Ponad 32 000 m2 powierzchni dla GTV w nieruchomości komercyjnej MLP Pruszków II

DJI_0043-HDR-gtv_m

Międzynarodowy dystrybutor akcesoriów meblowych i oświetlenia LED podpisał umowę na wynajęcie powierzchni komercyjnej w centrum logistycznym MLP Pruszków II.

Obecnie spółka GTV korzysta już z 20 300 tys. m2 powierzchni. Nowa umowa dotyczy kolejnych 32 000 m2 powierzchni. Przekazanie najemcy nowego budynku planowane jest w kwietniu 2023 roku. W transakcji pośredniczyła firma doradcza AXI IMMO.
„Centrum logistyczne MLP Pruszków II ma bardzo duży potencjał do dalszej rozbudowy. Docelowo będzie to jeden z największych kompleksów w regionie, znajdujący się w pobliżu aglomeracji warszawskiej. Doskonała lokalizacja, świetny dojazd, zastosowanie nowoczesnych rozwiązań chroniących środowisko w tym m.in. montaż paneli fotowoltaicznych powoduje, że jest to jedno z najbardziej popularnych centrów w naszym portfolio. Bardzo cieszymy się z podpisania nowej umowy i rozszerzenia współpracy z dotychczasowym najemcą, a tym samym z możliwości elastycznego reagowania na jego zwiększające się potrzeby,” powiedział Tomasz Pietrzak, Leasing Director Poland w MLP Group S.A.

„Konieczność rozbudowy magazynu jest związana z rozwojem sprzedaży i zapewnieniem sprawnego serwisu dla Naszych partnerów biznesowych. Zależało nam przy tym na lokalizacji po zachodniej stronie Warszawy, gdyż tutaj znajduje się nasze biuro oraz pozostałe magazyny. W regionie działamy z sukcesami od 25 lat,” wyjaśnia Arkadiusz Marcyjanik, Dyrektor Logistyki GTV Poland S.A.

„Gratulujemy Klientowi konsekwencji i realizacji długofalowych planów związanych z rozwojem operacyjnym w ramach centrum dystrybucyjnego MLP Pruszków II. To strategiczna decyzja uwzględniająca spełnienie wszystkich najważniejszych potrzeb firmy GTV. Zaufany deweloper, dobrze znana lokalizacja, bliskość siedziby głównej oraz dostęp tej samej kadry specjalistów pozwoliły na pomyślne zakończenie negocjacji. Transakcja potwierdza także, jak istotna jest sumienna praca oraz utrzymywanie dobrych relacji z klientem i deweloperem przez wiele lat,” dodaje Karol Osiecki, Associate Director Industrial & Development w AXI IMMO.

Operator logistyczny ID Logistics nagrodzony za dynamiczny rozwój usług magazynowych na rynku nieruchomości komercyjnych

ID Logistics_logo
Operator logistyczny ID Logistics nagrodzony za dynamiczny rozwój usług magazynowych na rynku nieruchomości komercyjnych.

ID Logistics dołączył do grona liderów i najlepszych firm nagrodzonych w 27. Rankingu Firm TSL, opublikowanym przez „Dziennik Gazetę Prawną”. Firma została również laureatem Diamentów Forbesa 2022 woj. śląskiego.
Operator został laureatem II miejsca w kategorii „Przychody z deklarowanej głównej działalności – usługi magazynowe” i otrzymał wyróżnienie w kategorii „Dynamika przychodów z działalności TSL 2021”.
Nagrody w imieniu ID Logistics odebrała Sylwia Dunn, business development director, podczas uroczystej gali 23 czerwca w Warszawie.

WGN: Ceny na lokale mieszkalne wciąż w górę, ale już nie tak szybko

Marlena Joks na komercja24

Jak prezentuje się sytuacja na rynku mieszkaniowym?

W żadnym innym dużym mieście średnie ceny transakcyjne mieszkań nie poszybowały tak wysoko, jak w stolicy Dolnego Śląska. Jak obecnie prezentują się stawki za metr kwadratowy mieszkania na sprzedaż? Czy o kredyt mieszkaniowy rzeczywiście jest trudniej?

Czytaj więcej: TUTAJ.

Warszawski koncept mieszkaniowy Viva Garden rozrasta się

NovaVivaGarden_6 kopia1

Rozwija się koncept mieszkaniowy Viva Garden w Warszawie. Inwestycja realizowana jest przez dewelopera Victoria Dom w dzielnicy Białołęka.

Najnowsza część tej inwestycji to Nova Viva Garden. Deweloper przygotował ułatwienie dla klientów – przy podpisaniu umowy wystarczy wpłacić 20% wartości wybranego lokalu mieszkalnego. Victoria Dom gwarantuje także, że nie zmieni ceny zapisanej w umowie. Dotyczy to wszystkich jej inwestycji.
W ofercie Nova Viva Garden dostępnych jest 96 mieszkań w 4-kondygnacyjnym budynku. Ceny zaczynają się od 9300 m2.

Rozumiemy sytuację naszych klientów i reagujemy na trudności z osiągnięciem zdolności kredytowej, drożejące koszty życia i wysoką inflację. Ta sytuacja dotyka zresztą także nas, choćby poprzez rosnące koszty budowy. Biorąc to wszystko pod uwagę zaproponowaliśmy dla klientów wyjątkową ofertę. Proponujemy przy podpisaniu umowy wpłatę tylko 20% ceny, na pozostałe 80 % czekamy aż do zakończenia budowy – wyjaśnia Ewa Rathe-Głowacka, dyrektor marketingu Victorii Dom.

Biurowa nieruchomość komercyjna Wadowicka 3 w Krakowie z nowym najemcą

3254b9285eefdc703556c19adf92f5ce
Biurowa nieruchomość komercyjna Wadowicka 3 w Krakowie z nowym najemcą.

Do grona najemców biurowego kompleksu Wadowicka 3 w Krakowie dołączy towarzystwo funduszy inwestycyjnych. TFI zajmie 880 mkw. na 5. piętrze budynku.
Właścicielem obiektu są Partners Group i Reino Partners. Eksperci JLL wspierali najemcę w procesie negocjacji umów najmu oraz przygotowania ich nowej siedziby.

„Chcemy zapewnić naszym pracownikom wysoki standard pod względem komfortu i jakości przestrzeni biurowej, a Wadowicka 3 zapewni nam to między innymi dzięki zrównoważonym i ekologicznym rozwiązaniom. Istotne znaczenie ma również lokalizacja w sercu Krakowa, co sprawia, że budynek jest doskonale skomunikowany z każdą częścią miasta i oferuje łatwy dostęp do szeregu udogodnień. To dogodne położenie dodatkowo zwiększa atrakcyjność nowego biura także w oczach naszych klientów” – mówi Michał Miśkowiec, prezes zarządu FORUM Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych.

Grupa Inter Cars SA wynajmuje ponad 20 000 m kw. w nieruchomości inwestycyjnej Panattoni Park Sosnowiec I

8705798229d051cdb7b3de21e340793b

Grupa Inter Cars SA wynajmuje ponad 20 000 m kw. w nieruchomości inwestycyjnej Panattoni Park Sosnowiec I.

Firma ILS Sp. z o.o. – operator logistyczny Grupy Inter Cars SA – dwukrotnie wybrał Panattoni Park Sosnowiec I w ostatnich trzech miesiącach. Przedsiębiorstwo wynajęło ponad 22 000 m kw., a współpraca z deweloperem jest istotnym wsparciem błyskawicznego rozwoju grupy.  Nowa inwestycja  komercyjna stanie się obiektem buforowym dla istniejącego w regionie magazynu głównego ILS Sp. z o.o . W tej lokalizacji Panattoni dostarczyło ponad 360 000 m kw. nowoczesnej powierzchni magazynowo – logistycznej oraz dwa projekty w formule BTS, o łącznej powierzchni ponad 130 000 m kw.

Deweloper PROPCO zrealizuje nową nieruchomość komercyjną – BTS dla DPD Polska

Wizualizacja Boleslawiec

Deweloper PROPCO zrealizuje nową nieruchomość komercyjną – BTS dla DPD Polska w Bolesławcu.

PROPCO, deweloper skoncentrowany na małych obiektach magazynowych, sfinalizował transakcję dotyczącą realizacji nieruchomości dla DPD Polska Sp. z o.o. Nieruchomość komercyjna typu BTS (Build-To-Suit) powstanie w Bolesławcu. W ramach inwestycji powstanie łącznie 2.500 mkw. nowoczesnej powierzchni typu cross-dock. Budowa obiektu już się rozpoczęła, natomiast przekazanie powierzchni do użytkowania najemcy przewidziano w na przełomie 2022/2023 roku.

„Finalizujemy prace przygotowawczo-proceduralne związane z realizacją obiektu typu BTS w Bolesławcu i już niedługo będziemy mogli rozpocząć budowę dla DPD Polska. W całej Polsce widzimy duże zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe ostatniej mili. Klienci coraz chętniej robiący zakupy online oczekują zarówno od sklepów internetowych, jak i operatorów logistycznych sprawnego łańcucha dostawy, umożliwiającego otrzymanie przesyłki tego samego lub następnego dnia od zamówienia. Naszym celem jest wypełnienie luki na rynku i realizacja obiektów umożliwiających skrócenie łańcucha dostaw w regionie, takich jak ten w Bolesławcu dla DPD” – powiedział Piotr Klank, Managing Partner PROPCO.

Spadki sprzedaży mieszkań w czerwcu wyhamowały

Bez tytułu
Z wstępnych, szacunkowych danych portalu mieszkaniowego tabelaofert.pl za II kwartał tego roku wynika, że sprzedaż nowych mieszkań po gwałtownych majowych spadkach w czerwcu zanotowała dalsze spadki, ale ich dynamika znacznie wyhamowała.

W czerwcu 2022 roku na 6 największych rynkach w Polsce: Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Łódź oraz Trójmiasto, sprzedano łącznie 2 485 mieszkań, co stanowi spadek o 56,6% w stosunku do analogicznego miesiąca ubiegłego roku. Trzeba jednak pamiętać, że rok temu rynek był w fazie hossy, a deweloperzy notowali zbliżone do rekordów poziomy sprzedaży. Natomiast, jeśli porównamy czerwiec do maja tego roku, to spadek wyniósł już tylko 13,5%. Największe spadki rok do roku zanotowały Warszawa i Łódź, najmniejsze zaś Kraków i Wrocław. Jeśli chodzi o dane miesiąc do miesiąca to największe spadki były w Łodzi, a najmniejsze w stolicy i we Wrocławiu.

Biorąc pod uwagę cały kwartał, to po raz pierwszy od wybuchu pandemii sprzedaż mieszkań na 6 największych rynkach w Polsce spadła poniżej 10 tys. lokali i wyniosła 8 876 mieszkań. W ciągu ostatnich 5 lat taka sytuacja miała miejsce tylko raz, w II kwartale 2020 roku w czasie lockdownu, kiedy sprzedano znacznie mniej, bo ok 7,7 tys. lokali. Spadek sprzedaży w II kwartale wyniósł prawie 50% w stosunku do analogicznego kwartału ubiegłego roku oraz 18,2% w stosunku do pierwszego kwartału bieżącego roku.

Rynek mieszkaniowy przypomina dziś boksera, który przyjął na siebie kilka potężnych ciosów, najcięższy od rynku kredytów hipotecznych. Jest nieco oszołomiony, ale nie został znokautowany i nadal trzyma się na nogach. Spodziewamy się bardzo trudnych wakacji, ale jak przyjrzeć się dokładnie danym sprzedażowym to widać zróżnicowany obraz rynku, np. dobrze sprzedają się mieszkania gotowe lub prawie gotowe, niezależnie od powierzchni i układu funkcjonalnego. Generalnie panuje zasada – im bliżej do odbioru mieszkania tym lepsza sprzedaż – zauważa Robert Chojnacki, założyciel serwisu tabelaofert.pl.

Portal mieszkaniowy tabelaofert.pl opublikował także dane dotyczące cen sprzedanych mieszkań. Wynika z nich, że wraz ze spadkiem sprzedaży wyhamował też wzrost cen.

Ceny mieszkań sprzedanych publikowane dla okresów miesięcznych należy traktować, jako wartości orientacyjne, pokazujące ogólny trend na rynku. Przy obecnych poziomach sprzedaży zmiany zależą głównie od tego, co się sprzedało. Nie uwzględniają również rabatów, których obecnie zaczęli udzielać deweloperzy. Z naszych danych wynika jeszcze jedno, nastąpił gwałtowny spadek napływu na rynek nowych inwestycji. Deweloperzy wprowadzili na rynek mniej projektów niż ich sprzedali. Jeśli taka sytuacja będzie mieć dalej miejsce to za kilkanaście miesięcy praktycznie nie będzie mieszkań gotowych w ofercie – zaznacza Robert Chojnacki.

Obecnie mamy rynek kupujących, którzy bardzo rozważnie i świadomie analizują przedstawiane im przez rynek oferty. Coraz częściej o wyborze klienta decyduje cena całkowita mieszkania, nawet, jeśli proponowany jest atrakcyjny rabat przez dewelopera. Kupujący dokładnie sprawdza, jaka jest ostateczna cena po rabacie i jeśli znajdzie atrakcyjniejsze mieszkanie u konkurencji to poziom rabatu nie ma znaczenia. Im mniejsze lokale o danej liczbie pokoi tym lepiej się sprzedają – podkreśla Katarzyna Tworska, dyrektor zarządzająca redNet 24, firmy specjalizującej się w sprzedaży mieszkań deweloperskich.

 

Źródło: REDNET 24, tabelaofert.pl.

Proekologiczne działania CEVA Logistics wyróżnione tytułem Top Green Supply Chain Partner 2021

Green Supply Chain Partner_CEVA Logistics
Proekologiczne działania CEVA Logistics zostały wyróżnione tytułem Top Green Supply Chain Partner 2021.

CEVA Logistics po raz kolejny otrzymała tytuł G75 Green Supply Chain Partner. Globalną wizją CEVA jest prowadzenie działalności w sposób etyczny i zrównoważony, od magazynowania przez usługi transportowe po zamówienia, z poszanowaniem integralności ludzi i planety.
CEVA została wyróżniona za rozszerzanie współpracy z partnerami transportowymi w zakresie działań proekologicznych, realizację programów sadzenia drzew i sprzątania parków oraz wykorzystanie elektrycznych lub zasilanych LNG urządzeń do przeładunku, pojazdów i ciągników. CEVA została doceniona także za programy recyklingowe oraz kontynuację realizacji projektów związanych z wykorzystaniem energii słonecznej i oświetlenia LED.

Obligacje skarbowe odzyskują swój dawny blask

Kumorek Fedor
W minionym tygodniu odbyło się kolejne webinarium Klubu Inwestorek Indywidualnych, tym razem poświęcone perspektywom obligacji skarbowych. Obligacje skarbowe od ponad roku są pod presją wywołaną przez inflację, cykl podwyżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej a także wojnę na Ukrainie, dlatego na webinarze nasz ekspert opowiada o perspektywach dla poszczególnych rodzajów obligacji skarbowych.

Fundusze papierów dłużnych, w tym obligacji skarbowych, przez kilka poprzednich lat cieszyły się bardzo dużą popularnością posiadaczy oszczędności i przynosiły im satysfakcjonujące zyski. Jednak od czasu zmiany nastawienia Rady Polityki Pieniężnej i rozpoczęciu w październiku ubiegłego roku cyklu podwyżek stóp procentowych, ich wyniki zaczęły się pogarszać, a w ślad za tym ich klienci wycofywali ulokowane w nich pieniądze. Jednak na rynkach finansowych i w gospodarce sytuacja jest zmienna i prawdopodobnie jesteśmy blisko kolejnego przesilenia. Zaostrzanie polityki pieniężnej w nieodległej perspektywie się zakończy, co będzie sprzyjać papierom o stałej stopie, a już teraz, w związku z wysoką inflacją, zdecydowanie poprawiła się oferta obligacji indeksowanych wskaźnikiem wzrostu cen. Co prawda nie chronią one w pełni oszczędności przed utratą ich realnej wartości, ale w sporej części rekompensują inflacyjną erozję, przy jednocześnie niewielkim poziomie ryzyka. Mariusz Dębski, dyrektor do spraw komunikacji inwestycyjnej Skarbiec TFI, w ramach którego funkcjonuje jeden z najdłużej działających funduszy dłużnych Skarbiec Konserwatywny radził, jak korzystać z tego typu rozwiązań.

Sugeruje, że obecnie bardziej korzystne jest lokowanie pieniędzy w skarbowe obligacje o zmiennym oprocentowaniu, ponieważ inflacja nie osiągnęła jeszcze szczytu. Są to papiery w przypadku których odsetki wyliczane są w oparciu o stawki WIBOR 6M, których wartość dalej rośnie, prawdopodobnie do czasu osiągnięcia szczytu inflacji. Z drugiej strony wiele sygnałów napływających z polskiej gospodarki, świadczy jednak o tym, że dynamika wzrostu gospodarczego zaczyna słabnąć, a więc możemy założyć, iż polityka pieniężna będzie łagodniejsza. To zaś przemawia za zainteresowaniem się obligacjami o stałym oprocentowaniu w kolejnym roku. W tym zakresie najlepsze perspektywy dają fundusze inwestycyjne, bowiem mają większe możliwości operowania na rynku, niż osoby indywidualne. Mariusz Dębski zwracał też uwagę na zmieniające się relacje między rynkiem obligacji skarbowych a rynkiem nieruchomości, a konkretnie rentownością najmu. Te wielkości są często porównywane przez osoby zastanawiające się nad ulokowaniem oszczędności. Przez kilka ostatnich lat rentowność najmu była na relatywnie bardzo atrakcyjnym poziomie. Jednak obecnie sytuacja ulega zmianie na korzyść obligacji. Te, które są indeksowane stawką WIBOR przynoszą odsetki rzędu 7-8 proc., a oferowane przez rząd oprocentowanie obligacji na poziomie 5,25 proc., a nawet nieco wyższym w przypadku papierów dwuletnich, stanowi już poważną konkurencję dla najmu.
Opracowanie: Klub Inwestorek Indywidualnych.

Warszawska nieruchomość komercyjna zaprasza na „Lato z kulturą”

Lato z kulturą_Westfield_Arkadia_1080x1350

Warszawska nieruchomość komercyjna, Centrum handlowe Westfield Arkadia, zaprasza na moc letnich wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych.

Wydarzenia rozpoczęły się w dniu 23 czerwca i potrwają do 18 sierpnia 2022 roku. Co czwartek odbędzie się seans w ramach popularnego wśród widzów kina na leżakach. Dodatkowo każdego dnia na terenie centrum można zwiedzać galerię sztuki Ado-art, która prezentuje prace najwybitniejszych polskich i zagranicznych współczesnych artystów. Galeria jest nowym najemcą Westfield Arkadia.

– Chcemy, aby nasi klienci mogli znaleźć u nas rozrywkę i wydarzenia kulturalne na wysokim poziomie. W tym roku będzie można spotkać u nas profesjonalnych muzyków, którzy wykonają lubiane piosenki z najpopularniejszych polskich filmów i seriali oraz klasyki muzyki popularnej i jazzowej. Kino na leżakach to radość z oglądania filmów pod chmurką. Zapraszamy na starannie dobrany repertuar – wiele filmów, które wyświetlimy, zdobyło Oscary. Na wielbicieli polskiej i zagranicznej sztuki współczesnej czeka z kolei galeria Ado-art, czyli nowy najemca naszego centrum – mówi Piotr Brzozowicz, dyrektor centrum handlowego Westfield Arkadia.

Repertuar kinowy:
• 23 czerwca – „Na rauszu” reż. Thomas Vinterberg
• 30 czerwca – „Parasite” reż. Joon-ho Bong
• 7 lipca – „Żelazna dama”, reż. Phyllida Lloyd
• 14 lipca – „Poufne lekcje perskiego” reż. Vadim Perelman
• 21 lipca – „Kobiety z 6. piętra” reż. Philippe Le Guay
• 28 lipca – „Pomiędzy słowami” reż. Urszula Antoniak
• 4 sierpnia – „Na noże” reż. Rian Johnson
• 11 sierpnia – „Dżentelmeni” reż. Guy Ritchie
• 18 sierpnia – „Notting Hill” reż. Roger Michell

Design nieruchomości: jak urządzić salon na lato?

IDYLLA_GalaCollezione

Domowy salon w letniej odsłonie to miejsce pełne życia i ciepła. Najprostszym sposobem na wprowadzenie odpowiedniej dla tej pory roku aranżacji, będzie zainwestowanie w tekstylia i dekoracje. Dla tych, którzy pragną mieć wakacyjny klimat w domu przez cały rok i lubią mieć wszystko dopięte jest na ostatni guzik, proponujemy zmiany także w umeblowaniu. Nowa sofa w otoczeniu aranżacji w stylu boho, nadmorskim czy klasyce opartej o jasne barwy, sprawi, że wakacyjny klimat będziemy mieć w domu na wyciągnięcie ręki – mówią specjaliści z Gala Collezione.

Spis treści:
Morskie opowieści
Jasna sofa – genialna baza do wnętrza
Popołudniowy relaks w fotelu

Lato rządzi się swoimi prawami. By w pełni poczuć jego magię, warto nieco przeorganizować swoją domową przestrzeń. Pozbyć się zbędnych elementów, a z pomocą kilku prostych patentów, poczuć się we własnym salonie jak we włoskim czy hiszpańskim kurorcie. Niezwykle popularny styl boho, oprócz wyrazistych kolorów i charakterystycznych wzorów, zakłada we wnętrzu obfitość ozdób, bibelotów i drobiazgów, które podkreślą artystyczny i swobodny charakter naszego domu. Znakiem rozpoznawczym boho będą oczywiście tekstylia – wzorzyste pledy i poduszki na sofie Idylla od Gala Collezione, wytwornie wykończone dywany i chodniki, ekstrawaganckie kilimy i wyszywane narzuty, połączone z etnicznymi wzorami, pozwolą się poczuć jak w Marakeszu! Marokańskie arabeski i egzotyczne rzeźby, zestaw się z ludowymi haftami i rustykalnymi zdobieniami, dzięki czemu uzyskasz bardzo modną i stylową aranżację. Poza przyjemną w dotyku i mięciutką sofą Gala Collezione, równie ważne będą materiały dekoracyjne. Tu doskonale odnajdą się także zdobycze z dalekich wypraw Postawmy na misternie zdobione przedmioty ceramiczne, ręcznie robione donice, wazony czy figurki.

Morskie opowieści

Jak wykorzystać nawiązania do klimatu Hamptons w salonie? Zainwestuj w granatową, błękitną lub niebieską sofę. Gala Collezione, specjalizująca się w produkcji narożników, mebli modułowych, sof i foteli, oferuje każdy kolor tapicerowania we wszystkich swoich meblach. Granatową sofę zaaranżujesz w dwojaki sposób. Zakładając, że to właśnie obicie będzie elementem wystroju o najintensywniejszej barwie, czynisz kącik wypoczynkowy głównym bohaterem wystroju. Dobierz wówczas neutralne tło i dodatki. Jeśli nie boisz się kolorów, możesz postawić na niebieski total look i zestawić ze sobą różne odcienie błękitu. Do granatowej kanapy będą pasować nie tylko biele i szarości. Barwa tapicerki pięknie skomponuje się również z żółtym, pomarańczowym i koralowym, a bardzo elegancki duet stworzy z kolorem różowym.

Jasna sofa – genialna baza do wnętrza

Nic tak dobrze nie rozjaśnia i nie odświeża pomieszczenia jak jasna sofa. Umiejscowiona w centralnej części pomieszczenia, przykuje uwagę oraz odświeży pozostałe meble i dekoracje znajdujące się w pokoju. W lecie warto postawić na modele Karato, Loggia czy Look w jasnej tapicerce. Przy wyborze konkretnego odcienia należy wziąć pod uwagę możliwość zastosowania tkaniny plamoopornej czy łatwoczyszczącej. Sprawi, że truskawkowe smoothie wylane na sofę przez gości, będzie bardzo łatwe do usunięcia.

Popołudniowy relaks w fotelu

Skupiając się na pozostałym wyposażeniu nie zapomnijmy o fotelu. Możemy zaaranżować go obok sofy na dwa sposoby – np. w odważnej, pomarańczowej lub żółtej kolorystyce, albo na zasadzie kontrastu, gdzie fotel jest w kolorze jasnym, ciemnym szarym lub wręcz czarnym lub granatowym, będzie kontrastował np. z pomarańczową sofą Nicea. Do obu stylów pasować będą najnowsze fotele Gala Collezione – jak chociażby model Brisbane, który za pomocą czterech przycisków na boku mebla, ustawisz elektrycznie do pozycji relaks, w której odpoczniesz od upałów w pozycji półleżącej.

Źródło: Gala Collezione.

Działalność rozpoczyna nowy apartamentowy hotel w Gdańsku

Q82A6398
Zrewitalizowana inwestycja w Trójmieście, która powstała na obszarze 6 hektarów w historycznej części Gdańska Wrzeszcza, rozpoczyna działalność.
Inwestorem jest Przedsiębiorstwo Budowlane Górski. Firma postanowiła zmienić przemysłowy charakter tego miejsca w nowoczesny miastotwórczy projekt, otwarty na nowe potrzeby i zrównoważony ekologicznie. To trzecia tego typu inwestycja rewitalizacyjna PB Górski po luksusowym Hotelu Quadrille w Gdyni oraz Leśnym Dworze w Sulęczynie na Kaszubach.

Już na początku lipca 2022 roku swoją działalność rozpocznie Browar Hevelius Apartments. Nowoczesne i komfortowe wnętrza powstały na terenie czterech zabytkowych budynków wraz z piwnicami: Willa Dyrektora, Suszarnia, Maszynownia i Warzelnia. Browar Hevelius Apartments to prestiżowe przedsięwzięcie realizowane na terenie dawnego browaru, przy ul. Kilińskiego w Gdańsku.

Podatek od deszczu dla nowych nieruchomości inwestycyjnych?

DeathtoStock_Wired3
Opłata za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej, potocznie zwana podatkiem od deszczu, obowiązuje już cztery lata. Nie każdy właściciel nieruchomości wie, że musi ją płacić. Wobec prawdopodobnego rozszerzenia w przyszłości grupy osób i firm objętych daniną, warto uwzględnić ten koszt przy nowych inwestycjach lub rozważyć modernizację już istniejących nieruchomości. Tym bardziej, że zgodnie z ordynacją podatkową w 2023 r. zobowiązania będą ściągane za 5 poprzednich lat wraz z odsetkami. A to może wiązać się z czynnościami sprawdzającymi ze strony odpowiednich organów.

Spis treści:
Powszechna nieznajomość i weryfikacje na horyzoncie
Kogo obejmuje podatek od deszczu
Szansa na oszczędności

Podatek od deszczu jest pobierany od właścicieli nieruchomości, których zbyt duża część jest zabetonowana i przez to nie wchłania odpowiedniej ilości wody deszczowej czy wód roztopowych. Dotyczy to zwłaszcza dużych działek komercyjnych i handlowych, pokrytych w znacznej części budynkami o dużej powierzchni oraz asfaltem lub kostką brukową. Obniża to poziom wód gruntowych i jest jedną z przyczyn coraz częściej występujących suszy. Ustawodawca uznał więc, że dzięki wprowadzeniu takiej opłaty zachęci właścicieli nieruchomości do budowania systemów retencyjnych i rezygnacji z zalewania terenu betonem.

Powszechna nieznajomość i weryfikacje na horyzoncie

Wprowadzony w 2018 r. podatek od deszczu reguluje Prawo wodne1. Wpływy z jego tytułu zasilają głównie budżet Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, które przeznacza je na walkę ze skutkami suszy. 10 proc. opłaty trafia do urzędów gmin, które są zobowiązane do jego naliczania i pobierania. Znaczna część dużych firm wciąż nie zdaje sobie sprawy z konieczności jego opłacania. Również gminy mają z nim problem.

– Bazując na informacjach z urzędów gminnych i miejskich, widzimy, że nieznajomość podatku od deszczu wynika głównie z braków kadrowych oraz niejasnych procedur, w jaki sposób podstawa opodatkowania powinna być określana. Mając świadomość, jak wygląda kondycja finansowa gmin, oraz biorąc pod uwagę fakt, iż w 2023 r. zgodnie z ordynacją podatkową zobowiązania będą ściągane za 5 poprzednich lat, możemy zakładać, że wkrótce organy podatkowe zaczną się upominać o daninę wraz z należnym oprocentowaniem. Jest to więc dobry moment, aby przedsiębiorcy zweryfikowali wysokość należnego podatku – komentuje Małgorzata Pałys, manager Działu podatków i opłat lokalnych w Ayming Polska.

Kogo obejmuje podatek od deszczu

Obecnie do zapłaty podatku zobowiązani są właściciele nieruchomości o powierzchni przekraczającej 3500 m kw.2, ale tylko w przypadku, gdy jest ona w co najmniej 70 proc. zabudowana oraz niepodłączona do kanalizacji. Roczne stawki daniny zależą od tego, czy nieruchomość posiada urządzenia do retencjonowania wody, i wynoszą maksymalnie od 10 gr do 1 zł za metr kwadratowy.

– Obecnie opłatą obciążone są głównie przedsiębiorstwa posiadające rozbudowane zakłady produkcyjne, centra logistyczne, jak również podmioty handlowe dysponujące sklepami wielkopowierzchniowymi. Osoby fizyczne będące właścicielami mniejszych działek nie są zobligowane do uiszczania opłaty od deszczu – wyjaśnia Aleksandra Kania, starszy konsultant w Dziale podatków i opłat lokalnych w Ayming Polska.

Od 2020 r. trwają prace nad nowelizacją przepisów zmieniających podatek od deszczu. Sejm miał je przegłosować w tym roku, na razie jednak rząd wycofał się z tej inicjatywy. Można jednak zakładać, że sprawa powróci, a podatek nie tylko zauważalnie wzrośnie, ale obejmie też znacznie więcej firm oraz gospodarstw domowych. Z szacunków rządu wynika, że będzie to nawet 20-krotnie większa liczba podatników niż obecnie. Planowano, aby daniną byli obciążeni wszyscy właściciele nieruchomości o powierzchni większej niż 600 m kw., na których zabudowane jest co najmniej 50 proc. powierzchni gruntu.

Szansa na oszczędności

Podatku od deszczu można uniknąć lub znacząco obniżyć jego wysokość poprzez montowanie urządzeń do retencjonowania wody, np. zbiorników na deszczówkę. Ważne jest również odpowiednie projektowanie przyszłych placów czy budynków.

– Planując nowe nieruchomości, firmy powinny zwrócić uwagę na takie rozwiązania, jak np. pokrywanie placów płytami ażurowymi, które w odróżnieniu od kostki czy asfaltu umożliwiają częściowe wnikanie wody do gruntu – radzi Aleksandra Kania z Ayming Polska.

1 1 stycznia 2018 r. na podstawie art. 269 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne.
2 Objętych jedną księgą wieczystą; wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 22 maja 2020 r. I SA/Wa 977/20).

Źródło: Ayming.

