Inwestycje publiczne

Co dają modernizacje infrastruktury tramwajowej?

jess-d-arcy-108296-unsplash
Historia komunikacji tramwajowej w Polsce sięga XIX wieku. Jako pierwsza – w 1866 roku – powstała warszawska sieć. W kolejnych latach do użytku oddawano sieci w kolejnych miastach. Obecnie w Polsce funkcjonuje 15 systemów tramwajowych, obejmujących 30 miast, a inwestycje w infrastrukturę tramwajową odgrywają ważną rolę w rozwoju dzielnic miejskich. Rozbudowa sieci tramwajowej nie tylko ułatwia codzienne przemieszczanie się, ale także stymuluje wzrost gospodarczy, przyciąga nowych mieszkańców oraz rozwija lokalne biznesy. W jaki sposób? Sprawdziliśmy.

Rozwój infrastruktury tramwajowej to większy komfort mieszkańców

Aż 52% ankietowanych w badaniu Barometr Warszawski, przeprowadzonym we wrześniu 2023 r., wybiera komunikację miejską – w tym tramwaje – w codziennych podróżach, dostrzegając jej wygodę i niezawodność w porównaniu do innych środków transportu.

Przemieszczanie się po mieście nowoczesną komunikacją miejską – w szczególności tramwajami – to najlepszy sposób na to, by ominąć korki (których w godzinach szczytu nie brakuje). To duża oszczędność czasu i mniejszy stres związany z codziennymi dojazdami.

Budowa nowych linii tramwajowych jeszcze bardziej podnosi komfort mieszkańców. Rozszerzenie zasięgu transportu do nowych dzielnic umożliwia lepsze skomunikowanie całego miasta i daje mieszkańcom większą elastyczność w wyborze połączeń.

Co więcej, rozwój sieci tramwajowej poprawia dostępność komunikacyjną dla osób z niepełnosprawnościami, seniorów oraz rodzin z dziećmi. Miasta coraz częściej inwestują bowiem w nowoczesne tramwaje wyposażone w niskopodłogowe wagony i udogodnienia dla osób o ograniczonej mobilności.

Tramwaje są zasilane elektrycznie, co zmniejsza emisję zanieczyszczeń, a tym samym przyczynia się do poprawy jakości powietrza i ogólnego komfortu życia w mieście. Dzięki mniejszemu ruchowi samochodowemu spada emisja dwutlenku węgla i szkodliwych substancji, co ma pozytywny wpływ na zdrowie mieszkańców i środowisko.

Budowa nowych linii tramwajowych napędza rozwój miast

Budowa nowych linii tramwajowych nie tylko ułatwia życie mieszkańcom, ale także stwarza dogodne warunki dla rozwoju lokalnych biznesów. Dobra komunikacja miejska jest jednym z kluczowych czynników, na które zwracają uwagę przedsiębiorcy planujący lokalizację swoich firm. Nowe linie tramwajowe sprawiają, że obszary dotychczas słabiej skomunikowane stają się bardziej dostępne, co przyciąga inwestorów i właścicieli małych firm.

Powstają nowe sklepy, restauracje, punkty usługowe i inne obiekty – wyjaśnia mówi Przemysław Majewski z firmy Tormel, specjalizującej się w budowie i modernizacji infrastruktury tramwajowej. – Dzięki temu nie tylko dzielnice stają się bardziej przyjazne dla mieszkańców, ale też kształtują się też nowe miejsca pracy.

Co więcej, inwestycje w nowe linie tramwajowe napędzają rynek nieruchomości. Budowa nowych linii to impuls dla deweloperów do realizacji inwestycji mieszkaniowych w dzielnicach oddalonych od centrum – mówi Przemysław Majewski z firmy Tormel. – Nowi mieszkańcy przyciągają natomiast kolejnych przedsiębiorców, którzy otwierają kawiarnie, restauracje, sklepy oraz inne punkty usługowe. Wniosek jest zatem prosty – kiedy rozwija się infrastruktura tramwajowa, rozwija się całe miasto.

Przyszłość komunikacji tramwajowej

Władze polskich miast widzą potencjał w budowie nowych i modernizacji starych linii tramwajowych. Dlatego w ostatnim czasie nie brakuje takich inwestycji. W tym roku realizujemy prace modernizacyjne m.in. w poznańskiej zajezdni Forteczna. Celem remontu jest poprawa efektywności infrastruktury – mówi Przemysław Majewski z Tormel. – Dużo dzieje się też zajezdniach w Bydgoszczy i Szczecinie, gdzie modernizowane są torowiska i budynki zajezdni.

Rozwój polskiej infrastruktury tramwajowej to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na wygodny i ekologiczny transport publiczny. Dzięki współpracy z doświadczonymi wykonawcami, jak firma Tormel, realizacja projektów tramwajowych przebiega sprawnie, prowadząc do trwałych i zrównoważonych zmian w tkance miejskiej. Możemy spodziewać się coraz większej liczby inwestycji w budowę i modernizację infrastruktury tramwajowej, co przyczyni się do zrównoważonego rozwoju miast i poprawy jakości życia ich mieszkańców – mówi Przemysław Majewski z firmy Tormel. – My, jako firma realizująca takie projekty, jesteśmy gotowi podjąć się kolejnych wyzwań!

Źródło: Tormel / materiał prasowy


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora