Bank ziemi programu Mieszkanie Plus się powiększy

benjamin-davies-260884-unsplash
Projekt nowelizacji ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości (KZN) został skierowany przez rząd do Sejmu. Celem nowelizacji jest przyspieszenie realizacji funkcjonującego obecnie programu Mieszkanie Plus.

Rządowy program Mieszkanie Plus zastąpił program Mieszkanie dla Młodych. Różnica pomiędzy programami jest znacząca, gdyż Mieszkanie dla Młodych było związane z możliwością zakupu mieszkania, natomiast funkcjonujący obecnie program Mieszkanie Plus wspiera rynek mieszkań na wynajem. Za dostępność mieszkań do wynajęcia w ramach inwestycji objętych programem odpowiada rząd oraz samorządy przy współpracy z deweloperami.

Program Mieszkanie Plus

Beneficjentami programu Mieszkanie Plus mogą zostać osoby, których dochody są za wysokie, aby mogły one starać się o przyznanie mieszkania komunalnego od gminy, ale równocześnie zbyt niskie, aby otrzymały w banku kredyt hipoteczny.
W ramach programu Mieszkanie Plus beneficjent może skorzystać z dwóch modeli. Pierwszym z nich jest wyłącznie wynajem mieszkania, bez możliwości uzyskania prawa własności lokalu. W drugim modelu najemca może przejąć mieszkanie na własność, jednak musi on liczyć się z dodatkową opłatą przez cały okres najmu. Proces przejęcia mieszkania na własność ma trwać od 15 do 30 lat.

Czym jest Krajowy Zasób Nieruchomości?

Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN) to instytucja, która powstała na mocy ustawy z dnia 20 lipca 2017 o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Krajowy Zasób Nieruchomości działa na podstawie ustawy i statutu. Do najważniejszych zadań, jakie spoczywają na KZN jest m.in. gospodarowanie nieruchomościami, które wchodzą w skład jego zasobu oraz podejmowanie działań, które mają na celu realizację inwestycji o charakterze mieszkaniowym. KZN ma także przyczyniać się do rozwoju budownictwa czynszowego w Polsce. KRZ odpowiada też za realizację programu rządowego Mieszkanie Plus. Siedziba biura Krajowego Zasobu Nieruchomości mieści się w Warszawie. KZN składa się z trzech departamentów: Departamentu Organizacyjnego, Departamentu Transakcyjnego oraz Departamentu Technicznego.
Obecnie rolę Prezesa pełni Bartłomiej Druziński , który został powołany przez Minister Rozwoju Jadwigę Emilewicz w dniu 19 marca 2020 roku.

Nowelizacja ustawy – co ma na celu?

Projekt nowelizacji ustawy o KZN ma na celu przyspieszenie procesu realizacji inwestycji powstających w ramach rządowego programu. Głównym celem nowelizacji jest, aby proces pozyskiwania gruntów pod budowę nieruchomości mógł przebiegać sprawniej.
Krajowy Zasób Nieruchomości funkcjonuje na podstawie ustawy z września 2018 roku, która mówi o gromadzeniu nieruchomości należących do Skarbu Państwa. Nieruchomości te mają być zarządzane w taki sposób, aby zwiększyła się na polskim rynku dostępność mieszkań do wynajęcia atrakcyjnych cenowo.

Budowa banku ziemi w Krajowym Zasobie Nieruchomości

Na chwilę obecną założenia rządu odnośnie budowania banku ziemi KZN nie posuwają się na tyle szybko, jak szacowano. W zasobach Krajowego Zasobu Nieruchomości znajduje się obecnie około 1 tys. hektara gruntów budowlanych, na których może powstać około 60 tysięcy lokali mieszkalnych na wynajem. Gruntów jest w dalszym ciągu zbyt mało, aby rząd mógł realizować inwestycje w ramach programu „Mieszkanie Plus” w takim tempie, jakie początkowo zakładał.

Założenia projektu nowelizacji ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości

Projekt nowelizacji ustawy o KZN złożony przez rząd do Sejmu zakłada, że spółki należące do Skarbu Państwa będą miały w obowiązku przekazywać cyklicznie wykaz nieruchomości do Krajowego Zasobu Nieruchomości. Wykazy takie mają obejmować nieruchomości, którymi spółki te gospodarują. W sytuacji, kiedy Krajowy Zasób Nieruchomości przejmie grunt od spółki, zapłaci jej kwotę, na jaką grunt ten zostanie wyceniony przez rzeczoznawcę majątkowego.
Rząd chce ponadto, aby Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa i Agencja Mienia Wojskowego otrzymywały 90% udziału w dochodach, które byłyby uzyskiwane ze zbycia nieruchomości przejętych do Krajowego Zasobu Nieruchomości.
Z obowiązku przekazywania gruntów do zasobu Krajowego Zasobu Nieruchomości mają być zwolnione Lasy Państwowe.

Redakcja
Komercja24.pl

Warszawskie wolaRE modelowym osiedlem mieszkaniowym

deborah-cortelazzi-615800-unsplash
wolaRE, inwestycja na warszawskiej Woli, spełnia wszystkie aspekty modelowego osiedla. Poza doskonałą lokalizacją jest dopasowana do okolicy i dobrze zaprojektowana. Realizujący ją deweloper, BPI Real Estate Poland, wraz z zespołem architektów zaprojektował osiedle z myślą o potrzebach przyszłych mieszkańców. Główny nacisk położono na funkcjonalność, zarówno mieszkań, jak i części wspólnych budynku.

O wyborze miejsca zamieszkania w pierwszej kolejności decyduje lokalizacja. Kolejne najważniejsze atuty dla kupujących to plan mieszkania, jego funkcjonalność jak i projekt całej nieruchomości. Wszystkie te cechy spełnia inwestycja wolaRE, którą BPI Real Estate Poland buduje w Warszawie przy ul. Ostroroga 21. Jest to nowoczesny 6-piętrowy budynek, którego architektura została dopasowana do zabudowy dzielnicy. Znajduje się w nim 231 dobrze zaprojektowanych mieszkań uwzględniających różne potrzeby przyszłych mieszkańców. W budynku powstaną lokale mieszkaniowe o powierzchni od 28 mkw. do 83 mkw. oraz 7 lokali usługowych.

– wolaRE to przemyślany i wielofunkcyjny projekt, który łączy w sobie wygodę i nowoczesność. Dogodna lokalizacja i przemyślany projekt inwestycji sprawiają, że przyszli mieszkańcy zyskają wygodną przestrzeń do życia – powiedział Wojciech Smolak, Dyrektor Departamentu Sprzedaży i Marketingu.

Głównym celem architektów było zaprojektowanie przestrzennych, dobrze doświetlonych i wygodnych w codziennym funkcjonowaniu mieszkań. Na rynku nadal utrzymuje się trend otwartych powierzchni, ze zredukowaną przestrzenią komunikacji, zarówno w mieszkaniach, jak i częściach wspólnych. – Klienci preferują mieszkania, w których ważne jest funkcjonalne wykorzystanie przestrzeni zaprojektowanej pod konkretne potrzeby. 3-4 osobowej rodzinie łatwiej żyje się w 3-pokojowym mieszkaniu o tej samej powierzchni, co 2-pokojowe – powiedział Paweł Światłowski, architekt Brit Plan.

Na rynku nadal najbardziej popularne są mieszkania z aneksem lub otwarta kuchnią. Aktualnym trendem jest redukcja przestrzeni komunikacji na rzecz miejsca na przechowywanie. Stąd zadaniem architektów wolaRE było przemyślane rozplanowanie ścian i wykorzystanie wszelkich powstających wnęk w wyniku np. rozprowadzenia szybów wentylacyjnych na miejsce pod zabudowy stałe i szafy wnękowe. – Naszym zadaniem było rozplanowanie mieszkań, aby jak najwięcej z nich miało salon zwrócony na południe, wschód lub zachód. Postawiliśmy na otwarte kuchnie oraz duże okna dobrze doświetlające pokoje dzienne. Z kolei sypialnie planowaliśmy od północy lub wschodu i na planie prostokąta, aby ułatwić przyszłym mieszkańcom ich urządzenie – dodaje Paweł Światłowski.

Budowa wolaRE rozpoczęła się w grudniu 2018 r. i przebiega zgodnie z planem. Obecnie realizowane są prace wykończeniowe i instalacyjne a status sprzedaży mieszkań wynosi 80%. Zakończenie realizacji inwestycji przewidziano na IV kwartał 2020 r.

Inwestycja wolaRE jest trzecią inwestycją BPI Real Estate Poland realizowaną na warszawskiej Woli.

W Centrum Handlowym NoVa Park w Gorzowie Wielkopolskim nowy najemca rozpoczął działalność

NoVa Park (1)

W środę 29 kwietnia w Centrum Handlowym NoVa Park w Gorzowie Wielkopolskim nastąpiło otwarcie supermarketu SPAR, który po rebrandingu i remodelingu zastąpił markę Piotr i Paweł. To pierwszy sklep pod szyldem SPAR o powierzchni powyżej 1000 metrów kw. w Gorzowie Wielkopolskim.

U podstaw wartości, którymi kieruje się SPAR jest zapewnienie nie tylko szerokiego wyboru zawsze świeżych produktów, również lokalnych producentów, ale także najwyższej jakości obsługi, w konkurencyjnej cenie. W supermarkecie SPAR klienci NoVa Park będą mogli zakupić najwyższej jakości wędliny, mięsa oraz sery, zawsze świeże owoce i warzywa, wypiekane na miejscu, ciepłe i pachnące pieczywo, dania gotowe, ciasta i torty. Sklepy SPAR słyną również z szerokiego asortymentu produktów BIO – naturalnych oraz dopasowanych do diet bezglutenowych, bezlaktozowych, wegańskich i wegetariańskich.

„Cieszymy się, że w NoVa Park otworzył się supermarket sieci SPAR. Mieszkańcy Gorzowa i okolic będą mieli teraz dostęp do szerokiego asortymentu wysokiej jakości produktów spożywczych, które z pewnością spełnią ich oczekiwania i potrzeby” – mówi Anna Krajczyńska, starszy specjalista ds. marketingu NoVa Park.

Supermarket po rebrandingu i remodelingu zajmuje powierzchnię ponad 1100 metrów kw. Sklep SPAR znajduje się na poziomie 0, w sąsiedztwie salonu KiK.

Fabian Kowalewski dołączył do Peakside Capital Advisors

photo: Dariusz Iwanski phone: 0048 601 362 305 www.iwanski.com.pl foto.iwanski@yahoo.com photo.iwanski@yahoo.com

Do zespołu Peakside Capital Advisors w Polsce dołączył Fabian Kowalewski. Z branżą logistyczną i magazynową związany jest od blisko 15 lat. W Peakside objął stanowisko Leasing & Development Director Industrial Market i będzie odpowiedzialny za budowę portfela nieruchomości magazynowo-industrialnych.

Fabian Kowalewski posiada wieloletnie doświadczenie w branży logistycznej i magazynowej. Jego umiejętności mają kluczowe znaczenie dla funduszu, którego głównym wyzwaniem jest wejście na rynek nieruchomości magazynowo-industrialnych. Firma planuje budowę portfolio zróżnicowanych obiektów, w tym między innymi typu Small Business Unit oraz magazynów dedykowanych obsłudze sektora e-commerce.
Fabian ma bardzo duże doświadczenie i umiejętności, których potrzebujemy w Peakside. Wierzę, że wspólnie osiągniemy cel związany z budowaniem naszej pozycji na polskim rynku nieruchomości magazynowo-industrialnych – powiedział Roman Skowroński, dyrektor zarządzający Peakside Capital Advisors w Polsce.

Przed dołączeniem do Peakside Fabian Kowalewski jako Associate Director związany był z Interbiuro Sp. z o.o. oraz Panattoni Europe, gdzie zajmował stanowisko Business Development Managera. Wcześniej swoje doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. w DB Schenker Polska, Polfrost Internationale Spedition oraz Rand Transport Logistics.
Fabian Kowalewski jest absolwentem Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu w Szczecinie oraz University of Sydney, najstarszej australijskiej uczelni wyższej, gdzie studiował na kierunku „International Business”. Ukończył także kierunek „Economy of Services” na London Business School.

OSHEE wsparło strażaków walczących z pożarem w Biebrzańskim Parku Narodowym

joshua-sortino-215039-unsplash
Po wielu dniach dramatycznej walki z największym pożarem w historii Biebrzańskiego Parku Narodowego, sytuację udało się opanować. Firma OSHEE dostarczyła napoje izotoniczne dla ponad 350 strażaków i innych osób, które wzięły udział w akcji ratowniczej.

Podczas gdy cały świat żył kolejnymi doniesieniami o pandemii koronawirusa, Polską wstrząsnęła wiadomość o wielkim pożarze na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Ogień objął tysiące hektarów najcenniejszych przyrodniczo terenów naszego kraju. Do gaszenia pożaru wyruszyły setki ratowników z wielu województw. W akcji gaśniczej wzięło udział 38 zastępów Straży Pożarnej, ponad 350 strażaków, 50 żołnierzy WOT, leśnicy, policja, Straż Graniczna i okoliczni mieszkańcy. W geście solidarności, firma OSHEE postanowiła dostarczyć im napoje izotoniczne.

Kwestia ochrony środowiska naturalnego jest szczególnie bliska koncernowi, gdyż jedną z jego flagowych marek jest woda mineralna Kinga Pienińska. Źródło Kingi znajduje się na terenie innego parku narodowego- Pienińskiego.

Ten straszliwy pożar został wywołany przez działanie człowieka. Dlatego tak ważne jest aby szerzyć świadomość wagi ochrony środowiska naturalnego w trosce o zdrowie obecnego i przyszłych pokoleń.

Francuski deweloper Bouygues Immobilier rusza z nowa inwestycja w Warszawie

Bouygues Immobilier_osiedle Lumea_Warszawa_wizualizacja_03
Bouygues Immobilier zapowiada nowe osiedle na warszawskim Bemowie. Lumea wyróżni się nowoczesnym i kameralnym klimatem, minimalistyczną stylistyką i roślinami na ścianach, a przede wszystkim szerokim wyborem mieszkań, które właśnie trafiły do sprzedaży.

