WGN sprzedaje obiekt produkcyjno-magazynowy w Stargardzie Szczecińskim

586-1l
WGN Szczecin Felczaka pośredniczy w sprzedaży obiektu produkcyjno-magazynowego w Stargardzie Szczecińskim. Jest to oferta sprzedaży na wyłączność.

Obiekt, w którego sprzedaży pośredniczy WGN, zlokalizowany jest na działce o powierzchni 1,38 ha. Na nieruchomość składają się z trzy hale o łącznej powierzchni 3687 metrów kw. Działka jest ogrodzona, istnieje również możliwość rozbudowy obiektu o jeszcze jedną halę o powierzchni 2000 metrów kw. Na całej długości hali zamontowane zostały bramy przesuwne. Obiekt położony jest w północno-zachodniej części miasta w bliskim sąsiedztwie drogi krajowej nr 3 oraz A6, S3, S6, S10. Cena ofertowa nieruchomości wynosi 6 200 000 złotych.

W dobie pandemii deweloperzy chętniej sprzedają mieszkania przez biura pośrednictwa nieruchomościami

outsourcing_trend_nieruchomosci (2)
Budownictwo to w Polsce jedna z kluczowych gałęzi gospodarki. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego na koniec 2020 roku zasoby mieszkaniowe na terenie kraju liczyły ponad 15 mln mieszkań o łącznej powierzchni 1118,8 mln mkw. Z kolei w sierpniu br. deweloperzy w całej Polsce ruszyli z budową 14 tys. mieszkań, czyli o 28 % więcej niż rok wcześniej. Branża deweloperska musiała jednocześnie pogodzić się z obecnością pandemii koronawirusa, która przyniosła ze sobą na rynek nowe trendy. Jednym z nich jest outsourcing sprzedaży.

Jak wynika z raportu firmy Applover zeszłoroczny globalny rynek w branży outsourcingu wart był 92,5 mld USD, czyli o 6,9 mld USD więcej niż jeszcze w 2018 roku. Co więcej, zdaniem twórców raportu usługi te będą znacznie bardziej popularne w tzw. krajobrazie postpandemicznym. Zjawisko outsourcingu jest dobrze zakorzenione również na polskim rynku, ale teraz opanowuje nowe terytoria – usługi te zyskują bowiem coraz większą popularność także w branży sprzedażowej oraz nieruchomości. Wszystko to za sprawą pandemii koronawirusa, która w kulminacyjnych momentach wymusiła na inwestorach zmianę podejścia do zarządzania sprzedażą.

Wielu deweloperów odczuło skutki pandemii i zmuszonych było m.in. do zamykania swoich biur sprzedaży z powodu zwolnień chorobowych pobieranych przez handlowców. Tylko obecnie prowadzimy rozmowy z ponad dwudziestoma podmiotami, zarówno tymi mniejszymi jak i dużymi, na temat możliwości przejęcia sprzedaży budynków. Zewnętrzna firma daje gwarancję obsadzenia biur sprzedawcami – niezależnie od kwarantanny, choroby, macierzyńskiego czy urlopów – mówi Katarzyna Tworska, dyrektor zarządzająca redNet 24, firmy specjalizującej się w sprzedaży mieszkań deweloperskich.

Mniej zadań realizowanych przez dewelopera oznacza bardziej optymalne wyniki finansowe. Outsourcing deweloperski pozwala przede wszystkim na zapewnienie ciągłości sprzedaży, szybszą realizację harmonogramu oraz większą elastyczność i brak kosztów stałych – bez konieczności rozbudowywania i utrzymywania struktury pracowników. To również dostęp do działu monitoringu i analiz rynku, dzięki czemu zewnętrzne firmy mogą umiejętnie zarządzać cenami nieruchomości oraz całą ofertą – wyłączając lub włączając poszczególne mieszkania z i do portfolio inwestycji na jej danym etapie. Zewnętrzne firmy zapewniają deweloperom także dodatkową oszczędność czasu, m.in. poprzez obsługę aktów notarialnych, dokumentów bankowych czy odbiór nieruchomości.

Po trzech kolejnych falach pandemii, deweloperzy którym przyszło mierzyć się z nowymi wyzwaniami, zaczęli dostrzegać plusy współpracy z zewnętrznymi firmami. Często duzi rynkowi gracze nie decydują się na budowanie struktur dla projektów w innych miastach, tam gdzie wcześniej nie budowali i zlecają taką sprzedaż na zewnątrz. Za współpracą przemawia także sposób rozliczenia – uzależniony wyłącznie od sprzedaży. Wydaje się, że ewentualne kolejne fale pandemii mogą wzmocnić ten trend jeszcze bardziej – dodaje ekspert.

Jak widać, obecnie nie tylko rozwój technologiczny, ale także działania sprzedażowe czy marketingowe wymagają wsparcia doświadczonych specjalistów. Dzięki outsourcingowi będą mogły sobie na to pozwolić nie tylko największe firmy, ale także mniejsze przedsiębiorstwa, którym udaje się utrzymać działalność na wysokim poziomie, pomimo trwającej pandemii koronawirusa.

Źródło: REDNET 24.

Centrum logistyczne Hillwood Wrocław Wschód w pełni skomercjalizowane

HILLWOOD_Wroclaw_Wschod_II_24-02-2021_render_logo_roads

Do centrum logistycznego Hillwood Wrocław Wschód wprowadziła się firma transportowa Regesta. Tym samym obiekt został w pełni skomercjalizowany.

Nowy najemca, którym jest firma Regesta, zajął  ponad 17,5 tys. mkw. powierzchni magazynowej i biurowej. Firmę Regesta w trakcie poszukiwań nowej lokalizacji oraz negocjacji umowy najmu reprezentowali eksperci z firmy doradczej Cresa.
Park logistyczny Hillwood Wrocław Wschód składa się z siedmiu hal o łącznej powierzchni ponad 210 tys. mkw. Wraz z podpisanie umowy najmu z firmą Regesta, obiekt został w pełni skomercjalizowany.
Centrum logistyczne Hillwood Wrocław Wschód zlokalizowane jest w miejscowości Wojkowice w gminie Żórawina, przy zjeździe „Wrocław Wschód” autostrady A4.

Elegancki fit-out nowego biura w budynku Metropoint Office w Warszawie

Piotr Krajewski - Fotografia Architektury / Architectural Photography

zdjęcie: Piotr Krajewski  

Firma Tétris była odpowiedzialna za fit-out nowego biura firmy farmaceutycznej w warszawskim biurowcu.

Na pięciu kondygnacjach budynku Metropoint Office w Warszawie powstało nowe biuro dla firmy farmaceutycznej. Za projekt wykonawczy oraz jego realizację odpowiadała firma Tétris. Powstała elegancka przestrzeń, w której dominującymi materiałami są beton i drewno, ocieplone tkaninami i tropikalnymi akcentami. Jednym z wyzwań z jakim musiał się zmierzyć zespół Design x Build, było wykonanie dużej, w pełni wyposażonej w nowoczesne systemy sali konferencyjnej z możliwością przekształcania jej w mniejsze pomieszczenia. Na uwagę zasługuje duża sala konferencyjna o powierzchni 140 mkw.

Głównym założeniem projektu sali konferencyjnej była możliwość przekształcenia jej w trzy mniejsze pomieszczenia za pomocą dwóch mobilnych, półautomatycznych ścian. Wykonaliśmy tu sufit podwieszony GK z perforacją firmy Knauf, w którym umieściliśmy liczne instalacje oraz wysuwany elektrycznie ekran projekcyjny. Zamontowanie takiej liczby instalacji w konkretnym układzie wymagało szczególnej koordynacji i ścisłej współpracy architektów i inżynierów budowy odpowiedzialnych za różne obszary.

Rafał Niewęgłowski, Project Manager, Tétris

Inwestycja hotelowa Crowne Plaza Warsaw – The HUB doceniona. Nagrody dla pracowni Tremend

Crowne Plaza Warsaw
W Warszawie w dzielnicy Wola, nieopodal Ronda Daszyńskiego, powstał pierwszy w Polsce hotel Crowne Plaza Warsaw – The HUB.

Ten nowoczesny obiekt hotelowy stanowi połączenie elektryzującego i tętniącego energią miasta ze spokojem zaczerpniętym z natury. Za projekt hotelowego wnętrza odpowiedzialna jest doświadczona w tym zakresie warszawska pracownia architektoniczna Tremend. Projekt otrzymał aż cztery najbardziej prestiżowe nagrody i wyróżnienia w międzynarodowych konkursach świata designu.

Crowne Plaza jako brand został wprowadzony do Polski w 2020 roku. Dla designerów i architektów z zespołu Tremend była to niesamowicie ciekawa przygoda. Międzynarodową markę należało dopasować do polskich realiów. – Zupełnie tak jak w życiu, cały czas się czegoś uczyliśmy – mówi Magdalena Federowicz-Boule, architekt, prezes i dyrektor kreatywna Tremend – To, co tworzyliśmy, było nowością dla nas samych. Było czystym designem – dodaje.

 

Warszawa: biurowy Mokotów cieszy się powodzeniem wśród najemców

myhive Mokotów 1

IMMOFINANZ podpisał w ostatnim czasie znaczące umowy w ramach swoich nieruchomości zlokalizowanych na warszawskim Mokotowie.

Największa umowa związana jest z nowym najemcą. Jest nim firma z sektora ubezpieczeń TUZ Ubezpieczenia, która wprowadziła się na powierzchnię prawie 2.700 m kw. w myhive Mokotów Four (dawny budynek Saturn kompleksu EMPARK). Doradcą, który wspierał prowadzone negocjacje dla tej konkretnej umowy była Reina Company.
Oprócz największej umowy z TUZ Ubezpieczenia – polską firmą, jedną z dwóch najszybciej rozwijających się firm ubezpieczeniowych, dla myhive Mokotów Four, IMMOFINANZ podpisał równie znaczący kontrakt – przedłużenie z najemcą myhive Park Postępu, Brown Forman, który pozostanie na zajmowanej przez siebie powierzchni ponad 1.300 m kw. przez najbliższe pięć lat.
Kolejna umowa została podpisana z HRO Personnel, firmą doradczą dostarczającą klientom najwyższej jakości usługi z zakresu rekrutacji, outsourcingu oraz marketingu, która wprowadziła się na niemal 300 m kw. w myhive Mokotów Three (dawny Orion).

Inteligentne mieszkania przyszłości od Eiffage pozwolą obniżyć rachunki i zadbać o ekologię

appartme_photo_02

Przewagą inteligentnego systemu do zarządzania automatyką mieszkaniową „Appartme” jest oszczędność energii, niższe rachunki, bezpieczeństwo mieszkańców oraz ekologia.

Eiffage Immobilier Polska oferuje to rozwiązanie we wrocławskiej inwestycji powstającej na Przedmieściu Oławskim. Stanowi odpowiedź na potrzeby nowej grupy klientów, dla których liczą się nowoczesne rozwiązania oraz najwyższa jakość i komfort życia. Apartamenty HB1820, które zostaną wyposażone w system Appartme, zostaną oddane do użytku pod koniec 2022 roku. Połowa luksusowych mieszkań została już sprzedana. 

 

Czy najem nieruchomości przestanie się opłacać?

Teresa Warska
W Polskim Ładzie pojawiły się zmiany dotyczące przepisów rozliczania podatków z tytuł najmu nieruchomości. Rząd zamierza usunąć możliwość opodatkowania przychodów z tego tytułu według skali podatkowej, pozostawiając jedynie ryczałt ewidencjonowany.

