Nieruchomości inwestycyjne powstające w formule najmu długoterminowego BTS rosną na polskim rynku

Jakub Kurek
Magazyny powstające w formule najmu długoterminowego BTS (build-to-suit), czyli projektowane i budowane według indywidualnych preferencji i potrzeb klienta, stanowią już niemal jedną trzecią całkowitych zasobów powierzchni magazynowej w Polsce – w liczbach bezwzględnych to już ponad 8 mln mkw. Największe obiekty tego typu w naszym kraju powstały głównie dla firm z sektora e-commerce, m.in.: dla firmy Amazon w Gliwicach (210 000 mkw.), Świebodzinie (ponad 203 000 mkw.) czy Szczecinie (161 500 mkw.), a także dla Zalando w Szczecinie (130 000 mkw. ) i w Bydgoszczy (ponad 104 000 mkw.). Duże sieci handlowe oraz firmy logistyczne także inwestują w tego typu obiekty, np.: Leroy Merlin w Centralnej Polsce (prawie 121 000 mkw.), DHL w Żernikach (108 000 mkw.) czy magazyn sieci Żabka w Radzyminie (67 500 mkw.).

Spis treści:
Liczy się czas
Duże obiekty to dużo pracowników
BTS to inwestycja długofalowa
BTS to także ryzyko dla wynajmującego

Liczy się czas

Magazyny BTS cieszą się dużym zainteresowaniem firm logistycznych i sieci handlowych, zwłaszcza z branży e-commerce, dla których czas ma kluczowe znaczenie w biznesie. Z tego względu preferują one lokalizacje z dogodnymi połączeniami transportowymi, blisko autostrad czy dróg ekspresowych. Kolejnym istotnym elementem jest możliwość dostosowania budowanego obiektu do indywidualnych potrzeb najemcy i wprowadzenia rozwiązań technicznych, które umożliwią zoptymalizowanie procesów kompletacji, pakowania i wysyłki zamówień czy zarządzania zwrotami. Zmodernizowanie istniejących już budynków pod tym kątem jest nierzadko nieopłacalne lub wręcz niemożliwe. To jeszcze jeden argument na korzyść projektów BTS.

Niemniej jednak warto pamiętać, że realizacja inwestycji w formule BTS to proces czasochłonny. Wymaga nie tylko pozyskania gruntu w odpowiedniej dla najemcy lokalizacji, lecz także zapewnienia przyłączy do mediów, uzyskania niezbędnych pozwoleń, określenia wpływu inwestycji na środowisko, realizacji obiektu oraz przeprowadzenia procedury związanej z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie.

Duże obiekty to dużo pracowników

Niektóre największe magazyny BTS zajmowane przez najemców z sektora handlu internetowego zatrudniają nawet do kilku tysięcy osób. Obecność tylu pracowników oznacza konieczność zapewnienia im odpowiednich warunków socjalnych, dlatego też istotnym elementem jest zadbanie o dobrostan załogi. Przestronna kantyna, dostęp do światła dziennego, szatnie, prysznice, wiaty parkingowe dla rowerów, tereny zielone wraz z infrastrukturą do wypoczynku pracowników to tylko niektóre z udogodnień, o których warto pomyśleć już na etapie projektowania magazynu. Tego typu rozwiązania również pozwalają zwiększyć konkurencyjność pracodawcy na rynku pracy.

BTS to inwestycja długofalowa

Magazyny szyte na miarę najczęściej powstają z myślą o długoletnim najmie, dlatego pomimo konieczności poniesienia znacznych nakładów inwestycyjnych związanych z ich budową, warto przeanalizować potencjalne koszty w perspektywie kilkuletniej. Współpraca z wynajmującym już na etapie projektowania obiektu pozwoli znaleźć najbardziej optymalne rozwiązania, które umożliwią obniżenie kosztów mediów, w tym energii elektrycznej czy dostaw wody, a jednocześnie pomogą zadbać o środowisko naturalne. Wśród proponowanych rozwiązań można wymienić m.in. zwiększenie izolacyjności termicznej budynku, inteligentne systemy oświetlenia z czujnikami ruchu i żarówkami LED, które mogą wygenerować oszczędności na energii elektrycznej rzędu nawet kilkudziesięciu procent. Niektórzy wynajmujący oferują też przystosowanie dachów magazynów BTS do montażu paneli fotowoltaicznych, a także możliwość zainstalowania pomp ciepła. Wszystkie te rozwiązania wymagają dodatkowych inwestycji, ale mogą zapewnić spore oszczędności w perspektywie kilku lat, zważywszy na stale rosnące koszty energii.

BTS to także ryzyko dla wynajmującego

Budowa magazynu na indywidualne zamówienie najemcy również wiąże się z pewnym ryzykiem dla wynajmującego, który chciałby mieć pewność, że ponoszone koszty zwrócą się w przyszłości. Dlatego deweloperzy przeprowadzają dokładną analizę kondycji finansowej potencjalnego najemcy i oczekują przedłożenia m.in. gwarancji bankowej czy wpłaty kaucji zabezpieczającej realizację umowy. Wybudowanie nietypowego magazynu, np. o niestandardowej wysokości czy rozstawie słupów, może utrudnić proces wynajęcia go w przyszłości innym najemcom. Z tego względu w przypadku obiektów BTS wynajmujący preferują umowy najmu zawierane na wiele lat.

Autor: Jakub Kurek, Dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych Newmark Polska.

WGN pośredniczył w sprzedaży przemysłowej nieruchomości komercyjnej z ponad 5,8 mln złotych

k 18-4
WGN pośredniczył w sprzedaży przemysłowej nieruchomości komercyjnej z ponad 5,8 mln złotych.

W sierpniu 2022 roku WGN uczestniczył w finalizacji sprzedaży nieruchomości komercyjnej w Głuszycy. Przedmiotem sprzedaży był teren zabudowany kompleksem magazynowym z częścią administracyjno – biurową. Nieruchomość znajduje się w Głuszycy w powiecie wałbrzyskim.
Łączna powierzchnia zabudowań wynosi 7 255 metrów kwadratowych, a powierzchnia terenu wynosi 5,5 ha (oraz dodatkowo przynależący do kompleksu niezabudowany teren o powierzchni 4,2 ha).
Stroną sprzedającą był John Cotton Europe, którego reprezentowało biuro nieruchomości WGN Świdnica. Cena transakcyjna wynosiła ponad 5,8 mln PLN.

Czytaj więcej: TUTAJ.

Złoto inwestycyjne z dużym potencjałem do wzrostów

michal-teklinski-goldenmark (1)Recesja staje się scenariuszem bazowym, a FED zdaje się łagodzić swoją politykę dotyczącą podwyżek stóp procentowych. Sytuacja rynkowa skłania ku temu, by uważnie przyglądać się królewskiemu kruszcowi.

Spis treści:
Złoto inwestycyjne idzie w górę
Cena złota w polskiej walucie znów pobije rekord?

Złoto inwestycyjne idzie w górę

W ubiegłym tygodniu złoto zyskiwało w dolarze amerykańskim i nieco traciło w polskiej walucie. Kluczowym czynnikiem wpływającymi obecnie na cenę żółtego metalu jest to, co zrobi amerykańska Rezerwa Federalna w obliczu inflacji i recesji. Przez długi czas FED podnosił stopy procentowe z dynamiką, jakiej nie obserwowaliśmy od lat 80. ubiegłego wieku.

W ciągu ostatniego roku US Dollar Index zyskał 10 proc., zaś sam dolar amerykański – bardziej pewny niż akcje i ekstremalnie płynny – w świetle wszechobecnej niepewności stał się bezpieczną przystanią. Ale moment przełomu coraz wyraźniej majaczy na horyzoncie. Z protokołu ostatniego posiedzenia FED wynika, że jest poparcie dla zwolnienia tempa podwyżek stóp procentowych.

Inflacja w końcu zaczęła zwalniać, jednak gospodarka niewątpliwie też. Widać to z danych makroekonomicznych, ale widać to także na Wall Street. Indeks PMI composite (przemysł i usługi) spadł w listopadzie z 48,2 do 46,2 pkt. Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w listopadzie wzrasta.

Mamy więc potencjalną recesję, łagodzenie tempa podwyżek stóp procentowych, a więc teoretycznie słabnącego dolara oraz sytuację w Europie i w Polsce – my z inflacją wciąż mamy duży problem, ale niektóre dane makro również napawają niepokojem. Otoczenie rynkowe przejawia zatem wszelkie znamiona sytuacji, w której warto czujnie przyglądać się żółtemu kruszcowi.

Cena złota w polskiej walucie znów pobije rekord?

W polskiej Radzie Polityki Pieniężnej większość mają ci, którzy są przekonani o słuszności decyzji, które zapadły w listopadzie i październiku (utrzymanie stóp procentowych na obecnym poziomie). Wiceprezes NBP Marta Kightley stwierdziła, że o ile nie wydarzy się nic nieprzewidzianego, pod koniec przyszłego roku inflacja spadnie poniżej 10 proc. Zdaniem członka RPP Cezarego Kochalskiego, w 2023 roku możemy spodziewać się silnych procesów dezinflacyjnych, a obecny poziom stóp jest w tym scenariuszu właściwy.

Inne stanowisko reprezentują ekonomiści przepytani przez „Rzeczpospolitą” i „Parkiet”. Większość z 43 przebadanych ekspertów ekonomicznych uważa, że RPP popełnia błąd wstrzymując cykl podwyżek (33 z 43). 34 zgodziło się z tezą, że w grudniu RPP powinna wznowić cykl zacieśniania polityki pieniężnej.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) zaleca bankom światowym kurs restrykcyjny i kontrolę inflacji, nawet kosztem spowolnienia. Główny ekonomista OECD Alvaro Santos Pereira powiedział w wywiadzie dla Blooomberg News, że kontrola inflacji musi być najwyższym priorytetem, gdyż w przeciwnym razie dojść może do spirali płacowo-cenowej, jaką obserwowaliśmy w latach 70. lub większej.

Jeśli zatem RPP jest w błędzie, a inflacja w dalszym ciągu będzie rosła, będzie to oznaczało również osłabianie się złotego względem dolara, a co za tym idzie, kolejny czynnik wzrostowy dla cen złota – tym razem w naszej rodzimej walucie.

W marcu 2022 roku, tuż po wybuchu wojny w Ukrainie, cena złota wyrażona w polskim złotym osiągnęła rekord wszechczasów. Jeżeli spełnią się wszystkie gorsze scenariusze, które są obecnie na stole, kolejny rekord wszechczasów zobaczymy już w przyszłym roku.