Osiedle Lumea (ul. Batalionów Chłopskich) stworzą dwa 4-piętrowe budynki wielorodzinne. Zaplanowano w nich w sumie 140 mieszkań o wielkości od 27 do 109 mkw. Będą to mieszkania o różnym układzie: od 1 do 4 pokoi. Ich sprzedaż właśnie się rozpoczęła.

Wszystkie mieszkania na wyższych kondygnacjach zaprojektowano z balkonami lub loggiami. Z kolei na parterze przewidziano ogródki. Dodatkowo, w części lokali duże okna ukształtowane są w formie wykuszy. – Dają one ciekawe możliwości. Można w nich zorganizować kącik czytelnika, mały ogród zimowy albo miejsce do pracy zdalnej – wymienia Cezary Grabowski, dyrektor sprzedaży i marketingu Bouygues Immobilier Polska.

 

W podziemiach znajdzie się hala garażowa na 120 miejsc pojedynczych i 8 rodzinnych. Zaplanowano także miejsca naziemne, w tym dla osób niepełnosprawnych. W budynkach przewidziano pomieszczenia na rowery, a przed nimi – rowerowe stojaki. Osiedle będzie monitorowane. Dostęp do budynków odbywać się będzie przy pomocy kodów i kart zbliżeniowych.

 

Budowa osiedla Lumea powinna rozpocząć się jeszcze w tym roku, a jej planowany termin zakończenia przypada na drugi kwartał roku 2022. Będzie to już szósta inwestycja Bouygues Immobilier na Bemowie. Z pozostałych pięciu jedna jest w budowie – Villa de Charme, a reszta jest ukończona: Jardin Bemowo, Accent Eco, Accent Vert i Villa L’azur. Firma działa na polskim rynku od 2001 roku i od tego czasu zrealizowała 45 inwestycji w Warszawie, Poznaniu i we Wrocławiu – łącznie na ponad 6100 mieszkań.

Deweloper 7R inwestuje w inteligentne dachy

default

7R, polski deweloper powierzchni magazynowych, wdraża nową technologię do zarządzania ryzykami dachów płaskich. Platforma „Inteligentny Dach”, opracowana przez firmę Sense Monitoring, pomaga zapobiegać przeciążeniom dachu alarmując z wyprzedzeniem zarządcę budynku o potencjalnym niebezpieczeństwie. 7R zastosuje system w kompleksie logistycznym 7R Park Gdańsk II w Kowalach, gdzie docelowo monitorowany dach przykryje ponad 60 000 mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej.

Dachy płaskie nieruchomości przemysłowych i magazynowych narażone są na zmienne warunki atmosferyczne, takie jak ulewny deszcz czy grad. Aby móc w pełni wyeliminować zagrożenia wynikające z potencjalnych przeciążeń, firma Sense Monitoring opracowała narzędzie webowe, które łączy w sobie kluczowe funkcjonalności do zarządzania wielkopowierzchniowymi dachami.

Chcemy dostarczać naszym klientom najlepsze na rynku rozwiązania w zakresie utrzymania budynków wielkopowierzchniowych. W obecnych czasach, kiedy zmiany klimatyczne często wywołują gwałtowne zjawiska pogodowe, na znaczeniu przybiera możliwość zwinnego i zdalnego zarządzania nieruchomościami. Jesteśmy przekonani, że technologia firmy Sense Monitoring doskonale się sprawdzi. Dostęp do danych kluczowych dla bezpieczeństwa pracowników oraz zasobów materialnych składowanych w budynku zapewni naszym najemcom komfort w prowadzeniu codziennej działalności. My z kolei będziemy mogli zdalnie monitorować sytuację, aby reagować z wyprzedzeniem i efektywnie zarządzać całą siecią naszych budynków,

mówi Maciej Krawiecki, Head of Leasing w 7R.

Platforma Inteligentny Dach to rozwiązanie PropTech odpowiadające na potrzeby nieruchomości magazynowych. Zbiera, analizuje i archiwizuje dane przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. W razie zagrożenia powiadamia użytkownika o konieczności podjęcia środków bezpieczeństwa w danym budynku.

Współpraca z 7R to kolejny krok w naszej strategii rozwoju upowszechnienia monitoringu konstrukcji dachu wśród największych deweloperów. Jesteśmy przekonani, że rozwiązanie, które tworzymy, staje się nowym standardem dla budynków wielkopowierzchniowych,

dodaje Tomasz Dudek, wiceprezes Sense Monitoring.

Prologis – wyniki za Q1 w Polsce, CEE i na świecie

DeathtoStock_Wired3
Zarząd Prologis podkreślił, że wchodząc w okres COVID-19 spółka miała silną pozycją, dobrą płynnością finansową i zdolnością kredytową. Oczekuje się, że wysoka jakość portfolio Prologis, szeroka baza klientów firmy i silny bilans pozwoli firmie poradzić sobie z zawirowaniami wynikającymi z COVID-19 również w kolejnych miesiącach 2020 roku. Skutki pandemii będą zróżnicowane w zależności od regionu. W Europie, w związku ze zmianami w dynamice popytu i podaży, poziom zajętości może spaść o 130 punktów bazowych. W pierwszym kwartale 2020 roku Prologis co prawda odnotował wyższy, niż oczekiwano, wzrost stawek czynszu, ale prognozy na ten rok przewidują raczej stabilny wzrost w tym zakresie.

Warto odnotować:

  • Klienci Prologis z sektora spożywczego, napojów oraz artykułów bieżącej konsumpcji odnotowują znaczny wzrost zapotrzebowania na powierzchnie magazynowe, natomiast firmy oferujące odzież, artykuły sportowe, artykuły gospodarstwa domowego i meble spodziewają się spadku popytu.
  • Prologis zamierza kontynuować prace nad inwestycjami spekulacyjnymi, co do których podjął już pełne zobowiązania oraz nad obiektami build-to-suit (BTS), na które umowy zostały już podpisane. Obecnie na całym świecie Prologis ma w budowie 30 projektów BTS, a wszyscy klienci podtrzymują intencję przejęcia ukończonych budynków w ramach uprzednio uzgodnionego harmonogramu. Dotyczy to także trzech projektów BTS budowanych w Niemczech, we Włoszech oraz w Polsce.
  • Spółka zakłada zmniejszenie zapotrzebowania na powierzchnie magazynowe w trzecim kwartale, ale przewiduje, że środowisko operacyjne zacznie wracać do normy pod koniec roku.

Prologis Europe w skrócie

W europejskim portfolio Prologis znajduje się obecnie 756 budynków o powierzchni 18,5 miliona metrów kwadratowych, ze wskaźnikiem zajętości na poziomie 96%. Europejska działalność inwestycyjna Prologis w pierwszym kwartale obejmowała łącznie 106 384 metry kwadratowe, z czego 84,1% stanowiły projekty typu built-to-suit zlokalizowane na kluczowych rynkach w pobliżu głównych ośrodków konsumpcji.

Europa Centralna – główne wskaźniki na dzień 31 marca 2020: 

Działalność operacyjna

  • Całkowita wielkość portfolio w regionie CE to 4,2 miliona metrów kwadratowych (Polska, Czechy, Słowacja i Węgry), w tym 1,9 miliona metrów kwadratowych w Polsce.
  • Utrzymuje się stabilny, 95% poziom zajętości portfolio, w Polsce kształtuje się on na poziomie 93%.
  • Podpisano umowy na ponad 386 000 metrów kwadratowych, co oznacza wzrost o 35% w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Umowy zawarte na polskim rynku stanowiły 53% podpisanych kontraktów w regionie (206 700 metrów kwadratowych).

Działalność inwestycyjna 

  • W CE nie wstrzymano żadnej inwestycji Prologis.
  • W Europie Środkowej w budowie jest obecnie 5 obiektów magazynowych o łącznej powierzchni 160 000 metrów kwadratowych: w Polsce (Prologis Park Janki, Prologis Park Ruda Śląska), w Czechach (Prologis Park Prague-Uzice) i na Węgrzech (Prologis Park Budapest-Harbor).
  • Budynek 3 o powierzchni 37 800 metrów kwadratowych w Prologis Park Nitra został sprzedany firmie, która wcześniej nabyła, położone w tym samym Parku, budynki 1 oraz 2.

Działalność charytatywna

Fundacja Prologis uruchomiła 5 milionów dolarów na wsparcie organizacji walczących z pandemią COVID-19 na całym świecie, które skupiają się w szczególności na dostarczeniu żywności najbardziej potrzebującym oraz na niesieniu pomocy środowiskom medycznym, które w drastyczny sposób  zostały dotknięte sytuacją. Więcej tutaj.

Źródła danych:

  • Globalne wyniki spółki Q1 2020  (dokument dostępny w języku angielskim)
  • Prologis przekazuje aktualne dane na temat swojej działalności (materiał z dnia 6 kwietnia 2020 r.)
  • Seria raportów specjalnych poświęconych COVID-19 – analizy Działu Badań Prologis.
  • Prologis Sees Structural Changes to Logistics Real Estate in Wake of Coronavirus – podcast z Chrisem Catonem, Global Strategy & Analytics w Prologis (dostępny w języku angielskim).

 

Źródło: Prologis.

Wniosek o subwencję z Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju dostępny w bankowości internetowej dla firm Santander Bank Polska

analiza
Od wczoraj od godziny 18.00 w bankowości internetowej dla firm klienci Santander Bank Polska mogą złożyć wniosek o subwencję finansową przewidzianą w Tarczy Finansowej PFR. Bank udostępnia również specjalny serwis internetowy, na którym znajduje się m.in. kalkulator umożliwiający oszacowanie kwoty subwencji oraz informacje o wnioskowaniu.

Kto może składać wnioski?

Wnioski mogą składać mikro, małe i średnie firmy (zatrudniające od 1 do 249 pracowników), którym przynajmniej o 25% spadły przychody w związku z COVID-19. Duże przedsiębiorstwa, o skonsolidowanej sumie bilansowej powyżej 43 mln euro mogą wnioskować o rozwiązania pomocowe bezpośrednio w Polskim Funduszu Rozwoju („PFR”).

Do mikro, małych i średnich firm trafią subwencje o wartości 75 mld zł., z czego nawet 75% może być pomocą bezzwrotną, po spełnieniu odpowiednich warunków.

W kilku prostych krokach

Klienci korzystający z usług bankowości elektronicznej Mini Firma internet lub Moja Firma Plus internet znajdą odpowiedni wniosek w zakładce Twoje Sprawy. Klienci korzystający z bankowości elektronicznej iBiznes24 internet znajdą go, klikając w Obsługa klienta, następnie Wnioski -> Rejestracja -> Tarcza Finansowa PFR (wniosek Obsługowy). We wniosku należy podać między innymi wysokość obrotów gospodarczych w wybranych miesiącach oraz liczbę zatrudnionych pracowników w przeliczeniu na pełen etat. Bank poinformuje swoich klientów o wydanej przez PFR decyzji oraz kwocie przyznanego finansowania. Procedura wnioskowania o subwencję jest zautomatyzowana i realizowana drogą elektroniczną.

Bezpłatne wnioskowanie o subwencje

Wniosek będzie weryfikowany przez PFR w oparciu o warunki Programu, na podstawie m.in. danych z ZUS (zatrudnienie), Ministerstwa Finansów (m.in. przychód ze sprzedaży za poprzedni rok obrotowy dla MŚP) i na tej podstawie PFR wyliczy wysokość subwencji. Ważne, aby wnioskujący o subwencję złożyli deklarację VAT, co pozwoli na jej przetworzenie i zatwierdzenie przez Ministerstwo Finansów.

Bank będzie pośredniczyć w zawieraniu umowy z klientami i realizować wypłaty, a sam wniosek, odwołania i reklamacje będą rozpatrywane przez Polski Fundusz Rozwoju. Ewentualne odwołanie także będzie można złożyć w bankowości internetowej dla firm Santander Bank Polska.

Zdolność kredytowa nie jest warunkiem udzielenia wsparcia. Wnioskowanie o subwencje jest bezpłatne, bank nie pobierze żadnych opłat za obsługę tego procesu.

Na co można przeznaczyć wsparcie?

Firmy będą mogły przeznaczyć subwencje na pokrycie kosztów prowadzonej działalności gospodarczej: m.in. większość kosztów stałych i codziennych niezbędnych dla prowadzonej działalności, wypłatę wynagrodzeń dla pracowników, opłacenie czynszu, spełnienie świadczeń z umów zawartych z kontrahentami. Z subwencji można również spłacać kredyty, przy czym na przedterminową spłatę kredytów maksymalnie można przeznaczyć do 25% wysokości otrzymanego wsparcia. Dodatkowo, finansowanie z Tarczy PFR można łączyć z innymi rodzajami wsparcia związanymi z COVID-19, takimi jak zwolnienie ze składek ZUS i świadczenie postojowe.

Program Tarcza Finansowa PFR jest finansowany i realizowany przez Polski Fundusz Rozwoju.

Pandemia odciska się piętnem na globalnym rynku nieruchomości komercyjnych

Simon Rubinsohn_RICS Chief Economist (1)

Zgodnie z raportem RICS, Global Commercial Property Monitor, za pierwszy kw. 2020 r., wskaźniki nastrojów najemców i inwestorów na rynku globalnych nieruchomości zaznaczyły zdecydowane spadki, w następstwie rozwoju pandemii COVID-19 na świecie.

Zaufanie najemców do rynku pogorszyło się w ciągu ostatnich trzech miesięcy w 33 na 34 uwzględnione w ankiecie kraje, proporcjonalnie w tej samej liczbie państw odnotowane zostały negatywne odczyty kluczowych wskaźników badania. Wskaźnik sentymentu najemców (OSI) RICS spadł średnio o 28 punktów na wszystkich badanych rynkach od ostatniego kwartału 2019 r., do średniego salda netto -27.

Ten sam trend jest widoczny również wśród inwestorów. Zaufanie spadło we wszystkich badanych krajach. Wskaźnik sentymentu inwestorów (ISI) RICS znajduje się obecnie w ujemnym obszarze na niemal wszystkich badanych rynkach oprócz trzech, spadając średnio o 24 punkty w porównaniu do czwartego kwartału 2019 r., do salda netto -18.

Długofalowe perspektywy dla rynku nieruchomości jeszcze bardziej pesymistyczne

Zarówno inwestorzy, jak i najemcy obawiają się, że nie jesteśmy jeszcze świadkami najgorszego, jeśli chodzi o wpływ pandemii na globalny sektor nieruchomości. Wskaźniki badania odnoszące się do prognoz w dłuższym okresie pokazują o wiele wyraźniejszą zmianę. Spoglądając na oczekiwania uczestników ankiety wobec nadchodzących dwunastu miesięcy, zarówno w przypadku wartości kapitałowych, jak i czynszu, odczyt salda netto spadł o ponad 50 punktów od poprzedniego kwartału.

