Hotele na sprzedaż czekają na inwestorów

bill-anastas-241386-unsplash
Polski sektor hotelarski ma się w ostatnich latach dobrze. Po załamaniu spowodowanym pandemią koronawirusa, kiedy to wszystkie nieruchomości komercyjne działające w sektorze hotelarskim zostały zamknięte, obecnie obiekty noclegowe w kraju cieszą się dużą popularnością. Inwestorzy chętnie przyglądają się bieżącym ofertom nieruchomości komercyjnych na sprzedaż i czekają, aż pojawi się obiekt, który będzie spełniał ich oczekiwania inwestycyjne.

Spis treści:
Sektor hotelarski w Polsce już po kryzysie…?
Czy warto inwestować w obiekty noclegowe?
Duży czy mały hotel?
Jakie hotele na sprzedaż czekają obecnie na inwestorów?

Sektor hotelarski w Polsce już po kryzysie…?

Sektorowi hotelarskiemu nie było łatwo w okresie pandemii koronawisura, kiedy to wprowadzono lockdown. W jego następstwie sektor hotelarski praktycznie przestał funkcjonować. Dla hotelarzy był to trudny okres i czas prawdziwej próby. Ci, którzy byli w stanie utrzymać nierentowne obiekty, mogli powrócić do odbudowywania swoich biznesów.
Krótko po tym, jak hotele wznowiły działalność, przeżyły prawdziwe oblężenie. Polacy chętnie decydowali się na urlop w kraju, rezygnując tym samym z wyjazdów zagranicznych. Dzięki temu hotelarze mogli stanąć na nogi i wrócić do prężnej działalności.

Czy warto inwestować w obiekty noclegowe?

Inwestorzy stale śledzą rynek nieruchomości w poszukiwaniu atrakcyjnych inwestycji. Nieruchomości komercyjne uznawane są za stabilna oraz względnie bezpieczną lokatę kapitału. Z tego względu stanowią dla inwestorów atrakcyjną opcję do ulokowania kapitału finansowego. Jednak nie wszystkie obiekty komercyjne są dla nich tak samo atrakcyjne. Wiele zależy od lokalizacji inwestycji, jej potencjału oraz możliwości rozbudowy lub reorganizacji nieruchomości. Istotną rolę odgrywa również wielkość działki inwestycyjnej, na które posadowiony jest hotel. Jeśli jest ona duża, to inwestor będzie mógł ją swobodnie zagospodarować, co zwiększy atrakcyjność oferty obiektu. Może na przykład pokusić się o stworzenie strefy rekreacyjnej, miejsca do grillowania czy po prostu budowy dużego parkingu. Jeśli obiekt dobrze prosperuje i istnieje taka możliwość, to inwestor może także wybudować na terenie działki kolejny obiekt komercyjny.

Duży czy mały hotel?

Każdorazowo przy wyborze idealnej nieruchomości komercyjnej inwestor staje przed dylematem, czy postawić na dużą nieruchomość komercyjną, czy może mniejszy obiekt hotelowy. Wybór uzależniony jest od kilku czynników. Przede wszystkim inwestor musi określić budżet, jakim dysponuje na zakup nieruchomości komercyjnej w sektorze hotelowym. Kolejną kwestią są jego indywidualne preferencje i oczekiwania względem obiektu. Jeśli zależy mu na większych przychodach, powinien zainwestować w obiekt oferujący większą liczbę pokoi hotelowych na wynajem, lub wybrać taką nieruchomość, która będzie oferowała luksusowe apartamenty do wynajęcia po wyższej niż standardowa cenie. Jeśli natomiast inwestor preferuje bardziej kameralne inwestycje, to może postawić na obiekt butikowy, który zapewni mu większy spokój i mniejszą logistykę, jednak również niższe przychody. Hotele butikowe często oferuję jedynie kilka-kilkanaście pokoi i w porównaniu z dużymi komercyjnymi obiektami hotelowymi przynoszą zazwyczaj mniejsze dochody. Obie opcje mogą jednak stanowić atrakcyjne źródło przychodów. Ostateczny wybór jest jednak zależy od budżetu inwestora, jego wiedzy na temat tego sektora rynku nieruchomości komercyjnych oraz jego oczekiwań względem inwestycji.

Jakie hotele na sprzedaż czekają obecnie na inwestorów?

Obecnie na rynku nieruchomości komercyjnych dostępnych jest sporo obiektów o charakterze noclegowym, które czekają na nowego właściciela. Warto zapoznać się z pełną ofertą rynkową, ponieważ czasem może trafić się prawdziwa rynkowa perełka.
Poniżej prezentujemy kilka przykładowych ofert hoteli na sprzedaż, które pochodzą z bazy biur WGN.

WGN Ustroń jest wyłącznym agentem sprzedaży atrakcyjnego hotelu, położonego w miejscowości Ustroń. Obiekt hotelowy ma powierzchnię 1336 metrów kwadratowych i liczy 4 kondygnacje. Działka inwestycyjna, na której znajduje się hotel na sprzedaż, ma powierzchnię 2200 metrów kwadratowych. Obiekt stanowi pełną własność a dojazd do obiektu zapewniony jest drogą asfaltową. W obiekcie znajdują się: hol, recepcja, strefa SPA, w pełni wyposażona kuchnia z zapleczem magazynowym i chłodnią, kotłownia, 3 sale restauracyjne, biuro, toalety. Hotel na sprzedaż oferuje 18 pokoi z łazienkami. Część z nich posiada balkony. Pokoje są różnej wielkości, dzięki czemu można je inaczej zagospodarować. Poddasze jest do wykończenia i daje możliwość stworzenia dodatkowych 5 pokoi hotelowych. Hotel sprzedawany jest wraz z całym wyposażaniem. Na terenie posesji znajduje się parking. Cena ofertowa wynosi 5 499 000 złotych, co daje 4 116 złotych za metr kwadratowy nieruchomości inwestycyjnej.

WGN Sosnowiec jest wyłącznym agentem sprzedaży atrakcyjnego hotelu, który położony jest w Tarnowskich Górach. budynek o powierzchni nieco ponad 1737 metrów kwadratowych powstał w 2009 roku i liczy 4 kondygnacje. Działka inwestycyjna, na której stoi hotel na sprzedaż, ma powierzchnię 2154 metrów kwadratowych. Nieruchomość komercyjna stanowi pełną własność. Dojazd do posesji zapewniony jest drogą asfaltową. Atutem obiektu jest lokalizacja niedaleko lotniska, które znajduje się w odległości około 20 km od hotelu. Obiekt prezentuje bardzo dobry stan techniczny. W 2010 roku przeszedł remont, który obejmował cały budynek, w tym pokoje, łazienki, kuchnię, restaurację, salę konferencyjną, hole i dach. Obiekt sprzedawany jest wraz z całym wyposażeniem hotelowym. Cena ofertowa nieruchomości inwestycyjnej wynosi 2 860 000 złotych, co daje 1 646 złotych za metr kwadratowy obiektu na sprzedaż.

WGN Myszków jest wyłącznym agentem sprzedaży hotelu, który położony jest w Sarnowie. Nieruchomość inwestycyjna na sprzedaż ma powierzchnię 3500 metrów kwadratowych i posiada 3 piętra. Obiekt stanowi pełną własność, a dojazd do posesji zapewniony jest drogą asfaltową. Działka, na które posadowiony jest obiekt komercyjny, liczy 9000 metrów kwadratowych, co stwarza duże możliwości inwestycyjne. Hotel na sprzedaż usytuowany jest bezpośrednio przy drodze szybkiego ruchu DK1, co umożliwia swobodny dojazd do miast takich jak Wrocław, Katowice, Częstochowa czy Warszawa. Obiekt oferuje 60 miejsc noclegowych rozlokowanych w 26 pokojach. Są to pokoje 1-, 2-, oraz 3-osobowe z łazienkami. W ofercie jest również przestronny apartament na wynajem. W obiekcie znajdują się również 3 sale konferencyjno-bankietowe. Na terenie posesji mieści się plac zabaw dla najmłodszych oraz atrakcje takie jak piłkarzyki, stoły bilardowe, stół do ping-ponga etc. Przed obiektem znajduje się parking a cała posesja jest objęta monitoringiem. Obecnie na terenie posesji jest kolejny budynek w trakcie budowy. Świadczy to o dużym obłożeniu hotelu i zapotrzebowaniu na kolejną przestrzeń. Cena ofertowa hotelu na sprzedaż wynosi 13 000 000 złotych, co daje 3 714 złotych za metr kwadratowy nieruchomości inwestycyjnej na sprzedaż.

Czy warto inwestować w hotele? Jak najbardziej, taka lokata kapitału finansowego może okazać się bardzo dobrym posunięciem ze strony inwestora. Powinien on jednak gruntownie przeanalizować opłacalność inwestycji a także oszacować, w jakim czasie może liczyć na zwrot z inwestycji i uzyskiwanie przychodów.

Redakcja
Komercja24.pl

Inwestycja w lokale handlowe do wynajęcia – czy to dobry czas?

alex-knight-309862-unsplash
Lokale handlowe na wynajem w Polsce cieszą się sporym zainteresowaniem. Nie tylko ze strony najemców, ale również przedsiębiorców. Stale poszukują oni nieruchomości komercyjnych, w których mogliby ulokować swój kapitał finansowy. Jak obecnie prezentuje się oferta lokali handlowych na wynajem na polskim rynku nieruchomości komercyjnych? O tym poniżej.

Spis treści:
Inwestorzy poszukują nieruchomości komercyjnych do zainwestowania
Oferta lokali handlowych atrakcyjna, ale nie wszędzie
Jakie lokale handlowe na wynajem cieszą się popularnością wśród najemców?
Przykładowe oferty nieruchomości do wynajęcia z bazy biur WGN

Inwestorzy poszukują nieruchomości komercyjnych do zainwestowania

Inwestorzy stale poszukują nieruchomości komercyjnych, w których mogliby ulokować swój kapitał finansowy. Nieruchomości stale są bowiem uważane za atrakcyjną lokatę kapitału finansowego. Wielu inwestorów uważa, że to stabilna i bezpieczna inwestycja. Nieruchomości komercyjne stale cieszą się więc zainteresowaniem. Lokale handlowe stanowią segment, który przyciąga wielu posiadaczy budżetu inwestycyjnego. Zapotrzebowanie na tego rodzaju obiekty cały czas się utrzymuje, w związku z czym inwestycja w nie wydaje się atrakcyjnym pomysłem.

Oferta lokali handlowych atrakcyjna, ale nie wszędzie

Mogłoby się wydawać, że lokale handlowe na wynajem przyciągają najemców przede wszystkim świetną ofertą cenową, nowoczesną powierzchnią o odpowiedniej wielkości, standardem wykończenia itp. Niemniej równie ważna, a często nawet ważniejsza, jest lokalizacja nieruchomości komercyjnej. Jeśli obiekt znajduje się w mało atrakcyjnym położeniu, to nawet dobre wartości dodane nie przyciągną najemców. Z tego względu bardzo ważnym czynnikiem lokalu handlowego na wynajem jest jego lokalizacja.
Jeśli chodzi o wybór, to często jest on dużo większy w dużych aglomeracjach miejskich. Lokali handlowych jest nie tylko więcej, ale są one też bardziej różnorodne. Wielu przedsiębiorców woli ponadto prowadzić swoje firmy właśnie w większych miastach. Także deweloperzy regularnie weryfikują rynki w największych aglomeracjach miejskich, aby w razie potrzeby móc wystartować z projektem, który będzie odpowiadał na bieżący popyt ze strony najemców.

Jakie lokale handlowe na wynajem cieszą się popularnością wśród najemców?

Jakiego rodzaju lokale handlowe na wynajem cieszą się największą popularnością ze strony najemców? Dużym powodzeniem cieszą się lokale handlowe na wynajem, które mieszczą się na parterze budynku komercyjnego. Klienci mają wtedy łatwiejszy i szybszy dostęp do lokalu, a ponadto z łatwością mogą się do niego dostać osoby niepełnosprawne ruchowo. Najemcy zwracają też uwagę na to, czy lokal handlowy na wynajem posiada duże, przeszklone witryny, które umożliwią wyeksponowanie oferty najemcy, i w efekcie odwiedzi go większa liczba klientów.
Atrakcyjne są dla najemców niezależne lokale, jednak dużą popularnością cieszą się te umiejscowione w pasażach handlowych i galeriach. Należy się jednak liczyć z ich wyższym często kosztem najmu.

Przykładowe oferty nieruchomości do wynajęcia z bazy biur WGN

Jakie nieruchomości handlowe na wynajem czekają obecnie na najemców? Poniżej prezentujemy przykładowe oferty, jakie obecnie są dostępne na rynku nieruchomości. Są to przykładowe lokale handlowe na wynajem, które obecnie czekają na najemców. Przykłady te mają być pomocne w lepszym zobrazowaniu, jaki jest koszt wynajmu nieruchomości komercyjnej w tym sektorze.

WGN Ełk jest wyłącznym agentem wynajmu lokalu handlowego, który położony jest w centrum miasta. Lokal handlowy na wynajem ma niespełna 106 metrów kwadratowych powierzchni i znajduje się w budynku komercyjnym, który został oddany do użytku w 2020 roku. Lokal handlowy znajduje się na parterze, co stanowi dodatkowy atut. Ponadto posiada on 2 wejścia, jedno od ulicy, natomiast drugie od podwórza. Cena ofertowa wynosi 5 289 złotych miesięcznie, co daje 50 złotych za metr kwadratowy nieruchomości komercyjnej do wynajęcia.

WGN Brodnica jest wyłącznym agentem wynajmu lokalu handlowego, który położony jest w centrum Brodnicy. Lokal ma 36 metrów kwadratowych powierzchni i znajduje się w bardzo atrakcyjnej lokalizacji. Na nieruchomość składają się dwa pomieszczenia, sala główna oraz pomieszczenie socjalne z magazynem. Lokal znajduje się na parterze i posiada duże witryny wystawowe. Cena ofertowa wynosi 3 500 złotych miesięcznie, co daje 97 złotych za metr kwadratowy miesięcznie.

WGN Polkowice jest wyłącznym agentem wynajmu lokalu usytuowanego w Polkowicach. Lokal handlowy na wynajem posiada nieco ponad 167 metrów kwadratowych powierzchni. Znajduje się on w centrum miasta, w samym rynku w Polkowicach. Atutem jest lokalizacja na parterze w budynku o charakterze mieszkalno-usługowym. Na najemców czekają ogólnodostępne miejsca parkingowe. Do lokalu przynależy ponadto piwnica o powierzchni nieco ponad 59 metrów kwadratowych. Cena ofertowa wynosi 10 000 złotych miesięcznie, co daje 60 złotych za metr kwadratowy.

WGN Sosnowiec jest wyłącznym agentem wynajmu lokalu handlowego położonego w Sosnowcu. Lokal ma powierzchnię 100 metrów kwadratowych i mieści się w centrum miasta, przy deptaku. Atutem lokalu handlowego na wynajem jest duża przeszklona witryna, która umożliwia ekspozycję asortymentu i lepszą reklamę lokalu. Lokal jest w dobrym stanie technicznym i posiada klimatyzację. W otoczeniu poza deptakiem znajduje się niska zabudowa, oraz liczne punkty handlowo-usługowe. Cena najmu wynosi 4 800 złotych, co daje 48 złotych za metr kwadratowy lokalu handlowego do wynajęcia.

WGN Piotrków Trybunalski jest wyłącznym agentem wynajmu lokalu handlowego, który mieści się w Piotrkowie Trybunalskim. Lokal znajduje się w zachodniej części miasta, w centrum dużego osiedla mieszkalnego. Lokal handlowy mieści się na parterze, co stanowi duży atut. Ponadto najemca będzie miał do swojej dyspozycji zaplecze socjalne. Przed lokalem znajdują się miejsca parkingowe. Lokal o powierzchni 77 metrów kwadratowych został wystawiony na wynajem za 3 100 złotych, co daje 40 złotych za metr kwadratowy.

WGN Chrzanów jest wyłącznym agentem wynajmu lokalu handlowego położonego w centrum Chrzanowa. Lokal o powierzchni około 52 metrów kwadratowych zlokalizowany jest na poziomie -1. Składają się na niego sala sprzedażowa oraz zaplecze. Najemcy przypisane będzie miejsce parkingowe. Cena najmu wynosi 900 złotych miesięcznie, co daje 17 złotych za metr kwadratowy lokalu handlowego na wynajem.

WGN Bolesławiec jest wyłącznym agentem wynajmu lokalu handlowego, który mieści się w Bolesławcu. Lokal handlowy ma powierzchnię 98 metrów kwadratowych i znajduje się w centrum miasta. Lokal posiada dużą witrynę oraz bezpośrednie wyjście na ulicę. Jest to lokal parterowy. Cena najmu wynosi 5 000 złotych miesięcznie, co daje 51 złotych za metr kwadratowy.

WGN Kwidzyn jest wyłącznym agentem wynajmu lokalu handlowego na wynajem, który położony jest w miejscowości Kwidzyn. Lokal ma 54 metry kwadratowe powierzchni i mieści się na parterze. Atutem jest dobra lokalizacja, z dużym natężeniem ruchu samochodów oraz osób pieszych. Lokal znajduje się w otoczeniu zabudowy mieszkaniowej. Cena ofertowa wynosi 2 500 złotych miesięcznie, co daje 46 złotych za metr kwadratowy nieruchomości komercyjnej miesięcznie.

Redakcja
Komercja24.pl

Nieruchomości magazynowe na sprzedaż – rynek z ciekawymi ofertami


Rynek nieruchomości magazynowych na sprzedaż w Polsce prezentuje atrakcyjną ofertę. Nieruchomości do wyboru jest sporo, jednak nie wszystkie są dla inwestorów na tyle atrakcyjne, aby cieszyły się ofertami nabycia. Inwestorzy, którym zależy na kupieniu nieruchomości magazynowej, która będzie spełniała ich oczekiwania, powinni regularnie śledzić rynek komercyjny.

