Po co deweloperom mieszkaniowym GPW?

Niepolomicka Vita_Develia
Po co deweloperom mieszkaniowym GPW?  Jakie korzyści przynosi Giełda Papierów Wartościowych firmom budującym mieszkania? Czy warto na niej być? Dlaczego? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.   

Andrzej Biedronka-Tetla, członek zarządu Atal ds. finansowych

Mamy wiele korzyści w związku z obecnością na Giełdzie Papierów Wartościowych, z których wiodącą jest dostęp do zinstytucjonalizowanego rynku kapitałowego. Oprócz możliwości pozyskania kapitału poprzez publiczną emisję akcji, ułatwia to także dostęp do kapitału poza rynkiem akcyjnym (np. obligacje), co jest aktualnie bardzo korzystną alternatywą wobec drogiego w tej chwili kredytowania bankowego.

Ponadto, status spółki publicznej jest atutem dla naszych partnerów biznesowych i klientów, którzy postrzegają firmę jako podmiot wiarygodny, rzetelny i prowadzący transparentne działania, w tym konsekwentną politykę dywidendową.

Oczywiście listing wiąże się z wieloma obowiązkami raportowymi i informacyjnymi, jednakże zdecydowanie jest on tego wart. Potwierdzeniem tego jest m.in. liczna reprezentacja firm deweloperskich na parkiecie.

Małgorzata Ostrowska, dyrektorka Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction

Nasza spółka była obecna przez kilka lat na GPW. Wyszliśmy z niej w 2021 roku. Obecność na giełdzie wiąże się z szeregiem obowiązków i obostrzeń formalnych związanych m.in. ze skrupulatnym raportowaniem, prezentowaniem analiz czy sprawozdań. W naszej ocenie bilans korzyści lepiej wypada dla spółki, gdy jesteśmy poza giełdą. Lepiej funkcjonuje się nam poza parkietem głównym, daje to swego rodzaju wolność i niezależność. Jesteśmy na takim etapie rozwoju firmy, że obecność na giełdzie nie jest już dla nas celem.

Joanna Chojecka, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu na Warszawę i Wrocław w Grupie Robyg

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie to nie tylko notowania akcji, ale także rynek Catalyst, na którym prowadzony jest obrót obligacjami. Działalność deweloperska wymaga ogromnego kapitału, stąd dodatkowe źródła finansowania oprócz banków mają istotne znaczenie. Dla nas bardzo ważne jest zaufanie inwestorów, którzy od lat inwestują środki w nasze obligacje. Jestem przekonana, że swoją starannością i rzetelnością zapracowaliśmy na uznanie jako wiarygodny partner na rynku kapitałowym.

Boaz Haim, prezes Ronson Development

Mamy za sobą długą i bardzo pozytywną historię obecności na GPW. Przez wiele lat byliśmy emitentem na rynku kapitałowym. I chociaż podjęliśmy decyzję o wykupie akcji, nadal jesteśmy z tym rynkiem związani. Pozyskujemy kapitał na rynku obligacji. A wieloletnia obecność na parkiecie Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych przyzwyczaiła nas do regularnego i transparentnego raportowania finansowego, co przekłada się na postrzeganie marki przez inwestorów, ale także rynek. To dla nas ważne i świadczy o tym, że jesteśmy solidnym partnerem w biznesie, zarówno dla obligatariuszy, jak i naszych klientów. Rynek kapitałowy daje możliwość pozyskania kapitału. Pełni ważną funkcję w gospodarce kraju i wspiera prowadzenie biznesu, także deweloperskiego. Dlatego, tak – GPW jest i będzie potrzebna.

Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic 

To są indywidualne decyzje poszczególnych przedsiębiorstw niezależnie od branży. Wejście na giełdę ma ogromne plusy, łącznie z innym postrzeganiem przedsiębiorstwa zarówno wśród klientów jak i kontrahentów, wiąże się jednak z szeregiem ograniczeń, formalności i obowiązków. Deweloperem jest firma budująca kilka domów jednorodzinnych i ta oddająca 1000 mieszkań rocznie, sytuacja obu jest diametralnie różna.

Damian Tomasik, prezes zarządu Alter Investment

Patrząc z naszej perspektywy jako dewelopera gruntowego aktualnie nie widzimy potrzeby wejścia na Giełdę Papierów Wartościowych, mimo że jesteśmy spółką akcyjną.

Źródło: Dompress.pl

Sonda: Jak sztuczna inteligencja wpłynie na branżę hotelarską?

Sonda_wpływ sztucznej inteligencji na branżę hotelarską
Przedstawiciele branży hotelarskiej z uwagą obserwują rozwój sztucznej inteligencji i jej coraz bardziej znaczący wpływ na funkcjonowanie obiektów hotelowych. Według ekspertów, AI sprawdza się przede wszystkim jako wsparcie w obsłudze gości czy działań sprzedażowych i marketingowych, jak i przy optymalizacji kosztowej związanej z zarządzaniem hotelami. Z drugiej strony, wszyscy zgodnie twierdzą, że w branży hotelarskiej kluczowe pozostają bezpośrednie interakcje i relacje z gośćmi.

O tym, jak nowe technologie, w tym przede wszystkim sztuczna inteligencja, mogą wpłynąć na branżę hotelarską i czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastapią człowieka mówią przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jerzy Sobczak, General Manager, Czarny Potok Resort SPA & Conference

Wykorzystanie nowoczesnych narzędzi, takich jak sztuczna inteligencja, to spore wyzwanie. Nie ulega wątpliwości, że niesie ono za sobą wymierne korzyści. Sztuczna inteligencja jest bardzo przydatna w procesie rezerwacji i umożliwia zautomatyzowanie tego procesu, co może w znaczący sposób zwiększyć liczbę rezerwacji – tylko rezerwacje bardziej skomplikowane są przekierowywane do recepcjonisty. Jednocześnie, usprawnia to proces obsługi gości, umożliwiając odpowiedzenie na wszystkie pytania związane z obiektem, dotyczące np. numerów telefonów czy konkretnych atrakcji. Jeśli chodzi o nasz hotel, to sztuczną inteligencję testujemy obecnie np. w hotelowym informatorze cyfrowym – AI odpowiada na zadawane przez gości pytania, a odpowiedzi bierze z zawartości naszego informatora. Technologia ta już bardzo sprawnie realizuje czynności związane z zameldowaniem i wymeldowaniem gości. Pozwala też na efektywną analizę danych, co ułatwia odpowiednie skrojenie oferty, która bierze pod uwagę preferencje gości, ale też historyczną analizę stosunku wielkości obłożenia do zaproponowanej ceny. Znając potrzeby gości, możemy je skutecznie zaspokajać, co wpływa pozytywnie na wynik finansowy obiektu. Wykorzystanie sztucznej inteligencji w procesie optymalizacji wszystkich procesów w hotelu, nie tylko sprzedaży, wydaje się być naturalną, długofalową konsekwencją wprowadzenia tych narzędzi.

Marzena Bednarczyk, Dyrektor Hotelu Dana w Szczecinie

Sztuczna inteligencja wpływa na branżę hotelarską na wielu płaszczyznach. Jest wsparciem w obsłudze klienta – przy pomocy chatbota goście mogą uzyskać odpowiedzi na pytania w czasie rzeczywistym, bez potrzeby oczekiwania na połączenie z pracownikiem hotelu. Wiąże się to z oszczędnością czasu pracy kadry, jak i wpływa to na obniżenie kosztów działalności obiektu. AI jest też nieoceniona w procesie analizy danych. Dzięki nowoczesnym narzędziom możemy dynamicznie kształtować ceny i dostępność pokoi w zależności od bieżącej sytuacji rynkowej. Możemy też optymalizować oferty na kolejne miesiące, pracując jednocześnie nad celami finansowymi. Kolejny obszar wsparcia to zarządzanie rezerwacjami – AI pomaga automatyzować ten proces, wskazując np. najlepsze promocje. Sprawdza się także w tak ważnej obecnie personalizacji – dopasowaniu oferty do preferencji gościa, m.in. na podstawie analizy historii rezerwacji. Możemy wykorzystać tę technologię już po pobycie gości w naszym hotelu – poprzez np. analizę opinii, która pozwala nam na szybką reakcję na ewentualne sugestie zmian i na poprawę jakości usług. Na co dzień AI można także wykorzystywać do zarządzania zasobami hotelowymi, np. do optymalizacji systemu zarządzania energią w postaci oświetlenia czy klimatyzacji.

Wykorzystanie AI w hotelarstwie to synergia między nowoczesną technologią a pracownikami oraz gośćmi, dążąca do wspólnego dobra i zadowolenia. W miarę rozwoju AI w hotelarstwie ważne jest jednak to, aby nie zapominać o ludzkim aspekcie tej branży. W końcu to wzajemne relacje, serdeczność i życzliwość tworzą wspomnienia i są tym, co sprawia, że goście czują się mile widziani w hotelu i będą chcieli powtarzać pozytywne doświadczenia w przyszłości.

Karol Sapiejewski, Dyrektor Hotelu 500 w Strykowie

Branża hotelarska działa już dość prężnie w kontekście wdrażania AI. Na rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań i programów operacyjnych wspomagających personel przy optymalizacji np. zużycia energii czy sterowania klimatyzacją. Ciekawymi nowinkami są np. maszyny obsługujące gości w restauracji albo kioski meldujące nowych gości hotelu. Istotnym atutem sztucznej inteligencji jest jej wsparcie w personalizacji i dopasowaniu oferty szytej na miarę konkretnego gościa, zgodnej z jego preferencjami dotyczącymi konkretnych udogodnień. Świetnie sprawdza się także przy analizowaniu opinii gości z różnych portali, dzięki czemu mamy na bieżąco wykonywany symboliczny audyt odczuć gości po pobycie w hotelu. AI sprawdza się także w działaniach marketingowych, np. przy tworzeniu treści, ofert pod kątem sprzedaży czy komunikacji na stronie www bądź w mediach społecznościowych. Sztuczna inteligencja niewątpliwie jest technologią przyszłości i pracujemy nad tym, by wdrożyć ją w naszym hotelu. Z drugiej strony nie zapominamy jednak, że z końcem dnia w naszej branży nieocenione są relacje międzyludzkie i bezpośrednio interakcje z gośćmi hotelowymi, które w dużej mierze determinują sukces danego obiektu.

Katarzyna Szajnwald, Dyrektor Hotelu 500 Premium Zegrze

Sztuczna inteligencja wprowadza innowacje w wielu sektorach gospodarczych. Jednym z nich jest również branża hotelarska, gdzie narzędzie staje się codziennym wsparciem w różnorodnych obszarach, takich jak sprzedaż, marketing, obsługa gości czy optymalizacja procesów zarządzania obiektem. Procesy rezerwacyjne, chatboty, wirtualne spacery, spersonalizowane oferty to tylko mała część tego, gdzie sztuczna inteligencja już działa i będzie się dalej rozwijać. Myślę, że możliwości wykorzystywania AI są ogromne i to dopiero początek jej obecności w naszej branży.

Remigiusz Krawczyk, Dyrektor Varsovia Apartamenty

Rozwijająca się dynamicznie sztuczna inteligencja i ChatGPT mają ogromny potencjał i szerokie zastosowanie w usługach hotelarskich. Ich wdrożenie należy jednak poprzedzić dokładną analizą obszarów, w których mogą one okazać się najbardziej przydatne. Pamiętajmy, że w naszej branży charakter świadczonych usług wymaga od hotelarzy przede wszystkim bezpośrednich kontaktów międzyludzkich, które pozwalają na bieżącą ocenę oczekiwań i potrzeb naszych gości. Sztuczna inteligencja nie jest w stanie zastąpić człowieka w jego naturalnych umiejętnościach, w szczególności w rozpoznawaniu emocji rozmówcy, co przykładowo w obszarach takich jak gastronomia jest kluczowe do szybkiej i prawidłowej reakcji dążącej do satysfakcji odbiorcy. Dodatkowo, w naszych obiektach wiele aspektów działalności, np. restauracji, opiera się na subiektywnych ocenach (jakości obsługi czy potraw w menu), gdzie indywidualne preferencje są poza możliwościami zastosowania AI. Sztuczna inteligencja nie do końca przyda się także w momentach awaryjnych, jak pożar, zalania czy większe usterki techniczne, które wymagają przede wszystkim odpowiedniej “ludzkiej” reakcji – opanowania, koordynowana, szybkości w podejmowaniu precyzyjnych decyzji.

