Firma doradcza Savills w opublikowanym raporcie IMPACTS 2024 analizuje kluczowe trendy na globalnym rynku nieruchomości. Raport, który co roku przyciąga uwagę inwestorów z całego świata, w tym roku podkreśla kilka ważnych kierunków, które mają wpływ na rynek nieruchomości komercyjnych. Zmiany te są odczuwalne zarówno na arenie międzynarodowej, jak i w Polsce.
Kamil Kowa, dyrektor zarządzający Savills Polska, komentuje wpływ tych globalnych trendów na rynek w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.
Wzrost inwestycji w infrastrukturę
Jednym z głównych tematów raportu jest rosnąca rola inwestycji w infrastrukturę, która na całym świecie staje się kluczowym czynnikiem wzrostu gospodarczego. Globalne inwestycje w infrastrukturę osiągnęły w 2023 roku wartość 1,1 biliona USD, a w 2024 roku przewiduje się dalszy wzrost. Polska, podobnie jak inne kraje regionu CEE, stawia na rozwój infrastruktury, zwłaszcza w obszarach zielonej energii, ochrony zasobów wodnych i cyfryzacji.
W jednym z artykułów w raporcie IMPACTSS 2024 „How Infrastructure Investment Brings Real Estate Opportunities” zwrócono uwagę na fakt, że infrastruktura przyciąga inwestycje w nieruchomości, a Polska może być beneficjentem tych globalnych trendów. Inwestycje infrastrukturalne są w Polsce kluczowe dla poprawy konkurencyjności i przyciągania kapitału. Rekordowe planowane inwestycje w obszarze transformacji energetycznej, ale też projekty takie jak Centralny Port Komunikacyjny stworzą nowe możliwości dla sektora nieruchomości.
Nowe preferencje inwestorów – reorientacja na sektory logistyczny i living
Raport zwraca uwagę na zmieniające się preferencje inwestorów. Globalnie inwestycje w sektor logistyczny wzrosły o 15% w 2023 roku, a na atrakcyjności zyskiwał również sektor mieszkaniowy. W Polsce te trendy są również widoczne, co oznacza, że inwestorzy równie chętnie, co na projekty biurowe, kierują zainteresowanie na inwestycje właśnie w sektorze logistycznym bądź sektorze living. Ten drugi, pomimo odczuwalnego spowolnienia w 2023 roku, nadal przyciąga uwagę rynkowych graczy, zarówno lokalnych, jak i zagranicznych.
W szczególności rosnące zainteresowanie projektami PRS (Private Rented Sector) oraz akademikami (PBSA) otwiera na rynku nowe możliwości. Eksperci z działu Operational Capital Markets (OCM) w Savills podkreślają, że rynkiem akademików i mieszkań na wynajem nad Wisłą interesują się inwestorzy z m.in.: Wielkiej Brytanii, Niemiec, USA, Izraela, Belgii czy Holandii, ale także z bardziej egzotycznych kierunków, co najlepiej podkreśla rosnący potencjał tego sektora. Warto przy tym podkreślić, że rosnącej podaży towarzyszy niesłabnące zainteresowanie nowymi projektami ze strony najemców, co czyni sektor PBSA jednym z najbardziej atrakcyjnych, szczególnie w obliczu wyzwań dotykających np. sektor biurowy.
Polska jest również w gronie liderów w regionie CEE w przyciąganiu inwestycji do sektora logistycznego, co wynika z między innymi rosnącego zapotrzebowania na magazyny, które pracują dla branż: e-commerce, retail oraz 3PL. Według danych z naszego najnowszego raportu „Warehouse and Industrial Market in Poland”, w pierwszym półroczu w Polsce odnotowano wzrost popytu (brutto) na nieruchomości logistyczne o prawie 20% rok do roku. Krajowy rynek, posiadając 12% udziału w popycie europejskim, uplasował się na mocnej trzeciej pozycji, tuż po Holandii (18%) i Niemczech (16%).
Autor: Kamil Kowa, dyrektor zarządzający Savills Polska
[fragment komentarza eksperckiego]
materiał prasowy