Coraz więcej nieruchomości nabywanych na rynku pierwotnym stanowią mieszkania w standardzie pod klucz. To efekt m.in. braku fachowców i wysokich kosztów usług remontowych. Eksperci z Lafrentz Home i Lafrentz Construction wyjaśniają, dlaczego pakiety wykończeniowe stają się coraz bardziej popularne i kto najczęściej decyduje się na mieszkanie pod klucz.
Ważne zmiany na rynku nieruchomości
Na polskim rynku nieruchomości, szczególnie w segmencie mieszkań oferowanych przez deweloperów, rośnie zainteresowanie pakietami wykończeniowymi. Choć w ogólnym ujęciu sprzedaży nadal dominuje standard deweloperski, to o mieszkania w standardzie pod klucz pyta coraz więcej kupujących.
– Na przełomie 2021/2022 roku wzrosła liczba podpisywanych umów partnerskich z deweloperami, którzy już nie chcieli angażować swoich zespołów do wykańczania pod klucz oferowanych przez siebie nieruchomości. Czas, dodatkowe etaty, procedury i niezadowoleni klienci to główne argumenty zniechęcające deweloperów. Co ciekawe, w tym samym okresie nastąpiły zmiany także w podejściu klienta indywidualnego, który dostrzegł korzyści z rozwiązań, jakie oferują pakiety wykończeniowe. Dotyczyło to wówczas przede wszystkim kupujących mieszkania inwestycyjne szczególnie w kurortach morskich czy górskich – tłumaczy Monika Hercog, dyrektor Lafrentz Home.
Deweloperzy już nie chcą samodzielnie wykańczać mieszkań
Coraz więcej firm deweloperskich rezygnuje z samodzielnego wykańczania mieszkań w standardzie pod klucz.
– Deweloperzy przekonali się, jak trudne to zadanie. Nie chcą już do tego angażować swoich zespołów, ponieważ bardzo często takie prace blokują przejście ekipy na kolejną budowę. Dodatkowo generują większą liczbę reklamacji. Trzeba uruchomić tryb reklamacyjny, znaleźć ekipę, która ją wykona – czasem nową, bo z poprzednim wykonawcą już nie pracują bądź firma się rozpadła. Wolą przekazać wykończenie takiej firmie jak nasza. Zarobić mniej, ale bez kłopotów – mówi Monika Hercog.
Dyrektor Lafrentz Construction zauważa, że powierzenie realizacji wykończenia zewnętrznemu podmiotowi, który się w tym specjalizuje, pomaga deweloperowi lepiej koordynować prace całej inwestycji.
– Lafrentz Home jest odpowiedzią na deweloperskie bolączki, takie jak brak dostępności ekip, problemy z ich niezawodnością czy trudności w utrzymaniu harmonogramu. Dzięki jednemu podmiotowi odpowiedzialnemu za wykończenie nieruchomości nie ma także problemów wynikających z rozproszenia odpowiedzialności pomiędzy różne ekipy. Pozwala to usprawnić realizację inwestycji, co jest szczególnie ważne dla deweloperów stawiających na efektywność i minimalizowanie ryzyka. Dzięki takiej współpracy nie tylko podnosimy standard całego projektu, ale i pomagamy osiągnąć najważniejszy cel klienta, czyli szybkie i sprawne przygotowanie nieruchomości do wynajmu lub użytkowania – zauważa Adam Szmania.
Ekspert: „O pakiet wykończeniowy coraz częściej pyta przysłowiowy Kowalski”
Brak fachowców oraz wysokie koszty usług remontowych sprawiają, że nabywcy nieruchomości coraz częściej korzystają z profesjonalnego wykończenia mieszkania. Szalenie ważna jest też kwestia czasu, a ściślej jego oszczędności.
– Od pół roku obserwujemy ogromny wzrost zapytań o pakiety wykończeniowe i, co ciekawe, w przypadku klienta indywidualnego nie są to już jedynie nabywcy mieszkań inwestycyjnych, ale przysłowiowi Kowalscy, którzy chcą kupić i zamieszkać – mówi Monika Hercog i wyjaśnia, że nabywcy nie chcą już płacić rat kredytu oraz czynszu za mieszkanie, w którym nie mogą zamieszkać lub wynająć, ponieważ trwa w nim remont.
Jakie korzyści daje pakiet wykończeniowy?
Eksperci z Lafrentz Home wskazują, że oferta mieszkań w standardzie pod klucz to przede wszystkim optymalizacja kosztów, skrócony czas wykonania i gwarancja funkcjonalności.
– W przypadku naszych pakietów wykończeniowych to także jakość produktów i prac poparta trzyletnią gwarancją. Proponowane produkty są przez nas sprawdzone i wykorzystywane od kilku lat w realizacjach. Mamy stałych dostawców z dobrą opieką posprzedażową, a historia zamówień i realizacji jest zawsze dostępna w naszej bazie – mówi dyrektor Hercog.
Źródło: Grupa Lafrentz [fragment artykułu]
materiał prasowy