Komunikat GUS w sprawie wskaźnika cen towarowej produkcji rolniczej w 2023 roku

analiza
Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował komunikat w sprawie wskaźnika cen towarowej produkcji rolniczej w 2023 roku.

Jest to komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 28 maja 2024 r. w sprawie wskaźnika cen towarowej produkcji rolniczej w 2023 r.
Na podstawie art. 24 ust. 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 226 i 232) ogłoszono, że wskaźnik cen towarowej produkcji rolniczej w 2023 r. w stosunku do 2022 r. wyniósł  97,4 (spadek cen o  2,6 %). – czytamy w raporcie Głównego Urzędu Statystycznego.
informacja została opublikowana na oficjalnej stronie internetowej GUS.

Źródło: GUS.

Knight Frank: Trójmiasto bez nowej podaży na rynku biurowym

MichałWidoczna na głównych rynkach biurowych w Polsce ograniczona aktywność deweloperów dotyczy również Trójmiasta. W I kwartale 2024 roku nie oddano do użytku żadnego nowego budynku, a realizowana powierzchnia biurowa jest na najniższym poziomie od ponad dwóch dekad.

Całkowite zasoby biurowe w Trójmieście nie uległy zmianie w odniesieniu do poprzedniego kwartału i na koniec marca 2024 roku wyniosły 1,05 mln m kw. Zdecydowana większość (76%) zlokalizowana jest w Gdańsku, głównie wzdłuż Alei Grunwaldzkiej oraz wokół historycznego centrum miasta. Około 21% powierzchni biurowej znajduje się w Gdyni, a pozostałe 3% w Sopocie.

Działalność deweloperów, podobnie jak na innych badanych przez nas rynkach biurowych, zdecydowanie zwolniła. W pierwszych trzech miesiącach 2024 roku nie ukończono żadnego nowego obiektu. Już na tym etapie wiemy, że kolejne miesiące zapowiadają zmianę w tym obszarze. W budowie znajduje się jedynie 35 000 m kw., z czego do końca bieżącego roku oddanych będzie 22 000 m kw.,” komentuje Michał Kusy, młodszy konsultant w dziale badań rynku w Knight Frank.

Spadek obserwowany jest również po strony popytu na powierzchnie biurowe. Po rekordowym 2023 roku w I kwartale tego roku firmy podpisały umowy na powierzchnię nieco ponad 23 000 m kw., co było wynikiem o 9% niższym w porównaniu do poprzedniego kwartału.

Z naszych analizy wynika, że największą popularnością wśród firmy cieszył się Gdańsk, gdzie wynajęto 18 800 m kw. Branżą, która generowała największy popyt był sektor IT, odpowiadający za 49% całej wynajętej powierzchni,” – dodaje Joanna Gomułkiewicz, dyrektor w dziale reprezentacji najemców w Knight Frank.

W strukturze umów najmu dominowały renegocjacje, które dotyczyły 57% wynajętej powierzchni. Nowe umowy stanowiły 42%, a ekspansje zaledwie 1%.

Współczynnik pustostanów zanotował wzrost o 0,1 pp. względem poprzedniego kwartału. Na koniec marca 2024 roku wyniósł 13,4%, osiągając trzeci najniższy wynik wśród miast regionalnych, za Szczecinem i Lublinem. Warto zaznaczyć, że wskaźnik pustostanów w Trójmieście jest dość zróżnicowany. W Gdańsku szacowany jest na 11,3%, w Gdyni i Sopocie odpowiednio 19,9% i 22,4%.

Czynsze wywoławcze w Trójmieście na koniec I kw. 2024 roku pozostały stabilne i wahały się od 11,00 do 15,50 EUR/m kw./miesiąc. Jednak, ze względu m.in. na wysokie koszty budowy oraz utrzymujące się wysokie koszty obsługi kredytów budowalnych, czynsze za najlepsze powierzchnie w nowopowstających budynkach mogą przekraczać ten poziom. Stawki opłat eksploatacyjnych ustabilizowały się natomiast na poziomie wynoszącym od 17,00 do 30,00 PLN/m kw./miesiąc.

Źródło: Knight Frank.

W oczekiwaniu na lepszą koniunkturę i zmianę trendu

Renata Osiecka 2021 media
Rynek magazynowy w Polsce pozostaje stabilny i dostosowuje swoje tempo do sytuacji makroekonomicznej obserwowanej w kraju i Europie. Ograniczony rozwój firm z sektora przemysłowego i logistycznego pozostał widoczny w wynikach popytu brutto, który na koniec I kw. 2024 r. wyniósł 870 tys. mkw. W okresie od stycznia do marca br. deweloperzy dostarczyli ok. 850 tys. mkw., co pozwoliło analitykom AXI IMMO na odnotowanie niewielkiego wzrostu poziomu pustostanów do 8,2%. Całkowite zasoby sektora magazynowego wynoszą obecnie ponad 32,7 mln mkw., niemniej w budowie pozostaje kolejne 2,3 mln mkw. Największa polska firma doradcza na rynku nieruchomości komercyjnych, AXI IMMO, prezentuje najnowszy raport „Rynek magazynowy w Polsce w I kw. 2024 r.”.

W I kw. 2024 r. wolumen transakcji uwzględniający aktywa magazynowe i produkcyjne wyniósł 138 mln EUR (-66% r/r). Pomimo jednego z historycznie niższych wyników to nadal z 38% udziałem sektor przemysłowo-logistyczny pozostał liderem w zestawieniu. Największą wśród zrealizowanych sześciu transakcji był portfelowy zakup dwóch sąsiadujących parków West Park Pruszków i West Park Ożarów przez firmę Hillwood od DWS/RREEF.

Grzegorz Chmielak, Dyrektor Działu Wycen i Rynków Kapitałowych, AXI IMMO, podsumowuje: „Pomimo ogólnego spowolnienia na rynku, sektor magazynowo-produkcyjny pozostaje kluczowym obszarem inwestycji, przyciągającym 38% całkowitego kapitału zrealizowanego na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce. To wyraźny sygnał o jego strategicznym znaczeniu i utrzymującej się od wielu kwartałów dominacji. Liczymy, że poprawiająca się powoli sytuacja makroekonomiczna wpłynie na zwiększenie aktywności inwestorów w sektorze, przy czym większej liczby transakcji spodziewamy się na przełomie 2024 i 2025 r.”

Na koniec I kw. 2024 r. całkowity popyt na rynku magazynowym w Polsce wyniósł 870 tys. mkw. (–25% r/r), z czego nowe umowy i ekspansje odpowiadały za 64% wszystkich zrealizowanych transakcji. Najwięcej powierzchni wynajęto w woj.: mazowieckim (207 tys. mkw.), łódzkim (178 tys. mkw.) i wielkopolskim (166 tys. mkw.). Z kolei wśród największych transakcji najmu znalazły się m.in. nowa umowa na 62 tys. mkw. podpisana przez poufnego najemcę z sektora handlowego w Hillwood Łódź II (Chocianowice) oraz wynajęte przez firmę e-commerce 60 tys. mkw. w Panattoni Park Poznań A2.

Anna Głowacz, Dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych, AXI IMMO, mówi: „Większość obserwowanych w 2023 r. trendów ma swoją kontynuację w pierwszych trzech miesiącach 2024 r. Najemcy czekają na poprawę koniunktury, która napędzi produkcję, a także wpłynie na zwiększenie liczby podpisywanych kontraktów na usługi logistyczne. Sytuację tę z uwagą obserwują deweloperzy, którzy do czasu obniżenia się poziomu pustostanów będą bardziej selektywni w uruchamianiu nowych projektów. Niezależnie, rynkowi nadal towarzyszy transformacja w kierunku realizacji założeń i strategii polityki ESG, która również wywiera wpływ na rodzaj i jakość dostarczanych inwestycji”.

Na koniec marca 2024 roku całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej wyniosły 32,7 mln mkw. W I kw. 2024 r. deweloperzy dostarczyli 850 tys. mkw. (-55% r/r) nowej powierzchni magazynowej. Najwięcej podaży oddano w woj. dolnośląskim (272 tys. mkw.), woj. pomorskim (167 tys. mkw.) i woj. wielkopolskim (160 tys. mkw.). W budowie pozostaje 2,3 mln mkw. (+8% r/r) z czego najwięcej w woj. dolnośląskim (686 tys. mkw.), woj. łódzkim (397 tys. mkw.) i woj. mazowieckim (379 tys. mkw.). Zdecydowana większość z obecnie realizowanych parków magazynowych to projekty rozpoczęte jeszcze w 2023 r. Deweloperzy wstrzymują się z decyzją o starcie nowych inwestycji do czasu obniżenia się poziomu pustostanów, który na koniec marca br. wyniósł 8,2% (+1,7 p.p. r/r). Najwięcej powierzchni do wynajęcia od zaraz pozostaje w woj. mazowieckim (558 tys. mkw.) i woj. dolnośląskim (510 tys. mkw.). Z kolei w ujęciu procentowym najwyższą dostępność odnotowano m.in. w woj. świętokrzyskim (15,9%), lubuskim (13,9%) i dolnośląskim (11,5%).

Relatywnie niska nowa podaż oraz utrzymujące się w trendzie wzrostowym stopy pustostanów na głównych rynkach nie wpłynęły na zmiany w wysokości stawek czynszów bazowych, które utrzymują się w przedziale od 3,6 do 5,5 EUR / mkw. za powierzchnię w inwestycjach typu big-box. Analitycy AXI IMMO prognozują jednak, że ze względu na obecną sytuację na rynku i duży wolumen wolnej powierzchni część z właścicieli na bardzo konkurencyjnych rynkach może zdecydować się w perspektywie średnio i długoterminowej na obniżenie poziomu stawek efektywnych.

Renata Osiecka, Partner Zarządzająca, AXI IMMO, podsumowuje: „Oceniamy, że do czasu większej stabilizacji i poprawy koniunktury po stronie Klientów w popycie dominować będą przedłużenia i konsolidacje powierzchni. W odpowiedzi do rynku najmu spodziewamy się mniejszej liczby oportunistycznych decyzji o budowie nowych inwestycji. Pozostajemy jednak spokojni, ponieważ sytuację tę reguluje wysokość wskaźnika pustostanów, a krajowi deweloperzy już wielokrotnie udowadniali, że w odpowiedzi na duże zainteresowanie powierzchnią są w stanie szybko podjąć decyzję o budowie jakościowych projektów na każdym z rynków regionalnych”.

Źródło: AXI IMMO.

Galeria Wołomin z nowym najemcą – otwarcie salonu OCHNIK

Galeria Wołomin
Dzisiaj, tj. 29 maja, w Galerii Wołomin, następuje otwarcie salonu OCHNIK – jednej z najbardziej rozpoznawalnych polskich marek oferujących galanterię i odzież skórzaną. Nowoczesny sklep w formule „Shop in shop” to połączenie strefy odzieżowej i galanteryjno-walizkowej.

Salon OCHNIK w Galerii Wołomin został zaprojektowany według najnowszej koncepcji „Shop in shop”, tj. aranżacji, która zakłada tworzenie tzw. dwusalonów OCHNIK, czyli przestronnych sklepów przedzielonych na część odzieżową i galanteryjno-walizkową. Dzięki temu klienci Galerii Wołomin zyskają jeszcze szerszy dostęp do różnorodnego asortymentu marki. Przestronne wnętrze salonu i jego nowoczesna formuła umożliwiają odpowiednią ekspozycję bogatego asortymentu marki, sprzyjając udanym i komfortowym zakupom.

– Galeria Wołomin to atrakcyjne miejsce do rozwoju dla polskich i zagranicznych marek. Ostatnie miesiące to czas licznych otwarć, relokacji i powiększania salonów naszych dotychczasowych najemców. To również czas wdrażania innowacyjnych konceptów i nowych formatów sklepów – komentuje Tomasz Górski, Asset Manager NEPI Rockcastle. Cieszę się, że OCHNIK – tak znana i prestiżowa polska marka dołączyła do grona naszych najemców. Atrakcyjna i różnorodna oferta marki bez wątpienia spotka się z dużym zainteresowaniem naszych klientów – dodaje Górski

Na początku tego roku zakończyła się duża rozbudowa i modernizacja Galerii Wołomin. Wśród obecnych najemców centrum znajdują się cenione, polskie i międzynarodowe marki, w tym wiele dotąd niedostępnych w Wołominie takich, jak HalfPrice czy Douglas, a także regionalni przedsiębiorcy. W galerii znajduje się również 4-salowe, popularne kino Helios. Na zmotoryzowanych Klientów czeka blisko 830 miejsc parkingowych.

Salon OCHNIK zajmuje powierzchnię 300 m2, znajduje się obok salonu marki Deichmann oraz drogerii Hebe.

materiał prasowy

Firma Komputronik kończy trudny dla branży rok z niezłym wynikiem I kwartału 2024 r.

helloquence-61189-unsplash
Firma Komputronik kończy trudny dla branży rok z niezłym wynikiem I kwartału 2024 r. na poziomie 9 923 tys. zł. W czwartym kwartale przychody wyniosły 397 740 tys. zł, a zysk operacyjny sięgnął niemal 2,2 mln zł.

Na naszą sytuację w ubiegłym roku finansowym negatywny wpływ miały słabsze wyniki w pierwszym półroczu spowodowane kryzysem, który dotknął całą branżę. Od wiosny 2023 wszyscy zmagaliśmy się ze spadkami sprzedaży wynikającymi z nadwyżek dostaw od producentów sprzętu, okresowym nasyceniem rynku oraz silnym strumieniem importu równoległego elektroniki przez niezależne podmioty z krajów, gdzie kryzys krajowej sprzedaży elektroniki jest znacznie dotkliwszy, m.in. Niemcy, Czechy, Austria. Na te negatywne zjawiska zareagowaliśmy już w połowie ubiegłego roku kalendarzowego m. in. obniżając niektóre rodzaje kosztów i wprowadzając działania poprawiające rentowność sprzedaży wielu linii produktowych. Dzięki temu poprawiliśmy wyniki w trzecim i czwartym kwartale i – ostatecznie – osiągamy w obecnej sytuacji rynkowej przyzwoite wyniki” – ocenia Wojciech Buczkowski, Prezes Zarządu Grupy Komputronik.

Kluczowymi kategoriami produktowymi, które przyczyniły się do wygenerowania zysku były laptopy, smartfony, komputery PC oraz rozwiązania smart. Komputronik był też jednym z wiodących realizatorów rządowego programu „Laptop dla nauczyciela”. Istotny wpływ na wyniki miała poprawa efektywności działań w całym procesie sprzedaży omnichannel oraz prowadzenie skutecznych działań marketingowych, które przełożyły się na zwiększenie ruchu w sklepach stacjonarnych i internetowym. Firma w mijających miesiącach skupiła się na dotarciu ze swoją ofertą do młodszej grupy odbiorców, dla której branża technologiczna jest niezwykle istotna. Komputronik realizuje swoją politykę komunikacyjną podkreślając obecność w ofercie najnowszych i najpopularniejszych produktów technologicznych wspartych atrakcyjnymi produktami finansowymi takimi, jak raty 0% lub modele subskrypcyjne oraz umożliwiając zakupy w korzystnych promocjach, dzięki którym klienci podczas zakupów zyskują dodatkowe korzyści.

Dostrzegamy zmieniające się zachowania klientów z pokolenia Z, a także potrzeby najmłodszych Alf, które zwracają większą uwagę na efektywne kosztowo modele subskrypcyjne i usługi serwisowe, rozwiązania smart umożliwiające oszczędności przy równoczesnej dbałości o planetę oraz sprzęty wykorzystujące sztuczną inteligencję. Prognozujemy, iż najbliższe kwartały będą silnie nastawione na wymianę urządzeń w związku ze zmieniającą się technologią. Komputronik jest gotowy zarówno z ofertą produktową, jak i usługową by sprostać tym oczekiwaniom, a sprawdzony i przyjazny model omnichannel zapewni wygodę zakupów nawet najbardziej wymagającym z klientów” – podkreśla Wojciech Buczkowski.

Na wynik finansowy netto Komputronik SA wpływ cały czas ma tzw. efekt odwracania dyskonta wierzytelności, czyli wykazywany jedynie bilansowo koszt finansowy, który w całym roku obrachunkowym obniżył wynik o niemal 6,5 mln zł. Spółka płynnie i terminowo realizuje wszystkie postanowienia układu.

Ostateczny raport z wynikami finansowymi za poprzedni rok obrachunkowy Spółka opublikuje 28 czerwca 2024 roku.

Źródło: Komputronik SA / materiał prasowy

Raport Intrum EPR 2024: Integracja AI w wewnętrzne procesy firm staje się koniecznością, a nie wyborem

s-639-x
Sztuczna inteligencja i innowacje płatnicze przekształcają krajobraz biznesowy, a polskie firmy stają przed wyzwaniem adaptacji do szybko zmieniającej się rzeczywistości. Jak ujawnia najnowszy raport Intrum – European Payment Report 2024[1] – aż 93% przedsiębiorstw w Polsce testuje rozwiązania AI w ograniczonym zakresie, lecz do tej pory tylko 3% zdecydowało się na jej pełne wdrożenie.

Skąd tak niewielki odsetek? Badanie Intrum wskazuje, że firmy wiedzą, iż wykorzystanie AI w procesach płatniczych nie jest już kwestią wyboru, ale coraz szybciej staje się koniecznością, która może zdecydować o przyszłości, jednak mimo to brak pełnego zrozumienia działania tej technologii ogranicza zakres podejmowanych działań. Dodatkowym wyzwaniem jest też znalezienie wykwalifikowanej kadry pracowniczej. To sprawia, że z jednej strony przedsiębiorstwa próbują działać, jednak wciąż robią to w bardzo ograniczonym zakresie, co w ostatecznym rozrachunku może nie przynieść zamierzonego efektu. Czy polskie organizacje radzą sobie z dynamicznym rozwojem technologii płatniczych i sztucznej inteligencji oraz czy są gotowe na zmiany, które niosą ze sobą zarówno obietnice, jak i wyzwania?

Przyszłość płatności w rękach technologii?

W ostatnim czasie sztuczna inteligencja jest na ustach wszystkich i można śmiało powiedzieć, że ta technologia zostanie z nami na dobre. Dyskurs dotyczący AI w przestrzeni publicznej dotyczy głównie szeroko dostępnych dużych modeli językowych (np. ChatGPT, Google Gemini itp.). To jednak tylko pewien wycinek zastosowań, jakie można znaleźć dla algorytmów uczenia maszynowego, ponieważ sztuczna inteligencja może być równie szeroko wykorzystywana w biznesie, przy prowadzeniu firmy. W jaki sposób? Raport Intrum EPR 2024 wskazuje, że 46% badanych przedsiębiorstw wierzy, że AI znacznie zwiększy ich zdolność do zarządzania opóźnionymi płatnościami. Co więcej, 38% respondentów uważa, że może w ten sposób poprawić personalizację komunikacji z klientami, usprawnić sposób, w jaki oceniają zdolność kredytową (40%) czy analizować historyczne dane płatnicze w celu identyfikacji trendów (28%)[2].

– AI ma potencjał, aby nie tylko usprawnić procesy płatnicze, ale również zrewolucjonizować relacje z klientami. Identyfikacja anomalii w danych płatniczych i tworzenie spersonalizowanej komunikacji to tylko początek. Firmy, które zrozumieją i wykorzystają te możliwości, mogą znacząco poprawić swoją efektywność operacyjną, co ostatecznie może przełożyć się na zadowolenie klientów – komentuje Anna Hyżyk, ekspertka Intrum.

Źródło: Intrum – fragment raportu / materiał prasowy

Q3D Locum: W jakim stopniu nowy program mieszkaniowy wpłynie na ceny mieszkań w Polsce?

Greendustry Zabłocie (Q3D Locum)
Wprowadzenie nowego programu kredytowego staje się punktem centralnym w dyskusji o mieszkaniówce. Eksperci zastanawiają się, czy wdrożenie nowych zasad rzeczywiście przyczyni się do zmniejszenia obciążeń finansowych dla klientów, czy też – wzorem swojego poprzednika – kilkukrotnie zwiększy presję na wzrost cen nieruchomości.

Skorzystają przede wszystkim rodziny

O nowej rządowej inicjatywie wiadomo coraz więcej, a jej wprowadzenia wyczekują zarówno zniecierpliwieni wyborcy, jak również uczestnicy rynku nieruchomości. Program mieszkaniowy „Na Start” wciąż nie trafił jednak do Sejmu, a jedyne, co na ten moment otrzymaliśmy to opublikowany 8 kwietnia pierwszy projekt ustawy. Zakłada on wprowadzenie kredytów hipotecznych z niskim, okresowo stałym oprocentowaniem w przedziale od 0 do 1,5 proc. Dostęp do dopłat ze strony państwa ma być natomiast ograniczony kryterium dochodowym, limitami wysokości pożyczonego kapitału z dopłatami i limitem powierzchni kupowanej nieruchomości. Największymi beneficjentami mają się zaś stać rodziny – przede wszystkim te wielodzietne. Po pierwsze, im więcej osób w gospodarstwie domowym, tym większy preferencyjny kredyt. Po drugie, im więcej dzieci, tym niższe będzie oprocentowanie kredytu – Program „Na Start” może stanowić istotne narzędzie wspierające szerszy dostęp społeczeństwa do mieszkań, zwłaszcza dla dużych rodzin, a ustanowienie limitów cenowych ma na celu zapobieganie wzrostowi cen mieszkań – mówi Karolina Opach, kierownik działu sprzedaży w spółce Q3D Locum. – Eliminacja wysokich odsetek poprzez dopłaty ze strony państwa może znacząco ułatwić budowę stabilnej sytuacji mieszkaniowej, jednak warto również zauważyć, że skuteczność programu będzie w dużej mierze zależała od odpowiedniego zarządzania i nadzoru ze strony instytucji odpowiedzialnych za całą realizację – dodaje.

Nauka na błędach poprzedników

W swoich założeniach nowa inicjatywa rządowa może przypominać program wprowadzony jeszcze przez poprzednią władzę tj. „Bezpieczny Kredyt 2%”. Eksperci zauważają jednak znaczące różnice między nimi i sugerują, że „Na Start” nie wywoła takiego popłochu na rynku, jaki miał miejsce przy okazji debiutu jego poprzednika. Bartosz Turek, analityk HREIT zwraca uwagę, że wpływ kredytu „Na Start” może być nawet kilkukrotnie łagodniejszy dla kondycji całego sektora. Jego zdaniem, największymi grzechami „BK2%” było to, że w krótkim czasie trzykrotnie doprowadził do zrywów popytu na mieszkania. Pierwszym było odkręcenie kurków z kredytami na początku 2023 roku połączone z zapowiedzią rychłego wprowadzenia tanich kredytów, drugim – uruchomienie rządowego programu dopłat do kredytów w lipcu, zaś trzecim – masowe zakupy „na ostatnią chwilę”, dokonane niedługo przed wygaszeniem programu. Teraz ta sytuacja ma się nie powtórzyć, a politycy w odkrywaniu kolejnych kart wydają się być bardziej roztropni i działający nie na potrzeby chwili, lecz uwzględniając perspektywy długoterminowe. W podobnym tonie wypowiada się Karolina Opach, kierownik działu sprzedaży w spółce Q3D Locum – Zgodnie z prognozami rządowymi w obecnym roku planowane jest udzielenie ok. 35 tysięcy preferencyjnych kredytów, a następnie mniej więcej 15 tysięcy kwartalnie. Taka strategia ma na celu złagodzenie presji na potencjalnych nabywców, którzy nie będą czuli się zmuszeni do szybkiego podjęcia decyzji z obawy przed wyczerpaniem przewidzianych wcześniej środków. Finansowanie programu jest ponadto zaplanowane na kilka lat, co zapewni stabilność i długofalową perspektywę. Ponadto nowy program przewiduje ustanowienie górnych limitów dochodowych dla jego beneficjentów, co powinno ułatwić pozyskanie kredytów najbardziej potrzebującym – mówi.

Ceny rosną niezależnie od programu

Na razie nie wiadomo, kiedy dokładnie ustawa trafi do Sejmu, jednak jako planowany termin jej przyjęcia podano wstępnie II kwartał 2024 r. Wiele osób zastanawia się, czy wprowadzenie programu w życie nie sprawi automatycznie, że ceny nieruchomości wzrosną, jednak trzeba wziąć pod uwagę fakt, że rosną one praktycznie cały czas. Eurostat wskazuje na przykład, że w czwartym kwartale 2023 r. koszt zakupu mieszkań w Polsce był o 13 proc. wyższy niż rok wcześniej i był to najwyższy skok spośród wszystkich krajów Unii. Z kolei z najnowszych opublikowanych danych NBP wynika, że w I kwartale br. średnie ceny transakcyjne mieszkań na rynku pierwotnym były o ponad 19 proc. wyższe, niż miało to miejsce jeszcze rok wcześniej. Największy wzrost odnotowano w Krakowie, o prawie 28 proc. – Rosnące ceny mieszkań wynikają przede wszystkim  z dynamicznego wzrostu cen gruntów oraz kosztów budowy, na które składają się rosnące ceny materiałów budowlanych oraz koszty pracy – mówi Bartłomiej Rzepa, członek zarządu spółki realizującej inwestycję Osiedle Symbioza. – Inicjatywy takie jak nowy program mieszkaniowy mogą wpłynąć na kształtowanie się rynku nieruchomości poprzez zachęcanie firm deweloperskich do uwzględnienia w swoich strategiach budowy lokali bardziej zróżnicowanych metrażowo, dla szerszego grona klientów. Szczególnie istotne będzie to dla wielodzietnych rodzin, które poszukują większych mieszkań. Możemy więc spodziewać się, że w najbliższych latach oferta deweloperów będzie zawierać większą liczbę mieszkań powyżej 70 mkw. – dodaje Bartłomiej Rzepa.

Dobrą wiadomością przed wejściem w życie programu „Na start” jest zwiększająca się podaż na rynku pierwotnym. Jak podaje Otodom, w I kwartale 2024 r. do sprzedaży trafiło o 120 proc. więcej mieszkań niż w tym samym czasie w ubiegłym roku. Na koniec marca 2024 r. dostępnych było bowiem 43 tys. mieszkań w stanie deweloperskim – to blisko 17 proc. więcej niż jeszcze trzy miesiące wcześniej.