Spis treści:
Nieruchomości magazynowe w Polsce
Deweloperzy wciąż aktywni
Magazyn – kupić czy wynająć?
Oferty sprzedaży z biur WGN

Nieruchomości magazynowe w Polsce

Sektor magazynów na polskim rynku nieruchomości komercyjnych prezentuje zróżnicowaną ofertę. Jednak nie wszystkie oferty stanowią wabik na inwestorów. Niektóre magazyny znajdują się zwyczajnie w mało atrakcyjnej dla przedsiębiorców lokalizacji. Innym powodem może być zbyt mała powierzchnia budynku, lub działki, na której znajduje się obiekt. Ostateczny wybór zależy oczywiście od indywidualnych preferencji inwestora. Dzięki temu, że polski rynek nieruchomości komercyjnych może poszczycić się szerokim wachlarzem ofert magazynów na sprzedaż, inwestorzy mają możliwość wybrania takiej nieruchomości, która będzie im najbardziej odpowiadała.

Deweloperzy wciąż aktywni

Pomimo tego, że na polskim rynku znajduje się obecnie duży wybór nieruchomości komercyjnych do wyboru, deweloperzy nie ustają z nowymi realizacjami. Na rynek w Polsce cały czas przybywa nowych magazynów na sprzedaż. Deweloperzy zdają sobie sprawę, że o ile rynek obfituje w sporą ilość nieruchomości w tym sektorze, to zwyczajnie nie wszystkie one są dla przyszłych inwestorów atrakcyjne. Z racji tego, że przybywa nowoczesnych obiektów, stare magazyny na sprzedaż muszą mierzyć się z coraz silniejszą konkurencją. Niekiedy aby zachęcić inwestorów na nabycia, właściciele takich nieruchomości komercyjnych decydują się na obniżenie ich ceny. Innym razem stawiają na atrakcyjne warunki umowy. Popularne jest także modernizowanie starszych obiektów, aby odpowiadały one bieżącym standardom. Takie magazyny częściej przyciągają przedsiębiorców zainteresowanych ich nabyciem.
Okres pandemii był dla sektora magazynowego łaskawy. Z uwagi na to, że wzrosła w tamtym czasie działalność firm z branży e-commerce, zwiększyło się też zapotrzebowanie na przestrzenie magazynowe do wynajęcia. Firmy prężnie i dynamicznie się rozwijały, a w ślad za tym rozwojem szło większe zapotrzebowanie na przestrzeń do przechowywania towarów. Zainteresowanie nieruchomościami komercyjnymi wzrosło i można powiedzieć, że właśnie wtedy magazyny na sprzedaż spotkały się z rosnącym zainteresowaniem. Niektórzy przedsiębiorcy zaczęli stawiać na opcję nabycia nieruchomości na własność.

Magazyn – kupić czy wynająć?

Która z opcji jest bardziej atrakcyjna z punktu widzenia przedsiębiorcy – wynajem czy zakup magazynu? Jest to rzecz jasna kwestia indywidualna, która uzależniona jest jest od kilku czynników. Przede wszystkim inwestor musi dysponować odpowiednio dużym budżetem, aby móc pozwolić sobie na zakup tego rodzaju nieruchomości. Po drogie, na nabycie magazynu na własność częściej decydują się firmy o ugruntowanej już pozycji na rynku. Ich właściciele często potrafią już określić, w jakim kierunku zmierza przedsiębiorstwo i czy nie będzie konieczna zmiana lokalizacji. Firmy, które dopiero rozwijają się na rynku, częściej wybierają magazyny do wynajęcia. Jest to o tyle korzystniejsze rozwiązanie, że przedsiębiorca w razie potrzeby może w krótkim czasie zmienić lokalizację, bez konieczności sprzedaży nieruchomości. Aby maksymalnie zredukować koszty prowadzenia działalności, może też wynająć na początek niewielki magazyn, a w miarę potrzeb wybierać coraz większe obiekty. Jak więc widać, obie opcje – zarówno magazyny na sprzedaż, jak również magazyny na wynajem – posiadają swoje zalety.

Oferty sprzedaży z biur WGN

Jak prezentuje się bieżąca oferta magazynów na sprzedaż? Poniżej prezentujemy przykładowe oferty, które pochodzą z bazy biur WGN.

WGN Świdnica jest wyłącznym agentem sprzedaży hali magazynowej zlokalizowanej niedaleko Świdnicy. Powierzchnia użytkowa hali wynosi około 596 metrów kwadratowych. Jest to hala dwupoziomowa, która posiada szyb windy i pomieszczenie biurowe. Działka, na której mieści się budynek, ma powierzchnię 954 metrów kwadratowych. Dojazd zapewniony jest drogą utwardzoną z DK35. Cena ofertowa nieruchomości wynosi 750 000 złotych, co daje 1 258 złotych za metr kwadratowy nieruchomości.

Kolejną propozycją jest magazyn na sprzedaż w Gorzowie Wielkopolskim, którego wyłącznym agentem sprzedaży jest biuro WGN Gorzów Wlkp. Jest to obiekt komercyjny o charakterze magazynowo-usługowym z możliwością prowadzenia różnych typów działalności. Budynek ma 757 metrów kwadratowych powierzchni, natomiast działka, na której jest posadowiony – 2467 metrów kwadratowych. Nieruchomość stanowi pełną własność. Hala podzielona jest na dwie części, czyli część ekspozycyjną oraz część biurową. Na terenie posesji znajduje się parking na około 15 samochodów. Położenie hali jest bardzo sprzyjające i zapewnia łatwy dojazd do trasy S3. Cena ofertowa nieruchomości komercyjnej wynosi 2 500 000 złotych, co daje 3 303 złotych za metr kwadratowy nieruchomości.

WGN Ostrów Wielkopolski jest wyłącznym agentem sprzedaży magazynu, który znajduje się w Ostrowie Wielkopolskim. Hala magazynowa nadaje się idealnie pod prowadzenie własnej działalności. Atutem jest lokalizacja niedaleko głównej drogi wylotowej z miasta – dawnej DK 11. Magazyn na sprzedaż mieści się na działce o powierzchni 2700 metrów kwadratowych. Nieruchomość stanowi pełną własność. Istnieje możliwość adaptacji budynku mieszkalnego lub magazynowego, które znajdują się na działce, na różnego rodzaju funkcje komercyjne. Obszary niezabudowane zostały utwardzone. Cena ofertowa nieruchomości wynosi 1 250 000 złotych, co daje 1 819 złotych za metr kwadratowy nieruchomości.

Ostatnim przykładem jest oferta pochodząca z bazy WGN Wrocław – biuro jest wyłącznym agentem sprzedaży nieruchomości o charakterze magazynowym, zlokalizowanej w Dzierżoniowie. Działka inwestycyjna ma powierzchnię 26039 metrów kwadratowych i jest zabudowana zespołem budynków, które można zaadaptować pod różne funkcje. Nieruchomość inwestycyjna stanowi pełną własność. Obecnie nieruchomość pełni funkcję magazynowo-handlowo-transportową. Cena ofertowa nieruchomości wynosi 2 900 000 złotych.

Na podstawie powyższych przykładów widać, jak zróżnicowane są oferty magazynów na sprzedaż. Różnią się one pod kątem atrakcyjności lokalizacji, wielkości i ilości zabudowań oraz powierzchni działki inwestycyjnej. Jeszcze jedną istotną różnicą w przypadku wszystkich nieruchomości wystawionych na sprzedaż jest ich cena. Dzięki tak dużej różnorodności ofert, przedsiębiorcy mogą wybrać nieruchomość, która będzie im odpowiadała zarówno pod kątem charakterystyki obiektu, jak również ceny.
Deweloperzy w dalszym ciągu są aktywni, dzięki czemu można spodziewać się, że w najbliższych latach polski rynek nieruchomości komercyjnych wzbogaci się o kolejne obiekty o charakterze magazynowym. Będą one prezentowały coraz wyższy poziom, co wpłynie też na poziom konkurencyjności względem starszych obiektów.

Redakcja
Komercja24.pl

SAVILLS: Rekordowa podaż na rynku nieruchomości magazynowych w Polsce

2_Katarzyna-Pyś-Fabiańczyk_Savills_2021
W pierwszej połowie 2023 r. na rynku powierzchni przemysłowo-magazynowych w Polsce deweloperzy oddali rekordową powierzchnię 2,6 mln m kw., przy jednoczesnym wyraźnym wyhamowaniu tempa uruchamiania nowych inwestycji. Według firmy doradczej Savills, w ciągu ostatnich pięciu lat ten sektor podwoił swoją skalę, plasując Polskę wśród najdynamiczniej rozwijających się rynków logistycznych Europy.

Nigdy wcześniej, w ciągu sześciu miesięcy, nie oddano w Polsce tak dużo nowej powierzchni magazynowej. Liderem nowej podaży po pierwszej połowie 2023 r. jest strefa warszawska (I i II), gdzie deweloperzy dostarczyli 499 100 m kw. nowej powierzchni magazynowej. Na kolejnych miejscach podium znajdują się regiony Górnego Śląska (414 300 m kw.), Polski Zachodniej (338 500 m kw.) oraz Wrocławia (316 900 m kw.). Do końca czerwca br., całkowita nowoczesna powierzchnia przemysłowo-magazynowa w Polsce przekroczyła 30,6 mln m kw. Wśród największych ukończonych projektów znajdują się Panattoni BTS Zalando Bydgoszcz (146 000 m kw.), CTPark Iłowa (131 200 m kw.) oraz Panattoni Park Wrocław Logistics South Hub (125 000 m kw.).

Zgodnie z obserwacjami Savills, w ciągu ostatnich sześciu miesięcy widoczny był spadek aktywności deweloperów. Pod koniec I półrocza 2023 r. około 2,13 mln m kw. nowej powierzchni znajdowało się w trakcie budowy, co oznacza spadek o 51% w skali roku. Najwięcej inwestycji budowlanych odnotowano w Warszawie, Polsce Centralnej i Wrocławiu.

W obliczu wciąż niesprzyjających uwarunkowań gospodarczych spodziewamy się, że druga połowa 2023 r. będzie charakteryzować się ograniczoną nową podażą. Mimo tych trudności, wierzymy, że będą one miały charakter przejściowy, a rynek najmu nadal będzie korzystał z trendów, które kształtowały sektor przez ostatnią dekadę. Chociaż perspektywa makroekonomiczna jest obecnie pełna wyzwań, kluczowe czynniki napędzające sektor do rozwoju pozostają niezmienione dla Polski, która odpowiada za 10% europejskiego popytu logistycznego” – mówi Katarzyna Pyś-Fabiańczyk, dyrektorka Industrial Services Hub w Savills.

Zgodnie z analizami Savills, w kolejnych miesiącach spadek nowej podaży w szczególności odczuje sektor inwestycji realizowanych na zasadach spekulacyjnych. Według szacunków doradcy, całkowita podaż pod koniec 2023 r. wyniesie około 3,5 mln m kw.

Po okresie wysokiego popytu w poprzednich latach ostatnie miesiące 2022 r. i pierwsza połowa 2023 r. przyniosły spadek zainteresowania powierzchniami przemysłowymi i logistycznymi. W porównaniu z I półroczem 2022 r. wynajęto 2,25 mln m kw. powierzchni magazynowej, co oznacza spadek o 39%. Warto jednak zaznaczyć, że dwa ostatnie lata były okresem rekordowej aktywności najemców, z wolumenami najmu przekraczającymi poziomy sprzed pandemii o 30-40%. Trend ten widoczny jest na wszystkich rynkach europejskich. Po wysokich wzrostach widoczny jest powrót do poziomów z lat 2018-2019, sprzed okresu pandemii.

Przewidujemy, że utrzymujący się w 2023 r. wskaźnik pustostanów na poziomie 6,5% spowoduje dalsze spowolnienie wzrostu czynszów w większości regionów. Spodziewamy się za to nieznacznego wzrostu stawek czynszu w najlepszych lokalizacjach. Całkowite koszty najmu, obejmujące koszty mediów i opłaty eksploatacyjne, znacząco wzrosły z powodu inflacji, zmuszając najemców do priorytetowego traktowania efektywności operacyjnej w obszarze logistyki. Ograniczona dostępność gruntów skłoniła z kolei deweloperów do inwestowania na rynkach wschodzących oraz do przebudowy starszych obiektów o dużym potencjale lokalizacyjnym. Wobec wysokiej inflacji, wzrostu cen energii i wymogów klimatycznych, priorytetem na nadchodzące lata dla rynku magazynowego staje się zrównoważony rozwój i zielona energia, co dodatkowo umocni, już teraz bardzo silny, trend ESG” – podsumowuje Katarzyna Pyś-Fabiańczyk z Savills.

Źródło: Savills.

ZFPF: Branża pośrednictwa finansowego w II kw. 2023 roku

zfpf2
Rynek kredytów hipotecznych pędzi w górę. Branża pośrednictwa finansowego w II kw. 2023 roku. Dynamika wzrostów sprzedaży na rynku kredytów mieszkaniowych, którą odnotowano już  w pierwszych miesiącach 2023 roku, wciąż nie słabnie. Według danych pośredników zrzeszonych  w Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF), w drugim kwartale bieżącego roku sprzedano hipotek o wartości 6 310,35 mln złotych, co daje imponujący wzrost o ponad 47% w porównaniu z wynikami z zeszłego kwartału.  W sektorze gotówkowym również nastąpiło znaczące odbicie.

Eksperci ZFPF w pierwszym kwartale tego roku pośredniczyli w udzieleniu kredytów gotówkowych o wartości przekraczającej 555 mln zł, co stanowi wzrost o 21% w porównaniu z poprzednim analizowanym okresem. W przypadku kredytów firmowych obserwujemy stabilną sytuację: udzielono ich na łączną sumę 512,42 mln zł, co oznacza wzrost o ponad 7,41 mln zł w porównaniu z ostatnim kwartałem ubiegłego roku.  Wzrosty we wszystkich kategoriach produktów oferowanych przez firmy zrzeszone w organizacji potwierdzają zainteresowanie Polaków usługami pośredników finansowych.

Hossa na rynku hipotek  

Wartość sprzedaży kredytów hipotecznych będącą udziałem firm członkowskich ZFPF zwiększyła się do poziomu ponad 6 310 mln złotych. Oznacza to skok aż 47-procentowy skok w porównaniu do pierwszego kwartału bieżącego roku. Dane najlepiej świadczą o tym, że usługi pośredników finansowych cieszą się zainteresowaniem Polaków. A sytuacja na rynku nieruchomości pozostaje dynamiczna, na co wpływ w tym okresie miały m.in. zmienne procedury udzielania kredytów oraz nadchodzący program rządowy “Bezpieczny Kredyt 2 proc” (który wystartował w lipcu 2023 roku), rosnąca inflacja i związane z tym koszty życia, wysokie stopy procentowe i niepewności w gospodarce. Dlatego Polacy chcą lokować kwoty w pewne środki jak zakup nieruchomości. A przy tym preferują wsparcie wykwalifikowanych ekspertów, którzy pomogą im w tym procesie i rozwieją wszelkie wątpliwości. Ożywienie sektora hipotek jest też rezultatem poprawy zdolności kredytowej, na którą ma wpływ złagodzenie wymagań zgodnie z zaleceniami Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego. Innym ważnym czynnikiem jest wzrost realnych wynagrodzeń, który napędza popyt na zakup i inwestycje w nieruchomości. Eksperci ZFPF tak komentują sytuację na rynku:

– Rok 2023 upływa pod znakiem ożywienia na rynku kredytów hipotecznych w Polsce. W pierwszym kwartale odnotowaliśmy wzrost o 15% w porównaniu do okresu ostatniego trymestru poprzedniego roku. Natomiast dane za drugi kwartał 2023 r. okazały się jeszcze lepsze. Wartość kredytów hipotecznych udzielonych przez spółki zrzeszone w Związku Firm Pośrednictwa Finansowego w tym okresie wyniosła 6 310,35 mln złotych, co oznacza wzrost o ponad 47% kw./kw. Nasze wyniki potwierdzają nie tylko rosnącą popularność kredytów hipotecznych wśród Polaków, ale także duże zainteresowanie usługami oraz zaufanie do kompetencji pośredników finansowych. Wiedza, doświadczenie, sprawne złożenie wniosku i wynikające z tego poczucie bezpieczeństwa to cenne korzyści, jakie klienci mogą otrzymać we współpracy z ekspertem finansowym.  Co do przyszłych prognoz, to spodziewamy się dalszych wzrostów sprzedaży hipotek w kolejnym kwartale z racji uruchomienia w lipcu programu „Bezpieczny Kredyt 2% – komentuje Adrian Jarosz, Prezes Związku Firm Pośrednictwa Finansowego oraz Prezes Zarządu Notus Finanse.

– Drugi kwartał przyniósł aż o 47% wartości kredytów udzielonych przez pośredników zrzeszonych w ZFPF. Odbicie na rynku zaczęło się więc jeszcze, zanim zaczął działać program „Bezpieczny kredyt 2%”. Jest to głównie zasługa złagodzenia Rekomendacji S, która poprawiła dostępność kredytów hipotecznych. Duże znaczenie miała z pewnością również zapowiedź uruchomienia programu dopłat. Osoby, które nie spełniały warunków programu, chciały dokonać zakupu, zanim nowy popyt podwyższy ceny. Trzeci kwartał przyniesie jeszcze wyższe wartości udzielanych kredytów, ponieważ pośrednicy zostali zasypani wnioskami o preferencyjne kredyty. Eksperci pomagali porównać dostępne kwoty kredytu w poszczególnych bankach czy informowali o różnicach w poszczególnych ofertach. Z kolei obecnie kluczowa jest wiedza o tym, w którym banku taki kredyt można uzyskać najszybciej. Trudno jednak przewidzieć, jaki będzie wynik trzeci kwartału, ponieważ bardzo dużo zależy od tego, ile ze złożonych wniosków banki zdążą rozpatrzyć do końca września – mówi Bartosz Kwieciński, Prezes Zarządu Expander Advisor.

Firmy skłaniają się ku kredytom 

W segmencie kredytów dla firm w drugim kwartale bieżącego roku również odnotowano wzrost. Eksperci finansowi zrzeszeni w ZFPF udzielili kredytów firmowych o wartości ponad 512 mln zł., czyli przeszło o 7,41 mln złotych więcej niż w I kw. bieżącego roku. Jak sytuację w sektorze tych produktów komentują eksperci?