Polskie lotniska oferują nie tylko loty, ale i lokale handlowe na wynajem – oferta jest ciekawa

Łozowicka.M
Polskie lotniska oferują nie tylko loty, ale i lokale handlowe na wynajem. Oferta tego typu nieruchomości komercyjnych jest naprawdę ciekawa. Zważywszy na fakt, że przez lotniska codziennie przejawiają się tabuny pasażerów, którzy chętnie korzystają z oferty lokali handlowych na terenie terminali, wynajem takiego lokalu może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Spis treści:
Gdzie warto rozpocząć biznes?
Lokal handlowy na lotnisku?
Najistotniejsze lotniska w Polsce
Co oferują lokale handlowe na terenie lotnisk?
Lotnisko sprawdzonym miejscem dla biznesu

Gdzie warto rozpocząć biznes?

Przedsiębiorcy, którzy planują otwarcie sklepu lub lokalu usługowego, w pierwszej kolejności rozważają miejsce, w którym mieliby prowadzić biznes. Wielu z nich bierze pod uwagę galerie handlowe, pasaże, czy wolnostojące lokale. Mniejszy procent z nich rozważa możliwość otworzenia sklepu albo lokalu handlowego bądź gastronomicznego na terenie lotniska. Oczywiście należy liczyć się z tym, że wynajem powierzchni komercyjnej na terenie lotniska jest kosztownym biznesem. Niemniej przedsiębiorcy radzą sobie z tym faktem, przerzucając częściowo obciążenie finansowe na kupujących, poprzez zwiększanie cen za towary czy usługi. Dzięki temu mogą z powodzeniem prowadzić swoje biznesy wśród dużej liczby potencjalnych klientów i niewielkiej konkurencji biznesowej.

Lokal handlowy na lotnisku?

Mogłoby się wydawać, że wynajem lokalu handlowego na terenie lotniska to dość ryzykowna inwestycja. Niemniej lokale, które już funkcjonują w takich miejscach stanowią dowód na to, że kupujących nie odstraszają wyższe niż przeciętne w innych sklepach ceny za produkty. Osoby, które czekają na odprawę lub mają przerwę w podróży chętnie korzystają z kawiarni, lokali gastronomicznych oraz sklepów. Powodzeniem na lotniskach cieszą się chociażby księgarnie oraz sklepy z symbolicznymi pamiątkami.
Lokale handlowe na lotniskach do wynajęcia nie należą wprawdzie do najtańszych, jednak poprzez podwyższanie cen produktów w sklepach, najemcy są w stanie z powodzeniem utrzymywać swoje działalności biznesowe.

Najistotniejsze lotniska w Polsce

Na terenie kraju można wyróżnić najważniejsze porty lotnicze. Mowa tu o tych największych i najczęściej wybieranych przez podróżnych.
Do najważniejszych lotnisk w kraju można zaliczyć:
– Port Lotniczy Warszawa im. Fryderyka Chopina / Warszawa Okęcie (WAW),
– Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin / Modlin (WMI),
– Lotnisko Wrocław im. Mikołaja Kopernika/ Wrocław (WRO),
– Międzynarodowe lotnisko Katowice Pyrzowice / Katowice Pyrzowice (KTW),
– Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy / Gdańsk Rębiechowo (GDN),
– Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II, Kraków – Balice / Kraków Balice (KRK),
– Lotnisko im. Henryka Wieniawskiego – Poznań Ławica / Poznań Ławica (POZ),
– Port Lotniczy Łódź im. Władysława Reymonta / Łódź Lublinek (LCJ),,
– Port Lotniczy Szczecin – Goleniów im. NSZZ SOLIDARNOŚĆ / Szczecin (SZZ),
– Port Lotniczy Zielona Góra – Babimost / Zielona Góra (IEG),
– Międzynarodowy Port Lotniczy im. Ignacego Jana Paderewskiego Bydgoszcz – Szwederowo / Bydgoszcz (BZG),
– Port Lotniczy „Rzeszów – Jasionka” / Rzeszów Jasionka (RZE).

thong-vo-2482-unsplash

Co oferują lokale handlowe na terenie lotnisk?

Polskie lotniska posiadają nieco odmienną ofertę. Wiele zależy od tego, jak duże jest samo lotnisko, oraz jak wiele lokali handlowych na wynajem może zaoferować.
Dla przykładu, Port Lotniczy Warszawa im. Fryderyka Chopina posiada bardzo bogatą ofertę dla osób przybyłych na lotnisko. Pasażerowie znajdą tutaj księgarnię, sklepy odzieżowe, sklep z biżuterią, sklep z zabawkami, sklep z artykułami podróżniczymi, kiosk, kwiaciarnię itp. W sumie swoją ofertę na warszawskim lotnisku prezentuje 29 lokali handlowych. To imponująca liczba, jak na specyfikę miejsca. Jak jednak widać, kupujących nie brakuje i najemcy z powodzeniem utrzymują swoje biznesy.
Jak można przeczytać w informacjach zamieszczonych na oficjalnej stronie internetowej Portu Lotniczego Warszawa im. Fryderyka Chopina, każdego dnia przez lotniczy terminal przewija się średnio 25 tysięcy pasażerów. Warszawskie lotnisko posiada nowoczesną i przyjazną strefą komercyjną o łącznej powierzchni około 11 tysięcy metrów kwadratowych.

Port Lotniczy Szczecin – Goleniów im. NSZZ SOLIDARNOŚĆ, chociaż dużo mniejszy od warszawskiej oferty komercyjnej, także posiada sklepy i lokale gastronomiczne. W sumie jest ich łącznie 12 na terenie lotniska. Wśród usług, na jakie mogą liczyć pasażerowie, znajdują się: kącik zabaw dla dzieci, poczta, sala konferencyjna czy wypożyczalnia samochodów. Obecnie ten port lotniczy nie prowadzi żadnego przetargu na wynajem powierzchni handlowej.

Firmy, które są zainteresowane wynajęciem lokalu handlowego na terenie Portu Lotniczego „Rzeszów – Jasionka” Sp. z o.o., mogą skontaktować się z odpowiednim działem w celu nawiązania współpracy biznesowej. Port Lotniczy „Rzeszów – Jasionka” Sp. z o.o. oferuje powierzchnie magazynowe na wynajem w dwóch lokalizacjach:
– w terminalu przylotów → (zabudowa kontenerowa), gdzie oferowana powierzchnia użytkowa wynosi 644 metrów kwadratowych. Powierzchnia na wynajem znajduje się na terenie Portu Lotniczego w strefie zastrzeżonej,
– w poczekalni → (zabudowa kontenerowa), gdzie oferowana powierzchnia użytkowa wynosi 227 metrów kwadratowych. Powierzchnia na wynajem znajduje się na terenie Portu Lotniczego w strefie ogólnodostępnej.

Bardzo ciekawą ofertę prezentuje Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy. Bezpośrednio przy nowoczesnym Terminalu pasażerskim T-2 powstaje nieruchomość inwestycyjna. Jest nią kompleks, w którym znajdą się lokale biurowe, usługowe, gastronomiczne a także nowoczesny hotel. Projekt nieruchomości inwestycyjnej o nazwie Airport City Gdańsk (ACG) zakłada wybudowanie kompleksu budynków biurowo-usługowych wraz z obiektami towarzyszącymi na obszarze przylegającym bezpośrednio do Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy. Za wynajem powierzchni komercyjnej odpowiada Marcin Faleńczyk z firmy JLL. Dzięki tej inwestycji wielu przedsiębiorców zyska możliwość wynajęcia lokalu pod swoją działalność biznesową przy lotnisku.

Lotnisko Wrocław im. Mikołaja Kopernika również wychodzi z ofertą biznesową do przedsiębiorców, którzy chcieliby otworzyć na terenie lotniska swój sklep lub lokal usługowy. W chwili obecnej na wrocławskim lotnisku funkcjonują sklepy i lokale gastronomiczne. Dla podróżnych dostępne są także lokale usługowe, a wśród nich biuro podróżny, kantor wymiany walut, wypożyczalnia samochodów czy poczta. Przedsiębiorcy, którzy są zainteresowani wynajmem powierzchni komercyjnej na terenie Lotniska Wrocław im. Mikołaja Kopernika, powinny kontaktować się bezpośrednio z Kierownikiem sekcji usług pozalotniskowych.

Lotnisko sprawdzonym miejscem dla biznesu

Teren lotniska stanowi dobre miejsce dla biznesu. Osoby, które prowadzą na terenie terminali swoje lokale handlowe i usługowe, prowadzą swoje biznesy z powodzeniem. Za sukcesem stoi duża liczba pasażerów, stanowiących klientów tych lokali, którzy przewijają się codziennie przez lotnisko, a także stosunkowo mała konkurencja. Sklepów i lokali usługowych jest na terenie lotniska niewiele, co ogranicza pasażerom wybór i skłania ich do zakupów w dostępnych miejscach.

Magdalena Łozowicka
Redaktor Naczelna
Komercja24.pl

Deweloper Archicom kupuje grunt inwestycyjny pod projekt w Poznaniu

uscisk reki
Wrocławski deweloper Archicom konsekwentnie realizuje przyjętą strategię ekspansji
.

Deweloper podpisał umowę na zakup działki budowlanej na poznańskich Jeżycach. W odległości 5 kilometrów od samego centrum miasta powstanie osiedle będące nowym miejscem spotkań dla mieszkańców całej okolicy. Inwestycja będzie realizowana wspólnie z Echo Investments, co stanowi element strategicznej współpracy obu firm. Na terenie wielkości ponad 3 ha powstanie samowystarczalne osiedle, zaprojektowane zgodnie z wartościami Echo-Archicom – z piękną i funkcjonalną przestrzenią przyjazną człowiekowi.
Rozpoczęcie sprzedaży mieszkań planowane jest na ostatni kwartał 2023 roku.

Arcadis Global: dobrobyt, a nie zysk siłą napędową zrównoważonych miast

ARCADIS SCI_2022 (2)
Globalna firma projektowo-doradcza, Arcadis, opublikowała swój doroczny „Indeks Zrównoważonych Miast”.

W indeksie tym firma ocenia ogólny poziom dobrobytu w 100 miastach na świecie. Warszawa zajęła 62. pozycję, na równi z takimi miastami, jak amerykańskie Houston i Nowy Orlean, europejskie Budapeszt i Praga oraz azjatyckie Hongkong i Szanghaj.

Indeks Zrównoważonych Miast Arcadis 2022 pozycjonuje miasta wokół trzech obszarów zrównoważonego rozwoju: Planety, Ludzi i Zysku. W oparciu o 51 zrożnicowanych wskaźników, trzy filary łącznie sygnalizują ogólny dobrobyt i odzwierciedlają wiele powiązanych ze sobą usług i kryteriów, które miasta muszą wziąć pod uwagę, aby osiągnąć założone cele zrównoważonego rozwoju.

„Każde miasto jest wyjątkowe z własną mieszanką mocnych i słabych stron” — mówi dyrektor Arcadis Global Cities, John Batten. „Nie ma jednego, słusznego rozwiązania, które sprawi, że dane miasto stanie się zrównoważone. Posiadanie dyrektora ds. zrównoważonego rozwoju i sieci ładowania pojazdów elektrycznych z pewnością pomaga, ale istnieją inne powiązane ze sobą wyzwania, takie jak dostępność mieszkań i równość dochodów, których miasta muszą się podjąć, aby poczynić trwałe postępy”.

 

Najnowszy Indeks Zrównoważonych Miast Arcadis będzie osią dyskusji podczas Światowego Forum Miejskiego w Katowicach. Wydarzenie zatytułowane: „Przyszłość naszych miast – Ocena zrównoważonego rozwoju globalnych miast i wdrażanie działań na rzecz bardziej ekologicznej, zdrowszej i sprawiedliwszej przyszłości” odbędzie się 29 czerwca i będzie okazją do zapoznania się z trzema wymiarami zrównoważonego rozwoju: Ludzie, Planeta i Zysk w 100 wiodących miastach na świecie.

 

20 najbardziej zrównoważonych miast wg rankingu Arcadis ‘Sustainable Cities Index 2022’:

1. Oslo
2. Sztokholm
3. Tokio
4. Kopenhaga
5. Berlin
6. Londyn
7. Seattle
8. Paryż
9. San Francisco
10. Amsterdam
11. Zurych
12. Rotterdam
13. Glasgow
14. Los Angeles
15. Nowy Jork
16. Frankfurt
17. Vancouver
18. Edynburg
19. Monachium
20. Waszyngton

materiał prasowy

Retail parki na inwestycyjnym topie wśród nieruchomości komercyjnych

Warszawa_fot. Walter Herz

Inwestorzy wchodzą dziś tylko w te sektory, które gwarantują bezpieczeństwo, stabilizację i regularnie notują bardzo dobre wyniki. W coraz trudniejszym otoczeniu biznesowym decydują się na realizację nieruchomości, które są teraz wziętymi aktywami. Poza segmentem magazynowym, swój najlepszy okres przeżywają parki handlowe. Dzięki lokalnemu charakterowi i solidnej grupie najemców, wśród których dominują najwięksi operatorzy sieciowi, retail parki zapewniają inwestorom stabilny zysk.

– Sektor nieruchomości handlowych skupia się obecnie na projektach, które odpowiadają na potrzeby lokalnej społeczności. Zorientowany jest na budowę mniejszych obiektów, jak retail parki i centra typu convenience, usytuowanych w pobliżu osiedli mieszkaniowych, do których przekierowany został ruch zakupowy. W sektorze handlowym obserwować możemy największą zmianę struktury inwestycyjnej – mówi Bartłomiej Zagrodnik, Managing Partner/CEO w Walter Herz.

– Grupa inwestorów decydujących się na budowę retail parków sukcesywnie rośnie, a firmy specjalizujące się w tego typu realizacjach intensyfikują działania i zapowiadają kolejne projekty w coraz mniejszych miejscowościach. Najwięksi gracze gromadzą grunty i planują ekspansję. W niektórych przypadkach w perspektywie pięcioletniej chcą dwukrotnie zwiększyć portfel inwestycyjny – informuje Bartłomiej Zagrodnik.

Z danych Walter Herz wynika, że zainteresowanie nieruchomościami handlowymi wyraźnie wzrosło już w ubiegłym roku. Wolumen transakcji inwestycyjnych w tym segmencie osiągnął poziom 760 mln euro. A tylko pierwszy kwartał tego roku przyniósł już sektorowi handlowemu transakcje warte prawie 700 mln euro.

Bartłomiej Zagrodnik nie ma wątpliwości, że inwestycje związane z budową parków handlowych to teraz jeden z najlepszych sposobów na strategiczną rozbudowę portfolio inwestycyjnego lub dywersyfikację portfela nieruchomości dla inwestorów. – Nowe retail parki sukcesywnie uzupełniają lukę podażową we wszystkich rejonach kraju. Do inwestowania w nie zachęca rentowność projektów. Stopy kapitalizacji sięgają 7 proc. przy pełnym bezpieczeństwie inwestycji, które zapewniają długoterminowe umowy najmu zawierane z popularnymi na rynku firmami sieciowymi. O boomie w tym segmencie świadczą choćby specjalne koncepty przygotowywane pod lokalne centra zakupowe przez marki, które chcą teraz wejść do nich z ofertą – zauważa Bartłomiej Zagrodnik.

Wzrost zainteresowania inwestycjami w sektorze handlowym łączy się z rozwojem kompetencji działu Land Development Walter Herz, dedykowanego m.in. do ich obsługi.

Widząc rosnące zainteresowanie usługami Land Development w segmencie magazynowym w 2021 roku postanowiliśmy rozszerzyć nasze usługi również dla deweloperów i inwestorów w segmencie retail. Realizujemy projekty, analizy, zabezpieczenia i przygotowania gruntów pod tego typu inwestycje. Oferujemy obsługę związaną z całym procesem inwestycyjnym, zabezpieczeniem projektów od strony formalnej, administracyjnej, technicznej oraz budową i komercjalizacją, po sprzedaż nieruchomości – informuje Bartłomiej Zagrodnik.

Jak podaje Walter Herz, w kraju powstaje przeszło 420 tys. mkw. powierzchni handlowych, z czego większość dostarczą retail parki. Całkowite zasoby powierzchni handlowych w Polsce liczą 12,4 mln mkw. powierzchni, w tym około 2,1 mln mkw. stanowi zaplecze parków handlowych i centrów typu convenience.

Doradcy prognozują dalszy rozwój tego segmentu. Przemawiają za tym także prognozy dotyczące handlu stacjonarnego, które mimo błyskawicznego rozwoju e-commerce są zachęcające. Euromonitor International podaje, że do 2026 roku sprzedaż stacjonarna zwiększy się o ponad 10 proc.

Zmiana nawyków zakupowych powoduje, że korzystamy teraz przede wszystkim z obiektów handlowo-usługowych znajdujących się w pobliżu miejsca zamieszkania. Popularność lokalnych centów zakupowych wynika z ich wygodnego usytuowania dla konsumentów. Szybkim zakupom sprzyja też układ aranżacyjny obiektów, który nie przewiduje części wspólnych, ale praktyczne, osobne wejścia do sklepów z poziomu parkingu. Pozwala to także na korzystanie z nich w poczuciu bezpieczeństwa sanitarnego.

 

Źródło: Walter Herz.

Firma JANMAR Centrum w nieruchomości komercyjnej SEGRO Logistics Park Stryków

umowa
SEGRO Logistics Park Stryków to wyjątkowa przestrzeń logistyczna, dedykowana dla nowoczesnych biznesów. W nieruchomości komercyjnej pojawił się nowy najemca.

Polski producent opakowań z tektury falistej JANMAR Centrum rozpoczyna działalność w nieruchomości komercyjnej SEGRO Logistics Park Stryków. Firma wynajęła 7 300 m2 nowoczesnej powierzchni magazynowej. W transakcji pośredniczyła firma doradcza Renthis Estate.

– Aby spełniać oczekiwania naszych klientów oraz wzmacniać pozycję rynkowego lidera i wiarygodnego partnera, rozszerzamy działalność o kolejne centrum produkcyjne oraz magazynowe. W porozumieniu z naszym stałym kontrahentem Progroup wybraliśmy lokalizację w Polsce centralnej, w Strykowie i tam powstaje nasz drugi zakład produkcyjny. Obsłuży on nie tylko naszych klientów z innych części kraju i Europy, ale również usprawni tranzyt oraz skróci długość łańcuchów logistycznych, co pozwoli na znaczne oszczędności. W Strykowie będziemy realizować zarówno nowe projekty, jak i rozwijać już istniejące – tłumaczy Marcin Gatner, Prezes Zarządu JANMAR Centrum.

Nowa umowa z klientem to dowód zaufania do SEGRO ze strony lidera branży opakowań, firmy JANMAR Centrum. Lokalizacja w parku logistycznym wyposażonym w wiodące technologie jest wspaniałą okazją do uzyskania najlepszych efektów dla JANMAR Centrum. Wierzymy, że dzięki temu zyski będą rosły, a optymalne wykorzystanie przestrzeni przysłuży się szybkim zwrotom z inwestycji – mówi Waldemar Witczak, Dyrektor Regionalny SEGRO.

Nieruchomości komercyjne Designer Outlet docenione w badaniu Ecostra

DOW new entranceNieprzerwanie od 14 lat firma doradcza Ecostra GmbH prowadzi niezależne badanie performance’u rynku outletowego w Europie oparte na głosach oddanych przez przedstawicieli marek posiadających sklepy w minimum 3 obiektach. Ten uważany za „punkt odniesienia” dla całej branży raport po raz kolejny wyróżnił i docenił centra Designer Outlet zarządzane przez ROS Retail Outlet Shopping.

W ogłoszonym właśnie dorocznym raporcie OCPRE, ROS Retail Outlet Shopping został bardzo wysoko oceniony na tle europejskiej konkurencji. Operator już po raz kolejny został wybrany trzecim najlepszym europejskim zarządcą centrów outletowych pod względem sposobów radzenia sobie z pandemią COVID-19. Podobnie jak w latach 2020 i 2021, ROS utrzymał swoją wysoką, trzecią pozycję za skuteczne zarządzanie wyzwaniami stojącymi w okresie pandemii przed centrami handlowymi.

– Jesteśmy bardzo dumni z rozwoju, jaki dokonał się w ostatnim czasie w zarządzanych przez nas centrach. To dowód na to, że współpraca z naszymi partnerami biznesowymi, jasno wytyczone cele i wzajemne zaufanie przynoszą zamierzone efekty. Jesteśmy dumni, że centra outletowe z naszego portfolio, pomimo wyzwań niesionych przez pandemię COVID-19, powiększały się, nawiązywały nowe, atrakcyjne współprace i poszerzały ofertę. Wszystko po to, by klienci uznawali je za najlepsze i ulubione destynacje zakupowe – powiedział Thomas Reichenauer Founder & Managing Director ROS Retail Outlet Shopping.

Archicom wprowadza do sprzedaży nowe mieszkania we wrocławskiej nieruchomości inwestycyjnej

5ee0e727e136487b769ebe708667d0c2
Deweloper Archicom wprowadza do sprzedaży nowe mieszkania we wrocławskiej nieruchomości inwestycyjnej.

