rynek nieruchomości zabytkowych na sprzedaż

Zamki i pałace – remont i komercjalizacja mogą się opłacić

zamek
Polski rynek nieruchomości zabytkowych obfituje w różnorodne obiekty. Niemniej jednak osób chętnych na zakup zamków, pałaców czy dworów jest w dalszym ciągu niewiele. Powód tego jest bardzo prosty – taka inwestycja pociąga za sobą konieczność zainwestowania dużego wkładu finansowego.

Polska obfituje w nieruchomości zabytkowe. Należy jednak zaznaczyć, że o ile rynek jest bogaty, o tyle ma on do zaoferowania najczęściej bardzo zrujnowane nieruchomości. Wiele pałaców, zamków i dworów z roku na rok popada w coraz większą ruinę, ponieważ brakuje inwestorów, którzy odważyliby się na ich renowację.

Historyczne obiekty wymagają czasu i pieniędzy

Jak wspomnieliśmy na samym wstępie, zabytkowe nieruchomości w Polsce są bardzo często w opłakanym stanie. Ich remont wiąże się z dużym nakładem finansowym. Nakład ten może być jeszcze wyższy, niż początkowo zakłada inwestor, jeśli obiekt znajduje się pod nadzorem konserwatora zabytków. Dodatkowo w trakcie remontu odkrywany będzie rzeczywisty stan techniczny obiektu.
Co więcej, remont tak dużych nieruchomości wymaga nie tylko zasobnego portfela, ale również pochłania dużo czasu.
Inwestor, który zdecyduje się na zakup zamku, pałacu lub dworu, musi się zatem liczyć z wieloma wyzwaniami.

Inwestycja warta zachodu?

O ile inwestycję w historyczne nieruchomości należy uprzednio dokładnie przemyśleć, o tyle może ona okazać się bardzo lukratywna. Już teraz na terenie całego kraju otwierane są odrestaurowane obiekty, które przynoszą swoim właścicielom duże dochody.
Dla przykładu, zamki, pałace i dwory to doskonałe miejsca na stworzenie klimatycznego, wyróżniającego się na tle innych obiektów komercyjnych, hotelu.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Inwestor, który zdecyduje się na zakup zamku, pałacu lub dworu, powinien zwrócić szczególną uwagę na dokumentacje obiektu. Niejednokrotnie okazuje się, że jest ona niepełna. W takiej sytuacji należy założyć, że koszty renowacji obiektu będą wyższe, ponieważ nie wiadomo, w jakim rzeczywistym stanie technicznym znajduje się nieruchomość.

Dodatkowo należy sprawdzić, czy nieruchomość jest wpisana do rejestru zabytków i podlega ochronie konserwatora zabytków. Zamek, pałac lub dwór może być w całości chroniony wpisem do rejestru zabytków, ale może się też zdarzyć, że ochronie będzie podlegała tylko część obiektu.

Wielkość działki także ma ogromne znaczenie. Przed zakupem zabytkowej nieruchomości najlepiej  osobiście udać się w celu jej obejrzenia. Ukształtowanie terenu, lokalizacja drzew – na to warto zwrócić uwagę. Atutem działek są często własne parki przypałacowe oraz prywatne stawy. Znajdując się na miejscu, można łatwiej zobrazować sobie, jak obiekt ma zostać przekształcony i które części działki można dodatkowo zaadaptować np. na atrakcyjne tereny rekreacyjne.

Lokalizacja to jedna z kluczowych kwestii. Często cena nieruchomości jest wprost proporcjonalna do coraz większej atrakcyjności położenia obiektu. Jest to dla inwestorów ważna informacja, ponieważ decydując się na zakup nieruchomości zlokalizowanej w atrakcyjnym miejscu, będą zapewne musieli liczyć się z dużo wyższym wydatkiem, niż w przypadku zakupu nieruchomości położonej w dużej odległości od granic miasta. Nie zawsze na pozór atrakcyjniejsza lokalizacja (bliższa centrum), może okazać się lepsza – czasem, zwłaszcza w przypadku obiektów adaptowanych na hotele, o wiele lepszym wyborem może okazać się zakup nieruchomości położonej na uboczu.
W zależności od lokalizacji, ceny zabytkowych nieruchomości wahają się średnio od kilkuset tysięcy złotych do kilkudziesięciu milionów złotych. Rozpiętość cenowa jest więc ogromna.

bill-anastas-241386-unsplash

Udane renowacje zachęcają do dalszych inwestycji

Chociaż rynek odrestaurowanych obiektów historycznych wciąż jest w Polsce dość skromny, to jednak przykłady udanych projektów zachęcają do kolejnych inwestycji.

