Inwestorzy są zainteresowani polskimi gruntami rolnymi.
W ostatnich dniach na stronach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pojawiła się informacja o średnich cenach gruntów ornych w II kwartale 2024 roku.
Liczby wyraźnie pokazują, że ziemia rolna jest coraz bardziej atrakcyjną formą inwestycji. Dlaczego tak jest? Tłumaczy eksperta z firmy doradczej Lege Advisors.
Zgodnie z opublikowanymi danymi, średnia cena gruntów ornych wzrosła w ciągu pół roku o prawie 4,3 tys. zł, osiągając najlepszy wynik od wzrostu z drugiego kwartału 2022 roku. Najwyższe ceny, podobnie jak w poprzednich okresach, odnotowano w województwie wielkopolskim – przeciętnie ponad 93 tys. złotych za hektar dla wszystkich klas gruntów. Szczególnie cenione są tu grunty wysokich klas bonitacyjnych (I, II, IIIa), których średnia cena wyniosła 116 129 zł.
Drugi najwyższy wynik – 92 tys. złotych – osiągnięto w województwie podlaskim. Natomiast najniższe ceny gruntów rolnych odnotowano w województwie zachodniopomorskim, gdzie przeciętne ceny dla wszystkich klas wynoszą około 36 tys. złotych za hektar. Niewiele wyższe stawki, na poziomie 39 tys. złotych, są w województwach lubuskim i podkarpackim. Co ciekawe, województwo podkarpackie było jedynym regionem, w którym średnia cena gruntów spadła w stosunku do poprzedniego kwartału.
Dlaczego rosną ceny gruntów rolnych?
– Grunty rolne w Polsce systematycznie drożeją, co wynika z czynników gospodarczych, prawnych i środowiskowych. Ograniczona podaż gruntów rolnych przy jednoczesnym wzroście popytu na ziemię, zarówno jako środek produkcji, jak i aktywo inwestycyjne, napędza ten trend. – tłumaczy Izabela Maciaszek z firmy doradczej Lege Advisors.
Zdaniem ekspertki, jednym z kluczowych czynników jest malejąca dostępność gruntów. W Polsce potrzeby związane z urbanizacją, przemysłem i budownictwem stopniowo zmniejszają powierzchnię gruntów rolnych. Dodatkowo coraz częściej ziemie rolne wykorzystuje się na inwestycje w odnawialne źródła energii, takie jak farmy fotowoltaiczne czy wiatrowe.
– Rosnący popyt inwestycyjny wynika również z postrzegania gruntów jako stabilnej formy lokaty kapitału. Ziemia rolna jest alternatywą dla innych aktywów inwestycyjnych, takich jak nieruchomości budowlane czy rynki finansowe, zwłaszcza w czasach niepewności gospodarczej. – dodaje Izabela Maciaszek z firmy doradczej Lege Advisors.
Ponadto polityka unijna wspierająca rolników poprzez dopłaty bezpośrednie oraz rozwój technologii rolniczych zwiększają dochodowość ziemi rolnej. Globalny wzrost zapotrzebowania na żywność oraz rozwijający się eksport polskiej produkcji rolnej dodatkowo podnoszą wartość gruntów.
Autor: Lege Advisors
[fragment raportu]
Źródło: Agencja WLMedia
materiał prasowy