Osiedle Planty Racławickie zlokalizowane jest na jednym z najbardziej zielonych terenów Wrocławia, tuż przy Parku Grabiszyńskim. Deweloper Archicom rozpoczął czwarty etap sprzedaży. Na kupujących czeka171 mieszkań i apartamentów o zróżnicowanej powierzchni. Przyszli mieszkańcy mogą liczyć na najwyższy standard wykonania oraz design biofiliczny – rozwiązania przywracające bliskość natury na osiedlach. Dostępne są 2-, 3-, 4- i 5-pokojowe mieszkania o powierzchni od 35 m² do ponad 84 m². Każde wyposażono w balkon o minimalnej powierzchni 2,8 m² lub własny zielony taras.

Firma Green Factory nawiązała współpracę z Fellowmind Poland

Daniel Olejniczak
Dostrzegając potencjał digitalizacji w sektorze przemysłu spożywczego, Green Factory podjęło decyzję o wyborze chmurowych rozwiązań biznesowych Microsoft.

Firma Fellowmind Poland będzie odpowiedzialna za przeprowadzenie kompleksowego projektu wdrożeniowego dla wiodącego producenta artykułów z kategorii ready to eat w Europie Środkowo-Wschodniej. Implementacja obejmie systemy Microsoft Dynamics 365 Finance i SCM, w których wykorzystane zostanie również specjalistyczne oprogramowanie dla branży produktów świeżych marki Aptean.

Jako Green Factory koncentrujemy się zarówno na rynku polskim, jak i ekspansji w Europie Środkowo-Wschodniej. Chcemy utrzymać przy tym pozycję lidera w regionie, co zobowiązuje nas do korzystania z innowacyjnych narzędzi, będąc przykładem dla całej branży. Podjęliśmy decyzję o implementacji systemu usprawniającego funkcjonowanie naszej firmy, w czym wspiera nas Fellowmind. Wdrożenie Microsoft Dynamics 365 Finance i SCM wzbogaconych o oprogramowanie Aptean umożliwia nam przede wszystkim standaryzację procesów biznesowych, uporządkowanie i zcentralizowanie zarządzania danymi, również w czasie rzeczywistym. Kluczowym obszarem było dla nas jednocześnie wypracowanie modelu referencyjnego będącego podstawą do dalszych wdrożeń systemu D365 w naszych pozostałych spółkach, ponieważ w przyszłości chcemy rozszerzać zakres współpracy – mówi Michał Wólczyński, Green Factory.

Jako Fellowmind wierzymy, że przyszłość należy do firm rozwiniętych cyfrowo, czyli organizacji, które sprawnie identyfikują nowe kierunki rozwoju, korzystają z możliwości oferowanych przez otaczający świat i nawiązują przy tym wartościowe relacje. Dzięki współpracy z Green Factory już wkrótce znacząco wpłyniemy na obraz polskiej branży przemysłu spożywczego. Chcemy współpracować długofalowo, skalując wykorzystywane rozwiązania i wspierając strategicznych klientów opracowaniem spersonalizowanego planu działania i kierunków rozwoju zgodnie z naszą strategią Connected Company. Dążymy do tego, aby poprzez spójne połączenie możliwości gwarantowanych przez technologie z kapitałem ludzkim, który stanowi najcenniejszy zasób każdej organizacji, kreować przedsiębiorstwa gotowe sprostać wyzwaniom współczesnego środowiska biznesowego – mówi Daniel Olejniczak, Fellowmind Poland.

Warszawski wieżowiec The Bridge pierwszą nieruchomością komercyjną z certyfikatami SmartScore i WiredScore w Europie Środkowo-Wschodniej

The Bridge_Ghelamco
Wieżowiec The Bridge w Warszawie jest pierwszą nieruchomością komercyjną z certyfikatami SmartScore i WiredScore w Europie Środkowo-Wschodniej.

Wieżowiec, który mierzy ponad 170 metrów, zaprojektowany przez uznaną holenderską pracownię architektoniczną UNStudio, będzie posiadać najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne i proekologiczne. W budynku zastosowany zostanie autorski system operacyjny Ghelamco – Signal OS, który służy do inteligentnego zarządzania obiektem.

Warszawski wieżowiec ten jako pierwszy projekt biurowy w Europie Środkowo-Wschodniej otrzymał prestiżowe certyfikaty SmartScore i WiredScore, przyznawane najbardziej zaawansowanym technologicznie budynkom na świecie. Inwestycja Ghelamco dostała najwyższą możliwą ocenę na poziomie Platinum.

W Ghelamco zawsze mierzymy wysoko i staramy się być pionierami na rynku. W 2010 roku jako pierwsi w Polsce certyfikowaliśmy budynek w systemie BREEAM, który dziś jest najważniejszym miernikiem zrównoważonego i ekologicznego charakteru nieruchomości, a teraz jako pierwsi w tej części Europy możemy poszczycić się certyfikatami SmartScore i WiredScore potwierdzającymi najwyższy poziom technologicznego zaawansowania obiektu. Tym, co mnie dodatkowo cieszy, jest najwyższa możliwa ocena dla The Bridge, do czego w dużej mierze przyczynił się opracowany przez Ghelamco system operacyjny Signal OS. To jasny sygnał, że nasze inwestycje spełniają najbardziej wyśrubowane wymagania i stoją na najwyższym światowym poziomie, jeśli chodzi o inteligentne rozwiązania i realizację założeń ESGmówi Jarosław Zagórski, dyrektor handlowy i rozwoju Ghelamco Poland.

W dziedzinie ESG i inteligentnych budynków nie poprzestajemy na słowach, idą za tym czyny i realne rozwiązania. Naszą ambicją jest utrzymać pozycję lidera i dostarczać na rynek najwyższą jakość projektów biurowych. The Bridge będzie ultranowoczesnym i ekologicznym budynkiem na wielu płaszczyznach, czego potwierdzeniem już teraz są pierwsze przyznane polskiemu obiektowi certyfikaty SmartScore i WiredScore – dodaje Jarosław Fiutowski, członek zarządu odpowiedzialny za strategię ESG i innowacje w Ghelamco Poland.

Jestem pod wrażeniem tego, jak dobrze The Bridge był przygotowany do procesu certyfikacji SmartScore i WiredScore. Mimo to, SmartScore zdołał przesunąć granicę możliwości i zainspirował Ghelamco do opracowania kilku nowych funkcji budynku, aby osiągnąć jak najwyższy poziom. To była dla mnie przyjemność, że mogłam pomóc w uzyskaniu tej certyfikacji, współpracując z tak doświadczonym technologicznie zespołem. Wierzę, że jest to ważne wydarzenie dla rynku PropTech w Polsce. SmartScore ustanowił globalny standard, a The Bridge udowodnił, że Polska jest poważnym graczem na rynku prawdziwie inteligentnych budynków mówi Renata Hartle, Manager ds. rozwiązań technologicznych w Colliers, która jest również pierwszym akredytowanym specjalistą SmartScore w Europie Środkowo-Wschodniej.

Osiągnięcie Platynowego SmartScore jest przełomowym osiągnięciem dla Ghelamco i rynku nieruchomości w Polsce, a także szerzej, dla całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Będąc pierwszym, który uzyskał ten certyfikat dla swojego obiektu, nasz klient wyznacza standardy dla przyszłości nieruchomości i potwierdza w nich rolę nowych technologii. Z niecierpliwością czekamy na efekty pozytywnego wpływu, jaki ten budynek przyniesie wszystkim osobom, które będą mieć z nim styczność – mówi Tom McClellan, dyrektor krajowy WiredScore na Wielką Brytanię, Irlandię i rynki rozwijające się.

Biura serwisowane w Chillispaces w kompleksie Alchemia w Gdańsku z nowym najemcą

CHILLISPACESFirma OSTC Polska, lider na rynku instrumentów pochodnych, podpisała umowę na wynajem biura serwisowanego w Chillispaces mieszczącego się w budynku Alchemia Argon. W procesie poszukiwania powierzchni biurowej oraz w negocjacjach najemcę wsparła firma doradcza Newmark Polska.

Spółka OSTC Polska wywodzi się z działającej w branży finansowej brytyjskiej OSTC Group. Firma jest obecna w 4 krajach i posiada 8 biur, zatrudniając łącznie prawie 400 pracowników.
Spółka w swoich przestrzeniach Chillispaces oferuje najemcom usługi wirtualnych biur, pracowni coworkingowych i biur serwisowanych projektowanych pod konkretne wymagania klientów. W stylowo zaprojektowanych wnętrzach znajdują się między innymi sale konferencyjne, strefy chilloutu oraz w pełni wyposażone kuchnie. Gdańskie biura Chillispaces są zlokalizowane w budynku Argon wchodzącym w skład kompleksu Alchemia.

Nasz Klient był obecny na trójmiejskim rynku od 2008 roku, ale ze względu na zmianę modelu pracy na hybrydowy, chciał skorzystać z bardziej elastycznych rozwiązań. W budynku Argon kompleksu Alchemia spółka OSTC Polska będzie korzystać z powierzchni serwisowanej Chillispaces z możliwością powiększenia jej nawet dwukrotnie. Jednocześnie dzięki pozostaniu firmy w dzielnicy Przymorze, pracownicy zachowają dogodny dojazd do pracy – mówi Kaja Karbowska, Doradca w Newmark Polska.

Wdrożenie hybrydowego modelu pracy zmienia zapotrzebowanie na powierzchnię biurową. Część firm jest zainteresowanych elastycznymi umowami lub relokacją do biur typu cowork. To pozwala najemcom zoptymalizować koszty najmu i dostosować liczbę stanowisk pracy do aktualnych potrzeb – dodaje Michał Rafałowicz, Dyrektor Regionalny w Newmark Polska.

– Zmiana biura właśnie w tym momencie nie jest przypadkowa. W OSTC stawiamy na elastyczność i chcemy zapewnić ją naszym pracownikom, którzy po zakończeniu pandemii są zainteresowani pracą w trybie hybrydowym. W IV kwartale 2022 planujemy nabór kolejnych grup traderów. Również nowym pracownikom chcemy zapewnić nie tylko biuro znajdujące się w atrakcyjnej lokalizacji, ale z szeregiem udogodnień, jak strefy relaksu czy dostęp do gier zespołowych, tak by praca w nim była przyjemnym doświadczeniem – tłumaczy Klaudia Stelmachowicz, szefowa globalnego działu HR i Talent oraz Dyrektor Zarządzająca OSTC Polska.

