Bank Pocztowy chce zredukować emisję własną CO2 o 32% do 2026 roku

Jakub Słupiński, Prezes Zarządu Banku Pocztowego
Bank Pocztowy chce zredukować emisję własną CO2 o 32% do 2026 roku.

Bank Pocztowy do 2030 roku chce osiągnąć neutralność klimatyczną w obszarach własnej działalności. Wymiana floty na samochody zero i niskoemisyjne oraz wzrost wykorzystania energii elektrycznej z Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) w Centralach Banku oraz niektórych placówkach to kolejne kroki podejmowane przez Bank Pocztowy w celu ochrony środowiska. Prezes Zarządu Banku Pocztowego Jakub Słupiński przyznaje, że wdrażane działania proekologiczne, zgodne z przyjętą w czerwcu ubiegłego roku Strategią Banku, ograniczą emisję dwutlenku węgla i obniżą do 2026 roku ślad węglowy Banku. Ustalony obecnie cel na rok 2026 to około 32% względem roku 2022 traktowany przez Bank jako referencyjny.

Bank Pocztowy obrał drogę do neutralności klimatycznej. W perspektywie do 2030 roku Bank chce osiągnąć neutralność klimatyczną w zakresie 1 i 2 emisji gazów cieplarnianych, a wcześniej (tj. do 2026 r.) planuje zredukować ślad węglowy o 32%. Bank dokonał wyliczeń swojego śladu węglowego za rok 2023 i 2022 r. Na bazie wyliczeń śladu węglowego dla roku 2022 traktowanego jako referencyjny, Bank przyjął działania optymalizacyjne wspierające ograniczenie poziomu emisji w kolejnych latach.

– „Obecnie jednym z istotnych celów Banku Pocztowego jest ograniczenie emisji dwutlenku węgla i obniżenie śladu węglowego wytwarzanego przez nasz Bank. Chcielibyśmy osiągnąć neutralność klimatyczną w zakresach własnych 1 i 2 do 2030 roku. Głównymi czynnikami wpływającymi na źródła emisji Banku Pocztowego są: energia elektryczna, klimatyzacja oraz flota samochodowa. Kładziemy również duży nacisk na wzrost efektywności energetycznej w placówkach Banku oraz zwiększamy wykorzystywanie energii pochodzącej z OZE. Do 2026 roku planujemy zmniejszyć emisję własną o około 32% względem roku bazowego 2022. Podjęte działania są zgodne z przyjętą w czerwcu ub. roku Strategią Banku „Bank blisko Ciebie i Twoich potrzeb” – zaznacza Jakub Słupiński, Prezes Zarządu Banku Pocztowego.

Źródło: Bank Pocztowy S.A.

Warszawska nieruchomość inwestycyjna Lumen zatrzymuje na dłużej najemców biurowych

Skylight_Lumen_Warszawa
Warszawska nieruchomość inwestycyjna Lumen zatrzymuje na dłużej najemców biurowych.

Orbis S.A. i Accor Services Poland od kwietnia br. przedłużają na kolejne lata umowy najmu w warszawskim biurowcu Lumen.
W negocjacjach warunków umów najemców reprezentowała międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield.
Kompleks Skylight & Lumen został zrealizowany w zgodzie z zasadami zrównoważonego budownictwa, posiada certyfikację BREEAM na poziomie „Excellent” oraz certyfikat WELL Health & Safety 2022.

„Niezmiernie cieszymy się, że najemcy przedłużyli umowy najmu w budynku Lumen. Długofalowa współpraca to dla nas najlepsze potwierdzenie, że decyzje biznesowe, jakie podejmujemy w kwestii podnoszenia standardu naszych budynków i komfortu dla pracowników biur są słuszne. Wiemy, że nasi najemcy doceniają połączenie doskonałej lokalizacji i możliwości operacyjnych, które wpływają na ekspansję ich biznesu.” – mówi Marcin Dondalski, Asset Management & Leasing Manager w Globalworth Poland.

Jesteśmy zadowoleni z wieloletniej współpracy i obecności Orbis S.A. w biurowcu Lumen, którą kontynuujemy należąc do grupy AccorInvest – wiodącego operatora, inwestora  i właściciela hoteli w Europie. To potwierdzenie naszego rozwoju, dbałości o podnoszenie standardów miejsc pracy oraz zaangażowanie w dobro naszych pracowników. Stworzyliśmy nowoczesną i komfortową przestrzeń do pracy, opartą na aktywności oraz współpracy,  co korzystnie wpływa na osiąganie celów zawodowych i relacje między pracownikami. Doceniamy nie tylko centralną lokalizację tego budynku, ale także jego wysoki standard i komfort, które sprzyjają działalności biznesowej, czyniąc go doskonałym środowiskiem dla naszych przedsięwzięć.” – komentuje Małgorzata Gajuk, Asset Management Director Eastern Europe w Orbis S.A./AccorInvest.

„Reprezentacja dwóch niezależnych podmiotów łącznie była z pewnością ciekawym doświadczeniem. Dzięki dużej otwartości ze strony zarówno Orbis i Accor, jak i właściciela budynku firmy Globalworth, wynegocjowaliśmy konkurencyjne warunki finansowe oraz kontraktowe zapewniające elastyczność najmu. Ponadto wspólnie wypracowaliśmy założenia modernizacji powierzchni, tak aby zapewnić nieprzerwane funkcjonowanie biura zachowując komfort pracy zespołu. Warto podkreślić, że decyzja obu firm o pozostaniu w biurowcu Lumen wskazuje na niesłabnące zainteresowanie najemców nieruchomościami biurowymi zlokalizowanymi w centrum i śródmieściu Warszawy. Taka lokalizacja zapewnia dogodną komunikację i jest gwarancją łatwego dostępu do szerokiej oferty zakupowej, gastronomicznej i kulturalnej, co jest szczególnie pożądane przez pracowników.” – komentuje Kacper Remiśko, Associate, Office Agency, Cushman & Wakefield.

mat.pras.

Nowa realizacja modułowa EKOINBUD – nieruchomość inwestycyjna w Piątnicy

hl-39250268575
Nowa realizacja modułowa EKOINBUD – nieruchomość inwestycyjna w Piątnicy.

Firma EKOINBUD, specjalizująca się m.in. w budowie modułowych obiektów użyteczności publicznej, realizuje kolejną inwestycję przeznaczoną dla najmłodszych.

Ekologiczny żłobek powstający w Piątnicy, w województwie podlaskim, będzie gotowy na przyjęcie dzieci już na początku kwietnia tego roku.
Całkowita powierzchnia zabudowy nowego, parterowego obiektu wyniesie niemal 490 m2. Łącznie znajdzie się w nim 20 pomieszczeń, w tym cztery oddziały żłobkowe, zespół kuchni cateringowej oraz pomieszczenia sanitarne, techniczne i pomocnicze. W budynku zastosowano tzw. ścinaki mobilne pomiędzy salami żłobkowymi, co w razie konieczności umożliwi połączenie dwóch sąsiadujących sal w jedną o większej powierzchni użytkowej.
Zakończenie robót planowane jest na 15 marca 2024 r., a termin oddania obiektu do użytkowania na 2 kwietnia 2024 r.

Źródło: EKOINBUD.

Panattoni zrealizował nową nieruchomość inwestycyjną na Lubelszczyźnie

PP_Lublin_IV_1
Deweloper Panattoni zrealizował nową nieruchomość inwestycyjną na Lubelszczyźnie.

Panattoni oddaje do użytku kolejną inwestycję na Lubelszczyźnie. Pierwsi najemcy rozpoczynają działalność w Panattoni Park Lublin IV.
Nieruchomość inwestycyjna Panattoni Park Lublin IV powstał w Świdniku, w bezpośrednim sąsiedztwie stolicy regionu. Inwestycja gwarantuje także doskonały dostęp do drogi S19, będącej częścią Via Carpatia.

Panattoni dostarczyło w województwie lubelskim już ponad 250 000 m kw. nowoczesnej powierzchni przemysłowej. Składają się na nią trzy parki przemysłowe, w tym największy w Polsce Wschodniej Panattoni Park Lublin II oraz dwa obiekty szyte na miarę, zrealizowane dla operatorów logistycznych: DB Schenker oraz Rohlig SUUS Logistics. Deweloper nie zwalnia tempa i oddaje do użytku kolejną inwestycję. Panattoni Park Lublin IV to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni 52 000 m kw., który powstał w Strefie Aktywności Gospodarczej w Świdniku.

– „Panattoni Park Lublin IV doceniło już czterech najemców z całkowicie różnych branż – automotive, produkcji suplementów, FMCG i papierniczej specjalizującej się w wytwarzaniu opakowań. Świadczy to o dużej elastyczności kompleksu i potencjale dla zróżnicowanych procesów zarówno produkcyjnych, jak i logistycznych. Najemcy to firmy o międzynarodowym zasięgu – prowadzą wysoko wyspecjalizowaną działalność wiążącą się z niestandardowymi potrzebami, na które Panattoni jako deweloper odpowiedział” – mówi Dorota Jagodzińska-Sasson, Managing Director w Panattoni.

Firma KOSTAL Automobil Elektrik, specjalizująca się w dostarczaniu rozwiązań dla sektora motoryzacyjnego, podpisała umowę na ponad 17 000 m kw. powierzchni, obejmującej wydzielone przestrzenie produkcyjne w pełni dostosowane do potrzeb najemcy, magazyn i biuro.

Ze względu na specyfikę działalności, indywidualne dostosowanie przestrzeni niezbędne było też w przypadku firmy Leciforce – producenta wysokiej jakości lecytyny i fosfolipidów. Wyroby te mają zastosowanie między innymi w branżach farmaceutycznej i kosmetycznej – tego typu produkcja wymaga zaawansowanego technologicznie zakładu, który sprosta wymaganiom i rygorystycznym normom nakładanym przez przepisy sanitarne.

Kolejnym z najemców parku jest firma Mastermedia. Światowy potentat w eksporcie polskiej żywności rozpoczął procesy magazynowe i dystrybucyjne na powierzchni 14 000 m kw.

Najnowszym najemcą jest MM Lublin. Producent pudełek składanych i etykiet samoprzylepnych dla rynku kosmetycznego, farmaceutycznego i opieki zdrowotnej, który zaopatruje klientów zlokalizowanych w Europie Zachodniej, Środkowej i Wschodniej, w nowym parku prowadzić będzie procesy magazynowe.

