WGN sprzedaje hotelową nieruchomość komercyjną w miejscowości Drezdenko

2826-2
WGN Gorzów Wielkopolski jest wyłącznym agentem sprzedaży niezwykle atrakcyjnej nieruchomości inwestycyjnej.

Przedmiotem sprzedaży jest hotel położony w miejscowości Drezdenko w województwie lubuskim. W skład nieruchomości wchodzi 36 pokoi gościnnych, sala konferencyjna oraz klimatyczna restauracja. W pokojach premium znajduje się również sauna oraz jacuzzi. W obiekcie organizowane są przyjęcia weselne do 140 osób. Na terenie działki, której powierzchnia wynosi 3860 mkw, położony jest również budynek mieszkalno-usługowy.
Nieruchomość inwestycyjna została wystawiona na sprzedaż za 5 900 000 złotych.

Przestrzenie biurowe West Flex w nieruchomości inwestycyjnej West Forum wynajęte przez Pines

Piotr Krajewski - Fotografia Architektury / Architectural Photography

autor fot.: Piotr Krajewski 

Firma Pines, która jest dystrybutorem smartfonów i elektroniki użytkowej, wybrała na siedzibę swojej spółki przestrzenie West Flex w kompleksie West Forum zarządzanego przez TFG Asset Management.

Nieruchomość komercyjna West Forum przy ul. Strzegomskiej we Wrocławiu to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni biurowej ponad 22 000 m2. Kompleks oferuje nowoczesne powierzchnie biurowe dostosowane do indywidualnych potrzeb najemców, w tym także możliwość wynajmu przestrzeni w formacie elastycznym w WestFlex. Właścicielem kompleksu jest grupa GNT Ventures Properties zarządzana przez TFG Asset Management Sp. z.o.o. W procesie najmu powierzchni wynajmującego reprezentowała agencja Corees Polska.

Rozpoczęła się budowa nieruchomości inwestycyjnej Panattoni Park Poznań West Gate I

4177d8126d5570f795e8a9f2ffe68052 (1)

Wystartowała budowa nieruchomości inwestycyjnej Panattoni Park Poznań West Gate I.

Panattoni, lider rynku nieruchomości przemysłowych w Europie, rozpoczął realizację 42 000 m kw. dla Rohlig Suus Logistics w Panattoni Park Poznań West Gate I, w Tarnowie Podgórnym. Równocześnie rozpoczyna się budowa obiektu spekulacyjnego o powierzchni 18 000 m kw., przeznaczonego dla wielu najemców. Park zostanie dostarczony w lipcu br. i będzie wyposażony w liczne zielone rozwiązania – w tym fotowoltaikę – które pozwolą na osiągnięcie certyfikacji metodą BREEAM na poziomie Excellent.

Nieruchomość inwestycyjna MLP Poznań West pozyskała nowego najemcę na przestrzeń komercyjną

MLP_budowa

Lider na rynku europejskim w produkcji wyrobów gumowych oraz węży gumowych i silikonowych, firma Reka Rubber Polska, dołączy do najemców nieruchomości inwestycyjnej MLP Poznań West.

Firma wynajęła niemal 2000 mkw. nowoczesnej przestrzeni magazynowej. Przekazanie gotowego obiektu zaplanowane jest na początek II kwartału 2022 r. Podczas negocjacji najemcę wspierał zespół specjalistów z agencji nieruchomości Rock Estate.

Inwestycja komercyjna powstaje zgodnie z najnowocześniejszymi trendami panującymi na rynku nieruchomości magazynowych i będzie spełniała wymagania certyfikacji BREEAM. Funkcję Generalnego Wykonawcy pełni spółka W.P.I.P. posiadająca wieloletnie doświadczenie w budowie obiektów magazynowych.

 

Warszawska nieruchomość komercyjna Wola Centre przyciągnęła nowych najemców

Wola Center_1

Hines, międzynarodowa firma działająca na rynku nieruchomości, z sukcesem rozpoczęła rok 2022.

Firma Hines wynajęła ponad 4 000 mkw. powierzchni biurowej w inwestycji Wola Center w Warszawie. W ramach kontraktów pozyskano czerech nowych najemców – Sąd Okręgowy w Warszawie, Ocean Winds Polska, Kancelarię Prawną Rö Radwan-Röhrenschef Petruczenko Tokarzewska oraz firmę Value4Real. Piąty najemca, Kancelaria Notarialna Anna Lubieńska Marta Figurska Paulina Chała spółka cywilna, przedłużył umowę, zajmując więcej przestrzeni biurowej w Wola Center. Wszystkie kontrakty są długofalowe, podpisane na okres co najmniej pięciu lat.
Wola Center to prestiżowy budynek biurowy o powierzchni ponad 34 000 mkw. nabyty przez fundusz Hines European Value Fund (HEVF 1) w 2020 roku.

– Początek roku dla Wola Center jest wyjątkowy pod względem finalizacji oraz przedłużenia umów najmu z pięcioma różnymi firmami. To dla nas duży sukces. Inwestycja na Woli to jeden z flagowych projektów Hines w Polsce. Jest wciąż doceniana przez najemców, których przyciąga nowoczesna, funkcjonalna oraz elastyczna przestrzeń biurowa, dostosowana do potrzeb każdego biznesu. Najlepszym dowodem na to, że oferowane przez nas biura są najwyższej jakości, jest fakt, że zaufały nam kolejne firmy, które stały się naszymi długoterminowymi partnerami – mówi Marta Wiewiórowska-Kudła, Leasing Director, Hines Polska Sp. z o.o.

Jak technologia 3D może ułatwić zakup i wykończenie nieruchomości?

Decoroom_Michał Szymański

Możliwość zobaczenia urządzonego już mieszkania przed jego zakupem to czynnik, który w znaczącym stopniu wpływa na decyzję przyszłego inwestora. W tym celu powstały generowane komputerowo wirtualne spacery 3D. Ich wiodącym dostawcą na polskim rynku jest firma 3D Estate, która stworzyła technologię automatycznego generowania spacerów 3D dla dowolnej liczby mieszkań w każdej inwestycji. 3D Estate w ostatnim czasie połączyło siły z firmą Decoroom, specjalizującą się w wykończeniu wnętrz pod klucz. Dzięki tej współpracy wirtualne mieszkania można zobaczyć w realnym stylu zaprojektowanym przez profesjonalną pracownię projektową.

Spis treści:
Rola wirtualnych spacerów w procesie zakupowym
Rewolucja w branży
Realny, ale wirtualny styl Decoroom
Technologia w służbie sprzedaży

Rola wirtualnych spacerów w procesie zakupowym
Jak wynika z badań przeprowadzonych wśród klientów firmy deweloperskiej Profit Development z Wrocławia, aż 80% kupujących uważa wirtualny spacer za najbardziej pomocne narzędzie w wyborze mieszkania. Ponad 70% ankietowanych przyznaje, że dzięki spacerom łatwiej jest ocenić rozkład mieszkania oraz wyobrazić sobie wykończone już lokum. Przeprowadzone badania pokazują, jak ważną rolę odgrywa technologia 3D w sprzedaży mieszkań, szczególnie w dobie galopujących cen nieruchomości. Odpowiednia prezentacja inwestycji optuje za jej wysoką wartością. Realne style aranżacyjne w wirtualnym spacerze przygotowanym indywidualnie dla każdego mieszkania z gwarancją wykonania identycznego wykończenia są innowacją dodającą tej formie prezentacji atrakcyjności oraz wiarygodności.

Wirtualne spacery od 3D Estate stanowią połączenie wysokiej jakości grafiki komputerowej, automatyzacji procesu tworzenia interaktywnych materiałów oraz wysoce zoptymalizowanych narzędzi ich prezentacji na stronach internetowych deweloperów mieszkaniowych. Materiały 3D są tworzone automatycznie na podstawie kart mieszkań, co gwarantuje ich dostępność i niski koszt jednostkowy. Dziś poszliśmy jeszcze dalej, tworząc we współpracy z Decoroom foto-realistyczne materiały 3D prezentujące dowolne mieszkanie dokładnie w takiej formie, w jakiej może być wykończone i udostępnione klientom. To dziś najbardziej nowatorskie rozwiązanie skracające czas oraz koszty przygotowania materiału o najwyższej użyteczności dla firmy wykończeniowej, deweloperów oraz ich klientów. – dodaje Jakub Jamontt, wiceprezes 3D Estate.

Rewolucja w branży
Wirtualne spacery tworzone przez 3D Estate w automatycznej technologii, jak dotąd powstawały w jednym z pięciu modelowych stylów opracowanych dla celów jak najatrakcyjniejszej prezentacji mieszkań. Materiały 3D okazały się użyteczne także dlatego, że większość kupujących mieszkania słabo sobie radzi z właściwą interpretacją płaskiego planu mieszkania czy prawdziwego potencjału materiałów wykończeniowych na podstawie samych tylko próbek. Teraz wszystko można zobaczyć w interaktywnym spacerze 3D przygotowanym w realnym i dostępnym na zamówienie, stylu stworzonym przez pracownię projektową Decoroom, która działa na rynku od 12 lat i ma na swoim koncie prawie 3 000 realizacji. Dzięki temu połączeniu, klient może zobaczyć i porównać różne wersje wykończenia tego samego mieszkania i łatwiej podjąć decyzję o wyborze wykończenia. W playerze wirtualnych spacerów to narzędzie symbolizuje ikona czarodziejskiej różdżki. Po jej naciśnięciu widzimy wybór dostępnych wersji wykończenia, a już po chwili przechodzimy do spaceru po konkretnym mieszkaniu w wybranej aranżacji. Jej zmiana jest niemal natychmiastowa, dzięki czemu oglądający ma możliwość porównania różnych wersji i łatwiej mu podjąć decyzję o wyborze konkretnego wykończenia czy ewentualnych modyfikacjach. Całe rozwiązanie zwiększa zaangażowanie klienta w procesie wyboru mieszkania.

Realny, ale wirtualny styl Decoroom
Pracownia Decoroom opracowując styl aranżacyjny na potrzeby wirtualnych spacerów, bazowała na założeniach projektowania uniwersalnego, tak aby pasował on do każdego mieszkania niezależnie od metrażu i rodzaju inwestycji. Wykorzystane w nim materiały wykończeniowe to realne pozycje z pakietu Premium, który jest opcją najczęściej wybieraną przez klientów pracowni.

Projektując wirtualny styl Decoroom zależało nam na stworzeniu przytulnej, a zarazem funkcjonalnej przestrzeni w stylistyce modern classic, łączącej nowoczesne elementy i niebanalne dodatki. Taka aranżacja sprawdzi się w każdym mieszkaniu, niezależnie od metrażu – przyznaje Alicja Janiak, architekt wnętrz Decoroom.

Technologia w służbie sprzedaży
Połączenie technologii wirtualnych spacerów i usługi projektowania oraz wykończenia mieszkań pod klucz to także kolejny krok w tworzeniu jeszcze bardziej użytecznych narzędzi sprzedaży i marketingu dla deweloperów. Realna aranżacja wnętrz w technologii wirtualnych spacerów 3D pomaga zaoszczędzić środki oraz czas przeznaczony na przygotowanie wizualizacji wnętrz, a jednocześnie sprawia, że interaktywne spacery 3D stają się jeszcze bardziej realistyczne, co wpływa na ich znaczenie w procesie zakupu mieszkania.

– Wielu klientów nie jest w stanie wyobrazić sobie wnętrza na podstawie samego projektu oraz próbek materiałów. Korzystając z wizualizacji, architekci i projektanci mają pewność, że ich wizja jest spójna z wizją inwestora. Automatyzacja tego procesu to zmiana na miarę rewolucji. Dzięki niej możliwa stała się prezentacja dowolnego mieszkania w konkretnym stylu opartym o konkretne materiały i wyposażenie. To realna pomoc na etapie wyboru mieszkania oraz jego wykończenia – przyznaje Michał Szymański, dyrektor sprzedaży Decoroom.

Wirtualne spacery 3D w stylu Decoroom można zobaczyć na stronach inwestycji deweloperskich, takich jak Albero Invest – Modern House, Dantex – Ursus Vita, Profit Development – Apartamenty Nakielska, Kloepfel Real Estate – The Pearl, Home Invest – Warszawski Świt i Apartamenty przy Agorze 6.

Źródło: Decoroom.

Nieruchomość komercyjna Atrium Promenada w Warszawie wchodzi w kolejny etap przebudowy

Atrium Promenada_wizualizacja

Firma Atrium ogłasiła gruntowną przebudowę swojego flagowego centrum handlowego – Atrium Promenada. Nieruchomość komercyjna mieści się w Warszawie.

Inwestycja ma na celu renowację drugiej części obiektu. Będzie ona stanowiła kontynuację transformacji Promenady, której pierwsza część została ukończona jesienią 2018 roku. Zmiany obejmą kompleksową przebudowę wnętrza galerii od strony ul. Jana Nowaka Jeziorańskiego oraz remodeling wejścia do centrum handlowego od tej ulicy. W efekcie inwestycji zmodernizowanych zostanie 56 600 m2 całkowitej powierzchni Atrium Promenada.
Jako właściciel i zarządca znaczących centrów handlowych w Polsce i Środkowej Europie, patrzymy na nasze obiekty i skupione wokół nich społeczności w perspektywie długoterminowej. Zwłaszcza w tak dużych i znaczących lokalizacjach, jak Warszawa, która jest nowoczesną europejską stolicą, i która dynamicznie się rozwija. Chcemy, aby nasze centra były ośrodkami nie tylko zakupów, ale również spędzania wolnego czasu, pełniły funkcje społeczne, zdrowotne czy rekreacyjne – tak, by nasi sąsiedzi mieli wygodne miejsce do życia, rozrywki, zakupów czy pracy – mówi Scott Dwyer, Group Managing Director – Retail, Atrium European Real Estate i dodaje – Atrium Promenada jest flagowym obiektem w naszym portfolio, z bogatą ofertą marek premium. Zmieniamy ją od 2016 roku w ramach kolejnych etapów prac. Obecna modernizacja pozwoli nam zaoferować klientom jeszcze bogatszą propozycję w tym zakresie – zarówno pod względem konceptów handlowych, jak i starannie wyselekcjonowanych brandów dostępnych w galerii.

MLP Group rozpoczyna inwestycję w nieruchomość komercyjną brownfield w ramach MLP Idstein

DCIM101MEDIADJI_0644.JPG

MLP Group rozpoczyna kolejny projekt brownfield, w ramach którego na przejętym poprzemysłowym terenie zbuduje park MLP Idstein.

MLP Group dynamicznie poszerza portfolio inwestycji na rynku niemieckim. W miejscowości Idstein w pobliżu Frankfurtu nad Menem wybuduje nowoczesny park logistyczny na działce o powierzchni około 4,1 hektara. Niemiecka inwestycja dostarczy około 20 tys. m2 nowoczesnej powierzchni magazynowej i biurowej. Zakończenie inwestycji planowane jest w pierwszej połowie 2023 r.

