Inwestycja Brama Miasta z nowym najemcą – TomTom zmienia swoją łódzką siedzibę

Skanska_Brama Miasta_01

Inwestycja Brama Miasta z nowym najemcą – TomTom zmienia swoją łódzką siedzibę.

Nieruchomość inwestycyjna Brama Miasta to projekt spółki biurowej Skanska. Został zrealizowany na terenie Nowego Centrum Łodzi. Łódzka inwestycja pozyskała nowego najemcę. Jest nim międzynarodowa, dobrze znana kierowcom firma TomTom, obecna na łódzkim rynku od 2008 roku. Nową siedzibę wybrała ze względu na nowoczesne i zrównoważone wnętrza, dostosowane do hybrydowego modelu pracy. Najemca wprowadził się już do Bramy Miasta zajmując powierzchnię biurową oraz usługową.

– Cieszymy się ze współpracy z partnerem, który dostosował nasze nowe biuro w Polsce do wymagań W@TT, czyli elastycznego i opartego na aktywności podejścia do pracy, które mamy w naszej firmie – mówi Phil O’Donnell, Head of Real Estate & Facilities w firmie TomTom. – Wspólnie stworzyliśmy środowisko, które jest nowoczesne i wyposażone w najnowocześniejszą technologię, umożliwiając i inspirując naszych pracowników do interakcji i współpracy ze sobą – dodaje Phil O’Donnell.

W trakcie naszych rozmów okazało się, że najemcy zależy na wysokiej jakości przestrzeni biurowej z nowoczesną technologią oraz zrównoważonymi rozwiązaniami. Ważna też była duża powierzchnia samego piętra – ponad 2000 mkw., a także dodatkowa przestrzeń na parterze budynku – mówi Paulina Strutyńska, menadżerka ds. wynajmu w spółce biurowej Skanska. – Dziękujemy firmie TomTom za zaufanie i cieszymy się, że została nowym najemcą Bramy Miasta – dodaje Paulina Strutyńska.

WGN: Flippowanie opłacalnym interesem

Lidia Dołhan

fot.: Lidia Dołhan, WGN / źródło: wgn.pl

Czy flippowanie to dobry interes? Odpowiedzi dla gazety Giełdy i Inwestorów „Parkiet” udzieliła Lidia Dołhan / Starszy Analityk WGN.

Jak dziś wygląda sytuacja flipperów? To nadal opłacalny biznes? Ile można zyskać?Flipper jest podmiotem działającym w sposób zorganizowany. Jego celem jest zakup nieruchomości w niskiej cenie i szybkie odsprzedanie z maksymalnym zyskiem. Przewagą flippera nad zwykłym kupującym jest posiadanie środków finansowych na zapłacenie ceny „od ręki”. Flipowanie to opłacalny interes, pod warunkiem, że posiada się odpowiednie środki na inwestowanie.

Czytaj więcej: TUTAJ.

Biurowa nieruchomość inwestycyjna Infinity we Wrocławiu z nowym najemcą

Infinity_zdjęcie budowy_1

Biurowa nieruchomość inwestycyjna Infinity we Wrocławiu podpisała umowę z nowym najemcą.

„UP” Klub Fitness z Misją wkracza do Wrocławia, zostając kolejnym najemcą Infinity
– biurowca realizowanego przez Avestus Real Estate we współpracy z partnerem biznesowym Alchemy Properties przy Placu Jana Pawła II. Otwarcie „UP” Klub Fitness z Misją w Infinity zaplanowano na IV kwartał 2023 r.
„UP” Klub Fitness z Misją zagospodaruje niemal 1350 mkw. na pierwszym piętrze biurowca Infinity. W procesie negocjacji wieloletniej umowy najmu, Avestus Real Estate doradzała firma JLL, a najemcę reprezentowała firma Colliers.

– Bardzo cieszymy się z podpisania umowy najmu z Klubem Fitness „UP”. Jak wynika z licznych opublikowanych badań, pracownicy budynków biurowych wskazują właśnie na centra fitness jako na jedno z kluczowych udogodnień, które jest oczekiwane w nowoczesnym miejscu pracy. Jesteśmy przekonani, iż poprzez obecność klubu „UP” w Infinity doskonale odpowiemy na to zapotrzebowanie naszych najemców i zaoferujemy użytkownikom biurowca oraz mieszkańcom Wrocławia wysokiej klasy przestrzeń do treningu – powiedział Mariusz Frąckiewicz, Dyrektor Krajowy Avestus Real Estate w Polsce.

– Dziękujemy inwestorom Infinity za wybór naszej marki. „UP” świetnie się wpisuje w nowoczesne projekty biurowe. Jak już pokazały poznańskie kluby otwarte w podobnych lokalizacjach, nasz model doskonale realizuje potrzeby najemców, ich pracowników oraz partnerów. Nasze strefy pozwalają na realizacje rozmaitych celów, a także relaks i odpoczynek po aktywnym dniu. Dbamy o motywację, kontrolę i bezpieczeństwo w klubie w przemyślanym, ciepłym otoczeniu. Lubimy i bardzo doceniamy obiekty, które przywiązują uwagę do szczegółów, pozwalają nam wydobyć to, co najlepsze z naszej marki i organizacji. Takim miejscem jest właśnie Infinity. Na dodatkową uwagę zasługuje realizacja budowy oraz użytkowania w standardzie BREEAM, który zbliża nas do jeszcze większej dbałości o klimat i otoczenie, co jest zgodne z naszą misją „Odkrywamy UPsolutny styl życia, szanując siebie i ŚWIAT!” – powiedział Sebastian Gazda, Partner Zarządzający i Dyrektor Generalny sieci „UP” Klubów fitness z Misją.

Gdzie bezpiecznie lokować zgromadzone pieniądze?

jodko-600x463
Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo inwestycyjne, powtarzam, że kluczowe są: dywersyfikacja oraz płynność finansowa, poza oczywiście kalkulacją ryzyka. Warto zawsze mieć jakąś część gotówki dostępną od zaraz, tak więc nie pozbywałbym się pieniędzy z kont bankowych.

Powiedziałbym też, że biorąc pod uwagę turbulencje oraz dużą niepewność na rynkach, nie jest dobry moment ani do lokowania oszczędności w euro czy dolarach. Za to warto rozważyć kryptowaluty – oczywiście mówimy tylko o głównych bitcoinach i rzecz jasna, trzeba uwzględnić, że to lokata na długi czas. Pewnie wymaga nieco rozeznania, jak funkcjonuje ten rynek. Zdaję sobie sprawę, że wielu nie inwestuje w krypto, bo ich nie rozumie.

 Wciąż bardzo dobrą lokatą pieniędzy jest ziemia, ale także nieruchomości, które określa się jako lokalizacje premium: nadmorskie czy szalenie w tej chwili popularne nieruchomości czy działki na Mazurach. Lokując pieniądze, warto się zastanowić, czy na pewno nie będziemy ich potrzebowali za rok czy za dwa? Nie jest oczywiste, czy akurat da się tak łatwo wówczas sprzedać działkę, kiedy akurat poczujemy się przyparci do muru.

Dlatego zwracam w tej chwili uwagę przede wszystkim na płynność. Obligacje? Tak, to wciąż najbezpieczniejszy mechanizm. Inwestorom rozważającym duże inwestycje radzę  poczekać jeszcze chwilę na rozwój sytuacji inflacyjnej. Nie wiem, co przyniesie presja rządów i banków centralnych, żeby chronić sektor bankowy zgodnie z panującym przekonaniem, że kryzys bankowy jest najgorszym scenariuszem, który może spotkać gospodarkę. Walka o stabilność sektora bankowego znacznie utrudnia walkę z inflacją. Najbliższe dane inflacyjne będą pokazywały, w jakim kierunku zmierzamy i czy nieco to zamieszanie (także emocjonalne) się kończy.

Autor: Radosław Jodko, ekspert ds. inwestycji z RRJ Group. 

Nieruchomość komercyjna Atrium Promenada w Warszawie oficjalnie otwarta

Promenada_

Nieruchomość komercyjna Atrium Promenada z powierzchnią 63 tys. mkw. jest jednym z największych centrów handlowych w Polsce.

Zakończył się kolejny etap inwestycji obejmującej modernizację jednego z flagowych centrów z portfolio firmy G City Europe (dawniej Atrium European Real Estate) – Promenady. Inwestycja zlokalizowana jest w Warszawie. W ciągu zaledwie jednego roku, podczas gdy pozostała część galerii funkcjonowała normalnie, została przeprowadzona rozlega i bardzo trudna konstrukcyjnie przebudowa. W efekcie przemian, których generalnym wykonawcą była firma Muniak, galeria zyskała 13 200 m2 nowej powierzchni najmu, co daje łącznie 63 000 m2 GLA. Projekt modernizacji opracowany przez zespół firmy Sud Architects, charakteryzuje się wysmakowanym stylem i spełnia wymogi zrównoważonego budownictwa.

Oddajemy dziś w ręce klientów najnowszy i śmiem twierdzić najatrakcyjniejszy pod względem architektury wnętrza obiekt handlowy, który niewątpliwie jest naszym wielkim sukcesem leasingowym. Prawie 80% powierzchni centrum handlowego wynajęliśmy jeszcze przed rozpoczęciem prac modernizacyjnych, a kolejne w ciągu kilku następnych miesięcy. Promenada to nie tylko najemcy, ale także niesamowita społeczność i lojalni klienci. Dzięki prężnie powstającym wokół nowym osiedlom mieszkaniowym wciąż wzrasta liczba potencjalnych klientów, a to wpływa na atrakcyjność biznesową galerii. Bezpośredni zasięg oddziaływania Promenady to ponad milion osób i obejmuje on warszawskie dzielnice i podwarszawskie miejscowości, skąd można dojechać do nas w około 20 minut. Wiemy, że jest to lubiane centrum, a teraz po znacznym poszerzeniu jego oferty oraz uwzględniając rozwój infrastruktury drogowej stolicy, możemy docierać do nowych grup odbiorców – mówi Anna Tana, Dyrektor Leasingu, Atrium Poland.

