komentarze, opinie, gospodarka

Rośnie rynek prywatnych akademików

books-1185628_640

Według analizy Savills, inwestorzy na rynku prywatnych akademików (ang. Purpose Built Student Accommodation; PBSA) wykazują coraz większe zainteresowanie Europą Kontynentalną. Świadczy o tym wzrost wolumenu inwestycyjnego o 21% rok do roku, który w drugim kwartale 2016 osiągnął wartość 1,8 miliarda USD.      

Patrząc na wielkość inwestowanych środków Wielka Brytania i USA wciąż cieszą się największym zainteresowaniem z wolumenem sięgającym w pierwszej połowie roku odpowiednio 1,4 mld USD i 5,4 mld USD. Jednocześnie w drugim kwartale wolumen w USA wzrósł o 82% a w Wielkiej Brytanii spadł o 64% w porównaniu z analogicznym okresem w poprzednim roku. Spadek wolumenu w w Wielkiej Brytanii spowodowany był efektem bazy, którego przyczyną było kilka dużych transakcji portfelowych w drugim kwartale 2015 r.

Europa Kontynentalna z 20 mln studentów, rosnącym udziałem studentów zagranicznych (dzięki większej dostępności kursów prowadzonych w języku angielskim) oraz bardzo niską podażą prywatnych akademików przyciąga inwestorów, szczególnie, że rynki USA i Wielkiej Brytanii są już dojrzałe i nie zapewniają tak wysokich zysków.  Na tym tle szczególnie wyróżniają się Niemcy gdzie w pierwszych siedmiu miesiącach bieżącego roku wolumen inwestycyjny sięgnął 350 mln EUR – ponad dwa razy więcej niż w całym 2015 r. We Francji do sierpnia tego roku wolumen wyniósł 345 mln EUR.

Według analityków Savills kapitał międzynarodowy odpowiadał za 40% wolumenu w ostatnich trzech latach a inwestorzy międzynarodowi którzy dążą do dywersyfikacji swoich portfeli zyskują na znaczeniu. Kapitał do Europy napływa głównie z USA, Kanady oraz Singapuru.

Marcus Roberts, dyrektor w dziale inwestycyjnym Savills w Londynie, komentuje: „Przez ostatnie trzy lata USA i Wielka Brytania zdominowały rynek. Jednak obecnie inwesotrzy szukają produktów na mniej rozwiniętych rynkach, gdzie podaż nie nadążą za popytem i brakuje dobrze wypracowanych metod zarządzania tym rodzajem aktywów.  Podczas gdy Niemiecy i Francja wciąż stanowią atrakcyjną alternatywę, pojawiają się nowe perspektywy na rynkach Austrii, Irlandii, Holandii, Włoch oraz Hiszpanii. To rynki z niewystarczającą podażą prywatnych akademików a spodziewany jest wzrost liczby studentów spowodowany zwiększoną mobilnością studentów zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Tym samym spodziewany jest wzrost popytu na prywatne akademiki o wysokim standardzie.”

Inwestycje w prywatne akademiki do tej pory okazywały się bezpieczne. Dodatkowo ich antycykliczność powoduje, że wielu instytucjonalnych inwestorów wkracza na rynek i czerpie korzyści wynikającą z wysokiego obłożenia i wzrostu czynszów.  Ta tendencja będzie się nasilać, ponieważ banki centralne kontynuują luzowanie ilościowe oraz politykę niskich stóp procentowych.”