Obwieszczenie w sprawie przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na 1 osobę ogółem w 2019 roku

biznesman1
Główny Urząd Statystyczny opublikował obwieszczenie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) z dnia 31 marca 2020 r.

Jest to obwieszczenie w sprawie przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na 1 osobę ogółem w 2019 roku. Jak poinformował Prezes GUS, na podstawie art. 6k ust. 5 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2019 r. poz. 2010 i 2020 oraz z 2020 r. poz. 150 i 284), przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na 1 osobę ogółem w 2019 r. wyniósł 1819 zł.

Najwyższe biurowce w Warszawie – jak blisko chmur sięgają warszawskie wysokościowce?

Warszawa słynie ze swoich nowoczesnych drapaczy chmur. Wieżowce coraz mocniej wpisują się w krajobraz tego miasta, czyniąc je biznesową wizytówką stolicy.

Popyt na warszawskim rynku biurowym bił w ostatnim czasie rekordy. Powierzchnie biurowe w stolicy kraju w dalszym ciągu uznawane są za najbardziej poszukiwane przez przedsiębiorców zarówno z kraju jak i zza granicy.

W Warszawie, z racji ograniczonej powierzchni gruntów, powstaje coraz więcej wysokościowców. Budując wyższe biurowce, deweloperzy mogą dostarczyć na rynek większą ilość metrów kwadratowych powierzchni biurowych. Oto lista jednych z najwyższych biurowców, jakie wybudowano w Warszawie.

  1. Warsaw Spire, dzielnica: Wola
    Kompleks biurowy Warsaw Spire mierzy aż 220 metrów wysokości całkowitej (180 metrów wysokości do dachu). Wysokość tę wieżowiec osiągnął po montażu iglic, co miało miejsce na początku 2016 roku. Inwestorem tego 49.piętrowego biurowca jest Ghelamco, za projekt architektoniczny odpowiada Jaspers & Eyers Partners, Polsko-Belgijska Pracownia Architektury.
    Warsaw Spire jest w chwili obecnie najwyższym obiektem biurowym w Warszawie (wyższy jest tylko Pałac Nauki i Kultury, który nie jest stricte obiektem biurowym – jego wysokość całkowita wynosi 237 metrów, natomiast wysokość do dachu wynosi 180 metrów) i jednym z najwyższych biurowców w Europie. Jego budowa rozpoczęła się w 2011 roku, zaś zakończyła w 2016 roku. Pod budynkiem znajduje się parking podziemny zapewniający ponad 1000 miejsc parkingowych. Inwestycja może poszczycić się certyfikatem BREEAM na poziomie Excelent. W 2019 nieruchomość została przejęta przez austriacką spółkę Immofinanz. Wartość transakcji opiewała nza kwotę 386 mln euro.
  2. Warsaw Trade Tower, dzielnica: Wola
    Warsaw Trade Tower to wysokościowiec, który zaprojektowany został przez biuro architektoniczne Wyszyński, Majewski, Hermanowicz & RTKL. Inwestorem Warsaw Trade Tower jest Daewoo. Wysokość całkowita wieżowca wynosi 208 metrów. Natomiast wysokość do dachu to 184 metry. Warsaw Trade Tower ma 43 kondygnacje, z czego 35 pięter o charakterze biurowym, 2 piętra handlowe oraz 5 pięter technicznych. Prace przy budowie inwestycji rozpoczęły się w 1997 roku, natomiast do użytku został on oddany w 1999 roku. W latach 2015 – 2016 wieżowiec Warsaw Trade Tower przeszedł gruntowną modernizację, w wyniku której biurowiec zyskał szereg udogodnień, które wyznaczały standardy współcześnie budowanych biurowców. Ponadto obiekt pomyślnie przeszedł proces certyfikacji środowiskowej metodą BREEAM In-Use i uzyskał wynik na poziomie Very Good.
    W ramach inwestycji powstały 3 podziemne poziomy parkingowe oferujące 308 miejsc, oraz parking naziemny zapewniający 150 miejsc parkingowych.
    W 2002 roku Daewoo sprzedał obiekt amerykańskiej spółce Apollo-Rida, która należy do funduszu Akron Investment Central Eastern Europe II.
  3. Q22, dzielnica: Śródmieście
    Q22 to inwestycja spod szyldu dewelopera Echo Investment. Za projekt budynku odpowiada pracownia Kuryłowicz & Associates, która stworzyła go przy współpracy z polskim oddziałem Buro Happold. Wysokość całkowita wieżowca wynosi 195 metrów, natomiast wysokość do dachu wynosi 155 metrów. Q22 liczy 42 kondygnacje, w czego 5 kondygnacji podziemnych, na których zlokalizowany jest parking.
    Litera „Q” w nazwie wysokościowca odnosi się do struktury kryształu kwarcu (ang. quartz), od której pochodzi inspiracja architektoniczna dla budynku. Druga część nazwy „22” nawiązuje do adresu nieruchomości, która powstała przy al. Jana Pawła II 22.
    Budowa biurowca Q22 rozpoczęła się w 2013 roku, natomiast do użytku został on oddany w 2016 roku.

    andres-garcia-196740-unsplash

  4. Rondo1, dzielnica: Śródmieście
    Biurowiec Rondo1 zlokalizowany przy Rondzie ONZ 1 mierzy 192 metry wysokości całkowitej, natomiast wysokość do dachu wynosi 160 metrów. Rondo 1 jako pierwszy biurowiec w Warszawie otrzymał certyfikat LEED z zakresu budownictwa na poziomie Gold. Inwestorem jest MGPA/Rondo Property Investments Sp. z o.o., natomiast za projekt architektoniczny odpowiadał Larry Oltmanns z pracowni architektonicznej Skidmore, Owings and Merrill przy współpracy z warszawską pracownią AZO. Generalnym wykonawcą inwestycji Rondo1 była firma Hochitief Polska.
    Rondo1 można podzielić na dwie części: niższa liczy 10 pięter i pełni funkcję galerii handlowo-usługowej, której budowa została zakończona na początku 2005 (jest to budynek A). Druga część liczy 40 pięter i pełni funkcję biurową (budynek B).
    Budowa inwestycji rozpoczęła się w 2003 roku, zaś zakończyła w 2006 roku. Rondo1 może poszczycić się certyfikatem LEED na poziomie Gold. Ponadto budynek posiada nadawany przez Komisję Europejską certyfikat Green Building. Właścicielem budynku Rondo1 jest MGPA.
  5. Warsaw Financial Center (WFC), dzielnica: Śródmieście
    Warsaw Financial Center mierzy 165 metrów wysokości całkowitej, przy czym wysokość do dachu wynosi 144 metry. WFC liczy 32 kondygnacje, przy czym 6 pierwszych pięter przeznaczono na parking oferujący 350 miejsc, natomiast na pozostałych piętrach znajdują się powierzchnie biurowe.  Budowa Warsaw Financial Center rozpoczęła się w 1997 roku a zakończyła w 1999 roku.
    Biurowiec Warsaw Financial Center został zaprojektowany przez amerykańskie firmy A. Epstein & Sons International i Kohn Pedersen Fox Associates przy współpracy z polskimi architektami z Biura Projektów Architektury J&J. Inwestorem jest Golub & Company.
    Biurowiec WFC otrzymał certyfikat w systemie LEED na poziomie Gold. Obecnym właścicielem biurowca jest konsorcjum Allianz Real Estate i Curzon Capital Partners III, fundusz inwestycyjny zarządzany przez Tristan Capital Partners.
  6. Ch8 (Chałubińskiego 8)
    Ch8 znane było pod nazwami Intraco II oraz Oxford Tower. Wieżowiec powstał na terenie dawnego Ogrodu Pomologicznego, budowę rozpoczęto w 1975 roku a jego budowę zakończono w 1978 roku. Za jego budowę (według projektu zespołu architektów: Jerzego Skrzypczaka, Haliny Świergockiej-Kaim, Wojciecha Grzybowskiego, Jana Zdanowicza i Jerzego Janczaka) odpowiadała szwedzka firma BPA Byggproduktion AB.
    Ch8 mierzy 150 metrów wysokości całkowitej, natomiast wysokość do dachu wynosi 140 metrów. Biurowiec liczy 46 pięter naziemnych oraz 2 kondygnacje podziemne.
    Inwestycja była budowana z przeznaczeniem na biura Banku Handlowego oraz central handlu zagranicznego, obecnie pełni funkcję biurowca.
  7. Mennica Legacy Tower, dzielnica: Wola
    Mennica Legacy Tower mierzy 130 metrów wysokości całkowitej, przy czym wysokość do dachu wynosi również 130 metrów. Jest to kompleks dwóch budynków biurowych klasy A+, które zrealizowali wspólnie Golub GetHouse i Mennica Polska. Budowa kompleksu nastąpiła na przełomie 2015 i 2016 roku, natomiast jego oddanie do użytku planowane jest na bieżący, 2020 rok. Mennica Legacy Tower powstaje w miejscu dawnej siedziby Mennicy Polskiej, która została wyburzona w 2016 roku. Za projekt odpowiada pracownia architektoniczna Goettsch Partners z Chicago.
    Mennica Legacy Tower liczy 32 kondygnacje naziemne oraz 4 kondygnacje podziemne. Docelowo w obu budynkach powstających w ramach kompleksu będzie znajdowało się łącznie 4500 metrów kw. nowoczesnej powierzchni handlowo-usługowej.

Magdalena Paluch
Redaktor Naczelna
Komercja24.pl

Pierwszy pakiet zaangażowania Olivii Business Centre w okresie pandemii

PSX_20200315_205644
Olivia Business Centre pod nazwą „Razem Możemy Więcej” uruchamia pakiet wsparcia, który obejmie środowisko medyczne, przedsiębiorców, uczniów, seniorów i osoby objęte kwarantanną.

Służba zdrowia

Okres pandemii COVID-19 skutkuje wzmożoną aktywnością wielu podmiotów gospodarczych. Olivia Business Centre swoje zaangażowanie skierowało w stronę grup społecznych, potrzebujących wsparcia. Od początku ogłoszenia pandemii wspiera środowisko medyczne, jak i służby ratownicze, dostarczając im posiłki do 7 Szpitala Marynarki Wojennej. Obecnie swoją pomoc rozszerzyło również o Szpital im.
św. Wojciecha na gdańskiej Zaspie. Zamówione zostały również komplety odzieży medycznej, które lada dzień trafią na oddziały.

Przedsiębiorcy

Olivia Business Centre wystosowało również apel do lokalnych przedsiębiorców z prośbą o wskazanie najpilniejszych rozwiązań, które stanowić będą wsparcie w związku z pogorszeniem ich sytuacji w czasie pandemii. Lista propozycji, we współpracy z organizacją Pracodawcy Pomorza, zostanie przekazana polskiej stronie rządowej. Dużym powodzeniem cieszą się webinaria i szkolenia dla przedsiębiorców, które prowadzone są na profilu Facebook Olivii Business Centre.

Wsparcie wolontariatu na rzecz seniorów i osób objętych kwarantanną.

Rozpoczęła się akcja plakatowania klatek schodowych, aptek i placówek poczty, która adresowana jest do seniorów, jak i osób objętych kwarantanną. Olivia Business Centre wspiera wolontariat ojców Dominikanów, którzy utworzyli infolinię, służącą do przyjmowania zgłoszeń od osób potrzebujących pomocy.

Edukacja

Zamknięcie szkół wymaga organizacji zdalnych zajęć lekcyjnych. Statystyki dowodzą jednak, że blisko 20% uczniów nie ma dostępu do komputerów i internetu, co z uwagi na przedłużającą się przerwę w zajęciach lekcyjnych, może spowodować wykluczenie edukacyjne wielu z nich. Społeczność Olivii Business Centre zrzeszona w grupie Społecznik OBC bardzo szybko zareagowała i przygotowała apel do trójmiejskich przedsiębiorców o przekazanie używanych komputerów w ramach akcji Laptopy dla uczniów. Misji wsparcia i promocji akcji podjęło się również Olivia Business Centre, co szybko doprowadziło do rozprzestrzenienia się inicjatywy wśród firm rezydujących w Olivii Business Centre oraz zaprzyjaźnionych instytucji. Ponadto na jednym z portali pod hasłem #LaptopyDlaUczniów stworzona została zbiórka publiczna, w której zbierane są pieniądze na zakup laptopów. Komputery w pierwszej kolejności trafią do oliwskiej Szkoły Podstawowej nr 35, a następnie do innych placówek na terenie Gdańska.

Olivia Business Centre wspiera również projekt edukacyjny „Bliżej siebie – bliżej świata”, realizowany przez psycholog Annę Jankiewicz, w ramach którego odbędą się zajęcia m.in. z zakresu komunikacji, radzenia sobie ze stresem, edukacji obywatelskiej i psychologii. Zajęcia w formie e-learningu zostaną skierowane do uczniów Szkoły Podstawowej nr 35.

Symbol akcji

Akcję „Razem Możemy Więcej” zapoczątkowaną w Olivia Business Centre symbolizuje wielkie czerwone serce, które każdego wieczoru pojawia się na elewacji najwyższego budynku w Polsce północnej – Olivia Star. Iluminacja jest gestem wsparcia dla wszystkich służb zaangażowanych w pomoc medyczną
i koordynację walki z zagrożeniem zarażenia wirusem powodującym chorobę COVID-19 i apelem na rzecz jedności mieszkańców Gdańska.

materiał prasowy

Homeoffice na piątkę, czyli 5 sposobów na organizację domowego biura

Decoroom_ fot Pion Poziom Marta Behling (5)
Podczas pracy zdalnej szczególnie ważne jest odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni w domu, która ma bezpośredni wpływ na naszą kreatywność, efektywność i możliwość koncentracji. Jak przeorganizować wnętrze, aby w #homeoffice profesjonalnie wykonywać wszystkie swoje służbowe obowiązki? Z tym wyzwaniem pomogą architekci Decoroom, którzy podzielą się swoimi sposobami na pracę z domowego biura.

W naszych prywatnych przestrzeniach trudniej zachować dyscyplinę i skupić się na pracy – niezwykle łatwo rozproszy nas niewygodne krzesło, hałas, bałagan na biurku czy źle dobrane oświetlenie. Dobrze zorganizowane miejsce pracy, nawet w domu, pozwoli zachować maksymalny komfort, obniżyć poziom stresu i z pewnością ułatwi uporządkowanie myśli, by wykonać założone zadania sprawnie i na czas.

