Prężny rozwój sektora magazynowego trwa – popyt wciąż jest widoczny

hannes-egler-360942-unsplash
Sektor magazynowy na polskim rynku nieruchomości komercyjnych w dalszym ciągu prężnie się rozwija. Pandemia koronawirusa nie wpłynęła na niego negatywnie, a wręcz pozwoliła mu się jeszcze bardziej rozwinąć. Zainteresowanie magazynami na wynajem, zwłaszcza nowoczesnymi i dobrze zlokalizowanymi nieruchomościami, wciąż jest duże. Deweloperzy starają się odpowiadać na potrzeby najemców, dostarczając na rynek kolejne nieruchomości. Warto sprawdzić, jakie obiekty są dostępne na ten moment od ręki.

Spis treści:
Magazyny nie dały się złamać pandemii
Nowe nieruchomości wciąż są potrzebne
Jakie nieruchomości obecnie oferuje rynek najmu?
Deweloperzy i prywatni inwestorzy wciąż będą odpowiadać na popyt

Magazyny nie dały się złamać pandemii

Pandemia powoli staje się odległym wspomnieniem dla rynku nieruchomości w Polsce. O ile niektóre sektory jeszcze odbudowują swoją pozycję po lockdownie, o tyle sektor magazynowy radził sobie dobrze nawet wtedy. Z racji dynamicznego rozwoju branży e-commerce, zwiększyło się zapotrzebowanie na magazyny na wynajem. Przedsiębiorcy, którzy nagle zaczęli notować wzmożoną liczbę zamówień od klientów, musieli sprowadzać lub produkować więcej towarów. To przełożyło się na zwiększone zapotrzebowanie na powierzchnię do przechowywania.

Nowe nieruchomości wciąż są potrzebne

Zainteresowanie nieruchomościami magazynowymi wciąż jest duże. Najemcy, którzy poszukują dogodnej powierzchni, kierują się zróżnicowanymi preferencjami. Jedni poszukują nieruchomości zlokalizowanej w dużym mieście, o niewielkiej powierzchni do przechowywania. Innym będzie zależało na lokalizacji przy wylocie z miasta, lub blisko istotnych szlaków komunikacyjnych. Tym bardziej, jeśli będą chcieli wynająć dużą powierzchnię.
Z racji tego, że potrzeby najemców są bardzo zróżnicowane, wciąż utrzymuje się duże zapotrzebowanie na nowe obiekty komercyjne w tym segmencie rynku nieruchomości.

Jakie nieruchomości obecnie oferuje rynek najmu?

Jakie magazyny na wynajem ją obecnie dostępne na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce? Aby to zobrazować, poniżej podajemy opisy kilku przykładowych nieruchomości, które pochodzą z bazy ofert biur WGN.


WGN Gorzów Wlkp. jest wyłączny agentem wynajmu nieruchomości komercyjnej położonej w miejscowości Gorzów Wielkopolski. Magazyn na wynajem ma powierzchnię 3180 metrów kwadratowych i jest to obiekt jednokondygnacyjny, oddany do użytku w 2007 roku. Posadowiony jest na działce o powierzchni 3800 metrów kwadratowych. Poza częścią magazynową, w budynku znajduje się także część produkcyjna i biurowa. Budynek posiada cztery rampy rozładunkowe, hydrauliczne. Na terenie posesji znajdują się miejsca parkingowe na ciężarówki. Atutem jest położenie nieruchomości zaledwie 5 km od centrum Gorzowa Wielkopolskiego. Cena ofertowa przedmiotowej nieruchomości wynosi 75 000 złotych miesięcznie, co daje kwotę rzędu 24 złotych za metr kwadratowy nieruchomości.

WGN Kościan jest wyłącznym agentem wynajmu nieruchomości położonej w miejscowości Gradowice. Magazyn na sprzedaż ma powierzchnię 450 metrów kwadratowych, budynek liczy dwie kondygnacje. Działka, na której się znajduje, ma powierzchnię 4635 metrów kwadratowych. Jest to budynek O funkcji produkcyjno-magazynowej. Do budynku prowadzi droga utwardzona z dwiema bramami wjazdowymi. Istnieje możliwość zaadaptowania na Piętra pod część biurową lub socjalną. Cena ofertowe przedmiotowej nieruchomości wynosi 20 000 złotych miesięcznie, co daje kwotę rzędu 44 złotych za metr kwadratowy nieruchomości.

WGN Kwidzyn jest wyłącznym agentem wynajmu nieruchomości komercyjnej położonej w miejscowości Kwidzyn. Magazyn na wynajem ma powierzchnię nieco ponad 2232,5 metrów kwadratowych. Budynek liczy jedną 1 kondygnację. Działka ma powierzchnię 2400 metrów kwadratowych. Znajduje się na niej utwardzony plac manewrowy. Teren nieruchomości jest ogrodzony i posiada całodobową ochronę. Zama ofertowa przedmiotowej nieruchomości wynosi 33 489 złotych miesięcznie, co daje kwotę rzędu 15 złotych za metr kwadratowy nieruchomości.

WGN Słupsk jest wyłącznym agentem wynajmu nieruchomości magazynowej położonej w miejscowości Bolesławice. Obiekt liczy 280 metrów kwadratowych powierzchni. Jest to budynek jednokondygnacyjny. Działka, na której się znajduje, ma powierzchnię 1000 metrów kwadratowych. Preferowany jest najem długoterminowy. Na terenie posesji mieści się plac manewrowy na około 20 samochodów. Nieruchomość przeznaczona jest po dnie uciążliwą działalność o średnim natężeniu ruchu przewidzianym w godzinach roboczych. Cena ofertowa przedmiotowej nieruchomości wynosi 4 500 złotych miesięcznie, co daje kwotę rzędu 16 złotych za metr kwadratowy nieruchomości.

WGN Świdnica jest wyłącznym agentem wynajmu nieruchomości, która położona jest w Świdnicy. Magazyn na wynajem ma powierzchnię 246 metrów kwadratowych, jest to budynek jednokondygnacyjny. Działka, na której się znajduje, ma powierzchnię 1231 metrów kwadratowych. Atutem nieruchomości jest lokalizacja w centrum miasta. Na terenie nieruchomości znajduje się przestronny parking, który sprawdzi się jako plac manewrowy. Cena ofertowa przedmiotowej nieruchomości wynosi 5 500 złotych miesięcznie, co daje kwotę rzędu 22 złotych za metr kwadratowy nieruchomości.

Wgm Chrzanów jest wyłącznym agentem wynajmu obiektu położonego w Chrzanowie. Magazyn na wynajem ma powierzchnię 220 metrów kwadratowych. Jest to obiekt jednokondygnacyjny, oddany do użytku w 2013 roku. Działka, na której położony jest budynek, ma powierzchnię 700 metrów kwadratowych. Teren jest ogrodzony i utwardzony. Na teren posesji prowadzi przesuwna brama wjazdowa. Atutem jest lokalizacja nieruchomości na terenie przemysłowym, w odległości zaledwie około 2, 5 km do centrum Chrzanowa, oraz około 4 km do węzła autostrady A4 ( Kraków – Katowice). Cena ofertowa przedmiotowej nieruchomości wynosi 2 150 złotych miesięcznie, co daje kwotę rzędu 10 złotych za metr kwadratowy nieruchomości.

WGN Ostrów Wielkopolski jest wyłącznym agentem wynajmu nieruchomości położonej w Ostrowie Wielkopolskim. Magazyn na wynajem ma powierzchnię 371 metrów kwadratowych. Jest to obiekt dwukondygnacyjny, oddany do użytku w 2024 roku. Powierzchnia działki wynosi 2000 metrów kwadratowych. Teren jest ogrodzony, a na teren posesji prowadzi automatycznie otwierana brama. Cena ofertowa przedmiotowej nieruchomości wynosi 11 130 złotych miesięcznie, co daje kwotę rzędu 30 złotych za metr kwadratowy nieruchomości.

WGN Świdnica jest wyłącznym agentem wynajmu nieruchomości komercyjnej położonej w Wałbrzychu. Obiekt magazynowy ma powierzchnię 500 metrów kwadratowych, i jest to budynek jednokondygnacyjny. Działka, na której jest posadowiony, ma powierzchnię 4000 metrów kwadratowych. 000 na terenie posesji znajduje się duży plac który może posłużyć jako parking. Cena ofertowa przedmiotowej nieruchomości wynosi 10 000 złotych miesięcznie, co daje kwotę rzędu 20 złotych za metr kwadratowy nieruchomości.

Deweloperzy i prywatni inwestorzy wciąż będą odpowiadać na popyt

Deweloperzy dostrzegają zapotrzebowanie na nowoczesne nieruchomości magazynowe. Weryfikują rynek i odpowiadają realizacjami inwestycyjnymi w miejscach, gdzie możliwe jest szybkie skomercjalizowanie obiektu. Należy pamiętać, że już teraz magazynów na wynajem jest dużo. Stare obiekty, aby utrzymać atrakcyjność, są modernizowane i unowocześniane. W efekcie wciąż stanowią konkurencję dla nowo powstających nieruchomości, z czym inwestorzy planujący realizację kolejnych projektów, muszą się liczyć.

Magdalena Łozowicka
Redaktor Naczelna
Komercja24.pl

WGN: Luksusowa willa na sprzedaż w miejscowości Puszczykowo

802-1l
WGN pośredniczy w sprzedaży luksusowej willi na sprzedaż w miejscowości Puszczykowo.

Unikatowa rezydencja położona jest w otoczeniu Wielkopolskiego Parku Narodowego w bliskiej odległości od centrum Poznania. Willa ma powierzchnię nieco ponad 590 metrów kwadratowych. Wnętrze jest wykończone wysokiej jakości materiałami. Rezydencja położona jest na działce o powierzchni 1 800 m2.
W sprzedaży pośredniczy WGN Poznań Grunwald. Cena ofertowa nieruchomości wynosi 5 500 000 złotych.

UCE RESEARCH: Zaskakujące opinie klientów sieci dyskontowych

helloquence-61189-unsplash
Wojna cenowa między największymi na rynku dyskontami jest uważana za potrzebną i korzystną dla konsumentów tylko przez 19,3% klientów. 38,7% myśli wręcz odwrotnie, a 42% nie ma zdania na ten temat. Tak wynika z badania opinii publicznej, przeprowadzonego na próbie ponad 5,4 tys. osób regularnie robiących zakupy w dyskontach. Do tego autorzy raportu zapytali przeciwników rywalizacji cenowej o powody ich niechęci. Jak się okazało, 35% z nich uważa, że ww. walka wprowadza chaos w ofertach handlowych tych sieci. 18,6% ankietowanych skarży się, że informacje zawarte w przekazach reklamowych często mijają się z prawdą. Z kolei 14,5% stwierdza, że sam konsument po prostu niewiele na tych zabiegach promocyjnych zyskuje.

Jak wskazuje raport pt. „Co właściwie klienci dyskontów myślą o tzw. wojnie cenowej?”, oparty na specjalnym badaniu przeprowadzonym przez UCE RESEARCH i Hybrid Europe wśród ponad 5,4 tys. klientów dyskontów, opinie na temat tzw. wojny cenowej są mocno podzielone. 19,3% respondentów uważa, że rywalizacja między największymi na rynku sieciami dyskontowymi jest potrzebna i działa na korzyść konsumentów. Z kolei 38,7% ankietowanych jest przeciwnego zdania, a 42% nie ma zdania.

Niski odsetek zwolenników wojny cenowej sugeruje, że klienci obawiają się negatywnych skutków agresywnych działań, takich jak spadek jakości produktów czy ograniczenie asortymentu. Warto jednak podkreślić, że intensywny przekaz reklamowy dodatnio wpływa na rozpoznawalność retailerów biorących udział w rywalizacji cenowej. To może pomóc wygrywać walkę z pozostałymi konkurencyjnymi sieciami handlowymi – komentuje Adam Iwiński z Hybrid Europe, współautor badania.

Według autorów raportu, dominacja osób niezdecydowanych wskazuje, że dla wielu shopperów strategie cenowe sieci są mniej istotne niż ich codzienne doświadczenia zakupowe. – Konsumenci, którzy obecnie stanowią najliczniejszą grupę, w przyszłości wyrobią sobie opinię na podstawie tego, jakie skutki wojny cenowej będą dla nich najbardziej odczuwalne – mówi Michał Rosiak, drugi ze współautorów badania z Hybrid Europe.

Zdaniem Adama Iwińskiego, jeśli agresywna konkurencja utrzyma niskie ceny i jednocześnie nie wpłynie negatywnie na jakość produktów czy dostępność asortymentu, część niepewnych obecnie osób może uznać ją za korzystną. Z kolei przedłużająca się presja na marże detalistów, skutkująca potencjalnymi ograniczeniami w ofercie czy spadkiem jakości, może skłonić konsumentów do negatywnej oceny tej sytuacji.

Kluczowe będą także czynniki makroekonomiczne. Przy wysokiej inflacji i wolniejszym wzroście płac, konsumenci mogą w większym stopniu doceniać niższe ceny. Ale jeśli sytuacja gospodarcza się ustabilizuje, inne aspekty zakupów, takie jak jakość czy komfort, mogą stać się ważniejsze – dodaje Michał Rosiak.