Program Polskiego Ładu, jako zbiór ogólnych założeń, został opublikowany w maju tego roku. Planowane zmiany, również podatkowe, będą wprowadzane cyklicznie – w ramach konkretnych, stale aktualizowanych projektów ustaw. Jedna z nich dotyczyć będzie formy opodatkowania uzyskiwanych przychodów z tytułu prywatnego najmu nieruchomości. Obecnie podatnicy mają możliwość rozliczania się na dwa sposoby. Pierwszy sposób opiera się na ogólnej skali podatkowej – 17 albo 32-proc. Drugi sposób jest prostszy w rozliczeniu.

– Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, bo o nim mowa, polega na tym, że podatek jest tutaj płacony od uzyskanego z najmu przychodu w stawce 8,5-proc. Gdy ten w skali roku przekroczy wartość 100 tys. złotych, nadwyżkę trzeba opodatkować stawką 12,5-proc. Co istotne, limit ten dotyczy łącznie obojga małżonków i nie ma przy tym znaczenia, co jest przedmiotem samego najmu. Mogą to być zatem zarówno ruchomości, jak i nieruchomości – mówi Teresa Warska, specjalista od prawa podatkowego w firmie Systim.pl.

Opodatkowanie przychodów z najmu skalą podatkową oznacza liczenie podatku wg wyższych stawek (17% lub 32%), ale od dochodu, czyli przychodu pomniejszonego o koszty jego uzyskania. Stosowana jest tutaj ogólna definicja kosztu podatkowego – mówiąc zatem w pewnym uproszczeniu kosztem jest każdy (poniesiony) wydatek, który służy uzyskaniu przychodów z najmu nieruchomości.

Diabeł tkwi w szczegółach, a w zasadzie… w wydatkach
Na pierwszy rzut oka planowane zmiany są korzystane dla podatników, gdyż uwzględniają niższą stawkę opodatkowania. Niestety sprawa nie jest taka oczywista, co potwierdza Teresa Warska z Systim.pl.
– Wyższa stawka podatkowa liczona jest bowiem od dochodu, czyli przychodu pomniejszonego o koszty jego uzyskania, którym wg definicji – jest de facto każdy poniesiony wydatek, który służy uzyskaniu przychodów z najmu. Oznacza to, że z początkiem 2022 r. wszelkie wydatki na zakup bądź wybudowanie nieruchomości mieszkalnych oraz jego najmu nie będą stanowiły kosztów podatkowych – zauważa ekspertka.
Co wchodzi w skład wspomnianych wydatków? Są to mianowicie: remont i wyposażenie, amortyzacja, odsetki od kredytu bankowego, czynsz do spółdzielni czy podatek od nieruchomości.
Co w przypadku nieruchomości mieszkalnych, wykorzystywanych w ramach działalności gospodarczej? Tutaj podatek będzie liczony od dochodu, a do kosztów podatkowych trafią bieżące remonty takich składników majątku oraz ich eksploatacja.
Na koniec warto podkreślić, że wynajmowanie mieszkań stanowi dla wielu osób dodatkowe źródło dochodów, a czasami wręcz jedyne. Brak możliwości ujęcia w kosztach podatkowych między innymi zakupu domu czy mieszkania, bądź ich: budowy, ulepszenia, adaptacji, rekonstrukcji czy modernizacji, może sprawić, że najem stanie się mniej dochodowy, a to zaś może poskutkować wzrostem jego cen.

Autor: Teresa Warska z Systim.pl

Potencjał inwestycyjny sektora PRS w Polsce będzie wzrastał

mike-wilson-113302-unsplash
Międzynarodowa firma doradcza Knight Frank, przy współpracy z jedną z największych na świecie kancelarii prawnych Dentons opracowały jedyny na rynku raport analizujący potencjał inwestycyjny sektora PRS w Polsce.

Knight Frank i Dentons  przeanalizowały aspekty makroekonomiczne, demograficzne, finansowe, prawne oraz podatkowe. Najważniejsze wnioski jakie płyną z analizy, przedstawiają się następująco:
– Sektor nieruchomości na wynajem należących do prywatnych właścicieli stanowi największą część najmu prywatnego w Polsce. Na tym rynku działają zarówno pojedynczy właściciele wynajmujący lokale na własną rękę, jak i więksi gracze prywatni, do których należą pakiety mieszkań.
– PRS jest nową atrakcyjną klasą aktywów na polskim rynku nieruchomości, budzącą coraz większe zainteresowanie wśród inwestorów.
– Obecnie w Polsce są 34 inwestycje PRS oferujące łącznie ponad 5.600 mieszkań.
W trakcie budowy lub na etapie planowania jest kolejne 25.600 tysięcy mieszkań.
Problemem polskiego mieszkalnictwa jest jednak nie tylko niedobór mieszkań, a także ich wielkość i poziom przeludnienia. Średni wskaźnik oszacowany dla krajów EU27 wskazywał, że w 2019 roku około 17% populacji żyło w przeludnionych domostwach, podczas gdy w Polsce było to ponad 37%. Warto dodać, że wyższy wskaźnik niż w Polsce odnotowano tylko w czterech krajach: Rumunii, Łotwie, Bułgarii i Chorwacji.
Ze względu na formułę realizacji (forward funding / forward purchase) inwestycje w PRS wymagają odpowiedniego ukształtowania relacji stron umowy w zakresie ich współpracy w trakcie budowy obiektu oraz zabezpieczenia interesów inwestora.

Źródło: Raport Knight Frank i Dentons.

Podpisano pierwszą umowę w ramach Zielonego Funduszu dla Warszawy

moroz_majda_butkiewicz_glusman
Stolica zawarła pierwsze porozumienie w ramach Zielonego Funduszu dla Warszawy – platformy współpracy z przedsiębiorstwami, które chcą włączyć się w zieloną transformację stolicy.

Pierwszym partnerem miasta została firma innogy Polska z Grupy E.ON. Zaangażowanie firm w rozwój miasta, budowanie poczucia wspólnoty i współodpowiedzialności za miejską przestrzeń – to główne cele utworzonego w maju 2021 r. Zielonego Funduszu dla Warszawy. Mechanizm ten umożliwia przedsiębiorstwom wsparcie ekologicznych inicjatyw miasta – poprzez zasilenie budżetu stolicy – oraz pozwala im na realizację własnych pomysłów, wspierających zazielenienie Warszawy. Tworząc Zielony Fundusz, stolica dołączyła do największych metropolii świata, takich jak Nowy Jork, Londyn, Kopenhaga czy Paryż, które z powodzeniem realizują podobne inicjatywy.

– Podjęcie współpracy z innogy Polska z Grupy E.ON. w ramach Zielonego Funduszu wpisuje się w realizację celów, jakie wyznaczyła sobie Warszawa, działając na rzecz zapobiegania i adaptacji do zachodzących zmian klimatu. Planujemy wspólnie rozbetonować miasto w kilku wybranych lokalizacjach, zwiększając tym samym  powierzchnię biologicznie czynną w stolicy. Działania te wpiszą się w realizację założeń #AdaptCity – warszawskiej strategii adaptacji do zmian klimatu – mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy.

Jednostką odpowiedzialną za koordynację działań i realizację projektów w ramach Zielonego Funduszu jest Zarząd Zieleni m.st. Warszawy.

– Sfinalizowanie pierwszej umowy wymagało zaangażowania i elastyczności, ale nasze starania zakończyły się sukcesem. Specjaliści ZZW są w stanie zaproponować firmom atrakcyjne wspólne projekty, ponieważ na co dzień zarządzają zielenią, dbając o zrównoważony rozwój stolicy – podkreśla Aleksandra Majda-Butkiewicz, dyrektorka Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

Pierwszy partner Zielonego Funduszu – innogy Polska z Grupy E.ON, od lat angażuje się w działania na rzecz ochrony środowiska. Firma oferuje mieszkańcom Warszawy zróżnicowane formy edukacji ekologicznej, w tym m.in. Clean Art Festival i Zero Emission Store, podnoszące temat czystego powietrza, czy skierowany do szkół program Liczę się z energią oraz EKOenergia na Start, umożliwiający realizację oddolnych pomysłów.

– Dziś staliśmy się pierwszym partnerem Zielonego Funduszu dla Warszawy. Wierzymy, że współpraca ta pomoże wesprzeć zielone inicjatywy, których miasto i jej mieszkańcy potrzebują – mówi Andrzej Modzelewski, prezes innogy Polska z Grupy E.ON. – Uważamy, że zrównoważony rozwój stolicy jest bardzo ważny, cieszymy się, że możemy uczestniczyć w tworzeniu czystego i zdrowego otoczenia do życia mieszkańców Warszawy – dodaje. Umowę z ramienia firmy podpisał Janusz Moroz, członek zarządu innogy Polska.

 

materiał prasowy

Dlaczego współpraca z firmą inżynierską zmienia procesy inwestycyjne i co w jej podejściu jest kluczowe?

Jacek Korwin Małaszyński
W biznesie, jak w fizyce – nie ma jednostronnych relacji. Zmieniamy procesy inwestycyjne, tak jak i one zmieniają sposób działania Grupy APP. Mamy za sobą 16 lat doświadczenia i setki projektów w obszarze nieruchomości biurowych i komercyjnych. Nasza praca wpisała się na stałe w polski krajobraz urbanistyczny, a każda inwestycja to dla nas olbrzymia motywacja i doświadczenie, które sprawiają, że pracujemy na pełnych obrotach – bez względu na aktualną sytuację i nastroje rynkowe.

Spis treści:
Wsparcie skrojone na miarę
Profesjonaliści w każdym calu
Nowoczesne projekty komercyjne
Partner, na którym można polegać

Początki APP-Projekt sięgają 2005 r. Firmę założył mój tata, Piotr Korwin-Małaszyński. Od początku działalności wyróżniało nas to, że rozumieliśmy swoich Klientów, proaktywnie odpowiadaliśmy na ich potrzeby i umieliśmy dopasować ofertę do oczekiwań ówczesnego rynku. Dzięki takiej kulturze pracy dzisiaj posiadamy już 3 odziały i zatrudniamy na stałe ponad 150 ekspertów w całej Polsce. Umiejętność słuchania Klientów przekłada się na nowe kontrakty i współpracę z największymi deweloperami.

Wsparcie skrojone na miarę
Jesteśmy wszechstronni, a to jedna z kluczowych cech liderów branży – oferujemy niezwykle szeroki wachlarz usług. Specjalizujemy się w zarządzaniu projektami – działamy jako inwestor zastępczy. Na początku określamy potrzeby i planujemy szczegółowo pracę wokół danej inwestycji, wspieramy inwestora w organizacji przetargów na wybór generalnego wykonawcy, opiniujemy umowy, czuwamy nad niemal każdym aspektem procesu inwestycyjnego. Zarządzamy budową i prowadzimy nadzór nad jej realizacją, aby przebiegała zgodnie z harmonogramem i regulacjami prawnymi. Na każdym etapie budowy mogą pojawić się niedopatrzenia choćby ze strony wykonawców, co skutkuje opóźnieniami, niedostateczną jakością i może przełożyć się na straty finansowe. Prowadząc projekt, nasza Firma reaguje na bieżąco i minimalizuje ryzyko wystąpienia błędów. To bardzo odpowiedzialna, ale niezwykle satysfakcjonująca rola – daje nam poczucie rzeczywistego wpływu na kształt i przebieg budowy oraz na jej finalny sukces. Dzięki skutecznemu nadzorowi nasz Klient ma pewność, że inwestycja zostanie właściwie zaplanowana, przeprowadzona, rozliczona i oddana do użytku. Każdy projekt wymaga innego podejścia, dlatego naszym partnerom oferujemy również wsparcie w zakresie generalnego wykonawstwa, nadzoru inwestorskiego i bankowego oraz szereg usług specjalistycznych, w tym projektowanie, doradztwo, prowadzenie przetargów czy tworzenie raportów Due Diligence.