Santander Bank Polska został laureatem Celent Model Bank Awards 2023

cytonn-photography-n95VMLxqM2I-unsplash (1)

Santander Bank Polska został laureatem konkursu Celent Model Bank Awards 2023.

Bank został doceniony za zaangażowanie społeczne i korporacyjne czeki BLIK, które pomogły w trakcie kryzysu uchodźczego.
Santander Bank Polska jest instytucją, która projektuje swoje usługi i produkty tak, by wspierały klientów i pomagały im na co dzień. Bank równie mocno jest zaangażowany społecznie dynamicznie reagując na potrzeby różnych grup społecznych, które tworzą jego otoczenie biznesowe.
Za swoje zaangażowanie w pomoc, w trakcie kryzysu uchodźczego wywołanego wojną w Ukrainie, bank został nagrodzony w konkursie Celent Model Bank Awards 2023 tytułem „2023 Model Bank za pomoc klientom w potrzebie”. Nagroda została przyznana za opracowanie innowacyjnego systemu wykorzystania korporacyjnych czeków BLIK. Rozwiązanie zostało zastosowane, by wesprzeć UNHCR Cash Assistance, program Agencji ONZ ds. Uchodźców w szybkiej i bezpiecznej dystrybucji gotówki do uchodźców z Ukrainy, którzy znaleźli się na terytorium Polski.

„To jeden z tych projektów, których nie można oceniać wyłącznie na podstawie uzasadnienia biznesowego” – to przykład realizacji płynącej prosto z serca – powiedział Zilvinas Bareisis, Head of Retail Banking and Payments w Celent.

Biurowiec Moje Miejsce II został sprzedany za prawie 45 mln euro

Moje Miejsce II (3)

Biurowiec Moje Miejsce II w Warszawie został sprzedany za prawie 45 mln euro.

Biurowa nieruchomość inwestycyjna Moje Miejsce II w Warszawie, czyli drugi budynek biurowy wielofunkcyjnego projektu ‚destination’ należącego do Echo Investment, został kupiony przez Trigea Real Estate Fund. Projekt jest w pełni wynajęty przez renomowanych najemców, takich jak Tchibo czy NetWorks. Nieruchomość posiada ponadto  certyfikat środowiskowy BREEAM na poziomie Excellent.
Wartość transakcji wyniosła blisko 45 mln euro.

Transakcja jest kolejnym dowodem na duże zainteresowanie zarówno inwestorów, jak i najemców zrównoważonymi projektami ‚destination’, oferującymi zarówno mieszkania, jak i biura połączone z usługami. Moje Miejsce, jako inwestycja wielofunkcyjna, nie tylko szczyci się strategiczną lokalizacją, ale także może pochwalić się zrównoważonymi rozwiązaniami, komfortową przestrzenią do pracy oraz ponadczasowym designem. Cieszymy się, że możemy kontynuować naszą współpracę z Trigea Real Estate Fund w Warszawie. To już nasza druga transakcja w ciągu 12 miesięcy, co tylko potwierdza wzajemne zaufanie i wspólną wizję rozwoju rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce mówi Judyta Sawicka, Head of Investment & Divestment.

Bezkompromisowe apartamenty w Gdyni w ramach inwestycji Bernadovo

Bernadovo wnetrze osiedla small

Bezkompromisowe apartamenty w Gdyni w ramach inwestycji Bernadovo od BPI Real Estate Poland.

Osiedle Bernadovo wyróżnia elegancka architektura, autorstwa renomowanej pracowni Roark Studio, która ma w swoim portfolio cały szereg topowych inwestycji z segmentu premium w Trójmiescie. Powstanie tu w sumie 18 dwupiętrowych budynków ze 108 mieszkaniami o zróżnicowanych rozkładach i metrażach, Kupujący mają do wyboru apartamenty o powierzchni od kompaktowych, 43-metrowych „dwójek” po przestronne 5-pokojowe apartamenty o powierzchni 146 m kw. Kameralną skalę osiedla odzwierciedlają też same budynki – w każdym znajdzie się maksymalnie 6 lokali. Wszystkie będą standardowo wyposażone w system Smart Home z możliwością rozbudowy o dalsze moduły. 

 Trójmiejskie nieruchomości nabywane jako „second home” czy inwestycyjnie, pod wynajem wybierane są najczęściej pod kątem odległości od morza. W zwartej, miejskiej zabudowie oznacza to nierzadko pójście na liczne kompromisy w postaci niższego standardu, mniej atrakcyjnego sąsiedztwa czy po prostu turystycznego zatłoczenia. My chcemy zaproponować coś innego – nasze osiedle Bernadovo, dzięki absolutnie unikalnej lokalizacji na granicy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, gwarantuje kupującym ciszę, spokój i bezpośredni kontakt z naturą, niezależnie od pory roku, przy zachowaniu niewielkiej odległości od bałtyckich plaż i pełnego dostępu do miejskiej infrastruktury. Wysoki standard i liczne udogodnienia, jakie oferujemy w tej inwestycji czynią ją atrakcyjną alternatywą dla osób poszukujących domów poza miastem – mówi Wojciech Smolak, Dyrektor Marketingu i Sprzedaży BPI Real Estate Poland.

Rynek nieruchomości inwestycyjnych jest w fazie przejściowej

Renata Osiecka 2021 media

Odbywające się w dniach 14-17 marca br. międzynarodowe targi nieruchomości MIPIM w Cannes jak zwykle były okazją do zapoznania się z najnowszymi trendów i wyzwaniami stojących przed rynkiem komercyjnym. Wśród kluczowych zagadnień znalazły się takie jak dekarbonizacja i ESG, inwestowanie oraz strategie najemców w czasie spowolnienia gospodarczego. Swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi targów MIPIM postanowiły podzielić się ekspertki AXI IMMO.

Renata Osiecka, Partner Zarządzająca, AXI IMMO, mówi: Rynek nieruchomości komercyjnych znajduje się w fazie przejścia, a kluczowymi czynnikami na następne miesiące pozostają kwestie związane z finansowaniem inwestycji, a także z rosnącymi kosztami zadłużenia. Większość uczestników i paneli dyskusyjnych podczas MIPIM wskazywała na widoczne ochłodzenie na rynku inwestycyjnym. Osiągnięcie wyników z poprzednich trzech lat będzie bardzo trudne”.

Joanna Lewandowska, Transaction Manager, AXI IMMO, komentuje: „Co ciekawe, dynamika wydarzeń na rynkach finansowych była w swoim szczycie w dniach samych targów. W weekend poprzedzający MIPIM dowiedzieliśmy się o potężnym załamaniu w sektorze bankowym w USA. Z kolei, 16 marca, Europejski Bank Centralny ogłosił podwyżkę stóp procentowych o kolejne 50 punktów bazowych. W naszym odczuciu wydarzenia te nie odbiły się aż tak silnym echem na nastrojach na samych targach, jak można by się spodziewać. Podwyższające się koszty finansowania stały się już nową normą dla inwestorów i oczekiwania podwyżek stóp znalazły już swoje odbicie w strategiach inwestycyjnych. Natomiast doniesienia z sektora bankowego były wciąż zbyt świeże, żeby móc ocenić ich konsekwencje dla rynku nieruchomości komercyjnych”.

Joanna Lewandowska, kontynuuje: „Obecnie wciąż znaczna grupa inwestorów instytucjonalnych odczuwa dużą niepewność, która przekłada się na przyjmowanie postawy wyczekującej. Sytuacja wpływa na wydłużenie procesów transakcyjnych. Droższe finansowanie ma bezpośredni wpływ na stopy kapitalizacji, co utrudnia osiągnięcie porozumienia pomiędzy sprzedającymi a kupującymi. Jednocześnie, w zdecydowanie lepszej sytuacji znajdują się inwestorzy dysponujący gotówką”.

Renata Osiecka, wyjaśnia: Zauważamy również zwiększoną aktywność podmiotów z regionu CEE i Skandynawii, które w mniejszym stopniu obawiają się negatywnego wpływu rosyjskiej agresji w Ukrainie i aktywnie poszukują atrakcyjnych okazji do zakupu nieruchomości na głównych rynkach w Polsce”.

Renata Osiecka, dodaje: „Aktywność najemców w najbliższym czasie powinna pozostać wysoka, przy czym większość firm podczas spowolnienia gospodarczego nie będzie zabezpieczała dodatkowych powierzchni. Wśród trendów będzie dominować optymalizacja lub relokacja do bardziej zielonych nieruchomości gwarantujących realizację strategii ESG i obniżenia kosztów operacyjnych. Nieodłącznym tematem rozmów graczy rynkowych i ekspertów pozostaje zero emisyjność, całkowita dekarbonizacja ewentualnie redukcja emisji dwutlenku węgla. Eksperci ESG, którzy coraz częściej są stałymi pracownikami firm deweloperskich i doradczych mają być odpowiedzialni za wskazywanie, a także weryfikację działań w zakresie zrównoważonego rozwoju”.

Joanna Lewandowska, mówi: „Po stronie podaży widoczne jest ustabilizowanie się cen i dostępności materiałów budowlanych. Niemniej pozostają one wysokie, co wraz z wysokimi kosztami finansowania bezpośrednio wpływa na tempo dostarczania nowych projektów”.