Na co zwrócić uwagę przy aranżacji domowego biura?

  1. ORGANIZACJA STANOWISKA PRACY

W pierwszej kolejności zadbaj, by wszystkie niezbędne do wykonywania pracy sprzęty były pod ręką. Jeśli korzystasz z telefonu i laptopa nie zapomnij o ładowarkach, by ograniczyć czas na ich poszukiwania w ciągu dnia. Zgromadź notesy, długopisy i markery, ale pamiętaj, że im mniej przedmiotów w zasięgu wzroku, tym mniej rozpraszających bodźców. Kluczowym elementem będzie wygodne krzesło, które pozwoli Ci pracować we właściwej pozycji – zadbaj o swój kręgosłup, to ważne!

  1. WYZNACZENIE PRZESTRZENI DO PRACY ZDALNEJ

Praca z ulubionej sofy, a może z sypialni? Choć dla niektórych brzmi to jak marzenie, to zapewniamy, że na dłuższą metę to rozwiązanie się nie sprawdzi. Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach wypoczynkowych zamiast w miejscu przypisanym pracy zdalnej znacznie obniży naszą wydajność i komfort pracy. Warunki #homeoffice powinny być jak najbardziej zbliżone do tych panujących w prawdziwym biurze, więc należy ją wydzielić, choćby symbolicznie, by uniknąć ciągłego rozpraszania przez domowników czy inne czynniki. Jeśli nowa rzeczywistość zakłada wideokonferencje, to miejmy na uwadze, by zachować porządek i neutralne tło, które nie odwróci uwagi od celu rozmowy.

  1. ŚWIATŁO DZIENNE NA WAGĘ ZŁOTA

W domowym biurze nie może zabraknąć dostępu do dziennego światła! Działa ono pobudzająco na poziom naszej energii, a promienie słońca wpadające do pomieszczenia z pewnością pomogą w zachowaniu dobrego nastroju i działaniu na wysokich obrotach. Praca przy naturalnym świetle jest korzystniejsza dla całego organizmu. Sztuczne oświetlenie oczywiście pomaga, jednak zimna tonacja światła może obniżyć nasze samopoczucie, a tym samym i wpłynąć na jakość pracy.

  1. ŻYWA ZIELEŃ MA MOC

Funkcjonalność to podstawa przy organizacji domowego biura, jednak warto mieć na uwadze również względy estetyczne. W tej przestrzeni będziemy spędzać kilka godzin dziennie, więc powinna być przyjazna i komfortowa. Najprostszym sposobem na miłą oku aranżację są… rośliny! Wiele badań wskazuje jednoznacznie, że żywa zieleń poprawia nastrój, pomaga walczyć ze stresem, a przy tym oczyszcza jeszcze powietrze. Każdy, nawet symboliczny kontakt z naturą, będzie generował pozytywną reakcję naszego organizmu, więc niech w waszym otoczeniu zagości np. paprotka czy egzotyczna monstera, na zdrowie!

  1. ZORGANIZUJ SIĘ!

Praca w domu może niektórym kojarzyć się z wyrabianiem nadgodzin, które zwykle są wynikiem złego przygotowania domowego biura i czynników, którym pozwalamy się rozpraszać w ciągu dnia. Jak pracować wydajnie i zachować niezbędny work-life balance? Polecamy wyznaczyć sobie plan dnia i rozkład przerw, łącznie z planem posiłków oraz początkiem i końcem działań w #homeoffice. Choć może się to okazać trudne, to konieczne będzie oddzielenie obowiązków domowych od pracy, bowiem czasochłonne czynności mogą odciągnąć nas od obowiązków służbowych.

Źródło: Decoroom.

BPI Real Estate Poland zostało wyłącznym inwestorem inwestycji wolaRE

wolare

BPI Real Estate Poland zostało wyłącznym inwestorem inwestycji wolaRE, powstającej na warszawskiej Woli. Mieszkania w ramach projektu, który realizowany jest zaledwie 10 minut od centrum stolicy, cieszą się dużym zainteresowaniem wśród klientów. Już ponad 80% lokali zostało sprzedanych. Zakończenie realizacji osiedla planowane jest na IV kwartał br.

BPI Real Estate Poland od 21 marca br. jest 100% inwestorem inwestycji wolaRE. Zaawansowane prace nad projektem i widoczne postępy budowy sprawiają, że osiedle cieszy się coraz większym zainteresowaniem klientów zdecydowanych na zakup mieszkania. Naszą działalność biznesową opieramy o realizację dobrze zaprojektowanych i świetnie zlokalizowanych projektów mieszkaniowych. wolaRE jest naszą kolejną inwestycją na warszawskiej Woli i wierzę, że podobnie jak poprzednie, w pełni przyczyni się do wykorzystania potencjału miejsca, w którym powstaje. – powiedział Béranger Dumonte, Dyrektor Generalny BPI Real Estate Poland.

wolaRE to nowoczesny 6-piętrowy budynek realizowany przy ul. Ostroroga 21 w Warszawie. Powstanie w nim 231 lokali mieszkalnych o atrakcyjnym rozkładzie i powierzchniach od 28 do 83 mkw. Do każdego z mieszkań przynależeć będzie balkon lub loggia. Projekt osiedla dopasowany jest do zabudowy dzielnicy. Jednocześnie jest to trzecia inwestycja BPI Real Estate Poland na warszawskiej Woli – wcześniej w bezpośrednim sąsiedztwie powstały budynki Wola Tarasy oraz Wola Libre.

Budowa wolaRE rozpoczęła się w grudniu 2018 r. i przebiega zgodnie z planem. Obecnie realizowane są prace wykończeniowe i instalacyjne, a zakończenie budowy projektu przewidziano na koniec 2020 r. Generalnym wykonawcą projektu jest firma CFE Polska.

Konsekwencje prawne dla pracowników w dobie koronawirusa

Adam Ziębicki
Obecny wzrost zagrożenia koronawirusem znacząco utrudnił bądź uniemożliwił odbycie urlopu zagranicą, jednak mimo to wielu Polaków ostatecznie zdecydowało się na wyjazd. Osoby, które wróciły z rejonu objętego zagrożeniem zakażenia się wirusem, na przykład z Włoch, i nie poinformowały o tym fakcie pracodawcy, muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi.

Osoby, które odbyły podróż do kraju zagrożonego koronawirusem i wróciły do Polski, a następnie umyślnie nie odbyły kwarantanny i nie dokonały profilaktycznych badań, mogą ponosić odpowiedzialność karną, ponieważ na podstawie art. 165  § 1 ust. 1 Kodeksu Karnego dopuszczają do szerzenia choroby zakaźnej. Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego „szerzenie się” oznacza wystąpienie w krótkich odstępach czasu lub jednocześnie znacznej liczby zachorowań, co może prowadzić do epidemii.[1] Tym samym należy uznać, że pojawienie się w pracy takiego pracownika i nie poinformowanie pracodawcy o swoim wcześniejszym pobycie, stanowi w istocie „szerzenie” koronawirusa, co podlega odpowiedzialności karnej w postaci pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Problemy dla pracodawców

Wzrost zakażeń wirusem COVID-19 powoduje również szereg utrudnień dla pracodawców, którzy muszą łączyć prawa i obowiązki wynikające z Kodeksu Pracy z nową specustawą w sprawie koronawirusa.

– Pracodawca, na podstawie specustawy o koronawirusie, ma prawo skierować pracownika, który przebywał w ostatnim czasie na terenach zagrożonych, do pracy zdalnej na okres 14 dni. W przeciwieństwie do postanowień kodeksu pracy, w tym przypadku nie wymagana jest zgoda pracownika na taki rodzaj pracy. Niedopuszczalne jest jednak uznaniowe działanie pracodawcy w postaci nie dopuszczenia pracownika do pracy. Kodeks pracy oraz specustawa nie przewidują również możliwości odesłania pracownika na badania. Te mogą nastąpić jedynie za jego zgodą

– komentuje Adam Ziębicki, associate w kancelarii Chałas i Wspólnicy.

 W przypadku gdy nie ma możliwości odesłania pracownika do pracy zdalnej, pracodawca może okresowo zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy. Może to jednak nastąpić jedynie za wypłatą pełnego wynagrodzenia za okres zwolnienia świadczenia pracy.  W przypadku współpracowników osób, które nie poinformowały pracodawcy o swoim wcześniejszym pobycie i pojawiły się w pracy, a informacja ta wyszła na jaw, osoby te mogą skorzystać z uprawnienia do powstrzymania od wykonywania pracy, zawiadamiając o tym niezwłocznie przełożonego. Nie należy jednak utożsamiać takiego uprawnienia z prawem do opuszczenia miejsca pracy – pracownik powinien nadal pozostawać do dyspozycji pracodawcy, chociażby w postaci pracy zdalnej.

Odpowiedzialność odszkodowawcza względem pracodawcy

Poza wskazaną odpowiedzialnością karną, pracownik, który nie poinformował pracodawcy o swoim wcześniejszym pobycie i sprowadził zagrożenie dla zdrowia lub życia pozostałych współpracowników, może również ponosić odpowiedzialność odszkodowawczą względem pracodawcy. W takim przypadku nie znajdzie zastosowania zasada ograniczająca odpowiedzialność pracownika względem pracodawcy do wysokości trzech wynagrodzeń miesięcznych. Jeżeli bowiem pracownik wyrządził pracodawcy szkodę umyślnie, jest on obowiązany do naprawienia jej w całości.

– Są sytuacje, w których takie postępowanie pracownika może doprowadzić do rozwiązania z nim umowy o pracę z jego winy, bez zachowania okresu wypowiedzenia. Zgodnie z art. 52 § 1 ust. 1 k.p. takie rozwiązanie umowy o pracę może nastąpić w razie ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych. Tym samym, w sytuacji gdy np. pracownik pracowni serologicznej nie informuje swojego pracodawcy o swoim wcześniejszym pobycie i świadomie podejmuje pracę wiedząc, że istnieje ryzyko, iż jest nosicielem wirusa, pracodawca może z nim wypowiedzieć umowę o pracę ze skutkiem natychmiastowym. Niewątpliwie, w przypadku skazania pracownika za czyn polegający na szerzeniu choroby epidemiologicznej, w przypadku gdy skazanie to będzie uniemożliwiało dalsze zatrudniane na zajmowanym stanowisku, również art. 52 § 1 ust. 2 k.p. daję podstawę do wypowiedzenia umowy o pracę ze skutkiem natychmiastowym bez zachowania okresu wypowiedzenia

– dodaje Ziębicki.

Zasady pracy w dobie koronawirusa są wyzwaniem zarówno dla pracodawców, jak również pracowników. Kluczową kwestią jest w dużej mierze otwarta i rzetelna komunikacja w firmach, która umożliwia dbanie o podstawowe zasady bezpieczeństwa, przy jednoczesnym zachowaniu sprawnego funkcjonowania przedsiębiorstw, aby nie doprowadzić do paraliżu.

Autor: Adam Ziębicki, associate w kancelarii Chałas i Wspólnicy.

FIBARO uruchamia Strefę Marek i staje się oficjalnym dystrybutorem inteligentnych rozwiązań MCOHome, Eutonomy, SALTO i HMS

analiza
FIBARO jako globalny producent bezprzewodowych systemów inteligentnego domu w odpowiedzi na potrzeby dystrybutorów, instalatorów, jak i użytkowników, rozwija nowy obszar swojej działalności. Firma podjęła decyzję o nawiązaniu współpracy z liderami branżowymi, których znakomicie zintegrowane z Systemem FIBARO rozwiązania znacząco poszerzają jego możliwości. To dopiero początek planów rozwojowych. Firma zapowiada dołączenie do oferty rozwiązań kolejnych marek.  

– Po analizie obecnej oferty urządzeń smart home różnych producentów uznaliśmy, że istnieją na rynku rozwiązania godne zaufania, przetestowane przez certyfikowanych instalatorów FIBARO jako uzupełnienie naszej oferty – mówi Adam Krużyński, CEO FIBARO. – Proces projektowania, prototypowania i testowania nowych urządzeń jest procesem bardzo kosztownym, a jednocześnie w świecie Internetu rzeczy wymagałby połączenia kompetencji z bardzo odległych dziedzin. Dlatego od lat stawiamy na wykorzystanie wiedzy innych podmiotów i łączenie rozwiązań pomiędzy producentami z systemem FIBARO poprzez tzw. integracje. Dziś robimy kolejny krok i zacieśniamy współpracę z 4 markami, których produkty dodatkowo przetestowaliśmy i potwierdziliśmy ich jakość.

W ramach nowego obszaru działania FIBARO od 1 kwietnia br. będzie oficjalnym dystrybutorem  produktów SALTO Danalock, MCOHome i HMS Intesis – na początek w Europie, ale z planami rozwoju na inne regiony świata. Natomiast w zakresie rozwiązań Eutonomy – FIBARO zostaje wyłącznym dystrybutorem na cały świat.

Strefa marek otwiera nowe i bardzo atrakcyjne możliwości dla dystrybutorów i instalatorów. FIBARO staje się dla nich jedynym kontaktem i dostawcą zweryfikowanych i przetestowanych, różnych rozwiązań smart home. W praktyce będzie to jedno zamówienie, jeden transport, jedna płatność, jedno miejsce wsparcia, obsługi i reklamacji. Słowem – one stop shop. Ponadto siła zakupowa FIBARO pozwala zaoferować bardzo korzystne warunki handlowe bez wymaganej minimalnej ilości zamówienia.

SALTO to uznany producent inteligentnego zamka do drzwi, szczególnie znany z Danalock V3, który umożliwia zdalne sterowanie dostępem do domów, biur, sklepów, hoteli i mieszkań na wynajem krótkoterminowy. Dzięki FIBARO zamek Danalock będzie mógł być łatwo połączony w ramach jednej aplikacji m.in. z systemami antywłamaniowymi czy przeciwpożarowymi.

MCOHome uzupełnia ofertę FIBARO o rozwiązania dedykowane sterowaniu ogrzewaniem i klimatyzacją oraz pozwalające na monitoring jakości powietrza. Rozwiązania tej firmy cieszą się bardzo wysokimi ocenami wśród użytkowników i instalatorów.

Eutonomy dostarcza profesjonalne rozwiązania zaprojektowane z myślą o rozbudowie Systemu FIBARO – m.in.: ramki dokujące do tabletów Apple i Samsung oraz adaptery do montażu modułów FIBARO na szynie DIN, dzięki którym możliwe będzie znacznie łatwiejsze połączenie urządzeń grzewczych, RTV, AV z systemem FIBARO.