 

Umacniamy naszą pozycję na rynku niemieckim, jesteśmy ekspertem w projektach brownfield. Ze względu na ograniczoną podaż nowych terenów obecnie są to typowe inwestycje realizowane na rynku niemieckim. Podejmujemy się rewitalizacji starych poprzemysłowych terenów dostarczając nowoczesne obiekty spełniające najwyższe wymagania w zakresie ochrony środowiska. W ten sposób odpowiadamy na zapotrzebowanie najemców, którzy szukają obiektów magazynowych przyjaznych dla klimatu – podkreślił Radosław T. Krochta Prezes Zarządu w MLP Group.

Zarządca nieruchomości MVGM umacnia swoją pozycję w Polsce

DeathtoStock_Wired3
Zarządca nieruchomości, firma MVGM zakończyła drugi rok działalności w Polsce z portfelem ponad 1,5 mln mkw. i miejscem na podium w udziale w rynku.

Jednym z największych sukcesów zarządcy nieruchomości jest debiut na rynku instytucjonalnego najmu mieszkań (PRS). MVGM zwiększyło również swój udział w sektorze magazynowym. Firma postawiła także na rozwój dodatkowych usług – powołała nowy Dział Najmu Powierzchni Handlowych, rozszerzyła swoją specjalizację w zakresie Project Management oraz rozpoczęła strategiczne doradztwo w dziedzinie budowania strategii i raportowania ESG.
MVGM weszło do Polski w grudniu 2019 r. przejmując dział zarządzania nieruchomościami od JLL. Obecnie jest trzecim zarządcą nieruchomości w kraju pod względem wielkości portfela. MVGM w odróżnieniu od pozostałych agentów nieruchomości, skupia się na umacnianiu swojej kluczowej kompetencji, jaką jest zarządzanie nieruchomościami komercyjnymi i mieszkaniowymi.

Nowe awanse w hotelowej nieruchomości komercyjnej Louvre Hotels Group

Campanile_Katowice

Początek 2022 roku przyniósł kolejne zmiany w strukturze organizacyjnej Louvre Hotels Group.

Olga Śmielak objęła posadę General Managera w hotelowej nieruchomości komercyjnej Campanile Katowice. Olga Śmielak jest częścią rodziny Louvre Hotels Group od 2014 roku, gdy rozpoczęła swoją karierę w hotelu Campanile Katowice.
Z kolei Szymon Ciężkowski awansował na stanowisko Deputy General Managera warszawskiego kompleksu hotelowego grupy. Szymon Ciężkowski rozpoczął swoją karierę w Louvre Hotels Group w 2014 roku w hotelu Campanile Warszawa.

Nieruchomości inwestycyjne: rozpoczęło się głosowanie na rewitalizację zielonej przestrzeni w Elblągu

Głosowanie na rewitalizację zielonej przestrzeni w Elblągu_Castorama_28.01.2022

Rozpoczęło się głosowanie na wybór 1 z 5 zielonych przestrzeni w Elblągu, która zostanie poddana rewitalizacji z inicjatywy Castorama Polska we współpracy z Urzędem Miejskim w Elblągu.

Przez okres 2 tygodni mieszkańcy Elbląga będą mogli oddać swój głos w formie online i w sklepie Castorama Elbląg. Na rewitalizację wybranego przez mieszkańców miejsca, największa sieć z branży home improvement w Polsce przeznaczy 25 tys. zł. Głosowanie na rewitalizację zielonej przestrzeni Elbląga potrwa do 11 lutego 2022 r.

Raport IDC i SAS: Biznes przenosi AI do chmury

duotone graphic of smart city and communication network concept IoT(Internet of Things), ICT(Information Communication Technology), digital transformation, abstract image visual

Chmura stopniowo staje się także naturalnym środowiskiem dla zaawansowanej analityki i sztucznej inteligencji (AI). Wiele przedsiębiorstw przechodzi na analitykę w modelu cloud, ze względu na dostępność praktycznie nieograniczonej mocy obliczeniowej, która zapewnia szybkie i kompleksowe wyniki analiz, a w rezultacie pozwala na bardziej efektywne podejmowanie decyzji biznesowych. Analityka w chmurze pozwala na wykorzystanie jej możliwości przez szersze kręgi pracowników, ułatwia wymianę informacji i poprawia współpracę zarówno wewnątrz organizacji, jak i poza nią.

Spis treści:
Dlaczego warto
Polski biznes nie lubi skrajności
Jak zapewnić powodzenie projektu

Dlaczego warto
Rozwiązania chmurowe są idealne do tworzenia środowisk testowo-deweloperskich. To w nich analitycy i specjaliści data science będą mieli możliwość eksperymentowania i testowania różnych modeli, zanim zostaną one zweryfikowane i przeniesione do środowiska produkcyjnego. To napędza innowacje, pozwala szybciej wprowadzić na rynek nowe produkty i usługi – przy jednoczesnym ograniczeniu ryzyka. Bardzo ważny jest tu aspekt elastyczności infrastruktury chmurowej, gdyż w przypadku zaawansowanej analityki i sztucznej inteligencji zapotrzebowanie na moc obliczeniową jest zmienne. Większe, gdy trwa uczenie i testowanie modeli AI, a mniejsze w przypadku realizacji standardowych zadań. To zapewnia optymalizację kosztów całego rozwiązania.

Istnieje wiele przykładów na to, że wdrożenia projektów analitycznych i AI w chmurze mogą przynieść liczne korzyści. Rosnąca wiedza i postępująca edukacja, zrealizowane wdrożenia czy zwiększająca się dojrzałość rynku znacząco zmniejszyły liczbę firm rezygnujących z technologii cloud computing z powodów bezpieczeństwa. Biznes chce wiedzieć, gdzie są przechowywane dane, w jaki sposób są one zabezpieczone, kto i kiedy ma do nich dostęp, a także czy oferta dostawcy rozwiązania w chmurze pozwala na działania zgodne z wewnętrznymi politykami bezpieczeństwa oraz regulacjami na poziomie krajowym i europejskim – podsumowuje Piotr Kramek, Data Science Manager, SAS Central Europe.

Polski biznes nie lubi skrajności
Zwrot ku chmurze nie oznacza, że polskie firmy całkowicie zrezygnowały z tradycyjnej infrastruktury IT. Według danych IDC aż 81 proc. rodzimych organizacji buduje platformy IT łącząc własne centrum danych z chmurą. O tym, że cloud computing nie cieszy się jeszcze pełnym zaufaniem, świadczy fakt, że jedynie 1 proc. respondentów stawia tylko na tę technologię. Wyłącznie z własnej infrastruktury IT korzysta 18 proc. organizacji z Polski.

Nie jest tak, że wszyscy przenoszą wszystkie procesy do chmury publicznej. Wybór odpowiedniej platformy jest uzależniony od potrzeb biznesowych, możliwości technologicznych, dostępności kompetencji, ale też strategii firmy, otoczenia prawnego czy kultury organizacji. W rezultacie znakomita większość przedsiębiorstw zarówno w Polsce, jak i w Europie korzysta ze środowisk hybrydowych, gdzie część procesów odbywa się w oparciu o infrastrukturę wewnętrzną, a część w chmurze. Jest to często podyktowane względami bezpieczeństwa – tłumaczy Ewa Zborowska, Research Director w IDC.

Jak zapewnić powodzenie projektu
O ile zalety wykorzystania chmury są powszechnie znane i zachęcają biznes do przeniesienia choćby części procesów do tego środowiska, o tyle sukces nie zawsze jest łatwy do osiągnięcia. Dlatego przed przystąpieniem do wdrożenia należy dobrze je przygotować z uwzględnieniem wielu różnych aspektów. W badaniu „IDC EMEA, Multicloud Survey 2020” przedsiębiorstwa wskazały następujące powody niepowodzeń wdrożeń w chmurze publicznej:
problemy z bezpieczeństwem – 31 proc.
problemy z wydajnością – 24 proc.
problemy z zaufaniem – 23 proc.
luka w umiejętnościach – 23 proc.
trudności z zachowaniem suwerenności danych – 21 proc.

Pomimo tych wyzwań, według innego raportu „IDC Worldwide Artificial Intelligence Spending Guide 2020” platformy AI w chmurze publicznej stanowiły 36,7 proc. całkowitych wydatków na platformy AI w Europie w 2019 r. Według prognoz IDC udział ten będzie systematycznie rósł w najbliższym czasie i już w 2021 roku platformy AI w chmurze powinny stanowić ponad połowę wszystkich wdrożeń. Z kolei za pięć lat chmura będzie dominującym modelem korzystania z platform AI, po który będzie sięgać 7 na 10 organizacji w Europie.
Źródło: SAS Institute.

Kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości dla osób młodych

DeathtoStock_Wired5
Zaciągnięcie kredytu hipotecznego to jedna z najważniejszych, o ile nie najważniejsza decyzja finansowa, jaką podejmujemy w życiu. Zobowiązanie najczęściej spłacamy przez dwie, trzy dekady. Nic dziwnego więc, że o środki na zakup mieszkania czy budowę domu starają się przeważnie młodsi kredytobiorcy, którzy pragną zamieszkać na swoim. Niestety, część z nich boi się zrealizować swoje marzenie o posiadaniu „czterech kątów” na własność, a to m.in. przez porady, jakie można znaleźć w sieci. „Dwudziestolatek bez historii kredytowej nie ma szans na kredyt hipoteczny”… „Banki nie przyznają środków bez wkładu własnego niższego niż 20 proc.”… – takie i wiele innych mitów oraz niedomówień mogą spotkać osoby szukające w Internecie informacji na temat tego, jakie warunki muszą spełnić, by otrzymać pieniądze. Jak zatem czytać internetowe źródła, by pomóc sobie w procesie starania się o kredyt, co należy wiedzieć, by zakończył się on sukcesem? O tym eksperci Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF).

Spis treści:
Wkład własny mniejszy niż 20 proc.? Tak, to możliwe!
Czy osoba bez historii kredytowej ma szansę na pieniądze z banku?
Czy singiel dostanie kredyt?

 

Wkład własny mniejszy niż 20 proc.? Tak, to możliwe!

Przykładowo, według danych Gold Finance i Metrohouse, w II kw. 2021[1].średnia cena lokalu nabywanego z rynku wtórnego o powierzchni 52 m2 wynosiła ponad 390 tys. złotych. Przy założeniu, że jednym z wymogów stawianych przez bank jest wniesienie wkładu własnego na poziomie 20 proc., potencjalny młody kredytobiorca w tym przypadku powinien posiadać w kieszeni min. 78 tys. zł. stanowiących taki wkład. Ta suma może być jednak trudna do uzbierania przez osobę, która teoretycznie dopiero od kilku lat posiada stabilną pracę i od niedawna może oszczędzać. Czy można „obejść” ten wymóg posiadania wkładu własnego na poziomie 20 proc.?

Zgodnie z Rekomendacją S banki wymagają od przyszłego kredytobiorcy posiadania wkładu własnego w postaci minimum 1/5 wartości nieruchomości. Jednak bez problemu na naszym rynku znajdziemy takie banki, które zgadzają się na niższy wkład, nawet 10 proc. Młodsi wnioskodawcy bez oszczędności powinni szukać takich ofert.

– Przed złożeniem wniosku, koniecznie trzeba sprawdzić minimalną wysokość wkładu własnego wymaganego przez dany bank, aby usprawnić proces starania się o kredyt. Jeśli znalazłeś ofertę z 10% wkładem własnym, to świetnie. Należy jednak być świadomym, że bank zrekompensuje sobie ten niższy wkład i będzie wymagać od przyszłego kredytobiorcy wykupienia polisy, która ma za zadanie zabezpieczyć interesy banku. Ubezpieczenie niskiego wkładu, bo o nim mowa, gwarantuje, że w razie trudności ze spłatą zobowiązania, ubezpieczyciel zwróci bankowi ubezpieczoną, brakującą kwotę – wyjaśnia Rafał Salach, ekspert ZFPF, Gold Finance.

Zazwyczaj ubezpieczenie niskiego wkładu doliczane jest do kredytu w postaci marży, do czasu wyrównania brakującej kwoty będącej wkładem własnym. To, ile wynosi taka „nadwyżka”, może znacząco różnić się od konkretnego banku. Nie zawsze też w umowie marża wymieniona jest jako osobna pozycja, dlatego zawsze warto dopytać o tę informację. Drugą opcją jest jednorazowa opłata z góry na wskazany okres 3-5 lat. Można ją pobrać od razu przy zaciągnięciu kredytu lub jeśli kredytobiorca nie dysponuje odpowiednią wielkością środków, już w trakcie spłaty zobowiązania (jednak wtedy do kwoty doliczane są odsetki).

– Warto również wiedzieć, że wkładem własnym przy staraniu się o kredy hipoteczny niekoniecznie musi być gotówka. Może być to również inna nieruchomość, działka czy środki wniesione na rzecz dewelopera. Należy jednak sprawdzić, czy wybrany przez nas bank na pewno akceptuje tę formę zabezpieczenia – uzupełnia Rafał Salach, ekspert ZFPF, Gold Finance.

Czy osoba bez historii kredytowej ma szansę na pieniądze z banku?

Kolejną powszechną opinią jest to, że bank udzieli kredytu mieszkaniowego wyłącznie osobie, która posiada udokumentowaną historię kredytową. Jednak może być to trudne do spełnienia, szczególnie dla młodych osób, które nigdy wcześniej nie miały potrzeby zaciągania pożyczek i kredytów. W poradnikach dla przyszłych kredytobiorców możemy często znaleźć informację, że przed złożeniem wniosku lepiej jest najpierw zbudować historię kredytową, np. decydując się na zakupy na raty lub sięgając po drobną pożyczkę czy kartę kredytową. Ile w tym prawdy?

– To fakt, że historia kredytowa pokazująca bankowi, że w przeszłości byliśmy rzetelnymi kredytobiorcami zwiększa szansę na uzyskanie kredytu. Szczególnie dotyczy to młodych osób. Banki obawiają się bowiem pożyczać im duże kwoty. Trzeba jednak bardzo uważać, aby próbując zbudować sobie pozytywną historię kredytową, nie spóźnić się ze spłatą jakiejś raty. Informacja o opóźnieniu szkodzi o dużo bardziej niż brak historii kredytowej. Kluczowe jest również to, aby przed wnioskowaniem o kredyt hipoteczny pozbyć się wszystkich niepotrzebnych już pożyczek i limitów. Bank będzie bowiem uwzględniał ich raty w naszych kosztach życia. Bez nich szanse na kredyt hipoteczny wzrosną i zwiększy się dostępna kwota – odpowiada Jarosław Sadowski, ekspert ZFPF, Expander Advisors. 

Jeśli nie masz udokumentowanej historii kredytowej to nic straconego. Otrzymanie kredytu mieszkaniowego w takiej sytuacji również jest możliwe. Dla banku liczy się przede wszystkim to, czy będziesz spłacać raty wraz z odsetkami w wyznaczonym terminie. Jeśli masz stabilne dochody pozwalające na spłatę rat, to jest spora szansa, że któryś z banków udzieli ci kredytu.

W niektórych sytuacjach szanse na kredyt zwiększy polisa na wypadek utraty pracy. Takie ubezpieczenie jest gwarancją dla banku, że nawet jeśli płatnik utraci stałe źródło dochodu (ale nie ze swojej winy!), to zakład ubezpieczeń pokryje określoną w umowie część rat. Drugą polisą, która może nam pomóc w staraniu się o środki z kredytu hipotecznego jest ubezpieczenie na życie oraz ubezpieczenie na wypadek choroby lub trwałego inwalidztwa. Chroni ono przed finansowymi skutkami nieszczęśliwych wypadków i chorób uniemożliwiających kredytobiorcy zarobek. Jeśli dłużnik zdecyduje się na jego zakup, to w razie sytuacji określonych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia bank otrzyma pieniądze ze świadczenia potrzebne do pokrycia rat.

Czy singiel dostanie kredyt?

Banki nie ograniczają możliwości starania się o kredyt mieszkaniowy tylko do par czy konkretnie – do małżeństw. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby o środki wnioskował singiel, jeden kredytobiorca. Jeżeli starasz się o kredyt w pojedynkę i spełniasz kryteria występujące w danym banku (m.in. chodzi o odpowiednią zdolność kredytową, posiadanie stałego źródła utrzymania, itp.), masz spore szansę na otrzymanie środków. Tym bardziej, że singiel na życie i bieżące potrzeby zazwyczaj wydaje mniej niż rodzina. Dla banku najważniejszą kwestią jest to, czy kredytobiorca poradzi sobie ze spłatą zobowiązania w wyznaczonym terminie. Na złożenie wniosku z drugą osobą, współkredytobiorcą – nie musi być to od razu mąż czy żona, ale np. partner, rodzic, ktoś z rodzeństwa, przyjaciel – warto się zdecydować, jeżeli to miałoby pomóc w uzyskaniu pieniędzy na zakup wymarzonego domu czy mieszkania.

– Zdarza się, że ktoś chce kupić mieszkanie tylko dla siebie, ale dołącza do kredytu np. rodziców. Dzieje się tak np. wtedy, gdy klient jest bardzo młody (poniżej 25 lat). Banki uznają takie osoby za mało odpowiedzialne i czasami odmawiają przyznania kredytu pomimo posiadania odpowiednych dochodów. Rozwiązaniem takiego problemu może być dołączenie rodziców jako współkredytobiorców.  Zdarzają się  również sytuacje odwrotne – para chce kupić mieszkanie, ale kredyt zaciąga tylko jedno z nich. Tak dzieje się np. wtedy, gdy jedno z nich nie ma dochodów lub ma złą historię kredytową. Wtedy lepiej żeby taka osoba nie była wnioskodawcą, ponieważ tylko obniży zdolność kredytową. Należy jednak dodać, że w przypadku małżeństwa (bez separacji i rozdzielności majątkowej) zawsze oboje małżonkowie będą współkredytobiorcami, nawet jeśli jedno z nich nie pracuje. – wyjaśnia Jarosław Sadowski, ekspert ZFPF, Expander Advisors.

Aby zdecydować, czy lepiej wziąć kredyt w pojedynkę, czy może z partnerem, partnerką lub inną osobą, dobrze jest się udać do pośrednika finansowego. On bezpłatnie pomoże wstępnie ocenić zdolność kredytową potencjalnych kredytobiorców i wyjaśni, co jest brane pod uwagę przez dany bank przy weryfikacji wniosku. Szczególnie warto skorzystać z takiego wsparcia, kiedy jesteśmy około 30-tki i wcześniej nie mieliśmy wiele do czynienia nie tylko z pożyczkami czy kredytami, ale też z innymi produktami bankowymi. Czeka nas bowiem podjęcie najprawdopodobniej najpoważniejszej decyzji finansowej w życiu. Jest to szczególnie ważne, teraz gdy stopy procentowe pierwszy raz po 9 latach zaczęły rosnąć. Taka sytuacja wiąże się nie tylko z droższymi kredytami, ale również dla niektórych klientów z mniejszą dostępnością do finansowania.

 

 

 

[1] Raport Barometr Metrohouse i Gold Finance.  Dane dotyczące profili kupujących są opracowywane w oparciu o wyniki ankiet, które po transakcji wypełniają agenci Metrohouse.

 

Źródło: Związek Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF).

Rewolucja na rynku pracy dzieje się na naszych oczach

Jacek Ratajczak

Obecnie 32% ofert pracy zakłada wykonywanie jej całkowicie zdalnie. Takie dane dostarcza najnowsze badanie The Demand For Skilled Talent, przeprowadzone we wrześniu 2021 roku. Równocześnie w Warszawie we wrześniu, frekwencja pracowników w biurach wyniosła ok. 45%, co plasuje nas na trzecim miejscu w ogólnoeuropejskim rankingu Cushman&Wakefield. Dane te pokazują, że model pracy hybrydowej będzie przyszłością rynku pracy. Jednak nowa biurowa normalność to także nowe wyzwania dla pracodawców. Czy odpowiedzią będzie technologia?
Praca zdalna i hybrydowa stała się naturalnym elementem obecnej rzeczywistości biurowej. Jak podaje cytowane wcześniej badanie aż 49% procesów rekrutacyjnych i onboardingów odbywa się wyłącznie w sposób zdalny. Wszystko to powoduje, że znaczna część zespołów pracuje w modelu hybrydowym. Pracownicy w biurze pojawiają się rotacyjnie, przebywając w siedzibie firmy tylko kilka dni w tygodniu. Sama praca biurowa, w związku z tym także uległa zmianie. Dziś biuro, to miejsce spotkań i wspólnego działania. Do tego potrzeba większej ilości sal konferencyjnych i przestrzeni wspólnych, do rezerwacji których pracownicy powinni mieć łatwy dostęp. Praca indywidualna nadal może odbywać się w biurze, ale maleje potrzeba przypisania pracownika do stałego biurka – lepiej sprawdzą się tak zwane Hot Deski. Jednak taka sytuacja, mimo, że stała się nową normalnością niesie za sobą także wyzwania.

– To, że nie wrócimy do biur w pełnym wymiarze 8 godzin pracy jest raczej pewne. Tam, gdzie będzie to możliwe, praca hybrydowa wejdzie na stałe do kultury organizacyjnej. Wyzwaniem, przed jakim stoją organizacje, to przede wszystkim kwestie związane z organizacją nie tylko czasu pracy, ale i przestrzeni dla takiego modelu funkcjonowania – mówi Jacek Ratajczak, CEO Zonifero.
Rozwijane do tej pory dwa niezależne nurty dotyczące środowiska pracy, czyli HR-Tech oraz Prop-Tech, doskonale sprawdzały się w modelu, w którym pracownicy byli w biurach. Kwestie związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi, adresowane były przez różnorodne rozwiązania HR-owe, a zagadnienia dotyczące inteligentnych budynków pozostawały w obszarze Prop-Techu. Jednak 2020 rok zmienił wszystko. Dziś trend integrujący przestrzeń biurową z procesami zachodzącymi w organizacji nazywany jest Workplace Technology, albo inaczej mówiąc Work-Tech.

– Rezerwacja gorących biurek, zarządzanie salami konferencyjnymi czy przyjmowanie gości z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, to rozwiązania uwzględniające nie tylko fizyczną przestrzeń, w której przebywają pracownicy, ale także sposób jej używania, a ten zmienił się diametralnie – tłumaczy Ratajczak. Pandemia przyspieszyła procesy, które do tej pory zarezerwowane były dla niektórych branż takich jak IT. – Nowe podejście do tworzenia rozwiązań wpierających pracę obserwowaliśmy od jakiegoś czasu. Wraz z naszymi klientami zaczęliśmy rozwijać ten kierunek. Była to odpowiedź na potrzeby, które wówczas nie były powszechne w organizacjach. Jednak za sprawą pandemii, z dnia na dzień zostaliśmy zasypani zapytaniami związanymi z zaspakajaniem potrzeb wynikających z pracy hybrydowej. Programując w naszej aplikacji środowisko pozwalające łączyć przestrzeń z potrzebami pracowników, ściśle współpracowaliśmy zarówno z działami HR, jak i office managerami. W ten sposób staraliśmy się stworzyć tak zwane frictionless workplace. Zaowocowało to dobrym zrozumieniem tego, z jakimi wyzwaniami mierzą się obecnie pracownicy biur – wyjaśnia Ratajczak.
Nowa normalność bez wsparcia technologii może okazać się niemożliwa. Projektowane właśnie zmiany legislacyjne dotyczące rozliczania pracy hybrydowej mogą spowodować wiele zamieszania w działach zasobami ludzkimi i kadrach. Nowy rodzaj podejścia proponowanego przez Work-Techy niweluje bariery i pozwala na dostosowanie biur do realnych potrzeb i aktualnych modeli pracy biurowej.

 

Autor: Jacek Ratajczak, CEO Zonifero.

Komentarz ekspercki: Podwyżki stóp procentowych a ceny mieszkań

fabian-blank-78637-unsplash

Czy podwyżka stóp procentowych wpłynie na ceny mieszkań?

Trudno jednoznacznie wskazać, jaka będzie reakcja rynku na podwyżkę stóp procentowych. Wydaje się naturalne, że deweloperzy, którzy finansują swoje inwestycje ze środków zewnętrznych, podwyższą ceny mieszkań, aby w ten sposób zrekompensować sobie koszty kredytów zaciągniętych na poczet realizacji osiedli. Prawdopodobnie zabieg ten spotka się ze spadkiem zainteresowania nabywców i brakiem akceptacji wyższych cen lokali na rynku pierwotnym – nie będzie to jednak reakcja natychmiastowa. To proces, który może potrwać wiele miesięcy, a nawet kilka lat, w pierwszej kolejności dotykając kupujących mieszkania w celach inwestycyjnych, a dopiero potem tych nabywców, którzy poszukują lokali na własny użytek.

Natomiast zupełnie inaczej mogą zachować się deweloperzy, którzy podobnie jak my, nie korzystają z kredytów podczas realizacji projektów. W spółce mieszkaniowej Skanska wszystkie nasze osiedla finansujemy ze środków własnych – my jesteśmy inwestorem, a generalnym wykonawcą Skanska S.A. To model biznesowy, który oferuje nabywcom wiele korzyści, m.in. jest dla nich gwarancją bezpiecznej lokaty kapitału. Co więcej, to forma działania, która pozwala nam nie zwiększać cen mieszkań ze względu na obecną sytuację i podwyżkę stóp procentowych.

 

Autorką komentarza jest Monika Pajchel, Dyrektor Finansowy w Skanska Residential Developement Poland.

Nieruchomość inwestycyjna DOKI i wchodząca w jej skład MONTOWNIA z trzema prestiżowymi nagrodami

DOKI Office 03, mat. Torus

Nieruchomość inwestycyjna DOKI i wchodząca w ich skład MONTOWNIA to inwestycje powstające na historycznych, postoczniowych terenach Gdańska.

Inwestycje zostały wyróżnione w jednym z najbardziej prestiżowych konkursów branży nieruchomości o zasięgu międzynarodowym – European Property Awards. DOKI otrzymały tytuł Award Winner w kategoriach Mixed-Use Development oraz Development Marketing. Natomiast inwestycja MONTOWNIA otrzymała nagrodę w obszarze Commercial Redevelopment/Renovation.

Działka, którą zakupiliśmy w 2019 r. to wyjątkowy obszar pod wieloma względami. Nasze zainteresowanie tym terenami sięga dziesięciu lat wstecz, kiedy to chcieliśmy nabyć fragment, na którym znajduje się budynek dawnej montażowni części do łodzi podwodnych – MONTOWNIA. Szczęśliwie udało się nabyć cały obszar liczący około 7 ha, co pozwoliło nam myśleć o tym projekcie w szerszej perspektywie – w efekcie powstają DOKI mające charakter małej dzielnicy. Dzięki połączeniu sił z firmą Torus możemy w krótkim czasie stworzyć wspaniałą mieszankę mieszkaniowo-biurowo-usługową – mówi Bartosz Podgórczyk, dyrektor marketingu w spółce Euro Styl odpowiadającej za realizację DOKI Living i MONTOWNI.

Przyszłość automatyki przemysłowej i robotyki – gdzie rodzą się trendy?

photo: Dariusz Iwanski phone: 0048 601 362 305 www.iwanski.com.pl foto.iwanski@yahoo.com photo.iwanski@yahoo.com

photo: Dariusz Iwanski

Gdy w ubiegłym roku z powodu pandemii większość świata zamarła, cyfryzacja i Przemysł 4.0 nabrały bezprecedensowej prędkości. Wyzwania związane z rzeczywistością pandemiczną sprawiły, że znaczenie automatyzacji i robotyki gwałtownie wzrosło. Jak rozwinął się ten obszar w ostatnim czasie? Okazji do wymiany najnowszej myśli technicznej dziś nie brakuje. Podczas jesiennych eventów wiele firm z tej branży zaprezentuje najnowsze produkty, maszyny, urządzenia i technologie.

Spis treści:
Trampolina dla innowacyjnych firm
Automatyka łączy ludzi
Zamiana prezentacji produktów w doświadczenie klienta

Trampolina dla innowacyjnych firm
Firmy potrzebują klientów i chcą, aby ich produkty były znane. Bez tego nie mają racji bytu. Co sprawia, że targi są jednym z najskuteczniejszych środków komunikacji? Przy tak dużej liczbie obecnych i potencjalnych klientów skupionych w jednej lokalizacji, wystawcy odnoszą korzyści na wiele sposobów. Eventy branżowe niosą bardzo dużą wartość dla producentów maszyn. Dają możliwość skonfrontowania swoich pomysłów i produktów zarówno ze zwiedzającymi – czyli potencjalnymi klientami, jak i innymi wystawcami. To okazja by zobaczyć co oferuje konkurencja i w którą stronę podąża. Udział w tego typu wydarzeniach pozwala także poznać najnowsze trendy i jeszcze lepiej „poczuć” rynek. Oczywiście obecność na targach nie służy jedynie „pokazaniu się”, ale przede wszystkim zdobyciu klientów. Każda firma działa w swoim ekosystemie, słucha swoich klientów i na tej podstawie wypracowuje pewne rozwiązania. Podczas targów, patrząc na te rozwiązania, możemy też dostać insight od naszych przyszłych klientów odnośnie ich potrzeb. Ta wiedza jest nieoceniona w budowaniu przewagi konkurencyjnej. – podkreśla Paweł Szczerkowski, dyrektor zarządzający w firmie Fitech.

