Z życia spółek

Notowane na Catalyst Arche S.A. z planami na 2025 r.

1
Arche S.A. to deweloper hotelowo-mieszkaniowy oraz największy w Polsce właściciel hoteli z rodzimym kapitałem. Ostatnio spółka znacznie poszerzyła bank ziemi, tym samym otwierając sobie możliwości rozwoju i realizacji kolejnych inwestycji. Prezes firmy, znany filantrop Władysław Grochowski ma ambitne plany rozwoju na 2025 r., które opierają się na trzech filarach. 

Główna działalność Arche ma nadal obejmować ratowanie zabytków przez umieszczanie w nich funkcji hotelowych, a uzupełnieniem będą multifunkcyjne usługi i mieszkaniówka. Firma chce także rozwijać budownictwo oparte o prefabrykację, wykorzystanie drewna lub stali oraz unikatowy w skali kraju projekt senioralny łączący pokolenia. Z kolei w Fundacji Leny Grochowskiej ruszą kolejne projekty wspierające osoby wykluczone i ludzi w potrzebie. Równie konsekwentnie biznesmen chce kontynuować walkę o zmianę złego prawa w celu poprawienia sytuacji niszczejących nieruchomości historycznych w Polsce.

 — Nasze plany na 2025 rok są bardzo ambitne. Startują nowe oddziały fundacji, kawiarnie toMY, projekt „mieszkanie i praca dla osób wykluczonych” tj. z niepełnosprawnością, opuszczających zakłady karne, bezdomnych oraz uchodźców. Z determinacją będziemy dalej walczyć o ratowanie zabytków, które przez złe prawo niszczeją i umierają. Zebraliśmy już dużą grupę inwestorów, która rozumie naszą filozofię i utożsamia się z nią, widzi sens w tym, że wspólnie robimy coś pożytecznego. Jedynym ograniczeniem są wciąż fatalne procedury i to z uporem staramy się  zmienić — wyjaśnia Grochowski.

 Obecnie w rejestrze polskich zabytków znajduje się blisko 80 tys. nieruchomości, a większość z nich — w dużej mierze przez zawiłe i uznaniowe procedury, ulega degradacji. Prezes Grupy Arche Władysław Grochowski uratował wiele polskich zabytków. A pragnąc przywrócić do życia jeszcze więcej, niszczejących nieruchomości w 2024 r. wystosował list otwarty wskazujący na największe problemy w tym obszarze do Prezydenta, Premiera, Marszałka Sejmu i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Również w tym roku poprawa legislacji, będzie głównym tematem dwudniowego Forum Rewitalizacji, które odbędzie się w kwietniu w Łodzi.

 — Jesteśmy narodem z trudną historią, ale bardzo kreatywnym. Powinniśmy mocno dbać o budowanie przyciągającej gości z całego świata marki turystycznej, opartej na naszej tradycji i zabytkach, które dają unikatowe doświadczenia i emocje. Takie miejsca niwelują także spory polityczne i budują ciągłość historyczną. A do tego potrzebna jest nam wolność gospodarcza, to co, po upadku socjalizmu w 1989 r., pozwoliło, na olbrzymi skok ewolucyjny naszego kraju. Teraz też potrzeby jest nam reset, taki na miarę reform ministra przemysłu z czasów PRL Mieczysława Wilczka i to się da wykonać! — podsumowuje Władysław Grochowski.

Źródło: Arche S.A.
materiał prasowy