 Kolejny kwartał obserwujemy lekką poprawę wyników w sprzedaży kredytów dla firm. Ciężko mówić w tym przypadku o jakimś przełomie, ale ponad 512 mln sprzedanych tych produktów finansowych jest sygnałem, że zainteresowanie klientów nie słabnie. Spadająca powoli inflacja oraz korekty stóp procentowych powinny w najbliższym okresie stanowić dodatkową zachętę dla właścicieli firm do śmielszego spojrzenia w stronę kredytów – komentuje Dominik Skrzycki, Wiceprezes Zarządu ZFPF, mFinanse.

– Drugi kwartał z rzędu rosną wartości udzielonych kredytów firmowych. Jest to jedyny segment, w którym wartość kredytów jest już wyższa niż w analogicznym okresie w ubiegłym roku. W tym przypadku wzrost również wynika prawdopodobnie z poprawy nastrojów. Zmiana nadal dotyczy jednak głównie finansowania krótkoterminowego. Wysokie stopy procentowe wciąż mocno ograniczały popularność kredytów inwestycyjnych – zaznacza Bartosz Kwieciński, Prezes Zarządu Expander Advisors.

Wraca popyt na kredyty gotówkowe 

Drugi kwartał 2023 roku przyniósł odbicie na rynku kredytów gotówkowych. Łączna wartość sprzedaży produktów finansowych przez ekspertów ZFPF w tym okresie wyniosła blisko 556 mln zł. Oznacza to wzrost o ponad 21% w porównaniu do poprzedniego kwartału. Co spowodowało ożywienie w tym segmencie?

– Zapowiadane przez banki zaostrzenie kryteriów udzielania kredytów gotówkowych na szczęście nie przełożyło się dostępność tych produktów dla klientów. Dzięki licznym promocjom cenowym przygotowanym przez banki w drugim kwartale 2023 sprzedaż tej kategorii produktów wzrosła kwartał do kwartału o blisko 100 mln złotych. Tak duży przyrost sprzedaży na pewno cieszy i pozwala na optymistyczne prognozy dotyczących kolejnych miesięcy. Liczymy, że ożywienie rynku hipotecznego, znajdzie swoje odzwierciedlenie również na rynku kredytów gotówkowych i powrócimy do poziomów sprzedaży generowanych chociażby w drugim kwartale 2022 r., gdy sprzedaż kwartalna sięgała ponad 660 mln – zauważa Dominik Skrzycki, Wiceprezes Zarządu ZFPF, mFinanse.

– Nareszcie pojawiło się odbicie w segmencie pożyczek gotówkowych. Ich wartość wzrosła o 21% kw./kw. Stoi za tym głównie poprawa nastrojów konsumentów. Wzrost popytu na kredyt szczególnie było widać w segmencie klientów o wyższych dochodach, którzy pożyczają wysokie kwoty. W dłuższym okresie znaczenie ma też inflacja i wzrost wynagrodzeń. Rosnące ceny powodują, że zakup danego produktu czy usługi wymaga pożyczenia wyższej kwoty niż w przeszłości. Wyższe wynagrodzenia powodują, że ta większa kwota kredytu staje się dostępna – komentuje Bartosz Kwieciński, Prezes Zarządu Expander Advisors.

Źródło: Związek Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF).

Deweloper Develia wystąpił o pozwolenie na użytkowanie XIV etapu inwestycji Słoneczne Miasteczko w Krakowie

Słoneczne_Miasteczko_XIV
Deweloper Develia wystąpił o pozwolenie na użytkowanie XIV etapu inwestycji Słoneczne Miasteczko w Krakowie.

Firma deweloperska Develia zakończyła budowę i wystąpiła o pozwolenie na użytkowanie XIV etapu inwestycji Słoneczne Miasteczko, powstającej w krakowskiej dzielnicy Bieżanów-Prokocim. W jego ramach powstało 136 mieszkań o metrażach od 23 do 92 m kw. Przekazywanie kluczy nabywcom planowane jest na IV kwartał br.
Za projekt architektoniczny XIV etapu Słonecznego Miasteczka odpowiada pracownia MTWW Architekci. Rolę generalnego wykonawcy pełniła firma TK – BUD.

– Słoneczne Miasteczko od lat cieszy się renomą wśród mieszkańców Krakowa. Bieżanów-Prokocim oferuje wszystko, co potrzebne do wygodnego życia. Nieustannie rozbudowywana jest komunikacja, a niska zabudowa i obfitość terenów zielonych pozwalają jednocześnie odpocząć w ciszy i spokoju od wielkomiejskiego zgiełku. Potwierdza to wysoki odsetek rodzin z dziećmi wśród nabywców mieszkań w tej inwestycji – komentuje Tomasz Kaleta, dyrektor Departamentu Sprzedaży w Develia S.A.

Źródło: Develia S.A.

 

Jakie mieszkania na sprzedaż na rynku nieruchomości interesują młodych?

hl-32255684179
Jakie mieszkania na sprzedaż na rynku nieruchomości interesują młodych? W ostatnich latach daje się zaobserwować wyraźną zmianę preferencji wśród przedstawicieli młodego pokolenia, którzy decydują się na zakup swojego pierwszego mieszkania. Jeszcze do niedawna przeważającymi czynnikami była lokalizacja, metraż i atrakcyjna cena. Obecnie coraz częściej na pierwszy plan wysuwają się dostępne w budynkach technologie, ekologia oraz oferta funkcji dodatkowych.

Młode pokolenie już odciska swoje piętno na rynku nieruchomości

Preferencje młodego pokolenia znacząco zmieniają rynek. Wartością odmienianą przez wszystkie przypadki wśród młodych ludzi jest wolność wyboru. To z tego powodu nie chcą decydować się na zakup mieszkania i wiążący się z tą decyzją kredyt, ograniczający ich możliwości zmiany miejsca zamieszkania. Najem mieszkania pozwala młodym swobodnie wybierać miejsce do życia, a to wymusza na inwestorach z rynku nieruchomości podnoszenie konkurencyjności oferty i przyciąganie klientów dodatkowymi możliwościami, dopasowanymi do ich potrzeb. Stąd bierze się rosnąca popularność co-livingów, tworzonych pod wybrane grupy społeczne: młodzież, seniorów, studentów czy młode małżeństwa.

Strefy wspólne nowym magnesem

W ciągu kilku ostatnich lat zaobserwować można również wyraźny wzrost zainteresowania rozwiązaniami, które jeszcze do niedawna zarezerwowane były niemal wyłącznie dla inwestycji klasy premium. Tymczasem, inwestorzy z rynku najmu długoterminowego dostrzegli szansę na zbudowanie swoich przewag konkurencyjnych właśnie w oparciu o przestrzenie integrujące młodych ludzi, którzy dzięki nim mogą uczestniczyć w życiu towarzyskim w miejscu zamieszkania. Do grupy udogodnień należą np. siłownia, strefa fitness, plac zabaw czy taras rekreacyjny, które zapewniają pełny wachlarz możliwości spędzania wolnego czasu i integracji sąsiedzkiej.

Rozwiązania dostarczające wielu możliwości spędzania wolnego czasu w obrębie miejsca zamieszkania okazały się wręcz nieocenione w momencie rozpoczęcia pandemii, kiedy to kontakt ze światem zewnętrznym został ograniczony do minimum. Z biegiem czasu stało się jasne, że dostęp do części wspólnych znajduje się na liście czynników branych pod uwagę przy wyborze miejsca zamieszkania przez młodych ludzi. Nasilenie tego trendu jest szczególnie widoczne w sektorze prywatnych akademików i lokali przeznaczonych na długoterminowy najem instytucjonalny.

Budując nasz akademik od początku postawiliśmy na stworzenie wyjątkowego miejsca spotkań dla trójmiejskiej społeczności studenckiej – mówi Karol Wojtas, członek zarządu Silver Rock, spółki która przygotowała akademik Collegia w Gdańsku. Prace nad projektem powierzyliśmy doświadczonej pracowni architektonicznej, która zbliżyła wnętrza obiektu i pokoi do komfortu oferowanego w hotelach o standardzie 3***. Dodatkowo wprowadziliśmy udogodnienia w postaci profesjonalnie wyposażonego fitnessu, playroomów z konsolami do gier, stołami do ping ponga i innych aktywności oraz pokoje do nauki i równie profesjonalnie wyposażony pokój prób dla umuzykalnionych studentów. O trafności obranego przez nas kierunku najlepiej świadczą doskonałe wyniki obłożenia obiektu, który na pół roku przed początkiem każdego roku akademickiego ma wynajęte wszystkie pokoje.

Gdański akademik Collegia powstał przede wszystkim z myślą o stworzeniu komfortowej bazy noclegowej dla studentów Politechniki Gdańskiej i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, które zlokalizowane są w niewielkiej odległości od obiektu. Z biegiem czasu, koncepcja ta znacząco ewoluowała sprawiając, że obecnie Collegia to nie tylko obiekt noclegowy przeznaczony dla studentów, ale także centrum wydarzeń, w którym biorą udział również mieszkańcy Trójmiasta.

Technologia w służbie ekologii

Jedną z najważniejszych technologii, która w ostatnich latach znacząco zyskała na popularności w naszym kraju, jest budownictwo modułowe. Polskie firmy, specjalizujące się w tym segmencie, obejmują swoim potencjałem kolejne segmenty rynku. Nie są to już tylko designerskie domki wolnostojące, które można kupić jak z katalogu i postawić w dowolnym miejscu, ale także wysokie budynki sięgające nawet kilkudziesięciu kondygnacji. Takie modułowe budynki tworzone są z myślą i rynku hotelowym, biurowym, apartamentowym, co-livingach, ale także placówkach oświatowych jak szkoły i przedszkola czy inne budynki użyteczności publicznej. Jednym z najnowszych wariantów tej technologii jest prefabrykowane budownictwo drewniane, które z uwagi na swoje proekologiczne właściwości, cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony świadomych młodych dorosłych.

Głównym atutem technologii modułowej jest pełna dyfuzyjność, czyli tzw. „oddychanie ścian”, co pozwala na wytworzenie ekologicznego mikroklimatu, dzięki czemu budynki te są bardzo zdrowe, skuteczniej utrzymują temperaturę i przez to są bardziej przyjazne użytkownikom – mówi Tomasz Balcerowski, prezes zarządu EKOINBUD, spółki zajmującej się projektowaniem i budową nowoczesnych domów prefabrykowanych oraz modułowych budynków użyteczności publicznej. Uzupełnieniem tego typu obiektów jest zastosowane rozwiązań zwiększających ich efektywność energetyczną jak np. panele fotowoltaiczne, ogrzewanie podłogowe czy wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Młode pokolenie coraz częściej interesuje się ekologią i warunkami życia, przez co popularność drewnianych obiektów, także tych, w których czas spędzają ich dzieci, ma olbrzymie znaczenie.

Najem ma się dobrze

Niepewna sytuacja ekonomiczna spowodowana inflacją sprawia, że wielu młodych dorosłych wciąż uważa wynajmowanie mieszkania za skuteczną alternatywę dla wieloletnich zobowiązań kredytowych. W efekcie najem długoterminowy umacnia się jako istotny element rynku nieruchomości. Prognozy wskazują, że ten segment rynku wciąż będzie się prężnie rozwijał i perspektywicznie stanie się stałą opcją dla znacznej części młodych dorosłych. Inwestorzy, mając na uwadze rosnące wymagania tej grupy, starają się odpowiedzieć na ich potrzeby i wyposażyć lokale tak, aby były one możliwie jak najbardziej atrakcyjne dla potencjalnych najemców. W tym celu coraz częściej podejmują współpracę z profesjonalistami.

Nasze doświadczenia zdobyte przy wykańczaniu wnętrz hotelowych doskonale sprawdzają się przy wnętrzach przeznaczonych na profesjonalny wynajem – mówi Daniel Ochońko, prezes zarządu spółki Trust Us, specjalizującej się w wykańczaniu obiektów komercyjnych. Odwieczny problem inwestorów polega na znalezieniu balansu pomiędzy designem, wytrzymałością i ceną. Oszczędności nigdy nie powinny wiązać się z  jakością wyposażenia – materiały, które są trwałe, nie zawsze muszą być drogie. Z perspektywy właściciela mieszkania przeznaczonego na najem istnieją dwa zagrożenia – z jednej strony jest to przeinwestowanie, znacznie opóźniające możliwość czerpania realnych zysków, z drugiej natomiast – niskobudżetowe wyposażenie, które prędzej czy później będzie wymagało napraw lub wymiany, a zatem ostatecznie wygeneruje dodatkowe koszty.  Przemyślany dobór materiałów we współpracy z architektem i wykonawcą już na wczesnym etapie z pewnością pozwoli wygenerować spore oszczędności.

Sytuacja na polskim rynku nieruchomości jest więc bardzo dynamiczna. Widać wyraźnie, że przedstawiciele młodego pokolenia coraz częściej poszukują nowych rozwiązań a ich potrzeby mogą w niedalekiej przyszłości spowodować istotne zmiany na rynku mieszkaniowym.

Źródło: Ultra Relations.

Accor z dynamicznym rozwojem marek midscale i economy w Europie Środkowo-Wschodniej

Mercure Tallinn
Od nowoczesnych hoteli miejskich inspirowanych lokalną kulturą po renowacje już istniejących obiektów i nowe destynacje – grupa Accor we współpracy ze sprawdzonymi partnerami z regionu nie zwalnia tempa i dynamicznie wzmacnia oraz rozbudowuje portfolio marek midscale i economy w Europie Środkowo-Wschodniej. Wśród nowych projektów znajdują się flagowe hotele w Estonii czy na Węgrzech.

Pierwsze hotele Mercure w Estonii i Kosowie, nowe otwarcia na Węgrzech

Jedną z uwielbianych przez gości z całego świata jest marka Mercure, która słynie z zamiłowania do lokalności i inspiracji miejscową kulturą i tradycją. Grupa Accor nieustannie poszerza portfolio marki o nowe kierunki i lokalizacje, zachęcając gości z całego świata do turystycznej eksploracji oczami lokalnych społeczności. Od maja br. gości przyjmuje pierwszy hotel marki w Tallinie – Mercure Tallinn. Czterogwiazdkowy hotel oferujący 132 pokoje mieści się w dynamicznie rozwijającej się dzielnicy Ülemiste, nad brzegiem jeziora o tej samej nazwie i w odległości zaledwie kilkuset metrów od portu lotniczego Tallinn. Bryła hotelu nawiązuje do innowacyjnego klimatu biznesowego otoczenia, a dzięki formom i materiałom przywodzącym na myśl taflę wody organicznie wtapia się w krajobraz jeziora Ülemiste, które zachwyca naturalnym pięknem oraz stanowi ważny element lokalnej kultury jako sceneria dla estońskich opowieści ludowych. Wszystko to znalazło wyraz we wnętrzach hotelu, których wystrój jest nowoczesnym ukłonem w stronę otaczającej Mercure Tallinn przyrody i związanych z nią lokalnych tradycji. Do dyspozycji gości jest strefa fitness z siłownią i sauną, centrum konferencyjne z trzema salami oraz hotelowa restauracja Le Lac i lobby bar.

Przed oficjalnym dołączeniem do rodziny hoteli Mercure przez rok funkcjonowaliśmy jako „by Mercure”, tak by sprostać wyzwaniu i skutecznie odzwierciedlić charakter tej wyjątkowej marki. Proces trwający zaledwie rok to najlepszy dowód na nasze zaangażowanie. Jesteśmy dumni z tego sukcesu i każdego dnia zapraszamy gości do odkrycia wyjątkowego klimatu naszej dzielnicy z lokalnym kolorytem i światowym standardem Mercure, który pozostaje istotnym elementem tożsamości naszego hotelu – podkreśla Harles Tammeleht, Mercure Tallinn General Manager.

Grupa Accor zawarła umowę franczyzową z liczącą się na lokalnym rynku nieruchomości grupą Minimax, w ramach której nowa inwestycja w dynamicznie rozwijającej się dzielnicy Prisztiny jeszcze w tym roku powita gości jako Mercure Prishtina City. Hotel będzie pierwszym obiektem w Kosowie działającym pod szyldem marki należącej do grupy Accor i zaoferuje gościom 75 nowoczesnych pokoi, restaurację, bar, przestronne części wspólne oraz w pełni wyposażone sale konferencyjne. Do ich dyspozycji będzie także centrum odnowy biologicznej, gwarantujące relaks i odprężenie w podróży. Obiekt jest częścią większej inwestycji grupy Minimax, w skład której wchodzi popularne centrum handlowe oraz nowoczesna dzielnica mieszkaniowa. Planowane otwarcie ma nastąpić jeszcze w tym roku.

Ze swoim niesamowitym bogactwem i wielkim potencjałem turystycznym, region Europy Południowo-Wschodniej rozwija się w dynamicznym tempie, mając wiele do zaoferowania turystom z całego świata. Partnerstwa i projekty realizowane z zaufanymi lokalnymi partnerami odzwierciedlają naszą strategię i zaangażowanie w rozwój hotelarstwa i turystyki w regionie. Jesteśmy pewni, że nasze ambitne projekty ze światowej klasy ofertą hotelarską zwrócą oczy wielu turystów na malownicze destynacje i staną się kamieniami milowymi dla lokalnego rynku. Wierzymy, że dzięki wzajemnemu zaangażowaniu zdobędą serca wszystkich gości – podkreśliła Dilek Sezer, Senior Development Director – Accor Premium, Midscale & Economy Brands – South-Eastern Europe.

Dzięki umowie Accor z Balance 99 Zrt., legendarny czterogwiazdkowy hotel Magyar Kiraly mieszczący się w historycznym budynku w sercu odnowionej dzielnicy węgierskiego Székesfehérvár od tego lata zaprasza gości jako Mercure Székesfehérvár Magyar Király. Czterogwiazdkowy hotel oferuje gościom 79 pokoi rozmieszczonych na dwóch piętrach, restaurację z zewnętrznym tarasem oraz Wine Bar zaprojektowany z wykorzystaniem oryginalnych cegieł z miejscowego zamku. Wystrój hotelu łączy 200-letnią historię budynku z akcentami nowoczesnego i współczesnego klimatu, czyniąc obiekt idealnym miejscem dla gości wypoczynkowych, biznesowych czy na imprezy okolicznościowe. Székesfehérvár, to rezydencja królewska, gdzie koronowano węgierskich królów. Dziś jest to historyczne miasto, zaliczane do 10 najlepszych miejsc turystycznych na Węgrzech.

Renowacje w Słowacji i na Węgrzech

Poza nowymi projektami, Accor nie ustaje w modernizacjach i renowacjach już istniejących obiektów, dzięki zacieśnianiu współpracy z lokalnymi partnerami. Dzięki temu czterogwiazdkowy Novotel Szeged na Węgrzech, zlokalizowany na brzegiem Cisy, po niemal dwóch latach zakończył proces modernizacji. Goście mogą korzystać z odnowionych 140 pokoi, w których zamieszkała przyroda uchwycona na zdjęciach Bence Máté, jednego z najbardziej nagradzanych węgierskich fotografów w historii BBC World Competition. Fauna i flora kultowego środowiska Cisy nadają wnętrzom wyjątkową atmosferę, dzięki czemu bliskość rzeki definiuje każdy moment podróży. Ideą, jaka przyświecała modernizacji obiektu było połączenie estetyki i funkcjonalności, gwarantując bezpieczne zaplecze do odkrywania świata i niezapomnianych chwil. Dzięki temu hotel spełnia potrzeby zarówno rodzin, jak i osób podróżujących służbowo.

Jednym z planów w zakresie renowacji Accor jest także projekt ibis Bratislava Centrum, będący owocem kolejnej współpracy grupy z Mogotel, czołowym operatorem hotelowym z krajów Bałtyckich. W ramach nowego partnerstwa znajdujący się w stolicy Słowacji hotel ibis, przechodząc pod zarządzanie Mogotel, przejdzie gruntowną renowację. Cały proces pozwoli dostosować obiekt do aktualnych standardów marki, pod której szyldem będzie kontynuował swoją działalność jako obiekt franczyzowy. Położony w historycznym sercu miasta hotel to jedyny w okolicy trzygwiazdkowy obiekt międzynarodowej sieci, który przyciąga gości doskonałym połączeniem przystępnej ceny i wysokiej jakości usług. Lokalizacja obiektu u stóp wzgórza, na szczycie którego wznosi się wspaniały Zamek Bratysławski, zapewnia łatwy dostęp do najważniejszych atrakcji urzekającego miasta.

Źródło: Accor.

Produkt krajowy brutto i wartość dodana brutto w przekroju regionów w 2021 r. wg GUS

rawpixel-670711-unsplash
Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował raport pt. „Produkt krajowy brutto i wartość dodana brutto w przekroju regionów w 2021 r.”.

Jak informuje GUS, w 2021 roku ponad 1/2 krajowej wartości produktu krajowego brutto została wytworzona  w 5 regionach: warszawskim stołecznym, śląskim, wielkopolskim, dolnośląskim i małopolskim.
W 2021 roku wartość wytworzonego produktu krajowego brutto wyniosła 2 631 302 mln zł. W porównaniu z 2020 rokiem była wyższa w cenach bieżących o 12,6%.
Wzrost produktu krajowego brutto w cenach bieżących w porównaniu z 2020 rokiem odnotowano we wszystkich regionach, przy czym największy w regionie pomorskim – o 16,0%, a najmniejszy w regionie warszawskim stołecznym – o 10,0%. – podsumowuje Główny Urząd Statystyczny.

Źródło: GUS.

Hotelowa nieruchomość Barceló Warsaw Powiśle prezentuje wnętrza z historycznymi artefaktami

Barcelo Warsaw Powiśle (4)
Hotelowa nieruchomość Barceló Warsaw Powiśle prezentuje wnętrza z historycznymi artefaktami.

Hotel Barceló Warsaw Powiśle zaprezentował się w pełnej odsłonie. 151 pokoi, jeden z najpiękniejszych widoków na wschodnią panoramę Warszawy prosto z zewnętrznego basenu na dachu, a przede wszystkim – unikalne wnętrza, w których poszczególne elementy nawiązują do kompleksu Elektrowni Powiśle, którego hotel jest częścią. Oświetlenie wykonane z odzyskanych zaworów, rur i transformatorów, stare fotografie w formie obrazów, a także znalezione i wyeksponowane w gablotach ręcznie pisane dzienniki pracowników to tylko kilka historycznych artefaktów dawnej elektrowni miejskiej, które zaskoczą gości.

Otwarcie hotelu Barceló Warsaw Powiśle sfinalizowało proces zagospodarowania wszystkich budynków w kompleksie Elektrowni Powiśle, zarządzanym przez Tristan Capital Partners i White Star Real Estate. Inwestycja ta wzmacnia również międzynarodową ekspansję Barcelo Hotel Group w Europie Centralno-Wschodniej. Pierwsi goście zostali tu przyjęci w czerwcu bieżącego roku.
Nasz hotel to nie tylko przystań dla podróżujących z całego świata, ale także wyraz naszej pasji do piękna i gościnności. Po raz pierwszy Barceló Group wkroczyło na polską scenę hotelową i to w tak szczególnym miejscu. Lokalizacja w kompleksie Elektrowni Powiśle to hołd dla historii tego miejsca, a jednocześnie nowy rozdział w komfortowej podróży i zachęta do odkrywania tego magicznego zakątka Warszawy, gdzie nowoczesność spotyka się z historią. Barceló Warsaw Powiśle staje się także istotnym centrum biznesowym – mówi Agnieszka Tucharz, Dyrektor Generalny Barceló Warsaw Powiśle.

Wnętrze hotelu zostało zaprojektowane spójnie z koncepcją całego kompleksu dawnej elektrowni miejskiej.

mat.pras.

Nowa siła w branży architektury i wnętrz nieruchomości: KUOOTAMIZO ARCHITECTS

a_074_kuootamizo_architecture_minimalhouse_white_simple_warsawhouse_04r
KUOOTAMIZO ARCHITECTS to rezultat połączenia dwóch dynamicznych firm architektonicznych i projektujących wnętrza, które od ponad 20 lat zdobywały uznanie na rynku krajowym i międzynarodowym pod osobnymi markami KUOO i TAMIZO. „Nasze indywidualne projekty są rozpoznawane na całym świecie, a teraz, zjednoczeni, stajemy się nową siłą w branży” – mówią Katarzyna Kuo Stolarska i Mateusz Kuo Stolarski. Premiera ich wspólnej marki odbyła się w … Metaverse. Na ich zawodowy świat przedstawiony tam w formie wirtualnej galerii składają się także design i fotografia.

Jako architekci, Katarzyna Kuo Stolarska i Mateusz Kuo Stolarski czują się spełnieni. Mówią jednocześnie, że dojrzeli do połączenia sił. Traktują to jako efekt ewolucji i kolejny krok na zawodowej drodze. „Mając na uwadze potencjał naszych firm nie chcieliśmy zaprzepaścić ich indywidualnych osiągnięć i historii. Naszą intencją nie było stworzenie nowej marki, lecz połączenie kompetencji. Stąd w nazwie zarówno KUOO jak i TAMIZO”, wyjaśniają Katarzyna i Mateusz. „Dzięki połączeniu zasobów, technologii i personelu, firma będzie lepiej przygotowana do obsługi dużych projektów, z którymi mamy teraz do czynienia. Łączenie różnych umiejętności, doświadczeń i specjalizacji może prowadzić do tworzenia innowacyjnych rozwiązań i unikalnych koncepcji. Na tym nam ogromnie zależy” – podkreślają twórcy KUOOTAMIZO.

Zespół KUOOTAMIZO oferuje wszechstronne usługi, obejmujące architekturę, projektowanie wnętrz, koncepcje przestrzenne, zarządzanie projektem, koordynacją oraz logistyką zamówień. Rozległe doświadczenie zdobywane zarówno na rynku krajowym, jak i forum międzynarodowym pozwala rozumieć oraz spełniać wymagania inwestorów z różnych regionów i kultur. Firma dostarcza rozwiązania, które kreują nowe trendy i wyznaczają standardy w branży. Stale rozwija umiejętności, aby zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju tworzyć dla inwestorów projekty o najwyższym poziomie funkcjonalności i estetyki. Istotną rolę odgrywa także unikalne spojrzenie na sztukę.

„Jako współzałożyciele Stowarzyszenia Architektów Wnętrz (SAW) oraz aktywni członkowie Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP), angażujemy się w rozwój branży architektonicznej. Nasze umiejętności i doświadczenie wielokrotnie doceniano poprzez liczne nagrody oraz zaproszenia do zasiadania w jury wielu konkursów architektonicznych. Fascynuje nas jednak nie tylko architektura, ale także wzornictwo przemysłowe, grafika użytkowa, typografia i fotografia. Oboje pasjonujemy się sztuką i designem we wszystkich ich postaciach. Nieustannie poszukujemy inspiracji oraz wyzwań, które pozwolą nam rozwijać swoje umiejętności. Dokładamy starań, by nasze projekty były nie tylko funkcjonalne, alee wprost innowacyjne i nie tylko estetyczne, ale zachwycające. Dlatego kładziemy nacisk na precyzję w detalach i dbałość o każdy element, bo wiemy, że tylko w ten sposób można stworzyć przestrzenie, które spełniają oczekiwania Klientów” – mówi Mateusz Kuo Stolarski. „Działamy w przekonaniu, że nasze połączenie węzłem małżeńskim dodaje projektom KUOOTAMIZO jeszcze większej głębi i harmonii. Nasza bliskość i zrozumienie – zarówno na płaszczyźnie osobistej, jak i zawodowej – przekładają się na kreowanie wnętrz emanujących ciepłem, intymnością i charakterystycznym stylem” – dodaje Katarzyna Kuo Stolarska.

Źródło: KUOOTAMIZO ARCHITECTS.

Mieszkania w ramach inwestycji Metro Art na warszawskiej Pradze już w sprzedaży

MA_Theta_01
Mieszkania w ramach inwestycji Metro Art na warszawskiej Pradze już w sprzedaży.

Deweloper Victoria Dom rozpoczął sprzedaż 10. etapu inwestycji Metro Art w Warszawie. W ofercie jest 118 mieszkań w cenie od 13.4 tys. zł za m2. Zakończenie budowy planowane jest na IV kw. 2024 r. Victoria Dom prowadzi obecnie 11 inwestycji w Warszawie i Krakowie.

Osiedle Metro Art powstaje przy ul. Żupniczej na warszawskiej Pradze. W ofercie 10. etapu inwestycji są mieszkania 1-, 2-, 3- i 4-pokojowe o metrażach od 27 do 70 m2. – Budujemy mieszkania zarówno z  myślą o singlach, jak i rodzinach z dziećmi. Korzystamy z naszych doświadczeń na rynku warszawskim, ale także zdobytych przy projektowaniu lokali dla mieszkańców Berlina i Lipska. Nasze mieszkania niezależnie od proponowanego metrażu są funkcjonalnie zaprojektowane – mówi Ewa Rathe-Głowacka, dyrektor marketingu Victorii Dom.

Źródło: Victoria Dom.

Mex Polska notuje skokowy wzrost zysku netto i EBIT w I półroczu 2023 roku

rawpixel-com-603645-unsplash
Mex Polska, notowana na GPW spółka holdingowa, pomimo wymagającej sytuacji na rynku, zaraportowała w I półroczu 2023 roku satysfakcjonujące wyniki finansowe. Od stycznia do czerwca br. zysk netto Grupy liczył ponad 1,6 mln zł, kiedy to w analogicznym okresie 2022 roku (eliminując wpływ jednorazowego zdarzenia w kwocie 1,1 mln zł) Grupa odnotowała stratę netto na poziomie 0,5 mln zł.

W tym czasie skonsolidowany zysk operacyjny (EBIT) przekroczył 2,4 mln zł i jeśli porównać go z I półroczem 2022 roku (eliminując ww. wpływ jednorazowego zdarzenia) wzrósł on prawie 4-krotnie. Zgodnie z oczekiwaniami, przychody netto ze sprzedaży, także odnotowały solidny wzrost do poziomu 44,59 mln zł (+ 27 proc. rr). Wpływ na osiągane wyniki ma odpowiednio obrana strategia rozwoju Grupy. Jednym z jej bardziej dochodowych segmentów jest segment bistro, w ramach którego działa popularny wśród Polaków koncept ‘Pijalnia Wódki i Piwa’ oraz „Chicas&Gorillas’.

– Ciągłe monitorowanie bardzo dynamicznie rosnących kosztów i systematyczna waloryzacja cen w naszej ofercie, a także zdywersykiwany model biznesowy i konsekwentne otwarcia nowych lokali własnych pozwalają nam osiągać coraz lepsze wyniki i z optymizmem patrzeć w przyszłość. Jesteśmy zadowoleni z wyników, jakie udało nam się osiągnąć w I półroczu 2023 roku. Skonsolidowany zysk netto przekroczył 1,6 mln zł, co stanowi znaczący postęp w porównaniu do analogicznego okresu 2022 roku, kiedy to po wyeliminowaniu wpływu jednorazowego zdarzenia w kwocie 1,1 mln zł, mieliśmy stratę netto w wysokości 0,5 mln zł. Stanowi to dla nas potwierdzenie, że obrana strategia rozwoju okazała się trafna, a my możemy spokojnie patrzeć w przyszłość, krok po kroku realizując wyznaczone kaminie milowe – mówi Dariusz Kowalik, Członek Zarządu i Dyrektor Finansowy w Mex Polska SA. – Naszym celem jest dalsze monitorowanie kosztów oraz dalsze zwiększanie marży i wartości sprzedaży, między innymi poprzez kolejne otwarcia. – dodaje.

Środki pieniężne Grupy Kapitałowej Mex Polska na koniec okresu rozliczeniowego, tj. 30 czerwca 2023 roku, liczyły ponad 9 mln zł.

Źródło: Mex Polska.

Kupujący poszukują mieszkań jako inwestycję pod lokatę kapitału – jakie lokale ich interesują?

dan-gold-220226-unsplash
Inwestorzy nieustannie poszukują mieszkań pod inwestycję, jako lokatę kapitału. Na polskim rynku mieszkaniowym mają z czego wybierać. Najbardziej atrakcyjne mieszkania na sprzedaż szybko znikają z rynku. Inwestorzy muszą więc na bieżąco śledzić rynek, aby nie przeoczyć nowych ofert sprzedaży. Jakie lokale mieszkalne interesują ich najbardziej?

Spis treści:
Sektor mieszkaniowy w Polsce
Rynek wtórny wciąż utrzymuje zainteresowanie nabywców
Jakie mieszkania sprzedają się najszybciej?
Atrakcyjne mieszkania na sprzedaż w ofercie biur WGN

Sektor mieszkaniowy w Polsce

Polski sektor mieszkaniowy podniósł się z kolan. Pandemia koronawirusa nie była temu sektorowi przychylna i po jego osłabieniu możemy wreszcie zobaczyć, że mieszkaniówka budzi się do życia.
W czasie pandemii znacząco wzrosły ceny za mieszkania na sprzedaż. Było to po części efektem gwałtownego wzrostu cen za materiały budowlane oraz wykończeniowe. Deweloperzy musieli przerzucać koszty na kupujących, aby móc pozyskać wystarczającą ilość środków finansowych pod kolejne projekty inwestycyjne W efekcie na rynku było zwyczajnie drogo.
O wyraźnym spadku cen nie ma oczywiście mowy, ale dało się zauważyć uspokojenie w sektorze. Obecnie na nabywców czeka spora liczba mieszkań na sprzedaż z sektora pierwotnego. Cechują się one różnorodną lokalizacją, ofertą lokali mieszkalnych, standardem inwestycji i oczywiście ceną za metr kwadratowy nieruchomości. Inwestorzy, którzy poszukują idealnego M. jako inwestycję kapitału, na przykład jako lokal pod wynajem, mają szeroki wachlarz ofert do wyboru.

Rynek wtórny wciąż utrzymuje zainteresowanie nabywców

Nie tylko mieszkania z rynku pierwotnego na sprzedaż znajdują się w kręgu zainteresowania inwestorów. Również rynek wtórny, który oferuje możliwość nabycia lokalu mieszkalnego z drugiej ręki, cieszy się dużą popularnością. Mieszkania z rynku wtórnego cechują się często dużo bardziej atrakcyjną lokalizacją, zwłaszcza jeśli chodzi o ścisłe centra dużych aglomeracji miejskich. Dodatkowo często są już urządzone i gotowe do zamieszkania, lub wymagają jedynie kosmetycznych przeróbek. Między innymi z tych względów inwestorzy przychylnym okiem spoglądają nie tylko na nowe lokale mieszkalne, ale również te z drugiej ręki.

Jakie mieszkania sprzedają się najszybciej?

Inwestorzy stale przeglądają rynek nieruchomości w poszukiwaniu atrakcyjnych ofert. Jakie mieszkania na sprzedaż przyciągają wielu z nich? Najszybciej z ofert sprzedaży znikają kawalerki oraz niewielkie mieszkania dwupokojowe. Są to doskonałe M. pod wynajem singlom lub parze, a właśnie w takich najemców często celują inwestorzy. Większe mieszkania także cieszą się zainteresowaniem kupujących, o ile posiadają duży korytarz. Wówczas bowiem inwestor może wynajmować pojedyncze pokoje.
Jeśli chodzi o lokalizację, to w przypadku lokali inwestycyjnych z przeznaczeniem na wynajem, popularnością cieszą się mieszkania na sprzedaż usytuowane w ścisłym centrum miasta lub blisko uczelni wyższych.

Atrakcyjne mieszkania na sprzedaż w ofercie biur WGN

Mając na uwadze, że najszybciej z rynku schodzą kawalerki oraz mieszkania dwupokojowe, postanowiliśmy przyjrzeć się bieżącej ofercie. Poniżej prezentujemy przykładowe oferty z biur WGN.

