rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Skanska wprowadza zmiany w nieruchomości inwestycyjnej, aby wspomóc najemców w efektywnym zarządzaniu odpadami

Brama Miasta
Deweloper Skanska wprowadza zmiany w nieruchomości inwestycyjnej, aby wspomóc najemców w efektywnym zarządzaniu odpadami.

Odpady produkowane przez najemców budynków biurowych są ważnym elementem składowym obliczania śladu węglowego danej organizacji, ale i samego biurowca. Aby móc nimi lepiej zarządzać, spółka biurowa Skanska nawiązała współpracę ze startupem WasteTracker. Jego twórcy opracowali narzędzie o tej samej nazwie – inteligentny licznik odpadów, który pomaga monitorować i raportować strumienie odpadowe, a tym samym pełni ważną rolę w procesie odpowiedzialnego zarządzania budynkami. System ten będzie działać w całym obecnym portfolio Skanska w tej części Europy.

WasteTracker to intuicyjne, proste w obsłudze narzędzie, zaprojektowane przez ekspertów z branży nieruchomości. Składa się z terminala wagowego, wykorzystującego karty dostępu pracowników danego budynku oraz z systemu analitycznego. Odpady, jeszcze przed umieszczeniem w budynkowych kontenerach, są ważone i rejestrowane. Każdy najemca zyskuje bezpośredni dostęp do systemu analitycznego, dzięki czemu może zrozumieć ilości wytwarzanych w firmie odpadów, a także zwizualizować generowany przez nie ślad węglowy z podziałem na frakcje.

Zwiększające się ilości produkowanych przez nas odpadów to ogromny problem dla środowiska naturalnego naszej planety. A skoro w pracy spędzamy znaczną część naszego życia, to część z tych odpadów generujemy w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych, na przykład będąc w biurze. Między innymi dlatego zdecydowaliśmy się na współpracę z WasteTracker – mówi Monika Chacińska, menadżerka ds. zrównoważonego rozwoju w spółce biurowej Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej. – To innowacyjne rozwiązanie będzie również wspierać najemców naszych biurowców w realizacji ich strategii ESG i w raportowaniu CSRD, a nam samym pozwoli lepiej zrozumieć, jak jeszcze lepiej przystosowywać nasze inwestycje do wymogów gospodarki obiegu zamkniętego – dodaje Monika Chacińska.

Rosnące wymagania środowiskowe, ale i zapotrzebowanie najemców, sprawiają, że przeobrażeniom musi ulec również proces zarządzania budynkami biurowymi. Nie da się dziś tego robić bez wykorzystania odpowiednich narzędzi, takich jak właśnie WasteTracker. Jako odpowiedzialny deweloper chcemy aktywnie uczestniczyć w kształtowaniu dobrych praktyk w zakresie gospodarowania odpadami i dawać naszym partnerom odpowiednie do tego środki – mówi Łukasz Kwieciński, Customer Satisfaction & Property Management Director w spółce biurowej Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej.

Podejmowanie prób eliminacji odpadów bez ich dokładnego opomiarowania można porównać do próby bezpiecznej jazdy autem bez prędkościomierza. Nie ściąga nogi z gazu ten, który nie rozumie, czy przekracza pewne normy i stanowi zagrożenie na drodze. WasteTracker na początku pomaga zmierzyć faktyczną produkcję odpadów, kolejno wspiera w zrozumieniu danych wykorzystując benchmarki i wiedzę o strategii Zero Waste. W ramach współpracy wskazujemy najważniejsze obszary do poprawy, np. czy jest to ogólna ilość odpadów, czy może zaburzenie pomiędzy segregowanymi frakcjami. Inną strategię Zero Waste przyjmie budynek, który ma 90% odpadów zmieszanych, a inną taki, który generuje 30% odpadów bio. Bardzo cieszymy się, że Skanska zdecydowała się na wdrożenie naszego systemu we wszystkich budynkach w portfolio. W działaniach ESG potrzebujemy działań o szerokim zasięgu, w innym przypadku nie mamy szans na osiągnięcie zeroemisyjności do 2050 roku – komentuje Renata Hartle, prezeska i współzałożycielka WasteTracker.

W dzisiejszym sektorze nieruchomości, ale i szerzej – w biznesie w ogóle, odpady to już nie tylko kwestia zrównoważonego rozwoju. Sprawę trzeba rozpatrywać również w aspektach finansowym i wizerunkowym. Wraz z rosnącą presją regulacyjną i oczekiwaniem przejrzystości ze strony konsumentów, efektywne zarządzanie odpadami i zapobieganie ich produkowaniu stało się kluczowym czynnikiem długoterminowego sukcesu. Zdolność do ich dokładnego śledzenia, ograniczania i raportowania jest nie tylko korzyścią dla środowiska. To klucz do utrzymania konkurencyjności na szybko zmieniającym się rynku – mówi Solène Fargeix, Business Development Manager w Mission Zero Academy, platformie dostarczającej biznesowi wiedzy, jak efektywnie zarządzać odpadami.

System WasteTracker będzie funkcjonować w siedmiu budynkach Skanska w Europie Środkowo Wschodniej: gdańskim Wave, łódzkiej Bramie Miasta, wrocławskim Centrum Południe (faza 2) i w warszawskich biurowcach Studio B oraz P180. Ponadto, skorzystają z niego najemcy w czeskim projekcie Port7 oraz w pierwszym budynku w ramach projektu Equilibrium, zlokalizowanego w Bukareszcie.
Źródło: Skanska w Polsce
materiał prasowy


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora