. Wartość umowy przekracza 60 mln zł brutto.

– Budynek mieszkalny na warszawskim Wilanowie to kolejna inwestycja, po obiektach przy ul. Abp. J. Teodorowicza, którą zrealizujemy dla Acciony Nieruchomości Wilanów – mówi Maciej Sasak, Dyrektor Obszaru Wschodniego w Mostostalu Warszawa. – To, że Kontrahenci wracają do Mostostalu Warszawa z kolejnymi zleceniami, jest dowodem na najwyższą jakość naszej pracy. Cieszymy się z tego zaufania, na które zasłużyliśmy dzięki doświadczonej kadrze najlepszych inżynierów.

Budynek, który zrealizuje Mostostal Warszawa, będzie miał pięć kondygnacji nadziemnych mieszkalnych oraz jedną kondygnację podziemną, w której będzie się mieścił parking podziemny oraz pomieszczenia techniczne i wydzielone komórki. W budynku zlokalizowano w sumie sto szesnaście mieszkań, dziesięć powierzchni usługowych i garaż podziemny na sto osiemdziesiąt osiem miejsc parkingowych, dostępnych z klatek schodowych i wind. Wybudowane zostaną również cztery pomieszczenia rowerowni oraz trzy pomieszczenia wózkowni jako wydzielone pomieszczenia na parterze oraz pomieszczenia komórek lokatorskich.

Obiekt, którego dotyczy umowa, będzie kolejną inwestycją, którą Mostostal Warszawa zrealizuje dla Acciona Nieruchomości Wilanów Sp. z o.o.

International Property Awards dla wrocławskiego biura intive

thumbnail-3

Wrocławskie biuro intive, zaprojektowane przez pracownię architektoniczną MIXD, zostało uhonorowane prestiżową nagrodą w tegorocznej europejskiej edycji międzynarodowego plebiscytu International Property Awards w kategorii Best Office Interior Poland. Oficjalne wręczenie statuetek odbyło się 25 października podczas uroczystej gali w Londynie.

International Property Awards to jeden z największych i najbardziej prestiżowych na świecie plebiscytów branży nieruchomości, w którym nagradzane są najlepsze projekty z całego świata.

“Czujemy się bardzo wyróżnieni tym, że to właśnie biuro intive zostało docenione przez niezależnych ekspertów w konkursie International Property Awards. Projekt biura był dla nas ważnym wyzwaniem nie tylko pod kątem wyboru odpowiedniego miejsca i aranżacji wnętrza. Myśląc o nowej przestrzeni dla intiversów, chcieliśmy by odzwierciedlała swobodną atmosferę panującą w firmie i wzmacniała relacje między ludźmi. Zależało nam, żeby projekt wnętrza uwzględniał przestrzenie relaksu, kafeterie, duże kuchnie, w których można wspólnie zjeść i porozmawiać nie tylko o pracy.” – powiedział Andrzej Skoczylas, Site Manager we wrocławskim biurze intive.

Projekt wnętrz wrocławskiej siedziby intive jest wynikiem współpracy architektów MIXD z grupą pracowników intive podczas autorskich warsztatów Culture Club®, dzięki którym projektanci mogli dowiedzieć się, jakie pomysły na wygląd i funkcjonalność biura mają jego przyszli użytkownicy. W efekcie powstały przestrzenie będące odzwierciedleniem wartości firmy oraz specyfiki pracy w międzynarodowym powerhouse, jakim jest intive. Zapewniają one pracownikom komfortowe środowisko pracy, wspierają ich efektywność i kreatywność, a także pozwalają na mobilność, która przekłada się na dużą elastyczność w sposobie wykonywania pracy.

Digital Care i MTTC startują ze wspólnym projektem

mttcpoland_1
Digital Care, największy na polskim rynku dostawca usług ochrony urządzeń mobilnych, otworzył niedawno własny serwis. Inwestycja pod szyldem MTTC Poland, jest wynikiem współpracy Digital Care i MTTC, lidera w zakresie serwisowania urządzeń mobilnych w krajach bałtyckich.

Krok ten jest odpowiedzią firmy na zmieniające się potrzeby klientów i stanowi kolejny etap pełnej integracji usług dla użytkowników urządzeń mobilnych w ramach grupy Digital Care. Docelowo, w serwisie, zlokalizowanym na warszawskim Mokotowie, zatrudnionych zostanie ponad 100 specjalistów.

 

 

Serwis MTTC Poland o powierzchni blisko 1 000 metrów kwadratowych, zlokalizowany jest w kompleksie biurowym Wiśniowy Biznes Park na warszawskim Mokotowie.

Planujemy konsekwentnie poszerzać działalność MTTC Poland, która dziś koncentruje się na diagnostyce i naprawach urządzeń. W kolejnym etapie chcemy wprowadzić do oferty refurbishment a następnie inne usługi, tak aby tworzyć synergię z pozostałymi spółkami grupy Digital Care i zapewnić naszym klientom pełne wsparcie podczas całego cyklu życia ich urządzeń mobilnych – mówi Adam Ciach, Członek Zarządu MTTC Poland.

W spółce zostanie zatrudnionych ponad 100 specjalistów, którzy miesięcznie będą mogli obsłużyć nawet 16 000 napraw.

Digital Care to największy na polskim rynku dostawca usługi ochrony urządzeń mobilnych, działający od 2012 roku. Współpracuje z sieciami telefonii komórkowej, producentami urządzeń mobilnych oraz ich dystrybutorami. Aktualnie firma działa w Polsce, w Rosji, we Włoszech i w Chorwacji i łącznie obsługuje na całym świecie ponad 3,7 mln klientów.