– W biurach Chillispaces użytkownicy pracują w swoim, najbardziej dla nich optymalnym trybie. Funkcjonalnie wyposażone biura, wygodne, ciepłe i komfortowe strefy wspólne i chilloutu oraz zespół wspierający najemców tworzą doskonałe warunki do realizacji przez nich zadań – dodaje Robert Jarząbek, Prezes Chillispaces.
Źródło: Newmark Polska.

Deweloper Develia rozpoczyna sprzedaż lokali mieszkalnych w ramach inwestycji Ujeścisko Vita w Gdańsku

develia-gdansk-ujescisko-vita-wizualizacja (3)

Deweloper Develia rozpoczyna sprzedaż lokali mieszkalnych w ramach inwestycji Ujeścisko Vita w Gdańsku.

Ujeścisko Vita to kameralny projekt, który realizowany jest na spokojnym i zielonym gdańskim Ujeścisku, przy ul. Przemyskiej. W ramach inwestycji zaplanowano łącznie 184 mieszkania o dużych możliwościach aranżacyjnych. Lokale zlokalizowane na parterze będą posiadały prywatne ogródki, a te na wyższych kondygnacjach – balkony.
Deweloper przewidział szereg udogodnień dla mieszkańców, takich jak 183 podziemne i naziemne miejsca parkingowe czy 185 komórek lokatorskich.
Ceny zaczynają się już od 10 tys. zł za metr kwadratowy.

Czy możliwe jest 4,3 mln zł oszczędności na energii elektrycznej?

1a86eb253f26de2478b6f26822ff990f
Sescom zaoszczędził 4,3 mln złotych na energii elektrycznej dla jednej z największych marek paliwowych. W trakcie trwającego dwa lata kontraktu, w 2020 roku wygenerowano oszczędności na poziomie 6%, a w 2021 roku na poziomie 11%.

Kwota ta została zaoszczędzona poprzez wypracowanie i wprowadzenie przez ekspertów Sescom rozwiązań z zakresu efektywności energetycznej. Analiza wielu zmiennych pozwoliła na wdrożenie założeń, dzięki którym zaoszczędzono więcej, niż pierwotnie zakładano. W celu optymalizacji zużycia energii elektrycznej dla klienta firma Sescom wykorzystała autorski system telemetryczny SES Control. Systemy telemetryczne monitorowały zużycie energii zarówno całych obiektów, jak i poszczególnych sekcji, takich jak oświetlenie, ogrzewanie elektryczne, klimatyzacja, czy też podmiotów najmujących od firmy przestrzeń.

Wykorzystując system telemetryczny SES Control, wykonaliśmy szereg działań i pomiarów, które pozwoliły nam określić 5 obszarów, w których istniał potencjał do redukcji kosztów i wolumenu zużycia energii elektrycznej. Opracowaliśmy również i wdrożyliśmy ogólnofirmową politykę oszczędnościową dla firmy i nieustannie śledzimy cykl życia budynków, urządzeń i systemów, dążąc cały czas do redukcji śladu węglowego. Wprowadziliśmy rozwiązania zmieniające przyzwyczajenia, styl pracy i działania personelu, bez utraty jakości pracy i użytkowania. Ponadto przekazaliśmy rekomendacje w kwestii poprawy stanu urządzeń i ich właściwej regulacji, a także stanu budynków i stolarki okienno-drzwiowej oraz zajęliśmy się dostosowaniem zamawianych poziomów mocy i grup taryfowych do rzeczywistych potrzeb energetycznych obiektów. Wszystkie te działania sprawiły, że pomniejszyliśmy zużycie na całej sieci o 8 162 MWh dodaje Piotr Mindykowski, Energy Manager w Sescom.

Nad bieżącym monitorowaniem zużycia energii w obiektach należących do marki paliwowej oraz nad skutecznością działania polityki oszczędnościowej czuwali analitycy i Energy Manager Sescom. Program obejmował w 2020 roku 360 obiektów, w 2021 roku 365 obiektów.

­– Sescom jest spółką technologiczną działającą głównie w obszarze usług technicznego Facility Management, która z powodzeniem prowadzi projekty, z zakresu efektywności energetycznej pokazując, że można wygenerować znaczne oszczędności z optymalnego zarządzania energią, dzięki zastosowaniu odpowiednich modeli biznesowych. Biorąc pod uwagę prognozy analityków, można spodziewać się, że w ciągu najbliższych lat ceny prądu będą nadal rosnąć. To oznacza, że dla przedsiębiorców koszty związane z utrzymaniem obiektów będą stawały się coraz większym obciążeniem. Dlatego kwestia optymalizacji zużycia energii i oszczędności, która stanowi jedną z gałęzi działania Sescom, jest aktualna i bardzo potrzebna – mówi Bartłomiej Gawin, Dyrektor Biura Energy i Digital w Sescom S.A.

Poprawa efektywności energetycznej poza ograniczeniem kosztów działalności firmy przynosi znaczne korzyści ekologiczne, wpływając na redukcję emisji CO2 i śladu węglowego.

Źródło: Sescom.

WGN pośredniczy w sprzedaży nieruchomości inwestycyjnej w Wieluniu za 15 000 000 zł

1340-1
WGN Wieluń pośredniczy w sprzedaży nieruchomości inwestycyjnej, którą jest pasaż handlowy.

Przedmiotem sprzedaży jest pasaż handlowy wraz z hotelem. Jest to nieruchomość inwestycyjna o powierzchni 2783 metrów kwadratowych. Nieruchomość zlokalizowana jest w samym centrum Wielunia. Kompleks budynków znajduje się w bardzo dobrej lokalizacji. Nieruchomość jest dostosowana pod techniczne i społeczne wymogi.
Nieruchomość inwestycyjna została wystawiona na sprzedaż za 15 000 000 złotych.

Czy wodór będzie napędzał samochody? W Krakowie ruszyła pierwsza mobilna stacja tankowania

obiedziński

W Krakowie ruszyła pierwsza mobilna stacja tankowania wodorem. Będzie obsługiwała autobusy miejskie, których miasto docelowo zamierza kupić 150. W Polsce według dyrektywy AFIR ma powstać sieć stacji tankowania wodorem. W ramach Transeuropejskiej sieć transportowej – TEN-T stacje mają być rozlokowane wzdłuż głównych szlaków komunikacyjnych co 150 km, a wszystko to przed rokiem 2030. Jednak to tylko kropla w morzu potrzeb. Czy wodór rzeczywiście stanie się paliwem przyszłości?

Spis treści:
Najpierw elektryki
Transport masowy i rolnictwo
Transformacja wodorowa

Idea bezemisyjnego transportu staje się coraz bardziej realna. Od 2035 roku nie zarejestrujemy nowego samochodu spalającego benzynę czy ropę, a nawet hybrydy. Jednak obecnie na rynku wśród bezemisyjnych samochodów królują te bateryjne – wodorowych aut czy to na ogniwa paliwowe, czy tych spalających wodór po prostu nie ma gdzie tankować. Do 2030 roku ma powstać 57 stacji zbudowanych przez PKN Orlen, a według Polskiej Strategii Wodorowej do 2025 roku ma zostać uruchomionych 35 stacji tankowania tego paliwa.

Najpierw elektryki

Strategiczny zwrot ku transportowi bezemisyjnemu z pewnością wpłynie na popularyzację i dostępność elektrycznych pojazdów osobowych. Jednak plany budowy stacji wodorowych w porównaniu z już dostępną siecią stacji ładowania prądem wyglądają blado. Tych ostatnich, ogólnodostępnych punktów ładowania w Polsce według Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych jest już ponad 2190. Po naszych drogach porusza się obecnie prawie 47 tys. osobowych aut elektrycznych. Na koniec maja 2022 roku park elektrycznych samochodów dostawczych i ciężarowych liczył 1999 szt., natomiast liczba autobusów elektrycznych w Polsce wzrosła do 753 sztuk.

Transport masowy i rolnictwo

Paliwo wodorowe w pierwszej kolejności zobaczymy w transporcie zbiorowym. Wspomniany Kraków na zakup 150 autobusów wodorowych oraz dostosowanie infrastruktury zamierza przeznaczyć 700 mln złotych. Na niedawno zakończonych targach H2POLAND prezentowane były możliwości wykorzystania wodoru w transporcie oraz rolnictwie. – Rozwój technologii wodorowych na przestrzeni ostatnich lat niezwykle przyspieszył i dziś mamy do czynienia nie z prototypami a z pojazdami uczestniczącymi w codziennym ruchu drogowym. Potencjał wodoru może być także wykorzystany do napędzania maszyn rolniczych, zmniejszając w ten sposób ślad węglowy gałęzi gospodarki odpowiedzialnej za 20% emocji CO2 do atmosfery – tłumaczy Paweł Piotrowicz.

Transformacja wodorowa

Polska jest europejskim liderem w produkcji wodoru – jednak jest to tak zwany szary wodór, czyli taki, przy którego produkcji do atmosfery uwalniany jest dwutlenek węgla. Wyzwaniem jest produkcja zielonego wodoru, a ten powstanie z wykorzystaniem OZE. – Wodór odnawialny to przyszłość, a jego produkcja w myśl ekonomii cyrkularnej może stanowić prawdziwą przewagę konkurencyjną dla naszej gospodarki. Im więcej elementów po stronie odbiorców takich jak: autobusy, samochody ciężarowe czy maszyny rolnicze, tym szybciej będzie rozwijała się produkcja zielonego wodoru. Taka zasada przyświeca między innymi pierwszej w Europie Rolniczej Dolinie Wodorowej, którą tworzymy na Podlasiu. Tu rolnicy mają nie tylko być odbiorcami wodoru jako paliwa, ale także przyczynią się do jego zielonej produkcji i magazynowania – mówi Mieczysław Obiedziński, prezes zarządu TÜV SÜD.

Mimo że samochody elektryczne nie emitują gazów cieplarnianych, to jednak źródło energii, która je napędza, już tak. W Polsce obecnie ok. 70 proc. zużywanej energii produkowane jest z węgla brunatnego lub kamiennego. Do 2040 roku nasz miks energetyczny zakłada 50% udział energii odnawialnej. Tu pojawia się przestrzeń dla wodoru, którego produkcja także musi przejść swoistą transformację. – Coraz większą rolę będzie odgrywało pochodzenie wodoru i certyfikat jego „zieloności”. Wodór odnawialny pochodzący z OZE wraz z instalacjami małych reaktorów SMR pomoże w transformacji naszego polskiego sektora energetycznego i paliwowego. – podsumowuje Mieczysław Obiedziński, prezes zarządu TÜV SÜD.

Źródło: TÜV SÜD.