Najwięszke spadki zaufania na dotychczas najbardziej optymistycznych rynkach

Na poziomie poszczególnych państw te rynki, które przed COVID-19 odnotowywały gwałtownie rosnące oczekiwania, najbardziej odczuły spadek zaufania. Największa zmiana prognoz wartości kapitałowych (w ujęciu bilansowym netto) miała miejsce w Portugalii (-90), Grecji (-89) i na Węgrzech (-88). Natomiast na rynku nieruchomości w Hongkongu, który wcześniej znajdowal się pod presją niepokojów politycznych, odnotowano ‘jedynie’ 13-punktowe pogorszenie prognoz wartości kapitałowych w porównaniu z poprzednim kwartałem. Zdecydowany spadek zaufania miał miejsce w Stanach Zjednoczonych (saldo netto o -72 punkty), podobnie w Japonii (-67), Indiach (-60), Singapurze (-65), Francji (-58) i Niemczech (-56). Mniej drastyczne zmiany były widoczne w Holandii (-38), Zjednoczonych Emiratach Arabskich (-31), Wielkiej Brytanii (-30) oraz Szwajcarii (-27), odzwierciedlając po części zróżnicowane scenariusze rozwoju pandemii, jak i zastosowane przez poszczególne rządy ograniczenia w funkcjonowaniu gospodarek.

Zmiana nastrojów w sektorze biurowym najbardziej widoczna w konsekwencji zmiany sposobu wykonywania pracy

Wyniki ankiety RICS są różne dla poszczególnych sektorów nieruchomości. Podczas gdy handel detaliczny został najbardziej dotknięty skutkami globalnego zamrożenia gospodarki, pogorszenie nastrojów było najbardziej widoczne w sektorze biurowym. Dotyczy to zarówno OSI, który spadł o 35 punktów, jak i ISI, który spadł o 29 punktów.

 

W przypadku nieruchomości przemysłowych odczyty kluczowych wskaźników spadły w negatywny obszar w obu segmentach rynku (najmu i inwestycji), ale tylko w umiarkowanym stopniu. Otwarte odpowiedzi udzielone przez respondetów ankiety wskazują na rodzące się nowe schematy w zakresie poszczególnych sektorów ze zdecydowaną liczbą badanych podkreślającą rosnące znaczenie i zakres zdalnej pracy, zmniejszające zapotrzebowanie na powierzchnię biurową. Uczestnicy badania zwrócili także uwagę na przyspieszenie w strukturalnym trendzie w kierunku e-handlu, z prawdopodobnym rezultatem rosnącego zainteresowania powierzchnią logistyczną typu prime.

Simon Rubinsohn, główny analityk ekonomiczny RICS: „Było oczywistym, że wpływ COVID-19 na nastroje w sektorze nieruchomości komercyjnych nie będzie przyjemną lekturą, jednak erozja zaufania, którą obserwujemy, jest niezwykle silna. Jeszcze bardziej niepokojące, zarówno dla inwestorów, jak i najemców, jest to, że pełna cena kryzysu, jaką przyjdzie zapłacić przedsiębiorstwom i gospodarce, pozostaje wciąż niewiadomą. W obliczu tych warunków respondenci mają zdecydowaną jasność co do tego, że nie nastąpi szybkie odbicie gospodarki.

Choć trudno o uogólnienia, to wrogie środowisko sprawia, że tym bardziej niezbędne staje się wsparcie poszczególnych rządów, aby wesprzeć globalne ożywienie, gdy nastąpi odmrożenie gospodarki. Istnieje również ogromna potrzeba współpracy między właścicielami a najemcami nieruchomości aby sprostać wyzwaniom stawianym przez obecne okoliczności.

To, co zaczęło się jako kryzys zdrowia publicznego, przekształciło się w kryzys gospodarczy i będziemy świadkami dalszych strukturalnych i długookresowych zmian jako efekt pandemii. Widzieliśmy już jej wpływ na sprzedaż detaliczną, wraz ze zmianą, z konieczności, zachowania konsumentów, praca zdalna wpływa natomiast na sposób postrzegania powierzchni biurowych. Ciągły wzrost znaczenia e-handlu i zmiana łańcucha dostaw w kierunku „Just In Case” prawdopodobnie wywoła dalszą zmianę dynamiki inwestycji”.

RICS ‘Global Commercial Market Survey’, Q1 2020

 

  • Gwałtowne obniżenie nastrojów najemców i inwestorów odzwierciedla szkody wyrządzone globalnej gospodarce i sektorowi nieruchomości przez COVID-19.
  • Wskaźnik sentymentu najemców w badaniu RICS zaznaczył średni spadek o 28 punktów na całym świecie, podczas gdy wskaźnik sentymentu inwestorów spadł średnio o 24 punkty.
  • Zarówno inwestorzy, jak i najemcy, oczekują dalszego pogorszenia warunków rynkowych, w tym gwałtownego obniżenia wartości czynszów i wartości kapitałowych nieruchomości komercyjnych w ciągu najbliższych 12 miesięcy.
  • Sektor biurowy zaznaczył największy spadek zaufania uczestników ankiety w związku ze zmianą sposobu wykonywania pracy z biurowej na zdalną.
  • RICS apeluje o współpracę pomiędzy najemcami i wynajmującymi nieruchomości w czasie kryzysu.

 

Autorem raportu jest Simon Rubinsohn, główny analityk ekonomiczny RICS.

Czy będzie łatwiej o pozwolenia na budowę?

Develia-gdansk-osiedle-latarnikow

Polski Związek Firm Deweloperskich wystosował apel do samorządów i wojewodów o wsparcie przedsiębiorców i branży nieruchomości oraz pomoc w utrzymaniu miejsc pracy. Szczególnie istotne jest w tym przyspieszenie i uproszczenie procedur administracyjnych oraz podjęcie działań ułatwiających inwestorom przygotowanie i realizację projektów mieszkaniowych. Czy w związku z tym, deweloperzy spodziewają się, że trudności z uzyskaniem niezbędnych do budowy dokumentów będą rzeczywiście mniejsze niż dotychczas? Sondę przeprowadził serwis nieruchomości Dompress.pl.   

 

Mirosław Kujawski, członek zarządu Develia S.A.   

Trudno wyrokować na ile apel PZFD wpłynie na proces wydawania decyzji przez urzędy. Obecnie niemal każdy sektor gospodarki potrzebuje wsparcia, w szczególności transport, turystyka, czy szeroko rozumiane usługi. Potrzeba zmian legislacyjnych związanych z uproszczeniem procesu przygotowania i realizacji inwestycji istniała już wcześniej. Na ten moment najważniejsze jest, aby urzędy możliwie szybko wróciły do normalnej pracy i trybu wydawania decyzji na obecnych warunkach, bo to stanowi największy problem.

Zbigniew Juroszek, prezes Atal

Z punktu widzenia firmy deweloperskiej, szczególnie w obecnej sytuacji, niezwykle istotne jest utrzymanie płynności działania organów administracji oraz digitalizacja procedur. Obecnie czas potrzebny na dopełnienie formalnych kwestii, związanych z prowadzeniem inwestycji uległ wydłużeniu przez ograniczenia wynikające z braku możliwość bezpośredniego kontaktu m.in. w urzędach, w tym braku możliwości osobistego złożenia i odbioru dokumentów. Warto dodać, że jeszcze na długo przed pojawieniem się zagrożenia koronawirusem czynnik administracyjny był największym wyzwaniem dla podmiotów z sektora deweloperskiego. Nieprzewidywalność procedur, związanych z wydawaniem zgód i decyzji w urzędach, w tym pozwoleń na budowę czy użytkowanie, ma niekorzystny wpływ na sektor nieruchomości i jest największą barierą, z jaką od lat mierzy się branża. Niepewność w aspekcie administracyjnym bezpośrednio przekłada się na poziom oferty oraz koszty prowadzenia inwestycji.

Sebastian Barandziak, prezes zarządu Dekpol Deweloper

Liczymy na sprawną współpracę z administracją lokalną w zakresie uzyskiwania niezbędnych dokumentów. Mamy jednak nadzieję na usprawnienie procesu uzyskiwania decyzji i pozwoleń. To ważny punkt w realizacji całego procesu inwestycyjnego. Załatwienie formalności budowlanych ułatwiają nowe przepisy wchodzące w życie w ramach kolejnych wersji tarczy antykryzysowej, które m.in. odwieszają bieg terminów umożliwiając tym samym ubieganie się o stosowne pozwolenia. Przy staraniu się o pozwolenie na użytkowanie wystarczy proste zawiadomienie nadzoru budowlanego. Brak sprzeciwu w odpowiednim czasie (tzw. zgoda milcząca) oznacza zaakceptowanie wniosku. My ze swojej strony staramy się przestrzegać wszystkich procedur i wymagań.

Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic

Niestety nie spodziewamy się żadnych pozytywnych zmian. Przeciwnie, praca urzędów jest ograniczona, a uzyskanie decyzji i zezwoleń trwa jeszcze dłużej. Tymczasem tematem przewodnim nie jest niestety obecnie pomoc w usprawnieniu działalności firm.

Edyta Kołodziej, dyrektor sprzedaży i marketingu w Nickel Development

Pozyskiwanie dokumentów niezbędnych w procedurach budowlanych to bolączka, z którą sektor się mierzy już od dłuższego czasu, więc niezależnie od okoliczności działania PZFD są bardzo słuszne. Być może aktualna sytuacja będzie nareszcie tym argumentem przetargowym, który spowoduje pozytywną zmianę nastawienia po stronie urzędów. Bardzo na to liczymy i popieramy działania PZFD.

Małgorzata Ostrowska, członek zarządu i dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.

Przyspieszenie i uproszczenie procedur administracyjnych niewątpliwie byłoby ogromnym wsparciem dla naszej branży. Z badań realizowanych rokrocznie przez Polski Związek Firm Deweloperskich wynika, że żadne z największych, polskich miast nie może pochwalić się wydaniem wszystkich decyzji o warunkach zabudowy w ustawowym terminie. Tak było przed epidemią, a teraz oczekiwanie na jakiekolwiek dokumenty jeszcze bardziej się wydłużyło i dotyka to większość deweloperów. Nasza firma również tego doświadcza w większości miast, w których przygotowujemy swoje inwestycje. Wiele z nich mogliśmy uruchomić wiele miesięcy temu. Konieczność dodatkowych uzgodnień, raportów środowiskowych, operatów, znacznie wydłuża cały proces. Czasochłonne są także procedury uzyskania przyłączenia mediów. Na przykład w Osiedlu Villa Campina pod Ożarowem Mazowieckim, gdzie stawiamy ekologiczne, drewniane domy szeregowe z prefabrykatów, które prawie gotowe przyjeżdżają z należącej do nas fabryki w Tłuszczu, a sama budowa zajmuje tylko kilka  tygodni. Wykorzystując nową technologię, a zarazem ekologiczny i energooszczędny materiał i łatwość stawiania domu, niezależnie od warunków atmosferycznych, oszczędzamy na czasie budowy, jednak z powodów proceduralnych nie jesteśmy w stanie w równym stopniu skrócić czasu oczekiwania na możliwość zamieszkania.

Eryk Nalberczyński, dyrektor ds. sprzedaży w Lokum Deweloper

Branża budowlana stanowi bardzo ważną część gospodarki i daje zatrudnienie wielu pracownikom oraz podwykonawcom. Dlatego mamy nadzieję, że powrót do tzw. normalności będzie wiązał się z usprawnieniem pracy urzędów, by możliwe było jak najszybsze wydawanie decyzji niezbędnych dla sprawnego prowadzenia inwestycji.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest

Liczymy na to, że działania PZFD przysłużą się całej, naszej branży i wszyscy deweloperzy na tym skorzystają. Jak dotąd nie mieliśmy większych problemów z uzyskiwaniem dokumentów niezbędnych do realizacji naszych budów.

Wojciech Chotkowski, prezes zarządu Aria Development

Niestety w czasie epidemii działanie urzędów jest znacznie ograniczone. Sytuacja nadzwyczajna, z którą mamy do czynienia, wpływa na mniejszą efektywność działania administracji. Negocjujemy z urzędami, żeby jak najwięcej dokumentów przekazywać drogą elektroniczną.

Autor: Dompress.pl.

Prologis podsumowuje I kwartał w Europie Środkowej w 2020 roku

adeolu-eletu-38649-unsplash
Prologis, światowy lider nieruchomości logistycznych, 21 kwietnia ogłosił wyniki za pierwszy kwartał 2020 roku. Zarząd Prologis podkreślił, że wchodząc w okres COVID-19 spółka miała silną pozycją, dobrą płynnością finansową i zdolnością kredytową. Oczekuje się, że wysoka jakość portfolio Prologis, szeroka baza klientów firmy i silny bilans pozwoli firmie poradzić sobie z zawirowaniami wynikającymi z COVID-19 również w kolejnych miesiącach 2020 roku. Skutki pandemii będą zróżnicowane w zależności od regionu. W Europie, w związku ze zmianami w dynamice popytu i podaży, poziom zajętości może spaść o 130 punktów bazowych. W pierwszym kwartale 2020 roku Prologis co prawda odnotował wyższy, niż oczekiwano, wzrost stawek czynszu, ale prognozy na ten rok przewidują raczej stabilny wzrost w tym zakresie.
Warto odnotować:
  • Klienci Prologis z sektora spożywczego, napojów oraz artykułów bieżącej konsumpcji odnotowują znaczny wzrost zapotrzebowania na powierzchnie magazynowe, natomiast firmy oferujące odzież, artykuły sportowe, artykuły gospodarstwa domowego i meble spodziewają się spadku popytu.
  • Prologis zamierza kontynuować prace nad inwestycjami spekulacyjnymi, co do których podjął już pełne zobowiązania oraz nad obiektami build-to-suit (BTS), na które umowy zostały już podpisane. Obecnie na całym świecie Prologis ma w budowie 30 projektów BTS, a wszyscy klienci podtrzymują intencję przejęcia ukończonych budynków w ramach uprzednio uzgodnionego harmonogramu. Dotyczy to także trzech projektów BTS budowanych w Niemczech, we Włoszech oraz w Polsce.
  • Spółka zakłada zmniejszenie zapotrzebowania na powierzchnie magazynowe w trzecim kwartale, ale przewiduje, że środowisko operacyjne zacznie wracać do normy pod koniec roku.
Prologis Europe w skrócie
W europejskim portfolio Prologis znajduje się obecnie 756 budynków o powierzchni 18,5 miliona metrów kwadratowych, ze wskaźnikiem zajętości na poziomie 96%. Europejska działalność inwestycyjna Prologis w pierwszym kwartale obejmowała łącznie 106 384 metry kwadratowe, z czego 84,1% stanowiły projekty typu built-to-suit zlokalizowane na kluczowych rynkach w pobliżu głównych ośrodków konsumpcji.
Europa Centralna – główne wskaźniki na dzień 31 marca 2020: 
Działalność operacyjna
  • Całkowita wielkość portfolio w regionie CE to 4,2 miliona metrów kwadratowych (Polska, Czechy, Słowacja i Węgry), w tym 1,9 miliona metrów kwadratowych w Polsce.
  • Utrzymuje się stabilny, 95% poziom zajętości portfolio, w Polsce kształtuje się on na poziomie 93%.
  • Podpisano umowy na ponad 386 000 metrów kwadratowych, co oznacza wzrost o 35% w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Umowy zawarte na polskim rynku stanowiły 53% podpisanych kontraktów w regionie (206 700 metrów kwadratowych).
Działalność inwestycyjna 
  • W CE nie wstrzymano żadnej inwestycji Prologis.
  • W Europie Środkowej w budowie jest obecnie 5 obiektów magazynowych o łącznej powierzchni 160 000 metrów kwadratowych: w Polsce (Prologis Park Janki, Prologis Park Ruda Śląska), w Czechach (Prologis Park Prague-Uzice) i na Węgrzech (Prologis Park Budapest-Harbor).
  • Budynek 3 o powierzchni 37 800 metrów kwadratowych w Prologis Park Nitra został sprzedany firmie, która wcześniej nabyła, położone w tym samym Parku, budynki 1 oraz 2.
Działalność charytatywna
Fundacja Prologis uruchomiła 5 milionów dolarów na wsparcie organizacji walczących z pandemią COVID-19 na całym świecie, które skupiają się w szczególności na dostarczeniu żywności najbardziej potrzebującym oraz na niesieniu pomocy środowiskom medycznym, które w drastyczny sposób  zostały dotknięte sytuacją.
Źródła danych:
  • Globalne wyniki spółki Q1 2020  (dokument dostępny w języku angielskim)
  • Prologis przekazuje aktualne dane na temat swojej działalności (materiał z dnia 6 kwietnia 2020 r.)
  • Seria raportów specjalnych poświęconych COVID-19 – analizy Działu Badań Prologis.
  • Prologis Sees Structural Changes to Logistics Real Estate in Wake of Coronavirus – podcast z Chrisem Catonem, Global Strategy & Analytics w Prologis (dostępny w języku angielskim).

 

Źródło: Prologis.

Kolejny fragment Browarów Warszawskich ukończony. Biura przy Willi otrzymały pozwolenie na użytkowanie

biura przy willi 1
Zakończyły się prace przy budowie Biur przy Willi – najwyższego budynku komercyjnego w Browarach Warszawskich. Już wkrótce swoją siedzibę otworzy tam WeWork. Biurowiec jest kolejnym ukończonym fragmentem miastotwórczej inwestycji Echo Investment, która połączy funkcję mieszkaniową, biurową oraz handlowo-rozrywkową.

Kolejne nowe budynki pną się w górę. Zaawansowane prace wykończeniowe prowadzone są w Apartamentach przy Bramie, wyjątkowych Apartamentach przy Warzelni oraz największym biurowcu – Biurach przy Warzelni.

Browary Warszawskie coraz mocniej wpisują się w krajobraz warszawskiej Woli. Warto przypomnieć, że na blisko 4,5 hektarowej działce w kwartale ulic Grzybowska, Krochmalna, Wronia i Chłodna, Echo Investment tworzy wielofunkcyjną inwestycję, która dostarczy mieszkańcom, pracownikom biur, gościom i turystom blisko 100 tys. mkw.  angażującej, miejskiej przestrzeni.

Biura w Browarach Warszawskich stanowią ponad 50% powierzchni tego zrewitalizowanego kwartału na mapie Warszawy. W grudniu 2018 roku Echo Investment oddało do użytkowania Biura przy Bramie, gdzie pracują L’Oreal, WeWork, EPAM Systems Poland oraz Sony Interactive Entertainment. Ten sam dobrze zorganizowany zespół może pochwalić się kolejnym sukcesem – Biurami przy Willi.

Biura przy Willi to 55 metrowy budynek o łącznej powierzchni ponad 16 tys. mkw. To tutaj wkrótce jako pierwsi rozpoczną pracę najemcy globalnej sieci biur co-workingowych WeWork. Budynek wyróżnia całkowicie przeszklona elewacja, w której niczym w lustrze odbijają się okoliczne budynki. Dodatkowo na całej powierzchni zastosowano wielkoprzestrzenną, porządkującą „kratę”, którą tworzą ciemne, aluminiowe profile fasadowe. Załamania bryły, podcienia wejściowe oraz witryny podkreśla miedziana okładzina w kolorze piwnego słodu. Tego rodzaju stop miedzi na elewacji jest bardzo rzadko wykorzystywany w Polsce.

Skanska zabezpiecza terminową realizację wszystkich swoich osiedli

guilherme-cunha-222318-unsplash
Prace budowlane na osiedlach spółki mieszkaniowej Skanska są realizowane zgodnie z harmonogramem. To zasługa dobrej i sprawnej współpracy pomiędzy inwestorem i generalnym wykonawcą w ramach jednej Grupy. W niepewnej sytuacji gospodarczej, która obecnie panuje na rynku, niezależność biznesowa jest gwarantem bezpieczeństwa.

– Prace na naszych projektach mieszkaniowych realizujemy zgodnie z założonymi harmonogramami, a na niektórych nawet je wyprzedzamy. Łagodna zima pozwoliła nam bowiem na przyspieszenie robót tam, gdzie była taka możliwość. Na chwilę obecną nie mamy sygnałów o konieczności wstrzymania poszczególnych robót ze względu na brak dostępności materiałów lub firm podwykonawczych. Większość materiałów używanych na naszych projektach jest produkowana w Polsce i tu ryzyko braku dostaw na ten moment jest niewielkie – zapewnia Cezary Grzebalski, dyrektor ds. rozwoju projektów w spółce mieszkaniowej Skanska.

Sprawnej i bezpiecznej organizacji robót sprzyja symbioza biznesowa spółki deweloperskiej i wykonawczej, działających w ramach jednej Grupy Skanska. To stała praktyka firmy.

– Połączenie pracy dwóch jednostek Skanska – w tym przypadku deweloperskiej i wykonawczej – w ramach jednego projektu, to bezpośrednia korzyść dla otoczenia i przyszłych mieszkańców naszych osiedli. Wymiana doświadczeń i wiedzy, odpowiednie zarządzanie ryzykiem, zapewnienie bezpiecznych warunków pracy naszym pracownikom i podwykonawcom, powoduje, że funkcjonowanie spółki oraz terminy realizacji projektów są w pełni zabezpieczone – dodaje Cezary Grzebalski.

Branża nieruchomości wspiera największy jednoimienny szpital zakaźny w Warszawie

wspolpraca
Stu pacjentów – tyle osób zarażonych koronawirusem przebywa aktualnie w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie, który kilka tygodni temu został przekształcony w największy jednoimienny szpital zakaźny w stolicy. Aby mierzyć się z wirusem szpital potrzebuje funduszy na zamówienie dodatkowego sprzętu ratującego życie chorych, a także zakup środków ochrony osobistej dla personelu. Pomóc można włączając się w akcję „Real estate for real-life heroes”, którą zorganizowało JLL.

Obecnie w naszym szpitalu jest hospitalizowanych stu pacjentów, którzy są zarażeni koronawirusem SARS-CoV-2. Chorzy są pod opieką 400-osobowego wielospecjalistycznego zespołu, który dziennie przyjmuje także kilkadziesiąt osób z podejrzeniem zakażenia. Nasi pracownicy potrzebują dobowo blisko tysiąc masek typu FFP3. Oprócz tego, musimy zabezpieczyć dodatkowe respiratory, kardiomonitory oraz aparaty do prowadzenia długotrwałego pozaustrojowego natleniania krwi. To bardzo kosztowny sprzęt, bez którego nie będziemy mogli skutecznie walczyć o życie najciężej chorych w momencie, kiedy liczba pacjentów jeszcze wzrośnie

– komentuje Iwona Sołtys, Kierownik Działu Pacjenta, Centralny Szpital Kliniczny MSWiA.

Z myślą o potrzebach warszawskiej placówki w kwietniu ruszyła akcja „Real estate for real-life heroes”, w ramach której na rzecz szpitala przekazywane są darowizny. Do tej pory przyłączyły się do niej, m.in. firmy BNP Paribas Real Estate Poland, BPI Real Estate Poland, Cushman & Wakefield, Dentons, Dom Development, Knight Frank, KR Group, Metro Properties, NEPI Rockcastle, Panattoni, Penteris, Savills, SEGRO oraz Linkleaders. Do akcji wciąż mogą dołączyć zarówno firmy, jak i indywidualni darczyńcy, którzy chcieliby wesprzeć szpital. Każda kwota jest bardzo cenna.

To inicjatywa zespołu, który mimo izolacji chciałby aktywnie wspierać lekarzy i pielęgniarki, działających każdego dnia na froncie walki z epidemią. Akcję kierujemy do całej branży nieruchomości, tym bardziej że sektor już wielokrotnie udowadniał gotowość do wspólnego działania. Świetnym przykładem, że razem możemy więcej jest coroczny Charytatywny Turniej Siatkówki Plażowej. Oczywiście branża nie jest warunkiem koniecznym – zapraszamy wszystkich chętnych do pomocy, zarówno firmy, jak i osoby prywatne i indywidualnych darczyńców. Liczy się każda kwota

– komentuje Anna Młyniec, Członek Zarządu JLL w Polsce.

Nowelizacja tarczy antykryzysowej a odmrażanie gospodarki

Adam Ziębicki

Do sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy nowelizujący pakiet ustaw nazwanych Tarczą Antykryzysową. Projekt obejmuje szeroki zakres zmian, natomiast za najważniejsze należy uznać te, które mają na celu wsparcie procesu odmrażania gospodarki. Rozwiązania omawia mec. Adam Ziębicki, prawnik w kancelarii Chałas i Wspólnicy.

Po pierwsze, w przedstawionym projekcie rozszerzono zakres podmiotów, które będą mogły skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek, jeżeli opłacają składki na własne ubezpieczenia. Ze zwolnienia będą mogły skorzystać osoby, które prowadziły działalność i uzyskały przychód wyższy niż 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w 2020 r., ale ich dochód z tej działalności w lutym 2020 r. nie był wyższy niż 7.000,00 zł.
Po drugie, projekt zakłada znaczne dofinansowanie Agencji Rozwoju Przemysłu – bowiem aż w kwocie 900 milinów. Środki te mają zostać przekazane dla przedsiębiorców w celu finansowania m.in. zawieranych przez przedsiębiorców z ARP pożyczek obrotowych oraz leasingów operacyjnych.
Mając na względzie drastyczny spadek popytu na usługi transportowe, w projekcie przewidziano również możliwość finansowania przez ministra właściwego do spraw transportu wydatków poniesionych przez operatorów świadczących usługi kolejowych pasażerskich przewozów, w związku z uruchomieniem zastępczej komunikacji środkami transportu drogowego. Okres dofinansowania obejmuje miesiące zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii oraz kolejne 3 miesiące po upływie miesiąca, w którym odwołano któryś z powyższych stanów.
Projekt wydłuża także obowiązywania koncesji, pozwoleń oraz uprawnień. Wydłużenie ma na celu przeciwdziałać naruszeniu łańcucha dostaw oraz ciągłości działalności gospodarczej. Dotyczy to m.in. zezwolenia na wytwarzanie, zbieranie lub przetwarzanie odpadów czy też zezwoleń na pobyt czasowy cudzoziemców.
Nowym rozwiązaniem dla przedsiębiorców mającym usprawnić funkcjonowanie zakładów pracy, jest wprowadzenie przepisów przewidujących możliwość zmiany warunków wykonywania pracy przez cudzoziemców, bez konieczności wydania nowego zezwolenia lub wpisu nowego oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi.

Proponowane rozwiązanie należy ocenić jako trafne i korzystne. Pozwoli ono zapewnić ciągłość w funkcjonowaniu przedsiębiorców, w szczególności tych, którzy większość swojej kadry pracowniczej opierają na cudzoziemcach np. z branży budowniczej, rolniczej czy też przetwórstwa przemysłowego

– komentuje mec. Adam Ziębicki, prawnik w kancelarii Chałas i Wspólnicy.

Nowelizacja wprowadza również rozwiązania dla zachowania ciągłości funkcjonowania sektora wykorzystującego drewno oraz Lasów Państwowych Jednostkom organizacyjnym Lasów Państwowych dokonującym sprzedaży drewna, nie przysługują, odsetki, rekompensata za koszty odzyskiwania należności oraz co najważniejsze, kary umowne za nierealizowane przez nabywcę harmonogramu sprzedaży w części której nabywca do 31 maja 2020 r. zrezygnował z jego realizacji.
Stopniowo „odmrożone” mają zostać również sądy. W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii,   możliwe będzie wnoszenie pism do sądów za pośrednictwem ePUAP. Odpisy pism dla pozostałych uczestników postępowania będą przygotowywane przez sąd. Jeżeli uczestnik postępowania wyrazi na to zgodę, sąd doręczy pismo za pośrednictwem ePUAP, za pośrednictwem portalu informacyjnego sądów powszechnych lub na adres poczty elektronicznej.
W projekcie ustawy umożliwiono również pracownikom pomocy społecznej odbywającym kwarantannę w ośrodku, w którym świadczą pracę, możliwości dalszego jej świadczenia w tej jednostce, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia. Warto jednak zwrócić uwagę, że za powyższa pracę nie przysługuje wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy ani świadczenie pieniężne z tytułu choroby.
Autor: mec. Adam Ziębicki, prawnik w kancelarii Chałas i Wspólnicy.