Autorzy raportu przypominają również, że wojna cenowa to strategia marketingowa, która ma na celu nie tylko przyciągnięcie nowych klientów, ale także zwiększenie rozpoznawalności retailera i umocnienie jego pozycji na rynku. Ta rywalizacja obejmuje intensyfikację działań reklamowych, wzrost częstotliwości promocji oraz bardziej zróżnicowane komunikaty skierowane do szerokiego kręgu konsumentów.


Opis metody analitycznej/badawczej

Raport pt. „Co właściwie klienci dyskontów myślą o tzw. wojnie cenowej?” powstał na podstawie badania opinii publicznej przeprowadzonego metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) przez UCE RESEARCH i Hybrid Europe na próbie 5443 konsumentów robiących regularne zakupy w dyskontach.

[fragment raportu]

Źródło: UCE RESEARCH
materiał prasowy

Marka ALDI otwiera nową nieruchomość handlową w Świnoujściu

ALDI_new cover photo — kopia
Marka ALDI otwiera nową nieruchomość handlową w Świnoujściu.

W dniu 26 kwietnia o godzinie 6 rano swoje progi dla klientów otworzy nowy sklep ALDI w Świnoujściu. Placówka, zlokalizowana została przy ulicy Karsiborskiej 15, będzie pierwszym sklepem sieci w tym mieście, natomiast w skali całego kraju – 368.

Na osoby odwiedzające sklep ALDI w Świnoujściu czekają atrakcyjne promocje na produkty marek własnych. W dniu otwarcia nowej placówki klienci mogą też skorzystać z degustacji asortymentu dostępnego tylko w ALDI, takich jak np. sery, wędliny czy szeroki wybór słodyczy. W kolejnych tygodniach funkcjonowania sklepu na klientów czekają również bony zakupowe o łącznej wartości 100 zł.

Z ogromną przyjemnością możemy ogłosić nasz debiut w kolejnym mieście – mamy nadzieję, że mieszkańcy Świnoujścia z zainteresowaniem powitają nasz nowy sklep i szybko przekonają się co do tego, że oferta ALDI to doskonałe połączenie wysokiej jakości z atrakcyjną ceną. – mówi Dariusz Kujaczyński, Kierownik Sprzedaży ALDI Polska. – Oprócz atrakcji przygotowanych na dzień otwarcia mamy dla naszych klientów zaplanowane także niespodzianki w kolejnych tygodniach funkcjonowania sklepu przy ulicy Karsiborskiej. Dzięki specjalnej akcji klienci będą mogli m.in. zdobyć bony zakupowe o łącznej wartości 100 zł – dodaje.

Źródło: ALDI
materiał prasowy

Mieszkanie na sprzedaż na przyszłość – jak wybrać nieruchomość, która posłuży na lata?

FOT_PROFIT-Development_Wroclaw_1
Nabywcy mieszkań w procesie decyzyjnym biorą pod uwagę przede wszystkim swoje aktualne potrzeby. Rzecz w tym, że z biegiem czasu mogą się one zmieniać, dlatego szukając nowego „M”, warto przyjąć szerszą perspektywę, uwzględniającą potencjalne życiowe zmiany i upływ czasu. Jak wybrać – i czy to w ogóle możliwe – uniwersalne lokum, które będzie można dostosować zarówno do oczekiwań singla czy pary, jak i wielopokoleniowej rodziny?

Z myślą o przyszłości i różnych potrzebach

Nabywcy mieszkań stosunkowo rzadko szukają własnego „M” na krótki czas. Zdecydowanie częściej jest to inwestycja na dekady. Idealne mieszkanie powinno być bezpieczną, zapewniającą regenerację enklawą, a do tego funkcjonalnym miejscem codziennej aktywności. Co innego będzie to oznaczać dla budującego karierę zawodową singla, a co innego dla rodziców małych dzieci czy dla osób w jesieni życia. Jakie aspekty są najważniejsze w skutecznym poszukiwaniu mieszkania dla pokoleń?

Przede wszystkim lokalizacja

W kontekście potrzeb nabywców kluczowe jest nie tylko samo mieszkanie, ale i jego otoczenie. Zwróć uwagę dostępność do infrastruktury niezbędnej z punktu widzenia różnych grup wiekowych. Placówki oświatowe i medyczne, lokale gastronomiczne, ośrodki kulturalne, tereny zielone, sklepy – gdy mamy je na wyciągnięcie ręki, łatwiej nam organizować codzienne życie. Ważny jest również dostęp do komunikacji miejskiej. Dobre skomunikowanie to klucz do wygody niezależnie od wieku.

– Wybierając mieszkanie, warto również dokładnie sprawdzić, jakie są plany inwestycyjne w okolicy. To da nam rozeznanie, jak będzie wyglądać otoczenie za kilka, kilkanaście lat, a także czy dane mieszkanie będzie w przyszłości atrakcyjne pod kątem ewentualnej sprzedaży czy wynajmu. Informacje na ten temat znajdziemy między innymi w prospekcie informacyjnym, który każdy deweloper powinien dostarczyć potencjalnemu nabywcy przed zawarciem umowy – radzi Agnieszka Pachulska z warszawskiego oddziału firmy PROFIT Development.

[fragment artykułu]

Źródło: PROFIT Development
materiał prasowy

Nieruchomość handlowa Twierdza Kłodzko w pełni wynajęta

EPP_Galeria Twierdza Kłodzko_1Nieruchomość inwestycyjna Galeria Twierdza Kłodzko to ulubione miejsce robienia zakupów dla mieszkańców miasta i regionu. Kompleks o powierzchni handlowej wynoszącej ponad 23 000 mkw. składa się z dwóch części – centrum handlowego z hipermarketem Carrefour i strefą restauracyjną oraz parku handlowego.

Zarządzana przez EPP Galeria Twierdza Kłodzko dynamicznie rozwija swoją ofertę, osiągając 100% poziom komercjalizacji. Nowa część parku handlowego budowanego przy centrum handlowym została w pełni wynajęta na wiele miesięcy przed oddaniem jej do użytku, a współpracę z obiektem przedłużyły wszystkie marki z Grupy LPP: Reserved, Sinsay, House, Mohito i Cropp. Jednocześnie cztery z nich powiększają zajmowane dotychczas przestrzenie. Ponadto propozycję gastronomiczną galerii wzmocni BERLIN DÖNER KEBAP, który tym samym zadebiutuje w regionie. Umowy z Grupą LPP i najemcą gastronomicznym obejmują łącznie ponad 3 900 mkw.

– Konsekwentnie realizowana strategia asset management w ostatnich miesiącach przełożyła się na pełne wynajęcie Galerii Twierdza Kłodzko. Niedawno zakomunikowane debiuty – TK Maxx i drogeria dm – a także zaufanie ze strony dotychczasowych najemców przejawiające się w przedłużaniu umów ze zwiększeniem zajmowanej powierzchni, pokazują, że stworzyliśmy w Kłodzku atrakcyjne miejsce do prowadzenia biznesu dla sieci handlowych – mówi Tomasz Nowakowski, Asset Manager w EPP. – W głównym budynku centrum klienci będą mogli zapoznać się z jeszcze szerszą ofertą od House i Mohito dostępną od połowy maja w nowo zaaranżowanych wnętrzach salonów. Nowe odsłony zyskają także sklepy Bacówki i Piekarni Machela. To jednak nie koniec zmian – dzięki rozbudowie parku handlowego mogliśmy zaoferować nowe, większe lokale markom Reserved i Sinsay – dodał Tomasz Nowakowski.

Źródło: EPP
materiał prasowy

Grupa Opteamic z nowym dyrektorem sprzedaży

Edyta Kuczys_dyrektor sprzedaży_Opteamic
Grupa Opteamic z nowym dyrektorem sprzedaży.

Grupa Opteamic, kompleksowy dostawca outsourcingu procesowego dla logistyki i produkcji, ogłasza powołanie Edyty Kuczys na stanowisko dyrektora sprzedaży.

To kolejny krok w umacnianiu pozycji firmy na rynku oraz intensyfikacji działań rozwojowych w skali ogólnopolskiej.

Edyta Kuczys to doświadczony menedżer z ponad 18-letnią praktyką w outsourcingu, pracy tymczasowej, rekrutacjach stałych i w obszarze HR. W swojej karierze skutecznie łączyła zarządzanie z budowaniem długofalowych strategii sprzedażowych oraz rozwojem działalności operacyjnej w strukturach regionalnych i ogólnopolskich.

W nowej roli odpowiada za rozwój biznesu Grupy Opteamic na terenie całej Polski. Kieruje zespołem Business Development Managerów, skupiając się na budowaniu efektywnego modelu sprzedaży, wspieraniu pracowników Działu Sprzedaży oraz rozwijaniu relacji z kluczowymi klientami.

Przed dołączeniem do Grupy Opteamic pełniła funkcje strategiczne w znanych firmach rekrutacyjnych – agencjach pracy, takich jak: EWL, Head of Region, GI Group Poland (National SME Manager), Foreign Personnel Service (Head of Sales), Randstad Polska (Senior Branch Manager), Progres HR, Adecco Poland (Dyrektor Regionu, Branch Manager), a także w branży FMCG i sprzedaży bezpośredniej – Faberlic Polska oraz AVON Cosmetics Polska.

– Edyta wnosi do naszej organizacji nie tylko bogate doświadczenie, ale przede wszystkim ogromne zaangażowanie i partnerskie podejście do współpracy. Wierzymy, że jej kompetencje i energia będą mocnym impulsem do dalszego rozwoju Grupy Opteamic – komentuje Jakub Kizielewicz, prezes Grupy Opteamic.

Prywatnie Edyta Kuczys jest mamą trójki dzieci. Jej pasją są wyprawy żeglarskie, które – jak sama podkreśla – uczą pracy zespołowej, wytrwałości i działania pod presją – cech niezwykle cennych także w biznesie.

Źródło: Opteamic
materiał prasowy

Gospodarka: Konsumenci coraz chętniej chodzą do sklepów convenience

adeolu-eletu-38649-unsplashObserwacja zachowań blisko 1,4 mln konsumentów w ponad 40,6 tys. sklepów spożywczych wykazała, że w I kw. br. tylko w placówkach convenience rdr. wzrósł ruch i przybyło unikalnych klientów. Pozostałe formaty, tj. supermarkety, hipermarkety i dyskonty, zaliczyły spadki. Do tego segment convenience zyskał w każdej analizowanej kwestii. Jako jedyny rdr. zwiększył swój udział w łącznej liczbie wizyt w badanych placówkach (POS). I odnotował wzrosty rdr. zarówno w zakresie średniego, jak i łącznego miesięcznego czasu trwania zakupów. Eksperci komentujący te dane wyjaśniają, że za sukcesem formatu convenience stoi m.in. rosnąca popularność tzw. zakupów uzupełniających.

Według raportu firmy technologicznej Proxi.cloud dotyczącego sklepów spożywczych, w I kwartale br. ruch (footfall) wzrósł rdr. tylko w formacie convenience (do którego należy m.in. Żabka) – o 5,2%. Z kolei spadł rdr. w supermarketach – o 5%, hipermarketach – o 3,2%, a także w dyskontach – o 3,1% rdr. Analiza obejmuje zachowania klientów odwiedzających sklepy łącznie 25 sieci handlowych. Wielkość próby wyniosła blisko 1,4 mln konsumentów. W sumie obserwowano ponad 40,6 tys. placówek.

– Spadł ruch w większości typów sklepów, bo ludzie mniej kupują. I to jest cień okresu pocovidowego oraz wysokiej inflacji. Boleśnie odczuwalny jest obniżony poziom życia, chociaż pieniądze są. Wynagrodzenia wzrosły w ub.r. o 11% rdr. Natomiast poziom cen podstawowych produktów narzucają dyskonty. Polacy więcej też wydają na usługi, paliwo i energię. Sprawdzają, co można jak najtaniej kupić online. Zrozumieli też, że nie trzeba nabywać wszystkiego, co się podoba. Sięgają po to, co jest im naprawdę potrzebne – mówi dr Maria Andrzej Faliński, były wieloletni dyrektor generalny POHID-u.

Do tego ekspert dodaje, że z powodu nowej mentalności konsumentów i zmiany modelu zakupowego w trudnych czasach, pojawiły się nowe zjawiska na rynku, jak np. intensywna wojna cenowa wśród dyskontów. Występuje też trend optymalizacji oferty. Następuje redukcja asortymentu, co znowu powoduje, że ludzie kupują mniej i tak koło się zamyka.

– Wzrost ruchu w sklepach convenience zapewne wynika z ekspansji niektórych sieci handlowych należących do tego formatu. Może też świadczyć o większej spontaniczności zakupowej wśród części społeczeństwa. Z kolei spadki w pozostałych formatach mogą być skutkiem wzrostów w sklepach convenience i rosnącej popularności usług e-commerce, co jest szczególnie istotne w przypadku hipermarketów i supermarketów. Poprzez wygodę, jaką oferują zakupy online, część klientów rezygnuje z wizyt właśnie w tych formatach – komentuje Mateusz Nowak z Proxi.cloud.

