Najemcy są coraz bardziej aktywni na europejskim rynku biur – tak wynika z raportu JLL „European Office Property Clock Q3 2015 ”. W III kw. podpisano umowy najmu na ponad 3 mln mkw. To 29% wzrost rok do roku.
Czynsze na europejskim rynku biurowym wzrosły w III kw. o 1,2% względem kwartału poprzedzającego oraz 3,1% rok do roku. Ogólny wzrost generowany był przez największe rynki, takie jak Londyn i Paryż, jak również Barcelonę, Mediolan i Madryt. Aż o 10% kwartał do kwartału poszły w górę czynsze w Dublinie, czemu sprzyja bardzo ograniczona podaż dostępnej powierzchni biurowej w stolicy Irlandii. Stawki najmu spadły w Genewie i Sankt Petersburgu.
Mateusz Polkowski, Dyrektor w Dziale Badań Rynku i Doradztwa, JLL, informuje: „Czynsze na warszawskim rynku biurowym pozostały stabilne w III kw. Nadal jednak koszt wynajmu w Warszawie jest wyższy niż w innych stolicach państw regionu Europy Centralnej w przypadku biur zlokalizowanych w Centrum. Jednocześnie biura typu „prime” w Warszawie są tańsze nie tylko od tych zlokalizowanych w głównych europejskich ośrodkach biznesowych jak Londyn, Genewa, Zurych czy Moskwa, ale również w Kijowie czy Helsinkach”.
Z badań JLL wynika, że czynsze w Warszawie są pod presją zniżkową. Najwyższe miesięczne czynsze transakcyjne w Centrum Warszawy wahają się od 21 do 23,5 euro za mkw., a poza Centrum od 11 do 18 euro za mkw.
Presja na zniżki ma aktualnie odzwierciedlenie głównie w stawkach efektywnych, które są średnio 15-20% niższe od stawek transakcyjnych, a w przypadku kluczowych najemców różnica ta może być jeszcze większa.
W III kw. 2015 r. na europejskim rynku biurowym podpisano umowy najmu na ponad 3 mln mkw. (wzrost o 29% r-d-r). Do tak dobrego wyniku przyczynił się Lyon, w którym aktywność najemców zwiększyła się o 142% r-d-r., Paryż (39% wzrost), czy główne niemieckie rynki (z wyjątkiem Hamburga). Spektakularny skok popytu r-d-r odnotowała Barcelona (135%) i Madryt (74%).
Jeśli chodzi o Warszawę od początku roku do końca III kw. na stołecznym rynku biurowym zawarto umowy najmu na łącznie 612 800 mkw. Niewątpliwie rok 2015 będzie rekordowy pod kątem popytu zarówno w Warszawie, jak i na rynkach regionalnych”.
Mocny popyt oraz spadek aktywności deweloperów przyczyniły się do spadku poziomu pustostanów na europejskim rynku biurowym –na koniec III kw. 9,1% zasobów biurowych pozostawało bez najemcy.