Zakończyła się budowa drugiego etapu charakterystycznego osiedla Kwadrat przy ul. Inżynierskiej na wrocławskim Grabiszynie. Budynek właśnie dostał pozwolenie na użytkowanie. Jego wyróżniająca się elewacja jest doskonałym przykładem mocnego trendu architektonicznego. Kwadrat ma już na koncie międzynarodową nagrodę.
Nowy Kwadrat to kolorystyczny negatyw pierwszego budynku. To, co było grafitowe, jest białe, i odwrotnie. Elewacja jest ciemna, a loggie są jasne. Stworzyły one powtarzalny element kompozycyjny. Wzory, motywy i geometryczne kształty na elewacjach są dziś często wykorzystywane przez architektów. We Wrocławiu ten trend jest wyraźnie widoczny i rozwija się w szybkim tempie.
– Porządkujące przestrzeń patterny były popularne w latach sześćdziesiątych, teraz wracają w wielkim stylu. My przywiązujemy do nich niezwykłą wagę, ponieważ tworzą niebanalne i przyciągające uwagę elewacje. To nasz pomysł na nowoczesną architekturę miejską – przyznaje Artur Szczepaniak, założyciel i projektant główny pracowni AP Szczepaniak, która zaprojektowała Kwadrat.
Charakterystyczny wzór przyniósł Kwadratowi rozgłos nie tylko we Wrocławiu, ale także na arenie międzynarodowej. W 2019 roku projekt zdobył nagrodę Award Winner w prestiżowym międzynarodowym konkursie European Property Awards.
Z efektu końcowego zadowoleni są nie tylko architekci, lecz także inwestor – Profit Development: – Kiedy kilka lat temu powstawała koncepcja Kwadratu, można było ją uznać za nowatorską i odważną. Pod względem estetyki wykonania realizacja jest nowoczesna, ponadczasowa i bardzo ciekawa. Za dziesięć lat budynek też będzie się wyróżniał. Dla wielu osób to duży walor. Coraz więcej mieszkańców docenia atuty nieszablonowej architektury – stwierdza Artur Smoleń, dyrektor dział obsługi klienta w Profit Development.
W nowym, 5-piętrowym budynku, jest 158 mieszkań o wielkości od 22 do 105 mkw. i liczbie pokoi od 1 do 4. Wszystkie posiadają balkony lub loggie z deską tarasową w standardzie. W halach garażowych przygotowano 168 miejsc postojowych. Na terenie osiedla znajdują się plac zabaw, zielone patio i stojaki na rowery. Drzwi do budynków są w nowoczesnym systemie „hands free”, rozpoznającym mieszkańców i umożliwiającym otwieranie bez użycia klucza.