Kamienica pod Złotym Psem pod opieką Knight Frank

Kamienica pod Złotym Pasem 2
Położona w samym sercu wrocławskiego Rynku kameralna Kamienica pod Złotym Psem trafiła w ręce zarządców nieruchomości z Knight Frank.

Kamienica pod Złotym Psem znajduje się we wschodniej pierzei wrocławskiego Rynku. Historia tego budynku sięga XIII wieku, kiedy charakterem nawiązywała do stylu gotyckiego. Przez ostatnie stulecia była kilkukrotnie przebudowywana, aby w XVIII wieku przybrać styl barokowy. Ważne zmiany w jej architekturze miały miejsce w 1730 roku, a w herbie kamienicy pojawił się wówczas złoty pies. Jak mówi lokalna legenda, złoty czworonóg został umieszczony na cześć psa należącego do dekarza, który zginął w nieszczęśliwym wypadku. Zniszczona podczas II Wojny Światowej kamienica odbudowana została w 1994 roku.

W 2012 roku budynek przeszedł remont generalny. W strefie usługowej na parterze znajduje się kawiarnia, a na piętrze i w piwnicy popularna restauracja i lokalny browar. Kamienica oferuje liczne udogodnienia, w tym klimatyzację, wysoką jakość materiałów wykończenia, możliwość otwierania okien i prestiżową lokalizację. Całkowita powierzchnia budynku wynosi ok. 1 800 metrów kw. Właścicielem budynku jest spółka Wita Stwosza Golden Dog Sp. z o. o. Sp. k.

Avenida Poznań z salonem Femestage

alex-holyoake-361922-unsplash
Avenida Poznań powitała nową markę w swoich szeregach. Jest nią Femestage, która  stawia na połączenie mody houte couture z funkcjonalnością i wygodą. 

Powierzchnia salonu nowego najemcy wynosi 120 metrów kw.
Femestage to marka, która wywodzi się z Domu Mody Eva Minge. Ich styl charakteryzuje funkcjonalność i ponadczasowość, których wymagają kobiety w dzisiejszym świecie.
Salon w Avenidzie jest trzecim punktem marki w Poznaniu. Znajduje się na poziomie +1.

Podsumowaniu rynku biurowego i inwestycyjnego w Warszawie w III kw. 2019

Garbarczyk_Bozena_2019
Na stołecznym rynku biurowym w trzecim kwartale 2019 roku obserwujemy wzrost nowej podaży w porówaniu do poprzednich okresów oraz niesłabnącą aktywność deweloperów. Wysoki wolumen transakcji najmu zawartych w analizowanym okresie miał wpływ na spadek współczynnika pustostanów odnotowany na koniec września 2019 roku. Niewielkie wzrosty stawek wywoławczych odnotowano głównie w centrum Warszawy na co wpływa ograniczona dostępność niewynajętej powierzchni biurowej w tej części miasta
wynika z danych firmy doradczej Knight Frank.

Na koniec III kw. 2019 roku całkowite zasoby biurowe w Warszawie wyniosły niemal 5,6 mln m kw. W okresie od stycznia do września na stołeczny rynek dostarczono 15 obiektów o łącznej powierzchni przekraczającej 142 000 m kw., z czego 43% przypadło na trzeci kwartał. Największymi inwestycjami oddanymi do użytku w tym czasie są: Wola Retro (Develia), Moje Miejsce B1 (Echo Investment) oraz dwie inwestycje Skanska Property Poland: Generation Park Z  oraz Spark B. Zdecydowaną większość nowej podaży zrealizowanej w pierwszych trzech kwartałach roku, ponad 100 000 m kw., zrealizowano poza centrum miasta.  Natomiast jeśli terminy oddania do użytku realizowanych inwestycji nie zostaną przesunięte, to w kolejnych miesiącach nową podaż zdominują projekty usytuowane w centrum miasta (planowane jest oddanie do użytku m.in. I etapu Mennica Legacy Tower oraz Chmielna 89).

Pomimo ograniczonej nowej podaży dostarczonej na rynek w okresie I-III kw. 2019 roku, nie można mówić o spadku aktywności po stronie deweloperów, którzy za sprawą kolejnych rozpoczętych inwestycji realizują łącznie ok. 790 000 m kw. biur. Do największych projektów w budowie należą: kompleks biurowy Varso (HB Reavis), The Warsaw HUB (Ghelamco Poland) czy Mennica Legacy Tower (Golub GetHouse). Wszystkie wymienione inwestycje wzbogacą centralną część miasta.

„Rejonem, który obecnie najintensywniej się rozwija pozostaje Rondo Daszyńskiego. To tu w budowie znajduje się siedem wielkoskalowych inwestycji, które w ciągu najbliższych dwóch lat dostarczą łącznie ok. 320 000 m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Rekordowym w historii stołecznego rynku może okazać się rok 2020, w którym powierzchnia oddanych do użytku inwestycji może przekroczyć aż 420 000 m kw., osiągając wynik zbliżony do podaży zrealizowanej w dwóch poprzedzających latach łącznie.” – powiedziała Bożena Garbarczyk, Starszy Konsultant w Dziale Badań Rynku Knight Frank

Kolejny kwartał 2019 roku na warszawskim rynku biurowym przyniósł zauważalny wzrost aktywności najemców. Za sprawą rekordowo wysokiego popytu zarejestrowanego w III kw. (284 000 m kw.) zapotrzebowanie na powierzchnię biurową od początku roku wyniosło 690 000 m kw., osiągając tym samym najwyższy wynik w historii za pierwsze trzy kwartały roku.

