Biurowiec w Krakowie Podium Park z nowym najemcą – firma Morele zmienia swoją lokalizację

9800dcacc87d804e38673b8638367bcb
Firma Morele zmienia adres swojej siedziby. Firma przeprowadza się do biurowca Podium Park w Krakowie.

Lider polskiego rynku e-commerce w segmencie dystrybucji elektroniki użytkowej wynajął powierzchnię 1730 mkw. w kompleksie Podium Park w Krakowie. Inwestycja ta jest jednym z najbardziej ekologicznych i nowoczesnych biurowców w Polsce. Wynajmując powierzchnię biurową w Podium Park, Morele zamknęło proces komercjalizacji obiektu. Firma Morele wprowadzi się do Podium Park B w Krakowie pod koniec br.

Morele, jedna z najbardziej innowacyjnych polskich firm na rynku e-commerce, wybrał na swoje nowe biuro powierzchnię w kompleksie Podium Park, który idealnie wpasował się w wysokie wymagania klienta. Tym samym z wielką satysfakcją możemy poinformować, że budynek B, który został oddany do użytku zaledwie 8 miesięcy temu, jest już w 100% wynajęty. To niewątpliwy sukces komercyjny, który pokazuje, że nowoczesne i innowacyjne firmy wciąż potrzebują funkcjonalnych przestrzeni do efektywnej pracy.

Adam Iwański, Leasing Manager w Globalworth Poland

Gdy pandemia minie będziemy pracować w trybie hybrydowym. Mimo to, zdecydowaliśmy się na większe biuro, ponieważ nasza firma w ostatnim czasie bardzo się rozwinęła i konieczne będzie poszerzenie zespołu. Zmianę siedziby firmy planowaliśmy już od pewnego czasu. Przy wyborze nowego biura skupiliśmy się przede wszystkim na tym, aby nasi pracownicy czuli się w nim komfortowo, stąd też wybór padł na nowoczesny kompleks Podium Park.

Radosław Stasiak, wiceprezes Morele.

Louvre Hotels Group z pierwszym hotelem z oznaczeniem Smart Inside

Louvre Hotels Group

Louvre Hotels Group zaprezentowało pierwszy w Europie hotel, który posiada  oznaczenie Smart Inside.

Hotel z oznaczeniem Smart Inside znajduje się we francuskim Lyonie, w dynamicznie rozwijającej się okolicy lotniska Bron. Obiekt ten jest pierwszym europejskim hotelem klasy średniej, który oferuje w stu procentach zdigitalizowany dostęp do usług. Dzięki temu rozwiązaniu goście mogą odkryć zupełnie nowy sposób na wygodny, bezpieczny i zrównoważony pobyt.
Koncepcja hotelu przyszłości jest owocem prac badawczo-rozwojowych prowadzonych w Paryżu i Szanghaju w ramach Globalnego Centrum Innowacji Jin Jiang International.

To futurystyczne rozwiązanie powstało dzięki międzykulturowej współpracy między Francją a Chinami. W ramach Globalnego Centrum Innowacji Jin Jiang International chcemy oferować innowacyjne, zrównoważone i inteligentne produkty. Po wielkim sukcesie w Chinach z dumą wprowadzamy naszą nową koncepcję do segmentu hoteli klasy średniej w Europie – mówi Pierre-Frédéric Roulot, CEO Louvre Hotels Group.

WGN sprzedaje atrakcyjną działkę inwestycyjną pod Wrocławiem

3547-4l
WGN Wrocław Commercial pośredniczy w sprzedaży atrakcyjnego gruntu komercyjnego, który położony jest pod Wrocławiem.

Przedmiotem sprzedaży jest niezabudowany grunt inwestycyjny, który położony jest w Widawie. Działka ma 3826 m2 powierzchni całkowitej. Nieruchomość składa się z trzech działek o powierzchniach: 1564 m2, 1080 m2 oraz 1182 m2. Działka nie jest objęta Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Nieruchomość posiada bezpośredni dostęp do drogi publicznej. Działka znajduje się zaledwie 7 km. od centrum Wrocławia, w pobliżu węzła autostradowego Wrocław Północ – wyjazd na Warszawę, Łódź, Poznań, co czyni tę lokalizację bardzo atrakcyjną. Nieruchomość została wystawiona na sprzedaż za 1 250 000 złotych.

Apartamenty Dmowskiego w poznaniu czekają na właścicieli – zakończyła się budowa inwestycji meiszkaniowej

Apartamenty Dmowskiego II (1)

Deweloper ATAL zakończył budowę II drugiego etapu realizowanej w Poznaniu inwestycji Apartamenty Dmowskiego. Osiedle otrzymało pozwolenie na użytkowanie.

Zgodnie z harmonogramem właściciele dostają już klucze do swoich mieszkań. W sumie deweloper sprzedał w ramach tego etapu 149 mieszkań i 17 lokali usługowych. Tym samym dobiegła końca budowa całego osiedla Apartamenty Dmowskiego, w ramach którego deweloper zrealizował łącznie 443 mieszkania. W sprzedaży dostępne są jeszcze ostatnie wolne lokale. Osiedle powstało w Poznaniu przy ul. Krauthofera 22, u zbiegu dzielnic Łazarz i Górczyn. Jego atutem jest lokalizacja umożliwiająca dogodną komunikację z centrum miasta oraz dostęp do rozbudowanej infrastruktury miejskiej.
Budowa kolejnego etapu Apartamentów Dmowskiego przebiegła zgodnie z zakładanym planem i właśnie rozpoczynamy przekazania kluczy do lokali. Tym samym dobiegła końca realizacja całego osiedla. Stworzyliśmy wyjątkowy projekt na poznańskiej mapie nieruchomości, który oferuje zróżnicowaną ofertę lokali, a także zapewnia dostęp do rozbudowanej infrastruktury miejskiej i otoczenie licznych miejsc odpoczynku i rekreacji

– mówi Zbigniew Juroszek, Prezes ATAL S.A.

Łódzki rynek wtórny ze wzrostem cen transakcyjnych

hutomo-abrianto-580434-unsplash
Ceny mieszkań rosną w całej Polsce. Dotyczy to lokali z rynku wtórnego i pierwotnego. Jak prezentuje się sytuacja na rynku mieszkań używanych?

Pomimo pandemii, ceny mieszkań szybują w górę. Jeśli chodzi o ceny transakcyjne, to wg NBP w I kwartale 2020 roku średnia cena za metr kw. mieszkania wynosiła 5011 złotych. Średnia ta sukcesywnie rosła z kwartału na kwartał. W I kwartale 2021 roku, wg wyliczeń ekspertów NBP, średnia cena za metr kw. mieszkania wynosiła 5433 złotych. Widoczny jest znaczący wzrost cen w ostatnim roku.

Nowe powierzchnie coworkingowe od IMMOFINANZ w ramach mycowork

mycowork at myhive Nimbus (7)

IMMOFINANZ kontynuuje ekspansję w segmencie powierzchni coworkingowych.

Firma oddała do użytku trzeci mycowork, tym razem jestnim w myhive Nimbus w Warszawie. Nowa przestrzeń dostępna jest na parterze budynku, zktóry mieści się przy Alejach Jerozolimskich 98. W sumie dostępne są 44 biurka do pracy. W ofercie najnowszego mycowork uwzględnione są wszystkie trzy dostępne, elastyczne produkty: myflex, mydesk i myroom. mycowork w myhive Nimbus oferuje możliwość spontanicznej rezerwacji biurka – mydesk, pokoju dla zespołów projektowych – myroom, czy też myflex – obejmującego dostęp do poszczególnych lokalizacji mycowork, dla wszystkich tych, którzy lubią pracować w zmiennym środowisku i nie potrzebują stałego miejsca pracy.

„Z perspektywy niecałych pięciu miesięcy, od kiedy jesteśmy obecni w tym segmencie rynku, najczęściej słyszymy, że najemcy cenią sobie kameralność naszych coworków i wyjątkowy komfort pracy, który się w nich odczuwa. W myśl zasady, aby marka czy produkt były rozpoznawalne, muszą być powtarzalne – dotrzymujemy naszego słowa i otwieramy już trzeci mycowork w Warszawie”, powiedziała Magdalena Kowalewska, Country Manager Operations Poland, IMMOFINANZ. „Kluczowym dla nas jest aby móc zrealizować każdą potrzebę biurową naszych klientów, zarówno jeśli chodzi o elastyczny jak i tradycyjny najem, pod jednym parasolem”, dodała.

AFI Europe kupiło od ATAL lokale inwestycyjne w Krakowie

ATAL_Bagry Park

Firma AFI Europe kupiła od dewelopera ATAL 132 wykończone lokale inwestycyjne zlokalizowane w Krakowie.

AFI Europe zakupiło od ATAL lokale w ramach inwestycji Bagry Park Lokale Inwestycyjne w Krakowie przy ul. Bagrowej 6. Powierzchnia użytkowa nabytego projektu wynosi około 4 tys. mkw. Jest to pierwsza ukończona inwestycja AFI Europe w segmencie PRS w Polsce. W transakcji pośredniczyła firma doradcza PNConsulting.

Transakcja z AFI Europe ma wyjątkowy i unikatowy charakter, gdyż świadomie nie kierujemy naszej oferty na rynek PRS. Swoją aktywność nieprzerwanie koncentrujemy wokół klientów indywidualnych. Projekt Bagry Park Lokale Inwestycyjne powstał w ramach naszej dodatkowej działalności. Wybudowaliśmy go z myślą o przeznaczeniu inwestycyjnym, ale również w celu dopełnienia istniejącej zabudowy osiedla, czyli wcześniejszych etapów mieszkaniowych Bagry Park. Projektem zainteresowało się kilka funduszy, natomiast AFI Europe – jako podmiot działający w Krakowie i doskonale znający specyfikę rynku – był oczywistym partnerem przy tej transakcji.
– mówi Angelika Kliś, Członek Zarządu ATAL S.A.

