W 2016 roku zatrudnienie w sektorze biurowym w Europie może przekroczyć rekordowy poziom osiągnięty w 2008 roku – tak wynika z najnowszego raportu Colliers International „EMEA Offices: Is Flexibility the Future?”
Na przestrzeni ostatnich 10 lat liczba pracowników biurowych w UE zwiększyła się o 5 milionów, czyli o 4,3 proc., osiągając poziom wyższy niż w rekordowym pod tym względem 2008 roku.
Jak mówi Guy Douetil, dyrektor ds. rozwiązań korporacyjnych w regionie EMEA w Colliers International: — Wzrost o zaledwie 4,3 proc. może wydawać się znikomy. Jednak biorąc pod uwagę rozwój sektora outsourcingu i przenoszenie wybranych procesów biznesowych za granicę, a także globalny kryzys finansowy w latach 2008-2012 oraz wpływ związanych z nim cięć budżetowych na sektor publiczny i prywatny, perspektywy dla sektora biurowego w UE są w istocie całkiem optymistyczne.
Jak wynika z raportu outsourcing wywarł korzystny wpływ na sytuację w niektórych regionach UE, a zwłaszcza w Europie Południowo-Wschodniej, Środkowej, Środkowo-Wschodniej i w krajach nadbałtyckich. W każdym z tych regionów odnotowano wzrost zatrudnienia w granicach od 6 proc. do 15 proc.
— Atrakcyjność miejsca pracy ma ogromne znaczenie, szczególnie dla młodego pokolenia wchodzącego na rynek pracy. Dynamicznie rozwijający się w Polsce sektor BPO to przykład najemcy biurowego, który ma świadomość tego, że biuro powinno być przestrzenią przyjazną pracownikowi, elastyczną i dopasowaną do potrzeb. Dlatego, oprócz lokalizacji czy dostępu do środków komunikacji publicznej przy wyborze odpowiedniego biura liczy się też różnorodność powierzchni, oferującej obszary służące relaksowi czy pracy kreatywnej — mówi Sebastian Bedekier, dyrektor regionalny poznańskiego biura Colliers International.