Doskonałym przykładem zamku odrestaurowanego z sukcesem jest Zamek Bobolice położony w woj. śląskim. Znajduje się on w sercu Jury. Nieruchomość została wybudowana w połowie XIV wieku przez króla Kazimierza Wielkiego. Pełnił funkcję ochrony zachodniej granicy królestwa.
Z powodu kilkukrotnych najazdów, zarówno zamek jak i jego okolice ucierpiały, przez co nieruchomość zaczęła popadać w ruinę.
Zamek został poddany renowacji, w jego pobliżu powstał hotel z restauracją. Zamek dostępny jest do zwiedzania przez cały rok. Natomiast Hotel Zamek Bobolice to prawdziwa jurajska przystań, która swoim klimatem zachęca do aktywnego wypoczynku. Wnętrza hotelu oraz restauracji zostały urządzone stylowo, tworząc spójną całość.

Pałac Mała Wieś pod Warszawą (woj. mazowieckie) to kolejny, doskonały przykład udanej inwestycji w zabytkową nieruchomość. Pałac powstał w stylu klasycystycznym, według projektu Hilarego Szpilowskiego. Swoich pierwszych właścicieli pałac powitał w 1786 roku – data ta została upamiętniona na tablicy, która wmurowana jest w sieni Pałacu.
Obecnie jest to niezwykle klimatyczne miejsce, pełne elegancji oraz szyku. Pałac Mała Wieś pod Warszawą uznawany jest za jeden z najpiękniejszych zabytków klasycyzmu w naszym kraju. Mieszczący się tu obecnie hotel łączy XVIII-wieczny klimat z elegancją. Hotel oferuje obecnie 54 pokoje noclegowe rozlokowane w 6 historycznych budynkach. Na terenie nieruchomości znajduje się również wykwintna restauracja Stara Wozownia, która serwuje wspaniałe dania.

Pałac Suchary, który położony jest w miejscowości Nakło nad Notecią (woj. kujawsko-pomorskie) to kolejny przykład na to, jak w zabytkową nieruchomość można tchnąć drugie życie.
Pałac Suchary położony jest w malowniczej okolicy, w otoczeniu parku i stawów, które rozlokowane są na kilkuhektarowej powierzchni. Na terenie nieruchomości znajduje się winnica oraz ogród różany.
Pałac został wzniesiony w stylu z początku XX wieku. Gmach, który został odrestaurowany, doskonale współgra z charakterem obiektu i podkreśla jego dawny urok. Hotel dysponuje salą balową, dzięki czemu jest chętnie wybierany na duże imprezy okolicznościowe, szkolenia oraz konferencje branżowe. Jednorazowo hotel może przyjąć do 150 gości. Na terenie Pałacu Suchary znajduje się 21 komfortowych i stylowo urządzonych pokoi hotelowych.

Dwór Giezmów położony koło Łodzi w woj. łódzkim to zabytkowa nieruchomość, na którą składa się hotel oraz restauracja. Obiekt ma już ponad 200 lat, a w dalszym ciągu zachwyca swoim pięknem. Dwór Giezmów może się poszczycić doskonałą lokalizacją – położony jest  zaledwie 0,5 km od zjazdu z autostrady A1 oraz 1 km od granicy miasta Łódź.

Dwór Giezmów to klasycystyczny zespół parkowo-dworski, który został wybudowany w 1766 roku. Odrestaurowany dwór to miejsce doskonałe zarówno do rodzinnego wypoczynku, jak i spotkań biznesowych. Pokoje urządzone zostały w luksusowym stylu i najwyższym standardzie. Śniadania serwowane są w dworskiej kuchni z klimatycznym kominkiem. Hotel otoczony jest zabytkowym drzewostanem, który zapewnia spokój i komfort. Na terenie nieruchomości znajduje się także kort tenisowy.

Powyższe przykłady pokazują, że inwestycja w zabytkowe i historyczne nieruchomości może być bardzo lukratywna. Istotne jest jednak, aby decyzja o zakupie takiej nieruchomości była poprzedzona analizą aktualnej sytuacji na rynku oraz weryfikacją stanu technicznego samej nieruchomości. W przeciwnym razie inwestor, który zbyt pochopnie podejmie decyzję o zakupie, może narazić się na straty finansowe, a w przypadku tego rodzaju nieruchomości, mogą być one bardzo duże.

Autor:
Redakcja
komercja24.pl