Bagry Park to znakomita lokalizacja i świetna realizacja firmy ATAL. Co więcej i co bardzo ważne dla nas Bagry Park Lokale Inwestycyjne to już zrealizowany etap, dzięki temu już za kilka miesięcy będziemy mogli rozpocząć wynajem lokali w tym projekcie. Widzimy ogromny potencjał inwestycji na wynajem i chcemy dalej zwiększać udział tego segmentu w naszych aktywach. Oprócz inwestycji „Apartamenty Bagry Lokale Inwestycyjne” obecnie realizujemy 3 inne projekty w sektorze PRS w Warszawie i w Krakowie a równocześnie jesteśmy w trakcie negocjacji zakupu kolejnych projektów. Docelowo chcemy być jednym z największych graczy w sektorze PRS w Polsce.
– dodaje Sebastian Kieć, Prezes AFI Europe w Polsce.

SAVILLS: badanie nastrojów wokół pracy hybrydowej

Jarosław Pilch_Savills_2020_2_low res

W badaniu przeprowadzonym przez firmę doradczą Savills, 87% ankietowanych wskazało posiadanie fizycznego biura jako niezbędny element prowadzenia biznesu. 54% respondentów uważa, że najlepsza dla ich zdrowia i samopoczucia jest praca hybrydowa, łącząca pracę z domu i z biura.

W ramach badania „Office FiT” firma Savills przebadała ponad 100 000 osób z regionu EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka). Grupę respondentów stanowili pracownicy biurowi oraz przedstawiciele właścicieli i najemców budynków biurowych.

Ponad połowa respondentów chciałaby pracować z biura przynajmniej trzy dni w tygodniu. Wśród osób powyżej 55 roku życia znajdowało się najwięcej zwolenników pracy zdalnej w pełnym wymiarze. Z kolei mniejszą chęć do pracy z domu obserwowano wśród najmłodszych respondentów (24-35 lat). Według autorów raportu może to wynikać m.in. z trudności w zdobywaniu wiedzy na początkowym etapie kariery, z jakimi wiąże się praca zdalna.

Tegoroczna edycja badania „Office FiT” jest już drugą z kolei. W porównaniu do wyników sprzed roku, mniej osób ocenia pracę zdalną jako bardziej efektywną od pracy z biura (48% w 2020 r. w porównaniu do 40% w 2021 r.). Znacznie więcej osób chciałby za to pracować w biurach elastycznych (z 3% w 2020 r. do 12% w 2021 r.).

„Po 18 miesiącach pandemii, firmy wyniosły już całkiem spory bagaż doświadczeń z pracy zdalnej, podobnie z resztą jak i sami pracownicy. Mieliśmy okazję przekonać się o jej wielu zaletach, ale i wadach. Jedno jest pewne, biura muszą się zmienić, bo inne są już potrzeby ich użytkowników. Spodziewamy się, że pracodawcy będą obecnie jeszcze bardziej stawiać na jakość przestrzeni do pracy, tak by mogła być ona ich wyróżnikiem i czynnikiem, który pomoże im zatrzymać i przyciągnąć najlepszych pracowników” – mówi Jarosław Pilch, dyrektor działu powierzchni biurowych, reprezentacja najemcy, Savills.

74% respondentów chciałoby, by po powrocie do biura zredukowany został w nim poziom hałasu. Według analityków Savills, wideokonferencje zostaną z nami również po pandemii i coraz częściej będą w nich uczestniczyć zarówno osoby przebywające w domu jak i w biurze. Może to powodować dyskomfort u współpracowników, w przypadku braku wystarczającej liczby pomieszczeń przeznaczonych do rozmów.

Blisko 80% respondentów wskazuje bezpieczeństwo jako najbardziej istotną cechę środowiska pracy. W budynkach biurowych może się to przekładać np. na minimalizację ekspozycji na wirusy i bakterie poprzez zastosowanie rozwiązań bezdotykowych. Wobec perspektywy upowszechnienia się hybrydowego modelu pracy, Savills przewiduje również wzrost znaczenia przestrzeni biurowej przeznaczonej do współpracy.

„Praca hybrydowa w pewnym zakresie zostanie z nami na dłużej, niezależnie od dalszego przebiegu pandemii. W wielkiej metamorfozie środowiska pracy, jaka dzieje się na naszych oczach, kluczowe będzie zachowanie odpowiedniego balansu pomiędzy preferencjami pracowników i potrzebami biznesowymi przedsiębiorstw. Biuro w najbliższych miesiącach, w trakcie stopniowego powrotu części pracowników do biur, będzie odgrywać bardzo ważną rolę, zapewniając ponownie przestrzeń do integracji i współpracy. To pozwoli zaspokoić naturalne potrzeby dużej części pracowników, z których na długo musieli oni zrezygnować. Jestem przekonany, że zmiany, jakie w wyniku pandemii zostaną wdrożone w biurach i modelach pracy w poszczególnych organizacjach, pozytywnie wpłyną na doświadczenie pracy biurowej” – podsumowuje Jarosław Pilch z Savills.

Autor: Jarosław Pilch z Savills.

Nieruchomości komercyjne w Polsce cieszą się największym zainteresowaniem w Europie Środkowo-Wschodniej

Warszawa_fot. Walter Herz

Większość kapitału zainwestowanego w nieruchomości komercyjne w Europie Środkowo-Wschodniej w pierwszym półroczu br. trafiła do Polski. Prognozy dotyczące krajowego rynku inwestycyjnego są bardzo optymistyczne.

Spis treści:
Magazyny na fali wznoszącej
Biura wciąż w cenie
Parki handlowe i obiekty typu convenience na topie
Zamrożone inwestycje w hotele

W pierwszej połowie bieżącego roku aktywność inwestorów przyniosła dużą ilość akwizycji na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce. Przejęcia dotyczyły jednak głównie obiektów o niższej wartości niż przed rokiem. Stąd wolumen transakcyjny był o kilkanaście procent niższy niż rok temu. Niemniej, większość zainwestowanego kapitału w nieruchomości komercyjne w naszym regionie Europy w pierwszych sześciu miesiącach roku popłynęła do Polski.

– W pierwszym półroczu 2021 roku największą aktywność inwestycyjną na naszym rynku mogliśmy obserwować w sektorze magazynowym i biurowym. Pomiędzy te dwa segmenty podzielone zostały w zasadzie transakcje zawarte w tym czasie. Kilkunastoprocentowym udziałem w wolumenie transakcyjnym zapisał się sektor handlowy, w którym kupowane były głównie parki handlowe i mniejsze obiekty typu convenience. W dalszym ciągu umacnia się też rynek PRS, na którym odnotowane zostały kolejne transakcje – mówi Bartłomiej Zagrodnik, Managing Partner/CEO w Walter Herz.

Magazyny pozostają w trendzie, który w 2020 roku przyniósł sektorowi najlepszy wynik w historii rynku inwestycyjnego w Polsce. Podaż w segmencie magazynowym szybko rośnie. W pierwszej połowie roku oddane zostało ponad 1,1 mln mkw. nowych powierzchni, a w budowie na terenie kraju, według obliczeń Walter Herz, pozostaje rekordowa ilość – 3,4 mln mkw. magazynów. W tym roku sektor logistyczny wciąż pozostaje liderem, jeśli chodzi o wartość wolumenu inwestycyjnego, choć wynik odnotowany w pierwszych 6 miesiącach br. odbiega od rekordowego rezultatu uzyskanego w roku minionym.

Magazyny na fali wznoszącej
Nasz rynek nie jest tu wyjątkiem, w całej Europie inwestorzy koncentrują się głównie na nieruchomościach magazynowo-logistycznych. Należy jednak zwrócić uwagę, że prowadzone aktualnie rozmowy przynieść mogą także w najbliższych miesiącach transakcje typu prime w segmencie biurowym w Polsce. Przemawia za tym fakt, że właśnie te aktywa mogą teraz uzyskać stopę kapitalizacji na poziomie wyższym niż na początku ubiegłego roku. Myślę, że biura będą nadal fundamentalną wartością portfeli inwestycyjnych i w te klasę nieruchomości zostanie zainwestowana znaczna część nadwyżki globalnego kapitału – sądzi Bartłomiej Zagrodnik.

Wśród transakcji zrealizowanych od stycznia do czerwca 2021 roku na krajowym rynku powierzchni magazynowych wymienić można m.in. zakup BTS Castorama w Strykowie przez Savills Investment Management, nabycie projektów Duo Portfolio w Siemianowicach i Sosnowcu firmy 7R przez M7 RE, czy 7R City Flex w Rzeszowie przez PAREF.

W ostatnich tygodniach miały miejsce natomiast kolejne przejęcia na rynku magazynowym. Firmy Marvipol Logistics i PG Dutch Holding I B.V. z ramienia spółki PDC Industrial Center 108 zawarły z BGO Warsaw I Propco umowę sprzedaży udziałów w parku magazynowym Panattoni Park Konotopa IIa w Ożarowie Mazowieckim. M7 Real Estate w imieniu funduszu M7 CEREF II, który planuje inwestycje na ponad 100 mln euro, przejął magazyny przy ulicy Mogileńskiej 50 w Poznaniu. Palmira Capital Partners finalizuje z kolei transakcję zakupu łódzkiego parku magazynowego Brukowa Business Park.