Autor: Michał Tekliński, dyrektor ds. rynków międzynarodowych w Grupie Goldenmark.

Cushman & Wakefield: Popyt na magazyny w Polsce jest wysoki pomimo trudnej sytuacji gospodarczej

jhon-jim-5BIbTwXbTWk-unsplash
Polska pozostaje jednym z najbardziej atrakcyjnych rynków dla inwestycji przemysłowych i logistycznych. Całkowite koszty najmu powierzchni magazynowych, energii i pracy należą do najniższych w Europie i mogą być łącznie nawet o 34% niższe niż w Czechach i o 62% niższe niż w Niemczech – wynika z podsumowania III kwartału 2022 roku na polskim rynku magazynowym, sporządzonego przez międzynarodową firmę doradczą Cushman & Wakefield.

Spis treści:
Sytuacja gospodarcza w Polsce
Wysokie zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe w Polsce
Rekordowy poziom podaży i wzrost dostępnej do wynajęcia powierzchni magazynowej
Rosną również stawki czynszu
Polski rynek magazynowy jako konkurencyjny dla rynków europejskich

 

  • Na rynku wciąż panuje duża niepewność w związku z wojną w Ukrainie, wysoką inflacją, kryzysem energetycznym i ryzykiem globalnej recesji gospodarczej. Czynniki te mają bezpośredni wpływ na prognozowane nieznaczne spowolnienie rozwoju rynku.
  • Wolumen transakcji najmu w trzech pierwszych kwartałach roku wyniósł rekordowe 5,4 mln mkw.
  • Po raz pierwszy od września 2020 roku wzrósł wskaźnik wynajmowanych magazynów. Nowa podaż wyniosła ponad 1 mln mkw. w ciągu trzech kolejnych kwartałów, co pomogło zmniejszyć niedobory powierzchni magazynowych.
  • Czynsze wynajmu powierzchni magazynowych wzrosły średnio o 25% w porównaniu do stanu sprzed roku.

 

Sytuacja gospodarcza w Polsce

Wskaźnik inflacji znacząco przekroczył cel inflacyjny NBP, zmuszając bank do kilkukrotnego podnoszenia głównej stopy procentowej w ciągu roku. Według danych Moody’s Analytics wysokość PKB w 2022 roku wyniesie 3,7%, w 2023 roku natomiast szacowana jest na poziomie 0,9%, co oznacza spowolnienie gospodarcze w kraju.

Zarówno ograniczenie wzrostu PKB, jak i systematycznie rosnące koszty życia i prowadzenia działalności gospodarczej, sygnalizują, że polska gospodarka wchodzi w etap spowolnienia, czego główną przyczyną są rosnące ceny energii, niedobory w łańcuchach dostaw i pogłębiające się skutki rosyjskiej inwazji Rosji na Ukrainę.

Wysokie zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe w Polsce

Zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe w trzech pierwszych kwartałach 2022 roku wyniosło aż 5,4 mln mkw., co oznacza wzrost o 7% w ujęciu rok do roku. Popyt netto obejmujący nowe umowy i ekspansje utrzymał się na wysokim poziomie, osiągając 3,8 mln mkw., choć w trzecim kwartale nie przekroczył 1 mln mkw.

Największym zainteresowaniem najemców cieszyły się magazyny zlokalizowane na Śląsku, Mazowszu, w Wielkopolsce, w okręgu łódzkim oraz dolnośląskim, generując łącznie ponad 70% krajowego popytu. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się również powierzchnie magazynowe w na rynku lubuskim oraz pomorskim.

Rekordowy poziom podaży i wzrost dostępnej do wynajęcia powierzchni magazynowej

Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce wynoszą już 27,4 mln mkw., co stanowi wzrost o 18% w ujęciu rocznym. W każdym, kolejnym kwartale 2022 roku deweloperzy dostarczyli ponad 1 mln mkw. Utrzymujący się ok. 50-procentowy udział inwestycji realizowanych spekulacyjnie zaczyna wpływać korzystnie na dostępność powierzchni magazynowej w Polsce. Wskaźnik powierzchni niewynajętej wynosi 4,2%, tj. o 0,9 pp. więcej niż w pierwszym półroczu, gdy osiągał historyczne minimum, jednak nadal pozostaje poniżej poziomu 5% odnotowanych w III kw. 2021 roku. Większą dostępność powierzchni magazynowej odnotowano na większości rynków regionalnych, przy czym zdecydowanie największy, dwukrotny wzrost dotyczył rynku dolnośląskiego, gdzie dostępne do wynajęcia jest ok. 271 000 mkw. tj. 7,5% całkowitej podaży w regionie.

„Dane za trzy kwartały tego roku pokazują stabilny poziom wzrostu rozwoju sektora magazynowego w Polsce. Nowe inwestycje trzeci raz z rzędu w tym roku przekroczyły 1 mln mkw. powierzchni magazynowych, a prognozy wskazują, że w pierwszym kwartale przyszłego roku rynek przekroczy magiczną granicę 30 mln mkw. Wysoka podaż idzie w parze z ciągle sporym popytem netto, który, choć słabszy w porównaniu do wartości z poprzedniego kwartału (1,6 mln mkw.), wyniósł prawie 1 mln mkw. i stanowi dowód wysokiej aktywności najemców. Sprzyjające trendy nearshoringu, a także rozwoju branży CEP (w zeszłym roku wolumen wszystkich przesyłek kurierskich w Polsce przekroczył magiczną granicę miliarda, a według prognoz w przyszłym roku zwiększy się o kolejne 31%, a więc do 1 332 000 000 przesyłek) i zadowalające wskaźniki pokazujące ciągły rozwój handlu internetowego (według GUS udział e-commerce we wrześniu tego roku wyniósł 9,7%, a więc o 1,3 pp. więcej, niż w analogicznym okresie zeszłego roku i jest już ponad dwukrotnie większy niż przed pandemią, choć inne ośrodki badawcze wskazują nawet na wartość 13%, a więc trzykrotnie wyższą) pozwalają patrzeć na kolejne kwartały z optymizmem. Musimy mieć jednak na uwadze niepewność związaną z wysoką inflacją i restrykcyjnymi warunkami finansowania nowych inwestycji” – podsumowuje Damian Kołata, Partner, Head of Industrial & Logistics Agency Poland, Head of E-Commerce CEE, Cushman & Wakefield.

Rosną również stawki czynszu

Wysoka inflacja oraz wzrost kosztów realizacji inwestycji deweloperskich to główne czynniki stojące za przyśpieszonym wzrostem stawek czynszowych za powierzchnie magazynowe w Polsce. Czynsze bazowe za najlepsze nieruchomości logistyczne na głównych rynkach magazynowych wzrosły średnio o 25% w porównaniu do stawek z ubiegłego roku.

W ostatnich miesiącach obserwujemy spowolnienie dynamiki wzrostu kosztów wynajmu dzięki względnej stabilizacji cen w sektorze budowlanym, choć na niektórych rynkach nadal można zaobserwować presję na podwyżkę stawek z uwagi na ograniczoną dostępność powierzchni magazynowej.

Pod koniec września 2022 roku czynsze bazowe wynosiły od 3,40 do 5,50 EUR/mkw./miesiąc w przypadku obiektów typu big-box od 5,00 do 6,50 EUR/mkw./miesiąc w projektach typu City Logistics/SBU. W obecnych warunkach rynkowych zakres zachęt finansowych oferowanych najemcom zawęża się, co prowadzi do wzrostu efektywnych stawek czynszu. W zależności od lokalizacji wynoszą one od 2,70 do 4,20 EUR/mkw./miesiąc (BIG-BOX) do 4,50 do 5,50 EUR/mkw./miesiąc (City Logistics/SBU).

Polski rynek magazynowy jako konkurencyjny dla rynków europejskich

W związku z niestabilną sytuacją ekonomiczną i geopolityczną procesy negocjacyjne wynajmu powierzchni magazynowych wydłużają się, co może wpłynąć negatywnie na dynamikę popytu, choć fundamenty rozwoju rynku magazynowego pozostają wciąż silne.

Polska pozostaje jednym z najbardziej atrakcyjnych rynków dla inwestycji przemysłowych i logistycznych m.in. ze względu na niższe koszty operacyjne. Z analiz wynika, że koszty najmu magazynu, zużycia energii i koszty pracy w Polsce należą do najniższych w Europie i mogą być łącznie nawet o 34% mniejsze w porównaniu z Czechami i o 62% niższe względem Niemiec.

Źródło: Cushman & Wakefield.

ZŁOTA PERŁA QI przyznana WGN

kadr 20221124_174936ZŁOTA PERŁA QI została przyznana WGN.

W dniu 23 listopada 2022 roku odbyła się Uroczysta Ceremonia wręczenia prestiżowej Nagrody QI Najwyższa Jakość Quality International 2022. Nagroda ta powędrowała w ręce WGN. Grupa WGN otrzymała Złota Perła QI 2022 w kategorii QI SERVICES za najwyższą jakość „Usługę pośrednictwa w obrocie nieruchomościami”.
W imieniu WGN Złote Godło QI odebrała Marlena Joks – Starszy Analityk WGN.

Czytaj więcej: TUTAJ.

GUS z raportem na temat osób zatrudnionych i bezrobotnych

ben-rosett-10614-unsplash

Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował informację na temat osób zatrudnionych i bezrobotnych.

Krótki raport nosi tytuł „Pracujący, bezrobotni i bierni zawodowo (wyniki wstępne BAEL) – 3 kwartał 2022 roku”. Jak poinformował GUS, w III kwartale 2022 r. osoby aktywne zawodowo stanowiły 57,8% ludności w wieku 15–89 lat. Należy mieć na względzie, że wyniki BAEL odnoszą się do ludności przebywającej lub zamierzającej przebywać na terenie kraju co najmniej 12 miesięcy, zamieszkałej w gospodarstwach domowych.
Wskaźnik ten zmniejszył się zarówno w porównaniu z 2 kwartałem 2022 r. – o 0,1 p. proc., jak i analogicznym okresem ubiegłego roku – o 0,4 p. proc.

Firma Esa Logistika wynajęła 30 000 m kw. w nieruchomości komercyjnej Panattoni Park Warsaw North II

0614dd0e77650af491d78e3967b19698
Firma Esa Logistika wynajęła 30 000 m kw. w nieruchomości komercyjnej Panattoni Park Warsaw North II.