Autor: Q3D Locum
Źródło: Prime Time PR / materiał prasowy

Deweloper Archicom uruchamia przedsprzedaż drugiego etapu nieruchomości inwestycyjnej Przystań Reymonta we Wrocławiu

Przystań Reymonta-Archicom (1)
Deweloper Archicom uruchamia przedsprzedaż drugiego etapu nieruchomości inwestycyjnej Przystań Reymonta we Wrocławiu.

Po inauguracji w połowie marca inwestycji oferującej m.in. widok z okna na Odrę oraz tereny zielone nadszedł czas na kolejną fazę projektu budowanego przez Archicom blisko centrum Wrocławia. Tym razem do przedsprzedażowej oferty trafiły 194 komfortowe mieszkania, które powstaną na terenie Kleczkowa, niecałe 80 m od bulwaru spacerowego nad Odrą.

Najnowszy etap to budynek o kaskadowej konstrukcji posiadający od sześciu do ośmiu pięter, cztery klatki schodowe i dwa podziemne poziomy przeznaczone na halę garażową mieszczącą ponad 200 pojazdów, w tym również 2 stanowiska dla osób niepełnosprawnych. Ponadto na terenie zewnętrznym zaprojektowano osiem naziemnych miejsc do parkowania samochodów. Nowy budynek wyróżniać się będzie naprzemiennym zastosowaniem kondygnacji powtarzalnych kreujących w ten sposób szachownicę z loggi oraz okiennych wykuszy. Archicom powiększa ofertę o mieszkania od jednopokojowych z aneksem lub kuchnią aż po przestrzenie czteropokojowe z metrażem około 81 mkw. ulokowane w najwyższym punkcie inwestycji. Do dyspozycji mieszkańców będą cztery rowerownie z wózkownią, miejsca naziemne do ładowania pojazdów elektrycznych oraz komórki lokatorskie. Budynek z zapowiadanego etapu będzie gotowy w drugiej połowie 2026 r.

Tworzymy nad Odrą najlepsze miejsce do życia, ponieważ zaletą Kleczkowa jest jego świetna lokalizacja. „Cumując” w Przystani Reymonta, ma się gwarancję wygodnych połączeń komunikacją miejską, trasami rowerowymi i pobliską obwodnicą do dowolnych miejsc dolnośląskiej stolicy. Wychodząc z domu, wystarczy kwadrans, by dotrzeć pieszo do Rynku lub korzystać z bogatej oferty sklepów, usług, restauracji, placówek edukacyjnych dla najmłodszych i nieco starszych, a także punktów medycznych. Nasz projekt sąsiaduje z nadodrzańskimi wałami, a to otwiera szerokie możliwości spędzania wolnego czasu, odpoczynku czy rekreacji. Dodam tylko, że budynek wprowadzony do przedsprzedaży powstanie w drugiej linii brzegowej i od Odry dzielić go będzie tylko 76 m. Tym samym nurt rzeki stymulować będzie rytm życia mieszkańców Przystani Reymonta – zapewnia Dawid Wrona, Chief Operating Officer w Archicom.

Źródło: Archicom.

Unidevelopment SA zakończyła sprzedaż apartamentów w ramach nieruchomości inwestycyjnej Pauza Ochota w Warszawie

Pauza Ochota_2
Unidevelopment SA zakończyła sprzedaż w warszawskiej inwestycji apartamentowej Pauza Ochota – najbardziej prestiżowym ze swoich dotychczasowych projektów mieszkaniowych. W kameralnym budynku w sercu Starej Ochoty powstało 56 mieszkań i 4 lokale usługowe.

Pauza Ochota to inwestycja Unidevelopment SA zrealizowana przy ul. Joteyki w Warszawie, wpisująca się w klimat Starej Ochoty. Wyróżnia ją m.in. lokalizacja łącząca zaciszny charakter z bliskością centrum miasta, jak również architektura współgrająca z otoczeniem modernistycznych kamienic oraz podwyższony standard wykończenia z licznymi udogodnieniami dla mieszkańców.

– Zrealizowaliśmy inwestycję w segmencie premium, który jest zdecydowanie mniej podatny na nagłe zmiany popytu związane z bieżącą koniunkturą gospodarczą i nastrojami konsumenckimi. Jednocześnie wdrożyliśmy szereg innowacyjnych rozwiązań, w tym niestandardowych działań marketingowych, które pozwoliły nam dotrzeć do precyzyjnie określonej grupy odbiorców. Przetarliśmy w ten sposób własne szlaki na rynku o dużym potencjale biznesowym – mówi Ewa Przeździecka, Wiceprezes Zarządu Unidevelopment SA.

Budowa inwestycji Pauza Ochota ruszyła na początku 2022 r. Budynek został oddany do użytku w IV kwartale 2023 r. Generalnym wykonawcą był Unibep SA. Projekt architektoniczny przygotowała Grupa 5 Architekci.

Źródło: Unidevelopment SA.

Miesiąc bezpieczeństwa w Dekpol Budownictwo dobiega końca

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Według danych Eurostatu, Polska plasuje się na 8. miejscu spośród krajów Unii Europejskiej w kwestii liczby wypadków w pracy. Branża budowlana, ze względu na swój charakter, wymaga szczególnej dbałości o zasady BHP. Dlatego Dekpol Budownictwo zorganizował szeroko zakrojoną akcję promującą bezpieczeństwo na budowie.

Spółka Dekpol Budownictwo po raz kolejny zorganizowała akcję „Maj Miesiącem Bezpieczeństwa”.
W 2023 roku była ona realizowana dla kilkuset pracowników na 16 placach budowy, co przełożyło się na blisko 50 godzin szkoleniowych.

– Duże zainteresowanie pracowników i firm podwykonawczych utwierdziło nas w przekonaniu, że warto takie działania kontynuować. Zeszłoroczna kampania prewencyjna pod nazwą „Maj Miesiącem Bezpieczeństwa” miała bardzo pozytywny odbiór wśród uczestników. Poszerzyła ona praktyczną wiedzę pracowników na temat BHP, także w kontekście rzadko spotykanych sytuacji. Gruntownie przeszkolony i gotowy na różne okoliczności zespół to podstawa bezpieczeństwa na placu budowy – mówi Damian Szymanek, Kierownik ds. BHP Dekpol Budownictwo.

W tegorocznej edycji „Maj Miesiąca Bezpieczeństwa” firma postanowiła dodać kolejny ważny aspekt do swojej kampanii – ochronę środowiska. Akcję połączono także z promowaniem jednej z najważniejszych wartości Dekpol Budownictwo – odpowiedzialności. Tegoroczne hasło brzmi „Działamy odpowiedzialnie. Stawiamy na bezpieczeństwo i ochronę środowiska”. Warsztaty zostały przeprowadzone na budowach m.in. w Bydgoszczy, Brzegu, Trójmieście oraz w siedzibie jednej z firm specjalizujących się w szkoleniach z bezpiecznych prac na wysokości. W planach są jeszcze zorganizowane akcje w Kornicach, Brześciu Kujawskim, Poznaniu oraz ćwiczenia w Gdańsku dla pracowników biurowych.

W ramach szkoleń, Dekpol Budownictwo zrealizował m.in. ewakuację operatora kabiny żurawia, pokaz saperski oraz neutralizację substancji ropopochodnych i prezentację postępowania w przypadku awarii substancji chemicznych.

Źródło: Dekpol Budownictwo.

Deweloper Archicom otworzył wyjątkowy Salon Sprzedaży z panoramą na budowę nieruchomości inwestycyjnej Modern Mokotów w Warszawie

Biuro sprzedaży-Modern Mokotów-Archicom
Deweloper Archicom otworzył wyjątkowy Salon Sprzedaży z panoramą na budowę nieruchomości inwestycyjnej Modern Mokotów w Warszawie.

Warszawski projekt ogólnopolskiego dewelopera wymazuje biznesową przeszłość kwartału poprzemysłowego Służewca i pisze jego nową historię w postaci zielonej oraz wielofunkcyjnej przestrzeni do życia oraz odpoczynku. Wraz z postępem prac i wysoką dynamiką sprzedaży Archicom otwiera nowe biuro na dwóch wysokich piętrach budynku myhive Mokotów One, oferując, poza atrakcyjną ofertą sprzedażową, również zapierające dech w piersiach widoki na budowany projekt i cały Mokotów.

Archicom zaprasza teraz do swojej nowej, komfortowej i eleganckiej siedziby zaaranżowanej w biznesowym gmachu znanym przez lata jako Taurus. Przy ulicy Wołoskiej 5 deweloper zagospodarował dwie kondygnacje, a zespół sprzedażowy ma do swojej dyspozycji m.in. potężne ścienne ekrany na których może prezentować makiety VR zarówno całej inwestycji, jak i pojedynczych lokali.

Po raz kolejny przecieramy szlak i wyznaczamy trend dla całej branży. Salon Sprzedaży na 11. i 12. piętrze to bezprecedensowy krok w historii Archicom, a my w jego lokalizacji dostrzegamy tylko plusy. Przede wszystkim klient na własne oczy i niemal z perspektywy lotu ptaka może podziwiać powstawanie projektu, który odmieni cały kwartał Służewca i będzie np. jego przyszłym domem. Na miejscu do dyspozycji odwiedzających jest także nasz doświadczony zespół sprzedażowy, który przy wsparciu najnowszej technologii, w najdrobniejszych szczegółach, przedstawi benefity przyszłego życia w inwestycji Modern Mokotów, czyli przemyślanego w każdym szczególe projektu otoczonego zielenią m.in. parku linearnego. Na terenie nie zabraknie również kawiarni i restauracji sprzyjających budowaniu dobrych sąsiedzkich i międzyludzkich relacji – podkreśla Dawid Wrona, Chief Operating Officer w Archicom.

Źródło: Archicom.

4 zasady oświetlenia nowoczesnego ogrodu wg Nowodvorski Lighting

Mahe_Led_Nowodvorski_Lighting-1-1
W dobie architektonicznej prostoty liczy się spójność aranżacji. W kontekście planowania ogrodów i balkonów oznacza to przemyślany w każdym detalu projekt, który zapewni nie tylko przestrzeń do relaksu, zabawy i spotkań na świeżym powietrzu, ale również harmonijny odbiór w połączeniu z nowoczesną bryłą budynku. O czym warto pamiętać? Cennych rad udziela Małgorzata Nowodworska, dyrektor kreatywny Nowodvorski Lighting.

NA PIERWSZYM PLANIE: PLANOWANIE
W przypadku przestrzeni zewnętrznych nie ma miejsca na spontaniczne wybory. Roślinność, meble i oświetlenie muszą naturalnie wpisywać się w jeden nurt, nie zaburzając odbioru całości. Decyzję o kierunku zagospodarowania terenu najlepiej podjąć już na etapie projektowania, aby wszystkie strefy funkcjonalne ogrodu były dobrze skomunikowane odpowiednio oświetlonymi alejkami. Ważne również jest zwrócenie uwagi na naturalne uwarunkowania działki, tak aby np. strefa wypoczynkowa nie była zlokalizowana pod oknami sypialni. Praca na strukturalnym planie jest szczególnie istotna w przypadku dużych przestrzeni ogrodowych. Planowanie oświetlenia na samym początku realizacji inwestycji pozwala na umieszczenie przewodów pod ziemią jeszcze przed dokonaniem nasadzeń, a na późniejszym etapie umożliwia finezyjną zabawę efektem. Kinkiety, plafony oraz lampy przenośne oferują szerokie możliwości podkreślenia nowoczesnego charakteru zarówno ogrodu, jak i budynku.

ZGRANA GEOMETRIA
Ważne, aby wszystkie elementy były harmonijnie dopasowane. Jeżeli na przykład decydujemy się na wyposażenie stanowiące przedłużenie bryły budynku o podstawie prostokąta czy kwadratu, ten kierunek powinien być spójny dla doboru mebli wypoczynkowych, donic czy oświetlenia. Jeżeli natomiast zdecydujemy się przełamać formę, np. lampami o kulistym kształcie, możemy umiejętnie wzbogacić kompozycję o różnorodne elementy o eliptycznej formie, jak np. okrągłe stoliki, designerskie wazony czy miękkie poduszki. Dotyczy to zarówno aranżacji ogrodu, jak i tarasu.
Wybierając lampy, warto postawić na spójną aranżację w ramach jednej kolekcji. Serie kinkietów i lamp stojących STRUCTURE LED i SYMMETRY LED wpisują się w minimalistyczny kierunek projektowy geometryczną formą, oferując jednocześnie ciepłe, budujące klimat światło o wartości 3000 K. Przy łączeniu lamp z różnych kolekcji warto postawić na rozwiązania o minimalistycznej stylistyce wykonania. Dobrym przykładem jest kinkiet MARGOT o jednym lub dwóch źródłach światła, który stanowi spójne uzupełnienie każdego projektu opartego na geometrycznej formie.

WYKOŃCZENIE MA ZNACZENIE
Nowoczesna architektura hołduje wykorzystaniu betonu, szkła, stali oraz drewna. Duże okna zapewniają dostęp do światła, co sprzyja tworzeniu we wnętrzach otwartego planu. Ta perspektywa przenoszona jest również do przestrzeni ogrodowych.
W nowoczesnych projektach dominuje minimalne zagospodarowanie przestrzeni i dobór dodatków wykonanych z materiałów harmonijnie podkreślających charakter budynku. Kinkiety czy lampy stojące wykonane są przeważnie z aluminium bądź stali lakierowanej w ciemnej, kontrastującej z budynkiem, kolorystyce. Znakomitym przykładem są lampy stojące i ścienne z kolekcji THIKA LED w czarnym kolorze. Zdecydowanie przełamują biel elewacji, stanowiąc ciekawy i intrygujący akcent.

RELAKS W NOWEJ FORMIE
Uporządkowana, spójna z architekturą budynku, przestrzeń ogrodowa sprzyja relaksowi. Poranna kawa, popołudnie z książką czy wieczorne spotkania towarzyskie są przyjemniejsze, gdy dookoła panuje harmonia i spokój. Dopełnieniem oraz kropką nad i każdego projektu jest światło. Ciepłe, emitowane przez kinkiety czy lampy stojące, otula elewację budynku i przełamuje jego kubistyczną formę. W ogrodzie warto zdecydować się na rozwiązania kontrastujące z zielenią roślinności. CUMULUS CUBE to lampy przenośne w kształcie sześcianu, o wymiennym źródle światła, dostępne w kilku rozmiarach, które wyglądają efektownie zarówno ustawione pojedynczo, jak i w przeróżnych konfiguracjach; np. można je wykorzystać również w formie stolika. Po zmroku zachwycają rozproszonym światłem, które odbija się od trawników, tworząc bajkowy klimat.

Dobrze, aby przy planowaniu oświetlenia wziąć pod uwagę rodzaj roślinności znajdującej się w danej strefie, tak aby wyraźniej ją wyeksponować za pomocą światła. Znakomitym rozwiązaniem, dostosowanym do różnorodnych potrzeb, są lampy przenośne, takie jak np. PICNIC LED – bezprzewodowe latarenki, które można zawiesić lub postawić. Ich czas pracy po pełnym naładowaniu wynosi 12 h, a funkcja ściemniania pozwala regulować natężenie światła.

*Wszystkie kolekcje przytoczone w materiale pochodzą z oferty Nowodvorski Lighting.

materiał prasowy

Wskaźniki cen produkcji sprzedanej przemysłu w kwietniu 2024 roku wg GUS

g-crescoli-365895-unsplash
Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował raport o nazwie „Wskaźniki cen produkcji sprzedanej przemysłu w kwietniu 2024 roku”.

Jak czytamy w raporcie GUS, według wstępnych danych ceny produkcji sprzedanej przemysłu w kwietniu 2024 r. były o 0,2% wyższe niż w marcu 2024 r. Wzrost cen zanotowano w sekcjach: górnictwo i wydobywanie – o 4,2%, w tym w górnictwie rud metali – o 9,8% i w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego (lignitu) – o 1,4%, a także w sekcji dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja – o 0,1%.

W sekcji wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę i przetwórstwo przemysłowe ceny utrzymały się na poziomie zbliżonym do notowanego w poprzednim miesiącu. – podsumowuje Główny Urząd Statystyczny.

Źródło: GUS.

Rozwiązania, które pozwolą na obniżenie kosztów produkcji

Krzysztof-Fiegler
IoT, AI, robotyzacja procesów – to nowoczesne narzędzia, w które inwestuje dziś coraz więcej przedsiębiorstw produkcyjnych, borykających się z brakiem rąk do pracy, rosnącymi kosztami pracowników i coraz droższą energią. W obliczu tak wielu wyzwań, z którymi mają do czynienia na co dzień, szukają one jak najefektywniejszych metod produkcji. Czarnym koniem w wyścigu o miano technologii, która umożliwia najwyższe przyrosty produktywności, może się okazać automatyzacja procesów planowania i bezpośredniego zarządzania pracownikami.

Bez wdrażania rozwiązań z zakresu Przemysłu 4.0 nie ma rozwoju

Jak wynika z raportu „Stan Przemysłu 4.0 w Polsce 2024″, opracowanego przez APA Group, niemal 50% respondentów uważa, że poziom cyfryzacji zakładów produkcyjnych w Polsce jest niski. Jako główną barierę implementacji narzędzi Przemysłu 4.0 wskazują przy tym koszty zakupu i wdrożenia nowoczesnych technologii.

Dla aż 44% ankietowanych przedsiębiorstw wprowadzenie usprawnień związanych z Przemysłem 4.0 nie jest aktualnie priorytetem. Taka postawa spowalnia rozwój technologiczny firm i może ograniczyć konkurencyjność ich oferty na zmieniającym się rynku.

Z drugiej strony optymizmem napawa wzrost zainteresowania wdrożeniami rozwiązań z zakresu Przemysłu 4.0. Odsetek firm przygotowujących się do tego rodzaju działań wzrósł z 14% do 20% w porównaniu z poprzednim badaniem. 39% ankietowanych przyznało przy tym, że rozumieją korzyści płynące z takich wdrożeń, ale mają problem z identyfikacją odpowiednich technologii do implementacji1.

Robotyzacja procesów, Internet rzeczy (IoT), sztuczna inteligencja (SI)

Transformacja cyfrowa obejmuje wiele aspektów i obszarów. Dużą część rynku stanowią narzędzia do automatyzacji produkcji.

– Wdrażając nowoczesne technologie cyfrowe, przedsiębiorstwa spodziewają się m. in. zwiększonej efektywności operacyjnej i lepszego dostosowania do potrzeb klientów – zauważa Radosław Świątek, Dyrektor Działu Analiz i Wdrożeń w IPOsystem. Jakie kroki w tym zakresie podejmują firmy z branży produkcyjnej?

Przykładowo, automatyzacja produkcji z wykorzystaniem robotów AMR (autonomicznych mobilnych robotów) otwarła nowe możliwości dla branży przemysłowej, oferując rozwiązania, które nie tylko poprawiają elastyczność i skalowalność procesów produkcyjnych, ale także zwiększają efektywność i produktywność. Roboty AMR, wykorzystując zaawansowane algorytmy nawigacji i sztuczną inteligencję, mogą samodzielnie transportować materiały między różnymi stacjami roboczymi.

Innym przykładem jest użycie robotów do automatycznego montażu THT (Through-Hole Technology). To rozwiązanie wykorzystujące sztuczną inteligencję minimalizuje ryzyko błędów ludzkich w procesie, co przekłada się na wyższą jakość produktów i zadowolenie klientów.

W branży produkcyjnej coraz częściej wykorzystuje się także Internet Rzeczy (IoT). Dzięki zastosowaniu inteligentnych czujników i urządzeń zbierających dane na temat pracy maszyn, przedsiębiorstwa w czasie rzeczywistym monitorują stan linii produkcyjnych. To pozwala na wczesne wykrywanie potencjalnych problemów, zapobieganie awariom i minimalizowanie przestojów, a więc pozwala na lepsze wykorzystanie czasu pracy tych maszyn.

Roboty i IoT stają się ważnymi elementami Smart Factory, przyczyniając się do budowy inteligentnych, zautomatyzowanych fabryk przyszłości. Zasoby produkcyjne wymagają jednak, by nimi zarządzać. Również to zadanie już dziś można zautomatyzować, powierzając je inteligentnemu, autonomicznemu systemowi decyzyjnemu, który rewolucjonizuje planowanie i bezpośrednie zarządzanie zasobami produkcyjnymi na halach.

Nowy wymiar zarządzania produkcją

Rewolucyjne algorytmy mogą przyczynić się do optymalizacji procesów produkcyjnych w zupełnie innym wymiarze. Pełna automatyzacja planowania i bezpośredniego zarządzania zasobami, poprzez podejmowanie autonomicznych decyzji „tu i teraz”, pozwala uniknąć większości problemów powstających w trakcie stosowania systemów zarządzania opartych o planowanie i harmonogramowanie. Po wdrożeniu autonomicznego systemu decyzyjnego zarządzający produkcją mogą skupić się na usprawnianiu procesów i działaniach prorozwojowych, zamiast na tworzeniu kolejnych planów, próbach ich realizacji i konieczności szybkiej reakcji na nieuniknione zmiany w procesach produkcyjnych i odstępstwa od założeń przyjętych w planowaniu.

Tym, czego najbardziej obawiają się dziś firmy produkcyjne, jest dalszy wzrost kosztów działalności. Czy mogą coś z tym zrobić? – Obecnie najefektywniejszy sposób na wykorzystanie czasu pracy dostępnych zasobów, zarówno ludzi, jak i maszyn, oferuje IPOsystem – deklaruje Krzysztof Fiegler, członek zarządu UIBS Teamwork, twórcy rozwiązania. – Dzięki temu oprogramowaniu, stopień wykorzystania czasu pracy wzrasta średnio od 15% do nawet ponad 25%, co umożliwia produkcję tego samego wolumenu przy mniejszym zatrudnieniu. Co więcej, dzięki IPOsystem można ograniczyć koszty planowania i zarządzania o ponad 50%, a produktywność fabryki wzrasta o min. 15-20%.

Pomimo rozwoju wiedzy i świadomości managerów firm produkcyjnych, u niektórych pojawia się obawa przed niepowodzeniem we wdrożeniu technologii Przemysłu 4.0. Wyniki raportu „Stan Przemysłu 4.0 w Polsce 2024″ pokazują, że co trzeci respondent wyraża tę obawę, co wynika m. in. z trudności w wyborze najefektywniejszych dla jego firmy rozwiązań. – Aby je zminimalizować, warto zwrócić się w kwestii cyfryzacji do podmiotu, który na podstawie dogłębnej analizy konkretnych potrzeb i procesów zidentyfikuje obszary zwiększenia efektywności, ich potencjał oraz określi cele i zakres wdrożenia – radzi Krzysztof Fiegler.

W przypadku autonomicznych systemów decyzyjnych warto podkreślić, że nie mówimy tu o typowym wdrożeniu systemu informatycznego, ale o wielkiej zmianie sposobu funkcjonowania firmy, która zaczyna się od analizy procesów, a następnie identyfikacji obszarów, które należy uporządkować. Kolejny etap to określenie zasad tworzenia i uruchamiania zleceń produkcyjnych oraz zasad nadzoru nad tymi zleceniami. Dopiero wtedy następuje wdrożenie.

– IPOsystem to rozwiązanie, które pomaga klientowi uporządkować jego organizację. Sugeruje, w jaki sposób opisać procesy produkcyjne w systemie, aby uzyskać maksymalną produktywność jego zasobów i uczy, jak wykorzystać generowane przez niego dane do dalszych usprawnień procesów. Po uruchomieniu system samodzielnie steruje zasobami na hali produkcyjnej, podejmując autonomiczne decyzje o wykonaniu każdej kolejnej operacji – tłumaczy Radosław Świątek.

W efekcie tak prowadzonych wdrożeń klienci osiągają doskonałość operacyjną w obszarze produkcji, która zostaje utrwalona w regułach systemu.

1 Raport „Stan Przemysłu 4.0 w Polsce 2024”, https://www.erp-view.pl/images/artykuly/Stan_Przemys%C5%82u40_w_Polsce_2024.pdf

Źródło: Commplace Sp. z o. o. Sp. K.

Cushman & Wakefield: 2024 rok przyniesie stabilizację na rynku magazynów

Damian KołataJak wynika z najnowszego raportu międzynarodowej agencji doradczej Cushman & Wakefield, I kwartał stanął pod znakiem niższego popytu na rynku magazynowym. Warto jednak zauważyć, że pomimo dwucyfrowej korekty Polska pozostaje jednym z najaktywniejszych sektorów w Europie. Stabilizuje się również poziom aktywności deweloperskiej, choć prognozowana na ten rok nowa podaż może osiągnąć czwarty najwyższy wynik w historii polskiego rynku magazynów.

W I kwartale najemcy podpisali umowy najmu na ponad 870 000 mkw. powierzchni przemysłowej, co oznacza znaczący spadek aktywności o 25% r/r i najniższy poziom popytu od II kwartału 2019 roku. Należy jednak podkreślić, że dwucyfrowa, bo 22-procentowa korekta popytu została odnotowana w skali całej Europy, a polski rynek, pomimo gorszego niż w poprzednich latach wyniku, pozostaje jednym z najaktywniejszych na Starym Kontynencie – tłumaczy Damian Kołata, Partner, Head of Industrial & Logistics Agency Poland, Head of E-Commerce CEE, Cushman & Wakefield.

Głównym wyzwaniem w ostatnim czasie, i nie dotyczy to tylko rynku magazynowego, było spowolnienie gospodarcze oraz wzrost kosztów operacyjnych, dlatego strategie wielu firm skupiały się na optymalizacji bieżącej działalności operacyjnej.

