Informacje dnia

Czy brakuje pracowników na budowach nieruchomości?

Kariera_Budownictwo_Tormel-scaled
Czy brakuje pracowników na budowach nieruchomości? 

Branża budowlana od lat odgrywa ważną rolę w rozwoju gospodarczym Polski, a zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników wciąż rośnie. Praca w budownictwie to nie tylko stabilne zatrudnienie, ale także możliwości dynamicznego rozwoju zawodowego. Jakie ścieżki kariery oferuje branża budowlana? Ile można zarobić? Sprawdziliśmy.

Branża budowlana od lat dynamicznie rośnie. Polska stale inwestuje w rozwój infrastruktury, w tym drogi, koleje, transport miejski i budownictwo mieszkaniowe. Projekty związane z modernizacją sieci kolejowych, budową autostrada, rozwojem transportu oraz rewitalizacją centrów miast generują ogromne zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów. Największe zapotrzebowanie dotyczy operatorów maszyn budowlanych, spawaczy, zbrojarzy, elektryków i hydraulików.

Według raportu Grafton Recruitment, zapotrzebowanie na pracowników budowlanych rośnie systematycznie od początku 2023 roku, by w pierwszym kwartale br. osiągnąć 1,27. Wskaźnik ten pokazuje stosunek liczby ofert pracy do liczby dostępnych kandydatów. To drugi najwyższy poziom od 2020 roku. Na polskim rynku pracy obserwuje się dużą liczbę ofert w branży budowlanej. Tylko na portalu pracuj.pl dostępnych jest 3748 ogłoszeń, z czego aż 1563 dotyczy budownictwa infrastrukturalnego (dane z dnia 3.10.2024 r.).

Co sprawia, że wakatów jest tak wiele? Praca w budownictwie często wiąże się z trudnymi warunkami. Poza tym wielu polskich pracowników wyemigrowało do krajów Europy Zachodniej w poszukiwaniu lepszych zarobków. W związku z tym firmy budowlane – zarówno duże korporacje, jak i małe przedsiębiorstwa – często rekrutują pracowników spoza Polski, zwłaszcza z Ukrainy i innych krajów Europy Wschodniej.

Źródło: Tormel
materiał prasowy