Rynek prywatnych akademików jednym z najbardziej perspektywicznych sektorów nieruchomości w Polsce

Raport. Prywatne akademiki w Polsce_2

Zainteresowanie inwestycjami w sektorze prywatnych domów studenckich w Polsce stale wzrasta. Inwestorzy dostrzegają dużą chłonność rynku, który obecnie zaspokaja niecałe 10 proc. zapotrzebowania na miejsca noclegowe dla studentów. Nie bez znaczenia są także prognozy dotyczące stale rosnącej liczby studentów zagranicznych w Polsce oraz atrakcyjne stopy zwrotu z inwestycji, jak wynika z najnowszego raportu „Prywatne akademiki w Polsce. Perspektywy rozwoju rynku domów studenckich”, który opracował ThinkCo we współpracy z Golub GetHouse.

W ciągu ostatnich czterech lat inwestowanie międzynarodowego kapitału w zakwaterowanie studenckie stanowiło ok. 40 proc. inwestycji na europejskim rynku nieruchomości. W kontekście stosunkowo niewielkich kosztów inwestycyjnych, rynek prywatnych akademików („PBSA”, od ang. Purpose Built Student Accommodation) jest bezpieczną alternatywą dla aktywności w sektorze biurowym i handlowym – tym bardziej, że zwroty z inwestycji w domy studenckie na rynkach zachodnich już od kilku lat utrzymują się na stabilnym poziomie 4,5–6 proc. To z tego powodu funkcjonujący już operatorzy planują rozszerzać swoją działalność na nowe rynki i tworzyć kolejne międzynarodowe marki. To natomiast oznacza, że poziom aktywnego kapitału w ujęciu globalnym nadal będzie wzrastał.

Polska staje się atrakcyjnym rynkiem do inwestowania w prywatne akademiki z wielu względów. Inwestorzy zwracają uwagę na większe niż w Europie Zachodniej zwroty z inwestycji (sięgające nawet 7 proc.) oraz dużą chłonność rynku i deficyt miejsc noclegowych w dostępnych obecnie akademikach (podaż na poziomie ok. 10 proc.). Czynnikami sprzyjającymi rozwojowi tego sektora są także: duża populacja studentów (1,29 mln) i stale rosnąca liczba osób przyjeżdżających na studia z zagranicy. Aktualnie w Polsce studiuje niemal 73 tys. obcokrajowców, a rodzime uczelnie już od 2011 r. odnotowują, że młodzieży z zagranicy przybywa o ok. 8-10 tys. osób rocznie. Co więcej, OECD przewiduje, że liczba studentów uczących się poza granicami swojego kraju wzrośnie z 5 mln w 2019 r. do 25 mln w 2025 r.

Dobre warunki do studiowania, możliwość bezpłatnej edukacji, rozwój programów wymiany studenckiej i szeroki dostęp do oferty kulturalno-gastronomicznej w połączeniu z relatywnie niskimi cenami utrzymania – to tylko kilka z czynników wpływających na wzrost zainteresowania Polską wśród młodzieży z zagranicy. W związku z tym, że ich najczęstszym wyborem w kwestii zakwaterowania są właśnie akademiki, ta grupa studentów staje się głównym odbiorcą rynku PBSA i ma niebagatelny wpływ na rozwój tej branży w Polsce – powiedział Tomasz Bojęć, partner zarządzający ThinkCo.

PBSA to pierwszy sektor nieruchomości, którego oferta skierowana jest do wkraczającego obecnie w dorosłość „pokolenia Z”. Dostrzec można, że zupełnie inaczej niż pokolenie millenialsów traktuje ono takie kwestie jak: własność, bezpieczeństwo i kapitał. Wybierając miejsce do zamieszkania na studiach, nowe pokolenie kieruje się przede wszystkim stosunkiem jakości do ceny. Nie oznacza to do dążenia do jak najniższych kosztów, lecz do poczucia, że pieniądze wydawane są efektywnie.

Jak deklarują przedstawiciele tego pokolenia, skłonni są oni płacić więcej za dostęp do określonych udogodnień. Można wśród nich wymienić m. in. szybki internet, większy pokój, siłownię czy całodobową ochronę. Aż 76 proc. z nich wskazuje na duże znaczenie wysokiej jakości części wspólnych w akademiku, a 81 proc. na potrzebę przynależności do zorganizowanych grup i kół zainteresowań. Przykładem miejsca, które odpowiada na te wymagania jest prywatny akademik LivinnX Kraków, który zrealizował Golub GetHouse we współpracy z CA Ventures International. To obiekt, który oferuje 710 łóżek w 290 jednostkach mieszkalnych o bardzo dobrym standardzie. Każda z nich – w pełni umeblowana – posiada strefę dzienną, połączoną z aneksem kuchennym, przestrzeń sypialnianą oraz łazienkę.

– Naszym studentom udostępniamy znacznie więcej, niż tylko miejsce do nocowania. W LivinnX Kraków znajduje się także 2000 mkw. powierzchni udogodnień – w tym specjalnie zaaranżowane sale do nauki, wspólna kuchnia, przestrzeń rozrywki, a także całodobowa siłownia czy taras z jacuzzi na dachu. Od początku realizacji tej inwestycji zależało nam, aby akademik w pełni odpowiadał standardom europejskim w każdym możliwym aspekcie. Bazując na międzynarodowych doświadczeniach, zaimplementowaliśmy w Polsce rozwiązania w 100 % sprawdzone – takie, które doskonale zdały egzamin zagranicą – powiedział Jakub Bartos, Head of Residential w Golub GetHouse. –  Dziś z pełnym przekonaniem mogę stwierdzić, że LivinnX Kraków to inwestycja absolutnie wyjątkowa i projekt, jakiego w Polsce jeszcze nie było. Jestem jednak przekonany, że z biegiem czasu na polskim rynku przybędzie wiele innych, równie nowoczesnych obiektów, które przełożą się na jeszcze większe zainteresowanie inwestorów w tym sektorze rynku nieruchomości – dodał.

Obecnie, w Polsce do dyspozycji studentów jest ogółem 127 384 miejsc noclegowych w akademikach, z czego tylko 6592 łóżek znajduje się w prywatnych inwestycjach. Do 2023 roku liczba ta wzrośnie o ok. 6800 łóżek.

Autorem opracowania jest ThinkCo, a jego partnerem – Golub GetHouse.

Wpływ koronawirusa na rynek nieruchomości studenckich w Polsce.

Komentarz ThinkCo:

Naturalne jest pytanie o stabilność sektora prywatnych domów studenckich w obliczu koronawirusa i kryzysu gospodarczego. Jednak obecnie występujące czynniki nie wskazują, by miały one mieć negatywny wpływ na rozwój tego rynku w Polsce. Z kilku powodów.

 Przede wszystkim – rynek prywatnych akademików w naszym kraju jest nadal we wczesnej fazie rozwoju i nawet wliczając wszystkie zapowiedziane dotychczas inwestycje wypełnia zaledwie ułamek zapotrzebowania. Przyjmując najgorszy możliwy scenariusz, dotychczasowy coroczny wzrost liczby studentów zagranicznych zatrzyma się, a nawet dojdzie do ich spadku w przeciągu kilku kolejnych lat. Jednocześnie jednak wynajem instytucjonalny stanie się jeszcze większą potrzebą studentów zagranicznych. Przyjmując rzeczony scenariusz założyć trzeba bowiem, że najem mieszkań na rynku rozproszonym, ze względu na nieufność wynajmujących, stanie się szalenie trudny dla studentów przyjeżdżających do Polski.

 Dobrej jakości prywatny dom studencki może więc okazać się rozwiązaniem tak dla studentów zagranicznych, jak i polskich – przez stabilność wynajmu, jasność warunków, a także możliwość utrzymywania życia studenckiego, nawet w przypadku konieczności tzw. chwilowych lockdownów. Potwierdzeniem tej obserwacji jest fakt, że choć studenci proszą dziś o zawieszenie czynszów na czas pandemii, to nie rozwiązują umów i zapowiadają powrót do swoich domów studenckich.

Ostatecznie atrakcyjność tego rozwiązania będzie istotna również dla rodziców, którzy decydując się na najem pokoju w domu studenckim, zapewnią sobie spokój ducha – z kim i w jakich warunkach funkcjonuje ich potomstwo w obcym mieście, czy kraju.

Sii Polska w Olivia Business Centre ze statusem legendy oraz po raz 6 tytuł Greate Place To Work

190224_OLIVIA_CENTERmm4592
Rozwój Sii Polska w Olivia Business Centre jest historią inspirującego sukcesu. Wiodący dostawca usług IT, inżynieryjnych, digitalowych i Business Process Outsourcing (BPO) w Polsce działalność na Pomorzu rozpoczął w 2010 roku w liczącym 400 m2 biurze. Dynamika i skuteczność działania oparte na dbałości o pracowników spowodowały, że w ciągu 10 lat firma rozrastała się w ramach największego centrum biznesowego na Pomorzu i dziś trójmiejski oddział liczy niemal 1 000 pracowników, a biuro zajmuje powierzchnię ponad 10 000 metrów kwadratowych na ostatnich piętrach budynku Olivia Prime.

Tegoroczny sukces Sii jest dowodem na skuteczną politykę kadrową firmy. Po raz pierwszy tytuł Great Place to Work trafił do Sii Polska w 2015 roku, gdy w firmie pracowało 2 000 osób. W tym roku organizacja zdobyła go 6 raz z rzędu, zyskując uznanie zespołu, którego liczebność na przestrzeni ostatnich lat stale rośnie – dziś liczba ekspertów Sii przekroczyła 4 500.

– Tytuł Great Place to Work jest dla nas jedną z najważniejszych nagród, ponieważ pokazuje w sposób transparentny, co nasi pracownicy myślą o Sii Polska jako pracodawcy. Wszyscy możemy czuć się bardzo dumni, ponieważ przy tak szybkim tempie wzrostu atmosfera i duch zespołu pozostają świetne – mówi Gregoire Nitot, założyciel i prezes zarządu Sii Polska.

Przyznawane przez lata nagrody i status Legendy w ocenie opinii publicznej stały się synonimem stabilnego i przyjaznego miejsca pracy, którego biuro wciąż stanowi sensację i do tej pory nie ma odpowiednika w Polsce. Do dyspozycji pracowników oddano 9 prywatnych loggi, chętnie wykorzystywanych do pracy na leżaku w ciepłe dni. Alternatywą są 2 duże prywatne tarasy z widokiem na morze, z których pierwszy służy do wypoczynku, a drugi zlokalizowany przy głównej jadalni jest doskonałym miejscem na lunch. Odpowiedzią na oczekiwania pracowników jest wystrój inspirowany biophilic design, którego dopełnieniem są zjeżdżalnie i ścianki wspinaczkowe pomiędzy piętrami. Projekt przestrzeni autorstwa pracowni Design Anatomy z Olivia Business Centre w 2019 zdobył nagrodę w konkursie Office Star zwyciężając w kategorii „Najlepsza przestrzeń rekreacyjna w Polsce” oraz wyróżnienie dla „Najlepszego biura w Trójmieście”.

– Zdobyty 6-ty raz z rzędu tytuł jest powodem do dumy dla wszystkich naszych Power People! To my wszyscy tworzymy wspólnie naszą firmę, realizujemy misję, osiągamy cele i działamy na co dzień według kluczowych 14 wartości. Ta nagroda jest potwierdzeniem tego, że tak właśnie jest! Z drugiej strony jest też odpowiedzialnością i zobowiązaniem do dalszych starań i usprawniania konkretnych obszarów. Ale dzisiaj przede wszystkim świętujemy, chociaż online i na odległość, to jednak z radością i dumą w sercach – mówi Joanna Kucharska, CHRO w Sii Polska.

Tegoroczne wyniki badania Great Place to Work pokazują, że podjęte przez Sii Polska w poprzednich latach działania, takie jak uruchomienie Programu Sponsoringu Pasji, skupiającego się na działalności charytatywnej Sii Power Volunteers, czy umożliwiającej zmianę ścieżki kariery aplikacji Job Changer, obecnie wskazywane są przez pracowników jako najlepsze inicjatywy minionego roku. Kluczowym elementem badania Najlepszego Pracodawcy Roku są opinie pracowników, które stanowią 2/3 całkowitej oceny uwzględniającej 5 wymiarów: wiarygodności, szacunku, uczciwości, dumy i koleżeństwa. Tegoroczne wysokie wyniki pozwoliły firmie powtórzyć sukces z poprzednich lat, ponieważ aż 89% pracowników Sii Polska zadeklarowało, że ich firma jest świetnym miejscem pracy – tym samym o 2% poprawiając wynik z ubiegłego roku.

NOV Poland zostaje na dłużej w gdańskiej Alchemii I

Alchemia
Spółka National Oilwell Varco Poland, będąca dostawcą specjalistycznych usług inżynieryjnych, przedłużyła umowę najmu blisko 630 m kw. powierzchni biurowej w budynku Alchemia I, w kompleksie Alchemia w Gdańsku.
Najemcę w procesie negocjowania warunków kontraktu reprezentowała firma doradcza Knight Frank.

National Oilwell Varco Poland (NOV Poland) to specjalistyczna firma dostarczająca rozwiązania i usługi w sektorze ropy i gazu. Lokalny oddział spółki zajmuje się projektowaniem oraz nadzorowaniem działalności produkcyjnej w Polsce.

Cieszymy się, że firma NOV Poland docenia walory Alchemii i zdecydowała się na dalsze użytkowanie wynajmowanej do tej pory powierzchni. Prestiżowe położenie, tuż przy głównej arterii miasta, zapewniające sprawne dotarcie do pracy w połączeniu z nowymi technologami zastosowanymi w budynku oraz liczne udogodnienia dla pracowników, zdecydowały o ponownym wyborze tego kompleksu. – mówi Joanna Gomułkiewicz, Leasing Manager, Knight Frank.