„Na wynik ten wpłynęły rekordowe transakcje ostatnich miesięcy, a mowa w tym miejscu o największej historycznie umowie najmu na rynku biurowym zawartej przez mBank w budynku Mennica Legacy Tower (45 600 m kw.) oraz renegocjacji umowy najmu w Miasteczku Orange przez Orange Polska (44 850 m kw.). Warto również podkreślić rosnące zainteresowanie wynajmem nowoczesnych powierzchni biurowych podmiotów z sektora publicznego.” – dodaje Karol Grejbus, Dyrektor Działu Reprezentacji Najemcy Knight Frank

Największy udział w strukturze wynajętej powierzchni w okresie I-III kw. 2019 roku miały renegocjacje, które stanowiły 35% wolumenu transakcji. Jest to najwyższy w historii warszawskiego rynku biurowego udział tego typu umów, który zwykle nie przekraczał 30%. Warto podkreślić, że w ostatnich kwartałach zdecydowanie rośnie udział umów pre-let w strukturze popytu. Kontrakty podpisane w budynkach w budowie odpowiadały za 27% wolumenu popytu, co daje jeden z rekordowych wyników. Wynika to z faktu, że na warszawskim rynku biurowym w niektórych lokalizacjach zaczyna brakować powierzchni biurowej dostępnej do wynajęcia od zaraz, w wyniku czego nowoczesna powierzchnia biurowa jeszcze na etapie realizacji coraz częściej zostaje w znacznej części skomercjalizowana.

Wysoka aktywność najemców oraz niewielka nowa podaż przyczyniły się do spadku współczynnika pustostanów w Warszawie, który na koniec września wyniósł 8,2% i był to najniższy poziom od siedmiu lat. Wskaźnik ten był o 0,3 pp. niższy w stosunku do poprzedniego kwartału oraz aż o 1,8 pp. niższy niż odnotowany rok wcześniej. Należy zaznaczyć, że w nadchodzących kwartałach oczekiwany jest dalszy spadek pustostanów, natomiast niewielki wzrost współczynnika możliwy jest w drugiej połowie 2020 roku po oddaniu do użytku rekordowej ilości nowej powierzchni.

Ze względu na rosnące koszty budowy, wysoki popyt oraz niski współczynnik pustostanów od początku 2019 roku obserwowany jest nieznaczny wzrost stawek wywoławczych, zwłaszcza w nowych budynkach usytuowanych w centrum miasta.

„Tak dobre wyniki warszawskiego rynku biurowego przekładają się również na wysoką aktywność inwestorów. Największym zainteresowaniem cieszą się nowe, dobrze wynajęte budynki, zlokalizowane w ścisłym sercu miasta. Obiekty o takiej charakterystyce coraz częściej kupowane są nawet przed zakończeniem budowy (tzw. forward purchase). Niemniej jednak inwestorzy coraz śmielej przyglądają się projektom starszym czy usytuowanym poza centrum miasta, gdzie mogą liczyć na wyższe stopy zwrotu. Od początku 2019 roku, wolumen zainwestowanego kapitału w Warszawie w sektor biurowy osiągnął wartość 1,65 mld euro, co przełożyło się na ponad 40% wzrost w porównaniu z analogicznym okresem 2018 roku. Do największych transakcji trzeciego kwartału możemy zaliczyć m.in. sfinalizowanie umowy przejęcia wieży Warsaw Spire przez Immofinanz oraz budynku Astoria przez Credit Suisse” – komentuje Krzysztof Cipiur, Dyrektor w Dziale Rynków Kapitałowych Knight Frank.

Autor: Knight Frank.

Realizacja architektów z Tremend: Metropolo by Golden Tulip w Krakowie z nagrodą

mat. pras. Tremend3

Realizacja architektów z Tremend: Metropolo by Golden Tulip w Krakowie została doceniona przez jury International European Property Awards w kategorii Hotel Interior. To kolejny sukces hotelu – projekt ma też na swoim koncie nagrodę Silver A’ Design Award and Competition.

Pracownia Tremend po raz kolejny zdobyła International European Property Awards w kategorii Hotel Interior. Jury przyznało nagrodę za realizację dla Metropolo by Golden Tulip – brandu, który niedawno zadebiutował w Europie.

-Wyróżnienie przez jury International European Property Awards bardzo nas cieszy, tym bardziej, że włożyliśmy w projekt hotelu Metropolo dużo serca. Naszym zadaniem było nawiązanie do chińskiej tradycji, ale przy uwzględnieniu oczekiwań europejskich gości. Obie kultury pełniły tu równie istotną rolę, dzięki czemu wzajemnie się uzupełniły. Powstała przestrzeń, która jest dowodem na to, że architektura może być międzynarodowym językiem, łączącym dwa bieguny – wyjaśnia architekt Magdalena Federowicz-Boule, prezes zarządu Tremend.

We wnętrzach hotelu na pierwszy plan wysuwają się nawiązania do chińskiego art deco, przenikające się z europejską elegancją. Uwagę przykuwają pozłacane klatki, motyw mozaiki, lustra oraz ozdobny żyrandol. Ważną rolę odgrywała koncepcja stref wspólnych. Zostały zaprojektowane tak, aby sprzyjać nawiązywaniu kontaktów i wspólnemu celebrowaniu posiłków – wyznaczono również strefy umożliwiające bardziej prywatne rozmowy oraz miejsca przeznaczone do indywidualnej pracy. Całość jest harmonijna i wyważona, co ułatwia zarówno wypoczynek, jak i koncentrację podczas biznesowych spotkań.