W zakresie unikalnych klientów (unique shoppers) wzrost rdr. w I kw. br. również nastąpił tylko i wyłącznie w sklepach convenience – o 0,8%. Natomiast spadek rdr. zaliczyły hipermarkety – o 7,1%, supermarkety – o 3,6%, a także dyskonty – o 0,8%. Jak stwierdza dr Faliński, w związku z trendem redukcji masy kupowanych produktów, okazuje się, że rośnie popularność tzw. zakupów uzupełniających.

– Ludzie powstrzymują się, żeby jak najmniej kupić na tzw. dużych zakupach albo spieszą się np. w dyskontach, a potem, w niedzielę, biegną do pobliskiej placówki convenience, aby dokupić niezbędne produkty. Poza tym popularność tego typu sklepów rośnie, bo się rozwijają i oferują dodatkowe usługi, a ludzie mają coraz mniej czasu na błądzenie w alejkach. W jednym miejscu mogą kupić kawę, obiad i ładnie zapakowany alkohol. Dlatego w tym formacie przybywa unikalnych klientów. I moim zdaniem, tendencja wzrostowa utrzyma się – zapewnia dr Faliński.

W I kw. br. nieznacznie zmienił się rdr. udział poszczególnych formatów sklepów w łącznej liczbie wizyt w badanych placówkach (POS). Na czele zestawienia widać sklepy convenience – 43% (rok wcześniej – 41%). Dalej są dyskonty – 32% (poprzednio – 33%), supermarkety – 19% (21%), a na końcu – hipermarkety – 6% (6%).

– Wzrost udziału sklepów convenience w łącznej liczbie wizyt potwierdza, że to właśnie ten format najlepiej odpowiada na potrzeby codziennych, szybkich zakupów. Kolejność segmentów w zestawieniu odzwierciedla zmieniające się – choć nie w sposób drastyczny – nawyki zakupowe. Coraz większe znaczenie ma dostępność, lokalizacja i wygoda, a nie tylko cena czy szeroki asortyment – zauważa Weronika Piekarska z Proxi.cloud.

Natomiast częstotliwość robienia zakupów wzrosła rdr. w ww. okresie w dwóch formatach, tj. w sklepach convenience (I kw. br. – średnio 9,5 na miesiąc, I kw. ub.r. – 9,1 na miesiąc), a także w hipermarketach (odpowiednio 3,1 i 3). Z kolei spadki rdr. odnotowano w dyskontach (I kw. br. – średnio 7,1 na miesiąc, I kw. ub.r. – 7,3) oraz w supermarketach (odpowiednio 5,2 i 5,3).

– Częstotliwość robienia zakupów w poszczególnych formatach jest zbliżona do wartości zeszłorocznych. Niewielki wzrost w convenience wynika z wyższej dostępności sklepów i potencjalnie większej spontaniczności konsumentów. W przypadku hipermarketów wyjaśnieniem delikatnego skoku może być większa tzw. lojalizacja klientów. Z kolei spadek częstotliwości robienia zakupów w dyskontach może wynikać ze zmniejszonej aktywności działań marketingowych dwóch sieci należących do tego formatu – podsumowuje Mateusz Nowak.

(MN, Kwiecień 2025 r.)

Ww. materiał jest udostępniony na zasadzie nieodpłatnej licencji
© MondayNews Polska | Wszelkie prawa zastrzeżone

materiał prasowy

AXI IMMO o nieruchomościach komercyjnych w sektorze biurowym

Bartosz Oleksak_media
AXI IMMO o nieruchomościach komercyjnych w sektorze biurowym.

Warszawski rynek biurowy rozpoczął 2025 rok w stabilnej formie, notując wzrost w popycie i lekkie obniżenie poziomu pustostanów. Nowa podaż pozostaje ograniczona, a właściciele nieruchomości biurowych koncentrują się na jakości i modernizacji istniejących zasobów. Rynek wchodzi w fazę selektywnego rozwoju, odpowiadając na zmieniające się potrzeby biznesu. Największa polska firma doradcza na rynku nieruchomości komercyjnych AXI IMMO prezentuje najnowszy raport pt. „Rynek biurowy w Warszawie w I kwartale 2025 roku”.

Emilia Trofimiuk, Research Manager, Dział Badań i Analiz Rynkowych, AXI IMMO, mówi: „Obserwujemy postępującą utratę konkurencyjności starszych obiektów biurowych. Ich właściciele coraz częściej rezygnują z aktywnego ofertowania powierzchni, które nie spełniają obecnych oczekiwań najemców – czy to pod względem technicznym czy środowiskowym. Część tych budynków czeka na modernizację, inne są przekształcane, najczęściej na funkcje mieszkaniowe. Rynek staje się bardziej świadomy, a przestrzeń – lepiej dopasowana do zmieniających się potrzeb. To naturalny etap dojrzewania warszawskiego rynku biurowego”.

Bartosz Oleksak, Associate Director, Działu Powierzchni Biurowych, AXI IMMO, wyjaśnia: „Obserwujemy rosnącą świadomość wśród najemców – firmy są bardziej ostrożne, ale jednocześnie konkretne w swoich decyzjach. Często szukają powierzchni skrojonej na miarę: nowoczesnej, komfortowej, dobrze skomunikowanej i przyjaznej pracownikom. Centralne lokalizacje, szczególnie te wokół Ronda Daszyńskiego, zyskują na znaczeniu nie tylko ze względu na prestiż, ale też jako realna odpowiedź na potrzeby nowoczesnych organizacji. Jednocześnie rośnie zainteresowanie elastycznymi umowami i możliwością późniejszej ekspansji w obrębie tego samego budynku – to odpowiedź na nadal obecne elementy niepewności co do dalszego modelu pracy biurowej”.

[fragment artykułu]

Źródło: AXI IMMO
materiał prasowy

Cushman & Wakefield: wolumeny inwestycyjne na rynku handlowym rosną

Aleksandra Włodarczyk (1)
W pierwszym kwartale 2025 roku, który przyniósł stabilizację na rynku najmu powierzchni handlowych w Polsce, sektor odnotowuje wyraźne ożywienie w obszarze transakcji inwestycyjnych, z najlepszym otwarciem roku od trzech lat. Jak zauważają eksperci międzynarodowej agencji doradczej Cushman & Wakefield, rosnący apetyt inwestorów, wspiera stopniową poprawę dostępności finansowania, co zapowiada dalszy wzrost aktywności na rynku.

Inwestorzy chcą do parków

Jak wynika z podsumowania Cushman & Wakefield z cyklu Marketbeat, w I kwartale 2025 roku na rynku nieruchomości handlowych w Polsce odnotowano inwestycje o łącznej wartości 190 mln EUR, co stanowi najlepszy wynik otwarcia roku od 2022.

Podczas gdy 2024 rok upłynął pod znakiem dużych transakcji w centrach handlowych, początek 2025 roku zdominowały inwestycje w parki handlowe oraz sprzedaże mniejszych obiektów galeryjnych. Swoje zakupy parków handlowych sfinalizowali w tym kwartale LCP, Terg i Redkom Development. Właściciela zmieniło również sześć lokalnych galerii handlowych w tym trzy Plaza Centres na Górnym Śląsku zakupione przez ukraiński fundusz Focus Estate Fund oraz Pasaż Świętokrzyski w Kielcach, Galeria Świdnicka i Galeria Młyńska w Raciborzu – komentuje Aleksandra Włodarczyk, Associate, Capital Markets, Cushman & Wakefield.

Polska wpisuje się w szerszy trend europejskiego ożywienia rynku inwestycyjnego, o czym świadczy rosnąca liczba transakcji oraz zwiększone zainteresowanie funduszy inwestycyjnych, także w obszarze centrów handlowych.
[fragment artykułu]

Źródło: Cushman & Wakefield
materiał prasowy

Leszczyńskich 2 – nowa inwestycja mieszkaniowa ROBYG w Gdańsku otwiera się na mieszkańców

Bez tytułu
Leszczyńskich 2 – nowa inwestycja mieszkaniowa ROBYG w Gdańsku otwiera się na mieszkańców.

Trzy ekskluzywne pięciopiętrowe budynki wtapiające się w otaczający je park – tak prezentuje się najnowsza inwestycja ROBYG w Gdańsku. Leszczyńskich 2 to 135 eleganckich apartamentów o wysokim standardzie. Inwestycja wyróżnia się reprezentatywnym dwupiętrowym lobby z imponującym drzewem, niepowtarzalnym widokiem na pobliski park oraz udogodnieniami jak prywatny fitness, patio ze strefami wypoczynku czy plac zabaw ze ścianką wspinaczkową.

Inwestycja położona jest na skraju dzielnic Zaspa-Rozstaje i Wrzeszcz Dolny, na granicy Parku Millenium Gdańska z bezpośrednim dostępem do tego unikalnego zielonego terenu. Lokalizacja osiedla w sercu miasta gwarantuje łatwy dostęp do licznych restauracji, usług, sklepów i atrakcji. Ogromnym atutem jest również dobre połączenie z całym Gdańskiem – wystarczy kilkunastominutowa podróż autem, by dojechać do Śródmieścia, Oliwy czy Wrzeszcza lub szybka przejażdżka rowerem, aby znaleźć się na pobliskich plażach i Molo w Brzeźnie.

Leszczyńskich 2 to unikalny projekt na mapie Gdańska – najwyższy standard apartamentów, elegancka architektura otwarta na naturę oraz wyjątkowa lokalizacja z dostępem do zielonych terenów. Bliskość Parku Millenium Gdańska jest odczuwalna na każdym kroku. Leszczyńskich 2 to inwestycja dedykowana osobom o najwyższych oczekiwaniach – mówi Anna Wojciechowska, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu ROBYG w Gdańsku oraz Poznaniu.

Źródło: ROBYG
materiał prasowy

Develia rozpoczęła przedsprzedaż III etapu inwestycji mieszkaniowej Orawska Vita we Wrocławiu

Bez tytułu
Develia rozpoczęła przedsprzedaż III etapu inwestycji mieszkaniowej Orawska Vita we Wrocławiu.

Ruszyła przedsprzedaż mieszkań w ramach III etapu inwestycji Orawska Vita na wrocławskim Ołtaszynie. W czterech 2-piętrowych budynkach wielorodzinnych znajdzie się 205 mieszkań o funkcjonalnych rozkładach – od kompaktowych kawalerek po przestronne 4-pokojowe apartamenty. Autorem projektu jest pracownia Dziewoński-Łukaszewicz Architekci, a generalnym wykonawcą firma Opex.

W ramach III etapu nowoczesnego osiedla Develii Orawska Vita zlokalizowanego na wrocławskim Ołtaszynie powstaną cztery 2-piętrowe budynki wielorodzinne z kameralnymi klatkami schodowymi i cichobieżnymi windami. Znajdzie się w nich 205 mieszkań o funkcjonalnych rozkładach i metrażach – od kompaktowych kawalerek, liczących 28 mkw., po przestronne apartamenty 4-pokojowe o powierzchni 97 mkw. Do każdego przynależeć będzie balkon, loggia lub ogródek. W części lokali powstaną też ogrody zimowe. Do dyspozycji mieszkańców oddane zostaną m.in. podziemna hala garażowa, komórki lokatorskie, rowerownia oraz wózkownia. W projekcie uwzględniono także strefy rekreacyjne.

– Inwestycja Orawska Vita sprzyja budowaniu dobrosąsiedzkich relacji oraz oferuje wytchnienie od miejskiego zgiełku. Ruch kołowy będzie odbywał się poza terenem osiedla, co zredukuje poziom hałasu, a wewnętrzne dziedzińce i tereny wokół budynków zostaną zadrzewione i zakrzewione, tworząc przyjazną przestrzeń. Dodatkowo zastosowane rozwiązania proekologiczne, takie jak system zagospodarowania wody szarej, panele fotowoltaiczne oraz pompa ciepła przyczynią się do obniżenia kosztów eksploatacyjnych – mówi Joanna Macierzyńska, kierownik działu sprzedaży w Develii.

Źródło: Develia
materiał prasowy

BNP Paribas Faktoring: Globalna polityka monetarna a wyzwania dla polskiego biznesu

P. Kacprzak_Mat. prasowy
Decyzje podejmowane przez największe banki centralne świata, a w szczególności Europejski Bank Centralny (EBC), mają bezpośredni wpływ nie tylko na kondycję gospodarki strefy euro, lecz również na sytuację makroekonomiczną krajów sąsiednich, w tym Polski.

Obniżka stóp procentowych ogłoszona 17 kwietnia przez Radę Prezesów EBC o 25 punktów bazowych, która sprowadziła stopę depozytową do poziomu 2,25%, to ruch wpisujący się w szerszy kontekst luzowania polityki monetarnej, mającej na celu wsparcie spowalniającej gospodarki europejskiej. Chociaż decyzja ta została podjęta jednogłośnie i nie wywołała dużych reakcji rynkowych, niesie ona ze sobą szereg implikacji, których nie mogą ignorować polscy przedsiębiorcy i decydenci gospodarczy.