Biura wciąż w cenie
Wśród największych transakcji zrealizowanych na rynku biurowym w pierwszej połowie br. wymienić można natomiast m.in. zakup portfela obiektów we Wrocławiu i Krakowie grupy BUMA przez Partners Capital/REINO Capital za około 200 mln euro, a w regionach gdańskiego biurowca Alchemia Neon przez niemiecki fundusz DWS.
Ponadto, niemiecki KGAL kupił od Echo Investment budynek Villa Offices w Browarach Warszawskich za około 86,7 mln euro. Debiutująca w Polsce spółka Indotek za 72,5 mln euro nabyła od notowanej w Polsce i Austrii spółki Immofinanz cztery biurowce o łącznej powierzchni ponad 45 tys. mkw. w Warszawie.

Pod młotek poszedł też warszawski kompleks Neopark zbudowany przez Yareal Polska, jak również biurowiec Wołoska 24 o powierzchni 23,5 tys. mkw. położony na warszawskim Mokotowie, który zakupił za ponad 60 mln euro od firmy Ghelamco czeski fundusz ZFP Investments, należący do słowackiego funduszu IAD Investments.
Generali Real Estate sfinalizowało przejęcie od PATRIZIA AG warszawskiego budynku biurowego Le Palais w imieniu funduszu Generali Europe Income Holding (GEIH), zarządzanego przez Generali Real Estate S.p.A SGR.

Poza tym, w Warszawie właściciela zmieniły Biura przy Willi w Browarach Warszawskich, Spark B, Cybernetyki Office Center i Bokserska Office Center. Niedawno dołączyły do nich Biura przy Warzelni, największy biurowiec kompleksu Browary Warszawskie oraz zabytkowa Warzelnia, które od spółki Echo Investment kupiła firma Deka Immobilien za około 152,3 mln euro.

Parki handlowe i obiekty typu convenience na topie
Na rynku handlowym poszukiwane są przede wszystkim parki i obiekty charakteryzujące się niskimi wolumenami najmu. Większość transakcji związanych ze sprzedażą nieruchomości typu convenience w pierwszej połowie br. dotyczyło projektów położonych w miastach poniżej 50 tys. mieszkańców.
Największy udział w strukturze transakcji odnotowanych w tym czasie w segmencie handlowym przypadł natomiast na portfelowy zakup centrów handlowych M1 przez notowaną na giełdzie w Johannesburgu spółkę EPP za kwotę ponad 100 mln euro. W pierwszym półroczu br. sprzedawane były też obiekty należące do Tesco, które opuszcza polski rynek.

Wśród ostatnio zarejestrowanych umów w sektorze handlowym wymienić zaś można m.in. sprzedaż Pasażu Wiślanego w Grudziądzu przez Rank Progress, który ma przejść w ręce spółki MSRETAIL V za 5,13 mln euro netto.

Zamrożone inwestycje w hotele
Pandemia odwróciła uwagę inwestorów od obiektów hotelowych. W pierwszej połowie tego roku w sektorze odnotowana została tylko jedna transakcja o wartości 29 mln euro dotycząca nabycia warszawskiego Regenta przez PHN i PHH.

– Inwestorzy podchodzą teraz ostrożnie do lokowania kapitału w hotele. Fundusze inwestycyjne w przeważającej większości mają wstrzymane akwizycje hotelowe. Należy jednak zaznaczyć, że poza wyspecjalizowanymi podmiotami, hotele nigdy nie były dla nich priorytetowymi aktywami, a w pandemii inwestorzy jeszcze bardziej stracili nimi zainteresowanie. Szczególnie, że długo wyczekiwanych okazji cenowych na rynku nadal nie ma. Przynajmniej, jeśli chodzi o atrakcyjnie zlokalizowane hotele oferujące minimum 100 pokoi. Właściciele takich obiektów nie obniżają cen. Być może większe szanse inwestycyjne dopiero nadejdą. Wiele zależało będzie od dalszego oddziaływania pandemii na biznes – informuje Katarzyna Tencza Associate Director Investment & Hospitality z Walter Herz.

Katarzyna Tencza przyznaje, że od kilkunastu miesięcy widoczny jest spadek zapotrzebowania na działki pod obiekty hotelowe w dużych miastach.

Zabezpieczone w latach wcześniejszych grunty, które miały zostać przeznaczone pod inwestycje hotelowe czekają na lepsze czasy albo poszukiwane są dla nich alternatywne formy zagospodarowania. Duża część planowanych realizacji jest wstrzymana albo odkładana w czasie, a niektóre już przekwalifikowane zostały na inwestycje mieszkaniowe. Nadal dużym zainteresowaniem cieszą się natomiast grunty pod hotele resortowe, szczególnie w atrakcyjnych lokalizacjach nadmorskich i górskich – dodaje.

Rozwój sytuacji związanej z pandemią jest nadal trudny do przewidzenia, co przekłada się na brak możliwości oszacowania przyszłego popytu. To z kolei powoduje, że banki dystansują się od kredytowania inwestycji hotelowych.
Rynek mieszkań na wynajem w budowie

Swoją pozycję konsekwentnie buduje także krajowy rynek PRS, który coraz silniej skupia uwagę inwestorów. W tym roku mogliśmy obserwować kolejne inwestycje w tym segmencie rynku. Jak podaje Walter Herz, w pierwszym półroczu wartość transakcji wyniosła 0,56 mld euro. Do nabycia projektów po zakończeniu ich realizacji oraz finansowania budowy nieruchomości przeznaczonych na wynajem zobowiązał się m.in. fundusz Heimstaden Bostad, który zawarł umowę z firmą Spravia (dawny Budimex Nieruchomości) na zakup 2500 lokali za ponad 300 mln euro.
Firma deweloperska YIT zakontraktowała natomiast ponad 1 tys. mieszkań w Warszawie zawierając umowę ze skandynawskim funduszem NREP, który niedawno wszedł do Polski i sfinalizował również zakup portfela logistycznego o powierzchni 130 tys. mkw.
Źródło: Walter Herz.

Galeria Katowicka stawia na ekologię i odpowiedzialność

fot. Galeria KatowickaGaleria Katowicka wprowadza procedury, które daleko wykraczają poza obowiązujące obecnie standardy. Przyciągnięcie i aktywizacja klientów oraz wsparcie najemców to główne wyzwania realizowane w obszarze marketingu w roku 2021.

Galeria Katowicka mieści się w ścisłym centrum Katowic i jest unikalnym kompleksem komunikacyjno-komercyjnym. Powierzchnia najmu wynosi 47,609 m2 i obejmuje ponad 200 lokali, restauracji i punktów handlowych. Właścicielem obiektu jest fundusz Employees Provident Fund of Malaysia z siedzibą w Kuala Lumpur.
Galeria sukcesywnie zmniejsza ilość zużywanej energii. W czerwcu br. galeria ta jako pierwsze centrum handlowe w regionie, sięgnęła po rozwiązania wykraczające poza standardy. Najbardziej newralgiczne powierzchnie obiektu czyli ponad 800 hot spotów, stref najczęściej dotykanych, zostały pokryte nowoczesną, antywirusową folią HEXIS PUREZONE® Antimicrobial.

Dzięki trafnym decyzjom, elastycznemu dopasowaniu do zmieniającej się sytuacji oraz skutecznym działaniom, wzmacniamy swoją pozycję na lokalnym rynku, a klienci bardzo chętnie uczestniczą w organizowanych aktywnościach marketingowych. Odnotowujemy regularne wzrosty odwiedzalności i obrotów, co pokazuje, że nasza strategia działania jest skuteczna – podkreśla Joanna Bagińska, Dyrektor Galerii Katowickiej, należącej do Employees Provident Fund of Malaysia reprezentowanego przez Savills Investment Management i zarządzanej przez APSYS Polska.

Firma CA Immo Poland opublikowała wyniki za I połowę 2021 roku

jhon-jim-5BIbTwXbTWk-unsplash
Średni wskaźnik najmu w warszawskich nieruchomościach CA Immo kształtuje się obecnie na poziomie ok. 90,5 %. Firma opublikowała wyniki za okres od stycznia do czerwca 2021 roku.

W pierwszych sześciu miesięcach bieżącego roku CA Immo sfinalizowało 14 transakcji najmu w projektach biurowych w Warszawie. W chwili obecjej średni wskaźnik najmu w warszawskich nieruchomościach firmy kształtuje się na poziomie ok. 90,5 %.
CA Immo wynajęło łącznie prawie 9000 metrów kw. nowoczesnej powierzchni komercyjnej.
CA Immo zamierza w dalszym ciągu realizować strategiczny plan rotacji kapitału. W planach Grupy jest sprzedaż nieruchomości oraz przeznaczenie pozyskanych z ich sprzedaży środków na działalność deweloperską, bądź na zakup biurowców o potencjale wzrostu wartości.

Trwa 11-letnia walka pomiędzy Bitcoinem a złotem o serca inwestorów

Attila Krocsek
Ich ilość jest ograniczona, a żeby je pozyskać – trzeba je najpierw „wykopać”. Na tym kończą się oczywiste podobieństwa między kryptowalutami a złotem. Zarówno materialny kruszec, jak i cyfrowe aktywa, są dla inwestorów ciekawym rozwiązaniem, także w czasach pandemii. Ich wartość może rosnąć w dużym tempie, niejako niwelując efekt inflacji. Jest to szczególnie ważne w obecnym czasie, gdy w wielu państwach, w tym w Polsce, dość znacząco wzrósł jej poziom. Eksperci BlockBen przeanalizowali, jak od powstania Bitcoina zmieniały się kursy złota i najpopularniejszej kryptowaluty oraz to, jakie instrumenty finansowe powstają w oparciu właśnie o połączenie złota i kryptowalut.