Profesjonaliści w każdym calu
Od lat realizujemy pełne spektrum projektów w branży, współpracujemy zarówno z mniejszymi deweloperami jak i liderami na rynku, więc mamy świadomość, jak istotną rolę odgrywa sprawnie działający zespół. Tworzymy go z wielką starannością, dlatego może on podjąć się każdego zlecenia – nie ma dla niego rzeczy niemożliwych. Nasi pracownicy posiadają wiedzę i praktyczne doświadczenie – bez tego żadna firma branży inżynierskiej nie zdziała wiele na rynku nieruchomości. Z tego powodu niezmiennie dbamy o nasz zespół i zatrudniamy ekspertów o różnych specjalizacjach: inżynierów, architektów, urbanistów, managerów. To, co nas wyróżnia to fakt, że pracownicy działają w naszej Firmie na stałe. Taka strategia buduje zaufanie, zwiększa komfort pracy i motywuje, a w efekcie we wszystkich spółkach Grupy APP wzrasta wydajność.

Nowoczesne projekty komercyjne
Ta wydajność przekłada się na rozmiar naszego portfolio i kolejne ambitne zlecenia. Mamy na swoim koncie kilkaset ukończonych projektów i kilkadziesiąt aktywnych kontraktów.

Szczególne znaczenie mają dla nas projekty komercyjne typu mixed-use. To stosunkowo nowy trend w budownictwie, ale już teraz bardzo intensywnie wpływa na kształt przestrzeni miejskiej w Polsce, zwłaszcza w dużych ośrodkach. Obiekty mixed-use są wymagające z uwagi na niezwykle szeroki zakres funkcji użytkowych, a przez to złożone uwarunkowania projektowe. Dodatkowo, niejednokrotnie inwestycje te powstają w oparciu o rewitalizację zabytkowych brył, na przykład na terenach pofabrycznych, co przekłada się na dodatkowe wyzwania aranżacyjne i prawne. W takich projektach w pełni wykorzystujemy nasze kompetencje. Mieliśmy przyjemność współtworzyć szereg znaczących obiektów mixed-use w całej Polsce. Na rynku stołecznym uczestniczyliśmy w pracach przy Willi Fabrykanta w Browarach Warszawskich w charakterze kierownika budowy, zarządzania projektem, nadzoru inwestorskiego oraz nadzoru nad pracami podlegającymi ochronie konserwatorskiej. We Wrocławiu byliśmy odpowiedzialni za zorganizowanie przetargu i nadzór nad wybranymi robotami budowlanymi przy jednym z najbardziej charakterystycznych punktów miasta – Sky Tower. Z kolei w Poznaniu zespół APP-Projekt działał w zakresie nadzoru inwestorskiego i zarządzania projektem oraz kosztami w ramach inwestycji Nowy Rynek. Nie można zapomnieć o Calisia One – w Kaliszu operowaliśmy jako bankowy inspektor nadzoru. Tę funkcję sprawujemy również w Krakowie, przy aktualnie trwającym projekcie – Browarze Kleparz.
Przy wielu obiektach komercyjnych, w tym mixed-use, działa z naszej strony Piotr Pluciński, Dyrektor Techniczny, posiadający niezwykle szerokie doświadczenie w tego typu inwestycjach.

Definiuje główne wyzwania takich projektów i podkreśla kluczowe obszary wsparcia przez APP-Projekt:
– Coraz częściej inwestorzy zwracają się do nas z prośbą o zaangażowanie w projekt inwestycyjny już po uzyskaniu decyzji o pozwoleniu na budowę, w sytuacji nierokującego oferenta czy przetargu. Najczęstszą przyczyną braku porozumienia z oferentami okazują się przyjęte – bez szczegółowej analizy i koordynacji – rozwiązania projektowe opracowane “na wyrost”, które oferenci i ich podwykonawcy traktują literalnie podczas przygotowania kosztorysu.

W takich sytuacjach przystępujemy do szczegółowej analizy przeprowadzonej procedury przetargowej, dokumentacji, warunków i założeń projektu. W znakomitej większości diagnoza naszych specjalistów pozwala ustalić i zniwelować przyczyny nieścisłości powodujących kosztowne postępowania związane z zarządzaniem ryzykiem.

Bardzo częstym przypadkiem w obiektach typu mixed-use są też niespójności pomiędzy współistniejącymi w projektach uwarunkowaniami i wymaganiami branżowymi, które skumulowane w ramach jednej inwestycji eskalują parametry pożarowe, akustyczne, środowiskowe czy techniczne. Nasi eksperci znajdują punkty zapalne i poprzez drobne korekty założeń projektowych pozwalają inwestorom uniknąć spirali wymagań warunków technicznych i multiplikowania instalacji czy elementów wyposażenia, które w konsekwencji mogą prowadzić do zatrzymania prac lub opóźnień na budowie.

W jednej z ostatnich inwestycji, przy których mieliśmy okazję pracować, wystąpiło przewymiarowanie elementów konstrukcyjnych, zawyżenie parametrów instalacji budynkowych i ochronnych. Powyższe kwestie mogły skutkować dodatkowymi wydatkami inwestycyjnymi szacowanymi na miliony złotych. Po naszym audycie, optymalizacji i właściwym dopracowaniu założeń projektowych inwestorowi udało się uniknąć tych kosztów i wprowadzić wyraźne optymalizacje budżetowe.
Właśnie dlatego najkorzystniejszym z punktu widzenia inwestora – zwłaszcza w kwestii tempa prowadzenia inwestycji oraz budżetu – jest współpraca z działem eksperckim APP-Projekt już na etapie projektowania i uzgodnień oraz uzyskiwania pozwoleń. Taka strategia zwraca się naszym Klientom z nawiązką.

Partner, na którym można polegać
Jakość naszej pracy, zaangażowanie i elastyczne podejście przekładają się na spokój i oszczędności inwestorów, którzy wracają do nas przy kolejnych projektach. Cenimy długotrwałe relacje biznesowe. Od lat współpracujemy z ważnymi graczami na polskim rynku nieruchomości, zarówno biurowych i magazynowych – Panattoni, Echo Investment, IKEA Property Poland – jak i mieszkaniowych – OKAM Capital, RONSON Development, ROBYG. Znaczna część nowych Klientów Grupy APP to inwestorzy, którym zostaliśmy poleceni. Jesteśmy dumni, że Klienci darzą nas zaufaniem, dzięki któremu cała Grupa APP może mieć swój udział w realizacji wielu ambitnych projektów na rynku.

Autor: Jacek Korwin-Małaszyński, Członek Zarządu APP-Projekt.

Kończy się budowa nowej fabryki dla Danfoss Poland w Grodzisku Mazowieckim

Danfoss Inauguracja nowej fabryki 25.05.2021 Grodzisk Mazowiecki

Panattoni realizuje ostatni już etap zakładu produkcyjnego dla Danfoss Poland w Grodzisku Mazowieckim.

Obiekt powstaje na terenie kampusu firmy we współpracy z generalnym wykonawcą, firmą Dekpol. Na chwilę obecną deweloper dostarczył już 12 000 metrów kw. powierzchni. W budowie jest jeszcze obiekt magazynowy oraz 1000 metrów kw. części produkcyjnej. Fabryka została wyposażona w szereg zrównoważonych rozwiązań oraz system zarządzania budynkiem BMS. Zakończenie budowy zaplanowano na koniec listopada 2021.

 

Najemcy wracają do centrów handlowych. Galeria Focus Mall w Zielonej Górze z nową umową najmu

mall galeria
W dniu 30 września br. oferta handlowa galerii Focus Mall Zielona Góra wzbogaci się o nowego najemcę, którym została marka TK Maxx.

Będzie to jedyny w Zielonej Górze sklep tej popularnej sieci. Wraz z otwarciem nowej lokalizacji, poprzednia lokalizacja marki zostanie zamknięta. Salon marki TK Maxx zostanie otwarty w nowej części galerii, na poziomie 0. Od ubiegłego piątku w Aura Centrum Olsztyna działa też nowy salon Monnari z autorskimi projektami w limitowanych seriach.

 

Rekordy na rynku biurowym w Polsce – podpisanych zostało 858 umów

Na polskim rynku biurowym padają rekordy. We wrześniu 2021 w nowoczesnych obiektach biurowych wynajętych zostało ponad 246 tys. metrów kw powierzchni.

Jak podają eksperci REDD, w sumie podpisano 848 umów. Jak wynika z danych firmy REDD, jest to absolutny rekord na rynku biurowym w Polsce od początku pandemii COVID-19. Wrzesień jest póki co rekordowo dobrym miesiącem dla sektora biurowego w tym roku.

Według naszych danych, wrzesień 2021 stał się rekordowym miesiącem na rynku biurowym pod względem liczby podpisanych umów najmu. W sumie zarejestrowaliśmy 858 transakcji najmu – mówi Piotr Smagała, dyrektor zarządzający REDD. Dla porównania, w sierpniu 2021 podpisanych zostało 285 umów najmu.

REDD1

Warto podkreślić, że pod względem liczby zarejestrowanych umów najmu na rynku biurowym, wrzesień jest bezwzględnie rekordowym miesiącem od początku pandemii COVID-19.  Mówiąc o łącznej powierzchni biurowej, która została wynajęta od początku września 2021, to wynosi ona – 246,782 m2 – mówi Piotr Smagała, dyrektor zarządzający REDD.

REDD2

Źródło: REDD.

Operator przestrzeni elastycznych i coworkingowych IWG z pierwszą umową franczyzową w Polsce

pulawska_543
Firma IWG jest największym na świecie operatorem przestrzeni elastycznych i coworkingowych.

Firma IWG działa pod takimi markami jak między innymi Regus i Spaces. IWG ogłosił swoją pierwszą umowę franczyzową na klaster lokalizacji w Polsce, podpisaną z firmą L&L Club. W ramach umowy IWG rozszerzy działalność na południowo-wschodnią Warszawę i jej przedmieścia, otwierając 5 nowych centrów pod marką Regus. Dzięki tej transakcji IWG rozszerzy swoją działalność na obszary, na których wzrasta zapotrzebowanie na tego typu usługi wśród lokalnych firm i przedsiębiorców. Nowe centra będą zlokalizowane w warszawskich dzielnicach Ursynów i Wilanów oraz w Piasecznie i Konstancinie, popularnych miejscowościach mieszkaniowych na południowo-wschodnich przedmieściach Warszawy.

Firma White Stone Development z nowym szefem leasingu

Maciej Ozdoba
White Stone Development posiada w swoim portfolio różnorodne projekty biurowo-usługowe. Teraz w szeregi pracowników firmy wstąpił nowy specjalista.