– „Po terminalu dla DB Schenker to już nasza druga inwestycja w ramach świdnickiej Strefy Aktywności Gospodarczej, zrealizowana dzięki doskonałej współpracy z władzami gminy, które tworzą przyjazne warunki do inwestowania i prowadzenia biznesu. Województwo lubelskie staje się obecnie motorem napędowym całej Polski Wschodniej i przyciąga międzynarodowych graczy. Sprzyjają temu dostęp do zasobów pracowniczych, w tym również do wykwalifikowanej kadry, stale rozwijająca się infrastruktura – kolejne szlaki komunikacyjne na czele z międzynarodową trasą Via Carpatia oraz nowy lotniczy terminal cargo, a także dynamiczny wzrost wolumenu nowoczesnej powierzchni, w czym ogromną zasługę mają inwestycje Panattoni” – podsumowuje Dorota Jagodzińska-Sasson.

Źródło: Panattoni.

Nieruchomość handlowa NoVa Park w Gorzowie Wielkopolskim z nowym najemcą

thong-vo-2482-unsplash
Nieruchomość handlowa NoVa Park w Gorzowie Wielkopolskim z nowym najemcą.

W dniu 14 lutego w centrum handlowym NoVa Park w Gorzowie Wielkopolskim swój nowy salon otworzyła marka Rituals. Na przestrzeni obejmującej ponad 175 m2 klienci znajdą doskonałej jakości produkty beauty. Pojawiły się tam m.in. naturalne kosmetyki do kąpieli i pielęgnacji oraz szeroki wybór zapachów do domu.

Ponad 175-metrowy salon Rituals Cosmetics otwarty został na parterze, tuż obok sklepu Office Shoes. Nowe miejsce w gorzowskiej galerii oferuje klientom szeroki wachlarz ekskluzywnych produktów do kąpieli oraz naturalnej pielęgnacji ciała i twarzy, które stworzone są w 90% z naturalnych składników. Marka Rituals posiada w swojej ofercie także asortyment odprężających zapachów do domu oraz niezwykle komfortową odzież domową. Dodatkowo stali klienci korzystając z programu lojalnościowego MyRituals będą mogli liczyć na atrakcyjne rabaty i promocje. Kosmetyki produkowane są z poszanowaniem środowiska naturalnego. Ich opakowania nadają się do ponownego uzupełnienia lub recyklingu, co odzwierciedla troskę marki Rituals o planetę, potwierdzoną również certyfikacją B CorporationTM.

Ideą Rituals jest dostarczenie klientom pięknych chwil, pełnych relaksu i przyjemności. Produkty marki pozwalają zamienić codzienne rytuały pielęgnacyjne w wyjątkowe momenty i poczuć się we własnym domu jak w luksusowym SPA.

Bardzo cieszymy się, że marka Rituals dołączyła do grona naszych najemców. Oferta salonu przyciąga sporą rzeszę nawet najbardziej wymagających klientów, poszukujących ekskluzywnych kosmetyków i produktów do domu, które są jednocześnie przyjazne środowisku – mówi Ewa Jusiel-Bujnowska, Senior Leasing Manager w NoVa Parku.

Źródło: NoVa Park.

Nowi najemcy w biurowej nieruchomości komercyjnej Studio B w Warszawie

Studio_01Nowi najemcy w biurowej nieruchomości komercyjnej Studio B w stolicy. Societe Generale Oddział w Polsce i SG Equipment Leasing Polska to spółki należące do francuskiej grupy finansowej Societe Generale. Firmy przeprowadzają się do kompleksu Studio, realizowanego przez Skanska.

W dniu 1 marca tego roku Societe Generale Oddział w Polsce i SG Equipment Leasing Polska rozpoczną działalność w budynku Studio B przy ulicy Łuckiej w Warszawie. Spółki z grupy Societe Generale będą pierwszymi z czterech najemców biurowca, oddanego do użytkowania w czwartym kwartale 2023 roku.
Łącznie inwestycja Skanska oferuje 16 400 mkw. zrównoważonej i innowacyjnej powierzchni biurowej, która jest w całości wynajęta.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z decyzji o przeniesieniu siedziby do nowego budynku biurowego, który znajduje się w sercu centrum finansowego Warszawy. Nowa siedziba będzie idealnie odpowiadać naszym potrzebom oraz pozwoli na rozwój działalności banku w Polsce w najbliższych latach. Jestem przekonany, że dzięki tej zmianie oraz nowoczesnej przestrzeni biurowej znacznie poprawi się komfort pracy naszych pracowników – mówi Krzysztof Dąbrowiecki, dyrektor generalny w Societe Generale Oddział w Polsce.

Nowi najemcy Studia skorzystają nie tylko z najwyżej jakości powierzchni biurowej, ale także z bogatej oferty usługowej sąsiedzkiej Fabryki Norblina.

Z naszych rozmów z najemcami wynika, że o zadowoleniu z biura świadczy nie tylko bardzo dobra lokalizacja biurowca i otaczająca go infrastruktura, ale też cała filozofia ESG, stojąca za inwestycją. Z takim zamysłem powstało Studio – mówi Paulina Strutyńska, starszy menadżer ds. wynajmu w spółce biurowej Skanska w regionie CEE.

Projekt warszawskiej siedziby spółek Societe Generale powierzono pracowni architektonicznej The Design Group. Za koncepcję architektoniczną Studia odpowiada duńska pracownia Arrow i polska Grupa5.

Źródło: Skanska w Polsce.

BNPPRE o rynku inwestycyjnym w Polsce w 2023 roku

mari-helin-tuominen-38313-unsplash
Według ekspertów BNP Paribas Real Estate Poland, którzy opublikowali raport „At A Glance – Rynek inwestycyjny w Polsce, IV kwartał 2023 roku”, Polska ma stabilne perspektywy ekonomiczne, ale sytuacja geopolityczna na świecie oraz utrzymujące się wysokie stopy procentowe w Europie nie sprzyjają szybkiemu odbudowaniu obrotów i dużym inwestycjom w nieruchomości komercyjne. Wyniki z ubiegłego roku potwierdziły spadek płynności w tym sektorze na krajowym rynku.

Według najnowszego raportu BNP Paribas Real Estate Poland, opisującego inwestycje na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce, inwestorzy w całym 2023 roku podpisali umowy o wartości blisko 2 090 mln Euro. Jest to poziom, który został zanotowany ostatnio w 2010 roku. Jak wskazują eksperci, taka reakcja rynku to efekt zacieśniania polityki monetarnej, jak również mocnej dekompresji stóp kapitalizacji w całej Europie. Sytuacja wymusza na niektórych funduszach zamrożenie środków na inwestycje komercyjne i szukanie alternatywnych aktywów.

Istotnym czynnikiem wpływającym na rynek jest również sytuacja geopolityczna.

– Przed końcem roku rentowność obligacji większości krajów w Europie znajdowała się
w trendzie spadkowym, jednak wybuch konfliktu na Bliskim Wschodzie, skąd pochodzą znaczne ilości ropy, oraz strach przed dalszym wzrostem cen energii i powrotem inflacji ponownie spowodował niekorzystne dla rynku zmiany. Gospodarcze perspektywy dla rynku w Europie pozostają wciąż niejasne, a widmo podwyżek stóp procentowych wciąż pozostaje realne. Prognozy ekonomiczne dla Polski w 2024 r. są jednak obiecujące, chociażby przez spadek średniorocznej inflacji do poziomu 5% (6,6 p.p. względem ubiegłego roku)
podkreśla Mateusz Skubiszewski, Dyrektor Działu Rynków Kapitałowych BNP Paribas Real Estate Poland.

Źródło: BNP Paribas Real Estate Poland (fragment raportu).

Sektor nieruchomości PRS wciąż sukcesywnie się rozwija

LifeSpot, Warszawa-Pustelnicka (zdj)Rodzima branża Private Rented Sector sukcesywnie się rozwija. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy są  zmieniające się preferencje zakupowe młodszego pokolenia Polaków. Nowa rzeczywistość wymaga od firm otwartości na innowacje i szczególnej dbałości o jakość świadczonych usług.

Spokojniej, ale wciąż „na fali”

Według ekspertów firmy AXI IMMO, na koniec 2023 r. całkowite zasoby sektora PRS w Polsce wynosiły około 15 tys. gotowych mieszkań, a w przygotowaniu było jeszcze około 20 tys. lokali. W kontekście sektora inwestycyjnego był to więc okres spokojniejszy niż 2022 r. – m.in. z uwagi na utrzymujące się wysokie stopy procentowe. Biorąc jednak pod uwagę specyfikę oraz obecną dynamikę branży, PRS w dalszym ciągu ma znaczący potencjał na rozwój i często porównuje się go do sektora magazynowego sprzed kilku lat. Zainteresowanie najmem instytucjonalnym przejawiają więc dziś liczni inwestorzy, zarówno ci „więksi”, jak i ci z mniejszym kapitałem, szukający okazji w różnych segmentach rynku nieruchomości – Polski rynek najmu instytucjonalnego, podobnie jak przed laty każdy z segmentów sektora nieruchomości komercyjnych, właśnie wchodzi w czas swojego rozkwitu. Co prawda w porównaniu do Europy Zachodniej, nasz rodzimy PRS ma niewielkie rozmiary, jednak klaruje się przed nim ciekawa przyszłość. Jest przecież w dalszym ciągu stosunkowo nowym produktem – formułuje się od około 6 lat, a najaktywniejsze pod względem zakupu, przejęć czy tworzenia nowych ofert były tak naprawdę ostatnie lata, począwszy od 2020 r. – mówi Radosław Politowski, Regional Sales Manager, LifeSpot.

Luka mieszkaniowa i zmiana preferencji

Jak czytamy w raporcie „Private Rented Sector in Poland”, opublikowanym przez JLL, głównymi czynnikami napędzającymi wzrost sektora w Polsce są m.in. znaczący deficyt mieszkaniowy, szacowany na aż 1,5 mln jednostek, kurczące się zasoby lokali najmowanych prywatnie, spadek zdolności kredytowej Polaków i ich niższa akceptacja długoterminowych zobowiązań kredytowych, a także zmiana poglądu młodszych pokoleń na posiadanie własnego lokum oraz postępująca migracja z prowincji do większych ośrodków miejskich. Obecnie sektor PRS jest skoncentrowany właśnie na dużych aglomeracjach, takich jak Kraków, Warszawa, Wrocław, Poznań, czy Gdańsk. W dłuższej perspektywie rynek powinien jednak stopniowo rozszerzać się zarówno pod względem geograficznym, jak i z perspektywy rodzaju oferowanych produktów i określenia grup docelowych – Najliczniejszą grupą konsumentów w dalszym ciągu są dla nas osoby młodsze, np. studenci, ale starsze pokolenie również zaczyna przekonywać się do najmu w takiej formule. Przemawia za tym wygoda i elastyczność w dostosowywaniu oferty do indywidualnych potrzeb, a także atrakcyjna lokalizacja takich inwestycji – mówi Radosław Politowski z LifeSpot.