International European Property Awards to inicjatywa, która ma na celu wyłonienie najlepszych architektonicznych projektów ze świata: prywatnych oraz komercyjnych. Konkurs odbywa się od 1993 roku, a gala wręczenia nagród ma miejsce w Londynie. Architekci z Tremend mają na swoim koncie wyróżnienia za Ibis Styles Budapest City oraz hotelu Novotel we Wrocławiu (2016), Ibis Styles Grudziądz (2017 r.) oraz Novotel Poznań Centrum (2018 r.).

W biurowcach zaczyna się sezon grzewczy

andres-garcia-196740-unsplash
Dostawcy ciepła na sezon grzewczy byli przygotowani już we wrześniu. Październik okazał się ciepły, ale przed nami jeszcze sześć miesięcy ogrzewania. Przygotowanie do nadchodzącej zimy wymaga od zarządców biurowców wiele pracy.

Instalacje grzewcze przechodzą specjalistyczny serwis, sprawdzana jest również szczelność okien i drzwi.
Utrzymanie odpowiedniej temperatury w wielkopowierzchniowych obiektach wykorzystywanych np. przez część doby, często nieregularnie, przy jednoczesnym racjonalnym użytkowaniu energii jest dużym wyzwaniem dla zarządców biurowców w tym okresie, podobnie jak przejście z chłodzenia w ogrzewanie.
– W okresie grzewczym zużycie energii elektrycznej jest znacznie mniejsze niż w okresie chłodniczym, ponieważ klimatyzacja po prostu pobiera jej więcej. Z oczywistych względów obecnie wzrasta za to pobór ciepła, które w okresie chłodniczym jest wykorzystywane wyłącznie do ogrzewania wody. Urządzenia chłodnicze ze względu na większą złożoność są bardziej awaryjne niż urządzenia grzewcze, a ich naprawy niosą za sobą większe koszty. Przed zimą muszą być skontrolowane i zabezpieczone – mówi Piotr Szwedzicki, Kierownik Serwisu w SPIE Building Solutions.

Ciepło-zimno
Okres jesienno-zimowy właśnie się rozpoczyna, a zarządcy biurowców powinni odpowiednio wcześniej być przygotowani do sezonu grzewczego w swoim budynku. W tym celu obowiązkowo muszą przeprowadzić każdego roku, przed i po sezonie, specjalistyczny serwis, który odpowiednio sprawdza instalacje cieplne.
– Przed chłodniejszymi dniami zarządca biurowca powinien również sprawdzić szczelność okien i drzwi w celu zminimalizowania strat cieplnych budynku. Duży wpływ na komfort cieplny w pomieszczeniu ma także fakt, czy dana strona budynku jest nasłoneczniona. Należy też pamiętać o tym, że większe pomieszczenia, takie jak open space, generują stosunkowo mniejsze koszty ogrzewania w porównaniu do małych – mówi Piotr Szwedzicki, Kierownik Serwisu w SPIE Building Solutions.
W większości przypadków w biurowcach stosowane jest mechaniczne ogrzewanie powietrzne. Umożliwia ono łatwą regulację temperatury i strumienia powietrza, a samo powietrze dostarczane do pomieszczeń jest wcześniej filtrowane oraz nawilżane lub osuszane.

Ciepłe zimy i ciepłe biura
Optymalizacja zużycia energii zimą może być trudnym zadaniem przy zmieniających się temperaturach i nieregularnym przebywaniu ludzi w biurowcach. W tym celu stosuje się zdalne systemy sterowania zaprogramowane tak, że większość ciepła dostarczana jest w „godzinach szczytu”, gdy pomieszczenia są wykorzystywane przez pracowników. W obiektach stosowana jest także rekuperacja powietrza, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, która w przeciwieństwie do wentylacji grawitacyjnej nie wychładza pomieszczeń i utrzymuje odpowiednią wilgotność powietrza.

Nieregularne „ciepłe zimy” powodują jednak okresowo mniejsze zapotrzebowanie na ciepło. Wcześniej w latach „chłodniejszych” stosowane były mało skomplikowane systemy grzewcze zaprogramowane na dostarczanie ciepła w godzinach szczytu podczas całego okresu grzewczego. W tej chwili, aby zmniejszyć pobór ciepła i z drugiej strony odpowiednio wcześniej reagować na zmiany temperatury na zewnątrz, wykorzystuje się nowoczesne, zdalnie sterowane systemy grzewcze budynku.

Autor: SPIE Building Solutions.

Biurowce Green Office i Avatar w Krakowie w portfelu nowego właściciela

Green Office_low res (źródło Savills)
Fundusz Azora Europa sfinalizował transakcję sprzedaży projektów biurowych Green Office i Avatar zlokalizowanych w Krakowie. Nabywcą nieruchomości został fundusz Cromwell European Real Estate Investment Trust (CEREIT). Firma doradcza Savills reprezentowała sprzedającego w transakcji, której łączna wartość wyniosła 78,2 mln euro.