Szczególnie niepokojący w tym kontekście był spadek aktywności firm z sektora logistycznego, a więc kluczowej grupy najemców generującej zwykle 30-40% wolumenu transakcji najmu. Dane z ostatnich sześciu miesięcy wskazują bowiem na znacznie niższy, bo 20-procentowy udział tej branży w popycie. Obecnie obserwujemy jednak oznaki wzrostu jej aktywności, czego efekty na rynku magazynowym widoczne będą z kilkumiesięcznym opóźnieniem – dodaje Damian Kołata.

Źródło: Cushman & Wakefield – fragment raportu / materiał prasowy

Firma INTENSE Group została nowym najemcą Centrum Biurowego Vinci w Krakowie

anders-jilden-Sc5RKXLBjGg-unsplash
Firma INTENSE Group została nowym najemcą Centrum Biurowego Vinci w Krakowie.

Nowe biuro firmy zostanie zaaranżowane na około 700 m² powierzchni. Spółka przeprowadzi się do biurowca w lipcu 2024 r.

Centrum Biurowe Vinci oferuje 20 000 m² powierzchni biurowej na dwunastu kondygnacjach. Budynek został wyposażony w nowoczesne instalacje oraz trwałe materiały konstrukcyjne,co minimalizuje koszty utrzymania i konieczność napraw.
Lokalizacja w bliskim sąsiedztwie przystanków tramwajowych i autobusowych pozwala na szybki i komfortowy dojazd do centrum miasta. Dodatkowo tuż przy budynku przebiega ścieżka rowerowa. Przestrzeń biurowa INTENSE Group mieści się na 10. piętrze budynku i zajmuje 716 m². W procesie negocjacji doradzała firma Brookfield Partners.

– Bardzo się cieszymy, że mogliśmy wspierać firmę INTENSE Group w wyborze nowego biura. Wierzę, że firma będzie zadowolona z nowej siedziby, a Wynajmujący zyska wartościowego partnera biznesowego na wiele lat – mówi Hubert Capik, Starszy Doradca w Brookfield Partners. – Współpraca z INTENSE Group oraz z firmą Dyskret przy negocjacjach umowy najmu to była czysta przyjemność. Pełen profesjonalizm z każdej strony połączony z sympatyczną atmosferą sprawił, że praca nad tym projektem przebiegała bardzo sprawnie – dodaje ekspert Brookfield Partners.

Właścicielem Centrum Biurowego Vinci jest PineBridge Investments, prywatna globalna firma zarządzająca aktywami, działająca praktycznie w każdym regionie świata.
W procesie negocjacji umowy Centrum Biurowe Vinci reprezentowała firma Dyskret,
która zarządza budynkiem, prowadzi jego obsługę techniczną oraz wykona prace aranżacyjne dla Intense Group.

Źródło: Brookfield Partners.

Rozpoczyna się budowa nieruchomości inwestycyjnej Panattoni Park Gdańsk City Airport

Panattoni Park Gdańsk City Airport 3
Rozpoczyna się budowa nieruchomości inwestycyjnej Panattoni Park Gdańsk City Airport.

Panattoni Park Gdańsk City Airport przejdzie certyfikację środowiskową metodą BREEAM na poziomie Excellent. Panattoni, najaktywniejszy deweloper nieruchomości przemysłowych na świecie, rozpoczyna nową inwestycję w województwie pomorskim – Panattoni Park Gdańsk City Airport. Projekt jest realizowany spekulacyjnie i obejmuje budowę dwóch nowoczesnych hal dystrybucyjnych o łącznej powierzchni ponad 18 400 m kw.

– „Ze względu na rozbudowaną i rozwijaną wciąż infrastrukturę, Gdańsk jest bardzo atrakcyjny dla biznesu i utrzymuje znaczny popyt na powierzchnie przemysłowe. Wynika to m.in. z bliskości jednego z największych portów morskich w Europie, ale w przypadku naszej nowej inwestycji dodatkowo szczególną rolę odgrywa sąsiedztwo portu lotniczego. Wraz z pozostałymi atutami lokalizacji tworzy to unikalną kombinację możliwości komunikacyjnych dla działalności logistycznej” – wyjaśnia Martyna Sochaczewska, Leasing Director w Panattoni i dodaje: – „Do tej pory zrealizowaliśmy na rynku trójmiejskim blisko 700 000 m kw. nowoczesnych powierzchni przemysłowych, a Panattoni Park Gdańsk City Airport to nasz kolejny park, który nie tylko będzie w pełni korzystał z doskonałego położenia, ale też wspierał rozwój całego regionu – przyczyni się do tworzenia nowych miejsc pracy i wzmacniania potencjału Trójmiasta jako ważnego punktu logistycznego na mapie kontynentu”.

Źródło: Panattoni.

Ruszyła budowa nieruchomości inwestycyjnej MLP Business Park Vienna

ej-yao-194786-unsplash
Ruszyła budowa nieruchomości inwestycyjnej MLP Business Park Vienna.

W parku MLP Business Park Vienna odbyła się ceremonia wbicia pierwszej łopaty. W uroczystości wzięli udział: Karl Gasta, zastępca szefa 22. dzielnicy Wiednia, a także przedstawiciele generalnego wykonawcy Goldbeck Rhomberg i MLP Group. Zakończenie budowy innowacyjnej inwestycji typu City Logistics planowane jest na początek 2025 roku.

„22. dzielnica Wiednia gratuluje MLP Group doskonałego wyboru lokalizacji dla swojego pierwszego projektu w Austrii. W przypadku Donaustadt deweloper zdecydował się na największą i jedną z najpiękniejszych dzielnic Wiednia. Przez długi czas dawny teren przemysłowy amerykańskiego koncernu naftowego ExxonMobil, leżący w bezpośrednim sąsiedztwie centrum miasta, leżał odłogiem. Obecnie, dzięki szeroko zakrojonej przebudowie i rewitalizacji terenu, powstaje bardzo pożądana nowa przestrzeń. Dzielnica bardzo się z tego cieszy” – podkreślił Karl Gasta, Zastępca Dyrektora 22. dzielnicy Wiednia.

„Nasza inwestycja powstająca na terenie Wiednia wzbudza bardzo duże zainteresowanie. Zawarliśmy już pierwszą umowę z przyszłym najemcą i prowadzimy negocjacje z kolejnymi podmiotami o międzynarodowej renomie. Projekt wyróżnia się bardzo nowoczesną architekturą oraz zastosowaniem najlepszych rozwiązań w zakresie zrównoważonego rozwoju. Gotowe obiekty będziemy mogli zaoferować już z początkiem przyszłego roku. Dzięki doskonałej lokalizacji jest to idealna propozycja na prowadzenie działalności w ramach tzw. ostatniej mili. Chcielibyśmy jednocześnie bardzo podziękować władzom i naszemu partnerowi Goldbeck Rhomberg za pełną zaufania i konstruktywną współpracę” – stwierdził Peter Falb, Chief Country Officer Austria w MLP Group.

Nieruchomość inwestycyjna MLP Business Park Vienna jest pierwszym projektem realizowanym przez MLP Group w Austrii. Po zakończeniu budowy składać się będzie z czterech budynków o łącznej powierzchni użytkowej około 53 600 m kw. Oferować będzie elastyczny podział na moduły liczące od ok. 3 100 m kw. powierzchni. Będzie tym samym idealną propozycją dla potencjalnych podmiotów z sektora logistyki miejskiej, e-commerce i przemysłu lekkiego. Pierwszym najemcą została ODÖRFER Haustechnik KG, spółka należąca do GC Group Austria.

Źródło: MLP Group.

Raport BNP Paribas Real Estate: Jak wygląda rynek powierzchni biurowej w regionach po pierwszym kwartale?

Wroclaw,At,Night,,Panorama,Of,The,City,From,A,Height,
Podsumowanie wolumenu nowoczesnych zasobów biurowych, nowych obiektów oddanych do użytku, ilości transakcji najmu oraz liczby pustostanów wskazuje na ostrożną aktywność na rynku biurowym w regionach – takie wnioski płyną z raportu „At A Glance – rynek powierzchni biurowych w miastach regionalnych w I kwartale 2024 roku” przygotowanego przez BNP Paribas Real Estate Poland.

Regiony przebiją rynek warszawski

Na koniec pierwszego kwartału 2024 roku na największych ośmiu regionalnych rynkach biurowych w Polsce deweloperzy oddali, w ramach dwóch inwestycji, jedynie 31 tys. m kw., co pozwoliło na powiększenie całkowitych zasobów sektora do poziomu 6,7 mln m kw. W Krakowie, drugim po Warszawie największym rynku biurowym w Polsce, oddano Brain Park C (Echo Investment, 13 tys. m kw.), a w trzecim – we Wrocławiu, nowoczesna powierzchnia biurowa powiększyła się o Quorum Office Park A (Cavatina Holding, 18 tys. m kw.)

Zgodnie z zapowiedziami deweloperów więcej powierzchni biurowej w perspektywie kolejnych kwartałów ma zostać oddane do użytkowania w miastach regionalnych. Do końca 2026 roku w Warszawie przybędzie 280 tys. m kw. nowej powierzchni, a w regionach prognozy nowej podaży zostaną zrealizowane w wysokości ok. 335 tys. m kw. Dalszy wpływ na decyzje o ewentualnej budowie czy rozbudowie projektów biurowych będzie uwarunkowany popytem i sytuacją makroekonomiczną.

Niski poziom najmu

Początek roku pokazuje jednak, że wskaźnik popytu obniża się. Całkowity wolumen transakcji najmu w pierwszym kwartale 2024 roku wyniósł prawie 140 tys. m kw., co jest wynikiem o 36% gorszym względem ubiegłego kwartału oraz o 17% gorszym względem analogicznego kwartału w poprzednim roku. W okresie styczeń – marzec 2024 r. najwięcej powierzchni biurowej zostało wynajęte w Krakowie (44 tys. m kw.), Wrocławiu (25 tys. m kw.) oraz Poznaniu (24 tys. m kw.)

W strukturze popytu, wskaźnik nowych umów zrównał się z poziomem umów zawartych w ramach odnowień.

W latach 2022-2023 najemcy, w obliczu wysokich kosztów relokacji i aranżacji wnętrz, jak i niepewnej sytuacji gospodarczej, w znacznej mierze odnawiali aktualnie trwające umowy. W okresie styczeń – marzec 2024 r. udział nowych umów i odnowienia dotychczasowych kontraktów był niemal równy i wyniósł po ok 47%. Cztery z pięciu największych transakcji w tym okresie dotyczyło właśnie odnowienia istniejących kontraktów wskazuje Ewa Nicewicz, Starsza Konsultantka, Dział Wynajmu Powierzchni Biurowych, BNP Paribas Real Estate Poland.

Źródło: BNP Paribas Real Estate (fragment raportu).

Nie tylko wybór pompy ciepła jest istotny dla nieruchomości

Instalatorzy i instalacje pomp ciepła (5)
Rekomendacja ze strony instalatora w bardzo wielu przypadkach jest głównym czynnikiem decyzji zakupowej inwestora, dlatego wiedza doradzającego specjalisty jest tak istotna. Dobry instalator jest świadom, że wiedza o urządzeniach i świadomość co do sposobu funkcjonowania pomp ciepła ma fundamentalne znaczenie do oferowania i późniejszego zainstalowania optymalnego z punktu widzenia klienta rozwiązania.

De facto pompa ciepła jest transmiterem, a nie emiterem ciepła (wykorzystuje energię z ziemi, wody lub powietrza) i dla sprawnego funkcjonowania systemu grzewczego opartego o to urządzenie niezbędna jest dobra znajomość hydrauliki.

Śmiało można powiedzieć, że w większości przypadków, gdy system nie działa w ogóle lub nie działa poprawnie, dzieje się tak nie za przyczyną wady urządzenia, a właśnie błędów podczas ich doboru, projektowania instalacji czy jej wykonania. Dlatego w tym fachu tak ważne jest samodoskonalenie mówi Tomasz Tchórzewski, Dyrektor ds. Inwestycji w Stiebel Eltron.

Ekspert dodaje, że obok posiadania aktualnej wiedzy, dobrego instalatora cechuje również rzetelność i terminowość. Te aspekty mają znaczenie dla inwestora, który musi skoordynować pracę różnych ekip pracujących na budowie.

Najczęstszymi grzechami, które zdarzają się na etapie instalacji ogrzewania wykorzystującego pompy ciepła są zły dobór urządzenia lub błędne wykonanie hydrauliki, będącej kluczowym elementem systemu. Taki błąd, wynikający na przykład z niewystarczającej wiedzy, może skutkować tym, że układ nie jest w stanie przekazać całego ciepła dostarczonego przez pompę. A ten aspekt negatywnie wpływa na koszty jego eksploatacji. Urządzenie, mimo poprawnego doboru, nie spełnia swoich funkcji, a użytkownik jest zmuszony do dogrzewania swojego domu z innego źródła. Również dbałość o estetykę wykonania instalacji bywa niekiedy problematyczna, co może doskwierać inwestorowi, który buduje wymarzony dom.

Prawidłowego doboru urządzenia dokonuje się zawsze indywidualnie, w odniesieniu do specyficznych cech i potrzeb budynku (czy jest nowy lub modernizowany, czy posiada jedno czy dwa źródła ciepła, jaka jest wielkość okien, czy obiekt wyposażono w ogrzewanie podłogowe, punkt biwalentny etc.). Mnogość i złożoność tych zagadnień sprawiają, że instalator musi nieustannie aktualizować swoją wiedzę. Odpowiedzialni wytwórcy wspierają specjalistów montujących ich urządzenia, mając świadomość że zależy od tego satysfakcja klienta i powodzenie ich biznesu.

Źródło: Stiebel Eltron.

Jak zwiększyć rynkową atrakcyjność magazynu logistycznego?

Materialy-prasowe-4
Na koniec 2023 r. całkowite zasoby powierzchni magazynowej w Polsce przekroczyły 32,87 miliona m². W tym samym czasie deweloperzy rozpoczęli nowe projekty o łącznej powierzchni ok. 700 000 m²1. Zdaniem ekspertów stabilizacja sytuacji gospodarczej w Polsce w 2024 r. przyczyni się do zwiększenia aktywności inwestorów. Kluczowym aspektem, który decyduje o sukcesie inwestycji w infrastrukturę logistyczno-magazynową, jest jej atrakcyjność na rynku. Co na nią wpływa? Przedstawiamy kluczowe czynniki.

Jak przekonują analitycy, obserwowany trend odwrotu od globalizacji i przenoszenie fabryk bliżej rynków zbytu, to dla Polski dobry prognostyk na kolejną dekadę. W latach 2020-2022 nasz kraj uplasował się na 14 pozycji na świecie w przyciąganiu Bezpośrednich Inwestycji Zagranicznych. W Europie zajęliśmy wysoką, czwartą lokatę. Inwestowanie w nieruchomości komercyjne, w tym przemysłowe, może w tym roku wzrosnąć nawet o 10 proc. Oto jakimi kryteriami kierują się inwestorzy.

Lokalizacja, lokalizacja, lokalizacja

Nie bez powodu to słowo jest tak często powtarzane w świecie nieruchomości. Dobra lokalizacja magazynu logistycznego to taka, która zapewnia łatwy dostęp do głównych tras komunikacyjnych, portów i centrów logistycznych.

Inwestycje w nieruchomości przemysłowe rozpatruje się przy tym w długoterminowej perspektywie. – Należy wziąć pod uwagę nie tylko obecne, ale także przyszłe potrzeby logistyczne i potencjalny rozwój infrastruktury w danej lokalizacji. – zauważa Miłosz Wiesiołek, lider działu zarządzania projektami w PM Inwestor Zastępczy, firmie która jako inwestor zastępczy oferuje pełen zakres usług inwestora zastępczego m. in. w obszarze nieruchomości przemysłowych. – Nawet jeśli cena gruntu wydaje się atrakcyjna, warto już na tym etapie oszacować koszty zarówno realizacji jak i eksploatacji obiektu, co pomoże podjąć bardziej świadomie decyzję o zakupie działki. – podpowiada.

Elastyczność przestrzeni

Elastyczność przestrzeni pozwala właścicielom magazynów i inwestorom na zwiększenie atrakcyjności swojej oferty na rynku nieruchomości komercyjnych. Modułowa konstrukcja umożliwia łatwą rekonfigurację przestrzeni, co jest nieocenione w przypadku zmiany profilu działalności najemcy lub adaptacji pomieszczeń do nowych technologii logistycznych. Pozwala przy tym na optymalne wykorzystanie każdego metra kwadratowego, co przekłada się na wyższe przychody w przypadku wynajmu.

Zrównoważony rozwój i ekologiczne rozwiązania

Coraz więcej firm zwraca uwagę na swój ślad węglowy oraz stara się działać proekologicznie na różnych polach. Inwestycje w energooszczędne rozwiązania w obiekcie, takie jak instalacja fotowoltaiczna, systemy odzysku wody czy zielone dachy, mogą znacząco zwiększyć atrakcyjność nieruchomości.

W ostatnich latach rośnie popularność zielonych rozwiązań, co wpływa na wzrost liczby certyfikatów przyznawanych budynkom. W styczniu 2023 roku Panattoni Park Szczecin III jako pierwszy park przemysłowo-logistyczny w Polsce zdobył najwyższy poziom certyfikatu BREEAM – Outstanding. W kolejnych miesiącach, również Panattoni Park Konin i P3 Warsaw II, zostały uhonorowane tym samym wyróżnieniem.

Zaawansowane technologie

Automatyzacja i nowoczesne technologie, takie jak systemy zarządzania magazynem (WMS) czy automatyczne systemy sortujące, mogą znacząco podnieść wydajność operacyjną magazynu, co jest dużą zaletą dla potencjalnych najemców.

– Świadcząc usługi inwestora zastępczego zawsze stawiamy na innowacje i najnowsze technologie, by sprostać wymaganiom inwestorów. – deklaruje Miłosz Wiesiołek z PM – Inwestor Zastępczy. – Wprowadzając nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne i technologiczne, nie tylko wspieramy naszych klientów w osiągnięciu ich celów, ale także podnosimy standardy branży. Naszym celem jest nie tylko dostarczenie wysokiej jakości projektów, ale także zaoferowanie inwestorom rozwiązań, które są ekonomicznie efektywne, ekologiczne i przyjazne dla użytkowników. W ten sposób stajemy się partnerem, który nie tylko realizuje zamówienia, ale również inspiruje do rozwoju i postępu.

Bezpieczeństwo

Inwestycje w systemy bezpieczeństwa, monitoringu i ochrony przeciwpożarowej nie tylko chronią wartościowe towary przechowywane w magazynie, ale również podnoszą jego atrakcyjność. Bezpieczny magazyn to większe zaufanie klientów.

Ubezpieczyciele coraz częściej wymagają od właścicieli nieruchomości komercyjnych instalacji zaawansowanych systemów bezpieczeństwa jako warunek zawarcia umowy ubezpieczenia. Posiadanie takich systemów może również skutkować niższymi składkami ubezpieczeniowymi, co stanowi dodatkową korzyść finansową dla inwestorów.

Dostępność dla pracowników

Badania przeprowadzone przez Grupę Progres potwierdzają, że lokalizacja i łatwy dojazd do pracy są kluczowymi czynnikami wpływającymi na decyzję kandydatów o zatrudnieniu. Wynika z nich, że 59% respondentów wskazało lokalizację firmy jako najważniejszy czynnik brany pod uwagę podczas aplikowania na konkretne stanowisko. Badania te podkreślają rosnące znaczenie czasu dla kandydatów, którzy coraz bardziej cenią swoją efektywność i unikają długich dojazdów do pracy. Ta tendencja wskazuje na potrzebę zapewnienia załodze dogodnych warunków pracy, co może mieć istotny wpływ na poziom satysfakcji i retencję obecnych pracowników w firmie.

Budowa nieruchomości komercyjnych wymaga przemyślanych decyzji i inwestycji w jakość i funkcjonalność obiektu. Pamiętając o tych kilku istotnych aspektach, można znacząco podnieść wartość swojej nieruchomości i przyciągnąć stabilnych, długoterminowych najemców. Kluczowe jest jednak dokładne badanie rynku i dostosowanie oferty do jego aktualnych potrzeb.

1 https://www.jll.pl/pl/trendy-i-analizy/badanie/rynek-magazynowy-w-polsce

Źródło: Commplace Sp. z o. o. Sp. K.

Czym się kierować przy wyborze lokalizacji biura? Odpowiada deweloper i pracownia architektoniczna

PROFIT-Development-CUDO-studioWybór optymalnej lokalizacji dla biura czy siedziby firmy to spore wyzwanie i jednocześnie niezwykle istotna kwestia. W końcu to miejsce zdobywania kontrahentów i budowania relacji – tych z klientami oraz tych między pracownikami. To tam powstają nowe koncepcje i toczy się codzienne życie firmy. Siedziba marki jest też czynnikiem, który w dużym stopniu wpływa na jej wizerunek. Co warto wziąć pod uwagę, stojąc przed taką decyzją?

Lokalizacja na miarę potrzeb, oczekiwań i możliwości

Na początek warto zastanowić się, co to właściwie znaczy „optymalna” w kontekście lokalizacji biura. Mówiąc najprościej, będzie to miejsce dobrane do indywidualnych potrzeb i możliwości danej firmy. Dla jednych tą właściwą lokalizacją będzie centrum miasta, dla innych – jego obrzeża. Wiele zależy też od samej branży oraz od tego, kto i jak często odwiedza biuro. Istotne są również możliwości finansowe firmy.

„W przypadku wyboru lokalizacji dla biura, należy rozważyć wiele czynników. Nieruchomości na obrzeżach miast zwykle są korzystniejsze cenowo w porównaniu do tych znajdujących się w centrum. Jednak nie tylko cena jest istotna.” – zauważa Tomasz Stoga, prezes PROFIT Development – firmy deweloperskiej, która ma swoje biura w Warszawie, w Łodzi i we Wrocławiu. „Istotne mogą być również dostępność restauracji w pobliżu, siłowni czy terenów zielonych. Jednocześnie, jeśli naszym celem jest zbudowanie prestiżowej siedziby, nie możemy zapomnieć o klasyfikacjach biurowców, które definiują ich standard. Najwyższe standardy reprezentowane są przez budynki klasy A, co może dodatkowo podnieść prestiż siedziby firmy.” – dodaje.

Najpierw więc trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, co jest naszym priorytetem, jakie potrzeby wypływają z rodzaju naszej działalności oraz co chcemy zakomunikować taką, a nie inną siedzibą firmy.

Blisko, komfortowo, funkcjonalnie

Aby dokonać słusznej decyzji i znaleźć to najbardziej odpowiednie miejsce, trzeba przeprowadzić analizę, uwzględniającą różne aspekty z punktu widzenia strategicznych celów firmy. Te z kolei powinny uwzględniać potrzeby klientów i pracowników. Zarówno ci pierwsi, jak i drudzy powinni mieć możliwość sprawnego dojazdu, także komunikacją miejską, posiadać do dyspozycji miejsca parkingowe oraz – w kontekście pracowników – mieć możliwość pozostawienia w wyznaczonym miejscu roweru czy hulajnogi. Ważne jest też otoczenie biura, na przykład tereny rekreacyjne. W podjęciu decyzji o lokalizacji biura pomóc mogą analiza trendów rynkowych i doradztwo eksperta z dziedziny nieruchomości.

Jak natomiast poznać preferencje klientów i pracowników? Dobrym pomysłem mogą być po prostu konsultacje. Kontrahenci zwykle oczekują przede wszystkim tego, że będą mogli bez trudu trafić do siedziby, a jej wygląd – zarówno w środku jak i na zewnątrz – powinien wzbudzać zaufanie i odzwierciedlać niejako obietnicę owocnej współpracy. A jakie są potrzeby pracowników? Według raportu JLL i Skanska 67% osób z osobowością „work hard, tech hard” deklaruje, że chce pracować w elastycznych przestrzeniach, wyposażonych w nowoczesne rozwiązania technologiczne. 79% z nich za szczególnie ważne czynniki uważa maksymalnie funkcjonalne rozwiązania biurowe oraz design wnętrz*.

Lokalizacja biura jako sygnał dla klientów i pracowników

Wybór odpowiedniego miejsca to przede wszystkim pokazanie wartości firmy i jej podejścia do relacji. PROFIT Development po wielu latach obecności w Sky Tower, zdecydowali się na nowe biuro, w którym są od początku maja. Ta decyzja to przede wszystkim ukłon w stronę klientów – aby jeszcze lepiej czuli się w przestrzeni biurowej firmy – a także, z tych samych powodów, wynik troski o pracowników.

„Zmiana lokalizacji to przede wszystkim kolejny krok w stronę zapewnienia jeszcze większego komfortu naszym klientom i pracownikom. Zależy nam, by jedni i drudzy czuli się u nas dobrze. Skupiliśmy się także na tym, by nowe przestrzenie zachęcały pracowników do pracy stacjonarnej i były dla nich przyjaznym, funkcjonalnym miejscem. Atrakcyjna lokalizacja nad wodą jest kolejnym atutem. Pozwala łączyć uroki atrakcji i życia w mieście, z bliskością natury. Decyzja o lokalizacji była poprzedzona szczegółową analizą i rozważaniem różnych możliwości, niemniej Dubois 41 okazała się najlepszym wyborem” – podkreśla Tomasz Stoga.

Za wrocławskiimi przestrzeniami biura PROFIT Development stoi pracowania projektowania wnętrz CUDO. Jak podeszli do tego tematu projektanci?

„Projektując wnętrza nowej siedziby PROFIT Development stawialiśmy na przemyślaną aranżację, elastyczne rozwiązania i zaangażowanie pracowników w proces projektowy. Głównym założeniem było połączenie domowego komfortu z multifunkcjonalnością przestrzeni.” – mówi Margareta Sztejkowska z CUDO.

Sercem biura jest przestronny i pełen naturalnego światła korytarz. Nie jest to jedynie miejsce komunikacji, ale także strefa przeznaczona na dodatkowe aktywności dla pracowników – wyposażona w wygodne fotele i tapicerowane wnęki – idealna na krótkie przerwy, rozmowy telefoniczne i nieformalne spotkania z klientami.

Wgląd do wszystkich pomieszczeń zapewniony jest przez szklane ściany, co sprzyja otwartej komunikacji i integracji zespołu.

„Projekt koncentruje się na harmonijnym połączeniu elegancji, komfortu oraz przyjaznego środowiska z domowym klimatem. W efekcie powstała wyjątkowa przestrzeń, która wiernie odzwierciedla wartości i wizję Profit Development. Wykorzystanie naturalnych materiałów, miękkie wykładziny i wygodne meble, tworzą ciepłą, inspirującą przestrzeń. Wszystkie elementy wnętrza zostały starannie dobrane, aby wspierać dobrostan pracowników, zachęcać do współpracy i zwiększać produktywność, co w rezultacie stworzyło unikalne i funkcjonalne miejsce pracy.” – dodaje Margareta Sztejkowska.

Biuro w odpowiedniej lokalizacji to klucz do budowania pozytywnego wizerunku marki, skutecznego pozyskiwania klientów i utrzymywania z nimi trwałych relacji. Dodatkowo może wpływać na lepszą motywację i efektywność pracowników. Dlatego należy podjąć tę decyzję świadomie, uwzględniając każdy szczegół.

* https://opus.pl/blog/analiza-trendow-w-pracy-biurowej-w-polsce-2023

Źródło: Commplace Sp. z o. o. Sp. K.

Firma Business Services Center nowym Najemcą biurowej nieruchomości inwestycyjnej DL Tower Katowice

Obraz1
Firma Business Services Center nowym Najemcą biurowej nieruchomości inwestycyjnej DL Tower Katowice.

Jednym z nowych najemców katowickiego biurowca jest firma Business Services Center. Firma dołączyła do grona najemców w budynku DL Tower przy ul. Korfantego. Business Services Center jest wiodącą organizacją networkingową, która napędza rozwój biznesowy, zawodowy i osobisty swoich Członków. To Społeczność, która zrzesza polskich przedsiębiorców pod brandami BNI, BNI+ oraz Corporate Connections. System rekomendacji i kultura współpracy przyspieszają budowanie zaufania i otwierają drzwi do dynamicznego wzrostu przedsiębiorstw.

DL Tower to obiekt wyróżniający się na mapie Katowic dzięki nowoczesnej architekturze. Cały kompleks typu mixed-use dostarcza pełną infrastrukturę biurową, handlową i usługową w ramach jednego budynku. W obiekcie zagwarantowano usługi zaspokajające codzienne potrzeby użytkowników oraz naszych pracowników. Zrzeszając polskich Przedsiębiorców jesteśmy w pełni świadomi, że komfort pracy pracownika przekłada się na bezpieczeństwo kreowania struktur Spółki, pozwalając na ich stabilny i przewidywalny rozwój – mówi Adam Wroczyński, Dyrektor Operacyjny Corporate Connections.

mat.prasowy

Przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wg GUS

matthew-guay-148463-unsplash
Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował raport o nazwie „Przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu 2024 roku”.

Jak czytamy w raporcie GUS, w kwietniu 2024 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w porównaniu z kwietniem 2023 r. było niższe o 0,4%. Wyniosło ono 6499,4 tys. etatów.
Natomiast przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu 2024 r. w porównaniu z kwietniem 2023 r. wzrosło nominalnie o 11,3% i wyniosło 8271,99 zł brutto. Prezentowane dane dotyczą podmiotów sektora przedsiębiorstw, który stanowi część gospodarki narodowej. – czytamy w podsumowaniu raportu Głównego Urzędu Statystycznego.

Źródło: GUS.

GUS: Wskaźniki cen produkcji budowlano-montażowej w kwietniu 2024 roku

joshua-sortino-215039-unsplash
Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował raport „Wskaźniki cen produkcji budowlano-montażowej w kwietniu 2024 roku”.

Jak informuje GUS, według wstępnych danych w kwietniu 2024 r. ceny produkcji budowlano-montażowej w porównaniu z  analogicznym miesiącem poprzedniego roku wzrosły – o 7,1%, a w porównaniu z marcem 2024 r. – o 0,5%.
W kwietniu 2024 r. w stosunku do marca 2024 r. zanotowano wzrost cen obiektów inżynierii lądowej i wodnej i robót budowlanych specjalistycznych po 0,5% oraz cen budowy budynków o 0,4%.
W porównaniu z kwietniem 2023 r. podniesiono ceny budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej (o 7,9%), robót budowlanych specjalistycznych (o 6,8%) oraz budowy budynków (o 6,3%). – czytamy w podsumowaniu Głównego Urzędu Statystycznego.

Źródło: GUS.

Aktywizacja gospodarcza jest modna? Ofert gruntów przemysłowych na sprzedaż nie brakuje

ziemia
Czy aktywizacja gospodarcza cieszy się w Polsce popularnością? Ofert gruntów przemysłowych na sprzedaż nie brakuje. Tereny pod inwestycje w Polsce, w tym aktywizacje gospodarcze, przyciągają inwestorów. Często poszukują oni nieruchomości, które będą mogli niedrogo nabyć, a dzięki pozostawieniu w swoim portfelu zapasu budżetu, będą mogli nadać tej nieruchomości nową funkcję.

Spis treści:
Czym jest aktywizacja gospodarcza?
Tereny poprzemysłowe z dużym potencjałem rozwoju biznesowego
Działki inwestycyjne, które dostępne są obecnie na rynku sprzedaży

Czym jest aktywizacja gospodarcza?

Cele aktywizacji gospodarczej jest ożywienie obiegu gospodarczego, między innymi poprzez zwiększenie produkcji czy ożywienie handlu. Celem działań aktywizacyjnych jest również nadanie nowej funkcji nieruchomościom, które do tej pory nie przynosiły żadnych korzyści i przychodów. Na polskim rynku nieruchomości nie brakuje gruntów, które tylko czekają na inwestora z pomysłem, który będzie mógł nadać im cel biznesowy.

Tereny poprzemysłowe z dużym potencjałem rozwoju biznesowego

Tereny poprzemysłowe, które figurują pod pojęciem „brownfield”, to działki, którym inwestor nadaje nową funkcję. Wykorzystuje atuty terenu i stwarza na jego terenie nowy biznes.
Tereny poprzemysłowe stanowią dla inwestorów atrakcyjną formę inwestycyjną. Dla nabywców tego rodzaju gruntów plusem jet możliwość wykorzystania zasobów, w tym budynków, jakie już znajdują się na terenie nieruchomości inwestycyjnej. Dzięki nim inwestor ma szanse na zmniejszenie ostatecznych kosztów realizacji projektu inwestycyjnego. Czasami plusem może być nawet nieruchomość gruntowa, która nie posiada żadnych zabudowań, ale jej wartością dodaną jest na przykład zagospodarowany parking. Możliwości inwestycyjnych jest wiele, jednak ostateczna realizacja powinna opierać się na możliwościach inwestycyjnych samego terenu.

Działki inwestycyjne, które dostępne są obecnie na rynku sprzedaży

Jakie działki podchodzące pod aktywizację gospodarczą są obecnie dostępne na rynku nieruchomości na sprzedaż w Polsce? Poniżej prezentujemy kilka przykładowych gruntów, które pochodzą z ofert zlokalizowanych w bazie biur WGN.

WGN Bolesławiec jest wyłącznym agentem sprzedaży gruntu inwestycyjnego, który położony jest w Bolesławcu. Teren o powierzchni 7874 metrów kwadratowych stanowi pełną własność. Działka inwestycyjna na sprzedaż sprawdzi się doskonale pod usługi i magazyny. Jej atutem jest dogodna lokalizacja pod kątem logistycznym. Obiekt mieści się w niewielkiej odległości od obwodnicy miejskiej. Na terenie gruntu znajduje się budynek, którego część parterowa pełni funkcję biurową, natomiast piętro funkcję mieszkalną. Do budynku przylegają dodatkowo hale warsztatowe. Prowadzi do nich aż 6 bram wjazdowych. Plac manewrowy, który znajduje się na terenie nieruchomości, został wykonany z betonowych płyt. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się zabudowa przemysłowa. Teren nieruchomości jest w całości ogrodzony i posiada monitoring. Cena ofertowa nieruchomości to 3 500 000 złotych, co daje 445 złotych za metr kwadratowy.

Wgn Gorzów Wielkopolski jest wyłącznym agentem sprzedaży terenu inwestycyjnego, który położony jest w miejscowości Kostrzyn nad Odrą. Stan prawny działki to pełna własność Jest to grunt inwestycyjny na sprzedaż o powierzchni 4155 metrów kwadratowych. Na terenie gruntu znajduje się budynek o funkcji usługowej. Nieruchomość zlokalizowana jest w strefie przemysłowej. W najbliższym sąsiedztwie znajdują się obiekty o funkcji produkcyjnej i usługowej. Obiekt posiada monitoring. Działka jest uzbrojona w sieć elektryczną, kanalizację i wodę. Niewątpliwym atutem jest lokalizacja blisko granicy polsko-niemiejskiej a także niewielka odległość od centrum Kostrzyna nad Odrą. Do posesji prowadzi droga utwardzona. Cena ofertowa nieruchomości inwestycyjnej wynosi 920 000 złotych, co daje 221 złotych za metr kwadratowy.

WGN Częstochowa jest wyłącznym agentem sprzedaży gruntu o potencjale inwestycyjnym, który zlokalizowany jest w Częstochowie, w obrębie Zawodzie-Dąbie. Stan prawny działki to użytkowanie wieczyste. jest to teren przemysłowy o powierzchni 5114 metrów kwadratowych, który posiada pozwolenie na budowę wraz z projektem budowy hali i obiektu o charakterze biurowym. Teren nie jest zabudowany, w kształcie trójkąta. Nieruchomość posiada bezpośredni wjazd z drogi asfaltowej. Do działki doprowadzona jest woda, pozostałe media są dostępne do przyłączenia. Cena ofertowa nieruchomości wynosi 1 022 800 złotych, co daje 200 złotych za metr kwadratowy.

WGN Myszków jest wyłącznym agentem sprzedaży działki przemysłowej, która położona jest w miejscowości Pradła w gminie Kroczyce. Jest to teren utwardzony, posiadający bezpośredni dostęp do drogi krajowej nr 78. Lokalizacja stanowi atut tej nieruchomości. Jest to grunt o powierzchni 2400 metrów kwadratowych. Działka stanowi pełną własność. Cena ofertowa działki na sprzedaż wynosi 195 000 złotych, co daje 81 złotych za metr kwadratowy.

WGN Świdnica jest wyłącznym agentem sprzedaży gruntu inwestycyjnego, który położony jest w miejscowości Dzierżoniów. Stan prawny działki to pełna własność. Jest to teren o powierzchni 34300 metrów kwadratowych o kształcie prostokąta. Działka znajduje się na terenie prestiżowej Podstrefy WSSE Invest-Park. Jest to więc dobra lokalizacja dla przedsiębiorców, którzy działają w branży przemysłowej. Zgodnie z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) teren ten został przeznaczony specjalnie pod zabudowę przemysłową, składy i magazyny. Cena ofertowa gruntu inwestycyjnego wynosi 2 150 000 złotych, co daje 63 złote za metr kwadratowy terenu.

WGN Żagań jest wyłącznym agentem sprzedaży terenu inwestycyjnego, który zlokalizowany jest w miejscowości Tomaszowo. Działka stanowi pełną własność, jej powierzchnia wynosi 2400 metrów kwadratowych. Działka posiada charakter inwestycyjno-mieszkalny. Teren jest oczyszczony i przygotowany do rozpoczęcia realizacji projektu inwestycyjnego. Cena ofertowa nieruchomości wynosi 250 000 złotych, co daje 104 złote za metr kwadratowy.

WGN Żagań jest wyłącznym agentem sprzedaży gruntu inwestycyjnego, położonego w miejscowości Wiechlice. Działka inwestycyjna stanowi pełną własność i ma powierzchnię 5983 metrów kwadratowych. Jest to teren przemysłowy, zlokalizowany w środku strefy przemysłowej. Działka o kształcie trapezu nie jest zagospodarowana. Dojazd do posesji zapewniony jest drogą asfaltową. Na jej terenie mogą funkcjonować magazyny, warsztaty itp. Cena ofertowa nieruchomości inwestycyjnej wynosi 300 000 złotych, co daje 50 złotych za metr kwadratowy.

WGN Świebodzin jest wyłącznym agentem sprzedaży terenu inwestycyjnego, który położony jest w miejscowości Cigacice. Działka stanowi pełną własność. Powierzchnia przedmiotowego gruntu to 1049 metrów kwadratowych. Na terenie gruntu znajduje się budynek gospodarczy, który jest w trakcie rekonstrukcji pod cele mieszkaniowe. Teren nie jest uzbrojony, natomiast wszystkie media dostępne są w drodze przy płocie. To ciekawa oferta dla deweloperów, którzy planują realizacji nowych projektów o charakterze mieszkalnym. Cena ofertowa gruntu inwestycyjnego na sprzedaż wynosi 295 000 złotych, co daje 281 złotych za metr kwadratowy.

Redakcja
Komercja24.pl

Firma Matexi Polska kupiła działkę pod nową inwestycję w dzielnicy Żoliborz w Warszawie

stefano-zanin--2gFakUG-SA-unsplashFirma Matexi Polska kupiła działkę pod nową inwestycję w dzielnicy Żoliborz w Warszawie.