Mniejsze obciążenie finansowe

W 2024 r. udział PRS w całym rynku najmu będzie powoli rósł, a Polacy, świadomi swoich potrzeb i możliwości kredytowych, będą coraz częściej decydować się na wynajem długoterminowy zamiast zakupu mieszkania. Przy obecnych, niezwykle wysokich cenach metra kwadratowego mieszkania wynajem to po prostu bardziej opłacalna opcja, mniej obciążająca portfel potencjalnego klienta. Według analizy SonarHome.pl ceny nieruchomości na rynku wtórnym rosną w tempie przekraczającym nawet 30 proc. rocznie. Eksperci podkreślają, że wzrosty te są związane przede wszystkim z wprowadzeniem w życie programu „Bezpieczny kredyt 2 proc.”. Rządowa inicjatywa w teorii miała ułatwić zakup pierwszego mieszkania. W praktyce jednak rozkręcono – i tak już wysoki – popyt, co w połączeniu z ograniczeniem podaży sprawiło, że ceny automatycznie poszybowały w górę – Rozwój PRS to także rozwój miast, proces singularyzacji gospodarstw domowych, a także rosnąca mobilność Polaków związana z różnymi formami zatrudnienia. Bardzo ważnym aspektem jest również utrzymujący się znaczny deficyt mieszkań i trudności związane z zakupem własnego M. W konsekwencji nasz kraj przoduje w UE, jeśli chodzi o osoby w wieku 25-34 lata, które wciąż mieszkają z rodzicami – mówi Radosław Politowski.

Profesjonalizacja poprzez innowacje

Na uwagę zasługuje też proces profesjonalizacji usług w branży najmu instytucjonalnego. W dynamicznym środowisku rynkowym branża PRS przeżywa naturalną, lecz relatywnie szybką rewolucję, której nadrzędnym celem jest podniesienie standardów i efektywności najmu. Kluczowym elementem tej transformacji jest wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań, takich jak portale internetowe dla klienta, oferujące możliwość szybkiego załatwiania swoich spraw oraz pełna digitalizacja całego procesu wynajmu. Nie bez znaczenia jest też ubezpieczenie OC, które daje klientom ochronę w przypadku nieprzewidzianych wypadków. – Branża PRS staje się coraz bardziej dostosowana do oczekiwań klientów. To nie tylko odpowiedź na współczesne wyzwania, ale także krok w kierunku budowania zaufania i trwałych relacji z klientami. W ramach najmu PRS najemca może wymagać określonego standardu lokum, transparentnej i jasnej dla obu stron umowy, obsługi w przypadku nagłych awarii, czy np. pakietu obejmującego internet i wyposażenie mieszkania – mówi Radosław Politowski, Regional Sales Manager, LifeSpot.

Autor: LifeSpot
materiał prasowy

Nieruchomość handlowa Wroclavia we Wrocławiu nie zwalnia tempa i rozszerza ofertę najemców

Fot. Wroclavia
Nieruchomość handlowa Wroclavia we Wrocławiu nie zwalnia tempa i rozszerza ofertę najemców.

Po pełnym sukcesów 2023 roku Wroclavia nie zwalnia tempa. W centrum rozpoczęły działalność dwa nowe salony odzieżowe, które wzbogaciły ofertę modową centrum. To pierwszy na Dolnym Śląsku i drugi w Polsce sklep G-Star RAW, który oferuje wysokogatunkową odzież z denimu oraz marka Tatuum z klasyczną odzieżą damską.

Wroclavia to centrum handlowe, które wniosło na wrocławski rynek nowy standard usług, innowacyjną architekturę i niezapomnianą atmosferę, oferując w samym centrum Wrocławia niezwykłe doświadczenia zakupowe i rozrywkę na najwyższym poziomie. Obiekt cieszy się ogromną popularnością – w 2023 r. Wroclavię odwiedziło 17,5 mln klientów.

Po raz kolejny udowadniamy, że Wroclavia jest domem wielu marek, często jedynych w regionie. Otwarcie salonu G-Star RAW wzbogaciło naszą ofertę o wysokiej jakości odzież z surowego denimu – mówi Małgorzata Woźniak, dyrektor Wroclavii i dodaje: – Klienci pozytywnie odbierają nasze działania. Tylko w zeszłym roku centrum zanotowało imponującą liczbę 17,5 miliona wizyt, czyli o 1,5 miliona więcej niż w roku 2022. To efekt skutecznie obranej i realizowanej strategii.

Źródło: Wroclavia.

Deweloper Archicom uruchamia przedsprzedaż nowych etapów poznańskiej inwestycji Wieża Jeżyce

AR_AP_04__04
Deweloper Archicom uruchamia przedsprzedaż nowych etapów poznańskiej inwestycji Wieża Jeżyce.

Po sukcesie sprzedażowym premierowej fazy projektu Wieża Jeżyce Archicom rozpoczyna przedsprzedaż kolejnych etapów – drugiego oraz piątego. Ogólnopolski deweloper przygotuje w nich łącznie ponad 500 komfortowych mieszkań z atrakcyjnymi rozkładami, a także osiedlowy hub mobilności do wyłącznej dyspozycji mieszkańców oraz strefę coworkingową.

Drugi etap inwestycji Wieża Jeżyce obejmuje mieszkania o zróżnicowanych układach. Najmniejsze zapewnią niemal 31 mkw. powierzchni, natomiast największe osiągną metraż ponad 91 mkw. Dodatkowymi powierzchniami do wykorzystania będą balkony lub przydomowe ogródki. Na parterze oddawanych budynków działać będę lokale handlowo-usługowe. Przyszli lokatorzy otrzymają do dyspozycji smart rozwiązania w postaci systemów Blue Bolt oraz Fibaro ułatwiających poprzez aplikacje m.in. poruszanie się po inwestycji, zarządzanie domowym oświetleniem i sterowanie urządzeniami. W przestrzeniach wspólnych dominować będzie zróżnicowana roślinność sprzyjająca rekreacji, odpoczynkowi na trawie oraz spotkaniom sąsiedzkim. Archicom stworzy m.in. dziedziniec ze strefą zabaw, w której najmłodsi mieszkańcy skorzystają np. z huśtawki łańcuchowej, sprężynowca, karuzeli i hamaku. Nie zabraknie tam też siedzisk, ulicznego zdroju jak również stacji naprawy rowerów. Do dyspozycji miłośników jednośladów będą też stojaki rowerowe, a dla wszystkich mieszkańców Wieży Jeżyce zewnętrzna siłownia.

Archicom, dążąc do osiągnięcia statusu dewelopera pierwszego wyboru, jednocześnie wprowadza do przedsprzedaży mieszkania z piątej fazy poznańskiego projektu. Zaprojektowano w niej pojedynczy budynek o dziesięciokondygnacyjnej naziemnej konstrukcji, a wewnątrz szeroki wybór mieszkań od jedno- do czteropokojowych. Przyszli właściciele wprowadzą się do lokali z metrażami od 25 do 75 mkw. Na trzech ostatnich kondygnacjach Archicom zapewni mieszkania wyższe od tych standardowych, sięgające nawet 2,86 m.

Funkcjonalność oraz kompaktowość lokali czyni je atrakcyjnymi np. jako produkt pod inwestycję w najem długoterminowy lub dla osób o mniejszej zdolności kredytowej. Tym, co dodatkowo przyciąga uwagę w ramach piątego etapu jest strefa coworkingowa. Udogodnienie, które pozwoli zaoszczędzić bardzo dużo czasu na dojazdach do biura, a także pieniędzy wydawanych na paliwo i jest jednocześnie przyjazne dla środowiska ponieważ ogranicza transportową emisję dwutlenku węgla – mówi Dawid Wrona, Dyrektor Zarządzający ds. Sprzedaży i Marketingu w Archicom.

Źródło: Archicom.

Firma Bohnenkamp wynajmuje ponad 6 tys. m kw. w nieruchomości inwestycyjnej MLP Łódź

01_m
Firma Bohnenkamp wynajmuje ponad 6 tys. m kw. w nieruchomości inwestycyjnej MLP Łódź.

MLP Group pozyskało nowego najemcę w centrum logistycznym MLP Łódź. Firma Bohnenkamp wynajęła ponad 6 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni. Z tego blisko 5,7 tys. m kw. przeznaczone zostanie na cele magazynowe. Pozostałe 370 m kw. stanowić będą powierzchnie socjalne i biurowe. Zgodnie z ustaleniami przestrzeń magazynowa zostanie przekazana do użytkowania pod koniec marca br. a powierzchnia biurowa na początku lipca br. W zawarciu transakcji najemcę reprezentowała agencja Axi Immo.

„Bardzo cieszymy się z nawiązania współpracy z nowym najemcą. Lokalizacja MLP Łódź w centralnej części naszego kraju jest doceniana szczególnie przez dystrybutorów i firmy logistyczne. Dzięki rozbudowanej sieci autostrad i dróg ekspresowych pozwala na sprawne poruszanie się we wszystkich kierunkach. Nasza oferta przyciąga również wysokim standardem powierzchni. Zgodnie z naszą strategią wszystkie powstające obiekty, są poddawane procesowi certyfikacji BREEAM. Stosujemy również rozwiązania mające pozytywny wpływ na środowisko naturalne i zwiększające komfort dla pracowników” – powiedziała Agnieszka Góźdź, Członek Zarządu, Chief Development Officer w MLP Group S.A.

Jakub Wojtera, Starszy Doradca w Dziale Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych, AXI IMMO, dodaje: „Wschodnia cześć Łodzi w okolicach al. Ofiar Terroryzmu to jedna z najstarszych i największych stref magazynowych w regionie Polski Centralnej. Klienci od lat doceniają tę lokalizację za szeroką ofertę dostępnych modułów, duże możliwości rozwoju, jak i położenie w pobliżu wjazdu na autostradę A1.”

Projekt MLP Łódź to nowoczesne centrum logistyczno-dystrybucyjne zlokalizowane w południowo wschodniej część Łodzi, w dzielnicy Widzew, zaledwie 4 km od autostrady A1, łączącej Łódź z Trójmiastem oraz ok. 20 km (10 min) od autostrady A2 (Berlin-Poznań-Warszawa).

mat. prasowy

Kongres Home & Garden Congress już 13 marca w Warszawie

home-and-garden-congress-e-commerce-fot
Kongres Home & Garden Congress odbędzie się już 13 marca w Warszawie.