Green Office to kompleks trzech budynków biurowych oferujących łącznie 22 300 metrów kw. powierzchni najmu. Zlokalizowany przy ulicy Czerwone Maki w Krakowie obiekt jest wynajęty m.in. przez firmy Motorola Solutions i UBS Business Solutions. Z kolei budynek Avatar, znajdujący się przy ul. Armii Krajowej w Krakowie, zapewnia 11 200 metrów kw. powierzchni biurowej, w całości wynajętej przez bank BNP Paribas.

„Sprzedaż naszych krakowskich aktywów, przy aktualnej sytuacji na rynku i skutecznych działaniach w obszarze zarządzania aktywami, była przez nas planowana i jest zgodna z naszą długoterminową strategią. Wprowadziliśmy usprawnienia w budynkach i przedłużyliśmy umowy z najemcami, w tym ostatnio z firmą Motorola Solutions. Wierzę, że Avatar i Green Office to znakomite produkty inwestycyjne dla nastawionego na wypłatę dywidendy funduszu CEREIT” – powiedziała Anna Szelc, reprezentująca fundusz Azora Europa w Polsce.

Funduszowi Azora Europa w transakcji doradzały firmy: Savills (doradztwo inwestycyjne), Greenberg Traurig (doradztwo prawne) i Gleeds (doradztwo techniczne).

Firma YIT zakończyła realizację I etapu osiedla Aroma Park

Aroma Park I (1)
Firma YIT zakończyła realizację I etapu osiedla Aroma Park na warszawskiej Białołęce. Klienci odbierają już klucze do swoich mieszkań w kameralnym budynku w północnej części działki. W sprzedaży pozostało kilka ostatnich lokali mieszkalnych.

– Osoby, które odebrały już klucze do swoich mieszkań w etapie I, szczególnie doceniają architekturę nadającą całemu projektowi niepowtarzalny klimat. Podoba im się także spokojna, zielona okolica. Już teraz na całej działce znajduje się dużo drzew i krzewów, a docelowo mają one stanowić blisko 40% jej powierzchni. Ponadto, po sąsiedzku zlokalizowany jest Park Henrykowski, do którego prowadzić będzie bezpośrednie przejście z terenu osiedla – to świetne miejsce na spacer, zabawę z dziećmi lub spędzenie wolnego czasu podczas któregoś z licznie organizowanych tutaj wydarzeń kulturalnych. Aroma Park jest wyjątkową inwestycją w naszym portfolio – mówi Dorota Śledyńska, dyrektor sprzedaży YIT w Polsce.

Budynek, który powstał w pierwszym etapie Aroma Park, ma cztery kondygnacje nadziemne. Znajduje się w nim 78 mieszkań oraz 95 miejsc postojowych w podziemnym garażu.
Obecnie YIT finalizuje budowę II etapu Aroma Park, w którym znajduje się 69 mieszkań oraz 89 miejsc postojowych. Fiński deweloper przygotowuje się też do realizacji 90 mieszkań w etapie III. Rozpoczęcie budowy planowane jest na pierwszy kwartał 2020 roku.

Tarasy Bałtyku – gdański apartamentowiec jedną z najlepszych inwestycji w Europie

Tarasy Bałtyku_zewnetrzne2
Tarasy Bałtyku to apartamentowiec realizowany w Gdańsku przez Allcon Osiedla. Inwestycja zdobyła nagrodę Best Residential High–rise Development Poland w ramach prestiżowego European Property Awards 2019-2020.

Podczas gali wręczania nagród w Londynie otrzymał również nagrodę FIVE STAR. Tym samym znalazł się wśród najlepszych inwestycji w Europie. To najwyższe wyróżnienie w tym konkursie i znak perfekcji dla międzynarodowej branży nieruchomości i architektury.

– To wyjątkowe wyróżnienie. – mówi Alina Łuczycka – Nagrody Property Awards w branży nieruchomości mają rangę porównywalną do Oscarów w świecie filmu. Nad projektem przez kilka lat pracował sztab specjalistów z różnych dziedzin. Wspólnie osiągnęliśmy ten sukces i jesteśmy wzruszeni, że nasza praca została doceniona przez międzynarodowe jury.

Projekt Tarasów Bałtyku został wybrany w oparciu o konkurs, w którym wzięły udział 4 doświadczone pracownie architektoniczne.

– Wygrało biuro projektowe Tomasza Janiszewskiego, BJK Architekci. – wspomina Piotr Tarkowski – Zaproponowali odważną i estetyczną bryłę, z zachowaniem harmonijnej relacji pomiędzy przestrzenią publiczną a prywatną. Inspiracją do stworzenia koncepcji budynku, w tym jego formy, kolorystyki i detali, był ekskluzywny statek pasażerski. Realizację powierzyliśmy naszej siostrzanej spółce Allcon Budownictwo.

Budowa gdańskiego apartamentowca rozpoczęła się w zeszłym roku i potrwa do II kwartału 2021 roku. Inwestycja znajduje się w sercu metropolii, zaledwie 900 metrów od morza, w bezpośrednim sąsiedztwie parku. Jest też dogodnie skomunikowana z najważniejszymi centrami biznesowymi i handlowymi Trójmiasta. Budynek będzie miał 13 kondygnacji, najwyższe z nich zajmą penthousy o powierzchni aż do 163 metrów kwadratowych. Ceny apartamentów zaczynają się od 9.900zl/metr kw. do 18.000zł/metr kw.

Rośnie aktywność inwestorów z Korei Południowej

Tomasz Buras_Savills_low res

Z najnowszych danych międzynarodowej firmy doradczej Savills wynika, że w pierwszym półroczu 2019 roku inwestorzy południowokoreańscy przeznaczyli na zakup nieruchomości w Europie 6,2 mld euro, czyli najwięcej w historii. Aktywność inwestorów z Korei Południowej rośnie również w Polsce.

Rekordowy wynik oznacza, że udział kapitału południowokoreańskiego w łącznym wolumenie transakcji z udziałem kapitału zagranicznego na rynku nieruchomości komercyjnych w regionie wzrósł z 3% w roku 2018 do 10%. Największym zainteresowaniem tej grupy inwestorów cieszyły się nieruchomości biurowe (88% wszystkich transakcji), a w dalszej kolejności najwyższej klasy nieruchomości magazynowe (11%).

Na polskim rynku kapitał koreański jest aktywny od 2016 r., w którym GLL RE Partners wraz z Hana Financial Group nabył dwa obiekty Amazon. Na kolejne transakcje przyszedł czas w 2018 i 2019 roku, w tym pierwsze akwizycje w sektorze biurowym. Do dzisiaj Koreańczycy zainwestowali na polskim rynku nieruchomości już ponad 720 mln euro, a kolejne transakcje z ich udziałem są w toku. W posiadaniu Koreańczyków są już cztery obiekty Amazon, centrum dystrybucyjne Zalando, centrum logistyczne Eurocash oraz biurowce Cedet i Lixa A i B (w realizacji).

„Polska, jako wiodący rynek nieruchomości w regionie Europy Środkowo-Wschodniej jest jednym z kluczowych rynków europejskich, będących na celowniku koreańskich inwestorów. Według Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu znajdujemy się nawet w pierwszej piątce. Warto zauważyć, że Korea Południowa jest również w czołówce pod względem napływu do Polski bezpośrednich inwestycji zagranicznych spoza Europy. W rankingu PAIH, Korea Południowa zajmuje trzecie miejsce z 53 projektami o łącznej wartości ponad 3 miliardów dolarów, w ramach których powstało ponad 22 tys. miejsc pracy. W Polsce zarejestrowanych jest już około 260 koreańskich przedsiębiorstw. Prym wiodą firmy z sektora produkcyjnego, w szczególności w branży motoryzacyjnej i elektroniki. Znakomitym przykładem jest fabryka firmy SK Innovation. Powstanie ona w Dąbrowie Górniczej, w obrębie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która z kolei niedawno została wybrana drugą najlepszą strefą ekonomiczną na świecie według rankingu fDi Markets” – mówi Tomasz Buras, CEO Savills w Polsce.

Toczące się negocjacje w sprawie brexitu zasadniczo nie zniechęcają inwestorów południowokoreańskich, którzy w pierwszym półroczu zainwestowali w Wielkiej Brytanii 1,4 mld euro, ale ich głównym celem w bieżącym roku jest Paryż. Do lipca 2019 roku dokonali zakupu lub prowadzili negocjacje dotyczące nabycia nieruchomości o wartości 4,4 mld euro w stolicy Francji, do czego zachęcają ich przede wszystkim niskie koszty kredytowania oraz opłacalność inwestycji typu positive carry w euro. Inwestorzy z Korei Południowej obecnie zaciągają kredyty we Francji przy oprocentowaniu wynoszącym ok. 100-120 pb w skali roku, natomiast koszty długu w Wielkiej Brytanii wynoszą ok. 250 pb w skali roku. Między innymi z tego względu stopy kapitalizacji dla najlepszych nieruchomości biurowych utrzymują się w paryskim COB na poziomie ok. 3%, natomiast w londyńskim City – ok. 4%.

Według Savills, Paryż cechuje się wysokim poziomem płynności, niskim wskaźnikiem niewynajętej powierzchni biurowej i zróżnicowanym gronem najemców, co przyciąga inwestorów. W pierwszej połowie 2019 roku inwestorzy południowokoreańscy sfinalizowali transakcje zakupu między innymi takich nieruchomości zlokalizowanych we Francji jak Lumière (1,1 mld euro), Tour Europe (280 mln euro) i CBX (450 mln euro), ale pomimo atrakcyjności Paryża zaczęli brać pod uwagę także inne rynki oprócz francuskiego.

„Koreańczycy wykazują chęć inwestowania poza głównymi miastami europejskimi i dywersyfikowania portfeli inwestycyjnych poprzez otwieranie się na nowe sektory, aby skorzystać z bardziej atrakcyjnych stóp kapitalizacji. Niemniej jednak nadal preferują nieruchomości generujące przychody w dłuższej perspektywie i wynajęte najbardziej wiarygodnym i najlepszym najemcom. Szczególnym zainteresowaniem inwestorów z Korei Południowej cieszy się Europa Środkowo-Wschodnia, gdzie odnotowaliśmy w 2019 roku szereg transakcji, w tym między innymi zakup przez południowokoreański fundusz REIT JR AMC budynku biurowego Nordic Light Trio w Budapeszcie od firmy Skanska za 41 mln euro” – mówi Mike Barnes, Associate, dział badań rynków europejskich w Savills.

„Wysokie oceny wiarygodności kredytowej państw przyczynią się do napływu kapitału do miast nordyckich, co będzie jednak uzależnione od dostępności zabezpieczeń przed zmianami kursu korony szwedzkiej. W najbliższej perspektywie mogą zyskać miasta ze strefy euro takie jak Helsinki i Dublin, a także Kopenhaga ze względu na bliskie powiązanie korony duńskiej z euro” – dodaje Mike Barnes.

