Informacje dnia

Mniejsze rachunki za energię? Tylko w inteligentnym domu

Fibaro_Thermostat-4
Prąd płynie do mieszkań szerokim strumieniem, a doniesienia o ewentualnych podwyżkach cen energii przyspieszają bicie serca. Włączone żelazko? Kabla zdalnie nie odłączysz, ale możesz wyłączyć gniazdko. Znowu zapomniałeś zgasić światła, a jesteś już daleko poza domem? Wyłączysz je przez telefon. System inteligentnego domu oferuje wiele rozwiązań pozwalających obniżyć rachunki – szczególnie za prąd.

Miesięczny rachunek za prąd w polskim gospodarstwie domowym wynosi średnio 193 zł (Kantar Millward Brown, 2018). W całym 2019 roku nie zapłacimy wyższych rachunków, bo sejm zamroził ceny prądu. Ale co przyniesie rok 2020? To zależy m.in. od negocjacji z Komisją Europejską. Podwyżek wykluczyć nie można.

Zużywamy za dużo?

Same ceny prądu to jedna strona medalu. Drugą jest zużycie, które rośnie wraz z liczbą domowników i sprzętów elektrycznych. Warto więc szukać oszczędności. Deweloperzy montują w inwestycjach panele fotowoltaiczne, aby taniej ogrzewać części wspólne budynków. Z kolei domownicy kupują energooszczędne urządzenia RTV i AGD klasy A z wieloma plusami, które znacznie zmniejszają zużycie. Wymierne oszczędności gwarantują także urządzenia z obszaru nowych technologii i Internetu Rzeczy. – To możliwe dzięki nieustannemu monitorowaniu parametrów w dwóch dziedzinach kluczowych dla każdego mieszkania, a więc: zużycia prądu i ogrzewania – zapewnia Mikołaj Pertek, dyrektor FIBARO na Europę Centralną. – Oszczędności na prądzie wynikające z używania systemu smart home sięgają nawet 23 procent przy dobrze skonfigurowanym systemie – twierdzi ekspert.

Problemem wielu domów jest niekontrolowane, zbyt wysokie zużycie energii. Na szczęście smart home FIBARO pozwala temu zapobiec poprzez monitorowanie. Przykładowo, precyzyjne i inteligentne czujniki ruchu pilnują tego, by oświetlenie w poszczególnych pomieszczeniach było włączane tylko wtedy, gdy ktoś w nim przebywa. – System gasi światło za nas. Nie ma więc obawy, że wychodząc z domu, zapomnimy o jego wyłączeniu i przez wiele godzin energia będzie zużywana bez potrzeby – wyjaśnia Sebastian Lisowski, Krajowy Kierownik Sprzedaży FIBARO.

Wietrz mieszkanie, a nie portfel

Jednym z najbardziej uniwersalnych urządzeń smart home FIBARO jest Wall Plug – inteligentne gniazdo elektryczne z funkcją licznika energii, włącznika zasilania, pomiaru mocy i zabezpieczenia przed dziećmi. Może obsługiwać niemal każde urządzenie elektryczne zasilane z gniazdka. – Funkcja pomiaru mocy razem z możliwością automatycznego odłączania urządzeń, gdy nie są potrzebne, pozwoli wygenerować realne oszczędności – przekonuje Sebastian Lisowski. Przydatna jest także inna funkcja. W domu zostało włączone żelazko? Na odległość nie wyciągniemy kabla, ale możemy przy pomocy smartfona wyłączyć gniazdko, włączając przy tym oszczędzanie.

Znaczące oszczędności przynosi też korzystanie z tych elementów systemu, które odpowiadają za ogrzewanie. Czujniki temperatury, urządzenia sterujące i aplikacja potrafią wspólnie zmniejszyć rachunki za ciepło nawet o 42 procent. Jak? Przykładowo dzięki głowicom The Heat Controller, które można zainstalować przy dowolnej liczbie grzejników w systemie FIBARO i kontrolować temperaturę w konkretnych pomieszczeniach w określonych przedziałach godzinowych. Zajrzyjmy do sypialni. O poranku – 23 stopnie. W czasie pracy – 16 stopni. Gdy wszyscy wracają – 26 stopni. Gdy kładą się spać – 19. A gdy okno nagle się otworzy, system to wykryje i automatycznie przykręci lub wyłączy ogrzewanie. Dzięki temu wietrzenie nie generuje strat ciepła i zbędnych kosztów.

Instalacja zaledwie kilku elementów zautomatyzowanego systemu wystarczy, żeby zacząć oszczędzać. Główną zaletą i przewagą systemu jest integrowanie jego modułów. W razie potrzeby i zmieniających się warunków, w każdej chwili można podłączyć jego kolejne elementy, które jeszcze bardziej zwiększą efektywność wykorzystania energii i ułatwią kontrolę jej zużycia. Modułowy smart home pozwoli włączyć oszczędzanie i obniżyć rachunki nawet bez wyłączania światła.

Autor: FIBARO.