Alchemia to kompleks budynków biurowych położonych w dzielnicy Oliwa przy al. Grunwaldzkiej w Gdańsku. Powierzchnia użytkowa kompleksu wynosi ponad 122 000 m kw. Największą jego część zajmują biura (112 000 m kw.), a w dalszej kolejności lokale handlowo-usługowe (ok. 10 000 m kw.). Różnorodna funkcjonalność obiektu oraz zastosowane w nim nowoczesne technologie sprawiają, że Alchemia zaliczana jest do najbardziej innowacyjnych projektów w kraju. To, co również wyróżnia obiekt, to nowoczesna strefa rekreacyjno-sportowa, w skład której wchodzą obiekty takie jak baseny, sale fitness, hale sportowe, sauny oraz ścianki wspinaczkowe.

Firma Aurec Capital stworzyła nową markę wynajmu długoterminowego LivUp

foto_2 (1)

Aurec Capital Poland oferuje nowy, atrakcyjny styl życia. Adresuje go do osób szukających niezależności, poczucia bezpieczeństwa, prywatności oraz wysokiego poziomu komfortu. Tym właśnie jest LivUp – nowa marka długoterminowych wynajmów w znakomitych lokalizacjach z bogatą ofertą dodatkowych korzyści. W najbliższych miesiącach zaproponuje ofertę wynajmu mieszkań w Warszawie i całej Polsce.

Mieszkania LivUp to stylowe, prywatne przestrzenie, charakteryzujące się nowoczesnym, przestronnym i w pełni wyposażonym wnętrzem we wszystko, co jest potrzebne do wygodnego życia i relaksu. Każdy projekt będzie zamkniętym, niezależnym budynkiem uwzględniającym wspólną przestrzeń rekreacyjną. Liczne udogodnienia takie jak np. strefa fitness i lounge czy usługi e-commerce ułatwią codzienne życie najemców.

– Zdecydowaliśmy się zainwestować w Polsce, ponieważ zauważyliśmy, że polski rynek podążając za innymi stolicami na całym świecie, potrzebuje takiego produktu. Nowoczesny styl życia oznacza poprawę jego poziomu. W dzisiejszych czasach ludzie coraz bardziej dbają o miejsce, w którym żyją i zauważają możliwości, jakie wybrane lokum daje im i ich rodzinom  – mówi Roee Shamir, Dyrektor Zarządzający, Aurec Capital Poland i dodaje: – Wraz z rozwojem naszego życia, zmieniają się także nasze potrzeby – od wielkości mieszkania do jego lokalizacji. Dzięki LivUp można cieszyć się tymi zmianami i dynamicznie na nie reagować. Elastyczność i swoboda to wartości, które są coraz bardziej doceniane na świecie. Częścią modnego stylu życia nie jest już kredyt na 30 lat i inwestowanie wszystkich oszczędności w jedno mieszkanie, które nie będzie pasować do ciągle zmieniających się potrzeb, ale raczej akceptacja zmian, dostosowanie się do nich i sprostanie im w przyszłości – twierdzi Roee Shamir.

Połączenie propozycji LivUp z tym, co ma do zaoferowania Warszawa, zapewni użytkownikom niezapomniane miejskie wrażenia. Elastyczna oferta marki LivUp, mająca na celu dopasowanie do indywidualnych potrzeb, uprości życie najemcom, ułatwiając niektóre codzienne obowiązki. Dzięki temu będą mogli skoncentrować się na pasjach czy spędzaniu wolnego czasu z bliskimi.

– Starannie dobieramy lokalizacje naszych inwestycji. Mieszkania na wynajem będą dostępne w najbardziej atrakcyjnych dzielnicach Warszawy – zielonych i bardzo dobrze skomunikowanych z innymi rejonami miasta, blisko klubów, pubów, restauracji, teatrów, kin i innych atrakcji, które oferuje stolica. Udogodnienia i zalety oferty LivUp pozwolą naszym lokatorom cieszyć się nowym, lepszym stylem miejskiego życia – mówi Roee Shamir.

Pierwszą inwestycją LivUp w Warszawie jest Jagiellońska 36 – zlokalizowana na warszawskiej Pradze Północ. W okazałej, odrestaurowanej kamienicy powstaje blisko 90 lokali, które pierwszych lokatorów przyjmą w trzecim kwartale bieżącego roku.

Bank Pocztowy od jutra przyjmuje wnioski od firm o subwencję w ramach Tarczy Finansowej PFR

Bank Pocztowy

Od 29 kwietnia Bank Pocztowy rozpocznie przyjmować wnioski od swoich klientów- mikro, małych i średnich firm zatrudniających od 1 do 249 pracowników o udzielenie wsparcia w ramach Tarczy Finansowej PFR. Nowy program pomocowy o łącznej wartości 100 mld zł, finansowany przez Polski Fundusz Rozwoju skierowany jest do ok. 670 tys. polskich przedsiębiorstw, które ucierpiały w wyniku pandemii koronowirusa. Wnioski można składać za pośrednictwem bankowości elektronicznej Banku Pocztowego.  Decyzję o wypłacie subwencji finansowej lub odmowie wypłaty subwencji finansowej podejmie PFR. W przypadku podjęcia decyzji pozytywnej, PFR przekaże Bankowi do wypłaty subwencję finansową w terminie 21 dni roboczych od dnia zawarcia Umowy przez Przedsiębiorcę.

Program Tarcza Finansowa PFR kierowany jest do:

  • mikrofirm, zatrudniających na dzień 31 grudnia 2019 r. od 1 do 9 pracowników (bez właściciela), których roczny obrót lub suma bilansowa nie przekracza 2 mln euro;
  • małych i średnich firm, zatrudniających do 249 pracowników, których roczny obrót nie przekracza 50 mln euro lub suma bilansowa nie przekracza 43 mln euro;

Z subwencji będą mogły skorzystać firmy, które dotknął spadek przychodów o co najmniej 25% w dowolnym miesiącu po 1 lutego br. w porównaniu do poprzedniego miesiąca lub analogicznego miesiąca ubiegłego roku w związku z COVID-19.

Maksymalna kwota subwencji dla mikrofirm zależy od skali spadku przychodów oraz liczby zatrudnionych i wynosić może do 324 tys. zł (średnio 70-90 tys. zł), a 75% jej wartości może być bezzwrotne. 25% wartości jest bezzwrotne pod warunkiem kontynuowania działalności w ciągu 12 miesięcy od jej udzielenia. Dodatkowe 50% subwencji jest bezzwrotne w zależności od poziomu utrzymania średniego zatrudnienia w okresie 12 miesięcy. W przypadku zmniejszenia zatrudnienia procent zwrotu subwencji przez przedsiębiorcę jest odpowiednio wyższy, co stanowi silny bodziec dla beneficjentów do utrzymywania miejsc pracy. Po 12 miesiącach zaczyna się spłata ratalna reszty subwencji rozłożona na 24 miesiące.

Dla firm z sektora MŚP kwota subwencji, która stanowi 4%, 6% lub 8% sprzedaży rocznej w zależności od skali spadku sprzedaży do maksymalnie 3,5 mln zł (średnio 1,9 mln zł). 75% subwencji finansowej może być bezzwrotne, w tym 25% pod warunkiem kontynuacji działalności, 25% w zależności od poniesionej przez przedsiębiorstwo straty na sprzedaży, a dodatkowo 25% w zależności od utrzymania średniego zatrudnienia w okresie 12 miesięcy. Zwrot subwencji przez przedsiębiorcę będzie proporcjonalnie wyższy w przypadku spadku zatrudnienia.

– W ekspresowym tempie zmodyfikowaliśmy naszą bankowość elektroniczną tak, by nasi klienci mogli korzystać z subwencji w ramach tarczy PFR. Jestem przekonany, że będzie to wydajna pomoc, która pozwoli zachować miejsca pracy oraz kontynuować działalność operacyjną wielu małym i średnim firmom. Szybka realizacja takiego programu i de facto wypłata środków jest możliwa dzięki  efektywnym programom uruchamianym systematycznie przez polski rząd, a także wysokiemu poziomowi informatyzacji wielu instytucji w Polsce, w tym sektora bankowego– komentuje Robert Kuraszkiewicz, Prezes Banku Pocztowego

 

Warunkiem uzyskania wsparcia jest prowadzenie działalności na dzień 31 grudnia 2019 r., a także niezaleganie z płatnościami podatków i składek na ubezpieczenia społeczne. Koniecznym warunkiem jest również posiadanie przez beneficjentów rzeczywistych firm rezydencji podatkowej w Polsce i rozliczanie podatków na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

Biurowce z certyfikatem BREEAM – prestiżowe osiągnięcie budowlane w trosce o ekologię

Magdalena Paluch na k24
Deweloperom coraz częściej zależy na uzyskaniu certyfikacji BREEAM dla swoich inwestycji. To prestiżowe osiągnięcie potwierdzające, że deweloper tworzył swoją inwestycję w trosce o ekologię.

Czym jest BREEAM?

System certyfikacji wielokryterialnej budynków BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) wprowadzono w 1990 roku. Swoje początki miał on w Wielkiej Brytanii. Certyfikat BREEAM wprowadziła firma BRE Global.
Obecnie system certyfikacji wielokryterialnej budynków BREEAM obecny jest w 77 krajach.
Aby budynek przeszedł przez proces certyfikacji, inwestor musi zatrudnić asesora BREEAM.

Schematy BREEAM

System certyfikacji wielokryterialnej budynków BREEAM dzieli się na kilka schematów. Pierwszym z nich jest New Construction, który poza granicami Wielkiej Brytanii funkcjonuje pod nazwą International. Schemat ten obowiązuje budynki nowopowstające.
Kolejny schemat dotyczy budynków istniejących oraz tych, które są oddane do użytku od min. 2 lat. Nosi on nazwę In-Use i certyfikacja składa się w nim z trzech części: Asset Performance (ocena budynku), Building Management (ocena zarządzania) i Operational  (ocena działań najemców – ocena ta jest dość rzadko stosowana).
Refurbishent & Fit-Out to schemat poświęcony renowacji oraz wykończeniu.
Projektom urbanistycznym poświęcony jest schemat Communities.
Natomiast Infrastructure dotyczy projektów infrastrukturalnych.

W Polsce o certyfikację BREEAM mogą ubiegać się obiekty pełniące funkcje: biurowe, handlowe, mieszkalne, logistyczne oraz magazynowe.

Kategorie w certyfikacji BREEAM

System certyfikacji wielokryterialnej budynków BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) został podzielony na 10 kategorii:
1) Zarządzanie;
2) Zdrowie i dobre samopoczucie;
3) Energia;
4) Transport;
5) Woda;
6) Materiały;
7) Odpady;
8) Wykorzystanie terenu i ekologia;
9) Zanieczyszczenia;
10)Innowacje.

W każdej z kategorii inwestycja może uzyskać konkretną liczbą punktów krytycznych nazywanych Prerequisies. Punkty te inwestycja musi uzyskać, aby móc ubiegać się o certyfikację BREEAM. Musi ona także spełnić wymagania minimalne.
Sumę punków, jakie uzyska inwestycja, mnoży się przez wagę procentową, która ustalona jest dla danego kraju.
Za punktację powyżej 30 % inwestycja otrzymuje certyfikat na poziomie Pass.
Za punktację powyżej 45 % inwestycja otrzymuje certyfikat na poziomie Good.
Za punktację powyżej 55 % inwestycja otrzymuje certyfikat na poziomie Very Good.
Za punktację powyżej 70 % inwestycja otrzymuje certyfikat na poziomie Excellent.
Za punktację powyżej 85 % inwestycja otrzymuje certyfikat na poziomie Outstanding.

Biurowce z certyfikatem BREEAM

Poniżej prezentujemy przykładowe inwestycje o charakterze biurowym, które uzyskały certyfikację BREEAM.

– Zabłocie Business Park budynek B, Kraków

Zabłocie Business Park otrzymał certyfikat BREEAM z oceną Very Good. Drugi budynek (budynek B) w kompleksie biurowym Zabłocie Business Park będzie posiadał 7 kondygnacji naziemnych oraz 2 kondygnacje podziemne, na których będzie mieścił się garaż podziemny.
Budowa budynku B rozpoczęła się w marcu 2019 roku, natomiast zakończenie budowy i oddanie obiektu do użytkowania planowane jest na czerwiec 2020 roku.
w biurowcu możliwy będzie podział na osobne pomieszczenia biurowe oraz sale konferencyjne jak również tzw. „open space”.
Biurowiec oferuje takie udogodniania jak m.in.: podwieszane sufity modułowe, nośność stropu: biura – 3,5 KN/m², serwerownia – 5,0 KN/m² (z możliwością zwiększenia do 8 KN/m²), pomieszczenie sanitarne w każdym lokalu, klimatyzacja – VRV trójrurowy z odzyskiem ciepła, możliwość indywidualnej regulacji temperatury powietrza +/- 2 St. C, system automatyki pożarowej (SAP), dźwiękowy system ostrzegawczy (DSO), puszki podłogowe – floorbox / gniazda DATA / gniazda RJ45 / gniazda gospodarcze, pełne opomiarowanie mediów, oświetlenie 500 LUX, strefowanie oświetlenia, system VRV/VRF pracujący jako system odzysku ciepła, system zarządzania budynkiem (BMS).

System: BREEAM · International 2013 · Excellent;
Data certyfikacji BREEAM: 17 kwietnia 2020 roku;
Adres: ul. Romanowicza 4, Kraków, małopolskie;
Powierzchnia: 14 500 m2;
Właściciel: IMS Budownictwo Projekt 5;
Projektant: IMB Asymetria;
Konsultant: Sweco Consulting;
Wykonawca: IMS Budownictwo.

dominik-vanyi-469309-unsplash

– Varso I, Warszawa

Varso Place to inwestycja zlokalizowana w centrum Warszawy. W ramach inwestycji docelowo powstaną trzy budynki: szklany wieżowiec o wysokości 310 metrów (wraz z 80-metrową iglicą) oraz dwa niższe budynki: pierwszy 81-metrowy oraz drugi 90-metrowy. Varso I i Varso II to dwa bliźniacze, kaskadowe budynki, które łącznie oferują ok. 75 000 m2 nowoczesnej powierzchni biurowej do wynajęcia. Budynki będą połączone pasażem handlowym w parterach.
Varso I w standardzie biur oferuje m.in.: kontrolę dostępu, klimatyzację, system zarządzania budynkiem BMS, czujniki dymu, łącze światłowodowe, otwierane okna, podnoszone podłogi, podwieszane sufity.