„Wobec kompresji stóp kapitalizacji dla najlepszych aktywów w głównych miastach europejskich i coraz silniejszej konkurencji na krajowym rynku inwestycyjnym, inwestorzy południowokoreańscy zaczęli rozważać bardziej kreatywne strategie, które umożliwiłyby uzyskanie oczekiwanej stopy zwrotu z inwestycji. Dywersyfikacja uwzględniająca bardziej peryferyjne rynki i nowe klasy aktywów umożliwi do pewnego stopnia osiągnięcie głównych celów w zakresie oczekiwanego poziomu przychodów, ale Koreańczycy coraz chętniej biorą pod uwagę także bardziej innowacyjne struktury inwestowania, między innymi we współpracy z doświadczonymi zarządcami aktywów w Europie” – mówi Jae Yoon, starszy menadżer, dział doradztwa ds. inwestycji zagranicznych w Savills, Korea.

„Inwestorzy koreańscy oczekują zwrotu z zainwestowanego kapitału w Korei Południowej na poziomie ok. 7.5-8%. To przekłada się na zwrot z kapitału zainwestowanego w Europie wynoszący 6-6,5% przy wykorzystaniu kredytowania na poziomie 60% przed premią z tytułu hedgingu walutowego w wysokości 120 pb pomiędzy euro a koreańskim wonem. W ostatnich miesiącach premia z tytułu hedgingu walutowego nieznacznie się zmniejszyła, co może zahamować apetyt Koreańczyków na nieruchomości w Europie w roku 2020, aczkolwiek wpływ hedgingu łagodzą coraz niższe koszty finansowania w strefie euro” – mówi Tris Larder, współdyrektor działu doradztwa inwestycyjnego w regionie EMEA, Savills.

„Inwestorzy europejscy również coraz aktywniej rywalizują z inwestorami z Korei Południowej w większości regionów Europy, zwłaszcza w segmencie aktywów o wartości do 200 mln euro” – dodaje Tris Larder.

 

 

Źródło: Savills.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stocznia Cesarska wraz z Nadbałtyckim Centrum Kultury przywraca stoczniowe ogródki pracownicze

fot. Renata Dąbrowska

fot. Renata Dąbrowska

Artyści z 5 krajów europejskich, zapraszając do współpracy mieszkańców, przeprowadzili w ubiegłym tygodniu działania artystyczne na terenach postoczniowych w Gdańsku w ramach drugiej edycji międzynarodowego programu „Memory of Water”.

Stocznia Gdańska była nie tylko zakładem, w którym powstawały statki, ale również wspólnotą kilkunastu tysięcy ludzi, którzy tworzyli wyjątkowo aktywną społeczność pracowniczą. Na terenie ówcześnie największego zakładu produkcyjnego na Pomorzu kwitło życie towarzyskie oraz liczne inicjatywy, wśród których było kino, kluby sportowe czy biblioteka. Kobiety pracujące w stoczni szczególną troską obejmowały przywydziałowe ogródki, które można było spotkać na terenie całego zakładu. Obecna inicjatywa przywołuje pamięć tych działań.

Przez cały tydzień artyści z Belgii, Grecji, Irlandii, Polski, Szkocji i Szwecji prowadzili akcje artystyczne angażujące publiczność: mieszkańców, członków stowarzyszeń, właścicieli terenów, pokazując swoje spojrzenie na tereny postoczniowe w Gdańsku. – mówi Marta Korga, przedstawicielka Nadbałtyckiego Centrum Kultury.

Naszym celem jest stworzenie przestrzeni, do której może powrócić społeczność. Nie może się to odbyć bez szacunku dla dziedzictwa tego miejsca i zaangażowania mieszkańców. – mówi Gerard Schuurman – dyrektor projektu Stocznia Cesarska Development, który sam chwycił za łopatę i wspólnie z artystami i mieszkańcami sadził kwiaty. Stąd chętnie wspieramy wszystkie inicjatywy, które nawiązują do historii i dziedzictwa stoczni.

Artyści nie tylko odtworzyli kwietniki w hołdzie pracownicom Stoczni, ale również, swoimi działaniami przywrócili pamięć o funkcjonującym w stoczni podziemnym Radiu Solidarność Gdańsk. Jedną z ciekawszych inicjatyw było symboliczne nawiązanie do odradzającego się życia na terenie Stoczni Cesarskiej poprzez działania irlandzkiej artystki Mary Conroy. Rzeźbiarka zdjęła odciski z oryginalnych narzędzi stoczniowców, a następnie wykonała formy, które posłużyły do wykonania rzeźb – bomb nasiennych. Zostały one umieszczone na nabrzeżu Martwej Wisły, gdzie wiosną rozpadną się, pod naporem wyrastających z nich kwiatów, przywracając różnorodność biologiczną i zielone siedliska na tym obszarze. Siegfried Vynck artysta z belgijskiego Ostende stworzył natomiast surrealistyczny mural dedykowany temu miejscu. Do wzięcia udziału we wszystkich inicjatywach artystycznych zostali zaproszeni mieszkańcy Trójmiasta.

Bogactwo dziedzictwa materialnego i niematerialnego sprawia, że gdańska „Stocznia” zajmuje nie tylko niezwykle ważne miejsce na mapie naszego miasta, ale i w naszych sercach – mówi Magdalena Zakrzewska – Duda, główny specjalista ds. partnerstw strategicznych z Nadbałtyckiego Centrum Kultury. Kolejne plany zagospodarowania terenów postoczniowych budzą zarówno wielkie emocje, jak i wielkie nadzieje. Dzięki bardzo dobrej współpracy i dialogowi przedstawicieli różnych interesariuszy procesu transformacji terenów postoczniowych, w tym zwłaszcza właścicieli terenów, miejskich aktywistów i instytucji kultury, nasi Artyści-Rezydenci mogli w swych pracach w pełni odzwierciadlić inspiracje płynące z tego niesamowitego miejsca – swoistego dziedzictwa przyszłości w Gdańsku. – dodaje Magdalena Zakrzewska – Duda.