Wypowiedzi prezeski EBC Christine Lagarde, zwłaszcza te dotyczące konieczności „zręcznego” manewrowania polityką w warunkach rosnącej niepewności, podkreślają delikatną równowagę, z jaką musi się mierzyć europejska polityka pieniężna. Główne ryzyko, jakie dziś rysuje się przed strefą euro, to nie tylko słabnący wzrost gospodarczy, ale także pogłębiające się napięcia handlowe z USA oraz niepewność wokół europejskiej polityki fiskalnej. Te otoczenie przekłada się wprost na warunki funkcjonowania polskich firm, szczególnie tych, które są zintegrowane z rynkami zachodnioeuropejskimi i globalnymi łańcuchami dostaw.

[fragment artykułu]

Autor: Paweł Kacprzak, Członek zarządu BNP Paribas Faktoring
materiał prasowy

Grupa IAI: Subskrypcje nowym paliwem dla wzrostu e-biznesów

mari-helin-tuominen-38313-unsplash
Grupa IAI: Subskrypcje nowym paliwem dla wzrostu e-biznesów. Już 86% Polaków korzysta z internetowych subskrypcji1. Ten model zakupów zdążył się zakorzenić w świadomości polskich konsumentów, którzy przyzwyczaili się do cyklicznego opłacania rachunków za dostęp do ulubionych seriali, platform informacyjnych czy oprogramowania. Trend ten rośnie średnio o ponad 100% rocznie w ciągu ostatnich 5 lat m.in. za sprawą wzrostu zaufania Polaków do regulowania płatności kartą płatniczą.

Według raportu „Attitudes and purchasing behavior of Polish consumers2”, polscy konsumenci są najbardziej skłonni do przejścia na model płatności subskrypcyjnej
w przypadku zakupu: produktów spożywczych (40%), asortymentu z kategorii zdrowie i uroda (37%), obuwia i odzieży (32%), książek, muzyki, filmów i gier komputerowych (32%) oraz podróży (32%). W 2025 roku obserwujemy rozwój tego modelu, zwłaszcza
w sektorach takich jak zdrowie i uroda, a także w usługach cyfrowych.

Zakupy subskrypcyjne – komfort, który nie ma ceny

W dobie rosnącej popularności e-handlu, klienci coraz częściej decydują się na zakupy
z dostawą do domu. Kupują w ten sposób zarówno elektronikę, ubrania, karmę dla zwierząt, artykuły spożywcze, jak i środki czystości. Wśród najczęstszych powodów takiego trendu wymieniają: wygodę, mniejsze uzależnienie od wizyt w sklepach stacjonarnych, oszczędność kosztów podróży, szczegółowe informacje o produktach, przystępne porównywanie cen, dostępność szerokiej gamy produktów i brak tłumów3.

Subskrypcje idą o krok dalej, dodając do listy bezobsługowość, personalizację zamówienia oraz jeszcze większą oszczędność czasu wynikającą z faktu, że nie trzeba zaprzątać sobie głowy zakupami, które zostały już raz skonfigurowane. To ogromna zaleta, zwłaszcza w przypadku produktów szybko zbywalnych, których nie powinno zabraknąć w domu – jak choćby kawa, karma dla pupila czy papier toaletowy. Dodatkowo, zakup subskrypcyjny jest zwykle tańszy. Subskrybenci mogą liczyć na ekskluzywne rabaty, promocje lub gratisowe próbki, przeznaczone wyłącznie dla stałych klientów. Niektórzy sprzedawcy oferują również system lojalnościowy lub kody zniżkowe, gratyfikujące długoterminową współpracę. Model subskrypcyjny zapewnia także elastyczność – dzięki nowoczesnym infrastrukturom platform e-commerce konsumenci mogą wygodnie zarządzać swoim zobowiązaniem, edytując jego zakres, zmieniając metodę płatności czy czasowo wstrzymując subskrypcję, na przykład na czas wyjazdu na wakacje.

Gwarancja stabilnych przychodów dla e-sklepów

Zapewnienie powtarzalnej obsługi zakupów subskrypcyjnych o najwyższym standardzie wspiera działania wizerunkowe e-sklepów, zmniejsza rotację klientów oraz pozwala na zbudowanie przewagi konkurencyjnej. Klienci będą bardziej skłonni do wypróbowania nowego produktu lub rozszerzenia swojej subskrypcji w razie wzmożonego zapotrzebowania, jeżeli w ich świadomości sklep będzie jawił się jako niezawodny i godny zaufania.

Odgórnie zaplanowane zamówienia są także prostsze i tańsze w realizacji – można je skompletować zawczasu, a ich regularna realizacja pozwala na utrzymywanie stanów magazynowych na optymalnym poziomie. Taka sprzedaż jest bardziej usystematyzowana, co pomaga w odnalezieniu się w dynamicznym środowisku branży e-commerce.

Jak podkreśla Michał Siminski, Specjalista ds. Sprzedaży online w monko.COFFEE:

„Subskrypcja pozwala zwiększać lojalność klientów – dokładane do zamówień próbki, powtarzalny i ciągły dostęp do ulubionych produktów, a przy tym brak długoterminowych zobowiązań budują zaufanie do naszej marki. Co jednak najważniejsze, pozyskane z systemu dane gwarantują nam pewną przewidywalność przychodów, pozwalając na planowanie strategicznych posunięć i bardziej stabilny rozwój biznesu”.

„Nasz nowy moduł subskrypcyjny umożliwia merchantom oferowanie sprzedaży w tej strategii biznesowej obok tradycyjnej sprzedaży online, wyróżnienie się na tle konkurencji czy oferowanie rozwiązań niedostępnych na platformach marketplace. Moduł dodatkowo natywnie przypomina o nadchodzących płatnościach, informuje klienta, kiedy dostanie wyższy rabat czy minimalizuje porzucone subskrypcje. Już wkrótce wdrożymy także popularne formy płatności mobilnej, jak Apple Pay i Google Pay.”– „Najbliższe lata będą czasem dynamicznego rozwoju tego modelu. Kluczem będzie transparentność, elastyczność i rzeczywista wartość dostarczana klientowi.” – mówi Nikodem Marciniak, Product Manager w IdoSell.

Model subskrypcyjny nie jest już eksperymentalną nowinką ani niedostępnym luksusem
w branży e-commerce, lecz coraz bardziej popularnym narzędziem w rękach e-sprzedawców. Korzystając z wysokiej jakości infrastruktury, mogą z łatwością sięgnąć po korzyści związane z subskrypcjami, by zyskać dodatkowy punkt podparcia dla swojego biznesu i wzmocnić lojalność klientów, budując przewagę konkurencyjną.

Co istotne, model subskrypcyjny zyskuje uznanie nie tylko w e-commerce. Coraz więcej firm stacjonarnych – również w sektorze retail i usług – eksperymentuje z wdrażaniem tego podejścia. Fitness kluby, pralnie, salony kosmetyczne, a nawet restauracje oferują klientom stałe pakiety usług, zapewniające oszczędność i ekskluzywne przywileje.

1 Raport Santander Consumer Bank, „Doświadczenia e-commerce”, 2024
2 Raport PwC, 2024, Strategyand_Report_Voice_of_the_consumer_2024.pdf
3 Global Subscription E-commerce Market Data 2024, https://www.thebusinessresearchcompany.com/market-insights/global-subscription-e-commerce-market-2024?utm_source=chatgpt.com

Źródło: Grupa IAI

Nieruchomość biurowa Gdański Business Center w Warszawie z certyfikatem BREEAM In-Use

GBC Savills fot Szymon Polanski-0011 (1)Nieruchomość biurowa Gdański Business Center w Warszawie z certyfikatem BREEAM In-Use.

Kompleks biurowy Gdański Business Center w Warszawie – należący do portfolio Savills Investment Management, uzyskał prestiżowy certyfikat BREEAM In-Use na poziomie Excellent. Za zarządzanie obiektem odpowiada zespół Asset Services z międzynarodowej agencji doradczej Cushman & Wakefield.

Certyfikat BREEAM In-Use to międzynarodowy standard oceny istniejących budynków pod względem ich efektywności operacyjnej, wpływu na środowisko oraz komfortu użytkowników. Przyznanie oceny Excellent potwierdza, że Gdański Business Center spełnia wysokie wymagania w tych obszarach.

„Nieustannie pracujemy nad utrzymaniem silnej pozycji Gdański Business Center na konkurencyjnym rynku biurowym w Warszawie. Uzyskanie certyfikatu BREEAM In-Use świadczy o tym, że kompleks pozostaje nowoczesnym i komfortowym miejscem pracy, odpowiadającym na dynamicznie zmieniające się potrzeby najemców. Wysoka ocena w zakresie standardów środowiskowych dodatkowo dowodzi, że zrównoważony rozwój to jeden z naszych kluczowych priorytetów” – mówi Anna Piątek, Asset Manager w Savills Investment Management.

Źródło: Savills
materiał prasowy

Firma Signify liderem patentów oświetleniowych w Europie

Signify_grafika

Firma Signify liderem patentów oświetleniowych w Europie.

Firma Signify (notowana na Euronext pod symbolem „LIGHT”) zajęła pierwsze miejsce wśród firm oświetleniowych pod względem liczby zgłoszonych patentów do Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO). W 2024 roku firma zgłosiła łącznie 742 patenty, co dało jej drugie miejsce wśród przedsiębiorstw w Niderlandach oraz 23. pozycję wśród wszystkich wnioskodawców EPO w ubiegłym roku.

Olivia Qiu, dyrektor ds. innowacji w Signify, komentuje:

Tegoroczny ranking EPO odzwierciedla nasze konsekwentne zaangażowanie w rozwój innowacyjnych technologii oświetleniowych, które zmieniają oblicze branży. Nasze rozwiązania przyczyniają się do znaczących postępów w efektywności energetycznej, wydłużenia żywotności produktów oraz poprawy komfortu i doświadczeń w domach, miejscach pracy i społecznościach na całym świecie.”

Wiele nowych patentów Signify dotyczy poprawy jakości i wydajności oświetlenia. Innowacje te są dodatkowo wspierane przez generatywną sztuczną inteligencję, która umożliwiła firmie udoskonalenie inteligentnych systemów sterowania, czujników oraz innych funkcji, dostarczając użytkownikom jeszcze bardziej zaawansowane rozwiązania oświetleniowe.

Rozwiązania AI wykorzystywane przez Signify analizują m.in. indywidualne potrzeby użytkowników, automatycznie sterują oświetleniem i płynnie współpracują z innymi systemami smart.

António Campinos, prezes Europejskiego Urzędu Patentowego, podkreślił:

Pomimo niepewności politycznej i gospodarczej, europejskie firmy i wynalazcy zgłosili w ubiegłym roku więcej patentów, potwierdzając swoje wysokie kompetencje technologiczne oraz nieustanne inwestycje w badania i rozwój.”

Europejski Urząd Patentowy, z siedzibą w Monachium, umożliwia uzyskanie ochrony patentowej w 45 krajach, obejmujących rynek około 700 milionów ludzi. W 2024 roku EPO otrzymał łącznie 199 264 nowych zgłoszeń patentowych.

Źródło: Signify
materiał prasowy

Firma AMD Europe zostaje na dłużej w nieruchomości komercyjnej Prologis Park Poznań

Prologis Park Poznań

Deweloper Prologis poinformował o przedłużeniu siedmioletniej współpracy z AMD Europe w Prologis Park Poznań. W ramach nowej umowy, opartej na modelu Clear Lease®, klient będzie kontynuować wynajem ponad 5 500 m² powierzchni magazynowej. Obiekt AMD Europe pełni funkcję kluczowego centrum dystrybucyjnego, z którego firma realizuje dostawy wyposażenia sklepów – w tym systemów regałowych – na potrzeby rynku polskiego i krajów europejskich.

„Od początku cenimy sobie jakość współpracy z Prologis. To partner, który rozumie nasze potrzeby i reaguje na nie z wyprzedzeniem. Dla naszej działalności kluczowe są niezawodność operacyjna i elastyczne warunki rozwoju. Przedłużenie najmu w Prologis Park Poznań to ważny element budowania stabilnego zaplecza logistycznego dla naszej sieci dystrybucji w Polsce i Europie. Cenimy Prologis również za partnerskie podejście i realne zaangażowanie w rozwój infrastruktury. Dzięki regularnym ulepszeniom i dbałości o komfort pracy, z roku na rok korzystanie z obiektu staje się jeszcze bardziej efektywne i przyjazne dla naszego zespołu” – powiedział Jacek Kałużny, Finance Manager w AMD Europe.

AMD Europe jest obecne w Prologis Park Poznań od 2018 roku. Budynek, z którego korzysta firma, wyposażony jest w nowoczesne systemy wspierające efektywność energetyczną m.in. energooszczędne oświetlenie LED i system smart metering, który umożliwia bieżące monitorowanie i optymalizację zużycia mediów, wspierając jednocześnie cele zrównoważonego rozwoju. W ramach nowej umowy Prologis przewidział dodatkowe inwestycje w infrastrukturę obiektu, w tym budowę kolejnego doku załadunkowego, co usprawni procesy operacyjne klienta. Deweloper zabezpieczył również budżet na adaptacje magazynu, które w przyszłości pozwolą jeszcze lepiej dopasować obiekt do zmieniających się potrzeb AMD Europe.

„Przedłużenie współpracy z AMD Europe stanowi dla nas dowód zaufania i potwierdzenie, że nasze elastyczne podejście, uwzględniające specyficzne potrzeby klientów, innowacyjne rozwiązania technologiczne i transparentna umowa najmu Clear Lease®, realnie odpowiadają na potrzeby dynamicznie rozwijających się firm. Naszym celem jest tworzenie długofalowych relacji, które wspierają rozwój klientów nie tylko dziś, ale przede wszystkim w dłuższej perspektywie” – powiedziała Iwona Kotulska, Leasing and Customer Experience Manager w Prologis.

Źródło: Prologis
materiał prasowy

Nieruchomość komercyjna Studio A w Warszawie od Skanska na ukończeniu

Studio_1
Nieruchomość komercyjna Studio A w Warszawie od Skanska na ukończeniu.

Realizacja budynku Studio A, realizowanego przez Skanska przy ulicy Prostej w Warszawie, wchodzi w końcową fazę. Na biurowcu zawisła symboliczna wiecha, oznaczająca osiągnięcie docelowej wysokości. Wieżowiec zaoferuje około 27 000 mkw. nowoczesnej powierzchni do pracy, a jego oddanie do użytku zaplanowane jest na koniec 2025 roku.

Ten ponad stumetrowy biurowiec znajduje się pomiędzy dwoma stacjami metra – Rondem Daszyńskiego i ONZ, co sprawia, że szybko i łatwo można tu dotrzeć z każdego miejsca w Warszawie. Pracownicy będą mogli korzystać z tarasów ulokowanych na 3 kondygnacjach oraz rozbudowanej infrastruktury dla aktywnych.

Skanska zadba również o zagospodarowanie terenu wokół budynku: całoroczną zieleń, oczka wodne i ogrody deszczowe, a wszystko to w towarzystwie małej architektury. Studio wyróżnia się charakterystycznymi iksami tworzącymi przyziemie wieżowca. Między inwestycją Skanska i Fabryką Norblina powstał łączący je pasaż.

– Jesteśmy coraz bliżej ukończenia naszej inwestycji, która wniesie nową jakość na warszawskim rynku biurowym – mówi Bartosz Dorsz, dyrektor projektu w Skanska Commercial Development Europe – Ten wkomponowany w okoliczną zabudowę biurowiec to nie tylko komfortowe przestrzenie do pracy, ale również miastotwórcza, ogólnodostępna przestrzeń wokół budynku, dzięki której Studio stało się integralną częścią Warszawy – dodaje Bartosz Dorsz.

materiał prasowy

Nowe centrum handlowe w miejscu dawnej hut – OTO Park w Siemianowicach

Bez tytułu
Na terenie po Hucie Jedność w sercu Siemianowic Śląskich rozpoczęła się budowa dużego centrum handlowego OTO Park. Za jego projekt odpowiada pracownia Archas Design.

Siemianowice Śląskie nazywane były kiedyś miastem węgla i stali, a Huta Jedność (wcześniej „Laura”), jednym z najważniejszych zakładów w regionie. Po jej likwidacji w 2003 roku pozostał w środku miasta opustoszały plac, straszący fragmentami dawnej zabudowy. Kilkunastohektarowy teren położony w kwartale wyznaczonym ulicami Sienkiewicza, Głowackiego i Piastowskiej wymagał rewitalizacji i nowego zagospodarowania. Zadania podjęło się konsorcjum firm Acteeum Group i Falcon Investment Management, które zaplanowało w tym miejscu centrum handlowe OTO Park. Właśnie ruszyły prace budowlane.

Zaprojektowanie kompleksu o powierzchni 18 tys. m kw. konsorcjum zleciło pracowni Archas Design, która już od kilkunastu lat specjalizuje się w opracowywaniu projektów wielkopowierzchniowych obiektów i placówek handlowych. Biuro zaprojektowało m.in. podobny pod względem funkcjonalnym park handlowy w Grodzisku Mazowieckim czy kilkadziesiąt sklepów sieci Dino Polska.

W koncepcji siemianowickiego kompleksu nie zabrakło odwołań do lokalnej tożsamości. Jak podkreślają projektanci, architektura obiektu czerpie inspiracje z zabudowy i materiałów będącym symbolem dawnej huty – czerwonej cegły i stali.

– W czasach swej świetności huta była imponującym obiektem przemysłowym, zaliczanym do grona najnowocześniejszych i największych zakładów przemysłowych w środkowo-wschodniej Europie. Zależało nam na uszanowaniu tych tradycji poprzez czytelne nawiązanie do ducha miejsca – mówi architekt Maciej Zuber, właściciel pracowni Archas Design. – Zaproponowane przez nas elementy industrialnej architektury komponują się z nowoczesną funkcją, której dziś oczekuje się od centrów handlowych.

 

Powstanie parku handlowego wiąże się z koniecznością wykorzystania na budowie kilkudziesięciu tysięcy ton gruzu i pozostałości betonowych płyt po byłej hucie. – Inwestycja realizowana we współpracy z władzami miasta, zmieni wygląd i funkcję poprzemysłowego terenu w centrum Siemianowic Śląskich, stając się w przyszłości ważnym punktem życia społecznego – zapewnia Tomasz Szewczyk, prezes zarządu Acteeum.

Otwarcie obiektu planowane jest na drugą połowę 2026 roku.

materiał prasowy

Stiebel Eltron: Ciepła woda dla domu i biura

Justyna Głogowska_male
Ogrzewanie wody w domach jednorodzinnych, biurach, obiektach sportowych z użyciem gazu, a przepływowe ogrzewacze jedynie w domach letniskowych? To błędne przekonanie, ponieważ elektryczny ogrzewacz wody to rozwiązanie o szerokim zastosowaniu, które dobrze sprawdzi się w budynku praktycznie każdego typu. Mimo niewielkich rozmiarów oferuje wysoką wydajność i pomaga w generowaniu oszczędności związanych z eksploatacją ciepłej wody.

Technologia rozwijana już od niemal 100 lat

Może to być pewnym zaskoczeniem, ale pierwsza grzałka zanurzeniowa do przygotowania ciepłej wody została zaprojektowana przez dr Theodora Stiebla, ponad 100 lat temu, bo w 1926 roku. Od tego czasu technologia przeszła dużą ewolucję, m.in. w 1949 roku wprowadzono na rynek ogrzewacz przepływowy. Mimo upływu lat główna zasada działania tych urządzeń pozostała niezmienna. Elektryczny podgrzewacz wody to rozwiązanie zapewniające natychmiastowy dostęp do ciepłej wody w każdej sytuacji.

Dzięki kompaktowej budowie i wysokiej efektywności energetycznej urządzenia są dobrym wyborem zarówno do domów jednorodzinnych, mieszkań, domków letniskowych oraz obiektów komercyjnych. Elektryczny podgrzewacz wody gwarantuje oszczędność energii i komfort użytkowania, a nowoczesne modele pozwalają na precyzyjną kontrolę temperatury oraz minimalizację strat ciepła.

– Obecnie dostępne są zarówno kompaktowe modele do małych pomieszczeń, jak i wydajne urządzenia obsługujące wiele punktów poboru jednocześnie. Przy wyborze warto pamiętać, że ilość dostępnej ciepłej wody zależy od mocy grzewczej urządzenia. Elektryczne podgrzewacze wody są urządzeniami ciśnieniowymi do centralnego zaopatrzenia w ciepłą wodę i mogą być podłączone do dowolnej liczby punktów zasilających – mówi Justyna Głogowska ze Stiebel Eltron.

Wydajne, uniwersalne, wygodne i pomagają oszczędzać

Mimo niewielkich rozmiarów elektryczny podgrzewacz wody zapewnia wysoką wydajność i z powodzeniem ogrzeje wodę, pomagając przy tym generować oszczędności w związane z jej eksploatacją. Jego stosowanie eliminuje konieczność magazynowania ciepłej wody, dzięki czemu unikamy związanych z tym strat energii. Dodatkowo nowoczesne systemy sterowania umożliwiają dostosowanie temperatury wody do indywidualnych potrzeb użytkownika, co zwiększa wygodę i komfort codziennego użytkowania.

– Oferta Stiebel Eltron obejmuje m.in. niezwykle skuteczne i wydajne, trójfazowe przepływowe ogrzewacze wody. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii użytkownicy mają możliwość precyzyjnego kontrolowania temperatury wylotowej, dzięki czemu wahania temperatury i długi czas nagrzewania wody przestają być problemem. Sterowanie elektroniczne reaguje na przepływ, dopasowując moc ogrzewacza do intensywności strumienia wody. To pozwala zaoszczędzić nawet 30 proc. energii w porównaniu z ogrzewaczami hydraulicznymi – wyjaśnia Justyna Głogowska.

– Nasze urządzenia z serii Select oferują różną moc i klasę energetyczną A. Dla przykładu podgrzewacz Select PEB, dzięki technologii 2i utrzymuje stałą temperaturę CWU na poziomie 55 °C, a pożądaną temperaturę na wyjściu reguluje się poprzez zmieszanie zimnej wody w armaturze – dodaje.

Dodatkowo, dzięki szerokiej ofercie urządzeń można znaleźć model idealnie dopasowany do potrzeb – niezależnie od tego, czy szukamy kompaktowego rozwiązania do kuchni, czy wydajnego systemu do obsługi całego domu. Elektryczny podgrzewacz wody to nie tylko wygoda, lecz także oszczędność energii i ekologiczne podejście do codziennego użytkowania ciepłej wody.

– Warto dodać, że również w tej kategorii urządzeń znaczenie ma jakość wykonania, a co do tego jak prezentuje się ona w przypadku naszych podgrzewaczy można przekonać się w centrum szkoleniowym we Wrocławiu, Warszawie i Gdańsku. Seria Select objęta jest 3-letnią gwarancją – mówi ekspertka.

[fragment artykułu]

Autorka: Justyna Głogowska ze Stiebel Eltron
materiał prasowy

Zwróć uwagę na zapis w polisie, kiedy ubezpieczasz dom lub mieszkanie

Lendi Care_Kajetan Czyż
W dzisiejszych czasach ubezpieczyciele oferują swoje produkty za pośrednictwem wielu kanałów dystrybucji. Coraz częściej zakup polisy odbywa się online, np. w banku przy okazji kredytu, otwierania konta czy uzyskania karty kredytowej. Wiele osób przypomina sobie o ubezpieczeniu mieszkania dopiero przy wznowieniu OC pojazdu. W natłoku codziennych spraw klienci często nie czytają szczegółów umowy, a tym bardziej Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (OWU). Trudno się dziwić, mało kto ma czas na analizę 30-50 stron prawniczego tekstu przy szybkim odnawianiu polisy na mieszkanie.

Czym dla ubezpieczyciela jest „ubezpieczenie mieszkania” i czego oczekują klienci? Większość z nas, kupując polisę na dom czy mieszkanie, chce mieć gwarancję odszkodowania w przypadku szkód. Jednym z najczęstszych pytań jest kwestia zalania – np. czy w razie pęknięcia rury w kuchni polisa pokryje remont oraz zakup zniszczonych elementów? Wiele zależy od zakresu ochrony, sumy ubezpieczenia oraz warunków umowy. Oto kluczowe aspekty, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze polisy:

Zakres ubezpieczenia. Ubezpieczyciele precyzyjnie określają, które elementy nieruchomości są objęte ochroną. Oddzielnie traktują elementy stałe (konstrukcyjne), oddzielnie wyposażenie (meble, AGD, RTV), a niektórzy dodatkowo wyróżniają rzeczy osobiste (np. telefon, laptop, odzież, kosmetyki, biżuteria). Warto prawidłowo określić sumy ubezpieczenia dla poszczególnych składowych, aby w razie szkody polisa pokryła faktyczne straty. Pamiętajmy też o wzroście cen nieruchomości – nie sugerujmy się wartością sprzed kilku lat, lecz weryfikujmy aktualne ceny rynkowe.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia? Na to, co dokładnie obejmuje polisa. Ubezpieczyciele dzielą ochronę na kilka kategorii:

  • Elementy stałe (np. ściany, podłogi, instalacje).
  • Wyposażenie (meble, sprzęt AGD i RTV).
  • Mienie osobiste (telefony, laptopy, odzież, biżuteria).

[fragment artykułu]

Komentarz ekspercki Kajetana Czyża, eksperta ds. ubezpieczeń w Lendi.

Źródło: Lendi
materiał prasowy

Hale produkcyjne na sprzedaż – biura WGN prezentują atrakcyjną ofertę nieruchomościami

claudio-schwarz-purzlbaum-B5Uxl-QEGOE-unsplash
Hale produkcyjne na sprzedaż to nieruchomości, które cieszą się sporym zainteresowaniem ze strony przedsiębiorców. Przedsiębiorcy stale poszukują obiektów, w których będą mogli produkować swoje towary, lub prowadzić działalność usługową. Biura WGN prezentują obecnie ciekawą ofertę nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży w tym sektorze rynku.