Automatyka łączy ludzi
Wydarzenia poświęcone rozwiązaniom automatyzacyjnym zapewniająca najlepszy przegląd całej branży. Targi, wykorzystujące najnowsze osiągnięcia w dziedzinie robotyki, wizji, kontroli ruchu i powiązanych technologii, przyciągają tysiące odwiedzających z całego świata. Ludzi, którzy szukają sposobów na ulepszenie swoich procesów, poprawę jakości produktów, obniżenie kosztów i zwiększenie przewagi konkurencyjnej. Jednymi z rodzimych rozwiązań, jakie będzie można zobaczyć m.in. podczas listopadowych, międzynarodowych targów Productronica oraz Elektronika w Monachium, będą maszyny THT i SOI -Smart Optical Inspection. – Pierwsza to stacja robotyczna przeznaczona dla fabryk elektroniki, służąca do montażu elementów przewlekanych, takich, którymi zazwyczaj zajmują się ludzie. Drugi produkt to tester optyczny, który za pomocą algorytmów sztucznej inteligencji „patrząc” na płytkę elektroniki stwierdza, czy została ona poprawnie zmontowana. – tłumaczy Paweł Szczerkowski z Fitech.

Zamiana prezentacji produktów w doświadczenie klienta

Dla większości firm prezentacja nowych produktów i usług to główna korzyść z udziału w targach. Prezentacja produktów osobiście może zwiększyć sukces sprzedażowy pod wieloma względami. Przykładowo, ręczny montaż elementów przewlekanych jest jednym z trudniejszych do zautomatyzowania procesów. Stosunkowo łatwo jest stworzyć produkt, który teoretycznie działa, a w praktyce, w warunkach przemysłowych, już niekoniecznie. O tym, czy w przypadku maszyn wyprodukowanych przez Fitech teoria ma pokrycie w rzeczywistości, będzie się można przekonać osobiście właśnie na targach branżowych.

Rynek pracownika odbudował się po pandemicznym szoku

Gumtree_rynekpracy_grafika
Pracodawcy wierzyli, że pandemia sprawi, że nie będą musieli tak zaciekle rywalizować o pracowników. Najnowsze dane wskazują, że stało się odwrotnie. We wrześniu liczba internetowych ofert pracy wzrosła we wszystkich województwach, a firmy wciąż cierpią na deficyt zatrudnionych. Po stronie oczekiwań pracowników coraz częściej pojawia się praca zdalna, pomimo pewnych pułapek, które zauważają już korzystający z „home office”.

Spis treści:
Poszukiwania w każdym sektorze
Pracownicy wszystkich branż, łączcie się – online
Rozwój, elastyczność, pieniądze? Dlaczego zmienialiśmy pracę w 2021 r.

Poszukiwania w każdym sektorze

W 2021 r. we wszystkich grupach ofert pracy odnotowano istotny wzrost liczby wakatów. Jak wynika z raportu Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIAC), rynek napędzały przede wszystkim zawody związane z technologiami cyfrowymi, o wysokim udziale pracy zdalnej. Mocno poszukiwani są absolwenci kierunków ścisłych, dla których ofert pracy w trybie online jest relatywnie najwięcej – od początku pandemii liczba wakatów wzrosła tam prawie o 50%.

Pandemia odcisnęła jednak swoje piętno. Zawody usługowe, wyjątkowo podatne na ograniczenia epidemiologiczne, zaliczyły w tym roku dużo mniejsze wzrosty. Jak podkreśla BIAC, relatywnie najmniej ofert pojawiło się w grupie prac fizycznych.

– To wyraźnie pokazuje, że nadal mamy do czynienia z rynkiem pracownika, a cyfryzacja przedsiębiorstw pozytywnie stymuluje jego dynamikę. Zagrożeniem dla tego trendu jest wizja przywrócenia restrykcji sanitarnych w związku pogarszającą się sytuacją epidemiczną. Negatywnie na rynek pracy wpływa również wysoka inflacja i wzrost kosztów pracy sięgający 8%, co jest drugim najgorszym wynikiem w całej Unii Europejskiej w II kwartale tego roku. Wskaźniki te są przeszkodą dla tworzenia nowych miejsc pracy – mówi Katarzyna Merska, Koordynator ds. Komunikacji Gumtree.pl.

Większość poszukujących pracy nadal znajduje ją w dość szybko, co tylko potwierdza dobrą kondycję rynku pracownika. Jak wskazują dane „Monitoringu Rynku Pracy” Randstad, czas poszukiwania nowego zajęcia w II kwartale 2021 r. najczęściej nie przekraczał miesiąca (35% badanych). Pracodawcy muszą więc skutecznie odpowiadać na oczekiwania przyszłych kadr. W tym te dotyczące przeniesienia biura do domu.

Pracownicy wszystkich branż, łączcie się – online

Gotowość do przejścia na zdalny tryb pracy – to obecnie najbardziej widoczny trend na rynku. Już niemal 40% millenialsów wolałoby wykonywać obowiązki służbowe całkowicie z domu. Wśród osób zmotywowanych do zmiany pracy aż 77% gotowych jest na podjęcie zatrudnienia w domowym zaciszu od ręki. Jednak, jak wskazują badania Gumtree, ta ma także swoje minusy, nie zawsze dostrzegane przez osoby pracujące w innym trybie. W warunkach pracy zdalnej polskie przedsiębiorstwa częściej narzucały swoim pracownikom nadmiar obowiązków, a szefowie kontaktowali się z podwładnymi po godzinach, co wskazywało 7 na 10 badanych. Praca w domu ma jeszcze jeden, wyraźny minus – aż ⅔ osób pracujących na home office przekraczało standardowe godziny pracy. 17% badanych przyznało, że wynikało to z problemów komunikacyjnych, a co dziesiątemu zlecano zbyt wiele zadań na dzień; wiele osób deklarowało jednak, że wykonywanie zadań służbowych łączyli z obowiązkami domowymi, czy też dłuższymi przerwami.

– Polskie otoczenie prawne, jeśli chodzi o pracę zdalną, jest wciąż opóźnione w stosunku do potrzeb, a na zmiany dyktowane przez rynek, które już nastąpiły, odpowiada ze sporym poślizgiem czasowym. Pracodawcy implementują nowe rozwiązania technologiczne i cyfryzują swoje przedsiębiorstwa, jednak w ambitnych planach rozwoju muszą pamiętać o dobru zatrudnionych. Przestrzeganie kultury pracy i szacunek dla czasu wolnego to podstawa zdalnego work-life balance – podkreśla Katarzyna Merska, Koordynator ds. Komunikacji Gumtree.pl.

Rozwój, elastyczność, pieniądze? Dlaczego zmienialiśmy pracę w 2021 r.

Należy jednak mieć świadomość, że praca zdalna to nie nowy synonim owocowego czwartku czy karty multisport. Zwiększające się koszty życia i ciągła niepewność związana z sytuacją epidemiologiczną determinują główne powody zmiany pracodawcy – szczególnie wśród osób zatrudnionych w branżach, w których praca zdalna jest trudna lub niemożliwa. Najwięcej Polaków zmienia pracodawcę z pobudek materialnych, a nie dla rozwoju zawodowego.

Wśród głównych przyczyn zmiany miejsca pracy w tym roku respondenci wymienili najczęściej:

wyższe wynagrodzenie u nowego pracodawcy. Tu odsetek wskazywanych odpowiedzi wzrósł z 38% w I kwartale 2021 roku do 45% w II kwartale.
Drugim co do ważności czynnikiem okazała się korzystniejsza forma zatrudnienia, która odnotowała wzrost z 30% do 40% w II kwartale.
Chęć rozwoju zawodowego motywowała 33% poszukujących pracy w pierwszym kwartale po 39% w II kwartale.

Jak prezentuje się koniec „piramidy potrzeb” potencjalnego pracownika? Najmniej ważnym powodem zmiany pracy (odpowiednio 8% w I kwartale 2021 i 12% w II kwartale) okazały się lepsze benefity oferowane w nowej firmie.

Źródło: Gumtree.pl.

Nagrody Property Design Awards 2022 rozdane podczas 4 Design Days

Cukrownia-Żnin-zwycięzca-Property-Design-Awards-2022-w-kategorii-Bryła-Hotel.-4DD

Unikalne inwestycje komercyjne, budynki o wyjątkowej architekturze i przestrzenie pełne inspirującego designu – to cechy projektów wyróżnionych w Property Design Awards 2022. Nagrody zostały wręczone na gali podczas pierwszego dnia 4 Design Days – wydarzenia, które odbywa się w dniach 27-30 stycznia 2022 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Konkurs Property Design Awards 2022 ma za zadanie nagrodzić najlepsze projekty komercyjne i publiczne w Polsce, oddane do użytku do końca 2021 roku, oraz ich twórców.

– Statuetki, które wręczyliśmy, są nie tylko dowodem na to, że architektura w Polsce jest na wysokim poziomie, ale i pokazują ogromną determinację ich twórców – deweloperów, architektów, wykonawców. Wszystkie projekty zostały ukończone w trudnym, pandemicznym okresie, a firmy mierzyły się m.in. z wyzwaniami związanymi z logistyką czy powszechną pracą zdalną – mówiła Małgorzata Burzec-Lewandowska, autorka programu 4 Design Days. – Pandemia odcisnęła jednak piętno także na naszym plebiscycie. Pierwszy raz w historii konkursu nie przyznajemy nagród w kategorii centrum handlowe. Realizacji spełniających kryteria konkursu, ze względu na pandemię i jej skutki dla handlu, było niewiele – dodał Robert Posytek, autor programu 4 Design Days.

Nagrody Property Design Awards 2022 zostały przyznane w 8 kategoriach. Zwycięzcy zostali wyłonieni po podliczeniu głosów jury i czytelników portalu PropertyDesign.pl.

Laureaci konkursu Property Design Awards 2022:

Kategoria „Bryła: Hotel”: Cukrownia Żnin
Projekt Cukrownia Żnin to przede wszystkim rewitalizacja, czyli przywrócenie do życia zapomnianego obiektu. W przeszłości Cukrownia była miejscem pracy dla znacznej części mieszkańców miasta. Po zamknięciu cukrowni na mapie Żnina pojawiła się miejska luka. Celem autorów projektu było przywrócenie tego obszaru miastu i jego mieszkańcom. Ostatecznie udało się przystosować dawną cukrownię do pełnienia nowych funkcji, spełniając współczesne normy budowlane i przepisy oraz pozostawiając niezmienioną formę.

Kategoria „Bryła: Biurowiec”: Cavatina Hall w Bielsku-Białej
Cavatina Hall to budynek, który łączy funkcję biurową z kulturalną. Prócz nowoczesnego centrum biznesowego, oferującego pierwsze w regionie biura klasy A, z inicjatywy Cavatina Holding powstaje tam sala koncertowa zaprojektowana według najwyższych standardów akustycznych, a także studio nagrań. Dzięki inwestycji udało się też zrewitalizować jedną z głównych ulic miasta, tworząc elegancki deptak i zmieniając sposób, w jaki miejsce to jest wykorzystywane. W ramach Cavatina Hall ponad 2,5 tys. mkw. przestrzeni będzie spełniać wiele ról – obok wydarzeń kulturalnych odbywać się tam będą konferencje i spotkania. Tym samym Cavatina wzbogaca infrastrukturę miasta, zapewniając do tej pory nieobecne tam funkcje.

Kategoria „Bryła: Obiekty Publiczne”: Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie
Unikatową monolityczną bryłę budynku Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie tworzy 11 segmentów: 5 zamkniętych i 6 otwartych, poprzecinanych pęknięciami, nadającymi obiektowi dramaturgię. Kolejne segmenty ulegają stopniowej deformacji i rozpadowi. Pełna ekspresji architektura i celowa postępująca degradacja kolejnych elementów bryły to symbol eskalacji wojennych represji wobec mieszkańców wsi. Rzeźbiarska bryła Mauzoleum, zaprojektowana przez Nizio Design International to architektoniczny pomnik pamięci; symbol pacyfikacji dokonanych w Michniowie i innych polskich wsiach w 1943 roku podczas II wojny światowej.

Kategoria „Bryła: Przestrzeń Publiczna”: Most Europejski na Odrze w Siekierkach
Most Europejski na Odrze w Siekierkach to adaptacja zabytkowego mostu kolejowego na potrzeby turystycznego ruchu pieszo-rowerowego. Most przebiega nad rozlewiskiem Odry w Cedyńskim Parku Krajobrazowym i obszarze Natura 2000. Forma budynku zaprojektowanego przez zespół Mirosława Nizio jest wypadkową rzeźbiarskich inspiracji i myślenia o spójności projektowanej architektury z narracją historyczną.

Kategoria „Design – Wnętrza: Hotel”: Cukrownia Żnin
Cukrownia Żnin to przede wszystkim przykład udanej rewitalizacji. W przeszłości była miejscem pracy, dziś przywrócono ją miastu i mieszkańcom, nadając przestrzeniom zupełnie nowe funkcje. Za odnowienie wnętrz kompleksu odpowiada wrocławska pracownia MIXD i Mili Młodzi Ludzie.

Kategoria: „Design – Wnętrza: Biuro”: nowa siedziba Echo Investment w Warszawie
Projekt biura Echo Investment w Warszawie stworzony przez MIXD bezpośrednio nawiązuje do charakteru działalności inwestora – branży deweloperskiej oraz powiązanych z budownictwem dziedzin: w tym architektury, wzornictwa oraz urbanistyki. Szczególny nacisk został położony na skalę prowadzonych przez firmę działań inwestycyjnych oraz na nieograniczone możliwości kreacji w obszarze budowy miast. Główną inspiracją do projektu był film „Incepcja” w reżyserii Christophera Nolana.

Kategoria: „Design – Wnętrza: Obiekty Publiczne”: przestrzeń użytkowa w Filharmonii Opolskiej
Inwestycja w Filharmonii Opolskiej obejmowała modernizację m.in. pokoi gościnnych dla koncertujących tu muzyków, toalet dla publiczności, pokoju dla matki z dzieckiem oraz klubokawiarni. Istniejące pomieszczenia zostały całkowicie odremontowane. Architekci postawili na zdecydowane kolory, a przy tym na prostotę minimalistycznych form. W koncepcji modernizacji istniejących pomieszczeń, wykorzystując ich wysokość, zaproponowano wykonanie antresoli. Dzięki temu uzyskano dwupoziomowe „apartamenty” z dodatkowym miejscem noclegowym na górze, a wypoczynkowym na dole. Oczywiście przynależne do pokoju łazienki również otrzymały drugie życie.

Kategoria: „Design – Wnętrza: Przestrzeń Handlowo-Usługowa”: przestrzeń restauracyjna Food Hall w Browarach Warszawskich
Food Hall Browary mieści się w dawnych magazynach i piwnicach browarów Haberbusch i Schiele, które oryginalnie połączone były z budynkiem warzelni. Są to jedne z niewielu dawnych zabudowań zachowanych do dziś. Ich specyficzny układ jednoznacznie świadczy o tym, że w przeszłości były one wielokrotnie rozbudowywane i pogłębiane. Przetrwał nie tylko amfiladowy układ wnętrz i majestatyczne arkady, ale też oryginalny materiał budowlany – cegła ceramiczna. Wśród wykorzystanych materiałów góruje przede wszystkim lite dębowe drewno, pojawiają się też różne akcenty industrialne, takie jak różnokolorowa stal czy szkło zbrojeniowe.