Panattoni wykonał kolejną realizację dla firmy ESA Logistika w regionie Radzymina. Jeden z wiodących operatorów w regionie Europy Środkowo-Wschodniej zajmie 30 000 m kw. Z powierzchni skorzysta na początku 2023 roku.
Nieruchomość komercyjna Panattoni Park Warsaw North II to kompleks trzech budynków, które deweloper realizuje w Radzyminie. Docelowo inwestycja zajmie ponad 87 000 m kw.

– „ESA Logistika wynajmuje od nas już 5000 m kw. w ramach Panattoni Park Radzymin II, a także podpisała umowy na realizacje m.in w Konotopie. Dostarczając nowoczesną powierzchnię przemysłową, napędzamy rozwój operatora w regionie warszawskim, będącym strategicznym punktem na logistycznej mapie Polski” – mówi Marek Dobrzycki, Managing Director w Panattoni i dodaje: – „Sektor logistyczny był w ostatnich miesiącach jednym z najaktywniejszych pod względem popytu na powierzchnie przemysłowe. Zadaniem Panattoni jest zapewnić odpowiednią podaż, a Panattoni Park Warsaw North II jest ważnym krokiem w tym kierunku”.

Nieruchomość inwestycyjna CITYFLOW w Warszawie z generalnym wokonawcą

hl-19388560608Deweloper OKAM Capital podpisał umowę z firmą UNIBEP, która została Generalnym Wykonawcą etapu I CITYFLOW. 

Inwestycja jest realizowana przy ul. Redutowej 9 w Warszawie. W ramach najnowszego etapu projektu mają zostać wybudowane 2 budynki z 333 mieszkaniami. Projekt charakteryzować będą powierzchnie zielone i strefy aktywności dla mieszkańców, w tym ogród warzywny, klub mieszkańca, amfiteatr, przestrzenie do relaksu, a także dla czworonogów.
Autorem koncepcji architektonicznej CITYFLOW jest pracownia Dedeco.
Prace budowlane ruszą w IV kwartale 2022 r., a ich zakończenie przewidziane jest na IV kwartał 2024 r.

– CITYFLOW to będzie nasza kolejna wyjątkowa inwestycja, pozwalająca przyszłym mieszkańcom na czerpanie codziennej radości – aktywne spędzanie czasu wolnego, ale i życie w rytmie slow, odpoczynek i samorozwój w duchu eko. Inwestycja da szansę „płynięcia” w pięknym otoczeniu, na pograniczu centrum miasta i jego spokojnego ubocza. Niezwykle cieszymy się, że już wkrótce ruszymy z pracami w ramach etapu I – zaznacza Marcin Michalec, CEO OKAM Capital.

 

Unidevelopment zakończył budowę nieruchomości inwestycyjnej Idea Leo w Radomiu

8d22a558fd59aab86aa2a4fe13af532f
Unidevelopment zakończył budowę nieruchomości inwestycyjnej Idea Leo w Radomiu.

Deweloper Unidevelopment ukończył realizację inwestycji Idea Leo. Jest to kolejna część wieloetapowego projektu powstającego na radomskim Wacynie. Wszystkie mieszkania w Idea Leo zostały już sprzedane i trwa przekazywanie kluczy nabywcom. W ofercie dewelopera w Radomiu dostępne są jeszcze lokale w inwestycjach Idea Ogrody i Idea Venus.

Projekty wieloetapowe pozwalają nam na kompleksowe i kreatywne podejście do projektowania. Idea na radomskim Wacynie to nowoczesne osiedle powstające zgodnie z aktualnymi trendami w zakresie planowania przestrzeni miejskiej – mówi Barbara Kunicka, Dyrektor Sprzedaży w Unidevelopment SA. – Nasz projekt łączy wiele funkcji. Oprócz mieszkań, na terenie Idei powstanie m.in. centralny plac z dostępem do lokali usługowych. W planach jest również zagospodarowanie terenów rekreacyjnych otaczających tamtejsze zbiorniki wodne. To wszystko, wraz z dogodną lokalizacją projektu, z pewnością przełoży się na komfort życia obecnych i przyszłych mieszkańców – dodaje Barbara Kunicka.

Czy sektor mieszkań na wynajem PRS ma szansę na dalszy rozwój?

Eiffage Immobilier Polska_Kierbedzia 4 (1)

Jakie plusy i minusy wejścia na rynek PRS widzą deweloperzy? Jak szybko sektor mieszkań na wynajem instytucjonalny ma szansę rozwijać się w obecnych warunkach w Polsce? Czy inwestorzy zagraniczni będą wchodzić w nowe projekty? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Andrzej Oślizło, prezes zarządu Develia S.A.

Develia już w 2021 roku zdecydowała inwestować w segment PRS, tj. mieszkania oferowane w ramach najmu instytucjonalnego. Jesteśmy przekonani, że oferta nowoczesnych mieszkań w dobrych lokalizacjach, wynajmowanych na przejrzystych zasadach od profesjonalnych operatorów to coś, czego na naszym rynku nieruchomości brakowało. Obecnie na ten sektor rynku składa się jedynie kilka tysięcy mieszkań, co stanowi mniej niż 1 proc. rynku najmu w Polsce.

Praktycznie wszystkie inwestycje tego typu są wynajęte w prawie w 100 proc. Spodziewamy się, że popyt na mieszkania w ramach PRS będzie się zwiększał. Generować go będą, nie tylko osoby, które po utracie zdolności kredytowej przejdą z rynku własności na rynek najmu, ale również obywatele Ukrainy, którzy zdecydują się zostać w naszym kraju na dłużej. Nasze przygotowania do realizacji pierwszych projektów PRS są zaawansowane. Wraz z firmą The Heart pracujemy również nad specjalistyczną platformą do zarządzania najmem.

Trudno nam odnieść się do rządowych planów opodatkowania paktowych zakupów mieszkań przez fundusze inwestycyjne, gdyż nie znamy jeszcze kształtu finalnych ustaleń. Jesteśmy jednak przekonani, że nawet jeśli deweloperzy zrealizują tylko te plany, które już ogłosili i do 2028 roku zbudują w sumie 30 tys. lokali, wciąż będzie to tylko kropla w morzu potrzeb.

Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic

Czynnikami determinującymi rozwój rynku PRS jest wzrost cen mieszkań i ograniczenia dostępności własności mieszkań dla indywidualnych klientów. Jednak w tej chwili ze względu na wysokie stopy procentowe oraz działania KNF skutkujące spadkiem ilości udzielanych kredytów hipotecznych o ponad 70 proc. współpraca z funduszami jest koniecznością. Proces inwestycyjny trwa kilka lat w przypadku nagłej zmiany sytuacji deweloperzy zostają z dużą podażą mieszkań, które trzeba upłynnić.

Fundusze PRS jako hurtowy nabywca uzyskuje niższe ceny nabycia od dewelopera a jednocześnie nakłada większe wymagania dotyczące dodatkowych instalacji na dewelopera. Skutkiem tego jest obniżenie marż firm deweloperskich, a tym samym ograniczenie rozwoju branży.

Jacek Wesołowski, Dyrektor Zarządzający Trei Real Estate Poland

Rynek najmu instytucjonalnego w Polsce jest relatywnie młody i znajduje się na początkowym etapie rozwoju, z czym będą się zapewne wiązały zmiany w regulacjach prawnych. Niewątpliwie w najbliższym czasie czeka nas transformacja rynku mieszkaniowego i wzmocnienie sektora najmu instytucjonalnego. Wysokie ceny mieszkań, podwyżki stóp procentowych, trudność w uzyskaniu kredytów hipotecznych sprawiają, że zainteresowanie wynajmem długoterminowym będzie rosło. Dlatego nasza strategia na najbliższe lata zakłada dalszy rozwój na rynku PRS.

W przyszłym roku rozpoczniemy budowę naszej, pierwszej tego typu inwestycji w Polsce. Poznański PRS dostarczy łącznie 450 mieszkań na wynajem w trzech budynkach. Kompleks zaoferuje ponad 19 000 mkw. przestrzeni o złożonej funkcji. W swoim międzynarodowym portfolio mamy już ukończone projekty w Niemczech i w USA z łączną liczbą 750 mieszkań, dostępnych w formule najmu instytucjonalnego. Aktualnie realizujemy 28 inwestycji PRS w Niemczech, Polsce i w USA, które dostarczą w sumie 6 450 mieszkań.

Cezary Grabowski, dyrektor sprzedaży i marketingu Bouygues Immobilier Polska

Obecnie największy wpływ na rynek PRS mają trzy czynniki: konflikt w Ukrainie, wzrastające stopy procentowe i słabnąca pozycja złotego. To powoduje, że fundusze zaczynają wycofywać się z transakcji z obawy o przyszłość.

Wydawałoby się, że spadek zdolności kredytowych i zwrot klientów w stronę najmu da impuls rynkowi PRS. Okazało się to jednak dużo bardziej złożonym procesem. Obecnie skupiamy się na budowie inwestycji, które są przeznaczone dla klienta indywidualnego. Chcemy zaspokoić potrzeby mieszkaniowe na rynkach w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i Trójmieście. Nie mamy planów budowy mieszkań wyłącznie na wynajem, jednak cały czas uważnie analizujemy rynek i przyglądamy się różnym rozwiązaniom, które mogą dać nam potencjał rozwojowy.

Małgorzata Ostrowska, dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.

Najem instytucjonalny będzie się rozwijał. U jego podłoża leżą czynniki spowalniające rynek mieszkań, przede wszystkim wyhamowanie rynku kredytowego, czy ogólna sytuacja gospodarcza. PRS jest dla części deweloperów szansą na szybszy zwrot zainwestowanego kapitału. Z uwagi na wysokie ceny mieszkań i niedużą ich dostępność rynek najmu dobrze się rozwija, co nie uszło uwadze funduszy zagranicznych, które na polski rynek wchodzą z gotowym know-how w zakresie najmu i zarządzania nieruchomością.

Nasza firma ma już w ofercie lokale na wynajem. Warszawski projekt Jerozolimskie Invest jest wynajęty w 100 proc., wobec czego nie wykluczamy zwiększenia naszej aktywności w tym segmencie. Szczególnie, że przygotowujemy inwestycje, których jeszcze nie wprowadziliśmy do sprzedaży.

Aktualnie jednak koncentrujemy się na budowie inwestycji pod wynajem i sprzedaż lokali klientom indywidulanym. Przykładem jest projekt Apartamenty Pileckiego 59 w Warszawie i oferowane w nim lokale w cenie od 295 tys. zł brutto, zabezpieczone aktem notarialnym i wpisem do księgi wieczystej. Mogą być przeznaczone na wynajem krótkoterminowy albo biuro.

Angelika Kliś, członek zarządu Atal S.A.