Warszawska inwestycja o podwyższonym standardzie od Moris Polska

2
Firma Moris Polska wybuduje osiedle domów w zabudowie jednorodzinnej w Warszawie.

Osiedle Leśne Wzgórza stanie na warszawskiej Białołęce Dworskiej u zbiegu ulic Omęckiej i Szamocin. Inwestycja będzie realizowana w dwóch etapach. W etapie pierwszym powstanie 61 lokali mieszkalnych, natomiast etap drugi jest w fazie projektowej i zakłada się, że przybędzie w nim kolejne 58 lokali.
Projektantem osiedla Leśne Wzgórza, jego inwestorem, generalnym wykonawcą i deweloperem jest spółka Moris Polska.

„Połączenie tych czterech czynników dla każdego nabywcy lokalu mieszkalnego stanowi najkorzystniejsze z możliwych rozwiązań, tj. finansowe, jakościowe, techniczne i organizacyjne. Jest ono bardzo rzadkie w kraju. Z tego też powodu cieszy się bardzo dobrą opinią rynku i ekspertów branży budowlanej. Nasi klienci na każdym etapie budowy będą mieli łatwy i szybki dostęp do każdego specjalisty, czy to spraw formalno-prawnych, czy architektonicznych, czy też technicznych. Będzie to szczególnie ważne dla klientów pragnących korekty bazowego projektu układów funkcjonalnych lokali. Jesteśmy otwarci na współtworzenie wnętrz domów wraz z naszymi klientami” – opisuje projekt prezes Moris Polska Maurycy Bryła.

 

Rozpoczęcie budowy etapu pierwszego zostało zaplanowane na III kwartał 2022 r.

Sektor transportowy na drodze inwestycji

rodrigo-abreu-565091-unsplash
Choć z danych CEPIK wynika, że w Polsce do końca maja 2022 roku zarejestrowano o blisko 13 tys. mniej pojazdów ciężarowych (60 568) niż w analogicznym okresie w 2021 roku (73 514), to nie ma to nic wspólnego z brakiem zainteresowania rozwojem swojej floty. Czas oczekiwania na nowy pojazd zazwyczaj się przedłuża, a nowe modele są wykupywane natychmiastowo. Zdaniem Tomasza Czyża, Eksperta Technologicznego branży TSL, Grupa Inelo, transport cały czas się rozwija, także technologicznie, co przekłada się na duże zapotrzebowanie na nowe pojazdy, których ceny sięgają nawet do 100 tys. euro za pojazd, podczas gdy jeszcze kilka lat temu można było kupić nową ciężarówkę w granicach 70 tys. euro. Warto zaznaczyć, że mowa tutaj o flocie w wersji bazowej. Za ciężarówki, które są lepiej wyposażone w systemy elektroniczne zdecydowanie trzeba zapłacić więcej. Mimo wszystko, wysokie ceny nie odstraszają polskiego transportu od inwestowania w rozbudowę floty i wyposażenie jej w systemy telematyczne ze względu na ograniczoną podaż i duży popyt.

Spis treści:
Używaną ciężarówkę kupię od zaraz
Apetyt przewoźników na ciężarówki
40 proc. przewoźników zainwestuje w telematykę

Używaną ciężarówkę kupię od zaraz

Jak wynika z danych Truck Porduction Index, produkcja samochodów ciężarowych w 2021 roku wzrosła o ponad 17 proc. względem roku 2020 w rejonie Europy Środkowo-Wschodniej, ale w tym roku prognozuje się ponowny spadek produkcji tych pojazdów w UE ze względu na sytuację w Ukrainie. [1] Czy te problemy mają odbicie w inwestycjach w nowoczesną flotę?

– W dalszym ciągu branża TSL odczuwa trudności z dostępnością różnych części niezbędnych do produkcji pojazdów. Sytuacja ta nieprędko wróci do normalności. Jedynym rozwiązaniem na to byłoby otwarcie większej ilości europejskich zakładów, produkujących komponenty do pojazdów czy części elektroniczne w celu skrócenia łańcuchów dostaw. Warto jednak zaznaczyć, że nawet jeśli producent zdecydowałby się wybudować fabrykę w naszym regionie, nie obniżyłoby to ostatecznej ceny pojazdów ze względu na wyższe koszty pracownicze oraz energii – zauważa Tomasz Czyż, Ekspert technologiczny branży TSL, Grupa Inelo i dodaje, że co prawda dostępność samych pojazdów minimalnie się poprawiła, nie możemy powiedzieć o ustabilizowaniu się tej sytuacji na rynku. Przewidywane terminy dostaw nowych pojazdów praktycznie zawsze zostają przesunięte o kilka tygodni lub miesięcy.

Apetyt przewoźników na ciężarówki

Problem z dostępnością pojazdów nie zatrzymał rozwoju branży i zdaniem Tomasza Czyża wszystkie dostępne ciężarówki są wykupywane niemal od razu – nawet mimo wysokiej ceny.  Jak wynika z raportu TLP „Transport drogowy w Polsce 2021+”, opracowanego wspólnie z Grupą Inelo i Grupą Wielton, aż 72 proc. firm przewozowych planuje w najbliższym czasie zakup nowych ciężarówek. W ostatnich latach wzrosły również ładunki przewożone pojazdami w wieku do 5 lat – z 48 proc. w 2010 roku do ponad 50 proc. aktualnie i prognozowany jest dalszy wzrost tej tendencji w najbliższych latach.[2] Najszybciej przybywa pojazdów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 16 ton, służących do przewożenia najcięższych ładunków. W ciągu 5 lat, ich liczba wzrosła o jedną trzecią. Zdaniem autorów raportu, jest kilka powodów, dla których polskie firmy transportowe decydują się na zakup ciężarówek.

– W ostatnich latach polski transport znacząco się rozwinął, szczególnie w przewozach międzynarodowych, a to generuje zapotrzebowanie na coraz to nowsze pojazdy, które zużywają mniej paliwa i pozwalają przewoźnikom na redukcję kosztów eksploatacyjnych podczas pokonywania ekstremalnie długich tras. Szczególnie istotne znaczenie mają także coraz większe oczekiwania klientów dotyczące spełnienia norm ekologicznych przez ich firmy transportowe. Przewoźnicy stawiają na pojazdy lekkie, nowoczesne i na redukcję szkodliwego oddziaływania transportu na środowisko naturalne. Jednocześnie dla klientów bardzo ważny jest także komfort i bezpieczeństwo kierowców zawodowych, dlatego wybierają pojazdy wyposażone w innowacyjne systemy ułatwiające ich pracę.– mówi Mariusz Golec, CEO Grupy Wielton.

Ekspert Grupy Inelo wskazuje na wciąż rozwijającą się branżę i nadpodaż ładunków, które trzeba przetransportować.

-Firmy obsługujące kontrakty muszą opierać się na nowym sprzęcie – gwarantuje on niezawodność, a każdy nowszy model to niższe spalanie czy lepsze warunki pracy kierowcy. Nowe ciężarówki są zamawiane w maksymalnych ilościach, na jaką mogą sobie pozwolić sprzedawcy pojazdów. Jeśli dealerzy dysponowaliby większą ilością aut, to przypuszczam, że również zostałyby one sprzedane, bo aktualnie nie ma pojazdów, które oczekiwałyby na nabywców. Wszystko jest sprzedawane na kilka miesięcy wprzód, nawet do ponad roku do przodu. Warto również zaznaczyć, że naprawy używanych ciężarówek są coraz droższe – rośnie koszt roboczogodziny i zwiększył się koszt części zamiennych. W takiej sytuacji lepiej kupić nowy sprzęt i zaopatrzyć się w pełen pakiet serwisowy, który jest co miesiąc opłacany, ale w przypadku awarii i po oddaniu auta do autoryzowanego punktu, pojazd jest serwisowany lub naprawiany bezpłatnie – komentuje Tomasz Czyż, Ekspert Technologiczny branży TSL, Grupa Inelo.

Paradoksalnie w rosnących cenach można upatrywać szansy na odświeżenie floty. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży używanych, drożejących pojazdów mogą pomóc kupić ciężarówki wprost od producenta pod warunkiem, że przewoźnicy przygotują się na długie terminy dostaw. Mogą się one dalej wydłużać nawet już po złożeniu zamówienia.

40 proc. przewoźników zainwestuje w telematykę

Stale rosnące koszty powodują zainteresowanie telematyką, która pozwala nadzorować transport i utrzymywać w ryzach koszty. Z raportu „Transport drogowy w Polsce 2021+” wynika, że w telematykę chce w ciągu kolejnych lat zainwestować ponad 40 proc. przewoźników.

-Oszczędność paliwa czy przejechanych zbędnych kilometrów, które możemy uzyskać dzięki telematyce, są nieocenione. Przez transport poszukiwane są teraz kompleksowe rozwiązania, czyli zaawansowana telematyka połączona z komputerem pokładowym kierowcy, zintegrowany system TMS i program do rozliczenia czasu pracy kierowców – mówi Tomasz Czyż, Ekspert Technologiczny branży TSL, Grupa Inelo i dodaje, że jak w przypadku GBox Assist 3.0, telematykę można rozliczać w opłacalnym systemie abonamentowym.

Integracja tych systemów pozwala na optymalizację procesów w transporcie: planowanie tras pod kątem odległości, spalania, potencjalnych korków, a także korytarzowania przewozów i czasu pracy kierowców zgodnym z zapisami pakietu mobilności. Dodatkowym autem jest ułatwiona komunikacja pomiędzy kierowcą, a osobą zarządzającą transportem i przejście na cyfrowe dokumenty.

-Trzeba pamiętać, że wyższa cena nowych pojazdów wynika także z tego, że użyto w nich bardziej zaawansowane technologie, których celem jest m.in. ułatwienie pracy kierowcy. Pojazd od producenta, który dodatkowo wyposażymy w telematykę zintegrowaną chociażby z TMS, to nowoczesne rozwiązanie, dzięki któremu kierowca może skupić się na swoim podstawowym zadaniu, czyli bezpiecznym prowadzeniu pojazdu, a przewoźnik oszczędzić. Właśnie dzięki inwestycji w takie narzędzia, polskie floty są jednymi z najnowocześniejszych w Europie. Inaczej nie osiągnęlibyśmy rekordowego udziału w europejskim transporcie, w którym Polska od lat jest liderem – podsumowuje Tomasz Czyż, Ekspert Technologiczny branży TSL, Grupa Inelo.

[1]  https://www.powersys.com/resources/truck-production-index-tpi/q1-2022-truck-production-drops-4-4/
[2] https://inelo.pl/raport-transport-drogowy-w-polsce-2021/

Źródło: Grupa Inelo.