Z drugiej strony, mamy też szereg obszarów działalności hotelu, które mogą być usprawnione dzięki wykorzystaniu AI. Mowa tu np. o optymalizacji różnych procesów związanych z obsługą naszych gości. Przykładem jest tutaj revenue management, gdzie szybka analiza danych historycznych oraz aktualnego popytu pozwoli na optymalne kreowanie ofert sprzedaży. Kolejnym miejscem do zastosowania są działy operacyjne, w ramach optymalizacji wykorzystania materiałów magazynowych vs budżet i obłożenia obiektu, wskazując na przekroczenia wraz z sugestiami zastąpienia innymi tańszymi surowcami tych najdroższych na podstawie analizy bieżących ofert w sieci. Kolejnym obszarem jest marketing, gdzie AI pozwoli na analizę działań konkurencji i tworzenie odpowiednich treści do kanałów społecznościowych, co jednocześnie przełoży się na mniejsze zaangażowanie człowieka w te procesy.

Reasumując sztuczna inteligencja może i zapewne będzie wartością dodaną w codziennych czynnościach związanych z obsługą naszych gości, ale z całą pewnością nigdy nie zastąpi człowieka z jego autentycznymi emocjami, empatią i zaangażowaniem w budowanie wzajemnych relacji międzyludzkich.

Źródło: J.W. Construction.

Panattoni ogłasza ekspansję na Bliski Wschód i rozpoczyna działalność w Arabii Saudyjskiej

jhon-jim-5BIbTwXbTWk-unsplash
Panattoni ogłasza ekspansję na Bliski Wschód i rozpoczyna działalność w Arabii Saudyjskiej.

Ten ruch to dla Panattoni kamień milowy na drodze do rozwoju na kluczowych rynkach Bliskiego Wschodu i Azji. Firma stawia sobie za cel odegranie kluczowej roli w napędzaniu wzrostu gospodarczego Arabii Saudyjskiej, dzięki zaoferowaniu swojej platformy nieruchomościowej dla globalnych partnerów. Początkowe działania Panattoni skoncentrują się na trzech największych miastach kraju: Rijadzie, Dżuddzie i Dammanie.

Nową lokalizacją będzie kierował Daniele Sotti, Managing Director w Arabii Saudyjskiej oraz Ali Chamoun, Development Director.

Daniele Sotti ma ponad 25 lat doświadczenia w sektorach logistyki i nieruchomości. Dołączył do Panattoni w marcu 2022 roku jako Managing Director Business Development Western Europe, wcześniej pracując we Francji i Włoszech dla firm takich jak Amazon, TNT, DHL i Prologis.

Do zespołu jako Development Director dołączy Ali Chamoun, doświadczony lokalny strateg biznesowy i ekspert rynku nieruchomości, który wcześniej przewodził strategii nieruchomościowej Amazona i kierował ekspansją IWG w Arabii Saudyjskiej.

Wejście Panattoni na rynek Arabii Saudyjskiej następuje w okresie dynamicznej transformacji w regionie. Jednym z filarów planu „Vision 2030” jest maksymalizacja korzyści wynikających z strategicznego położenia geograficznego Królestwa, poprzez przekształcenie go w główny hub logistyczny dla regionu, zdolny do efektywnego łączenia handlu między kontynentami Azji, Europy i Afryki.

„Wejście na rynek Arabii Saudyjskiej jest dla Panattoni ekscytującą okazją, aby przyczynić się do wzrostu prężnej gospodarki tego kraju oraz wspierać jego wizję zrównoważonego rozwoju” – mówi Robert Dobrzycki, CEO & Co-owner Panattoni Europe, UK, Middle East and India i dodaje: – „Sektor logistyczny Królestwa charakteryzuje się obecnie brakiem równowagi pomiędzy podażą a popytem, co potwierdza wysoki poziom najmu i wzrost czynszów. Silny popyt na powierzchnie przemysłowe jest napędzany przez rządowy plan „Vision 2030” oraz inne inicjatywy mające na celu dywersyfikację gospodarki poprzez uniezależnienie od ropy naftowej i stworzenie głównego hubu logistycznego dla regionu Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej”.

Źródło: Panattoni.

Zrewitalizowane centra miast z atrakcyjnymi lokalami mieszkalnymi na sprzedaż

Fot. B. Barczyk
Zrewitalizowane centra miast z atrakcyjnymi lokalami mieszkalnymi na sprzedaż.

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Śródmieście przyciąga niczym magnes. Młodych kusi bliskością miejskich atrakcji. Modne restauracje, kina czy popularne muzea są tu na wyciągnięcie ręki. Spotkanie ze znajomymi nie wymaga wówczas czasochłonnego dojazdu, a wypad na lunch nie zmienia się w karkołomną wyprawę. Z kolei starsi mieszkańcy chwalą sobie bliskość miejskiej infrastruktury i wielość zielonych terenów, z których mogą korzystać, szukając relaksu. Ale to nie wszystko. Od dawna obecności w centrum towarzyszy również prestiż, co doceniają także przedsiębiorcy. Otoczenie biznesowe w postaci znajdujących się w pobliżu urzędów czy instytucji finansowych ułatwia prowadzenie interesów na co dzień. Wszystko to składa się na postrzeganie miejskiego centrum jako miejsca atrakcyjnego i pożądanego, niezależnie od wieku, statusu społecznego czy wykonywanego zawodu.

Atrakcyjna „twarz” Śródmieścia

W 2017 roku Urząd Statystyczny w Warszawie opublikował ranking oceniający atrakcyjność poszczególnych dzielnic stolicy. Jak wypadło w nim Śródmieście? Jak było do przewidzenia, znalazło się w ścisłej czołówce, plasując się na drugim miejscu, tuż za Wilanowem. Doceniono m.in. najlepszą w stolicy dostępność sklepów i przychodni, przyjazność dla prowadzących działalność gospodarczą i znaczną ilość terenów rekreacyjno-wypoczynkowych. Wszystko to buduje poczucie wygodnego życia, które dla wielu osób jest wartością fundamentalną, gdy szukają miejsca do zamieszkania.

Zresztą zalety Śródmieścia z perspektywy codziennego życia potwierdzają sami jego mieszkańcy.

„W Śródmieściu cenię sobie położenie mojego mieszkania blisko ważnych punktów miasta oraz możliwość poruszania się pieszo. Stawiam na mobilność i łatwy dostęp do różnorodnych miejsc i atrakcji, jakie oferuje ta część stolicy. Chodzi mi tu przede wszystkim o dostęp do instytucji kultury, a także namiastkę urbanistyki, której brakuje w większości miasta” – podkreśla dr Joanna Jurga, wykładowczyni, badaczka, neuroarchitektka i właścicielka mieszkania w kamienicy w centrum Warszawy.

Wysoka gęstość zaludnienia, ale…

Atrakcyjność warszawskiego Śródmieścia sprawia, że gęstość jego zaludnienia utrzymuje się na wysokim poziomie. Potwierdzają to zresztą statystyki. Sięgając po „Przegląd Statystyczny” nr 3/2023, wydawany przez Urząd Statystyczny w Warszawie, można przeczytać, że gęstość zaludnienia Śródmieścia w 2023 roku (stan na 30 czerwca) wahała się w granicach 5433-6876 osób na 1 km2. To dużo, a nawet bardzo dużo, zważywszy, że wskaźnik zaludnienia dla całego miasta wyniósł w tym czasie 3599 osób na 1 km2.

Niestety, nakłada się na to negatywny trend – w czerwcu 2023 roku w Śródmieściu odnotowano najwyższy wśród warszawskich dzielnic spadek ludności – wynoszący aż 1,8%. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego dzielnica powszechnie uznawana za atrakcyjną zaczyna powoli pustoszeć? Jedną z odpowiedzi daje… demografia. W minionym roku Śródmieście przodowało w statystykach dotyczących zgonów, ale też ujemnego przyrostu naturalnego, co bezsprzecznie wskazuje na postępujące starzenie się mieszkańców dzielnicy.

Jednak nie jest to jedyny powód pustoszenia Śródmieścia i wyboru innych warszawskich dzielnic jako miejsca zamieszkania. Równie ważnym są finanse. Nie jest tajemnicą, że centrum stolicy od lat jest niekwestionowanym liderem w zestawieniach dotyczących cen metra kwadratowego oferowanych mieszkań. Niestety, z roku na rok ceny w tej lokalizacji rosną, odstraszając potencjalnych nabywców. Jak podaje SonarHome.pl, firma specjalizująca się w wycenach nieruchomości, w marcu 2024 roku cena 1 m2 wynosiła tutaj 20 950 zł, co stanowi kwotę o 5310 zł wyższą od średniej ceny w całym mieście. Zahamowaniu tego trendu nie sprzyja ograniczona liczba dostępnych mieszkań.

Co kryje się za tymi liczbami? Przede wszystkim – ludzie, z ich wyborami życiowymi, dylematami i planami na przyszłość. Ludzie, którzy szukają swojego miejsca w mieście i w Śródmieściu… zaczynają go nie znajdować.

Źródło: Instytut Wzornictwa Przemysłowego
Fragment artykułu /
 materiał prasowy

Ruszyła przedsprzedaż loftów premium w centrum Wrocławia

NOWA STAWOWA_U01
Ruszyła przedsprzedaż loftów z segmentu premium w centrum Wrocławia.

W sercu Wrocławia, w ramach dwóch kompleksowo rewitalizowanych kamienic, powstają nowe, przestronne apartamenty, urzekające niepowtarzalnym loftowym charakterem. Inwestycja jest częścią projektu realizowanego przez Apsys Stawowa w kwartale ulic Stawowej, Kościuszki i Kołłątaja. Sprzedaż na zlecenie dewelopera prowadzi DevelopMe Sp. z o.o.

Nowa Stawowa to odpowiedź na oczekiwania wymagających mieszkańców Wrocławia, poszukujących miejsca, gdzie komfortowa przestrzeń łączy się z nowoczesnym, pełnym charakteru designem. W ofercie dostępne są 44 apartamenty o powierzchni od ok. 30 do 132 mkw. i wysokości nawet do 3,5 m. Duże, panoramiczne okna zapewnią ich doskonałe nasłonecznienie, a z tarasów na dachu, przynależnych do lokali na najwyższych piętrach, będzie można podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę miasta. Dla wygody mieszkańców w inwestycji przewidziano również miejsca postojowe, pomieszczenie do przechowywania rowerów, stojaki oraz miejsce do mycia jednośladów czy też myjnia dla psów.

Projekt inwestycji opracowała znana i ceniona na wrocławskim rynku Pracownia Łapacz Winkowski Architekci. Za projekt zieleni odpowiedzialna jest Pracownia IKropka. Lobby i części wspólne projektuje Boris Kudlicka, uznany artysta i scenograf odpowiedzialny m.in. za projekty tworzone dla Teatru Narodowego w Warszawie, a także autor wnętrz hotelu Raffles Hotel Europejski w Warszawie czy Restauracji Belvedere w Łazienkach Królewskich. Sprzedaż na zlecenie Apsys Stawowa prowadzi DevelopMe Sp. z o.o.

materiał prasowy

Popyt na komfortowe przestrzenie dla studentów idzie w górę

B4 3Atrakcyjność Polski dla studentów zagranicznych stale rośnie Wysoko wykwalifikowana kadra wykładowców, stosunkowo niskie koszty utrzymania oraz bardzo konkurencyjny koszt czesnego sprawiają, że polskie uniwersytety są coraz częściej wybierane przez studentów z innych krajów. Taka sytuacja skutkuje stałym wzrostem popytu na usługę zamieszkania w nowoczesnych i komfortowych obiektach.

Przychylność miast uniwersyteckich

Nie od dziś wiadomo, że największym polskim miastom zależy na podnoszeniu swojej atrakcyjności dla zagranicznych studentów. Głównym tego powodem jest fakt, że w perspektywie kilku kolejnych lat, grupa ta zmieni się w dobrze wykształconych młodych profesjonalistów, posiadających ekspercką wiedzą w swoich dziedzinach, mogących zasilić lokalny rynek pracy. Obecny trend zabudowywania działek, na których dopuszczone jest zamieszkanie zbiorowe, poprzez budowę prywatnych akademików, staje się coraz bardziej popularny. Dzieje się tak bez względu na specyfikę okolicznej zabudowy, jak i odległość od uczelni. Również władze gminne są zainteresowane powstawaniem dobrze wyposażonej, nowoczesnej bazy noclegowej dla studentów, gdyż polepsza to komfort życia w uniwersyteckich miastach i przyciąga młodych ludzi.