Zauważamy spadek aktywności funduszy spowodowany został zapowiedzią dodatkowego opodatkowania ich działalności przez państwo. To sprawia, że przyszłość tego segmentu jest niepewna. Ponadto, fundusze borykają się z rosnącymi cenami materiałów i wyposażenia. Podnosi to koszt zakupu i wykończenia mieszkań na wynajem. Bieżący kurs złotego może tu być sprzymierzeńcem dla operatorów zagranicznych. Z drugiej jednak strony, przy słabym złotym przeliczenie czynszu najmu ze złotówki na euro obniża rentowność biznesu.

Nie sposób patrzeć obojętnie na segment PRS, gdyż jest on teraz popularny wśród klientów, którzy mają bardzo ograniczone możliwości sfinansowania zakupu własnego mieszkania. Zgodnie z przyjętą strategią koncentrujemy się jednak na obsłudze klienta indywidualnego, choć nie wykluczamy transakcji z funduszami w przyszłości.

Boaz Haim, prezes Ronson Development

Rynek PRS w Polsce charakteryzuje bardzo duży potencjał wzrostu. Jeszcze kilkanaście miesięcy temu w głównej mierze warunkowały to czynniki demograficzne. Zmiana pokoleniowa i związana z nią większa mobilność młodszego pokolenia. Obecnie rozwój sektora determinują czynniki ekonomiczne, które wykluczyły znaczną część klientów z rynku nieruchomości i zamroziły ich starania o własne M. PRS ma jeden zasadniczy plus, dostarcza mieszkania na rynek w okresie, kiedy wielu ludzi po prostu nie stać na kupno własnej nieruchomości. Z jednej strony podtrzymuje więc portfolio deweloperów, z drugiej daje klientom nowe możliwości w trudnych czasach.

Z całą pewnością ten segment będzie się rozwijał. Nasza spółka w połowie przyszłego roku odda pierwsze 100 mieszkań dedykowanych pod najem instytucjonalny. Powstają w naszej, sztandarowej inwestycji Ursus Centralny. Ponadto, nasz bank ziemi w tym segmencie jest zabezpieczony na prawie 2000 mieszkań, w takich warszawskich lokalizacjach jak Ursynów, Ursus, Białołęka, Wola, Bemowo oraz Bielany.

Justyna Hamrol-Wasielewska, dyrektor sprzedaży i marketingu Eiffage Immobilier Polska

Polska jest młodym rynkiem dla PRS, dlatego nie ma wątpliwości, że ten sektor będzie się u nas rozwijał. Jesteśmy deweloperem, który jako jedna z pierwszych firm w Polsce zgłosiła akces do tego rynku. Analizowaliśmy rynek, przygotowaliśmy się do tego kroku i wiedzieliśmy, że musi to nastąpić. Obecnie stoimy na stanowisku, że branżę nieruchomości musi cechować zdrowa równowaga, która przejawiać się będzie w rozwoju sektora najmu instytucjonalnego. Wpływ mają na to dwa czynniki. Przede wszystkim zaspokojenie stale rosnących potrzeb mieszkaniowych, zwłaszcza w dużych miastach. Niestety wzrastające ceny materiałów budowlanych, a także wysokie raty kredytów sprawiają, że coraz mniej klientów stać na zakup mieszkania. Dla nich wybór jest więc jasny, zamiast kupować będą wynajmować. Drugą grupą, dla której najem jest atrakcyjny, to młode pokolenie Polaków, które zdecydowanie woli wynajmować niż kupować. Najem jest dla nich synonimem możliwości, wolności i mobilności.

Sektor PRS zapewnia nową jakość i kulturę najmu, której dotąd na rynku brakowało. Jego zaletą jest przede wszystkim gwarancja określonego standardu jakości mieszkań. Do tego trzeba również dodać zarządzanie inwestycją, co zdejmuje z osób wynajmujących obowiązki napraw czy konserwacji urządzeń.

Sektor PRS jest oczywistym następstwem rozwoju rynku i stanowi odpowiedź na zapotrzebowanie klientów. Klienci nie będą musieli ograniczać się do decyzji o najmie od osób prywatnych. PRS daje im wybór lokalu nowego, w określonym standardzie, w atrakcyjnej lokalizacji i z transparentnymi warunkami najmu.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest

Obserwujemy wyraźnie ożywienie na rynku PRS. Stawki najmu rosną, co jest niewątpliwym plusem dla inwestorów, ale zdecydowaniem minusem dla najemców. Prognozy dla rynku PRS jak na razie są optymistyczne w Polsce. Coraz większa liczba zagranicznych funduszy i deweloperów rozważa wejście na ten rynek. Nasza firma sprzedała już do funduszu jeden z budynków z 236 mieszkaniami na warszawskich Bielanach, zlokalizowany w pobliżu stacji metra Słodowiec.

Wojciech Chotkowski, prezes zarządu Aria Development

Sektor PRS stanowi 1 proc. całego rynku najmu w Polsce. Zrealizowane projekty zostały wynajęte, a plany rozwoju sektora opisywane są jako ambitne. Nowe inwestycje będą pozytywnym czynnikiem, który będzie wspierać sytuację branży deweloperskiej w okresie pogorszenia warunków makroekonomicznych. Z drugiej strony, nieprzewidywalność w obszarze podatkowym oraz możliwość nałożenia kolejnych obciążeń przez rządzących jest zagrożeniem dla rozwoju rynku PRS.

Mariola Żak, dyrektor sprzedaży i marketingu w Aurec Home

Sektor PRS mimo dynamicznego rozwoju nadal pozostaje młodym rynkiem i stoi przed nim wiele wyzwań. Przede wszystkim w Polsce brakuje infrastruktury i regulacji dotyczących tego rynku. Ministerstwo Rozwoju i Technologii prowadzi obecnie prace nad regulacją hurtowego rynku mieszkań i wprowadzeniem nowego podatku dla firm, które mieszkania kupują hurtowo. Tego typu rozwiązanie nie jest nowością w Europie. Podobna danina transakcyjna obowiązuje w Irlandii. Podmioty, które zakupiły tam co najmniej 10 nieruchomości muszą odprowadzić 10 proc. podatek w ciągu 12 miesięcy.

Niezmiennie dominującym modelem wciąż jest zakup pakietów mieszkań od deweloperów skoncentrowanych na sprzedaży indywidualnej, a nie hurtowej. Z doświadczenia wiemy, że deweloperzy niechętnie udzielają zniżek na pakietowe zakupy, bo wiedzą, że i tak bez problemu sprzedadzą mieszkania. Nie podejmujemy kroków w kierunku sprzedaży instytucjonalnej. Skupiamy się na sprzedaży mieszkań klientom indywidualnym, niemniej jednak nie zamykamy się na taką współpracę w przyszłości.

Sebastian Barandziak, prezes zarządu Dekpol Deweloper

Polska jako atrakcyjny pod względem inwestycyjnym kraj w Europie Środkowo-Wschodniej stanowi doskonałą alternatywę dla rynków Europy Zachodniej, gdzie PRS osiąga bardzo dobre wyniki finansowe. Inwestorzy zakładają powtórzenie sukcesu również w Polsce z uwagi na dobry moment inwestycyjny dla funduszy zagranicznych oraz dynamicznie rozwijający się rynek najmu, a także występującą lukę podaży na rynku mieszkaniowym i ograniczone możliwości nabywcze indywidualnych inwestorów. Rozwój tego sektora, biorąc pod uwagę obecną sytuację rynkową, zapowiada się więc obiecująco w najbliższych latach. Choć oczywiście trzeba mieć na uwadze, że wszelkie nowe regulacje prawne mogą mieć wpływ na tempo tych zmian.

Jeśli chodzi o plusy inwestowania w rynek PRS w naszym kraju, należy do nich deficyt mieszkań, rosnące ceny nieruchomości i idąca za tym perspektywa na znaczący wzrost czynszów, wymagany przy kredycie wkład własny, który ogranicza dostęp do finansowania, a także zmiany pokoleniowe przełamujące idę posiadania w kierunku filozofii korzystania. Minusy to brak wystarczających danych analitycznych i statystyk najmu, a także wysokość rat kredytu mieszkaniowego, które często są na podobnym poziomie co czynsz najmu. Nie bez znaczenia są też regulacje prawno-podatkowe, brak ukształtowanej praktyki dotyczącej opodatkowania VAT wynajmu oraz REIT-ów.

Marcin Michalec, CEO Okam

W ostatnich miesiącach obserwować możemy wzrost zainteresowania najmem krótko i długookresowym z uwagi m.in. na przyrost liczby cudzoziemców przebywających w Polsce, ale także fakt, że wiele osób nie stać na zakup nieruchomości.

Banki ograniczyły dostęp do kredytów i jedynym wyjściem często okazuje się być wynajem. Jednocześnie niepewna sytuacja geopolityczna nie zachęca do inwestowania czy wiązania się z danym miejscem na stałe.

Dysponujące środkami fundusze inwestycyjne pobudzają sektor PRS, który w innych krajach jest już mocno rozwinięty. Dla wielu deweloperów, posiłkujących się zewnętrznym wsparciem finansowym, ten segment jest dobrym rozwiązaniem. Nie muszą bowiem zaciągać kredytów inwestycyjnych na bieżące czy planowane inwestycje. Mogą sprzedać projekt na etapie realizacji z promesą zakupu po wybudowaniu, mając pewność szybkiego zysku. To także dobry kierunek, jeśli chodzi o projekty w centralnych lokalizacjach, na przykład na modernizację starszych budynków lub zmianę ich funkcji na przestrzenie mieszkaniowe.
Źródło: dompress.pl

Spółka MLP Group startuje z wtórną ofertą nowych akcji

DJI_0071_edited2_logo_m(3)
Spółka MLP Group startuje z wtórną ofertą nowych akcji.

Spółka MLP Group rozpoczyna publiczną ofertę akcji serii F w drodze subskrypcji prywatnej. Przedmiotowa oferta jest prowadzona bez prospektu. Oferta nowych akcji skierowana jest wyłącznie do inwestorów kwalifikowanych i inwestorów nabywających akcje za nie mniej niż równowartość 100.000 EURO. Pozyskane w ofercie środki zostaną przeznaczone na zakup działek pod nowe inwestycje magazynowe na rynkach, na których MLP Group jest już obecne. Funkcję globalnego koordynatora oferty pełni Erste Securities Polska.
Pozyskane środki przeznaczone będą na finansowanie rozbudowy banku ziemi na rynkach obsługiwanych przez MLP Group.

