Działająca w ramach inicjatywy finansowej programu środowiskowego ONZ (UNEP FI) grupa robocza ds. nieruchomości przygotowała wspólnie z partnerami praktyczne ramy dla nowego modelu finansowania inwestycji zorientowanych na realizację globalnych celów zrównoważonego rozwoju.
25 wiodących inwestorów instytucjonalnych oraz podmiotów zarządzających aktywami wchodzących w skład działającej w ramach UNEP FI grupy roboczej ds. nieruchomości opublikowało wspólnie z partnerami (RICS, PRI, IIGCC, AIGCC i IGCC ) nowe wytyczne w zakresie opracowania i wdrożenia opartego na rzeczywistym wpływie na środowisko podejścia w zakresie finansowania i zarządzania nieruchomościami. ‘Ramy dla inwestowania w nieruchomości z pozytywnym wpływem’ (Positive Impact Real Estate Investment Framework) są odpowiedzią na rosnące zainteresowanie sektora finansowego inwestycjami prowadzącymi do rozwoju bardziej produktywnych, sprawiedliwych, zdrowych i odpornych na wstrząsy gospodarek oraz społeczeństw.
W ‘Positive Impact’ wyraża się holistyczne podejście do finansowania nieruchomości, które wymaga przeprowadzenia analizy zarówno pozytywnych, jak i negatywnych skutków aktywów na środowisko; uwzględnienia trzech wymiarów danej inwestycji – gospodarczego, społecznego i środowiskowego; zapewnienia przejrzystości oraz oceny stosowanych metodologii i możliwych skutków na środowisko. ‘Ramy dla inwestowania w nieruchomości z pozytywnym wpływem’ oferują instytucjom narzędzie pozwalające zidentyfikować „obszary oddziaływania” oraz powiązane z nimi możliwości inwestycyjne, zmierzyć wpływ przed i po dokonaniu inwestycji oraz przeorientować możliwości instytucjonalne i kapitał pod kątem realizacji celów zbieżnych z celami zrównoważonego rozwoju. Ramy te czerpią z inicjatywy ONZ o nazwie ‘Impact Radar’ stanowiącej przełożenie celów zrównoważonego rozwoju na koncepcje o znaczeniu biznesowym oraz umożliwiającej ocenę wpływu finansowego inwestycji.