HMS Intesis to producent doskonałych adapterów do łączenia systemu FIBARO z szeroką gamą klimatyzatorów – co pozwoli na łatwe, zdalne sterowanie klimatyzacją z poziomu smartfona, przy zachowaniu możliwości kontroli za pomocą pilota. Co warte podkreślenia – rozwiązania HMS pozwalają na precyzyjną koordynację pracy bardzo dużej liczby klimatyzatorów jednocześnie.

Źródło: FIBARO.

Inwestycja Nowa Papiernia we Wrocławiu została ukończona

Nowa_Papiernia_Wroclaw_03
Zakończyły się prace przy wrocławskiej Inwestycji Dekady. Ostatni etap Nowej Papierni jest gotowy do zamieszkania. To kameralna Kamienica Pod Pelikanem wzniesiona na wzór jej poprzedniczki z XIX wieku.

Historyczne Przedmieście Oławskie odzyskało swój ważny element. Dobiegła bowiem końca rekonstrukcja Kamienicy Pod Pelikanem. Niegdyś czynszowy budynek z 1861 roku, zburzony po tym, jak popadł w ruinę, dziś w nowej odsłonie wypełnia lukę w pierzei ul. Kościuszki. Kamienica uzupełniła także loftowe osiedle Nowa Papiernia, jako jego ostatni element.

Nowa Papiernia jest teraz kompletna. W całej okazałości prezentuje się pięknie i harmonijnie – stwierdza Magdalena Gąsienica-Samek, p.o. dyrektor marketingu RED Development – dewelopera, który zrealizował inwestycję na Przedmieściu Oławskim.
Projekt znakomicie wpisał się w plany miasta dotyczące rewitalizacji Przedmieścia Oławskiego. Nowa Papiernia to jedno z największych tego typu przedsięwzięć we Wrocławiu, które wymagało wielkiej staranności w realizacji – dodaje.

Inwestycja Dekady

Przypomnijmy, że inwestycja rozpoczęła się od zmodernizowania dwóch budynków po fabryce papieru i drukarni – pochodzących z XIX wieku, tak jak Kamienica. Powstały w nich lofty z oryginalnymi elementami industrialnych zabudowań. Później na terenie osiedla pojawił się trzeci budynek w podobnej stylistyce. Z kolei latem 2019 roku do użytku zostały oddane dwa ostatnie obiekty z apartamentami. Nowoczesne budynki zostały utrzymane w loftowym stylu, tak aby pasowały do zabudowań pofabrycznych, jak również do okolicznych kamienic.

Projekty architektoniczne powstawały w renomowanej wrocławskiej pracowni AP Szczepaniak, dla której była to praca o szczególnym znaczeniu. – I jeden z najtrudniejszych projektów, z uwagi na dużą odwagę inwestora, który przed laty zdecydował się stworzyć coś wyjątkowego wewnątrz istniejącego kwartału, w dzielnicy, która wtedy miała inny wizerunek. Cieszymy się, że osiedle zostało dobrze przyjęte – przyznaje architekt Agnieszka Szczepaniak.

Nowa Papiernia została doceniona nie tylko przez wrocławian i nabywców, ale także przez ekspertów z branży. Pod koniec 2019 roku projekt został uhonorowany nagrodą jubileuszową portalu RynekPierwotny.pl w kategorii Inwestycja Dekady – Wrocław. Partnerem konkursu było Stowarzyszenie Polska Izba Urbanistów. W uzasadnieniu czytamy, że nagrodę przyznano za: umiejętne wypełnienie wnętrza istniejącego kwartału w centrum miasta budynkami o nowoczesnej formie; za zainspirowanie całości budynkami z XIX wieku, a także za stworzenie nowoczesnej przestrzeni sąsiedzkiej przylegającej bezpośrednio do jednych z głównych ulic śródmieścia miasta.

Ostatni element

Wizytówką Nowej Papierni widoczną od wspomnianej głównej ulicy (Kościuszki) jest de facto Kamienica Pod Pelikanem. Pod wieloma względami przypomina ona pierwowzór. Jak dawniej – wystrój jest skromny i elegancki. RED Development i architekci zadbali o odtworzenie charakterystycznych elementów zdobiących fasadę np. gzymsów i opasek wokół okien. Od strony dziedzińca elewację ożywiają balkony i ceglana okładzina, korespondująca z ceglanymi budynkami dawnej fabryki.

Zrekonstruowana Kamienica Pod Pelikanem jest pięciopiętrowa oraz kameralna i co ważne – gotowa do zamieszkania. Znalazło się w niej tylko 15 apartamentów, które właśnie trafiły do sprzedaży. Metraże wahają się od 33 do 38 mkw. Wnętrza są wysokie na ponad 2,7 m. – Wielką zaletą jest ich lokalizacja w sercu Wrocławia – podkreśla Magdalena Gąsienica-Samek. – Apartamenty można łączyć, a w budynku są także dobrze widoczne od ulicy lokale usługowe, które stanowią znakomite miejsce do otworzenia biznesu – dodaje.

Warto zwrócić uwagę nie tylko na architektoniczny kunszt widoczny z zewnątrz, ale także na wystrój wnętrza. Jest ono utrzymane w modnej biało-czarnej kolorystyce. Czarne drzwi, do tego biały klinkier i czarne tynki betonowe imitujące marmur na klatce schodowej, tak żeby zachować spójność kompozycji. – Chcieliśmy nieco odejść od ceglanego koloru dominującego w Nowej Papierni, aby kamienica miała indywidualny styl, ale jednocześnie była jej kontynuacją – tłumaczy Magdalena Gąsienica-Samek. Oświetlenie zapewniają nowoczesne lampy LED dopasowane do kolorystyki wnętrza. Na ścianach zawisły lustra, które wokół ozdabia sztukateria. Nadają one klatkom schodowym wyjątkowego charakteru, a także optycznie powiększają wnętrze.

Źródło: RED Development.

Optymalizacja po przejęciach i rekordowe przychody – Grupa CDRL podsumowuje 2019 rok

adeolu-eletu-38649-unsplash
Grupa CDRL, właściciel marki Coccodrillo oraz Buslik w 2019 roku wypracowała rekordowe skonsolidowane przychody ze sprzedaży, które wyniosły 514,1 mln zł. Oznacza to wzrost o blisko 105 proc. z poziomu 251,3 mln zł rok wcześniej. EBITDA wyniosła 54,2 mln zł i była o 60 proc. wyższa niż rok wcześniej.

CDRL na początku 2019 roku zrealizował szereg akwizycji, które doprowadziły do dwukrotnego powiększenia skali działalności oraz przychodów Grupy. Od 2019 roku portfolio Grupy poza Coccodrillo tworzą również: Buslik (białoruska sieć sklepów z artykułami dla dzieci i niemowląt), Lemon Explore (odzież i obuwie dziecięce), Petit Bijou (akcesoria dziecięce), Broel (czapki) oraz Sale Zabaw Fikołki.

– To pierwszy raz, kiedy możemy podsumować działalność nowej, powiększonej Grupy CDRL. W minionym roku koncentrowaliśmy się na intensywnych pracach związanych optymalizacją i konsolidacją Grupy po przejęciach nowych podmiotów. Procesy te nadal trwają, ale już dziś możemy powiedzieć, że jesteśmy znaczącym graczem na rynku międzynarodowym, a jednocześnie jednym z liderów wśród projektantów oraz dystrybutorów odzieży i akcesoriów dziecięcych w Europie Środkowo-Wschodniej. – mówi Marek Dworczak, prezes CDRL

Procesy optymalizacyjne wygenerowały w ubiegłym roku dodatkowe koszty, jednak wprowadzone zmiany już w 2020 r. pozytywnie przełożą się na rentowność Grupy. W 2019 roku CDRL wypracowało 12,7 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej. To wynik o 46 proc. niższy niż rok wcześniej.

Śmieciowy problem biurowców

andres-garcia-196740-unsplash

Biurowce wciąż mają problemy ze szczegółowymi informacjami na temat systemu BDO oraz z segregacją śmieci, zwłaszcza gdy wśród najemców są restauracje, sklepy czy punkty usługowe.

Ubiegły rok przyniósł rewolucję w zakresie segregacji odpadów, zarówno w domach, jak
i w biurach. Nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wprowadziła
5-frakcyjny system selekcji śmieci. W praktyce oznacza to pięć oddzielnych koszy
i kontenerów w odmiennych kolorach na określone rodzaje odpadów: papier (niebieski), szkło (zielony), metale i tworzywa sztuczne (żółty), odpady bio (brązowy) oraz zmieszane (czarny). Dodatkowa, szósta kategoria dotyczy zielonych i gabarytowych odpadów.

Choć na pierwszy rzut oka podział wydaje się oczywisty, to jednak musi upłynąć sporo czasu, zanim wszyscy przyzwyczają się do nowej sytuacji i zmienią stare nawyki. Bardzo ważne jest, aby odpady trafiły do odpowiedniego pojemnika, a nie jest to takie proste, bo np. do kontenera na papier nie mogą być wyrzucane papierowe ręczniki i chusteczki higieniczne, a do plastiku opakowania po olejach. Z kolei w odpadach bio nie powinny się znaleźć kości. Niestety nie wszyscy dokładnie czytają instrukcje, gdzie i co powinni wyrzucać. Sprawa się komplikuje, gdy wśród najemców biurowych znajdują się np. restauracje, sklepy oraz usługi np. kosmetyczne czy fryzjerskie.

– Trudność w przypadku budynków biurowych polega na zmobilizowaniu najemców do prawidłowej segregacji odpadów. Wystarczy, że w pojemniku na odpady bio znajdzie się karton, a firma odbierająca śmieci nie chce ich zabrać. Pozostawia na kontenerze naklejkę „niezgodne z segregacją” i wysyła po źle posegregowane odpady inną śmieciarkę, co generuje dodatkowe i to nie małe koszty. W efekcie nasi pracownicy wciąż muszą sprawdzać, czy śmieci są prawidłowo segregowane i wrzucane do odpowiednich pojemników –  informuje Anna Olszewska, zarządca nieruchomości biurowiec Plac Bankowy 1.

Trudnym tematem jest również system BDO (elektroniczna baza danych o produktach oraz gospodarce odpadami). Okazuje się, że urzędnicy nie nadążają za rejestrowaniem firm, a jeśli te nie znajdują się w rejestrze, a produkują niebezpieczne odpady, nie mogą się ich legalnie pozbyć.

– W naszym przypadku chodzi przede wszystkim o zużyte świetlówki, które do momentu zmiany ustawy odbierały od nas firmy zajmujące się recyklingiem elektrośmieci. Teraz nie ma informacji gdzie zarejestrować odbiór świetlówek, a ich góra wciąż rośnie. Jeśli problem ten nie zostanie rozwiązany w najbliższym czasie, nie będziemy mieli gdzie ich przechowywać – tłumaczy Anna Olszewska i dodaje – Myślę, że podobne problemy mogą mieć działające w naszym biurowcu zakłady fryzjerskie, które z kolei powinny rejestrować i przekazywać do utylizacji szkodliwe substancje chemiczne.

Wciąż brakuje pełnych informacji jakie podmioty powinny znaleźć się w systemie oraz wytycznych co robić z produktami niebezpiecznymi.

materiał prasowy

Wirtualny spacer w drodze do komercjalizacji obiektów biurowych

Centrum Królewska_Warszawa
Firma doradcza Walter Herz wdraża usługę spacerów wirtualnych po budynkach komercyjnych  

– W ramach poszukiwania nowych rozwiązań wdrażamy usługę wirtualnego spaceru po nieruchomościach, które obsługuje nasza firma. Warszawskie Centrum Królewska, za które odpowiadamy jako wyłączny agent komercjalizacji to pierwszy obiekt, w którym uruchomiliśmy to rozwiązanie. Wirtualne spacery po budynkach uzupełnią system usług internetowych i telefonicznych, jakie wprowadziliśmy właśnie do obslugi klientów. Jestem przekonany, że ułatwi to firmom podejmowanie decyzji w zakresie wynajmu powierzchni i pozwoli utrzymać płynność rezerwacji – informuje Bartłomiej Zagrodnik, Managing Partner/CEO w Walter Herz.

– Uważam, że wiele branż może zyskać na szerszym wprowadzeniu usługi wizualizacji wnętrz. Nie tylko firmy poszukujące powierzchni do wynajęcia oraz biura i agencje nieruchomości, ale także deweloperzy, projektanci budynków i wnętrz, restauracje, hotele, czy indywidualni właściciele nieruchomości przeznaczonych na wynajem lub sprzedaż. Wirtualne oglądanie wprowadzają przecież masowo także muzea, galerie i inne placówki kulturalne, a niebawem prawdopodobnie standardem staną się także wirtualne showroomy motoryzacyjne, czy na przykład modowe – dodaje Bartłomiej Zagrodnik.

Dzięki wirtualnemu spacerowi można zobaczyć Centrum Królewska od środka. Pospacerować korytarzami i wyjrzeć z okien jednego z najbardziej rozpoznawalnych i reprezentacyjnych budynków biurowych w Warszawie. Zobaczyć widok na Ogród Saski i Starówkę, jaki oferuje ten utytułowany biurowiec, zaprojektowany w pracowni APA Kuryłowicz & Associates.

Monika Gałat-Nipochorska, przedstawiciel inwestora, Wiceprezes Zarządu Rezydent SA. zaznacza, że dzięki ciągłemu proces modernizacji, jakiemu poddawane jest Centrum Królewska oraz wprowadzanym nowoczesnym rozwiązaniom technicznym, budynek cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród nabywców. – Biurowiec zapewnia m.in. systemy bezpieczeństwa, które spełniają wymagania takich instytucji, jak fundusze inwestycyjne czy ambasady – dodaje.

Michał Karolkiewicz, Junior Negotiator w Walter Herz, zwraca również wagę na zaawansowane rozwiązania do spotkań, jakimi dysponuje Centrum Królewska. I informuje, że w biurowcu usytuowanym przy skrzyżowaniu ulicy Marszałkowskiej z Królewską dostępne jest już tylko jedna wolna powierzchnia biurowa, która mieści się na 11 piętrze w budynku. – Biuro o powierzchni około 500 mkw. ma układ gabinetowy, ale istnie możliwość dostosowania powierzchni do indywidualnych potrzeb najemcy – podaje.