System: BREEAM · International 2013 · Outstanding;
Data certyfikacji BREEAM: 20 kwietnia 2020 roku;
Adres: ul. Chmielna 73, Warszawa, mazowieckie;
Powierzchnia: 4 400 m2;
Właściciel: HB Reavis;
Projektant: Hermanowicz Rewski Architekci;
Konsultant: Sweco Consulting;
Wykonawca: HB Reavis Construction.

Sterlinga Business Center, Łódź

Nowoczesny budynek biurowy klasy A powstał 2010 roku w Łodzi, w bardzo dobrej lokalizacji – zaledwie 2 minuty od przystanków komunikacji miejskiej, 5 minut od centrum miasta, 15 minut od dworców PKP, 20 minut od lotniska Władysława Reymonta. Lokalizacja gwarantuje szybkie połączenie z trasami wylotowymi z miasta.
Sterlinga Business Center oferuje 13 400 m kw. Cakowitej powierzchni najmu. W budynku znajdują się 203 miejsca parkingowe. Jest to pierwszy budynek w Łodzi, który został nagrodzony certyfikatem BREEAM.
Swoim najemcom Sterlinga Business Center oferuje m.in.: eleganckie lobby, 5 wind do dyspozycji, system podwieszanych sufitów, podniesione podłogi do całkowitej wysokości 9 cm; inteligentny system zarządzania budynkiem, system wykrywania pożaru, system kontroli dostępu; system kamer przemysłowych. Inwestycja zapewnia całodobową ochronę.
W standardzie powierzchni najmu uwzględnione są takie udogodniania, jak: indywidualna kontrola temperatury, wysokie okna od podłogi do sufitu, które zapewniają pracownikom doskonałe doświetlenie naturalnym światłem, podwieszane sufity z zamontowanym oświetleniem, sztuczne oświetlenie o natężeniu 500 lx na poziomie biurka. Biura wykończone są w standardzie open-space.

System: BREEAM · In-Use Part 1: Asset Performance · Excellent;
Data ważności certyfikacji BREEAM: 8 maja 2021 r.;
Adres: ul. Dr Seweryna Sterlinga 8A, Łódź, łódzkie;
Powierzchnia: 20 000 m2;
Właściciel: GTC Sterlinga;
Konsultant: WSP Polska.

System certyfikacji wielokryterialnej budynków BREEAM to jeden z najpopularniejszych systemów certyfikacji ekologicznej. Narzędzie to służy do oceny budynków na podstawie kilku kryteriów oraz parametrów technicznych. Inwestorom coraz częściej zależy na uzyskaniu dobrego wyniku w procesie certyfikacji BREEAM.

Magdalena Paluch
Redaktor Naczelna
Komercja24.pl

Spowolnienie w realizacji projektów na rynku biurowym w Warszawie

Garbarczyk_Bozena_2019

I kwartał tego roku na rynku biurowym w Warszawie pokazał pierwsze oznaki wpływu pandemii w postaci spowolnienia w realizacji budów. Tylko jeden z dziewięciu obiektów, zaplanowanych do ukończenia w tym czasie, został oddany do użytku. Niska podaż dostępnych do wynajęcia powierzchni biurowych przyczyniła się do spadku odsetka pustostanów, mimo jednego z najniższych kwartalnych wolumenów transakcji najmu – wynika z najnowszych analiz Działu Badań Rynku firmy doradczej Knight Frank. 

Na koniec marca 2020 roku zasoby biurowe na stołecznym rynku biurowym nie zmieniły się znacząco w porównaniu ze stanem z końca grudnia 2019 roku i sięgały 5,6 mln m kw.

„Ze względu na opóźnienia prac zaistniałe w pierwszych trzech miesiącach tego roku, do użytku oddano tylko jeden z dziewięciu obiektów, planowanych do ukończenia w I kwartale 2020 roku. Zgodnie z pierwotnym harmonogramem realizacji inwestycji, w całym roku zakładano dostarczenie na rynek ponad 380.000 m kw., czyli ponad dwa razy więcej niż w 2019 roku. Należy jednak oczekiwać, że będą opóźnienia i w kolejnych miesiącach będą przesuwane terminy realizacji, dlatego spodziewamy się, że finalnie wolumen oddanych do użytku obiektów będzie niższy niż zakłady pierwotne prognozy na 2020 rok przed pandemią.” – mówi Elżbieta Czerpak, Dyrektor Działu Badań Rynku Knight Frank.

W I kwartale ukończono pierwszy etap kompleksu Varso Place (budynek Varso I, w którym oferowane jest 6.700 m kw. powierzchni biurowej, a pozostała część obiektu to hotel), zrealizowany przez HB Reavis. Na koniec marca w budowie pozostawało ponad 800.000 m kw. powierzchni biurowej.

Od stycznia do marca na warszawskim rynku biurowym podpisano umowy najmu na niespełna 140.000 m kw.

„Jest to wynik o niemal 20% niższy niż średni popyt z pierwszych kwartałów w ostatnich pięciu latach, co wynika ze spowolnienia rynku w I kwartale wywołanego przez pandemię. Zarejestrowany popyt na powierzchnię biurową był jednym z najniższych kwartalnych wyników w historii rynku, aczkolwiek porównywalny z odnotowanym w I kwartale 2019 roku.” – mówi Bożena Garbarczyk, Starszy Konsultant w Dziale Badań Rynku Knight Frank.

Nowe umowy zawarte w istniejących budynkach oraz w projektach w budowie, wyniosły odpowiednio 36% (włączając powierzchnie na własny użytek właściciela) oraz 19%. Pozostałe transakcje stanowiły renegocjacje umów – 31% wynajętej powierzchni oraz ekspansje – 14% całkowitego wolumenu umów najmu. Największym zainteresowaniem wśród najemców cieszyły się strefy: Centrum oraz Służewiec.

Mimo ograniczonej liczby transakcji najmu, wyjątkowo niska podaż w I kwartale 2020 roku przyczyniła się do dalszego spadku współczynnika pustostanów w Warszawie, który na koniec marca wyniósł 7,5% (418.000 m kw. dostępnej powierzchni biurowej) i był o 0,3 pp. niższy niż wynik zarejestrowany na koniec 2019 roku i aż o 1,6 pp. niższy od wyniku w I kw. 2019 roku.

„Taki rezultat nadal pozostaje najniższym poziomem współczynnika od 2012 roku. Co więcej wskaźnik pustostanów w lokalizacjach centralnych osiągnął najniższy od 10 lat poziom i sięgnął 4,9%. Największy spadek współczynnika niewynajętej powierzchni odnotowano w strefach pozacentralnych, ale mimo to najwięcej powierzchni biurowej oferowane jest na Służewcu – 182.000 m kw.” – mówi Bożena Garbarczyk.

Na koniec marca 2020 roku wywoławcze stawki czynszu pozostały na stabilnym poziomie. Czynsze wyjściowe w Centralnym Obszarze Biznesu, biorąc pod uwagę nowe prestiżowe projekty, kształtują się w przedziale 20-25 EUR/m kw./miesiąc, natomiast w pozostałych lokalizacjach centralnych od 15 do 22 EUR/m kw./miesiąc. Czynsze wywoławcze poza centrum wynoszą od 10 do15 EUR/m kw./miesiąc. Ze względu na szeroki pakiet zachęt, który właściciele budynków oferują przyszłym najemcom, stawki efektywne pozostają o 15-20% niższe niż poziom wywoławczy.

Patrząc na kolejne miesiące na rynku biurowym, decydującym czynnikiem będzie wpływ pandemii na gospodarkę i sytuację najemców oraz deweloperów realizujących nowe projekty.

„Rynek biurowy w dużo mniejszym stopniu odczuwa obecne zawirowania gospodarcze, na pewno nie odczuwa i nie odczuje tego tak dotkliwie jak chociażby rynek powierzchni handlowych czy hotelowych. Nie zmienia to faktu, że jeszcze przez dłuższy czas przyjdzie nam wszystkim żyć i funkcjonować ze skutkami pandemii. Możemy się spodziewać spowolnienia oraz pewnych opóźnień w realizacjach, które będą wynikały m.in. z utrudnień w dostawie materiałów budowlanych. Na tę chwilę większość z rozpoczętych projektów jest realizowana, sytuacja jest jednak dynamiczna.” – mówi Karol Grejbus, Dyrektor Działu Reprezentacji Najemcy w firmie Knight Frank.

Jego zdaniem doświadczenia najemców związane z przestawieniem się na tryb pracy zdalnej będą miały niewątpliwie wpływ na rynek najmu.

„System pracy zdalnej został wprowadzony w wielu firmach praktycznie z dnia na dzień. Wiele przedsiębiorstw i ich pracownicy przestawiło się na przymusową pracę zdalną i należy przyznać, że udało im się to zrobić naprawdę sprawnie i efektywnie, zachowując tym samym ciągłość biznesową. Ostatnie tygodnie na naszym rynku to ogromny sprawdzian dla nas wszystkich.”- mówi Karol Grejbus.

„Wielu klientów, którzy do tej pory odżegnywali się od formy pracy jaką jest praca zdalna zwana potocznie home office przyznaje po tych kilku tygodniach, że jednak jest to możliwe i sprawdza się w tych wyjątkowych okolicznościach, w jakich przyszło nam obecnie funkcjonować. Oczywiście, żeby nie było za słodko, praca z domu w czasie pandemii pokazała wiele zalet tego trybu, ale też obnażyła wszystkie wady i ograniczenia. Wspomniany model może i sprawdza się całkiem nieźle w niektórych branżach, ale nie spodziewałbym się po powrocie do normalności odwrócenia od klasycznej formy pracy jaką jest klasyczna praca z biur.” – dodaje.

Eksperci Knight Frank podsumowali też I kwartał na rynku inwestycyjnym i naświetlili obecną sytuację.

„Spowolnienie gospodarcze wywołane trwająca pandemią na świecie nie jest jeszcze widoczne w danych obrazujących kondycję rynku inwestycyjnego. Niewątpliwie jednak najbliższe tygodnie, jeśli nie miesiące, będą znacznie mniej intensywne w porównaniu do początku roku.” – mówi Krzysztof Cipiur, Dyrektor w Dziale Rynku Kapitałowych Knight Frank.

Według statystyk, w I kwartale 2020 roku tempo zakupów oraz aktywność inwestorów była równie wysoka jak w całym 2019 roku, a wolumen przejęć na rynku nieruchomości komercyjnych osiągnięty w Polsce oscylował wokół 1,7 mld euro.

„Największym zainteresowaniem inwestorów cieszyła się Warszawa, gdzie łączna wartość przejęć przekroczyła 446 mln euro, stanowiąc 25% wolumenu inwestycyjnego w kraju. Warszawa nadal pozostaje najbardziej atrakcyjnym rynkiem wśród krajów Europy Środkowo-Wschodniej, przede wszystkim w sektorze biurowym. Kluczowa lokalizacja oraz dobre produkty inwestycyjne przyciągają wielu nowych graczy.” – podsumowuje Krzysztof Cipiur.

Autorami raportu są eksperci Knight Frank.

Publiczny transport zbiorowy w czasie epidemii. Omówienie aktualnych regulacji – szkolenie online

helloquence-61189-unsplash
Szkolenie on-line odbędzie się 7 maja 2020 r. o godz. 10:00 i zakończy się ok. godz. 12:00. 

TOR zaprasza do udziału wszystkich przedstawicieli transportu zbiorowego. Będzie to  specjalistyczny webinar poświęcony regulacjom i obostrzeniom jakie są nakładane na transport zbiorowy i publiczny w dobie epidemii COVID-19.

Szkolenie będzie zrealizowane jest przez TOR Akademia, we współpracy z ekspertem z zakresu prawa transportu zbiorowego.

Grupa CDRL otwiera polskie i zagraniczne sklepy stacjonarne

alex-holyoake-361922-unsplash
Grupa CDRL, właściciel marki Coccodrillo, w ramach planu odmrażania gospodarki otworzyła około 100 ulicznych salonów stacjonarnych w Polsce, a uruchomienie kolejnych kilkudziesięciu zaplanowane jest na 4 maja. Sprzedaż w salonach zlokalizowanych w galeriach handlowych, będzie uzależniona od decyzji Rządu RP. Równolegle spółka przywraca funkcjonowanie salonów na rynkach zagranicznych. W trosce o bezpieczeństwo klientów, Coccodrillo wprowadza  nadzwyczajne środki ostrożności oraz możliwość zakupów przez telefon lub połączenie wideo.

Odmrażanie gospodarki rozpoczyna się zarówno w Polsce, jak i na zagranicznych rynkach. Obecnie otwarte są wszystkie salony Coccodrillo na Łotwie, na Węgrzech, a także w Austrii i Finlandii. Jeszcze w kwietniu sprzedaż wznowi 16 butików w Czechach i 2 na Słowacji oraz wybrane sklepy w Niemczech.

– Realizując rządowy plan odmrażania gospodarki oraz wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów, którzy są przywiązani do zakupów w formie stacjonarnej, podjęliśmy decyzję o wznowieniu funkcjonowania butików ulicznych. Informujemy jednocześnie, że we wszystkich sklepach wdrażamy nadzwyczajne środki ostrożności i wprowadzamy szereg nowych usług, m. in. zakupy telefoniczne oraz za pośrednictwem komunikatora video  komentuje Marek Dworczak, prezes CDRL.

Ze względów bezpieczeństwa, Coccodrillo nadal zachęca klientów do pozostania w domach i skorzystania ze sklepu internetowego. Salony stacjonarne obecnie funkcjonują również jako punkty odbioru zamówień, które można składać telefonicznie lub podczas videorozmowy za pośrednictwem komunikatora WhatsApp. Sprzedawca udziela wszystkich niezbędnych informacji oraz prezentuje dostępny asortyment. To bardzo duże ułatwienie dla osób przywiązanych do zakupów w tradycyjnej formie lub z ograniczonym dostępem do Internetu i elektronicznych form płatności.

10 milionów funtów na setne urodziny SEGRO – inauguracja Funduszu na Stulecie

ben-rosett-10614-unsplash
SEGRO, wiodący deweloper, właściciel i zarządca nowoczesnych powierzchni magazynowych i produkcyjnych, uruchamia fundusz o wartości 10 milionów funtów z okazji setnej rocznicy powstania firmy. Pieniądze zostaną wykorzystane w ciągu kolejnej dekady, aby wesprzeć lokalne społeczności w Wielkiej Brytanii i w Europie kontynentalnej. Część środków, o wartości ponad 1 miliona funtów, zostanie już w pierwszym roku funkcjonowania Funduszu przeznaczona na projekty zapewniające pomoc doraźną oraz wsparcie w rozwiązaniu długoterminowych skutków pandemii koronawirusa
.