Spis treści:
Sektor nieruchomości, który będzie rósł w siłę
Co jest istotne dla nabywców?
Oferta hal produkcyjnych na sprzedaż
Czy wachlarz dostępnych ofert jest atrakcyjny dla przedsiębiorców?

Sektor nieruchomości, który będzie rósł w siłę

W ostatnich latach rozwój sektora komercyjnego w Polsce idzie w dobrym kierunku. Przedsiębiorcy rozwijają swoje biznesy, co przekłada się na aktywność na rynku nieruchomości komercyjnych. Nie tylko magazyny, ale również hale produkcyjne na sprzedaż, są przedsiębiorcom potrzebne do prowadzenia działalności gospodarczej.

Co jest istotne dla nabywców?

Dla kupujących istotną kwestią jest lokalizacja nieruchomości. Przedsiębiorcom zależy na sprawnym procesie logistycznym. Z tego względu często zawężają swoje poszukiwania do interesujących ich obszarów. Dużą rolę odgrywa również wielkość działki. Istotne jest, aby dawała ona możliwość swobodnego manewrowania samochodami, oraz aby zapewniała dostęp do odpowiedniej liczby miejsc parkingowych. Sam budynek także ma ogromne znaczenie. Jego powierzchnia, ilość pięter, wysokość sufitów oraz wyposażenie, są przez przedsiębiorców analizowane. Popularnością cieszą się nieruchomości, które już posiadają wyposażenie, i są sprzedawane wraz z nim. Pod uwagę są też brane przez przedsiębiorców wartości dodane, takie jak monitoring lub ogrodzenie terenu.

Oferta hal produkcyjnych na sprzedaż

Jakie hale magazynowe na sprzedaż znajdują się obecnie w ofercie biur nieruchomości WGN? Postanowiliśmy to sprawdzić. Poniżej prezentujemy opisy kilku przykładowych ofert nieruchomości komercyjnych w tym segmencie, które obecnie znajdują się w bazie ofert biur WGN.

WGN Piotrków Trybunalski jest wyłączny agentem sprzedaży nieruchomości komercyjnej położonej w miejscowości Wola Moszczenicka. Hala produkcyjna na sprzedaż ma powierzchnię prawie 1616 metrów kwadratowych. Jest to budynek czterokondygnacyjny, oddany do użytku w 1991 roku. Działka ma powierzchnię 2671 metrów kwadratowych, a jej stan prawny to pełna własność. W budynku można prowadzić działalność biurową, produkcyjną, mieszkalną oraz magazynową. Na działce znajduje się również dom jednorodzinny, którego stan techniczny określony jest na dobry. Jego powierzchnia całkowita wynosi około 200 metrów kwadratowych, natomiast użytkowa około 130 metrów kwadratowych. Może zostać wykorzystany zarówno pod prowadzenie działalności gospodarczej, lub jako kwatery pracownicze. Cena ofertowa przedmiotowej nieruchomości wynosi 3 600 888 złotych, co daje kwotę rzędu 2 229 złotych za metr kwadratowy nieruchomości.

WGN Gorzów Wlkp. jest wyłącznym agentem sprzedaży nieruchomości położonej w Gorzowie Wielkopolskim. Hala produkcyjna na sprzedaż ma powierzchnię 757 metrów kwadratowych. Jest to budynek jednokondygnacyjny, który posadowiony jest na działce o powierzchni 2467 metrów kwadratowych. Stan prawny działki to pełna własność. Obiekt znajduje się na terenach przemysłowych, w niewielkiej odległości od trasy S3. Teren na posesji jest utwardzony, znajduje się na nim parking na około 15 samochodów. Hala podzielona jest na część biurową, ekspozycyjną i halę. Cena ofertowa przedmiotowej nieruchomości wynosi 1 700 000 złotych, co daje kwotę rzędu 2 246 złotych za metr kwadratowy nieruchomości.

WGN Gorzów Wlkp. jest byłaś z tym agentem sprzedaży nieruchomości komercyjnej położonej w Zielonej Górze. Hala produkcyjna na sprzedaż ma powierzchnię 1431 metrów kwadratowych. Jest to obiekt 3-kondygnacyjny, oddany do użytku w 2000 roku. Działka, na której posadowiony jest budynek, ma powierzchnię 4242 metrów kwadratowych. Stan prawny działki to użytkowanie wieczyste. Dojazd do posesji zapewnia droga asfaltowa. Nieruchomość czerwona jest z pełnym wyposażeniem niezbędnym do produkcji piekarniczej. Cena ofertowa przedmiotowej nieruchomości wynosi 6 999 000 złotych 4 891 złotych za metr kwadratowy nieruchomości.

WGN Wrocław Commercial jest wyłącznym agentem sprzedaży nieruchomości położonej w miejscowości Jawor. Hala produkcyjna na sprzedaż ma powierzchnię 697 metrów kwadratowych, jest to budynek jednokondygnacyjny. Działka, na której mieści się hala produkcyjna na sprzedaż, ma powierzchnię 2694 metrów kwadratowych. Stan prawny działki to pełna własność. Dojazd do posesji zapewniony jest drogą asfaltową. Teren jest zamknięty, wjazd zapewnia brama wjazdowa. Na terenie nieruchomości znajduje się plac manewrowy oraz parking dla pracowników. Cała Nieruchomość jest monitorowana. Nieruchomość poza częścią produkcyjną, Posiada także część magazynową oraz biurową. Z części biurowej znajduje się osobne wyjście na parking. Cena ofertowa przedmiotowej nieruchomości wynosi 2 100 000 złotych, co daje kwotę rzędu 3 013 złotych za metr kwadratowy nieruchomości.

WGN Żagań jest wyłącznym agentem sprzedaży nieruchomości położonej w miejscowości Nowe Siołkowice. Hala produkcyjna na sprzedaż ma powierzchnię 1500 metrów kwadratowych. Jest to budynek dwukondygnacyjny, oddany do użytku w 2018 roku. Obiekt składa się z czterech Hal produkcyjnych, a piąta hala w trakcie budowy. Hale wyposażone są w nowoczesne maszyny oraz urządzenia , w tym w kompletne wyposażenie warsztatu mechanicznego, hali spawalniczej oraz windy. Działka, na której jest on posadowiony, ma powierzchnię 6000 metrów kwadratowych. Stan prawny działki to pełna własność. Nieruchomość jest zgodnie zlokalizowana, zapewnia komfortowy dojazd do autostrady A4, a od Opola dzieli ją odległość około 23 km. Cena ofertowa przedmiotowej nieruchomości wynosi 8 900 000 złotych, co daje kwotę rzędu 5 933 złotych za metr kwadratowy nieruchomości.

WGN Wrocław Commercial pośredniczy w sprzedaży nieruchomości zlokalizowanej w Opolu. Hala produkcyjna na sprzedaż ma powierzchnię nieco ponad 707 metrów kwadratowych. Jest to budynek liczący 3 kondygnacje, który wymaga remontu. Działka, na której się znajduje, ma 794 metrów kwadratowych powierzchni, a jej stan prawny to pełna własność. Pośredni dojazd do nieruchomości zapewniony jest drogą wojewódzką nr 342. W hali głównej znajduje się suwnica 3,2 tomy. Studium dopuszcza prowadzenie działalności polegającej na składowaniu, przemyśle, działalności biurowej, oraz wszelkich usługach. Nieruchomość zlokalizowana jest w zachodniej części Opola, w niewielkiej odległości od linii kolejowej Opole-Wrocław. Cena ofertowa przedmiotowej nieruchomości wynosi 550 000 złotych, co daje 778 złotych za metr kwadratowy nieruchomości.

Czy wachlarz dostępnych ofert jest atrakcyjny dla przedsiębiorców?

Powyższe przykłady dobrze obrazują, jak zróżnicowane są obecnie dostępne nieruchomości na rynku komercyjnym. Zarówno nowoczesne, jak i starsze hale produkcyjne na sprzedaż, cieszą się zainteresowaniem ze strony nabywców. Nie brakuje też nieruchomości typu build-to-own (BTO), czyli nieruchomości, które budowane są przez dewelopera na zamówienie przedsiębiorcy. Deweloper zyskuje w takim przypadku pewne zlecenie inwestycyjne, natomiast przedsiębiorca finalnie otrzymuje nieruchomość skrojoną na miarę swoich potrzeb.

Magdalena Łozowicka
Redaktor Naczelna
Komercja24.pl

Nieruchomość handlowa Posnania wspiera lokalność i poznańskie tradycje

Posnania_2
Nieruchomość handlowa Posnania wspiera lokalność i poznańskie tradycje.

Nieruchomość komercyjna Posnania po raz kolejny objęła rolę opiekuna Kolejki Parkowej Maltanka. To strategiczne partnerstwo z MPK Poznań, wspierające rozwój jednej z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych miasta, podkreśla zaangażowanie Posnanii w rozwój lokalnej infrastruktury oraz aktywny udział w życiu społecznym i kulturalnym regionu.

Maltanka, jedna z ostatnich w Polsce wąskotorowych kolei, pełni istotną rolę w turystyce Poznania, oferując urozmaicony sposób podróżowania połączony z historyczną atrakcją. 3,5-kilometrowy przejazd kolejką prowadzoną przez lokomotywy spalinowe to nie tylko możliwość doświadczenia kultowej tradycji, ale także alternatywa dla innych środków transportu. Corocznie kolejka przyciąga rzesze mieszkańców regionu i turystów. Tegoroczny sezon kolejki rozpoczął się 21 kwietnia i potrwa do końca września.

Posnania po raz trzeci obejmuje patronat nad kolejką, potwierdzając swoje zaangażowanie w projekty wspierające lokalność i tradycję.

Rola opiekuna Maltanki sprawia nam ogromną radość, ale również zobowiązuje. Jednym z filarów naszej działalności jest zaangażowanie w projekty, które mają na celu wzbogacenie oferty turystycznej i kulturalnej Poznania. Patronat nad Maltanką, kultową atrakcją regionu, z której rocznie korzystają tysiące poznaniaków, jest dla nas potwierdzeniem naszej roli jako aktywnego uczestnika życia miasta, z której jesteśmy bardzo dumni. Współpraca z MPK Poznań jest dla nas niezwykle istotna, a Maltanka, jako symbol poznańskiej tradycji, doskonale wpisuje się w naszą strategię wspierania lokalnych inicjatyw oraz zrównoważonego transportu – mówi Agnieszka Juszkis, dyrektor marketingu Posnanii.

Dzięki zaangażowaniu obiektu, Kolejka Parkowa Maltanka zyskuje nie tylko wsparcie organizacyjne, ale również pomoc w zakresie promocji oraz rozwoju infrastruktury. W latach 2023 – 2024 w ramach współpracy wyremontowano fasady lokogarażu oraz dodano elementy promujące symbole Poznania. Pod opieką Posnanii perony zyskały również odnowione ławki
i kasy.

Dzięki współpracy z Posnanią, Maltanka zyskuje partnera, który doskonale rozumie znaczenie tej atrakcji dla społeczności Poznania. To przede wszystkim kwestia dalszego promowania kolejki i jej potencjału, a także wprowadzania innowacyjnych rozwiązań, które podnoszą komfort pasażerów. Z wielką radością kontynuujemy tę współpracę – mówi Adam Pelant, kierownik Biura Komunikacji Społecznej MPK Poznań.

Źródło: APSYS Polska
materiał prasowy

Czy odejście od amerykańskich technologii rzeczywiście może potrwać 15-20 lat?

ben-rosett-10614-unsplash
W Europie mieliśmy do czynienia z działaniem producenta, który zdalnie ograniczył funkcjonowanie wytwarzanych przez siebie urządzeń. Incydent dotyczył falowników chińskiej marki Deye, których użytkownicy zostali pozbawieni możliwości korzystania z energii wytwarzanej przez przydomowe panele słoneczne. Wcześniej wywiady niektórych krajów ostrzegały przed uzależnieniem od chińskim komponentów, co skutkować może właśnie takimi sytuacjami.

To wydarzenie i wciąż niepewna sytuacja w relacjach USA-Europa sprawiają, że kwestia suwerenności cyfrowej nabiera jeszcze większego znaczenia.

Czy odejście od amerykańskich technologii rzeczywiście może potrwać 15-20 lat, jak przekonywał uczestnik twitterowej dyskusji na profilu Jacka Bartosiaka? „Daj mi 3 lata i decyzyjność. W polskiej administracji jedyne co będzie amerykańskie to sprzęt… Mówienie, że jesteśmy od nich uzależnieni to powtarzanie narracji big-techów, które chcą by politycy tak myśleli” oceniał inny z dyskutantów.

Eksperci podpowiadają jak można tę korzystną zmianę przeprowadzić.

Skuteczna zmiana nie wymaga dekady – ekspert wskazuje 3 kroki

Działania prezydenta Trumpa zmuszają do zastanowienia się na ile można ufać amerykańskim parterom w kwestiach bezpieczeństwa i technologii. Inną potencjalną konsekwencją zamieszania w obszarze ceł, istotną a dotychczas praktycznie pomijaną są koszty utrzymania rozwiązań cybersecurity, których wzrost mógłby wynikać z wzajemnego nakładania ceł przez USA i UE. W dyskusji na ten temat pojawia się wątek usług cyfrowych, których opodatkowanie jest traktowane w Europie jako jedno z potencjalnych narzędzi nacisku.

– Postawmy pytanie, w jakim stopniu będzie chronione nasze przedsiębiorstwo w przypadku jednostronnej decyzji np. amerykańskiej administracji, w efekcie której zostałyby wyłączone lub choćby ograniczone usługi cyberbezpieczeństwa. Coś, co do niedawna nikomu nawet nie przeszło przez myśl, obecnie przestaje być political fiction – mówi Paweł Śmigielski, country manager Stormshield.

W opublikowanym we wrześniu 2024 roku raporcie Mario Draghiego, byłego prezesa Europejskiego Banku Centralnego i jednego z najznamienitszych ekspertów ekonomicznych Europy, poświęconemu konkurencyjności krajów Wspólnoty wskazano, że poziom naszego uzależnienia w obszarze technologii cyfrowych to ok. 80 proc. Niestety, dotyczy to również cyberbezpieczeństwa, co jest wybitnie niesprzyjającą okolicznością. Wśród dostawców technologii bezpieczeństwa IT dominują firmy z USA i Izraela.

– Na poziomie organizacji by zdywersyfikować kluczowe technologie potrzebujemy raczej lat, niż dziesięcioleci. Wynika to z modelu w jakim funkcjonuje sektor cyberbezpieczeństwa. Sprzęt i usługi (UTM, firewalle, systemy SIEM czy obsługa incydentów w ramach Security Operations Center – SOC) dostarczane są na podstawie licencji, a te należy co jakiś czas odnawiać. Rodzi to doskonałą okazję, by cały proces zaplanować i przeprowadzić sprawnie oraz bezboleśnie dla firmowego budżetu. Po prostu sukcesywnie zastępując jedno rozwiązanie innym, równie funkcjonalnym a wytwarzanym w Europie – mówi Paweł Śmigielski.

Celem nie musi być zastąpienie wszystkich rozwiązań, jednak zmniejszenie uzależnienia z szacowanych 80 proc. do poziomu 20-30 proc. będzie dobrą strategią. Korzystną dla naszej organizacji i całej UE, gdyż przyspieszy rozwój europejskich technologii, a jednocześnie pozwoli kontynuować partnerstwo z producentami z innych regionów świata.

Pierwszym krokiem jaki powinniśmy wykonać jest analiza wykorzystywanych rozwiązań. Rozpatrując modernizację zabezpieczeń sprawdźmy, w jakim obszarze i perspektywie czasu możemy wdrożyć europejskie, w tym polskie technologie i urządzenia. W następnym etapie, planując zamówienia na nowe produkty i usługi można do już wykorzystywanych kryteriów wyboru najlepszej oferty – funkcjonalności, wydajności, posiadanych certyfikatów, czy referencji – dodać region pochodzenia dostawcy. W ten sposób wspierając lokalnych producentów będziemy mieli realny wpływ na zwiększenie suwerenności technologicznej naszej organizacji i szerzej całego kontynentu. Trzecim krokiem jest implementacja, a na tym etapie dużą rolę odgrywa wsparcie porozumiewających się również w języku polskim specjalistów.

Globalnie proces zajmie wiele lat

Sektor high-tech jest wyjątkowo zglobalizowany a tym samym wrażliwy na wszelkie bariery. Projektowanie chipów to domena firm amerykańskich, jak Intel, AMD i Qualcomm lub brytyjskiej ARM, lecz ich produkcja odbywa się głównie w Azji. Europa posiada mocną pozycję w segmencie maszyn litograficznych, gdzie kluczowym graczem jest holenderski ASML. Niestety, UE ma bardzo niewielkie moce produkcyjne w najnowocześniejszych technologiach półprzewodników, podstawowego warunku by myśleć o suwerenności.

– Uwzględniając to wszystko odejście od amerykańskich technologii nie jest możliwe w przeciągu 3 czy nawet 10 lat, oczywiście jeśli bierzemy pod uwagę skalę kraju, czy całej UE. Dużym wyzwaniem w tym procesie jest aspekt stricte techniczny, a poziom trudności dodatkowo wzrośnie, jeśli weźmiemy pod uwagę konieczność wyszkolenia pracowników. Wyobraźmy sobie, że od jutra zamiast z Windowsem mamy pracować z systemem Linux. Podejrzewam, że niewielu z nas byłoby w stanie szybko przestawić się na nowe rozwiązanie To dobrze obrazuje skalę wyzwania – mówi Piotr Zielaskiewicz, menadżer w DAGMA Bezpieczeństwo IT.

[fragment artykułu]

Źródło: DAGMA Sp. z o.o. / materiał prasowy

Dynamika produkcji sprzedanej przemysłu w marcu 2025 r. – dane GUS

adeolu-eletu-38649-unsplash
Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował raport „Dynamika produkcji sprzedanej przemysłu w marcu 2025 r.”.

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, w marcu br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,5% wyższa niż przed rokiem. Wówczas notowano spadek o 5,6%. Natomiast w porównaniu z lutym br. wzrosła o 8,6%. W okresie styczeń–marzec br. produkcja sprzedana przemysłu była o 0,9% wyższa niż w analogicznym okresie 2024 r. (wówczas notowano spadek o 0,6%).
Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w marcu br. produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 3,8% wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 0,7% niższym niż w lutym br. – podsumowuje Główny Urząd Statystyczny,

Źródło: GUS.

Seria rekordów na rynku złota inwestycyjnego

michal_teklinski_goldsaver2
Wielkanocny tydzień przyniósł nowe rekordy na rynku złota, a we wtorek 22 kwietnia królewski metal dotarł do kolejnej, psychologicznej granicy, sięgając pułapu 3500 dolarów za uncję. Czy to dopiero początek? Sprawdzamy, co stoi za dynamicznym wzrostem ceny kruszcu.

Rynek złota nie przestaje zaskakiwać inwestorów. W przedświątecznym tygodniu cena kruszcu ustanowiła nowy rekord wszech czasów, przekraczając pułap 3300 dolarów za uncję. A najnowsze, poświąteczne informacje wskazują na kontynuację dynamicznego wzrostu. We wtorek 22 kwietnia 2025 roku cena złota dotarła do granicy 3500 dolarów za uncję, ustanawiając nowe, historyczne maksimum na poziomie 3499,95 USD/oz. Według Goldman Sachs, w połowie przyszłego roku kurs może dojść nawet do 4000 USD/oz.

Dodajmy, że już wielkanocny poniedziałek przyniósł gwałtowne zawirowania na rynkach i spadki na amerykańskiej giełdzie. Inwestorzy zareagowali w ten sposób na groźbę odwołania przewodniczącego Fedu Jerome’a Powella przez Donalda Trumpa. Szef amerykańskiej Rezerwy Federalnej kolejny raz został w ostrych słowach skrytykowany przez prezydenta USA, który stwierdził, że Fed powinien obniżyć stopy procentowe, dodając, że „jeśli będzie tego chciał, Powell bardzo szybko odejdzie ze stanowiska”.

To spowodowało, że ceny złota osiągnęły w poniedziałek nowy rekordowy poziom, przekraczając 3385 dolarów za uncję, przy jednoczesnym spadku kursu dolara do najniższego poziomu od początku 2024 roku. Jak podkreślają analitycy szybki wzrost cen złota wskazuje, że rynki mają najmniej zaufania do USA niż kiedykolwiek, a komentarze prezydenta Trumpa spowodowały ucieczkę kapitału z amerykańskiego rynku akcji i obligacji oraz mocne osłabienie kursu dolara.

Warto przypomnieć, że kadencja Powella wygasa w maju przyszłego roku, a zgodnie z amerykańskim prawem przewodniczący Rezerwy Federalnej jest nieusuwalny przed jej zakończeniem, nie było też dotąd takiego precedensu w historii. Nie istnieje zatem żadna procedura, w myśl której prezydent USA może zdymisjonować szefa Fedu. Rynki odczytują więc te zachowania Donalda Trumpa jako rażącą presję na niezależność najważniejszego banku centralnego świata.

Wojna handlowa głównym katalizatorem wzrostów

Jednym z głównych czynników wpływających na rekordowe ceny złota w ostatnim czasie pozostaje eskalacja konfliktu handlowego między Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Ostatnie decyzje administracji USA doprowadziły do nałożenia ceł sięgających nawet 245% na wybrane towary importowane z Państwa Środka. Choć Biały Dom później tłumaczył, że chodzi o „maksymalną możliwą stawkę” obejmującą tylko niektóre produkty, reakcje rynku były natychmiastowe.

Peter Schiff, znany amerykański analityk rynku złota, ostrzega, że obecna polityka celna może prowadzić do poważnych konsekwencji gospodarczych. Według niego, cła nakładane przez USA i odwetowe działania innych państw prowadzą do wzrostu cen, co skutkuje kryzysem inflacyjnym. To z kolei negatywnie wpływa na firmy, które w obliczu trudności zaczynają ograniczać inwestycje, co prowadzi do spadku produktywności i długoterminowych strat w gospodarce amerykańskiej.

Niepewność związana z wojną handlową wpływa również na decyzje banków centralnych. Podczas gdy Europejski Bank Centralny obniżył już stopy procentowe o 25 punktów bazowych, Jerome Powell stwierdził, że Fed będzie uważnie monitorował sytuację gospodarczą i na razie wstrzymuje się z obniżkami stóp procentowych ze względu na zbyt wiele zmiennych. To właśnie ta postawa spotkała się z krytyką ze strony Donalda Trumpa, który wezwał Powella do ustąpienia.

[fragment artykułu]

Autor: Michał Tekliński
Ekspert rynku złota z liczącym już ponad dekadę doświadczeniem w branży. W Goldenmark pełnił funkcję dyrektora ds. rynków międzynarodowych. Zwiedził świat i zobaczył wszystko (łącznie z legendarnymi dywanami jubilerów, z których wytapia się drobinki złota). W Goldsaverze pełni funkcję głównego analityka oraz filaru zespołu eksperckiego. Prywatnie wytrawny obserwator polityki, geopolityki i gospodarki.

materiał prasowy

Warszawski rynek biurowy z dwucyfrowym wzrostem popytu

Jan Szulborski_1
Warszawski rynek biurowy z dwucyfrowym wzrostem popytu oczami ekspertów Cushman & Wakefield.

Międzynarodowa agencja doradcza Cushman & Wakefield podsumowała sytuację na warszawskim rynku biurowym w I kwartale 2025 roku. Aktywność najemców zanotowała dwucyfrowy, bo 16-procentowy wzrost r/r. Wyższy popyt w połączeniu z ograniczoną realizacją nowych inwestycji skutkuje kontynuacją trendów spadkowych w dostępności powierzchni.

PODAŻ: nowa powierzchnia biurowa ograniczona do centrum

W I kwartale 2025 roku całkowite zasoby powierzchni biurowej w Warszawie wyniosły niecałe 6,3 mln mkw.

Według szacunków Cushman & Wakefield warszawski rynek biurowy powiększy się w tym roku o ok. 135 000 mkw. w ramach pięciu budynków, które będą zlokalizowane wyłącznie w strefach centralnych. Ograniczenie realizacji nowych inwestycji do obszaru centrum, rozważne podejście najemców wobec zmiany siedziby oraz wyższe koszty budowy czy finansowania inwestycji sugerują, że stagnacja na rynku biurowym pod względem realizacji nowych inwestycji utrzyma się w najbliższych latach,

tłumaczy Jan Szulborski, Business Development & Insight Manager, Cushman & Wakefield.

POPYT: mocny początek roku

Całkowita aktywność najemców w I kwartale 2025 roku wyniosła ponad 160 000 mkw., co mimo relatywnie niedużej wielkości oznacza wzrost o ok. 16% r/r. Warto podkreślić, że pierwsze trzy miesiące tego roku zostały zdominowane przez nowe umowy, które odpowiadały za blisko połowę popytu. Udział renegocjacji był z kolei relatywnie niewielki i wyniósł 25%. Ponadto odnotowano także podwyższoną wielkość powierzchni zajętej przez właściciela – 17%, a udział ekspansji zamknął się wynikiem 9%. Z naszych obserwacji wynika, że do wzrostu zainteresowania na powierzchnie biurowe w Warszawie przyczynia się szybki rozwój sektora SSC/BPO. Natomiast sektorami z potencjałem do wzrostu pozostają firmy z IT, banki oraz farmaceutyczne,

komentuje Ewa Derlatka-Chilewicz, Head of Research Poland, Cushman & Wakefield.

Największe transakcje w I kwartale dotyczyły powierzchni zajętych przez właściciela, z kolei wśród pozostałych umów warto wyróżnić renegocjację najmu Elanco w The Warsaw Hub B (4400 mkw.), renegocjację DLA Piper w Atrium 2 (3850 mkw.) czy umowę przednajmu Maersk w Office House (3750 mkw.).
Cushman & Wakefield prognozuje utrzymanie się aktywności najemców na warszawskim rynku biurowym w najbliższych kwartałach na zbliżonym poziomie do lat 2023-2024, chociaż pozostaje również potencjał do przekroczenia tych poziomów.