Czternastokondygnacyjny budynek, dysponujący niemal 11 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej klasy A, oferuje także trzypoziomowy parking podziemny dla ponad 100 aut z bezobsługowym wjazdem oraz parking dla rowerów, szatnie dla rowerzystów i stanowiska ładowania samochodów elektrycznych. Centrum Królewska posiada certyfikat BREEAM In-Use na poziomie Very Good w kategoriach Building Management oraz Asset Performance.

Źródło: Walter Herz.

100 ton sztuki ponownie ozdobi dworzec w Oświęcimiu

Mozaika na elewacji nowego dworca w Oświęcimiu - 4

Mierzy 24,2 metra szerokości i aż 4,6 metra wysokości oraz waży prawie 100 ton – PKP podjęły samodzielnie decyzję o jej zachowaniu i przeniesieniu z wyburzanego budynku, choć nie było takiego obowiązku. Mozaika, która znajdowała się na starym dworcu w Oświęcimiu, została przeniesiona na elewację nowego budynku.

Przeniesienie monumentalnego dzieła sztuki, stworzonego przez malarza Kazimierza Gąsiorowskiego w latach 1964-65, które zdobiło dawniej hol starego dworca w Oświęcimiu, było nie lada wyzwaniem technicznym. Najpierw wykonano pełną dokumentację mozaiki, wykorzystując do tego skan 3D powierzchni. Następnie powstały analizy inżynierskie i konserwatorskie, które wykazały, że można ją przenieść tylko i wyłącznie metodą stacco a massello, czyli wraz z całym podłożem.

– Było to bardzo duże wyzwanie, zważywszy na rozmiar dzieła, który wynosi 24,2×4,6 metra, czyli ponad 100 mkw. i jego wagę wynoszącą prawie 100 ton. W związku z tym mozaika musiała zostać precyzyjnie podzielona na cztery sekcje – każda po 6 metrów szerokości i odpowiednio zabezpieczona przy transporcie, na czas składowania, a później w trakcie montażu na elewacji nowego budynku dworca – opowiada architekt Paweł Kośmicki z PKP S.A., autor projektu przebudowy dworca.

 

Dodatkowym akcentem, który pojawi się przed nowym budynkiem jest mozaika roślinna, projektu architekt krajobrazu Marzeny Świtalskiej – żywa reinterpretacja kompozycji pierwowzoru. Ma ona wypełniać i uatrakcyjniać przestrzeń placu dworcowego, ale jednocześnie być symbolicznymi kwiatami złożonymi w hołdzie ofiarom dawnego obozu Auschwitz-Birkenau. Do jej wykonania użyto 2500 sadzonek rozchodników, żurawek i goździków w kilku odmianach kolorystycznych.

Budowa nowego dworca w Oświęcimiu realizowanego w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego dobiega końca. Planowane otwarcie obiektu nastąpi w pierwszej połowie 2020 roku.

 

Rozbudowa kadr w BNP Paribas Real Estate Poland

ben-rosett-10614-unsplash
BNP Paribas Real Estate Poland pozyskał kolejnych ekspertów. Do zespołu Wynajmu Powierzchni Biurowych dołączyły Agnieszka Żygieło i Ewa Nicewicz. Dział intensywnie się rozwija, wykorzystując utrzymującą się od dłuższego czasu koniunkturę na rynku.

Rynek powierzchni biurowych przeżywa rozkwit. W Warszawie w zeszłym roku odnotowano rekordową liczbę dużych transakcji najmu, a ogromny popyt na nowe biura sprawił, że deweloperzy nie nadążali za zainteresowaniem najemców. Podobnie sytuacja wyglądała w miastach regionalnych. W ośmiu głównych miastach dostarczono na rynek rekordowy wolumen nowej podaży. Dział Wynajmu Powierzchni Biurowych BNP Paribas Real Estate Poland wykorzystuje dobrą koniunkturę i rozbudowuje zespół.
W ostatnim czasie zespół specjalistów powiększył się o dwie osoby – Agnieszkę Żygieło oraz Ewę Nicewicz.

Powiększenie naszego zespołu jest odpowiedzią na dynamiczny rozwój rynku. Od dłuższego czasu obserwujemy rosnące zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe w różnych częściach kraju. Nasi eksperci posiadają doświadczenie w pracy w międzynarodowym środowisku oraz wiedzę na temat rynków lokalnych, co w połączeniu z elastycznym podejściem do klientów oraz umiejętnością wsłuchania się w ich potrzeby czyni nas doskonałym partnerem biznesowym. Wzmocnienie naszych kompetencji poprzez rozbudowę struktur kadrowych jest kluczowe dla dalszego, intensywnego rozwoju naszego zespołu. Kompetentny i doświadczony zespół stanowi dziś o przyszłości naszych relacji biznesowych – powiedział Mikołaj Laskowski, Dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych w BNP Paribas Real Estate

Agnieszka Żygieło objęła stanowisko Starszego Konsultanta. Odpowiadać będzie między innymi za koordynację transakcji oraz negocjację warunków najmu w imieniu klientów firmy.
Ewa Nicewicz piastuje stanowisko Młodszego Konsultanta. W BNP Paribas Real Estate Poland będzie wspierać zespół w realizacji wszystkich procesów biznesowych.

Marvipol jako pierwszy deweloper w Polsce umożliwia w pełni zdalne podpisywanie umów z klientami

mvp_slajder_sg_v2

W obliczu trwającej epidemii, Marvipol Development rozpoczął współpracę z platformą Autenti, dzięki której klienci mogą podpisywać umowy rezerwacyjne bez wychodzenia z domu. Jest to pierwsze w branży deweloperskiej, tak kompleksowe wdrożenie narzędzia do zawierania e-umów.

Marvipol Development wdrożył nowy system umożliwiający podpisywanie umów rezerwacyjnych w sposób zdalny. E-umowy to gwarancja bezpieczeństwa i wygody oraz rozwiązanie pozwalające na zachowanie ciągłości usług w trakcie epidemii.
Dział sprzedaży Marvipol Development, którego większość pracowników obecnie pełni obowiązki służbowe zdalnie ma możliwość podpisywania e-umów, które będą obejmować wszystkie inwestycje znajdujące się obecnie w sprzedaży oraz te, które zostaną wprowadzone do oferty w najbliższym czasie. Całość procesu jest intuicyjna, a system – prosty w obsłudze.

Możliwość podpisywania e-umów to przejaw rozwoju tzw. PropTech – cyfrowej transformacji w sektorze nieruchomości, która obejmuje postawy, działania oraz dokonywane na rynku transakcje. Jej charakterystycznym elementem jest wdrażanie przełomowych, innowacyjnych produktów technologicznych o różnorodnych zastosowaniach na rynku nieruchomości.

Galeria Focus Mall Zielona Góra aktywnie angażuje się we wsparcie lekarzy walczących z koronawirusem

Wsparcie dla szpitala i pogotowia (22)
Galeria Focus Mall aktywnie angażuje się we wsparcie lekarzy walczących z koronawirusem. Centrum wraz z najemcami ufundowało ochronne maseczki, rękawice jednorazowe, środki higieniczne oraz paczki spożywcze dla lekarzy i ratowników medycznych. Wsparło także Fundację „Fabryka Pasji” w wydruku przyłbic medycznych na drukarkach 3D.

Wraz z rozwojem epidemii koronawirusa i stale rosnącą liczbą hospitalizowanych pacjentów, polskie szpitale zmagają się z brakami sprzętu ochronnego dla lekarzy, ratowników i pielęgniarzy. W odpowiedzi na te potrzeby, galeria Focus Mall w Zielonej Górze dostarczyła do Szpitala Uniwersyteckiego im. Karola Marcinkowskiego oraz Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego SP ZOZ w Zielonej Górze 400 maseczek ochronnych, 1000 par rękawiczek jednorazowych, rezerwę papieru toaletowego oraz mydła w płynie oraz pierwszą partię „paczek energetycznych” – przekąsek i soków. Dodatkowo, w odpowiedzi na potrzebę Szpitala, zorganizowano produkcję naklejek podłogowych, pomagających utrzymać bezpieczne odległości w kolejkach. Pracownicy galerii są w stałym kontakcie ze szpitalem i podejmują starania organizacji dostawy masek z filtrem FFP2, kombinezonów oraz płynów do dezynfekcji. W związku z ogromnym zapotrzebowaniem na te towary, termin dostawy jest zależny od producentów.

Focus Mall chętnie dołączył także do projektu założycieli Fundacji „Fabryka Pasji”, którzy na 8 drukarkach 3D planują wyprodukować 1200 przyłbic medycznych dla placówek medycznych w całym województwie. Galeria jest jednym z dostarczycieli folii PET, z których powstają szybki przyłbic. Pierwsza partia 50 sztuk już trafiła do zielonogórskiego oddziału SOR.

– Rozumiemy, że obostrzenia związane z działalnością centrów handlowych są niezbędne, aby zminimalizować rozprzestrzenianie się wirusa. Ta sytuacja jest dla nas bardzo trudna, ale niezależnie od okoliczności chcemy angażować się w pomoc lokalnej społeczności. Jest dla nas naturalne, szczególnie w takim momencie, żeby pomagać tym, którzy są teraz w najcięższej sytuacji – mówi Anna Łukasiewicz, specjalistka ds. marketingu Focus Mall. – Widzimy, jak tytaniczną pracę wykonują teraz lekarze i ratownicy, i czujemy się zobowiązani wesprzeć tych, którzy dbają o zdrowie m.in. naszych pracowników i klientów. Prospołeczne postawy mniejszych biznesów i organizacji, takich jak Fabryka Pasji, są teraz szczególnie pokrzepiające – dodaje.

Focus Mall przekazuje także komunikaty informacyjno-edukacyjne lokalnych władz i szpitali w swoich mediach społecznościowych. Dba o rzetelny wybór tych treści, aby przeciwdziałać rozprzestrzenianiu fake-newsów i paniki. Popiera też oddolne inicjatywy społeczne, wspierające nie tylko lekarzy, ale na przykład seniorów, takie jak internetowa akcja „Widzialna ręka”, łącząca potrzebujących z pomagającymi. Ta współpraca przybiera różne formy – dostarczenie zakupów, wyprowadzenie psa, korepetycje.

– Jesteśmy przekonani, że tylko działając wspólnie i konsekwentnie, możemy faktycznie wpłynąć na zredukowanie rozmiarów epidemii i ograniczyć jej skutki. Chcemy jak najszerzej docierać z ważnymi przekazami i propagować właściwe postawy – wyjaśnia Anna Łukasiewicz.

Działania Focus Mall i jej najemców, podobnie jak innych galerii należących do NEPI Rockcastle, prowadzone są pod hasłem #GalerieOtwarteNaPomoc.

Wyniki finansowe za rok 2019: wartość portfela Globalworth przekroczyła 3 mld euro

volkan-olmez-73767-unsplash

Globalworth – największy inwestor biurowy w Europie Środkowo-Wschodniej – z opublikował sprawozdanie finansowe za rok zakończony 31 grudnia 2019.

Najważniejsze informacje operacyjne:
  • Według stanu na dzień 31 grudnia 2019 łączna wartość portfela wzrosła o 23,7% do ponad 3 mld euro
  • Zrealizowano lub ogłoszono 11 nowych inwestycji o łącznej wartości 613,8 mln euro
  • Spółka w całości przejęła i wycofała z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie spółkę zależną Globalworth Poland za łączną kwotę 216,1 mln euro
  • Zrealizowano obiekt przemysłowy o powierzchni 17,8 tys. mkw., trwa budowa siedmiu nieruchomości biurowych i przemysłowych w Rumunii i Polsce
  • Łączna powierzchnia najmu wzrosła o ponad 170 tys. mkw. – do 1,2 mln mkw. Wskaźnik wynajętej powierzchni wyniósł 95% (w tym wynajem z opcją wykupu), wzrost o 0,4% w porównaniu do okresu poprzedniego
  • Rekordowy rok pod względem wynajmu – wynajęto lub przedłużono łącznie 179,5 tys. mkw. powierzchni, przy średnim ważonym okresie najmu 5,5 roku
  • Wartość umów najmu wzrosła o 15,6% do 184,4 mln euro (191 mln euro przy uwzględnieniu przedwstępnych umów najmu nieruchomości w budowie)
  • Liczba nieruchomości z certyfikatem ekologicznym wzrosła o 13 – do 43, co stanowi 81,3% wartości naszego portfela nieruchomości komercyjnych (spółka ubiega się o certyfikat dla pozostałych nieruchomości)
  • Wszystkie trzy główne agencje ratingowe przyznały euroobligacjom spółki rating na poziomie inwestycyjnym po aktualizacji oceny Moody’s do Baa3 i S&P do BBB-
  • Dalsze zwiększenie udziału aktywów z zarządzaniem właścicielskim – nasz zespół złożony z około 240 specjalistów zarządza już 76,9% wartości naszego portfela nieruchomości komercyjnych
Najważniejsze informacje finansowe:
  • Przychody wzrosły o 15,3% do 222,2 mln euro, a dochód z działalności operacyjnej netto o 10,7% do 147,7 mln euro, głównie dzięki skutecznym działaniom w zakresie wynajmu powierzchni w 2019 r. i powiększeniu portfela o osiem nowych nieruchomości biurowych w Polsce
  • Znormalizowany wynik EBITDA w ubiegłym roku obrotowym wzrósł o 52,4% do 128 mln euro, a skorygowany znormalizowany wynik EBITDA (z uwzględnieniem udziałów mniejszościowych) o 34,3% do 134,8 mln
  • Zysk na akcję (wg MSSF) wzrósł w 2019 r. do 93 eurocentów, czyli o 52,5% w porównaniu z rokiem poprzednim (61 eurocentów)
  • Zysk netto wg. EPRA w roku obrotowym 2019 wyniósł 80,6 mln euro, co stanowi roczny wzrost o 32,4%, przy czym zysk na akcję wg. EPRA zmalał o 4,3% do 44 centów na akcję w wyniku wyższej średniej ważonej liczby wyemitowanych akcji po dwóch udanych operacjach podwyższenia kapitału własnego w Grupie
  • Wysokość dywidend uchwalonych i wypłaconych w roku obrotowym 2019 wyniosła 60 eurocentów na akcję (w roku obrotowym 2018: 54 eurocenty)
  • Wskaźnik LTV na dzień 31 grudnia 2019 spadł do poziomu 34,7% (w porównaniu z 43,9% wg stanu na 31 grudnia 2018), zgodnie ze strategią Grupy polegającą na utrzymaniu wskaźnika LTV poniżej 40% w perspektywie długoterminowej przy jednoczesnym dążeniu do wysokiego wzrostu
  • Wartość aktywów netto wg. EPRA na akcję wzrosła wg stanu na 31 grudnia 2019 o 2,9% do 9,30 euro na akcję (wg stanu na 31 grudnia 2018: 9,04 euro)
  • Księgowa stopa zwrotu wyniosła 9,2%, o 140 punktów bazowych więcej w porównaniu z rokiem obrotowym 2018
  • Całkowita stopa zwrotu dla akcjonariuszy Globalworth w 2019 r. wyniosła 21,7%
Perspektywy w kontekście pandemii COVID-19

Globalworth stał się czołowym inwestorem biurowym na rynku nieruchomości w regionie CEE. Niestety gwałtowne rozprzestrzenianie się koronawirusa zaskoczyło naszą spółkę (podobnie jak całą światową gospodarkę i przedsiębiorstwa), rodząc poważne obawy co do przyszłości. Wpływ koronawirusa na wzrost gospodarczy w Europie i na świecie oraz wyniki naszej spółki i rynku nieruchomości w Polsce i Rumunii jest trudny do przewidzenia. Obecna sytuacja odciśnie trwały ślad na każdym sektorze i firmie.