Dobrze zaprojektowany akademik, to taki, w którym żyje się komfortowo każdemu studentowi, taki który odpowiada na różnorodne, bieżące i zmieniające się zapotrzebowania mieszkańców – mówi Karol Wojtas, członek zarządu Silver Rock – spółki, która przygotowała Akademik Collegia w Gdańsku. Odczytywane z rynku sygnały wskazują na potrzebę zapewnienia młodym ludziom prywatnej przestrzeni mieszkalnej w komfortowo wyposażonych pokojach oraz stworzenia wspólnych  przestrzeni, służących do integracji podczas spędzania wolnego czasu, w czasie wspólnej nauki czy podczas rozwijania pasji. W przygotowanym przez nas budynku oferujemy salę do fitnessu wyposażoną w profesjonalny sprzęt sportowy, salę muzyczną wyposażoną w instrumenty oraz duży, ogólnodostępny lokal gastronomiczny, w którym oprócz funkcji podstawowej, planuje się organizować różnorodne eventy celem urozmaicenia czasu wolnego w Akademiku Collegia – dodaje.

Akademik Collegia powstał bezpośrednio przy kampusie Politechniki Gdańskiej i w niewielkiej odległości od Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Znajomość tego miejsca oraz zmieniających się trendów na rynku nieruchomości, w tym przede wszystkim ogromna nisza nowoczesnej bazy noclegowej oferowanej studentom, jakoby wymusiły budowę akademika w tym miejscu. Dogodna lokalizacja i przemyślana koncepcja architektoniczna budowy nowoczesnego akademika z bogatym programem usług dodatkowych, bardzo szybko znalazły zainteresowanie na rynku.

Jak projektować komfort?

W przypadku projektu Akademika Collegia największą trudnością było określenie założeń projektowych, gdyż była to jedna z pierwszych inwestycji w sektorze akademików prywatnych w Polsce, a akademiki zagraniczne nie najlepiej odpowiadały potrzebom rynku polskiego. Dużo uwagi poświęcono na optymalizację ilości, wielkości oraz proporcji pokoi mieszkalnych, tworząc szereg różnorodnych modułów i ich ustawień na rzutach budynku, poszukując korzystnych ekspozycji na słońce i otoczenie, przy eliminacji ewentualnych uciążliwości.

Akademik, składa się z dwóch skrzydeł mieszkalnych, w których łącznie dostępnych jest 474 pokoi o metrażach od 17 do 46m2. W jego centralnej części zaplanowano serce integracji społeczności akademika, różnorodne pomieszczenia do spędzania wolnego czasu z balkonami i obszernymi tarasami oraz obecnie aranżowany i przygotowywany do otwarcia lokal gastronomiczny. W centralnej części znajdują się również pomieszczenia przeznaczone do indywidualnej lub grupowej nauki, wyposażone w multimedia. Całość zorganizowana została w taki sposób, aby zapewnić mieszkańcom prywatność w pokojach i zaspokoić potrzeby integracyjne w przestrzeniach wspólnych. – dodaje Karol Wojtas. Pokoje spełniają wymagania samodzielnych lokali, w których zaprojektowano wygodną łazienkę, aneks kuchenny, strefę pracy i strefę wypoczynku. Priorytetem była funkcjonalność i komfort mieszkańców, co przyczyniło się do bogatego wyposażenia pokoi w wygodne meble: rozległe łóżka, duże szafy w zabudowie, obszerne biurka, półki, jak również pełne wyposażenie aneksu kuchennego, zawierającego lodówkę, płytę grzewczą, mikrofalówkę, blaty kuchenne i liczne szafki. Zadbano o komfort akustyczny w budynku stosując grube ściany oddzielające pokoje, cichobieżne windy czy wygłuszające okładziny w komunikacji w budynku – podsumowuje.

Strefy wspólne nowym magnesem

Rozpoznając potrzeby młodych mieszkańców, zaprojektowano strefę fitness, wytłumiony pokój muzyczny z instrumentami oraz pralnię z suszarkami. Chętnym zapewniono również miejsca postojowe dla samochodów i rowerów w podziemnej hali garażowej. Młodzi ludzie chętnie korzystają ze znajdujących się na każdym piętrze części integracyjnych, ucząc się w wyciszonych pomieszczeniach  przeznaczonych do nauki czy wspólnie spędzając czas w playroomach, w wydzielonych pomieszczeniach o różnorodnej aranżacji. Znajdują się w nich wygodne kanapy, fotele, huśtawki, stoły do ping ponga, konsole PlayStation oraz gry planszowe, pozwalają miło spędzać czas w gronie rówieśników i nawiązywać nowe kontakty. Warto również dodać, że obiekt jest w całości dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dla spragnionych świeżego powietrza, na balkonach i tarasach czekają leżaki i meble, gdzie można w akompaniamencie śpiewu ptaków cieszyć się widokiem zieleni w pobliskim Parku w Królewskiej Dolinie, odwiedzanego niegdyś przez króla Jana III Sobieskiego i królową Marysieńkę.

Rozwijając bazę prywatnych akademików o wysokim standardzie, polskie miasta wkraczają na konkurencyjny rynek rywalizacji o studentów zagranicznych. Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że poszczególne metropolie przyciągają studentów z wybranych obszarów globu. Gdańsk cieszy się popularnością wśród studentów ze Skandynawii, Wielkiej Brytanii, Indii, Chin i krajów Bliskiego Wschodu. Wysoki poziom nauczania w połączeniu z rozbudowującą się bazą wysokiej jakości miejsc mieszkalnych, daje szansę na promocję Polski jako ważnego ośrodka akademickiego również w innych częściach świata. Współpraca między ośrodkami akademickimi a prywatnymi inwestorami może stanowić doskonały impuls do podnoszenia atrakcyjności danego miasta i przyciągania kolejnych grup studentów.

Źródło: ultrarelations.com / materiał prasowy

WGN: Jak program tani kredyt wpłynie na rynek wtórny mieszkań?

Lidia Dołhan
Singiel na tani kredyt będzie mógł kupić 50-metrowe mieszkanie. Dopłata ma wynieść 200 tys. zł. Proszę o informację, ile kosztują używane mieszkania o powierzchni ok. 50 mkw.? Czy ceny takich mieszkań rosną? O ile są droższe niż rok temu? Będą jeszcze droższe po starcie programu?

Ceny używanych mieszkań o powierzchni ok. 50 mkw. mogą różnić się w zależności od lokalizacji, standardu budynku oraz innych czynników. Średnia cena takiego mieszkania we Wrocławiu wynosi ok. 12.600 zł/m2
We Wrocławiu za 50 mkw lokalu mieszkalnego trzeba zapłacić ok. 630.000zł .

Według Analityków WGN co do trendu cenowego, generalnie można zaobserwować wzrost cen nieruchomości w ostatnich latach. W porównaniu do roku ubiegłego, ceny mieszkań o podobnej powierzchni powinny znowu wzrosnąć o kilkanaście procent gdy program dopłat wejdzie w życie.

 

Odpowiedzi dla Rzeczpospolitej udzieliła Lidia Dołhan / Starszy Analityk WGN.

Czytaj więcej: TUTAJ.

Coraz więcej firm obsługujących nieruchomości wdraża zasady ukierunkowane na większe poszanowanie środowiska

alexander-abero-OypnYfdiQgg-unsplash
Coraz więcej firm obsługujących nieruchomości wdraża zasady ukierunkowane na większe poszanowanie środowiska.

Coraz więcej firm FM obsługujących nieruchomości komercyjne, zarówno biurowe jak i magazynowe, nie tylko zmienia własne procesy tak, aby wywierały ograniczony wpływ na środowisko, ale wymaga tego także od swoich podwykonawców i dostawców. Od etapu miękkiego badania czy kontrahent prowadzi produkcję i gospodarkę odpadami z poszanowaniem środowiska, firmy przechodzą do weryfikacji w oparciu o dokumenty i certyfikaty. Według danych CRIF już 50% firm wybierając partnerów do współpracy, zwraca uwagę na zrównoważony rozwój. Dla aż 45% istotne są aspekty środowiskowe.

Certyfikaty środowiskowe stosowane przy wyborze podwykonawców

Kryterium dla dostawcy może być możliwość wyboru zamiennika opakowania, które wywiera mniejszy wpływ na środowisko czy wyboru większej partii produktu z dostawą w większym opakowaniu co ograniczy ilość odpadów. To mogą być także ekoznaki – ekologiczne certyfikaty dla opakowań, stosowanie produktów nadających się do recyklingu czy z surowców wtórnych. Dla podwykonawcy kryterium oceny jest także naturalnie przestrzeganie przepisów ochrony środowiska czy posiadanie wymaganych decyzji środowiskowych. Odbiorca usług pyta o ograniczanie ilości oraz prawidłowe zagospodarowanie odpadów, stosowanie materiałów o mniejszym wpływie na środowisko, ograniczanie emisji np. gazów, ścieków, hałasu.

– Preferujemy we współpracy kontrahentów, którym temat dbałości i odpowiedzialności środowiskowej nie jest obcy. Co roku oceniamy kooperację z dostawcami i podwykonawcami pod tym względem. Od 2 lat prowadzimy także kampanię zachęcającą naszych dostawców i podwykonawców do weryfikacji ich działalności przez niezależne organizacje takie jak Ecovadis lub Integritynext. W ten sposób m.in. emisja CO2 dostawców i podwykonawców jest poddawana ocenie. Chcemy, aby coraz większy procent naszych obrotów pochodził z kooperacji z kontrahentami, którzy podjęli ambitne, formalne zobowiązania dotyczące zmniejszenia swojego śladu węglowego. Rozwijamy też własne możliwości techniczne raportowania w systemie, które z dostarczanych nam rozwiązań są niskoemisyjne – mówi Monika Wyszecka, Kierownik Działu Zakupów i Logistyki SPIE Building Solutions.

Źródło: SPIE Building Solutions  (fragment raportu).

Skandynawski koncept nieruchomości co-living

photo credits Noli Mokotow
Skandynawski koncept nieruchomości co-living.

Na warszawskiej mapie nieruchomości pojawiła się pierwsza lokalizacja konceptu Noli Studios należąca do skandynawskiej firmy Nrep. Nowy kompleks w formule co-living oferuje 280 studio o powierzchni 19-36 m kw., które łączą wysoki standard hotelowy z komfortem domu. Do dyspozycji gości są również przestrzenie wspólne o łącznej wartości 675 m kw. Za projekt architektoniczny wnętrz wybranych stref była odpowiedzialna renomowana krakowska pracownia Iliard Architecture & Interior Design, natomiast dostarczenie wyposażenia ruchomego zostało powierzone Reesco Hospitality. Obie spółki należą do Grupy Reesco.

Zaawansowanie projektu deweloperskiego, w którym wprowadziliśmy nową koncepcję, wymagało od naszego zespołu wyjątkowej elastyczności. Dodatkowe wyzwania pojawiły się w związku z modyfikacjami ogólnej koncepcji marki w trakcie trwającej budowy. Mimo silnej dynamiki zmian, sprawna komunikacja umożliwiła nam głębsze zrozumienie potrzeb klienta, a dzięki efektywnej współpracy pomiędzy wszystkimi stronami procesu, udało nam się zrealizować projekt zgodnie z założonymi terminami i koncepcją – mówi Wojciech Witek, Członek Zarządu i Współzałożyciel Iliard Architecture & Interior Design oraz Reesco Hospitality – Aktywne uczestnictwo w rozwoju standardów marki Noli Studios stanowi dla nas znaczącą wartość i jest ogromnym wyróżnieniem – dodaje Wojciech Witek.

Projektując wnętrza Noli Studios na Mokotowie staraliśmy się połączyć historię polskiego designu z nowoczesnością. Wnętrza charakteryzują ciepłe, neutralne wykończenia, zestawione z meblami polskich projektantów o ponadczasowej estetyce. Unikalnym elementem są dedykowane wzory tapet, dywanów i grafik, specjalnie stworzone z myślą o polskim wzornictwie. To nie tylko hołd wobec rodzimej kreatywności, lecz także sposób na stworzenie wyjątkowego i nowoczesnego środowiska dla przyszłych mieszkańców konceptu – podkreśla Paula Olszewska, Starszy Architekt w Iliard Architecture & Interior Design.

Dostawcą wyposażenia była spółka Reesco Hospitality powołana w 2021 roku przez Grupę Reesco i pracownię Iliard Architecture & Interior Design.

Nasi specjaliści pracują ramię w ramię, dlatego na bieżąco możemy kontrolować jakość, koszty i terminy, w jakich jesteśmy w stanie dostarczyć to, co powstaje na naszych deskach kreślarskich – podsumowuje Wojciech Witek.

Źródło: Grupa Reesco.

 

Z czego budować ściany działowe nieruchomości?

sciany_dzialowe_z_bloczkowe_silikatowychŚciany działowe pozwalają na funkcjonalny podział przestrzeni we wnętrzach. Decydując się na daną technologię i rodzaj materiałów do ich wznoszenia, należy wziąć pod uwagę oczekiwane parametry przegrody, takie jak jej nośność, ciężar czy izolacyjność akustyczną. O czym jeszcze warto wiedzieć, dokonując wyboru, podpowiada Robert Janiak, Product Manager firmy H+H.