[fragment artykułu]

Źródło: Cushman & Wakefield
materiał prasowy

GUS: Budownictwo mieszkaniowe w okresie styczeń-marzec 2025 r.

fabian-blank-78637-unsplash
Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował raport „Budownictwo mieszkaniowe w okresie styczeń-marzec 2025 r.”.

Jak informuje GUS, w okresie styczeń–marzec 2025 r. do użytkowania oddanych zostało o 4,6% mniej mieszkań niż w analogicznym okresie ub. roku. Spadła również liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym (o 11,6%) oraz liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto (o 7,3%). GUS podkreśla, że według wstępnych danych w okresie styczeń–marzec 2025 r. oddano do użytkowania 46,1 tys. mieszkań, tj. o 4,6% mniej niż w analogicznym okresie 2024 r. Deweloperzy[1] przekazali do eksploatacji 27,7 tys. mieszkań – o 4,7% mniej niż przed rokiem, natomiast inwestorzy indywidualni 17,1 tys. mieszkań, tj. o 5,7% mniej. W ramach tych dwóch form budownictwa oddano 97,2% ogółu nowych mieszkań. W pozostałych formach przekazano do użytkowania łącznie 1,3 tys. mieszkań.

Powierzchnia użytkowa nowo wybudowanych mieszkań wyniosła 4,2 mln m2, czyli o 4,1% mniej niż przed rokiem. Przeciętna wielkość dla 1 mieszkania wyniosła 91,4 m2. – podsumowuje Główny Urząd Statystyczny.

[1] Oznacza formę budownictwa „przeznaczone na sprzedaż lub wynajem”.

Źródło: GUS.

Wakacje coraz bliżej – jak prezentuje się bieżąca oferta pensjonatów i hoteli na sprzedaż?

bill-anastas-241386-unsplash
Wakacje na horyzoncie – Polacy rezerwują już terminy urlopów w hotelach i pensjonatach. Zainteresowani obiektami turystycznymi są nie tylko urlopowicze, ale również inwestorzy, poszukujący nieruchomości, które mogłyby im przynieść satysfakcjonujący zwrot z inwestycji i lukratywne dochody.

Spis treści:
Nieruchomości komercyjne w segmencie turystycznym w Polsce
Pensjonaty na sprzedaż
Hotele na sprzedaż
Na jaką nieruchomość postawić?

Nieruchomości komercyjne w segmencie turystycznym w Polsce

Polskie nieruchomości komercyjne w segmencie turystycznym wróciły do łask po trudnym okresie lockdownu. Część Polaków, która preferowała wyjazdy zagraniczne, obecnie decyduje się na spędzenie wakacji w kraju. Dzięki temu kalendarze najmu hoteli i pensjonatów się zapełniają. Dogodny czas dla hotelarzy zwiększa zainteresowanie tego rodzaju obiektami komercyjnymi wśród inwestorów, którzy poszukują atrakcyjnego biznesu. Jak prezentuje się obecnie oferta pensjonatów i hoteli? Postanowiliśmy to sprawdzić. Aby lepiej zobrazować bieżącą ofertę rynkową, poniżej prezentujemy opisy nieruchomości, które pochodzą z bazy ofert biur WGN.

Pensjonaty na sprzedaż

Jakie pensjonaty na sprzedaż są obecnie dostępne na rynku nieruchomości w Polsce? Poniżej znajduje się kilka przykładowych ofert, które zobrazują choćby częściowo, jak prezentuje się oferta rynkowa.

WGN Orzesze (Tychy) jest wyłącznym agentem sprzedaży nieruchomości położonej w miejscowości Ząb. Pensjonat na sprzedaż ma powierzchnię nieco ponad 293 metrów kwadratowych. Na nieruchomość składają się domki dwukondygnacyjne, oddane do użytku w 2019 roku. Działka, na której się znajdują, ma powierzchnię 1123 metrów kwadratowych. Atutem kompleksu wypoczynkowo-mieszkalnego jest widok na malownicze Tatry. Na terenie posesji znajduje się Sauna Ogrodowa z balią. Cena ofertowa przedmiotowej nieruchomości wynosi 4 190 000 złotych, co daje kwotę rzędu 14 293 złotych za metr kwadratowy nieruchomości.

WGN Orzesze (Tychy) jest również wyłącznym agentem sprzedaży nieruchomości położonej w Wiśle. Jest to pensjonat na sprzedaż razem z lokalem gastronomicznym, którego powierzchnia wynosi 525 metrów kwadratowych. Budynek został oddany do użytku w 2005 roku, jest to obiekt czterokondygnacyjny. Działka, na której jest posadowiony, ma powierzchnię 1966 metrów kwadratowych, a jej stan prawny to pełna własność. Nieruchomość sprzedawana jest wraz z wyposażeniem. Cena ofertowa przedmiotowej nieruchomości wynosi 2 499 000 złotych, co daje kwotę rzędu 4 760 złotych za metr kwadratowy.

WGN Szczecin jest wyłącznym agentem sprzedaży nieruchomości położonej w miejscowości Ustronie Morskie. Pensjonat na sprzedaż ma powierzchnię 650 metrów kwadratowych. Jest to obiekt czterokondygnacyjny, oddany do użytku w 1985 roku. Działka ma powierzchnię 1096 metrów kwadratowych, prawny to pełna własność. Atutem nieruchomości jest położenie blisko plaży. Obiekt wyposażony jest m.in. w instalację solarną i monitoring. W obiekcie znajduje się 25 pokoi, które w sumie oferują 64 miejsca noclegowe. Cena ofertowa przedmiotowej nieruchomości wynosi 3 000 000 złotych, co daje kwotę rzędu 4 615 złotych za metr kwadratowy.

WGN Bolesławiec jest wyłącznie agentem sprzedaży nieruchomości inwestycyjnej położonej w Karpaczu. Pensjonat na sprzedaż ma powierzchnię 670 metrów kwadratowych. Jest to budynek niszczący 5 kondygnacji, posadowiony na działce o powierzchni 833 metrów kwadratowych. Stan prawny działki to pełna własność. Obiekt posiada pierwszą linię widokową na całe Karkonosze i szczyt Śnieżki. Obiekt liczy 16 pokoi z łazienkami oraz jeden apartament. W sumie może przyjąć jednocześnie do 60 gości. Cena ofertowa przedmiotowej nieruchomości wynosi 2 499 000 złotych, co daje kwotę rzędu 3 730 złotych za metr kwadratowy nieruchomości.

WGN Słupsk jest wyłącznym agentem sprzedaży nieruchomości położonej w miejscowości Jezierzany. Pensjonat na sprzedaż ma powierzchnię 430 metrów kwadratowych. Jest to obiekt czterokondygnacyjny, dodany do użytku w 1939 roku. Działka o powierzchni 2400 metrów kwadratowych stanowi pełną własność. A tutaj jest bliskość jeziora Wicko, które położone jest około 300 m od nieruchomości. Odległość do morza wynosi około 2000 metrów. Cena ofertowa przedmiotowej nieruchomości wynosi 1 090 000 złotych, co daje kwotę rzędu 2 535 złotych za metr kwadratowy nieruchomości.

Hotele na sprzedaż

Jakie hotele na sprzedaż czekają obecnie na rynku? Oto opisy przykładowych nieruchomości z bazy ofert biur WGN.

WGN Słupsk jest wyłącznym agentem sprzedaży nieruchomości położonej w miejscowości Rowy. Hotel na sprzedaż ma powierzchnię 750 metrów kwadratowych. Jest to obiekt 3 kondygnacyjny, oddany do użytku w 2005 roku. Działka ma powierzchnię 1170 metrów kwadratowych, a jej stan prawny to pełna własność. Tam jest lokalizacja nad morzem, w odległości zaledwie około 400 m od Promenady Nadmorskiej. W hotelu znajdują się cztery apartamenty dwupokojowe oraz 19 pokoi dwuosobowych. Na ofertowa przedmiotowej nieruchomości wynosi 6 980 000 złotych, co daje kwotę rzędu 9 307 złotych za metr kwadratowy nieruchomości.

WGN Bolesławiec jest wyłącznym agentem sprzedaży nieruchomości wypoczynkowej położonej w Karpaczu. Hotel na sprzedaż ma powierzchnię 2780 metrów kwadratowych. Obiekty liczy 6 kondygnacji, i posadowiony jest na działce o powierzchni 15778 metrów kwadratowych. Stan prawnie działki to pełno własność. W obiekcie znajduje się restauracja. Do dyspozycji goście jest w sumie 41 pokoi i 2 apartamenty, co składa się na 80 miejsc noclegowych. Hotel na sprzedaż posiada część rekreacyjną, w której znajdują się między innymi: wewnętrzny basen, sauny, siłownia i kort tenisowy. Cena ofertowa przedmiotowej nieruchomości wynosi 27 900 000 złotych, co daje kwotę rzędu 10 036 złotych za metr kwadratowy nieruchomości.

WGN Leszno jest wyłącznym agentem sprzedaży nieruchomości położonej w Szklarskiej Porębie. Hotel na sprzedaż liczy 730 metrów kwadratowych powierzchni. Jest obiekt 3-kondygnacyjny, położony na działce o powierzchni 3400 metrów kwadratowych. Stan prawny działki to pełna własność. Na działce znajduje się plac zabaw oraz przestronny parking. Do dyspozycji gości są zarówno pokoje 2-3 osobowe z łazienkami, jak również apartamenty. Nieruchomości znajduje się strefa restauracyjna która może pomieścić około 80 osób. Cena ofertowa przedmiotowej nieruchomości wynosi 3 470 000 złotych za metr kwadratowy, co daje kwotę rzędu 4 753 złotych za metr kwadratowy nieruchomości.

WGN Sosnowiec jest wyłącznym agentem sprzedaży nieruchomości położonej w miejscowości Bielsko-Biała. Hotel na sprzedaż ma powierzchnię nieco ponad 4391 metrów kwadratowych. Obiekt liczy 5 kondygnacji. Położonych na działce o powierzchni 8062 metrów kwadratowych. Stan prawny działki to użytkowanie wieczyste. Na terenie nieruchomości znajduje się las, a na gości czeka malowniczy widok na góry. Na terenie posesji znajduje się około 75 miejsc parkingowych. Hotel na sprzedaż oferuje dostęp do 61 pokoi z łazienkami. Cena ofertowa przedmiotowej nieruchomości wynosi 14 900 000 złotych, co daje kwotę rzędu 3 393 złotych za metr kwadratowy.

Na jaką nieruchomość postawić?

Zarówno pensjonaty na sprzedaż, jak i hotele na sprzedaż, stanowią atrakcyjną opcję biznesową. Wybór pomiędzy nieruchomościami uzależniony jest od indywidualnych preferencji, planów inwestycyjnych i możliwości finansowych inwestora. Nie zawsze jest tak, że większy obiekt przyniesie lepsze przychody. Wszystko zależy od sposobu zarządzania nieruchomością, kosztami jej utrzymania, ilością zatrudnianego personelu oraz – co najistotniejsze – poziomem obłożenia w obiekcie w skali roku. Podejmując decyzję o wyborze nieruchomości, inwestor powinien wziąć pod uwagę wszystkie te kwestie.

Magdalena Łozowicka
Redaktor Naczelna
Komercja24.pl

Nieruchomość komercyjna OFF w Łodzi zaczyna sezon ogródkowy

OFF Piotrkowska
Nieruchomość komercyjna OFF w Łodzi zaczyna sezon ogródkowy.

W łódzkiej nieruchomości inwestycyjnej OFF Piotrkowska Center dziedziniec dawnej fabryki Ramischa wypełni się gwarem i muzyką ogródków gastronomicznych, a w sobotę także designerskimi perełkami Absolutnie Fantastycznej Garażówki. Z kolei od strony ulicy Piotrkowskiej od piątku do niedzieli działać będzie zielona strefa relaksu, w której będzie można kupić rośliny ogrodowe, zbudować budki dla ptaków, uwić wianek lub przygotować rower do sezonu i oznakować go ze Strażą Miejską w Łodzi.

OFF Piotrkowska Center rozpoczyna sezon plenerowych atrakcji. Już w piątek, 25 kwietnia, restauracje OFFa: Brush, Companeros, Doki, Dom, Drukarnia, Football Pub, Good Morning Vietnam, Len i Bawełna, Shamo, Spaleni Słońcem, Spółdzielnia i Steakownia – zaproszą gości do cieszenia się potrawami z wiosennego menu na wolnym powietrzu.

– OFF to nie tylko miejsce spotkań przy dobrym jedzeniu i muzyce, ale też przestrzeń, która inspiruje do działania, odpoczynku i bycia bliżej natury. Tegoroczny weekend otwarcia sezonu to idealny moment, by złapać oddech w zielonej strefie czy skorzystać z warsztatów i serwisów – mówi Julia Olczyk z zespołu OPG Property Professionals, zarządzającego OFF Piotrkowska Center, która zachęca również do udziału w kolejnej edycji Absolutnie Fantastycznej Garażówki, która odbędzie się w sobotę, 26 kwietnia.

materiał prasowy