WGN Kołobrzeg jest wyłącznym agentem sprzedaży kawalerki zlokalizowanej w Kołobrzegu. Mieszkania znajduje się na osiedlu Podczele. Lokalizacja zapewnia bliskość rezerwatu przyrody oraz drogi ekspresowej S6. Niespełna 5 km dzieli inwestycję od kołobrzeskiej strefy uzdrowiskowej. Sprawdzi się doskonale jako inwestycja pod wynajem krótkoterminowy. Mieszkanie liczy 34 metry kwadratowe i znajduje się na 4 piętrze w 5.kondygnacyjnym budynku mieszkalnym. Cena ofertowa wynosi 338 000 złotych, co daje 9 941 złotych za metr kwadratowy.

WGN Szczecin jest wyłącznym agentem sprzedaży mieszkania w Szczecinie. Lokal mieszkalny liczy 32 metry kwadratowe i znajduje się na 3 piętrze w 9.kondygnacyjnym budynku. Kawalerka znajduje się w spokojnej okolicy. Mieszkanie wymaga remontu. Cena ofertowa wynosi 285 000 złotych, co daje 8 906 złotych za metr kwadratowy.

WGN Inowrocław jest wyłącznym agentem sprzedaży kawalerki zlokalizowanej w Inowrocławiu. Mieszkanie znajduje się na 2 piętrze w 3.kondygnacyjnym budynku, który został oddany do użytku w 2000 roku. Blok zarządzany jest przez wspólnotę mieszkaniową. Cena ofertowa wynosi 195 000 złotych, co daje 5 720 złotych za metr kwadratowy mieszkania na sprzedaż.

WGN Mikołów jest wyłącznym agentem sprzedaży mieszkania zlokalizowanego w Sosnowcu. Lokal mieszkalny znajduje się na 10 piętrze w 11.kondygnacyjnym budynku mieszkalnym. Kawalerka wymaga remontu. Na nowego właściciela czeka prawie 32,5 metrów kwadratowych przestrzeni. Mieszkanie zostało wystawione na sprzedaż za 175 000 złotych, co daje 5 393 złotych za metr kwadratowy.

WGN Wrocław jest wyłącznym agentem sprzedaży mieszkania zlokalizowanego we wrocławskim Śródmieściu. Mieszkanie w kamienicy liczy 2 pokoje i ma powierzchnię nieco ponad 44 metrów kwadratowych. Znajduje się na parterze w 6.kondygnacyjnym budynku. Lokal mieszkalny wymaga remontu. Do mieszkania przynależy piwnica o powierzchni 6 metrów kwadratowych. Przy budynku znajduje się zagospodarowane podwórko. Cena ofertowa wynosi 395 000 złotych, co daje 8 923 złotych za metr kwadratowy nieruchomości.

WGN Mikołów jest wyłącznym agentem sprzedaży mieszkania dwupokojowego, zlokalizowanego w Sosnowcu. Atutem jest usytuowanie w centrum miasta. Lokal mieszkalny liczy 2 pokoje i ma prawie 46 metrów kwadratowych powierzchni. Znajduje się na 3 piętrze w 5.kondygnacyjnym budynku. Lokal mieszkalny wymaga remontu. Cena ofertowa wynosi 219 000 złotych, co daje 4 771 złotych za metr kwadratowy.

WGN Elbląg jest wyłącznym agentem sprzedaży mieszkania w kamienicy. M. mieści się w Elblągu. Lokal mieszkalny znajduje się na 2 piętrze w 4.kondygnacyjnym budynku. Mieszkanie na sprzedaż wymaga remontu. Mieszkanie położone jest w sąsiedztwie centrum miasta, w oddali od głównych ulic, co zapewnia ciszę i spokój. Lokalizacja zapewnia bliski dostęp do bogatej infrastruktury handlowo-usługowej z licznymi sklepami i punktami usługowymi. Mieszkanie ma powierzchnię prawie 38 metrów kwadratowych. Cena ofertowa wynosi 209 000 złotych, co daje 5 515 złotych za metr kwadratowy.

WGN Kalisz jest wyłącznym agentem sprzedaży nowoczesnego, dwupokojowego mieszkania o powierzchni 43 metrów kwadratowych. Lokal mieszkalny znajduje się w Kaliszu. M. zlokalizowane jest na parterze 4.kondygnacyjnego budynku mieszkalnego i prezentuje dobry stan techniczny. Do lokalu mieszkalnego przynależy przestronny taras. Osiedle jest zamknięte i monitorowane. Na terenie osiedla znajdują się dwa duże parkingi. Lokal mieszkalny został wystawiony na sprzedaż za 380 000 złotych, co daje 8 837 złotych za metr kwadratowy.

Jak widać na podstawie powyższych przykładów, ofert do wyboru jest naprawdę sporo, przy czym są one zróżnicowane. Dzięki temu każdy inwestor będzie mógł wybrać taką nieruchomość, która będzie dla niego najbardziej odpowiednia. Co istotne, będzie mógł dopasować mieszkania na sprzedaż do posiadanego przez siebie budżetu.
Inwestowanie w sektorze mieszkaniowym wciąż jest popularne. Uznawane jest bowiem za bezpieczną i stabilną inwestycję. Można się więc spodziewać, że inwestorzy w dalszym ciągu będą regularnie śledzić oferty pojawiające się na rynku.

Redakcja
Komercja24.pl

Deweloper Panattoni sprzedaje trzy nieruchomości przemysłowe za 100 mln euro

Panattoni - 100 mln euro
Deweloper Panattoni sfinalizował kolejną dużą transakcję. Doświadczona, silnie obecna na polskim rynku globalna firma z branży nieruchomości, nabyła za 100 mln euro trzy w pełni skomercjalizowane parki przemysłowe w doskonałych lokalizacjach – łącznie 135 000 m kw. w regionach śląskim, poznańskim oraz łódzkim.

Deweloper sprzedał inwestorowi trzy parki: Panattoni Park Żory o powierzchni 37 600 m kw., Panattoni Park Poznań XIII o powierzchni 42 000 m kw. oraz Panattoni Park Łódź A1, zajmujący 56 000 m kw.

– „Tak znacząca transakcja, zrealizowana przez wyspecjalizowanego w branży inwestora, wskazuje na silne fundamenty rynku przemysłowego, które sprawiają, że jest on atrakcyjnym celem stale docenianym przez międzynarodowy kapitał instytucjonalny. Polska jest jednym z najważniejszych ośrodków logistycznych i przemysłowych, położonym w centrum Europy. Charakteryzuje się dynamicznym wzrostem czynszów i zatrudnienia zarówno z uwagi na czynniki lokalne i globalne” – komentuje Michał Stanisławski, Head of Asset Disposition w Panattoni.

Zakupione parki są w całości wynajęte, a z przestrzeni korzystają m.in. międzynarodowi gracze z branży logistycznej, FMCG, elektronicznej czy DIY. Każdy z obiektów przeszedł certyfikację BREEAM na bardzo wysokim poziomie, zapewniając najemcom szereg rozwiązań z zakresu energo- i wodooszczędności czy wellbeingu pracowników.

– „W zmieniającym się krajobrazie inwestycyjnym, na który wpływ mają między innymi inflacja, wzrost stóp procentowych czy wzrost kosztów budowy, utrzymują się silne trendy popytowe, dzięki którym segment nieruchomości przemysłowych jest czarnym koniem całej branży. Odpowiadają za to przede wszystkim rozwijające się zjawiska nearshoringu i reshoringu, a także dalszy rozwój e-commerce’u. Obiekty magazynowe, logistyczne i przemysłowe stają się infrastrukturą krytyczną. Powstają bliżej odbiorcy, aby jak najlepiej zabezpieczyć łańcuchy dostaw, a Polska jest doskonałą lokalizacją, dlatego długoterminowi inwestorzy doceniają potencjał naszych realizacji” – komentuje Robert Dobrzycki, Panattoni CEO & Co-Owner Europe, UK and India.

Źródło: Panattoni.

SELENA: Bezpieczny Kredyt 2%: szansą dla branży budowlanej

Sławomir Majchrowski_Prezes Zarządu Grupy SelenaSytuacja rynkowa, choć wyjątkowo wymagająca ze względu na wysoką wartość pieniądza, który obniża popyt, pozwala branży budowlanej z optymizmem patrzeć w przyszłość. A to za sprawą wprowadzenia programu „Bezpieczny Kredyt 2%”.

Od kilku miesięcy zwiększa się zarówno wolumen udzielanych przez banki kredytów, jak i składanych wniosków. Zgodnie z danymi przedstawionymi przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii na 31 sierpnia br., a więc tylko w ciągu dwóch pierwszych miesięcy działania programu, złożono blisko 42 tys. wniosków o bezpieczny kredyt 2 proc. oraz podpisano ponad 5,7 tys. umów.

Co prawda, liczba oddanych mieszkań utrzymuje się na podobnym poziomie, jak w poprzednich latach, ale w lipcu br., zgodnie z danymi GUS, rozpoczęto budowę o 10,4 proc. więcej lokali niż rok wcześniej. Nie jest więc wykluczone, że wprowadzenie rządowego programu kredytowego zachęciło deweloperów do uruchomienia kolejnych inwestycji, w nadziei na znalezienie kupców.

A to dla branży budowlanej dobry znak – budowane mieszkania trzeba będzie wykończyć. To pozwala prognozować, że zacznie rosnąć popyt na materiały wykończeniowe, dzięki czemu zwiększą się również wolumeny sprzedaży. Oczywiście nie nastąpi to tak szybko, jak udzielane kredyty. Należy poczekać, aż mieszkania powstaną i zostaną przekazane ich nowym właścicielom. Dlatego w branży szacuje się, że odbicie najwcześniej nastąpi w II połowie kolejnego roku.

Autor: Sławomir Majchrowski, prezes Grupy Selena.

Nieruchomość inwestycyjna SEGRO Logistics Park Poznań, Komorniki z nowym najemcą IBP Instalfittings

SEGRO Logistics Park Poznań, Komorniki_01
Nieruchomość inwestycyjna SEGRO Logistics Park Poznań, Komorniki z nowym najemcą IBP Instalfittings.

SEGRO, wiodący właściciel, zarządca i deweloper nowoczesnych powierzchni magazynowych oraz produkcyjnych, podpisał umowę typu pre-let z IBP Instalfittings, spółką będąca częścią IBP Group, na wynajem powierzchni produkcyjnej i magazynowej. W transakcji pośredniczyła firma QUERCO PROPERTY.

SEGRO Logistics Park Poznań w Komornikach to centrum logistyczne strategicznie położone w pobliżu autostrady A2 (wschód-zachód). Dodatkowym atutem jest bliskość węzła Poznań – Zachód łączącego drogi ekspresowe S5 i S11. Całkowita powierzchnia parku wynosi 244 100 m2, co czyni go największą inwestycją SEGRO w regionie. Park jest niezwykle przyjazny środowisku i nowoczesny dzięki zastosowanym rozwiązaniom PropTech.

W budynku SEGRO Logistics Park Poznań, Komorniki, liczącym 8 759 m2 instalowane są 3 w pełni zautomatyzowane linie do produkcji ze stali nierdzewnej.

mat.pras.

Skanska rozpoczyna sprzedaż piątego etapu osiedla Holm House w Warszawie

Wizualizacja 1
Skanska Residential Development Poland rozpoczyna sprzedaż ostatniego etapu osiedla Holm House, inwestycji, która od lat stanowi element miejskiej tkanki Mokotowa.

Główną inspiracją przy opracowywaniu projektu piątego etapu stał się wiekowy dąb usytuowany na środku działki pod zabudowę. Holm House 5 to też rozwiązania proekologiczne, np. system odzysku wody szarej oraz te służące komfortowi mieszkańców, jak choćby funkcjonalne układy mieszkań, dodatkowe balkony przy sypialni i system smart home Appartme.
Ostatni etap osiedla Holm House w Warszawie będzie zlokalizowany przy ul. Zdziechowskiego (tuż obok ul. Domaniewskiej). W budynku znajdzie się 78 funkcjonalnych mieszkań o metrażach od 27 do niemal 110 metrów kwadratowych. Dodatkowo, na parterze obiektu przewidziano 4 lokale usługowe. Za projekt inwestycji odpowiada renomowana pracownia architektoniczna Kulczyński Architekt.

– To już piąty i ostatni etap naszego bestsellerowego osiedla, które zdobyło serca wielu nabywców poszukujących wyjątkowych mieszkań. Mocną stroną Holm House jest sama lokalizacja inwestycji i bliskość do dwóch stacji metra oraz zrównoważone podejście przy jego projektowaniu, które już w poprzednich etapach zostało wielokrotnie nagrodzone, m.in. Nagrodą Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy w kategorii najlepszy obiekt mieszkalny. Nabywcy docenią również estetyczną architekturę – komentuje Radosław Mazur, Project Manager inwestycji Holm House w spółce mieszkaniowej Skanska.

Źródło: Skanska.

Grupa RWS nawiązała współpracę z operatorem hoteli w Polsce – Dobry Hotel

Granaria_RWS
Grupa RWS, polska spółka inwestycyjna, nawiązała współpracę z jednym z najbardziej uznanych operatorów hoteli w Polsce – Dobry Hotel. Zawarcie strategicznej dla spółki umowy, obejmuje zarządzanie 96 luksusowymi apartamentami w IV kwartale inwestycji Granaria, która powstaje na malowniczej Wyspie Spichrzów w centrum Gdańska.

Umowa dzierżawy pomiędzy Grupą RWS, a Dobrym Hotelem została zawarta na okres 20 lat od dnia wydania nieruchomości. Dzierżawca będzie prowadził w przejętym obiekcie działalność hotelową pod międzynarodowym brandem, dzięki któremu powstanie luksusowy hotel skierowany do najbardziej wymagających gości i oferujący usługi najwyższej kategorii.

Realizowany obecnie II etap Granarii składa się z trzech kwartałów – IV, V i VI. Wspomniany hotel będzie mieścił się w kwartale IV, w obszarze ulic Chmielnej, Pożarniczej i Basztowej. Z kolei tuż obok, w budynkach należących do V kwartału, powstanie pasaż handlowy z siedmioma lokalami usługowymi o łącznej powierzchni użytkowej wynoszącej 2 111 m², który również należy do portfolio Grupy RWS. W tym miejscu spółka planuje stworzenie konceptu kawiarniano–restauracyjnego.

Planowany termin zakończenia budowy szacowany jest na IV kwartał 2025 r.

– Jesteśmy niezmiernie podekscytowani partnerstwem z uznanym operatorem hotelowym. Nasza wspólna wizja polega na stworzeniu wyjątkowego doświadczenia dla naszych klientów, którzy poszukują luksusowego wypoczynku nad morzem oraz w historycznej części Gdańska. Jesteśmy przekonani, że ta współpraca przyczyni się do dalszego rozwoju turystyki w regionie, przynosząc korzyści zarówno lokalnej społeczności, jak i klientom z całego świata. Mamy nadzieję, że to dopiero początek wspólnych projektów i uda nam się z sukcesem współtworzyć kolejne inwestycje, jak na przykład kompleks apartamentowy o pięciogwiazdkowym standardzie Aves Resort&Spa na Wyspie Sobieszewskiej, czy też kolejne projekty hotelowe w Wiśle lub Olsztynie, który powstanie nad samym brzegiem Jeziora Ukiel – powiedział Wojciech Sypniewski, Współzałożyciel Grupy RWS.

Źródło: RWS Investment Group.

Walter Herz: Więcej biur na wynajem w Krakowie


Według zapowiedzi deweloperów, Kraków odnotuje w tym roku największy przyrost nowej podaży biurowej w regionach.

Chłonność biurowych rynków regionalnych w Polsce w pierwszym półroczu tego roku okazała się zbliżona do poziomu zeszłorocznego. Pod względem popytu Kraków i Wrocław szły niemal łeb w łeb. Kraków uplasował się na drugiej pozycji z nieznacznie niższym wolumenem najmu. W stolicy Małopolski zakontraktowane zostało 83 tys. mkw. powierzchni biurowych, a w strukturze najmu przeważały nowe umowy, podaje Walter Herz.

Kraków pozostaje także regionalnym liderem, jeśli chodzi o wzrost zasobów, które w pierwszym półroczu 2023 zwiększyły się o 43 tys. mkw. powierzchni. Na krakowski rynek weszło niespełna 40 proc. całkowitej powierzchni oddanej do użytku w regionach. Między innymi rozbudowany został kompleks Ocean Office Park i oddany projekt Fabryczna Office Park B5, które weszły na rynek w pierwszym kwartale 2023 roku. W drugim kwartale br. nie został ukończony żaden projekt.

Szerokie plany inwestycyjne

Krakowski rynek biurowy wybija się w regionach ilością powierzchni biurowych w budowie. W aglomeracji powstaje prawie 100 tys. mkw. powierzchni biurowych, co w porównaniu z okresem sprzed pandemii, gdy w Krakowie było w budowie około 250 – 300 tys. mkw. biur, oznacza spory spadek aktywności deweloperów.

W regionie realizowany jest m.in. projekt Kreo (22,9 tys. mkw.), Mogilska 35 (12,4 tys. mkw.), Brain Park C (13 tys. mkw.), The Park Cracow 2 (11,7 tys. mkw.), których oddanie do użytku planowane jest przed końcem roku. Jak oblicza Walter Herz, około 90 proc. powierzchni będących w trakcie realizacji ma zostać ukończonych jeszcze w 2023 roku.

Kraków dysponuje aktualnie zapleczem liczącym 1,75 mln mkw. nowoczesnych powierzchni. Na terenie miasta przygotowywane są kolejne projekty biurowe. Planowane są m.in. takie inwestycje, jak Aleja Pokoju, Lubicz, Dekerta, Kapelanka, Ten Office, The Park Cracow 5-8, Podium Park 3, Dot Office, Wadowicka, Wita Stwosza, czy Chopin Office.

– Tak, jak na wszystkich regionalnych rynkach biurowych, w Krakowie zwiększa się dostępność biur. Wskaźnik pustostanów od początku tego roku wzrósł na krakowskim rynku o 3 punkty procentowe i przekroczył 18 proc. Wysokie koszty budowy i nadal wysokie koszty obsługi kredytów budowlanych ograniczają jednak możliwości negocjacyjne inwestorów, szczególnie w najnowszych budynkach. Najemcy uważnie analizują teraz wydatki związane z wynajmem biur, przyglądając się przede wszystkim kosztom eksploatacyjnym w poszczególnych budynkach. Widoczny jest trend zmniejszania zajmowanej powierzchni przez firmy, przy jednoczesnym podnoszeniu jej standardu i dostosowaniu do dzisiejszego systemu pracy – informuje Kamil Kowalewski, Associate Director w Walter Herz.

