Choć biurowce w Polsce coraz częściej oferują parkingi dla rowerów i przebieralnie oraz prysznice dla rowerzystów, liczba osób, które w ten sposób dojeżdżają do pracy nie jest duża. Dlaczego? Odpowiedzi na ten temat udziela n ajnowsze analizy SEWiK (2015). Pokazuje, że rowerzyści nadal nie czują się na polskich drogach wystarczająco bezpiecznie. To między innymi dlatego co drugi pracownik w Polsce nadal wybiera samochód jako środek transportu do pracy.
Według raportu „Rowerzyści w Europie”[3], Polska znajduje się w czołówce najbardziej niebezpiecznych dla rowerzystów krajów UE. Wynika to przede wszystkim ze wzmożonego ruchu ulicznego oraz stale przybywających do aglomeracji mieszkańców. Barierę stanowi poziom infrastruktury rowerowej oraz podejście kierujących samochodami do rowerzystów. Jednak dróg rowerowych w Polsce, zwłaszcza w miastach, powoli przybywa. W 2014 roku w Warszawie oddano do użytku około 53 km dróg i pasów rowerowych, a w budowie jest kolejnych kilkadziesiąt.Coraz więcej powstaje ich także w innych miastach, takich jak Kraków czy Poznań.
– Zdajemy sobie sprawę z tego, że rower jest jedną z najbardziej ekologicznych i przyjaznych dla miasta form transportu, dlatego zawsze dbamy o to, aby zapewnić wygodną infrastrukturę dla użytkowników naszych inwestycji biurowych. Projekt Superścieżki, realizowany w okolicy naszego budynku Axis będzie czymś więcej niż tylko ścieżką rowerową. Wpisuje się w światowy trend tzw. placemakingu, czyli tworzenia dobrej przestrzeni miejskiej. W tym przypadku to połączenie uwidacznia się w szczególny sposób, ponieważ Superścieżka jest projektowana we współpracy z mieszkańcami miasta. Już niebawem zdecydują oni jakie rozwiązania, np. stworzenia terenów rekreacyjnych czy elementów małej architektury, które będą ciekawym urozmaiceniem dla okolicznych mieszkańców i podróżujących tamtędy osób, zostaną wykorzystane w projekcie –mówi Katarzyna Zawodna, prezes Skanska Property Poland.
W Polsce wciąż najpopularniejszym środkiem transportu do pracy jest samochód –według badań PMR aż 53%wybiera auto.Ten odsetek mógłby być mniejszy.Z raportu „Sectorspeaks” wynika, że lepsza dostępność miejsc na rowery dla pracowników, mogłaby zwiększyć liczbę osób dojeżdżających do pracy tym środkiem transportu. Takie rozwiązania są wprowadzane do wielu nowoczesnych biurowców, w których swoje siedziby mają firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Przykładem jest Infosys Green Horizon w Łodzi.
-Decyzja o włączeniu stojaków na rowery do infrastruktury budynku została podjęta już na etapie projektowania biurowca. Wielu naszych pracowników to ludzie młodzi, aktywni fizycznie i lubiący sport. Dlatego tak ważne jest, aby wyjść naprzeciw ich potrzebom. Aktualnie mogą oni korzystać z blisko 400 miejsc, w których można bezpiecznie pozostawić swój rower, a także szatni i pryszniców, które powstały z myślą o rowerzystach – mówi Magdalena Jóźwiak, Dyrektor ds. HR w Infosys BPO Poland.