Dlaczego warto postawić na ścianki murowe

Ścianki działowe wykonywane w technologii murowej powstają analogicznie jak ściany konstrukcyjne – poprzez łączenie bloczków bądź innych elementów za pomocą zaprawy. Nie muszą jednak przenosić obciążeń, do ich wykonywania używa się więc znacznie węższych, a przez to także lżejszych i zajmujących mniej miejsca materiałów.

W porównaniu ze ściankami lekkimi, wykonywanymi np. z płyt G-K mocowanych do rusztu, ścianki murowane cechuje wyższa wytrzymałość i trwałość – dużo trudniej o ich uszkodzenie np. w wyniku uderzenia. Mają też jednorodną strukturę i większą nośność – dlatego bez problemu zamocujemy na nich cięższe wiszące elementy, nie musząc dopasowywać ich rozmieszczenia do wewnętrznej, a więc także niewidocznej konstrukcji.

Obok tych najczęściej wymienianych zalet ścian działowych wznoszonych z elementów murowych, umożliwiających bezproblemowe pokrycie całej ich powierzchni płytkami czy zawieszenie szafek w dowolnym rozmieszczeniu, wymienić trzeba też dodatkowe, np. w przypadku wyrobów silikatowych zdolność do akumulacji ciepła. Z kolei lekkie i większe rozmiarowo bloczki z betonu komórkowego zapewniają bardzo szybką realizację i umożliwiają wznoszenie ścian o niewielkiej masie – podaje przykłady Robert Janiak, Product Manager firmy H+H.

Rozwiązania silikatowe dla ścian działowych

Główną zaletą wyrobów silikatowych jest ich znakomita wytrzymałość na ściskanie przy jednoczesnej wysokiej izolacyjności akustycznej. Dzięki temu już przy niewielkiej grubości doskonale zabezpieczają przed przenoszeniem się dźwięków między pomieszczeniami, tworząc komfortowe warunki do odpoczynku czy pracy.

W budownictwie mieszkaniowym oraz usługowym, a także użyteczności publicznej znakomicie sprawdzą się H+H Silikaty N8 i N12 odpowiednio o szerokościach 80 i 120 mm – wyjaśnia Robert Janiak. Są to elementy drążone, o mniejszej masie i oddziaływaniu na strop, o który się opierają. Wyprofilowanie powierzchni bocznych na pióro i wpust umożliwia ograniczenie stosowania spoin pionowych, co przekłada się na tempo prac budowlanych, dodaje.

Wybór silikatów szczególnie polecany jest wszędzie tam, gdzie szczególnie ważny jest komfort akustyczny. Wymagania odnośnie do stosowania materiałów o odpowiedniej izolacyjności określone w normie PN-B-02151-3 określają w mieszkaniach wartość współczynnika RA1R na poziomie 35 dB dla ścian oddzielających pomieszczenia i 38 dB dla ścian oddzielających pokój od pomieszczenia sanitarnego. Ścianka wykonana z 8-centymetrowych bloczków H+H Silikat N8 przewyższa obydwa standardy i oferuje izolacyjność RA1R równą 41 dB dla przegród pokrytych tynkiem cementowo-wapiennym gr. 12 mm i 40 dB przy zastosowaniu tynku gipsowego grubości 10 mm. Szersze bloczki N12 zapewnią jeszcze lepsze warunki akustyczne, a wspomniany współczynnik wynosi dla nich odpowiednio 45 i 44 dB w zależności od rodzaju tynku.

Ściana na mur-beton… komórkowy!

Wysoką wytrzymałość zapewniają także elementy wykonane z betonu komórkowego. W stosunku do innych materiałów murowych charakteryzują się mniejszą gęstością, a co za tym idzie – również masą.

Umożliwia to zarówno wznoszenie ścianek także na starszych stropach o mniejszej nośności, jak również przekłada się na możliwość stosowania elementów o większych wymiarach, a więc szybsze tempo prac budowlanych.

Szczególnie w kontekście przyspieszenia robót warto wspomnieć o Panelach H+H TEMPO wykonywanych w gęstościach 425 i 575 kg/m3 i dostępnych w szerokościach 100 i 115 mm oraz długości aż 600 mm i wysokości 500 mm, co zapewnia zużycie jedynie 3,3 sztuki na 1 m2 ściany.

W ofercie H+H znajdują się także Panele TEMPO PRO o nieznacznie podwyższonej gęstości do 675 kg/m3 Spełniają one jednocześnie wymagania ochrony akustycznej odpowiednio dla ścian oddzielających od pomieszczeń sanitarnych, przez bloczki szerokości 100 mm i dla pozostałych ścian w mieszkaniach, przez bloczki o szerokości 75 mm przy obustronnym wykończeniu cienkowarstwową gładzią grubości 3 mm, dodaje ekspert.

Dzięki wysokiej precyzji wymiarowej zarówno wyroby silikatowe, jak i z betonu komórkowego H+H pozwalają na wznoszenie ścian działowych z pominięciem pośrednich warstw wyrównujących z grubej warstwy zaprawy, co, jak wskazuje Robert Janiak: stanowi kolejny z elementów przyspieszających prace i obniżających koszty robocizny i materiałów.

Autor: H+H.

Firma Neo Świat rozwija zespół fit-out w Trójmieście

Łukasz Kalinowski_dyrektor regionalny_Neo Świat
Firma Neo Świat rozwija zespół fit-out w Trójmieście.

Neo Świat, czołowa firma fit-out w CEE, rozwija swoje operacje w północnej Polsce, tworząc stały oddział zlokalizowany w Trójmieście. Szefem nowego zespołu został Łukasz Kalinowski, odpowiedzialny za projekty przebudów i wykończenia wnętrz w nieruchomościach komercyjnych i mieszkaniowych.

Trójmiejski zespół Neo Świat, prowadzony przez Łukasza Kalinowskiego, doświadczonego dyrektora projektów, jest odpowiedzią na duże zapotrzebowanie w północnej Polsce na projekty fit-out z różnych sektorów nieruchomości. Do tej pory Łukasz Kalinowski kierował zespołami w kilku firmach fit-out, pracując w poprzednich strukturach z Rajmundem Węgrzynkiem i Pawłem Brodzikiem, którzy obecnie prowadzą Neo Świat jako partnerzy zarządzający.

– Zdobywamy i realizujemy nasze projekty w całej Polsce oraz kilku krajach CEE i wiemy jak ważny jest silny lokalny zespół, który zna miejscowe zwyczaje biznesowe i możliwości projektowe. Stawiamy bardzo mocno na lokalną wiedzę, bo tego oczekują nasi klienci. Łukasza znamy od wielu lat i z wielu zrealizowanych razem projektów, więc jesteśmy pewni, że zbuduje większą rozpoznawalność Neo Świat w regionie i mocniej wprowadzi nasz biznes na mapę północnej Polski – tłumaczy Rajmund Węgrzynek, partner zarządzający Neo Świat.

– Zdecydowałem się na dołączenie do Neo Świat, ponieważ cenię podejście Rajmunda i Pawła do biznesu oraz zarządzania firmą. Mamy przed sobą dużo pracy związanej z pozyskiwaniem projektów i dotarciem do firm, które planują relokację biura, modernizację hotelu, czy obiektu handlowego. Będziemy sukcesywnie rozbudowywać zespół regionalny, bo widzimy duże zapotrzebowanie na profesjonalne doradztwo i wykonawstwo wnętrz dla nieruchomości komercyjnych i mieszkaniowych – podkreśla Łukasz Kalinowski, dyrektor regionalny w Neo Świat.

Źródło: Neo Świat.

Nowa inwestycja Develii we Wrocławiu: Augustowska Vita

augustowska-vita
Develia rozpoczyna sprzedaż lokali mieszkalnych w ramach nowej inwestycji we Wrocławiu. Osiedle Augustowska Vita, które powstanie na zielonych Maślicach, to projekt dostosowany zwłaszcza do potrzeb młodych rodzin.

W dwóch nowoczesnych budynkach, które powstaną w otoczeniu niskiej, willowej zabudowy, znajdą się 84 mieszkania w szerokiej gamie rozkładów i metraży, od 44 do 89 metrów kwadratowych. W zależności od kondygnacji, do każdego lokalu przypisany będzie przestronny balkon lub zielony ogródek. Do dyspozycji mieszkańców zostanie oddana również podziemna hala garażowa z komórkami lokatorskimi i boksami na rowery. Projekt będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

– Młodzi rodzice to jedna z najbardziej wymagających grup nabywców na rynku nieruchomości. Poszukując mieszkania, kładą nacisk na bliskość przedszkoli i szkół, placów zabaw, terenów zielonych i rekreacyjnych oraz placówek ochrony zdrowia. Augustowska Vita to projekt, który spełnia te potrzeby, dlatego jestem przekonany, że zainteresowanie tym projektem będzie duże – komentuje Tomasz Kaleta, dyrektor Departamentu Sprzedaży w Develia S.A.

Za projekt architektoniczny odpowiada Olejnik Pracownia Projektowa. Zakończenie budowy zaplanowane jest na IV kwartał 2025 roku. Ceny zaczynają się już od 10 499 zł za metr kwadratowy.

Źródło: Develia.

W 2023 roku przychody Grupy Grenevia wyniosły 1,644 mld zł

Grenevia_3
W ubiegłym roku przychody Grupy Grenevia wyniosły 1,644 mld zł. To wzrost o 27 proc. w stosunku do 2022 roku, wynikający z większych przychodów w segmentach elektroenergetyka i PV, stabilnych przychodów osiągniętych przez segment FAMUR oraz z objęcia konsolidacją za pełen okres segmentu e-mobilności.

W 2023 roku EBITDA wyniosła 414 mln zł, co oznacza rentowność na poziomie 25 proc. Grenevia osiągnęła zysk netto w wysokości 144 mln zł, co stanowi wzrost o 20 proc. w porównaniu do 2022 roku.

Miniony rok upłynął pod znakiem intensywnego rozwoju czterech segmentów biznesowych tworzących Grupę Grenevia. W segmencie e-mobilności wzrosła skala działalności Impact Clean Power Technology. Spółka kontynuuje współpracę i pozyskuje nowe kontrakty od światowych liderów produkcji elektrycznych autobusów. Finalizuje także inwestycję w GigafactoryX, czyli budowę wielkoskalowej fabryki baterii przeznaczonych dla pojazdów elektrycznych. Wysoce zautomatyzowana, nowoczesna linia produkcyjna umożliwi wytworzenie co 11 minut nowej baterii dla sektora e-mobilności. W segmencie fotowoltaiki w 2023 roku Projekt Solartechnik zawarł przedwstępną umowę sprzedaży firmie KGHM portfela projektów PV o łącznej mocy ok. 50 MW.
Ostateczne zamknięcie i rozliczenie transakcji nastąpiło w lutym 2024 roku. W segmencie elektroenergetyki znaczący wzrost przychodów zanotował Elgór + Hansen. Spółka ta rozwija ofertę związaną z rozdziałem i dystrybucją energii, zwłaszcza w obszarze OZE, obejmującą m.in. kontenerowe stacje transformatorowe dla farm PV. Z kolei w obszarze rozwiązań i usług dla sektora wiatrowego swoją ofertę rozszerzył segment FAMUR, między innymi za sprawą nabycia pakietu 75,24 proc. akcji spółki Total Wind PL. Konsekwencją rozwoju działalności w tym obszarze było utworzenie w lutym 2024 roku obszaru FAMUR Gearo, który w ramach segmentu koncentruje całą aktywność związaną z rozwiązaniami dla energetyki wiatrowej.

Źródło: Grupa Grenevia.

Laureaci Wyróżnień oraz Statuetki Orła Brokera WGN 2023

IMG_20240419_221059 kadr
W kwietniu, tuż przed 55.Kongresem Grupy WGN Kapituła w składzie: Aleksandra Jurak, Leszek Michniak, Luiza Stasiak oraz Sylwia Chmielewska po długich, pełnych dyskusji naradach podjęła decyzję kto dostanie Wyróżnienie Orła Brokera oraz Najwyższą Nagrodę – Statuetkę Orła Brokera 2023.

Dzień 19 kwietnia 2024r. zapadnie w pamięć na długo, szczególnie Partnerom Grupy WGN. W tym dniu podczas Uroczystej Gali Awards Broker WGN nagrodzono ich za ciężką pracę w roku 2023. To było uhonorowanie ich sukcesów, spektakularnych transakcji oraz trudu włożonego w prowadzenie Biura WGN i uszczęśliwianie każdego klienta WGN.