Podczas gali wręczone zostały również nagrody specjalne portalu Propertydesign.pl. Są one przyznawane inwestycjom, których nie mogli doczekać się już mieszkańcy stolicy i które znajdują się w top miejsc odwiedzanych przez turystów. Łączy je jedno hasło: rewitalizacja.

Pierwszą statuetkę otrzymała Fabryka Norblina w Warszawie, wielofunkcyjny kompleks z największą w Warszawie strefą gastronomiczną, BioBazarem, kinem oraz Muzeum Fabryki Norblina.

Druga nagroda specjalna została wręczona Browarom Warszawskim, innowacyjnemu projektowi, który połączył ze sobą biura, dobrą kuchnię, kulturę oraz rozrywkę.

4 Design Days odbywa się w dniach 27-30 stycznia 2022 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym
w Katowicach.

Organizatorem 4 Design Days jest Grupa PTWP, wydawca branżowych pism i portali, m.in.: PropertyNews.pl, PropertyDesign.pl, Dobrzemieszkaj.pl oraz organizator m.in. Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach i Forum Dobrego Designu.

 

materiał prasowy

Panattoni współpracuje z AliExpress i Cainiao przy budowie nieruchomości komercyjnej w regionie CEE

abdc9b6526433525d5df37a9484dad1a

Panattoni został wybrany przez Cainiao, logistyczne ramię Alibaby, do wsparcia rozwoju AliExpress – globalnej platformy sprzedaży internetowej, odwiedzanej co miesiąc przez setki milionów internautów.

Magazynowa nieruchomość komercyjna o powierzchni ponad 10 000 m kw. w Panattoni Park Łódź West będzie pełnił rolę centrum dystrybucyjnego dla sprzedawców AliExpres, wysyłających towary bezpośrednio z Polski. To pierwsze tego typu centrum logistyczne AliExpress, które będzie wspierać sprzedawców w Europie Środkowo-Wschodniej. Wybierając na jego lokalizację Panattoni Park Łódź West, AliExpress docenił zarówno doświadczenie dewelopera, który zrealizował już ponad 4 mln m kw. powierzchni dla e-commerce, jak i doskonałe położenie obiektu. Umożliwi ono dostarczenie towarów nawet w jeden dzień do największych miast w Polsce. Centrum będzie też pełniło strategiczną rolę dla dostaw do Czech, Słowacji, Niemiec oraz Austrii.
W procesie negocjacji najemcę reprezentowali eksperci z MAXON Nieruchomości.

– „Przez ostatnie lata staliśmy się pewnym wyborem dla gigantów e-commerce i symbolem udanej ekspansji. Dostarczamy obiekty dopasowane do odbiorcy, w strategicznych lokalizacjach i atrakcyjnym czasie, a także zawsze jesteśmy gotowi na poszerzenie działalności naszych klientów” – mówi Kamil Kwiatkowski, Senior Leasing Manager z Panattoni, i dodaje: „Polski e-commerce rośnie błyskawicznie. Jeszcze w 2015 roku w kraju, online kupowała zaledwie połowa internautów, a teraz jest to blisko 8 na 10. Ponadto już w 2026 roku wartość rynku e-commerce w Polsce ma wynieść 162 mld PLN, czyli ponad 3 razy więcej niż w 2018 r.”

Sektor budownictwa w Polsce znacząco poprawił bezpieczeństwo na placach budowy

guilherme-cunha-222318-unsplash

Według danych Europejskiego Urzędu Statystycznego polski sektor budownictwa znacząco poprawił bezpieczeństwo na placach budowy.

Z ostatniego raportu Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie wynika, że Polska znajduje się wśród państw europejskich o najniższym wskaźniku najpoważniejszych zdarzeń zagrażających zdrowiu i życiu osób pracujących na budowach. Mimo tego temat bezpieczeństwa na budowach w Polsce nadal spędza sen z powiek większości inspektorów BHP, których praca stanowi jedno z najważniejszych ogniw w procesie realizacji każdej inwestycji. Niestety nadal lwią część pracy specjalistów od BHP stanowi żmudna i czasochłonna „papierologia”. Aplikacja BauApp służąca do digitalizacji procesów administracyjnych na budowach, w ramach dostępnego oprogramowania, oferuje także moduł do weryfikacji bezpieczeństwa na budowach. Dzięki tej aplikacji praca działów BHP może zostać zautomatyzowana. Niesie to za sobą przyspieszenie pracy osób dbających o bezpieczeństwo oraz większe możliwości w zakresie monitoringu i analizy zdarzeń.

Inspektorzy BHP codziennie dbają o ludzkie życie i zdrowie przeprowadzając liczne kontrole i szkolenia na budowach. „Widzimy, że wielokrotnie BHP jest traktowane jako niezbędna konieczność, zarówno przez pracowników budów jak również przez generalnych wykonawców przy planowaniu nakładów finansowych na ten cel. Przyczyną najczęściej jest brak potrzeby usprawnienia tego procesu. Często nawet jeśli budowa jest zdigitalizowana, to procesy związane z BHP nadal odbywają się na papierze” – mówi Paweł Smolarek, dyrektor ds. nowych technologii w BauApp Polska.
Z informacji BauApp wynika, że działy BHP są zainteresowane digitalizacją ich obszaru działalności. Długie godziny prowadzenia inspekcji, dokumentacja w postaci list kontrolnych, zdjęć, czy raportów, które następnie wprowadzane są do komputera w prosty sposób mogą zostać zdigitalizowane oraz skrócone do kilku prostych kliknięć. Inspektorzy BHP, którzy do tej pory tracili czas na formalności, dzięki skorzystaniu z nowoczesnych narzędzi oferowanych w ramach mobilnej aplikacji BauApp, mogą skupić się na znacznie ważniejszej części swojej pracy i poprawie bezpieczeństwa na nadzorowanych budowach. Zespół BauApp oferuje takie rozwiązanie swoim klientom w postaci miesięcznego abonamentu do modułu BHP w stosowanej już przez nich aplikacji na swoich budowach. „Aktualnie zaledwie kilku naszych klientów korzysta z tego modułu. Widzimy jednak dużą potrzebę w tym zakresie, szczególnie po stronie działów BHP, które dostrzegają w naszym rozwiązaniu istotną wartość dodaną. Decyzja ta może uratować czyjeś życie i zdrowie, a dodatkowo przynieść wymierne oszczędności” – dodaje Paweł Smolarek. Wsparcie cyfrowych rozwiązań w zakresie BHP niesie za sobą wiele korzyści. Osoby użytkujące moduł do weryfikacji bezpieczeństwa na budowach w ramach aplikacji BauApp dodatkowo zyskują możliwość analizy danych np. najczęściej występujących zdarzeń niebezpiecznych. To z kolei przekłada się na dalszą optymalizację całego procesu budowlanego zwiększając jego bezpieczeństwo czy umożliwiając wprowadzenie dodatkowych szkoleń lub zmiany zasad współpracy z licznymi podwykonawcami zaangażowanych w realizację danej inwestycji.

„Aplikacja BauApp, którą wykorzystujemy do kontroli stanu BHP na budowach bardzo ułatwiła nam pracę. Na bieżąco możemy wykazywać nieprawidłowości jakie wystąpiły podczas audytów, dodawać zdjęcia oraz komentarze. Kierownicy Budów dzięki aplikacji są natychmiastowo informowani o niezgodnościach, które w szybkim czasie mogą usunąć i wygenerować informację zwrotną do służb BHP. Dzięki aplikacji BauApp mamy wszystkie raporty w jednym miejscu” – powiedziała Alicja Kwiatkowska, Główny specjalista ds. BHP DORACO Sp. z o.o.

Według danych Europejskiego Urzędu Statystycznego polskie budownictwo spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej najbardziej poprawiło bezpieczeństwo na budowach. W latach 2009-2018 Polska z kraju o najwyższej liczbie wypadków śmiertelnych na 100 tys. zatrudnionych znalazła się wśród państw o najniższym wskaźniku najpoważniejszych zdarzeń*. Niemniej jednak jest to obszar nadal wymagający poprawy w kontekście ochrony ludzkiego życia i zdrowia.
Wdrożenie oprogramowania, niezależnie czy u dużego generalnego wykonawcy, czy mniejszej firmy, jest natychmiastowe i przynosi wymierne korzyści. Są one widoczne zwłaszcza w zakresie oszczędności czasu pracy pracowników, jak i pieniędzy. BauApp wspiera klientów w zarządzaniu obiegiem dokumentacji. Rozwiązanie może być używane zarówno na komputerze, jak i za pośrednictwem tabletu czy smartfona. Aplikacja jest elastycznym narzędziem, które poza szeroką funkcjonalnością także ogranicza poziom dostępu do dokumentacji zgodnie z obszarem potrzebnym danemu użytkownikowi. W związku z tym podwykonawcy pracujący na budowach mogą mieć dostęp np. wyłącznie do modułu BHP.

* http://www.porozumieniedlabezpieczenstwa.pl/images/aktualnosci/2020/Budownictwo_polskie_w_latach_2009_-_2019_-_raport.pdf
Źródło: BauApp.

Badanie Cisco: praca hybrydowa wymusza odejście od tradycyjnych haseł

DeathtoStock_Meticulous-09

Jak wynika z nowego raportu opublikowanego przez zespół odpowiadający za Cisco Duo Security, wiodące rozwiązanie w zakresie uwierzytelniania wieloskładnikowego (MFA) i bezpiecznego dostępu, przedsiębiorstwa podejmują aktywne kroki w celu odejścia od tradycyjnych haseł. Zastępują je alternatywnymi metodami uwierzytelniania, aby lepiej chronić pracowników hybrydowych.

Podczas gdy całkowita liczba potwierdzeń tożsamości użytkowników w Duo MFA wzrosła w ubiegłym roku o 39%, wykorzystanie metod biometrycznych rosło jeszcze szybciej, bo aż o 48%.

Na potrzeby „2021 Duo Trusted Access Report” przeanalizowano dane z ponad 36 milionów urządzeń, ponad 400 000 unikalnych aplikacji i około 800 milionów miesięcznych uwierzytelnień z globalnej bazy klientów Cisco Duo. Zestawienie ujawniło, w jaki sposób organizacje we wszystkich branżach umożliwiają pracę z dowolnego miejsca i na dowolnym urządzeniu, wdrażając mechanizmy kontroli zapewniające bezpieczny dostęp do zasobów.

Biometria była włączona na ponad 71% telefonów komórkowych należących do analizowanych użytkowników, co dobrze ilustruje wzrost liczby wdrożeń tej technologii. Jest on napędzany przez coraz większą akceptację użytkowników dla alternatywnych metod uwierzytelniania oraz dostępność sprzętu, który umożliwia korzystanie z nich. Dzięki temu użytkownicy nie muszą przechowywać dużej ilości haseł w pamięci podręcznej. W Cisco Duo odnotowano również pięciokrotny wzrost wykorzystania Web Authentication (WebAuthn) od kwietnia 2019 r. WebAuthn umożliwia bezpieczne przechowywanie i walidację danych biometrycznych lokalnie na urządzeniu, w przeciwieństwie do scentralizowanej bazy danych, jak ma to miejsce w przypadku innych zabezpieczeń.

Zespół Cisco Duo od dawna realizuje działania na rzecz popularyzacji alternatywnych form potwierdzania tożsamości użytkowników. Jako członek grupy roboczej W3C przyczynił się do upowszechnienia standardu WebAuthn i wprowadził na rynek swój produkt do uwierzytelniania bezhasłowego w marcu 2021 roku.

Odejście od tradycyjnych haseł znacząco usprawni proces logowania dla zdecydowanej większości użytkowników i podniesie poziom bezpieczeństwa. Jak wynika z badania przeprowadzonego wśród globalnych decydentów IT, ponad połowa organizacji planuje wdrożenie strategii bezhasłowej. Co więcej, 46% respondentów przyznało, że problemy związane ze przechwyconymi danymi uwierzytelniającymi są najbardziej frustrującym lub niepokojącym aspektem zarządzania hasłami.

„Dotarliśmy do punktu, w którym doświadczenie użytkownika jest samo w sobie kontrolą bezpieczeństwa” – powiedział Dave Lewis, Global Advisory CISO w Cisco Duo Security. „Przedsiębiorstwa zmierzają w kierunku nowych, bardziej efektywnych sposobów kontroli dostępu. Zabezpieczenia powinny być prostsze, dzięki czemu pracownicy hybrydowi mogą skupić się na swoich podstawowych obowiązkach nie narażając się na zagrożenia”.

Opublikowane niedawno badanie Cisco Hybrid Work Index wykazało kluczową rolę rozwiązań bezpieczeństwa, które uwzględniają nowe sposoby pracy, umożliwiając użytkownikom uzyskanie dostępu do zasobów i jednocześnie zatrzymanie cyberprzestępców. Podczas gdy na początku pandemii COVID-19 nastąpił gwałtowny wzrost wykorzystania technologii VPN i bezpiecznego zdalnego dostępu, liczba prób ataków wzrosła 2,4-krotnie. Osiemnaście miesięcy później takich incydentów jest nadal bardzo dużo. Chcąc przeciwdziałać tym zagrożeniom, organizacje wprowadzają bardziej rygorystyczne zasady weryfikacji użytkowników i urządzeń przed przyznaniem dostępu do aplikacji. W latach 2020-2021 liczba nieudanych prób uwierzytelniania spowodowanych brakiem aktualizacji urządzeń wzrosła o 33%.

Źródło: Cisco.

Które nieruchomości mieszkaniowe powstają przy parkach, lasach i nad wodą?

ROBYG ROYAL RESIDENCE

Które z inwestycji mieszkaniowych realizowane są w bezpośrednim sąsiedztwie parku, przy lesie, plaży, czy nad wodą? Jakie mieszkania kupimy w tych projektach? Za ile? Sondę przeprowadził serwis nieruchomości dompress.pl

Tomasz Kaleta, dyrektor Departamentu Sprzedaży Develia S.A.
Bliskość terenów zielonych i rekreacyjnych to jeden z podstawowych warunków, jakie muszą spełniać inwestycje realizowane przez Develię. Spójrzmy na przykład na nasze osiedla w Gdańsku – kompleks przy Alejach znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Millennium Gdańska. Z okien Baltea Aparatments można podziwiać największy park w Trójmieście, Park Reagana. Osiedle Marinus dzieli od Parku Brzeźnieńskiego im. J. J. Haffnera i plaży zaledwie kilkuminutowy spacer.

Naszą katowicką inwestycję Ceglana Park, której ponad połowę powierzchni stanowią tereny zielone dzieli od Parku im. T, Kościuszki tylko około 300 metrów. Osiedle na stołecznej Woli powstało w sąsiedztwie Parku Powstańców Warszawy. Nasz nowy, warszawski projekt – Aleje Praskie realizowany jest w odległości kilkuminutowego spaceru od jednego z najpiękniejszych miejskich parków, Parku Skaryszewskiego im. I. J. Paderewskiego. Nazwa wrocławskiego projektu – Między Parkami też jest nieprzypadkowa. We wszystkich tych inwestycjach oferujemy szeroki przekrój lokali o zróżnicowanych rozkładach i metrażach, od kawalerek po przestronne mieszkania wielopokojowe. Ich ceny różnią się w zależności od miasta i inwestycji. Najtańsze lokale można kupić w cenie od 7899 zł/mkw.

Cezary Grabowski, dyrektor sprzedaży i marketingu Bouygues Immobilier Polska
Wśród naszych inwestycji atrakcyjną lokalizacją wyróżnia się nasz premierowy, czwarty projekt w Poznaniu – VILDA Unique. Powstanie przy ulicy Niedziałkowskiego, blisko zabytkowego i niedawno zrewitalizowanego parku Drwęskich, a także parków Marcinkowskiego i Dąbrowskiego. W budynku znajdzie się tylko 69 mieszkań, w tym 38 lokali typu studio o powierzchni od 29 mkw. oraz mieszkania dwu i trzypokojowe o metrażu od 34 mkw. do 62 mkw. Ceny mieszkań zaczynają się od 10 400 zł/mkw. Przykładowo kawalerka o powierzchni 29 mkw. kosztuje 374 200 zł a mieszkanie trzypokojowe o metrażu 55 mkw. jest w cenie 586 900 zł.
Nasza, premierowa inwestycja w Trójmieście – Żeromskiego 7 powstanie w Gdyni na wysokości drugiego basenu portowego. W zasięgu krótkiego spaceru znajduje się plaża miejska, w pobliżu są także parki i skwery. W tym projekcie wybudujemy 77 mieszkań wielkości od 25 mkw. do 101 mkw. Dostępnych jest 47 lokali. Przykładowo mieszkanie jednopokojowe o metrażu 26 mkw. kosztuje 627 000 zł, dwupokojowe o powierzchni 47 mkw. – 968 000 zł, a trzypokojowe o metrażu 52 mkw. – 1 245 500 zł.
Kolejną inwestycją w naszej ofercie, wyróżniającą się lokalizacją jest wrocławskie Le Vert, które swoją nazwę (z fr. „zielony”) wzięło od otaczających je licznych terenów zielonych. Znajduje się w bliskiej okolicy dwóch rzek – Odry i Ślęzy oraz Parku Pilczyckiego i Lasu Pilczyckiego. W odległości krótkiego spaceru jest także kąpielisko z kompleksem do uprawiania sportów wodnych. Wrocławski projekt to kameralny czteropiętrowy budynek, a w nim 83 mieszkania o powierzchni od 29 mkw. do 85 mkw. Średnia cena wynosi 9 030 zł/mkw. W tej chwili dostępne są 42 mieszkania. Przykładowo kawalerka o metrażu 38 mkw. kosztuje 388 600 zł, a trzypokojowe o powierzchni 52 mkw. – 460 000 zł.
Bliskim sąsiedztwem terenów zielonych wyróżnia się także Soleil de Malta, nasz największy projekt w Poznaniu, który swoją nazwę wziął od pobliskiego Jeziora Maltańskiego. Na samym osiedlu nie brakuje także rozbudowanej strefy rekreacyjnej wraz z boiskiem do siatkówki plażowej, leżakami i placem zabaw. W ofercie zostały tylko dwa ostatnie, gotowe mieszkania czteropokojowe, lokal o powierzchni 74 mkw. w cenie 597 750 zł i o metrażu 128 mkw. za 982 000 zł.

Michał Witkowski, dyrektor ds. sprzedaży Lokum Deweloper S.A.
W naszej ofercie niemal wszystkie inwestycje znajdują się w pobliżu terenów zielonych, spacerowych, rekreacyjnych. To jedna z ważnych cech lokalizacyjnych przy wyborze przez nas terenów pod nowe projekty. Ponadto na wszystkich osiedlach dbamy o jak największą ilość roślinności w częściach wspólnych, tworzymy urokliwe strefy z kwiatami, krzewami, drzewami, małą architekturą czy fontannami.
We Wrocławiu osiedle Lokum Porto, położone przy ulicy Gnieźnieńskiej na Starym Mieście znajduje się tuż przy Odrze, w okolicy malowniczego zielonego nabrzeża rzeki. W niedalekiej odległości znajdują się miejsca idealne na spacer, jogging czy przejażdżkę rowerem: Górka Szczepińska, Park Popowicki i Park Zachodni. Obecnie w ofercie dostępnych jest ponad 150 mieszkań o metrażach od 31 do ponad 100 mkw. Ceny zaczynają się od 384 tys. zł.
Zlokalizowane w zacisznej części wrocławskiego Zakrzowa Lokum Verde to osiedle-ogród, charakteryzujące się bujną roślinnością na dziedzińcach i wokół całej inwestycji. Niedaleko znajdują się urzekające tereny zielone, takie jak Park Pawłowicki z Arboretum, Las Zakrzowski i wały nad rzeka Dobrą. W obecnie oferowanych dwóch etapach znajduje się 150 mieszkań 1-5-pokojowych, o metrażach do 90 mkw. Ceny zaczynają się od 299 tys. zł.
W malowniczej Sobótce pod Wrocławiem realizujemy osiedle Lokum Monte, położone u podnóża góry Ślęży, przy Ślężańskim Parku Krajobrazowym. Wyjątkowa lokalizacja inwestycji zapewni przyszłym mieszkańcom dostęp do niepowtarzalnej przyrody i rozległych terenów zielonych. Aktualnie w ofercie jest blisko 100 mieszkań 2-4-pokojowych o powierzchni do 100 mkw. w cenie od 6725 zł/mkw.
W Krakowie osiedle Lokum Siesta na Dębnikach znajduje się przy Parku Rzecznym Wilgi. Urokliwe sąsiedztwo rzeki i jej zielonego otoczenia zachwyca każdego, kto odwiedzi to miejsce. Obecnie w sprzedaży dostępne są ostatnie gotowe mieszkania w II etapie inwestycji. Zainteresowani mają do wyboru lokale 2 i 3- pokojowe, o metrażach od 39 do 65 mkw. Ceny zaczynają się od 419 tys. zł.
Inwestycja Lokum Vista na Podgórzu Duchackim w Krakowie położona jest w pobliżu Kopca Krakusa z rezerwatem przyrody Bonarka i Parku Bednarskiego. Te tereny zielone zapewniają możliwość codziennej aktywności fizycznej i rekreacji w niedalekiej odległości od miejsca zamieszkania. Obecnie w ofercie mamy ponad 70 mieszkań w tej inwestycji. Są to mieszkania o metrażach od 35 do 99 mkw. w cenach od 389 tys. zł.

Angelika Kliś, członek zarządu Atal S.A.
W warszawskiej ofercie Atal w bliskim otoczeniu zieleni, tuż przy lesie mamy Osiedle Poematu, gdzie dostępne są mieszkania o metrażu od 36 mkw. do 103 mkw. Można je kupić w średniej cenie 8 500 zł/mkw.
W Poznaniu w bezpośrednim sąsiedztwie Lasku Marcelińskiego realizujemy inwestycję Zacisze Marcelin, w której kupić można lokale liczące od około 26 mkw. do 93 mkw. Średnia cena mieszkań wynosi 7 150 zł/mkw. Na poznańskim rynku w ofercie mamy także projekt Atal Warta Towers powstający w pobliżu Warty. W tej inwestycji dostępnych jest już tylko około 20 mieszkań, głównie duże metraże, w średniej cenie 7 000 zł/mkw.
W Trójmieście niedawno wprowadziliśmy do oferty osiedle Przystań Jasień, które położone jest tuż nad jeziorem, w otoczeniu terenów zielonych. Dostępna jest jeszcze szeroka oferta mieszkań od 44 mkw. do 94 mkw. Kosztują średnio około 8 300 zł/mkw.

Małgorzata Ostrowska, dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.
W niedalekim sąsiedztwie Plaży Brzeźno i Zatoki Gdańskiej oraz Parku Brzeźnieńskiego powstaje nasze, prestiżowe Osiedle Horizon. Kompleks pięciu budynków mieszkalnych, siedmio i siedemnastokondygnacyjnych z zielonymi dachami, zaplanowanymi jako przestrzeń rekreacyjna. Z lokali na najwyższych piętrach będzie można oglądać panoramę miasta, port i zatokę. Na parterze budynków znajdą się lokale usługowe, a w podziemiach garaże. Powstanie tu 629 mieszkań, z czego 393 to cieszące się największym zainteresowaniem klientów lokale jedno i dwupokojowe. Obecnie są w przedsprzedaży mieszkania o powierzchniach od 35 do 93 m kw. Średnia cena za metr kw. wynosi około 10 tys. zł.
Nieopodal Puszczy Kampinoskiej w podwarszawskiej inwestycji Villa Campina powstaje osiedle domów jednorodzinnych. Budujemy tam energooszczędne eko-domy. Dzięki zastosowaniu ciepłych materiałów, m. in. drewna, pompy ciepła i wentylacji z odzyskiem ciepła, domy te cechują się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię, co wobec zapowiedzi znaczących podwyżek cen prądu nie jest bez znaczenia. Warto podkreślić, że dzięki zastosowanej w domach wentylacji mechanicznej z rekuperacją, powietrze w pomieszczeniach jest przefiltrowane, wolne od alergenów. Domy o powierzchni całkowitej 134 mkw. z ogrodem wielkości od 350 do 500 mkw. i garażem można kupić w cenie około 800 tys. zł.
Wkrótce rozpoczniemy też nową inwestycję przy nadbrzeżu Odry, ulubionym przez Szczecinian i turystów miejscu spacerów i wypoczynku. Osiedle Nad Odrą będzie kompleksem budynków mieszkalno-usługowych z mariną. Powstanie na prawo od Mostu Długiego, patrząc w kierunku Prawobrzeża. Zabudowa będzie sięgać aż do Kanału Zielonego, który oddziela Łasztownię od Kępy Parnickiej.

Joanna Chojecka, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu na Warszawę i Wrocław w Robyg S.A.
Nasza, warszawska inwestycja Życzliwa Praga leży wzdłuż Wisły, niedaleko kameralnych plaż. Oferujemy w niej mieszkania o powierzchni od 38 mkw. do 88 mkw. w cenie od 8700 zł/mkw. Projekt Mój Ursus znajduje się w bliskim sąsiedztwie pierwszego EKOparku Warszawy. W ofercie dostępne są mieszkania o metrażu od 27 mkw. do 75 mkw. w cenie od 8900 zł/mkw.
W Gdańsku w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki znajduje się Nadmotławie, gdzie mamy w sprzedaży mieszkania w cenie od 12 500 zł/mkw. Bezpośrednio przy lesie położona jest też inwestycja Szumilas. Do osiedla przynależą dodatkowo 2 ha prywatnego lasu na użytek mieszkańców.
Nowa Letnica z kolei znajduje się około 2 km od plaży i brzegu morza. W ofercie mamy tam lokale w cenie od 8 350 zł/mkw. W inwestycji Porto mieszczącej się w odległości około 1km od brzegu morza i plaży można kupić mieszkanie od 11 000 zł/mkw.
We wrocławskim Osiedlu nad Widawą, położonym pobliżu Widawy i terenów zielonych dostępne są mieszkania o powierzchni od 29 mkw. do 64 mkw. w cenie 6900 zł/mkw.

Piotr Jakubowski, Head of Investment Department w Apricot Capital Group
Jednym z interesująco zlokalizowanych projektów, które przygotowujemy obecnie do realizacji jest inwestycja przy ulicy Bernardyńskiej w warszawskiej dzielnicy Mokotów, gdzie na 6 ha terenu położonego w otulinie Jeziorka Czerniakowskiego planujemy zrealizować ponad 400 mieszkań w budynkach wielorodzinnych i jednorodzinnych.
Większa część terenu będzie powierzchnią biologicznie czynną, na której planujemy stworzyć ścieżki pieszo-rowerowe, parki sąsiedzkie, place zabaw, korty tenisowe i siłownie pod chmurką. Dodatkowo, planujemy wybudować zbiorniki wodne, które będą służyć zagospodarowaniu wód opadowych w sposób niezaburzający lokalnych układów wodnych, które staną się kolejnymi przestrzeniami zachęcającymi do rekreacji na świeżym powietrzu. W ofercie znajdą się lokale mieszkalne o zróżnicowanej powierzchni, od jednopokojowych do luksusowych apartamentów o powierzchni ponad 150 mkw.

Mariola Żak, dyrektor sprzedaży i marketingu w Aurec Home
W naszym projekcie klienci znajdą szklarnie, w których mogą hodować własne kwiaty, warzywa czy zioła, plenerową siłownię, czy drewniane leżanki do wypoczynku przy oczkach wodnych i fontannach. Dla dzieci przygotowaliśmy wodne i edukacyjne place zabaw, które otoczone są roślinami przyjaznymi dla owadów. Tworzymy przestrzeń do wypoczynku, spacerów czy uprawiania sportu. W Miasteczku Jutrzenki mieszkańcy otrzymują nie tylko siłownię, ale również profesjonalną salę do ćwiczeń pilates. W tej inwestycji oferujemy zarówno mieszkania dwupokojowe o powierzchni 40 mkw., jak czteropokojowe z tarasami w wielkości 90 mkw.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest
W naszej ofercie znajduję się obecnie inwestycja Nadwiślańska Kaskada, położona na warszawskiej Białołęce w bezpośrednim sąsiedztwie lasu, a także w pobliżu nadwiślańskich terenów rekreacyjnych. Średnia cena w tej lokalizacji wynosi około 9 tys. zł/mkw. W ofercie dostępne są mieszkania o metrażu od 35 mkw. do 84 m kw. Budowę Nadwiślańskiej Kaskady rozpoczęliśmy w sierpniu br.

Edyta Kołodziej, dyrektor sprzedaży i marketingu w Nickel Development
Szukając miejsc na kolejne inwestycje staramy się, by już sama lokalizacja projektu robiła wrażenie. Nasze dwie najnowsze inwestycje sąsiadują z terenami zielonymi, co z pewnością stanowi o ich wyjątkowości. FIQUS Marcelin – zielony nie tylko z nazwy – ma zieleń wpisaną w swoje DNA. Niezbyt duża działka na Marcelinie zainspirowała nas do kreatywnego zaprojektowania zieleni, zarówno w układzie horyzontalnym – zielone tarasy i dach, jak i wertykalnym – pnącza bluszczu na elewacji. W odległości ledwie kilka minut spacerem od budynku rozciąga się 230 hektarowy Lasek Marceliński. W inwestycji dostępne są mieszkania od kawalerek po lokale czteropokojowe w średniej cenie 9748 zł/mkw.
Osiedle Naturama na Strzeszynie oferuje jeszcze więcej zieleni. W czteroetapowym osiedlu posadzone zostanie 300 drzew, w tym także owocowe. Teren inwestycji otoczony jest z kolei dojrzałą zielenią, a wśród niej znajdziemy nawet pomnik przyrody – aleję dębowo-jesionową przy ulicy Jastrowskiej. Osiedle odległe jest poza tym o niespełna 1,5 km od plaży nad Jeziorem Strzeszyńskim. W ofercie mamy mieszkania od kawalerek po czteropokojowe, w cenach od 8000 zł/mkw.

Marcin Michalec, CEO Okam
Naszymi flagowymi projektami jest Dom w Dolinie Trzech Stawów oraz INSPIRE w Katowicach. Obie inwestycje położone są w niezwykle zielonej okolicy, w Dolinie Trzech Stawów, a przy tym znajdują się blisko centrum miasta. Okolica z terenami zielonymi i zbiornikami wodnymi posiada idealną infrastrukturę do rekreacji i uprawiania sportów: biegania, jazdy na rowerze czy spacerów wokół zbiorników wodnych.
Dom w Dolinie Trzech Stawów został już skomercjalizowany i oddany do użytkowania. W przypadku INSPIRE położonego w sąsiedztwie Domu w Dolinie Trzech Stawów będzie docelowo około 450 mieszkań w 7 budynkach. Pierwszy etap inwestycji, na który składają się dwa budynki został już prawie w 100 proc. sprzedany, a jego oddanie do użytkowania planowane jest na początku 2022 roku. W etapie drugim INSPIRE w sprzedaży posiadamy jeszcze kilkanaście mieszkań. Uruchomiliśmy już sprzedaż mieszkań w trzecim etapie projektu. W ofercie mamy lokale o powierzchni od 28 mkw. do 140 mkw. w cenie od około 9000 zł do 9500 zł/mkw.

Mariusz Delura, kierownik ds. Sprzedaży i Obsługi Klienta firmy Profbud
Przed przystąpieniem do realizacji naszych inwestycji każdorazowo dokładnie analizujemy wybraną dzielnicę zarówno pod względem jej ogólnej atrakcyjności, jak i samego położenia oraz bliskości terenów zielonych. Jednym z przykładów tego typu realizacji jest prestiżowe Osiedle Awangarda znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie parkowej zieleni Fortu Bema na warszawskim Bemowie. Szachy plenerowe, rowery wodne, największy w Warszawie plac zabaw, ścieżki rowerowe i biegowe, drewniane kładki nad fosą, a także liczne inicjatywy plenerowe, czy koncerty to tylko kilka z wielu atrakcji stanowiących bogatą ofertę rekreacyjną miejsca.
Przykładem innej realizowanej przez nas obecnie inwestycji jest Zakątek Cybisa, mieszczący się w sercu zielonego Ursynowa. Osiedle znajduje się zaledwie 200 m od parku. W promieniu kilkuset metrów dostępne jest metro, przystanek autobusowy, przedszkole, a także wiele lokali usługowo-handlowych. W tym miesiącu prowadzimy jesienną wyprzedaż 1. piętra w Osiedlu Zakątek Cybisa, podczas której klienci będą mogli nabyć lokale nawet o 37 tys. zł taniej. Mimo, że inwestycja została już sprzedana w 90 proc., w ofercie nadal dostępne są mieszkania jedno do trzypokojowych o metrażach od 33 mkw. do 78 mkw.

Karolina Bronszewska, członek zarządu, dyrektor marketingu i innowacji Ronson Development
Każda z naszych inwestycji powstaje w miejscu, które wyróżnia się na tle okolicy. Nova Królikarnia została zrealizowana w sercu parku na warszawskim Mokotowie. Oprócz zastanego krajobrazu – pięknej, dzikiej zieleni oraz jeziora, dosadziliśmy blisko 400 drzew oraz około 2000 krzewów i roślin wodnych.

Wilanów Tulip – wyjątkowa inwestycja z mieszkaniami z antresolą powstaje w sąsiedztwie obszarów Natura 2000. Ursus Centralny, jeden ze sztandarowych projektów w Warszawie, graniczy ze stołecznym EKO Parkiem, który jest miejscem rekreacji dla mieszkańców Ursusa. Nowe Warzymice pod Szczecinem otoczone są bujną zielenią, charakterystyczną dla przedmieść miasta. W każdej z tych inwestycji dostępne są jeszcze mieszkania. W Novej Królikarni w ofercie został zaledwie jeden lokal.

Agata Zambrzycka, dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu w Aria Development
Nasze dwa duże osiedla, które wybudowaliśmy i obecnie realizujemy są położone w bliskości rozległych terenów zielonych i wody. W listopadzie 2020 roku rozpoczęliśmy realizację nowego Osiedla Natura 2. To projekt, który powstaje w Wieliszewie, niedaleko największego kompleksu wodnego w okolicy Warszawy – Zalewu Zegrzyńskiego. Osiedle Natura 2 graniczy z lasem, do którego mieszkańcy mają bezpośredni dostęp.
Kończymy sprzedaż naszego drugiego osiedla w Łomiankach, zlokalizowanego w pobliżu Kampinoskiego Parku Narodowego i starorzecza Wisły. W ofercie zostało tylko jedno czteropokojowe mieszkanie z antresolą o powierzchni ponad 100 mkw.

Sebastian Barandziak, prezes zarządu Dekpol Deweloper
Aktualnie wiele nowych projektów w naszym portfolio związanych jest z gdańską Wyspą Sobieszewską, położoną u wybrzeży Martwej Wisły i Zatoki Gdańskiej. Jest to niezwykle atrakcyjny teren o ogromnych walorach krajobrazowych i prawdziwa ostoja dzikiej przyrody z pięknymi, nadmorskimi plażami, lasami i rzeką. Wśród naszych propozycji są luksusowe apartamenty budowane w drugim etapie unikatowej inwestycji Sol Marina. Są to lokale o powierzchni od 26 mkw. do 86 mkw. w cenie około 23 tys. zł brutto/mkw. W ramach inwestycji Sol Marina budujemy również Grano Marina Hotel, w ofercie którego mamy pokoje hotelowe o powierzchni od 23 mkw. do 31 mkw. sprzedawane w systemie condo. Zarówno apartamenty, jak i pokoje hotelowe, powstające w kompleksie Sol Marina wyróżnia wspaniały widok na nabrzeże Martwej Wisły lub wewnętrzny basen prywatnej mariny jachtowej.
Bezpośrednio na samej Wyspie Sobieszewskiej powstają także dwie nasze, nowe inwestycje. Zlokalizowany zaledwie kilometr od plaży Lazur Park, w którym mieszkanie o powierzchni 27 mkw. kosztuje około 13,3 tys. zł/mkw. oraz położona równie blisko plaży Villa Neptun. W przypadku tego drugiego projektu aktualnie dostępne są jeszcze apartamenty o powierzchni od 38 mkw. do 43 mkw., których średnia cena wynosi około 14 tys. zł/mkw.

Źródło: Dompress.pl

Prosta aranżacja nieruchomości? Projekt i wykończenie mieszkania nie muszą być drogą przez mękę

Plik 2
Galopujące ceny materiałów budowlanych i wykończeniowych, brak części materiałów, rosnące koszty pracy i niedobór wykwalifikowanych ekip. Przed takimi wyzwaniami stoi dzisiaj cały rynek, a najmocniej odczuwają to klienci deweloperów, którzy zaplanowali wykończenie odebranych mieszkań we własnym zakresie. Jest jednak sposób na uniknięcie tych niedogodności. Coraz więcej deweloperów wraz ze sprzedażą mieszkań oferuje pakiety wykończeniowe. Są one zróżnicowane pod względem doboru materiałów i zakresu usług, ale mają jedną wspólną cechę – zapewniają spokój.

Spis treści:
Wyjątkowy 2021 rok
Co z transportem i ekipami do pracy?
Jak poradzić sobie z wyzwaniami przy wykończeniu wnętrz?
Co wybierają klienci?

Korzystając z kompleksowej oferty klienci zyskują czas, pieniądze i gwarancję wykonanych prac, a co najważniejsze spokojną głowę, że wszystko pójdzie zgodnie z planem. Najnowsze dane pokazują, że lokatorzy doceniają tę usługę, liczba sprzedanych pakietów, które Echo Investment oferuje wspólnie z Galerie Venis, wzrosła w ciągu roku o ponad 200 procent.

Wyjątkowy 2021 rok
Rok 2021 zostanie na długo w pamięci tych, którzy właśnie teraz odebrali swoje wymarzone mieszkanie i chcą je wykończyć lub zaplanowali generalny remont i zdecydowali, że temu wyzwaniu podołają samodzielnie. Okazało się, że wiąże się to z wysokimi kosztami i szeregiem wyrzeczeń oraz kompromisów. Pandemia i jej skutki w ogromnym stopniu wpłynęły na sytuację na rynku materiałów i usług wykończeniowych. Po pierwsze, po przerwaniu łańcuchów dostaw, pojawiły się kłopoty z dostępnością niektórych komponentów. W efekcie sytuacja wpłynęła na tempo powstawania produktów końcowych i pojawiły się kłopoty z dostępnością niektórych urządzeń. Podobnie wygląda w tym roku sytuacja z niektórymi materiałami. Okazuje się bowiem, że zamówienie drewnianego blatu lub drzwi w wymarzonym kolorze będzie możliwe, ale z dostawą za 6 miesięcy.

Co z transportem i ekipami do pracy?
Wyprodukowany lub pozyskany sprzęt trzeba jeszcze przetransportować do Polski. Tymczasem po ponownym uruchomieniu zagranicznych fabryk po pandemii, pojawiły się kłopoty z wydajnością transportu. Zaczęło brakować wolnych kontenerów do przewozu, zdarzały się sytuacje, że towar przewoził ten, kto za transport zadeklarował wyższą opłatę. Na to nałożyły się jeszcze rosnące ceny usług. Inflacja rośnie, presja na podnoszenie wynagrodzeń jest coraz silniejsza. W efekcie za pracę ekip wykończeniowych trzeba płacić coraz więcej, o ile uda się znaleźć wykwalifikowanych fachowców, na których można polegać. W niektórych przypadkach ceny usług, np. za położenie podłogi wzrosły blisko dwukrotnie w ciągu kilku miesięcy.

Jak poradzić sobie z wyzwaniami przy wykończeniu wnętrz?
Jeśli dopiero szukamy nowego mieszkania, warto wybrać takiego dewelopera, który ma w swojej ofercie pakiety wykończeniowe. Zwykle są to 3 lub więcej zróżnicowanych pakietów, w ramach których klient może wybierać spośród proponowanych materiałów i urządzeń, jak oświetlenie, może zdecydować się też na projekt i wykonanie zabudowy kuchennej. Dzięki takiemu rozwiązaniu, lokator zyskuje profesjonalną opiekę projektanta, który pomoże zaaranżować wnętrza, doradzi przy wyborze materiałów wykończeniowych i skoordynuje cały proces prowadzenia prac.

– Echo Investment bacznie obserwuje trendy na rynku i nieustannie analizuje wymagania klientów. Obecnie widzimy dynamiczny wzrost zainteresowania ofertą pakietów wykończeniowych wprowadzonych już jakiś czas temu. Bazujemy na współpracy z wiarygodnym partnerem jakim są Galerie Venis, dzięki czemu nasi klienci otrzymują kompleksową usługę na najwyższym poziomie – mówi Dawid Wrona, dyrektor sprzedaży mieszkań w Echo Investment.

Największą zaletą tego rozwiązania jest tzw. „spokojna głowa”. Klient nie musi co chwilę odwiedzać sklepów, uzupełniać materiałów, tym wszystkim w jego imieniu zajmuje się dedykowany specjalista. Ważnym argumentem, przy tak szybko zmieniających się cenach materiałów jest gwarancja ceny po podpisaniu umowy. Od tego momentu to wykonawca – w tym wypadku Galerie Venis – bierze na siebie ewentualne zmiany cen. Klient zyskuje także gwarancję jakości i rękojmię, może więc w spokoju zająć się wybieraniem dodatków, które upiększą jego nowe mieszkanie.

Co wybierają klienci?
Zainteresowanie kompleksową usługą zaprojektowania i wyposażenia mieszkań rośnie bardzo dynamicznie. W ciągu dwóch ostatnich lat, obroty Galerie Venis wzrosły dwukrotnie.

– Sprzedaż naszych pakietów tylko w Echo Investment wzrosła w ciągu trzech kwartałów 2021 o ponad 200 procent wobec poprzedniego roku. Klienci doceniają fakt, że powierzając proces wykończenia mieszkania specjalistom, znacznie oszczędzają swój czas i pieniądze. Jesteśmy w stanie przygotować odpowiednią ofertę dla każdego z deweloperów, który doceni wartość pakietów wykończeniowych dla swoich klientów. Nasze blisko 30-letnie doświadczenie na polskim rynku pozwala nam właściwie odpowiedzieć na zróżnicowane potrzeby w tym obszarze – mówi Anna Czub, Dyrektor Generalna Galerie Venis.

Takie rozwiązanie pozwala klientom uniknąć wielokrotnego odwiedzania sklepów budowlanych i codziennego doglądania postępów prac w mieszkaniu. Skraca również do minimum czas od odbioru lokalu, do wprowadzenia się. Może więc okazać się, że klienci, którzy zdecydują się poprowadzić cały ten proces samodzielnie, ostatecznie zapłacą więcej, bo będą musieli iść na daleko idące kompromisy w zakresie jakości produktu, terminu bądź wyższej ceny.

Źródło: Echo Investment oraz Galerie Venis.

Nieruchomość inwestycyjna z duszą. Kampus biurowy Forest przyciąga najemców, dla których liczy się klimat

Forest_7

HB Reavis, międzynarodowa firma specjalizująca się w tworzeniu przestrzeni pracy, wynajęła kolejne biura w jednym z najbardziej zielonych budynków powstających w Warszawie.

Do grona najemców warszawskiej nieruchomości komercyjnej Forest dołączyły cztery firmy, dla których troska o środowisko naturalne jest ważnym elementem strategii biznesowej. Firmy PUMA, Vorwerk, Sweco oraz poufny najemca zajmą łącznie 4,5 tys. mkw. powierzchni biurowej.

Inspirowany klimatem lasu, Forest wyróżnia się dużym zielonym dziedzińcem i tarasami na dachu, gdzie znajduje się m.in. miejski ogród. Na terenie inwestycji docelowo zostanie zasadzonych 200 drzew i tyle samo krzewów. Projekt posiada certyfikat ekologiczny BREEAM, certyfikat BREEAM Communities, a także certyfikat WELL, za pomocą którego weryfikowany jest wpływ budynków na zdrowie i dobre samopoczucie ich użytkowników. Wśród zastosowanych tu rozwiązań jest m.in. fasada zwiększająca energooszczędność, a także wykorzystanie wody deszczowej do podlewania bujnej roślinności.

 

Nieruchomości komercyjne: ID Logistics zarządza nowym centrum logistycznym e-commerce ManoMano

 

ID Logistics / Site Descours et Cabaud à Pont D'Ain / 09.05.2019 / Agence Makheia

ManoMano, europejski lider rynku e-commerce w branży DIY oraz home & garden, na okres 3 lat powierzył ID Logistics zarządzanie nowym centrum logistycznym we francuskim Châtres.

W uruchomionym 4 miesiące temu magazynie zastosowano różne ciekawe rozwiązania z obszaru innowacji i ergonomii pracy. O wyborze ID Logistics, specjalisty w zakresie dedykowanych rozwiązań logistyki kontraktowej, zadecydowała umiejętność obsługi procesów magazynowych i e-commerce dla produktów DIY oraz szybkość wdrażania innowacyjnych rozwiązań.
ID Logistics, dążąc do zapewnienia jak najlepszych warunków pracy, szczególną wagę przywiązuje do kwestii bezpieczeństwa.
Centrum logistyczne w Châtres rozpoczęło działalność w połowie września 2021 r.

Inwestowanie w złoto? O tych rzeczach powinieneś pamiętać

MS Prezes Small 2

W świecie zdominowanym przez niskie stopy procentowe, wpływające negatywnie na zyskowność popularnych bezpiecznych lokat kapitału, min. bankowych, mali i duzi inwestorzy rzucili się na złoto. To trend ostatnich kilkunastu miesięcy obserwowany w większości krajów.

Spis treści:
Mała gramatura złota to mniejszy wydatek i łatwiejsza dalsza sprzedaż
Miejsce zakupu złota – wybierz doświadczonego partnera
Skrytka czy dom – gdzie przechowywać złoto

W Niemczech jeszcze kilka lat temu sprzedawano około 100 ton złota rocznie, teraz wolumen sprzedaży jest niemal dwukrotnie większy. Również w Polsce rośnie popularność złota inwestycyjnego. Największy krajowy dealer złota inwestycyjnego, Mennica Skarbowa, w pierwszych sześciu miesiącach 2021 roku sprzedał już 1,76 tony kruszcu, co stanowi aż 83% sprzedaży zrealizowanej w całym ubiegłym roku. Zainteresowanie tym cennym metalem jest ogromne, ale… czy wiemy jak kupować złoto? Na pewno trzeba zwrócić uwagę na 3 najważniejsze rzeczy – analizuje Jarosław Żołędowski, Prezes Mennicy Skarbowej.

Mała gramatura złota to mniejszy wydatek i łatwiejsza dalsza sprzedaż
Myśląc o kupnie złota inwestycyjnego warto zainteresować się małymi gramaturami. Łatwiej nam będzie w ten sposób zgromadzić kapitał inwestycyjny – 1-gramową sztabkę można już kupić za około 280 złotych. Choć cena za gram złota w mniejszych produktach jest proporcjonalnie nieco wyższa, niż w największych sztabkach, dobrze jest zdecydować się na kupno większej ilości mniejszych sztabek, zamiast jednej większej. W ten sposób łatwiej nam będzie zarządzać naszą inwestycją – sprzedać jej całość lub część w dogodnym dla nas momencie. Dobrym rozwiązaniem jest też kupno tzw. combibara czy smartpacka – wyglądających jak tabliczka czekolady, 10-, 50- bądź 100-gramowych sztabek złota, które pozwalają na „odrywanie” mniejszych kawałków i ich sprzedaż bądź podarowanie bliskiej osobie. Można także zdecydować się na złote monety, które nabywane nawet w większej ilości zwiększają płynność inwestycji. Takie złoto po prostu łatwo potem sprzedać, bo kupujący nie musi wydawać od razu kilkudziesięciu czy kilkunastu tysięcy złotych, a liczba miejsc, gdzie można dokonać transakcji będzie na pewno większa.

Miejsce zakupu złota – wybierz doświadczonego partnera
Kolejna rzecz to miejsce zakupu. Możemy zdecydować się na sklep stacjonarny, gdzie będziemy mieli możliwość obejrzenia sztabki, sprawdzenia jej autentyczności i porozmawiania z doradcą. Możemy także wybrać sklep online – oczywiście taki posiadający wszelkie informatyczne zabezpieczenia i „kłódkę” w adresie gwarantującą bezpieczeństwo transakcji. W tym przypadku należy jednak być szczególnie ostrożnym i wybrać sprawdzonego sprzedawcę cieszącego się dobrymi opiniami, oferującego wyroby z renomowanych mennic, najlepiej zrzeszonych w London Bullion Market Association, oraz możliwość ubezpieczenia drogocennej przesyłki. Przed dokonaniem e-zakupu w danym sklepie warto również zwrócić uwagę dostępność oferowanych tam produktów.

– Problemy z dostawami złota spowodowane kolejnymi lockdownami, a także wzmożone zainteresowanie metalem sprawiły, że w pewnym momencie popyt przewyższał podaż, a na rynku zaczęło brakować złota. Inwestorzy często decydowali się na zakup kruszcu z odroczonym terminem dostawy, byle tylko dokonać zakupu. A teraz niektórzy zewnętrzni analitycy mówią, że za kilkanaście miesięcy cena złota może wzrosnąć z obecnej 1800 USD do 3000 USD za uncję ,czyli o 60%. – mówi Jarosław Żołędowski z Mennicy Skarbowej. – Warto jednak pamiętać, że kupno złota inwestycyjnego to niemały wydatek, a płatność zwykle trzeba uiścić z góry. Lepiej więc zdecydować się na coś, co dostaniemy do ręki po kilku dniach, a nie tygodniach. Termin dostępności przekraczający 15 dni, oznacza, że sprzedawca nie ma danego produktu na stanie i dopiero po naszej płatności zamówi towar. Będziemy jak inwestor, który zamiast kupować gotowe mieszkanie kupuje dziurę w ziemi na placu dopiero co ogrodzonym przez dewelopera – dodaje Jarosław Żołędowski.

Skrytka czy dom – gdzie przechowywać złoto
Ostatnią rzeczą, nad jaką warto się zastanowić przed zakupem złota inwestycyjnego jest miejsce gdzie będziemy je przechowywać. Według danych Policji w samym 2020 roku liczba włamań do polskich domów przekroczyła 72 tysiące. To znacznie mniej niż jeszcze 10 lat temu, jednak i tak dostatecznie dużo by dwa razy zastanowić się nad trzymaniem kosztowności w skarpecie. Aby zabezpieczyć posiadane złoto inwestycyjne lub inne wartościowe przedmioty – biżuterię, cenne dokumenty czy pamiątki rodzinne – warto skorzystać ze skrytek depozytowych. Oferują je banki i prywatne instytucje. Jednym z najlepiej strzeżonych prywatnych skarbców w Polsce, oferującym skrytki depozytowe na wynajem, jest Bezpieczny Skarbiec znajdujący w dawnej warszawskiej siedzibie Banku Rolnego.

Źródło :Mennica Skarbowa. 

Nowy rok przywitał nas serią podwyżek na rynku nieruchomości

Mariusz_Łubiński-Admus

Początek 2022 roku przywitał nas wyższymi kosztami utrzymania mieszkań. Wszyscy widzimy co się dzieje na rynku, ceny energii elektrycznej i gazu rosną, dodatkowo inflacja i coraz wyższe ceny na sklepowych półkach. Wszystkie te czynniki wpływają na wzrost kosztów utrzymania mieszkań. Zabiegi rządu w postaci tarczy antyinflacyjnej a dodatkowo Polski Ład nie ograniczą rosnących cen.

Pierwszy punkt na liście podwyżek to energia elektryczna. Niektóre wspólnoty muszą liczyć się z podwyżkami o nawet 100%. Wiele wspólnot kontraktowało ceny energii elektrycznej na wolnym rynku, mieliśmy do tej pory bardzo korzystne ceny. Oscylowały one w okolicach 300 zł za MWh. Od nowego roku jest to już ponad 600 zł. Wszystkie sprzęty, oświetlenie czy windy w częściach wspólnych będą generowały wyższe koszty. Podobnie kształtują się ceny gazu. W porównaniu do cen z zeszłego roku jest to mniej więcej trzykrotny wzrost. Właściciele mieszkań ten wzrost odczują przy pierwszym rozliczeniu zużycia, a kolejne na koniec czerwca. Analogiczne wygląda kwestia dodatkowych prac i usług, jakie firmy zewnętrzne świadczą na rzecz wspólnot. Firmy sprzątające i konserwując budynki już w tej chwili zgłaszają się z propozycjami podwyżek. Jest to skala od 5 do 15%. Ze swojej strony staramy się optymalizować te koszty. Staramy się ograniczać zakres prac, negocjujemy z firmami, proponując, by część podwyżek wzięły na siebie. Przypomnę jednak, że mieliśmy podobną sytuację i w wielu przypadkach nie uda się powtórzyć tego zabiegu. Jeśli zbierzemy wszystkie te elementy, podwyżka będzie znaczna. Oczywiście zależy to od regionu, wielkości miasta czy wspólnoty. Jednak nasze portfele powinniśmy przygotować na podwyżki rzędu 10%. W zależności od wspólnoty stawki mogą się wahać zarówno w jedną jak i w druga stronę. Jeśli chodzi o wspólnoty z którymi współpracujemy, dla część mamy jeszcze zakontraktowane ceny sprzed 2 lat, do końca 2022 roku. W tych przypadkach wspólnoty wzrost cen odczują dopiero w 2023 roku.

Ważnym punktem, jeśli chodzi o wydatki jest fundusz remontowy. Tu też musimy liczyć się z podwyżkami i to z dwóch przyczyn. Po pierwsze presja płacowa i wyższe koszty robocizny tej chwili mamy wiele rozpoczętych prac i projektów, a niestety brakuje pracowników, stąd konieczność wyższych ofert. Drugim aspektem są rosnące ceny materiałów budowlanych, które jak wszyscy wiemy są coraz droższe. Mamy pozycje, które zdrożały 2-3krotnie, ale też są takie, gdzie podwyżki sięgają 5-10%, w zależności od materiałów. Podsumowując, zapłacimy więcej w każdym aspekcie. My jako firma zarządzająca nieruchomościami część kontraktów, które zamierzamy realizować w przyszłym roku,

staraliśmy się zawierać jeszcze w tym, aby wykonawca mógł kupić materiały w niższych cenach, zanim hurtownie zaktualizują cenniki. Takie sytuacje, pokazują, czy zarządca odpowiedzialnie podchodzi do swojej pracy, czy potrafi przewidywać rozwój wypadków. Każdy rozsądny zarządca tworząc budżet dla wspólnoty mieszkaniowej przewiduje pewien margines błędu. My do tej pory zakładaliśmy możliwość zwiększenia wydatków o 10%, w tej chwili będziemy w uchwałach wpisywać większy bufor, zwiększymy go do 20%.

Ostatni punkt, który składa się na wyższe wydatki związane z utrzymanie mieszkań to wywóz śmieci. Jest to temat, który wraca niemal co roku i w 2022 nie jest inaczej. W przypadku Warszawy do końca tego roku rozliczenia będą na podstawie zużycia wody. Mieliśmy do tej pory sytuacje, gdzie właściciele niektórych lokali płacili 400-500zł miesięczne. Od stycznia system został zmieniony i te lokale, które płaciły najwięcej rzeczywiście odczują ulgę. Natomiast właściciele lokali, którzy mieszkają sami mogą płacić nieco więcej.

Na koszty utrzymania mieszkań niewątpliwy wpływ ma tez inflacja. Propozycje rządu w postaci tarczy antyinflacyjnej skierowane są w największym stopniu do osób najbiedniejszych, które wszelkie zmiany i podwyżki odczuwają najmocniej. Tarcza nie sprawi, że te osoby odczują, podwyżki w mniejszym stopniu. Dodatkowo Polski Ład i związane z nim zmiany podatkowe są jednym z argumentów, które przedstawiają firmy zgłaszające się do nas z propozycją podwyżek. Reasumując, zarówno Polski Ład i jak i tarcza antyinflacyjna, która zakładała ograniczenie podwyżek, zadziałają dokładnie odwrotnie i sprawią, że od stycznia w kieszeniach Polaków będzie zostawało coraz mniej pieniędzy.

Komentarz przygotował Mariusz Łubiński, prezes firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Real Management S.A. z nową inwestycją komercyjną – powstanie projekt willowy

Marcin Malka_Real Management
Real Management S.A. planuje nową inwestycję komercyjną na terenie Warszawy.

Spółka planuje wybudować osiedle 300 domów jednorodzinnych, które powstanie na 36,5-hektarowej działce położonej przy ul. Korbońskiego na warszawskim Natolinie. W pierwszym etapie, którego realizacja rozpocznie się w 2022 r., Real Management S.A. wybuduje 84 domy. Teren pod inwestycję spółka kupiła w II kwartale 2021 r.
Klienci do wyboru będą mieli dwa typy domów o powierzchni użytkowej 190 m kw. oraz 230 m kw. Każdy z nich będzie posadowiony na dużej działce o powierzchni od 750 do 1000 m kw. Osiedle zaprojektowała renomowana pracowania architektoniczna APA Wojciechowski.

– To projekt znaczenie wyróżniający się na tle budownictwa jednorodzinnego ostatnich lat. Osiedle powstanie w otoczeniu pięknych terenów zielonych – Lasu Kabackiego i Parku Natolińskiego, bogatych w starodrzew i o ciekawym ukształtowaniu terenu. Chcieliśmy, by przyszli mieszkańcy naszych willi, czuli tę bliskość natury na każdym kroku, dlatego każdy dom będzie miał duży ogród, a 70% powierzchni biologicznie czynnej zagwarantuje mieszkańcom osiedla przyjazną i zieloną przestrzeń. Wszystko to w miejscu świetnie skomunikowanym z centrum miasta, blisko stacji metra i pozostałych środków transportu miejskiego – mówi Marcin Malka, Prezes Zarządu Real Management S.A.

Cushman & Wakefield: Klienci centrów handlowych cenią sobie odpowiedni poziom bezpieczeństwa sanitarnego w obiektach

s-640-x

Czy wszyscy zdołaliśmy się już przyzwyczaić do reżimu sanitarnego, który wprowadziła w nasze życie pandemia Covid-19? Z raportu międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield wynika, że bezpieczeństwo sanitarne to nadal kluczowy aspekt dla komfortu klientów w przestrzeniach handlowych.

Wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield pokazują, że do najważniejszych dla konsumentów elementów w zakresie bezpieczeństwa sanitarnego należą: częste czyszczenie powierzchni wspólnych (55% odpowiedzi), dostępność płynu do dezynfekcji rąk przy wejściu do każdego sklepu i na terenie powierzchni wspólnych (52% odpowiedzi) oraz możliwość otrzymania maseczki, kiedy jej zapomnimy (51% odpowiedzi). Bardzo ważne dla konsumentów jest również prawidłowe noszenie maseczek przez innych klientów, a także pracowników sklepów i ochronę (odpowiednio 48% i 43% odpowiedzi). Jedynie 13% ankietowanych, niezależnie od liczby środków bezpieczeństwa sanitarnego wdrożonych przez centra handlowe, nie czuje się w nich bezpiecznie.

 

Badanie konsumenckie zostało przeprowadzone na zlecenie Cushman & Wakefield przez Inquiry na reprezentatywnej próbie (N=1003) metodą CAWI (Computer-Assisted Web Interview) w czerwcu 2021 r.

Źródło: Cushman & Wakefield.