Spis treści:
Podróżujesz w czasie, by inwestować? Lepiej wybierz dobry moment
Czy złoto i kryptowaluty mogą iść ze sobą w parze?

Bitcoin debiutował na Mt.Gox (giełdzie kryptowalut) 17 sierpnia 2010 roku z ceną 0,063 dolara. Tego samego dnia za uncję złota płaciło się 1226,25 dolara. Niemal 11 lat później, 12 sierpnia 2021 roku wartość Bitcoina osiągnęła 46 432,20 dolarów. Cena złota również wzrosła, ale nie tak spektakularnie – za uncję zapłaciliśmy 1754,48 dolarów. To oznacza, że dwie osoby, które zainwestowały 11 lat temu 100 dolarów w jedno albo drugie aktywo, mają dziś zupełnie inny status finansowy. Za 100 dolarów we wskazanym dniu 2010 roku można było kupić bowiem 1587,30 Bitcoinów i 0,081 uncji złota. Oznacza to, że osoba, która zainwestowała wówczas w złoto, zarobiła do tej pory „na czysto” 43 dolary. Ta, która zainwestowała w Bitcoiny, zarobiła „nieco” więcej, bo 73 miliony i 701 731 dolarów! Może się zatem wydawać, że inwestowanie w kryptowaluty to pewny zyski i ten, kto się na to zdecyduje, zawsze zarobi. W praktyce takie założenie nie może być dalsze od prawdy.

Podróżujesz w czasie, by inwestować? Lepiej wybierz dobry moment
Choć eksperci zdają sobie sprawę, że podane wyżej dane mogą działać na wyobraźnię, warto pamiętać o ważnych aspektach inwestowania w kryptowaluty – są ekstremalnie zmienne i nieprzewidywalne.
– Każdy musi pamiętać, że taki inwestycyjny „złoty strzał” jest bardzo, bardzo trudny do przewidzenia. Wracając do przedstawionych kalkulacji. Możemy zauważyć, że jeśli ktoś kupił 1587 Bitcoinów 11 lat temu, zarobił ponad 73 miliony dolarów. Ale jeśli kupił tę samą liczbę Bitocinów 14 kwietnia bieżącego roku, stracił do tej pory 31 miliardów dolarów! Oczywiście, to całkowicie hipotetyczna sytuacja, ale pokazuje skalę spadków i zmienność kursu najpopularniejszej kryptowaluty. Nie każdy chce ryzykować tak dużo, dlatego złoto nadal jest bardzo popularne – zauważa Attila Krocsek, ekspert estońskiej firmy fintechowej BlockBen.

Niestabilność kryptowalut to ich najsłabszy punkt od samego początku ich istnienia. Ich kurs może się znacząco zmienić nawet przez… słowa. Dokładnie to przytrafiło się w maju tego roku, gdy potężny spadek wartości Bitcoina został spowodowany przez niezbyt przychylne dla kryptowaluty twitterowe deklaracje Elona Muska, a także przez informacje dotyczące zaostrzenia kontroli na rynku kryptowalut przez USA czy Chiny.

Czy złoto i kryptowaluty mogą iść ze sobą w parze?
Jak się okazuje, najcenniejszy kruszec i cyfrowe aktywo mają sobie jednak wiele do zaoferowania. Duża zmienność istniejących kryptowalut sprawiła bowiem, że inwestorzy zaczęli poszukiwać bardziej przewidywalnych rozwiązań, a rynek – zaczął je oferować. Tak powstały m.in. stablecoiny. Stablecoiny to kryptowaluty, których wartość jest przynajmniej częściowo oparta na aktywach zewnętrznych, czyli na przykład… na złocie. Do najpopularniejszych produktów tego typu należą m.in. Tether Gold (XAUt) czy PAX Gold (PAXG).

– Ich zaletą jest to, że tak jak normalne kryptowaluty są zbudowane na technologii blockchain, a ich kurs nie może być kontrolowany przez państwowe rządy. Dodatkowo, ich wartość jest zabezpieczona złotem. Przez to ich kurs jest mniej podatny na wahania spowodowane przez klęski naturalne, strajki i tym podobne zdarzenia. Liczba stablecoinów cały czas rośnie – mówi Attila Krocsek.

Na tym wykorzystanie złota w kryptowalutach się nie kończy. Fintech BlockBen w sierpniu 2021 roku wprowadził do sprzedaży BIT (BlockBen Index Token), który w ramach jednego rozwiązania gromadzi wiele kryptowalut, a także min. 10% środków opartych na złocie. Zgodnie z zapowiedziami jego twórców, to rozwiązanie stworzone po to, by łączyć zalety złota i środków cyfrowych. W ciągu niecałych 72 godzin po uruchomieniu, wartość sprzedanego BIT osiągnęła milion euro.

Źródło: BlockBen.

WGN sprzedaje nieruchomość komercyjną w sercu Jury Krakowsko-Częstochowskiej

33-1lWGN Zawiercie pośredniczy w sprzedaży restauracji usytuowanej w urokliwym miejscu, w samym sercu Jury Krakowsko- Częstochowskiej nad źródłem rzeki Warty.

Przedmiotowa nieruchomość o łącznej powierzchni 1200 m2 znajduje się w centrum Kromołowa. Jest to najstarsza dzielnica Zawiercia, która mieści się blisko głównej trasy łączącej Katowice z Kielcami,obok parku wodnego z licznymi atrakcjami. W chwili obecnej obiekt pełnił funkcję domu weselnego z częścią hotelową, pubu z salą bilardową oraz cukierni. Budynek powstał na działce o powierzchni 1600 m2, nieruchomość jest w całości ogrodzona wraz z przylegającym do budynku parkingiem.
Nieruchomość została wystawiona na sprzedaż za 2 100 000 złotych.

Aranżacja nieruchomości: przestrzeń mieszkania otulona bielą

Katarzyna Madalińska, architekt TU_Kolektyw

Lato sprzyja doświadczaniu miejsc, kultur, smaków – nowych, nieodkrytych, jak i tych dobrze znanych, ulubionych. To poszukiwanie momentów, kiedy możemy się zatrzymać, wziąć głęboki oddech i poczuć się dobrze. W przyjemnym otoczeniu łatwiej odnaleźć upragniony spokój, dlatego warto zaprosić do wnętrza kojącą biel.

W kulturze europejskiej kolor biały symbolizuje czystość i niewinność. Kojarzy się z wolnością, lekkością, sprzyja także duchowości i wprowadza w stan równowagi. Niekiedy biel może się wydawać nudna lub mało efektowna, jednak odpowiednio wykorzystana, potrafi całkowicie odmienić wnętrze, zwłaszcza jeśli świadomie wybierzemy konkretny jej odcień. Kolor ten odbija światło, co optycznie powiększa przestrzeń i czyni ją bardziej przestronną. Pomieszczenie wypełnione bielą jest dyskretne, eleganckie, uporządkowane, zyskuje na użyteczności. Jest też bardzo wdzięcznym gruntem do aranżacji, pobudza kreatywność i daje nieograniczone pole do tworzenia.

Biel ma wiele twarzy, odcieni. Nie musi być sterylna, jednowymiarowa, potrafi zaskoczyć i zaciekawić. To barwa uniwersalna, która często wyznacza kierunek w projektowaniu, nadaje wnętrzu ton i określa ostateczny jego charakter. Pasuje do każdego wymarzonego stylu. Sprawdzi się w aranżacjach nowoczesnych, minimalistycznych, w kompozycjach monochromatycznych utrzymanych w ciepłym, przyjemnym klimacie, jak i tych bardziej chłodnych, opartych na precyzyjnym i wyrafinowanym total looku. Biel idealnie gra ze światłem naturalnym, wnosi do wnętrza świeżość i oddech, kojarzy się z czystością i lekkością. Z tego względu jest niezastąpionym elementem estetyki śródziemnomorskiej. W tym wydaniu biel ukoi, zrelaksuje i odpręży, jednocześnie będąc doskonałym tłem dla wakacyjnych skarbów i pamiątek z podróży – mówi Katarzyna Madalińska, architekt marki Tubądzin.
Białe płytki ceramiczne kryją w sobie duży potencjał aranżacyjny. Mogą zaistnieć jako gładka, niezmącona i bezkresna powierzchnia, ale też być samodzielną, wyrazistą ozdobą ściany.
W kolekcji Coma biel pojawia się wielowymiarowo i stanowi kontrast do chłodnej barwy granatu. Jest elementem niosącym balans i harmonię, pełnym delikatności i kojącym. Blask pereł, rysunek szlachetnego onyksu oraz spokojna tonacja kolekcji tworzą orzeźwiający, nadmorski klimat. Geometryczne, trójwymiarowe dekoracje przywołują obraz morza – te w kształcie litery L oddają jego jednostajny, spokojny ruch, z kolei inne, z motywem perełek, zaprojektowane zostały z myślą o łagodnie pieniącym się skraju każdej fali, docierającej do brzegu. Coma to kolekcja, którą można poczuć wszystkimi zmysłami. Wprowadza do wnętrza wakacyjny klimat i wypełnia je bielą, w której wszystko się odbija i migocze.

