W Zabrzu powstanie inwestycja mieszkaniowa z drewna CLT.
W centrum Zabrza powstaje awangardowa w skali kraju inwestycja mieszkaniowa — realizowana w nowoczesnej technologii drewna klejonego krzyżowo CLT, zaprojektowana przez pracownię architektoniczną BaH Studio i wsparciem wykonawczo-wdrożeniowym firmy Omfo. Dizajnerski budynek, mimo swojego nowoczesnego wyrazu, harmonijnie współgra z historycznym charakterem miejsca, stając się naturalnym i estetycznym elementem przestrzeni miejskiej.
Już sama nazwa budynku Habitat 19 (pochodząca od — habitat, czyli środowiska życia, a 19 to liczba lokali) jest manifestem projektowym mający na celu wykreowanie otoczenia bytowego, umożliwiającego symbiotyczne współżycie mieszkańców oraz fauny i flory niczym w precyzyjnie wyważonym ekosystemie. Podstawowym założeniem inwestora było stworzenie wysokiej jakości mieszkań, łączących komfort zamieszkiwania domu jednorodzinnego z zaletami lokalizacji w centrum miasta.
— Habitat 19 to miejsce, gdzie nowoczesna architektura współgra z naturą, tworząc idealne warunki do życia dla osób ceniących innowacyjne i zrównoważone rozwiązania w miejskim otoczeniu. Bliskość natury, zielone przestrzenie sprzyjające relaksowi i integracji mieszkańców, a także wysokiej jakości design i doskonała lokalizacja sprawiają, że inwestycja spełnia oczekiwania najbardziej wymagających odbiorców. Budynek zaprojektowano z uwzględnieniem zasad projektowania uniwersalnego, eliminując bariery architektoniczne i zapewniając wygodę dzięki windom oraz miejscom parkingowym dostosowanym do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością. Habitat 19 to odpowiedź na pytanie czym może być budynek mieszkalny w XXI w. przy pełnym zaangażowaniu zespołu projektowego wspólnie ze świadomym i otwartym na innowacje inwestorem. To zaproszenie do dialogu na temat przyszłości — tłumaczy Marcin Harnasz współwłaściciel BaH Studio.
Lokale mieszkalne mierzą od 62,5 do 140 m kw., a jedno z mieszkań zaplanowane zostało jako dwupoziomowe o powierzchni łącznej 122,5 m kw. Do każdego z nich przynależą balkony oraz loggie, których łączne powierzchnie dla każdego z mieszkań wahają się od 12 do 30 m kw.
— Drewno CLT daje praktycznie możliwości nieograniczonego projektowania i pomaga w optymalizacji kosztów. W każdym przypadku można nim zastąpić tradycyjną technologię budowlaną, a czasami jedynym możliwym rozwiązaniem konstrukcyjnym — np. przez lekką wagę w nadbudowach. CLT daje także dużo niższe koszty eksploatacji budynku. Stąd w Europie Zachodniej, USA czy Australii ta ekologiczna technologia jest stosowana powszechnie w budownictwie od co najmniej dekady. Również w Polsce ostatnich latach obserwujemy rosnące zainteresowanie, a obecnie przekłada się to na konkretne realizacje różnorakich obiektów dla inwestorów i deweloperów na terenie całego kraju. Nasza firma zajmuje się całym procesem, wykonawczo-wdrożeniowym, co powoduje, że klient może spać spokojnie stosując CLT — od momentu projektowania, kwestii konstrukcyjnych po wszelkie wymogi prawno-administracyjne, aż po instalacje i naprawy eksploatacyjne — wyjaśnia Wojciech Bieniek z Omfo.
materiał prasowy