Już 13 marca będzie można dowiedzieć się, jak zwiększyć sprzedaż internetową artykułów z branży dom i ogród w kraju i za granicą. Na całodniowym wydarzeniu Home & Garden Congress eksperci od e-commerce zaprezentują najlepsze rozwiązania dla firm, które sprzedają on-line: artykuły gospodarstwa domowego, meble, dekoracje, tekstylia domowe, oświetlenie i inne produkty dla domu lub ogrodu. Udział w kongresie dla przedstawicieli sektora dom i ogród bezpłatny.

Podczas kongresu zyskamy mnóstwo podpowiedzi, jak rozwijać e-commerce w branży dom i ogród oraz poznamy przykładowe wdrożenia w firmach z sektora wnętrzarskiego. Będziemy mieli okazję wziąć udział aż w dziesięciu wykładach i panelu dyskusyjnym, a także skonsultować swój indywidualny przypadek z ekspertami na ich stoiskach informacyjnych. Przerwy networkingowe umożliwią nam dodatkowo budowanie sieci kontaktów przydatnych w rozwoju naszego biznesu.

Partnerzy Główni: AtomStore, Ergonode. Partnerzy Strategiczni: merce, edrone, Packeta, AMZTeam.pro Ebisu, Ideo Force, Ideo, Alsendo. Partner: Avocado Soft.

Patroni Honorowi: Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli, APPLiA Związek Producentów AGD, Polski Związek Przemysłu Oświetleniowego, Targi Frankfurt, Targi Norymberga.

mat.prasowy

OKAM zawarł umowy z 10 najemcami na działce inwestycyjnej w Warszawie

OKAM_Jagiellońska_Warszawa-1
OKAM zawarł umowy z 10 najemcami na działce inwestycyjnej w Warszawie. 

OKAM zawarł umowy aż z 10 najemcami, którzy zajmą przestrzeń na 62-hektarowej działce dewelopera znajdującej się przy ul. Jagiellońskiej 88 w Warszawie. Kontrakty dotyczą najmu przestrzeni – biurowej, magazynowej oraz placów – obejmującej łącznie ok. 13.200 mkw. Partnerskie firmy OKAM działają w branży magazynowej, usługowej, transportowej i edukacyjnej. Na przestrzeni ok. 25 lat na terenie należącym do OKAM na warszawskiej Pradze Północ powstanie wielofunkcyjna inwestycja F.S.O. PARK.

„Odnawiamy umowy najmu z dotychczasowymi najemcami oraz zawieramy nowe kontrakty. Nie musimy przekonywać partnerów do zalet naszej oferty – lokalizacja, elastyczność we współpracy czy wreszcie zróżnicowanie powierzchni – to te atuty przemawiają do kolejnych firm i organizacji, dołączających do grona naszych partnerów. Pomimo docelowych planów na następne ćwierćwiecze, wieloetapowość projektu F.S.O. PARK pozwoli tym podmiotom działać na naszym terenie przez kolejne lata na atrakcyjnych warunkach” – zaznacza Arie Koren, CEO OKAM City.

Źródło: OKAM.

Nieruchomość handlowa ETC Swarzędz z nowym najemcą

swarzedz_etc_fot_piotr_krajewski_1_jpg_lq_05_d_5d3_9958
Nieruchomość handlowa ETC Swarzędz z nowym najemcą. Grupa Capital Park podpisała umowę ze sklepem Cropp, którego nowy lokal pojawi się w należącym do spółki centrum handlowym ETC Swarzędz. W podpoznańskiej galerii Cropp zajmie powierzchnię ponad 510 mkw.   

Cropp w ETC zlokalizowany będzie między sklepem RTV Euro AGD a strefą foodcourt. W dzień otwarcia – 1 marca – dla pierwszych 50 klientów sklep przygotował rabat w wysokości 20 procent od ceny wyjściowej na cały dostępny asortyment. Cropp w ETC Swarzędz zajmie powierzchnię ponad 510 mkw.

Nieruchomość komercyjna ETC Swarzędz to centrum handlowe położone w strategicznej części gminy – przy trasie łączącej Poznań i Warszawę, co umożliwia szybki dojazd nie tylko mieszkańcom Swarzędza, ale i okolicznych miejscowości. Z myślą o komforcie klientów ETC Swarzędz posiada wiele udogodnień. Do dyspozycji jest m.in. strefa gastronomiczna, plac zabaw dla dzieci oraz miejsca do relaksu i wypoczynku. Przed centrum znajduje się parking, na którym mieści się 1100 pojazdów, przygotowane zostały także stojaki i miejsca postojowe dla rowerzystów.

mat.prasowy

Łódź z nową inwestycją mieszkaniową od Trei Real Estate Poland

Osiedle Blask_wizualizacja2
Łódź z nową inwestycją mieszkaniową od Trei Real Estate Poland.

W Łodzi przy ul. Smugowej deweloper Trei Real Estate Poland zrealizuje swoją drugą w tym mieście inwestycję mieszkaniową. W pierwszym etapie osiedle Blask dostarczy ponad 5,5 tys. mkw. PUM, zlokalizowanych w 6-kondygnacyjnym budynku B. Na przyszłych mieszkańców będzie czekać tam 101 mieszkań o metrażach od 27 do 114 mkw. oraz 96 podziemnych miejsc parkingowych. Prace budowlane rozpoczną się w drugiej połowie 2024 roku, a ich ukończenie planowane jest na 2026 rok. Za koncepcję architektoniczną odpowiada studio neoprojekt Wojciech Netzel.

„Łódź to jedno z najszybciej rozwijających się miast w Polsce. Jej potencjał potwierdzają realizowane tam coraz liczniej inwestycje, przekładające się na rosnącą atrakcyjność całej aglomeracji zarówno dla mieszkańców, jak i szeroko rozumianego biznesu. Potwierdza to między innymi najnowsza edycja raportu BEAS, w którym Łódź uzyskała ocenę 7,2/10, czyli o 6 punktów procentowych więcej niż w badaniu przeprowadzonym w 2021 roku[1]. Atutem miasta jest także centralna lokalizacja, która dzięki autostradom czy planowanej sieci kolei dużych prędkości, pozwoli na szybki dostęp do Warszawy, Poznania lub Wrocławia”. – mówi Jacek Wesołowski, Dyrektor Zarządzający Trei Real Estate Poland.

Źródło: Trei Real Estate Poland.

Panattoni oraz Dekpol Budownictwo po raz kolejny wspólnie na terenie nieruchomości

Schronisko_Łubowo_2
Panattoni oraz Dekpol Budownictwo po raz kolejny wspólnie zrealizowały akcję pomocy dla bezdomnych zwierząt, tym razem wspierając schronisko w Gnieźnie.

Placówka przeszła kompleksowy remont, a wartość pomocy to około 50 000 euro. Obie firmy realizują w pobliskim Łubowie fabrykę szytą na miarę dla Maxcess.

– „Wsparcie schronisk dla zwierząt to nasz sposób pozytywnego oddziaływania na lokalne społeczności w miejscach, gdzie realizujemy nasze projekty deweloperskie” – komentuje Tomasz Harasimowicz, BTS Project Manager w Panattoni. – „Wizja lokalna w schronisku w Gnieźnie potwierdziła ogromną skalę potrzeb. To wielka satysfakcja, że po raz kolejny wspólnie z Dekpol Budownictwo udało nam się sprawnie przeprowadzić szeroko zakrojone prace, które całkowicie odmienią losy podopiecznych i poprawią komfort pracowników. Zakupiliśmy też pakiet najpotrzebniejszych produktów, wskazanych przez kierownictwo placówki” – dodaje.

– „Nasze schronisko od dekad nie przechodziło modernizacji, dlatego skala wyzwań była duża: przeciekający dach, nieszczelne okna i drzwi, brak ocieplenia i niewydajne ogrzewanie, a także kwestie zużyć wynikających z upływu czasu – to wszystko utrudniało nam możliwości niesienia pomocy dla podopiecznych” – mówi Katarzyna Fikus, kierownik schroniska w Gnieźnie i dodaje – „Problemem był też sam rozkład pomieszczeń, który nie sprawdzał się użytkowo. Bolączką był brak kociarni czy przestrzeni niezbędnej na kwarantanny. Modernizacja budynku znacznie ułatwi nam pracę, pomoże w utrzymaniu higieny pracy i reżimu sanitarnego, zapewniając naszym podopiecznym i pracownikom komfort, godne warunki oraz bezpieczeństwo”.

W ramach akcji pomocowej przeprowadzona została kompleksowa renowacja placówki. Działania zaczęły się od robót wyburzeniowych i demontaży starych instalacji, a następnie objęły prace budowlane i wykończeniowe, między innymi murowanie, tynkowanie i malowanie ścian w budynku oraz w boksach, wstawienie ścian działowych, wykonanie ocieplanych sufitów podwieszanych, naprawę pokrycia dachowego, montaż drzwi i okien, a także wykonanie instalacji elektrycznej i prace hydrauliczne. Remont potrwał miesiąc i zakończył się 9 lutego.

– „Z przyjemnością wspólnie z Panattoni BTS po raz kolejny otaczamy opieką tych, którzy sami nie mogą prosić o wsparcie. W Dekpol Budownictwo jedną z kluczowych wartości jest odpowiedzialność – nie tylko na placu budowy i wobec naszych klientów, ale również w stosunku do społeczności lokalnej i środowiska – mówi Mariusz Niewiadomski, Dyrektor operacyjny, Członek Zarządu Dekpol Budownictwo. – Wyremontowane schronisko w Gnieźnie z pewnością poprawi warunki nie tylko pobytu czworonogów, ale także pracy ich opiekunów. Dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w realizację tego szczytnego celu.”

– „Jest wiele sposobów by wesprzeć nasze schronisko – oprócz pomocy finansowej i rzeczowej, zależy nam na rozwinięciu wolontariatu – potrzebujemy rąk do pomocy, na przykład przy wyprowadzaniu psów. Zbliża się również okres rozliczeń PIT, więc jest to idealna okazja, by wspomóc naszą działalność – do czego serdecznie zapraszamy” – dodaje Katarzyna Fikus.

Źródło: Panattoni.

Nowoczesny design i wysoka jakość? Nowość dla wnętrz nieruchomości

wineo_400_comfort_oak_nature_01
Firma Windmöller wprowadziła na rynek kolekcję wineo 400, która łączy nowoczesny design i wysoką jakość. Kolekcja obejmuje 32 stylowe dekory o synchronicznej strukturze, w tym 4 dekory w wymiarze XS, które mogą być montowane w formie ponadczasowej jodły klasycznej. Klienci mają do wyboru różne warianty wykończenia krawędzi, takie jak dyskretna mikrofaza czy 4 V-fuga, nadająca panelom wygląd dębowych desek.