Płytki dekoracyjne utrzymane w tonacjach bieli możemy zobaczyć także w kolekcji All in White. Subtelnie falujące linie kojarzą się z taflą wody, dodają wnętrzu dynamiki i wprowadzają element ruchu. Tworzą malowniczą strukturę, na tle której mogą zaistnieć morskie, marynistyczne akcenty – zdjęcia, widokówki, będące pamiątką letnich wyjazdów lub ich miłą zapowiedzią.

Z kolei w kolekcji Organic Matt biel przyjmuje prostą, niekiedy wręcz ascetyczną formę. Naturalną powierzchnię białej płytki strukturalnej Organic Matt White 2 STR pokrywają delikatne wyżłobienia, układające się w cienkie linie, które przypominają wzory tworzące się na piasku poruszanym przez wiatr. W ich towarzystwie pięknie prezentują się ceramiczne, biało-niebieskie wazony, które nawiązują do kolorystyki morza.

Biel jest nie tylko znakomitym tłem dla mebli i dodatków, może też ładnie podkreślić i podbić inne kolory. W zestawieniu z ciepłymi barwami czy intensywnymi odcieniami niebieskiego czy zieleni, przestrzeń nabierze charakteru i stanie się domową, zaciszną oazą.
W kolekcji Royal Place biel jest ujarzmiona i ocieplona jasną płytką, która strukturą przypomina drewno. Powierzchnię ściany zdobi biała mozaika, a całość aranżacji uzupełniają meble i materiały w tym samym kolorze, nowoczesne oświetlenie i śródziemnomorskie akcenty – muszle, rozgwiazdy, wodorosty. Tak wykończona łazienka nie tylko zachwyca przejrzystością i lekkością, ale tworzy przestrzeń do kontemplacji i relaksu po całym dniu.

W My Tones białe płytki łagodzą wyrazisty granat, który powoduje, że łazienka daje poczucie przyjemnego chłodu. Dodatek bieli sprawia, że wnętrze jest bardziej świetliste, rozjaśnione, a tym samym cała aranżacja zyskuje więcej powietrza i szlachetności. To propozycja na łazienkę w kojących barwach, pełną harmonii, zbalansowaną nie tylko kolorystycznie, ale i kompozycyjnie – poprzez naturalne, drewniane dodatki czy owalne formy.
Grupa Tubądzin należy do najlepiej rozpoznawalnych producentów płytek ceramicznych w Polsce. Od prawie 40 lat wyznacza trendy wzornicze, wprowadza nowatorskie produkty i rozwiązania. W Polsce jest pionierem w produkcji płyt wielkoformatowych, sięgających rozmiarem aż 120 x 240 cm. Jej produkty, wytwarzane z najwyższej jakości surowców, znajdują zastosowanie w każdej przestrzeni, nie tylko łazienkowej. Najwyższej jakości płytki, do złudzenia przypominające drewno, marmur czy beton, produkowane w oparciu o najnowocześniejsze światowe technologie są znakiem rozpoznawczym Grupy Tubądzin. W roku 2020 firma sprzedawała swoje produkty do 70 krajów.
Tubądzin zaprasza do współpracy wybitnych twórców designu i kultury (wśród nich m.in. Maciej Zień, Dorota Koziara, Wojciech Siudmak), organizuje prestiżowy konkurs dla młodych projektantów i architektów – Tubądzin Design Awards oraz angażuje się w działania edukacyjne, społeczne i ekologiczne.
Płytki marki Tubądzin powstają z naturalnych i szlachetnych surowców, a do ich zdobienia stosowane są bezpieczne dla zdrowia i przyrody barwniki. Mając na uwadze dbałość o środowisko firma Tubądzin promuje zasady zrównoważonego rozwoju i inwestuje w innowacyjne rozwiązania – m.in. technologię Continua+, przyczyniając się tym samym do redukcji zużycia energii i emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Firma angażuje się również w projekty proekologiczne i podejmuje działania zmierzające do wzrostu świadomości społeczności lokalnej w tym zakresie.

Źródło: Grupa Tubądzin.

W warszawskim biurowcu Domaniewska 45 pojawił się nowy najemca

Domaniewska 45-1
Biurowiec Domaniewska 45 to wykończony w wysokim standardzie, kameralny budynek biurowy w Warszawie. Obiekt został oddany do użytku w 2014 roku. 

Nowym najemcą jest wpółka z grupy BRU Textiles, która wybrała budynek Domaniewska 45 na lokalizację swojego nowego biura. Firma wprowadziła się do niego z początkiem sierpnia. Najemca ma do swojej dyspozycji powierzchnię ponad 200 m kw. Knight Frank, będący agentem wyłącznym odpowiedzialnym za komercjalizację obiektu, doradzał właścicielowi, firmie ASD Real Estate. Z kolei najemcę reprezentował Maxon Nieruchomości.
Obiekt oferuje około 9 850 metrów kw. powierzchni najmu, rozmieszczonej na 8 kondygnacjach nadziemnych. Budynek biurowy położony jest w biznesowej części warszawskiego Mokotowa.

„Jesteśmy bardzo zadowoleni, że Domaniewska 45 zyskała uznanie w oczach BRU Textiles – międzynarodowej firmy o ugruntowanej pozycji w branży tekstylnej. Regularne wprowadzanie się nowych najemców do budynku Domaniewska 45 potwierdza owocną współpracę z właścicielem oraz jego elastyczność i otwartość na potrzeby najemców” – mówi Damian Kapusta, Negocjator w Knight Frank.

Łódzka Manufaktura z nowym najemcą – trwa komercjalizacja obiektu

gyorgy-bakos-255338-unsplash
Guess jest znaną na całym świecie amerykańską marką lifestyle’ową.

Marta kontynuuje swoją międzynarodową ekspansję. Guess otworzył nowy butik linii Activewear w łódzkiej Manufakturze. Butik Guess jest utrzymany w surowym, industrialnym stylu. Stanowi to idealne tło dla sportowej odzieży, obuwia i dodatków.
op-up Guess Activewear, jest uzupełnieniem portfolio marki, która obecnie ma 36 sklepów firmowych w Polsce. Butik znajduje się na parterze galerii handlowej.

– Manufaktura od zawsze była miejscem, które dzięki swojemu wyjątkowemu charakterowi przyciągało nie tylko lokalne, małe marki, ale także znane na całym świecie brandy. Nasi Goście chętnie wspierają regionalne firmy, ale chcą też wiedzieć „co w modzie piszczy” i być na bieżąco z najnowszym trendami kreowanymi przez takich gigantów jak Guess  podsumowuje rzeczniczka łódzkiej Manufaktury, Monika Langner.

Firma Deli2 została doceniona w konkursie e-Commerce Polska awards 2021

Bartosz Kazimierczuk - CEO Deli2
Firma Deli2 jest pionierem pośród polskich e-sklepów delikatesowych. Firma ta otrzymała nominację w prestiżowym konkursie e-Commerce Polska awards 2021 w nowej kategorii Best start in e-commerce.

Wydarzenie e-Commerce Polska awards 2021 organizowane jest przez Izbę Gospodarki Elektronicznej. Gala wręczenia nagród odbędzie się w dniu 23 września br.  Deli2 to innowacyjna platforma sprzedażowa oferująca produkty od ponad 30 wyspecjalizowanych brandów spożywczych, została doceniona w konkursie e-Commerce Polska awards 2021. Nominacja dotyczy nowej kategorii pt. Best start in e-commerce. Deli2 planuje ekspansję na terenie kraju. Tym samym do 2024 r. spółka chce dotrzeć do 10 mln klientów. Wycena Deli2 wynosi ok. 8 mln zł.

Miło mi poinformować, że głosami jury 9. edycji konkursu e-Commerce Polska awards 2021, Deli2 zostało nominowane w kategorii Best start in e-commerce, dedykowanej dla podmiotów e-commerce. Sama nominacja jest już dla nas dużym wyróżnieniem. Nasz biznes, który tworzymy zaledwie od ośmiu miesięcy, znalazł się w ścisłej czołówce konkursu, który od lat docenia największe i najbardziej innowacyjne brandy działające w Polsce. Co ciekawe, tegoroczna edycja jest rekordowa pod względem liczby zgłoszeń, co tym bardziej jest dla nas satysfakcjonujące – mówi Bartosz Kazimierczuk, prezes zarządu Deli2. – Wyniki konkursu będą znane 23 września. Liczymy na to, że będziemy jedym z laureatów tego wydarzenia – dodaje Bartosz Kazimierczuk.

 

Koszty utrzymania mieszkania wzrastają. Na co zwrócić uwagę przy zakupie by je zredukować?

dan-gold-220226-unsplashKoszty utrzymania lokalu mieszkalnego stale idą w górę. Na co zwrócić uwagę, podczas dokonywania zakupu własnego M?

Spis treści:
Wspólne oszczędności
Inteligentne oszczędzanie

Koszty utrzymania mieszkania wzrosły o 5% w ciągu roku – ogłosili w maju analitycy z Heritage Real Estate. Za wzrost odpowiadają w dużej mierze podwyżki energii elektrycznej. Za prąd płacimy obecnie o prawie 10% więcej niż przed rokiem. Wszystko wskazuje, że to dopiero początek wzrostów. Tymczasem okazuje się, że już na etapie zakupu mieszkania mamy duży wpływ na to, jakie koszty będziemy ponosić w przyszłości. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas wizyty w biurze dewelopera, by rachunki za użytkowanie wymarzonego M były jak najmniejsze.