Nowa menadżer ds. rozwoju Grupy WGN wzmocni siłę marki

Nowa menadżer ds. rozwoju Grupy WGN wzmocni siłę marki.

Z dniem 3 listopada 2022 r. nową menadżer ds. Rozwoju Grupy WGN została Luiza Stasiak. Ekspertka wygrała konkurencję na to stanowisko z blisko 50 kandydatami. Zadaniem Luizy będzie budowanie siły marki WGN. Wraz z zespołem będzie ona czuwać nad rozwojem sieci franczyzowej.

Czytaj więcej: TUTAJ.

 

Deweloperzy realizują mniej inwestycji komercyjnych w sektorze mmieszkaniowym

M. Sapota_Mat. prasowy
Nieco ponad 7 tys. Budowę tylu nowych mieszkań rozpoczęli w październiku deweloperzy. To kolejny miesiąc z rzędu, kiedy ten wskaźnik spada. W sumie od początku roku deweloperzy rozpoczęli budowę 100 tys. nowych lokali. To prawie 1/3 mniej niż jeszcze rok wcześniej. Taki stan rzeczy może być jednak dobrą informacją dla osób inwestujących w nieruchomości.

O ile liczba spadających budów może wskazywać na spowolnienie w branży i prawdopodobne kłopoty części deweloperów, to jak to zwykle w gospodarce, ktoś inny od razu ten niedobór wykorzysta. Nie musi to też oznaczać kryzysu. Na przełomie 2008/2009, czyli w okresie kryzysu finansowego, liczba nowo rozpoczynanych budów spadła o połowę. Teraz spadki sięgają 30-35%. Są miasta, jak Rzeszów czy Radom, gdzie liczba nowych budów rośnie.

Spadająca zdolność kredytowa powoduje, że mieszkań sprzedaje się zdecydowanie mniej. Właśnie dlatego spora cześć branży deweloperskiej wstrzymuje budowy. Co nie oznacza, że rezygnuje całkowicie z inwestycji. Nie można bowiem zapominać, że etap budowy jest poprzedzony zakupem nieruchomości, uzgodnieniami i wreszcie koniecznością spełnienia wielu formalności. Zamiast zaczynać budowy, deweloper może negocjować zakup gruntów pod przyszłe inwestycje.

Największe miasta, w których popyt na nieruchomości mieszkaniowe zawsze jest największy, najszybciej doświadczają skutków spowolnienia. Tymczasem inwestycje deweloperskie realizowane w mniejszych miastach cały czas bronią się przed spadkami sprzedaży. W pierwszym półroczu tego roku wyraźnie zwiększyło się zainteresowanie budowaniem w miastach powiatowych. To zasługa upowszechnienia się pracy zdalnej, ale też i tego, że mieszkania w mniejszych miejscowościach są po prostu tańsze. Kupienie nieruchomości w największych metropoliach, szczególnie na kredyt, może być wyjątkowo trudne. Z danych GUS wynika, że w 18 z 66 miast na prawach powiatu nie widać spowolnienia aktywności deweloperskiej – mówi Michał Sapota, prezes Heritage Real Estate Investment Trust.

Jaką perspektywę powinni przyjąć ci, którzy w nieruchomości inwestują? Krótkotrwałe spadki cen w największych miastach albo wyhamowanie wzrostów może sprawić, że lokale będą interesujące z perspektywy inwestorów. Wszystko dlatego, że za około dwa lata, gdy sytuacja gospodarcza ustabilizuje się, liczba dostępnych nowych nieruchomości w największych miastach będzie niższa. Może to spowodować większe zainteresowanie najmem, co oznacza, że osoby lub firmy z kapitałem – przede wszystkim gotówkowym – będą mieć szansę na zwiększenie zyskowności. Już teraz warto poszerzać więc swój portfel nieruchomości na wynajem. Gdy sytuacja na rynku kredytów ulegnie poprawie i zwiększy się zainteresowanie ze strony kupujących, mieszkań na sprzedaż nie będzie wiele.

Kolejnym krokiem będzie więc wzrost cen. Ci, którzy nie zdecydują się na zakup, będą musieli je wynająć. I właśnie dlatego najbliższe miesiące będą najlepszym czasem na zakup nieruchomości inwestycyjnie. Warto też już teraz zainteresować się mieszkaniami na przedmieściach dużych aglomeracji, aby utrzymać wartość pieniądza w czasie.

Źródło: Heritage Real Estate Investment Trust.

Najkorzystniejszy kredyt? WGN Kredyty przeprowadzi Cię przez cały proces kredytowy

ibrahim-rifath-789914-unsplash
Osoby, które potrzebują wsparcia kredytu bankowego, powinny przejść z rozwagą przez cały proces kredytowy.

Planujesz sfinansować zakup nieruchomości przy wsparciu kredytu bankowego? A może nie wiesz, z oferty którego z banków powinieneś skorzystać? Chcesz zaciągnąć kredyt, jednak na bardziej korzystnych dla siebie warunkach? W takich sytuacjach warto skorzystać z profesjonalnego wsparcia. WGN Kredyty przeprowadzi Cię przez cały proces kredytowy.

Czytaj więcej: TUTAJ.

Energooszczędna nieruchomość inwestycyjna ECO City Katowice na półmetku pracy budowlanych

EcoCity_02
Energooszczędna nieruchomość inwestycyjna ECO City Katowice jest już na półmetku pracy budowlanych. Projekt dostarczy na katowicki rynek nowoczesne powierzchnie biurowe na wynajem.

Konstrukcja pierwszych dwóch budynków, które wchodzą w skład nieruchomości inwestycyjnej ECO City Katowice, osiągnęła docelową wysokość. Projekt realizowany jest przez GPP. Inwestycja komercyjna uzyskała najwyższą w Unii Europejskiej ocenę 94% w ramach certyfikacji BREEAM, a blisko 60% jej powierzchni zajmą tereny zielone. To najbardziej przyjazne użytkownikom i energooszczędne biurowce w Polsce. Oddanie do użytku pierwszego etapu ECO City Katowice zostało przez inwestora zaplanowane na przełom 2023 i 2024 roku.
Nieruchomość inwestycyjna ECO City Katowice zapewni 30 000 m2 nowoczesnej, przyjaznej użytkownikom i środowisku oraz efektywnej energetycznie powierzchni biurowej.

Aktualna sytuacja rynkowa i związane z nią drastyczne podwyżki cen nośników energii spowodowały to, że już nikt obojętnie nie przechodzi obok naszych inwestycji. Dzięki ograniczeniu o połowę zapotrzebowania budynków na energię osiągamy dziś od 12 do nawet 20 zł/m2 oszczędności najmowanej powierzchni w skali jednego miesiąca – podkreśla Mirosław Czarnik, Prezes Zarządu GPP S.A.

Autorem projektu ECO City Katowice jest P.A Nova S.A. z siedzibą w Gliwicach. Generalnym wykonawcą jest New Construction Concept sp. z o. o. z siedzibą w Katowicach. Za komercjalizację powierzchni biurowych odpowiada międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield.

GH Development planuje zrealizować nieruchomości inwestycyjne, które dostarczą ponad 2100 mieszkań w 7 atrakcyjnych lokalizacjach Warszawy

warszawa
GH Development planuje zrealizować nieruchomości inwestycyjne, które dostarczą ponad 2100 mieszkań w 7 atrakcyjnych lokalizacjach Warszawy.

Firma GH Development jest belgijskim deweloperem, który planuje ekspansję w Polsce. Deweloper ma w planach dostarczenie na rynek mieszkaniowy w Warszawie ponad 2100 mieszkań w 7 atrakcyjnych lokalizacjach. Firma prowadzi prace przygotowawcze w obrębie terenów w Warszawie. Chodzi o lokalizacje w stołecznych dzielnicach na Bemowie, Białołęce, Bielanach, Pradze Północ, Wawrze, we Włochach i na Woli. W planach dewelopera jest również wejście do największych miast regionalnych w Polsce.

– Doświadczenie i wiedza pozwalają nam skutecznie realizować naszą strategię biznesową, zakładającą tworzenie nowoczesnych inwestycji mieszkaniowych w atrakcyjnych lokalizacjach. Aktualnie koncentrujemy się na rynku warszawskim, gdzie planujemy 11 nowych inwestycji w 7 dzielnicach. W ostatnim czasie podjęliśmy nowe wyzwanie związane z wejściem na rynek wrocławski, gdzie obecnie skupiamy się na pozyskiwaniu gruntów pod inwestycje – powiedziała Aleksandra Żuralska, Country Manager GH Development.

 

Nieruchomość komercyjna Panattoni Park Elbląg pozyskała nowego najemcę na 17 100 m kw. powierzchni

91df8bb64ed2f69ef4150fef828cbe3e
Nieruchomość komercyjna Panattoni Park Elbląg pozyskała nowego najemcę na 17 100 m kw. powierzchni.

Panattoni ukończył nieruchomość inwestycyjną zlokalizowaną w województwie warmińsko-mazurskim. Prawie całą nieruchomość w ramach Panattoni Park Elbląg wynajęła firma Flex – globalny dostawca urządzeń i technologii. Z obiektu korzysta również sieć kurierska DPD Polska.
Flex skorzysta z 17 100 m kw. w ramach nieruchomości inwestycyjnej Panattoni Park Elbląg.

„Ogromnie cieszy nas, że kolejne firmy dostrzegają potencjał rynku warmińsko-mazurskiego. Rozwój infrastruktury drogowej, nowoczesna powierzchnia przemysłowa i probiznesowe podejście władz lokalnych otwierają region na kolejne sektory, a wejście takich firm jak Flex to kolejne miejsca pracy dla miasta i regionu.” – mówi Martyna Sochaczewska, Leasing Director w Panattoni i dodaje: – „Sukces Panattoni Park Elbląg to dla nas znak i motywacja, że warto się tu rozwijać”.

 

Mieszkania na wynajem w kamienicach atrakcyjne pod kątem lokalizacji

Lidia Dołhan
Mieszkania na wynajem w kamienicach są atrakcyjne pod kątem lokalizacji. Jednak to nie ich jedyna zaleta.

W stosunku do całkowitej oferty mieszkań na wynajem we Wrocławiu, oferta mieszkań w kamienicach stanowi około 8-10% całkowitej podaży na rynku. Lokale mieszkalne w kamienicach przyciągają najemców licznymi zaletami. Według Analityków WGN mieszkania mieszczące się w kamienicach po renowacji osiągają niekiedy bardzo wysokie ceny.  Najemcy doceniają je za lokalizację, niepowtarzalny klimat, przestronność pomieszczeń itp.

