JLL prognozuje, że całkowite globalne wydatki na usługi gastronomiczne mają wzrosnąć o 13% w ciągu następnych pięciu lat, generując 359 mld dolarów. Wzrost będzie napędzany między innymi rozwojem mobilnych technologii, dzięki którym konsumenci mogą zamawiać posiłki, kiedy chcą i dokąd chcą.
Edyta Potera, Dyrektor, Dział Wynajmu Powierzchni Handlowych, JLL
Innowacje i rozwój aplikacji
Wyzwaniem, z którym aktualnie mierzą się obiekty sportowe jest skrócenie czasu oczekiwania na przekąskę czy napój, który często jest dłuższy niż przerwa. I tu z pomocą przychodzą nowoczesne aplikacje mobilne. Nowe technologie wpływają również na optymalizację kosztową. Tak stało się w przypadku stadionu Levi’s w Santa Clara, w stanie Kalifornia, gdzie po wdrożeniu aplikacji do obsługi gastronomicznej i parkingu po pierwszym sezonie wygenerowano 1,25 mln dolarów przychodu.
Joanna Tomczyk, Starszy Konsultant, Dział Badań Rynku i Doradztwa, JLL
Innym wiodącym trendem w sektorze hotelowym jest dinertainment, który skupia się na dostarczaniu nowych doznań poprzez ofertę kulinarną. Coraz więcej hoteli współpracuje z restauratorami, zarówno znanymi szefami kuchni Michelin, jak i młodymi kucharzami ze świeżymi pomysłami, wszystko po to, aby dostarczać jedyne w swoim rodzaju doświadczenia. Warto też zauważyć, że w ostatnich latach największe grupy hotelowe kupiły brandy specjalizujące się właśnie w ofercie F&B, czego przykładem jest Mama Shelter – należąca do Accor Group czy Kimpton, część IHG. Kolejnym fenomenem są bary na dachach, czyli tzw. rooftop bars.
Agata Janda, Dyrektor ds. Doradztwa Hotelowego, JLL
Sprzedaż wspierana przez doświadczenia kulinarne
Dostarczenie przeżyć i nowych doświadczeń kupującym to jeden z najważniejszych trendów na rynku nieruchomości handlowych. Taki kierunek wyznaczają zmieniające się potrzeby i zwyczaje konsumentów. Świetnie widać to również w Polsce, co jest związane ze wzrostem wydatków polskich konsumentów na jedzenie poza domem.
Joanna Tomczyk, Starszy Konsultant, Dział Badań Rynku i Doradztwa, JLL
Biura potrzebują gastronomii
Wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych oraz rosnący trend skupiający się wokół zdrowej żywności będą kluczowymi kierunkami rozwoju branży gastronomicznej w najbliższych latach. Sektor w przyszłości skoncentruje się na dwóch obszarach, po pierwsze większym wykorzystaniu technologii w celu usprawnienia procesów i obniżenia kosztów, a po drugie na zrównoważonym rozwoju oraz doświadczeniach konsumentów.
Edyta Potera, Dyrektor, Dział Wynajmu Powierzchni Handlowych, JLL
Autorami raportu są eksperci z firmy JLL.