Zacznijmy od przyjrzenia się całemu przedsięwzięciu deweloperskiemu. Im bardziej kompleksowe osiedle, tym mniejsza konieczność długich dojazdów, a tym samym straty czasu oraz pieniędzy na dowożenie dzieci do szkół, przedszkoli, na zajęcia pozalekcyjne. Duże, ogólnodostępne tereny do rekreacji, w tym boiska oraz siłownie zewnętrzne i wewnętrzne to także możliwość prowadzenia zdrowego trybu życia bez opłat za siłownię.
Im więcej udogodnień na osiedlu, tym nie tylko nasze życie jest przyjemniejsze, ale też tańsze.

Ważna jest też bryła budynku — to aspekt, który zwykle przykuwa nasz wzrok z powodów estetycznych, a nie finansowych. Jednak zwarta i prosta bryła budynku to niższe koszty utrzymania —regularna powierzchnia zabudowy, bez wnęk, wykuszy, nisz, to mniej strat ciepła. Ważne jest też, czy budynek został dobrze zaprojektowany – tu musimy zazwyczaj zdać się na specjalistów sprawdzić możemy jednak, czy firma projektowa cieszy się dobrą opinią i długoletnim doświadczeniem.

Kolejną istotną kwestią są oczywiście używane przez dewelopera materiały. Nasze oszczędności zależą w dużej mierze od tego, z czego zbudowany jest budynek i jakie rozwiązania technologiczne w nim zastosowano.

— Koszty utrzymania mieszkań rosną z roku na rok. Aby skutecznie szukać oszczędności trzeba pamiętać, że mogą one wynikać z rozwiązań zastosowanych podczas budowy osiedla i budynku, z materiałów i udogodnień dostarczanych przez dewelopera w samym mieszkaniu, ale też z samej formy prawnej w jakiej nabywamy nieruchomość. Miejsce postojowe czy hala, które znajduje się w oddzielnej księdze wieczystej to nawet kilkaset złotych więcej podatków rocznie niż identyczne miejsce, ale położone w ramach nieruchomości wspólnej z budynkiem — mówi Anna Wojciechowska, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu Robyg w Gdańsku i Poznaniu. — W czasie zakupu nieruchomości warto zapytać nie tylko o materiały użyte do budowy i ich parametry izolacyjne, ale też o nowoczesne systemy ograniczające zużycie mediów, jak np. panele fotowoltaiczne zasilające windę, systemy do sterowania oświetleniem i ogrzewaniem budynku, zastosowanie oświetlenia LED. Ważne są też konkretne rozwiązania w samym mieszkaniu, jak trójszybowe okna, rolety w oknach ograniczające ubytek ciepła, korzystanie z tańszego ogrzewania dzięki podłączeniu do sieci miejskiej czy możliwość zdalnego sterowania temperaturą i oświetleniem w mieszkaniu dzięki systemowi SMART HOUSE.

Wspólne oszczędności

W wyborze dewelopera, który oferuje przyjazne naszej kieszeni rozwiązania, pomoże też rozeznanie w kosztach utrzymania części wspólnych budynków. Korytarze, klatki schodowe, pomieszczenia techniczne i hale garażowe również zużywają energię, za którą rachunki płacimy. I tutaj deweloperzy często wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów np. montując w częściach wspólnych energooszczędne oświetlenie LED. Niektórzy idą o krok dalej i instalują na dachach panele fotowoltaiczne, które pozwalają produkować energię na użytek części wspólnych.

— Tego typu rozwiązania nie są jeszcze powszechnie stosowane, jednak spotkać je można m.in. na osiedlach Robyg – mówi Anna Wojciechowska – Dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii do zasilania części wspólnych, opłaty czynszowe ponoszone przez mieszkańców budynku są niższe. Panele fotowoltaiczne montujemy na wszystkich nowych inwestycjach. Warto wdrażać tę technologię również dlatego, że jest przyjazna dla środowiska i ogranicza uwalnianie dwutlenku węgla do atmosfery — dodaje – Niewiele osób wie, że nasze budynki wyposażone są również np. w systemy do sterowania pogodowego tzn. przekazują informację o temperaturze na zewnątrz budynku do węzła cieplnego co pozwala racjonalnie zarządzać energią. Podobnie jest z czujnikami ruchu czy zmierzchowymi.

Opłaca się więc sprawdzić, czy deweloper, u którego kupujemy mieszkanie, montuje na dachach budynków instalacje odnawialnych źródeł energii. A skoro jesteśmy już przy technologiach przyjaznych środowisku, nie zaszkodzi zapytać przedstawiciela dewelopera o technologię „inteligentnego domu” – kto wie, może okaże się, że otrzymamy ją w standardzie!

Inteligentne oszczędzanie

Technologia „inteligentnego domu” przestaje być nowinką i coraz więcej deweloperów oferuje ją w standardzie. Mimo że z roku na rok rośnie liczba inwestycji, w których oferowane są rozwiązania „smart house”, nie brak osób, które traktują tę technologię w dalszym ciągu jako swego rodzaju gadżet. Tymczasem system automatyki domowej to nie tylko wygoda, ale przede wszystkim oszczędność.

— Inteligentne systemy zdalnego zarządzania mieszkaniem pozwalają optymalizować zużycie energii. To z kolei przekłada się na niższe koszty związane z eksploatacją mieszkania — mówi Anna Wojciechowska, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu Robyg w Gdańsku i Poznaniu.  — 6 lat temu jako jedni z pierwszych na polskim rynku wprowadziliśmy technologię „inteligentnego domu” jako standard, bez dodatkowych opłat, w swojej ofercie. Można powiedzieć, że wyznaczyliśmy pewien trend, który zdobył uznanie klientów i od tego czasu zyskał na popularności — zauważa. — Dzięki zamontowanemu w mieszkaniu systemowi Smart House firmy Keemple domownicy mogą zdalne zarządzać m.in. sprzętami domowymi, ogrzewaniem i oświetleniem co wpływa na koszty utrzymania mieszkania. Z naszych wyliczeń wynika, że oszczędność może wynosić do kilkuset złotych rocznie przy umiejętnym „zarządzaniu” mieszkaniem.

Czujniki w mieszkaniu wykrywają np. zmianę pory dnia i samoczynnie wyłączają lub włączają żarówki oraz automatycznie oświetlają wnętrze po wejściu do niego. Tworzy to wrażenie światła ”podążającego” za domownikami. Znaczne oszczędności przynosi też inteligentny system ogrzewania i sterowania grzejnikami, który pozwala na zdalną regulację temperatury. Zebrane przez siebie dane przekazuje bezpośrednio do aplikacji zainstalowanej na smartfonie lub tablecie. Użytkownicy w każdej chwili mogą dowiedzieć się, czy w domu nie jest zbyt chłodno lub zbyt gorąco i zdalnie włączyć, lub wyłączyć ogrzewanie.

Zdalnie można sterować również zasilaniem inteligentnej wtyczki do gniazdka, która przesyła dane o urządzeniach podłączonych do prądu w mieszkaniu. Aplikacja poinformuje użytkowników, że zapomnieli wyłączyć telewizor, wentylator lub żelazko. Wyłączając zbędne sprzęty, możemy wyeliminować niepotrzebne zużycie energii i po raz kolejny pieniądze zostaną w naszym portfelu. Szacuje się, że dzięki monitorowaniu i reagowaniu na zużycie energii elektrycznej i cieplnej możemy obniżyć ich koszt nawet o 30%.

Zakup mieszkania to inwestycja na długie lata. Warto zabezpieczyć się już na etapie wyboru i dopytywać przedstawicieli deweloperów o rozwiązania przyjazne kieszeni i co nie mniej ważne — korzystać z oferowanych nam przez deweloperów udogodnień.

mat.pras.

Firma AXI IMMO przedłuża najem w Spektrum Tower w Warszawie i powiększa biuro w Katowicach

Renata Osiecka Managing Partner

Firma AXI IMMO przedłużyła dwie umowy najmu w swoich dotychczasowych lokalizacjach w Warszawie i Katowicach.

W warszawskim biurowcu Spektrum Tower zajmowana przez AXI IMMO powierzchnia nie uległa zmianie. Spektrum Tower to 32-kondygnacyjny wieżowiec oferujący ponad 32 000 mkw. powierzchni biurowej, którego właścicielem i zarządcą jest Globalworth. Natomiast w Katowicach oddział firmy mieszczący się w Muchowiec Active Park został powiększony o dodatkową powierzchnię. Obie lokalizacje zostały również dostosowane do najnowszych standardów zapewniających bezpieczeństwo i nowe modele pracy. Zarząd firmy zdecydował o ekspansji w dotychczasowej lokalizacji, przez co regionalny oddział będzie dysponował powierzchnią 120 mkw. w budynku biurowym Muchowiec Active Park. To kameralna inwestycja zlokalizowana nieopodal Doliny 3 Stawów w dzielnicy Muchowiec w centrum Katowic.

Siedziba główna AXI IMMO Group w Spektrum Tower to kluczowe miejsce rozwoju naszego biznesu. To tu znajduje się najwięcej działów operacyjnych firmy i najczęściej podejmowane są strategiczne decyzje o obieranych kierunkach. Komfortowe i dobrze zlokalizowane biuro jest przede wszystkim narzędziem, które pozwala zachować odpowiednią harmonię i kulturę pracy oraz realizować założone cele. Co więcej, przy zachowaniu obecnej wielkości, udało się nam osiągnąć oczekiwaną elastyczność jako fundament do wprowadzenia modelu pracy hybrydowej. Biorąc pod uwagę kryteria związane z położeniem na mapie Warszawy, standardem nieruchomości, a także ogólnym otoczeniem biznesu jesteśmy zadowoleni z podjętej pięć lat temu decyzji i dlatego zdecydowaliśmy się przedłużyć dotychczasową umowę najmu. Po tym czasie mogę śmiało przyznać, że to dom naszej całej organizacji – mówi Renata Osiecka, Partner Zarządzający, AXI IMMO.

