Podkreśla charakter obiektu, poprawia nastrój, a nawet… motywuje do pracy. Świadomie zaprojektowane oświetlenie może zdziałać cuda. Dlatego architekci coraz częściej decydują się na współpracę z projektantami systemów oświetleniowych. Jak wygląda ich współpraca? Na ten temat wypowiada się Radosław Zacheja – prezes zarządu firmy Bright Lights.
Lighting design to multidyscyplinarny obszar projektowania związany zarówno z techniką, estetyką, kreacją, a także sztuką. To projektowanie oświetlenia sztucznego, które spełnia założenia funkcjonalne, a jednocześnie zapewnia walory estetyczne. Jest to zazwyczaj obszar powiązany z architekturą i urbanistyką, ale również z widowiskiem artystycznym, występuje w teatrze, telewizji i na scenie muzycznej.
Projektant oświetlenia działa w dwóch głównych obszarach: architekturze i widowisku.
To osoba, która współpracuje z architektem podczas procesu projektowania w celu podkreślenia walorów budynku i zapewnieniu właściwej jego funkcjonalności, a także dba o spełnienie właściwych norm użytkowych w obszarze oświetlenia. Coraz częściej jest to również specjalista zaangażowany w opracowywanie identyfikacji wizualnej obiektu, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Dba o właściwy wygląd obiektu w porze nocnej, bierze również w opowiadaniu danej historii budynku.