Fundusz na Stulecie SEGRO będzie opierał się na długofalowym zaangażowaniu firmy we wsparcie lokalnych społeczności i będzie stanowił wieloletnie zobowiązanie do udzielania wsparcia na rzecz poprawy jakości życia dziesiątków tysięcy ludzi.

Pierwotnie Fundusz miał zostać uruchomiony 19 maja w dniu setnych urodziny SEGRO, jednak ze względu na pilne potrzeby związane z pandemią koronawirusa, działania zostały przyspieszone. W pierwszym roku funkcjonowania Funduszu, środki zostaną wykorzystane na wsparcie różnych organizacji charytatywnych, działających w celu zaspokojenia podstawowych potrzeb, takich jak dostęp do żywności, leków i artykułów gospodarstwa domowego. SEGRO wesprze też wszelkie inicjatywy, które będą działały na rzecz złagodzenia skutków kryzysu.

W dłuższej perspektywie działania dobroczynne będą skoncentrowane wokół projektów, które pomogą młodym ludziom z niezamożnych rodzin znaleźć zatrudnienie, a także takich, których celem będzie tworzenie placówek działających na rzecz poprawy stanu zdrowia lokalnych społeczności.
 –  Fundusz na Stulecie SEGRO jest jednym ze sposobów uznania istotnej roli, jaką odgrywają społeczności, dzięki którym odnosimy sukcesy już od 100 lat. W ten sposób chcemy odwdzięczyć się i pomagać tysiącom ludzi dziś i przez kolejną dekadę. Wiele regionów, w których powstają nasze inwestycje, cechuje wysoki poziom bezrobocia i ubóstwa. Rozumiemy długoterminową potrzebę zapewniania ludziom ze wszystkich środowisk dostępu do wiedzy i umiejętności, dzięki którym będą mogli znaleźć godne zatrudnienie. Są to właśnie te obszary, na których chcemy skoncentrować nasze działania w ramach Funduszu na Stulecie SEGRO i w ramach których mamy możliwość w znaczący sposób wpływać na życie ludzi. W najbliższym czasie nie możemy jednak zignorować potencjalnie niszczycielskich i długotrwałych, społeczno-ekonomicznych skutków pandemii Covid-19. W związku z tym, przyspieszamy uruchomienie Funduszu na Stulecie i rozszerzamy jego założenia, aby móc zaspokoić pilne potrzeby w czasie kryzysu  – mówi David Sleath, Dyrektor Generalny SEGRO.

W obliczu trudnej sytuacji,  wszyscy członkowie zarządu SEGRO podjęli decyzję o zrzeczeniu się 25% swoich wynagrodzeń przez okres trzech miesięcy. Pieniądze te zostaną wykorzystane, aby zapewnić dodatkowe wsparcie Funduszu na Stulecie w czasie pandemii.

#JesteśmyDlaWas – Centrum Janki wspiera lokalne instytucje i placówki pomocowe w czasie epidemii koronawirusa

CENTRUM jANKI_CSR_GOPS

Centrum Janki już od kilku lat angażuje się w życie lokalnej społeczności wspierając ważne przedsięwzięcia charytatywne, a także inicjując aktywności z zakresu edukacji. Tego rodzaju wsparcie jest szczególnie istotne w trudnym czasie epidemii. W ramach projektu #JesteśmyDlaWas Centrum Janki podejmuje konkretne działania mające na celu pomoc najbardziej potrzebującym.

Pierwszym filarem inicjatywy #JesteśmyDlaWas jest Lokalny Fundusz Edukacyjny, powołany w tym roku przez Centrum Janki w celu wsparcia lokalnych placówek realizujących wartościowe przedsięwzięcia edukacyjne. Częścią projektu były również kreatywne warsztaty rodzinne, organizowane na terenie centrum. W czasie epidemii Fundusz nie zawiesił działalności, zmienił jednak strategię działania. Przygotowane zostały pakiety edukacyjne, zawierające między innymi kreatywne zabawki, gry planszowe, książki i materiały plastyczne, które pozwolą w wartościowy sposób zagospodarować dzieciom czas spędzany w domu. Wsparcia w dystrybucji materiałów do najbardziej potrzebujących rodzin udzieliły Szkoła Podstawowa im. Cypriana Godebskiego oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Raszynie.

Inicjatywa #JesteśmyDlaWas objęła wsparciem również szpital oraz schronisko dla bezdomnych zwierząt – instytucje szczególnie potrzebujące pomocy w czasie epidemii.  Centrum przekazało do Szpitala Powiatowego we Wrzesinie środki czystości i detergenty, a do Schroniska na Paluchu w Raszynie dostarczono wysokiej jakości karmę dla zwierząt oraz koce, niezbędne przede wszystkim w opiece nad zwierzętami starszymi i chorymi.

Pomimo ograniczeń w funkcjonowaniu centrum, jeszcze aktywniej wspieramy lokalne placówki i instytucje niosące pomoc najbardziej potrzebującym. Powołany przez Centrum Janki na początku roku Lokalny Fundusz Edukacyjny w czasie epidemii z dużym zaangażowaniem i przy wsparciu najemców realizuje swoje cele, starając się uprzyjemnić najmłodszym czas przymusowo spędzany w domu. Od 20 lat jesteśmy blisko naszych klientów i sąsiadów, starając się jak najpełniej odpowiadać na ich potrzeby. Projekt  #JesteśmyDlaWas to  nasze zapewnienie, że również w trudnych dla wszystkich czasach mogą na Centrum Janki polegać – mówi Magdalena Piechna, Head of Asset Management, CEE z Cromwell Property Group, właściciela Centrum Janki.

OFF Piotrkowska Center w Łodzi tęskni za swoimi bywalcami

off
Na głównym placu OFF Piotrkowska Center pojawił się duży napis “TĘSKNIMY ZA WAMI”. To inicjatywa gospodarzy i lokatorów, którzy nieszablonowo wyrazili swoją tęsknotę za łodzianami.
Przełom kwietnia i maja był zawsze początkiem sezonu ogródkowego na popularnym OFFie. Jednak w związku z pandemią koronawirusa oraz obostrzeniami wprowadzonymi przez rząd, w tym roku na miejscu stolików, parasoli i leżaków pojawił się napis “Tęsknimy za Wami”.

– To kreatywny sposób na wysłanie miłośnikom OFFa wiadomości, że restauracje, kluby, kawiarnie oraz sklepy zamieszkujące dawną fabrykę Ramischa cały czas są w gotowości i czekają, aż sytuacja wróci do normy – podreśla Karol Szlawski, rzecznik OFF Piotrkowska Center.

Mimo utrudnień, część restauracji funkcjonuje dalej, prowadząc dowóz swoich dań lub oferując odbiór osobisty. Są to: Ato Ramen, DOKI gastrobar, Drukarnia Skład Wina & Chleba, Good Morning Vietnam oraz Len i Bawełna.
Choć sklepy stacjonarne pozostają zamknięte, klienci mogą dokonać zakupów przez internet – swoje produkty oferują marki ANIMALKINGDOM, Gloomy Sunday, NAP, Pan Tu Nie Stał, Skarpetoholik,  Trucht oraz Wysokie Półki. Dni do powrotu na OFFa odliczają też pracownie, w których już dziś można zabukować termin na sesję fotograficzną czy warsztaty ceramiczne.
Zachowując niezbędne środki ostrożności, pracują biura w budynkach Teal i Sepia oraz przestrzeń coworkingowa Co\Walk HUB. Ta ostatnia, jako pierwsza w Łodzi, zaoferowała swojej społeczności dowóz mebli do pracy w domu pod same drzwi.

Niepokojąca tendencja. Małe i średnie firmy opuszczają biura. 120 tys. mkw. wolnej powierzchni więcej

Kolejny tydzień przybywa wolnych biur. W ostatnich dniach pojawiło się 20 tys. mkw. To oznacza, że od początku kwietnia przybyło w sumie już 120 tys. mkw. – wynika z danych firmy REDD, aktualizowanych 24/7. Jest to najwyższy wynik w ostatnich miesiącach. Dane REDD pokazują jednak niepokojącą tendencję na warszawskim rynku. Biura zwalniane mogą być przez małe i średnie firmy.

Zasoby dostępnej powierzchni biurowej w całej Polsce systematycznie rosną już od połowy marca. Największy wzrost obserwujemy jednak od początku kwietnia. Na koniec zeszłego tygodnia wskaźnik wolnych biur w przeliczeniu na powierzchnię wyniósł ponad 2,36 mln mkw. To oznacza wzrost od 1 kwietnia aż o 120 tys. mkw. To rekordowy wzrost w ostatnich miesiącach.

REDD ALERT (1)

Warszawska cisza przed burzą?

Na tym tle wyróżnia się rynek warszawski, gdzie od początku marca nie obserwujemy tak dużych tendencji wzrostowych. Stołeczne wskaźniki wolnych powierzchni od dwóch miesięcy nie przekraczają granic 1.01 – 1.04 mln mkw. Ruchy na poziomie 30 tys. mkw. to zaledwie 0,5 proc. łącznych zasobów powierzchni biurowej w mieście.

Dane REDD pokazują jednak niepokojącą tendencję na warszawskim rynku. Jak wskazują eksperci REDD, analizując charakterystykę modułów biurowych, które pojawiają się na rynku, widać czytelne trendy w Warszawie. Rośnie liczba dostępnych małych biur.

REDD ALERT - WWA (1)

Małe firmy i biura kontra pandemia

Od początku kwietnia zanotowano spadek średniej powierzchni wolnych modułów biurowych do poziomu 506.1 mkw. Jest to redukcja średniego wolnego biura o 5 proc. w porównaniu z początkiem kwietnia. W tym samym czasie w Warszawie z dnia na dzień przybywa modułów biurowych do wynajęcia.

– Utrzymanie tendencji spadku średniej powierzchni wolnego biura i wzrostu liczby dostępnych modułów w dłuższej perspektywie może wskazywać na zwalnianie powierzchni przez małe i średnie firmy, które są mniej odporne na kryzys niż najemcy dużych powierzchni biurowych –  podkreśla Piotr Smagała, dyrektor zarządzający REDD.

Tygodniowe dane REDD

  • W zeszłym tygodniu wynajęto 17 modułów biurowych
  • Na rynek wprowadzono 91 nowych biur do wynajęcia
  • Właściciele dodali aktualne informacje o dostępności 826 modułów

ALERT3

 

Autor: REDD Real Estate Digital Data, który jest największą bazą danych monitorująca cały rynek biurowy w Polsce. Misją ekspertów REDD jest dostarczanie najbardziej transparentnych i rzetelnych danych.

Inwestycja biurowa Bobrowiecka 8 w Warszawie z certyfikatem BREEAM EXCELLENT

Spectra Breeam 1
Biurowiec Bobrowiecka 8 otrzymał certyfikat BREEAM Final na poziomie „Excellent”. Certyfikacja z oceną na poziomie 72,4% została przyznana w pełnej wersji „Fully Fitted”. Uzyskanie jednego z wiodących certyfikatów ekologicznych na świecie potwierdza najwyższą jakość inwestycji, która w 2016 r. otrzymała precertyfikat BREEAM Interim „Very Good”. Biurowiec zrealizowała Spectra Development w ramach Kompleksu Bobrowiecka.

„Uzyskanie końcowego certyfikatu z wyższą oceną potwierdza najwyższy standard Bobrowieckiej 8, która jest biurowcem zrównoważonym, gwarantującym swoim użytkownikom lepsze warunki do życia i pracy. Już na etapie projektowania zależało nam, aby budynek spełniał wymagania BREEAM, co potwierdził precertyfikat. Ciężko pracowaliśmy też nad uzyskaniem wyższej noty w ocenie końcowej, co pozytywnie wyróżnia Bobrowiecką 8 na tle innych z certyfikowanych biurowców – mówi Dariusz Sokołowski, Prezes Zarządu Spectra Development.

Biurowiec Bobrowiecka 8 cechuje ponadczasowa architektura i zaawansowane rozwiązania technologiczne, które gwarantują najwyższy komfort pracy. Inwestycja to 25 000 m2 powierzchni biurowo-usługowej klasy A, której komercjalizacja przekroczyła poziom 96,5%. Budynek powstał zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, a poza certyfikatem BREEAM wyróżnia go systemem modelowania BIM wykorzystany przy jego realizacji. W biurowcu, który stanowi wzorowy przykład myślenia o ekologii, zastosowano wiele rozwiązań proekologicznych. Jednym z nich jest oszczędzający energię i obniżający koszty wspólne system VRV odzyskujący ciepło z serwerowni do podgrzewania wody użytkowej wykluczając konieczność użycia ciepła miejskiego do podgrzania wody. Dodatkowo zastosowano baterie umywalkowe na podczerwień ograniczające zużycie wody, zamontowano rozwiązania przyjazne cyklistom w postaci stojaków rowerowych oraz szatni z prysznicami dla rowerzystów. Natomiast w pobliżu inwestycji została zainstalowana stacja ładowania pojazdów elektrycznych – EVBox z linii businessline o mocy 22kW, należąca do jednego z najemców biurowca, Grupy ENGIE.

Przy realizacji biurowca wykorzystano przemyślaną koncepcję integracji architektury z zielenią, za której wprowadzaniem do otoczenia budynku przemawia mnogość́ zalet zarówno dla obiektu, środowiska, jak i jego użytkowników. Zieleń występuje wokół inwestycji oraz na wewnętrznych dziedzińcach budynku, które pełnią także funkcję Ogrodu Sztuki. Roślinność znajdująca się na terenie Bobrowieckiej 8 to wysokie brzozy, krzewy oraz niskopienna zieleń.

Budynek Bobrowiecka 8 to najmłodszy z trzech projektów wchodzących w skład zespołu urbanistycznego przy ulicy Bobrowieckiej. Poza biurowcem tworzą go sąsiadujące budynki – biurowiec Bobrowiecka 6 i apartamentowiec Bobrowiecka 10. Całość została zaprojektowana przez pracownię JEMS Architekci tworząc spójny kompleks istotnie zwiększający atrakcyjność Dolnego Mokotowa.

Agencja CBRE doradza po stronie Wynajmującego, natomiast za działania Public Relations odpowiada Agencja Tauber Promotion.