Centra handlowe zarządzane przez Sierra Balmain włączają się do akcji pomocy mieszkańcom i pracownikom medycznym

wspolpraca

Koronawirus SARS-Cov-2, powodujący m.in. ostre zapalenie płuc, zagraża w szczególności osobom starszym, które w czasie panującej pandemii powinny bezwzględnie pozostać w domu. Galeria Malta w Poznaniu, współpracując z harcerzami z ZHP oraz swoim najemcą – sklepem Piotr i Paweł, postanowiła zorganizować akcję „Seniorze, zostań w domu!”. Skorzystać z niej mogą osoby, które ukończyły 60 lat i mieszkają samotnie lub z osobą niepełnosprawną. Wystarczy, że zadzwonią pod wskazany numer i zostawią listę zakupów. Harcerze, po telefonicznym zebraniu informacji, pojadą najpierw po środki pieniężne oraz ewentualną receptę, następnie zrobią zakupy, po czym dostarczą kupione produkty do mieszkań wraz z resztą gotówki i paragonem. W trosce o bezpieczeństwo wolontariuszy i obowiązujące odgórne obostrzenia akcja „Seniorze, zostań w domu!” skierowana jest do mieszkańców dzielnic znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie galerii.

Z ogromną uwagą i niepokojem obserwujemy rozwój wydarzeń związanych z rozprzestrzenianiem się w naszym kraju koronawirusa. Ponieważ od lat wspieramy lokalne inicjatywy dobroczynne – teraz w naturalny sposób postanowiliśmy pomóc seniorom w tym trudnym dla nich okresie” – mówi Monika Idźkowska, Asset Management Director Sierra Balmain.

Miejscy bohaterowie

Działania podejmowane przez Sierra Balmain spotkały się z entuzjastycznym odzewem lokalnych organizacji, gdzie nie brakuje ludzi o otwartych sercach gotowych nieść wsparcie innym. Pragnąc docenić tych wyjątkowych „miejskich bohaterów”, Sierra Balmain będzie prezentować ich zaangażowanie na profilach społecznościowych swoich centrów. Galerie chcą również promować oferty pomocy sąsiedzkiej i udostępnią swoje kanały w social mediach wolontariuszom chcącym nieść pomoc osobom potrzebującym poprzez wyprowadzanie psa czy zrobienie zakupów w swojej okolicy.

Koszyk dla potrzebujących

Skutkiem epidemii koronawirusa jest niezwykle trudna sytuacja gospodarcza w naszym kraju i finansowe straty, z którymi boryka się wiele polskich domów. Galeria Malta przekazała w związku z tym poznańskiemu oddziałowi Caritas zakupione specjalnie na tę okazję artykuły spożywcze, które posłużą do wydawania posiłków najbardziej potrzebującym. Ponadto, wraz z galerią Panorama, zachęca klientów do wspólnej zbiórki produktów. Przy kasach w sklepach Piotr i Paweł oraz Carrefour zostaną zamontowane oznaczone kosze, do których można oddawać produkty takie jak: ryż, makaron, mąka, masło, margaryna, konserwy, fasola, groch, herbata, olej, przecier pomidorowy, warzywa w puszkach i środki chemiczne, w szczególności szczoteczki i pasty do zębów, mydła, żele pod prysznic i szampony. Zebrane artykuły co tydzień będą przekazywane do Caritas.

Pomoc dla szpitali

Sierra Balmain pragnie również docenić codzienny trud pracowników medycznych, którzy od kilku tygodni pełnią niezwykle trudną służbę, dbając o zdrowie chorych i ratując życie pacjentom. Galeria Malta wesprze jednoprofilowy Szpital Zakaźny im. J. Strusia w Poznaniu, przekazując wodę, produkty żywnościowe i środki chemiczne. Europa Centralna wesprze w obecnej sytuacji Szpital Wielospecjalistyczny w Gliwicach, natomiast Centrum Galardia zakupiło dla lokalnego szpitala w Starachowicach termometry oraz maseczki ochronne.

Wszystkie decyzje zakupowe podejmujemy w porozumieniu z placówkami szpitalnymi i zgodnie ze zgłaszanym przez nie zapotrzebowaniem. Zarządzane przez nas galerie są częścią lokalnych społeczności i czujemy się zobowiązani, by wesprzeć ich mieszkańców w niezbędnych aspektach tej niełatwej obecnie rzeczywistości” – dodaje Monika Idźkowska.

Coronavirus National News

Oprócz pomocy niezwykle ważna dla zachowania poczucia bezpieczeństwa w sytuacji zagrożenia jest rzetelna informacja. Sierra Balmain uruchomiła specjalny news room CNN (Coronavirus National News), który zajmuje się monitorowaniem informacji na temat koronawirusa, a także bieżącej sytuacji w branży retail. Codzienny raport otrzymują najemcy centrów, jest on także publikowany na stronie internetowej firmy oraz jej profilach społecznościowych.

Źródło: Sierra Balmain.

Olsztyńskie galerie pomagają szpitalom

razem
Olsztyńskie galerie handlowe Aura Centrum Olsztyna i Galeria Warmińska, które należą do grupy NEPI Rockcastle, pomagają lokalnym instytucjom w walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Galerie oferują instytucjom bezpłatną możliwość zamieszczania komunikatów i informacji na stronach internetowych i w kanałach mediów społecznościowych. „Zamieszczając na naszych stronach potrzebne teraz dla lokalnej społeczności informacje, docieramy do bardzo dużej grupy ludzi. Jesteśmy przekonani, że tylko działając wspólnie dla dobra nas wszystkich jesteśmy w stanie zmniejszyć rozmiary epidemii i zminimalizować jej skutki” – mówi Natalia Tur, Regional Marketing Manager Galerii Warmińskiej i Aury Centrum Olsztyna.

Galeria Warmińska i Aura Centrum Olsztyna wraz z najemcami wychodząc naprzeciw potrzebom olsztyńskich szpitali i ratownikom medycznym sfinansowały zakup wyposażenia medycznego i zestawów energetycznych. Galerie handlowe przekazały w pierwszej transzy 1450 sztuk maseczek jednorazowych włókninowych, które w ostatnich dniach potrzebne są stale personelowi medycznemu pracującemu z pacjentami, 50 litrów płynu dezynfekcyjnego, 640 szt. gazików dezynfekcyjnych oraz 1500 zestawów energetycznych, które pomogą lekarzom, pielęgniarkom i ratownikom medycznym na zastrzyk energii w odpowiedzialnej i wyczerpującej pracy. „Jesteśmy świadomi, z jakim poświęceniem personel medyczny walczy z koronawirusem. Nie mamy wątpliwości, że służbie zdrowia należy się w tym czasie specjalne wsparcie, dlatego nie wahaliśmy się ani chwili, by zrobić te zakupy” – informuje Natalia Tur.

W najbliższym czasie Aura Centrum i Galeria Warmińska mają w planie przekazać kolejną partię wyposażenia medycznego dla olsztyńskich szpitali. W drugiej transzy do szpitali planowane jest dostarczenie 600 sztuk maseczek ochronnych z filtrami typu FFP2, które spełniają kryteria wysokiej ochrony przed zanieczyszczeniami, w tym zapewniają ochronę przez wirusami. Oprócz maseczek specjalistycznych centra handlowe przekażą szpitalom 100 sztuk gogli ochronnych i 500 litrów płynu do dezynfekcji. W związku z ogromnym zapotrzebowaniem w całej Polsce na tego typu towar, termin dostawy jest zależny od producentów.

Sprzęt medyczny oraz paczki energetyczne dla pracowników służby zdrowia ufundowały Aura i Galeria Warmińska oraz najemcy tych centrów handlowych. Pomoc trafi do olsztyńskich szpitali tj. dziecięcego, wojewódzkiego, miejskiego, uniwersyteckiego oraz do polikliniki, a także Warmińsko Mazurskiej Stacji Transportu Medycznego w Olsztynie i Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie.

Paneuropejskie Webinarium RICS World Built Environment Forum

Covid Europe
W dniu 7 kwietnia odbędzie Paneuropejskie Webinarium RICS – World Built Environment Forum.

Tematem przewodnim wydarzenia będzie wpływ pandemii COVID-19 na rynek budownictwa, nieruchomości i infrastruktury w Europie –  A black swan or a grey rhino event?
Organizatorem wydarzenia jest RICS.

Paneuropejskie Webinarium RICS  (World Built Environment Forum). odbędzie się we wtorek, 7 kwietnia 2020 w godz. 14:00 – 15:00 CET.

Odpowiedź sektora budownictwa i nieruchomości na wyzwania związane z pandemią Covid-19

Simon Rubinsohn_RICS Chief Economist (1)

Reprezentująca ponad 130 tys. ekspertów ds. budownictwa, nieruchomości i infrastruktury na świecie, organizacja RICS, zaprasza przedstawicieli branży do udziału w seminarium internetowym WBEF, aby wspólnymi siłami znaleźć globalne rozwiązania dla obecnego kryzysu.

 

W obliczu rozwoju pandemii Covid-19 na świecie, wiele rządów podjęło niezbędne środki w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa w społeczeństwie i gospodarce. RICS Europe ściśle monitoruje rozwój sytuacji, oferując w tym trudnym czasie niezbędne wsparcie dla przedstawicieli zawodów związanych z rynkiem budownictwa, nieruchomości i infrastruktury, służąc m.in. profesjonalnym doradztwem, możliwością szkolenia online oraz bezpłatnymi seminariami internetowymi na temat wpływu pandemii na sektor.

Komentując konsekwencje kryzysu dla branży, Simon Rubinsohn, główny analityk ekonomiczny RICS, powiedział:

„Jest rzeczą oczywistą, że aktualny kryzys wywołany pandemią Covid-19 to bezprecedensowy szok dla gospodarki i że krótkoterminowa recesja jest nieunikniona w Europie w nadchodzących miesiącach. Krytyczną kwestią z perspektywy makro pozostaje to, czy możemy uniknąć drugiego załamania, gdy uda się już zapanować nad sytuacją i / lub pojawi się kolejny kryzys obligacji państwowych.

Odpowiedź rządów europejskich nasila się; po potwierdzeniu, że tymczasowe środki fiskalne wykorzystane przez nie w walce z Covid-19 zostaną wyłączone z oceny zgodności z regułami budżetowymi, zawarte zostało porozumienie, zgodnie z którym wszystkie kraje strefy euro będą mogły skorzystać z linii kredytowej w wysokości do 2% PKB. Potrzebnych może być jeszcze więcej bodźców, ale w połączeniu z już podjętymi środkami przez EBC może to, miejmy nadzieję, utorować drogę do ustabilizowania się gospodarki w drugiej połowie roku”.

Organizacja RICS zaprasza przedstawicieli branży z Europy do udziału w paneuropejskim seminarium internetowym World Built Environment Forum: „Wpływ pandemii COVID-19 na rynek budownictwa, nieruchomości i infrastruktury w Europie – A black swan or a grey rhino event?”, które odbędzie się 7 kwietnia w godz. 14.00-15.00. Wydarzenie organizowane jest w partnerstwie z PwC – Niemcy, Hollis Global – Holandia, Arcadis – Włochy, Newsec – Dania, Cocuzza & Associati (Włochy) oraz Altamira Asset Management – Cypr. 50% wkładu finansowego sponsorów zostanie przekazane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na walkę z wirusem COVID-19.

Uczestnicy webinarium skupią się na faktach, prognozach i szerokim obrazie bieżącej sytuacji, spróbują odpowiedzieć na pytanie o to, czego możemy nauczyć się z obecnego kryzysu, aby przygotować nas na kolejne w przyszłości? Na wstępie głos zabiorą główny ekonomista RICS, Simon Rubinsohn i Susanne Eickermann-Riepe FRICS, partner w PwC w Niemczech, a następnie uczestnicy panelu ekspertów ds. inwestycji oraz wyceny, reprezentujący sektory nieruchomości biurowych, handlowych i hotelowych, w tym Henri Vuong, dyrektor ds. badań i informacji rynkowych, INREV, Marcel de Boer FRICS, dyrektor Troostwijk Real Estate (Holandia), członek zarządu RICS Europe, Heinz Wehrle MRICS, partner zarządzający Horwath HTL (Szwajcaria).

Źródło: RICS.

Targi Zero Waste w Warszawie w Hali Gwardii

Targi Zero Waste

W dniach 20-22 marca, w Hali Gwardii w Warszawie, odbyła się szósta edycja wyjątkowego wydarzenia, jakim są Targi Zero Waste – sposób na oszczędny i ekologiczny styl życia. Organizatorzy – Fundacja alter eko i Little Greenfinity przygotowali również w tym roku szereg atrakcji.

Podczas Targów Zero Waste można było, m.in. wymienić elektroodpady na gadżety ekologiczne, zaopatrzyć się w bezodpadowe niezbędniki, ułatwiające ograniczanie wytwarzania odpadów, takie jak: domowe kompostowniki, torby, termokubki, produkty kosmetyczne i spożywcze bez opakowań, filtry do wody, dekoracje z recyklingu i wiele innych. Odbywały się także panele dyskusyjne poświęcone tematyce redukcji odpadów, prezentujące dobre praktyki w tym zakresie.

„Targi Zero Waste w Hali Gwardii są odpowiedzią na liczne sugestie mieszkańców Warszawy, by wydarzenie odbywało się częściej, w różnych częściach miasta. Warszawiacy chcą mieć sposobność, by robić zakupy w sposób odpowiedzialny środowiskowo oraz by mieć dostęp do wiedzy i dobrych praktyk, które pomogą im skutecznie redukować ilość odpadów. Specjalnym gościem wydarzenia będzie artystka Natalia Przybysz, która w swoim życiu osobistym i zawodowym stosuje zasadę zero waste. Jak to robi? Dowiemy się już 20 marca podczas Targów Zero Waste, zapraszamy!”- mówi Kamila Musiatowicz z Fundacji alter eko, organizator Targów.

7R sprzedaje magazyn w ramach kompleksu logistycznego 7R Park Kraków

7R warehouse in 7R Park Kraków
Firmy 7R i Hillwood sfinalizowały transakcję sprzedaży joint venture obiektu magazynowego do funduszu zarządzanego przez GLL Real Estate Partners. Umowa dotyczy projektu build-to-suit (BTS) zrealizowanego dla lidera europejskiego sektora e-commerce. 7R oraz jeden z funduszy zarządzanych przez GLL Real Estate Partners zawarli w ubiegłym roku jedną z większych transakcji portfelowych na rynku magazynowym w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Firma Cushman & Wakefield doradzała kupującemu przy obu akwizycjach.

Sprzedany magazyn to największy budynek w 7R Park Kraków, oferujący ok. 41 000 mkw. powierzchni użytkowej. Obiekt, oddany do użytku w lipcu 2019 r., został dostosowany do potrzeb operacji logistycznych najemcy e-commerce.

To nasza druga transakcja z GLL Real Estate Partners w okresie ostatnich pięciu miesięcy oraz ważne osiągnięcie dla 7R. Mamy doświadczenie w dostarczaniu niestandardowych projektów BTS dostosowanych do potrzeb klientów z branży e-commerce. Nieruchomości te oferują rozwiązania takie jak konstrukcja wielopoziomowa i antresole, a także zautomatyzowane systemy przenośników i sorterów. Magazyny wyposażone w zaawansowane technologie mają zwykle długie umowy najmu na co najmniej 10 lat, co gwarantuje inwestorowi stabilne zwroty,

komentuje Tomasz Lubowiecki, Prezes Zarządu 7R.

Kompleks logistyczny 7R Park Kraków składa się z dziewięciu budynków magazynowych o łącznej powierzchni ponad 180 000 mkw.

PRCH wspiera postulaty Rzecznika MŚP w sprawie ochrony miejsc pracy i dopłat do czynszów w zamkniętych placówkach

DeathtoStock_Meticulous-09
Trwają konsultacje rządowego programu “tarczy antykryzysowej”. W rozmowach z Ministerstwem Rozwoju, Polska Rada Centrów Handlowych wraz z Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców wnioskują o ochronę miejsc pracy i subwencje do czynszów, tak by ostateczny kształt ustawy w pełni odpowiadał potrzebom firm i pomógł chronić miejsca pracy.

Wprowadzone w ostatnim czasie ograniczenia sprzedaży detalicznej i przemieszczania się, nie tylko zatrzymały Polaków w domach, ale również zahamowały wpływy wielu przedsiębiorstw. Sektor handlu powinien, w tym trudnym momencie mówić jednym głosem, dlatego Polska Rada Centrów Handlowych (PRCH) zdecydowała się na aktywne uczestnictwo w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców (MŚP). Postulaty obu organizacji, kierowane do rządu, są zbliżone, ponieważ bez wyraźnej pomocy państwa, zarówno małe lokalne firmy, jak i wielkie spółki mogą zniknąć z ekonomicznej mapy.

Z perspektywy branży handlu i usług, szczególnie ważne jest wprowadzenie mechanizmu partycypacji państwa w kosztach najmu lokalu, który nie może być otwarty z powodu epidemii, bo jest to forma wsparcia dla obu stron. Takie rozwiązanie, wprowadzane przez niektóre państwa jak np. Włochy gdzie wprowadzono specjalną regulację umożliwiającą odliczenie 60% czynszów od podatku,  pozwoliłoby na poprawę ciągłości finansowej zarówno najemców, jak i wynajmujących. W postulatach do resortu rozwoju PRCH wspiera stanowisko Rzecznika i również apeluje o wsparcie przedsiębiorców oraz ochronę miejsc pracy poprzez dopłaty do wynagrodzeń i zwolnienia czy opcjonalne płatności na ZUS.

PRCH podkreśla, że regulowanie umów najmu przez państwo jest niekonstytucyjne, natomiast  rekomenduje wynajmującym, zarówno prywatnym jak i samorządom, posiadającym lokale handlowo-usługowe, aby niezależnie rozważyli, w zależności od ich sytuacji finansowej, możliwość choćby czasowego odroczenia płatności czynszów podczas trwania okresu epidemii. Stowarzyszenie jest platformą rozmów i wymiany dobrych praktyk dla ponad 240 zrzeszonych firm, w tym deweloperów, zarządców, właścicieli centrów handlowych oraz sieci handlowych. Podczas konsultacji z przedstawicielami podmiotów członkowskich, wielu z nich wykazało wolę wypracowania wspólnych stanowisk i solidarne wsparcie.

–  Branża handlu detalicznego, to jeden z tych sektorów gospodarki, który najboleśniej odczuwa skutki epidemii koronawirusa. Nie sposób nie zgodzić się ze stanowiskiem  Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, że w sytuacji, w której zamknięcie sklepów w centrach handlowych wynikało z decyzji organów państwa, to państwo powinno zrekompensować przedsiębiorcom straty w formie odpowiednich dopłat czy ulg ze środków budżetowych. Handel generuje ok 2 mln miejsc pracy, z czego ok 600 tyś. w obiektach, które musiały zostać zamknięte. Oczywiście część osób w sklepach pracuje, sprzedając jedynie produkty pierwszej potrzeby, ale na szali jest wiele firm i miejsc pracy – mówi Radosław Knap, Dyrektor Generalny Polskiej Rady Centrów Handlowych.

 

Źródło: Polska Rada Centrów Handlowych (PRCH).

Perceptyx Poland wybrał Carbon Tower we Wrocławiu

Carbon_Tower_D07_0551-1MB
Amerykański lider branży analityki personalnej dołączył do grona najemców wrocławskiego Carbon Tower, zrealizowanego przez Cavatina Holding. Firma zajmie niemal 830 m kw. wysokiej jakości powierzchni biurowej.

Perceptyx to rewolucyjna amerykańska firma z branży analityki personalnej, która działa na rynku amerykańskim już od 20 lat. Spółka dzięki współpracy z wieloma podmiotami z listy Fortune 500 stała się jedną z najbardziej zaufanych marek na lokalnym rynku. W zeszłym roku, aby efektywnie rozwijać swoją działalność, otworzyła biuro w stolicy Dolnego Śląska. Dostarczane przez Perceptyx: platforma technologiczna oraz kompleksowe usługi IT, pozwalają dużym i złożonym organizacjom lepiej rozpoznawać potrzeby swoich pracowników i zwiększać potencjał biznesowy firmy.

Wrocław od dawna przyciąga polskich i europejskich specjalistów IT. Najważniejszymi elementami wrocławskiego ekosystemu są: obecność wysokiej klasy specjalistów, szczególnie z dziedziny tworzenia oprogramowania, wysoka etyka pracy oraz stabilna baza dla przedsiębiorców, jaką oferuje miasto. – argumentuje Jan Przybyło, Branch Manager w Perceptyx Poland.

Obecnie wrocławski zespół składa się z dziesięciu pracowników, natomiast wraz z rozwojem działalności w Polsce, będzie się on sukcesywnie i znacząco powiększać. Perceptyx Poland przekształci się zatem z małej firmy w średnie przedsiębiorstwo. Skuteczna realizacja tych planów wymagała pozyskania elastycznej i komfortowej przestrzeni biurowej.

– Kluczowe w wyborze naszej nowej siedziby były: dobrze skomunikowana lokalizacja, blisko centrum i lotniska, dostęp do naturalnego światła w ciągu dnia oraz przyjazna atmosfera w budynku. Możliwość zaplanowania atrakcyjnej i produktywnej przestrzeni dla naszych programistów jest dla nas bardzo ważna, ponieważ spędzają oni dużą ilość czasu przed ekranem komputera. Jako innowacyjny pracodawca promujemy zbalansowany i zdrowy styl życia oraz zachęcamy pracowników do przerw od siedzenia przy biurku. Przestrzeń, jaką planujemy, pozwoli nam poczuć się ‘jak u siebie w domu’, odpocząć na kanapie czy w dedykowanej strefie relaksu – przy kawie, z widokiem na panoramę miasta lub pograć w ping ponga. Środowisko i warunki pracy zdecydowanie wpływają na zadowolenie pracowników oraz ich produktywność, a takie wartości sami promujemy wśród naszych klientów. – mówi Jan Przybyło, Branch Manager w Perceptyx Poland.

– Bardzo nas cieszy wybór biurowca Carbon Tower na siedzibę firmy Perceptyx Poland. Jest to najlepszy wyraz zaufania ze strony klienta i potwierdzenie naszej stabilnej pozycji na wrocławskim rynku nieruchomości komercyjnych. Lokalizacja budynku w pobliżu głównych węzłów komunikacyjnych miasta, ul. Legnickiej i AOW, oraz lotniska to niekwestionowany atut tej inwestycji. Ponadto, w budynku szczególnie zadbaliśmy o wysoką jakość i funkcjonalność oferowanej powierzchni biurowej. – mówi Klaudiusz Pomykała, Dyrektor ds. komercjalizacji w Cavatina Holding.

Carbon Tower to 15-kondygnacyjny budynek biurowy klasy A, zlokalizowany w sercu zachodniej, biznesowej dzielnicy Wrocławia, przy ul. Fabrycznej. Biurowiec oferuje ponad 19 000 m kw. wysokiej klasy powierzchni biurowej do pracy i rozwoju. Ponadto w obiekcie znajduje się rozbudowana infrastruktura rowerowa oraz liczne udogodnienia dla najemców, m.in. kantyna, przedszkole, powierzchnia coworkingowa Quickwork oraz placówka medyczna.

Nowoczesny budynek biurowy, Carbon Tower, stał się siedzibą dla znanych i renomowanych firm, w tym: Grupy Eneris, Lux Med, Tenderhut, Arcadis. W transakcji najemcę reprezentowała firma doradcza Verso Nieruchomości.

MLP stawia na e-commerce w Niemczech

MLP Business Park Niederrhein

MLP Group jeden z wiodących liderów na rynku nieruchomości magazynowych w Europie przyspiesza ekspansję w Niemczech i sukcesywnie umacnia tam swoją pozycję. Spółka rozpoczęła realizację drugiego projektu typu Biznes Park – MLP Business Park Niederrhein, łączącego zarówno funkcję obiektów typu City Logistics, jak i wielkopowierzchniowych magazynów typu Big Box.

Nowe centrum znajduje się w doskonałej lokalizacji, zaledwie 3,5 km od autostrady A52, 16 km od miejscowości Mönchengladbach i 40 km od Düsseldorfu. MLP Group poprzez nową inwestycję realizuje strategię Spółki zorientowaną na umacnianiu swojej pozycji w kluczowych regionach Europy.

„Nadrenia Północna – Westfalia to jeden z najbardziej atrakcyjnych obszarów inwestycyjnych w Niemczech. Wpływa na to kilka czynników, m.in. doskonale rozwinięta infrastruktura, logistyka całych Niemiec oraz dostęp do wykwalifikowanej kadry pracowniczej” – podkreśla Patrick Kurowski, Country Manager w MLP Group S.A. odpowiedzialny za Niemcy i Austrię.

MLP Business Park Niederrhein będzie pierwszym tzw. parkiem hybrydowym obsługującym zarówno obiekty City Logistics, niewielkie moduły magazynowe z nowoczesną przestrzenią biurową, których powierzchnia najmu zacznie się już od 1500 mkw. oraz obiekty wielkopowierzchniowe typu Big Box – BTS, z powierzchnią dostosowaną do indywidualnych potrzeb najemców. Niewątpliwym atutem tego Biznes Parku, poza doskonałą lokalizacją, będą reprezentacyjne biura klasy A, o bardzo wysokim standardzie wykończenia oraz panele fotowoltaiczne zamontowane na dachach.

Zauważalny bardzo dynamiczny rozwój branży e-commerce z pewnością jeszcze nasili się w nadchodzącym czasie. Konsumenci coraz częściej wybierają zakupy online, w związku z tym większość firm decyduje się na sprzedaż internetową i to właśnie dla najemców z tego sektora, obiekty SBU są znakomitym rozwiązaniem do prowadzenia swojej działalności. MLP Group wychodzi naprzeciw temu wyzwaniu i dzięki realizowanej strategii, Grupa obecna jest w newralgicznych miejscach, zapewniając przestrzenie dostosowane do indywidualnych potrzeb klientów. Projekt MLP Business Park Niederrhein zagwarantuje niewielkie o wysokim standardzie moduły biurowe klasy A w obrębie miasta z powierzchnią ekspozycyjną czy wystawienniczą lub powierzchnią magazynową, dzięki czemu zapewni dogodne warunki dla najemców z wspomnianego sektora.

Jednym z kluczowych czynników wpływającym na zwiększenie satysfakcji klienta końcowego jest czas dostawy, w związku z tym firmy dążą do jego skrócenia w ramach tzw. logistyki ostatniej mili. Kolejne projekty MLP ilustrują rozwój „last-mile delivery”, światowego trendu, który polega na skróceniu czasu dostawy z magazynu bezpośrednio do klienta końcowego.

Centrum MLP Business Park Niederrhein jest drugim obiektem MLP typu Business Park, po realizowanym aktualnie projekcie w okolicach Berlina – MLP Business Park Berlin I.

„Firmy, optymalizując koszty, decydują się na połączenie swojej siedziby z zapleczem magazynowym, jednocześnie nie rezygnując ze standardu biura klasy A. MLP Business Park Niederrhein to unikalny projekt łączący dwie funkcje City Logistic i Big-Box” – mówi Patrick Kurowski, Country Manager w MLP Group S.A. odpowiedzialny za Niemcy i Austrię.