White Stone Development unika schematów, i stara się w sposób indywidualny podchodzić do każdej inwestycji. Firma tworzy i modernizuje miejsca sprzyjające kreatywności oraz budowaniu społeczności. Za komercjalizację obiektów należących do Grupy od niedawna odpowiada Maciej Ozdoba, menadżer z wieloletnim doświadczeniem w branży. Rozpoczął on pracę na stanowisku Leasing Director w grupie White Stone.

Nowoczesny kompleks mieszkalno-usługowy w Gdyni z nagrodą Budowa Roku 2020

©Tom Kurek_PORTOVA_wnętrzaPortova jest nowoczesnym kompleksem mieszkalno-usługowym, który jest  zlokalizowany w sercu Gdyni.

Inwestycja otrzymała nagrodę I stopnia i tytuł Budowy Roku 2020 r. Siedemnastopiętrowy projekt mieszkalno-usługowy zaprojektowany został w duchu modernizmu. Jest to inwestycja spod szyldu trójmiejskiego dewelopera Invest Komfort.
Tegoroczny tytuł Budowy Roku a tym samym nagrodę I stopnia zdobyła Portova – nowoczesna inwestycja, które otworzyła kolejny rozdział w historii miasta.
W ramach budowy inwestycji, deweloper Invest Komfort współfinansował przebudowę pobliskiego węzła drogowego. W ramach prac powstały też m.in. ścieżki rowerowe i szpalery drzew.

We wtorek, 28 września, w Warszawie odbyło się rozdanie nagród dla najlepszych projektów budowlanych w Polsce. Konkurs, organizowany przez ekspertów z Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa, posiada już długą tradycję. W tym roku odbyła się jego 31 edycja. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz p.o. Głównego Inspektora nadzoru Budowlanego – Dorota Cabańska.

Inwestycja handlowa City Mall w Kępnie z pozwoleniem na budowę

KĘPNO City Mall wizualizacja
W Kępnie powstanie duży park handlowy – City Mall Kępno. Inwestycja otrzymała już prawomocne pozwolenie na budowę.

Wykonawcą prac budowlanych będzie firma Pekabex z Poznania. Budowa obiektu rozpocznie się w pierwszej połowie października tego roku.
Obiekt handlowy będzie się mieścił przy głównym skrzyżowaniu wjazdowym do centrum miasta na drodze krajowej DW nr 482 oraz przy węźle Kępno na obwodnicy miasta w ciągu drogi ekspresowej S11. City Mall Kępno będzie największym w regionie, nowoczesnym, wielofunkcyjnym projektem o charakterze handlowo-usługowym.
W toku jest komercjalizacja obiektu. Finalizowane są umowy najmu a ponad 80% powierzchni jest już rozdysponowane pomiędzy najemcami znanych sieci.

Piękno wnętrz inspirowane życiem

bolt1

Życie stanowi dla nas codzienną inspirację. Nowy koncept LIFE DESIGNED od Cersanit zachwyca przemyślanym designem, który inspirację czerpie właśnie z codzienności.

Cersanit postawił na inspirację z codzienności oraz najnowszych trendów wnętrzarskich. Efektem są kolekcje gresów wpisujące się w szereg zastosowań oraz aranżacji. Płytki dekoracyjne i bazowe, organiczne wzory oraz minimalistyczne formy wprowadzą do naszej przestrzeni zmiany, które będą cieszyć oko przez długie lata i staną się bazą do kreowania wnętrza w naszym indywidualnym stylu.
Sprawiają, że wnętrze mieszkania staje się azylem i równocześnie źródłem inspiracji.

„Otaczający nas świat jest niezwykle zmienny, inspirujący, składa się z wielu elementów na pierwszy rzut oka różniących się od siebie, ale budujących jedną, wspólną całość. Tak też jest z naszym nowym konceptem gresowym LIFE DESIGNED. W zaprojektowanych przez nas kolekcjach chcieliśmy pokazać różnorodność: różne elementy i różne oblicza płytek. Czerpaliśmy inspirację z wielu źródeł – naturalnej struktury kamienia, architektury, ponadczasowych i powracających trendów, jak i tych, które dopiero zaczynają pojawiać się na rynku – kolekcje stanowią bazę dla różnych stylów, a jednocześnie opowiadają one jedną historię – piękna, harmonii, wspólnej przestrzeni. Wśród kolekcji prawdziwe perełki znajdą nie tylko miłośnicy klasycznych wnętrz, mamy także coś dla fanów wyrazistych, niecodziennych aranżacji. Jesteśmy niezwykle dumni z naszej pracy i nie możemy doczekać się reakcji naszych Klientów, to w końcu z myślą o nich tworzyliśmy ten koncept.” – mówi Małgorzata Krajewska-Szaruch, Brand Marketing Manager Cersanit.

7 kroków do podniesienia poziomu jakości obsługi klienta

Marta Kin

Nikt nie był w stanie przewidzieć, że bezpośredni kontakt z zespołem, współpracownikami i klientami zostanie ograniczony na tak długo. Przez pandemię znaczna większość firm stanęła przed koniecznością szukania rozwiązań, które pozwolą im działać w nowej rzeczywistości. Warto zauważyć, że zaistniała sytuacja była ogromnym wyzwaniem, ale również wielką szansą. Firmy, które wdrożyły nowe rozwiązania z obszaru obsługi klienta i Customer Experience w dobie pandemii, dziś bardzo wysoko stawiają poprzeczkę swojej konkurencji. Wszystko dzięki rozwiązaniom technologicznym oraz zaangażowaniu pracowników. Szybkie podejmowanie decyzji, sprawna realizacja i doświadczenie pracowników były i są przysłowiową „kopalnią złota” dla analityki, dlatego warto korzystać z tych narzędzi. Z myślą o firmach, którym zależy na podniesieniu poziomu pozytywnych doświadczeń klientów, opracowaliśmy 7 wskazówek, jak podnieść wydajność pracy w centrum obsługi klienta.

Spis treści:
Wykorzystaj potencjał pracowników…
… oraz firmy
Wyeliminuj niespójności w komunikacji
Skoncentruj się na wskaźnikach kluczowych dla Twojego biznesu
Wykorzystaj dane, które już posiadasz
Pozwól klientom na wyrażenie opinii
Dodaj ludzką perspektywę do cyfrowych doświadczeń

Wykorzystaj potencjał pracowników…
Obecnie wiele firm szuka metod na poprawę efektów pracy wyłącznie w rozwiązaniach technologicznych. W rzeczywistości to wzmocnienie pozycji organizacji i kompetencji pracowników na pierwszej linii kontaktu z klientem jest jednym z najważniejszych elementów, które może podnieść wydajność centrum kontaktowego. Należy pamiętać, że członkowie zespołów potrzebują ciągłych szkoleń, aby sprostać zmieniającym się potrzebom klientów. Dodatkowo jednym z bardziej cenionych aspektów obsługi klienta jest dostarczanie informacji zwrotnych w czasie rzeczywistym – pozwala to na poprawę relacji z klientami, a także zwiększa zaangażowanie pracowników w proces poszukiwania najlepszego rozwiązania.

… oraz firmy
Biznesy specjalizujące się w handlu detalicznym coraz częściej nadają priorytet optymalizacjom cyfrowym i inicjatywom operacyjnym z holistycznym spojrzeniem na klienta. Niestety aż 40% połączeń przychodzących od klientów detalicznych wynika z nieporozumień podczas cyfrowego procesu realizacji zakupów. Warto zauważyć, że obecnie centrum kontaktu bardzo często nie jest uważane za źródło danych i informacji, które mogą wpłynąć na znaczny rozwój przedsiębiorstwa. Wsłuchanie się w potrzeby klienta i zadbanie o jego pozytywne wrażenia wydaje się najbardziej intuicyjną metodą na budowanie relacji – niestety nadal znaczna ilość firm nie wykorzystuje potencjału informacji zwrotnych.

Wyeliminuj niespójności w komunikacji
Spójność jest ważna w każdym aspekcie biznesu, dlatego też nie może jej zabraknąć w komunikacji, szczególnie między kanałami cyfrowymi a contact center. Pandemia wywołała konieczność wprowadzenia dynamicznych zmian w czasie rzeczywistym. Stosowne raportowanie, wykorzystanie narzędzi cyfrowych i różnych form kontaktowych może być kluczem do pozytywnego odbioru wykonywanych usług i budowania konkurencyjności firmy na rynku. Sprawdzonym sposobem na utrzymanie spójności jest patrzenie na różne kanały holistycznie – z perspektywy klienta buduje to pozytywny wizerunek firmy i prowadzi do pozytywnego, bezproblemowego doświadczenia z firmą.

Skoncentruj się na wskaźnikach kluczowych dla Twojego biznesu
Wiele przedsiębiorstw spędza zbyt dużo czasu na analizowaniu niewłaściwych wskaźników – fakt, że jesteśmy w stanie coś zmierzyć lub zbadać, wcale nie znaczy, że każda zdobyta informacja, będzie odgrywała kluczową rolę w dalszym rozwoju firmy. Wielu liderów rynku priorytetowo traktuje przede wszystkim wskaźniki związane z klientami, takie jak rozwiązanie sprawy podczas pierwszej rozmowy, czy zaangażowanie pracowników – co ma bezpośrednie przełożenie na budowanie pozytywnej więzi na linii klient-firma.

Wykorzystaj dane, które już posiadasz
Analiza zgromadzonych danych oraz wykorzystanie zdobytej wiedzy w praktyce to świetny sposób na budowanie pozycji lidera na rynku i zmniejszenie prawdopodobieństwa występowania błędów. Wykorzystanie zebranych przez firmę danych i informacji powinno prowadzić do poprawy płynności procesów oraz funkcjonowania firmy, co może być znacznym ułatwieniem pracy całych zespołów.

Pozwól klientom na wyrażenie opinii
Wiele organizacji prosi klientów o informacje zwrotne – niestety w następstwie, nie przyjmuje ich do wiadomości. Głównym celem biznesu powinna być wnikliwa analiza i chęć zrozumienia, jaki poziom usług oferują oraz tworzenie planu podejmowania odpowiednich działań, aby podnieść poziom świadczeń. Prosząc o opinie klientów, warto upewnić się, że proces pozyskiwania odpowiedzi jest bezproblemowy, dyskretny i klarowny – w przeciwnym razie efekty tego działania będą zupełnie odwrotne do pożądanych.

Dodaj ludzką perspektywę do cyfrowych doświadczeń
Firmy posiadające usługi czatu z botem, duży nacisk kładą na rozszerzanie jego zakresu wiedzy i udzielania informacji, poprzez analizę tekstu. Warto zwrócić uwagę, że wykorzystanie botów znacznie odciąża agentów zajmujących się komunikacją i obsługą klienta, jednocześnie rozwiązując wiele, mniej skomplikowanych spraw bez angażowania pracowników. Dzięki temu specjaliści zyskują więcej czasu na rozwiązywanie bardziej skomplikowanych przypadków, w których to „ludzkie podejście” jest szczególnie istotne.

Techrewolucja wywołana sytuacją epidemiologiczną wpłynęła na wiele aspektów biznesu, w tym konieczność wdrożenia innowacyjnych rozwiązań. Wzrastająca popularność branży e-commerce, rosnący wachlarz e-porad oraz możliwość załatwiania spraw urzędowych online wpłynęły na jeszcze większe upowszechnienie tego modelu kontaktu. Należy jednak pamiętać, że priorytet w pracy centrum kontaktu czy obsługi klienta pozostają niezmienne – zadowolenie klienta. Dlatego tak istotne jest wprowadzenie odpowiednich zmian, które pozwolą nie tylko zebrać informacje – ale również wprowadzić zmiany, których oczekują klienci.