Matexi Polska zakupiła działkę na warszawskim Żoliborzu, przy ulicy Przasnyskiej 6A. Wybuduje na niej budynek mieszkalny, który pomieści około 80 lokali o zróżnicowanych metrażach.

Przasnyska 6A to trzecia inwestycja Spółki realizowana na Żoliborzu. Obecnie trwa konkurs architektoniczny, który wyłoni projekt budynku. Zadaniem architektów jest integracja przyszłej inwestycji z otaczającą ją tkanką miejską i stworzenie jakościowej przestrzeni nie tylko dla naszych klientów, ale również dla sąsiedzkiej społeczności Żoliborza” – powiedział Mateusz Lubera, Development & Acquisition Manager w Matexi Polska.

Zakup działki na Żoliborzu to nie jedyny sukces Matexi Polska związany z gruntami w ostatnim czasie. Niedawno Spółce udało się również zabezpieczyć atrakcyjną działkę na warszawskim Mokotowie. Do końca roku planuje przeznaczyć 50 mln euro na zakup kolejnych gruntów w Warszawie, a w ciągu kilku lat zwiększyć liczbę wydawanych mieszkań z 300 do 1000 rocznie.

Źródło: Matexi.

W I kw. br. na rynku pojawiło się przeszło 75 tys. nowych firm

ibrahim-rifath-789914-unsplash
W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło o ponad 6% mniej wniosków dotyczących założenia jednoosobowej działalności gospodarczej niż w analogicznym okresie ub.r. W blisko połowie przypadków nie wskazano województwa wykonywania działalności, co stanowi udogodnienie dla części przedsiębiorców. W tym samym czasie o przeszło 9% rok do roku wzrosła liczba zgłoszeń ws. wznowienia biznesu. Zdaniem ekspertów, w nadchodzących miesiącach można spodziewać się lepszej sytuacji w omawianych zakresach.

Według danych przekazanych przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT), w pierwszych trzech miesiącach br. do rejestru CEIDG wpłynęło ok. 75,3 tys. wniosków dotyczących założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. To o 6,1% mniej w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Wówczas takich przypadków było ponad 80,1 tys. Zdaniem Piotra Soroczyńskiego, głównego ekonomisty Krajowej Izby Gospodarczej (KIG), ten spadek to splot kilku przyczyn. Jedną z nich jest sytuacja demograficzna. Roczniki ludzi aktywnych zawodowo są coraz mniej liczne. Tym samym populacja osób, które mogłyby otworzyć własną firmę, nie rośnie jak kiedyś. Ponadto ostatni rok był bardzo trudny. W efekcie sygnałów zachęcających do założenia własnego biznesu jest mniej niż zwykle.

– Obecna sytuacja nie sprzyja zakładaniu firm z uwagi na znaczące koszty prowadzenia działalności. Wysoka inflacja, będąca de facto ukrytym podatkiem, a także rosnąca płaca minimalna oraz wyższe składki zusowskie mocno ostudziły zapał do składania takich wniosków. Panuje niepewność, wszyscy oczekują na poprawę, a nadzieję na nią dają unijne środki, choć nie tylko – komentuje Adrian Parol, radca prawny i doradca restukturyzacyjny.

W opinii dr. Jakuba Rybackiego, kierownika zespołu makroekonomii w Polskim Instytucie Ekonomicznym (PIE), słabsze wyniki w I kw. mają kilka przyczyn. Największe osłabienie związane jest z sektorem budowlanym, z uwagi na zastój na rynku mieszkaniowym po podwyżkach stóp procentowych. Ten efekt jednak zaczyna mijać. Dodatkowo duże znaczenie ma też słabsza forma branży informatycznej oraz finansowej. Tutaj pogorszenie związane jest bezpośrednio ze słabą koniunkturą i mniejszą liczbą zamówień z Europy. Podobne trendy obserwujemy też w przemyśle, gdzie dodatkowe problemy stwarzają ceny energii. Zdaniem eksperta, na tym tle inflacja czy waloryzacja składek do ZUS-u to raczej małe wyzwanie. Rosnąca płaca minimalna to także raczej nie jest problem dotyczący większości JDG. Tutaj mamy zwykle do czynienia z większymi zarobkami.

– Podnoszenie płacy minimalnej stanowi problem dla podmiotów, do których rekrutowani są kandydaci z niskimi kwalifikacjami zawodowymi. Praca takich osób staje się dużym kosztem dla firm, aby kalkulowała się przy dzisiejszych cenach. W przypadku części branż jesteśmy blisko bariery popytu. Oferowane towary czy usługi zaczynają być za drogie, aby były akceptowane przez klientów. To też jest czynnik, który zmniejsza chęć do podjęcia działalności przez potencjalnych przedsiębiorców – dodaje główny ekonomista KIG.

Przeszło 34,6 tys. ww. wniosków dotyczyło firm, które nie wskazały obszaru wykonywania działalności (rok wcześniej – 33,9 tys.). Z kolei analizując dane obejmujące województwa, można zauważyć, że najwięcej takich zgłoszeń miało związek z mazowieckim – ok. 7,5 tys. (I kw. ub.r. – ok. 8,3 tys.).

– To nie jest kwestia niechęci do podawania informacji o miejscu prowadzenia działalności. Przedsiębiorcy nie muszą tego robić, co wynika z obowiązujących przepisów. Dla części osób stanowi to udogodnienie, a z rozwiązania tego korzysta coraz więcej rejestrujących firm – podkreśla Piotr Soroczyński.

Z danych resortu wynika też, że w I kw. br. do rejestru CEIDG wpłynęło 45,3 tys. wniosków o wznowienie jednoosobowej działalności gospodarczej. To o 9,2% więcej niż od stycznia do marca 2023 roku. Wówczas takich przypadków zarejestrowano prawie 41,5 tys. Według Adriana Parola, ten wzrost świadczy o lepszych nastrojach wśród przedsiębiorców. Oni liczą na poprawę sytuacji wynikającą ze zmiany rządu, a także polityki gospodarczej i zagranicznej. Jak przekonuje ekspert, wpływ na ww. dane ma również zauważalne zahamowanie inflacji, która znacząco utrudniła prowadzenie działalności gospodarczej.

– Większa liczba wznawianych działalności to przede wszystkim sygnał poprawy aktywności gospodarczej. Dane REGON z GUS wskazują, że to w dużej mierze zasługa firm handlowych, przemysłowych oraz podmiotów prowadzących działalność edukacyjną. To bezpośredni efekt większych wydatków konsumpcyjnych gospodarstw domowych – analizuje dr Rybacki.

Z kolei Piotr Soroczyński zwraca uwagę na to, jak różna była sytuacja gospodarcza w analizowanych okresach. W I kwartale 2023 roku byliśmy mniej więcej w środku najtrudniejszego okresu dla przedsiębiorców. Wtedy jeszcze PKB liczony rok do roku był ujemny. Przedsiębiorcy wnioskowali więc o zawieszenie działalności. Wiedzieli bowiem, że nie będą w stanie sprostać warunkom rynkowym. Natomiast od pewnego czasu jest więcej nadziei, koniunktura stopniowo się poprawia. I to przekłada się też na liczbę wniosków dotyczących wznowienia działalności gospodarczej.

– W najbliższych miesiącach na pewno będzie więcej otwieranych i wznawianych JDG niż ostatnio. Możemy się tego spodziewać przede wszystkim w województwach o wyższym poziomie uprzemysłowienia. A biorąc pod uwagę sektory gospodarki, należy przewidywać, że wzrosty nastąpią w usługach związanych z budownictwem – prognozuje mec. Adrian Parol.

Dr Jakub Rybacki również stwierdza, że kolejne miesiące powinny sprzyjać większej liczbie wniosków o otwieranie oraz przywracanie zawieszonych działalności. Ekspert z PIE uważa, że 2024 rok zapewne będzie znacznie lepszy niż 2023. I dodaje, że dotychczas przybywało głównie firm usługowych, natomiast słabiej prezentowała się sytuacja w przemyśle i budownictwie. Teraz te dwa sektory powinny nadganiać braki, choćby w związku z poprawą sytuacji na rynku mieszkaniowym.

(MN, Maj 2024 r.)

Ww. materiał jest udostępniony na zasadzie nieodpłatnej licencji.
© MondayNews Polska | Wszelkie prawa zastrzeżone.

Nowa inwestycja mieszkaniowa Murapol Helio na toruńskim Jarze

Toruń-Murapol Helio
Grupa Murapol wraca do Torunia z kolejnym nowoczesnym projektem mieszkaniowym.

Murapol Helio powstanie przy ul. Heweliusza, w prężnie rozwijającej się dzielnicy Jar, na terenie której dotychczas deweloper oddał do użytkowania już ponad 1000 mieszkań. W ramach pierwszego etapu inwestycji, Grupa Murapol wprowadza do oferty 134 lokale w dwóch 2-piętrowych budynkach. Tarasy z ogródkami o powierzchni nawet 60 mkw. przynależące do mieszkań na parterze, nawet dwa balkony w lokalach na piętrach oraz eko rozwiązania i technologia smart home wdrożone w budynkach, to nie jedyne atuty inwestycji. Niemal wszystkie mieszkania na trzeciej kondygnacji będą dwupoziomowe z przestronną antresolą o powierzchni nawet 49 mkw.
Docelowo Murapol Helio będzie składało się z czterech budynków z 297 lokalami mieszkalnymi i 4 lokalami usługowymi.

– Na toruńskim rynku jesteśmy obecni już od 2018 roku, a oferta Grupy Murapol skierowana jest do różnych grup odbiorców. Oprócz nowoczesnych osiedli mieszkaniowych dla osób poszukujących dla siebie nowego miejsca do życia, mamy w portfolio także projekt Murapol Aviator, produkt skrojony idealnie na potrzeby klientów inwestycyjnych. Warto zatem podkreślić, że jako pierwsi na toruńskim rynku nieruchomości wprowadziliśmy do oferty apartamenty inwestycyjne – taki lokal to dobra lokata kapitału. Cieszymy się, że po krótkiej przerwie wracamy z kolejnym projektem mieszkaniowym na toruński Jar i wierzymy, że spotka się on z dużym zainteresowaniem ze strony klientów. Murapol Helio to nie tylko dobry wybór na swoje pierwsze M, ale i atrakcyjna opcja zakupu lokalu w celach inwestycyjnych – mówi Łukasz Tekieli, dyrektor ds. sprzedaży w Grupie Murapol.

Autorem projektu architektonicznego inwestycji jest Murapol Architects Drive SA – pracownia projektowa należąca do Grupy Murapol.

Zgodnie z obecnym harmonogramem realizacji, prace budowlane w ramach pierwszego etapu inwestycji rozpoczną się w II kwartale 2024 r., zaś ich zakończenie zaplanowane jest na IV kwartał 2025 r.

Źródło: Grupa Murapol / materiał prasowy

Reesco Retail generalnym wykonawcą odpowiedzialnym za przebudowę nieruchomości inwestycyjnej M Park Pisz

default

Reesco Retail generalnym wykonawcą odpowiedzialnym za przebudowę nieruchomości inwestycyjnej M Park Pisz.

LCP Properties, jeden z czołowych inwestorów i deweloperów na polskim rynku parków handlowych, powierzył generalne wykonawstwo przebudowy jednego ze swoich obiektów M Park Pisz spółce Reesco Retail, należącej do Grupy Reesco. Projekt objął szereg kompleksowych prac, mających na celu nie tylko odnowienie, ale i zwiększenie atrakcyjności tego popularnego lokalnego obiektu, o powierzchni najmu ponad 3000 m kw.

W ramach projektu specjaliści Reesco Retail zrealizowali szereg kluczowych prac – przebudowano wejścia do lokali od zewnątrz, instalując witryny aluminiowe, uzupełniono elewację, wymieniono podbitkę oraz rynny, przeniesiono toalety oraz pomieszczenie techniczne. Modernizacja objęła również instalacje elektryczne, centralne ogrzewanie, zimną i ciepłą wodę, kanalizację oraz wentylację, włącznie z montażem nowej centrali wentylacyjnej. Zmianie uległa również kolorystyka zewnętrzna pasażu, co ma na celu dostosowanie go do standardów M Parków, marki należącej do LCP. Dodatkowo wykonano podkonstrukcje stalowe pod logotypy oraz konstrukcję pod dodatkową centralę wentylacyjną.

Ważnym elementem projektu było również wykonanie „pod klucz” aranżacji lokali dla znanych sieci sklepów, takich jak Pepco, Hebe, Sinsay, czy 4F, dostosowując wnętrza do indywidualnych wymagań i standardów tych sieci. Prace objęły również przebudowę części parkingu w rejonach modernizowanej elewacji.

– Wybór Reesco Retail jako generalnego wykonawcy był decyzją, za którą przemawiało ich bogate doświadczenie. Finalny efekt modernizacji spełnił oczekiwania zarówno najemców, jak i klientów naszego park handlowego M Park Pisz – mówi Dorota Szerafin, Property Management Director, LCP Properties.

Źródło: Reesco Retail.