komentarze, opinie, gospodarka

Rozbudowa A4 zwiększa atrakcyjność ściany wschodniej pod inwestycje magazynowe

785px-NowaMapaStan.svgWraz z rozwojem sieci autostrad wyrastają nowe atrakcyjne lokalizacje pod inwestycje komercyjne – głównie w sektorze magazynowym. Inwestorzy przychylniej patrzą na ścianę wschodnią – Rzeszów i Lublin. Na północy kraju znaczenia nabiera również Szczecin.

Poza lokalizacjami w granicach miast, to właśnie te przy węzłach drogowych należą do najatrakcyjniejszych w kraju, a rozwój infrastruktury drogowej pociąga za sobą zwiększenie podaży terenów inwestycyjnych. W segmencie nieruchomości magazynowych przeciętne ceny metra kwadratowego gruntów pod inwestycje zlokalizowanych u zbiegu ważnych szlaków drogowych wynoszą około 150 – 200 zł.

Przykład chyba najbardziej znanej lokalizacji magazynowej w Polsce to oczywiście Stryków, w obszarze Polski Centralnej – jednej z najpopularniejszych dla inwestycji logistycznych. Jeszcze 5 – 7 lat temu wiodącą lokalizacją była tu Łódź. Stolicę regionu cechuje duża podaż terenów inwestycyjnych. Dziś nadal pozostaje oczywiście bardzo ważna, ale zainteresowanie inwestorów bardziej skierowało się właśnie w kierunku Strykowa, zlokalizowanego u zbiegu autostrad A1 i A2, czyli w newralgicznym miejscu. Przeciętne ceny terenów inwestycyjnych w tym rejonie wynoszą około 170 zł/ mkw. Do wiodących lokalizacji w Polsce Centralnej należy też Piotrków Trybunalski.

Na Zachodzie kraju kluczowy pozostaje rejon Wrocławia, blisko autostrady A4 i obwodnicy miasta, ze świetnymi połączeniami z Czechami i Niemcami. Tu zlokalizował swoją inwestycję Amazon. Podobnie ma się rzecz z Poznaniem, który także przyciągnął do siebie Amazona. W rejonie stolicy Wielkopolski najpopularniejsze tereny pod obiekty magazynowe i przemysłowe, to te przylegające do autostrady A2. Chodzi o Kórnik (Gądki), Komorniki, Niepruszewo oraz Tarnowo Podgórne. Średnia cena transakcyjna w w/w lokalizacjach to ok. 150 -180 zł za mkw.

Najważniejszym obszarem przemysłowym w Polsce jest oczywiście Śląsk. Jest to zarazem jeden z najlepszych pod względem inwestycyjnym regionów kraju (raport Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową za 2014 r.). Cechuje się drugą po stolicy podażą powierzchni magazynowych w Polsce. Wg raportu JLL w I połowie 2015 wynosiła ona 1,5 mln mkw.

Najatrakcyjniejsze tereny inwestycyjne na Śląsku to okolice Chrzanowa i Gliwic przy autostradzie A4. Inwestorzy poszukują też dogodnych gruntów wzdłuż E75 – S1. Podobnie, jak w Polsce Centralnej, na celowniku inwestorów są węzły autostradowe – Sośnica, węzeł A1 i A4, oraz rejon Mysłowic, gdzie krzyżują się drogi S1 i A4. Tego typu tereny kosztują przeciętnie 180 – 200 zł/ mkw.

Na rozbudowie sieci drogowej zyskuje również stolica – największy rynek dla nieruchomości komercyjnych w Polsce. W drugim kwartale 2015 całkowita podaż w okolicach stolicy wyniosła ponad 2,3 mln mkw., a w samej Warszawie 600 tys. (dane JLL). Obecnie w Warszawie rośnie zainteresowanie inwestorów terenami w południowo – zachodniej części stolicy i aglomeracji, co ma związek z ukończeniem odcinka drogi wylotowej S8 w kierunku Katowic i Krakowa, co wpływa na aktywizację południowo – zachodnich rejonów stolicy.

Jak już wspomnieliśmy na wstępie – na mapie atrakcyjnych lokalizacji dla inwestycji magazynowych i przemysłowych pojawiają się też debiutanci. Wraz z budową autostrady A4 rośnie znaczenie Rzeszowa, gdzie realizowane są obecnie duże inwestycje magazynowe. Podobnie ma się rzecz również w przypadku Lublina. W tym mieście koniunkturę inwestycyjną nakręca oddana niedawno obwodnica miasta. To tu są obecnie najatrakcyjniejsze grunty pod inwestycje.

Na północy kraju beniaminkiem jest z kolei Szczecin. Ten zyskuje dzięki aktywnej polityce władz samorządowych, uzbrajaniu kolejnych terenów inwestycyjnych i nowym inwestorom, oraz świetnemu położeniu i połączeniom komunikacyjnym drogą morską, lądową i powietrzną z Niemcami i Skandynawią.

Marcin Moneta – komercja 24