Nowa kolekcja wineo 400 to przykład połączenia funkcjonalności z estetyką. Dzięki podwyższonej odporności na wilgoć i klasie antypoślizgowości (R10), nowa kolekcja może być montowana w kuchni, łazience oraz holu, co zapewnia spójność całej aranżacji.

Wineo 400: kolekcja dla wymagających

Niezależnie od wybranej stylistyki, przy wyborze podłogi liczy się trwałość, wygoda użytkowania oraz prostota montażu. Kolekcja wineo 400 obejmuje 3 warianty: wersję klejową o grubości 2 mm w palecie 32 dekorów oraz dwie wersje bezklejowe w 28 wersjach kolorystycznych każda. Pierwsza z nich to podłogi o grubości 5,5 mm z podklejoną od spodu matą IXPE, a druga to podłoga Multi-Layer o grubości 9 mm na płycie AQUA PROTECT z systemem montażu LOC TEC oraz z przyklejoną od spodu matą soundPROTECT.

Z podłogami w wersji klejowej z kolekcji wineo 400 współgrają maty podkładowe wineo silentPREMIUM 1,8 mm, wineo singleGLUE 1,8 i wineo doubleGLUE 1,8. Ich zastosowanie pozwala poprawić komfort akustyczny, ogranicza przenikanie wilgoci z podłoża i pozwala na lepszą transmisję ciepła z ogrzewania podłogowego. Mnogość dekorów pozwala wpisać kolekcję wineo 400 w 4 wiodące trendy: Relax, Breathe, Play oraz Lounge. To sprawia, że dopasowanie podłogi do indywidualnych upodobań jest teraz jeszcze prostsze.

Źródło: Windmöller Polska Sp. z o.o.

Stylowe oświetlenie wnętrza nieruchomości – nowości w ofercie Nowodvorski Lighting

White sofa with blanket and wooden coffee table against fireplace with firewood stack. Minimalist scandinavian home interior design of modern living room. Created with generative AI technology.

Stylowe oświetlenie wnętrza nieruchomości – nowości w ofercie Nowodvorski Lighting. Od kilku sezonów obserwujemy kierunek, który hołduje naturze, a także docenia kolor i odwagę łączenia różnych kierunków projektowych. Tegoroczna oferta Nowodvorski Lighting to odpowiedź na potrzeby dynamicznie zmieniających się wnętrz. O szczegółowych zaletach poszczególnych kolekcji opowiada Małgorzata Nowodworska, Dyrektor Kreatywny Nowodvorski Lighting.

Zmiana – to prawo rządzące rynkiem, również tym oświetleniowym. Aby być na nim widocznym, umacniać pozycję, należy cały czas badać potrzeby, szukać odpowiedzi na trendy, pogłębiać wiedzę na temat oczekiwań projektantów, a także pracować nad rozwiązaniami, które oferują nowe możliwości zarówno w kontekście designu, jak i montażu. Nowodvorski Lighting to marka, która od 30 lat konsekwentnie zdobywa zaufanie nie tylko polskich, ale i zagranicznych odbiorców. To w dużej mierze zasługa naszego zespołu projektowego, a także zaplecza technologicznego. Tworzone przez nas produkty są autorskie, jeżeli chodzi o wzór i dopracowane pod kątem detalu. Nie inaczej jest z naszymi tegorocznymi nowościami. Zależało nam na przygotowaniu propozycji, które zaskoczą, ujmą efektem i wprowadzą do przestrzeni pożądany klimat, niezależnie od stylu, w którym są urządzone, mówi Małgorzata Nowodworska.

Asortyment Nowodvorski Lighting obejmuje ponad 2000 produktów oświetleniowych dedykowanych przestrzeniom domowym, komercyjnym oraz sektorowi HoReCa i każdego roku uzupełniany jest o około 300 pozycji. W pierwszym kwartale w ofercie pojawią się m.in. nowości premierowo zaprezentowane podczas targów Warsaw Home & Contract 2023. Obecność na targach umożliwia nam bezpośredni kontakt z klientami, wśród których sporą grupę stanowią projektanci. Ich znajomość potrzeb rynkowych, opinie są dla nas istotne i często stanowią podwaliny dla nowych konceptów projektowych. Dzięki takim konsultacjom wprowadziliśmy do oferty serie produktów w klimacie Boho, m.in. kolekcję HAITI w kolorze czarnym, która cieszyła się szczególnym zainteresowaniem podczas wspomnianego wydarzenia, dodaje ekspertka marki. W klimacie Boho czy orientalnym utrzymane są również lampy z kolekcji DROPS i MOON XL. W obu przypadkach design oparty jest na motywie koła. W nurt eko wpisują się dzięki wykończeniu ze sklejki, oddającej różnorodność słojów, fakturę i naturalne barwy drewna. Kolekcja DROPS dzięki liniowej formie wynikającej z harmonijnego połączenia kilku elementów subtelnie podkreśla charakter wnętrza, natomiast MOON XL o średnicy 75 cm stanowi zdecydowany akcent dekoracyjny, przykuwający uwagę również dzięki efektowi gry świateł w promieniu 360 stopni.

Styl Japandi to mieszanka japońskiej i skandynawskiej estetyki. Rolą oświetlenia jest nadanie odpowiedniej oprawy przestrzeni bez przytłaczania zbędną dekoracją kloszy. Kolekcje wpisujące się w ten nurt to m.in. HERMANOS I ZENITH dostępne od niedawna również w rozszerzonej palecie kolorów. W przypadku lamp HERMANOS jest to total black, natomiast w ZENITH umbra grey i silk grey, mówi Małgorzata Nowodworska.

Style nowoczesne – skandynawski czy minimalistyczny – w dalszym ciągu cieszą się dużą popularnością, natomiast często ich surowa forma przełamywana jest kontrastowymi dodatkami. Idealną ozdobą takich przestrzeni są lampy z serii LASER MULTICOLOUR, które przyciągają uwagę oryginalnym designem opartym na kompozycji rur w najmodniejszych w tym sezonie odcieniach – satine: chocolate, copper i gold. W przypadku, kiedy akcent kolorystyczny wprowadzają inne elementy wyposażenia albo kiedy stylistyka wnętrza pozostaje typowo minimalistyczna, oświetlenie może przybierać formę subtelnej oprawy. Tu harmonijnie wpisze się kolekcja FOURTY w nowych odcieniach silk grey oraz umbra grey, a także BAR LED, której surowy wygląd opiera się na połączeniu dyskretnych linek z horyzontalnie umiejscowioną podłużną oprawą.

Nowocześnie oznaczać może również „z nutką szaleństwa”. Tu odpowiedzią jest oświetlenie, które pozwala na zabawę efektem, takie jak np. z kolekcji CIRCOLO LED. To modele lamp wiszących z dwoma i trzema obręczami, które pozwalają tworzyć dowolne kompozycje przestrzenne i regulować ich wysokość, dodaje ekspertka.

Niezależnie od stylu panującego we wnętrzu najważniejszy będzie jego klimat. Minimalistyczna, liniowa forma lampy VERTIC LED przywodzi na myśl przestrzenną rzeźbę i emituje delikatne, rozproszone światło o temperaturze barwowej 3000 lub 4000 K. To oświetlenie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie światło ma działać kojąco i otulać efektem gry światła i cienia, podkreśla Małgorzata.

*Wszystkie kolekcje przytoczone w materiale pochodzą z oferty Nowodvorski Lighting.
Źródło: Nowodvorski Lighting.

Dekpol Deweloper poszerzył właśnie swoją ofertę nieruchomości inwestycyjnych o luksusowe apartamenty

Granaria - Gdańsk
Dekpol Deweloper poszerzył właśnie swoją ofertę nieruchomości inwestycyjnych o luksusowe apartamenty.

48 apartamentów w projekcie Granaria powstanie w samym sercu Gdańska, na Wyspie Spichrzów. Inwestycja obejmuje również lokale usługowe oraz handlowe. W ramach realizacji przewidziano odrestaurowanie historycznych spichlerzy, co stanowi hołd dla bogatej przeszłości tego miejsca.
Dekpol Deweloper wprowadził do sprzedaży 48 apartamentów inwestycyjnych o powierzchniach od 25 do 69 m2, zlokalizowanych w 6-piętrowych budynkach. Jednopokojowe lokale wyposażone będą w łazienkę, loggię lub taras, a ich jednolita, otwarta przestrzeń pozwoli nabywcom na swobodną aranżację.

Źródło: Dekpol Deweloper Sp. z o.o.

Biurowa nieruchomość inwestycyjna Saski Crescent w Warszawie w połowie skomercjalizowana

Saski Crescent 1_l
Biurowa nieruchomość inwestycyjna Saski Crescent w Warszawie w połowie skomercjalizowana.

Jedna z najszybciej rozwijających się na świecie firm z branży IT, zajmie ponad 6 000 mkw., czyli trzy piętra, w położonym w centrum Warszawy biurowcu Saski Crescent, w którym dobiega końca kompletna modernizacja. W transakcji pośredniczyła firma doradcza CBRE.
Globalna firma IT otworzy swoją polską siedzibę w butikowym biurowcu Saski Crescent, zajmując blisko 50 proc. jego powierzchni.

„Centralne lokalizacje zawsze były na celowniku najemców. Dziś jednak to nie wystarcza. Kluczem jest zaoferowanie szeregu rozwiązań wspierających najemców w codziennych obowiązkach i uwalniających ich potencjał oraz sprzyjających środowisku. Z ogromną satysfakcją obserwuję, jak rynek ewoluuje, a duże marki interesują się dobrze zlokalizowanymi budynkami przechodzącymi retrofit. Nowy Saski Crescent to doskonała przestrzeń do rozwoju biznesu. Dbamy również o bardziej przyziemne potrzeby, dlatego też w budynku pojawi się bardzo ciekawa oferta gastronomiczna”. – mówi Dawid Wątorski, Senior Leasing Manager w CA Immo w Polsce.

„Nasz klient prężnie rozwija się na polskim rynku. Firma wyróżnia się również swoją nowoczesną, rozwiniętą kulturą organizacyjną. W poszukiwaniach nowej siedziby ogromne znaczenie miały m.in.: świetna lokalizacja, komfort pracowników, bliskość zieleni, możliwość dogodnego dojazdu do pracy, komfort pracowników i zabezpieczenie powierzchni pod przyszłą ekspansję. Jestem pewna, iż zmodernizowany, butikowy biurowiec Saski Cresent świetnie wpisze się w styl pracy i sposób funkcjonowania organizacji.” – mówi Magdalena Zagórska, Director w dziale Office CBRE Polska

Biurowiec Saski Crescent jest od początku zeszłego roku w procesie gruntownej modernizacji i w nowej odsłonie otworzy się jeszcze w pierwszym kwartale 2024 roku.