 

Dekpol zawiesił wiechę na gdańskiej inwestycji Grano Hotel i Grano Residence

Dekpol_10.10.2019
Dekpol rozpoczął prace wykończeniowe Hotelu Grano oraz powierzchni apartamentowej Grano Residence należących do sieci Grano Hotels, zlokalizowanych na gdańskiej Wyspie Spichrzów. Na inwestycji zawisła wiecha oznaczająca zakończenie głównych prac budowlanych.

Dekpol pełniący funkcję generalnego wykonawcy, dokonał uroczystego zawieszenia wiechy na inwestycji realizowanej dla Dekpol Pszenna Sp. z o.o. W spotkaniu uczestniczyli m.in. Mariusz Tuchlin – Prezes Zarządu, Sebastian Leszczyński – Wiceprezes Zarządu Dekpol Deweloper, Arkadiusz Skobrosz – Dyrektor Generalny Grano Hotel, Sławomir Młyński – Dyrektor Departamentu GW oraz Michał Sikora – Kierownik Kontraktu.
W ramach inwestycji powstanie siedmiokondygnacyjny obiekt o powierzchni całkowitej 24 108 metrów kw. i 19 505,9 metrów kw. użytkowej. W części hotelowej zaplanowano 136 komfortowych pokoi o powierzchni od 22 do 47 metrów kw. sprzedawanych w systemie condo. W drugiej części znajdzie się 141 funkcjonalnych apartamentów o powierzchni od 36 do 87 metrów kw. W częściach wspólnych budynku zaprojektowano przestronne lobby, salę konferencyjną dla 120 gości, restaurację, basen, saunę oraz salony spa. Aktualnie prowadzone prace na elewacji są zaawansowane na poziomie 70%.

„Zawieszenie wiechy to bardzo ważny moment, zarówno dla inwestorów jak i zespołu wykonawców, który potwierdza, że realizacja inwestycji przebiega zgodnie z ustaleniami. Dzięki zaangażowaniu całego zespołu, mogliśmy terminowo zakończyć pierwszy etap prac. Przed nami prace wykończeniowe, które mam nadzieję, przebiegną równie sprawnie i z zachowaniem jak najwyższych standardów” – powiedział Sławomir Młyński, Dyrektor Departamentu GW w Dekpol S.A.

Nowy kompleks sieci Grano Hotels powstaje na Wyspie Spichrzów w obrębie ulic Pszennej i Żytniej, zaledwie 250 metrów od ulicy Długiej i Starego Miasta.

Open Media jedną z najlepiej ocenianych agencji w Polsce

Open Media
Działająca w branży retail agencja Open Media znalazła się w czołówce najlepiej ocenianych agencji public relations w Polsce. W niezależnym badaniu Kantar Media satysfakcję z usług agencji oceniali sami klienci. Open Media została najlepiej ocenioną agencją pod względem działań policy i public affairs i stanęła na podium w aż 10 kategoriach.

W opublikowanym przez MMP „Raporcie Agencji PR 2019” uwzględniono wszystkie agencje, które zdecydowały się poddać ocenie klientów i osiągnęły próbę minimalną. Na tym tle Open Media wypadła zdecydowanie najlepiej. Opinię na temat pracy z krakowską agencją wyraziło najwięcej respondentów w całym badaniu, a próba nierzadko była nawet kilkukrotnie wyższa niż u konkurencji.
Open Media okazała się najlepiej ocenianą agencją w Polsce pod względem działań policy i public affairs. Bardzo wysokie drugie miejsce zajęła w 5 kategoriach, m.in. za standard obsługi klienta, rozumienie biznesu, kategorii produktowej i sytuacji rynkowej, w której działa klient, a także sprawne reagowania na możliwe zagrożenia i sytuacje kryzysowe. Trzecie miejsce wśród polskich agencji przypadło Open Media w obszarach media relations, issue management, zarządzania kryzysem i przestrzegania etyki zawodowej.

– Poddanie się weryfikacji swoich klientów nie jest łatwą decyzją. Nie dziwię się więc, że nie wszystkie agencje zechciały wystawić się na takie ryzyko. Tym bardziej cieszy nas nie tylko wielokrotne podium, ale i fakt, że oceniła nas największa liczba respondentów – mówi Ewa Nowak, CEO Open Media. -Badanie dobitnie pokazało też, że klienci bardzo cenią sobie indywidualne podejście i poczucie „zaopiekowania”, uważne pochylenie się nad każdą sytuacją, produktem, usługą, otoczeniem marketingowym. Mają poczucie, że nasze rekomendacje i wdrażane działania są nie tylko poparte wiedzą i długoletnim doświadczeniem, ale są też najlepsze z możliwych, skrojone na miarę. Na tym polu niewielkie, ale fullserwisowe agencje mają często przewagę nad sieciówkami – dodaje Ewa Nowak.

Badanie „Agencje PR” zostało zrealizowane przez̨ firmę Kantar Polska dla magazynu „Media Marketing Polska” metodą wywiadów telefonicznych.