Autor: Marta Kin EMEA Marketing Director w firmie Medallia.

Projekt Era Park w Iławie z nową umową najmu powierzchni

IŁAWA_Era Parkr wizualizacja

Do największego w mieście parku handlowego Era Park wprowadzi się polska sieć wielkopowierzchniowych sklepów sportowych Martes Sport.

Nowy najemca zajmie około 650 metrów kw. powierzchni najmu, na terenie której urządzi swój sklep. Atutem budowanego centrum handlowego jest doskonała lokalizacja. Park handlowy będzie się znajdował u zbiegu Alei Jana Pawła II (droga wojewódzka nr 536) i ulicy Ziemowita, przy stacji benzynowej Orlen oraz w otoczeniu zabudowy mieszkaniowej. Na powierzchni ponad 7.000 metrów kw. obiekt zaoferuje szeroką i kompleksową ofertę zakupową. Otwarcie obiektu planowane jest w 2022 roku. Za koncepcję handlową oraz wynajem odpowiada firma Mallson Polska.

Decyzja o otwarciu sklepu w Iławie potwierdza potencjał zakupowy miejsca oraz nasze dążenie do ciągłego rozwoju i sięgania z ofertą do coraz szerszego grona odbiorców. Oferujemy sprzęt sportowy, odzież sportową dla ludzi ceniących komfort, swobodę i wysoką jakość i chcemy kontynuować dynamiczny rozwój sieci sklepów – mówi Tomasz Barchański z firmy Martes Sport.

Deweloper powierzchni magazynowych i przemysłowych MDC2 powiększa zespół ekspertów

wspolpraca

Deweloper powierzchni magazynowych i przemysłowych, firma MDC2 , działa z powodzeniem na polskim rynku.

Do zespołu MDC2  dołącza dwóch ekspertów z branży nieruchomości komercyjnych. Nowi członkowie zespołu MDC2 to Wojciech Kosiór i Bartłomiej Kazirod. Wniosą oni do firmy wieloletnią znajomość rynku, która poparta jest bogatym doświadczeniem ekspertów.
MDC2 tworzy 18 doświadczonych profesjonalistów z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem i ugruntowanymi relacjami na rynku nieruchomości komercyjnych.

„Wspaniale jest móc powitać kolejnych członków rodziny MDC2. Wojciech i Bartłomiej to wyjątkowo wykwalifikowani profesjonaliści z bogatą praktyką, o czym najlepiej mówi ich wieloletnie doświadczenie na rynku nieruchomości przemysłowych. Życzę im wspaniałego czasu w pełnym pasji zespole MDC2” – powiedział Hadley Dean, założyciel MDC2.

Więcej powierzchni magazynowej dla Grupy Kapitałowej Specjał

Panattoni-Park-Warszawa-Konotopa-II
Grupa Kapitałowa Specjał jest liderem branży dystrybucji produktów spożywczych z polskim kapitałem.

Firma podjęła decyzję o powiększeniu zajmowanej dotychczas powierzchni magazynowej. Specjał wynajął dodatkowych 1.400 metrów kw. powierzchni magazynowej. Będzie ona przeznaczona dla warszawskiego oddziału mieszczącego się w parku Panattoni Park Konotopa II. Najemcę reprezentowała firma doradcza Cresa Polska.

 

Pandemia nie przeszkodziła Grupie Kapitałowej Specjał w realizacji założonych celów. Dynamiczny rozwój spowodował, że potrzeby najemcy w zakresie powierzchni magazynowej wzrosły. Podpisanie kolejnej umowy oznacza możliwość poszerzenia asortymentu. Cieszymy się, że udało nam się wynegocjować korzystne dla naszego Klienta warunki najmu – mówi Miłosz Borkowski, Senior Associate w firmie Cresa Polska.

Apartamenty w centrum Krakowa – mieszkania w wysokim standardzie

ATAL_ Masarska 6 Apartamenty (1)

W ścisłym centrum Krakowa powstaje inwestycja mieszkaniowa z segmentu premium.

ATAL, ogólnopolski deweloper, buduje w Krakowie budynek mieszkalny, który zaoferuje 113 mieszkania. Kupujący będą mieli do wyboru lokale mieszkalne o powierzchni od   31,85 do 116,58 mkw.  Inwestycja powstaje przy ul. Masarskiej 6, nieopodal Ronda Grzegórzeckiego. Przyszli mieszkańcy docenią bliskość Kazimierza, Bulwarów Wiślanych i Starego Miasta oraz łatwy dostęp do infrastruktury miejskiej. Ceny za metr kwadratowy zaczynają się od 17 150 zł brutto.
Planowany termin oddania inwestycji Masarska 6 Apartamenty to I kw. 2023 roku. Za projekt budowlany odpowiada pracownia Saran Architekci Sp. z o.o., natomiast za projekt wykonawczy i nadzór nad kompleksową obsługą projektową inwestycji odpowiedzialne jest własne biuro projektowe ATAL.
Masarska 6 Apartamenty to już kolejna inwestycja ATAL, którą realizujemy w centrum Krakowa. Dobrze znamy śródmieście i doskonale rozumiemy, jaki potencjał ma lokalizacja na skrzyżowaniu ulic Masarskiej i Rzeźnickiej. Dzięki temu know-how i możliwościom, jakie ma tak doświadczony deweloper jak ATAL, stworzymy tu przestrzeń do życia o wysokiej jakości odpowiadającą na potrzeby najbardziej wymagających klientów
– mówi Angelika Kliś, Członek Zarządu ATAL S.A.

Warszawiacy coraz chętniej kupują domy

GROEN_fot.2

Rośnie popyt na domy jednorodzinne na sprzedaż. Szczególnie cenione są domy na sprzedaż położone tuż przy granicach administracyjnych Warszawy.

Zakup domu jednorodzinnego łączy komfort mieszkania z dala od zgiełku z bliskością do infrastruktury miejskiej i biznesowego centrum kraju. Pandemia sprawiła, że Polacy na nowo docenili atuty, które niosą ze sobą domy. Mocno cenione są obecnie prywatność oraz dostęp do własnego terenu zielonego, jak ogródek.
Inwestycje takie jak Groen stanowią odpowiedź na te potrzeby. Kameralne budynki mieszczą się przy Ogrodzie Botanicznym PAN i Parku Kultury w Powsinie, w pobliżu rezerwatu przyrody – Lasu Kabackiego. Do swojej dyspozycji mieszkańcy będą mieli także prywatne ogródki o powierzchni od 183 do 578 m².

– Widzimy to zainteresowanie na przykładzie naszego projektu, osiedla GROEN Konstancin położonego tuż przy granicy z Warszawą. W ciągu roku, sprzedaliśmy wszystkie 48 domów z oferty pierwszego etapu jeszcze przed ukończeniem budowy. W tym miesiącu ruszyliśmy ze sprzedażą II etapu inwestycji i nowych właścicieli znalazło kolejnych 9 domów z 48, które uruchomiliśmy do sprzedaży – mówi Piotr Łukasik, Dyrektor Działu Residential w Ghelamco.

 

Pandemia i Polski Ład przyczyniają się do rozwoju GIGekonomii w Polsce

Raport_mockup
W 2025 roku GIGerzy stanowić będą 15 proc. pracowników w skali całego globu i 20 proc. w Polsce. Są jednak i takie kraje, w których już wkrótce GIGerem stanie się niemalże co drugi pracownik. Kim są GIGerzy? Czego oczekują? I… jak wpłynie na nich Polski Ład? Na te pytania odpowiada najnowszy raport EY & GIGLIKE: GIG on. Nowy Ład na rynku pracy.

Spis treści:
GIG – trzy litery, za którymi kryje się zmiana
Portret GIGera
Rzut oka na perspektywę zza Oceanu
Kiedy to się opłaca?
GIG is on

GIG – trzy litery, za którymi kryje się zmiana
GIGekonomia to system pracy, który wyróżniają elastyczne formy zatrudnienia, ale też elastyczność w zakresie sposobu jej wykonywania. GIGerami są więc z jednej strony osoby pracujące tymczasowo, z drugiej – osoby posiadające specjalistyczne umiejętności, np. konsultanci, specjaliści, profesjonaliści, samozatrudnieni i niezależni kontraktorzy.
EY, światowy lider rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, consulting, doradztwo podatkowe i transakcyjne oraz GIGLIKE, platforma zapewniająca dopasowaną ofertę benefitów, narzędzi i usług biznesowych dla GIGerów, przyjrzały się nowemu zjawisku. Efektem wspólnych działań jest raport: „GIG on. Nowy Ład na rynku pracy” opisujący wzrost znaczenia GIGekonomii.

– Jeśli spojrzeć na wskaźniki demograficzne i dane z rynku pracy jedno jest pewne – nie jest to przejściowa moda. Ponieważ niedobór i niedopasowanie talentów osiągnęły już znaczną skalę w wielu branżach, wyzwaniem dla pracodawców będzie budowanie modeli biznesowych i modeli pracy umożliwiających elastyczne i mniej tradycyjne formy zatrudniania dla niezależnych ekspertów. Potwierdza to badanie EY 2021 Work Reimagined. W ankiecie wśród pracowników, na którą odpowiedziało ponad 16 000 respondentów, 9 na 10 osób chce elastyczności miejsca i czasu pracy, a 54% pracowników prawdopodobnie odejdzie jeśli nie zaoferuje się im elastyczności, jakiej oczekują – mówi Artur Miernik, Partner EY Polska, Lider Praktyki Workforce Advisory w ramach People Advisory Services.

– Możliwość pracy zdalnej czy upowszechnienie pracy projektowej sprawiły, że pojawiły się nowe możliwości. Jedną z nich jest GIGekonomia. GIGerzy obecni są na rynku niemalże od zawsze, nigdy nie byli jednak aż tak widoczni. Warto dodać, że to właśnie nowoczesne technologie ułatwiają zatrudnianie GIGerów i współpracę ze specjalistami, którzy oczekują coraz większej elastyczności ze strony pracodawcy – podkreśla Tomasz Miłosz, Founder & CEO GIGLIKE.

Portret GIGera
W oczach Millenialsów i wchodzącej na rynek pracy generacji Z, poczucie niezależności, decyzyjności oraz potrzeba szybkiego zdobywania różnorodnych doświadczeń to jedne z najbardziej istotnych czynników w czasie szukania pracy.
Aż 42% obecnych pracowników z pokolenia Y to freelancerzy, a więc potencjalni GIGerzy. Z kolei przedstawiciele pokolenia Z, którzy w 2030 roku będą stanowić aż 1/5 rynku pracy, będą chcieli działać w sposób jeszcze bardziej niezależny, w myśl zasady connect, communicate, change (dołącz, wymieniaj informacje, zmień). Obie wyżej wymienione grupy stanowią bazę GIGekonomii.