Czytaj więcej: TUTAJ.

Informacja Głównego Urzędu Statystycznego na temat wskaźnika cen dóbr inwestycyjnych

helloquence-61189-unsplash
Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował informację na temat wskaźnika dóbr inwestycyjnych.

Jest to obwieszczenie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 25 listopada 2022 r. w sprawie wskaźnika cen dóbr inwestycyjnych za III kwartał 2022 r.
Jak czytamy w informacji opublikowanej przez GUS, w związku z art. 109 ustawy z dnia 16 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę o zasadach zarządzania mieniem państwowym (Dz. U. poz. 2260, z 2018 r. poz. 1669 i 2159 oraz z 2019 r. poz. 730) ogłoszono, że wskaźnik cen dóbr inwestycyjnych za III kwartał 2022 r. w stosunku do II kwartału 2022 r. wyniósł 103,0. Wynik ten oznacza wzrost cen o 3,0%.
Informacja została opublikowana na oficjalnej stronie internetowej GUS.

Ruszyła budowa nowoczesnej nieruchomości inwestycyjnej – kompleksu handlowego Sfera Park w Grodzisku Mazowieckim

2201_WIZ-2
Ruszyła budowa nowoczesnej nieruchomości inwestycyjnej, którą jest kompleks handlowy Sfera Park w Grodzisku Mazowieckim.

Ta nowoczesna nieruchomość inwestycyjna będzie największym obiektem handlowym w Grodzisku Mazowieckim. Obiekt budowany jest przy ul. Żyrardowskiej. Działka położona jest z jednej strony niedaleko od centrum miasta, a z drugiej przy wjeździe do Grodziska z autostrady A2 i nowo wybudowanej obwodnicy miasta.
Kompleks komercyjny składać się ma z czterech jednokondygnacyjnych obiektów o łącznej powierzchni 11 tys. m kw. Znajdzie się w nim 15 dużych sklepów oraz lokale usługowe.
Inwestorem parku handlowego jest spółka GHRE. Zaprojektowanie Sfery Park na podstawie własnej koncepcji inwestor zlecił pracowni Archas Design. Za komercjalizację grodziskiego parku handlowego odpowiada firma Dewu Property. Otwarcie nieruchomości inwestycyjnej Sfera Park zostało zaplanowane na ostatni kwartał 2023 roku.

Firma Reesco Hospitality zrealizuje wnętrza ekskluzywnych nieruchomości inwestycyjnych dla AFI Europe

Dajwor_wiz_Iliard_Grupa_Reesco (8)
Firma Reesco Hospitality zrealizuje wnętrza ekskluzywnych nieruchomości inwestycyjnych dla AFI Europe. 

Przedmiotem umowy miedzy stronami jest kompleksowa realizacja wnętrz projektu mieszkaniowego przy ul. Dajwór w Krakowie. Za projekt odpowiedzialny był zespół Iliard Architecture & Interior Design, spółki wchodzącej również w skład Grupy Reesco. Tym samym etap wykonawczy fit-outu będzie płynną kontynuacją części kreatywno-projektowej, pozostając w rękach jednej grupy.
Pracownia Iliard Architecture & Interior Design korzysta z bogatego doświadczenia w projektowaniu wnętrz hotelowych dla największych światowych marek.

Cieszymy się, że po wspólnym sukcesie V.Offices, inwestor zaufał nam ponownie. Przygotowując projekty w zespole Iliard, a następnie wykonując wnętrza w zespole Reesco Hospitality, będziemy mogli zapewnić naszemu klientowi kompleksową obsługę: od projektu, zarówno kubatury, jak i wnętrza, poprzez wykonanie i koordynację prac, aż do momentu oddania budynku do użytkowania. Taka forma współpracy daje inwestorowi komfort i bezpieczeństwo, a także gwarancję wykonawstwa z poszanowaniem projektu – podkreśla Wojciech Witek, współzałożyciel Iliard Architecture & Interior Design oraz Reesco Hospitality.

Nieruchomość komercyjna Textorial Park w Łodzi z nowym najemcą biurowym

Textorial Park (2)
Nieruchomość komercyjna Textorial Park w Łodzi podpisała umowę z nowym najemcą biurowym.

Nieruchomość komercyjna Textorial Park to kompleks trzech budynków biurowych klasy A położonych na zabytkowym łódzkim osiedlu – Księży Młyn. Nowym najemcą kompleksu biurowego zlokalizowanego w Łodzi została firma TERG S.A. Spółka Fabryczna 17 SPP Polska podpisała umowę z TERG S.A. na najem powierzchni biurowej w Textorial Park. Właściciel marki Media Expert, zajmujący się sprzedażą detaliczną sprzętu RTV, AGD, elektroniki i multimediów, zajął 813 mkw. na drugim piętrze budynku C. Najemca wprowadził się do kompleksu z początkiem października. W transakcji najemcę reprezentowali doradcy z firmy Colliers.

– Spółka TERG to kolejna firma, która na swoje łódzkie biuro wybrała Textorial Park. Zdecydowały o tym postindustrialny charakter kompleksu oraz bardzo wysoki standard powierzchni, ale także dostępność dużej liczby miejsc parkingowych. Wśród preferencji klienta istotnym kryterium była również bliskość terenów zielonych. Textorial Park, który zlokalizowany jest w sąsiedztwie Parku Źródliska doskonale wpisał się w to oczekiwanie – mówi Marcin Włodarczyk, dyrektor regionalny Colliers w Łodzi.

Metamorfoza mieszkaniowej nieruchomości dla rodziny z kotem

Orwat Design_fot. Dagmara Maroszek-Bździuch MUFKA Fotografia (2)
Gdy we własnym M zaczyna brakować nam miejsca, nie musimy od razu kupować nowego, większego mieszkania. Czasem wystarczy zwykły remont, czy też zmiana jego układu funkcjonalnego. Najlepszym na to dowodem jest metamorfoza wnętrz lokum w bloku, którą przeprowadziła projektantka wnętrz Kasia Orwat. To dzięki niej codzienne szczęście na nowo odkryła czteroosobowa rodzina z milusińskim kotem.

Po trzynastu latach użytkowania 65-metrowego mieszkania, jego właściciele doszli do wniosku, że nie spełnia już ono wszystkich niezbędnych funkcji. Przede wszystkim potrzebne były dwa oddzielne pokoje dla dzieci – dziewczynki i chłopca, które na tyle podrosły, że nadszedł czas by je rozdzielić. Swoje miejsce musiał tu także znaleźć pupilek rodziny – kot Tygrys. Zamiast jednak zmieniać lokal na nowy, postanowili po prostu go wyremontować. Do współpracy zaprosili projektantkę wnętrz Kasię Orwat – właścicielkę pracowni architektury wnętrz ORWAT DESIGN. To za jej sprawą mieszkanie przeszło nie tyle metamorfozę, lecz prawdziwą wnętrzarską rewolucję. Projektantka nie poszła na łatwiznę i dosłownie przewróciła do góry nogami cały dotychczasowy układ pomieszczeń.

Wspólny pokój dzieci oraz sypialnia rodziców zostały zaadaptowane na dwa oddzielne pokoje dziecięce – jeden dla chłopca, drugi dla dziewczynki. Ponieważ rodzice nie chcieli rezygnować z sypialni, urządzono ją w dotychczasowej kuchni, a tę ostatnią zaaranżowano w formie aneksu w salonie. To jednak nie koniec zmian. Dotychczasowa łazienka podzieliła przestrzeń z toaletą, a na miejscu dawnego WC powstała pojemna garderoba.

Dzięki szczegółowo, co do centymetra, przemyślanemu rozplanowaniu przestrzeni zyskaliśmy nie tylko dodatkowy pokój, ale też np. przestrzeń do pracy z biblioteczką i miejsce do gry na gitarze w nowej, powstałej w miejsce kuchni, sypialni. Wymagało to jednak wielu kompromisów aranżacyjnych i sprytnych rozwiązań. I tak, by powiększyć przestrzeń raczej ciasnego salonu, wybrałam drzwi dwuskrzydłowe przesuwne między sypialnią a pokojem dziennym. Podobnie w toalecie, gdzie na niedużej przestrzeni trzeba było zmieścić miskę WC i pralkę, z pomocą przyszedł system Geberit Monolith. Ten nowoczesny moduł sanitarny, dzięki niewielkim gabarytom i niepowtarzalnemu wyglądowi pozwolił oczarować wręcz malutkie wnętrze toalety – opowiada projektantka, Kasia Orwat.

Tak duże modyfikacje w układzie funkcjonalnym mieszkania pociągnęły za sobą także całkowitą zmianę wystroju i funkcji wyposażenia poszczególnych pomieszczeń. Ze względów praktycznych projektantka zdecydowała się na zaoblenia w bryle garderoby oraz meblach kuchennych. Zaokrąglone, owalne formy mają także meble mobilne – hoker, stolik kawowy, stolik nocny. Są one nie tylko bezpieczne, ale też wielofunkcyjne.

Taboret może być stolikiem nocnym lub pomocniczym siedziskiem w salonie, gdy przyjdą goście. Krzesło z jadalni sprawdza się w sypialni za biurkiem, a nowoczesne lampki przenośne, z dodatkową funkcją, działania bez kabla, sprawdzą się przy łóżku, ale i sofie, gdy chcemy poczytać w salonie – wyjaśnia Kasia Orwat.

Mobilność elementów wyposażenia i ich podwójne funkcje, podyktowane zostały potrzebą maksymalnego wykorzystania dostępnej przestrzeni. Przekładają się one jednak także na wystrój wnętrz. W aranżacji przenikają się dwie płaszczyzny tekstur – kolor i drewno. Także wykończenia drewniane powtarzają tę zasadę binarności. Na podłodze odnajdziemy bowiem dąb, a na meblach – orzech. Ten ostatni połączony jest z ciepłym beżem, który powtórzono w stolarce drzwiowej i listwach przypodłogowych. W to zestawienie kolorystyczne doskonale wpisują się płytki z rysunkiem kamienia, które wprowadzone zostały do łazienek oraz powtórzone na ścianie nad blatem w kuchni. W części dziennej do kolorów natury dołączyła przygaszona zieleń tapicerki sofy (którą odnajdziemy także w sypialni, gdzie króluje zielone tapicerowane łoże). Ciepły nastrój dopełniają firanki z naturalnego materiału oraz rattanowe elementy – krzesła, donica i oczywiście legowisko dla kota. Wszystko bowiem jest tu dokładnie przemyślane, nie tylko pod względem funkcji, ale też estetyki.