Projekt MLP powstanie zgodnie z panującymi trendami na rynku nieruchomości magazynowych, na działce ok. 125 tys. mkw. i będzie się składał z 4 najnowocześniejszych hal magazynowych o łącznej powierzchni najmu ok. 55 tys. mkw. Dzięki połączeniu obiektów typu City Logistics i Big Box inwestycja będzie odpowiedzią na wszystkie potrzeby Klientów.

Rozpoczęcie budowy projektu MLP Business Park Niederrhen zaplanowane jest na początek 2021 roku. Budynki zostaną tak zaprojektowane, aby spełniać wymagania certyfikacji BREEAM.

„Naszym celem strategicznym jest to, żeby w ciągu najbliższych kilku lat projekty w Niemczech stanowiły więcej niż połowę portfolio magazynowego MLP Group” – podkreślił Radosław T. Krochta, CEO MLP Group S.A.

Dworce w Dolinie Popradu – wystartowały prace projektowe

grafika prasowa

PKP S.A. podpisały umowy na modernizację i budowę 12 dworców kolejowych w Dolinie Popradu, które będą realizowane w formule „Projektuj i Buduj”. Łączny koszt inwestycji to prawie 60 mln złotych brutto.

Głównym celem przedsięwzięcia jest podniesienie standardów obsługi i komfortu, zwiększenie dostępności dworców dla osób z ograniczoną możliwością poruszania się, poziomu bezpieczeństwa, a także estetyki i funkcjonalności budynków.

– Program Inwestycji Dworcowych zmienia oblicze budynków dworcowych w całej Polsce. Dworce w Dolinie Popradu to perełki, warto dbać o te – nieraz zabytkowe – budowle. Jestem przekonany, że dzięki tej inwestycji uzyskają one nowy blask – mówi Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

Rozwój infrastruktury kolejowej w Małopolsce to jeden z priorytetów władz województwa. Chcemy, aby mieszkańcy każdego zakątka naszego regionu mogli sprawnie, bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu podróży, niezależnie od tego czy jest to dojazd do pracy, szkoły czy domu. Inwestycje infrastrukturalne, które realizujemy i które będziemy kontynuować to nie tylko udogodnienia dla mieszkańców i turystów, ale także realne ułatwienie dla przedsiębiorców zainteresowanych rozwijaniem biznesu w Małopolsce – podkreśla Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego.

– Dworce w Dolinie Popradu to kolejne inwestycje w województwie małopolskim, które uruchamiamy w ramach Programu Inwestycji Dworcowych. Do tej pory w ramach największego programu przebudowy i budowy zakończyliśmy w Małopolsce modernizację dworca w Miechowie. Obecnie na finiszu jest budowa nowego dworca w Oświęcimiu – mówi Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP.

Inwestycja obejmie łącznie 12 obiektów. W ramach niej przebudowane i dostosowane do współczesnych standardów zostaną dworce w Barcicach, Piwnicznej, Piwnicznej-Zdroju, Rytrze, Wierchomli Wielkiej, Żegiestowie, Żegiestowie-Zdroju oraz Starym Sączu. Oprócz tego ostatniego  są one objęte ochroną konserwatorską. Ich przebudowa będzie kompleksowym przedsięwzięciem łączącym w sobie renowację elementów historycznych z przystosowaniem dworców do współczesnych wymogów i przepisów budowlanych oraz przeciwpożarowych. Budynki zostaną również dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Z kolei w Łomnicy-Zdroju, Młodowie, Miliku oraz Zubrzyku powstaną zupełnie nowe budynki o powierzchni użytkowej do 100 mkw. Ich wygląd zostanie dostosowany do otoczenia, a wnętrza będą odpowiadały nowym standardom w zakresie obsługi podróżnych. Korzystnie zmieni się także otoczenie dworców. W ich pobliżu znajdą się nowa mała architektura, w tym wiaty rowerowe oraz parkingi.

Szczegółowe rozwiązania przyjęte dla poszczególnych lokalizacji poznamy po zakończeniu prac projektowych, które właśnie się rozpoczęły. Po ich zakończenie wykonawca przystąpi do modernizacji lub budowy dworców. Ukończenie wszystkich inwestycji przewidziane jest w połowie 2022 roku. Są one dofinansowane ze środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

Modernizacja dworców w Dolinie Popradu jest częścią największego programu inwestycyjnego w historii Polskich Kolei Państwowych S.A. W ramach Programu Inwestycji Dworcowych do 2023 roku na terenie całego kraju zostanie zmodernizowanych lub wybudowanych 189 dworców kolejowych. Wartość całego programu szacowana jest na około 1,66 mld złotych netto. Większość zadań (około 75 proc.) zostanie sfinansowanych ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, Programu Operacyjnego Polska Wschodnia oraz Regionalnych Programów Operacyjnych. Środki na pozostałe inwestycje będą pochodziły z budżetu państwa oraz funduszy PKP S.A.

Światła na miasta: jak energia buduje aglomeracje

Energia Polska
Z okazji „Godziny dla ziemi” w mroku pogrążą się najbardziej znane budynki w Polsce i na świecie. Symboliczne zniknięcie z mapy popularnych obiektów to świetny moment, żeby przypomnieć o  zmianach klimatycznych, ale też coraz istotniejszej roli, jaką pełni światło w funkcjonowaniu miast. Nie tylko wspiera rozwój gospodarczy i turystykę, ale przejmuje też funkcje komunikacyjne. Przykład z ostatnich dni to hasło na fasadzie Stadionu Narodowego, które nawołuje #zostańwdomu.

Dzisiaj, tj. 28 marca o godz. 20:30 odbędzie się 13. edycja międzynarodowej akcji „Godzina dla Ziemi” zapoczątkowanej przez fundację World Wide Fund for Nature. Jej celem jest zachęcenie ludzi do oszczędzania energii oraz skłonienie do refleksji nad zmianami klimatycznymi. W ubiegłym roku w inicjatywie wzięło udział 187 państw, w tym Polska. W ciemnościach na kilkadziesiąt minut pogrążyły się najważniejsze polskie obiekty i zabytki.
Również w tym roku samorządy deklarują chęć dołączenia do wydarzenia, które odbędzie się pod hasłem „Nie tamujmy rzek, niech płyną”. W Elblągu wyłączone zostanie oświetlenie Katedry pw. św. Mikołaja, Bramy Targowej, Sądu Rejonowego przy Placu Konstytucji, Wiaduktu 100-lecia Odzyskania Niepodległości i Urzędu Miasta. Włocławek wyłączy iluminację na moście stalowym, a w Gorzowie zgasną Filharmonia, Dominanta, Nova Park i Askana.

Światło wyznacza ład i promuje miasta

To nagłe symboliczne zniknięcie z map najważniejszych budowli ma nie tylko ważny cel społeczny, ale też pokazuje, jak na przestrzeni lat zmieniło się znaczenie światła w funkcjonowaniu miast. Jego pierwotną rolą było, m.in. zapewnienie bezpieczeństwa ludziom – statystyki twardo wskazują, że na obszarach pozbawionych wystarczającego oświetlenia, częściej dochodzi do przestępstw i innych niebezpiecznych zdarzeń. Inną funkcją było wyznaczenie urbanistycznego ładu i ułatwienie orientacji. Z czasem energia elektryczna zaczęła także napędzać gospodarkę. Stało się tak dzięki sztucznemu przedłużeniu doby, ale też dzięki poprawie estetyki wielu miejsc: przy oświetlonych szlakach częściej gromadzą się ludzie, a tym samym chętniej korzystają też chociażby z wieczornej oferty lokali gastronomicznych.

– Iluminacje pozwalają także wyeksponować najciekawsze budynki i podkreślić ich rolę historyczną, kulturalną, czy społeczną oraz zachęcić do ich odwiedzania. Oświetlanie zabytków, czy uwzględnianie iluminacji na etapie projektowania nowych inwestycji, stało się praktycznie normą. To sprawdzony sposób na promocję miasta i przyciągnięcie turystów.

Tomasz Żołyniak, prezes firmy Energia Polska

Budynki „mówią” do ludzi

Od kilku lat światło pełni także nowe zadanie, a konkretnie promuje ważne społeczne tematy i pełni funkcję komunikacyjną. Przykładów takich działań jest mnóstwo, np. Pałac Kultury podczas „pomarańczowej rewolucji” zyskał iluminację w kolorach ukraińskiej flagi, a z okazji finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pojawia się na nim wielkie serce. Olsztyński ratusz co roku 2 kwietnia świeci się na niebiesko, aby podkreślić Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, a w styczniu 2020 szczecińska filharmonia zmieniła kolor na różowy, aby przypomnieć o Europejskim Tygodniu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Oświetlenie ważnych obiektów szczególnie mocno jest wykorzystywane w ostatnich dniach, kiedy Polacy mierzą się z zagrożeniem, jakim jest koronawirus. Wielkie hasło #zostańwdomu pojawia się chociażby na fasadzie Stadionu Narodowego w Warszawie.
Coraz częściej także firmy wykorzystują światło, aby niejako wkupić się w łaski otoczenia i zbudować pozytywny wizerunek wśród mieszkańców. Przykładem jest stołeczny biurowiec Warsaw Spire. Po jego otwarciu na fasadzie codziennie po zmroku zaczął pojawiać się napis „Kocham Warszawę”. Zdjęcia iluminacji masowo zagościły w mediach społecznościowych, w większości w entuzjastycznym kontekście. Z czasem napisy zaczęły pojawiać się przy innych okazjach, np. podczas meczów polskiej reprezentacji piłki nożnej, zachęcając do kibicowania. Właściciel budynku na fali tej popularności postanowił wykorzystać iluminację jako formę reklamy – na wieżowcu pojawiło się logo znanego producenta kart płatniczych. To zirytowało warszawiaków, którzy poczuli się wykorzystywani. W internecie pojawiły się liczne komentarze, że wcześniejsze zapewniania o przywiązaniu do miasta, były tylko wstępem do zarabiania pieniędzy. Szybko zrezygnowano z tej praktyki.

Sztuka iluminacji jako rozrywka

Światło to także funkcja rozrywkowa. Wystarczy wspomnieć świąteczne iluminacje miast. Mimo iż w ostatnich miesiącach rachunki samorządów za energię po podwyżkach wzrosły nawet o 60 proc., większość nie zrezygnowało z okolicznościowego oświetlenia. Łódź na przygotowanie i utrzymanie dekoracji wydała ponad 5 mln zł, Warszawa 6,5 mln zł, a 1 mln zł Katowice. O tym, jak bardzo Polacy czekali na tą atrakcję, najlepiej świadczyły tłumy na ulicach.
Wydarzenia związane ze światłem także poza bożonarodzeniowym sezonem cieszą się ogromną popularnością. Wystarczy wspomnieć odbywający się w Toruniu Międzynarodowy Festiwal Światła „Bella Skyway Festival”, który jest niezwykłym, kilkudniowym pokazem nowoczesnej sztuki.

– Obserwując coraz większą rolę światła w miejskiej tkance, warto zwrócić uwagę na fakt, iż większość samorządów stawia na energooszczędne technologie. Nie zdarzają się już takie sytuacje jak ze Stadionem PGE w Gdańsku, który po mistrzostwach Euro 2012 przez pewien tonął w ciemnościach, bo podczas budowy nie wykorzystano instalacji LED, przez co rachunki za iluminację były ogromne. Świat się „rozświetla” i od tego nie uciekniemy. „Godzina dla Ziemi” to dobra okazja, aby za pomocą urbanistycznych symboli przypomnieć mieszkańcom jak ważne jest rozsądne podejście do zużycia energii, a włodarzom, jak optymalnie pod względem kosztów odnaleźć się w tej rzeczywistości.

Sebastian Biela, wiceprezes firmy Energia Polska

Źródło: Energia Polska.

Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych apeluje o dodatkowe instrumenty wsparcia dla przedsiębiorców

DeathtoStock_Wired4
Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych (PINK) docenia podjęcie przez rząd działań osłonowych dla przedsiębiorców i pracodawców w postaci tzw. Tarczy Antykryzysowej, jednak zawarte tam rozwiązania ocenia za niewystarczające. Zdaniem PINK, reprezentującej największych deweloperów biurowych, magazynowych i handlowych, zarządców i właścicieli nieruchomości, inwestorów instytucjonalnych oraz firmy doradcze, niezbędne jest wprowadzenie dodatkowych instrumentów wsparcia dla przedsiębiorców.

PINK postuluje o zwiększenie kwoty wsparcia z uwagi na przestój ekonomiczny oraz czasowe zaniechanie pobierania zaliczek i przesyłania deklaracji dotyczących podatku VAT, PIT i CIT. Zdaniem PINK, czasowe zwolnienie z obowiązku płacenia składek na ZUS powinno dotyczyć bezwarunkowo wszystkich przedsiębiorców i innych osób zatrudnionych (obecnie zwolnieniem objęci są mikroprzedsiębiorcy, którzy osiągnęli w lutym 2020 r. określony przychód), oraz stać się podstawowym mechanizmem wsparcia pracodawców.

Oczekujemy także wprowadzenia rozwiązań dedykowanych konkretnie branży nieruchomości komercyjnych. Tarcza antykryzysowa powinna zagwarantować branży możliwość finansowego, symetrycznego wsparcia zarówno wynajmujących jak i najemców, np. poprzez dopłaty do czynszów lub określenie tzw. wakacji czynszowych. Mamy nadzieję, że projektowane przepisy zostaną doprecyzowane tak, aby w należyty sposób uchronić przedsiębiorców przed skutkami panującego obecnie kryzysu.

Agnieszka Jachowicz, Dyrektor Operacyjna PINK

materiał prasowy

Jak prawidłowo komunikować zmiany?

DeathtoStock_Wired4Wszelkie zmiany, w szczególności te nagłe i narzucone odgórnie, budzą opór pracowników. Jednak w czasie panującej epidemii komunikacja zmian jest nieunikniona. Przedsiębiorstwa, chcąc utrzymać biznes, muszą dostosować się do okoliczności i wdrożyć nowe systemy oparte o pracę zdalną, automatyzację, nowe technologie czy sprzedaż on-line. Przedłużające się spowolnienie może również doprowadzić do zapaści gospodarki i masowych zwolnień. Wielu ekspertów ekonomicznych już prognozuje, że kryzys, z którym obecnie mamy do czynienia będzie związany z długofalowym oddziaływaniem na gospodarkę oraz, że rynek nie powróci szybko do stanu wyjściowego. Duża grupa przedsiębiorstw będzie musiała sięgnąć po narzędzia związane z komunikacją zmiany. Podpowiadamy organizacjom, jak przeprowadzić ten proces sprawnie i efektywnie.