Rynek biurowy w dużych miastach wraca do formy

floriane-vita-88722-unsplashSektor biurowy mocno odczuł skutki pandemii koronawirusa. Obecnie jednak wraca do formy.

Biurowce w dużych miastach regionalnych wracają do gry. Przedsiębiorcy znowu interesują się powierzchniami biurowymi do wynajęcia. Rynek najmu napędzają przedsiębiorcy, którzy działają w branży e-commerce. Obecnie zatrudniają oni coraz większą liczbę pracowników. Nawet pomimo tego, że część pracowników wykonuje swoje obowiązki zdalnie lub w systemie hybrydowym, przedsiębiorcy Ci w potrzebują  większych powierzchni biurowych.

Nietypowa aranżacja domu – stylowa oaza spokoju dla rodziny

1_Salon_proj. MIKOŁAJSKAstudio (1)

Wnętrza nietypowego domu zaprojektowali architekci MIKOŁAJSKAstudio. Nieruchomość składa się z dwóch połączonych ze sobą brył zwieńczonych dachami dwuspadowymi.

Nietypowa forma, jaką charakteryzuje się dom, miała duży wpływ nie tylko na układ funkcjonalny wnętrz, ale również na aranżację. Wysokie, skośne sufity wykończone drewnianymi panelami, to luźne nawiązanie od tradycyjnej stodoły o podobnej formie. Dębowe deski stały się bazą całego wystroju. Dom składa się jakby z dwóch segmentów, które łączą się wewnętrznym korytarzem i dużym tarasem. Na parterze domu znajdują się strefa wellness z jacuzzi i sauną oraz sypialnia właścicieli z przestronną garderobą i łazienką. Na piętrze natomiast swój pokój ma córka inwestorów, ponadto na tym poziomie znajdują się dwa pokoje i łazienka dla gości. Drugi kierunek z przedpokoju to korytarz, który prowadzi do strefy dziennej.

mat.pras.

Rośnie liczba inwestycji w biura flex – to biznes o wartości 13 miliardów dolarów do 2025 roku

daniel-chen-108577-unsplash
COVID-19 całkowicie przedefiniował znaczenie biura, a firmy mają dużo do myślenia, jeśli chodzi o znalezienie odpowiedniej lokalizacji dla swoich pracowników. Firmy coraz częściej zwracają się w stronę elastycznych biur. Według raportu Coworking Space Global Market Report 2021: COVID-19 Growth and Change to 2030 oczekuje się, że globalny rynek tego typu powierzchni biurowych wzrośnie z 7,97 mld USD w 2020 r. do 8,14 mld USD w 2021 r. Przy rocznym tempie wzrostu 2,1%, może osiągnąć nawet 13,03 mld USD do 2025 r.

W tak niepewnym otoczeniu makroekonomicznym zobowiązanie się do wynajęcia określonej powierzchni biurowej na konkretny czas jest znacznie mniej atrakcyjnym wyborem, niż miało to miejsce przed pandemią. Tempo i zakres ożywienia gospodarczego po COVID-19 jest trudny do przewidzenia, podobnie jak wielkość zatrudnienia firm może zmienić się w nadchodzących latach i miesiącach.
Nawet w przypadku firm o relatywnie dużej stabilności, można powiedzieć o znacznym przewartościowaniu priorytetów. Zmianom uległy bowiem nie tylko sposób zarządzania zespołami, częstotliwość wizyt pracowników w siedzibie firmy, ale także, a może przede wszystkim ich preferencje i oczekiwania co do biur. Ogromny wpływ miał na to wszechobecny lockdown. Praca w biurze każdego dnia nie jest już atrakcyjnym wyborem, podobnie jak brak elastyczności godzin pracy. Większość osób woli mieć kilka dostępnych opcji nie tylko w zakresie możliwości wyboru pracy z biura lub w trybie home office. Między innymi dlatego firmy coraz częściej decydują się na nawet kilka lokalizacji w jednym mieście.

Wszystkie te trendy skłaniają firmy do podejmowania bardziej elastycznych decyzji lokalizacyjnych. W przeciwieństwie do umów długoterminowego najmu, zaadaptowanie wielu lokalizacji elastycznych biur daje firmom możliwość łatwego wprowadzania zmian. To również świetna alternatywa dla pracowników, którzy w zależności od miejsca zamieszkania lub preferencji, mogą wybrać, z którego biura chcą pracować danego dnia.

– Głęboko wierzę, że wynajem biura jako taki zostanie zastąpiony umowami serwisowymi i członkowskimi, a zarządzanie stanowiskami pracy i dodatkowymi usługami będzie w pełni obsługiwane przez dedykowane aplikacje. Dzięki już dostępnym rozwiązaniom cyfrowym użytkownicy mają łatwy dostęp do wszystkich usług biurowych, takich jak rezerwacja miejsca do pracy, sali konferencyjnej czy usług dodatkowych, w tym wsparcia IT. Mając 10-letnie doświadczenie w 5 krajach, zespół New Work wspierany przez rozwiązania cyfrowe dostarczanymi przez workcloud24 jest dobrze przygotowany na stojące przed nami wyzwania” – mówi Hubert Abt, CEO New Work i workcloud24.

Wynajem biur typu flex jest dużo szybszy niż tradycyjny. Najemcy mogą wprowadzić od razu, nie muszą czekać na wykończenie czy wyposażenie, ponieważ tego typu powierzchnie są zazwyczaj w pełni umeblowane i gotowe do użytku. Inaczej niż w przypadku tradycyjnych biur, koszt wynajmu zazwyczaj zawiera także m.in. korzystanie z powiązanych usług i wyposażenia, takich jak biurka, krzesła, łącze internetowe, dostęp do sprzętu biurowego, różnego oprogramowania oraz usługi recepcyjne. Wszystkie koszty eksploatacyjne zazwyczaj pokrywa również operator przestrzeni.
Biuro typu flex, gotowe do wprowadzenia od zaraz, oznacza również brak wydatków związanych z inwestycją. Nie ma ukrytych kosztów, co więcej w trakcie trwania umowy można zwiększyć lub zmniejszyć liczbę stanowisk pracy, jeśli zajdzie taka potrzeba. Możliwość dopasowania powierzchni do aktualnych potrzeb firmy to duże ułatwienie i komfort dla firm. Mówiąc o komforcie nie należy zapominać, że decydując się na takie biuro otrzymujemy również wsparcie recepcyjne.

– Przy wyborze biura typu flex niezwykle istotnym elementem jest obsługa klienta. Jesteśmy dumni, z tego, że prawie 95% naszych najemców jest zadowolonych z naszych usług i poleciłoby nas swoim znajomym. Za tymi liczbami stoi nasz zespół, który z niezwykłym zaangażowaniem codziennie dba o to by nasi klienci mogli skupić się na rozwijaniu swoich biznesów – podsumowuje Monika Pawelczak, HR Manager New Work.

Źródło: New Work.

Zakończyła się budowa obiektu logistycznego w formule BTS w Błoniu k. Warszawy

1_Logicor_BTS_Błonie

Logicor zakończył budowę obiektu logistycznego, który powstawał w formule build-to-suite (BTS).

Obiekt ten będzie jednym z najbardziej innowacyjnych centrów dystrybucji produktów leczniczych i pochodnych na rynku szpitalnym i farmaceutycznym. Inwestycja komercyjna o powierzchni 17 960 metrów kw. powstała w Strefie Przemysłowej Pass w Błoniu k. Warszawy. Projekt został zrealizowany zgodnie ze standardem BREEAM Very Good. dodatkowo deweloper wykorzystał wiele dodatkowych rozwiązań ekologicznych.
Nowoczesny obiekt logistyczny Błonie składa się z powierzchni magazynowej o metraży 16 650 mkw. oraz przestrzeni socjalno-biurowej wynoszącej 750 mkw.
„Tylko obiekty o najwyższej jakości są w stanie spełnić rygorystyczne wymagania branży farmaceutycznej dotyczące składowania leków. Nowa realizacja w Błoniu to przemyślana inwestycja, która spełnia oczekiwania naszego klienta zarówno pod względem standardów technologicznych, jak i doskonałej lokalizacji. Obiekt został zrealizowany w oparciu o strategię zrównoważonego rozwoju Logicor, standard BREEAM z oceną Very Good i z zastosowaniem dodatkowych ekologicznych środków. Naszym celem jest wdrażanie takich innowacyjnych rozwiązań we wszystkich nowych projektach” – powiedział Bartosz Mierzwiak, Dyrektor Zarządzający CEE & Northern Europe w Logicor.

Rewitalizacja budynku L’UNI we Wrocławiu dobiega końca

Rewitalizacja budynku L'UNI we Wrocławiu

Inwestycja L’UNI jest realizowana w budynku dawnego wydziału Farmacji Akademii Medycznej we Wrocławiu.