Renata Osiecka, podsumowuje: „W kontekście kolejnych miesięcy wskazuje się, że Polska pozostaje atrakcyjną lokalizacją pomimo spowolnienia gospodarczego, kryzysu energetycznego i graniczenia z Ukrainą. Krajowe aktywa, a zwłaszcza segment logistyki miejskiej, jak i nowe inwestycje biurowe pozostaną szczególnie intersujące dla inwestorów. Wśród alternatywnych klas aktywów wskazuje się również sektor parków handlowych oraz PRS”.

Źródło: AXI IMMO.

Grupa Develia osiągnęła 231,8 mln zł zysku netto w 2022 r.

analiza

Grupa Develia osiągnęła 231,8 mln zł zysku netto w 2022 r.

W 2022 r. przychody ze sprzedaży grupy Develia wyniosły 1067,9 mln zł, wobec 911,9 mln zł w 2021 r., czyli 17,1% więcej. Zysk netto grupy wyniósł 231,8 mln zł wobec 153,9 mln zł w 2021 r., co oznacza wzrost o 50,6%. W minionym roku Develia sprzedała 1636 lokali na podstawie umów deweloperskich i przedwstępnych w porównaniu z 1921 rok wcześniej. W 2022 r. deweloper przekazał 2016 lokali wobec 1903 w 2021 r. Na koniec grudnia 2022 r. Develia posiadała 481,6 mln zł gotówki i krótkoterminowych aktywów finansowych. W ubiegłym roku Develia kontynuowała dezinwestycje aktywów komercyjnych. Spółka sfinalizowała transakcję sprzedaży Sky Tower we Wrocławiu i kontynuowała negocjacje sprzedaży Arkad Wrocławskich oraz kompleksu biurowego Wola Retro w Warszawie, czego efektem było podpisanie przedwstępnej umowy sprzedaży warszawskiego biurowca w styczniu br.

– W 2022 roku osiągnęliśmy najwyższy w historii spółki wynik netto. Pomimo spowolnienia w branży nieruchomości i wymagających warunków rynkowych, miniony rok możemy zaliczyć do udanych. Przede wszystkim osiągnęliśmy najważniejsze cele biznesowe, zarówno w segmencie mieszkaniowym, jak i komercyjnym. Zrealizowaliśmy cele sprzedaży i przekazań, utrzymując jednocześnie zadowalający nas poziom marż. Osiągnęliśmy również istotne postępy w dezinwestycjach aktywów komercyjnych, z czego kluczowym było sfinalizowanie sprzedaży Sky Tower. Zwiększyło to możliwości inwestycyjne Develii w priorytetowych dla nas sektorach – mieszkaniowym i PRS, a także pozwoliło nam na wypłatę najwyższej w historii spółki dywidendy – mówi Andrzej Oślizło, prezes Develii. – Jestem przekonany, że mamy warunki, aby w tym roku dalej zwiększać nasz udział w rynku, a szybszą ekspansję umożliwią nam uwolnione środki ze sprzedaży aktywów komercyjnych – dodaje Andrzej Oślizło.

Osiedle mieszkaniowe Horizon już za rok zostanie oddane do użytku

Osiedle Horizon

Osiedle mieszkaniowe Horizon w Gdańsku już za rok zostanie oddane do użytku.

Budynek od ul. Starowiejskiej osiągnął docelową wysokość, sześć pięter. Trwają prace związane w wykańczaniem mieszkań. Właśnie mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy. Koniec ma nastąpić w marcu przyszłego roku.
Osiedle Horizon to kompleks budynków mieszkalno-usługowych, zlokalizowany w Letnicy w Gdańsku. Inwestycja ogólnopolskiego dewelopera J.W. Construction, wkroczyła w ostatnią fazę budowy.

– Z początkiem roku rozpoczęto montaż wind towarowo-osobowych, układanie gresów w częściach wspólnych budynku oraz montaż wewnętrznej stolarki drzwiowej. Mocno zaawansowane są już prace związane w wykańczaniem mieszkań. We wszystkich budynkach wykonywane są instalacje elektryczne oraz teletechniczne, instalacje centralnego ogrzewania oraz wodno-kanalizacyjne. Równolegle prowadzone są prace tynkarskie, posadzkarskie oraz szpachlarskie. Budynki mają już w 70 procentach zamontowaną stolarkę okienną, prowadzone są prace hydroizolacyjne dachów. W najbliższych dniach ruszą prace związane z wykonaniem elewacji – opowiada Małgorzata Ostrowska, Dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction.

 

Firma Reka Rubber rozwija się w magazynowej nieruchomości komercyjnej MLP Poznań West

DJI_0342_edited2_breeam_m-1(1)

Firma Reka Rubber rozwija się w magazynowej nieruchomości komercyjnej MLP Poznań West.

Centrum logistyczne MLP Poznań West docelowo dostarczy ponad 141 tys. m2 najnowocześniejszej przestrzeni magazynowo-biurowej na terenie o powierzchni 29 ha.
Firma Reka Rubber Polska, lider na rynku europejskim w produkcji wyrobów gumowych oraz węży gumowych i silikonowych, podwoi wynajmowaną powierzchnię w ramach nieruchomości komercyjnej do blisko 4 tys. m2. Do nowego obiektu wprowadzi się w II kwartale br. W transakcji najemcę wpierała agencja Rock Estate.

„Bardzo cieszymy się z zawartej transakcji. To już jedna z ostatnich okazji na wynajęcie nowoczesnej powierzchni w tym centrum logistycznym. MLP Poznań West jest jednym z najbardziej popularnych centrów logistycznych w naszym portfolio i zbliżamy się do pełnego obłożenia. Najemcom zapewniamy wysoki standard obiektów, przy jednoczesnym wdrażaniu rozwiązań wpływających na ochronę środowiska. Wszystkie nowo powstające budynki objęte są systemem certyfikacji BREEAM” – powiedziała Agnieszka Góźdź, Członek Zarządu, Chief Development Officer, MLP Group S.A.

„Ze względu na dynamiczny rozwój i poszerzanie rynków zbytu firma Reka Rubber po raz kolejny podjęła z nami współpracę i obdarzyła nas zaufaniem, czego efektem jest podwojenie powierzchni w MLP  Poznań West. Jak zawsze mogliśmy liczyć na profesjonalne i zarazem elastyczne podejście dewelopera oraz dopasowanie oferty do potrzeb Klienta. Cieszymy się z owocnej współpracy oraz wsparcia jakie mogliśmy dać naszemu Klientowi w wyborze najbardziej dogodnego rozwiązania” – powiedziała Monika Dybowska, Industrial & Logistics Advisor, Rock Estate.

materiał prasowy

Twoje mieszkanie w nowych barwach – najmodniejsze kolory w 2023 wg Castoramy

Jasne ściany_trendy_CastoramaRemontowe szaleństwo czas start. Wiosna działa na Polaków pobudzająco i zachęca do działania, także w naszych domach. U wielu, stwierdzenie “wiosenne porządki” nabiera nowego znaczenia, gdy w grę zaczyna wchodzić odświeżenie koloru ścian. Tak jak meble i dodatki dają pole do częstej zmiany, to co z kolorem? Jakie barwy sprawdzą się w naszych domach w 2023 roku?

Spis treści:
Delikatny nie znaczy bez wyrazu
Jako ozdoba, intensywny kolor
Pomieszczenie, a kolor – to ma znaczenie!

Zmiana koloru ścian to poważna decyzja. Chwilowy impuls lub moda może sprawić, że wylądujemy z nietrafionym odcieniem na długie lata. Oczywiście, klasyczna biel to bezpieczne i sprawdzone rozwiązanie, ale niektóre wnętrza aż proszą się o odrobinę koloru.

Delikatny nie znaczy bez wyrazu

Pierwsze pytanie jakie powinniśmy sobie zadać podczas wyboru nowego koloru ścian to “w jakim stylu chcę urządzić swoją przestrzeń?” Najmodniejsze w ostatnich latach pozostają style boho, skandynawski, loftowy, czy glamour. Jeżeli decydujemy się na jeden z tych styli to zdecydowanie postawmy na delikatne beże, grafity i oliwki. Farby w takich kolorach, w przystępnych cenach, jesteśmy w stanie dostać od ręki, między innymi, w sklepach sieci Castorama. Dostępne na miejscu palety kolorów i konsultanci pomogą nam w tym ważnym wyborze, a wszystkie wymienione kolory harmonijnie będą współgrać z delikatnymi meblami i zwiewnymi firankami, a przy odrobinie szaleństwa w dodatkach, podbiją ich charakter.

Jako ozdoba, intensywny kolor

Popularne w roku 2023 pozostanie używanie kilku kolorów w jednym pomieszczeniu. Nie chodzi tutaj o łączenie 3, czy 4 kolorów na jednej ścianie, a dodatnie wyraźniejszego akcentu, który odświeży naszą przestrzeń.

Choć może brzmieć to błaho, to wybór koloru do naszego mieszkania ma niesamowite znaczenie. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego jak ważna jest to decyzja i jaki wpływ ma na nasze życie codzienne. Niektóre kolory, na dłuższą metę, mogą męczyć nasze oczy, powodować złe samopoczucie i drażnić. Fanom mocnych i intensywnych kolorów, zawsze polecam użycia go jako dekoracji. Ściana w kolorze magenty, albo intensywnej czerwieni może odmienić wnętrze i być jego prawdziwą dekoracją. Do przestrzeni, w której spędzamy większość dnia polecam stonowane kolory, przełamane jednym może dwoma, jaskrawszymi akcentami – mówi Maciej Olas, ekspert Castorama.

Pomieszczenie, a kolor – to ma znaczenie!

Kolor do sypialni, a kolor do salonu – to zupełnie dwie różne sprawy. Przestrzeń sypialniana powinna nas relaksować, być przyjemna dla oka i odpowiednio grać ze światłem. Przy wyborze koloru do różnych pomieszczeń powinniśmy także zwrócić uwagę na właściwości wybranej farby. Dostępne w Castoramie farby hydrofobowe i lateksowe to doskonały wybór do kuchni i łazienki. Z kolei farby dekoracyjne mogą zostać ciekawie użyte np. do oddzielenia salonu i sypialni w otwartej przestrzeni.

Jeżeli chodzi o kolor i rodzaje farb na obecnym rynku – możliwości są nieograniczone. Powoli odchodzimy od kafelków w kuchni czy łazience, na rzecz specjalnych farb, które są odporne na wodę, czy zaplamienie tłuszczem, a zabrudzenia będą łatwe do usunięcia. Farba może też przypominać strukturę i pięknie ozdobić delikatną, boho przestrzeń – dodaje Maciej Olas.

Źródło: Castorama.

Lokum Deweloper podsumowuje miniony rok na rynku nieruchomości inwestycyjnych

2286-113-Enhanced

Lokum Deweloper podsumowuje 2022 rok na rynku nieruchomości inwestycyjnych.

Grupa Lokum Deweloper, należąca do grona wiodących deweloperów działających na dolnośląskim i małopolskim rynku nieruchomości, w 2022 roku przekazała klientom 727 lokali odnotowując marżę w wysokości 15,6%.
Pomimo przekazania o 28% większej liczby lokali niż w 2021 roku i wzrostu przychodu o 18% (do 366,7 mln zł), odnotowany zysk netto przypisany akcjonariuszom podmiotu dominującego wzrósł zaledwie o 3%, do wysokości 57,3 mln zł, co było pochodną istotnego wzrostu ponoszonych kosztów realizacji i finansowania inwestycji w otoczeniu nieadekwatnie wolno rosnących cen mieszkań. Przychody minionego roku rozpoznane zostały głównie z wrocławskich inwestycji Lokum Porto i Lokum Verde oraz krakowskich osiedli Lokum Vista i Lokum Salsa.
W 2022 r. Grupa zakontraktowała 435 lokali, o 42% mniej niż w roku ubiegłym. Lokale te pochodziły głównie z inwestycji Lokum Salsa I i II, Lokum Vista IIIa i IIIb, Lokum Porto II, IV i V oraz Lokum Verde II i III. Na koniec roku w ofercie dewelopera dostępne były 772 mieszkania, zaś w realizacji pozostawało 696 jednostek.

Zeszły rok był bardzo trudny, naznaczony napaścią Rosji na Ukrainę, bardzo wysoką inflacją i podwyżkami stóp procentowych. Dotknęły one wszystkich uczestników rynku mieszkaniowego. Rosnące koszty życia i wprowadzenie rygorystycznych wymogów badania zdolności kredytowej sprawiły, że duża część potencjalnych nabywców mieszkań musiała zrezygnować z marzeń o własnym lokum, a przynajmniej odłożyć ich realizację w czasie. Sprzedaż w ubiegłym roku oparta była głównie na obsłudze klientów dysponujących gotówką lub o bardzo wysokich dochodach. Rosnące ceny materiałów i transportu, odpływ pracowników na Ukrainę, presja płacowa wywołana wysoką inflacją, jak też wysokie koszty finansowania działalności przełożyły się na ogólny wzrost kosztów realizacji mieszkań. Doświadczając jednocześnie spadku sprzedaży zmuszeni byliśmy podjąć trudną decyzję o ograniczeniu produkcji. W zeszłym roku zakończyliśmy budowę blisko 1000 lokali, przekazaliśmy klientom 727 mieszkań, podczas gdy uruchomiliśmy budowę zaledwie 133. W nowy rok wchodzimy z atrakcyjną ofertą, na którą składają się mieszkania gotowe i z bliskim terminem realizacji – w ciągu najbliższych miesięcy. Wraz ze stabilizacją wysokości stóp procentowych i złagodzeniem rekomendacji S przez KNF, w pierwszych miesiącach 2023 roku odnotowujemy rosnącą aktywność klientów wspomagających zakupy kredytem hipotecznym. Kolejnym impulsem zakupowym może być start programu Pierwsze Mieszkanie, do którego kwalifikuje się blisko 80% mieszkań z naszej oferty. Mamy przekonanie, że odrodzenie popytu będzie trwałe, zważywszy na duży deficyt mieszkań we Wrocławiu i Krakowie, gdzie działamy. Jesteśmy na to dobrze przygotowani dysponując dużym bankiem ziemi i projektami gotowymi do uruchomienia – gdy tylko sytuacja finansowa klientów będzie wystarczająco dobra, by zrealizować swoje plany mieszkaniowe. Dlatego z nadzieją patrzymy na bieżący rok, spodziewając się poprawy wyników sprzedaży i efektywności spółki – komentuje Bartosz Kuźniar, prezes zarządu Lokum Deweloper.

Źródło:Lokum Deweloper.

WPIP zrealizuje nowe powierzchnie magazynowe pod wynajem

Hala magazynowa w Źródłach

Firma WPIP zrealizuje nowe powierzchnie magazynowe pod wynajem.

WPIP jest renomowanym generalnym wykonawcą oraz projektantem z 30-letnim doświadczeniem. Hal-Mag to polski deweloper nieruchomości komercyjnych. Spółka specjalizuje się w budowie i wynajmie powierzchni magazynowych.

W podwrocławskich Źródłach trwa budowa pierwszego z trzech modułów hali magazynowej, którą realizuje generalny wykonawca oraz projektant – WPIP. Inwestor, firma Hal-Mag, zdecydował się na rekultywację terenu poprzemysłowego, gdzie funkcjonowała kiedyś kopalnia gliny. Nieruchomość będzie się składać z jednokondygnacyjnej hali magazynowej z zapleczem socjalno-biurowym, podzielonej na trzy moduły – każdy o powierzchni 2,4 tys. m kw. Inwestor, czyli firma Hal-Mag, zdecydował się przeznaczyć powierzchnie na wynajem.
Zakończenie budowy pierwszego modułu hali planowane jest na trzeci kwartał 2023 r.

– Inwestycja, którą realizujemy, jest kolejnym potwierdzeniem tego, że Dolny Śląsk, jeden z największych rynków magazynowych w Polsce, cały czas w tym kontekście dynamicznie się rozwija – uważa Janusz Signetzki, wiceprezes zarządu WPIP. – Największa część powierzchni powstaje właśnie we Wrocławiu i jego bliskich okolicach. Jest to oczywiście związane z kryterium lokalizacyjnym, wpływającym na możliwość pozyskania potencjalnych pracowników.

– Posiadając wieloletnie doświadczenie w projektowaniu oraz budowaniu powierzchni magazynowych, doceniamy, że inwestor postanowił skorzystać z naszej fachowej wiedzy i umiejętności – mówi Anna Bober, dyrektor ds. klientów kluczowych w WPIP.

– Lokalizacja inwestycji na terenie dawnego urobiska pokopalnianego stanowiła techniczno-infrastrukturalne wyzwanie, niemniej jednak potwierdziła, że przywrócenie świetności terenowi poprzemysłowemu i nadanie mu nowego znaczenia gospodarczego jest możliwe – ocenia Tomasz Kroczak, członek zarządu Hal-Mag – Co więcej, pożądane w kontekście zrównoważonego rozwoju oraz ochrony i zachowania zasobów środowiska naturalnego przed jego niepotrzebnym uszczupleniem, przy mającym obecnie miejsce intensywnym rozwoju gospodarczym i dynamicznym pozyskiwaniu terenów pod nowe inwestycje. Staramy się, aby realizowane przez nas inwestycje spełniały nie tylko cele ekonomiczno-gospodarcze, ale poprzez m.in. takie czynniki jak lokalizacja, czy zastosowane rozwiązania technologiczne, były energooszczędne i przyjazne środowisku.

SAVILLS: Rynek nieruchomości magazynowych w Polsce na drodze do 30 mln m kw.

K.Pyś-Fabiańczyk_Savills

W 2022 r. rynek powierzchni przemysłowo-magazynowych w Polsce utrzymał solidne tempo wzrostu, pomimo wyzwań związanych m.in. z finansowaniem inwestycji oraz rosnącymi kosztami najmu. Według firmy doradczej Savills, w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy możemy stanąć w obliczu luki podażowej, która będzie konsekwencją spodziewanego ograniczenia nowej podaży i malejącej dostępności gruntów.

Zgodnie z najnowszym raportem Savills, na koniec 2022 roku zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej i przemysłowej w Polsce wyniosły 28,3 mln m kw. Wobec 3,4 mln m kw. powierzchni w budowie bariera 30 mln mkw. powinna zostać przekroczona w połowie 2023 roku.

Obecna sytuacja makroekonomiczna, uwarunkowania wewnętrzne na niektórych rynkach logistycznych oraz silny popyt ze strony najemców, mogą przełożyć się na powstanie luki podażowej w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy. Dla branży będzie to oznaczało większe trudności w negocjowaniu stawek najmu, które od początku zeszłego roku wzrosły znacząco, nawet o 20-30% w zależności od lokalizacji, a także mniejszą elastyczność w wyborze odpowiednio dostosowanych modułów magazynowych” – mówi Katarzyna Pyś-Fabiańczyk, dyrektorka Industrial Services Hub w Savills.