Źródło: CA Immo.

Trendy w rozwoju technologii na 2024 rok szansą dla sektora B+R

Szymon Lokaj
Dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji zwiększa również tempo innowacji w zakresie rozwiązań wielochmurowych, cyberbezpieczeństwa czy obliczeń kwantowych. Jakie technologie będą zmieniać świat w nadchodzącym roku? I jakie szanse czekają na sektor B+R? W odpowiedzi na te pytania pomoże analiza trendów.

Sztuczna inteligencja nieustannie na podium trendów technologicznych

Sztuczna inteligencja ma niebagatelny wpływ na rozwój makro- i mikrotrendów. Specjaliści spodziewają się, że w nadchodzącym roku rynek przekona się w praktyce o możliwościach, jakie niesie za sobą GenAI. Do tej pory dowiadywaliśmy się o pomysłach na to, w jaki sposób AI może przekształcić biznes. Tymczasem w 2024 roku wiele wdrożonych projektów osiągnie poziom dojrzałości, który pozwoli zweryfikować początkowe założenia. Z badania zrealizowanego przez Dell GenAI Pulse Survey w 2023 roku wynika, że „65% organizacji, które wyszły poza etapy pilotażowe, spodziewa się znaczących wyników swoich inicjatyw GenAI w ciągu najbliższych 12 miesięcy”.

Wygląda na to, że w nadchodzącym roku będziemy mogli poznać rzeczywiste efekty wdrożenia generatywnych modeli AI w wielu branżach. Jeśli wyniki będą obiecujące, z pewnością organizacje zaczną skalować dotychczasowe rozwiązania. Już teraz spodziewamy się zwiększonego popytu na narzędzia AI typu open source. Większa dostępność wiąże się jednocześnie z potrzebą kontroli i bezpieczeństwa, co stanowi niepowtarzalną szansę dla podmiotów prowadzących działalność B+R i planujących tworzenie innowacyjnych projektów związanych m.in. z cyberbezpieczeństwem – wyjaśnia Szymon Łokaj, ekspert od pozyskiwania krajowych dotacji w Innology.

Źródło: Innology (fragment raportu).

AXI IMMO: W 2023 r. najemcy chętnie podpisywali umowy na regionalnych rynkach biurowych

W 2023 r. na największych ośmiu regionalnych rynkach biurowych w Polsce deweloperzy oddali łącznie 280 tys. mkw. (-31% r/r), co pozwoliło na ok. 4% powiększenie całkowitych zasobów sektora do poziomu 6,68 mln mkw. Nowa podaż nieznacznie wpłynęła na wzrost wskaźnika pustostanów, który na koniec grudnia 2023 r. ustabilizował się w okolicach 17,5% (+2,2 pp. r/r). Największa koncentracja aktywności najemców ponownie skupiła się na największych regionalnych rynkach biurowych tj. Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście (ok. 70% popytu brutto), gdzie łącznie firmy wynajęły ok. 520 tys. mkw. z 750 tys. mkw. wszystkich podpisanych umów w 2023 r. Największa polska firma doradcza AXI IMMO w raporcie „Rynek biurowy w Regionach 2023” przygotowała analizę sytuacji na ośmiu największych regionalnych rynkach biurowych w Polsce na koniec 2023 r. wraz z suplementem dla ośrodków biznesowych w Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście.

Na koniec grudnia 2023 roku całkowite zasoby powierzchni biurowej na ośmiu największych rynkach regionalnych (Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Łódź, Lublin i Szczecin) wyniosły 6,68 mln mkw. (+4% r/r). Tradycyjnie regionalnymi liderami pozostają Kraków (27%), Wrocław (20%) oraz Trójmiasto (16%), które łącznie dysponują 4,21 mln mkw. co stanowi ok. 63% całej podaży sektora w regionach.

Z niemal 280 tys. mkw. (-31% r/r) dostarczonych w okresie od stycznia do końca grudnia ur. deweloperzy oddali najwięcej powierzchni w Krakowie (97 tys. mkw.), Wrocławiu (76 tys. mkw.) i Poznaniu (43 tys. mkw.). Z kolei spośród zrealizowanych w 2023 r. 21 projektów biurowych warto odnotować Ocean Office Park B (Kraków, 28,6 tys. mkw., Cavatina), Craft (Katowice, 26,7 tys. mkw., Ghelamco) oraz Nowy Rynek E (Poznań, 25,1 tys. mkw., Skanska).

Emilia Trofimiuk, Research Manager, Dział Analiz i Badań Rynkowych AXI IMMO, wyjaśnia: „Sytuacja pod względem nowej podaży na regionalnych rynkach biurowych jest nadal bardzo dynamiczna. Planowane do oddania w latach 2024-2025 niemal 290 tys. mkw. powinno zostać zrealizowane zgodnie z zapowiedziami deweloperów. Duże znaczenie przy decyzjach o ewentualnej rozbudowie czy wyłączaniu z nowych projektów funkcji biurowych będą miały informacje związane z popytem. Choć ten w ostatnich latach odnotowywał dodatnią dynamikę.”

Na koniec 2023 r. na regionalnych rynkach biurowych w budowie znajdowało się niemal 290 tys. mkw. powierzchni. Najwięcej bo 70 tys. mkw. nowo powstającej podaży znajduje się we Wrocławiu, który nieznacznie wyprzedza Poznań (67 tys. mkw.) i Katowice (63 tys. mkw.). To również w tych ośrodkach biznesowych znajdują się największe obecnie realizowane projekty tj. AND2 (39 tys. mkw.) w Poznaniu, Grundmanna Office Park A (20,7 tys. mkw.) w Katowicach oraz Quorum Office Park A o powierzchni 18,2 tys. mkw. we Wrocławiu.

Nowa podaż oddana w 2023 r. nieznacznie wpłynęła na wzrost wskaźnika pustostanów w regionach, który na koniec ur. wyniósł 17,5% (+0,2 pp. kw./kw. i +2,2 pp. r/r). Wynik ten przekłada się na ok. 1,17 mln mkw. wolnej powierzchni. Rynkami z dostępnością modułów biurowych na poziomie powyżej 20% są Katowice i Łódź, z kolei w Szczecinie współczynnik pustostanów wskazuje poniżej 5%.

Bartosz Oleksak, Associate Director, Dział Powierzchni Biurowych, AXI IMMO, wyjaśnia: „Od lat regionalne rynki biurowe skupiają się wokół rozwoju dwóch grup najemców, wśród których należy wyróżnić międzynarodowe firmy z sektora usług dla biznesu oraz branżę IT. Relatywnie duża dostępność wolnej powierzchni biurowej stanowi okazję dla nowych podmiotów, które są zainteresowane wejściem na polski rynek.”

Całkowity wolumen transakcji najmu na regionalnym rynku biurowym w 2023 r. wyniósł ponad 750 tys. mkw. (+20% r/r), natomiast w ramach popytu netto, który podaje się z wyłączeniem renegocjacji i przedłużeń umów najmu podpisano 450 tys. mkw. (+29% r/r). Największą aktywność najemców zarejestrowano na rynkach krakowskim, wrocławskim i trójmiejskim, kolejno 200 tys. mkw., 166 tys. mkw. i 153 tys. mkw.

Na koniec 2023 roku średnie czynsze ofertowe kształtowały się w przedziale od 9,00 do 17,5 EUR, a w najlepszych projektach oczekiwano nawet 20,00 EUR/ mkw./ mies. Z kolei stawki za opłaty eksploatacyjne wahały się od ok. 11,00 PLN/ mkw./ mies. do 30,00 PLN/ mkw./ mies. w zależności od standardu i lokalizacji budynku.

Jakub Potocki, Associate Director, Dział Powierzchni Biurowych, AXI IMMO, podsumowuje: „Spodziewamy się, że zwiększona dostępność powierzchni biurowej na rynkach regionalnych wpłynie na postawę właścicieli i tym samym da większe pole do negocjacji najemcom poszukującym alternatywnych powierzchni. Stawki czynszów bazowych powinny pozostać na stabilnym poziomie, trend spadkowy możliwy jest w zakresie stawek efektywnych, zwłaszcza w starszych obiektach”.

Źródło: AXI IMMO.

Agart-Pro na dłużej w nieruchomości inwestycyjnej Eurologis Centrum Logistyczne

Eurologis Centrum Logistyczne
Agart-Pro na dłużej w nieruchomości inwestycyjnej Eurologis Centrum Logistyczne. Firma Agart-Pro, partner cukierni, lodziarni i piekarni w zakresie dostawy produktów spożywczych, przedłużyła umowę z Eurologis Centrum Logistyczne. Najemca zajmuje w obiekcie prawie 1800 mkw. powierzchni magazynowo-biurowej. W negocjacjach Klienta reprezentowała firma doradcza Newmark Polska.

Eurologis Centrum Logistyczne jest położone w odległości 16 km od centrum Wrocławia.
Agart-Pro to firma zajmująca się dystrybucją produktów spożywczych do cukierni, lodziarni i piekarni działających na terenie następujących województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, mazowieckiego i dolnośląskiego. Szybka i sprawna obsługa Klientów jest możliwa m.in. dzięki posiadaniu przez spółkę czterech filii. Oferowane produkty Agart-Pro pozyskuje bezpośrednio od producentów – to renomowane przedsiębiorstwa z całego świata, np. Dawn Foods, Irca, Bakels, Komplet, Credin, Uniferm, Kruszwica, OSM Bieruń, Arctos i wiele innych. Za swoją działalność firma była wielokrotnie nagradzana i wyróżniana – uzyskała m.in. tytuł Gazeli Biznesu.

Realizacja powierzonego nam zadania wymagała dobrego rozpoznania rynku firm z sektora FM, a to z uwagi na ważne dla najemcy kwestie techniczne dotyczące budynku. Lokalne wsparcie Anny Domańskiej, która od wielu lat zajmuje się nieruchomościami na rynku wrocławskim, pomogło uzyskać atrakcyjne warunki adaptacji jednostki. Rola doradcy nie ogranicza się jedynie do wsparcia podczas negocjacji warunków komercyjnych czy zapisów umownych – często wykorzystujemy też nasze kontakty biznesowe, aby pomóc naszym Klientom. Tak było w przypadku Agart-Pro. Cieszymy się, że zostaliśmy po raz kolejny obdarzeni zaufaniem – mówi Jakub Dudkiewicz, Senior Associate w Dziale Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych w Newmark Polska.