Czytaj więcej: TUTAJ.

Trzy sposoby na biznesowy sukces

Jakub Czarzasty
W Polsce z roku na rok rośnie liczba firm, które świadczą usługi związane ze zdrowiem, urodą lub ogólnie pojmowanym wellness. Konkurencja wśród prywatnych klinik, gabinetów czy salonów jest coraz większa, dlatego też ich właściciele starają się wyróżnić na rynku zdrowia. Szukają sposobów, by jeszcze bardziej ułatwić pacjentom oraz klientom korzystanie z ich usług i wychodzą im naprzeciw. Jak osiągnąć biznesowy sukces w branży medycznej?

By stać się liderem wśród klinik czy gabinetów, nie wystarczy już tylko dbać o jakość usług, zatrudniać dobrych specjalistów i stosować sprawdzone produkty. To oczywiście podstawa, ale pacjenci, zwłaszcza ci z generacji Z, wymagają więcej. Chcą otrzymywać opiekę na najwyższym poziomie, a także mieć pewność, że wybrana placówka jest godna zaufania. Dlatego tak ważna jest również komunikacja zewnętrzna – jeśli firmy nie można znaleźć w sieci, to tak jakby nie istniała. To jednak nie wszystko.

Ekspercka wiedza specjalistów

Budowanie sukcesu kliniki czy gabinetu zaczyna się od zatrudnienia wykwalifikowanych specjalistów. Niezależnie od tego, czy prowadzimy prywatny gabinet stomatologiczny, dużą klinikę psychologiczną czy przychodnię weterynaryjną, to właśnie pracujący w placówce eksperci i ich wiedza oraz umiejętności wpływają na renomę firmy.

– To ważne, by dbać o stały rozwój swój i specjalistów, którzy są częścią naszegozespołu – mówi Jakub Czarzasty, CEO LM PAY S.A., lidera na rynku płatności odroczonych. – Chodzi tutaj przede wszystkim o podnoszenie ich kwalifikacji – umożliwienie udziału w konferencjach, kursach czy zdobywanie dodatkowych specjalizacji. Badania pokazują, że konsumenci polegają na opinii specjalistów. Potwierdza to m.in. raport McKinsey Future of Wellness, gdzie polecenia lekarzy znalazły się na trzecim miejscu wśród czynników wpływających na zakupy produktów i usług związanych z wellness1 – dodaje ekspert.

O tym, że w firmie pracują specjaliści, którzy nieustannie się kształcą, warto także komunikować w mediach społecznościowych. W ten sposób pacjenci łatwiej do nas trafią i będą wiedzieli, jakie usługi oferuje gabinet lub klinika.

Biznes na miarę XXI wieku

By zapewnić biznesowy sukces swojemu gabinetowi, klinice czy salonowi, należy skoncentrować się na świadczeniu usług na wysokim poziomie. Nie chodzi tu jedynie o profesjonalne wykonywanie zabiegów lub podstawową obsługę pacjentów czy klientów.

– Z raportu What Business Needs To Know About The Generation Changing Everything opublikowanego przez TNM wynika, że młodzi konsumenci zwracają szczególną uwagę na świadomość ekologiczną firmy oraz stosowane przez nią nowoczesne rozwiązania oparte na technologii2 – komentuje Jakub Czarzasty. – Chętniej wybierają te miejsca, gdzie mogą rozłożyć płatność na raty lub skorzystać z wygodnej opcji płatności odroczonych. Rynek tych ostatnich nieustannie rośnie – dodaje.

Lekarze, stomatolodzy, psycholodzy, dietetycy czy weterynarze coraz częściej dają swoim pacjentom możliwość korzystania z usługi Care Now, Pay Later (Zadbaj teraz, zapłać później). Trend ten cieszy się także popularnością w innych branżach. Opcja ta pozwala na zakup usługi i zapłacenie za nią w późniejszym, dogodnym dla konsumenta momencie.

Wyróżnienie się na tle innych gabinetów czy klinik oznacza także zadbanie o widoczność w internecie. Aktualizowane media społecznościowe oraz widoczne w sieci opinie klientów to również istotny czynnik, który uwiarygadnia działalność firmy i realnie wpływa na jej sukces biznesowy.

Dobrze zaplanowany proces leczenia

Pacjenci oraz klienci, którzy trafiają do klinik lub gabinetów chcą otrzymać kompleksową opiekę. Coraz częściej przygotowanie harmonogramu leczenia jest standardem w profesjonalnych placówkach. Nadal jednak wiele miejsc nie wdrożyło tego elementu, a jest on dla pacjentów bardzo istotny w procesie podejmowania decyzji o leczeniu.

– Jeśli chcemy wyróżnić się na rynku medycznym, warto już na początku współpracy przedstawić klientowi harmonogram zabiegów, uwzględniając zarówno te większe, jak i mniejsze. Rozpiszmy wizyty kontrolne i wytłumaczmy, jak będzie wyglądał cały proces leczenia, zaprezentujmy także opcje związane z opłatami – mówi Jakub Czarzasty. – Dzięki rozłożeniu leczenia w czasie pacjent nie będzie musiał płacić za całą kurację za jednym razem, co jest o wiele wygodniejszą opcją – dodaje ekspert.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia to przede wszystkim zrozumienie potrzeb pacjentów – zarówno tych starszych, jak i młodszych, którzy chętniej wydają pieniądze na usługi związane ze zdrowiem. Warto przyjrzeć się współczesnym trendom w obsłudze klienta i zastanowić się, w jaki sposób możemy ułatwić korzystanie z naszych usług.

LM PAY S.A. jest liderem na rynku finansowania usług medycznych w Polsce, działa od 2010 roku.

1 https://www.mckinsey.com/industries/consumer-packaged-goods/our-insights/the-trends-defining-the-1-point-8-trillion-dollar-global-wellness-market-in-2024
2 What Business Needs To Know About The Generation Changing Everything


Źródło: LM PAY S.A. 

Spółka Shoper S.A. opublikowała sprawozdanie z wynikami finansowymi za pierwszy kwartał 2024 roku

analiza
Spółka Shoper S.A. opublikowała sprawozdanie z wynikami finansowymi za pierwszy kwartał 2024 roku.

Shoper napędzają polski rynek e-commerce. Shoper, najchętniej wybierany w Polsce dostawca sklepów internetowych w modelu SaaS, opublikował wyniki finansowe osiągnięte w pierwszym kwartale 2024 roku. Spółka pochwaliła się rekordowo wysoką rentownością, 31% wzrostem przychodów oraz dynamicznie rosnącą wartością transakcji osiągniętą przez sprzedających na platformie.

W pierwszym kwartale 2024 roku przychody Shoper wyniosły 44,2 mln zł, co oznacza wzrost o 26%, w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Skorygowany zysk EBITDA wyniósł 14,9 mln zł i był wyższy aż o 31% niż rok wcześniej. Wraz z dynamicznym wzrostem przychodów, Spółka poprawiła rentowność skorygowanej wartości EBITDA do poziomu 33,8%.

– Wyniki, które osiągnęliśmy w tym kwartale, są bardziej niż zadowalające i stanowią optymistyczny prognostyk na resztę tego roku. Najbardziej cieszą sukcesy naszych sprzedawców. Klienci Shoper zanotowali imponujące wzrosty we wszystkich wskaźnikach sprzedażowych, takich jak GMV Sklepy oraz GMV Omnichannel, które wyniosło aż 47% wzrost względem poprzedniego roku. – komentuje wyniki Piotr Biczysko, członek zarządu ds. finansowych Shoper – Tak wysokie wyniki jako spółka zanotowaliśmy ostatni raz w 2021 roku, gdy rynek e-commerce dynamicznie zyskiwał na popularności w wyniku pandemii COVID-19. Liczby minionego kwartału potwierdzają skuteczną realizację naszej strategii, która opiera się na wspieraniu rozwoju naszych klientów i efektywnym zarządzaniu kosztami. – dodaje.

Źródło: Shoper S.A. 

Ogólnopolski deweloper ROBYG z nowym Raportem ESG za 2023

adeolu-eletu-38649-unsplash
Ogólnopolski deweloper ROBYG z nowym, trzecim już Raportem ESG za 2023.

Ogólnopolski deweloper ROBYG opublikował swój trzeci Raport ESG. Odnosi się on do osiągnięć spółki w trzech zakresach działalności: dla Planety, dla Ludzi i dla Zrównoważonego Biznesu. Do najważniejszych z nich należą m.in. obniżenie całkowitych emisji gazów cieplarnianych o ponad 48% z roku na rok oraz wzrostu udziału energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych używanej w procesie budowy do 100 %.

– Grupa ROBYG od wielu lat konsekwentnie pozostaje wierna swojej misji tworzenia innowacyjnych i ekologicznych rozwiązań w branży budowlanej, dążąc nie tylko do osiągania sukcesów finansowych, ale także do pełnego zaangażowania w tworzenie zrównoważonej przyszłości. W efekcie miniony rok był dla nas rokiem pełnym sukcesów zarówno w wymiarze finansowym – Grupa zanotowała przychody ze sprzedaży na poziomie 1,813 mld zł –  jak i w aspekcie dążenia do realizacji Agendy 2030.  Wykonaliśmy kolejne kroki, by rozszerzyć nasze raportowanie śladu węglowego, zwiększyć bezpieczeństwo na naszych budowach oraz zaktualizować nasze wewnętrzne regulacje dodając kolejne aspekty ESG do obszaru compliance. W porównaniu do roku 2022 w 2023 obniżyliśmy  całkowite emisje gazów cieplarnianych Grupy w zakresie 1 i 2 o ponad  48 %, a w przeliczeniu na metr kwadratowy budynków w budowie o 37% . Wszystkie etapy naszych osiedli oddanych do użytkowania w 2023 r. wyposażone były w rozwiązania niskoemisyjne i sprzyjające bioróżnorodności – mówi Eyal Keltsh, Prezes Zarządu ROBYG SA. – Często to podkreślam i głęboko wierzę, że zrównoważony rozwój to dla nas sposób na budowanie przewagi konkurencyjnej i szansa na dalszy rozwój Grupy – dodaje.

ROBYG dla Planety – Zielony Standard

Ograniczanie negatywnego wpływu na środowisko spółka traktuje jako jeden z kluczowych sposobów na utrzymanie wysokiej pozycji rynkowej wśród polskich deweloperów mieszkaniowych.  Aby zminimalizować swój wpływ na środowisko naturalne, ROBYG wprowadził klika lat temu Zielony Standard ROBYG. Standard obejmuje zarówno rozwiązania i udogodnienia dla klientów, jak i wytyczne dla architektów i projektantów. Dokument zawiera wytyczne dotyczące projektowania i prowadzenia inwestycji w sposób odpowiedzialny środowiskowo, przeciwdziałający miejskim wyspom ciepła oraz wspierający walkę ze zmianami klimatu.

– W ROBYG szczególnie koncentrujemy się efektywności energetycznej naszych budynków, nawiązując tym samym do ambitnych celów Fit for 55. Średnia efektywność budynków oddanych przez nas do użytkowania w 2023 r. wynosiła 61,71 kWh/m2/rok, co jest wynikiem poniżej normy ale i znacznie poniżej średniej krajowej. Nasze cele osiągamy dzięki konsekwentnej współpracy wielu działów i specjalistów, a narzędziem do ich realizacji jest m.in. Zielony Standard, który precyzyjnie wyznacza w sumie 42 rozwiązania dla budynków. Efektem dla środowiska naturalnego jest ograniczenie negatywnego wpływu inwestycji na otoczenie oraz wsparcie bioróżnorodności, a dla mieszkańców naszych inwestycji zmniejszenie kosztów eksploatacji i poprawienie ich jakości życia. – mówi Anna Wojciechowska, Head of ESG, ROBYG.

ROBYG dla Ludzi i zbalansowana różnorodność płci

ROBYG dla Ludzi, to przede wszystkim 3 cele przyjęte przez ROBYG: być pracodawcą pierwszego wyboru w sektorze budownictwa mieszkaniowego w Polsce, dążenie do osiągnięcia udziału kobiet w zarządzaniu na poziomie 50% oraz zero wypadków w pracy.

Wszystkie z nich deweloper kolejny rok z rzędu realizuje poprzez utrzymywanie poziomu rotacji na stałym poziomie, rozbudowując programy motywujące i rozwijające zespół, zwiększając liczbę godzin szkoleniowych na wszystkich poziomach zatrudnienia. W 2023 r. kobiety stanowiły  72% pracowników ROBYG, a także 57% wyższej kadry zarządzającej to kobiety. Ponad to już kolejny rok z rzędu szkoliliśmy nasz zespół w zakresie BHP co skutkuje brakiem wypadków wśród naszych pracowników.

