komentarze, opinie, gospodarka

Czynsze za powierzchnie biurowe w Europie mogą wzrosnąć

Według prognoz międzynarodowej firmy doradczej Savills, w 2019 roku czynsze za powierzchnie biurowe mogą wzrosnąć w Europie średnio o 3,4% w ujęciu rocznym wskutek niskiej stopy bezrobocia i niewystarczającej podaży najbardziej atrakcyjnych nieruchomości.

Zgodnie z raportem Savills z powodu problemów związanych z brakiem powierzchni biurowej dostępnej do wynajęcia od zaraz bądź w związku z niepewnością polityczną w niektórych krajach część najemców może decydować się na tymczasowe korzystanie z powierzchni elastycznej.

 

Jarosław Pilch, dyrektor działu powierzchni biurowych, reprezentacja najemcy, Savills mówi: „W Warszawie na przestrzeni całego 2018 roku obserwowaliśmy wzrost stawek czynszowych na poziomie ok. 2%, ale dotyczyło to najlepszych obiektów, głównie w centralnych lokalizacjach. Wzrost ten nie jest znaczący biorąc pod uwagę wysokość czynszu bazowego, który w Polsce nadal jest niższy, niż w większości krajów Europy Zachodniej. W zeszłym roku mieliśmy do czynienia z luką podażową, w wyniku której firmy chcące się przenieść do nowego biura miały bardzo ograniczony wybór. Trend ten powoli dobiega końca a najemcy, którzy z przeprowadzką są w stanie zaczekać do 2020 r. znów mają silną pozycję negocjacyjną. Rozwiązaniem dla firm, którym umowa najmu kończy się już teraz, jeszcze przed oddaniem do użytku budowanych obecnie projektów, jest wynajęcie tymczasowo powierzchni w coworku lub biurze serwisowanym. Najemcy ponownie łapią zatem oddech, choć nie należy spodziewać się spadku poziomu czynszów, gdyż, oprócz poziomu pustostanów, mają na nie wpływ rosnące koszty budowy.”

Jeremy Bates, dyrektor ds. rynków najmu w regionie EMEA, Savills: „Środowisko pracy odgrywa kluczową rolę przy pozyskiwaniu i zatrzymywaniu najbardziej utalentowanych pracowników w większości firm, które w 2019 roku będą nadal rywalizowały o najlepsze budynki biurowe. To, w połączeniu z rosnącymi czynszami może na wielu kluczowych rynkach europejskich stawiać wynajmujących w uprzywilejowanej pozycji i zaowocować ograniczoną skalą udzielanych zachęt. Z kolei dla najemców oznacza to, że powinni oni rozpoczynać proces najmu wcześniej, a także brać pod uwagę elastyczne powierzchnie”.