Źródło: Newmark Polska.

Sieć hotelowych nieruchomości inwestycyjnych PURO Hotels z certyfikatami LEED na poziomie GOLD

_DSC0039-HDR
Sieć hotelowych nieruchomości inwestycyjnych PURO Hotels z certyfikatami LEED na poziomie GOLD.

Siedem budynków sieci PURO Hotels, uzyskało certyfikaty LEED v4.1 Operation and Maintenance na poziomie GOLD. Certyfikacja wszystkich obiektów została przeprowadzona we współpracy z firmą doradczą JWA, specjalizującą się w zielonych rozwiązaniach dla nieruchomości komercyjnych.

Spółka PURO Hotel Development, odpowiadająca za stronę techniczną obiektów hotelowych pod marką PURO, zlokalizowanych w największych polskich miastach – Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu i Łodzi, realizując długofalową strategię dążącą do zminimalizowania wpływu budynków na środowisko, nawiązała współpracę z firmą doradczą JWA. W efekcie, wszystkie obiekty należące do sieci PURO Hotels zostały zmodernizowane i otrzymały certyfikat LEED na poziomie GOLD, uzyskując wysokie noty, w przedziale od 65 do 69 punktów.

Współpraca z JWA zaowocowała implementacją skutecznych rozwiązań oraz rekomendacją dobrych praktyk w zakresie zarządzania budynkami na każdym poziomie ich funkcjonowania, które stopniowo są wdrażane we wszystkich obiektach. Kluczową kwestią było ograniczenie zużycia mediów – wody i energii. Ponadto, wdrożono politykę zakupową i remontową.

PURO Hotels to pierwsze hotele w Polsce, które uzyskały certyfikat LEED Operation and Maintenance w wersji v4.1 – mówi Alicja Bielańska, Sustainability Specialist z JWA. Osiągnięcie poziomu Gold w certyfikowanych hotelach świadczy o wysokim standardzie wszystkich siedmiu obiektów i potwierdza, że przyjęte w nich praktyki są zgodne z ideą zrównoważonego rozwoju. Klienci chcący skorzystać z usług jednego z hoteli mogą być pewni, że w budynku, w którym się znajdują zastosowano rozwiązania ograniczające zużycie energii, wody czy produkcję odpadów przy zachowaniu wysokiego poziomu komfortu gości.

mat. prasowy

Nowa nieruchomość komercyjna w Żyrardowie – Auchan w Osada Park Handlowy

Żyrardów wizualizacja
Nowa nieruchomość komercyjna w Żyrardowie – Auchan w Osada Park Handlowy. W największym projekcie komercyjnym w regionie powstanie hipermarket Auchan. Najnowszy koncept marki zajmie ponad 2.200 m2. Będzie to jedyny sklep tej sieci w mieście.

Park Handlowy OSADA powstanie na terenie ok. 10 ha, a jego powierzchnia najmu wyniesie ponad 33.000 m2. Oprócz operatora spożywczego Auchan w ramach inwestycji powstanie jedyny w regionie wielkopowierzchniowy market budowlany DIY oraz park handlowy, w którym zaplanowano około 50 sklepów wszystkich branż, w tym najbardziej znane krajowe i zagraniczne sieci handlowe. Dodatkowo ofertę uzupełni restauracja KFC w formacie drive-thru. Dla klientów dostępny będzie komfortowy bezpłatny parking dla ponad 800 samochodów.
Budowa już się rozpoczęła, a otwarcie I etapu parku handlowego nastąpi jeszcze w tym roku, natomiast całość działać będzie w 2025r.

Inwestorem jest firma Mabrok K.Kuran, posiadająca duże doświadczenie w realizacji parków handlowych. Inwestycją zarządza firma CMP S.A. Za koncepcję komercyjną oraz wynajem odpowiada firma Mallson Polska, a do podpisania umowy z Auchan doprowadziła firma Delta – Sebastian Kwiatkowski.

Źródło: Mallson Polska.

Nieruchomość inwestycyjna Bonarka for Business w Krakowie z nowymi najemcami

B4B_budynek D
Nieruchomość inwestycyjna Bonarka for Business w Krakowie z nowymi najemcami. Łącznie umowy dotyczą 825 mkw. powierzchni w jednym z największych projektów komercyjnych w południowej Polsce.

Do Budynku D Bonarka for Business wprowadzi się firma Apollo Investment, a firma SeproTec skorzystała z możliwości relokacji i przeniesie się z dotychczas zajmowanej powierzchni w Budynku F do nowego biura w Budynku D.

Anna Krztoń, Leasing Director w TriGranit, odpowiedzialna za transakcje: Ostatnie umowy najmu potwierdzają wysoką jakość naszych budynków i środowiska wewnętrznego Bonarka for Business „B4B”. Są także potwierdzeniem zaufania naszych partnerów biznesowych do oferowanych przez nas rozwiązań i podkreślają zalety, które wyróżniają B4B na tle konkurencji. Dzięki różnorodnym udogodnieniom dostępnym na miejscu, strategicznemu położeniu blisko centrum handlowego i rozwijającej się społeczności biznesowej w naszym kompleksie biurowym, kontynuujemy efektywny rozwój projektu w kierunku dostarczania możliwie najlepszych rozwiązań i wychodzenia naprzeciw potrzebom naszych partnerów.

SeproTec Multilingual Solutions (SeproTec) to lider na rynku w zakresie tłumaczeń pisemnych i ustnych dla wszystkich branż. Firma wykonuje tłumaczenia w ponad 120 językach. Firma wspiera również najbardziej wartościowe aktywa organizacji i jest liderem pod względem usług zarządzania treścią i tłumaczenia dokumentacji dotyczącej własności intelektualnej, a także jest najlepszym dostawcą tłumaczeń patentów.

Firma Apollo Investment działa na rynku nieruchomości i jest bezpośrednio powiązana z Apollo Electric, w pełni licencjonowaną firmą wykonawstwa instalacji elektrycznych, której główna siedziba znajduje się w Nowym Jorku. Apollo Electric to firma o ugruntowanej pozycji, obsługująca wszystkie pięć dzielnic Nowego Jorku, a także Florydę, New Jersey i Long Island.

Bernadeta Figiel, dyrektor generalna Apollo Investment, stwierdza:Od 2017 roku Apollo Investment przoduje na polskim rynku nieruchomości mieszkaniowych. Nasz zespół współpracuje z zaufanymi pośrednikami w obrocie nieruchomościami, projektantami, wykonawcami, inspektorami i biurami sprzedaży. Dzięki naszemu doświadczeniu w branży zabezpieczamy atrakcyjne działki inwestycyjne, uzyskujemy wszelkie niezbędne dokumenty i zgody, które prowadzą do pomyślnej realizacji i/lub sprzedaży. Nasza specjalizacja i zorientowanie na rynek krakowski umożliwiają nam wyszukiwanie najlepszych lokalizacji do budowy nieruchomości o standardzie premium. Wybraliśmy B4B ze względu na strategiczne położenie , standard budynku i w pełni satysfakcjonującą współpracę z Wynajmującym na etapie wyboru powierzchni.”

Źródło: Revetas Capital.

WPIP Construction powiększa fabrykę Fey o halę produkcyjną i nieruchomość biurową

Fey - wizualizacja
WPIP Construction powiększa fabrykę Fey o halę produkcyjną i nieruchomość biurową.

Fabryka łóżek i materaców firmy Fey zwiększa swoją powierzchnię. Dzięki budowie nowej hali produkcyjnej oraz budynku biurowego, wzrośnie ona do 18 tys. m kw. Generalnym wykonawcą inwestycji jest WPIP Construction. Jej zakończenie jest planowane na październik 2024 r.
Rozbudowywany kompleks mieści się w podchojnickich Topolach w woj. pomorskim.

Dzięki rozbudowie, którą realizuje WPIP Construction, powierzchnia fabryki wzrośnie z 13,5 do 18 tys. m kw. W ramach inwestycji powstanie dwukondygnacyjny budynek biurowy (500 m kw.) oraz nowa hala produkcyjna (4 tys. m kw.). Zostanie ona wyposażona w instalację fotowoltaiczną o mocy 50 kWp – z możliwością jej dalszej rozbudowy. Do zadań WPIP Construction należy także budowa infrastruktury zewnętrznej, m.in. miejsc parkingowych.
Zakończenie inwestycji planowane jest na październik 2024 r.

– Dzięki umowie, którą zawarliśmy z renomowanym producentem łóżek i materaców, umacniamy się w czołówce generalnych wykonawców realizujących w Polsce inwestycje przemysłowe – mówi Janusz Signetzki, prezes zarządu WPIP Construction. – Cieszymy się, że możemy brać aktywny udział w rozwoju firmy Fey, która po rozbudowie swojego zakładu będzie mogła jeszcze mocniej zaznaczyć swoją obecność na rynkach europejskich. To nasz zaufany partner, z którym współpracujemy już od 2017 r.

– Rozbudowa zakładu to kolejny etap konsekwentnie realizowanej strategii, skutkującej umacnianiem naszej pozycji na rynku dzięki zwiększającej się liczbie zamówień – dodaje Zbigniew Rogulski, dyrektor operacyjny w firmie Fey. – Wszystko to sprawia, że zamierzamy zwiększyć zatrudnienie w zakładzie. Poszukujemy ok. 70 osób, w tym pracowników produkcyjnych oraz biurowych.

mat.pras.

Banki centralne z apetytem na złoto inwestycyjne

michal_teklinski_goldsaver_1
Banki centralne na całym świecie od ponad dekady sukcesywnie zwiększają swoje zasoby złota, jednak w ostatnich dwóch latach ich apetyt na królewski kruszec znacznie wzrósł i nie zanosi się na zmianę tego trendu. A jednym z globalnych liderów, jeśli chodzi o zakupy tego metalu, jest Narodowy Bank Polski.

W minionym tygodniu kurs złota wahał się w przedziale 20 dolarów amerykańskich za uncję – w poniedziałek 19 lutego cena królewskiego kruszcu oscylowała wokół 2018 USD/oz, a w piątek 23 lutego wynosiła około 2038 USD/oz.

– Stabilną sytuację mieliśmy również w złotówce – na początku zeszłego tygodnia obserwowaliśmy wzrosty, ale ostatecznie na przestrzeni ostatnich 7 dni cena zmieniła się niewiele, kończąc tydzień w okolicy 8100 zł za uncję – wyjaśnia Michał Tekliński, ekspert rynku złota, Goldsaver.pl.