Sukcesywny rozwój – ROBYG dla zrównoważonego biznesu 

ROBYG dla Zrównoważonego biznesu to dla ROBYG przede wszystkim transparentna działalność oparta na corocznym ujawnianiu informacji oraz wielopoziomowe działania w zakresie compliance. Obejmują one nie tylko pracowników, ale również łańcuch wartości ROBYG, w którym wprowadzane są regulacje zarówno dla pracowników i współpracowników jak i dla kontrahentów. ROBYG aktywnie działa też na rzecz realizacji celów zrównoważonego rozwoju ONZ poprzez nagradzane akcje edukacyjne oraz przynależność do inicjatyw jak UNGC czy Karta Różnorodności  czy stowarzyszeń w tym PZFD oraz Polskie Stowarzyszenie ESG.

Źródło: ROBYG.

Marka Pitbull rozwija się w centrach handlowych EPP

dieter-de-vroomen-452887-unsplash
Zarządzane przez EPP centra handlowe Wzorcownia we Włocławku, Galeria Solna w Inowrocławiu i Galeria Olimpia w Bełchatowie rozszerzają swoją ofertę o asortyment Pitbull.

Marka Pitbull rozwija się w centrach handlowych EPP. Jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek odzieży sportowej w Polsce. Dzięki temu obiekty znacząco wzmocnią swoją propozycję skierowaną do osób ceniących wygodę lub trenujących siłowo, jak również pasjonatów sportów walki. Powierzchnia objęta umowami najmu wynosi ponad 250 mkw.

– Pierwszy we Włocławku salon Pitbull działa już we Wzorcowni. Stale rozbudowujemy ofertę dostępnych w centrum marek, a dzięki tej współpracy wzmocniliśmy segment sportowy obiektu. Widzimy, że klienci centrum – pasjonaci sportów walki, a także osoby ceniące sobie funkcjonalny i niezobowiązujący styl – chętnie korzystają z oferty nowego najemcy skomentował Tomasz Nowakowski, Asset Manager w EPP.

– Mocna obecność EPP na rynku oraz dobre wyniki notowane przez zarządzane przez nas centra handlowe sprawiają, że najemcy chętnie decydują się na obecność w kilku obiektach. Dobrym przykładem jest Pitbull West Coast, który rozwija się z nami portfelowo. Klienci mogą już skorzystać z oferty marki we Wzorcowni i Galerii Solnej, a do tego grona już w czerwcu dołączy salon w Galerii Olimpia – dodaje Adam Kłos, Asset Manager w EPP.

Odzież z logo Pitbull przypadnie do gustu osobom ceniącym wysoką jakość wykonania. Asortyment marki, oprócz odzieży dla osób uprawiających sport, zainteresuje także klientów, dla których ważny jest komfort w połączeniu z nowoczesnym designem. W salonach Pitbull znaleźć można produkty dla kobiet, mężczyzn i dzieci, jak również liczne sportowe akcesoria.

Źródło: EPP.

GUS z Indeksem kosztów zatrudnienia w kwartałach 2023 r.

helloquence-61189-unsplash
Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował raport „Indeks kosztów zatrudnienia w kwartałach 2023 r.”.

Jak informuje GUS, w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9% względem trzeciego kwartału 2023 r., a w stosunku do ostatniego kwartału 2022 r. był wyższy o 12,8%.
Indeks kosztów zatrudnienia (IKZ, ang. Labour Cost Index – LCI)  to indeks Laspeyresa godzinowych kosztów pracy odnotowanych w kwartale referencyjnym w odniesieniu do godzinowych kosztów w roku bazowym. Rok bazowy jest modyfikowany cyklicznie co cztery lata. Obecnie podstawą wyznaczania indeksu jest rok 2020. Ze względu na wpływ efektów kalendarzowych i wahań sezonowych na zatrudnienie i czas przepracowany, wskaźniki IKZ są wyrównywane sezonowo oraz dniami roboczymi. – podsumowuje Główny Urząd Statystyczny.

Źródło: GUS.

Wystartowała budowa nowej nieruchomości komercyjnej dla Mercedes-Benz AG

Panattoni_Mercedes_1
Rozpoczęła się budowa nowej nieruchomości komercyjnej dla Mercedes-Benz AG.

W Bischweier (powiat Rastatt) 25 kwietnia oficjalnie rozpoczęła się budowa nowego Międzynarodowego Centrum Konsolidacyjnego (ICC) firmy Mercedes-Benz AG. Projekt wyznacza nowe standardy w zakresie zrównoważonego rozwoju.
Lokalizacja w Bischweier jest idealna dla nowego ICC ze względu na bliskość fabryki Mercedes-Benz w Rastatt i tłoczni w Kuppenheim, a także dobre połączenia komunikacyjne. Nowe centrum logistyczne zatrudni około 500 pracowników wzmacniając region gospodarczy Murgtal.

– „Cieszymy się, że Mercedes-Benz AG podszedł do tego projektu z takimi samymi wymaganiami w zakresie zrównoważonego rozwoju jak my. ICC w Bischweier to projekt wyznaczający kierunki dla wszystkich zaangażowanych stron – skorzystają na nim również mieszkańcy i cały region” – powiedział, zadowolony z doskonałej współpracy, Fred-Markus Bohne, Managing Partner w Panattoni Germany and Austria.

– „Mercedes-Benz w swojej zrównoważonej strategii biznesowej uwzględnia cały łańcuch tworzenia wartości. ICC w Bischweier wniesie w przyszłości znaczący wkład na poziomie regionalnym i dla naszej globalnej sieci produkcyjnej. Cieszymy się, że ICC, kamień milowy w naszej strategii transportowej, realizujemy we współpracy z Panattoni oraz gminą i mieszkańcami Bischweier. Pomagamy wzmocnić zakład w Rastatt i cały region w perspektywie długoterminowej” – wyjaśnia Klaus Bücheler, Head of Logistics Planning w Mercedes-Benz AG.

Robert Wein, burmistrz gminy Bischweier, podkreślił znaczenie projektu dla regionu – „ICC to wzorcowy przykład udanej partycypacji obywatelskiej i dobrej współpracy między mieszkańcami, administracją i biznesem. Z ludźmi i dla ludzi: jasne decyzje, szybkie procesy. Udowodniliśmy potencjał gospodarczy naszej gminy i wnosimy cenny wkład w udaną zmianę strukturalną oraz dobrą, dochodową przyszłość dla Mercedes-Benz i mieszkańców naszego regionu”.

– „Wraz z utworzeniem Międzynarodowego Centrum Konsolidacji w Bischweier następuje ekspansja klastra motoryzacyjnego w powiecie Rastatt. Brane pod uwagę są przyszłościowe tematy gospodarki, klimatu i mobilności. Dzięki doskonałej współpracy pomiędzy Mercedes-Benz AG, Panattoni i burmistrzem Robertem Weinem oraz gminą Bischweier, udało nam się szybko przeprowadzić niezbędne procesy uzyskiwania pozwoleń. Szczególnie cieszy mnie fakt, że projekt jest wyrazem aktywnego uczestnictwa obywateli” – powiedział prof. dr Christian Dusch, starosta powiatu Rastatt.

Administrator rządu krajowego Badenii-Wirtembergii, Barbara Bosch, również pochwaliła wdrożenie procedury obejmującej dialog z zaangażowanymi obywatelami – „Duże inwestycje zawsze wywołują lokalne pytania, które należy omówić z mieszkańcami. Forum obywatelskie pozwoliło na wyważoną debatę na temat ICC, opracowało zalecenia dotyczące ulepszenia planu, a tym samym bardzo dobrze przygotowało ostateczną decyzję. Jest to korzyść dla wszystkich zaangażowanych!”.

Źródło: Panattoni.

Avison Young.: Rynek inwestycyjny nieruchomości komercyjnych w Polsce

Paulina Brzeszkiewicz Kuczynska_Research_AY.Największym wyzwaniem w ciągu ostatnich 2 lat była rozbieżność w oczekiwaniach cenowych między sprzedającymi a kupującymi. Niektórzy chcieli sprzedawać po cenach sprzed pandemii, podczas gdy inni, w związku z obecną sytuację rynkową, szukali rabatów. Ta rozbieżność często opóźniała finalizację wielu transakcji. Mimo impasu, transakcje musiały jednak być realizowane.

Aktualnie obserwujemy, że obie strony transakcji dojrzały do większych kompromisów cenowych. Chociaż czas odegrał swoją rolę, polski rynek jeszcze nie jest świadkiem znaczących obniżek, jakie mają już miejsce w innych krajach europejskich. To potwierdza silną i stabilną pozycję Polski na międzynarodowej arenie nieruchomości. I kw. 2024 r. zakończył się łącznym wolumenem inwestycyjnym w wysokości 364 mln euro, co jest najsłabszym wynikiem dla pierwszego kwartału w ostatnich latach. Co ciekawe, 25% zainwestowanego kapitału pochodzi od polskich inwestorów.

Sektor magazynowy pozostaje liderem, odpowiadając za 38% całkowitego wolumenu inwestycji. Niezmiennie, zdecydowana większość transakcji biurowych miała miejsce w Warszawie, podczas gdy inwestycje handlowe były zdominowane przez parki handlowe. Rynek odnotował również dwie transakcje w Warszawie w sektorze mieszkaniowym, a także dwa hotele zostały sprzedane w miastach turystycznych nad morzem. W I kw. 2024 r. rynek utrzymał umiarkowaną płynność, a oportunistyczny charakter sprzedawanych aktywów zadecydował o niskim wolumenie inwestycji.

Co dalej w 2024?

Nieśmiały, umiarkowany optymizm był zauważalny w nastrojach na targach MIPIM w tym roku. Dużo mówiło się o Polsce w kontekście stabilnego, silnego ekonomicznie rynku, zapewniającego dobre warunki do inwestowania w nieruchomości. W efekcie spodziewamy się w tym roku wejścia na polski rynek kolejnych nowych graczy.

Na podstawie naszych własnych projektów i rozmów z innymi uczestnikami rynku obserwujemy, że wiele nieruchomości z różnych sektorów znajduje się obecnie w fazie ofertowania, due diligence, a nawet finalizacji. Nie są to jednak projekty o dużej skali czy spektakularnym charakterze; niemniej jednak, wraz z poprawą warunków rynkowych, spodziewamy się pojawienia się takich projektów.

Mimo to pozostajemy optymistami co do liczby transakcji i mamy nadzieję, że wolumen inwestycji w 2024 r. przekroczy ten z 2023 r., sygnalizując wzrost w kolejnych latach. Niemniej jednak oczekuje się, że powrót do pełnej płynności obserwowanej w poprzednich latach zajmie trochę czasu.

Czy nie będzie gorzej? Rynek oczekuje obecnie na potencjalny spadek stóp procentowych, spodziewany w drugiej połowie roku. Oznaczałoby to powrót bardziej przystępnego finansowania i prawdopodobnie stymulowałoby zwiększoną aktywność inwestorów. Obecnie głównym problemem nie jest dostępność kapitału, ale jego koszt.

Dopóki stopy procentowe nie zaczną spadać, rynek nie będzie działał z pełną wydajnością. Jednak gdy stopy spadną, możemy spodziewać się gwałtownego wzrostu aktywności zakupowej. Dlatego też ci, którzy będą dobrze przygotowani, dokładnie przeanalizują rynek i zidentyfikują atrakcyjne aktywa, będą w stanie wykorzystać tę okazję. Bycie lepiej przygotowanym do szybkiego składania ofert i finalizowania transakcji będzie kluczowe dla uzyskania przewagi nad konkurencją.

Autor: Paulina Brzeszkiewicz-Kuczyńska, Research and Data Manager w Avison Young.

Relacja z 55. Kongresu Grupy WGN pod hasłem „Podnosimy Poprzeczkę”

IMG_20240420_105305 kadr
W dniach 19-20 kwietnia 2024r. odbył się 55.Kongres Grupy WGN pod hasłem „Podnosimy Poprzeczkę”.

Spotkanie szkoleniowe pozwoliło na podniesienie kompetencji doradców ds. nieruchomości Grupy WGN. Ich szkolenie zaprocentuje jeszcze większą ilością udanych i bezpiecznych transakcji.
Każdy Kongres to doskonała okazja do wymiany doświadczeń pomiędzy Partnerami Grupy WGN. To także długie rozmowy agentów o swoich sukcesach i planach rozwoju na dalszy czas.

Czytaj więcej: TUTAJ.