Pomimo dużego wolumenu nowej powierzchni magazynowej oddanej do użytkowania w ciągu ostatnich dwóch lat, współczynnik powierzchni niewynajętej systematycznie spadał z 6,6% w 2020 r. do ok. 4% na koniec ubiegłego roku. Z wyjątkiem Polski Zachodniej, gdzie wysoka podaż nowej powierzchni o charakterze spekulacyjnym przełożyła się na chwilowy wzrost poziomu wakatów do ponad 10%, w wielu lokalizacjach brakuje dużej liczby konkurencyjnych ofert. Zarówno w Trójmieście, Krakowie, jak i na największych rynkach, takich jak druga strefa podwarszawska czy Poznań, poziom pustostanów utrzymuje się poniżej 3%.

Przewidujemy, że średni wskaźnik pustostanów w 2023 roku będzie oscylował wokół 4%. W związku z tym spodziewamy się utrzymania trendu wzrostu stawek czynszu w najbardziej poszukiwanych, najlepszych lokalizacjach. Jeśli obecna sytuacja makroekonomiczna nie ulegnie niespodziewanym dalszym zawirowaniom prowadzącym do pogłębienia pogorszenia europejskiej i globalnej koniunktury, popyt na powierzchnie magazynowe powinien utrzymać się na stabilnym poziomie, pomimo że branża produkcyjna oraz e-commerce, które od lat były jedynymi z głównych motorów napędowych rozwoju rynku, muszą się obecnie mierzyć z wieloma wyzwaniami. Na ograniczeniach w dostępie do gruntów zyskać mogą jednak rynki wschodzące oraz starsze obiekty miejskie nadające się do przebudowy. Wzrost cen energii dodatkowo umocni, już teraz bardzo silny, trend w kierunku ESG” – podsumowuje Katarzyna Pyś-Fabiańczyk z Savills.

Źródło: Savills.

Deweloper Archicom podsumowuje inicjatywy z zakresu zrównoważonego rozwoju

biznesman

Deweloper Archicom podsumowuje inicjatywy z zakresu zrównoważonego rozwoju, które miały miejsce w minionym roku.

Firma deklaruje dalsze działania zgodnie z przyjętą strategią Grupy Echo-Archicom 2030, co pozwoli konsekwentnie budować wartość dla klientów, pracowników i właścicieli Archicom – niezależnie od koniunktury rynkowej. Kontynuuje ideę współtworzenia zrównoważonych miast i przestrzeni, gdzie w centrum zawsze jest człowiek.
Drugie wydanie raportu ESG Grupy Archicom stanowi sformalizowane podsumowanie działań podjętych na płaszczyźnie zrównoważonego rozwoju w 2022 r. Spółka jednocześnie deklaruje przywiązanie do strategii ESG przyjętej przez Grupę Echo-Archicom, a także wierność wieloletnim ideałom i wizji prowadzenia biznesu. Informacje o kolejnych bieżących inicjatywach na rzecz społeczności lub środowiska będą prezentowane już wkrótce.
Archicom w raporcie szczegółowo opisuje, na co stawia nacisk, tworząc zrównoważone miasta, w jaki sposób tworzy stabilne miejsce pracy, jakie działania podejmuje w zakresie ochrony środowiska, a także wymienia inicjatywy podejmowane z myślą o swoich klientach oraz społeczeństwie.

Źródło: Archicom.

Firmy będą poszukiwać sposobów na redukcję kosztów w łańcuchu dostaw

Truck on a road in the evening

Wiele firm stoi obecnie w obliczu presji finansowej. Według ekspertów EY w wyniku pojawienia się oznak spowolnienia światowej gospodarki, słabnie popyt oraz ewoluuje rola łańcucha dostaw, stając się strategicznym elementem. Pojawił się więc wyraźny nacisk na redukcję kosztów w tym obszarze przy jednoczesnym podniesieniu wydajności, terminowości i odporności na czynniki zewnętrzne.1 Remedium okazać się może zewnętrzne zarządzanie łańcuchem dostaw.

Spis treści:
Strategicznie o kosztach
Dostęp do światowej klasy rozwiązań
Poprawa terminowości

Skala problemów z łańcuchami dostaw drastycznie wzrosła w 2020 roku wraz z początkiem pandemii COVID-19. To w połączeniu z nawet dwucyfrową inflacją w wielu krajach, niedoborem siły roboczej, podwyżkami cen energii czy opóźnieniami w przeładunkach portowych wprowadziło trudny czas dla firm, dla których transport stanowi ważny obszar operacyjny. Wydajność łańcucha dostaw może bowiem decydować o sukcesie przedsiębiorstwa, a odpowiednie nim zarządzanie wymaga dużego doświadczenia, know-how oraz wdrożenia innowacyjnych rozwiązań technologicznych.

Strategicznie o kosztach

Poprzednie zachwiania gospodarki pokazały, że okoliczności wielkiej niepewności nie wymagają od przedsiębiorstw dużych zmian, a strategicznego planowania. Oprócz audytu wewnętrznych możliwości, firmy będą musiały ponownie skonfigurować swoje łańcuchy dostaw w najbardziej efektywny sposób. To wpłynie na optymalizację finansową i podniesienie rentowności całego biznesu, ponieważ szacuje się, że nawet 50%-75% kosztów prowadzenia działalności gospodarczej zależy bezpośrednio od łańcuchów dostaw.2

– Jedną z największych korzyści, płynących ze współpracy z zewnętrznymi podmiotami zarządzającymi łańcuchami dostaw, jest optymalizacja kosztowa przy jednoczesnym zwiększeniu efektywności i elastyczności czy zmniejszeniu ryzyka wystąpienia różnych zagrożeń związanych z transportem towarów. Dzięki temu firma skupia się na głównym obszarze swojego biznesu, zostawiając logistykę w rękach specjalistów – komentuje Bartosz Boguszewski, Manager Value Protect Solutions w firmie C.H. Robinson.

Outsourcing usług stanowi obecnie megatrend, który będzie rozwijał się w najbliższych latach. Jak wynika z raportu Deloitte, 50% ankietowanych wskazało, że znalezienie wykwalifikowanych pracowników w odpowiednim budżecie staje się coraz bardziej niemożliwe3, a rośnie przy tym potrzeba otaczania się ekspertami, by móc rywalizować na globalnym rynku.

Dostęp do światowej klasy rozwiązań

Technologia w dalszym ciągu przekształca tradycyjne procesy logistyczne, zmuszając firmy do dostosowania się do nich. Dostęp do narzędzi cyfrowych i zaawansowanego oprogramowania optymalizującego jest kluczem do konfiguracji działań logistycznych. Firmy wyspecjalizowane w zarządzaniu łańcuchami dostaw przeprowadzają również symulacje z wykorzystaniem cyfrowych bliźniaków. W ten sposób modelują i badają potencjał różnych opcji, by dostarczać klientom wydajniejsze usługi.

– Coraz istotniejsze dla firm staje się także prowadzenie biznesu w sposób zrównoważony. Zwracają one wówczas uwagę na odpowiednie zarządzanie energią, odpowiedzialne zaopatrzenie czy realizację ostatniej mili za pomocą innowacyjnych rozwiązań. Poza tym potrzebują narzędzi, które mierzą ich starania i dostarczają danych do raportowania. To znowu wymaga inwestycji przedsiębiorstw w rozwiązania technologicznie, a korzystając z usług podmiotu zewnętrznego, w tak zwanym gratisie otrzymują dostęp do światowej klasy nowoczesnych rozwiązań i systemów – dodaje ekspert C.H. Robinson.

Poprawa terminowości

W badaniu Gartnera aż 76% managerów przyznało, że obecnie ich firmy borykają się z częstszymi zakłóceniami w łańcuchach dostaw niż trzy lata temu, a opóźnienia przesyłek między Chinami a Europą czy Stanami Zjednoczonymi wzrosły czterokrotnie od marca 2022 r.4 Opóźnienia dostaw towarów są więc prawdziwą bolączką branży TSL, a można je znacząco zminimalizować, a nawet wyeliminować dzięki zastosowaniu zewnętrznego zarządzania łańcuchem dostaw. To rozwiązanie daje bowiem dostęp do wielu różnych sposobów transportu, co umożliwia wybór formy, która będzie najlepiej dopasowana do danego produktu i klienta, przyspieszy dostawę oraz zredukuje ryzyko wystąpienia opóźnień.

– Wpływ na utrzymywanie wysokiego poziomu terminowości dostaw mają również odpowiednie planowanie tras, śledzenie jej w czasie rzeczywistym oraz szybka reakcja w przypadku jakichkolwiek zakłóceń. Jest to z kolei możliwe dzięki połączeniu odpowiednich technologii i urządzeń GPS z doświadczonymi ekspertami, którzy zajmują się zarządzaniem łańcuchami dostaw – dodaje Bartosz Boguszewski.

1 https://www.ey.com/en_us/coo/rapid-supply-chain-cost-reduction-strategies
2 j.w.
3 https://www2.deloitte.com/us/en/pages/operations/articles/global-outsourcing-survey.html
4 https://www.gartner.com/en/supply-chain/trends/supply-chain-analytics-mitigate-business-disruptions

Źródło: C.H. Robinson.

Komentarz ekspercki Iron Mountain Polska na temat e-Doręczeń

Michalski

W lutym bieżącego roku rząd podjął decyzję o przesunięciu terminu wejścia w życie przepisów zobowiązujących firmy do wdrożenia usługi e-Doręczeń. Zresztą nie pierwszy raz. Według aktualnych informacji elektroniczna komunikacja z urzędami ruszy nie później niż z początkiem stycznia 2024 r. Ponadto komunikat wskazujący konkretną datę implementacji odpowiednich systemów zostanie opublikowany w dzienniku ustaw z przynajmniej 90-dniowym wyprzedzeniem, a organizacje figurujące w KRS będą zmuszone dostosować się do zmian legislacyjnych w ciągu 30 dni.