Banki centralne wciąż mają apetyt na złoto

Wstrząsy inflacyjne na całym świecie, nasilające się ryzyko geopolityczne, agresywne podwyżki stóp procentowych na rozwiniętych rynkach – to wszystko sprawia, że inwestorzy, zarówno indywidualni, jak i instytucjonalni coraz chętniej kierują swój wzrok w stronę złota, którego atrakcyjność i udział w portfelach inwestycyjnych rośnie.

Podobnie rzecz się ma w przypadku banków centralnych, które od dłuższego czasu są jednymi z głównych graczy na światowym rynku złota, stale zwiększając udział królewskiego kruszcu w swoich rezerwach walutowych. Ich apetyt nasilił się szczególnie w ostatnich dwóch latach – zarówno w 2022 roku, jak i 2023 globalne zakupy tego metalu rosły o ponad 1000 ton.

Jak zauważyli ostatnio analitycy surowcowi banku ANZ (Australia and New Zealand Banking Group) w ciągu ostatnich dwóch lat udział zakupów złota przez banki centralne w światowym popycie na kruszec potroił się. Z kolei według rocznego raportu Światowej Rady Złota, zakupy złota banków centralnych w 2023 roku przekroczyły 23% globalnego popytu na ten metal.

– Sukcesywnie pojawiające się nowe dane jasno wskazują, że banki w ciągu ostatnich dwóch lat kupowały rekordowe ilości złota. I to one przede wszystkim “konsumowały” złoto inwestycyjne, w zdecydowanie większym stopniu niż w latach poprzednich. Jeszcze do niedawna szacowano, że ich zakupy opiewały na około 10% rocznego wydobycia, a w ciągu ostatnich dwóch lat ten wskaźnik wzrósł do 25-30% – tłumaczy ekspert Goldsaver.pl

I najprawdopodobniej na tym nie koniec, bo według analityków apetyt banków centralnych w nadchodzących latach nie spadnie.

– Do 2030 roku bardzo wiele banków z tzw. krajów rozwijających się będzie chciało osiągnąć poziom około 10% swoich rezerw, zgromadzonych w kruszcu. A to oznacza, że banki centralne przez najbliższe 6 lat będą kupowały naprawdę sporo, pozostając jednym z głównych graczy, a ich zakupy mocno wpłyną na cenę kruszcu. Wszystko zatem wskazuje na to, że przed złotem coraz ciekawszy czas – dodaje Michał Tekliński.

Więcej od NBP kupują tylko Chińczycy

Jak niedawno ogłosił prezes NBP, Polska będzie kontynuować politykę zwiększania rezerw złota. Tylko w ubiegłym roku Narodowy Bank Polski wzbogacił swoje zasoby o 130 ton kruszcu. To – zgodnie z danymi Światowej Rady Złota – plasuje nasz kraj na drugim miejscu na świecie, jeśli chodzi o skalę zakupów tego metalu. Wyprzedzają nas tylko Chiny – Państwo Środka wzbogaciło swoje rezerwy w 2023 roku o blisko 225 ton.

Na koniec 2023 roku oficjalne rezerwy złota w naszym kraju wynosiły 358,7 ton, a ich wycena opiewała na 23,5 mld dolarów. Z kolei ogólna wartość polskich aktywów rezerwowych na koniec stycznia 2024 roku to blisko 190 mld dolarów. Oznacza to, że udział złota w rezerwach dewizowych szacunkowo wynosi aktualnie około 12,4%. Dla porównania – w 2021 roku było to zaledwie 8%.

Prof. Adam Glapiński zapowiada, że docelowo złoto ma stanowić aż 20% oficjalnych aktywów rezerwowych naszego kraju. Te 20% kruszcu w rezerwach to – jak podkreśla szef NBP – wskaźnik charakterystyczny dla krajów najbardziej bogatych, bezpiecznych i wiarygodnych w obrocie międzynarodowym. Aby osiągnąć ten cel, Polska musiałaby dokupić jeszcze około 220 ton złota, zakładając aktualny stan rezerw i obecną cenę złota.

Polska z największymi zasobami srebra na świecie

Z kolei według najnowszych danych United States Geological Survey, Polska została liderem światowych zasobów srebra, wyprzedzając Chiny, Australię i Peru. Jak wynika z zestawienia, posiadamy – wedle stanu na styczeń 2024 roku – 170 tysięcy ton srebra, wartych ponad 500 mld złotych.

– Polska nie jest ani największym producentem, bo tu wyprzedzają nas Meksyk, Chiny i Peru, ani eksporterem, ale według tego raportu jesteśmy największym dysponentem złóż srebra. To całkiem ciekawy wynik, biorąc pod uwagę, że KGHM był znany przez wiele lat przede wszystkim jako największy producent miedzi. Srebro jest wydobywane razem z miedzią i to tworzy ten fantastyczny rezultat – komentuje Michał Tekliński.

Warty zauważenia jest ponad dwukrotny wzrost polskich zasobów srebra na przestrzeni minionego roku. Wedle analogicznego raportu U.S. Geological Survey ze stycznia 2023 roku, rezerwy tego metalu, będące w posiadaniu naszego kraju, wynosiły 65 tys. ton. A to oznacza, że na przestrzeni roku zwiększyły się one o 105 tysięcy ton.

Autor: Michał Tekliński – Ekspert rynku złota z liczącym już ponad dekadę doświadczeniem w branży. W Goldenmark pełnił funkcję dyrektora ds. rynków międzynarodowych. Zwiedził świat i zobaczył wszystko (łącznie z legendarnymi dywanami jubilerów, z których wytapia się drobinki złota). W Goldsaverze pełni funkcję głównego analityka oraz filaru zespołu eksperckiego. Prywatnie wytrawny obserwator polityki, geopolityki i gospodarki.

SAVILLS wzmacnia dział doradztwa inwestycyjnego w Polsce

Loster Aleksander
SAVILLS wzmacnia dział doradztwa inwestycyjnego w Polsce. Do działu doradztwa inwestycyjnego międzynarodowej firmy doradczej Savills w Polsce dołączył Aleksander Loster, doświadczony ekspert z ponad 20-letnim doświadczeniem na rynku nieruchomości komercyjnych.

Aleksander Loster objął stanowisko dyrektora w zespole doradztwa inwestycyjnego Savills w Polsce, na czele którego od 2023 roku stoi Mark Richardson. Aleksander będzie odpowiadał za współpracę z międzynarodowymi funduszami inwestycyjnym w zakresie kupna i sprzedaży nieruchomości handlowych i przemysłowo-magazynowych oraz aktywów z sektorów alternatywnych .

Przed dołączeniem do Savills, Aleksander pracował w Atrium Real Estate, pełniąc funkcję starszego menadżera inwestycyjnego (Senior Investment Manager), a także w Cushman & Wakefield. Aleksander był również współzałożycielem butikowej agencji doradztwa inwestycyjnego Pro Value. W trakcie ponad 20-letniej kariery zawodowej, doradzając w transakcjach o łącznej wartości ponad 1,88 mld euro, których przedmiotem były m.in. aktywa z sektora handlowego oraz PRS.

Dołączenie Aleksandra to kolejny krok w kierunku wzmocnienia naszej oferty dla inwestorów w Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Cieszę się, że do zespołu doradztwa inwestycyjnego Savills dołącza ekspert, którego doświadczenie po stronie klienta, jak i firm doradczych pozwoli nam z wyprzedzeniem przygotować się na powrót pozytywnego sentymentu inwestorów na rynek” – mówi Mark Richardson, dyrektor działu doradztwa inwestycyjnego w Savills w Polsce.

Źródło: Savills.

Centrum Praskim Koneser w Warszawie rozwija ofertę handlową

Centrum Praskie Koneser
Funkcjonujące od 2018 roku Centrum Praskie Koneser to łącznie niemal 100 000 mkw. powierzchni o przeznaczeniu biurowym, handlowo-usługowym, kulturalnym, rozrywkowym, gastronomicznym, hotelowym i mieszkalnym. Inwestycja, która powstała na terenie dawnej Wytwórni Wódek „Koneser”, została zrealizowana i należy do BBI Development S.A. oraz Liebrecht & wooD. Nieruchomością zarządza firma WeCARE z grupy Liebrecht & wooD.

Centrum Praskie Koneser w Warszawie rozwija ofertę dla dzieci, młodzieży i całych rodzin. W II połowie 2024 roku powstanie tam audiowizualna, immersyjna wystawa „Kleks. Magia Kina”. To gwarantowana rozrywka dla małych i dużych fanów filmu oraz literatury dziecięcej, a także uzupełnienie szerokiej gamy atrakcji familijnych dostępnych w Koneserze.

Centrum Praskie Koneser z kolejną umową najmu. W starannie odrestaurowanym kompleksie wielofunkcyjnym z bogatą ofertą rozrywkową, kulturalną, usługowo-handlową, gastronomiczną i biznesową pojawi się w II połowie 2024 roku muzeum „Kleks. Magia Kina” – projekt z sukcesem działający również w Katowicach. Na powierzchni 648 mkw. powstanie interaktywna wystawa, przenosząca odwiedzających w bajkowy świat Pana Kleksa.

To miejsce, w którym mali i duzi zobaczą kulisy powstania Akademii Pana Kleksa. Nasi goście na własne oczy zobaczą, jak powstały efekty specjalne, przeniosą się wprost do jaskini Wilkusów czy sali wykładowej w której zrobią sobie zdjęcie z Profesorem Kleksem czy Ptakiem Mateuszem. Jesteśmy podekscytowani, że „Kleks. Magia Kina” będzie mieścić się właśnie w Centrum Praskim Koneser, w unikatowym otoczeniu nie tylko przyjaznym dzieciom i rodzinom, ale także oferującym im doskonałą zabawę i szerokie możliwości rozwoju – mówi Grzegorz Pietraszewski, pomysłodawca muzeum „Kleks. Magia Kina”, koproducent Akademii Pana Kleksa w reżyserii Macieja Kawulskiego.

Centrum Praskie Koneser jest przestrzenią otwartą, dostępną i pobudzającą kreatywność. „Kleks. Magia Kina” w naturalny sposób wzbogaca ofertę rozrywkową, edukacyjną i parentingową kompleksu. Wierzymy, że odwiedzjący muzeum w różnym wieku będą się zarówno dobrze bawić, jak i rozwijać swoje pasje. Zwłaszcza że Koneser jest flagowym przykładem naszego zaangażowania w tworzenie nowoczesnych inwestycji, skoncentrowanych na człowieku, społeczności i jej potrzebach – podkreśla Magdalena Bartkiewicz-Podoba, CEO Liebrecht & wooD w Polsce, spółki, w której portfolio znajduje się Centrum Praskie Koneser.

Źródło: Liebrecht & wooD.