– Również w Polsce społeczność GIGerów tworzą przede wszystkim Millenialsi. Nie zniechęca ich ilość i złożoność obowiązków nakładana na podmioty prowadzące działalność gospodarczą, ani brak jasnych uregulowań prawnych dotyczących GIGekonomii w przepisach prawa. Osobną grupą są natomiast osoby w wieku 40 plus, doświadczeni eksperci szukający nowych i bardziej opłacalnych form współpracy. Spodziewamy się, że w ciągu pięciu najbliższych lat podwoi się liczba GIGersów na polskim rynku pracy z obecnego 10% do 20% – mówi Eliza Skotnicka, Senior Manager w Zespole People Advisory Services w Dziale Doradztwa Podatkowego EY Polska.
Wśród GIGerów znajdziemy najczęściej pracowników branży kreatywnej: grafików, montażystów, fotografów, copywriterów czy tłumaczy, ale też specjalistów IT i marketingu. Przedstawiciele tych zawodów od zawsze preferowali elastyczne formy zatrudnienia, zmiany które dokonały się ostatnim czasie ułatwiają i upowszechniają to zjawisko.

– Znakomita większość przedsiębiorców przygląda się z zainteresowaniem zmianom na rynku pracy i stopniowo zmienia własne modele biznesowe, uwalniając przestrzeń dla GIGerów. Przedsiębiorcy nie podchodzą do GIG-zjawisk bezkrytycznie czy bezrefleksyjnie, więcej, starają się zrozumieć bariery zmian i ich ewentualne negatywne implikacje. Szefowie kadr, prezesi i właściciele, dobrze rozumiejąc potencjał GIGekonomii, starają się racjonalizować ten trend i wprowadzać go u siebie w życie stopniowo. Sięgają oni do GIGerów, jako remedium na rosnącą rotację pracowniczą i niedobór siły roboczej do wykonywania bieżących działań. Sięgając po ten model funkcjonowania, przedsiębiorcy i menedżerowie chcą mieć pewność bezpieczeństwa i zgodności z prawem z wielu dziedzin: pracy, ubezpieczeń społecznych, podatków czy ochrony własności intelektualnej – mówi Marek Jarocki, Partner EY Polska, Lider zespołu People Advisory Services.

Rzut oka na perspektywę zza Oceanu
Już teraz GIGerzy stanowią ponad 35% pracowników w Stanach Zjednoczonych. Jak wynika z raportu Morgan Stanley, do 2027 roku odsetek ten zwiększy się aż o 15 punktów procentowych. W efekcie co drugi amerykański pracownik będzie GIGerem.
Eksperci zwracają jednak uwagę, że GIGekonomia przynosi korzyści wyłącznie wtedy, gdy jest wynikiem dobrowolnej decyzji pracownika. Kolejnym problemem mogą się okazać przepisy – a raczej ich brak – co pokazuje choćby sytuacja w Stanach Zjednoczonych. W USA trwają jednak prace nad tym, aby GIGer, tak jak każdy inny pracownik, mógł mieć zagwarantowany dostęp na przykład do opieki zdrowotnej czy świadczeń społecznych.

– Życzyłbym sobie i przede wszystkim GIGerom, żeby wybór tej ścieżki zawodowej był świadomy i dobrowolny. Niestety, nie zawsze tak jest. Wystarczy spojrzeć na przykład z rodzimego podwórka. „Jednoosobowe firmy” ratowników medycznych, którzy właśnie rozpoczęli swój protest, to doskonały przykład patologii, nad którymi zbyt łatwo przechodzimy do porządku dziennego. Mam nadzieję, że dyskusja wokół GIGi GIGerów pomoże nam w tym, aby chronić wszystkie potencjalnie narażone grupy pracowników – dodaje Piotr Palikowski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami.
GIGekonomię już dziś wspierają trendy, takie jak ekonomia współdzielenia czy platformizacja z nastawieniem na modele subskrypcyjne – co potwierdzają globalne sukcesy firm, takich jak Uber czy Netflix.

– Powstają nowe platformy, które proponują specyficzne rozwiązania dla GIGekonomiii uczestników tego procesu. Mowa o platformach biznesowych pozwalających mitygować ryzyko prawno-podatkowe związane ze współpracą z GIGerami i oferujące modele subskrypcyjne odpowiadające na potrzeby GIGerów. Dzięki takim rozwiązaniom możliwe jest w jednym miejscu wszelkich benefitów oraz narzędzi i usług biznesowych – wskazuje Tomasz Miłosz.

Kiedy to się opłaca?
Trend GIGekonomii zyskuje na popularności także w Polsce. Działający na tzw. „samozatrudnieniu” GIGer może dziś skorzystać z szeregu korzyści, jakie oferuje jednoosobowa działalność gospodarcza, w tym m.in. liniowego podatku PIT czy preferencyjnych składek ZUS w początkowym okresie działalności.
– Pandemia COVID-19 przyspieszyła proces transformacji rynku pracy o około 5-10 lat. Jednym z najbardziej widocznych efektów jest upowszechnienie elastycznego modelu pracy. Menedżerowie w firmach zorientowali się, że mogą mieć zdecydowanie większy dostęp do talentów bez ograniczeń lokalizacyjnych, co zwiększa ich możliwości zatrudniania ekspertów w danej dziedzinie. Nowoczesne technologie ułatwiają zatrudnianie GIGerów i współpracę ze specjalistami, którzy oczekują coraz większej elastyczności ze strony pracodawcy – mówi Eliza Skotnicka.
Istotnym czynnikiem, który wpłynie na popularyzację GIGekonomii może okazać się… Polski Ład. Według szacunków może on bowiem spowodować wzrost rocznego obciążenia spółek zatrudniających specjalistów średnio o 4-10%, za sprawą większych kosztów zatrudnienia spowodowanych presją płacową.

– Spodziewam się, że efektem nowych rozwiązań będzie upowszechnienie usług opartych o elastyczny model zatrudnienia i rozwój GIGekonomii – dodaje ekspertka.
Na korzyść nowego systemu pracy przemawiać będą zmiany w przepisach podatkowych dla jednoosobowych działalności gospodarczych, takie jak niższy ryczałt PIT (podatek od przychodu) dla branży IT na poziomie 12% lub 14% dla osób wykonujących zawody medyczne, podmiotów świadczących usługi architektoniczne i inżynierskie, usługi badań i analiz technicznych oraz w zakresie specjalistycznego projektowania.

Z obniżeniem dochodu netto dla większości będzie się jednak wiązać likwidacja zryczałtowanej składki zdrowotnej oraz możliwości jej odliczenia od PIT. W zależności od dochodu straty z tego tytułu mogą wynieść od kilkudziesięciu do nawet kilkunastu tysięcy złotych.
Trend rozwoju GIGekonomii przyczyni się natomiast do coraz mniejszego strachu przed odejściem z zatrudnienia na podstawie tradycyjnej umowy o pracę, zaś ryzyko niestabilnego dochodu w dużym stopniu kompensowane będzie możliwością współpracy z wieloma podmiotami jednocześnie.

– Uczniowie szkół średnich powinni zastanowić się, w jaki sposób powinni rozwijać swoje umiejętności zawodowe, tak aby byli przygotowani na ten zmieniający się model zatrudnienia. Następne pokolenie musi zrozumieć, że nadchodzi automatyzacja. Musisz stale zadawać sobie pytania: co robisz, czego nie da się zautomatyzować lub czego ktoś inny nie zrobi lepiej od Ciebie? Zastanów się, co naprawdę lubisz, a także, w czym jesteś naprawdę dobry – doradza Jowita Michalska, CEO Digital University.

GIG is on
Do GIGekonomii przekonuje się coraz więcej firm w skali świata. Już jedna na trzy organizacje zrezygnowała z pracowników etatowych na rzecz niezależnych talentów. Ten nowoczesny model współpracy jest coraz szybciej i szerzej adaptowany przede wszystkim w firmach technologicznych i obejmuje coraz większą część społeczeństwa, stanowiąc o przyszłości rynku pracy.

Źródło: GIGLIKE.

Signify na region Europy Wschodniej z nowym dyrektorem generalnym

Eran Gorgen
Eran Görgen zastąpi Bogdana Rogalę na stanowisku Dyrektora Generalnego na region Europy Wschodniej w Signify.

Zmiany kadrowe w Signify. Od października 2021 roku stanowisko Dyrektora Generalnego na region Europy Wschodniej obejmie Eran Görgen. Jego zadaniem będzie kierowanie organizacją z Warszawy. Eran Görgen dotychczas pełnił rolę Dyrektora Generalnego Signify w Turcji i w regionie północnej Afryki (Maghreb).

 

„Objęcie funkcji Dyrektora Generalnego na region Europy Wschodniej w Signify to dla mnie zaszczyt. W trakcie swojego doświadczenia zawodowego w Philips Lighting/Signify, miałem okazję, realizować wiele projektów w tym regionie i cieszę się, że będę miał dalszą możliwość rozwoju oświetlenia zarówno w Polsce jak i innych krajach Europy Wschodniej. Mam nadzieję, że wspólne działania
z naszymi partnerami biznesowymi zaowocują licznymi sukcesami” – mówi Eran Görgen, Dyrektor Generalny na region Europy Wschodniej.

W jaką stronę zmierza rynek mieszkaniowy w Polsce?

Warszawski Swit_Home Invest

Jakie trendy inwestycyjne i zakupowe można zauważyć na rynku mieszkań? Jakie działania w związku z obserwowanymi tendencjami rynkowymi planują podjąć w najbliższym czasie deweloperzy? Sondę przeprowadził serwis nieruchomości dompress.pl
Andrzej Oślizło, prezes zarządu Develia S.A.

Nie jest tajemnicą, że z powodu utrzymujących się niskich stóp procentowych w połączeniu z rosnącą inflacją coraz więcej osób decyduje się na zakup mieszkań w celach inwestycyjnych, na wynajem z nadzieją na wzrost ich ceny w czasie. W niektórych, naszych inwestycjach odsetek mieszkań kupowanych za gotówkę sięga nawet 80 proc. Według danych Narodowego Banku Polskiego, tylko w pierwszym kwartale br. ceny mieszkań na rynku pierwotnym w Gdańsku wzrosły o 14 proc., a w Warszawie o 8 proc. Niestety, trudno się spodziewać, aby ten trend miał w najbliższym czasie ulec odwróceniu. Przy bardzo niskiej dostępności i coraz droższych działkach pod nowe inwestycje oraz przedłużających się procedurach administracyjnych deweloperzy nie są w stanie odpowiednio zwiększyć podaży.
Spodziewamy się, że w obliczu rosnących cen mieszkań coraz więcej osób będzie przechodziło na rynek najmu. Dlatego podjęliśmy decyzję o wejściu na rynek PRS (Private Rented Sector) czyli najmu instytucjonalnego. Chcemy zaoferować mieszkańcom dużych miast w Polsce najem ciekawie zaaranżowanych i dobrze wyposażonych mieszkań w atrakcyjnych lokalizacjach. Pracujemy właśnie nad strategią działań na tym rynku i ofertą produktową. Docelowo chcemy budować w tej formule co najmniej 300-400 lokali rocznie.

Zbigniew Juroszek, prezes Atal
Niezaspokojone potrzeby mieszkaniowe Polaków, rosnące aspiracje życiowe oraz chęć poprawy warunków lokalowych pozwalają branży deweloperskiej patrzeć w przyszłość z optymizmem. Popyt na mieszkania jest nadal na bardzo wysokim poziomie. Rosnącym zainteresowaniem cieszą się lokale o większych metrażach, głównie trzypokojowe czy czteropokojowe mieszkania z przestronnymi tarasami, balkonami czy ogródkami. Nabywców szybko znajdują także największe w ofercie apartamenty o metrażu przekraczającym 100 mkw., szczególnie te w inwestycjach o podwyższonym standardzie.
Ponadto, utrzymuje się moda na zamieszkiwanie, pracę oraz robienie zakupów w miejscach szczególnych, wyróżniających się projektach. Idąc za tym trendem realizujemy budowę wysokich budynków oraz prowadzimy przedsięwzięcia, gdzie rewitalizowane są zabytkowe zabudowania i nadawana jest im zupełnie nowa funkcja. Zauważamy też mocny zwrot ku przyjaznej i komfortowej przestrzeni osiedla oferującej wiele udogodnień. Dlatego na znaczeniu zyskują projekty multifunkcyjne, gdzie obok mieszkań są lokale handlowo-usługowe czy biurowe. Nabywców przyciąga miastotwórczy charakter tego typu obiektów oraz fakt, że w ich obrębie załatwić można wszystkie sprawy życia codziennego. Stąd w portfolio mamy coraz więcej multifunkcyjnych inwestycji, które stają się symbolami miast m.in. Sokolska 30 Towers i Atal SKY+ w Katowicach.

Waldemar Olbryk, prezes Archicom S.A.
Wyzwań, z jakimi mierzymy się na rynku pierwotnym jest wiele. Przy wciąż wysokim deficycie mieszkaniowym, plasujemy się jednocześnie w czołówce krajów europejskich oddających corocznie najwięcej mieszkań do użytku. To napędza pandemiczne oblężenie w branży nieruchomości i wymusza na deweloperach większą elastyczność w działaniu.
Jeszcze w tym roku wprowadzimy do sprzedaży nową inwestycję na wrocławskim Szczepinie. Pod tym adresem klienci znajdą prawie 160 mieszkań, w tym ok. 60 apartamentów inwestycyjnych wykończonych pod klucz o pow. od 23 do 53 mkw. To nasz debiut na rynku inwestycji pod wynajem krótkoterminowy.
Mieszkania inwestycyjne typu aparthotel, które są dziś szczególnie atrakcyjnym narzędziem do lokowania oszczędności, z pewnością będą coraz częściej pojawiać się w portfolio deweloperów. Podobnie, jak projekty mixed use, które idealnie wpisują się w znaną na długo przed pandemią koncepcję miasta 15-minutowego. Naszą odpowiedzią na ten trend jest m.in. multifunkcyjny kompleks Browarów Wrocławskich powstających w sercu wrocławskiego Śródmieścia.

Małgorzata Ostrowska, dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.
nwestycje w nieruchomości cieszą się niesłabnącą popularnością, nie mniejszą niż przed pandemią. Okazały się najlepszą i najbezpieczniejszą formą lokowania kapitału. Pozwalają nie tylko obronić wartość pieniądza, ale także znacząco powiększyć kapitał. Poza klientami indywidualnymi, swoją obecność na rynku w coraz większym stopniu zaznaczają klienci instytucjonalni, inwestujący w nieruchomości z zamiarem osiągania zysków. Ciągle to jednak margines kupujących. Znaczną część inwestorów stanowią zamożni Polacy, którzy lokują w mieszkaniach swoje oszczędności. To właśnie takie osoby są naszymi klientami.
Poza trendem inwestycyjnym, obserwujemy w naszych inwestycjach trend wywołany przez pandemię, który wiąże się z zakupem większych mieszkań na własne potrzeby oraz domów z ogrodem poza miastem. Od kwietnia ubiegłego roku, w związku z dużym zainteresowaniem, praktycznie zniknęły z naszej oferty ekonomiczne i energooszczędne eko-domy z dużymi ogrodami o powierzchni od 350 mkw. do 500 mkw., które budujemy w prestiżowym, podwarszawskim osiedlu Villa Campina obok Puszczy Kampinoskiej. Przewidujemy, że trend związany z energooszczędnością będzie się pogłębiał. W niedługim czasie planujemy wznowić ofertę sprzedaży.

Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic
Od około 2 lat obserwujemy znaczący wzrost aktywności inwestorów indywidualnych oraz funduszy budujących portfele mieszkań na wynajem. Wydaje się, że coraz większa ilość mieszkań na wynajem w ofercie spowoduje spadek stawek najmu, a równocześnie wzrost cen sprzedaży przyczyni się do wykluczenia części potencjalnych nabywców z rynku. A co za tym idzie, zmienią się proporcje mieszkań posiadanych na własność w porównaniu do ilości mieszkań wynajmowanych. Zmniejszy się liczba osób mieszkających we własnym mieszkaniu na rzecz takich, których nie będzie stać na zakup i będą zmuszone do wynajmowania lokali.
Zakładamy również dalszy wzrost cen mieszkań w mniejszych miastach i miejscowościach satelickich wobec dużych aglomeracji, zwłaszcza w przypadku miejscowości dobrze skomunikowanych z dużymi ośrodkami. Zmiany w kulturze pracy, w tym rozpowszechnienie i większa akceptacja pracy zdalnej przez pracodawców przyczyniła się do rozpowszechnienia tego modelu, co przekłada się na większą elastyczność w wyborze miejsca zamieszkania.

Edyta Kołodziej, dyrektor sprzedaży i marketingu w Nickel Development
Jednym z ciekawszych trendów na rynku są inwestycje mixed-use, których istotą jest wielofunkcyjność pozwalająca mieszkańcom zaoszczędzić czas na dojazdy w różne punkty miasta, by realizować swoje codzienne obowiązki, potrzeby, czy pasje. Ten segment rynku można podzielić na nowoczesne obiekty budowane w centrach miast od podstaw oraz inwestycje na terenach poprzemysłowych poddawanych rewitalizacji, dzięki której mogą zyskać nowe funkcje i wyższy standard. Takim obiektem wielofunkcyjnym będzie inwestycja FIQUS Marcelin, która zapewni funkcję mieszkaniową i gastronomiczną, a nawet biurową. Mowa o Living Room, który może służyć mieszkańcom w ciągu dnia jako coworking czy miejsce biznesowego networkingu. Po południu natomiast może zamienić się w przestrzeń sprzyjającą rekreacji, nawiązywaniu przyjaźni, wspólnej grze w planszówki czy w tenisa stołowego. Home office można będzie realizować, nie tylko z Living Roomu, ale również ze wspólnych tarasów na dachach.
W najbliższych latach będziemy realizować projekty mieszkaniowe i komercyjne. Rozważamy  inwestycje w innych miastach niż Poznań oraz w destynacjach turystycznych. Nadal będziemy skupieni na lokalnym rynku, w tym również podpoznańskiej Dąbrówce, gdzie mamy zabezpieczony grunt pod przyszłe inwestycje.

Marcin Michalec, CEO Okam
Obserwujemy stałe, duże zainteresowanie klientów indywidualnych lokalami mieszkaniowymi we wszystkich, naszych inwestycjach, co widoczne jest już na etapie przedsprzedaży. Cześć osób kupuje mieszkania dla siebie, na własny użytek. Wielu klientów, którzy posiadają kapitał czy oszczędności dokonuje zakupu nawet kilku mieszkań, traktując je jako inwestycję na przyszłość, czy lokatę kapitału. Wpływ na to ma choćby inflacja albo zapowiedzi związane z planami wprowadzenia opłat za utrzymywanie znaczących środków na rachunkach bankowych. Mamy poczucie jakości naszej oferty, standard i dodatkowe udogodnienia oferowane lokatorom odpowiadają potrzebom wymagających konsumentów. Klienci oczekują więcej niż mieszkania wykonanego z dobrych materiałów budowlanych czy sklepu i zakładu kosmetycznego w budynku. Doceniają rozbudowaną infrastrukturę z licznymi usługami i atrakcjami oraz przestrzeniami, gdzie mogą spacerować czy częściami wspólnymi, w których mogą zrelaksować się czy spędzić czas z sąsiadami. Chcą mieć poczucie, że większość pozazawodowych rzeczy mogą załatwić na miejscu. Stąd w ramach każdej inwestycji oferujemy wartość dodaną. W ŻOLI ŻOLI w Warszawie stworzyliśmy Pokój Malucha a w Viście na Mokotowie Klub Mieszkańca. Na terenie INSPIRE w Katowicach powstaje Strefa Mieszkańca z salą spotkań, m.in. z bilardem, a w CENTRAL HOUSE w stolicy – m.in. Strefa Relaksu dla dorosłych, fitness, sauna czy Ogród na dachu do użytku wszystkich lokatorów.

Anna Skotnicka-Ryś, dyrektor Działu Handlowego firmy Profbud
Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że w pierwszej połowie 2021 roku oddano do użytkowania 105,4 tys. mieszkań czyli o 8,6 proc. więcej niż przed rokiem. W ogólnym rozrachunku wzrosła również liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym oraz liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto. Co ciekawe, z łącznej liczby 18 277 mieszkań oddanych do użytku w czerwcu br., tylko 6 985 zostanie zachowanych na własność, z kolei aż 10 695 przeznaczonych zostanie na sprzedaż lub wynajem. Taka sama sytuacja dotyczy się nieruchomości, których budowę już rozpoczęto. Z łącznej liczby 25 744 mieszkań, 10 364 są to mieszkania indywidualne, a 14 884 stanowią lokale inwestycyjne. Popyt na rynku nieruchomości napędzany jest przez nieustanny wzrost cen mieszkań.
W samej Warszawie średnia cena za mkw. w I kw. 2021 roku wynosiła 10 602 zł, a już w II kw. br. – 11 014 zł, co oznacza wzrost cen o 3,9 proc. w ciągu zaledwie 3 miesięcy. Innym czynnikiem przemawiającym za kupnem mieszkania są oczywiście wciąż tanie kredyty hipoteczne, a także chęć ulokowania kapitału w bezpiecznym, stałym źródle dochodu. Jednym z naszych celów jest dostosowanie oferty firmy do potrzeb różnych klientów, zarówno tych prywatnych, jak i inwestorów.

Piotr Jakubowski, Head of Investment Department w Apricot Capital Group
Obecnie klienci decyzję o zakupie mieszkania podejmują szybciej, są mniej wybredni jeśli chodzi np. o rozkład lokali. W czasie pandemii i wysokiej inflacji zakup mieszkania jest dobrym zabezpieczeniem przed utratą wartości kapitału. Jednocześnie dostrzegamy, że dla klientów ważna jest wizualna strona projektu, tj. elewacje, jakość materiałów. Wciąż rośnie także rola rozwiązań ekologicznych. Powstaje coraz więcej projektów typu mixed use. Ponadto, deweloperzy chętniej budują lokale na wynajem. Zauważamy, że w dużych miastach coraz mniej jest atrakcyjnych, uzbrojonych działek, dlatego rośnie rola mniejszych rynków. Nasze inwestycje projektujemy z poszanowaniem ekologii, dbałością o szczegóły – stosując dobrej jakości materiały, starając się zapewnić naszym klientom produkt z najwyższej półki. Przygotowujemy projekty zarówno mieszkaniowe, hotelowe, usługowe,  jak i mixed use widząc, że rynek jest coraz bardziej zdywersyfikowany, a rola funkcji poza mieszkaniowych jest coraz bardziej istotna.

Sebastian Barandziak, prezes zarządu Dekpol Deweloper
W kwestii inwestycji mieszkaniowych dążymy do tworzenia samowystarczalnych osiedli z wieloma udogodnieniami z zakresu ekologicznych rozwiązań, miejscami do rekreacji oraz bezpieczną przestrzenią do odpoczynku i zabawy zarówno dla młodych ludzi, jak i dla rodzin z dziećmi.
Nieustannie prowadzimy działania mające na celu rozwój sektora second home, który z roku na rok w Polsce zaczyna coraz bardziej zyskiwać na popularności.
Stawiamy również na rozwój mieszkań na wynajem, w tym sektora PRS, który ze względu na zmianę potrzeb oraz stylu życia młodych osób w kolejnych latach również ma szansę mocno zyskać na znaczeniu w naszym kraju.

Mariola Żak, dyrektor sprzedaży i marketingu w Aurec Home
Pandemia miała i ma ogromny wpływ na kształtowanie się trendów na rynku mieszkaniowym. Najsilniej widoczną zmianą, którą obserwujemy jest przejście na pracę zdalną, bądź hybrydową wielu pracowników polskich firm. Naturalnym skutkiem takiego stanu rzeczy stał się wzrost oczekiwań względem deweloperów i oferowanych przez nas mieszkań. Spędzając więcej czasu w zaciszu własnego mieszkania zaczęliśmy zwracać większą uwagę na standard, komfort i jakość. Niezmiernie ważna stała się prywatna przestrzeń zewnętrzna, a więc wygodne tarasy, balkony czy ogródki, ale również bliskość publicznych terenów zielonych. Staramy się zrozumieć jak najlepiej naszych klientów i wyjść naprzeciw ich wymaganiom i pragnieniom. I tak, rozwijając projekt osiedla Miasteczko Jutrzenki zwróciliśmy szczególną uwagę na projekt powierzchni wspólnych oraz otoczenie budynków, place i małą architekturę, aleje spacerowe, miejsca do uprawiania jogi, oczka wodne, fontannę, ławki solarne, leżanki. Zadbaliśmy też o wspólne przestrzenie i miejsca, które sprzyjają nawiązywaniu kontaktów, na przykład siłownię na terenie osiedla.

Joanna Chojecka, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu na Warszawę i Wrocław w Robyg S.A.
Sytuacja na rynku nieruchomości mieszkaniowych w Polsce jest bardzo obiecująca, zakładamy stały wzrost popytu przez kilka najbliższych lat. W ostatnim czasie intensywnie rozwijaliśmy działalność i inwestowaliśmy w grunty. W ciągu 5 kwartałów, uwzględniając pierwszy kwartał 2021 roku przeznaczyliśmy 700 mln zł na rozbudowę banku ziemi. Nadal jesteśmy mocno skoncentrowani na rozwoju działalności w różnych miastach, dlatego cały czas zwiększamy zapasy gruntów. Warto też zwrócić uwagę na najwyższy standard oferowanych przez nas mieszkań, balkony, loggie lub tarasy w każdym mieszkaniu, większe niż tradycyjnie okna, wyjątkową dźwiękoszczelność, wideofony, instalacje światłowodowe, a także lobby z portierem i oświetlenie LED części wspólnych zasilane przez panele fotowoltaiczne oraz system Smart House bezpłatnie oferowany w każdym mieszkaniu.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest
Obserwujemy nieustanny wzrost zainteresowania zakupem mieszkań, zarówno przez klientów indywidualnych, jak również inwestorów oraz fundusze mieszkaniowe, które nabywają całe budynki od deweloperów. W związku z tym rynek mieszkaniowy może dotknąć znaczące ograniczenie podaży nowych mieszkań. Posiadamy znaczący bank ziemi, ale nieustannie poszukujemy gruntów pod nowe projekty inwestycyjne, by na bieżąco uzupełniać ofertę mieszkaniową.

Boaz Haim, prezes Ronson Development
Od dłuższego czasu zauważamy, że klienci cenią stabilność rynku nieruchomości, w który bardzo bezpiecznie jest inwestować. Ta zmiana w percepcji klientów wpływa na znaczący wzrost popytu na nowe mieszkania, co wraz z innymi czynnikami, takimi jak np. wzrost cen za materiały budowlane prowadzi do wzrostu cen za metr kw. Nie widzimy oznak ochłodzenia popytu, co spowoduje dalszy wzrost cen i usług.

Wojciech Chotkowski, prezes zarządu Aria Development
Na naszych osiedlach nie inwestują firmy zajmujące się wynajmem instytucjonalnym. Blisko 10-15 procent klientów to inwestorzy indywidualni, którzy kupują mieszkania pod przyszły wynajem.
Obecnie najwięcej mieszkań w Europie buduje się w Polsce, ale wciąż jest ich za mało. Pod względem liczby istniejących lokali w przeliczeniu na 1 tys. mieszkańców nasz kraj znajduje się dopiero na 13. miejscu w Europie. Jest więc duże pole do rozwoju.
Przygotowujemy się do realizacji dużego osiedla na obrzeżach Warszawy, w zielonej okolicy i pobliżu drogi szybkiego ruchu. Będzie to samowystarczalne i ekologiczne miasteczko ze szkołą, sklepami, powierzchnią biurową i usługami. Rozpoczęliśmy też prace na projektowaniem osiedla w Poznaniu.
Autor: Dompress.pl

Warszawski Mokotów przyciąga biurowych najemców. Mieszko S.A. zostaje na dłużej w biurowcu Adgar BIT

1 (1)

Adgar Poland przedłużył umowę dotyczącą najmu powierzchni biurowej
z firmą Mieszko S.A.

Mieszko S.A. to znana marka, ceniony producent pralin i czekoladek. Oddział firmy mieścić się będzie w biurowcu Adgar BIT. Spółka wynajęła tam powierzchnię 420 metrów kw. Budynek mieści się na warszawskim Mokotowie. Wynajęte biuro zostało przygotowane w opcji „pod klucz” i uwzględnia wszystkie oczekiwania najemcy. Obie firmy współpracują ze sobą już od ponad 5 lat.

 

Jesienny home office – 5 wskazówek, jak przygotować sobie miejsce do pracy

Lampy stołowe Momento Normann Copenhagen Ardant

Największą zaletą home office dla wielu z nas jest wygoda oraz oszczędność czasu na dojazd do biura. Dodatkowym wyzwaniem staje się oczywiście dobra organizacja, tak by samodzielnie dopilnować terminów i skrupulatnie realizować wszystkie zadania. Poza najważniejszą chyba kwestią, czyli wybraniem najlepszego miejsca w domu i zaadoptowaniem go na przestrzeń do pracy, równie ważne jest odpowiednie doświetlenie domowego gabinetu, szczególnie, kiedy nieubłaganie zbliża się jesień, z coraz krótszym dostępem do naturalnego światła słonecznego.

Spis treści:
Oświetlenie sufitowe nie wystarczy
Lampy do zadań specjalnych
Domowy well being
Higiena pracy przy biurku
Zaakcentuj przestrzeń lampą dekoracyjną

Właściwe oświetlenie z pewnością pomaga w stworzeniu komfortowej przestrzeni do pracy. Dobrze dobrane lampy wpływają bowiem na zwiększenie naszej produktywności w domowym zaciszu. Zbyt mała ilość punktów świetlnych, niewłaściwa barwa światła i jego natężenie zmniejszają energię, osłabiają nastrój, powodują zmęczenie oczu i bóle głowy, ostatecznie osłabiając naszą zdolność do efektywnej pracy. Co zatem warto wziąć pod uwagę wybierając oświetlenie do domowego biura, zapytaliśmy specjalistów z Ardant.pl – sklepu z wyjątkowym wyborem lamp od najlepszych europejskich producentów.

Oświetlenie sufitowe nie wystarczy

Jeśli nie masz w domu dużo naturalnego światła, właściwy dobór sztucznego oświetlenia staje się jeszcze ważniejszy. W większości mieszkań stawiamy wciąż na oświetlenie sufitowe lub wpuszczane szyny. Sądzenie, że tego typu punkty świetlne będą wystarczające do codziennej pracy przy komputerze, jest błędne, dlatego konieczne jest dodanie dodatkowych źródeł, np. w postaci lamp stojących, kinkietów czy eleganckich lamp biurkowych. W ofercie sklepu Ardant.pl znaleźć można wiele propozycji marek DFTP, Nordlux, Frandsen czy Normann Copenhagen z regulowanym kloszem lub opcją ściemniania. Ich nowoczesne linie doceniają architekci wnętrz, umieszczając je w swych projektach poza domowym gabinetem także w salonach i sypialniach.

Lampy do zadań specjalnych

Eksperci z Ardant radzą unikać pracy opartej tylko o górne światło. Zamiast tego warto poszukać sposobów na rozproszenie oświetlenia. Właściwie dobrane lampy stołowe i biurkowe zmiękczą i rozproszą ostre światło, podczas gdy świecące w górę lampy podłogowe odbiją światło od ścian i sufitów. Celem w tym przypadku będzie jak najlepsze doświetlenie całej przestrzeni, bez nadmiernego olśnienia, kontrastu i rzucania cieni. Nie zapominajmy także o odpowiedniej barwie światła (zimna lepiej pomoże w skupieniu) i mocy żarówki.

Domowy well being

Nie samą praca człowiek żyje – pamiętajmy zatem o robieniu przynajmniej raz na godzinę choćby kilkuminutowej przerwy – czy to na spacer (który nie tylko zmniejszy poziom stresu, ale także pobudzi kreatywność i polepszy koncentrację), wygospodarowaniu czasu na kawę lub obiad i popołudniowe zajęcia jogi online – chodzi o to, abyśmy faktycznie dali sobie czas na odłączenie się i odstresowanie. Co 20 minut podnośmy wzrok z monitora komputera – w ten sposób zmniejszymy zmęczenie oczu. Pamiętajmy też o właściwej postawie podczas siedzenia przy biurku, roślinach w najbliższym otoczeniu i porządku w papierach. To łatwe do wdrożenia rzeczy, które z pewnością pomogą nam się lepiej skupić.

Higiena pracy przy biurku

Źródło naturalnego światła obok powierzchni roboczej i ekranu komputera pomoże w uniknięciu oślepienia i cieszeniu się widokami na zewnątrz. Biurko warto ustawić na północ lub południe, tak by światło słoneczne nie rzucało nam cienia w żadnym momencie dnia. Do pracy przy komputerze wybierzmy dobrze zdefiniowane źródło światła. Regulowana lub przegubowa lampa biurkowa skieruje światło dokładnie tam, gdzie jest potrzebne. Jeśli Twoje biurko do pracy z komputerem ma też część np. do przechowywania dokumentów — skonfiguruj oświetlenie tak, by wszystkie ważne miejsca były nadal widoczne po zapadnięciu zmroku. Jeśli piszesz prawą ręką, pamiętaj, że twoje ramię może rzucać cień, jeśli światło będzie umieszczone po prawej stronie.

Zaakcentuj przestrzeń lampą dekoracyjną

Większość naszych domowych biur jest wyposażona w górne oświetlenie rozproszone oraz lampy zadaniowe, które koncentrują się na określonych obszarach. Poza tymi dwoma najbardziej popularnymi typami oświetlenia, warto dodać w miejscu pracy oryginalne światła dekoracyjne z oferty Ardant (takie jak kultowy Flower Pot, Como, czy Setago projektu Jaime Hayona dla marki &Tradition) i akcentujące lampy stojące. Wszystko po to, by jak najlepiej oddać styl i charakter domowego biura. Oświetlenie akcentujące zwróci uwagę na przedmioty lub inne elementy w pomieszczeniu, podczas gdy bardzo modne teraz lampy grzybki lub kinkiety ścienne, z pewnością zapewnią oryginalny efekt, stając się wizytówką naszego starannie przemyślanego home office.

Źródło: Ardant.pl