Wrocławska inwestycja zakończyła kolejny etap prac rewitalizacyjnych. Pierwsi użytkownicy tego wyjątkowego biurowca, będą mogli się wprowadzić już w połowie 2022 roku. Przestrzenie biurowe L’UNI swój wyjątkowy charakter zawdzięczają połączeniu autentycznych zabytkowych elementów z nowoczesną myślą projektową.
Ponadto dzięki współpracy z Zakładem Narodowym im. Ossolińskich, najemcy będą mieć do dyspozycji aż 38 miejsc parkingowych na kondygnacji -2.
Za rewitalizację budynku odpowiedzialna jest Maćków Pracownia Projektowa. Projektem zarządza firma doradcza JP Weber. Nadzór inwestorski nad L’UNI pełni firma Prime Project. Generalnym wykonawcą prac jest firma “Oz-Bud” Przedsiębiorstwo Budowlano-Usługowe.

„L’UNI oferować będzie około 3 600 m kw. powierzchni biurowej do wynajęcia z wyjątkowym widokiem na Odrę. Górna kondygnacja dzięki przeszkleniu umożliwi podziwianie panoramy mostów Uniwersyteckich, Tamki i Wyspy Słodowej. Najemcy bez wątpienia docenią lokalizację biurowca, który znajduje się w samym sercu Wrocławia, blisko Starego Miasta, dobre skomunikowanie z resztą miasta i unikalne dziedzictwo architektoniczne z nowoczesną, ale zachowująca unikalny charakter aranżacją,” – komentuje Anna Patrzyk-Sperzyńska, Associate Director w Knight Frank, która odpowiada za komercjalizację budynku.

 

Specjalne Strefy Ekonomiczne dobrym miejscem pod inwestycję

daria-from-taskarmy-nl-258665-unsplash
Inwestorzy planujący kupno gruntu inwestycyjnego mają do wyboru ciekawą alternatywę.

Alternatywą tą są Specjalne Strefy Ekonomiczne (SSE), których jest w Polsce aż 14.
SSE to wyodrębnione administracyjnie terytoria w Polsce. Przedsiębiorcy mogą na ich terenie prowadzić działalność na preferencyjnych zasadach. Jedną z takich preferencyjnych zasad jest np. możliwość uzyskania pomocy publicznej w postaci zwolnień podatkowych. Stanowi to bardzo dużą korzyść dla wielu przedsiębiorców. Specjalne Strefy Ekonomiczne (SSE) będą funkcjonowały na terenie Polski do dnia 31 grudnia 2026 roku. Funkcjonują one na podstawie ustawy z dnia 20 października 1994 roku o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz.U. z 2019 r. poz. 482).

Specjalista w zakresie dedykowanych rozwiązań logistyki kontraktowej rozszerzył współpracę z Lindt&Sprüngli

Centrum dystrybucji Lindt&Sprungli_GrodziskMazowiecki

Centrum dystrybucyjne w Grodzisku Mazowieckim centralizuje obsługę wszystkich kanałów sprzedaży światowego producenta czekolady w Polsce.

Firma ID Logistics jest specjalistą w zakresie dedykowanych rozwiązań logistyki kontraktowej. Firma rozszerzyła dotychczasową współpracę z Lindt&Sprüngli (Poland), światowym liderem na rynku czekolady premium. ID Logistics rozpoczął obsługę sprzedaży internetowej Lindt&Sprüngli  w centrum dystrybucyjnym w Grodzisku Mazowieckim.
ID Logistics współpracuje z Lindt&Sprüngli (Poland) już od ponad 11 lat.
od II kwartału 2021 roku w grodziskim centrum dystrybucyjnym obsługiwane są także zamówienia e-commerce dla klientów robiących zakupy w sklepie online. To oznacza, że ID Logistics zapewnia teraz kompleksową obsługę magazynową wszystkich kanałów sprzedaży Lindt&Sprüngli (Poland).

 

Dynamiczny rozwój fińskiego dewelopera YIT w Polsce efektem wzmocnienia zespołu

Konrad_Borzęcki

Fiński deweloper YIT notuje dynamiczny rozwój w Polsce, co wymaga wzmocnienia zespołu.

w efekcie od dnia 1 lipca 2021 roku do firmy dołączył Konrad Borzęcki. Objął on stanowisko dyrektora ds. ekspansji oraz prokurenta. Od wielu lat związany jest z rynkiem nieruchomości, a w YIT odpowiedzialny będzie za  pozyskiwanie gruntów pod kolejne inwestycje, rozwijanie relacji biznesowych w zakresie potencjalnych akwizycji oraz poszukiwanie partnerów do współpracy na zasadzie JV.
Konrad Borzęcki od początku swojej kariery zawodowej związany jest z rynkiem nieruchomości. Doradzał największym firmom deweloperskim w zakresie rozbudowy portfolio o nowe inwestycje, zarówno mieszkalne, jak i komercyjne.

Naszym strategicznym celem jest dynamiczny wzrost na rynku nieruchomości oraz tworzenie nowych projektów deweloperskich, do czego niezbędne jest pozyskiwanie kolejnych gruntów, otwartość na wspólne przedsięwzięcia czy akwizycje istniejących podmiotów. Jestem przekonany, że Konrad, dzięki swojemu wieloletniemu doświadczeniu i wysokiej skuteczności, przyczyni się do dalszego rozwoju YIT na polskim rynku. Witamy w zespole! – mówi Tomasz Konarski, prezes zarządu YIT w Polsce.

Cieszę się, że dołączyłem do kadry menadżerskiej największego dewelopera w Finlandii, znanego z wysokiej jakości i wiarygodności oraz ustabilizowanej pozycji w Polsce. Wierzę, że moje doświadczenia zawodowe przyczynią się do rozwoju YIT i dalszych sukcesów firmy – mówi Konrad Borzęcki, dyrektor ds. ekspansji, prokurent w YIT.

Willa jak z marzeń w Izraelu

Rosh Hanikra_Cosentino

Widoki na morze z willi położonej na północy Izraela, przy samym wybrzeżu Morza Śródziemnego, stanowią część niezwykłego domu. Są też elementem łączącym wnętrze z otaczającą go przyrodą.

Widok na morze stanowiło punkt wyjścia dla architekta. Moshe Zion zaproponował inwestorom otwartą przestrzeń z wyraźnymi widokami na ogród i basen. Jedną z głównych ról odgrywa tu spektakularna fasada stworzona z dwóch odcieni spieków Dekton od Cosentino.

W celu osiągnięcia kontrastu pomiędzy chłodem materiałów, wyglądem betonu oraz szkła i ciepłem drewna, projektant postawił na użycie różnych płaszczyzn i odcieni 8mm spieku Dekton Kelya i Dekton Soke. W rezultacie patrząc na dom z zewnątrz, bryła przestaje być monolityczna, a całość tworzy na fasadzie wrażenie dynamicznego ruchu. „Duże powierzchnie Dekton użyte na elewacji to niekwestionowane gwiazdy tego budynku i stylu, którego poszukiwaliśmy wraz z inwestorem” – mówi autor projektu, architekt Moshe Zion.

Pandemia nie zachwiała rynkiem gruntów inwestycyjnych

benjamin-davies-260884-unsplash
Wybuch pandemii koronawirusa spowodował zachwianie na całym rynku nieruchomości, jednak niektóre segmenty wyszły z sytuacji obronnie.

Jednym z segmentów, który nie załamał się w dobie pandemii, jest segment gruntów inwestycyjnych na sprzedaż. Inwestorzy, pomimo niepewnej sytuacji, nie przestali poszukiwać działek na sprzedaż. Największą popularnością cieszą się obecnie grunty pod budowę inwestycji mieszkaniowych. Bardzo duże zainteresowanie skupia się także wokół terenów pod budowę magazynów, hal i centrów logistycznych.
Ceny za działki komercyjne notują stały wzrost.

Notowana na rynku głównym GPW firma Miraculum osiągnęła 2 mln zł przychodów w czerwcu

Miraculum - Sławomir Ziemski_2
Miraculum to notowana na rynku głównym GPW firma kosmetyczna. Firma ta osiągnęła 2 mln zł przychodów w czerwcu.

Wynik ten stanowi wzrost względem analogicznego okresu ubiegłego roku o 50 proc. Systematycznie rosnące wyniki sprzedaży stanowią efekt przyjętej strategii, którą spółka konsekwentnie realizuje.
Narastająco, w okresie styczeń-czerwiec 2021 roku, Miraculum osiągnęło 13 mln zł przychodów. Jest to wzrost o 18% w stosunku do analogicznego okresu 2020 roku, kiedy to wyniosły one 10.9 mln zł. Sprzedaż exportowa stanowi ponad 19% sprzedaży ogólnej, podczas gdy w roku 2019 było to 12%, a w roku 2020 – 14%. Dzięki wdrożeniu nowych produktów spółka przewiduje dalszy, dynamiczny wzrost sprzedaży na rynki zagraniczne.

Jesteśmy zadowoleni ze sprzedaży w czerwcu, ale nie ukrywamy, że mamy ambicje na więcej. Na dobre wyniki duży wpływ miała działalność exportowa, która stanowiła niemal 25% sprzedaży – zostały zrealizowane zamówienia do klientów m.in. z Rosji i Hiszpanii. W przypadku drugiego odbiorcy, dostawa dotyczyła nowej linii kosmetyków do pielęgnacji twarzy – Miraculum Astaplankton WIT C. Przygotowujemy się również do realizacji krajowego zamówienia dla dużej sieci o wartości ok. 3,5 mln zł., o którym informowaliśmy jakiś czas temu. Mamy też na kolejne miesiące zakontraktowane dostawy do Rosji i Arabii Saudyjskiej. Współprace w kraju i za granicą z pewnością pozytywnie wpłyną na wyniki finansowe Miraculum w kolejnych miesiącach – komentuje Sławomir Ziemski, członek zarządu Miraculum.