Najlepiej świadczy o tym aranżacja łazienki i toalety. Ponieważ właściciele nie chcieli łączyć obu funkcji, z jednego pomieszczenia projektantka wydzieliła dwa osobne. Pierwsze pełni rolę saloniku kąpielowego, drugie – to toaleta z pralnią w zabudowie. – Także łazienki były wykrawane co do centymetra z dostępnej przestrzeni – wspomina Kasia Orwat. – Szerokość drzwi i wnęka na pralkę w toalecie stały się wyznacznikiem odcięcia ściany dzielącej ją od łazienki, gdzie na szczęście zmieściła się wanna w rozsądnych rozmiarach – dodaje.

Oba pomieszczenia nawiązują do wystroju całego mieszkania. Odnajdziemy tu ciepłe beże, drewno i wspomniane już płytki imitujące marmur. Nie odbiegają one też od reszty pomieszczeń skrupulatnie przemyślaną funkcjonalnością. Wanna z parawanem umożliwia szybki prysznic, a bryła mebla z pralką i suszarką pomieściła także dodatkowe funkcjonalności. Nawet wieszak na papier toaletowy i szczotka WC znalazły tam swoje miejsce. Niedużą przestrzeń optycznie powiększają lustra, dzięki czemu wydaje się ona dużo większa niż jest w rzeczywistości. Na szczególną uwagę zasługuje jednak moduł sanitarny Geberit Monolith. Wyróżnia się on nie tylko kompaktowym rozmiarem, ale i pięknym wyglądem, który zawdzięcza okładzinie frontowej dostępnej w sześciu wersjach kolorystycznych (w tym o wyglądzie kamionki łupkowej i betonowej).

W tak wąskiej przestrzeni toalety, klasyczny stelaż dla miski toaletowej zabrałby za dużo przestrzeni. Stąd mimo rozsądnego, dość ciasnego budżetu, zastosowanie Geberit Monolith okazało się najrozsądniejszym rozwiązaniem, a dodatkowo moduł wprowadził pewną elegancję i taką inność w klasycznej przestrzeni toalety wyjaśnia projektantka.

Nic więc dziwnego, że nowa przestrzeń w pełni spełniła wszystkie oczekiwania domowników, zarówno te funkcjonalne, jak i estetyczne. Właściciele z pewnym zadziwieniem i radością przyjęli niestandardowe elementy wnętrza. Jest ono bowiem doskonałym przykładem na to, że jeszcze nie tak dawno wszechobecne szarości i paleta popieli przeszły do lamusa. Dziś na nowo odkrywamy ciepłe odcienie, beże, słoneczne żółcie, zielenie, brązy i wszelkie barwy, którymi dzieli się z nami natura i dzięki temu, możemy żyć w zgodzie z nią i cieszyć się każdym nadchodzącym dniem we własnym M.

Źródło: Grupa Geberit.

Handlowa nieruchomość komercyjna Bawełnianka w Bełchatowie pozyskała nowego najemcę

Bawełnianka_wizualizacja
Handlowa nieruchomość komercyjna Bawełnianka w Bełchatowie pozyskała nowego najemcę.

Nieruchomość komercyjna Bawełnianka w Bełchatowie jest najnowocześniejszym centrum handlowo-rozrywkowego w regionie. Do grona najemców centrum handlowego dołącza lider branży optycznej – Vision Express. Dzięki profesjonalnej obsłudze klienci będą mogli w jednym miejscu skorzystać z usług medycznych oraz dokonać zakupów okularów, soczewek i akcesoriów. Nowy najemca wynajął w Galerii Bawełnianka lokal o powierzchni 75 metrów kw.
Otwarcie nieruchomości komercyjnej zostało zaplanowane na wiosnę 2023 r.
Inwestorem Bawełnianki jest firma GBB Invest sp. z o.o. Za wynajem powierzchni w obiekcie odpowiada międzynarodowa firma Cushman&Wakefield. Za nadzór inwestorski nad komercjalizacją obiektu odpowiada firma Mallson Polska.

Warszawska nieruchomość inwestycyjna Graffit z certyfikatem BREEAM In-Use Excellent

Graffit
Warszawska nieruchomość inwestycyjna Graffit z certyfikatem BREEAM In-Use Excellent.

Biura nieruchomość inwestycyjna Graffit w Warszawie otrzymała certyfikat BREEAM In-Use z oceną „EXCELLENT”. Jest to biurowiec klasy A z portfela Zeus Capital Management. Budynek wybudowany został w całości na podstawie proekologicznych założeń uzyskał ocenę „EXCELLENT”. BREEAM In-Use International 2015 to system oceny budynków użytkowanych minimum dwa lata.
Graffit otrzymał maksymalną liczbę punktów za wykorzystane materiały oraz gospodarkę odpadami.

– Ocena na poziomie Excellent dowodzi, że Graffit to jeden z najlepszych budynków biurowych zlokalizowanych na Mokotowie. Częścią naszej strategii jest dbałość o to, by obiekty z naszego portfela spełniały jak najwyższe standardy zrównoważonego rozwoju – powiedział Stylianos Zavvos, prezes Zeus Capital Managemen Ltd.

Zanim kupisz nieruchomość, sprawdź jej stan techniczny

tierra-mallorca-NpTbVOkkom8-unsplash
Zanim kupisz nieruchomość, sprawdź jej stan techniczny. Dzięki ostrożności można uchronić się przed przykrymi niespodziankami, jakie mogą na Ciebie czekać po tym, jak staniesz się właścicielem nieruchomości. Zanim więc złożysz podpis na umowie, zweryfikuj wszystkie najbardziej istotne kwestie. Pomocne w tym przypadku jest wsparcie doradcy ds. nieruchomości, który zajmie się sprawdzeniem wszystkiego wnikliwie i profesjonalnie.

Spis treści:
Rynek mieszkań i domów w Polsce w ciągłym rozkwicie
Opinia dewelopera warta do sprawdzenia
Harmonogram inwestycji deweloperskich pod lupą
Używane nieruchomości lubią płatać figle
Stan prawny nieruchomości również należy zweryfikować
Infrastruktura otoczenia też jest bardzo ważna
Pośrednik w obrocie nieruchomościami dobrym doradcą
Właściwa weryfikacja nieruchomości pozwoli spać spokojnie

Rynek mieszkań i domów w Polsce w ciągłym rozkwicie

Na polskim rynku nieruchomości w segmencie mieszkaniowym stale przybywa nowych inwestycji. Mowa tutaj zarówno o mieszkaniach, jak i domach. Większość nabywców nieruchomości z rynku pierwotnego zakłada, że nowe mieszkania i domy są po prostu perfekcyjne. Tymczasem nawet one mogą nie być wolne od wad.

Opinia dewelopera warta do sprawdzenia

Przed zakupem mieszkania lub domu z rynku pierwotnego warto pokusić się o sprawdzenie opinii na temat dewelopera, który stoi za daną inwestycją. Niekiedy już po kilku minutach poszukiwań można się natknąć na opinie, że w innych inwestycjach deweloper oddał do użytku mieszkania ukrytymi wadami technicznymi. Można naprawić na informacje na temat tego, czy deweloper buduje z należytą starannością, ponieważ stale można słyszeć o nowych mieszkaniach z krzywymi ścianami, sufitami i podłogami. Poza samym wnętrzem mieszkania albo domu, warto poszukać informacji na temat tego, w jaki sposób deweloper zagospodarowuje tereny przyległe. Jest to tym bardziej istotne, jeśli planujemy kupić tzw. „dziurę w ziemi”, czyli mieszkanie lub dom w ramach inwestycji, której realizacja dopiero się rozpocznie, lub jest na tak wczesnym etapie, że ciężko jeszcze mówić o tym, jak będzie wyglądało po ukończeniu. Zdarza się, że deweloperzy rozpisują się na swoich stronach internetowych o tym, jak wspaniale zagospodarują tereny zielone i rekreacyjne wokół budynków. Poświadczają temu malownicze wizualizacje, które pozwalają wyobraźni przenieść przyszłego mieszkańca do ukończonej już inwestycji. Tymczasem – jak pokazuje niejedna oddana do użytku inwestycja mieszkaniowa – wizualizacje dalekie są od ostatecznej formy.

Harmonogram inwestycji deweloperskich pod lupą

Kolejną rzeczą, na jaką należy zwrócić uwagę, jest harmonogram postępu prac deweloperskich. Deweloperzy często prowadzą internetowe dzienniki postępu prac wraz z galeriami zdjęć. Dzięki ich kontroli przyszły właściciel mieszkania lub domu w ramach danej inwestycji może zweryfikować, czy deweloper nie ma czasem opóźnień w realizacji harmonogramu prac budowlanych. Jak wiadomo, każdy, kto złoży podpis na umowie zakupu nieruchomości, chce dostać do niej klucze możliwie najprędzej. Widno opóźnienia realizacji prac budowlanych może skutecznie zniechęcić niejednego potencjalnego nabywcę.

Używane nieruchomości lubią płatać figle

Decydują się na zakup nieruchomości, na przykład mieszkania albo domu z rynku wtórnego, zweryfikuj uprzednio jego stan techniczny oraz prawny. Sprawdź stan stolarki okiennej i drzwiowej, stan instalacji elektrycznej, gazowej i wodne, stan ścian oraz podłóg. Przysłowiowe „rzucenie okiem” tutaj nie wystarczy. Jeśli chcesz mieć pewność, że wszystko jest w należytym porządku i odpowiednim do oczekiwanego stanie technicznym, przejdź się spokojnie po nieruchomości i powoli sprawdź wszystko, punkt po punkcie.
W przypadku używanych nieruchomości jest to o tyle ważne, że istnieje większe – niż w przypadku nowych inwestycji deweloperskich – ryzyko, że na przykład stolarka okienna będzie wymagała wymiany, lub konieczna jest naprawa podłóg lub instalacji. Tego rodzaju naprawy często wiążą się z dodatkowymi, wysokimi wydatkami. Należy również mieć na uwadze czas, jaki będzie potrzebny na doprowadzenie mieszkania lub domu do użytku.

Stan prawny nieruchomości również należy zweryfikować

Kolejną rzeczą, jaką należy zweryfikować przed zakupem nieruchomości, jest zweryfikowanie jej stanu prawnego. Dotyczy to zarówno domów i mieszkań z rynku pierwotnego, jak również nieruchomości z rynku wtórnego. Najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do urzędu i wgląd w KW, czyli księgę wieczystą interesującej nas nieruchomości. Zawiera one wszelkie ważne informacje, w tym informację o tym, czy na nieruchomości ciąży hipoteka, oraz czy przypadkiem nie posiada ona współwłaściciela, o którym wcześniej podczas rozmów nie wspomniano.

