Na sposób projektowania nieruchomości i urządzania mieszkań w dużej mierze wpływają bieżące zmiany społeczne, ekonomiczne i technologiczne. Jakie rozwiązania zdeterminują kształtowanie architektury w nadchodzącym roku i jakie trendy będą wiodły prym w aranżacji wnętrz? Ma być przede wszystkim naturalnie, nowocześnie i komfortowo. Co to oznacza w praktyce?
Nowoczesne osiedla, czyli estetyka, ekologia i funkcjonalność
Jednym z najważniejszych trendów w architekturze w 2025 roku niewątpliwie nadal będzie zrównoważony rozwój. Deweloperzy coraz częściej stawiają na materiały budowlane pochodzące z recyklingu oraz energooszczędne technologie, a budynki projektowane są w taki sposób, aby minimalizować negatywny wpływ na środowisko.
Ze względu na coraz wyższe oczekiwania nabywców, nowoczesne osiedla będą charakteryzować się przemyślaną prostotą, wykorzystaniem rozwiązań typu smart home i dużą dbałością o każdy detal – nie tylko samych budynków, ale i terenów je otaczających.
W architekturze nieruchomości wielomieszkaniowych zyskują ponadto na znaczeniu przestrzenie, które sprzyjają integracji mieszkańców. Osiedla projektowane są z myślą o tworzeniu lokalnych społeczności, oferując place zabaw, strefy rekreacyjne, ogrody oraz miejsca do wspólnych spotkań. W takiej architekturze natrafimy też na nowoczesne przestrzenie coworkingowe, które umożliwiać będą pracę zdalną oraz współpracę lokalnych przedsiębiorców. Dla nabywców bardzo ważne będą też odpowiednio przygotowane i praktyczne części wspólne, jak pralnia, wózkownia czy rowerownia – wyjaśnia Agnieszka Pachulska z firmy PROFIT Development.
Warto wspomnieć też, że rośnie znaczenie biophilic design, czyli projektowania, które ma na celu wprowadzenie natury do przestrzeni zamkniętych. W 2025 roku możemy spodziewać się jeszcze większej integracji elementów takich jak rośliny, naturalne materiały oraz otwarte przestrzenie. Duże okna, które wpuszczają światło i tworzą bezpośrednie połączenie z otoczeniem, będą standardem w nowoczesnych projektach architektonicznych. Widać także rosnącą popularność zielonych dachów i ścian, które nie tylko poprawiają estetykę, ale również przyczyniają się do poprawy jakości powietrza.
W poszukiwaniu perełek na rynku nieruchomości
Oferta na rynku pierwotnym jest dość szeroka. Wielu nabywców zainteresowanych własnym „M” lub inwestorów będzie poszukiwać ciekawych propozycji, wyróżniających się na tle innych. Szczególnie pożądane są projekty łączące klasykę z nowoczesnością. Jeszcze bardziej popularne staną się renowacje starych obiektów, które pozwalają zachować historyczne dziedzictwo i jednocześnie połączyć je z aktualnymi trendami. Nierzadko właśnie tak powstają prawdziwe perełki architektoniczne.
Przykładem takiej nieruchomości w stolicy jest przyciągająca uwagę wymagających klientów Konopacka – inwestycja PROFIT Development w sercu Pragi-Północ. Jej unikatowość polega na połączeniu części zabytkowej (pięknej, odnowionej zgodnie z wytycznymi konserwatora, oficyny) i dobudowanej części. Mieszkania te są świetną propozycją dla osób preferujących wysoki standard życia blisko centrum miasta. Lokale mają metraż od 25 do 59 mkw. Nie zabrakło tu nowoczesnych, praktycznych udogodnień, jak komórki lokatorskie, rowerownia, pralnia i monitoring – dodaje Agnieszka Pachulska.
W jakim stylu?
A w jakim kierunku podążają aktualnie trendy związane z aranżacją wnętrz. Na liście topowych propozycji znajdziemy przestrzenie mieszkalne inspirowane klasyką i charakteryzujące się prostotą, a więc i oszczędnością. Mogą to być wnętrza w stylu mid-century, modern classic czy retro. Szczególnie popularny staje się ten pierwszy, nawiązujący do lat 50. i 60. XX wieku i szczególnie stawiający na harmonię oraz funkcjonalność. Co znajdziemy w takich wnętrzach? Przede wszystkim jasne, naturalne barwy, meble z dawnych epok, proste kształty i sporo drewna.
Integracja z naturą już jest i będzie ważnym elementem trendów wnętrzarskich, co przejawia się choćby w częstym wykorzystaniu materiałów takich kamień, juta, len, wełna i oczywiście drewno. W jakim kierunku będzie podążała w najbliższym czasie kolorystyka wnętrz? To cała paleta barw wprowadzających wyciszenie i konotacje z naturą: beże, delikatne zielenie, jasne brązy, szarości. Znajdzie się jednak też miejsce na mocniejsze, żywe, ale drobne akcenty, jak czerwienie, granaty czy żółcie. Będzie więc sporo możliwości eksperymentowania.
Elastyczność i personalizacja
Niezwykle ważnym rysem projektowania wnętrz w 2025 roku stanie się elastyczność. Deweloperzy będą oferować większą różnorodność układów mieszkań, które można dostosować do zmieniających się potrzeb ich mieszkańców. Preferowane będą otwarte przestrzenie i możliwość aranżacji wnętrz oraz przestrzeni multifunkcyjnych. Oznacza to większą swobodę w projektowaniu własnego „M” oraz użytkowanie przestrzeni zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Będzie temu służyć również szerokie wykorzystanie nowoczesnych technologii.
Podsumowując, rok 2025 najprawdopodobniej upłynie pod znakiem łączenia prostoty, funkcjonalności i innowacji. Istotą będzie przede wszystkim tworzenie własnej, oryginalnej, sprzyjającej regeneracji przestrzeni, dlatego personalizacja to słowo-klucz, gdy mowa o nadchodzących trendach.
Źródło: PROFIT Development
materiał prasowy