Elastyczny najem

Kraków jest drugim, po Warszawie co do wielkości rynkiem coworkigowym w Polsce. Jest w nim ponad 40 przestrzeni coworkingowych na wynajem, a łączne zasoby elastycznych biur przekraczają 47 tys. mkw. powierzchni, co stanowi blisko 15 proc. zaplecza, jakim dysponuje ten segment w całym kraju. Powierzchnie coworkigowe i biura współdzielone można znaleźć na terenie całego miasta. Cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród najemców. Ceny jednoosobowego stanowiska są zróżnicowane, koszt wynajmu kształtuje się w przedziale od około 700 zł do 1 450 zł miesięcznie. Stabilne czynsze i wysoki poziom obłożenia powoduje, że ten segment krakowskiego rynku biurowego stale rośnie.

Stawki najmu powierzchni biurowych kształtują się w Krakowie w przedziale od 10 euro do 18 euro/mkw./miesiąc. Koszty eksploatacyjne mieszczą się w zakresie od 16 zł do 29 zł/mkw./miesiąc. Kraków jest relatywnie jednolitym rynkiem biurowym. Stawki najmu są najwyższe w centrum, a biura w najniższych cenach oferowane są w budynkach zlokalizowanych w Czyżynach i Mistrzejowicach.

Deweloperzy koncentrują się na dobrze skomunikowanych częściach miasta, jak Grzegórzki, Podgórze, czy Zabłocie.

 

Źródło: Walter Herz.

Biurowa nieruchomość inwestycyjna Andersia Silver w Poznaniu z wiechą

Fot. 10_mat. prasowe PORR S.A.
W dniu 22 września 2023 r. na ostatniej kondygnacji Andersii Silver zawieszono symboliczną wiechę.

Biurowiec osiągnął swoją docelową wysokość i stał się najwyższym budynkiem stolicy Wielkopolski. To ważny moment dla Poznania.
Na szczycie ostatniej kondygnacji powstającego właśnie poznańskiego biurowca Andersia Silver pojawiała się 22 września 2023 r symboliczna wiecha.
Symboliczna wiecha zwiastuje zakończenie wznoszenia konstrukcji 116-metrowego kolosa. Na ten moment czekali nie tylko inicjatorzy i realizatorzy inwestycji. Górujący nad Poznaniem Andersia Silver odciągnął swoją docelową wysokość i stał się najwyższym budynkiem stolicy Wielkopolski.

– Rozwój Poznania nie byłby możliwy bez takich inwestorów, takich architektów i takich wykonawców. To najwyższy obiekt w Poznaniu, powstaną piękne i nowoczesne biura dla firm, które rozważają inwestowanie w naszym mieście. Bez takich obiektów nie byłoby tych podmiotów w Poznaniu, nie byłoby dobrze płatnych miejsc pracy. Ta współpraca prywatnego biznesu, świetnych wykonawców i inwestorów powodują, że rozwija się miasto i mieszkańcy są zadowoleni – stwierdził podczas uroczystości Jacek Jaśkowiak, Prezydent Poznania.

– Andersia Silver zmieniła panoramę Poznania, stając się najwyższym budynkiem nie tylko miasta, ale Wielkopolski. Drogę na szczyt – od poziomu zero do docelowej wysokości 25. kondygnacji – pokonaliśmy w rekordowym tempie.– podkreślił Piotr Kledzik, Prezes Zarządu PORR S.A., generalnego wykonawcy inwestycji.

– To dla nas moment pełen dumy. Niespełna rok temu wmurowaliśmy kamień węgielny, a dziś konstrukcja budynku o 25 naziemnych kondygnacjach jest już gotowa. Zawdzięczamy to niebywałej umiejętności i zaangażowaniu generalnego wykonawcy – firmie PORR S.A. i jej pracowników. I to przede wszystkim im dedykujemy dzisiejszą uroczystość, jednocześnie dziękując za tą niezwykłą umiejętność zmiany wizji, która jest na papierze w rzeczywistość fizyczną, czyli w budynek Andersia Silver – powiedział podczas uroczystego zawieszenia wiechy Adam Trybusz, Prezes Zarządu Andersia Property Sp. z o.o.

Źródło: PORR S.A.

Archicom z 220 milionami złotych na kontynuację strategii rozwoju biznesowego

markus-spiske-484245-unsplash
Archicom z 220 milionami złotych na kontynuację strategii rozwoju biznesowego. Zakończył się proces przyspieszonej budowy księgi popytu na akcje Archicom, w wyniku którego Archicom, Echo Investment i DKR Investment, tj. spółki należące do Grupy Echo Investment, ustaliły cenę sprzedaży istniejących akcji Archicom i cenę emisyjną 10 mln nowych akcji serii D i E na poziomie 22 zł za sztukę. Pozyskane w ten sposób środki Archicom przeznaczy przede wszystkim na zintensyfikowanie działań w obszarze akwizycji gruntów pod kolejne inwestycje.

W wyniku zakończenia procesu budowania księgi popytu oraz oferty nowo emitowanych akcji serii D i E spółka Archicom zgromadzi kapitał na poziomie 220 mln zł, który pozwoli na kontynuację strategii rozwoju i wzrost skali biznesu Spółki. Docelowo Archicom planuje sprzedawać 4 tys. mieszkań rocznie w perspektywie średnioterminowej.

Emisja akcji serii D została przeprowadzona w drodze oferty publicznej skierowanej wyłącznie do inwestorów spełniających określone w uchwale emisyjnej kryteria. Oferta akcji serii E skierowana była wyłącznie do DKR Investment, będącego akcjonariuszem Spółki i spółką zależną Echo Investment. Jednocześnie akcjonariusze Archicom posiadający na koniec dnia rejestracji uczestnictwa w Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu, na którym została podjęta uchwała emisyjna akcje reprezentujące powyżej 0,20% kapitału zakładowego Archicom mieli możliwość zachowania dotychczasowego udziału w kapitale zakładowym Spółki.

Naszą intencją jest wykorzystanie możliwości, jakie daje obecność na rynku kapitałowym do wsparcia rozwoju Archicomu. Chcemy jeszcze szybciej reagować na okazje do zakupu najbardziej atrakcyjnych działek w największych miastach w Polsce. To w takich lokalizacjach tworzymy najwyższej jakości projekty mieszkaniowe i przestrzeń do życia. Docelowo chcemy sprzedawać 4 tys. mieszkań rocznie w perspektywie średnioterminowej. Taki wynik powinien uplasować nas w ścisłej czołówce deweloperów mieszkaniowych w kraju, ale jego realizacja wymaga intensywnych zakupów działek pod nowe projekty”, mówi Waldemar Olbryk, prezes Archicom S.A.

Źródło: Archicom S.A.

W jaki sposób certyfikacja BREEAM In-Use realizuje cele strategii ESG?

alexander-abero-OypnYfdiQgg-unsplash
Coroczne raportowanie realizacji strategii ESG staje się powszechną praktyką dla największych przedsiębiorstw i instytucji. Regularna prezentacja faktycznych działań i planów pozwala inwestorom wykazać się odpowiedzialnością środowiskową i społeczną oraz prowadzeniem polityki zrównoważonego rozwoju. Jednym z narzędzi służących do czytelnego wykazania podjętych kroków jest przeprowadzenie certyfikacji BREEAM In-Use, która realizując poszczególne założenia strategii ESG, jest w stanie precyzyjnie wykazać pozafinansową wartość nieruchomości należących do danego przedsiębiorstwa. 

BREEAM In-Use a strategia ESG

Strategie ESG przedstawiają planowanie rozwoju firmy w trzech zasadniczych obszarach – środowiskowym (environment), społecznym (social) i opisującym sposoby zarządzania firmą (governance). W kwestiach środowiskowych, raporty zawierają takie informacje, jak np. postępy w działaniach na rzecz ograniczenia emisji, dążenia do redukcji wpływu na zmiany klimatyczne, ograniczenie zużycia zasobów czy minimalizacja ilości generowanych odpadów. W obszarze społecznym raport ESG przedstawia wpływ firmy na otoczenie i jej zaangażowanie na rzecz pracowników, lokalnej społeczności, dostawców oraz klientów. Obszar zarządzania odnosi się do kwestii organizacji wewnętrznej firmy i zasad nią kierujących. Porusza również kwestie odpowiedniego prowadzenia biznesu z poszanowaniem wartości i zasad równości społecznej.

Odpowiedzialna polityka środowiskowa, prowadzona przez zarządców budynków, to jeden z obszarów wpisujących się w realizację celów ESG – mówi Agata Delmaczyńska, ESG Advisory Team Manager w firmie doradczej JWA. Ma ona znaczenie zarówno dla właścicieli budynków, jak i ich najemców, którzy weryfikują odpowiedzialność zarządcy i na tej podstawie podejmują własne decyzje biznesowe. Dzięki temu mogą wykazać się odpowiedzialnością środowiskową i społeczną również we własnym raportowaniu.

Narzędziem, które pozwala obiektywnie i holistycznie zweryfikować istniejące już obiekty w oparciu o przejrzyste i międzynarodowo uznane kryteria, jest m.in. certyfikacja BREEAM In-Use. Składa się z dwóch części: Asset Performance, gdzie ocenie podlegają cechy fizyczne budynku (powłoka zewnętrzna, wyposażenie techniczne, konstrukcja) oraz Management Performance, poświęconej ewaluacji sposobu zarządzania obiektem (wprowadzone polityki i procedury).

Głównym celem tego systemu oceny budynków jest ograniczenie ich negatywnego wpływu na środowisko oraz zmniejszenie kosztów operacyjnych. Certyfikacja BREEAM In-Use wspiera i promuje rozwiązania na rzecz zrównoważonego rozwoju m. in.: organizacji zarządzających budynkami. Ukierunkowuje działania w kwestiach: środowiskowych (ograniczanie zużycia energii i wody, efektywne gospodarowanie odpadami) i społecznych (bezpieczeństwo i higiena pracy, komfort użytkowników, w tym udogodnienia dla osób niepełnosprawnych i rodziców z dziećmi), a także zmniejszenia ryzyka klimatycznego i społecznego.

Niższe koszty utrzymania budynku

Spełnienie wymagań certyfikacji BREEAM In-Use w znacznym stopniu wpływa na ograniczenie kosztów związanych z funkcjonowaniem budynku w czterech zasadniczych obszarach – zużyciem mediów, uniezależnieniem od energii konwencjonalnej, odpornością budynku oraz działaniami wspierającymi ponowne wykorzystanie i recykling zasobów.

W certyfikacji BREEAM In-Use, wśród rozwiązań ograniczających zużycie mediów, punktowane są m.in. energooszczędne rozwiązania w obiekcie (windy, oświetlenie), instalacja rolet w oknach, kontrola systemów sterujących systemami oświetleniowymi, grzewczymi i klimatyzacyjnymi czy też zielone dachy i ściany – mówi Alicja Kwiatkowska, Sustainability Assistant w JWA. Na liście punktowanych działań znajduje się również zarządzanie popytem energii elektrycznej, monitorowanie i raportowanie zużycia energii i wody celem ich późniejszego ograniczenia. Uwzględnia się tu również instalację systemów zbierania i ponownego wykorzystania wód opadowych lub wody szarej, co znacznie zmniejsza zapotrzebowanie na wodę wodociągową. Ponadto, punktowane jest również wdrażanie tzw. „zielonych umów najmu”, zawierających zachęty do aktywnego angażowania najemców w kwestie praktyk oszczędzania energii, wody i odpadów.

Kolejnym obszarem ocenianym w certyfikacji BREEAM In-Use jest implementacja rozwiązań uniezależniających budynek od energii konwencjonalnej. Wśród rozwiązań wpływających na ograniczenie jej zużycia znajdują się panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne i magazyny energii.

Na liście działań wspierających odporność budynku i co za tym idzie – minimalizację kosztów jego napraw, punktowane jest wykonanie zaleceń z okresowego przeglądu budowlanego, regularna konserwacja systemów oraz zastosowanie elementów chroniących przed zniszczeniem poszczególnych obszarów budynku.

Ostatnim obszarem są działania wspierające ponowne wykorzystanie i recykling zasobów, które pozwalają znacząco zmniejszyć zapotrzebowanie na zakup nowych materiałów. W tej kwestii punktowana jest regularna inwentaryzacja zasobów, stworzenie magazynu na materiały budowlane wielokrotnego użytku oraz badanie możliwości adaptacji budynku do przyszłych zmian w użytkowaniu.

Ograniczenie emisji CO2

Certyfikacja BREEAM In-Use obejmuje również wszelkie działania związane z ograniczeniem emisji CO2. W związku z tym punktowane jest wdrażanie wszelkich technologii niskoemisyjnych oraz rozwiązań ograniczających zużycie energii. Na liście znajdują się rozwiązania wspierające zrównoważony transport i promujące ruch pieszy (m.in. udogodnienia dla rowerzystów, bliskość komunikacji zbiorowej, zapewnienie ładowarek do samochodów elektrycznych czy promowanie wspólnych przejazdów). W ograniczeniu emisji CO2 pomagają także cele określane w polityce zrównoważonych zakupów, opracowywanej w ramach certyfikacji (dotyczące np. zakupu produktów lokalnych).

Zarządzanie budynkiem

Certyfikacja BREEAM In-Use w części pierwszej (Asset Performance) obejmuje również szereg wdrożeń związanych z efektywnym zarządzaniem danym obiektem. Są to m.in. zapewnienie alarmowego systemu pożarowego i antywłamaniowego, instalacja czujników CO i CO2 czy przeprowadzanie analizy ryzyka powodziowego. Ponadto, punktowane jest prowadzenie inwentaryzacji zasobów, instalacja systemu wykrywania wycieków, monitorowanie zużycia wody i energii, kontrola urządzeń chłodniczych i grzewczych oraz zarządzanie popytem dla energii elektrycznej.

Proces certyfikacji BREEAM In-Use w drugiej części (Management Performance), dotyczy analizy istniejących procesów zarządzania budynkiem lub wypracowania nowych rozwiązań, zgodnie z najlepszymi rynkowymi praktykami. Wśród punktowanych działań znajdują się m.in. przygotowanie przewodnika dla użytkowników budynku, implementacja rozwiązań zapewniających dobrą komunikację pomiędzy zarządcą a użytkownikami. Ocenie podlega również opracowanie i wdrożenie polityki proekologicznej i procedury zarządzania jakością powietrza, wdrożenie procedur zarządzania ryzykiem związanym z wystąpieniem skażeń bakteryjnych, opracowanie strategii wodnej, polityki zrównoważonych zakupów, wdrożenie procedury zmniejszenia zanieczyszczenia światłem w nocy czy przygotowanie planów awaryjnych na wypadek zagrożeń.

Poza opracowaniem polityk i procedur dotyczących zarządzania budynkiem, w certyfikacji BREEAM In-Use w części drugiej istotne jest raportowanie zużycia energii, wody, ilości wytwarzanych odpadów oraz emisji CO2 – mówi Sylwia Bieda, Sustainability Specialist & Junior Coordinator w JWA. Punkty otrzymywane są także za przeprowadzenie ankiety komfortu termicznego użytkowników czy audytu energetycznego oraz wykonanie oceny bezpieczeństwa budynku, czy raportu ekologa wraz z planem zarządzania różnorodnością biologiczną. W ramach certyfikacji uwzględniane są również ryzyka społeczne i klimatyczne, których identyfikacja pomaga w określaniu i wdrażaniu rozwiązań adaptacyjnych oraz w podjęciu trafnych działań związanych z dekarbonizacją budynku.

Wynikiem procesu certyfikacji BREEAM In-Use jest szereg wykonanych specjalistycznych analiz oraz wprowadzonych polityk i procedur zarządzania. Przejście przez certyfikację sprawia, że przedsiębiorstwo jest przygotowane do raportowania ESG, bogatsze o przeprowadzony w nieruchomości audyt środowiskowy, społeczny i zarządczy oraz o zdefiniowane cele na przyszłość.

Źródło: UltraRelations.

Victoria Dom uplasowała obligacje za 100 mln złotych

matthew-guay-148463-unsplash
Victoria Dom uplasowała obligacje za 100 mln złotych. Victoria Dom zakończyła prywatną emisję trzyletnich obligacji korporacyjnych. W ramach dwóch serii przydzieliła inwestorom papiery o łącznej wartości 100 mln zł. Pozyskane środki zostaną przeznaczone na zasilenie kapitału obrotowego oraz refinansowanie poprzednich transz obligacji. Zarząd dewelopera koncentruje się na dalszym rozwoju na rynku warszawskim i krakowskim oraz planowanym w perspektywie najbliższych kilku kwartałów wejściu na rynek trójmiejski.

Deweloper Victoria Dom zakończył kolejną emisję obligacji korporacyjnych.  Inwestorzy, w ramach dwóch serii Y1 oraz Y2, objęli trzyletnie papiery dłużne o łącznej wartości 100 mln zł. Obligacje zostały wprowadzone do obrotu w alternatywnym systemie obrotu Catalyst. Obligacje Y1 oraz Y2 wyemitowane zostały w ramach programu emisji o łącznej wielkość nie większej niż 100 mln zł.

Obligacje serii Y1 o wartości 30 mln zł przydzielone zostały 67 inwestorom. Stopa redukcji była na poziomie blisko 8%. Z kolei seria Y2 o wartości 70 mln zł została objęta przez 47 inwestorów. Pozyskane środki zostaną przeznaczone na zasilenie kapitału obrotowego oraz częściowo na refinansowanie poprzednich obligacji.

„Inwestorzy, do których skierowana została nowa emisja, za nowe papiery w większości zapłacili gotówką (ponad 70 mln zł). Pozyskany w ten sposób kapitał obrotowy zostanie wykorzystany na finansowanie nowych projektów i zakup nowych gruntów. Część zaoferowanych teraz obligacji o wartości blisko 30 mln zł, opłacona została natomiast wcześniej wyemitowanymi obligacjami o terminach zapadalności następujących w październiku tego roku i czerwcu przyszłego roku” – powiedział Waldemar Wasiluk, Wiceprezes Victoria Dom S.A.

Źródło: Victoria Dom S.A.

Pensjonat jako lokata kapitału? WGN z atrakcyjnymi ofertami na wyłączność

bill-anastas-241386-unsplash
Pensjonat, jako lokata kapitału? Taka forma lokowania środków finansowych przyciąga wielu inwestorów. Poszukują oni nieruchomości, które będą dla nich atrakcyjne pod kątem pomnażania zgromadzonych środków finansowych. WGN posiada atrakcyjne oferty nieruchomości inwestycyjnych tego rodzaju na wyłączność.

Spis treści:
Rynek nieruchomości inwestycyjnych w Polsce
Zalety inwestowania w pensjonaty
Zagrożenia inwestycyjne

Rynek nieruchomości inwestycyjnych w Polsce

W Polsce mamy dużą liczbę inwestorów, którzy poszukują atrakcyjnych nieruchomości komercyjnych, w które mogliby ulokować posiadane przez siebie środki finansowe. Oferta nieruchomości tego rodzaju jest na polskim rynku naprawdę szeroka. Jednym z rodzajów nieruchomości komercyjnych, które przyciągają potencjalnych nabywców, są pensjonaty. Posiadają one duży potencjał, dzięki czemu są chętnie wybierane jako obiekty pod inwestycję długoterminową.

Zalety inwestowania w pensjonaty

Co przemawia na korzyść inwestowania w pensjonaty? Oczywiście możliwość pomnażania kapitału finansowego. Pensjonaty dają możliwość uzyskiwania stałych przychodów z tytułu najmu pokoi. Najlepiej więc wybierać takie obiekty, które cechują się atrakcyjną – z punktu widzenia turystycznego – lokalizacją. Należy zwrócić dużą uwagę nie tylko na samą nieruchomość, ale również jej otoczenie.
Jeśli chodzi o budynek, to inwestor powinien określić, jaka powierzchnia będzie dla niego optymalna. Ważne jest wyliczenie ilości pokoi, które będą mogły przyjąć gości, a także oszacowanie, jakie przychody mogą one przynieść właścicielowi obiektu. Kolejną ważną kwestią jest wielkość terenu. Możliwość zagospodarowania go na przykład pod większy parking lub strefę do grillowania, to duża wartość dodana. Jeśli chodzi o sam budynek, to warto sprawdzić również, czy istnieje możliwość jego rozbudowy. Nawet, jeśli inwestor nie ma tego w planach na ten moment, to być może w przyszłości będzie chciał rozbudować obiekt. Jeśli istnieje taka możliwość, to jest to dodatkowy plus dla inwestycji. Poza pokojami inwestor powinien też sprawdzić, czy w obiekcie da się wydzielić restaurację dla gości, salkę konferencyjną czy bar. Plusem są obecnie strefy dla dzieci, ponieważ na wakacje udaje się wiele rodzin z dziećmi. Tacy urlopowicze z pewnością zwrócą więc uwagę, czy pensjonat zapewni ich pociechom dostęp do rozrywek.
Bardzo duże znaczenie ma lokalizacja nieruchomości inwestycyjnej. Nawet, jeśli sam pensjonat na sprzedaż wydaje się inwestorowi atrakcyjny, to niekiedy jego lokalizacja może przyczynić się do finansowej plajty. Dobrze, jeśli lokalizacja obiektu umożliwia szybki i prosty dostęp do lokalnych atrakcji. Dla przykładu – w miejscowościach nadmorskich plusem będzie bliskość piaszczystej plaży lub molo.

Zagrożenia inwestycyjne

Chcąc inwestować w pensjonat, jako nieruchomość komercyjną, inwestor powinien przejrzeć całą ofertę dostępną na rynku. W tym celu najlepiej jest skierować się do biura pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, które zaoferuje dostęp do wielu różnorodnych ofert. Poniżej prezentujemy przykładowe oferty nieruchomości inwestycyjnych, które pochodzą w biur WGN w Polsce. Są to przykładowe, wybrane oferty, których opis ma pomóc w lepszym zobrazowaniu, jakiego rodzaju nieruchomości możemy się spodziewać w określonym budżecie i lokalizacji.

WGN Ustroń jest wyłącznym agentem sprzedaży pensjonatu, który mieści się w Wiśle. Obiekt zlokalizowany jest w centrum miasta. Jego powierzchnia całkowita wynosi około 300 metrów kwadratowych, natomiast działka inwestycyjna, na której jest posadowiony, ma powierzchnię 585 metrów kwadratowych. Budynek liczy 3 kondygnacje i oferuje dostęp do urządzonych już pokoi. Budynek na przestrzeni lat przechodził remonty. Cena ofertowa nieruchomości komercyjnej na sprzedaż wynosi 799 000 złotych, co daje kwotę rzędu 2 663 złotych za metr kwadratowy.

Kolejną przykładowa ofertą jest ta, której wyłącznym agentem sprzedaży jest biuro WGN Kołobrzeg. Przedmiotem sprzedaży jest atrakcyjny pensjonat zlokalizowany w Sarbinowie. Jest to trzykondygnacyjny budynek o powierzchni 687 metrów kwadratowych. Obiekt posadowiony jest na działce o powierzchni 1300 metrów kwadratowych. Tak duża powierzchnia stwarza duże możliwości adaptacyjne. Do dyspozycji gości oddanych jest 20 pokoi, z czego 4 w wysokim standardzie. Ponadto na terenie posesji znajdują się liczne miejsca parkingowe. Plusem jest lokalizacja zaledwie 200 metrów od plaży. Lokalna turystyka jest mocno rozwinięta, co również stanowi duży plus. Cena ofertowa pensjonatu na sprzedaż wynosi 4 799 000 złotych, co daje 6 985 złotych za metr kwadratowy.

WGN Kołobrzeg jest wyłącznym agentem sprzedaży pensjonatu położonego w Mielnie. Budynek liczy 3 kondygnacje o oferuje dostęp do 880 metrów kwadratowych powierzchni. Działka, na której posadowiony jest pensjonat, liczy 2200 metrów kwadratowych powierzchni. W obiekcie mieszczą się 34 pokoje gościnne. Przed obiektem na klientów czeka przestronny parking oraz strefa do grillowania. Jest też plac zabaw dla najmłodszych urlopowiczów. W bliskim sąsiedztwie znajdują się punkty gastronomiczne i handlowe. Do centrum Mielna jest zaledwie 100 metrów odległości, natomiast do plaży niecały 1 km. Cena ofertowa wynosi 6 899 000 złotych, co daje 7 840 złotych za metr kwadratowy.

Kolejną propozycją jest nieruchomość inwestycyjna, której wyłącznym agentem sprzedaży jest WGN Szczecin. Pensjonat na sprzedaż, który znajduje się w miejscowości Niechorze, liczy 4 kondygnacje i oferuje dostęp do 800 metrów kwadratowych powierzchni. Działka ma powierzchnię 1069 metrów kwadratowych i stwarza duże możliwości adaptacyjne. W pensjonacie na gości czeka 14 pokoi. Dostępne jest też zaplecze kuchenne. Plusem jest bliskość plaży, która znajduje się zaledwie około 200 metrów od pensjonatu. Cena ofertowa nieruchomości komercyjnej wynosi 3 148 000 złotych, co daje 3 935 złotych za metr kwadratowy.

WGN Ostrów Wielkopolski jest wyłącznym agentem sprzedaży nieruchomości inwestycyjnej zlokalizowanej w miejscowości Duszniki-Zdrój. Pensjonat na sprzedaż liczy 4 kondygnacje i ma powierzchnię prawie 723 metrów kwadratowych. Budynek posadowiony jest na działce inwestycyjnej o powierzchni 2320 metrów kwadratowych. Do dyspozycji gości jest 11 apartamentów na wynajem. Nieruchomość znajduje się w otoczeniu lasów. Cena ofertowa wynosi 4 500 000 złotych, co daje 6 227 złotych za metr kwadratowy.

WGN Kwidzyn jest wyłącznym agentem sprzedaży nieruchomości inwestycyjnej położonej w miejscowości Sztum. Pensjonat na sprzedaż liczy 2 kondygnacje i oferuje dostęp do nieco ponad 1522 metrów kwadratowych powierzchni. Działka, na której stoi obiekt, ma powierzchnię 20178 metrów kwadratowych. Atutem nieruchomości jest bliskość natury, która gwarantuje ciszę i spokój. Cena ofertowa nieruchomości wynosi 7 000 000 złotych, co daje 4 598 złotych za metr kwadratowy.

Jak widać na podstawie powyższych przykładów, ceny nieruchomości potrafią być bardzo zróżnicowane. Wiele zależy od lokalizacji pensjonatu na sprzedaży, stanu technicznego nieruchomości i kubatury budynku. Inwestorzy zwracają też uwagę na ilość pokoi. Pozwala im to oszacować, na jak szybki i duży zwrot z inwestycji mogą liczyć. Oczywiście istotnym kryterium wyboru jest cena nieruchomości.

Redakcja
Komercja24.pl

Na 15-hektarowej działce inwestycyjnej powstanie nowa nieruchomość komercyjna na zlecenie ECE Work & Live

DCIM101MEDIADJI_0228.JPG

Generalny Wykonawca, Atlas Ward Polska, przystępuje do budowy zrównoważonego obiektu magazynowo-logistycznego. Hala o powierzchni ponad 78 tys. m2 powstanie na zlecenie ECE Work & Live. Inwestycja zlokalizowana w pobliżu Kątów Wrocławskich stara się o certyfikat BREEAM na poziomie Excellent, w systemie Shell&Core.

Firma Atlas Ward Polska przystępuje do kompleksowej realizacji kolejnego obiektu magazynowo-logistycznego. Inwestycja, na którą składa się zabudowa o powierzchni 79,4 tys. m2 zlokalizowana jest na około 15-hektarowej działce i prowadzona będzie przez ECE Projektmanagement Polska sp. z o.o., spółkę z założonej w 1965 roku Grupy ECE, pioniera na europejskim rynku inwestycji komercyjnych. ECE zarządza obecnie 200 centrami handlowymi o łącznej powierzchni ponad 7 mln m2. Istniejąca od 1997 roku polska spółka Grupy ECE zarządza 9 centrami, m.in. Galerią Łódzką, Galerią Krakowską, Galerią Bałtycką, Silesia City Center i Avenidą w Poznaniu. W ramach ECE Work & Live prowadzone są projekty o charakterze logistycznym, mieszkaniowym, hotelowym i biurowym.

Teren, na którym zaplanowano realizację inwestycji został przygotowany przez SATOIA S.A. – spółkę specjalizującą się w pozyskiwaniu i przekształcaniu gruntów pod parki logistyczne i produkcyjne. SATOIA S.A. zrealizowała inwestycję drogową i infrastrukturę sieciową do przyległych działek i dalej uczestniczy w procesie realizacji budowy.

Inwestycja ECE jest częścią kompleksu „Satoia Logistics Park” w Kątach Wrocławskich. Łączna powierzchnia całego parku to prawie 80ha. Cieszymy się, że uznany, zagraniczny inwestor wybrał właśnie tę lokalizację na swój pierwszy międzynarodowy projekt logistyczny w Polsce – mówi Marcin Tadeusz Ochyra, CEO SATOIA S.A.

To kolejna inwestycja, którą wykonujemy dla lidera swojej branży. Oznacza to, że świadomi inwestorzy doceniają nasze doświadczenie i wysoki poziom specjalizacji w realizacji obiektów o charakterze przemysłowo-magazynowym – mówi Mariusz Górecki, Dyrektor Generalny i Prezes Zarządu Atlas Ward Polska. Jesteśmy tym bardziej dumni, że zaproponowany przez nas projekt aspiruje do certyfikatu BREEAM na tak wysokim poziomie. To potwierdzenie faktu, że Atlas Ward Polska jest także specjalistą w dziedzinie budowy wysokojakościowych, zrównoważonych i ekologicznych obiektów – dodaje.

mat.pras.

Korporacja Budowlana DORACO doceniona za zrealizowany projekt inwestycyjny

Obraz1
Korporacja Budowlana DORACO doceniona za zrealizowany projekt inwestycyjny. Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa po raz 33. dokonał rocznego przeglądu największych osiągnieć polskiego budownictwa.

Prestiżowy tytuł „Budowa Roku 2022” eksperci przyznali przełomowej i kluczowej inwestycji obejmującej budowę nowego publicznego terminalu promowego w porcie Gdynia. Projekt został zrealizowany w całości przez Korporację Budowlaną DORACO.

Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa ogłosił listę laureatów 33. edycji konkursu PZITB „Budowa Roku 2022”. To jeden z najbardziej prestiżowych przeglądów osiągnięć polskiego budownictwa. Główną nagrodę uzyskała inwestycja obejmująca budowę nowego publicznego terminalu promowego w porcie Gdynia, zrealizowana przez Korporację Budowlaną DORACO. Konkurs organizowany jest corocznie przy współudziale Ministerstwa, prowadzącego sprawy budownictwa, obecnie Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

„Przyznanie prestiżowej nagrody traktujemy jako duże wyróżnienie, ale także docenienie naszego potencjału oraz bardzo szerokich kompetencji w zakresie budownictwa hydrotechnicznego i kubaturowego. W trakcie realizacji projektu mierzyliśmy się z wieloma wyzwaniami, ale wszystkie prace przebiegły zgodnie z planem. Budowa zajęła ponad dwa lata. Bardzo cieszymy się, że już od pewnego czasu terminal promowy służy podróżnym zapewniając wysoki standard obsługi pasażerskiej” – podkreślił Radosław Preiss, Wiceprezes Zarządu Korporacji Budowlanej DORACO.

Inwestycja zrealizowana została na zlecenie Zarządu Morskiego Portu Gdynia.
Projekt współfinansowany był przez Unię Europejską ze Środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko w nowej perspektywie 2014 – 2020.

Źródło: Korporacja Budowlana DORACO.

Archicom i Echo Investment rozpoczynają budowę nieruchomości inwestycyjnej Modern Mokotów

Modern Mokotów (1)
Archicom i Echo Investment rozpoczynają budowę nieruchomości inwestycyjnej Modern Mokotów w Warszawie.

W dotychczas typowo biurowym krajobrazie pomiędzy ulicami Wołoską, Domaniewską i Postępu w Warszawie wkrótce pojawi się wyjątkowa zabudowa mieszkaniowa, płynnie przeplatającą się z ogólnodostępnymi terenami zielonymi i usługami. Archicom, należący do Grupy Echo Investment, startuje z realizacją miastotwórczej inwestycji typu „destination”, która zmieni dawny biznesowy kompleks z betonowym parkingiem w tętniący życiem wielofunkcyjny kwartał z nową placówką edukacyjną w pobliżu.

Nieruchomość inwestycyjna Modern Mokotów powstanie w miejscu, dla którego zmiana jest czymś naturalnym. Najnowsza koncepcja przeobrażenia enklawy biurowej, zakłada stworzenie przyjaznego i funkcjonalnego kwartału miejskiego bez ogrodzeń, w pełni powiązanego architektonicznie i komunikacyjnie z okolicą. W pierwszym etapie projektu Modern Mokotów powstaną trzy budynki. Pierwszy z nich posiadać będzie 356 mieszkań oraz dwa dziedzińce, w drugim oddanych do użytku zostaną 144 lokale oraz jeden dziedziniec. Ponadto na otwarciu osi kompozycyjnej całości projektu powstanie kameralny budynek w wyższym standardzie – Apartamenty przy Kwitnącej Wiśni, w którym znajdzie się 40 apartamentów – od kawalerek po przestrzenie pięciopokojowe z metrażami sięgającymi nawet 142 mkw. Do apartamentowca przylegać będzie teren zielony z placem zabaw.

Premierowa faza posiadać będzie podziemny garaż, jak również strefę handlowo-usługową na poziomie parteru, a w ramach udogodnień deweloper zapewni np. klub mieszkańca i warsztat dla pasjonatów majsterkowania. Nowe budynki wyróżni regularny rytm fasad nawiązujący do konstrukcji fabrycznych hal oraz kratownicowa elewacja z prefabrykowanego betonu w odcieniach beżu i szarości. Architekci z pracowni BBGK zaproponowali również detale i elementy wykończeniowe, nawiązujące do stylistyki popularnych urządzeń elektronicznych, niegdyś produkowanych w tej części miasta. Zakończenie budowy pierwszego etapu Modern Mokotów planowane jest w pierwszej połowie 2025 roku.

– Naszym celem jest gruntowna przemiana przestrzeni znajdujących się naprzeciwko galerii handlowej Westfield Mokotów. To jeden z najdynamiczniej zmieniających się punktów na mapie Warszawy, z ogromnym potencjałem społeczności mieszkańców i pracowników oraz doskonałą komunikacją z centrum miasta. Kiedyś dominowały tu tereny rolnicze, potem nastąpiła rewolucja przemysłowa, aż w końcu zawitał biznes z biurowcami tworząc tzw. Mordor. Teraz zamierzamy zredefiniować ten fragment Mokotowa. Napiszemy nową historię Służewca, ale już w oparciu o funkcję mieszkalną oferującą dostęp do najważniejszych miejsc w odległości kwadransa od domu. Zgodnie z tą ideą wystarczy krótki spacer lub przejażdżka rowerem, aby zrobić zakupy, odwiedzić lekarza, dotrzeć do pracy, szkoły oraz parku – mówi Waldemar Olbryk, Prezes Zarządu Archicom.

Oprócz budynków mieszkalnych oraz terenów zielonych, grupa Echo Investment zrealizuje na Służewcu w pełni wyposażoną szkołę podstawową z oddziałem zerówkowym.

mat.pras.

Czy będzie więcej inwestycji w prywatne akademiki?

ej-yao-194786-unsplash
Polska plasuje się na 6. pozycji w Europie pod względem liczby studentów. W całym kraju jest ich prawie 1,2 miliona. A co ciekawe – w samym Wrocławiu średnio ponad 75% studentów stanowią osoby pochodzące z innych części Polski i świata. Brakuje jednak miejsc noclegowych, stąd popularność alternatywy – akademików prywatnych, które przyciągają nie tylko studentów, ale i inwestorów. Całkowity wolumen europejskich transakcji inwestycyjnych w tę niszę w pierwszych trzech kwartałach zeszłego roku zanotował bowiem 130% wzrost w porównaniu z analogicznym okresem w 2021 roku. A polski rynek jest daleki od nasycenia.

Studenci szukają lepszego standardu

W ostatnich latach potrzeby studentów uległy znacznej zmianie. Ciasne, ciemne, mieszczące łóżko i szafkę pokoje nie cieszą się już dużym zainteresowaniem. Obecnie poszukiwane są kawalerki, czy mieszkania dwupokojowe. Wzrasta także liczba studentów poszukujących mieszkań o wyższym standardzie, a miejsce parkingowe staje się coraz bardziej istotnym czynnikiem. Jednocześnie sytuacja gospodarcza sprawiła, że ceny najmu diametralnie wzrosły. Według badań, których wyniki opublikował portal money.pl, w porównaniu z 2022 rokiem średnia cena mieszkań wzrosła aż o 25%. W przypadku Wrocławia – ceny za wynajem dwupokojowego mieszkania mogą wynosić między 2800 zł a 4000 zł w zależności od okolicy. Właśnie dlatego wielu studentów zaczęło interesować się alternatywą – akademikami prywatnymi.

– Jak pokazują dane GUS w 2022 w Polsce uczyło się ponad 17,9% więcej obcokrajowców w porównaniu do roku wcześniejszego. Ponad 40% z nich stanowią osoby z Ukrainy. Do Polski przylatują jednak także mieszkańcy innych europejskich krajów, jak i Turcji, czy Afryki. Ten trend jest owocem intensywnych działań promocyjnych podejmowanych zarówno przez polskie uczelnie, jak i program „Study in Poland”. Nie można się zatem dziwić, że w ostatnich latach obserwujemy wzrost zainteresowania usługami reklamowymi przez podmioty świadczące usługi dla studentów. Mamy zatem grupę docelową wynoszącą ok.100 tysięcy osób, która wciąż dynamicznie rośnie, ale i ma zupełnie inne potrzeby, które łączy to, że spełniane powinny być szybko i w komfortowych warunkach. Sam sposób studiowania się zmienia i będzie zmieniał, a studenci zainteresowani są wyższym standardem usług np. wyższym poziomem kształcenia (więcej praktyki, mniej teorii), lepszym standardem wykończenia mieszkań, czy akademików, które zamieszkują. Pamiętać także trzeba, że współczesne „Zetki” to indywidualiści, którzy duży nacisk stawiają na komfort. A firmy powinny za nimi podążać, jeśli nie chcą stracić na konkurencyjności – mówi Bartosz Zieliński z Commplace.

Prywatne akademiki zyskują na popularności

Prywatne akademiki zyskują na popularności na całym świecie. Dla przykładu – całkowity wolumen transakcji inwestycyjnych na europejskim rynku prywatnych akademików w pierwszych trzech kwartałach zeszłego roku wyniósł aż 11,7 mld euro, notując tym samym 130% wzrost z analogicznym okresem w 2021 roku.1 Prognozy wskazują także, że do 2033 roku pojawi się zapotrzebowanie na 18 milionów nowych miejsc w domach studenckich. Aktualnie, w samym Londynie jest już prawie 100 tysięcy dostępnych „łóżek”, a w Paryżu – ponad 75 tysięcy. W naszym kraju w ostatnich latach powstało ok. 13 tysięcy miejsc w akademikach o podwyższonym standardzie. A czym kuszą potencjalnych lokatorów? Jedną z kluczowych zalet jest cena – mocno konkurencyjna w porównaniu do pozostałych opcji wynajmu. Prywatne akademiki zapewniają także większy komfort, jednocześnie oferując przestrzeń do nauki, odpoczynku, czy wspólnego spędzania czasu. Przykładem mogą być tzw. chill-roomy, w których studenci mają dostęp do stołów do piłkarzyków, PlayStation, ekranów, rzutnika, czy atrakcji, które nie są dostępne w standardowym akademiku. To sprawia, że automatycznie zwiększa się funkcjonalność budynku.

Jak wyjaśnia Andrzej Przesmycki, CEO Project Management: – Prywatne akademiki stanowią ciekawą alternatywę dla innych form zakwaterowania studentów. Przyjazny design oraz wysokiej jakości wykończenie, które gwarantuje komfort termiczny i akustyczny, przyciągają do polskich uczelni i miast studentów z całego świata. Z naszej perspektywy jako projektanta lub inwestora zastępczego, proces tworzenia takiego obiektu przypomina cykl projektowania hotelu. Projektanci zwracają uwagę na ergonomię obiektu i dostosowania do konkretnych potrzeb, takich jak: mieszkanie w dobrych warunkach, dostęp do kuchni, przestrzeni do spotkań i budowania relacji.

Akademiki kuszą inwestorów

Polscy inwestorzy – w ślad za zagranicznymi, także zauważyli potencjał prywatnych akademików. Rosnąca liczba studentów z zagranicy (zanotowano wzrost o 23% w ciągu ostatnich 5 lat; a według GUS nawet 85 tysięcy osób chciałoby spoza kraju chciałoby spędzić na polskiej uczelni chociażby jeden rok akademicki) stanowi solidne fundamenty do rozwoju tego sektora. Jak podaje Puls Biznesu – fakt, że polski rynek jest daleki od nasycenia, sprawia, że stopy zwrotu z takich inwestycji są wyższe niż na rynkach zachodnich. Patrząc jednak na zagraniczne rynki – obecnie, średnia stopa zwrotu dla najlepszych prywatnych akademików w Europie wynosi 4,15% i oscyluje między 3,5% w Kopenhadze a 6% w Sewilli. Prywatne akademiki wykazują odporność na trudniejsze czasy gospodarcze, stanowiąc atrakcyjną opcję inwestycyjną dla tych, którzy dążą do zrównoważenia swoich portfeli inwestycyjnych. Stanowią one istotną klasę aktywów, a optymizm w tym sektorze świadczy o zaufaniu inwestorów do jego stabilności i możliwości uzyskania pewnego zwrotu z inwestycji. A co jeszcze świadczy o przewadze prywatnych akademików? Budynki są projektowane z myślą o komforcie i oczekiwaniach studentów. Oferowana jest nie tylko atrakcyjna przestrzeń, ale także odpowiednia lokalizacja, czy udogodnienia, które sprawią, że akademik staje się nie tylko miejscem do spania, ale także miejscem spotkań, czy odpoczynku. Znajdują się w nim często także przestrzenie na lokale usługowe. Co więcej, inwestycja może generować zyski także w okresie wakacyjnym, w których studenci wracają do domów rodzinnych, czy podróżują. Ten model biznesowy zakłada bowiem, że akademik może stać się doskonałą alternatywą dla hoteli, zapewniającą wysoki standard, jednocześnie w niższej cenie.

Nowe zagłębie studenckie na mapie Wrocławia

Dużym zainteresowaniem wśród inwestorów w stolicy Dolnego Śląska zainteresowanych akademikami prywatnymi cieszy się okolica ulicy Fabrycznej. Na uczelniach położonych w tej części miasta uczy się bowiem kilkadziesiąt tysięcy studentów. Jednocześnie miejsce jest doskonale skomunikowane – dojazd pociągiem do centrum miasta zajmuje ok. 3 minut, tyle samo, aby dotrzeć do popularnego centrum handlowego Magnolia Park, a z kolei 8, aby dojechać do rynku. Niedawno oddano tam do użytkowania linię tramwajową, która także usprawnia poruszanie się po mieście. A w niedalekiej przyszłości planowana jest tam budowa 4 biznesowych wież, które swoją wysokością słynny wrocławski Sky Tower. To sprawia, że lokalizacja ta ma potencjał na zostanie kolejnym studenckim zagłębiem we Wrocławiu.

1 Analiza przeprowadzona przez Savills w ramach globalnego programu badawczego Impacts, 2022.

Źródło: Commplace.

Podatek Belki: Polacy w pół roku oddali fiskusowi ponad 5 mld złotych

ministerstwo_finanow
W pierwszej połowie br. wpływy z tzw. podatku Belki wyniosły 5,39 mld zł. To o 28,7% więcej niż w analogicznym okresie ub.r. A w porównaniu do pierwszego półrocza 2021 roku ostatnio nastąpił wzrost aż o 68,9%. To wszystko dzieje się w warunkach wysokiej inflacji. Ponadto z danych resortu finansów wynika, że podatek od zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych za ostatnie 6 miesięcy wyniósł ponad 2,8 mld zł. Natomiast 1,9 mld zł to dochód ze zryczałtowanego podatku od zysków z lokat bankowych i funduszy kapitałowych. Eksperci komentujący ww. dane twierdzą, że podatek ten jest szkodliwy zarówno dla społeczeństwa, jak i dla gospodarki. Jednocześnie dodają, że w kolejnych miesiącach wpływy z tego podatku raczej będą w dalszym ciągu rosły.

Dwucyfrowy wzrost

Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że w pierwszej połowie br. wpływy z tzw. podatku Belki wyniosły 5,391 mld zł. To o 28,7% więcej niż w analogicznym okresie 2022 roku, kiedy kwota ta ukształtowała się na poziomie 4,189 mld zł. W całym 2022 roku wpływy wyniosły 5,752 mld zł. Z kolei w 2021 roku ww. podatek zasilił budżet kwotą 4,153 mld zł. Porównując tegoroczne dane z pierwszym półroczem 2021 roku, kiedy to wpływy kształtowały się na poziomie 3,192 mld zł, widać wzrost o 68,9%. Doradca podatkowy Ewa Flor uważa, że wyniki te mogą być analizowane w kontekście zmieniających się tendencji i sytuacji na rynku. W ocenie ekspertki, kluczowym czynnikiem tak wysokiego wzrostu wpływów z podatku od inwestujących i oszczędzających jest wyższe niż wcześniej oprocentowanie lokat bankowych i rachunków oszczędnościowych. To z kolei ma związek z wysokimi stopami procentowymi i inflacją.

– Dynamika wzrostu wpływów z podatku Belki w większości zależna jest od koniunktury gospodarczej. Jednak, biorąc pod uwagę obecną sytuację, nie powinna ona specjalnie dziwić. Choć wpływy z tego podatku z roku na rok dynamicznie się zwiększają, to kwoty te wciąż nie są kluczową pozycją w budżecie państwa i nie wpływają znacząco na jego ogólny bilans. Mogą natomiast być istotne dla indywidualnych podmiotów inwestujących. Gdy zmagamy się z kilkunastoprocentową inflacją, trudno mówić w ogóle o osiągnięciu zysku z lokaty czy rachunku oszczędnościowego. Ich oprocentowanie przecież wynosi obecnie kilka procent – mówi Ewa Flor.

W ocenie ekspertki, w okresach wysokiej inflacji istnieje szczególna potrzeba stymulowania oszczędzania jako sposobu zabezpieczenia przed utratą wartości pieniądza, a opodatkowanie zysków z inwestycji w obecnej sytuacji temu nie służy.

Banki nie od razu reagowały

Ten wzrost nastąpił w warunkach rosnącej inflacji, która z natury nie sprzyja korzystaniu z lokat bankowych. Zdaniem dr. Błażeja Podgórskiego z Katedry Finansów Akademii Leona Koźmińskiego, nie do końca tak jest, bo ta zasada sprawdza się na dojrzałych rynkach, których uczestnicy bardziej świadomie korzystają z instrumentów finansowych.

– W Polsce ta wiedza jest dużo mniej rozwinięta niż w innych krajach UE. Jeśli zapytać dziesięcioro znajomych, kto z nich ma rachunek maklerski, potwierdzi to naprawdę niewielki odsetek osób. Za to lokaty są powszechne. Polacy z nich korzystają i ufają im od wielu lat – wyjaśnia ekspert.

Dr Tomasz Pawlonka z Katedry Finansów SGGW w Warszawie zauważa, że w 2022 roku, pomimo wysokiej inflacji oraz kontynuowania przez RPP cyklu podwyżek stóp procentowych, banki początkowo nie podniosły oprocentowania depozytów, a następnie zaczęły to robić bardzo powoli, co wynikało z wysokiej nadpłynności sektora bankowego. Realna stopa procentowa dla deponentów pozostawała głęboko ujemna. Sprawiło to, że podmioty, w tym gospodarstwa domowe, nie lokowały znacznych środków w postaci nisko oprocentowanych depozytów terminowych , gdyż realnie traciły one na wartości.

– Większość środków utrzymywana była w postaci depozytów bieżących. Wzrost oprocentowania zadziałał z dość dużą inercją i nie bez presji ze strony rządu, który stanowczo zachęcał banki do podniesienia oprocentowania depozytów. Tak też się stało i oprocentowanie z lokat terminowych wzrosło ze średniego poziomu 3,1% w 2022 roku do 5,4% w pierwszych siedmiu miesiącach 2023 roku. Sytuacja w zakresie wzrostu oprocentowania depozytów terminowych zaczęła się wyraźnie zmieniać dopiero w drugiej połowie 2022 roku, a zatem 9 miesięcy po rozpoczęciu cyklu podwyżek stóp procentowych – wyjaśnia dr Pawlonka.

Przychody do budżetu będą rosły

Ewa Flor zauważa, że przedstawione przez MF dane świadczą o tym, iż w okresie wysokiej inflacji ludzie zwracają się ku alternatywnym formom inwestowania. Nie można przy tym zakładać, że klienci całkowicie odwrócą się od lokat, gdyż wciąż jest to jedna z najbardziej przystępnych i bezpiecznych form oszczędzania. Ekspertka nie spodziewa się również spadku wpływów z podatku Belki, tym bardziej że trend wzrostowy jest obserwowany od kilku lat.

– Jeżeli dojdzie do obniżki stóp procentowych, to być może dynamika wzrostu tych wpływów spowolni. Uwzględniając jednak utrzymującą się nadal wysoką inflację, powinny nadal rosnąć w najbliższym czasie – prognozuje ekspertka.

Z kolei dr Błażej Podgórski z Akademii Leona Koźmińskiego uważa, że wpływy z podatku Belki w najbliższych miesiącach powinny się zwiększyć, choć zależy to przede wszystkim od tego, czy Rada Polityki Pieniężnej utrzyma stopy procentowe na obecnym poziomie. Aczkolwiek wpływy z podatku mogą spaść, gdy RPP obniży z stopy procentowe, co jest ruchem zapowiedzianym przez prezesa Glapińskiego. Pojawia się zatem pytanie, jak duży będzie to ruch i ile takich obniżeń nastąpi.

– Z dużym prawdopodobieństwem można zakładać, że tzw. podatek Belki w coraz większym stopniu będzie zasilał budżet państwa. Spodziewam się dobrej koniunktury na giełdzie na koniec roku i to też nie będzie bez znaczenia dla wyniku. Należy pamiętać o tym, że nasza giełda przez długi czas w 2022 roku była w dołku, więc obserwowane odbicie nie jest zaskoczeniem – dodaje dr Podgórski.

Wpływy ze zbycia papierów wartościowych

Z analizy danych za 6 miesięcy tego roku wynika, że podatek od dochodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych wyniósł ponad 2,8 mld zł. Zestawienie uwzględnia realizację praw wynikających z tych instrumentów, z odpłatnego zbycia udziałów lub akcji oraz z tytułu objęcia udziałów bądź akcji za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Niespełna 2,6 mld zł to z kolei zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów z odsetek lub innych wpływów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania oraz od dochodu z tytułu udziału w funduszach kapitałowych. W połowie ub.r. różnica ta była większa. Wpływy kształtowały się na poziomie odpowiednio 3,5 mld zł i ponad 660 mln zł. A w połowie 2021 roku odnotowano blisko 2,6 mld zł i przeszło 620 mln zł.

– Wyższe wpływy ze zbycia papierów wartościowych mogą odzwierciedlać większe zainteresowanie inwestycjami na rynku kapitałowym. W mojej ocenie, to również może być częściowo skutkiem większej świadomości społecznej na temat dostępnych form inwestowania. W szczególności świadczy o tym obserwowana na przestrzeni ostatnich lat zmiana proporcji przechowywania oszczędności na lokatach w stosunku do inwestycji w papiery wartościowe – wyjaśnia doradca podatkowy Ewa Flor.

„Belka” zniechęca do oszczędzania

Prof. Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC i były wiceminister finansów, uważa, że nie należy przeceniać znaczenia wpływów z podatku Belki w budżecie państwa, gdyż w ogólnym rozrachunku nie są wysokie. Za to istnienie podatku od zysków kapitałowych wyraźnie zniechęca do oszczędzania – w Polsce oszczędności gospodarstw domowych są na jednym z najniższych poziomów w Unii Europejskiej.

– Rzutuje to na ocenę sytuacji fiskalnej Polski przez rynki kapitałowe. Gdy poziom oszczędności gospodarstw domowych jest niewielki, inwestorzy domagają się wysokich stóp kapitałowych, które przekładają się na rentowność bonów skarbowych. Potrzebne są zatem działania zachęcające do większych oszczędności, bo bez tego trudno będzie zwiększyć ogólny poziom inwestycji. Podatek Belki hamuje chęć do oszczędzania, bo jego konstrukcja zakłada, że im wyższy zysk z produktów inwestycyjnych, tym wyższy podatek do zapłaty – wyjaśnia prof. Gomułka.

Bardziej dosadnie mówi dr Tomasz Pawlonka, który nazywa podatek szkodliwym rozwiązaniem zarówno dla społeczeństwa, jak i dla całej gospodarki. W jego opinii, nie spełnia on żadnej, oprócz fiskalnej, roli. – Z perspektywy walki z inflacją, ale również budowania długoterminowych oszczędności gospodarstw domowych, np. na cele mieszkaniowe czy też emerytalne – konieczne jest podjęcia działań na rzecz zachęcenia społeczeństwa do oszczędzania – nie zaś hamowania go zbędną daniną na rzecz budżetu państwa – podsumowuje ekspert z SGGW.

 Źródło: © MondayNews Polska | Wszelkie prawa zastrzeżone.