Idea usprawnienia obiegu dokumentów pomiędzy przedsiębiorcami a urzędami jest z całą pewnością słuszna. Stanowi również element szeroko zakrojonych planów na cyfryzację w naszym kraju – w tym przypadku poprzez umożliwienie obsługi korespondencji z podmiotami sektora publicznego drogą elektroniczną, jednak z mocą prawną zarezerwowaną dotychczas dla listów poleconych z potwierdzeniem odbioru. Uzyskanie adresu do doręczeń elektronicznych (ADE), a tym samym brak konieczności wysyłania tradycyjnych listów, ich pakowania, nadawania czy nawet zakupu znaczków przełoży się na istotną redukcję kosztów bieżącej działalności, a także uwolnienie czasu pracowników odpowiedzialnych za obsługę firmowej kancelarii (digital mailroom). Korzyści będą dostrzegalne również przez mniejsze organizacje, gdzie wolumen korespondencji jest stosunkowo niewielki.

Na ten moment najważniejszym wyzwaniem, z którego najpewniej wynikają przesunięcia terminów nowych zobowiązań, jest krótki okres na przygotowania – zarówno dla operatorów usługi, jak i przedsiębiorstw. Czasu jest niewiele, a ekosystem musi być spójny i funkcjonujący należycie. W związku z tym biznes dziś przede wszystkim bacznie przygląda się wszelkim pojawiającym się w temacie e-Doręczeń informacjom i w pewnym sensie wstrzymuje się z konkretnymi działaniami. Jednak nie pozostaje całkowicie bierny – jako Iron Mountain dostrzegamy rosnącą liczbę zapytań o dostępne w tym obszarze rozwiązania technologiczne, potencjalne koszty, a także optymalne sposoby na techniczne i operacyjne wplecenie e-Doręczeń do dotychczasowego workflow.

W mojej ocenie warto wykorzystać ten okres niepewności m.in. na przemyślenie procesów kancelaryjnych (digital mailroom). Korporacje z pewnością mają to już za sobą, a wyzwaniem pozostaje znalezienie odpowiedniego partnera i pomysłu na techniczną implementację e-Doręczeń, ale w przypadku sektora MŚP istnieje jeszcze niewykorzystany w pełni potencjał obsługi korespondencji przychodzącej, czego integralnym elementem wkrótce zostanie zapowiadana usługa zaufania.

Nie mam wątpliwości, że nowe przepisy zrewolucjonizują funkcjonowanie wielu przedsiębiorstw. Co więcej, w mojej opinii długofalowo okażą się również znaczącym kołem zamachowym dla cyfrowej transformacji, a także zaowocują wzrostem dojrzałości technologicznej firm w Polsce. Wsparcie regulatora ma w tym zakresie ogromne znaczenie, a na pewnego rodzaju presji legislacyjnej w dłuższej perspektywie skorzysta polska gospodarka. Bez wątpienia zmieni się również rynek usług zarządzania dokumentacją. Rosnący popyt będzie warunkować konieczność kolejnych inwestycji, rozwoju zaplecza technologicznego czy też optymalizacji modeli współpracy dostawców z firmami. Dotychczasowi klienci korzystających z tzw. digital mailroom skierują swój wzrok na usługodawców, którzy jednocześnie będą wspierać swoich partnerów w implementacji e-Doręczeń, doceniając kompleksowość oferty kancelaryjnej (digital mailroom). Należy również spodziewać się, że strumień papierowych dokumentów zostanie przekierowany do digitalu, co w naturalny sposób wpłynie na zainteresowanie pozostałymi elementami cyfrowej transformacji, repozytoriami dla plików cyfrowych czy też wieloma innymi aspektami. Choć potrzebny jest na to czas, kolektywny dialog wszystkich zainteresowanych stron powinien przynieść wyłącznie pozytywne efekty zapowiadanych zmian.

Autor: Paweł Michalski, Solutions Architect w Iron Mountain Polska.

Handlowa nieruchomość komercyjna Galerii Rumia z kolejnym dużym najemcą

Handlowa nieruchomość komercyjna Galerii Rumia z kolejnym dużym najemcą.

W dniu 28 marca 2023 roku w Galerii Rumia przy ul. Sabata 1 został otwarty salon marki Dealz. Sklep nowego najemcy znajduje się na poziomie -1 Galerii i zajmuje prawie 445 metrów kwadratowych.
Dealz to międzynarodowa sieć sklepów będąca częścią Pepco Group. To kolejna po Sinsay, Action i Maxi Zoo duża marka, która pojawiła się w ostatnim czasie w Galerii Rumia.
Handlowa nieruchomość komercyjna, Galeria Rumia, to obiekt w samym sercu miasta Rumia, zlokalizowany w dobrze skomunikowanym miejscu – dogodnym zarówno dla podróżujących samochodem, jak i komunikacją miejską. Powierzchnia najmu to ponad 16 800 mkw.

Firma Lafarge w Polsce wchodzi na rynek prefabrykacji

Lafarge przejmuje HM Factory - zdjęcie (1)HM Factory to dostawca innowacyjnych, rozwiązań w zakresie budownictwa modułowego dla sektora mieszkaniowego, przemysłowego w Polsce i Skandynawii. Połączenie stwarza nowe możliwości dla zastosowania niskoemisyjnych produktów budowlanych Lafarge w segmencie prefabrykacji.

Lafarge Polska, należący do grupy Holcim, sfinalizował transakcję przejęcia spółki HM Factory, producenta elementów prefabrykacji betonowej do budownictwa mieszkaniowego i przemysłowego. Firma dostarcza takie rozwiązania jak ściany, klatki schodowe i balkony. Produkcja HM Factory wynosi 18 tys. m3 betonu rocznie. Firma ma siedzibę pod Warszawą i zatrudnia 70 osób.

– Przejęcie HM Factory stanowi doskonałe uzupełnienia naszą działalność, dzięki czemu będziemy mogli oferować synergię technologii i surowców. Nie mogę się doczekać, żeby powitać pracowników HM Factory, których wiedza specjalistyczna w zakresie wydajnych konstrukcji modułowych będzie nieoceniona w realizacji naszej strategii i przyspieszaniu zielonej transformacji – Xavier Guesnu, Prezes Zarządu Lafarge w Polsce.

Deweloper Panattoni kupił ponad 10 ha gruntu inwestycyjnego w Świdniku

92ca94203fae44095d893e442947546c

Deweloper Panattoni kupił ponad 10 ha gruntu inwestycyjnego w Świdniku. Na terenie tym zrealizuje projekt Panattoni Park Lublin IV.

Po dostarczeniu blisko 200 000 m kw. w województwie lubelskim, deweloper Panattoni zakupił ponad 10 ha w ramach Strefy Aktywności Gospodarczej w Świdniku. Na terenie tym rozpoczęła się budowa nieruchomości inwestycyjnej Panattoni Park Lublin IV. Inwestycja zajmie 53 900 w ramach dwóch budynków i zostanie oddana do użytku jeszcze w tym roku. Kompleks ma już 3 najemców, w tym zaawansowane technologicznie firmy produkcyjne.

-„Województwo lubelskie rozwija się dynamicznie, stając się motorem napędowym całej Polski Wschodniej. Probiznesowa postawa władz lokalnych, rozwój takich lokalizacji jak Świdnicka Strefa Aktywności Gospodarczej, dostęp do wykwalifikowanej kadry – blisko 64 000 absolwentów uczelni wyższych rocznie – i wreszcie rosnący wolumen nowoczesnej powierzchni przemysłowej, przyciągają biznes o zróżnicowanym profilu. Nie bez znaczenia jest również pozostająca w realizacji międzynarodowa trasa Via Carpatia, która przecinając region, połączy docelowo litewską Kłajpedę z greckimi Salonikami, tworząc kluczowy szlak transportowy dla wschodniej części Unii Europejskiej. W świetle tego potencjału dodatkowe 54 000 m kw. powierzchni przemysłowej, które dostarczymy w ramach Panattoni Park Lublin IV, to doskonała wiadomość dla regionu” – mówi Dorota Jagodzińska-Sasson, Managing Director w Panattoni.

Nieruchomość inwestycyjna Nestlé House w Warszawie skomercjalizowała całą powierzchnię biurową

Nestle House_2

Hines, globalna firma zajmująca się inwestycjami, rozwojem i zarządzaniem nieruchomościami poinformowała o podpisaniu kontraktu z agencją marketingową Communisis Poland Sp. z o.o.

Transakcja dotyczy wynajmu przestrzeni biurowej w budynku Nestlé House w Warszawie. Tym samym skomercjalizowana została cała dostępna tam powierzchnia.
Nieruchomość inwestycyjna Nestlé House to nowoczesny, ośmiokondygnacyjny budynek klasy A, oferujący ponad 16 400 mkw. powierzchni biurowej oraz 1 400 mkw. przestrzeni usługowo-handlowej. Obiekt Nestlé House od 2014 r. posiada certyfikat BREEAM na poziomie „Very Good”.
Przy zawieraniu transakcji stronom doradzała agencja nieruchomości Maxon Nieruchomości oraz kancelaria prawna DPPA Legal.

W dobie pracy hybrydowej wynajęcie całej powierzchni biurowej w Nestlé House to wielki sukces. Nasz obiekt to idealne miejsce dla firm, które cenią sobie wysoką jakość, elastyczność oraz funkcjonalną przestrzeń. Najemcy mogą korzystać z szerokiej gamy udogodnień, w tym stacji rowerowej, kantyny, bankomatu i pokoju rodzica, a także ze sprawnego zarządzania zorientowanego na klienta. Sukces ten daje nam motywację do dalszego ulepszania oferty dla najemców we wszystkich obiektach, które posiadamy i którymi zarządzamy w Polsce” – mówi Edyta Wołukanis, Asset Manager w Hines Polska.