Każda zmiana rodzi opór

„Zmiany kojarzą się z czymś przełomowym i zwykle ryzykownym. W ocenie globalnych firm doradztwa biznesowego nawet 70% inicjatyw związanych ze zmianami w biznesie kończy się porażką. Do każdej zmiany warto się przygotować, a działania w zmianie powinny być świadome i zaplanowane, co stanowi gwarancję sukcesu. Są jednak takie zmiany w otoczeniu organizacji, na które nie mamy wpływu np. epidemia i stan klęski żywiołowej. W takiej sytuacji warto sięgnąć po gotowe scenariusze, które wynikają z modeli komunikacji zmiany i znajdują podłoże w badaniach psychologicznych. W procesie tym kluczowa jest zwykle rola liderów. Ich zadaniem jest usprawnienie funkcjonowania przedsiębiorstwa oraz regularne informowanie pracowników o wdrażanych zmianach.” – mówi Iwona Kubicz, Prezes Procontent Communication.

Jak adresować obawy pracowników?

Pracownicy opierają się zmianom, gdyż postrzegają je, jako zagrożenie dla znanych wzorców zachowań, jak również dla własnego statusu i wynagrodzenia. Do głównych przyczyn oporu pracowników wobec zmian należy zaliczyć: szok spowodowany nową sytuacją, obawy ekonomiczne, niewygodę, niepewność, zagrożenie dla relacji interpersonalnych, zagrożenie dla statusu lub umiejętności, obawy związane z kompetencjami – nowe wymagania, opanowanie nowych umiejętności, ale też lęki symboliczne – np. utrata własnego biura, miejsca parkingowego lub innych przywilejów. Podejmując komunikację z pracownikami warto wiedzieć, jakie są ich główne obawy oraz jak one ewoluują. Jeszcze tydzień temu główną obawą wśród naszych pracowników mogłoby być podróżowanie do pracy komunikacją publiczną i możliwość zarażenia się koronawirusem w drodze do firmy lub podczas spotkań z klientami, dziś główną obawą mogą być obniżki wynagrodzeń, a za moment zwolnienia grupowe i obawa o własne miejsce pracy.

W pierwszej kolejności należy określić, czy zmiana ma charakter strategiczny, czyli czy dotyczy problemów o szerokim zasięgu, związanych z całą organizacją, czy też ma charakter operacyjny i wiąże się z nowymi systemami, procedurami, strukturami lub technologiami.
W przypadku koronawirusa pierwsze zmiany w organizacjach miały zapewne charakter operacyjny – nowe metody pracy, nowe zasady logistyczne, bezpieczeństwa etc. Według szacunków Związku Przedsiębiorców i do końca marca pracę może stracić 1-3 mln Polaków. W wielu firmach konieczne będą, więc zmiany strukturalne dotykające całej organizacji np. redukcje wynagrodzeń, zwolnienia, zamknięcia linii produkcyjnych. Takie zmiany o charakterze strategicznym wymagają komunikacji na poziomie zarządu oraz wszystkich liderów organizacji.

Modele i narzędzia w komunikacji zmiany

Ze względu na fakt, iż kryzys, z którym mamy do czynienia może mieć bardzo poważne konsekwencje biznesowe warto sięgnąć do modelu komunikacji opracowanego przez amerykańską tanatolog Elisabeth Kübler-Ross, która w oparciu o swoje doświadczenia
w komunikacji z pacjentami paliatywnymi opracowała psychologiczną teorię reakcji pacjenta na wiadomość o nieuleczalnej chorobie i bliskiej perspektywie śmierci: Ta teoria psychologiczna znajduje dziś szerokie zastosowanie w komunikacji zmiany nie tylko w medycynie, ale również w zarządzaniu organizacjami. Kubler-Ross wyróżniła pięć etapów, przez które przechodzi człowiek za nim pogodzi się z informacją o czekającej go śmierci. Należą do nich: szok i zaprzeczenie, gniew, targowanie się (negocjacje), depresja i w końcu akceptacja.

Podobnie przebiega proces komunikacji zmiany, w którym od świadomości pracowników iż czeka ich zmiana, poprzez zaprzeczanie i lęk, a w końcu pierwsze próby dostosowania się i uczenia nowych umiejętności – cześć z nich dochodzi do etapu internalizacji zmiany. Na stworzoną w ten sposób krzywą komunikacji nałożono odpowiednie narzędzia, które korespondują ze stanem emocjonalnym pracowników na kolejnych etapach akceptacji zmiany.

W pierwszej fazie, w której tworzy się świadomość zmiany istotne jest zakomunikowanie, dlaczego zmiana jest konieczna, jak będzie przebiegać, kogo ta zmiana dotyczy, ile czasu potrwa. Dobrym zabiegiem jest często ukazanie, że zmiana jest wymuszona przez zewnętrzne okoliczności w tym wypadku np. otwarte komunikowanie finansowych skutków pandemii dla organizacji. Ważne jest też pokazanie, do czego dążymy na końcu zmiany. Dobrze jest również określić finalny efekt zmiany – do czego jest nam potrzebna zmiana w organizacji.

Na etapie zaprzeczania tłumaczymy pracownikom zmianę, pokazujemy konsekwencje związane z brakiem dostosowania się do zmiany oraz korzyści z przystąpienia do niej. Na etapie lęku adresujemy wszystkie obawy pracowników na przykład, jeśli pracownik obawia się nowych technologii do pracy zdalnej, pomagamy mu się z nią zapoznać, szkolimy, odpowiadamy na pytania, przeprowadzamy próby i testy, aby mógł się z nią oswoić. Budujemy również zaplecze składające się z ambasadorów zmiany, czyli osób, które dobrze radzą sobie z nową sytuacją i technologiami i mogą pomagać wdrażać się pozostałym pracownikom.

Na etapie eksploracji i zapoznawania się ze zmianami istotne jest dalsze szkolenie szczególnie w formule warsztatowej, w której pracownicy sami wypracowują sposoby dostosowania się do zmieniającej się rzeczywistości. Na poziomie aktywnego uczenia się przechodzimy do silnego komunikowania benefitów oraz w fazie adopcji do utrwalania zmian poprzez nagradzanie i wyróżnianie jej liderów spośród pracowników. Komunikujemy również efekty płynące ze zmian dla całej organizacji.

Na poziomie budowania świadomości zmiany można wykorzystywać narzędzia takie jak: informacje od zarządu, maile i newslettery, firmowe kanały wideo i kanały społecznościowe wspierane nowoczesnymi technologiami zdalne spotkania firmowe (town hall meetings). Możemy tu również wykorzystać badania przeprowadzone na klientach i otoczeniu zewnętrznym, aby wesprzeć informacje dotyczące oczekiwań rynku w stosunku do organizacji.

Na drugim etapie komunikacji zmiany możemy wykorzystać narzędzia on-line: przewodniki po zmianie, wideoporadniki, wywiady z kluczowymi osobami w organizacji, infografiki i mailingi do pracowników oraz w wersji stacjonarnej plakaty informacyjne. Na kolejnym etapie możemy przechodzić do grup focusowych, warsztatów i szkoleń. Na ostatnim etapie mamy do wykorzystania rozmowy one-to one, coaching dla liderów oraz grupy projektowe, jak również badania pracownicze pokazujące końcowe efekty zmiany.

Opisane narzędzia stanowią jedynie część dostępnych sposobów w temacie komunikacji zmiany. Do tych narzędzi możemy dokładać inne, takie jak gry, aplikacje czy wydarzenia firmowe. Będą one miały jednak ograniczone znaczenie na pierwszym etapie walki ze skutkami pandemii. Najbardziej istotne jest to, aby pamiętać, że od komunikacji jednostronnej, w której zarząd komunikuje wizję zmian i kaskaduje ją do pracowników niższego szczebla, przechodzimy do komunikacji opartej na budowaniu zaangażowania i dialogu z pracownikami poprzez narzędzia umożliwiające interakcję.

Innym często przywoływanym w zmianie modelem komunikacji jest trójfazowy model wprowadzania zmian Kurta Lewina, polegający na rozmrażaniu, wprowadzeniu zmian
i ponownym zamrażaniu. Rozmrożenie to proces identyfikowania obecnych oraz pożądanych zachowań. Analizujemy różnice pomiędzy stanem istniejącym a stanem pożądanym. Komunikacja na tym etapie jest dyrektywna i związana z pokazaniem nieuchronności zmiany. Zmiana (Changing/Moving) związana jest z rozwijaniem nowych zachowań, wartości i postaw. Wdrożenie zmiany odbywa się poprzez ułatwianie organizacji przyjęcia nowych zachowań: szkolenia, warsztaty, gry i symulacje. Konieczna jest tu ciągła ewaluacja osiągnięć.  Ostatnim etapem jest ponowne zamrożenie (Refreezing). Oznacza ono utrwalenie nowych zachowań grupowych, wartości i postaw. Zamrożenie jest zwykle osiągane przez system nagradzania zachowań zgodnych ze zmianą, edukację i ciągłą komunikację pożądanych postaw.

Mapowanie interesariuszy

Przygotowanie do zmiany powinno obejmować identyfikację kluczowych interesariuszy wraz z określeniem ich opinii i postaw oraz dobór najważniejszych argumentów. Bardzo ważne jest zidentyfikowanie liderów zmian, które jest zależne zwykle od dwóch czynników: postrzegane przez pracowników poziomu osobistego ryzyka w zmianie oraz poziomu niezadowolenia z obecnej sytuacji. Największą chęć do zmian będą wykazywały osoby niezadowolone z obecnego stanu rzeczy, postrzegające przy tym zagrożenia płynące ze zmiany dla siebie, jako stosunkowo niewielkie. Ważne dla całego procesu jest jednoczesne ustalenie spójnej komunikacji wśród osób reprezentujących na zewnątrz interesy całej organizacji.

Podchodząc do komunikacji zmiany warto zwrócić uwagę  na wszystkie kanały komunikacji , odwołać się do symboli i języka obowiązującego  w grupie docelowej, a także zbudować wiarygodność np. pokazując wyniki czy wspierając się wypowiedziami eksperckimi. . Istotne jest zidentyfikowanie i wykorzystywanie największej korzyści, która może przemawiać na rzecz zmiany.  Niezwykle ważna jest również komunikacja zrozumienia dla emocji, jakie towarzyszą pracownikom w nowej sytuacji To, o czym często liderzy zapominają to również komunikacja rzeczy, które w organizacji pozostaną niezmienne, czyli np. odwołanie się  do wspólnie wypracowanych  wartości oraz wspólnie  odniesionych sukcesów całego zespołu.

Ze względu na duże emocje towarzyszące trudnym decyzjom podejmowanym przez zarządy oraz wzmożoną pracę zespołów ds. komunikacji wewnętrznej, w wprowadzeniu komunikacji zmiany przydaje się również spojrzenie na organizację z zewnątrz. Warto pomyśleć i wykorzystać zewnętrznych konsultantów do wsparcia wewnętrznego teamu komunikacji. Najlepiej zaangażować ich na etapie tworzenia planu działań i jego akceptacji przez Zarząd.

Każda zmiana organizacyjna wymaga nie tylko planowania, ale również zatwierdzenia odpowiedniego budżetu na realizację procesu zmiany. Proces biznesowy w zmianie to jedno, ale istotna jest również komunikacja całego procesu. Zespół komunikacji powinien być obecny przy wszystkich zebraniach komitetu sterującego zmianą.

Wykorzystanie kanałów komunikacji on-line

Rozprzestrzeniająca się epidemia koronawirusa wymusza na firmach zmianę sposobu funkcjonowania oraz komunikacji zarówno z pracownikami, jak i otoczeniem zewnętrznym. Przedsiębiorstwa mają świadomość konieczności wprowadzenia zmian, pozwalających im na kontynuowanie pracy. Dlatego dążą do dostosowania się do potrzeb rynkowych, czyli w miarę możliwości przeniesienia swojej działalności do internetu oraz wdrożenia systemów wspierających pracę zdalną. Poszukują nowych kanałów, dzięki którym będą mogli docierać do klientów, interesariuszy, pracowników oraz zapewnić ciągłość biznesu.

„Firma przede wszystkim powinna skupić się na komunikacji poprzez dostępne kanały: You Tube, Facebook, LinkedIn lub stronę internetową, gdzie może prezentować swoje produkty, komunikować o bieżących działaniach oraz budować świadomość marki. Przedsiębiorstwo powinno również rozważyć wykorzystanie profesjonalnych narzędzi do prowadzenia spotkań online zarówno z klientami, interesariuszami, jak i pracownikami. Przydatnymi aplikacjami są GetResponse Webinary, ClickMeeting, Slack, Asana czy Zoom Meeting. Ponadto w komunikacji wewnętrznej świetnie sprawdzą się systemy do komunikacji zespołowej, Intranet, mailing, sieć VPN, oraz oprogramowanie CRM. Narzędzia te usprawnią funkcjonowanie firmy i umożliwią pracę zdalną. Wszystkie te kanały mogą być również wykorzystane w komunikacji zmiany z otoczeniem wewnętrznym i zewnętrznym organizacji” – tłumaczy Iwona Kubicz, Prezes Procontent Communication.

Wspólny cel

W zmianie warto również myśleć o jednoczeniu zespołu i poszukiwaniu wspólnego celu. Taką rolę mogą odgrywać działania pomocowe i CSR organizacji. Już dziś przedsiębiorstwa mimo strat biznesowych, chętnie włączają się w walkę z epidemią koronawirusa. Wśród nich są zarówno duże oraz średnie firmy, jak i te małe, lokalne. Ich solidarna walka o pomoc polskiej służbie zdrowia dowodzi, że działania z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu mogą pomagać organizacjom również wewnętrznie w utrzymaniu przez nie poczucia wspólnoty, motywacji do działania i sensu istnienia organizacji.

„Zmiany są zarówno szansą m.in. na wykreowanie wizerunku marki, zoptymalizowanie kosztów działalności, jak i ogromnym wyzwaniem – mogą spowodować redukcję etatów, spadek wartości marki bądź utratę klientów. Niekiedy są jednak konieczne do dalszego funkcjonowania organizacji. Należy uświadomić sobie potrzebę ich wprowadzenia, znaleźć alternatywne rozwiązania organizacyjne i komunikacyjne oraz wdrożyć je w życie. Działania te pozwolą na kontynuowanie biznesu” – podsumowuje Iwona Kubicz, Prezes Procontent Communication.

Źródło: Procontent Communication.