Mniejsza dostępność atrakcyjnych biur na wynajem w centrum Warszawy

anna_szymanska_newmark_polska
Według raportu firmy doradczej Newmark Polska „Office Occupier – Rynek biurowy w Warszawie, 1 kwartał 2024 r.” warszawski rynek biurowy wkracza w okres intensyfikacji działań w zakresie konwersji i modernizacji budynków biurowych. Wraz ze spadkiem dostępności biur w centralnych lokalizacjach w pierwszym kwartale br. wzrosło zainteresowanie najemców biurowcami położonymi poza centrum. Aktywność deweloperów utrzymuje się na stabilnym, choć stosunkowo niskim jak dla Warszawy poziomie, przy znaczącej koncentracji w strefach centralnych, na które przypada prawie 90% całkowitego wolumenu powierzchni biurowej pozostającej w budowie.

Na koniec pierwszego kwartału 2024 roku całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie wyniosły ponad 6,24 mln mkw., a nowa podaż przekroczyła 48 700 mkw. W tym czasie oddano do użytkowania trzy nowe budynki biurowe oraz ukończono modernizację jednego obiektu. Wśród największych ukończonych inwestycji znalazły się kolejne dwa budynki w ramach kompleksu biurowego LIXA (D i E o łącznej powierzchni ponad 26 000 mkw., Zachodnie Centrum) oraz Saski Crescent (15 500 mkw., Centralny Obszar Biznesu), który powrócił na rynek w nowej odsłonie. W całym 2024 roku nowa podaż może przekroczyć 100 000 mkw. i choć będzie o prawie 70% wyższa niż w ubiegłym roku, to nadal będzie to drugi najniższy poziom w historii warszawskiego rynku biurowego.

Na koniec marca 2024 roku w budowie pozostawało prawie 280 000 mkw., czyli mniej więcej tyle samo, co w czwartym kwartale ubiegłego roku. Ponad 41 000 mkw. znajdowało się w biurowcach przechodzących gruntowną modernizację.

– W nadchodzących latach coraz częściej będziemy świadkami intensywnych działań w zakresie unowocześniania i zmiany funkcji istniejących obiektów oraz zastępowania starszych biurowców nowoczesnymi budynkami. Warto podkreślić, że przeprowadzanie modernizacji jest także doskonałą okazją do poprawy efektywności energetycznej budynku biurowego zgodnie z normami wynikającymi z przepisów unijnych. Efektem jest wówczas mniejsze zużycie energii, które przekłada się na niższe koszty eksploatacyjne dla najemców oraz zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko naturalne – mówi Agnieszka Giermakowska, Dyrektor Działu Badań Rynkowych i Doradztwa, Lider ds. ESG, Newmark Polska.

W pierwszych trzech miesiącach 2024 roku popyt brutto na warszawskim rynku biurowym wyniósł prawie 139 400 mkw., co stanowi spadek o ponad 11% w porównaniu z pierwszym kwartałem 2023 roku i o 45% w stosunku do czwartego kwartału. W analizowanym okresie żadna z podpisanych umów najmu nie przekroczyła 10 000 mkw.

– Ze względu na malejącą dostępność opcji najmu w strefach centralnych większym zainteresowaniem najemców w pierwszym kwartale 2024 roku cieszyły się lokalizacje poza centrum stolicy, na które przypadło ponad 64% całkowitego zarejestrowanego popytu (89 300 mkw.). Z kolei w strefach centralnych podpisano umowy najmu na łącznie 50 100 mkw. W strukturze popytu największy udział miały nowe umowy – 45%. Na pozostałe 55% złożyły się renegocjacje i odnowienia umów (36%), ekspansje (10%), transakcje na potrzeby własne (6%) oraz przednajmy (3%). Najbardziej aktywnymi najemcami na warszawskim rynku biurowym w minionym kwartale były firmy z sektora produkcyjnego (13,0%), IT (12,7%) oraz handlu (10,4%) – mówi Anna Szymańska, Dyrektor Działu Powierzchni Biurowych w Newmark Polska.

Na koniec marca 2024 roku współczynnik pustostanów w Warszawie wyniósł 11,0%, co oznacza nieznaczny wzrost w porównaniu z poprzednim kwartałem (o 0,6 p.p.) oraz spadek w ujęciu rok do roku (o 0,6 p.p.). W tym czasie najemcy mieli do dyspozycji łącznie prawie 725 000 mkw. wolnej nowoczesnej powierzchni biurowej. Co ciekawe, biurowce wybudowane w centralnych lokalizacjach po 2020 roku oferują niewiele ponad 55 000 mkw. biur, co przekłada się na stopę pustostanów wynoszącą ok. 7,1%, czyli znacznie niższą od średniej dla całej Warszawy.

– Na rynku warszawskim obserwujemy dalsze pogłębianie się różnic pomiędzy stawkami czynszu. W przypadku starszych budynków biurowych wynajmujący coraz częściej muszą oferować bardzo atrakcyjne czynsze, aby przyciągnąć najemców. Natomiast w najbardziej popularnych lokalizacjach i biurowcach oferujących inteligentne rozwiązania technologiczne oraz z zakresu ESG czynsze utrzymują się na dość wysokim poziomie i wynajmujący są mniej skłonni do znaczących ustępstw. Na koniec pierwszego kwartału 2024 roku miesięczne stawki czynszu za wynajem biura w najbardziej atrakcyjnych budynkach w centrum stolicy utrzymywały się w przedziale 22-26 euro za mkw., natomiast poza centrum wynosiły 16-18 euro za mkw. – dodaje Urszula Sobczyk, Dyrektor Działu Wycen firmy Newmark Polska.

Źródło: Newmark Polska.

PROFIT Development z nową identyfikacją wizualną świętuje jubileusz 20-lecia na rynku

Prezentacja-media_Mockup_1-4-scaled
PROFIT Development z nową identyfikacją wizualną świętuje jubileusz 20-lecia na rynku.

PROFIT Development obchodzi właśnie 20-lecie swojego istnienia. Na przestrzeni dwóch dekad firma oddała do użytku tysiące mieszkań w Łodzi, we Wrocławiu i w Warszawie. W planie dewelopera są też kolejne inwestycje, stanowiące odpowiedź na aktualne potrzeby osób poszukujących nowoczesnych lokali. Okrągła rocznica działalności na rynku oraz dynamiczny rozwój są jednymi z powodów, dla których podjęto decyzję o odświeżeniu wizerunku marki.

Sukces w „mieszkaniówce”?

PROFIT Development to jedna z najprężniej działających firm w branży deweloperskiej. Według rankingu firmy doradczej PwC, miesięcznika „Builder” i firmy badawczej Dun&Bradstreet, obecnie zajmuje ona 26. miejsce wśród 100 największych – mierząc przychodami – deweloperów w Polsce.

Punktem startowym funkcjonowania firmy był rok 2003 r. Skupiła się ona wówczas na inwestycjach we Wrocławiu. Trzy lata później rozszerzyła działalność na Łódź. Z kolei w roku 2014 powstał oddział w Warszawie. Odbiorcami oferty firmy są osoby poszukujące mieszkania dla siebie oraz ci, którzy chcą zainwestować nadwyżki finansowe.

PROFIT Development stara się indywidualnie podchodzić do każdej nowej inwestycji, by po pierwsze maksymalnie wykorzystywać atuty danej lokalizacji, a po drugie zapewniać w pełni komfortowe lokale.

Działania marki są kompleksowe: od zakupu odpowiedniej działki, przez projektowanie funkcjonalnych przestrzeni i zachowanie wysokich standardów jakości budynków, po profesjonalną obsługę kontrahentów. Gdy zachodzi taka potrzeba, wspiera też klientów w zakresie pozyskiwania atrakcyjnego finansowania na zakup mieszkania.

Głównymi wartościami, jakimi kieruje się PROFIT Development, są: bezpieczeństwo, komfort i nowoczesność. Wszystko to stanowiło klucz dla przygotowania nowej identyfikacji wizualnej marki.

Świeży wizerunek, nowe plany

Rebranding to, mówiąc najprościej, proces modyfikacji kluczowych elementów wizerunkowych i strategicznych firmy – takich jak samo logo lub cała identyfikacja wizualna, a także komunikacja z odbiorcami, która już od dłuższego czasu funkcjonuje na rynku. Cel? Zbudowanie świeżej, przemyślanej, atrakcyjnej i oddającej istotę misji firmy odsłony. Nie inaczej było w tym przypadku.

Dlaczego firma PROFIT Development zdecydowała się na taki krok właśnie teraz?

– 20 lat działalności to wystarczająco długi okres, by zbudować nie tylko silną pozycję rynkową, ale również tożsamość i charakter marki. Nasza marka w ciągu ostatnich lat rozwinęła się na tyle intensywnie, że postanowiliśmy dać temu wyraz również w komunikacji wizualnej. Mamy śmiałe plany na przyszłość, ale opieramy się na solidnym fundamencie, który zbudowaliśmy przez lata – stąd brak rewolucji w znaku i kolorystyce, a jedynie dostosowanie ich do aktualnego charakteru i kierunku, w który zmierzamy – podsumowuje Laura Bandyk z działu marketingu PROFIT Development.

W jaki sposób agencja pracowała nad nowym wizerunkiem firmy?

– W trakcie procesu przeprojektowywania znaku przeprowadziliśmy analizę istniejącego logo, określając jego mocne i słabe strony. Rozpoczęliśmy od eksploracji różnych koncepcji, wprowadzając świeże podejścia i testując różnorodne formy, palety kolorów czy czcionki. Zrezygnowaliśmy też z dotychczasowego sygnetu.

Naszym priorytetem było stworzenie znaku, który wyróżni się i będzie ponadczasowy, ale też będzie odzwierciedlać wartości firmy i jej cele. Opracowaliśmy świeżą, spójną i elastyczną identyfikację wizualną, odpowiadającą nowoczesnej wizji oraz dynamicznej strategii rozwoju PROFIT Development, naszego wieloletniego partnera. – podkreśla Kinga Pawlak, ctlmedia.

W ten sposób marka z przytupem weszła w trzecią dekadę działalności i odświeżeniem wizerunku dała jasny sygnał – rozwija się, podąża w rytm nowoczesnych trendów i pozostaje otwarta na zmieniające się potrzeby odbiorców.

Obecnie PROFIT Development koncentruje się na dalszym rozwoju i pozyskiwaniu nowych gruntów w Warszawie, w Łodzi i we Wrocławiu. Jest również otwarta na inne lokalizacje. Można się spodziewać, że wysokiej jakości mieszkania w konkurencyjnych cenach w nowych miastach to tylko kwestia czasu. Firma stawia sobie również za cel wprowadzenie jeszcze więcej ekologicznych rozwiązań, które będą sprzyjać zarówno środowisku, jak i codziennemu funkcjonowaniu mieszkańców.

Źródło: Commplace Sp. z o. o. Sp. K.

Raport PINK: dane dotyczące rynku biurowego na głównych rynkach regionalnych za I kwartał 2024

andres-garcia-196740-unsplash
Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych (PINK) opublikowała dane dotyczące rynku powierzchni biurowych na ośmiu głównych rynkach regionalnych w Polsce (Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Łódź, Lublin, Szczecin) za pierwszy kwartał 2024 roku.

Na koniec pierwszego kwartału 2024 roku całkowite istniejące zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej na ośmiu głównych rynkach regionalnych wyniosły 6 709 100 m kw. Niezmiennie największymi rynkami biurowymi w Polsce (po Warszawie) pozostawały Kraków (1 820 300 m kw.), Wrocław (1 372 000 m kw.) oraz Trójmiasto (1 047 400 m kw.).

W pierwszym kwartale 2024 roku do użytkowania oddano obiekty o łącznej powierzchni 31 200 m kw. Zrealizowanymi projektami były: Quorum Office Park A we Wrocławiu (Cavatina Holding, 18 200 m kw.) oraz Brain Park C w Krakowie (Echo Investment, 13 000 m kw.).

Na koniec marca 2024 roku na ośmiu głównych rynkach regionalnych do wynajęcia od zaraz było oferowane około 1 192 100 m kw. powierzchni biurowej, co odpowiada współczynnikowi pustostanów na poziomie 17,8% (wzrost o 0,3 p.p. kw./kw. oraz wzrost o 1,9 p.p. w porównaniu do analogicznego okresu w 2023 roku). Najwyższy wskaźnik niewynajętej powierzchni odnotowano w Łodzi – 21,3%, a najniższy w Szczecinie – 5,5%.

Całkowity wolumen transakcji najmu zarejestrowanych w pierwszym kwartale 2024 roku wyniósł 140 000 m kw., co jest wynikiem o 33% niższym względem ubiegłego kwartału oraz o prawie 17% niższym względem analogicznego kwartału roku 2023. Najwięcej powierzchni biurowej zostało wynajęte w Krakowie (44 100 m kw.), Wrocławiu (25 000 m kw.) oraz Poznaniu (24 200 m kw.).