Nestlé House to doskonałe miejsce na siedzibę naszej firmy. O jego wyborze przesądziła przede wszystkim korzystna lokalizacja oraz wysokiej jakości powierzchnia biurowa, spełniająca wszystkie nasze oczekiwania i wymagania” – dodaje Robert Kowalczyk, CEE/Ukraine Cluster Manager w Communisis Poland.

Czy stagnacja na rynku pracy tymczasowej to pierwsza oznaka głębokiego kryzysu w logistyce i produkcji?

Piotr_Rafalski_Formika_2

Czy stagnacja na rynku pracy tymczasowej to pierwsza oznaka głębokiego kryzysu w logistyce i produkcji? Początek każdego roku na rynku rekrutacji to planowanie zatrudnienia i analiza sytuacji w gospodarce, aby płynnie przejść do działań w kolejnych miesiącach. Ten rok jest zupełnie inny. Sytuacja kryzysowa na świecie mocno doświadcza pracodawców a za tym i kandydatów, zwłaszcza w kwestii zatrudnień masowych i sezonowych. Stagnacja trwa już kolejny miesiąc i nie widać poprawy. Nawet sezon przedświąteczny, który generuje większy ruch w logistyce i produkcji FMCG nie spowodował wzrostu.

Spis treści:
Luka na rynku kandydata
Wiosenne światełko w tunelu

Jakie zmiany to przyniesie na rynku pracy tymczasowej dla pracodawców w logistyce i w firmach produkcyjnych? Komentuje Piotr Rafalski, właściciel Formiki Agencji Pracy Tymczasowej.

W Polsce działa obecnie ok. 9000 agencji pracy, w tym ok. 5450 agencji pracy tymczasowej. Agencje pracy tymczasowej obsłużyły w poprzednim roku około 650 – 700 tys. pracowników tymczasowych z czego ok. 50% byli to obcokrajowcy – tak wynika z raportów Polskiego Forum HR. Czyli na jedną agencję pracy tymczasowej przypada ok. 120 pracowników. To niedużo i można powiedzieć, że rynek ten jest dość rozdrobniony. Oczywiście to są dane pochodzące z rejestrów agencji zatrudnienia – ile jest czynnych agencji, tego nie wiadomo. Co roku też kilkaset agencji zostaje wykreślonych z rejestrów i kilkaset zostaje wpisanych jako nowe działalności. Od roku 2021 obserwujemy cykliczny spadek i wyhamowanie popytu na pracę tymczasową (ok. 2% do 3% r/r). To oznacza jeszcze mniej pracy dla agencji, ale też mniejszą elastyczność rynku.

Luka na rynku kandydata

Mniej pracy tymczasowej z jednej strony zmusza pracodawców do lepszego dbania o zasoby pracowników, które już posiadają, a z drugiej powoduje odpływ kandydata z rynku.

50% pracowników tymczasowych to obcokrajowcy, którzy nie będą czekać na poprawę sytuacji, nie mając wiedzy kiedy ona nastąpi, a zaczną szukać pracy na innych rynkach. To spowoduje pewną lukę, którą trudno będzie szybko zapełnić w przypadku sezonowego odbicia gospodarki w górę a za tym również pójdzie wzrost kosztów obsługi rekrutacji.

Planowanie zatrudnienia jest trudnym zadaniem. Wahania na rynku podaży i popytu powodują nieprzewidywalność, a przy tak dużych kosztach jakie generuje dziś praca jest to być albo nie być dla przedsiębiorstwa. Nie dziwi mnie ostrożność z jaką firmy podchodzą do zwiększania zatrudnienia, a z drugiej strony reakcja pracowników sezonowych, których celem jest znalezienie źródła zarobku. W przypadku, gdy to źródło wysycha szukają innego. Sposobem na to mogą być nowoczesne narzędzia, jak chociażby systemy do planowania i obsługi rekrutacji masowych – np. EAC Solution platforma Formiki APT, które dają większą elastyczność i możliwość szybkiej reakcji na wahania, a przede wszystkim dostępność do zasobów kandydatów i kilkukrotne obniżenie kosztów obsługi rekrutacji masowych – mówi Piotr Rafalski, Formika Agencja Pracy Tymczasowej.

Wiosenne światełko w tunelu

Najnowsze raporty dotyczące rynku pracy wskazują (wg „Barometru ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”), że ok. 29% firm działających w sektorze przemysłu i surowców zamierza zwiększać zatrudnienie, ok. 23% zmniejszać, zaś około 50% firm nie zamierza zmieniać jego poziomu. Skupiając się na podaży i popycie, sytuacja ta nie napawa optymizmem, gdyż co prawda wzrost równoważy spadek, to jednak nie jest to odbicie jakiego oczekiwałby rynek agencji pracy i też rynek kandydata. Mimo to, należy optymistycznie przyjąć ten wzrost, jako światełko w tunelu na II połowę roku.

– Sytuacja w dużej mierze zależeć będzie od inwestycji w przemyśle oraz wahań popytu, a więc wskaźników inflacyjnych. Wielu agencji pracy tymczasowej może nie wytrzymać tej okresowej stagnacji, a ci którzy przetrwają, mając zasoby finansowe, będą beneficjentami każdego kolejnego odbicia w gospodarce. Nie należy doszukiwać się też głębokiego kryzysu, a raczej warto skupić się na rozwoju tak swoich zasobów, jak i potencjału narzędziowego. Liczyć się będą dopasowanie do wyzwań globalnych i lokalnych, jak chociażby włączenie się w zrównoważony rozwój a także optymalizacja kosztów, wszędzie tam gdzie to możliwe. Można to osiągnąć korzystając z digitalizacji i najnowocześniejszych rozwiązań, pomimo iż wydają się one czasochłonne i kosztochłonne w ich wdrażaniu – podsumowuje Piotr Rafalski, właściciel Formiki Agencji Pracy Tymczasowej.

Źródło: FORMIKA.

Open the door for Tubądzin: gustowna przestrzeń restauracyjna

Bez tytułuNowy odcinek cyklu Open the door for Tubądzin zabiera do gustownie urządzonej przestrzeni restauracyjnej. Bistro MonoCafe w Łodzi zaskakuje nietuzinkowymi rozwiązaniami aranżacyjnymi. W jednym miejscu spotyka się architektura XIX-wiecznych zakładów produkcyjnych oraz nowoczesność.

W odrestaurowanym kompleksie łódzkiego Monopolis mieści się Mono Cafe & Bistro, prowadzone przez Annę Zając i jej męża Jakuba. W ich lokalu czuje się ducha historii, ale też można zasmakować w nowoczesnej i oryginalnej kuchni.

W nowym odcinku Open the door for Tubądzin właściciele Mono Cafe & Bistro opowiadają o stylu soft loft, który pozwala płynnie połączyć pamiątki przeszłości ze współczesnością. Odcinek można oglądać już od 28 marca. Pojawił się on równocześnie na kanale marki w serwisie YouTube oraz na profilach społecznościowych w serwisach Facebook i Instagram.

Open the door for Tubądzin to cykl, który zabiera widzów do domów oraz pracowni polskich artystów i miłośników unikalnych wnętrz. To wyjątkowa okazja, aby zobaczyć niezwykłe wnętrzarskie aranżacje stworzone przez i dla rodzimych twórców. Goście cyklu pokazują jak żyją, pracują, a także dzielą się swoimi inspiracjami aranżacyjnymi.

Źródło: Tubądzin.

Warszawska inwestycja mieszkaniowa CENTRAL HOUSE od dewelopera OKAM oddana do użytku

Central House_OKAM

Projekt mieszkaniowy CENTRAL HOUSE, realizowany przez OKAM na warszawskim Mokotowie, uzyskał pozwolenie na użytkowanie.

Na osiedle CENTRAL HOUSE składa się 479 mieszkań – z liczbą pokojów między 1-5, w metrażu pomiędzy 26 a 114 m2 – usytuowanych na 9 kondygnacjach. Mieszkania wyposażone są w balkony, tarasy albo ogródki.
Jest to pierwsza inwestycja dewelopera, zrealizowana zgodnie z Nową Polityką Jakości firmy i wyposażona w eko-rozwiązania oraz liczne udogodnienia dla mieszkańców. To także największy projekt mieszkaniowy OKAM obejmujący budowę 479 mieszkań w ramach jednego etapu. Inwestycja została zrealizowana w niewiele ponad 2 lata. Obecnie przekazywane są klucze do mieszkań.

Stworzenie wyróżniającej się inwestycji mieszkaniowej w dzielnicy znanej z biznesowego sznytu, mogło wydawać się nie lada wyzwaniem. CENTRAL HOUSE udowadnia, że jest to jak najbardziej możliwe! Osiedle, wykończone z wysokiej jakości materiałów, zrealizowane w oparciu o zasady Nowej Polityki Jakości OKAM, dostarcza mieszkańcom eko-rozwiązania i udogodnienia na miarę współczesnych potrzeb. Wyróżnikami inwestycji, wpływającymi na komfort codziennego życia, są m.in.: punkt ‘car spa’ z myjką ciśnieniową i odkurzaczem, strefa fitness z sauną, pojazd elektryczny, a także rowery przekazane na użytek mieszkańców. Integracji mieszkańców i budowaniu więzi społecznych sprzyjać będą: taras na dachu, dziedzińce wewnętrzne oraz w pełni wyposażony lokal mieszkańca z aneksem kuchennym i przestrzenią do organizowania spotkań. Zakończyliśmy inwestycję na czas, zgodnie z planem. Jesteśmy przekonani, że będzie to przyjazne miejsce do komfortowego mieszkania i aktywnego życia na terenie Mokotowa – dzielnicy, której popularność nie słabnie i stale przykuwa uwagę klientów podkreśla Marcin Michalec, CEO OKAM Capital.