Infrastruktura otoczenia też jest bardzo ważna

Poddając weryfikacji nieruchomość, planujesz ograniczyć się do obrębu działki? To błąd. Sam dom lub mieszkanie należy oczywiście gruntownie przejrzeć, jednak warto poświęcić kilka dodatkowych minut na sprawdzenie okolicy. Spokojny spacer bocznymi uliczkami pozwoli sprawdzić, jaka jest odległość od nieruchomości do sklepu, apteki, szkoły, przystanków komunikacji miejskiej itp. Przyszły właściciel nieruchomości będzie również mógł sprawdzić, czy w okolicy znajdują się tereny zielone i rekreacyjne, jak parki, łąki kwietne, czy ścieżki rowerowe. Dodatkowo można sprawdzić, czy w okolicy nie ma problemu z wystarczającą ilością miejsc parkingowych. Nawet, jeśli do nabywanej nieruchomości przynależy parking, to warto sprawdzić, czy w przypadku odwiedzin rodziny lub znajomych, w okolicy znajdują się wolne strefy do parkowania.
Przed zakupem nieruchomości należy również zweryfikować, czy trasa z domu do pracy będzie łatwa i szybka. Nie da się ukryć, że nabycie mieszkania lub domu w lokalizacji, która jest niekorzystnie położona w stosunku do miejsca pracy, jest najlepszym wyborem. Oczywiście pracę można zmienić, jednak jeśli taka opcja nie wchodzi w grę, to rozsądny będzie wybór nieruchomości, która sprawi, że dojazdy i powroty z pracy nie zamienią się w koszmar w postaci konieczności kilku przesiadek, czy dużych korków samochodowych ciągnących się kilometrami.

Pośrednik w obrocie nieruchomościami dobrym doradcą

Jeśli nie czujesz się na siłach, aby weryfikować stan techniczny i prawny nieruchomości, lub zwyczajnie nie chcesz tego robić samodzielnie, skorzystaj ze wsparcia profesjonalnego doradcy ds. nieruchomości. Jest to osoba, która posiada należną wiedzę oraz doświadczenie. Co więcej, nie tylko sprawdzi dla Ciebie stan nieruchomości, ale będzie starała się wynegocjować jak najbardziej korzystne warunki umowy, w tym cenę transakcyjną. Należy mieć bowiem na uwadze, że ceny podane przy ogłoszeniach w internecie są niejednokrotnie cenami ofertowymi i można je negocjować.

Właściwa weryfikacja nieruchomości pozwoli spać spokojnie

Należyte zweryfikowanie stanu technicznego oraz prawnego nieruchomości nie należy do atrakcyjnych zadań. Wiele osób nie chce poświęcać tej kwestii uwagi. Jedni nie mają czasu, inni nie wiedzą dokładnie, co powinni weryfikować. Niemniej tylko właściwe przyjrzenie się nieruchomości pozwoli jej przyszłemu właścicielowi na spokój ducha. W przeciwnym wypadku może się okazać, że stan techniczny albo prawny mieszkania albo domu odbiega od tego, którego przez nabyciem spodziewał się nowy właściciel nieruchomości. Jeśli potencjalny nabywca nieruchomości nie chce sam prowadzić procesu weryfikacji, najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie ze wsparcia profesjonalnego doradcy ds. nieruchomości.

Redakcja
Komercja24.pl

Firma Redan wypracowała lekki wzrost marży handlowej

scott-graham-OQMZwNd3ThU-unsplash
Firma Redan opublikowała sprawozdanie finansowe okres od stycznia do września 2022 roku.

W tym okresie spółka wypracowała nieco lepsze wyniki operacyjne niż rok wcześniej. Redan przez pierwsze trzy kwartały br. uzyskał ponad 68,5 mln zł przychodów, powtarzając w tym zakresie osiągnięcia sprzed roku. Spółka poprawiła natomiast o 3% marżę brutto na sprzedaży do 10,9 mln zł. Największy wpływ na to miał rozwój usług logistyki kontraktowej. Redan dąży do poszerzenia grona odbiorców w tym zakresie.

– Pomimo wymagającej sytuacji na rynku osiągnęliśmy lekką poprawę w zakresie działalności operacyjnej.  Przyspieszająca inflacja i rosnące stopy procentowe, wybuch wojny w Ukrainie, a następnie kryzys energetyczny i dalsze wzmocnienie presji inflacyjnej negatywnie wpływały na nastroje konsumentów. W takich warunkach zdołaliśmy jednak osiągnąć nieco wyższą marżę handlową. Poza kontynuacją obsługi kanałów dystrybucji marki „Top Secret”, co pozostaje naszym głównym obszarem biznesu, największy wpływ na to miał rozwój usług logistyki kontraktowej. Ostateczne pogorszenie wyniku na poziomie netto wynikało głównie z ujemnego salda na działalności finansowej. Wpływ na to miała przede wszystkim dokonana wycena należności oraz ryzyk finansowych. W celu dalszej poprawy rentowności operacyjnej cały czas dążymy do dywersyfikacji działalności i wykorzystania naszego potencjału w zakresie logistyki – powiedział Bogusz Kruszyński, Prezes Redan SA.

 

Rynek nieruchomości w sektorze biurowym w Poznaniu wg Knight Frank

Poznań III kw.
Od początku roku w Poznaniu nie ukończono żadnego projektu biurowego, chociaż deweloperzy wciąż pozostają dość aktywni. Zgodnie z terminarzem realizowanych obecnie inwestycji, będą one sukcesywnie oddawane do użytku w latach 2023-2025. Brak nowej podaży i stosunkowo wysoki popyt wpłynął na obniżenie współczynnika pustostanów do drugiego najniższego wyniku wśród miast regionalnych, zaraz za Szczecinem.

Całkowite zasoby biurowe w Poznaniu na koniec września 2022 roku wyniosły ponad 620 400 m kw. i nie zmieniły się od poprzedniego roku, ponieważ w trzech pierwszych kwartałach nie oddano do użytku żadnego nowego budynku biurowego.

Brak nowej podaży nie oznacza, że w Poznaniu nie są realizowane żadne inwestycje. Deweloperzy wciąż są aktywni, a w budowie na koniec września 2022 roku znajdowało się 80 800 m kw. Zakładając, że deweloperzy dotrzymają zaplanowanych terminów realizacji, poznański rynek biurowy będzie sukcesywnie się powiększał w latach 2023-2025,” – komentuje Katarzyna Bojar, konsultant w dziale badań rynku w Knight Frank.

Do największych inwestycji w budowie należą Andresia Silver z planowaną datą oddania w 2025 roku (40 000 m kw., Von der Heyden) oraz Nowy Rynek E, który ma zostać ukończony w I połowie 2023 roku (20 000 m kw., Skanska Property Poland).

W III kwartale 2023 roku najemcy zawarli umowy na blisko 10 000 m kw., co stanowiło 9% całkowitego wolumenu umów podpisanych w miastach regionalnych. Od stycznia do września bieżącego roku wolumen transakcji najmu wyniósł w Poznaniu blisko 36 900 m kw., co było wynikiem o 12% wyższym w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym,” – dodaje Piotr Borowski, dyrektor działu reprezentacji najemcy w Knight Frank.

Największy udział w strukturze popytu w trzech pierwszych kwartałach 2022 roku miały nowe umowy, które uzyskały wynik blisko 49%, a kolejne miejsca stanowiły renegocjacje, które odpowiadały za 44% wolumenu oraz ekspansje – 7%.

Brak nowej podaży i stosunkowo wysoki popyt wpłynęły na spadek współczynnika pustostanów, który na koniec września 2022 roku wyniósł 11,2%. W porównaniu do II kwartału 2022 roku współczynnik obniżył się o 0,8 pp., natomiast względem analogicznego kwartału 2021 spadek był jeszcze wyraźniejszy – 1,8 pp. Warto również zaznaczyć, że jest to drugi najniższy współczynnik pustostanów spośród miast regionalnych, a prym w tym obszarze wiedzie Szczecin.

Czynsze wywoławcze w Poznaniu na koniec września 2022 roku wahały się od 10,00 EUR do 16,00 EUR za m kw. miesięcznie. W najbliższym czasie w starszych budynkach należy oczekiwać presji ze strony najemców na renegocjacje stawek czynszów i pakietów zachęt ze względu na dużą dostępność powierzchni biurowej. Z kolei w nowych inwestycjach, rosnące koszty budowy (wzrost cen materiałów budowlanych i kosztów pracy), a także wzrost kosztów obsługi kredytów budowlanych skutecznie hamuje możliwości negocjacyjne inwestorów. Jednocześnie, ze względu na rosnące koszty mediów i usług, zauważalny jest również wzrost stawek opłat eksploatacyjnych, które na koniec września 2022 roku w Poznaniu wahały się od 15 do 23 PLN/m kw./miesięcznie.

Źródło: Knight Frank.

GUS opublikował komunikat w sprawie ceny za m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego

DeathtoStock_Wired2
GUS opublikował komunikat w sprawie ceny za m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego.

Raport Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) dotyczy III kwartału 2022 roku. Jest to komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 listopada 2022 r. w sprawie ceny 1m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego za III kwartał 2022 r.
Jak czytamy w komunikacie, na podstawie art. 3b ust. 4 ustawy z dnia 30 listopada 1995 r. o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1202 i 1561) ogłoszono, że cena 1m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego za III kwartał 2022 r. wyniosła 5295 zł.
Informacja została opublikowana na oficjalnej stronie Internetowej GUS.

Deweloper Archicom podsumowuje III kwartał 2022 roku

edafbcf92f393a8aa018aec65f6f78e6
Deweloper Archicom podsumowuje III kwartał 2022 roku.

Archicom utrzymuje pozycję lidera na wrocławskim rynku nieruchomości. Firma wypracowała w ciągu 3 kwartałów 2022 r. blisko 93 mln zł zysku netto. Tylko w III kwartale tego roku deweloper sprzedał 113 mieszkań i dokonał 293 przekazań lokali mieszkalnych we Wrocławiu.
Archicom kontynuuje rozwój z uwzględnieniem nowego statusu inwestycji, dzięki czemu uwarunkowania makroekonomiczne nie wymuszają na firmie podejmowania impulsywnych decyzji biznesowych. W efekcie bacznych obserwacji rynku, a także przemyślanego zarządzania realizowanymi inwestycjami deweloper deklaruje dziś umiarkowany optymizm na nadchodzące miesiące.