Firma Colliers International podsumowuje bardzo udany dla rynku nieruchomości komercyjnych, rok 2014. Jak podkreśla CI był to szczególnie dobry rok dla nieruchomości magazynowych, choć spektakularne transakcje odnotowały także inne rynki. Monika Rajska-Wolińska, Partner Zarządzający w Colliers International wskazuje 5 liczb, które zapamięta z 2014 roku. Poniżej publikujemy jej typy, wraz z omówieniem:
1,5 mld euro
taka jest wartość umów na rynku inwestycyjnym w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, przy których doradzał Colliers International. Na tle regionu CEE wyróżnia się Polska. Szacuje się, żełączna wartość transakcji inwestycyjnych w kraju przekroczy 3 mld euro. Polska jest bowiem postrzegana przez inwestorów jako niezwykle atrakcyjny rynek. Co ważne, coraz częściej inwestycjami w nieruchomości w naszym kraju interesują się inwestorzy z USA, Australii, jak również z Dalekiego Wschodu (z Chin czy Korei).
19 500 mkw.
Tyle powierzchni biurowej wynajął Raiffeisen Polbank w powstającym w Warszawie wieżowcu PrimeCorporate Center. To jedna z największych transakcji na rynku biurowym. Doradcą najemcy był Colliers International. Z kolei Infosys w budynku Green Horizon w Łodzi wynajął 21 tys. mkw. i tym samym padł rekord pod względem powierzchni wynajętej w mieście regionalnym. Obecnie sytuacja w sektorze biurowym jest bardzo interesująca – mamy do czynienia z rynkiem najemcy. Podaż sięga już prawie 7 mln mkw. Poza Warszawą bardzo dynamicznie rozwijają się rynki regionalne (Wrocław, Kraków, Trójmiasto). W budowie znajduje się wiele interesujących projektów, co może cieszyć najemców.
2 000 000 mkw.
Taka najprawdopodobniej będzie łączna powierzchna magazynowa wynajęta w 2014 roku w Polsce. Udział Colliers International w transakcjach magazynowych dokonywanych za pośrednictwem firmy doradczej wynosi obecnie ponad 50 proc. Warto zauważyć, że podaż nowej powierzchni w 2014 r. będzie najwyższa od 2009 r. Tylko w trzech pierwszych kwartałach tego roku do użytku oddano ponad 400 tys. mkw. Szacujemy, że na koniec roku nowa podaż osiągnie poziom około 600 tys. mkw, a tym samym całkowite zasoby nowoczesnych magazynów w Polsce przekroczą 8,5 mln mkw. Warto odnotować, że w drugiej połowie roku do użytku oddano wszystkie centra dystrybucyjne firmy Amazon o łącznej powierzchni ok 325 tys. mkw.
1 000 000 mkw.
taka jest powierzchnia nieruchomości, którymi zarządza Colliers International. W chwili obecnej Colliers opiekuje się 60 budynkami w Polsce. Wśród tegorocznych wygranych przetargów warto wspomnieć ten na zarządzanie 11 nieruchomościami należącymi do ImmofinanzGroup. Ostatnio do portfolio Colliers dołączył też budynek biurowo-handlowy Chmielna 25, którego właścicielem jest fundusz inwestycyjny IVG.
980 000 mkw.
taka jest łączna powierzchnia centrów handlowych, które powstaną w największych miastach Polski do końca 2017 roku. Colliers zaobserwował, że po okresie wzmożonych inwestycji w mniejszych miastach, deweloperzy ponownie przypuszczają szturm na największe aglomeracje. Najciekawsza sytuacja jest w Warszawie, gdzie od 7 lat nie powstało żadne pełnowymiarowe centrum handlowe. Obecnie w stolicy w zaawansowanych planach znajduje się kilka dużych obiektów – to spowoduje, że w najbliższych trzech latach do 1,4 mln mkw. istniejącej powierzchni handlowej dojedzie kolejne 400 tys.