Firma G City Europe (dawniej Atrium European Real Estate) ma nowego COO

Michał Świerczyński

Firma G City Europe (dawniej Atrium European Real Estate) ma nowego COO.

Michał Świerczyński objął stanowisko Chief Operating Officer CEE Retail and Development G City Europe (dawniej Atrium European Real Estate) – właściciela, zarządcy i dewelopera centrów handlowych w Europie Środkowo-Wschodniej – zastępując tym samym dotychczas pełniącego tę funkcję Scotta Dwyer’a.
Michał Świerczyński będzie odpowiedzialny za działania operacyjne całego portfela G City Europe o wartości 2,3 miliarda Euro, zarządzając częścią retailową biznesu, w skład którego wchodzi 21 centrów handlowych, a także działaniami dewelopmentowymi firmy skoncentrowanymi obecnie nie tylko na centrach handlowych, ale również mieszkaniach na wynajem.

Fakt, że możemy korzystać z tak bogatego doświadczenia i jedynego w swoim rodzaju know-how w zakresie dewelopmentu w Europie Centralnej, jest niewątpliwym atutem. Chciałbym podziękować Grahamowi za jego nieustającą energię, wysiłek i wytrwałość zarówno w naszych projektach handlowych w Polsce, jak i w Czechach, za jego kluczową rolę w uruchomieniu naszego programu budowy mieszkań na wynajem, ale także za to, że nadal będzie nas wspierał w roli konsultanta – mówi Ryan Lee, CEO G City Europe i dodaje – Cieszę się, że Michał dołączył do G City Europe i będziemy mogli współpracować, aby zapewnić wzrost firmy w perspektywie długoterminowej. Chciałbym podziękować również Scottowi za jego przywództwo i wkład w ciągu ostatnich 8 lat, zarówno w polskim biznesie jako CEO Poland, a następnie jako MD Retail Grupy. Kiedy Scott dołączył, mieliśmy około 160 aktywów w różnych rozmiarach i formatach. Dziś mamy około 25 dominujących obiektów handlowych, skoncentrowanych w największych miastach, głównie w Polsce i Czechach. Ogromne podziękowania dla niego za pomoc w dotarciu do tego punktu. Jego znajomość rynku, doskonała sieć kontaktów i oczywiście doświadczenie rynkowe, okazały się nieocenione. Życzymy mu samych sukcesów w przyszłych przedsięwzięciach.

Deweloper Yareal sprzedał już połowę mieszkań w ramach inwestycji NEOWO Patio w Warszawie

neowo_patio_yareal

Już połowa mieszkań budowanych przez Yareal na warszawskim Bemowie znalazła swoich właścicieli.

Pierwszy z dwóch kwartałów miejskich tworzących inwestycję o nazwie NEOWO powstaje w sąsiedztwie realizowanej w tym samym czasie stacji metra Chrzanów w stolicy. Na początku 2025 roku do 164 mieszkań o podwyższonym standardzie, wprowadzą się pierwsi właściciele. Będą oni mogli swobodnie korzystać m.in. z zielonej energii wytwarzanej przez własną elektrownię słoneczną oraz mebli wykonanych z poddanych upcyklingowi łopat elektrowni wiatrowych. Do budowy zostanie wykorzystany również niskoemisyjny beton.
NEOWO to pierwsza na Bemowie inwestycja Yareal, w ramach której trwa budowa popularnych na rynku, kompaktowych mieszkań z ogródkami, loggiami, tarasami i antresolami na ostatnich piętrach.

„Najchętniej wybierane metraże w pierwszym etapie NEOWO to dwu- i trzypokojowe mieszkania o powierzchni od 31 do 75 mkw. Oferta Yareal na Bemowie – w której są dostępne również większe mieszkania – została przygotowana z myślą o nabywcach popularnych lokali średniej wielkości, poszukiwanych najczęściej w świetnie skomunikowanej lokalizacji przez rodziny planujące poprawę warunków mieszkaniowych. Znakomite połączenie z resztą miasta zapewni powstająca w sąsiedztwie stacja drugiej linii metra Chrzanów, a także pobliska ekspresowa obwodnica Warszawy. Zaplanowaliśmy też dużo rozwiązań przyjaznych dla rowerzystów – zarówno na zielonym patio, jak i w podziemnym garażu powstanie w sumie aż 160 miejsc parkingowych dla rowerów, czyli prawie tyle samo co dla samochodów” – wyjaśnia prezes Yareal, Jacek Zengteler.

 

Kupujesz nieruchomość inwestycyjną? Uważaj na podatek VAT

adrian borawski

Kupujący nieruchomość nie mają dziś łatwo. Muszą liczyć się z wciąż wysokimi cenami, utrudnionym dostępem do kredytu hipotecznego i podatkami wynikającymi z zakupu nieruchomości. W tym ostatnim przypadku nabywcy będą musieli zmierzyć się z podatkiem VAT, który ma skomplikowaną konstrukcję – twierdzi ekspert firmy doradczej Lege Advisors.

Spis treści:
Kiedy VAT nie zostanie doliczony?
Kiedy VAT zostanie doliczony?

Przy sporządzaniu operatu szacunkowego dla potrzeb sprzedaży, rozsądnie będzie przyjąć wartość nieruchomości w kwocie netto. Wynika to z zasad panujących na rynku. Sprzedający chce otrzymać określoną kwotę za swoją nieruchomość i nie interesuje go, jaki podatek będzie musiał zapłacić kupujący. A jest szansa, że zapłaci. I to czasem niemały.

Kiedy VAT nie zostanie doliczony?

– Podatek VAT nie zostanie doliczony, jeśli nieruchomość stanowiła prywatną własność sprzedającego i nie zostały w niej poczynione ulepszenia czy zmiany stanu prawnego oraz fizycznego. Chodzi głównie o działania wskazujące na profesjonalną działalność sprzedającego. Do takich działań można, choć teoretycznie, zaliczyć podział nieruchomości czy doprowadzenie mediów. – wyjaśnia Adrian Borawski z firmy doradczej Lege Advisors.

Ale to nie wszystko. Zgodnie z pismem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 19 kwietnia 2021 roku: w przypadku, gdy nieruchomość ma więcej niż jedno przeznaczenie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego i sprzedawana jest przez czynnego podatnika VAT, część nieruchomości nieprzeznaczona pod zabudowę korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Dla kupującego VAT stanowi składnik ceny. Gdy do wyboru będą dwie nieruchomości w podobnych cenach, to istotne będzie czy sprzedający jest płatnikiem VAT, bo nabywca będzie mógł go odliczyć.

Kiedy VAT zostanie doliczony?

Jeżeli kupujemy nieruchomość mieszkalną na rynku pierwotnym zapłacimy 8% VAT-u. W przypadku lokali o powierzchni 150 mkw, bądź budynków mieszkalnych jednorodzinnych powyżej 300 mkw, zapłacimy podatek VAT wynoszący 23%. Podwyższona stawka VAT-u będzie miała zastosowanie do powierzchni przekraczającej powyższe limity. Gdy kupujemy lokal niemieszkalny, tak jak w przypadku modnych ostatnio lokali poniżej 25 mkw, musimy liczyć się ze stawką VAT wynoszącą 23%.

– W przypadku ustalania odszkodowania za wywłaszczenie na podstawie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej, sprawa nie jest oczywista. Sądy i Polska Federacja Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych stoją na stanowisku, iż wartość musi być podana w kwocie netto. Problem jednak pojawia się, gdy otrzymujący odszkodowanie jest płatnikiem VAT i od wartości odszkodowania musi jeszcze zapłacić ten podatek. – tłumaczy Adrian Borawski z firmy doradczej Lege Advisors.

Źródło: Lege Advisors.

Colliers: Co napędza rynek mieszkaniowy w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej?

Wysokinska-Kuzdra-Dorota_Colliers_com

Co napędza rynek mieszkaniowy w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej? Na ten temat wypowiedzieli się eksperci Colliers.

Końcówka 2022 roku przyniosła znaczący, rokroczny wzrost podaży mieszkań w sektorze PRS w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Tak wynika z najnowszego raportu firmy Colliers pt. „The Living Sector in CEE-61. Największy przyrost lokali odnotowano na Węgrzech (+301%), w Rumuni (+244%), w Polsce (+217%) i w Bułgarii (+173%).

– Rynek mieszkaniowy – a w szczególności segmenty wynajmu instytucjonalnego (PRS), mieszkań studenckich i mieszkań współdzielonych – w Europie Środkowo-Wschodniej jest obecnie mniej rozwinięty niż w Europie Zachodniej. W analizowanych przez nas krajach nadal większość zasobów mieszkaniowych jest własnością osób prywatnych lub gmin. Jednak w ostatnich latach, szczególnie w stolicach – Warszawie, Pradze, Budapeszcie i Bukareszcie oraz w mniejszym stopniu w Sofii i Bratysławie – obserwuje się coraz większy udział prywatnych funduszy w rynku mieszkaniowym. Rozwój sektora living odnotowano także w miastach regionalnych, przede wszystkim w Polsce i Czechach – mówi Dorota Wysokińska-Kuzdra, Senior Partnerka, Dyrektorka Działu Corporate Finance i Living Services na region Europy Środkowo-Wschodniej w Colliers.

Źródło: Colliers (fragment raportu).