W pierwszym kwartale 2024 roku nowe umowy i odnowienia obecnych umów najmu miały największy udział w wolumenie transakcji i stanowiły po 47%. Ekspansje objęły łącznie 5% całkowitej aktywności najemców, podczas gdy transakcje na potrzeby właścicieli budynków 1% popytu.

Wśród największych transakcji zawartych w pierwszym kwartale 2024 były odnowienie umowy najmu na 10 300 m kw. przez Żabka Polska w budynku Nowy Rynek A w Poznaniu, nowa umowa na 10 000 m kw. podpisana przez Volvo Tech Hub w Brain Park C w Krakowie oraz renegocjacje umowy najmu przez poufnego najemcę z branży IT na 7900 m kw. w Olivia Prime w Trójmieście.

Źródłem informacji są firmy doradcze działające na rynku nieruchomości komercyjnych (Axi Immo, BNP Paribas Real Estate Poland, CBRE, Colliers, Cushman & Wakefield, JLL, Knight Frank, Newmark Polska, Savills), a podsumowanie dotyczy istniejących zasobów nowoczesnej powierzchni biurowej, nowych obiektów oddanych do użytku, wielkości transakcji wynajmu oraz ilości powierzchni niewynajętej.

Źródło: Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych (PINK).

Firma Signify wprowadza ambitne cele redukcji emisji Net Zero

Signify_grafika
Signify
(Euronext: LIGHT), światowy lider w dziedzinie oświetlenia, ogłasza rozszerzenie działań na rzecz klimatu o ambitne nowe cele redukcji emisji Net Zero. Firma wprowadziła cel osiągnięcia zerowej emisji netto do 2040 roku oraz zobowiązanie do redukcji bezwzględnej emisji gazów cieplarnianych (GHG) zakresu 1., 2. i 3. o 90 procent bez wykorzystania kredytów węglowych. Cele te zostały zweryfikowane i zatwierdzone przez inicjatywę Science Based Targets (SBTi).

Wierzymy, że mamy do odegrania ważną rolę w transformacji w kierunku gospodarki niskoemisyjnej. Zaangażowanie w zrównoważone innowacje pozwoliło nam nieustannie przełamywać bariery technologiczne efektywności energetycznej dzięki naszym produktom LED i zintegrowanym systemom oświetleniowym – podsumowuje Maurice Loosschilder, Global Head of Sustainability w Signify i dodaje – Bezwzględna redukcja emisji zawsze była fundamentem naszych działań na rzecz klimatu. Od 2010 roku zmniejszyliśmy ślad węglowy w działalności operacyjnej o ponad 75%. Dzięki wprowadzeniu radykalnych ulepszeń w efektywności produktów i setek inicjatyw wdrożonych w fabrykach, biurach i w całej działalności, zmniejszyliśmy całkowite emisje gazów cieplarnianych o połowę od 2019 roku.

W 2019 Signify stała się jedną z pierwszych 30 firm na świecie, których cele redukcji emisji dwutlenku węgla zostały zatwierdzone przez SBTi jako zgodne ze ścieżką 1,5°C. Po przekroczeniu celów na 2025 rok, Signify wyznaczyła dalsze krótko- i długoterminowe cele redukcji i w 2024 roku przedstawi szczegółowy plan transformacji klimatycznej.

Źródło: Signify.

B-ACT: teraz czas na inwestowanie w Rumunii

ben-rosett-10614-unsplash
Budownictwo wypracowało prawie połowę wzrostu gospodarczego Rumunii, który w ubiegłym roku wyniósł 2,1%. Również w tym roku inwestycje, zwłaszcza związane z szeroko rozumianym rynkiem budowlanym oraz rozbudową i modernizacją infrastruktury transportowej, będą miały istotny wkład we wzrost gospodarczy Rumunii. Mówimy tu nie tylko o inwestycjach bezpośrednio dotyczących rynku krajowego, ale także o tych, które mają na celu rozbudowę połączeń drogowych, kolejowych i wodnych finansowanych ze środków pozyskanych z Unii Europejskiej.

B-Act, bydgoska firma inżynieryjno-konsultingowa, której działalność skupia się na wspieraniu branży budowlanej w zarządzaniu projektami i sporami budowlanymi, stawia w tym roku na rozwój swoich usług właśnie w Rumunii. Kluczem do sukcesu ma być współpraca z lokalnym partnerem.

– To firma rodzinna PROTOBY, specjalizująca się w inżynierii lądowej, konstrukcjach wodnych oraz inżynierii środowiska. Teraz, w obliczu zwiększonych inwestycji publicznych, widzimy jeszcze większy potencjał naszej współpracy w Rumunii. Trudno nie zauważyć, że rola i znaczenie tego kraju rosną. Stąd spodziewamy się rozpoczęcia tam szerokiego programu inwestycyjnego – twierdzi Adam Białachowski, prezes zarządu B-Act SA.

Źródło: B-Act SA.

Automatyzacja, sztuczna inteligencja i rozwój sektora przyszłością organizacji imprez firmowych

wspolpraca
Automatyzacja, sztuczna inteligencja i rozwój sektora są przyszłością organizacji imprez firmowych.

Znaczenie imprez firmowych udowadniają wyniki badań przeprowadzonych zarówno wśród korporacji, jak i małych przedsiębiorstw. Prawie wszyscy (98%) szefowie firm zamierzali zorganizować co najmniej jedno takie wydarzenie w 2023 roku. 85% planowało co najmniej trzy, a 35% – dziesięć lub więcej wydarzeń*. Niemniej jednak organizacja imprez firmowych to zwykle duże wyzwanie. Dlatego wykorzystanie nowoczesnych technologii, które wkraczają z impetem na polski rynek eventowy, mogą usprawnić cały proces i przyczynić się do sukcesu wydarzenia.

Kluczowa rola eventów firmowych

Imprezy firmowe pozwalają łączyć zespoły, stając się kluczem do budowania silnych relacji poprzez dedykowane do potrzeb szkolenia i aktywności teambuildingowe. Jednak aranżowanie takich wydarzeń jest nie tylko czasochłonne, ale wymaga także dużych pokładów kreatywności. Na szczęście, obecnie firmy mają do dyspozycji coraz szerszy wachlarz innowacyjnych rozwiązań, oferowanych przez szybko rozwijającą się branżę eventów. – Jednym z nich jest konfigurator imprez firmowych. To narzędzie powstało z myślą o tym, aby maksymalnie ułatwić i przyspieszyć organizację wydarzeń branżowych: począwszy od zaplanowania daty wydarzenia, przez wybór rozrywek, po ostateczną wycenę – wyjaśnia Joanna Hoc-Kopiej z Dworu Korona Karkonoszy, będącego pomysłodawcą i autorem rozwiązania.

Wirtualne narzędzia dostarczają klientom szereg korzyści. Umożliwiają bardziej efektywne planowanie, zarządzanie i personalizację wydarzeń, co znacznie redukuje czas i wysiłek potrzebny na organizację. Z kolei włączenie interaktywnych elementów jako jednej z atrakcji eventu, np. gogli VR, angażuje uczestników na nowych poziomach, tworząc unikalne doświadczenia.

Czy nowoczesne technologie zrewolucjonizują organizację wydarzeń?

Zdecydowana większość firm jest obecnie zaangażowana w organizację co najmniej jednej imprezy integracyjnej rocznie. Planowanie takiego eventu, niezależnie od wielkości firmy, wiąże się z koniecznością stanięcia przed licznymi wyzwaniami. Podstawowe kwestie, takie jak znalezienie optymalnego miejsca czy określenie budżetu, są kluczowe już w fazie planowania. Co najważniejsze, sukces organizowanych wydarzeń zależy nie tylko od ustaleń logistycznych. Równie istotne jest dopasowanie programu i atrakcji do potrzeb i oczekiwań uczestników.

Impreza firmowa to wieloaspektowe wydarzenie, obejmujące różnorodne elementy. Wymaga zatem zaangażowania ludzi i środków. – W odpowiedzi na te wyzwania, wykorzystanie cyfrowych narzędzi, takich jak konfigurator imprez firmowych, stanowi rozwiązanie, które znacznie usprawni planowanie i koordynowanie wydarzeń poprzez automatyzację różnych aspektów procesu – podkreśla Joanna Hoc-Kopiej. A jak to wygląda w praktyce? Działanie konfiguratora imprez firmowych można samodzielnie przetestować na www Dwór Korona Karkonoszy.

Idealnie zaplanowana impreza firmowa – z konfiguratorem imprez to możliwe!

Rozwój sektora imprez firmowych wyłonił potrzebę posiadania narzędzia, które znacznie skróci i zoptymalizuje proces organizacji tego typu wydarzeń. Jednym z kluczowych warunków jest przy tym skuteczna komunikacja pomiędzy zleceniodawcą a organizatorem. Tylko taka jest w stanie zapewnić spójność wizji i terminowe dostarczenie usług. Konfigurator imprez zmniejsza do minimum liczbę wymienianych wiadomości e-mail i dogadywanych kwestii między firmą, a agencją eventową. Co to oznacza w praktyce?

Wyobraź sobie, że organizujesz imprezę firmową i chcesz wiedzieć jakie są dostępne szkolenia w danej placówce, typy integracji czy atrakcje. Potrzebujesz natychmiastowej informacji o dostępności obiektu w wybranym terminie i wyceny, dostosowanej do określonej daty i liczby uczestników. Konfigurator imprez pozwoli to sprawdzić za jednym kliknięciem myszką. Oferuje przy tym szereg funkcji w jednym, przyjaznym dla użytkownika interfejsie. To innowacyjne rozwiązanie odpowiada na wszystkie potrzeby firm organizujących wydarzenia, zwiastując nową erę planowania i zarządzania eventami.

*https://www.equationevents.com/blog/2023-revealed-120-corporate-event-stats-crucial-for-every-event-planner

Źródło: Commplace Sp. z o. o. Sp. K.

Dekpol Budownictwo świętuje Dzień Ziemi i sadzi dęby

Dekpol Budownictwo świetuje Dzień Ziemi2
Dekpol Budownictwo świętuje Dzień Ziemi i sadzi dęby.

Dekpol Budownictwo znów zaangażował się w projekt z zakresu ochrony środowiska. Tym razem z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi pracownicy spółki zasadzili ponad 2800 dębów. Akcja odbyła się w miejscowości Czarne w woj. Pomorskim na terenie wyznaczonym przez Nadleśnictwo Lubichowo.
To nie pierwsza taka inicjatywa Grupy Dekpol – wcześniej pracownicy posadzili dęby w Wirtach oraz na terenie nadleśnictwa Łopuchówko pod Poznaniem. Spółka już dziś zapowiada kolejne akcje zalesiania.

– Sadzenie lasu to jedno z działań, które realizujemy w ramach naszego wewnętrznego programu „Dbamy o Środowisko” – przybliża Michał Skowron, prezes Dekpol Budownictwo – Odpowiedzialność, która wiąże się także z ekologią, jest jedną z najważniejszych wartości w naszej firmie. Dokładamy wszelkich starań, żeby ograniczać ślad węglowy oraz pozytywnie wpływać na otoczenie naszych biur i realizowanych inwestycji. Dziękuję wszystkim pracownikom, którzy natychmiast zaangażowali się w przedsięwzięcie. Po raz kolejny udowodniliśmy, że tworzymy zgrany i ambitny zespół, który pragnie mieć swój wkład w dobrostan przyszłych pokoleń.

Źródło: Dekpol Budownictwo.

Firma Sescom Platynowym Partnerem Confidex a Beontag Company

IP_RFID_2
Firma Sescom Platynowym Partnerem Confidex a Beontag Company.

Współpraca Sescom, dostawcy usług facility management z fińską firmą Confidex A Beontag Company, liderem w dziedzinie RFID i IIot przyniosła polskiej spółce status Platynowego Partnera oraz głównego dystrybutora RFID w kraju. Dla klientów Sescom oznacza to lepszy dostęp do technologii w połączeniu z doświadczeniem w jej wdrażaniu w branży retail.

RFID to technologia umożliwiająca automatyczną i zdalną identyfikację przedmiotów za pośrednictwem fal radiowych, która to wspiera zarządzanie majątkiem i znacznie poprawia sprawność operacyjną sklepów i magazynów oraz komfort klientów. Sescom od lat rozwija swoje doświadczenie w RFID – ma na koncie realizacje w ponad 4.000 sklepów retail. Współpraca z Confidex A Beontag Company to wyraz udanych dotychczasowych realizacji i perspektyw dalszego rozwoju i coraz szerszego wykorzystania RFID na rynku sieci detalicznych.

Źródło: Sescom S.A.